Saúdská Arábie: Sestra Raifa Badawiho byla uvězněna za provozování účtu na Twitteru

Autor | 13.01. 2016

samar_badawi_joudMožná, že se celá událost odehrála pod domnělou rouškou eskalace diplomatického konfliktu mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Možná, že tyranové z Rijádu očekávali, že když je pozornost světa napnutá právě k tomuto problému, budou moci v poklidu uskutečnit další ze svých aktů čirého barbarství. A možná, že Saúdské Arábii o nějaké odvádění pozornosti vůbec nejde, a Samar Badawiová by včera byla zatčena a následně uvězněna tak jak tak. Faktem každopádně zůstává, že Samar Badawiová byla včera skutečně zatčena, vyslýchána a následně uvězněna. Podle dostupných informací byla jedním z důvodů jejího zadržení ta skutečnost, že provozovala twitterový účet svého manžela, lidskoprávního aktivisty a právníka Raifa Badawiho, Waleeda Abu al-Khaira. Inkriminovaný twitterový účet si můžete prohlédnout zde. Většina příspěvků je však psána v arabštině. Ve zkratce však lze říct, že Badawiová, spolu s některými dalšími lidskoprávními aktivisty, na Twitteru vedla kampaň za osvobození svého manžela Waleeda Abu Al-Khaira a svého bratra, Raifa Badawiho, stejně jako na Twitteru upozorňovala na další přestupky vůči lidským právům, kterých se Saúdská Arábie konstantně dopouští.

Připomeňme si, že manžel Badawiové, Waleed Abu al-Khair, byl v roce 2014 odsouzen k 15 rokům vězení. O al-Khairově případu jsme Vás na našich stránkách informovali v článku „Další drakonický trest v Saúdské Arábii: 15 let vězení pro Waleeda Abu al-Khaira“. Al-Khair byl tehdy odsouzen právě za to, že obhajoval Raifa Badawiho, respektive za „lidskoprávní aktivismus“. Zatímco případ al-Khaira je v českém prostředí málo známý a česká média o něm prakticky neinformovala, případ Raifa Badawiho je znám celosvětově. My jsme o jeho případu také informovali v několika článcích, viz zde a zde.

obama_badawi_clinton

Michelle Obama, Samar Badawi a Hillary Clinton.

Badawiová byla zadržena 12. ledna v dopoledních hodinách ve městě Jeddah a spolu se svou dvouletou dcerou Joud byla převezena na policejní stanici k výslechu. Na policii byla vyslýchána několik hodin a poté byla převezena do věznice Dhaban, tedy do té stejné věznice, ve který jsou uvězněni její bratr a manžel. Jak policie naložila s její dvouletou dcerou Joud není známo.

Samar Badawiová však rozhodně není žádnou „malou rybou“, která by byla známá jen díky tomu, že je sestrou Raifa Badawiho. Badawiová je známou bojovnicí za lidská práva a především pak práva žen nejen v Saúdské Arábii. Je známá dokonce tolik, že přebírala ocenění z rukou Michelle Obamové a Hillary Clintonové, které uděluje americké ministerstvo zahraničních věcí. Cenu s názvem „International Women of Courage Award“ převzala v roce 2012 právě za boj za práva žen v Saúdské Arábii. Video z předávacího ceremoniálu je dostupné i na oficiálním youtube účtu amerického ministerstva zahraničí.

Waleed Abu al-Khair a jeho manželka, Samar Badawi.

Waleed Abu al-Khair a jeho manželka, Samar Badawi.

A co více – Badawiová v roce 2013 získala americké občanství, a je tak nyní nejen saúdskoarabskou, ale i americkou občankou. Její uvěznění tak pravděpodobně vzbudí zájem i u amerických politických představitelů. Vzhledem k tomu, že si Badawiová získala sympatie Obamové a Clintonové, lze očekávat, že o její kauze ještě uslyšíme. Od roku 2014 má však Badawiová zakázáno vycestovat ven ze Saúdské Arábie. Ještě v září téhož roku se Badawiová účastnila lidskoprávní konference pořádané Radou pro lidská práva při OSN v Curychu. Ten samý měsíc navštívila také Spojené státy, kde se setkala s několika americkými senátory a zástupci amerických lidskoprávních organizací a prodiskutovávala s nimi případ svého manžela a bratra. Po těchto – z pohledu saúdské vlády – eskapádách byla saúdským ministerstvem zahraničí varována, aby zanechala svých lidskoprávních aktivit, jinak proti ní budou podniknuty „patřičné kroky“. V prosinci téhož roku pak Badawiová měla odletět na další lidskoprávní konferenci, tentokrát do Bruselu na akci, která byla pořádaná Evropskou unií. Na letišti však byla zadržena, byl jí odebrán pas a byla informována o tom, že saúdské ministerstvo vnitra jí zakázalo vycestovat ze země. Tento zákaz je stále v platnosti.

Dnes má Badawiová předstoupit před státního zástupce a bude jí pravděpodobně sděleno konkrétní obvinění a prodloužena vazba až do doby konání (jistě spravedlivého) soudu.

Fotka, která nedávno "leakla" ze saúdskoarabského vězení. Je na ní Waleed Abu al-Khair (vpravo) s dalším saúdským vězněným lidskoprávním aktivistou, Fawzanem al-Harbim.

Fotka, která nedávno „leakla“ ze saúdskoarabského vězení. Je na ní Waleed Abu al-Khair (vpravo) s dalším saúdským vězněným lidskoprávním aktivistou, Fawzanem al-Harbim.

Samar Badawi se svou dcerou Joud.

Samar Badawi se svou dcerou Joud.

 

One thought on “Saúdská Arábie: Sestra Raifa Badawiho byla uvězněna za provozování účtu na Twitteru

  1. Pingback: Samar Badawiová byla po včerejším zadržení propuštěna na svobodu | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.