Komentář k Paříži: Vše dobře dopadne. Disponujeme totiž uvědomělou a solidární společností

Autor | 16.11. 2015

facebook_tricolorUpozornění: Než si začnete číst tento komentář, obarvěte si prosím Vaši facebookovou profilovku francouzskou trikolorou a vyjádřete tak solidárnost s oběťmi pařížského teroru. Děkuji. Málo co s sebou nese pachuť tak extrémní kýčovitosti, povrchnosti a duchaprázdnosti, jako ono všudypřítomné a hysterické sdílení francouzských vlajek na Facebooku. Jasně, najednou má každej obrovskou potřebu vyjádřit solidaritu. Ví ale většina lidí, kteří si nechají profilovku obarvit trikolorou, jakou že solidaritu, a především pak solidaritu s čím a kým, vůbec vyjadřují?

V dnešním informačně předimenzovaném světě se člověk stane solidárním s oběťmi teroru tak, že se jde na stránky Seznamu lognout na mail, aby očekoval novej newsletter ze Slevomatu, no a v tom si nedopatřením všimne, že pod logovacím oknem k mailu svítí děsně důležitě zvýrazněnej článek z Novinek o tom, jak se někde střílelo a jak je tam hromada mrtvích. Co teď? Vcelku nic. Jenže pak takovej člověk vleze na Fejs a vidí, jak se jeho podobně společensky uvědomělí kamarádi pohoršují nad tím, jak „zase ti zasraní Arabové někoho postříleli“. No, tak co pak takovej člověk udělá? Vrátí se na Seznam (prvně ale prolítne ten newsletter ze Slevomatu – to aby mu náhodou něco neuniklo), otevře si článek na Novinkách a ten pak sdílí na Fb, aby před svýma fellas ukázal, že on jakože taky cítí sounáležitost, a že mu rozhodně není jedno, co se ve světě děje. Násilí je přece třeba odsoudit, o tom žádná! A Araby taky! Všechny!

No a v tom Vám podobně soucítící admini Fb (určitě nikoliv vypočítavě, ale čiste ze solidárnosti) nabídnou tu nádhernou francouzskou vlajku přes Vaši cool profilovku. No neberte to! „Co tam máte dál?“, ptá se takový člověk, lačnící v náhlém záchvatu humánnosti a soucítění se všemi lidskými bytostmi na světě po dalších laskominách, kterými by přebil své kamarády a ukázal se tak jako „ještě více solidární s oběťmi teroru, než oni“. Uživatel náhle doslova dychtí po dalších takových nástrojích, neboť se v něm náhle probudilo uvědomění, které naposledy zažil, když se v Top Star magazínu dozvěděl o tom, že Pamela Anderson bojuje za práva zvířat. Jenže, ono jaksi nic dál není. Nasdílíme článek z Novinek, uživatel 2.0 pak dokonce článek z iDNESu (sakra, to už lidi raději sdílejte aspoň toho Jandu; on zas tak špatnej není, docela pravidelně mu některý ze statusů lajkuju, takže ani špatnej být nemůže, ne?), pohoršíme se nad otřesnou situací a nad počtem obětí (pohoršují se totiž všichni na naší zdi a my přece rozhodně nejsme nějací exosti, abysme se nějak vymykali), obarvíme si profilovku a zanadáváme si na Araby. Protože všichni Arabové jsou muslimové, jak napsal v rádoby-duchaplném statusu některý z Vašich super kamarádů (nebo jak je pravidelně hlásáno některými z uživatelů vyhlášené skupiny Nevadí mi české mešity),  který jinak pravidelně sdílí články z Aeronetu, případně statusy pravicového sociologa Petra Hampla.

Come on! Mějte trochu hrdosti, lidi! Rozhodně nechcu odsuzovat všechny, kdo si obarvili profilovku francouzskou trikolorou, protože určitě nemalé procento lidí tím vyjadřuje skutečnou, plně uvědomělou solidaritu. Drtivá většina lidí se však pouze veze na vlně více či méně uvědomovaného pózerství a snahy se za každou cenu vyjádřit k tomu, k čemu se vyjadřují všichni na Vaší zdi. Je to skoro takový perpetuum mobile. Tenhle trend pohání sám sebe a co dělá ve skutečnosti je to, že dehumanizuje, odlidšťuje celou pařížskou tragédii.

Co na tom, že se podobný tragédie, dokonce pak i s více oběťmi, staly Rusům na egyptské půdě, či v libanonském Bejrútu? Co na tom? Nic. To není Evropa. To se nepočítá. To s náma nesouvisí. To není důležité. Klidně mě označte za arogantní a povýšenecký hovado, ale budu se plést, když zde vyslovím odhad, že přinejmenším 50 % těch, co využili facebookovou nabídku na vyjádření solidárnosti nemá o existenci obou dalších útoků (tedy útoků v Egyptě a Libanonu) nejmenší tušení? A budu se plést, když si myslím, že alespoň 80 % z nich by na slepé mapě nedokázalo najít Libanon? Spolu s Řezníkem řeknu, že „cigaretu do voka klidně mi narvi, když se pletu“, avšak s veškerou skromností sobě vlastní se domnívám, že se nepletu.

Jsou mi rozhodně sympatičtější ti z Vás, kteří zcela neskrývaně a otevřeně ukazují, že jim je situace ve světě okolo nich slušně řečeno zcela u prdele, a politiku či situaci na Blízkým východě považují za nedůležitý věci, kterýma se může bavit maximálně tak skupinka v praktickým životě nepoužitelných intelektuálů, než ti z Vás, kteří se po krk topí v patosu francouzské trikolory, jež na pár dní zkrášluje Vaše profilovky a která má celýmu světu, či alespoň všem Vašim přátelům ukázat, že jste vnímavé, soucítící a solidární lidské bytosti. Leda hovno, vážení. Leda hovno. To už si raději pusťte ty Eagles of Death Metal, kteří ve skutečnosti žádnej death metal nehrají, i když na tom koncertě to death metal docela byl, o tom žádná. Ale chcete-li death metal, pusťte si tohle.

9 thoughts on “Komentář k Paříži: Vše dobře dopadne. Disponujeme totiž uvědomělou a solidární společností

 1. ateista

  Nejvíc mne na tom všem štve, jak se všichni snaží přesvědčit celý svět, že se nejedná o náboženství. Neskutečné pokrytectví. Nebo strach? Než trikolory, raději bych viděl placky – Ne náboženství, ne alláhovi.
  Lidé se vraždili a budou vraždit. Může to postihnout kohokoliv z nás. Ale být otrokem nesmyslu, zvaného bůh, za něhož se novodobí otrokáři schovávají, to nás postihnout nemusí.

 2. Belzebub

  Terorismus nemá nic společného s islámem, to je náboženství míru a lásky a pravdy, jediný správný výklad Koránu má Tomáš Halík, protože to tak prostě je. Teroristé jen zneužívají dobré náboženství pro špatné politické účely.

  Musíme se milovat.

  Musíme na terorismus odpovědět ještě větší láskou a pravdou a tolerancí, jako po Charlie Hebdo, jedině to totiž vede, jak vidno, k dobrým výsledkům. Nesmíme proti sobě teď poštvat uprchlíky. To by je jen nahnalo do náruče IS. V Paříži zachránil (pravý) muslim několik lidí. Je to vždy o lidech, ne o víře.

  Welcome refugeeeeeees !

  Pravda!

  Láska!

  Havel!

  Kocáb!

  Shanaáh!

  Jiřinka Šiklová!

  Erik Tabery!

  Respekt!

  Alrawi!

  Deník Referendum!

  Gender studies!

  Šaba-tová!

  P. Uh-l!

  Sašenka Uh-lová!

 3. Belzebub

  Mimochodem, co říkáte na tu propagandu „Pray for Paris“, proč se mam modlit za Paříž, když ty útoky tam způsobilo náboženství?

  A jak to krásně vyžila církev – zvony u nás, zvony a zádušní mše, prostě církev to využila na 200%

 4. Belzebub

  „Poselství islámu, dle slov Koránu, je poselstvím milosrdenství všem lidem, a ne poselstvím msty a nenávisti, kterou extremisté z Al-Káidy a IS šíří svou zločinnou politickou ideologií a teroristickými činy,“ uvedlo Ústřední muslimských obcí v prohlášení.“

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/cesti-muslimove-odsoudili-teror-ve-francii-fkw-/domaci.aspx?c=A151114_115342_domaci_neh

  Ale ten samý Alrawi, co je pro bití dětí a nenávist k nevěřícím, se zde ovšem zastává Hizballáhu:

  „Hizballáh tedy podle vás není teroristická organizace?
  Ano, podle mě není teroristickou organizací. Je ten, kdo bojuje za osvobození vlastního území, terorista? Pokud ano, stává se pro mě tento světový řád již naprosto nepochopitelným.“

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/hizballah-nepovazuji-za-teroristy-rika-cesky-muslim-pcy-/domaci.aspx?c=A060813_094906_domaci_jan

  Jinak Hizballáh má za cíl zničení Izraele, mrkněte na wiki.
  Inu, mám zde jen umírněné muslimy, třeba jejich šéfa.

  Ten českej občan Abbas co má vlastní malou muslimskou organizaci zase řekl, že za tím byl Izrael…

 5. Belzebub

  Je to sice pro Blesk, ale opravdu to řekl:

  „Přestože se ke krvavým útokům v Paříži přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), šéf Muslimské unie v ČR Muhamed Abbas nevěří, že za útoky stojí muslimové. „Pokud to byl IS, pak spolupachatelé jsou Izrael a USA,“ řekl v sobotu pro Blesk.cz. Abbas útoky jako takové odsoudil, ovšem přidal zajímavou teorii.“

  Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/355583/sef-ceskych-muslimu-neverim-ze-za-utoky-v-parizi-je-islamsky-stat.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

 6. A.S.Pergill

  @ateista Islám skutečně není náboženství (nebo alespoň ne plnohodnotné), a tudíž by jeho provozovatelé neměli mít nárok na práva, plynoucí z instituce náboženských svobod.

 7. Samain

  Změnila jsem si profilovku. Protože mám ve Francii dost (Nejen fb) přátel. Mám ráda Paříž a vím jak moc mým přátelům vadí chování muslimských přistěhovalců – nic nového. Poprvé jsme to s Terezou probíraly před 25 lety. Na svojí zdi jsem hned v sobotu ráno upozornila, že náboženský teror nemá na svědomí „jen“ aktuální Paříž, ale i nedávný pád ruského letadla . A když se dal dohledat článek o Bejrůtu, nasdílela jsem ho též ( nebyl zrovna v meinstreemu).
  Což tady nepíšu proto, abych poukázala na to že já zrovna nejsem ten povrchní fejsový hujer přitakávač.
  Ale že budu kdykoli dělat cokoli proto abych poukázala na to, že náboženství je zlo a náboženstvím vymytý mozek může být svému okolí velmi nebezpečný!

 8. Jardaqt

  Jak už jsem v této souvislosti napsal jinde, ty oběti jsou zcela podružné. Daleko děsivějším faktem je to, že místo jen trochu smysluplné reakce, se vyrojí desítky úžasných textů o tom kdo, a jak, a zda vůbec právem, truchlí.

 9. Josef K.

  Tady máte smysluplnou reakci:http: //www.literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/20996-masakr-v-paii-v-kontextu-reality

Komentáře nejsou povoleny.