Milan Kohout je v tom sám – postmoderní čaroděj není zástupce nikoho jiného, než sám sebe

Autor | 17.08. 2015

Performer Milan Kohout o sobě dal opět vědět. Tentokrát způsobem, který je poněkud nechutný i pro mě. Bohužel jej musím komentovat, protože se samozřejmě brzy ozvou křesťané (kterým nevadily obrovské počty dětí znásilněných kněžími) aby připomněli na tomto příkladu, že ateisté jsou nechutní a dělají divné věci. Co udělal? Takto popsal svou akci sám Milan Kohout:

Nabozenstvi se opet stavaji pateri moci v ruznych statech sveta. To je nejstrasnejsi prohrou nasich atheistickych snah po nekolik generaci. Sekularni systemy, ktere byly nadeji, ze se konecne zbavime odpornych a mozkum diktujicich nabozenstvi, byly krestanskou Evropou a Amerikou na Strednim vychode zniceny. Misto nich se vylihly extremnim islamem zcelene skupiny, prebirajici moc po sekularnich systemech.
Evropane se otrasaji hnusem nad fundamentalnim islamem, ale na druhe strane jim nevadi, ze se v Evrope a i v Cesku zase stavi na nohy fundamentalni krestanstvi (ampule s krvi papeze a pod) a ziskava stale vetsi politickou a ekonomickou moc? Cirkevni restituce v Cesku jsou toho mezi jinym ukazkou.“

V tom lze jistě s Kohoutem souhlasit, jaký zývěr z toho ale pro sebe odvodil?

„Shromazdil jsem trochu sveho spermatu, ktere, jak se domnivam, musi obsahovat genetickou informaci o mem atheismu (jsem presvedcen, ze je lidsky mozek evolucne naprogramovan na atheismus) a zredil jsem ho ve „svecene vode“. Pak jsem obsah nadobky vlil do krtitelnice velkeho polskeho kostela, doufaje, ze se moje semeno vsakne do kuze krizujicich se krestanu, a tim je geneticky konvertuje k atheismu.,“

Kdyby neoznačoval své vystoupení jako performanci „Chci konvertovat krestany“ , mohl bych na tomto příklad zcela jasně popsat magický postup, velmi podobný některým středověkým kouzlům, který nemá nic společného s vědou nebo kritickým myšlením. Vzhledem k tomu, že se ale ve svém dopise zaklíná „atheismem“, dostává tahle absurdní epizoda poněkud jiný rozměr.

Za tuto medvědí službu polským ateistům mu ze srdce neděkuji!

Polští ateisté se totiž soustavně a inteligentně vedenými kampaněmi snaží již po několik let vydobít zasloužené místo ve formálně sekulární polské společnosti. Ano, věřící budou kritizovat i nadále, ale pokud chtějí lidi přesvědčit tak myšlenkou, ne svými tělními tekutinami. Věřící považují (tak jako Noví ateisté jinde na světě) spíše za oběti dezinformace a sugesce, nikoli za začarované.

Sám autor přiznává inspiraci u organizací vystupujících proti islámu. Pravděpodobně jde o ony excesy s prasečí krví nebo močůvku či jinými antiislámskými „repelenty“ na bázi vepřového. Ty měly alespoň o ten ždibet více racionality že jim magický význam nepřisuzovali sami jejich autoři, ale jinak se ukázaly stejně neúčinné jako  kohoutí sperma, žabí vlas či rybí křik.

Příliš by se na tom nezměnilo, ani kdyby Kohoutova performance byla pouze poplašnou zprávou – provokací na katolická média. Je poměrně nepravděpodobné, že by někdo skutečný obsah umělcova spermatu zjišťoval dříve, než byla nádobka vymyta. I kdyby se prokázalo že do svěcené vody nalil jen zředěný bílek od snídaně (jak později sdělil), poplašnou zprávu, kterou vypustil jako vysokoškolský pedagog, prostě v tuto chvíli nelze zastavit. Je to jeden z důsledků důveryhodnosti funkce, kterou nosí.

Po celou dobu kladou polští ateisté hlavní důraz na rozum a každý kdo alespoň trochu přemýšlí jim v tom musí dát za pravdu.

Porazit náboženství čímkoli jiným, než rozumem je ve skutečnosti prohra.

Milan Kohout svou partyzánskou akcí poškodil obraz ateistů v Polsku a to i nás organizovaných Ateistů ČR.

Celé to má jen jeden jediný háček – Milana Kohouta nevyslala na tuto „misi“ žádná ateistická organizace, natož aby se konalo nějaké „referendum neorganizovaných ateistů“. On se tam prostě vyslal sám jenže teď vystupuje jako kdyby jeho víra v magickou moc vlastního spermatu měla nějakou logickou spojitost s ateismem a jako kdyby měl nějaké oprávnění jménem ateistů mluvit. Ne nemá, má to něco společného jen s Milanem Kohoutem. Žádné miliony ateistů ani českých ani polských za ním nestojí. Postmoderní čaroděj Kohout nezastupuje nikoho jiného, než sám sebe.

 

Poznámka: Celkem nešťastné mi připadá takto sexualizované téma i pro jiné skupiny, proti kterým se teď zaměřuje nenávist katolické části veřejnosti. Jde o výkřiky typu „Úchylové by na vysokých školách učit neměli“. Je to problém, protože si vlastně myslím pravý opak. Lidé, kteří se dobře vyrovnali se svou parafilií (jakoukoli) by naopak ostatní lidi učit měli, protože tím dělají společnost spokojenější a bezpečnější.

 

 

62 thoughts on “Milan Kohout je v tom sám – postmoderní čaroděj není zástupce nikoho jiného, než sám sebe

 1. Dogbert

  Holt se smiřte s tím, že fanatické blbojádro atheistů se skládá ze stejných hoven, jako blbojádro vyznavačů kterékoliv jiné ideje.

 2. Petr Tomek Post author

  Tak z našeho pohledu je vlastně úplně mimo, protože je to komunista, takže sice ateista ale věřící. Nicméně v tom svém prohlášení mluví za ateisty.

 3. Čestmír Berka

  Nemyslím si, že by chtěl pan Kohout mluvit za ateisty, ať už organisované, či neorganisované. On vyjádřil svůj osobní postoj…a kdo jsem já, abych ho soudil 😉 . Poláci jsou sice bigotní, zároveň jsou tam různé blasfemie možná častější a hlavně drsnější, než u nás… vzpomeňme na Palikota. Takový Nergal z Behemothu by si u nás ani neškrtnul.
  Spíš by si měli křesťané pohlídat mikrobiologickou nezávadnost svěcené vody- podle výzkumů 80% této vody obsahuje fekální bakterie. http://www.medicaldaily.com/86-holy-water-teeming-e-coli-and-other-bacteria-found-fecal-matter-256863

 4. ateista

  Ač militantní ateista a antiteista, tento způsob „boje“ také odmítám. Stejně jako odmítám demonstrativní pálení Bible. Knihy pálili jen křesťané a nacisté (u komunistů si nejsem jistý).

 5. Ignac z Loyoly

  Já asi taky konvertuju – do PDF 🙂

 6. Jaroslav Štejfa

  Je asi nad slunce jasnější, že alespoň některé projevy pana Kohouta jsou natolik odpuzující, že není vůbec důležité z jakých pohnutek vycházejí. Domnívám, se, že při prosazování jakékoliv věci by pro mne p. Kohout byl nepřijatelný spojenec. Tím považuji za naprosto základní otázku, jak je možné, že takovýto člověk je celebrovaná osobnost a vysokoškolský učitel atd. Vidím v tom zásadní selhání státu v jeho zákonných povinnostech. Již jsem na podobné téma mluvil v souvislosti se sekulárními povinnostmi státu. Distancuji se od jeho postojů, jako většina diskutujících. Na druhou stranu, vyhledáte-li si některé jeho texty, zjistíte, že jsou střízlivé a plné vtipných postřehů. Pokud však u něho vedou informace z okolního světa k jeho tvůrčím činům, nepřipadá mi zcela duševně zdráv, není schopný se ovládat a vidím tam silné zoufalství.
  Shrnuto: sám M. Kohout se mi jeví jako politováníhodný člověk; veřejnost – od státních institucí počínaje, přes politiky a kulturtrégry po bulvár viním z toho, že dopustí, aby podobná díla byla podporována a dokonce v takovém duchu byla vychovávána mládež.
  Jaroslav Štejfa

 7. Čestmír Berka

  U Peruna, nebuďte tak předpřipo..aní. Za tři dny si na to nikdo nevzpomene. Když může být katolická buzna profesorem, proč by nemohl Kohout učit angličtinu na nějaké vejšce? Vy byste se snad i zlobili, třeba kdyby bral nějaký český president Larryho Flynta jako symbol svobody slova. Nebo kdyby přijal pedofila Majkla na audienci. Já jsem také pro laskavý humor https://www.facebook.com/jajsemvelmiprohumor?fref=ts . Je Kohoutův humor laskavý? Je! Ejakulace je LÁSKA. Bůh je Láska. A tak dál…

 8. Ignac z Loyoly

  Lemmy, chápete vy věřící něco, čemu se říká ironie? 🙂

 9. Lemmy

  Jasné, niektorí Česi už nevedia ani iróniu robiť poriadne. Sú tak sprostí, že ešte aj iróniu načisto pokazia. Len sa utešujte navzájom, velebte sa, a pestujte si hlúposti medzi sebou. Hlúposť sa tak raz premnoží, že sa rozumným bude ťažko dýchať. A potom niektorí nariekajú, že prečo je v spoločnosti rôzny nešvár.

  Spoločnosť by omnoho menej podliehala panikám a iným bludom a zvlášť politický život by bol úplne iný, keby väčšina argumentov široko rozosiatych po svete bola správna. Ale obávam sa, že je to práve naopak. (Carroll)

 10. Ignac z Loyoly

  Lemmy, četl jsem to po tobě několikrát, ale vůbec to nechápu 🙂

 11. Lemmy

  Opýtaj sa známeho, nech ti vysvetlí.

 12. Ignac z Loyoly

  Aha, no my ateisti prostě asi těm vašim „metaforám“ a analogiím moc nerozumíme (ostatně vy věřící se mezi sebou o ně taky přete), já raději logické, stručné a výstižné vyjádření 🙂

 13. Čestmír Berka

  Kohout je možná hloupý…ale není tak hloupý, aby pokládal ty, co si místo podpisu na smlouvě ořezávaj pindíky za vyvolený národ. Tyhlety abrahámovský náboženství jsou posedlý sexem- neporušenej hymen, panenství do svatby ( panictví se tak vážně ale nebere…a podle Mojžíše stačí 50 šekelů za znásilněnou- to mu poradil Hospodin), uřezaný předkožky…a najednou jim vadí trochu těch spermií ve vodném roztoku od bližního…třeba to má příznivé účinky, jako: Pro otrlejší mám tip k potírání jakékoli pleti vlastní čerstvou nebo odpařenou urinou, která má vysoký ionizační a hydratační účinek a její složení je bohaté na vše, co každá, i nemocná, pokožka potřebuje – dokáže zbavit akné, ekzémů, vyrážek, apod. Týká se to potírání nejen obličeje, ale klidně celého těla. Moč se vstřebá do pokožky, spojí se s vaší přirozenou vůní a není cítit. V případě, že byste si přeci jen nebyli jistí a měli obavu o vůni, můžete přes ni natřít své oblíbené tělové mléko nebo olej. Někteří ji používají i k závěrečnému splachování vlasů po umytí šampónem, neboť dodává lesk a objem – také poté není cítit. Některé ženy mají velmi dobrou zkušenost i s maskou z menstruační krve, která je také velmi výživná a komplexní a velmi vypíná, oživuje a omlazuje pleť.

  Read More at slunecnyzivot.cz/2014/03/prirodne-na-plet-a-jeji-nerovnovahu/

 14. Lemmy

  Čestmír Berka, Kohoutova hlúposť nespočíva v spermiách, ale v nezmysloch, ktorým verí. Sú spomenuté v tom článku.

 15. Jaroslav Štejfa

  Základní problém není M. Kohout, základní problém je jeho medialisace. Kdybych se postavil před indiferentním publikem ve veřejném sporu, třeba s papežem, na téma třeba existence Boha nebo homosexuality (vlastně jakýkoliv), byl bych bláhový, kdybych si jako obhájce vybral pana Kohouta. Bezesporu bych prohrál. V tom to je. Možná někde v klubu je to zábavné, ironické a já nevím co. Proto se od něho distancuji. Sranda to není.
  Jaroslav Štejfa

 16. Lemmy

  Čomu verí? Reagujem na to, čo Kohout povedal novinárom. Ale žeby Berka vedel, že keď sa zhováral s novinármi, že nebol pri zmysloch, alebo že vedome si uťahoval z novinárov, že ich vedome klamal? Potom by bol Kohout dokonalý herec, keby niečo povedal novinárom, ale sám by dobre vedel, že to nemyslí vážne. Uvidím, nechám sa prekvapiť, že čo povie nabudúce. Doteraz hovoril Kohout tak, ako keby to myslel vážne, čo hovorí.

 17. Lemmy

  Česko preslávil (neslávne) pretitulovaný Henryk Lahola. Milan Kohout je jeho pokračovateľom. ( 😀 Veľmi veľký smiech.) Len si bráňte svojich exotov. Možno to pomôže turistickému ruchu.

 18. Čestmír Berka

  Ale propřírodo, to jsou přece úplně stejné reakce jako těch islámských náboženských šílenců, tak háklivých na jejich rovněž vymyšleného boha!!!
  A co je velmi ilustrativní vzhledem k respektu k západním demokratickým hodnotám stavícím na presumpci neviny, vůbec, ale vůbec nikdo se z těch uražených křesťanů katolíků a jejich nohsledů nezeptal, jestli nebyla celá performance jen uměle vykonstruovaná a iluzorní a jestli jsem skutečně nalil do křtitelnice své semeno či jen vodu, zdali v té láhvi bylo vlastně jakési semeno, či jen trochu rozmixovaný bílek od snídaně v hotelu!!! Pauza pro smích hahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa… promiňte, jsem zpět…
  Zprvu jsem se nad tím zaslepeným a unáhleně říčným katolickým fundamentalismem, který se po tomto uměleckém testu nekontrolovaně vyvalil z rozhořčených věřících v boha, opravdu šíleně chechtal a říkal jsem si, jak je jednoduché se jim dostat pod kůži a jak snadno je můžou „svobodná“ média manipulovat. https://www.facebook.com/milan.kohout.37/posts/10206805325110230:0 Koukal jsem, koho má v přátelích na FB- kromě Štětiny, Rejžka a pár podobných týpků docela dobrá společnost…

 19. A.S.Pergill

  1. Kohout je v poněkud rozštěpeném postavení, kdy (správně) vidí kdejakou prasečinu, prováděnou křesťany (a explicitně píše o „lidech s vymytými mozky“, když popisuje své zkušenosti s US věřícími), ale na islámu daleko větší zhovadilosti v konání a daleko intenzívnější vymytí mozků věřícím nepozoruje.

  2. „Porazit náboženství čímkoli jiným, než rozumem je ve skutečnosti prohra.“ Tohle je, s odpuštěním, pitomost. Prakticky každé náboženství si okamžitě po svém vzniku začne budovat mocenské struktury, které mu, zcela mocenskými prostředky, zajišťují ideologický monopol. Je nutno mít k dispozici mocenské prostředky ještě razantnější, aby bylo možno tyto mocenské struktury porazit a rozvrátit do nefunkčnosti. A je, bohužel, nutno mít mocenské prostředky na to, aby se něco udělalo s těmi nosiči náboženství, jejichž mozky jsou nenávratně (míněna návratnost obvyklými a obecně dostupnými prostředky) poškozeny. Přičemž, je to kruté, ale je to fakt, kulka za cca 8 Kč udělá zhruba stejnou službu (byť v „méně humánní“ variantě), jako několikatýdenní pobyt na psychiatrii pod péčí specialistů na „deprogramování“, který stojí řádově desettisíckrát tolik, a to jsem možná ještě „z lacinýho kraje“. A deprogramovat jsme s to řádově stovky až tisíce lidí ročně, i kdybychom všechny psychiatry přeškolili na tuto specializaci a vyházeli na ulici všechny psychiatrické pacienty ze všech psychiatrických oddělení, nemocnic i léčeben. Současný přísun náboženských fanatiků pod praporem „uprchlíků“ bychom za tuto cenu (i pro malou atraktivitu ČR pro ně) asi zvládli v té „humánnější“ variantě, ale předpokládá se jejich nárůst v dalších letech geometrickou řadou.

 20. toli

  Nezapomínejme že na věřící rozum nezabírá jak už jsme se asi všichni mnohokrát přesvědčili.
  Zato jsou velmi chytlaví (ve smyslu alergie) na různé parodie,satiru toho jejich pánbíčkovství.

 21. Čestmír Berka

  V současné diskusi o islám už vůbec nejde. Lidi nechtěj opičáky z Afriky, čmoudy, pakáž, verbež. A ti, co se před časem tvářili, že nějaké křesťany či ateisty bychom přijmout mohli už nechtějí PRO JISTOTU nikoho. Vždyť jsme chudáci! Už i křesťané se rozpakují přijmout cizí, natož pak být Samaritánem či dokonce milovat nepřítele. Vždyť co je za to podle Ježíše odměnou? Nějaký holub na střeše v podobě Života věčného. Když ten vrabec života pozemského je taknějak jistější…http://www.reflex.cz/clanek/komentare/65793/jiri-x-dolezal-migracni-vlna-krestanske-zasady-zastaraly.html

 22. Čestmír Berka

  Čestmír Berka · SZŠ Alšovo nábřeží, Praha 1
  Poslechni si, co říká Ježíš:
  „Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují. Tak budete syny svého nebeského otce, neboť on dává vycházet slunci pro zlé i pro dobré a sesílá déšť spravedlivým i nespravedlivým.“ — je to prostě ZASTARALÉ.
  To se mi líbí · Odpovědět · 1 · 14. srpen 2015 15:19

  Jiří Jiftach Záruba · Gymnázium Praha
  Ano, jako křesťan se za ně můžu modlit, rád k nim pojedu kázat Boží slovo, rád v jejich vesnici zřídím kostel, nemocnici a školu, rád tady u nás vyškolím desítky kazatelů, učitelů a lékařů. Ale to je vše. Toto je moje země, je to dědictví našich otců a já mám Bohem dané svaté právo ji chránit před každým, kdo by ji mohl jakkoli poničit a ublížit komukoli, kdo je tu doma.
  To se mi líbí · Odpovědět · 8 · 14. srpen 2015 16:00

  Čestmír Berka · SZŠ Alšovo nábřeží, Praha 1
  Jiří Jiftach Záruba … jak můžeš doma v závětří nastavovat druhou tvář? Vy byste se nechali ukřižovat- kdyby to nebolelo…a rozdali majetek- ale aby vám dost zůstalo k pohodlnému životu. Ježíš neuznává žádné „ano, ale“ – a za pomíjivý život zde na Zemi nabízí ODMĚNU. Tak po ní sáhni. Přijde to po smrti- věčné zření na Boha- to je vám málo, za tu malou oběť s krvežízivými hordami uprchlíků?
  To se mi líbí · Odpovědět · 2 · 14. srpen 2015 16:49

  Jan Šimurda · Praha
  Jdi první, možná jsi vyvolený…
  To se mi líbí · Odpovědět · 14. srpen 2015 17:09

  Jiří Jiftach Záruba · Gymnázium Praha
  Čestmír Berka Možná je na čase odložit ironii a skutečně se zamyslet nad skutečnými křesťanskými hodnotami. Na těch stojí západní civilizace a žádný rozumný člověk tyto fakta nepopírá. Ne všichni jsou stvořeni k nastavování druhé tváře, církev jako tělo Kristovo slučuje různé mentality, temperamenty, každý ke svému jedinečnému účelu. Jeden umí nastavit tvář, jiný musí jako pastýř hájit stádo před vlky, jeden pracuje pro odměnu za Oponou, jiný bojuje pro to, aby jeho blízcí a ti kteří mu byli svěřeni, byli v bezpečí. Není to černobílé, je to velmi barevné a leckdy barvité. Systém je zlý a je třeba se mu postavit. Nekdy v tichosti, jindy nahlas. Emotikona wink
  To se mi líbí · Odpovědět · 14. srpen 2015 17:45

  Čestmír Berka · SZŠ Alšovo nábřeží, Praha 1
  Jiří Jiftach Záruba Jen výmluvy! Vy, zdá se, v život věčný nevěříte. No, já taky ne. To, co nám křesťanství jako exkluzivní produkt nabízí- Život věčný- se životu vůbec nepodobá.Z představy Života věčného na mě jde děs!

 23. toli

  Vždyť co je za to podle Ježíše odměnou? Nějaký holub na střeše v podobě Života věčného. Když ten vrabec života pozemského je taknějak jistější…http://www.reflex.cz/clanek/komentare/65793/jiri-x-dolezal-migracni-vlna-krestanske-zasady-zastaraly.html

  No podivejte třeba na Semína,Bahníka,Hájka a spol. Klerofašouni ohánějící se tradičním křesťanstvím vystupují tvrdě proti migrantům.Tak nějak jim dochází že pokud se tady etabluje Islám podobně jako ve Francii či UK tak je to tvrdý nepřítel křesťanství možná tvrdší než ateismus.
  Co jsem si v práci při kontaktu s věřícími stačil všimnout tak výrok „Miluj bližního jako sebe sama“ chápou spíše více či méně jako „Miluj bližního (příslušníka své komunity) jako sebe sama.Pod slovem bližní málokdy chápou člověka.
  Osobně nevidím žádný rozdíl mezi současnými církevníky a farizeji,zákoníky z Ježíšových časů.Bible popisuje Ježíše jako rebela,buřiče proti tehdejšímu etablishmentu,tedy důvod proč byl utracen.Pokud by se Ježíš nějakým nedopatřením znovu objevil na zemi (tedy pokud vůbec skutečně existoval)tak katolíci budou první kteří ho zabijí znovu……..
  A neustále se setkávám s pokrytectvím nejen kléru ale i laiků.Umíral jeden kněz na rakovinu a druhý kněz se na mši veřejně vyjádřil jak nesmírně mu závidí že už je před branami věčnosti.Uběhly 2 roky a toho závistivého kněze potkám v 5 hodin ráno.Na můj tázavý pohled odpověděl že chodí běhat,jinak by zahynul…..
  Další kněz vyřvával „Smrt je naše kamarádka“. katolická teologie vnímá smrt jako vítězství (konec času různých pokušení). Vyřvával to do té doby než mu vzali ledvinu napadenou rakovinou.Teď zobe léky a hrabe prstíčkem aby neumřel.
  U laiků se setkávám běžně s pokrytectvím,podvody atd.Oni si ty poklesky většinou ani neuvědomují,nemohou.Protože když podobné věci vidí u svých farářů tak jim prostě přijdou normální.
  Rozhodně nechci tvrdit že by nevěřící byli nějak morálnější.To rozhodně ne,ale alespoň si na nic nehrají….

 24. toli

  Všimněte si jak často používají bibli jako zbraň a jak často se tím pletou či snaží plést do chodu sekulárního státu a jeho institucí.

 25. Ignac z Loyoly

  Já se obávám, že islám nebude větší nepřítel klerofašistů než ateismus a že se spojí, jako se tomu stalo v Rusku, kde klerofašistický režim drží u moci islamistu Kadyrova – uznávají stejné „hodnoty“, tradiční „hodnoty“, nenávist k LGBT, k Židům,…

  je fakt, že jsou tam i rozpory, tam jde o to, jestli zvítězí spolupráce obou druhů fašismu nebo rozepře a mezi sebou se začnou bít.

  Ostatně u nácků taky máte anti-muslimské radikály, ale taky pro-muslimské radikály co se s nimi spojujou aby šli proti Židům. Už Hitler chtěl muslimy za spojence a částečně se mu to povedlo (třeba na Balkáně nebo u Jeruzalémského muftího)

 26. Materialista

  Podíval jsem se na odkazovaný článek „Úchylové by na školách učit neměli“ a autor tam v souvislosti s Kohoutem zmiňuje pravidlo „Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného.“, ke kterému se, jestli tomu dobře rozumím, přihlásil i pan Tomek – viz blogspot http://enzmannovaarcha.blogspot.cz/2013/04/normalizovany-clovek.html .

  Podle mne si to pravidlo pan Tomek v tomto a možná i v jiných případech (např. když v článku https://www.osacr.cz/2015/05/08/ma-ateismus-politicke-znamenko/ kritizuje zásah proti CzechTeku) vysvětluje dosti podivně.

  Opravdu nerozumím tomu, proč by měli úchylové učit na vysokých školách. Pokud se někdo se svou „parafilií“ úspěšně vyrovnal, byl by možná užitečný jako účastník nějakého terapeutického sezení, ale proč jako pedagog na VŠ ?

  Navíc mi není jasné, jak se pan Kohout se svou parafilií vlastně vyrovnal – to jako tím, že ji veřejně provozuje ? Kdyby se takto se svou parafilií vyrovnal pedofil, skončil by před soudem.

 27. Ignac z Loyoly

  Mně to připomíná normalizaci – tenhle by neměl učit, tamten by neměl učit, protože… „…pohrdáme těmi, kdo v nezkrotné pýše ješitné nadřazenosti, sobeckém zájmu nebo dokonce za mrzký peníz se kdekoli na světě…“

  čí svobodu porušil a koho Kohout utlačil? To už přistupujete na náboženské kecy o urážce náboženského citu věřících? To už rovnou odsoudit i Pussy Riot a být jako Putin nebo zakázat Charlie Hebdo jak by to chtěl i Halík, natož jeho církevní soudruzi typu Duka a další

  možná by zasloužil pokutu, ale ne zavřít nebo vyhodit ze školy

 28. Materialista

  Pane Berko,

  když se tak zastáváte „performace“ pana Kohouta, tak jak by se Vám líbilo, kdyby Vám např.v restauraci se stejným zdůvodněním jako Kohout nějaký věřicí čísník nebo kuchař nalil sperma do polévky, natočil si na video, jak si pochutnáváte, a pak to vyvěsil na internet ?

  Kohout propagaci ateismu vyloženě škodí. Domnívám se, že většina lidí je naštěstí stále ještě normální a podobné jednání považují za nechutné.
  To nemá nic společného s náboženstvím – je obrovskou chybou si myslet, že ateistům se musí líbit pochody homosexuálů a podobné věci. Spojovat to s ateismem znamená v očích konzervativněji zaměřených lidí (konzervaitvní neznamená nutně věřicí) ateismus disktreditovat.

  Ještě si dovolím poznámečku k Vašemu názoru:

  Citace:
  „V současné diskusi o islám už vůbec nejde. Lidi nechtěj opičáky z Afriky, čmoudy, pakáž, verbež. A ti, co se před časem tvářili, že nějaké křesťany či ateisty bychom přijmout mohli už nechtějí PRO JISTOTU nikoho. Vždyť jsme chudáci!“

  No možná je naši občané skutečně nechtějí, ale je to opravdu tak zavrženíhodné ?
  Doporučuji k přečtení článek psychiatra pana MUDr.Ivana Davida,CSc:

  http://www.novarepublika.cz/2015/07/ach-ta-xenofobie.html

  Článek není moc dlouhý a rozhodně stojí za přečtení, a to především proto, že xenofobii nepokládá za cosi negativního, za co je třeba se stydět a čeho je třeba se vyvarovat.
  Xenofobie je totiž evolučně vzniklý obranný mechanismus, který podporuje vlatní přežití.

  Pro lenochy vypíchnu několik myšlenek:

  „Někteří lidé jsou velmi chytří a vynalézají to, co přírodní výběr zavrhl. Není to první recidiva ideologické „originality“. Xenofobie (ze starořečtiny) je „obava z cízího“. Je nám vnucováno, že sám pojem zaslouží negativní konotaci. V „moderním“ originálním pojetí je obava z cizího zavrženíhodná. Měli bychom se stydět. Jenže, kdo nerozeznává příznivé od nepříznivého, těžko přežije.“

  „Vyšší živočichové se učit mohou. Aby přežili musejí být předběžně opatrní, xenofobní. Vyzbrojeni inteligencí se naučí v cizím rozpoznávat nebezpečí. Anebo mít z cizího prospěch. Ale musejí být opatrní. Bez inteligence nerozpoznají nebezpečí ani nedosáhnou prospěchu.“

  „Inteligentní živočichové mají obvykle teritoriální chování. Teritoria zajišťují obživu, ať už to jsou pastviny nebo loviště. Mají své hranice, které je třeba bránit a ostatní donutit, aby je respektovali. Tolerovat „cizí“ ve vlastním teritoriu znamená snížení vyhlídek na vlastní přežití ať už omezením zdrojů nebo v důsledku podlehnutí vetřelcům.“

  „Lidé mají ještě „lidství“, ale to je ideologie, která zvyšuje vyhlídky na přežití je-li uplatňována uvnitř vlastní komunity a snižuje výhlídky pokud se uplatňuje jako tolerance netolerantních. Přijímáme-li z cizí komunity jen ty, kteří jsou pro cizí komunitu nejprospěšnější, škodíme cizí komunitě.“

  „Ideologie je účinnou překážkou uplatnění inteligence. Má se věřit, opustit předběžnou opatrnost a rozhodovat se podle shůry daných pravidel. Přijetí ideologie vylučuje samostatnost myšlení a zbavuje břemena vlastního myšlení, té námahy, zbavuje nejistoty, obav, úzkosti a strachu, dává jistotu přesných pravidel.“

  „Evropská unie je postavena na ideologii. Podle ní má existovat volný pohyb zboží, kapitálu a „lidských zdrojů“. A to se daří. Cizí zboží vytlačuje vlastní produkci. Jedním směrem plyne kapitál a nejlepší „lidské zdroje“, na druhé straně vymírá dekapitovaná komunita s nenaplňovanými potřebami (bída). Podařilo se najít způsob, jak urychlit přibližování hrozící perspektivy. Nemáme se starat o vlastní komunitu, nemáme rozeznávat vlastní od cizího, nemáme bránit teritorium.“

  „Ale také je možno uplatnit inteligenci, rozpoznat nebezpečí a zbavit se těch, kteří jednají za nás a hájí cizí zájmy. Musíme odmítnout blbou ideologii. Pokud ovšem chceme jako komunita přežít…“

 29. Ignac z Loyoly

  Kohout to taky udělal sám za sebe a ne za nás…

  ale zakazovat někomu kvůli tomu učit?

 30. Petr Tomek Post author

  @Materialista: Otázka je jestli má vůbec Kohout nějakou známou parafilii. Asi ano, ale já ani nevím jakou. Pro mě je důležité, že člověk, který svou parafilii zvládá je v podstatě úplně normální a není důvod jej jakkoli omezovat, naopak je vlastně dobré, když společnost nějak ví, jak to dělá, protože může být příkladem pro ostatní. Pokud je svým vzděláním i jinak na úrovni že může učit na vysoké škole, proč by to nedělal?

 31. Čestmír Berka

  Když se katolík Halík může zastat katolické buzny Putny, já se můžu zastat trochu jurodivého Kohouta. Když vyhlédnete za humna, takovéto akce jsou ve světě docela časté- dokonce i v tom Polsku! třeba:V jádru sporu je tříminutové video Baba současného polského umělce Artura Żmijewského. Natočil ho již v roce 1999 a bylo mnohokrát vystavováno, aniž by vzbudilo nesouhlasné reakce. Na videu je skupina zcela nahých lidí různého věku a pohlaví, která hraje na babu v jakémsi sklepě. Později ve hře pokračuje v prostorech bývalé plynové komory koncentračního tábora. Účastníci hry se zpočátku ostýchají a hra se odehrává v tichosti, postupně však na ostych zapomínají a zdá se, že si hru užívají.
  Zdroj: http://www.lidovky.cz/zmijewski-cvb-/kultura.aspx?c=A111102_115146_ln_kultura_wok

  Sperma zdravého člověka, ač ateisty nemůže křesťana nijak ohrozit, protože nad ním bdí Ježíš. Tedy otázka, „co bych dělal, kdyby“ je nesmyslná, protože nad námi ateisty nebdí nikdo. Pan Kohout do polévky nic nedával, dával -li vůbec sperma do svěcené vody. Tolik sperma myslím ani nemá, tam je toho jak od bejka.

  K té xenofobii: já jsem také opatrný a nedůvěřivý
  Citace:
  „V současné diskusi o islám už vůbec nejde. Lidi nechtěj opičáky z Afriky, čmoudy, pakáž, verbež. A ti, co se před časem tvářili, že nějaké křesťany či ateisty bychom přijmout mohli už nechtějí PRO JISTOTU nikoho. Vždyť jsme chudáci!“

  No možná je naši občané skutečně nechtějí, ale je to opravdu tak zavrženíhodné ?

  Pro mne to zavrženíhodné JE. Pro mne nejsou všichni, kdo přišli z přes Řecko a Itálii opičáci z Afriky, negramoti, čmoudi, verbež, která nás přišla vyžrat, vraždit a znásilňovat. Já mám tzv. sicflajš a dost sleduju FB a různé blogy- a z lidí, kteří se radují, že se nějací migranti utopili mi není dobře. Pro mě i ti ekonomičtí imigranti pořád zůstávají LIDSKÝMI BYTOSTMI. Sakra, nemám já nakonec něco z toho ukřižovaného židovského chlapce v sobě? 😀

 32. toli

  @Materialista: Otázka je jestli má vůbec Kohout nějakou známou parafilii. Asi ano, ale já ani nevím jakou.

  Nevím z pár záběrů se to těžko usuzuje,Typoval bych na hysterionskou osobnost s exhibicionistickou fascinací.
  V každém případě je to hodně nešťastný člověk za jehož problémy vždy mohou jiní lidé (on si to myslí).Odtud pramení ta verbální agrese.

 33. Čestmír Berka

  Kohout nemá problémy. Kohouta pálí problémy lidí. Tipnul bych si, že z jeho FB přátel z celého světa bude velká část skutečných přátel. Verbální agrese? Je prostě politicky nekorektní- to je dnes velká móda, dokonce snad hrdinství.

  Docela mě překvapilo, jak malý měl jeho počin ohlas… ale dneska by asi musel podříznout minimálně několik lidí, aby se o tom psalo déle, jak týden.

 34. Lemmy

  Kohout má problémy. Kohout trepe nezmysly, a je na ne pyšný, keď sa s nimi schváli na verejnosti. Len hlupák si môže namýšľať, že mém (myšlienka v jeho hlave) sa môže geneticky preniesť. Toľko nedôležitých vecí ste tu popísali, ale nikoho z vás netankuje, aké nezmysly trepe ten Kohout. Sú trápni hlupáci, ktorí kritizujú druhých, ale sami pritom trepú poriadne nezmysly. Kohout by sa mal nad sebou zamyslieť. Vôbec nejde o jeho spermie, ale o bludy, ktoré hlása. Bludy hlása ateista, a čuduj sa svete, ateisti sa tvária, ako keby nič. Platí: Keď bojovať proti bludom, tak proti všetkým, aj proti tým, ktoré šíri bludár Kohout.

 35. Čestmír Berka

  Lemmy, Lemmy, jen hlupák si může myslet, že si Kohout myslí, že se něco z jeho myšlenek geneticky přenese… on je divoch, umělec…ne idiot

 36. Lemmy

  Kohout to verejne povedal, a len hlupák si môže myslieť, že to nepovedal.

 37. toli

  Kohout má problémy. Kohout trepe nezmysly, a je na ne pyšný, keď sa s nimi schváli na verejnosti. Len hlupák si môže namýšľať, že mém (myšlienka v jeho hlave) sa môže geneticky preniesť. Toľko nedôležitých vecí ste tu popísali, ale nikoho z vás netankuje, aké nezmysly trepe ten Kohout. Sú trápni hlupáci, ktorí kritizujú druhých, ale sami pritom trepú poriadne nezmysly. Kohout by sa mal nad sebou zamyslieť. Vôbec nejde o jeho spermie, ale o bludy, ktoré hlása. Bludy hlása ateista, a čuduj sa svete, ateisti sa tvária, ako keby nič. Platí: Keď bojovať proti bludom, tak proti všetkým, aj proti tým, ktoré šíri bludár Kohout

  Jak chceš bojovat s bludy nemocného člověka? Můžeme je tak leda komentovat,totéž děláme s křesťany,ty jsou také mimo….Dokážu pochopit naše středověké předky a lidi z dob kdy vznikala bible,chyběly jim informace,takže to čemu nerozuměli si nahrazovali fantazií.Leč v dnešní době kdy je věda plně rozvinutá je náboženská víra psychiatrickým bludem a pouze politická korektnost brání zařadit jí do lexikonu nemocí..Na druhou stranu víra přináší postiženému jednodušší život,toto poznání by si však dotyčný měl nechat pro sebe.Evangelizace se dá totiž nahradit slovem obtěžování…..

 38. Lemmy

  Toli: Jak chceš bojovat s bludy nemocného člověka? Můžeme je tak leda komentovat

  A robím niečo iné? Veď som len komentoval, že je hlupák.

 39. Lemmy

  Podstata spočíva v tom, aby sa jeho bludy nešírili ďalej, aby nenakazil ďalších ateistov. Dobrou kritikou sa to dá dosiahnuť. Ostatní ateisti by si mali uvedomiť, aké nezmysly trepe. Obávam sa však z diskusie, že niektorí si to neuvedomujú. Pozdravujem Čestmíra.

 40. Čestmír Berka

  „Kohout to verejne povedal“ – to mi stačí….

  Kohout dělá umělecké performance- například prodával oprátky před Bank of America ( byl při tom zatčen)- chtěl snad, aby se na nich lidé věšeli? Vytíral „krev“ na náměstí Tchien an men- chtěl snad umývat dlažbu?
  ZDARMA!
  NAHRADÍME VÁM VAŠE NÁBOŽENSKÉ KNIHY!!!
  Navštívím váš domov, vyházím vaše náboženské knihy z okna a nahradím je zadarmo novými, nenáboženskými publikacemi.
  Volejte: Milan Kohout…
  – See more at: http://blisty.cz/art/54464.html#sthash.in383d4p.dpuf

  http://www.obrys-kmen.cz/index.php/rocnik-2015/70-20-2015-20-kvetna-2015/669-manifest-umeleckeho-kladiva

 41. Medea

  Shromazdil jsem trochu sveho spermatu, ktere, jak se domnivam, musi obsahovat genetickou informaci o mem atheismu (jsem presvedcen, ze je lidsky mozek evolucne naprogramovan na atheismus) a zredil jsem ho ve „svecene vode“. Pak jsem obsah nadobky vlil do krtitelnice velkeho polskeho kostela, doufaje, ze se moje semeno vsakne do kuze krizujicich se krestanu, a tim je geneticky konvertuje k atheismu.

  Na mňa ten text pôsobí tak surrealisticky (trochu mi pripomína niektoré texty Salvadora Dalího) 🙂 Podľa mňa treba Kohoutovo počínanie hodnotiť ako provokatívnu umeleckú záležitosť, a nie ako bludy alebo mágiu 🙂

 42. ateista

  Když si pozorně pročtete Manifest uměleckého kladiva, zjistíte, podle mého názoru, že pan Kohout je směsicí podivína a anarchisty. Požaduje, aby umění suplovalo politiku, aby byl nastolen jakýsi rovnostářský řád (zrušme soutěživost). Jenže to nefunguje v žádné společnosti, ani v prvobytně-pospolné, habánské, socialistické ani komunistické. Jeho projevy jsou jakousi revoltou, se kterou je obtížné se ztotožnit. Kdyby všemožnými způsoby vyzval kohokoliv k jeho následování, obávam se, že by mnoho příznivců nezískal. Nechme pana Kohouta panem Kohoutem a hledejme jiné způsoby, jak omezovat moc církví, darovanou Nečasovou vládou formou neskutečné finanční a majetkové injekce.

 43. toli

  Nechme pana Kohouta panem Kohoutem a hledejme jiné způsoby, jak omezovat moc církví, darovanou Nečasovou vládou formou neskutečné finanční a majetkové injekce.

  Jsem pro,formou inteligentní parodie.Což takhle založit církev ? 🙂

 44. toli

  Jak už jsme si řekli rozumem a logikou s bludy bojovat nelze.Media jsou většinou pro katolická takže zbývá jen parodie,recese i když pochybuju že by se teisté chytli za nos,oni se berou smrtelně vážně a o pýše farářů (na své postavení) bych mohl psát knihy.

 45. toli

  Dalšiu? 😀 Už máte v Česku Cirkev militantného ateizmu.

  Špatně jsi mne pochopil,Já myslel „církev“ jako parodii.Vymysleme si svého všemohoucího a vševědoucího,vlastní teologii.Na co jsou skuteční teisté velmi citliví a kde mají mají slabinu tak to je právě parodie,zesměšnění jejich náboženství…..

 46. Petr Tomek Post author

  @Medea: Já mu vcelku věřím, že to bral opravdu jako performanci. Problém je, že v tuhle chvíli nevystupoval jako Milan Kohout, ale mluví za ateisty. Dopad na skupinu, která je už tak v Polsku šikanovaná víc než dost byl v tomhle případě předvídatelný a to mi na něm vadí.

 47. toli

  Jinak církev militantního ateismu je nesmysl,my jsme opravdu jako kočky,milujeme individualismus a nezávislost tudíž se neradi dlouhodobě a pravidelně shromažďujeme.Neradi se podřizujeme autoritám,vždy máme osobitý vlastní názor k čemukoliv.Kolektivní myšlení (anebo blbost) považujeme za zotročení.Většinou máme vysoké vzdělání v různých oborech.Prostě tento koncept ateistické církve nemůže fungovat.A možná by nefungoval ani koncept církve jako parodie protože by žral mnoho času.Vymyslet zesměšňující teologii k té hlavní kravině o boží lásce „Ano já jsem váš všemohoucí a vševědoucí,udržím vás ve své paměti a zajistím vám věčný život v blaženosti pokud budete dělat tohle a tohle a naopak nebudete dělat tamto a tamto.To je ta moje božská tedy nejvyšší bezpodmínečná láska“. Tak na tuhle blbost poukázat a vymyslet nadsázku to už dá práci……..

 48. A.S.Pergill

  @Čestmír Berka
  S těmi utopenými je ten problém, že (skoro) každého, který se neutopí, budeme nakonec muset likvidovat boji ve městech a při dobývání islámských no go zón za cenu nemalých obětí na naší straně. Konec konců, jak se radovali Japonci, když invazní čínsko – mongolskou flotu zlikvidoval orkán, a nazvali ho kamikadze (božský vítr).

 49. Materialista

  @Toli:

  Já myslel „církev“ jako parodii.Vymysleme si svého všemohoucího a vševědoucího,vlastní teologii.

  Taková církev už existuje – pastafariáni.
  Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9taj%C3%ADc%C3%AD_%C5%A1pagetov%C3%A9_monstrum .

  Viz též článek „Brňan má v nové občance na hlavě cedník. Je totiž pastafarián.“:
  „Pokud má dotyčný pokrývku hlavy na oficiální fotografii z náboženských důvodů a ta nezakrývá obličej či na něm nevytváří stín, je to v pořádku,“ vysvětlil Pavel Žára, mluvčí brněnského magistrátu, který doklad totožnosti vydal.“
  ( http://zpravy.idnes.cz/fotka-s-cednikem-na-obcance-dc9-/domaci.aspx?c=A130731_161720_brno-zpravy_lva )

 50. Ignac z Loyoly

  Ale nakonec mu to prý nepovolili nebo s tim byl nějaký problém

 51. Čestmír Berka

  A.S. Pergill nám tu skvěle předvedl, že výzva vědců je opodstatněná

  „skoro každého budeme muset likvidovat“

  Lidi, co se to s váma děje?

 52. A.S.Pergill

  @Čestmír Berka
  1. Už za současného stavu věcí, pokud budeme chtít obnovit civilizovanou vládu nad celým územím EU, bude třeba dobývat řádově stovky no go zón, které jsou základnami terorismu, a kde vládne šaríja. Každý další potenciální džihádista tento problém dál zhoršuje. A zvyšuje materiální náklady s tím spojené a počty obětí na naší straně.
  2. Lidi prostě myslí normálně a mají zdravý pud sebezáchovy, na rozdíl od smečky Paganellů, Benediktů, Rochů a Frankensteinů. Něco podobného konstatoval i JXD v Reflexu. Jak s ním často nesouhlasím, tak v tomto punktu jsem s ním za jedno.
  Víc na toto téma třeba tady: http://stary-kocour.blogspot.cz/2015/08/vedci-versus-verejne-mineni.html nebo na mém blogu http://upergilla.blogspot.cz

 53. Sam

  Milana Kohouta chápu jako provokativního umělce, což je role nesnadná. Dnes je již velmi obtížné šokovat. Dost mi připomíná vídeňské akcionisty, kteří pobuřovali již v 60. letech 20. století. Jmenovitě Hermann Nitsch, Otto Muehl, Günter Brus a Rudolf Schwarzkogler.
  http://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/bohyne-a-devky-videnskych-akcionistu-zohavene-slavene/r~i:article:763691/
  Ne, Milan Kohout až tak nic nového nevymyslel. Jeho názory nemusíme brát vůbec vážně.

 54. Kat

  Jste hodně mimo. Zkuste se zamyslet na tím, čím se liší umění od argumentace. Odpověď: vším.
  Sperma je v kontextu katolické církve trefa do černého (hehe), pokud chcete provokovat/kritizovat/jen tak si rýpnout. Je škoda, že Kohoutova šoková terapie na Čechy nefunguje. Vypadá to, že za určitou hranicí blbosti je možné už jen pomalu vysvětlovat, přímočaře, jednoduchým jazykem, bez vtípků, metafor a dalších „rafinovaností“, které by příliš namáhaly mozkové závity a hrozily zkratem.
  Ale třeba vám jen chybí smysl pro humor. V tom případě upřímnou soustrast, s tím asi nic nenaděláte.

Komentáře nejsou povoleny.