Kardinál žehná dronům

Autor | 22.02. 2015

Festival trapnosti pořádaný římsokatolickou církví uvedl  17. února 2015 své další číslo. Fanoušci seriálů Battlestar Galactica a Futurama museli být nadšeni, když popatřili na našeho nejvyššího čaroděje, jak se obrací k vojenským bezpilotním prostředkům BRUS se slovy:

“Ať opravdu boží moudrost je s vámi, ve vaší práci ať vás chrání a  ať tato práce může, pokud je to možné, sloužit především těm mírovým účelům.”

(odkaz na video)

Možná pak jen byli zklamáni, že BRUS nezískal nezávislé rozhodování, neosvobodil se a se svýmy bratry v laminátu nepobil všechny přítomné za mohutného pokřiku: “Vyhubit lidstvo!” Bohužel nešlo o žádný nový sci-fi seriál. Opravdu se to stalo.

Přiznejem si, že po představení, v němž nám při mší kardinál Duka vysvětlil, že se k římskokatolické církvi  hlásí  většina kreslených večerníčkových postaviček, jsme už většinou nečekali podobně skvostný výkon. Rozhovor kardinála s drony nás však už definitivně zařadil mezi země jako je Rwanda, Haiti nebo Mexiko. Právě tam se totiž můžeme setkat s věcmi, které by potřebovaly generálku, ale dostanou namísto ní požehnání, nebo i křest!

Naše drony zatím generálku nepotřebují a můžeme jen doufat, že naši oprátoři nejsou takoví idioti, aby si mysleli, že má požehnání nějaký vliv na letové vlastnosti nebo ostrost obrazu jejich kamer.

Na druhou stranu to není zase až taková taškařice, jak to na první pohled vypadá. Už delší čas se náš nejvyšší  představitel římskokatolické církve zjevuje na mnoha akcích pořádaných tu městskými částmi hl. m. Prahy, tu politickou smetánkou, tu armádou nebo policií. Média, zvláště Česká televize a Čeký Rozhlas věnují pak jeho aktivitám i názorům neodpovídající pozornost.

Římskokatolická církev ideologicky nahradila komunistickou stranu a se svou důkladností dospěla až  na úroveň idiocie posledních filmových týdeníků socialistického Československa.

Alarmující je, že na podobné akce bývá zástupce ŘKC zpravidla pozván lokálními i státními politiky, řediteli médií, závodů a koncernů, vojenskými a policejními špičkami. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Těžko předpokládat, že by tito vysoce postavení pánové zvali na takové akce kardinála, kdyby sami nebyli věřící. To čemu věří jim lze jen těžko vyčítat, horší je že zapojování představitelů jedné konkrétní církve do akcí pořádaných ze společných peněz všech občanů ČR, pokládají za normální a podezřelé je i to, kolik státních funkcí takoví lidé zastávají.

Římskokatolická církev u nás už natolik vrostla do politiky, že ji od ní v podstatě nelze oddělit. Je jediná, která má tak silné lobby ve většině politických stran, že dokáže dosáhnout nadstranické dohody ve svůj prospěch. Dokonce, v případě církevních defraudací, proti vůli 80% našeho národa. Obrací se k ní “esa” naší politiky – bývalý pražský primátor Pavel Bém, Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Marek Benda…

Podobně jako se dříve KSČ snažila vytvořit iluzi plurality názorů, snaží se i ŘKC v současnosti u nás vytvořit iluzi ochrany lidských práv, zvláště pak ochrany svobody vyznání. Ostatní konfese však vedle ní mají jen roli statistů a právo na to být bez vyznání, zesměšňuje a zpochybňuje. Co horšího, její přestavitelé se dlouhodobě vyjadřují v tom smyslu, že je právo na vyznání nadřazeno všem ostatním lidským právům a v podstatě tak vyzývají k jejich narušování.

Loňská návštěva naší tříčlenné ateistické delegace (včetně mé maličkosti) v poslanecké sněmovně na semináři Křesťanské hodnoty a EU: Je sekularizace hrozbou? přinesla zprávy, z nichž vysvítá, že katolíci v poslanecké sněmovně žijí v podstatě v slepenci konspiračních teorií. To vedlo některé ateisty k přesvědčení, že už nejsou nebezpeční. Chci před takovým myšlením varovat. To že jsou mimo realitu, neznamená že se nejsou schopni dohodnout mezi sebou a přijmout sebevražedné (aespoň pro lidská práva) rozhodnutí jménem celé České republiky.

Proto mi kardinál žehnající dronům nepřipadá jen jako komická figurka, ale také jako příznak vážného selhání seberegulačních mechanismů společnosti.

Tento příspěvek je samozřejmě míněn jako podnět k diskusi.

69 thoughts on “Kardinál žehná dronům

 1. Co_jste_opomenuli

  Petr Tomek neúnavně dává najevo že myšlení věřících nerozumí. Proč to ale dělá pořád opakovaně, tomu zase nerozumím já. My už to přece dávno víme…

 2. ateista

  Do své knihy jsem zařadil i toto pojednání:

  Boží požehnání.

  Již v samotném názvu dalšího z atributů katolického náboženství se ukrývá lež. Požehnání neuděluje a nikdy neudělil bůh. Vždy ho má ve správě některý církevní hodnostář, proto by se mělo správně nazývat farářské (biskupské, arcibiskupské a jiné) požehnání.
  Žehná se všemu možnému, věcem i lidem. Zejména v dnešní době, kdy se katolicismus po dlouhých letech, kdy byl dušený komunistickým režimem, stává módní záležitostí, se žehná jako o závod. Žehná se vínu, žehná se motorkám, žehná se hasičským vozům, i němečtí hrdlořezové si za války nechali požehnat svým zbraním, jak si poznačil Goebels ve svém deníku. I naše republika si byla prostřednictvím tehdejšího našeho ministra zahraničí Cyrila Svobody pro požehnání u samotného papeže. Jak později oznámil Cyril Svoboda, bylo uděleno slovy: „Máte je!“
  Pro požehnání si chodili nacističtí pohlaváři, příslušníci italské mafie, jihoameričtí narkobaroni i prostí lidé různě po světě. Všem se požehnání dostalo a dostává bez ohledu na jejich morální či jiné kvality. Z toho vyplývá, že požehnání se dostane každému, dobrákovi i lumpovi, stačí být křesťanem a katolíkem.
  Žehná se jen tak, rukou a slovy, nebo se pro zvýšení efektu použije pokropení svěcenou vodou. Jaká je vlastně svěcená voda? Lze ji zaměnit s normální vodou z vodovodu, pokud nebude nějak označena? Bezpochyby ano. Akt svěcení, který vykonává nějaký církevní hodnostář, udělá z normální vody vodu nenormální, která by měla mít nějaké jiné vlastnosti, než voda obyčejná. Přezkoumáte-li však svěcenou vodu všemi svými smysly, určitě zjistíte, že se nijak od obyčejné vody neodlišuje. Přesto je jí přisuzována moc. Moc zahánět zlo, ztělesněné zejména satanem, ďáblem, pekelníkem a kdoví čím ještě. Škoda, že to nelze nijak ověřit, protože zlo v těchto podobách se na Zemi nevyskytuje. Je tak pouze něco označováno církevními hodnostáři. Vlastně všechno, co se jim hodí do krámu. Je tedy velmi pravděpodobné, že svěcená voda byla vymyšlena jako další prostředek k ohlupování lidí.
  Vraťme se však k úkonu, zvanému požehnání. Co se stane s osobou nebo věcí, které bylo požehnáno, a co se stane s osobou nebo věcí, které požehnáno nebylo? Porozhlédněte se, zamyslete se a pak zkuste odpovědět. Moje odpověď zní – Nic! A vaše?
  Požehnání, ať již je či není nazýváno boží, je možno definovat takto: Požehnání je úkon, který by měl navozovat dojem, že požehnaný předmět se dostává pod boží ochranu. Pro život však požehnání nemá žádný teoretický ani praktický význam.

 3. Co_jste_opomenuli

  Pan Vaněk je takový Sheldon Cooper. Naprosto identickým způsobem se Sheldon vyjadřuje k životu…

 4. KUBA

  CJO

  Představte si, že když jsem viděl v novinách tuto zprávu, tipoval jsem, za jak dlouho pan Tomek zveřejní k této zprávě nějaký svůj “pamflet”. Opravdu jsem se nespletl.
  Smutné je však to, že z tohoto textu spíše čpí Tomkova paranoia než vtip a nadsázka.

 5. KUBA

  Koneckonců si myslím, že o Bohu nemá cenu někoho přesvědčovat. Viz. pan Vaněk.
  “Požehnání nemá žádný praktický význam pro život..”
  A kdyby přišel nějaký věřící, a řekl ” požehnání mi přineslo to a toto..”, jistě by pan Vaněk věděl lépe než on sám, jak to vlastně bylo.
  Tohle není ani o důkazech, ale o vnitřním nastavení. Buďto chceš uvěřit- a pak ti stačí málo na uvěření, a nebo nechceš- a pak ti nestačí ani zázrak před tvýma očima, protože i ten se dá vlastně vysvětlit “rozumně”.

  Koneckonců i kdyby se ti zjevil Bůh a ty si byl zatvrzelý, je to jen přelud, který není skutečný. Vždyť jeho existence potvrzuje tvoji slabost. Chudáci věřící, jak jsou hloupí a velebí svou naivitu.

 6. Sam

  ——————–Římskokatolická církev ideologicky nahradila komunistickou stranu a se svou důkladností dospěla až na úroveň idiocie posledních filmových týdeníků socialistického Československa. (…) Římskokatolická církev u nás už natolik vrostla do politiky, že ji od ní v podstatě nelze oddělit. Je jediná, která má tak silné lobby ve většině politických stran——————————–
  Tak trochu asi ano, ale furt je vliv ŘKC spíše malý. Česko není Polsko. Jasně, ŘKC si teda prosadila ty restituce, ale z toho budou mít akorát majetky a NE příval nových sympatizantů.
  KDU-ČSL se pohybuje na hranici, kdy se vůbec dostane do parlamentu.
  Největší vliv v ČR má leda tak Andrej Babiš s ANO a pak ČSSD.

 7. Sam

  ——————-ateista
  Boží požehnání. Již v samotném názvu dalšího z atributů katolického náboženství se ukrývá lež. Požehnání neuděluje a nikdy neudělil bůh. Vždy ho má ve správě některý církevní hodnostář, proto by se mělo správně nazývat farářské (biskupské, arcibiskupské a jiné) požehnání.———————————–
  No tak člověk snadno získá dojem, že Bůh je něco jako zemní plyn, který je neživou hmotou. Abyste ho mohli nějak využívat, tak na to potřebujete armádu dělníků a plynařů, kteří vám ho přivedou domů. Plyn k vám sám nepřijde, bezpodmínečně na to potřebuje lidi, kteří vám ho dodají.

 8. Sam

  —————„Ať opravdu boží moudrost je s vámi, ve vaší práci ať vás chrání a ať tato práce může, pokud je to možné, sloužit především těm mírovým účelům.“—————–
  Tak docela legrační to je. Římskokatolickou církev nelze brát vážně. Pro mě je to byrokratickej dinosaurus a takovej malej ale šikovnej stát Vatikán. Římskokatolická církev má asi jako jediná s ČR vyloženě dohody na státní úrovni, tzv. konkordát. http://cs.wikipedia.org/wiki/Konkord%C3%A1t
  Jinak ale musíme přiznat, že tam, kde katolík řekne “Ať opravdu boží moudrost je s vámi” tak tam ateista řekne “Dobrou noc”, “Hodně štěstí”, “Držím ti palce”, “Šťastnou cestu”, “Zlom vaz” a podobně. Katolíci hodně používají symbolická vyjádření a montujou Boha, kam se dá. Často je to vtipné nebo divné.

 9. Antitheista

  To nic, ruský patriarcha žehnal tankům a AK47 – v Čečensku i dneska ten “novej”, ve všech hlavních armádách první světový války žehnali fláterníci zbraním a hnali vojáky jako dobytek na porážku za boha a za vlast (ten bůh byl navíc ten “samý” u těchto armád). Katolíci jak protestanti jak pravoslavní.

  Za druhý světový skoro to samý (i ten Stalin povolil znova pravoslaví), Wehrmacht byl Gott mit uns a preláti všech církví byli v německý armádě. Klerofašistický státy ani nezmiňuji, tam je to jasný.

  Dneska se prostě jen vracíme ke kořenům, inu, co je to křesťanství? Vyložit protikladnou Bibli je možné tak i onak, miliony způsoby, který je lepší? Jak řiká protestant: “Buk jako habr, který je lepší?” Halík jako Tiso či Hlinka – který je lepší? …

  Proč vás furt straší ten Vaněk? Já jím tedy opravdu nejsem 🙁

 10. ateista

  Nestraším je já, ale pravda. Ve své knize jsem na téma Boží pravda mimo jiné napsal toto:
  ………… Nejsem biologickým otcem tohoto dítěte. Lékaři provedou test DNA a zjistí, že je to tak – Ano, je to pravda. Komunismus je pro lidstvo nebezpečná ideologie. V některých zemích se komunismus jako ekonomický a společenský řád zavede. Po několika desítkách let se zjišťuje, že v těchto zemích vládne chudoba, lidé se odnaučili pracovat, myšlení lidí je zdevastováno, vládne slabomyslná, ale mocensky silná elita – Ano, je to pravda. Země je stará 4,5 miliardy let. Vědci za pomoci různých metod zkoumají různá vesmírná tělesa, měří, srovnávají, pozorují a pak vysloví názor – Ano, je to pravda.
  Takových obecně přijatelných a přijatých pravd jsou miliony. Některé lidstvo zjistilo a ověřilo si je brzy a rychle, k některým se dopracovávalo dlouho a složitě metodou zkoušek a omylů. Některé, např. jako v případě stáří naší Země, se lidé přesvědčili, že v mnoha jiných případech měli vědci pravdu, a proto přijmou i tuto, i když ji nelze nějak příliš názorně prokázat. A tak se postupně v myšlení lidí vytvořila schopnost posouzení, zda to či ono je pravda.
  A pojednou se objeví fenomén, který hlásá hrstka lidí, takto příslušníků římskokatolické církve, a který je nazýván zjevenou nebo také boží pravdou. Pročetl jsem mnoho knih s náboženskou tématikou a hledal nějaký popis takové pravdy, nebo vyjádření obsahu takové pravdy. Vždy jsem ale narážel jen na tento bezobsažný výraz nebo obecné fráze.
  P.J.Wiseman ve svém díle Vznik knihy Genesis na téma pravda říká toto: „Pravda je relativní vůči společenství těch, kteří výroky produkují. Spíše tedy náboženské pravdy vytvářejí, než aby je objevovali“. A dále: „Kandidáti na církevní úřad kazatelů musí při ordinaci složit přísahu na stará dogmata a zásady víry, které se všechny zakládají na absolutní pravdivosti Bible“. Jestliže přísahají, musí věřit, že vše, co je napsáno v Bibli, je pravda. Jsou tedy texty Bible ta „boží pravda“, nebo také „zjevená pravda“? Jestli jste četli pozorně, možná byste byli raději, kdyby mnohé z toho byla lež, viďte? Tak co s tou pravdou? A ještě Wiseman: „Kdo souhlasí s kritickými teoriemi a přitom upřímně věří ve všechny kanonické spisy Starého a Nového zákona, činí tak jen pomocí dvojaké pravdy, na základě morální dvojkolejnosti, kde rozdíl mezi pravdou a nepravdou se dá jen stěží vysvětlit. V každém případě prohlašuje něco jiného, než si myslí. Musíme se ptát, co tady ještě znamená pravda a pravdivost“. A ještě Dějiny církve od A Frenzena: „Všichni lidé svou přirozeností, tj. od svého Stvořitele směřují k božské pravdě. Tato božská pravda se plně a svrchovaně odhalila ve zjevení Krista jako Logu“. A zase žádný popis, žádný obsah. Jen nic neříkající fráze.
  Aristotele, Aristotele, pěkně jsi některým zamotal hlavu! Ale stejně jsi to vyjádřil hezky. Jen se ta pravda těžko přiznává!
  Definici „boží pravdy“ se raději vyhneme, protože bychom museli připustit, že „boží pravda“ je lež. Aniž bychom dokázali popsat, co vyjadřuje.
  Ještě doplním Aristotelův výrok:

  V zájmu pravdy je třeba vyvrátit i své vlastní učení, i těch přátel, kteří jsou filozofy, neboť i když je obojí milé, přátelství i pravda, je mravní povinností ctít pravdu.

 11. Sam

  ——————–Antitheista
  Za druhý světový skoro to samý, Wehrmacht byl Gott mit uns a preláti všech církví byli v německý armádě. Klerofašistický státy ani nezmiňuji, tam je to jasný. ——————-
  Hele, nevím. http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Nazi_Germany
  Je to dost složité. Není mi zcela jasné, jak moc ŘKC spolupracovala s Hitlerem. Snad ani tolik ne. Mám z toho spíš pocit, že Hitler věděl, že nelze za dva roky zavést ateismus, tak nějak ponechal křesťanské církve v částečném provozu.
  Ani komunisté v ČSSR si nedovolili ukončit činnost kostelů a ŘKC.

 12. Sam

  ——————KUBA napsal
  Koneckonců si myslím, že o Bohu nemá cenu někoho přesvědčovat. Viz. pan Vaněk.
  ————————–
  No tak rozhodně není vhodný dávat malého ateistu na osmileté katolické gymnázium.

  ——————KUBA napsal
  „Požehnání nemá žádný praktický význam pro život..“
  A kdyby přišel nějaký věřící, a řekl “ požehnání mi přineslo to a toto..“, ——————-
  Tak jako povzbudit to může. Taky budu rád, když mi někdo bude držet palce, jak se říká.

  ——————KUBA napsal
  Tohle není ani o důkazech, ale o vnitřním nastavení (Samova poznámka: to jest o výchově do cca 12 roků). Buďto chceš uvěřit- a pak ti stačí málo na uvěření, a nebo nechceš- a pak ti nestačí ani zázrak před tvýma očima, protože i ten se dá vlastně vysvětlit „rozumně“.————————–
  Do značné míry se dá souhlasit. No já třeba chci poznat tento svět. Ne věřit něčemu nepodloženému. Jo a víte, že na světě je a bylo velké množství různých náboženství?? Kterému z nich bych měl uvěřit? No tak nejspíš tomu, které po mě vyžaduje moje okolí. Jenomže moje okolí po mě nic nevyžaduje.

  ——————KUBA napsal
  Koneckonců i kdyby se ti zjevil Bůh a ty si byl zatvrzelý, je to jen přelud, který není skutečný. Vždyť jeho existence potvrzuje tvoji slabost. Chudáci věřící, jak jsou hloupí a velebí svou naivitu.——————————
  Posledních 2000 roků se Bůh zjevuje velmi zřídka. Když už, tak se spíš zjeví Panna Marie malým dětem.
  Věřícím se člověk stane většinou po nátlaku ostatních lidí, méně často po nějakém mystickém zážitku, který se ale dá vysvětlit, jak se komu zachce.

 13. Antitheista

  “Je to dost složité. Není mi zcela jasné, jak moc ŘKC spolupracovala s Hitlerem”

  O konkordátu si někdy slyšel? O ustašovském katolickém klerofašistickém Chorvatsku či Slovensku? (spojenci Hitlera) …

  Jelikož byl Hitler věřící a nesnášel materialismus/ateismus a považoval ho za “židovský”, tak Hitler rozhodně ateismus zavádět nechtěl, to víme z jeho okolí a z jeho spisů o “prozřetelnosti”, ve svých spisech psal otevřeně co chce dělat a taky to pak udělal… před lidma pak mluvil o bohu v proslovech, aniž by blíže specifikoval…

  Jinak co s týče “Gott mit uns” a prelátů v armádě, tak ti tam samozřejmě byli a Bavoři by nezkousli protestanta a Sasové zase katolíka, takže tam byli preláti katoličtí i protestanští. Pro ostatní pak buď nic nebo pohani v SS

  http://en.wikipedia.org/wiki/Gott_mit_uns

  Co se týče Stalina, tak obnovil za války pravoslavnou tradici (byť kontrolovanou státem a prošpikovanou NKVD)

 14. Antitheista

  Hitler byl věřící “něcista”, to bez pochyb, ale nehlásil se ke křesťanství, to neměl rád (většinové směry křesťanství v té době). Taky je mi jasný, že církvi vadil “něcismus” a novopohanství a některé nacistické teze (euthanasie), jiné jim naopak byly blíže než liberalismus (pořádek, konzervativní kultura, žena v domácnosti – Kinder, Küche, Kirche, idealismus, vlastenectví – církev byla věroučně kosmopolitní, ale podporovala tehdy často nacionalismus politický, dále pak mysticismus X západní liberálně-osvícenská racionalita,…). Navíc většina Němců byla před, za i po Hitlerovi křesťanského vyznání. To nelze jen tak přejít. Konkordátem zradila církev katolickou stranu Zentrum ve prospěch Hiltera (v době, když už sociální demokraté či liberálové či komunisté seděli v prvních lágrech – což se vědělo), válka proti ateistickému “marxismu” papežovi asi taky nevadila…

 15. Sam

  ————————–O konkordátu si někdy slyšel? O ustašovském katolickém klerofašistickém Chorvatsku či Slovensku? (spojenci Hitlera) … ———————–
  Jo, slyšel. Katolictví jako takové je kompatibilní skoro s jakýmkoliv státním zřízením. Ale musí to státní zřízení mít aspoň chuť spolupracovat. To máme feudalismus, klerofašismus, demokracie…

  Jinak nedivme se furt těm vojenským knězům v armádách. Není snadný ukecat vojáky, aby šli ochotně do boje a možná na smrt. Určitě se jim jde lépe, když jim předtím nějaký kněz nasliboval život věčný v ráji, kam se dostanou, až jim někdo ustřelí hlavu útočnou puškou.
  Armáda musí nějak fungovat a když už se jim toto osvědčilo, tak ať to dělají.

 16. Antitheista

  “Každý věří čemu chce a pokud to vede k dobrému, je určitě správné v to věřit. Každý hledá co je dobré.”

  Problém je, že na tom “dobrém” se asi neshodneme…

  “Armáda musí nějak fungovat a když už se jim toto osvědčilo, tak ať to dělají.”

  No ale když jde o vyhlazovací armádu, tak to posuzuji ne dle funkčnosti, ale dle mojí humanistický morálky, ale jak řikám, na tom “dobrém” se asi neshodneme …

  dobrou noc

 17. Sam

  —————–No ale když jde o vyhlazovací armádu, tak to posuzuji ne dle funkčnosti, ale dle mojí humanistický morálky, ale jak řikám, na tom „dobrém“ se asi neshodneme …——————
  Jsem proti válkám. Zvláště pokud se vedou někde daleko od domoviny vojáků a jejich účel je sporný. Válka v Iráku (2003-??) dopadla špatně, i když to snad zpočátku vypadalo dobře. Válka NATO proti Muammaru Kaddáfímu byla od začátku nesmyslná a dopadla pro Libyi taky blbě.

 18. ateista

  @KUBA
  No je to otázka vnitřního nastavení, jak jsem říkal.

  Jenže vnitřně vás musí někdo nastavit, sám se nenastavíte. Buď rodiče nebo okolí a nebo církevní byznysmen. A každý z nastavitelů vám lže, včetně rodičů. Všem pohanům začali lhát církevní byznysmeni, protože bůh a vše kolem něho je pro ně byznys. Každý obřad, každý úkon je dobře propracovaný a promyšlený článek církevního byznysu. I to požehnání.

 19. protestant

  Mně rodiče lhali ohledně ateismu. Tvrdili, že být ateistou je normální. 🙂

 20. Radek

  To jste ještě nepochopili, že náboženství slouží církevnímu kléru k moci a k penězům a lidé jsou pro ně ovečky, které jdou kam oni určí a které jdou i na popravu dobrovolně.

 21. Antitheista

  Já nejsem proti všem válkám, někdy je preventivní válka lepší než “epísment”, kterej vede k horší válce či k více obětem (genocida uvnitř státu bez války může být horší než válka)…

  Ale jak řikám, za první světový se bojovalo jen o velikost čůráků a císař páni a jejich preláti a “bůh a vlast” byly hlavním tématem války. Za druhý pak v německý armádě byli preláti taky, přitom věděli, co je nacistická armáda zač. O klerofašistických státech se ani nebavim. Být křesťanem asi není normální, jak říká protestant, který neumí ani říct, co to je to “pravé” křesťanství, takže ani nemůže říct, že je sám křesťanem, nebo jsou křesťanem všichni od Tisa po Halíka (inu, buk jako habr)…

  🙂 🙂

 22. protestant

  Až se domluvíte na tom co je ateismus, a kteří ateisté mohou za miliony mrtvých v táborech gulag pak se ozvi….

 23. Antitheista

  A kolik lidí teprve zemřelo v křesťanských koncentrácích v ultrakatolickém Chorvatsku za 2. světový atd… 🙁

  To si asi pleteš ateismus a komunismus…

  Ateismus je nevíra v boha či logicky podložená víra, že bůh spíše není, někdy to může být též iracionální postoj, že bůh určitě není

  A k němu se mohou hlásit komunisté, liberálové, humanisté, nihilisté,… ale na komunismu vraždí teorie o třídním boji a světové revoluci, zatímco ateismus je starší a nic podobného nehlásá…

  Ateismus tedy není určující agresivní článek komunismu

 24. protestant

  Čekal jsem tento pokus se vyzout ze spoluzodpovědnosti…. 🙂
  Je to jednoduchá nahrávka na smeč:
  To co zabíjelo v koncentrácích ultrakatolického Chorvatska nebylo křesťanství….. to je přece pěkně popsáno v NZ: nastavování druhé tváře, milování nepřátel, odpouštění a další Kristovy definice ….

 25. Antitheista

  No ale definice ateismu je nevíra v boha či víra, že spíš není či že není.

  Vše ostatní jsou jiné ideologie, které jsou s ateismem slučitelné, ale neodvíjí se od něho. Je tedy více druhů ateismů (někdo nevěří na boha, někdo podloženě věří, že bůh spíše není a někdo “ví”, že bůh není), ale nezahrnují pod sebe morální systémy, na ty si každý ateista přijde sám, byť většina dnes jsou sek. humanisté v nějaké formě.

  Ale z Bible vyplývají genocidy i vraždy stejně jako “láska”. Takže my nemáme svatou knihu a vy ano, a my si můžeme ověřit, co je v ní napsáno. A vyložit se dá různě. Ale my “svatý text” nemáme 🙂 Ježíš sám říká, že ze starého “Zákona platí vše” – čili i výzvy ke genocidě. Syrskou ženu nazve psíkem a na židy vezme bič a vyšlehá je z chrámu – kde je ta druhá tvář a láska k nepříteli? 🙂 Čili výklady se mohou různit a různí, který je ten pravý?

  Ale ateisté (nikoli antitheisté, to jsem napsal v článku o tom vrahovi) jsou nevěřící na boha či podloženě věřící, že bůh spíše není či přesvědčení, že bůh není. Tečka, morálka je v tomto případě jinde, tu si ateista volí sám, může být i ateista uznávající některé křesťanaské morální systémy. Nebo ateista humanista či socialista. Ale socialismus či humanismus není ateismus… zatímco Bible je Bible a v ní je podpořeno otroctví i genocida, ano, může se vyložit různě, ale kde je ta pravá metoda? Bible má oba zákony a podle Ježíše platí i ten starý… (třeba Desatero, které ale válkám ve jménu boha nebránilo, ani tresty smrti evidentně nezakazovalo… ). Čili vaše víra se odvíjí od nejasné a protikladné Bible, naše přesvědčení od krátké a racionální definice ateismu, které nám neřiká, co máme či nemáme dělat (v morální smyslu, ten si volíme sami). Ale vy máte vycházet z Bible (z nějakého výkladu Bible). A to je veliký je rozdíl 🙂 Jaký výklad je ten pravý? Nám ateismus nepřikazuje vycházet z nějaké knihy při volbě morálky, rozhodně ne z tak protikladné knihy jako je Bible … 🙂

 26. protestant

  Kde Ježíš v NZ říká provádí něco, co by mohlo být vykládáno jako výzva ke genocidě?
  Kde nazývá nějakou ženu psíkem?

 27. ateista

  @protestant
  To co zabíjelo v koncentrácích ultrakatolického Chorvatska nebylo křesťanství.

  Pro pravoslavné křesťany zůstane papež Jan Pavel II. tím, kdo svatořečil kardinála Stepaniče – vraha 800.000 pravoslavných Srbů za II. světové války. Tento arcibiskup chorvatský nese přímou osobní odpovědnost za genocidu pravoslavných Srbů a je jednou z nejproblematičtějších osob římské církve.

  Co byl kardinál Stepanič, protestant nebo anglikán? Nemůžete donekonečna překrucovat fakta.

 28. Slávek

  Poměrně silně uvažujeme o tom, že diskuzi pod články uzavřeme. Nemyslíme si, že má dostatečnou přidanou hodnotu pro čtenáře. Zajímal by mě názor zdejších ateistů třeba na řešení, kdy by bylo okno pro komentář ponecháno, ale pouštěli bychom dál jen posty, které nějak samotný článek obohacují nebo jsou podle nás zajímavé. Prostě bez jakéhokoliv nároku na zveřejnění.

  Co si o tom myslíte?

 29. Slávek ČernýSlávek Černý

  Pro začátek jsem na blacklist umístil tyto kometující, kvůli porušení pravidel komentářů:
  https://www.osacr.cz/o-nas/deset-duvodu-proc-smazeme-vas-komentar-na-techto-strankach/

  Co_jste_opomenuli ( pravidlo 4 – A také nebudeme tolerantní k osobním útokům na autory nebo správce stránek.)
  KUBA ( pravidlo 4 – A také nebudeme tolerantní k osobním útokům na autory nebo správce stránek.)
  protestant (pravidlo 3 – jeho komentáře nemají nic společného s článkem)

  Ateistu upozorním, na nepřiměřeně dlouhé příspěvky – pokud by byl zájem je možné se domluvit na publikaci několika kapitol jeho knihy jako článků

  Antiteistu a Sama na dlouhé pinpongové výměny, které se odchylují od tématu článku někam úplně mimo.

 30. Sam

  ——————Slávek 24.02. 2015
  Zajímal by mě názor zdejších ateistů třeba na řešení, kdy by bylo okno pro komentář ponecháno.
  Co si o tom myslíte?————————–
  Můžete to klidně vyzkoušet. Vždyť je to váš soukromý web.
  Za občasný offtopic se omlouvám.

 31. Antitheista

  Než cenzuru, to raději odejít. Ano, výzvy k násilí ne, vyložené plevelení a odkazy mimo ateismus/náboženství taky ne, ale tohle je moc. To je zbytečné okleštění svobody a diskuze přijde o svou živost. Čili dokud se to nevrátí, tak zde já osobně končím. Protest.ante: odepsal jsem ti na i-ateismus, když mně to zde nešlo. Máš tam odkazy na místa v Bibli kde dokazuji co jsem výše uvedl.

  Sbohem či nashle, je to na vás

 32. ateista

  Já jsem již několikrát upozorňoval na odbočování od tématu a pingpongové nic neřešící výměny. Za občasný delší příspěvek se omlouvám, zkrácený by dostatečně nevypovídal.
  Diskuse asi nemá cenu, vhodnější by bylo hledat způsob, jak problém rozmáhajícího se kléru dostat do médií. Něco na způsob filmu Kdo seje vítr. Opravdu se s..ou do všeho. Ty drony tomu nasadily korunu.

 33. Foxy

  Ad:
  “Poměrně silně uvažujeme o tom, že diskuzi pod články uzavřeme. Nemyslíme si, že má dostatečnou přidanou hodnotu pro čtenáře. Zajímal by mě názor zdejších ateistů třeba na řešení, kdy by bylo okno pro komentář ponecháno, ale pouštěli bychom dál jen posty, které nějak samotný článek obohacují nebo jsou podle nás zajímavé. ”

  Souhlasím.
  Jalovost diskuse, přežvýkávající znovu a znovu již stokrát předestřené mne odrazuje natolik, že na ni čím dále tím více dlabu. Škoda času a úsilí do ní vloženého, tak se mi jeví.

  Škoda Slow…
  – – –
  Moderovaná diskuse – ano.
  Ale mé zkušenosti moderátora a editora jsou takové, že je to zatraceně nevděčná a časožroutská práce.
  Tož pevné nervy přeju 🙂

 34. neruda

  Slávku,
  za sebe považuji úplné uzavření diskusí za poslední opatření, selžou-li všechna mírnější.
  Samozřejmě pokud se tu jako komentáře k článkům objevují také výkřiky do tmy typu „autor ničemu nerozumí“, aniž by následovala jakákoliv argumentace, anebo pokud se diskuse zvrhne ve výměnu osobních výpadů, pak to má informační hodnotu nulovou (nebo možná zápornou).
  Ovšem úplným uzavřením diskusí se paušálně zbavujeme šance být seznámeni s nějakým informačně hodnotným sdělením, které by se tu mohlo objevit – jak známo, mezi každým koukolem se najde nějaká ta pšenice.
  Osobně tedy jsem spíš pro diskusi moderovanou.

 35. Medea

  Trollov rozhodne zabanovať, nevhodné alebo off topic príspevky hádzať do žumpy, a tí, čo hovoria k veci alebo zaujímavo, nech hovoria 🙂

 36. Medea

  Na druhé straně je s podivem, že se zde na webu ateistů píše jen a pouze o náboženství.

 37. Foxy

  Víra v nějaké transcendentno je natolik rozšířeným jevem, že jej lze jen těžko opominout. Náboženství je jedním z výrazných projevů této víry.
  Je li článek věnován tématu “žehnání dronům”, těžko se při jeho komentování otázkám víry/náboženství zcela vyhnout.
  Samozřejmě; nabízející se možností je článek nekomentovat vůbec 🙂
  Hezký den!

 38. TvojOponent

  Medea… Založte vy nejaký portál. 🙂
  Máte rozhľad, šarm, máte svojský humor a tam, kde iní ateisti tasia kordy, vy len povytiahnete obočie.
  Už by konečne niekto mal dokázať, že ateizmus nemusí byť len primitívnym urážaním kresťanov.

 39. TvojOponent

  Hej…ale chcelo by to iný typ diskusií. Niečo na štýl diskusií na sme.sk. Pretože pri takom množstve sa zle orientuje. Tiež by bolo dobre nájsť nejaký kľúč k tematickému triedeniu článkov.

 40. ateista

  Diskuse tohoto typu nejsou přínosné a nikam nevedou.

  Řečeno slovy Norrise Bradburyho, ředitele atomového výzkumu v Los Alamos:
  Vědci jsou prostí lidé. Vědec se jmenuje proto vědec, že chce vědět. Chce se dovědět pravdu a snaží se najít přesnou definici.

  Ateisté jsou stejní jako vědci. Jsou připraveni ve spolupráci s teisty zkoumat všechny náboženské atributy. Bylo by možno vést s teisty seriozní diskusi s výhledem na realistický a pravdivý závěr. Vyžadovalo by to však jiný přístup teistů. Takhle ateistům nezbývá nic jiného než tvrdit, že hlasatelé a obhájci náboženské víry lžou a podvádějí.

  Víra, na které je založena existence církví a náboženských společností není nic a nemá pro život člověka žádný praktický význam. Je na teistech, aby společnost přesvědčili o opaku.

 41. ateista

  @Sam
  Na i-ateismus se vede stejně neplodná diskuse. Slušnost a neslušnost diskuse je dána intelektuální úrovní diskutujících. Já mohu velmi decentně, kultivovaně a s úsměvem na tváři prohlásit, že každý hlasatel náboženské víry je ve smyslu našeho právního řádu zločinec. A nebude to urážka, posměšek, nadávka. Bude to pravda do okamžiku, kdy hlasatel náboženské víry ostatní nepřesvědčí, že nelže a nepodvádí.

 42. Foxy

  Hmmmmmm….. vidím to jinak.
  Hlásání víry, i náboženské, to samo o sobě není zločinem. Pokud věřící tvrdí, že o záležitostech své víry je přesvědčen, že v tyto záležitosti věří, je to OK.
  Něco jiného je, prohlašuje li předmět či záležitosti své víry za nezvratný fakt, který jsou povinni respektovat i (dosud) nevěřící a něco úplně jiného je pak šíření jakékoliv víry “ohněm a mečem”.
  Jako neznaboh jsem toho názoru, že víra v nějakou tu transcendentní protektivní autoritu je u lidí záležitostí přirozenou a že k skeptickému atheismu či agnosticismu se jedinec musí sám propracovat.

 43. ateista

  @Foxy
  Ten důvod není víra. Víra je pro život důležitá. Záleží ovšem na tom v co. Ten důvod je nabídka, jako v byznysu. Nabídka odpuštění hříchů, vykoupení, spásy a života věčného v ráji (království nebeském). A vyplnitelnost této nabídky.

 44. ateista

  Kdybychom se vrátili k meritu článku, požehnáním dronům žehnající něco nabízí a majitel dronu něco očekává. Klasický byznys. Je otázka, zda požehnání na dronu něco změní. Zda se změní jeho vlastnosti nebo se stane nesestřelitelným. Podle mého ateistického názoru se s dronem nestane nic, takže požehnání je podvod, tedy trestný čin. Žehnající mne samozřejmě může přesvědčit o opaku. To je ale na něm.

 45. TvojOponent

  😀 Tomek, ja sa Vám čudujem. Ste ateista a mažete a mažete príspevky čo i len s náznakom kritiky. 😀

 46. Václav

  Pánové a dámy,
  podívejte se na to z hlediska businessu. Byl to vynikající tah marketingového oddělení výrobce dronů: To znamená nejdříve na show pozvat Duku (který je znám svou láskou k letadýlkům) a na přítomnost Duky nachytat Českou televizi (která je známá svoji podbízivostí ke katolické církvi). Nic jiného se za tím nedá hledat. A tímto jednoduchým způsobem si udělat zdarma reklamu v televizi.

 47. Pingback: Odpověď Vaclava Hořejšího na otevřený dopis | Ateisté ČR

 48. Pingback: Stroje na víru - náboženství pro roboty | Ateisté ČR

 49. Pingback: Dominik Duka a příliš nadržený Ježíš | Ateisté ČR

 50. Egon

  Duka žehnal malé drony a papež může požehnat americké bojové drony.Je to jak u blbých.a duku nechtěl poslouchat dron ještě že má ty svoje poslušné ovečky.@ateista svěcená voda bude nejspíš normální voda s tim rozdílem že ta bude posvěcena.je to vynález katolíků protestanti baptysti metodisti husité ani jiné církve to nemají.katolíci se modlí i k paní marii,věří že byla vzata na nebesa a oroduje za věřící.jeden z mála ne li jediný kdo mněl být za života vzat na nebesa byl Mojžíš jeho tělo se nenašlo.to říkají luteráni čili protestanté.protestanti také říkají že marije dožila a skonala je mrtvá a čeká jako všichni věřící co zemřeli v kristu na Ježíšův návrat tzv druhý příchod.nad mrtvými podle protestantů má vládu satan.je nesmysl se tedy k ní modlit.tak to říkají protestanti.protestanti také nemají žádné obrazy a už vůbec ne obraz a nebo sochu krista na kříži,nebudeš si zobrazovat boha svého.jenže tupí katolíci bibli nečtou a nedávají si věci do souvislosti.takže tak.

 51. Egon

  Jé víte jakou má americká armáda speciální zbranˇ?miny drony jsou to miniaturní drony s vysoce expozívní bombou a mají jich celé mračna.dají se navádět přez satelit a nepohodlný člověk může být v bezpečí v nějaké budově a jeden nebo několik se přisají ke zdi a explodují když udělají dostatečný otvor všichni proletí možná však stačí jediný přilepí se k hlavě nepohodlné osoby a exploduje a dodyčný má z mozku kaši.Dˇábelské že?

 52. Egon

  Co mi příjde hodně zvláštní je to že katolická církev užívá dosytosti satanské symboly,tak například šesticípá hvězda je satanský symbol.izrael ji má ve vlajce mnozí židé mněli proti tomu námytky ale autor si to prosadil.baziliky i větší kostely ji často mívají.šesticípá hvězda značí satanovo číslo 666 je to číslo člověka a ve zjevení v bibli na konci časů kdo to znamení odmítne nebude moct nic prodávat ani kupovat.dalším ze série satanistických symbolů je vševidoucí oko v trouhelníku je mylně vykládáno jako boží oko ale opak je pravdou.další ze satanových znamení je pentagram i to bývá hojně v průčelí katedrál.luderáni říkají že katolická církev je satanova církev.Tak to je ode mne dnes nejspíš vše.

 53. Egon

  Takže ještě jednou.FOXY uhodil hřebíček na hlavičku.dobře to trefil.

 54. Egon

  Tak jěště jednou.Taknějak pozoruju že ten jed zvaný víra se tady v republice pěkně zahnízdil a nenajde se nikdo kdo by to od tud odvalil.Zažralo se to tady jak nějaká kyselina a na každého to má vliv,to svinstvo se tu rozvaluje a není člověka kterého by se to nedotýkalo,z tohoto principu je víra bezohledný zločin na lidech.

 55. Sam

  ———————-Egon
  29.08. 2018

  Co mi příjde hodně zvláštní je to že katolická církev užívá dosytosti satanské symboly,tak například šesticípá hvězda je satanský symbol.—————–
  Vážně jo? Jak jste na to přišel, vážený pane???
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Davidova_hv%C4%9Bzda

 56. Hraničář

  Nedalo mně, abych to sem nevložil:

  Dalo by se také říci, že mystická zkušenost se díky Božímu světlu a milosti týká toho nejintimnějšího v člověku i toho nejintimnějšího v Bohu, kdy se při mystickém zážitku dotýkají, sjednocují, obdarovávají a navzájem odevzdávají dvě osobní intimity a sdělují si nesdělitelná tajemství, při čemž dochází k „podivuhodné výměně” a stvořená skutečnost je proměňována k podobnosti s Božským a Božský prostupuje stvořenou skutečnost svojí stvořitelskou přítomností. Vrcholem této „podivuhodné výměny” je zbožštění (θεωσις [theósis]) člověka, tedy že člověk se díky účasti na Boží přirozenosti stává bohem, zbožštěným. Základem tohoto výsledného zbožštění a této „podivuhodné výměny” je vtělení Ježíše Krista, skrze něž se Bůh stal člověkem právě proto, aby se člověk mohl stát bohem (viz), a Ježíš Kristus je tak jedinou cestou ke všepřesahující a nevýslovné zkušenosti: „Já jsem ta cesta, pravda i život.” (J 14,6)
  http://revue.theofil.cz/krestanske-pojmy-detail.php

 57. neruda

  Hraničáři,
  díky za ten “theofilní” odkaz – nikdy není na škodu si připomenout, že základem a současně produktem křesťanství jsou pouze a právě takové patafyzické texty.

 58. Hraničář

  A teď si Nerudo představ, že jsem to vytáhl z diskuze na FB – jinak bych o tom nevěděl – a jaká se kolem rozvinula polemika, kdo všechno podobný intenzivní a intimní vztah s Bohem už zažil či prožívá.

 59. Hraničář

  Katolíci dali na FB odkaz: Sv. Jan Damašský ” O pravé víře ”

  KAPITOLA XVIII.
  Výroky o Kristu
  O Kristu existují čtyři druhy výroků. 312 Jeden se týká jeho stavu před vtělením, druhý se vztahuje na jeho sjednocení, třetí na stav po sjednocení a čtvrtý po vzkříšení. Mezi výroky, které se vztahují na jeho stav před vtělením, lze zjistit šest druhů. O jednotě přirozenosti a jednobytnosti s Otcem vypovídají: „Já a Otec jsme jedno“, 313 nebo „Kdo vidí mne, vidí Otce“, 314 anebo „Způsobem bytí byl roven Bohu“ 315 a podobně. Jiné zase ukazují na dokonalost hypostase, jako: „Syn Boží“, 316 „výraz jeho podstaty“, nebo 317 „Anděl velké rady, předivný, rádce“, a 318 podobné.
  Jiné ukazují vzájemné pronikání hypostasí jako: „Já jsem v Otci, a Otec ve mně“, ale 319 také jejich nerozdělitelné spojení: „Slovo“, 320 „Moudrost“, 321 „Moc“ 322 a „Odlesk.“ Slovo 323 je totiž v rozumu – mluvím o Slovu bytostném – podobně i moudrost. I moc trvá v tom, kdo působí mocí, i odlesk (záře) ve světle; to vše je neodlučně spojeno a z něho vyplývá. 324
  Jiné výroky ukazují na jeho vztah k Otci jako Příčině, např.: „Otec můj je větší než já.“ 325 Z Otce má totiž bytí a všechno, co má. Bytí má z něho nikoliv aktem stvoření, nýbrž tím, že je rozen, např.: „Vyšel jsem od Otce a přišel jsem“ 326 nebo: „Já mám život z Otce“. Tedy 327 všechno, co má, má ne proto, že mu to bylo uděleno anebo že by se tomu naučil, nýbrž z Příčiny. 328 „Syn nemůže sám od sebe činit nic než to, co vidí činit Otce.“ 329 Kdyby nebyl Otec, nebyl by jistě ani Syn. Z Otce je totiž Syn, je v Otci a je s Otcem, a nikoliv za Otcem. Podobně i to, co činí, činí z něho a s ním. Je totiž jedna a táž vůle, energie a moc – nejen podobná, nýbrž jedna a táž Otcova a Synova i Svatého Ducha vůle, energie i moc.
  Jiné výroky ukazují na vlastní působení /energeias/, jímž plnil blahou vůli Otcovu, přičemž Syn nevystupuje jako nějaký nástroj anebo sluha, ale jako bytnostné a enhypostatické /vhypostasované/ jeho Slovo, jako Moudrost a Moc, což je viděno jako jediný pohyb společný Otci i Synu. Sem patří výroky: „Všechno povstalo skrze ně“, 330 „Seslal slovo své a uzdravil je.“ „Aby 331 poznali, že ty jsi mě poslal.“
  …………………………………….

  Když jsem si četl, připomnělo mně to některé zdejší diskuze, v nichž se vážně a vášnivě debatuje o ryze teoretických “problémech” které jsou prezentovány jako vysoce důležité pro praktický život. Výroky sv. Jana u mě vzbuzují podobné pocity. Jo, v jeho době je lidé jistě brali smrtelně vážně, ale jak vidno, i současní věřící je obdobně vážně berou.
  Pak jsem objevil, že ta kniha je i v češtině. Tož kdo by měl zájem:

  http://www.orthodoxia.cz/theolog/damaskin.htm

 60. Hraničář

  Tak, teoretici; umíte to vysvětlit?

  http://www.orthodoxia.cz/divy/kefalonia.htm

  A nebo:
  http://www.orthodoxia.cz/divy/zeitun.htm

  Zde mě zaujal názor na konci:
  Odborník v oblasti koptských výzkumů, diákon Igor Katajev ze Sankt Petěrburgu, mne přivedl k širšímu pohledu na tento problém. Různé autority mezi teology se vyslovily ohledně Zeitunu, a jejich názory se liší a někdy si zcela odporují. Jedni považují všechny projevy duchovního světa u jinoslavných – jako např. zázraky, vidění, zjevení – za působení nečistých duchů, démonů. Jiní mají zato, že v jiných křesťanských proudech jsou Boží zázraky možné. V takovém případě nutno zvažovat příčiny a cíle těchto zázraků: upevňují jinoslavné v jejich (nepravoslavném) vyznání nebo jsou jim tyto zázraky seslány, aby je přivedly na pravou cestu – k vyznávání pravoslavné víry? Ta druhá možnost je, mimochodem, málo pravděpodobná, protože jakékoliv zázraky, které se dějí v rámci nějaké určité konfese, jsou jejími představiteli pravidelně vykládány ve prospěch této konfese. “Ve skutečnosti,” uzavírá diákon Igor Katajev, “rozluštění této otázky náleží až dni posledního Soudu, kdy bude zjeveno, kde je pravda a kde lež.”

 61. toli

  @Hraničář
  Ber to tak že poslední soud nikdy nenastane protože nebude koho soudit a nebude mít kdo soudit.Navíc je to nonsens,Kristus prý bude soudit živé i mrtvé,ale živé nemůže soudit protože jejich život ještě nebyl ukončen a jak pomatení rádi zdůrazňují člověk se v průběhu života mění a stačí v posledních vteřinách života litovat svých hříchů a člověk prý bude zachráněn 🙂

Komentáře nejsou povoleny.