Nemodlete se za Paříž – prohlášení k teroristickému útoku 13. 11. 2015

Autor | 14.11. 2015

Krátce po masakru v Paříži obletěla svět zpráva: „Modlete se za Paříž“. Je v ní něco nepříjemně znepokojivého. Modlit se  proti zločinu spáchanému z náboženských důvodů? Necítíte že je v tom něco zvráceného? Věřte mi, všichni pachatelé tohoto teroristického útoku se velmi usilovně modlili. Proč byste tedy měli dělat to, co je dovedlo k rozhodnutí vzít zbraně a trhaviny a vyrazit vraždit jiné lidi?

Na událostech v Paříži je nejsmutnější to, že tento scénář byl předvídatelný. Ano, věděli jsme že se to stane, jen jsme nevěděli kdy a kde, jen že to bude brzy.  Jak jsme to věděli? Řekli nám to! A řekli to ne jednou! Měli to napsáno na transparentech při demonstracích tady v Evropě. Měli jsme statistiky ukazující, že náboženství plodí terorismus i kazuistiky jednotlivých zločinců. Řekli to novinářům, vyhlásili to oficiálně.

Především ale víme, že už to udělali. Udělali to v Indonesii, Tunisu, Egyptě, USA, Velké Británii, Francii… Ani v pátek 13. listopadu 2015 nevraždili islámští teroristé jen v Paříži. Ve stejný den zemřelo nejméně dalších tři sta lidí při teroristických útocích po celém islámském světě.

Účelem všech těchto útoků je terorismus, tedy vláda strachu. V Paříži zemřelo tolik lidí, jako při jedné havárii letadla, jenže na rozdíl od takové havárie je v té tragédii slib, že pokud se nepodřídíme, bude se tohle opakovat a stupňovat. Existuje přitom jen jeden spolehlivý způsob, jak se vyrovnat s vyděračem.

Není to omyl, ti lidé nevolali „Alláhu akbar“ jen proto, aby zmátli novináře. Je to projev víry, dokonce z jejich pohledu ten nejvyšší, který omlouvá všechno. Náboženství přirozeně plodí teror. Mohli bychom se o tom poučit, kdybychom studovali dějiny pořádně, kdybychom brali statistiky vážně, kdybychom přijali, že na světě jsou lidé, kteří skutečně myslí tím způsobem, jak o sobě tvrdí.

Proto se vy věřící nemodlete za Paříž. Věda vám dala všechny možnosti abyste mohli zahlédnout realitu. To vy jste dali vědě v tomto příběhu roli Kassandry. Vy jste jí z důvodu své ideologie a své víry odmítli. Pokud chcete něco udělat pro sebe a pro svět, udělejte to. Ještě dnes můžete zabít jednoho teroristu – toho ve své vlastní hlavě.

Pokud jste do téhle chvíle ještě neprohlédli, že je čas odvrhnout náboženství jako zdroj zbytečného utrpení, udělejte to teď. Je to jediný upřímný způsob distancování se od této tragédie, který lze skutečně přijmout.

12238104_782939238498117_5059776927788018049_o

Poznámka: Viz projev Slávka Černého na demonstraci 14. 3. v Českých Budějovicích

Obrázek: Mark Kusler

8 thoughts on “Nemodlete se za Paříž – prohlášení k teroristickému útoku 13. 11. 2015

 1. Belzebub

  Já sem si tohoto článku vůbec nevšiml. Napadlo mě to samé. Modlení se za něco, co způsobilo náboženství?

  A pak ty kostelní zvony včera a zádušní mše u nás a ve Francii, církev tohle využila na 200%

  Čekám, kdy napíše něco Duka a kdy Halík, že to nemá s náboženstvím nic společného 🙂

 2. Belzebub

  No a je to tady, Halík odpovídá Hříbkovi:

  Ateisté mají 10 druhů a všichni jsou iracionální a odmítají jen falešné představy o náboženství.

  Náboženský fundamentalismus je stejně špatný jako ten sekulární přičemž sekulární fundamentalismus je bolševismus (a bolševismus je vulgární ateismus 🙂 ), správné náboženství je jen Halíkovo náboženství, Halíkův výklad. Proč? Protože si to myslí.

  To je opravdu železná, neprůstřelná logika 🙂

  http://halik.cz/cs/tvorba/clanky-eseje/clanek/221/

  „K věcem veřejným

  NENÍ ATEISTA JAKO ATEISTA (listopad 2015)

  Tomáš Hříbek na počátku svého kritického ohlasu na můj článek k uprchlické krizi vypočítává řadu bodů, v nichž se mnou souhlasí. Potvrzuji rád tuto shodu a navíc souhlasím i s mnohým z toho, co Hříbek namítá či kriticky doplňuje k mým vyjádřením o islámu v onom polemickém článku. Pouze připomínám, že jsem nepsal religionistickou studii o různých tvářích islámu ani o podstatě „islámu jako takového“, nýbrž výzvu k tomu, abychom současnou situaci řešili s chladnou hlavou, bez hysterie a paniky a v této souvislosti jsem se snažil ukázat, že islám má nejen onu podobu, s níž dnes veřejnost straší naši xenofobové a populisti. Jestliže postoj mnoha lidí u nás k uprchlíkům je formován záběry na hrdlořezy IS, připadalo mi to stejně absurdní, jako kdybychom si Němce, kteří k nám prchali před Hitlerem, pletli s jednotkami SS; k tomu jsem ovšem nemohl mlčet. “

  Připadá mi to už jako Zápisky z cest jiného českého mudrce 🙂

 3. Elviin

  @ Belzebub Duka už napsal. Že všichni jsme to čekali a za vše může uprchlická vlna.

 4. Belzebub

  Já spíš čekám, kdy to hodí na ateismus, jak je jejich zvykem. Halík už na tom pracuje, chce to něco na způsob: „za vše může jistě sekulární vykořeněnost naší moderní „kultury“, ta jistě vhání muslimy do rukou náboženských extrémistů“ 🙂

 5. HBA

  Podmínky pro muslimy zde:
  Držení koránu má pravidla stejné jako pro držení bible v Saudké Arábií.
  Né že by se mi bible zamlouvala, ale jako metoda dobré.
  Povinnost loajality k hostiteli – projevy nenávisti k hostiteli = musíš jít tam kde je tvá kultura doma .
  Chceš-li mešitu, tak prokazatelně zařiď aby v muslimské zemi vyrostl kostel, anebo ještě mnohem lépe, prakticky a ověřitelně byl zrušen zákon postihující ateisty.
  Tvé podmínky pro nás ve tvé zemi, jsou recipročně naše podmínky naši kultury pro tebe zde.

 6. Jiří

  @HBA: to je nesmysl, vyvazovat to krestany a Bibli. Ignoruje to totiz zakladni problem. Ten je, ze mentalni parazit vnucuje hostiteli zebricek hodnot, jako jediny spravny.
  Jedine tak je mozne presvedcit lidi, aby se opasali bombou a sli strilet do davu. Na stejnem principu muze jiny muslim uprimne prohlasit, ze „oni“ nejsou muslimove, protoze zbloudili a nejsou to „skutecni“ verici.
  Na zaklade viry v Boha totiz nelze vytvaret universalni zebricek hodnot a dokonce ani tohle vytvareni nesmime tolerovat. Co by pak branilo toleranci obnoveni ritualnich obeti lidi? Vira ze ta vase vira je lepsi nez jiejich vira? Nesmysl.
  Krome toho to neresi problem tolerance ateistu, kteri jsou na tom v takove Saudske Arabii (predsedajici rade pro lidska prava v OSN) daleko hure , nez krestane krerych se „zastavate“.
  Shrnuto, nikam to nevede, zkuste se nad tim zamyslet.

 7. A.S.Pergill

  @Jiří S tou Biblí to chápejte jako určité zmírnění. Ateistu by islámská špína v Saúdské Arábii rovnou fyzicky zlikvidovala (i když jsem toho názoru, že dříve nebo později, pokud radikálně nezměníme kurz, přesně tohle budeme muset provést s evropskými muslimy, bez ohledu na to, jak je nám toto „muslimské“ řešení odporné).
  IMHO by se s muslimy mělo udělat co nejrychleji to samé, co udělali v USA po Pearl Harboru s japonoameričany: Strčit za ostnatý drát a nechat tam až do konce konfliktu s islámem.

 8. Smil Flek z Nohavic

  Výborně Petře, přesně tak to je. Bohužel názory a články v tomto duchu jsou velmi, velmi ojedinělé.
  „Modlit se proti zločinu spáchanému z náboženských důvodů? Necítíte že je v tom něco zvráceného?“ …. do kamene tesat.

Komentáře nejsou povoleny.