Turecko zablokovalo web své první ateistické organizace

Autor | 13.03. 2015

ateizm_dernegiV dubnu 2014 vznikla v tureckém Istanbulu první oficiální Turecká ateistická organizace. Tureckým soudům však netrvalo ani rok, než svým nařízením tureckým uživatelům zablokovali přístup na oficiální stránky Ateizm Derneği, jak se organizace turecky jmenuje (The Atheism Association). Přístup na jejich webové stránky http://www.ateizmdernegi.org.tr/ tureckým uživatelům znemožnilo, počínaje začátkem března, nařízení soudu Gölbaşı 2nd Civil Court of Peace v Ankaře.

Zakladatelé Turecké ateistické organizace, Tolga İnci a Ahmet Balyemez, v rok starém rozhovoru uvedli, že důvodem pro založení organizace bylo především vytvoření platformy, která by poskytovala právní rady a podporu lidem, kteří v Turecku čelí problémům kvůli jejich nevíře v Boha. Problémy však začali mít samotní Ateizm Derneği, a to velice brzy – pouhé tři týdny po vzniku si museli do svých kanceláří nainstalovat tzv. „panic tlačítko“, které při zmáčknutí okamžite zalarmuje nejbližší policejní služebnu. Již krátce po samotném vzniku totiž tureckým ateistům došlo několik výhrůžek smrtí (od koho výhrůžky pocházely sice známo není, avšak osobně nejvíce podezírám turecké agnostiky).

Samotné webové stránky byly tureckým soudem zablokovány s poukazem na článek 216 tureckého trestního zákoníku, který zakazuje „provokovat lidi k nenávisti a nepřátelství, nebo je ponižovat“. A soud naznal, že právě něčeho takového se turečtí ateisté svou činností dopoušteli.

Turečtí ateisté k rozhodnutí soudu vydali následující prohlášení: „Před třemi měsíci, Evropská vesmírná agentura dokázala dostat sondu Philae na jeden kilometr širokou kometu jménem 67P, která se pohybuje rychlostí 135,00p km/h, a to po 3907 dní dlouhé cestě, která měřila více než 500 milionů kilometrů. Mezitím, soudy v Turecku jsou stále zaneprázdněny blokováním webových stránek, citují zákony s vágními výrazy a snaží se o to, aby určitá konkrétní víra dominovala všemu ostatnímu.“ Turečtí ateisté taky rozhodnutí soudu označili za „historický příklad kumulování legislativní, exekutivní a soudní moci do jedné ruky“. Turecko se podle Ateizm Derneği „odklání od úrovně moderních civilizací tak rychle, jako se jeho soudní systém odklání od rozumu.“

Dodejme, že Turecká ateistická organizace byla oficiálně uznána Evropskou Unií a její představitelé byli v minulosti mnohokrát pozváni na půdu různých univerzit či think-tanků. Turecko je však v posledních letech cenzurováním internetu a blokováním webových stránek proslulé, a jak upozorňuje víceprezidentka Ateizm Derneği, Morgan Elizabeth Romano, článek 216 tureckého trestního řádu bývá k této cenzuře velice často účelově zneužíván. „Nám ani neřekli, čím přesně jsme se dle zákona provinili. Prosím, podívejte se na naše stránky a řekněte nám, co jsme udělali špatně,“ dodala Romano.

Momentálně je v Turecku blokováno více než 60 000 webových stránek, přičemž v minulosti mezi nimi figuroval i Twitter či YouTube. Po posledním zásahu tureckých soudů se počet blokovaných webů vyšplhal již na 68 000: seznam blokovaných adres se nově rozšířil i o stránky francouzského časopisu Charlie Hebdo, tureckého  zpravodajského webu T24 (který karikatury Charlie Hebdo publikoval) či stránky dvou hojně navštěvovaných tureckých internetových fór. Ve většině z těchto případů turecký soud argumentoval tím, že dané internetové stránky „ponižovaly náboženské hodnoty lidí“. Já jen dodám, že je škoda, že se někdy soudy nezabývají třeba tím, že někdo by mohl cítit, že jsou naopak jeho sekulární hodnoty ponižovány obsahem svatých náboženských knih či partikulráními náboženskými principy. Jak ale víme z mnoha zkušeností i z naší republiky, cítění a hodnoty nevěřících nejsou hodny žádné ochrany, důležité je pouze to, aby se někdo náhodou nedotkl náboženského cítění věřících.

Oficiální stránky Ateizm Derneği: http://ateizmdernegi.org/ & http://ateizmdernegi.org.tr/
Facebook: https://www.facebook.com/ateizmdernegieski & https://www.facebook.com/AteizmDernegiResmiSayfasi

turecti_ateiste2 turecti_ateiste

One thought on “Turecko zablokovalo web své první ateistické organizace

Komentáře nejsou povoleny.