Pro-Life zákony proti svobodě a životu – Irsko

Autor | 01.07. 2015

Již několikrát se cesty Ateistů ČR a Amnesty International setkaly nad případy porušování lidských práv . Tentokrát se AI zasazuje proti opravdu zrůdným zákonům odsuzujícím potrat podle stejných zákonů, jako vraždu. Ano, dnes v „civilizované“ Evropě může být žena odsouzena na 14 let do vězení například za to že byla znásilněna a nedokázala unést následky tohoto zločinu.

Vzhledem k vnitřnímu nastavení organizace nemůže AI veřejně prohlásit, že jsou tyto justiční zločiny důsledkem místního konzervativního křesťanství. Postoj AI do jisté míry chápu, neboť je v podstatě nežádoucí, aby se tato organizace přímo stavěla proti některé církvi či proti politickému zřízení. Je jednodušší zaútočit  na konkrétní porušení lidských práv (a trochu doufám, že i účinnější), než  se postavit moci, které zatím žádná neziskovka nedokáže konkurovat. Zároveň si však uvědomuji, jak je důležité aby souvislost mezi ničením životů žen (často právě obětí zneužívání či znásilnění) a katolickou církví nebyla zastřena úplně. Právě proto, že u nás takové zákony zatím nejsou.

Představu o tom, co reálně znamená zastávání postoje Pro-Life v politice ukazuje nejlépe samotný dopis zasílaný AI. Při 4,6 milionech obyvatel Irska jsou 4000 žen hrozivý počet.

Znění dopisu:

Taoiseach
Enda Kenny
Department of the Taoiseach
Government Buildings, Upper Merrion Street
Dublin 2
Ireland

Vážený pane předsedo vlády,

Irsko má jeden z nejpřísnějších zákonů o potratech na světě. Irská ústava chrání prenatální život ve stejné míře jako život matky a jediná situace, kdy je potrat povolen je ta, kdy je život matky v ohrožení. Žádný další legální důvod pro potrat neexistuje. Ať už jde o incest, znásilnění, či poškozený plod, ve všech těchto případech je potrat trestným činem, za který může jít žena až na 14 let do vězení.

Zdravotní střediska mnohdy neposkytují kompletní informace o potratech, protože mají strach, že by mohla být obviněna z propagace a prosazování potratů, za což by jim hrozila pokuta až 4 000 eur.

Okolo 4000 žen a dívek musí ročně opustit Irsko, aby získaly přístup k potratu v některé z cizích zemí. Cítí se pak zahanbeně a jako kriminálnice, protože musí opouštět svou zemi a vyhledávat potrat jinde. Některé ale vycestovat nemohou a ohrožují tak své zdraví.

Prosím Vás, abyste:

• zrušil článek 40.3.3 (osmý dodatek) irské ústavy a umožnil naplnění práva k potratu a informacím, v zákoně i v praxi;

• legalizoval potrat;

• zrušil zákon z roku 2013 o ochraně života v průběhu těhotenství a nahradil ho zákonem, který umožní bezpečný a legální přístup k potratům, minimálně v případě znásilnění, incestu, zdravotního rizika či poškození plodu;

• zrušil zákon z roku 1995 o omezení informací (služby vně státu pro přerušení těhotenství) a jakékoliv další zákony vztahující se k cenzuře.

S úctou,

zde může být i vaše jméno

 

V této spojitosti bychom si měli uvědomit, že i u nás sílí postavení katolické církve (bez ohledu na reálný počet členů) a že hnutí Pro-Life má podporu přímo z nejvyšších míst. I letos v březnu už po patnácté prošel Prahou průvod proti potratům.

V rámci akce byly slouženy tři mše: Tradiční tridentskou mši v latině sloužil v kostele sv. Gabriela v Holečkově ulici kanovník Metropolitní kapituly Jan Gerndt, řeckokatolickou liturgii v katedrále sv. Klimenta v Karlově ulici celebroval biskup Ladislav Hučko, apoštolský exarcha, a pontifikální mši svatou v kostele sv. Jiljí v Husově ulici měl Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský.

Už bychom konečně měli přestat při obviňování katolické církve argumentovat obstarožními čarodějnickými procesy či výpravou proti albigenským. Současná katolická církev představuje reálnou hrozbu nejen v Irsku či Paraguayi ale i u nás. Neustále bychom si měli připomínat, že trestání obětí znásilnění není výsadou islámských diktatur.

 

Poznámka: Podle údajů Dětského fondu OSN UNICEF v Paraguayi každý den porodí dvě dívky ve věku mezi deseti a čtrnácti lety. Většina z nich otěhotní po opakovaném sexuálním násilí.

54 thoughts on “Pro-Life zákony proti svobodě a životu – Irsko

 1. ateista

  Současná katolická církev představuje reálnou hrozbu nejen v Irsku či Paraguayi ale i u nás.

  Její pozice je obdobná pozici KSČ před rokem 1989. Kdo je katolík je in. Grygar prohlásí, že by byl ochoten položit život za svoji víru. Chápe to někdo? Zkuste se ho ale v některém veřejném médiu zeptat proč, co pro něho víra znamená? Odmítne se s vámi bavit.
  Nemáme šanci ve veřejnoprávním mediálním prostoru říci cokoliv proti církvi a náboženství. Po ČT jsem s cyklem dokumentů neuspěl ani na Prima Zoom. Duka se musí tetelit radostí.
  Když se to vezme kolem a kolem, pro církev je téma potratů jediné, které za něco stojí. Nic jiného nemají. Nemají lidem co nabídnout. Vlastně i zákaz potratů jde proti lidem. Potraty se prováděly již ve středověku a nic s tím neudělá církev ani dnes. Ani hrozba vysokým trestem ženě nezabrání, aby si sama vyřešila svůj problém. A nemusí jít ani o znásilnění. Stačí jen ekonomická situace nebo pracovní povinnost. Nebo povinnost své děti uživit. Církev žádné ženě péči o její děti finančně nezajistí. Opět ukázka pokrytectví.

 2. TvojOponent

  Akokeby OSACR dokázalo žene podstupujúcej potrat zabezpečiť živobytie…

 3. TvojOponent

  Prečo nepovoliť aj zabíjanie novorodencov?
  Ak žena chce zabiť svoje dieťa a kvôli tomu cestuje do zahraničia, nie je potom problém v liberálnom systéme zahraničia?
  Pripomeňme si zlyhanie aktivistov v prípade Savita Halappanavar:
  https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kulturna-vojna/utok-na-piliere-krestanstva/spochybnovanie-jedinecnosti-kazdej-ludskej-bytosti-hodnej-ochrany-od-pocatia/smrt-indskej-rodicky-v-iirsku

  Vtedy na fóre OSACR ste prišli s objavom, že otrava krvi sa dá liečiť potratom…

 4. toli

  Akokeby OSACR dokázalo žene podstupujúcej potrat zabezpečiť živobytie…

  Opět debilní konstatování…
  Nejsem zastáncem potratů (řešení vidím v baby boxech a adopcích),ale je pravdou že žena po potratu nemusí živit krk navíc kdy má i pro sebe málo.
  Pobavil mě šot z ubytovny pro socky kde cikánka vřískala kam půjde s 10 dětmi po zamítnutí příspěvku na bydlení….Když už teda má potřebu rozmnožovat se jako krysa tak ať mimina odkládá na schody kostela,kněží se rádi postarají 🙂
  Třeba hinduisté s tím nemají sebemenší problém.Kamarád se vrátil po 5 letém pobytu z indického kláštera a říkal že tam běžně přebytečné dítě (většinou holčičku) odhodí na smetiště kde se o to postarají potulní psy…..
  jednoduše jiný kulturní okruh co více k tomu říct.

 5. toli

  @Ateista
  Ty křesťanské potažmo katolické hovadiny v televizi mi jsou celkem lhostejné,jednoduše jí vypnu nebo přepnu.Ale vadilo by mi kdyby se ty sračky snažili vecpat do sekulárního zákonodárství.Otázkou zůstává co by se s tím dalo dělat ?
  Teď si pískají že velký pátek bude státní svátek,asi si myslí že jim to zaplní kostely :-).Pro nás taky dobře-den volna navíc.

 6. toli

  Jinak je čestná vyjímka-viasat history kde dávají pořady o církvi a náboženství a ukazují realitu.Podvod a politika……

 7. petr

  je pěkné vidět, že ještě existují země, které stále dokáží správně a po pravdě nazvat odpornou vraždu dítěte zločinem.

 8. Čestmír Berka

  Je-li někdo proti potratům, měl by propagovat zabránění početí- antikoncepci. Nepočaté dítě nikdo nezabije. Znásilněné by měly co nejdříve, pokud o to stojí, dostat post koitální antikoncepci. Plod o velikosti mouchy se snad nedá považovat za dítě.

 9. Ignac z Loyoly

  1) je to ženské tělo, ta je svéprávná a může o svém tělu rozhodovat, ano, dítě má vlastní tělo a DNA, ale parazituje na ženském těle, žena ho tedy může odstřihnout od placenty (od svého těla) a vyndat, kdy se jí zlíbí, ať si dítě poradí samo, když je tedy „samostatné“

  2) Dítě v pár týdnech či prvních měsících je na úrovni psychiky ještěrky, je to pouze lidský potenciál, nikoli lidská bytost, pár buněk není člověk (ani tělem ani mozkem/duší), jen zárodek…

  3) Když to ohrožuje život matky (velmi rizikové těhotenství), či její psychiku (byla znásilněna, dítě má vážnou poruchu a stejně by zemřelo s velkou pravděpodobností,…), má přece právo si parazita nechat vzít a nekazit si život, většina žen jistě špatně snáší, že daly dítě do baby-boxu – byť neměly na výběr, musely by snášet celé těhotenství a reakce okolí,… zatímco takhle se parazita zbaví ihned a psychika tolik neutrpí a neriskují své zdraví. Dospělá žena má více práv než pár buněk s potenciálem člověka. Opakuji – JE TO JEJÍ TĚLO, kolikrát neměla na výběr (byla znásilněna) a nechce ve svém těle parazita, ať ho tedy lékaři nezabíjejí, pouze ho odstřihnou od placenty a vyndají a ať se o sebe stará samo… Uvidíme, jak si těch pár buněk poradí…

  😀 😀 😀

 10. TvojOponent

  Berka
  Je-li někdo proti potratům, měl by propagovat zabránění početí- antikoncepci.

  Ak je niekto proti nezamestnanosti, mal by zabrániť počatiu
  Ak je niekto proti alkoholimu, mal by zabrániť počatiu
  Ak je niekto proti dopravným nehodám, mal by zabrániť počatiu…
  Ak je niekto proti krátkozrakosti, mal by zabrániť počatiu..
  Berka! Najlepší spôsob, ako eliminovať ľudské utrpenie je teda podľa vás vyvraždenie civilizácie. Gratulujem ! Vy budete určite sekulárny humanista 🙂

 11. TvojOponent

  Ignác

  Je to telo ženy.
  Takže v Česku majú ženy bežne dve hlavy, štyri nohy a štyri ruky?

 12. Ignac z Loyoly

  Oponente, špatně čtete, viz. bod 1 😀 😀

  1) je to ženské tělo, ta je svéprávná a může o svém tělu rozhodovat, ano, dítě má vlastní tělo a DNA, ale parazituje na ženském těle, žena ho tedy může odstřihnout od placenty (od svého těla) a vyndat, kdy se jí zlíbí, ať si dítě poradí samo, když je tedy „samostatné“

  Dítě má tělo, žena má tělo, žena nemusí chtít dítě ve svém těle, ať se tedy dítě vyvíjí mimo její tělo a jestli to neumí, je to jeho problém 😀 😀 😀

  žena ho nezabíjí, jen po cizím těle chce, aby se vyvinulo mimo její tělo 😀 😀 a když umře, tak umře…

  Ty se taky nemůžeš bez mého povolení přisát na mé tělo a žít z mé krve a mé plazmy,… prostě bych ti to brčko utáhnout a odstřihnul tě, kdybys to zkusil, žena s dítětem, které parazituje a vysává její tělo může udělat to samé… 😀

 13. toli

  Katolická teologie je koncipována bohužel tak že za slast má následovat utrpení (třeba těhotenství a porodu),dle této totality nelze oddělit pojivový (citový) aspekt sexu od rozmnožovacího.Takže antikoncepce je zakazována,manželství gayů a leseb neobsahuje rozmnožovací složku takže je špatné.Třeba v Africe jsou v množině křesťanů většinou evangelikálové a letniční,to je o stupeň ještě horší sorta než evropští katolíci.To co by jim v Evropě neprošlo praktikují v Africe zcela volně.Čína dováží do Afriky antikoncepci což se u těchto skupin střetává s bouřlivým odmítnutím,pak přemnožení chcípají hlady na což západní civilizace reaguje tím že jim tam doveze pár beden rýže a sušeného mléka…..Chorobný koncept.

 14. Jaroslav Štejfa

  Prosím všechny diskutující, aby si pozorně přečetli na Wikipedii heslo „Death of Savita Halappanavar“ a zamysleli se nad během událostí. Mě nutně vyšlo, že pokud je tento popis událostí pravdivý, pak veškeré příspěvky k tomuto případu – zde uveřejněné pod jménem Tvoj oponent – je něco úplně zrůdného. Tato otřesná událost je naprosté selhání lékařské etiky. Rádobylogické vývody, že dokud dítě žilo, život rodičky nebyl ohrožen, tedy eo ipso potrat je nepřípustný, jsou tragické až zločinné. Pokud vás napadne vrah, dle stejné logiky, ještě v okamžiku výstřelu z jeho pistole do vašeho břicha se nic neděje; teprve až kulka vnikne do břicha můžete zahájit obranné manévry. Jak obludné.
  Jaroslav Štejfa

 15. toli

  @Jaroslav Štejfa
  V pondělí 19. listopadu se katoličtí biskupové Irska se setkali v reakci na Halappanavar smrt a vydali prohlášení, že katolická církev věří v „rovné a nezadatelné právo na život matky a jejího nenarozeného dítěte“ a že církev nikdy učila že život nenarozeného dítěte má přednost před matkou

  Vždyť říkám že je to chorobná koncepce,navíc typicky katolické-vydá se prohlášení které má uklidnit veřejnost a skutečná praxe je jiná.Je to stejné jako když ŘKC oficiálně říká že netvrdí že turínské plátno je pravé,ale ovce jsou kněžími (kterým věří,kdepak by kněz mohl lhát…..) utvrzovány v tom že pravé je……

 16. Jaroslav Štejfa

  Výše popsaný případ Savity Halappanavar od TO je natolik otřesný, že se ještě k němu vracím. Stačí několik minut hledání na internetu, abychom našli, že „Zpráva o 108 stránkách o smrti Savity Halappanavar dokumentuje, co vedoucí revizního teamu popsal jako „kaskáda chyb“ zakrývaná odmítnutím interupce úředníky předtím než plodu přestane jeho srdce bít.
  To trvalo čtyři dny. Do té doby ovšem, jak zpráva zjistila, ženina špatně diagnostikovaná sepse zaviněná prasklou dělohou již dosáhla úrovně smrtící.“
  (Viz http://www.huffingtonpost.com/2013/06/13/savita-halappanavar-report-ireland-abortion_n_3434769.html)

  Zvažme všichni velmi pečlivě čemu dopřát sluchu v kázáních o morálce.

  Jaroslav Štejfa

 17. TvojOponent

  Pan Štejfa!
  Obludnými sa javia Vaše príspevky. Neviem, či je to spôsobené dehydratáciou Vášho organizmu alebo slnečným úpalom, ale u Vás som bol zvyknutý na kultivovanejší písomný prejav.

  Premýšľam, či vôbec má cenu reagovať na tsunami Vašich jedovatých slín, alebo iba mávnuť rukou a s nálepkou „primitív“ Vás odexportovať do spamového koša. Rozhodol som sa, že nateraz to s Vami ešte skúsim a rozoberiem tie Vaše neslávne príspevky.

  Nosným pilierom Vašej argumentácie je nenávisť voči mne, urazená ješitnosť. Na takýto základ potom lepíre argumentáciu typu argumentum ad hominem. Píšete, že…pokiaľ je text na wikipédii pravdivý, potom sú moje texty (citovo preháňate) obludné. Teraz si skúste predstaviť situáciu, že text na Wikipédii pravdivý nie je. Túto alterantívu ste mali tiež zahrnúť do tých Vašich konšpirátorských úvah. Je tu otázka, či írski lekári mali možnosť vykonať život zachraňujúci úkon, ak by bol na to dôvod. Pokiaľ mi je známe, tak takúto možnosť írska medicína mala. To, že došlo k tragédii teda nie je vinou učenia RKC, ale skutkovými stavmi.

  Vy ste lekár, pán eŠ?

 18. TvojOponent

  toli
  Netárajte. RKC nie je sekta. Každý ide svojou cestou hľadania.
  Kresťanstvo nestojí ani nepadá na Turínskom plátne.

 19. toli

  TO
  Turínské plátno bylo uvedeno jen jako typický příklad církevní práce s myšlením lidí

 20. toli

  Technicky vzato celé křesťanství je pouhou sektou judaismu

 21. toli

  Křesťanskou pravdu už známe,
  Islám-Kristus nebyl boží syn a nezemřel na kříži.
  Židé (zdroj:jejich talmud) Marie byla děvka která se spářila s legionářem a narodil se jí bastard co si hrál na něco co nikdy nebyl.
  Takže máme 3 verze jednoho příběhu ve 3 náboženstvích,tedy 3 pravdy z nichž si může každý vybrat tu která se mu líbí 🙂

 22. toli

  A fakt že Kristus má už 2000 let zpoždění se svým 2. návratem (a přitom slíbil že se brzy vrátí) o něčem svědčí…..

 23. Jaroslav Štejfa

  Ještě k případu Savity Halappanavar:

  1)Nejprve TO naznačuje, že zabíjení novorozenců je ateistům vlastní, dokonce, že ateisté doporučují léčbu otravy krve potratem. Jako argument uvádí : “ Pripomeňme si zlyhanie aktivistov v prípade Savita Halappanavar:
  https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kulturna-vojna/utok-na-piliere-krestanstva/spochybnovanie-jedinecnosti-kazdej-ludskej-bytosti-hodnej-ochrany-od-pocatia/smrt-indskej-rodicky-v-iirsku.“

  2) Když dokladuji, že jeho argumentace nebohou Savitou Halappanavar má příchuť nechtěné tragikomedie, neboť se zde jedná o selhání medicinského teamu v příslušné nemocnici, které bylo způsobeno strachem z obvinění z vraždy nebo naprostým selháním odborné kompetence více než dvaceti lékařů, notabene které se snažilo její vedení zakrýt zákonem o zákazu potratů v Irsku (s čímž TO evidentně souhlasí z posice svých morálních přesvědčení), jsem podle něho veden nenávistí a ješitností.

  3) Zde je odkaz na zprávu „HSE publishes Report of the Investigation into the death of Ms. Savita Halappanavar“ , která je asi nejobjektivnější popis příčin smrti nebohé zubařky.
  http://www.hse.ie/eng/services/news/media/pressrel/newsarchive/2013archive/jun13/savitareport.html

  4) Každý nechť si udělá sám svůj názor kam vedou postoje ŘKC třeba zrovna k potratům. Ale i k homosexualitě, antikoncepci, sekularismu, atd.

  5) Lékař nejsem, ale znám většinu písmenek a čist a psát trochu umím.

  Jaroslav Štejfa

 24. toli

  Píšete, že…pokiaľ je text na wikipédii pravdivý, potom sú moje texty (citovo preháňate) obludné. Teraz si skúste predstaviť situáciu, že text na Wikipédii pravdivý nie je. Túto alterantívu ste mali tiež zahrnúť do tých Vašich konšpirátorských úvah.

  Určitě dám přednost wikipedii kterou kompletuje několik tisíc lidí a vzájemně se hlídají mimo jiné v ověřování pravdivosti před osobními stránkami oponenta…..

 25. TvojOponent

  toli a pán eŠ
  Zatiaľ ste nič nevyvrátili.
  Napíšte moju vetu ako blud a pod ňu napíšte vyvrátenie toho bludu. Netvrdím, že sa nemôžem mýliť, ale mojim cieľom je napísať pravdu a ak ste si páni nevšimli, je tam na mojom portále aj sekcia mapujúca zlyhania RKC.

 26. petr

  Výborná argumentace pane Štejfa.

  Nedávno v Brazílii proběhla vzpoura vězňů. Třicet mladých prvotrestaných delikventů bylo při této vzpouře zabito, někteří byli předtím znásilněni. Uvedený příklad je tragikomickou ukázkou toho, jak v Brazílii nefunguje vězeňství. Nicméně – kdyby neexistoval stát, neexistovaly by věznice, proto by v nich nemohlo docházet ke vzpourám a těch třicet mladistvých ubožáků mohlo žít. Osud těch nebohých třiceti vězňů je smutným příkladem toho, kam vede existence státu.

  Já už se musím jenom smát 🙂

 27. toli

  toli a pán eŠ
  Zatiaľ ste nič nevyvrátili.

  Nemám důvod vám cokoliv vyvracet,máte právo na svou pravdu stejně tak jako já mám právo na tu svou.

 28. TvojOponent

  Petr
  Vy sa smejete zmasakrovaniu 30 väzňov?
  Keby neexistoval štát, tak by väzni boli súčasťou spanilých lúpežných jázd podobne, ako spanilé husitské vojská vyvražďovali civilné obyvateľstvo na Morave a západnom Slovensku. Husitské povstania sú dejinami, o ktorých Česi vedia málo a aj to málo má romantický pátos.

 29. toli

  Nicméně – kdyby neexistoval stát, neexistovaly by věznice, proto by v nich nemohlo docházet ke vzpourám a těch třicet mladistvých ubožáků mohlo žít. Osud těch nebohých třiceti vězňů je smutným příkladem toho, kam vede existence státu.

  Myslím že stát může existovat ale neměl by být založen na chorobné ideologii která chrání shluk buněk před životem kompletního člověka tedy ženy.

 30. TvojOponent

  pán eŠ sa odvoláva na správu z roku 2013, no nikde z nej necituje, aby podporil tvrdenia militantných ateistov, že za smrť Savity môže nedostupnosť potratov.
  Práve naopak, pred chvíľou som čítal správu z roku 2014, ktorá odkazuje na všetky tri nezávislé správy k úmrtiu Savity a z nej vyplýva, že smrť Savity nemá žiadnu súvislosť s potratom. Tiež sa tam prízvukuje zneužitie kauzy médiami a firmami .

 31. ateista

  ať mimina odkládá na schody kostela,kněží se rádi postarají

  TO a všichni ostatní odpůrci potratů. Toli to již naznačil. Ano, již ani jeden potrat, a všechny děti do péče členů římskokatolické církve. Jak jednoduché. Církve dostávají od občanů ČR dvě miliardy ročně. Tyhle peníze nemusejí ležet na kontech, ale mohou posloužit dobré věci. Stejně sveřepě, jak TO hlásá ty jeho nesmysly, se může zasazovat o výše uvedené. Všichni mu budeme tleskat.
  Žel, úvodní větu ponechal TO bez komentáře………..

 32. TvojOponent

  všechny děti do péče členů římskokatolické církve

  Pán ateista sa dožaduje náboženskej výchovy pre všetky deti? Aké prekvapivé… Neočakávané… Kde sa naraz stratil strach z indoktrinácie?

 33. toli

  všechny děti do péče členů římskokatolické církve

  Nikoliv všechny,jen ty odložené na schody kostela
  Vymíráte tudíž bychom vám měli trochu pomoci darem 🙂

 34. petr

  TO: nechci Vás podezírat z nedůvtipnosti, ale jsme na stejné straně 🙂 Samozřejmě, že argumentace pana Štejfy je naprosto lichá, obdobná argumentaci, kterou jsem provedl já na tom příkladě se vzpourou ve věznici. Ve shora uvedeném případě zcela evidentně selhal lidský faktor, což nemá při normálním pohledu na věc s naukou ŘKC nic společného (kauzalita mezi tím je možná pouze dovedeno ad absurdum ) stejně jako vzpoura ve věznici není z normálního pohledu důvodem pro dekonstrukci státu.

  toli: tak to se mi výrazně ulevilo, že jste se rozhodl stát tolerovat. Kdybyste ho netoleroval, tak to bych si o něj musel začít dělat vážné obavy.

 35. Jaroslav Štejfa

  Naposledy z mé strany k případu Savity Halappanavar:
  Původně jeho presentace zde sloužila k dehonestaci zastánců potratů, autor ani náznakem nepovažoval případ za medicínský omyl. V souladu s Petrem jsem stejného názoru: jedná se o flagrantní selhání lékařského teamu (jak jsem již psal). Z několika nezávislých zpráv vyplývá, že lékaři si dlouhé čtyři dny byli vědomi šířící se sepse. Přesto čekali až přestane bít srdce plodu. Pak se ukázalo, že bylo pozdě. Kdyby byl potrat proveden včas, možná, že výsledek by byl stejný. Možná však, že ne. To už nikdo nerozhodne. Ovšem, jak je vidno, je řada lidí zde i jinde, kteří bez ohledu na situaci, která se měla teprve vyvinout volili to nejhorší možné – zemřela matka i dítě. A týká se to i lékařů – ti měli evidentně na zřeteli především život plodu, nikoliv matky. Pokud je tato argumentace k uplatnění lege artis neovlivněné nějakými zákony a církevními postoji lichá, je mi líto, ale protiargumentace nestačí abych změnil názor.
  Jaroslav Štejfa

 36. toli

  týká se to i lékařů – ti měli evidentně na zřeteli především život plodu, nikoliv matky.

  Možná měli na mysli především vlastní trestní nepostižitelnost,tedy neprovézt potrat v souladu s irskými zákony,což je neomlouvá.Pouhý selský rozum totiž říká že pokud zemře matka tak pochopitelně zemře i zárodek.Nevím co je na tom k nepochopení.Navíc pokud se žena sama rozhodne pro potrat tak přes to nejede vlak.Má právo (stejně jako každý) rozhodovat o svém těle. Teisté se velmi rádi ohánějí přirozeností,přitom v přírodě je přirozené že v případě nedostatku potravy matka zabije svá mláďata.Pokud chcípne matka tak mláďata chcípnou stejně,pokud matka přežije tak se může znovu rozmnožit.To je ta opravdová moudrost přírody.Pokud se jedná o homosexualitu tak teisté najednou nevidí že homosexualita se vyskytuje u x druhů zvířat.Pro ně je to nepřirozené protože je to tak psáno v jedné hloupé knize pohádek.

 37. Dacanka

  Žasnu, že mají zrovna někteří muži potřebu kecat do toho, co žena smí a nesmí.
  Mezi bigotními křesťany-odpůrci potratů a islamisty nevidím jediného rozdílu.

  A vůbec, jak už zde padlo, když se důsledek znásilnění bere jako lidská bytost, tak se o sebe jistě postará samo a může tedy existovat i mimo tělo ženy že :-)))).

  Je to zrovna křesťanství a islám, kde je žena chápána jen jako trošku lepší zvíře, inkubátor. Je mi z vás některých na zvracení. Opravdu.

  NAŠE těla, naše pravidla, se s tím smiřte :´)

 38. ateista

  @TO
  Pán ateista sa dožaduje náboženskej výchovy pre všetky deti? Aké prekvapivé…

  Byl jsem nepřesný. Jak uvedl Toli, jen ty, o které se z různých důvodů jejich matky nemohou nebo nechtějí starat a byly by potraceny.
  Náboženská výchova – když ty děti členové církví vezmou do své péče, jistě je budou vychovávat po svém. To jim zřejmě všichni milerádi prominou.

 39. petr

  toli: velmi pěkně Vám toli děkuji za Váš průlomový výklad přírodní přirozenosti, takhle hezky po selsku mi to ještě nikdo nevysvětlil. Doplnil bych jenom takovou drobnůstku, že když se zvířátka v přírodě potkají, tak si zpravidla dle své přirozenosti očichají prdele. To jen abyste na tento pěkný zvyk, až budete ten návrat k přirozenosti přírody aplikovat v praxi,nezapomněl 🙂

  dacanka: také pěkný argument, takový hodně emotivně impulsivní. Připomíná mi takový poněkud sušší, ale o to realističtější argument: „dokud máme víc tanků, jsou Vaše těla naše hračky, se s tím smiřte“ 🙂

 40. toli

  Petr
  Mohu vás ubezpečit že totéž dělá i většina lidí,říká se tomu orální sex 🙂 či francouzské milování.

 41. toli

  Nazdar. Znáte českou pro-life gynekoložku Ludmilu Lázničkovou?
  http://www.katopedia.cz/index.php?title=Ludmila_L%C3%A1zni%C4%8Dkov%C3%A1
  Doporučuji najít si její přednášky na youtube.

  K ní chodí jen stejně nemocní jako je ona.A katopedie je šunt stvořený českobudějovickým portýrem.Nelíbilo se mu že wikipedie je z jeho teistického pohledu prý příliš relativistická.On je katolický fundamentalista.

 42. A.S.Pergill

  Faktem je, že jedno pozitivum komunisté za své vlády měli: Ať byli jací byli (jakože nic moc), tak před touhle svoločí dokázali společnost ochránit. Někteří její členové byli dokonce donuceni poprvé a naposled v životě dělat něco užitečného v uranových lágrech a podobných zařízeních.
  Sice to bylo tím, že komunisté je brali jako konkurenční totalitu, nikoli že by bojovali za svobodu a demokracii (protože tyto politické směry sami aktivně likvidovali), ale co je doma. to se počítá. Reálně chránili populaci před totalitou horší, než byli oni (a to pomíjím skutečnost, že významná část obětí politických procesů byla z řad jich samých, coby výsledek vnitrozločineckých třenic, takže pro zbytek populace byly tyhle oběti komunistické moci irelevantní).

 43. Hosamen

  6.7.2015 to ukazovali ve zprávách na Barrandově, takže to začalo patrně v neděli u některého kostela v USA.
  Jsou dvě organizace dost agresivní jedna pro interrupce a jedna proti, už se mezi sebou napadají a tady jde o to, že chce odpůrce potratů dokázat, že dost peněz na porod a výživu matky i dítěte najde. Pokud se to povede, uveřejní kolik vybrali ale kde neřekli.
  Jedni odpírají povolení potratů, a chtějí dokázat, že pro každé dítě se peněz najde dost.
  Druzí naopak říkají, že z počtem těchto dětí poroste kriminalita.

 44. Sam

  „jedno pozitivum komunisté za své vlády měli: Ať byli jací byli (jakože nic moc), tak před touhle svoločí dokázali společnost ochránit.“
  No ale skutečný propad počtu katoliků nastal až po roce 1990.

 45. toli

  No ale skutečný propad počtu katoliků nastal až po roce 1990.

  Najdi si statistiky na čsú,v roce 1950 tady bylo 8 mil. křesťanů,od té doby byl trvalý pokles při každém sčítání lidu. v roce 1990 nárůst ale když lidé zjístili s čím mají tu čest a že se nenaplnili jejich očekávání tak začali z církví zdrhat znovu.Dnes je tady cca milion lidí hlásícím se ke katolíkům ale obávám se že většina z nich ani neví co to je,praktikujících (chodících do kostela) je pak kolem 300000 lidí.

 46. toli

  A existuje statistická korelace mezi blahobytem a počtem věřících,čím větší blahobyt tím méně náboženské víry a více spokojenosti s životem.V Evropě je to obzváště patrné,na východ od nás příbývá náboženského šílenství a chudoby.Na západ je to opačné.
  Azie,Afrika na stejném principu.Ameriku nelze přečíst,tam je to méně homogenní.

 47. Hraničář

  Je zajímavé, když věřící protestují proti antikoncepci a potratům u nevěřícím. A přitom hlásají, že dušičky potracených plodů jdou hned do nebe. A když je nevěřící, heretici, ateisté, komunisté či bolševici porodí a vychovají sobě podobné, skončí v pekle. Navíc, čím méně heretiků, ateistů , komunistů …., tím větší prostor pro věřící. Chápete někdo tu logiku?

 48. Sam

  Tomu se říká Tajemství, kolego. To se nedá pochopit. 🙂

 49. toli

  tím větší prostor pro věřící. Chápete někdo tu logiku?

  U boha není logika,jak by řekl farář 🙂

 50. Pingback: Návrat do časů plodnosti aneb mýtus o vymírající Evropě a protipotratový extremismus | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.