Samar Badawiová byla po včerejším zadržení propuštěna na svobodu

Autor | 14.01. 2016

samar_badawiVčera jsem Vás v článku informoval o zadržení sestry Raifa Badawiho, Samar Badawiové. Její případ však má, alespoň prozatím, dobrý konec. Den po svém zadržení totiž byla Badawiové propuštěna. Případ však samozřejmě u konce není, jelikož Badawiová bude i nadále (alespoň dle některých informací) vyšetřována. Ohledně celé kauzy se zatím objevilo několik nových informací, včetně konrétních obvinění a vyjádření saúdské strany k celé věci. Pojďme si tedy aktuální vývoj zmapovat.

Původní informace, poskytnuté lidskoprávními organizacemi, které s Badawiovou spolupracují, tedy Amnesty International a Center for Inquiry, stejně jako informace od ženy Raifa Badawiho, Ensaf Haidarové, hovořily o tom, že byla zadržena za obsluhování twitterového účtu Waleeda Abu al-Khaira. Al-Khair, odsouzený na 15 let za obhajování Raifa Badawiho a za “lidskoprávní aktivismus”, je bývalým manželem Badawiové. Dle dostupných informací se Samar a Waleed rozvedli v listopadu loňského roku, důvod rozvodu je nejasný, jasné je však to, že Badawiová dále vedla kampaň za jeho osvobození.

O dnešním propuštění Badawiové informoval blízkovýchodní pracovník Human Rights Watch, Adam Coogle: “Je v pořádku. Byla propuštěna dnes ráno.  Poté musela jít na další povinný výslech, po kterém byla propuštěna domů.” Coogle dále informoval, že Badawiová byla primárně vyslýchána “kvůli jejímu lidskoprávnímu aktivismu obecně a dále se policie zajímala o to, zdali kontroluje twitterový účet al-Khaira”. Na dotaz o spravování twitterového účtu měla Badawiová dle dostupných informací odpovědět, že jej nespravuje.

Další informace pocházejí od Aliho Adubisiho, ředitele Evropsko-Saúdské organizace pro lidská práva. Ten pro CNN uvedl, že “podle jeho informací nebudou vůči Badawiové podnikány žádné další kroky, tedy žádné další vyšetřování ani soud”. Adubisi také informoval, na základě jakých obvinění byla Badawiová ve středu zadržena: šlo o “otáčení veřejného mínění proti státu” a dále o spravování twitterového účtu Raifa Badawiho. Zde se tedy informace rozbíhají, jelikož podle Ensaf Haidar, manželky Raifa Badawiho, byla jeho sestra zatčena za spravování twitterového účtu Waleeda Abu al-Khaira. Haidarová však také uvedla, že Badawiová už al-Khairův účet více než měsíc neobsluhuje.

Závěrem se podívejme také na to, co tvrdí Saúdové. Mansour al-Turki, mluvčí saúdského ministerstva vnitra, uvedl, že “Badawiová nebyla zatčena, navzdory tomu, že o tom takto informovala řada lidskprávních organizací. Byla pouze vyslechnuta místní policií a byla jí položena řada otázek, a to na žádost úřadu pro vyšetřování a státního zástupce”.

O případném dalším vývoji v kauze Samar Badawiové, která již mimochodem v roce 2010 strávila 7 měsíců v saúdském žaláři za “neuposlechnutí” svého otce, Vás budu i nadále informovat.

samar_badawi_book