Jak ateisté zakázali ve Wadeně betlémy, a co to vůbec vlastně mělo znamenat?

Autor | 13.03. 2016

V loňském roce vyšel 25. prosince na stránkách Občanského Institutu článek s názvem USA: zákaz betlémů nevyšel. Mohli byste se v něm dočíst toto:

Ateistická „Freedom From Religion Foundation“ (FFRF, Nadace pro svobodu od náboženství) zabránila v americkém městečku Wadena (Minnesota) tomu, aby městská správa postavila na veřejnosti betlém. Stovky (!) obyvatel poté vystavily jesličky ve vlastních zahradách a obchodech. FFRF Wadeně vyhrožovala, že toto městečko se 4 000 obyvatel zažaluje, pokud městská správa na veřejnosti zřídí vánoční scénu. Radnice nato prodala figurky za 25 dolarů křesťanské organizaci, která je umístila na soukromém pozemku.

Víte, ten článek je hned od základu poněkud „na hlavu“. FFRF je nezisková organizace, která se zaměřuje proti pronikání náboženských prvků do sekulárních státních organizací. Tedy abychom to tak nějak shrnuli, jde jí o sekularismus – přísné oddělení státu a náboženství.

FFRF nemá žádné jiné prostředky, než jaké mají občané USA, nebo spíše Minnesotě. Nemůže tedy zakazovat betlémy, ani to není jejím posláním. Jediné co FFRF udělala bylo vznesení námitky proti tomu aby byla radnicí města Wadena propagována jedna konkrétní konfese.

O žádném zákazu betlémů tu nebyla řeč, takže když si „na protest“ potom křesťanští obyvatelé Wadeny postavili na své zahrádky a do výloh obchůdků betlémy, reagovali na to ateisté vcelku shodně: No a?

Jediné co je na tom skutečně smutné je to, jak se světy sekularistů a věřících dokonale míjejí. Zatímco sekularistům je úplně jedno, co náboženské spolky i jednotliví věřící dělají, pokud to nepřekračuje zákon a žádají pouze aby státní instituce nepreferovaly konkrétní náboženství, věřící považují podporu státních institucí za tak samozřejmou, že její ztrátu vnímajíí za útok na existenci Vánoc.

10 thoughts on “Jak ateisté zakázali ve Wadeně betlémy, a co to vůbec vlastně mělo znamenat?

 1. Josef K.

  Jsem poněkud na rozpacích, ale myslím, že to tamní ateisté vzali za špatný konec.( a kupříkladu mezi námitkou a hrozbou žaloby je přece jen rozdíl). Stavění betléma či jesliček patří k tradici českých vánoc, nemyslím, že by podpora ze strany např. obce mohla být chápána jako nepřijatelná propagace náboženské konfese, soudím, že v českém prostředí by podobná iniciativa ateistů byla velmi kontraproduktivní a pro ateismus škodlivá. Sám si stavím o vánocích Ladův betlém a beru to jako součást naší kultury, jistě ovlivněné křesťanstvím, ale tak to přece je, historii nelze vymazat , to bychom mohli zajít do extrému a ohrazovat se proti pohádkám, koledám, uměleckým dílům, kde vystupují nadpřirozené bytosti apod.
  Mnohem větší problém vidím např. v uznání Velkého pátku za státní svátek, i když i tady se pohybujeme stále
  “ jen“ v symbolické rovině a ne v oblasti opravdu závažných občanských a lidských práv pro občany bez náboženského vyznání.

 2. Bílá velryba

  Pak dříve či později z veřejných peněz budeme platit jednou i ramadán, ozdoby, volný den,… budeme si platit halal porážky a tak dál, prostě tradice přece „nelze“ vymazat dle vašich slov, Josefe 🙂

  Já si naopak myslím, že sekulární obec nic takového podporovat nemusí a neměla by.

 3. toli

  Mnohem větší problém vidím např. v uznání Velkého pátku za státní svátek, i když i tady se pohybujeme stále
  “ jen“ v symbolické rovině a ne v oblasti opravdu závažných občanských a lidských práv pro občany bez náboženského vyznání.

  No mě by spíše vadilo pokud zakáží ti pomatenci prodej a nakupování o svátcích.Nemluvím o tom že to jde proti svobodě podnikání ale rovněž to je vnucování jejich pitchovin bezvěrcům.

 4. toli

  Ve čtvrtek je u Jílkové máte slovo právě na toto téma o zákazu prodeje ve svátek.Nikdo z těch pomatenců neřekne že je to na přání boha respektive na přání církve,aby se před národem neztrapnil a nebyl za blba.Všichni budou argumentovat přehnanou starostí o zdraví prodavaček,že si potřebují odpočinout.Opak je pravdou -prodavačky si potřebují vydělat peníze ! Přesně stejný styl argumentace je v případě G/L adopcí.Prý má dítě právo na tradiční rodinu otce matku.Těm přiblblíkům s touto argumentací vlastně nedochází že říkají že dítě má právo na dětský domov,kde zůstanou dokud je nikdo neadoptuje.Takže ve jménu boha hlásí škodlivé kraviny.Že se v dětském domově nic nenaučí pro normální život (viz výměny manželek kde mámy z dětských domovů pravidelně selhávají v péči o děti a domácnost) a že dítě z děcáku má 40 krát nižší pravděpodobnost že vystuduje Universitu je nezajímá.Vše pro boha,co je komu potom že děcko má již na startovní čáře zkažený celý život.Prostě teističtí kreténi…..

 5. Jan Kupka

  No není to trochu absurdní, že se ve státě, který má na každém dolaru napsáno „In Got we trust“ a u soudu se musí přísahat na Bibli (srov. „Já však vám pravím, abyste nepřísahali vůbec…Vaše slovo buď `ano, ano – ne, ne´; co je nad to, je ze zlého.“, Ježíš) – v obou případech bych chápal, když by se sekularisté ozvali – někdo vyhrožuje žalobami kvůli vystavenému betlému a u nás, v jedné z nejvíce ateistických zemí, města betlémy jako vánoční dekoraci vystavují a sekularistickým spolkům, jako třeba tomu vašemu, je to víceméně fuk? 🙂

 6. toli

  v jedné z nejvíce ateistických zemí, města betlémy jako vánoční dekoraci vystavují a sekularistickým spolkům, jako třeba tomu vašemu, je to víceméně fuk? 🙂

  Asi to bude tím že Češi ateisté či sekularisté to mají odosobněné,pro nás je to jen mytologie která k vánocům patří i když žádný další význam nemá,prostě jen hezká pohádka.

 7. Bílá velryba

  Myslím toli, že nám záleží spíš na jiných zákonných (ale protiústavních) či nezákonných výhodách církví a věřících, například vystupování ve veřejné televizi na náš úkor, dále daňové a jiné výhody.

 8. Josef K.

  Sekulární přísaha v USA. Těžko říci, jak to v praxi funguje, ale je to asi spíše teoretická možnost, která je určena pro věřící, kterým víra zakazuje přísahat před bohem než že by byla projevem tolerance pro ateisty, v trestním řízení by asi málokdo odmítnul přísahat na Bibli , to by si asi dost pohoršil před porotci jako neznaboh…

Komentáře nejsou povoleny.