Robin Kopecký: Ateistova příručka přežití

Autor | 30.10. 2015

Před časem jsme na facebookové stránce zvali na přednášku Společenskovědní sekce Sisyfa – Pátečníků, kterou přednesl v pražském PEN klubu  16.10.2015 Robin Kopecký. Vzhledem k jemně ironickému úvodu se dalo očekávat, že nezůstane bez odezvy. Naštěstí pro nás se následný hatestorm strhl až po zveřejnění a proto se teď na ni můžete podívat i vy.

15 thoughts on “Robin Kopecký: Ateistova příručka přežití

 1. Azazel

  Zábavné, ale ten nepříjemný pan provokatér s těmi otázkami ohledně Akvinského má v něčem pravdu:

  1) my jako skeptici a ateisté musíme vyvracet rádoby argumenty věřících
  2) neměli bychom mít problém toto téma přednést na teologické fakultě či na filosofii
  3) je potřeba misijní činnosti, když se jedná o kritické myšlení a o morálku, musíme umět přesvědčovat věřící o naší pravdě, min. o dobrém vlivu sekularismu
  4) ateisté a skeptici by měli provádět praktické kroky k většímu vlivu, nejen psát články a dělat přednášky mezi lidmi, kteří předem souhlasí z velké části (na to žít v bublině tu máme členy strany LES 🙂 )

 2. Sam

  Ne prosím, ať už Ježíš existuje, nebo ne, tak pevně doufám, že nemá v popisu práce vyrábění tělesně postiženejch lidí. To snad ne.
  ———————
  „Vím, proč je moje srdce venku. Protože Ježíš chtěl ukázat, že může vytvořit i výjimečné věci, jako jsem já,“ říká holčička.
  ———————-
  Předpokládejme, že ten výrok opravdu pronesla a není to výmysl novinářů. Tak si jenom vzpomínám, že v šesti letech jsem asi také říkal různé ujeté věci. 🙂

 3. Foxy

  „Vím, proč je moje srdce venku. Protože Ježíš chtěl ukázat, že může vytvořit i výjimečné věci, jako jsem já,“ říká holčička.
  A jak jinak si to své neštěstí má chudák holka racionalisovat? Vždyť se zkuste jen na moment vcítit do její situace… to jí takové pohádkové vysvětlení jejího postižení v téhle zoufalé situaci umožní alespoň přežít.
  Idioti nejsou ti, kteří jí chápavě přikyvují, ale ti, kdo ta její slova berou vážně a hlaholí ódy na to, jaký že je ten všemocný pánbůh neskutečný frajer!

 4. Foxy

  Azazel (02.11. 2015): “Zábavné, ale ten nepříjemný pan provokatér s těmi otázkami ohledně Akvinského má v něčem pravdu:
  1) my jako skeptici a ateisté musíme vyvracet rádoby argumenty věřících… …ateisté a skeptici by měli provádět praktické kroky k většímu vlivu, nejen psát články a dělat přednášky mezi lidmi, kteří předem souhlasí z velké části …”
  Spoj se v téhle bohulibé činnosti s Ateistou a Ignácem, ve třech vám to jistě půjde líp.

 5. Azazel

  Takže sdružení ateistů ve věci ateismu nebude dělat nic? 🙂

  Pardon, kromě pár článků za rok, které z 90% řeší nesmrtelnost chrousta a kromě setkání 1X ročně nad kafíčkem…

 6. toli

  @Azazel
  Zábavné, ale ten nepříjemný pan provokatér s těmi otázkami ohledně Akvinského má v něčem pravdu:

  1) my jako skeptici a ateisté musíme vyvracet rádoby argumenty věřících
  2) neměli bychom mít problém toto téma přednést na teologické fakultě či na filosofii

  1.Vyvracíme,zároveň však respektujeme právo jiných věřit bludům…
  2.Problém nemáme my,problém mají oni.Silně pochybuju že by teologická fakulta umožnila naše přednášky na své půdě,kromě toho platí NOMA, magisteria se nepřekrývají.

 7. Azazel

  1) právo věřit bludům jim nikdo nebere, přesto oni nám brání v osvětě a my si tu osvětu musíme umět vy-lobovat, to že chceme zrovnoprávnění není žádný jejich útlak 🙂 navíc přesvědčování není zakázané, navíc mají právo věřit pouze bludům, které nejsou moc proti ústavě, jinak by se mohli dostat do křížku se zákonem (třeba víra, že musím kamenovat nevěřící už nejde ani moc hlásat ani moc provádět v reálu) 🙂

  2) zkusili jste to? Že platí NOMA, to je právě v tom příspěvku kritizováno jako nesmysl 🙂

 8. toli

  @Azazel
  2) zkusili jste to? Že platí NOMA, to je právě v tom příspěvku kritizováno jako nesmysl

  Špatně jsi sledoval video,Noma je tam naopak vyzdvihována jako praktická věc která rozvazuje ruce vědcům a umožňuje jim svobodně bádat.Nezasahují do teologie a oblasti které náleží církvi,snad s vyjímkou psychologie a sociologie,to jsou obory které se mimo jiné vrtají v podstatě víry.
  Pokud by neplatila NOMA tak by jsme se vrátili o pěkných pár set let zpět kdy církev určovala chod světa. NOMA i OMA jsou totiž dvousečné….

 9. Azazel

  Nikoliv, NOMA je kritizována už samým celým vyzněním tohoto příspěvku pana Kopeckého, ta “obrana” byl myšlena jasně ironicky, jestli chápeš, co to je 🙂

  Celá ta kritika náboženství a jasné postavení se “skeptika” za ateismus a kritika náboženství je jasným “porušením NOMA”, to co pan Kopecký udělal na tomto videu bylo anti-NOMA 🙂

 10. Azazel

  Jestli si tu “obranu” NOMA pochopil jako skutečnou obranu, tak ten příspěvek o kulce co minula srdce ve stejném gardu tedy znamená, že pan Kopecký je náboženský fanatik 🙂

  Vždyť je z toho videa jasné, že to kritizuje a dokonce říká, že kritika astrologů (ze strany skeptiků) není tak potřebná jako kritika náboženství, protože astrologové nesundali letadlem Dvojčata v USA, to byli nábožní 🙂

  ale to není to hlavní, hlavní je, abychom začli dělat praktické věci a ne jen přednášky pro členy spolku ateistů a setkání jednou ročně …

 11. Jarda

  Foxy
  02.11. 2015
  „Vím, proč je moje srdce venku. ………………….… to jí takové pohádkové vysvětlení jejího postižení v téhle zoufalé situaci umožní alespoň přežít.

  Jó, jó mám známé postižené a jejich ošetřovatele v jednom charitativním zařízení. Co ovšem ti chudáci mají o svém životě říkat? A tak se alespoň utěšují, že v nebi budou zdraví a bude jim tam dobře. I tiskoviny Svědků Jehovových jsou takových případů plné.

 12. Jarda

  toli
  02.11. 2015
  Pokud by neplatila NOMA tak by jsme se vrátili o pěkných pár set let zpět kdy církev určovala chod světa. NOMA i OMA jsou totiž dvousečné….

  Všeho do času. Za pár (desítek) let na to naši potomci (opět) budou zvyklí!

 13. ateista

  Foxy, v životě neplatí – Jdi, víra tvá tě uzdravila. To, že ta dívenka přežívá není otázkou víry ani pohádkového vysvětlení. Jestli bude žít dál je otázkou peněz a umění lékařů.
  Je až úděsné, že Ježíš jí nadělil takové neštěstí místo toho, aby jí nadělil normální život. Nic zrůdnějšího snad ani nemůže náboženství deklarovat.
  Případ této holčičky snad nejlépe dokládá, jak je náboženství hloupé a jak hloupí jsou věřící, kteří skočí “na špek” hlasatelům náboženské víry.

Komentáře nejsou povoleny.