Podivná slabost českých prezidentů – po malých krocích prohráváme boj o sekulární stát

Autor | 28.11. 2015

Kardinál Dominik Duka odsloužil mši za prezidenta Miloše Zemana a vlast v lánském kostele.

Návrh na odsloužení bohoslužby v kostele Nejsvětějšího jména Ježíš vzešel podle Forejta od katolické církve a prezidentská kancelář jej přivítala jako velmi „přátelské gesto“.
iDnes 20. listopadu 2015

Je to vlastně taková drobnost, dalo by se říci. Něco nenápadného, nepodstatného a přece v důsledku podivného a hrozivého. Miloš Zeman totiž sám sebe označuje za „tolerantního ateistu“. Proč o tom tedy píši?

Za posledních dvacet let neuvěřitelně narostla moc katolické církve. I když počet katolíků klesá, její vliv na mocenskou elitu roste. Už dlouhodobě prosakuje do našich sdělovacích prostředků, zákonodárných sborů, justice i policie. Je na místě se ptát, co na těchto místech vlastně dělá, jak na ně působí? V podstatě katolická církev v současnosti hraje dřívější roli komunistické strany. Prezident není samozřejmě pouze některá oblíbená či neoblíbená osobnost, je to také funkce a úřad.

Právě na něm je vidět, jak se celá česká politika pozvolna sklání před  mocí katolické církve. První polistopadový prezident Václav Havel rozhodně nebyl ateista. Jeho pohled na svět byl právě z toho spektra „něcistů“, kterým Tomáš Halík tak demonstrativně pohrdá, či naopak vyslovuje jakousi naději, že „nábožensky dospějí“ a připojí se ke stejnému stádu, které již pase.

Václav Havel ale za svůj život nic takového neudělal, stal se katolíkem vlastně až po smrti. Tedy jako dítě sice pokřtěn byl, ale dlouhá desetiletí opravdu nepraktikoval. Katolický pohřeb 23. prosince 2011 si údajně přála jeho poslední žena Dagmar, katolická církev se ale této povinnosti ujala tak ochotně až to bylo vlastně nechutné a nestravitelné i pro běžné katolíky.

Zádušní mši tehdy celebroval Dominik Duka, kocelebrovali emeritní: arcibiskup pražský Miloslav kardinál Vlk, bývalý apoštolský nuncius v Praze Giovanni kardinál Coppa, apoštolský exarcha řeckokatolické církve Ladislav Hučko a pomocný biskup pražský Václav Malý.

Následující prezident Václav Klaus se po nějaký čas vyjadřoval o katolické církvi jako o spolku zahrádkářů, ale v průběhu svého funkčního období se u něj projevila  zvláštní náklonnost k Dominiku Dukovi, s nímž se objevil v několika pořadech a letos (dlouho po skončení své první prezidentské éry) si jej Dominik Duka pozval i do svého pořadu Společný výslech.

Byl to zvláštní díl věnovaný jakési polistopadové retrospektivě.  Zkusme se tak podívat i my. V průběhu onoho čtvrtstoletí od sametové revoluce se ateisté stali mediálně ostrakizovanou menšinou, proti níž je vedena nenávistná kampaň a chápání svobody vyznání se proměnilo v povinnou úctu vůči náboženství doprovázenou ústupky z lidských práv, jaké by byly dříve pro sekulární společnost nemyslitelné.

Po všech katolických skandálech, po církevních defraudacích státního majetku, po katolicku pokřtěných dronech, tunelech, po zakázkách na armádní bible, budování  modliteben v nemocnicích (Pardubice, Praha – Motol, Hradec Králové) , v budově Poslanecké sněmovny ČR, po infiltraci náboženství do škol,  po zdařilém konvertování Krtečka, Večerníčka a Malé čarodějnice

Po tom všem bychom se samozřejmě měli ptát, co to znamená, když za sebe nechává sloužit prezident – ateista katolickou mši. Těžko pro něj může mít něco takového osobní význam. Zato v tomto gestu lze číst určitý mocenský ústupek – už třetí prezident sekulárního státu se sklonil před katolickou církví.

27 thoughts on “Podivná slabost českých prezidentů – po malých krocích prohráváme boj o sekulární stát

 1. Sam

  ————————Za posledních dvacet let neuvěřitelně narostla moc katolické církve. Už dlouhodobě prosakuje do našich sdělovacích prostředků, zákonodárných sborů, justice i policie.————————-
  Možná jo, nedokážu to přesně posoudit. Ale přesto ŘKC nemá důvěru veřejnosti. A nemá šanci ji získat. Proto taky Karel Schwarzenberg prohrál prezidentské volby, přestože měl podporu sdělovacích prostředků a umělců. Počet katolíků stále klesá.
  Roku 1991 se k ŘKC hlásilo 39% lidí, roku 2011 už jich bylo jenom 10%.
  Ta mše pro Zemana je mi celkem ukradená. Zeman akorát moc dobře ví, že když bude mít dobré vztahy s ŘKC, tak to bude vypadat náramě demokraticky a populárně. Kdyby nějak naštval Duku, tak o něm budou lidi tvdrit, že je zlý komunista.
  Asi vite, že to kritizovalo 50 křesťanů v otevřeném dopise. Nejspíš je to významné, když o tom psali na Christnetu.
  http://www.christnet.cz/zpravy/27622/padesatka_signataru_dopisu_kritizuje_dukovu_msi_u_zemana.url

 2. Petr Tomek Post author

  O počet katolíků až tak úplně nejde. Vládu či mocenskou elitu vždycky tvoří menšina a katolíci mají extrémní vliv právě v této skupině.

 3. toli

  O Klausovi je známo že má rád když mu někdo leze do……..,podkuřuje mu.Z téhož podezřívám i Zemana,oba jsou docela samolibí .A ŘKC ovládá podkuřování mocným a rektální alpinismus velmi dobře.Tuto vlastnost dostala už do vínku. Je celkem pochopitelné že to dělá když se jí to vyplatí…A mám pocit že s tím nic nenaděláme.

 4. toli

  Zajímavé je že katolická spodina má úplně opačný pocit.Trpí a úpí pod tlakem mocné sekulární hegemonie.Sám jsem byl svědkem když farář říkal ovcím že je čekají těžké časy. Ostrakizace a útisk pro jejich víru. Oni neustále žijí v přesvědčení že právě jim se děje příkoří.Musí a napodobují přeci Ježíše….

 5. ateista

  Připravuji v pořadí 19. přípis pro poslance. Zde jsou některé sekvence:

  Mše za ateistu prezidenta Zemana – smutná komedie.

  V televizi jsem náhodou zahlédl rozzářený obličej Duky, kterého vítal stejně rozzářený ateista prezident Zeman. Následně zazněla informace, že Duka bude sloužit mši za prezidenta Zemana.
  Pokládám za potřebné připomenout některé náboženské atributy pro podporu mé pravdy, že hlasatelé náboženské víry jsou zločinci a církve zločinecké organizace.

  Zamyslete se nad Credem papeže Pavla VI. Nepřipomíná vám to něco? Jedině ŘKC, pak jedině NSDAP, pak jedině KSČ a opět jedině ŘKC.

  Každé náboženství znamená nesvobodu a islám navíc návrat do středověku. Kdo chce uctívat cokoliv, nechť tak činí ve svém soukromí a nechť nepožaduje po zákonodárcích jakoukoliv ochranu zákonem. A nechť si nevynucuje jeho přijímání. Každé náboženství je hloupost, která nemá mít spojitost se společenským životem. Čili odstranit ze zákonů a Ústavy jakoukoliv zmínku o náboženství a náboženské víře. Spiritualisté či věštitelé z křišťálové koule také nejsou nijak zakotveni v zákonech a náboženství není nic jiného než spiritualita, okultismus, šarlatánství…….

 6. Belzebub

  A já mam na rozdíl od líných ateistů pocit, že s tím můžeme něco udělat. Dokonce jsem sem už psal i metody

 7. Sam

  Nevím, zda má smysl rozebírat Klause na sklonku roku 2015, ale zdá se, že nějak otevřeně religiózní není. Náboženství asi bere jako soukromou záležitost. Ve svém životopise o tom mlčí. http://www.klaus.cz/clanky/2470
  Podle anglické Wikipedia byl k roku 2009 členem Československé církve husitské.
  Obě možné církve jsou minoritní a jejich politický vliv nebude velký. Nechal bych Klause na pokoji, vyloženě vatikánským kolaborantem asi není.

 8. Belzebub

  A ty Velehrady, tradiční hodnoty a plkání o konzervativismu a podkuřování klerofašistickýmu Putinovi, to jeho setkání s Dukou posledně? Ten homosexualismus?

  Klaus je z nich nejhorší, jednoznačně nejhorší.

 9. Sam

  Nenapadá vás, že otevřeně ateistický a antiklerikální politik nemá v ČR šanci? Bude hned označen za nekulturního zlého komunistu. V USA je to jiné, tam ateisti nejsou tak spojovaní s komunisty.

 10. Belzebub

  Nesmysl. Klaus se nikdy nesnažil moc zalíbit u elitky. Šel jako prezident proti proudu (jeho kamarád Hájek pak doslova). Naopak jemu elitka vytýkala, že byl až moc pravicový a konzervativní. U Zemana je to jiné, ale Zeman taky nedbá moc na to, co si o něm kdo myslí. To s Dukou bude spíš zase provokace naší z velké části prokatolické kavárny 🙂

  Samořezřejmě, že tady má šanci i antliklerikál. Vzpomínáte jak ČSSD a komunistům pomohla před volbama církevní restituce? Akorát, že s tím pak nic ČSSD hmotěžel neudělala. Bohouš je slaboch, to je jasný

 11. Čestmír Berka

  Zeman je konzervativní, má rád tu „spořádanost“ moravských věřících. Dlouhá léta se i soukromě zúčastňoval pouti na Velehrad, kde stál tiše a pokorně vedle Kalouska a Schwarzenberga

 12. Belzebub

  Zeman není nábožensky konzervativní. Spíš trochu gulášově socansky konzervativní. Hlavně naštval kavárnu. Teď bude mít problém Duka, vydělá Halík

 13. Lemmy

  Sam, aj organizácia Ateisté České republiky z.s. by nemala byť „otevřeně ateistická a antiklerikální“, lebo možno práve preto „nemá v ČR šanci“ na presadenie v spoločnosti. Je totiž riziko, že člen tejto organizácie „bude hned označen za nekulturního zlého komunistu“. Mne sa to stáva v diskusii s bigotnými fanatikmi bežne, len čo sa vyjadrím kriticky k nejakému náboženstvu. Už mi nadávali aj do Lenina. Akože Lemmy – Lenin.

  U mňa naopak by mal prezident hodnotu, keby bol čestný. Napríklad ak je ateista, tak aby zo seba nerobil somára, akože tolerantného ateistu, čo sa modlí pri inaugurácii. Mám totiž radšej prezidenta, ktorý keď je katolík, tak sa za to nehanbí.

 14. Belzebub

  Ateisté musí být anti-klerikální, protože církve jsou velmi negativní instituce. Bylo tomu tak v minulosti, je tomu tak i dnes.

  Jen nesmíme být agresivně anti-klerikální jako je třeba Konvička agresivně proti-islámský, musíme být spíš jako Dawkins v Británii.

  Asertivní ano, zbytečně agresivní ne

 15. Haničář

  Také mám zkušenost z diskuzí na Christnetu, že mě, za kritické poznámky, hned označili za komunistu. To pro mnohé tamní diskutéry představovalo to nejhorší opovržení.
  Včera jsem si na TV Noe poslechl kousek záznamu přednášky dr. Váchy na Akademických týdnech v Novém Městě nad Met. Dr. Vácha je vzdělaný, dokonce v evoluční biologii. Je úžasné, jak tyto znalosti dovede skloubit s biblickými texty, jak dokáže přesvědčit a dokázat(!), že Bůh tvořil svět právě evolucí. Samozřejmě že věřící, kteří nemají hlubší znalosti a neodváží se kriticky uvažovat, jsou z takové přednášky nadšení.

 16. Belzebub

  Ti si bůh vybral hezký způsob jak stvořit člověka. Hezky bez toho, aby musel zasahovat (uznává tohle katolická církev? co duše, je to tedy jen mozek?) a všechno prostřednictvím požíraní se a zabíjení a bolesti, což je vlastně – darwinská evoluce.

  Je milosrdný

 17. Ateistický laik

  Belzebub 01.12. 2015
  Jen nesmíme být agresivně anti-klerikální jako je třeba Konvička agresivně proti-islámský, musíme být spíš jako Dawkins v Británii.

  Já si myslím, že na naši současnou církvi nemusíme být agresivní, protože ona taky není. Podle mě ale církev je drzá jako opička = všude se vetře.
  Islám agresivní je. A na ten bych použil pořekadlo „Na hrubý pytel hrubá záplata“.

 18. toli

  @Belzebub
  Ti si bůh vybral hezký způsob jak stvořit člověka. Hezky bez toho, aby musel zasahovat (uznává tohle katolická církev?

  Podle katolické doktríny nemůže,respektive nedělá bůh zmetky.Pokud je tedy něco nebo někdo z pohledu katolíků defektní tak vždy za to může člověk případně ďábel.Takovým typickým klasickým příkladem je homosexualita.Většina ovcí opravdu věří že sexuální orientace je volitelná a že si tedy homosexualitu zvolili sami.Některé ovce to pak vytrvale odmítají označovat slovem orientace.Věří tomu protože to tak mají psáno v bibli,posvátné boží slovo které je celebrované,nedotknutelné a nekritizovatelné.
  Jen blázen může věřit tomu že si někdo vybere takovou orientaci která mu zajistí doživotní despekt nebo minimálně koukání skrz prsty okolím a v některých případech a částech světa i ostrakizaci….

 19. Jan Kupka

  Připadá mi absurdní v situaci, kdy máme historicky nejsekulárnější stát za celou naší historii, hovořit o nějakém prohrávaném boji.

 20. Hebért

  Opět: To že je většina obyvatelstva ateisticky zaměřena nemluví o tom, kdo ovládá stát či veřejnoprávní média. Lidé u nás nevolí podle kritérií jako je ateismu-teismus ale podle jiných kritérií. Takže stát pak může ovládat menšina teistů.

 21. Jan Kupka

  Bijete na poplach kvůli odsloužené mši, která státní pokladnu nic nestála a nikomu snad nezpůsobila žádnou ujmu, ale prezidentovo servilní chování k Číně už výsledky má:
  http://www.tcmclinic.cz/
  Nestálo by spíše to za ateistickou kritiku a možná i jistou míru hysterie?

 22. Belzebub

  Proč, my se zde věnujeme hlavně ateismu a kritice náboženských předsudků a kritice neoddělení státu s náboženstvím či církvemi, proč se máme věnovat kritice tohohle?

  Stát to zadarmo neměl, dali jsme církvím miliardy na propagandu a navíc bych to kritizoval i kdyby nám za to církve platily (což by měly, když si objednávají reklamu) 🙂

 23. Jan Kupka

  Tak u tradiční čínské medicíny jde přece víceméně o léčení vírou v ni, protože žádná jiná její účinnost se ve výzkumech neprokázala. Takže to klidně spadá sem k vám. 🙂

 24. Azazel

  Ano, ale to dělá už spolek Sisyfos, který se na to specializuje a je personálně propojen s OSACR (zčásti) 🙂

 25. Jan Kupka

  Tak ateismus není jen o teofobii, ne? Neměli byste stejně aktivně bojovat a vystupovat i proti jiným věcem, než je náboženství, když nejsou v souladu s vaším viděním světa? S horoskopy například? Jen se ptám.

 26. Azazel

  Nový ateismus je předně o kritice náboženství, o ostatní typy ezoteriky se stará Sisyfos

Komentáře nejsou povoleny.