Kacem El Ghazzali: Dnešní islám není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku a nesnášenlivosti

Autor | 29.04. 2016

kacem_el_ghazzaliNásledující text je překladem článku Islam Is Not A Religion Of Peace In Societies Where Faith Is Law marockého ateisty, lidskoprávního aktivisty a zástupce International Humanist and Ethical Union v Radě pro lidská práva při OSN, napsaného pro Huffington Post.

Po nedávných teroristických útocích konaných ve jménu Alláha v Bruselu, Paříži, ale i všude jinde, se debata opět stočila směrem k otázce, zdali islám je, jak často slýcháme, náboženstvím míru. K zodpovězení této otázky je třeba položit si následující podotázku: co to znamená být mírumilovným muslimem? Stačí to, že se muslim distancuje od počínání Islámského státu, přestože však zároveň odmítá koncept univerzálních lidských práv, jakými jsou třeba svoboda vyznání a přesvědčení?

Tuto otázku zde nebudu diskutovat z teologického úhlu pohledu, takový přístup je totiž neproduktivní. V Koránu i hadísech můžeme najít jak násilné, tak mírumilovné verše. Na místo toho se tedy zaměřím na náboženství z hlediska jeho aktuálních sociálních praktik, abych se pokusil zanalyzovat podmínky v zemích, kde muslimové tvoří většinu společnosti.

Převažují tolerance a společenský smír ve většinově muslimských zemích, které islám zakotvují ve svých právních systémech, respektive ve kterých je právo založeno na islámu? V současné době jsou takřka ve všech takových zemích ateisté, odpadlíci od islámu a konvertité k jiným náboženstvím perzekuováni.

Podle nevládní organizace International Humanist and Ethical Union na Zemi existuje celkem 13 zemí, ve kterých je přihlášení se k ateismu trestáno trestem nejvyšším, tedy trestem smrti.* Všechny tyto země jsou v mnohém odlišné, avšak přesto mají jednu společnou charakteristiku: ve všech z nich je islám státním náboženstvím.

V jakémkoliv náboženství míru by měla být svoboda svědomí, vyznání a přesvědčení zaručena všem. Někdo, neznalý problematiky, by mohl říct, že islám něco takového splňuje. Daný člověk by si mohl myslet, že v předchozím odstavci zmíněný problém je pouze problémem zákonů daných zemí, které však nereflektují skutečnou vůli tamních muslimů.

Bohužel, fakta mluví poněkud odlišným jazykem. Situace, kdy se dav rozzuřených muslimů nahrne do ulic, aby ve stylu strážců morálky a práva potrestal, či požadoval potrestání těch, kteří jsou považováni za odpadlíky či rouhače, nejsou žádným zvláštním a raritním jevem.

Například v Mauritánii se v roce 2015 po pátečních modlitbách dav rozzuřených muslimů dožadoval trestu smrti pro blogera Mohameda Ould Cheikh Mkheitira.**

Jeho prohřešek? Odvážil se ve svém článku kritizovat otroctví v Mauritánii, přičemž ve svém textu uvedl, že prorok Muhammad a tradiční interpretace islámu otroctví schvalují.

Jiný příklad pochází z Bangladéše. V roce 2013 se ulice bangladéšského hlavního města Dháka naplnily rozzuřeným davem, protestujícím proti ateistům. Od té doby došlo k několika dalším takovým shromážděním, a celkem pět blogerů bylo zabito bangladéšskými muslimskými fundamentalisty.*** Zabití blogeři obhajovali vědu a racionalitu, bránili řadu tamních menšin a lidská práva , a občas kritizovali a satirizovali náboženství.

mauritanie_bloger

Podle výzkumného šetření PewResearchCenter z roku 2013, majorita muslimů podporuje zavedení islámského práva šaría ve svých zemích. 84 % muslimů v Pákistánu, 83 % muslimů v Maroku či 74 % muslimů v Egyptě.

Tento průzkum také odhalil, že 84 % Palestinců a 81 % Egypťanů schvaluje trest smrti ukamenováním za cizoložství, zatímco v Tunisku tento trest podporuje “pouze” 44 % dotázaných.

Co se týče trestu smrti pro odpadlíky od islámu, v Egyptě jej podporuje neuvěřitelných 86 %, zatímco v Tunisku “jen” 29 %.

Tyto statistiky hovoří zcela jasně o islámu a muslimských společnostech. Tyto netolerantní a násilnické názory, stojící tváří v tvář mezinárodně odsouhlaseným lidskoprávním standardům, jsou v západních společnostech jednoznačně odmítány – zcela správně – jakožto “středověké”, a tvoří základní ingredience toho, z čeho jsou pak složeny organizace typu Islámského státu.

Proti islámskému extremismu a terorismu není možné efektivně bojovat, pokud nebude nastolena diskuse přímo uvnitř muslimských společenstvích a nebude voláno po islámu tolerantním vůči nevěřícím.****

Je islám náboženstvím míru? Dokazovat to poukazováním na výběrové verše z Koránů či hadísů je pouhou nic nedokazující výmluvou, stejně jako distancování se od terorismu a jeho pachatelů. Ti, kteří na sebe v tomto ohledu upozorňují tak často, zároveň nemají problém s právem šaría; netrhají s sebou při představě trestu smrti či barbarských tělesných trestů, jakým je třeba veřejné bičování, za “zločiny” typu bytí gayem či odpadnutí od náboženství. Lze říct, že islámský teror v Evropě je odrazem současného nepořádku v mnoha částech muslimského světa.

Přestože nemůžeme najít adekvátní řešení tohoto obrovského problému, tedy masivně rozšířeného fundamentalismu, musíme věci nazývat svými jmény: beze strachu ze zloby fundamentalistů, či z toho, že nás regresivní levičáci***** či umírnění muslimové – stydící se přizat, že mají problémy v rámci svého vlastního náboženství – onačí za “islamofoba”.

Islám dnes, tak jak je zakotven ve většině muslimských zemích a v myslích většiny muslimů, není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku, nesnášenlivosti a netolerance.

Autor: Kacem El Ghazzali

_____________________________________________________________________________________________

* Zde se můžete podívat na video televize Al-Jazeera, kde velvyslanec (při OSN) jedné z těchto zemí, Saúdské Arábie, vysvětluje a obhajuje, proč je v jeho zemi veřejné přihlášení se k ateismu ztotožněno s terorismem.

** O kauze jsme Vás loni informovali v článku Kritik islámu byl v Mauritánii odsouzen k trestu smrti. Umírnění muslimové rozsudek oslavují v ulicích.

*** Kromě těchto pěti blogerů bylo v Bangladéši od roku 2013 muslimy cíleně zabito dalších 8 sekularistů, jen v letošním roce zatím 3, přičemž několik dalších útoky přežilo.

**** Např. pákistánsko-kanadský muslim Tarek Fatah a jeho Muslim Canadian Congress, volající po vyřazení doktríny džihádu mečem z islámu, či u nás zcela neznámé Muslim Reform Movement (které, dá-li Bůh, v brzké době představím v článku).

***** Termín “regresivní levičák” je používán pro ty levičáky, kteří tolerují neliberální principy a ideologie ve jménu obhajoby multikulturalismu. Proponentem pojmu je britský reformní muslim Maajid Nawaz.

Poznámky k hvězdičkám přidal Honza Werner.

101 thoughts on “Kacem El Ghazzali: Dnešní islám není náboženstvím míru, ale náboženstvím útlaku a nesnášenlivosti

 1. Jiří

  Islam je bezesporu nabozenstvim miru …… pro muslimy.
  Kdyz nekdo chape islam “spatne”, neni muslimem vubec. Duvod je jednoduchy, Islam je nabozenstvi miru a muslim na muslima nesmi vztahnout ruku, v tomto je Koran dost konkretni. Ale pokud muslim prohlasi, ze protivnik muslimem neni, napriklad proto ze poruuje nektery z versu Koranu nebo hadis, muze s nim jednat hure nez se psem.
  A o tom to je, to je cele.

 2. Daniel B.

  @Honza Werner

  Z poznámek z článku:

  “…které, dá-li Bůh, v brzké době představím v článku”

  Chcete tím říct, že je v brzké době nepředstavíte? Pro ateistu přece Bůh dát nemůže. 🙂

 3. Jiří Dobrý

  @Daniel B. – Může, existuje-li. Ateista si to sice nemyslí, ale to neznamená, že bůh nemůže existovat.

 4. S.V.H.

  Proponentem pojmu je britský reformní muslim Maajid Nawaz.

  Nedávno jsem četl knihu:
  Harris, Sam; Nawaz, Maajid. Islam and the Future of Tolerance: A Dialogue. 2015.

  Docela doporučuji. Byl jsem celkem překvapen, jak širokou a hlubokou shodu našli nový ateista a reformní muslim.

 5. Bílá velryba

  Danieli, chápete ironii? Že se vůbec ptám 🙁

  Jenže problém té reformy je, že než se muslimové liberalizují jako křesťané, bude to trvat celé desetiletí a možná staletí a do té doby tady z toho udělají kulničku na dříví, než se liberalizují (pokud vůbec), tak si to Evropa odskáče, možná nakonec vyhraje multikulti regresivní levice a na liberalizaci muslimů ani nebude žádný velký tlak! Pak skončí liberální a sekulární Západ a ne militantní islám, my skončíme, ne oni…

 6. Daniel B.

  @Bílá velryba

  “Danieli, chápete ironii? Že se vůbec ptám”

  Právě, že ironii chápu. Jen vy asi nechápete můj příspěvek…

 7. Pozorovatelnik

  Arabové mají v průměru nižší IQ, než Evropané. To nikdy nebude civilizované ve smyslu, jak to chápeme my. Když je primitivnější populace, má i primitivnější náboženství. K tomu tam mají v genech divokost. Já tvrdím, že v každé lokalitě vzniklo takové náboženství, které odpovídá mentalitě jejích obyvatel.

 8. Hraničář

  Těžko očekávat zvýšení IQ, když základem studia jsou citace z Koránu.

 9. toli

  Těžko očekávat zvýšení IQ, když základem studia jsou citace z Koránu.

  Totéž lze říci o křesťanech,ty také mají svou bibli a tradici (kdysi dávno jedna paní povídala).Jejich staré i novodobé kraviny jsou odvozeny jejich “mysliteli a filosofy ” právě z té bible a tradice.
  Tak pak ať mi nikdo netvrdí že nejsou nemocní…..Ono přešlapovat na místě a oživovat staré biasy 2000 let není nic jiného než nemoc.Nikam se neposunují,nic nezkoumají (své věčné “pravdy” už dávno znají) nic nemodifikují .

 10. Daniel B.

  @Pozorovatelnik

  “Já tvrdím, že v každé lokalitě vzniklo takové náboženství, které odpovídá mentalitě jejích obyvatel.”

  Židé mají nejvíce nobelových cen na světě na jednoho obyvatele.

  Mají celkem 118 nobelových cen:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Židovští_nositelé_Nobelovy_ceny

  Přitom jich je na světě asi jen 14 miliónů (rok 2006).

  Bibli napsali pouze Židé.

 11. Daniel B.

  @Jiří Dobrý

  “Může, existuje-li. Ateista si to sice nemyslí, ale to neznamená, že bůh nemůže existovat.”

  To by pak znamenalo, že H. Werner v brzké době daný článek nenapíše. 🙂 Napsáním by vyjadřoval, že Bůh dal. 🙂

  „…které, dá-li Bůh, v brzké době představím v článku“

 12. Hebért

  Ateista tvrdí, že bůh spíše neexistuje, ne že určitě neexistuje (čili že pro něj dlouhodobě nejsou žádné důkazy a svět se jak ho známe obejde bez něj). Aspoň “nový ateista”. Pan Werner to napsal ironicky, jasný? 🙂

 13. Pozorovatelnik

  Děcka se rodí na svět jako ateisti, dokud je nezačnou ideologicky “kurvit” dospělí 🙁

 14. Samain

  Aby nedošlo k nějaké mýlce nebo zkreslení. Proti židům nic nemám, ani jsem nikdy neměla. KOneckonců, mám židovské jméno a svůj rodokmen kompletně neznám.

  Ale jakožto člověk zabývající se celý život chovem a tudíž výběrem , se závěry v Bakalově knize souhlasím.
  povaha i inteligence zkrátka je značně ovlivněna výběrem předků.

 15. Samain

  Hébert
  Pan Werner to napsal ironicky, jasný? 🙂

  Jestli to Daniell bude chápat jako všechny vědní obory kterými tu operuje, tak asi ne 😀

 16. Daniel B.

  @Samain

  “Požehnám těm, kdo žehnají tobě, a na toho, kdo tě proklíná, uvedu prokletí.”
  Gn 12,3

  Židé (14 miliónů) – 118 nobelových cen
  Muslimové, stojí proti Židům, je jich obrovské množství lidí, mají velmi málo nobelových cen – někteří si myslí, že jsou diskriminováni

  “Celoplanetární muslimská populace je odhadována na jednu miliardu dvě stě milionů lidí na všech kontinentech. To je cca dvacet procent světové populace. Přesto za celé dějiny udělování Nobelových cen dostali muslimové jen čtyři ceny. První za literaturu (to je taková nobelovka na okrasu, šidítko, přínos a kvalitu literatury totiž nelze kvantifikovat). Následně dostali dva muslimové Nobelovu cenu míru…”

  http://www.reflex.cz/clanek/komentare/59353/jiri-x-dolezal-nobeluv-vybor-diskriminuje-muslimy.html

  Znáte nějakého muslimského vědce?
  🙂

  @Hebért
  “Pan Werner to napsal ironicky, jasný? ”

  🙂 Chápete na co se ptám? Chce tedy H. Werner napsat ten článek v brzké době, nebo nechce?

 17. Jan Kupka

  Po čase jsem sem zase nakoukl a nedalo mi to, abych na pár věcí zareagoval.

  “Islam je bezesporu nabozenstvim miru …… pro muslimy.”
  Jiří, to jsi mi vzal z úst.

  “Pro ateistu přece Bůh dát nemůže. :)”
  Takhle to funguje jen na Zeměploše.

  “Židé mají nejvíce nobelových cen na světě na jednoho obyvatele.”
  Tomu se říká odkaz na falešnou autoritu.
  Nabízejí se slova Bible: “Neukázal Bůh, jak pošetilá je lidská moudrost?”

  “Děcka se rodí na svět jako ateisti,”
  To je jistě pravda. V církevní hantýrce se tomu říká “dědičný hřích”. 🙂 Ale je to dost slabý argument. Děti se rodí na svět mimo jiné i jako negramoti a asexuálové (než je začnou hormony v pubertě – a genderistky by ještě dodaly, že genderové stereotypy ve výchově – “kurvit”). Znamená to snad, že mají zůstat negramotnými a asexuály celý život?

  Jinak slova “radikál” a “fundamentalista” jsou hodně podobná. Radikál je odvozeno od slova radix – kořen a fundament zase znamená základ, podstata. Je tedy otázka, zda jsou muslimští “fundamentalisté” skutečně fundamentalisty v tom pravém slova smyslu – že jsou to právě oni, kdo se drží podstaty Islámu. Dost možná ano, ale já to nevím, o Islámu vím jen ze zaujatých zdrojů a moje informace mohou být značně zkreslené.

 18. Foxy

  “Po čase jsem sem zase nakoukl a nedalo mi to, abych na pár věcí zareagoval.”
  To je dobře, dle mého názoru jste zde, Jene, osvěžením.
  (A říkal jsem si, že Vám to nedá 🙂 )
  Tož vítejte!
  – – –
  Děti se nerodí jako atheisti, ale jako apatheisti. Atheismus předpokládá alespoň povědomí o předmětu odmítaném.
  Děti se rodí s potřebou protektivní autority – je tozákladní potřeba (kategorický imperativ?) jejich přežití. Zde je velice snadné navázat indoktrinací náboženskou – veškeré evolučně úspěšné věrouky mají v sobě tuto základní potřebu zakomponovanou a idea Boha je pak jejím vyústěním a zároveň i surrogátem čím dál zjevněji limitované protektivní autority rodičovské.

  Fundamentalista a radikál by měl vyjít nastejno – ale jazyk jim přeci jen vyhrazuje jiné významové odstíny. Fundamentalistu si dokáži představit v mírné, základy oprašující a detailně je rozebírající “badatelské” formě, zatím co s “radikálem” se mi pojí spíš útočná divokost.
  Srv. wahhabista a salafista.
  Btw, kořeny často mívají tendenci podrůst základy a dostat se do ještě větší hloubky. I z tohoto důvodu radikál horší fundamentalisty.
  Ale nic nám nebrání přejmenovat fundamentalisty i radikály krásnými českými názvy. Mohli by to být záklaďáci a kořeni / kořenáči.
  Hned by byli roztomilejší…

  Jinak; je li lidská moudrost pošetilá a přitom měl Bůh spáchat člověka k obrazu svému, pak je teda pánbůh pěkný fušer. Nebo fušerem není, ale pak je i jeho moudrost pošetilá… tertium non datur.

  Kraveč – neboli krásný večer!

 19. Pozorovatelnik

  Jan Kupka
  „Děcka se rodí na svět jako ateisti,“
  To je jistě pravda. V církevní hantýrce se tomu říká „dědičný hřích“. 🙂 Ale je to dost slabý argument. Děti se rodí na svět mimo jiné i jako negramoti a asexuálové (než je začnou hormony v pubertě – a genderistky by ještě dodaly, že genderové stereotypy ve výchově – „kurvit“). Znamená to snad, že mají zůstat negramotnými a asexuály celý život?
  _________________________________________________________________________
  Sexualita a ideologie a vzdělání jsou tři naprosto nesrovnatelné kategorie. Kdybys ztroskotal na opuštěném ostrově jako malý chlapec a byly tam dostatečné potravinové zdroje k přežití, tak by se ti v pubertě i na tom opuštěném ostrově spustil pohlavní pud. Všechno by fungovalo normálně. Měl bys sekundární pohlavní znaky, libido. Akorát bys tam neměl žádný objekt, ale nějaká náhradní sexualita by fungovala. Sexualita je od určitého věku fyziologický stav. Zatímco náboženská indoktrinace určitě není fyziologický stav. Je to něco, co ti bylo dodáno zvenčí a na tom opuštěném ostrově bys křesťanem nebyl, pokud bys tam přicestoval nepoznamenaný ideologií. Chápeš ten rozdíl ? A co se týká gramotnosti, tak to je také faktor dodaný zvenčí. To bys na tom ostrově sám spontánně neměl. Navíc ani by nebylo k čemu.

 20. Lemmy

  Pozorovatelnik
  29.04. 2016

  Děcka se rodí na svět jako ateisti,

  To je hlúposť, s ktorou rozumní ateisti nesúhlasia. Ak má byť niekto ateistom, tak najprv musí poznať význam slova boh. Novorodenec nie je schopný chápať význam tohto slova, preto nemôže byť považovaný za ateistu. Takéto extrémistické názory na ateizmus sú choré, svedčia o nevzdelanosti, podobne ako sa raz vyjadril Daniel, že sú aj praktickí ateisti. http://www.humanisti.sk/view.php?cisloclanku=2016020029

 21. Lemmy

  Upresním, ani nie tak význam slova boh, ale čo je teizmus. Novorodenec by mal chápať, že teizmus je náboženstvo, viera v boha, teista verí, že existuje boh. Ale novorodenec také čosi nepochopí. Až dieťa, ktoré začne ako tak chápať čo-to okolo náboženstva, napríklad pobyt v kostole, modlenie, a z nejakých dôvodov to začne odmietať, až vtedy začína cestu k ateizmu. Ateista odmieta teistov názor o existencii boha.

 22. ateista

  “Děcka se rodí na svět jako ateisti,”

  Tohle vyjádření používám i já. A myslím, že ne nesprávně. Museli bychom se shodnout na významu označení ateista. Já za ateistu považuji člověka, který nejen že odmítá boha, ale boha vůbec nezná, neboli je bez boha. Tedy pokud do kategorie ateista zahrneme i člověka, který se o bohu nic nedozví, mohli bychom větu v záhlaví považovat za správnou.

 23. Pozorovatelnik

  Lemmy:

  Už jsem to tu přece psal v odpovědi pro Jan Kupka. O jeden příspěvek výše, než jsi psala. Přečti si moje vysvětlení rozdílu mezi ideologií, vzděláním a sexualitou. Co z toho nechápeš a co z toho považuješ za choré?

 24. Samain

  JAn Kupka

  (než je začnou hormony v pubertě – a genderistky by ještě dodaly, že genderové stereotypy ve výchově – „kurvit“).

  S tím nemá zas gender až tak moc co do činbění. Ty hormony zvenku neovlivníe. Ne výchovou.
  A BTW – vy znáte jen gendneristky? Žádného genderistu?

 25. Lemmy

  Ateista: Tedy pokud do kategorie ateista zahrneme i člověka

  Jasné, a zahrnieme aj embryo? 🙂

  Je to žalostné, kde všade chcú natlačiť pojem ateista. 🙁

 26. Lemmy

  P: Co z toho nechápeš a co z toho považuješ za choré?

  Za choré považujem tvrdohlavé presadzovanie výrazu ateista kdekoľvek, bez ladu a skladu, teda bez rozumu. Čiže choré je: „Děcka se rodí na svět jako ateisti.“ Lebo sa nerodia ako ateisti, a proti tomu protestuje mnoho ľudí na svete, ktorí hovoria: Nedávajte deťom ideologické nálepky. http://www.humanisti.sk/view.php?cisloclanku=2009110016

 27. Jan Kupka

  Celkově pro mě není moc zajímavé hádat se o termínech, zda je dítě ateista nebo apateista, prostě je to “bezvěrec”. Pochopitelně nechci srovnávat ideologii a sexualitu, pointa mého příspěvku měla být jinde. Ale pokud je to takový problém, tak místo sexu si tam dosaďte třeba demokracii, to už ideologie je. Dítě se jako demokrat nerodí. Přesto je fajn v něm demokratické hodnoty od mládí budovat.

  Jako principielně to chápu. Protože pro vás je náboženství a priori blbost a výmysl, prosazujete zpravidla to, aby se s ním lidé konfrontovali pokud možno až v okamžiku, kdy jsou natolik uvědomělí, aby ho jako blbost a výmysl odmítli. Takový postoj chápu. Nesouhlasím s ním, ale chápu ho.

 28. Foxy

  “Protože pro vás je náboženství a priori blbost a výmysl, prosazujete zpravidla to, aby se s ním lidé konfrontovali pokud možno až v okamžiku, kdy jsou natolik uvědomělí, aby ho jako blbost a výmysl odmítli.”

  Anebo přijali, Jene.
  Odmítli, nebo přijali, ale skutečně až v okamžiku, kdy se dokáží uvědoměle rozhodovat.

 29. Foxy

  Náboženství není blbost. Je to ideologie.
  Víra(v trancendentno) je vnitřní záležitost jedince.
  Náboženství je ideologie. Usměrňuje či přímo předepisuje, jakým způsobem má věřící svou víru srovnat a zapojit (gleichschalten) do jednotného proudu.
  Církve či jejich ekvivalenty jsou už machiavellistické organisace, prosazující své vlastní mocenskopolitické zájmy, odvíjející se od příslušné ideologie (náboženství).
  Alespoň tak to vidím.

 30. Pozorovatelnik

  Lemmy: A to dítě bude bez indoktrinace dospělých ateista nebo křesťan? Máme tu zase opuštěný ostrov pro jistotu, aby nedošlo v ovlivňování. A zdůrazňuji, že já pojem ateista chápu zcela neutrálně jako bez víry, bez náboženství. Odpověz mi tedy, jak dopadne to dítě, co vyrůstá bez vnějšího tlaku k čemukoli.

 31. Josef K.

  Dítě není samozřejmě ani ateista ani bezvěrec, ani katolík. Nasává nekriticky víru nebo nevíru svých rodičů, (prostředí, společnosti, kultury apod.) tedy je naformátováno a emocionálně spojeno s určitou doktrínou a v zásadě racionalizací se už pouze tento postoj prohlubuje, tyto hlubinné vazby formující osobnost nelze jednoduše vyvrátit nějakými racionálními argumenty, osvětou a právě proto náboženská indoktrinace cílí na rodinu a budování psychologické závislosti těch nejmenších. Proto také nemá význam věřící poučovat a přesvědčovat. Důležitější je ovlivňovat strukturální podmínky, ale jak to vám nepovím když na státních univerzitách zcela svobodně působí teologické fakulty.

  Dovolím si uveřejnit zde část svého článku na toto téma: Dar víry aneb kladivo na vtloukání katolických dogmat do dětské mysli.

  Poslechněme si něco z katolických fines, kterými se mají řídit rodiče při výchově svých dětí a které nám nezištně prozradil salezián doc. Rudolf Smahel, vedoucí katedry křesťanské výchovy CMTF Univerzity Palackého, v pořadu veřejnoprávního Českého rozhlasu Olomouc za chápavého přitakávání paní moderátorky:
  “Musíme dětem představit Ježíše, který nás má úžasně rád, který nás chrání ve dne v noci, pořád, který je stále s námi, který to s námi myslí nejlépe… děkujme Ježíši za všechno, aby děti celou bytostí vyjadřovali vděčnost … pusinky ke stropu… aby se do malého srdéčka zaznamenávalo: Ježíš mě má rád, chrání mě… Ježíš je pozván do společenství rodin, večeří s námi, je s námi vždy když je nám dobře, velmi důležité je několikrát za den upozornit, že to on nás chrání, miluje, ochraňuje… jde o to přiblížit dítěti kdo je to bůh, aby to zakoušelo celou hlubinou své bytosti.”

  Ano, právě o to jde. Katolíci tomuto ideologickému naformátování dětské mysli, někdo by řekl metodickému znásilňování( zatím jen dětské duše), vystavení permanentní indoktrinaci od nejútlejšího věku říkají : předávání daru víry.
  Neboť to je základ náboženské víry: zbavení nároku rozumu jakkoli se stavět kriticky k hodnotovému základu osobnosti provázanému emocionálně s náboženskými dogmaty, s údajným protektorstvím imaginární bytosti a hlavně – s církevním provozem a nezpochybnitelné a nezastupitelné funkce tzv. duchovní a morální autority církve.
  Dát rozum pod kuratelu náboženské víry – tohoto složitého a propracovaného ideologického systému působícího na všechny složky osobnosti a který pak zatavený do psychické struktury ani nejpronikavější inteligence nemůže jen tak prohlédnout bez ztráty osobnostní integrity, a pro případ, že by se přece jen rozum vzpouzel, jsou vždy po ruce folianty sofistikovaných východisek, taky co by to byla za víra bez pochybností, i ty se přece dají invenčně zapracovat do systému jako důkaz jeho stvrzení. Neboť co je bez chvění, není pevné, že ano, pátere Halíku.

  Ne náhodou pan docent zdůrazňuje nutnost pravidelného systematického budování “řádu” ve výchově mladého katolíka, aby byl později připraven na podřízení a začlenění do církevního provozu, na vytváření každodenního modlitebního drilu, přes týden vymezený mší až k různým cyklickým svátkům a stupňům zasvěcení (křest, přijímání, zpověď, poslední pomazání a jiné svátosti) poutím, během roku organizovaném na půdorysu symbolické mysteriózní životní pouti Kristovy, nepostradatelné duševní potřeby a nezbytnosti pastýřského duchovního vedení , rafinované pěstování psychologické závislosti, vytváření emocionálního vztahu k doktríně, k církevním autoritám, rituálům, které se stanou součástí životního stylu a způsobu, neustálé dosazování Boha jako milostivé příčiny všeho dobrého od nejsamozřejmějších maličkostí, pěstování vděčnosti za vše dobré nebeské říši svatých, to vše je podstatou křesťanské výchovy.
  Dítě je tak od nejútlejšího věku od narození ovíjeno pavučinou rituálů spjatých s křesťanským kultem, vpleteno do kola dogmatických interpretací běžných životních situací pomocí pojmů jako jsou spása, hřích, vykoupení a zatracení, zmrtvýchvstání, atd., je nad ním budována klenba náboženského duchovního obzoru jehož horizont tvoří protektorství imaginární bytosti…atd.

 32. Pozorovatelnik

  Josef K.: Díky za příspěvek. Souhlasím s velkou částí tvého příspěvku. Ovšem dítě je bezvěrec. Náboženská víra není fyziologický stav. Náboženská víra je patologický stav, který se odkoukává od okolí. Však o tom hovoří Richard Dawkins, že to je jako virus. Ty sám jsi správně v článku vysvětlil, jak se to děje u katolíků v rodině. Ale ono to je přítomno mnohem šířeji. Máš Vánoce, Velikonoce, máš zvolání Ježíši Kriste, když se něco stane, máš všude kostely, kříže, máš výrazy jako hřích, peklo, nebe, ráj, všichni jsou tím promořeni. Včetně rodin, co se nehlásí k žádné víře. Je to nejlepší marketing, co může být. Na pobožné nikdo nemá. Však je to taky nejpočetnější organizace světa.

 33. Jan Kupka

  “Odpověz mi tedy, jak dopadne to dítě, co vyrůstá bez vnějšího tlaku k čemukoli.”

  Takové dítě se vůbec mentálně nevyvine a zůstane po celý život v těžké mentální retardaci, takové případy medicína zná.

  Jinak podívejte se, já celkově vnímám trošku jako pokrytecké z vaší strany to, že tvrdíte, že o víře by se měl člověk rozhodovat až v okamžiku, kdy je schopen ji objektivně posoudit a přijmout nebo zamítnout. Ono je otázka, zda je takové objektivity schopen člověk i v dospělosti, ale dejme tomu. Ale bral bych to, když byste měli tu osobní zkušenost, že za vámi vaše děti přišly a ptali se na Boha, vy jste pokývali hlavou, že je to otázka, o které si s nimi rádi pohovoříte, ale až budou dospělí a až si přečtou Bibli, Dawkinse, něco od Ratzingera, Korán, Védy, něco od Dalajlámy a pár dalších knih, filozofů, teologů i ateistů, aby ten rozhovor byl i z jejich strany dostatečně fundovaný. Úplně vás vidím. Upřímně, pokud to někdo skutečně takhle se svými dětmi udělal, moc bych se divil. Když by jim řekl, že je Bůh lidský výmysl, to bych bral jako odpověď víc.

 34. Pozorovatelnik

  Jan Kupka: Mě nezajímá, jestli bude mentálně zaostalý. To je jasné, že čím méně podnětů, tím slabší vývoj. Ptal jsem se na něco jiného. Zda bude křesťan. A ty to víš. Nebude. Být křesťanem není fyziologický stav.

 35. Jan Kupka

  Nebude, no. Však jsem psal, že v tom se shodneme.

  Jinak taková odbočka, docela mě zaujal v nedávné době článek o pozorování opic, které vykazovaly, řeknu-li to po svém, proto-náboženské chování. Skoro to vypadá, že od určité míry inteligence a sebeuvědomění vzniká i jistý vztah k trascendentnu. Víra by pak byla pro nás evolučně přirozená. 🙂

 36. Lemmy

  Jan Kupka
  01.05. 2016

  Celkově pro mě není moc zajímavé hádat se o termínech, zda je dítě ateista nebo apateista, prostě je to „bezvěrec“

  A kresťania, keď súložia s úmyslom mať dieťa, tak si to uvedomujú, že sa im narodí bezverec? Inak, bezverec je synonymum pre bezbožníka. Majú radosť kresťania, keď rodia bezbožníkov. Chápem, prečo sa potom tak náhlia do kostola trojtýždňové dieťa pokrstiť. Budú mať pokrsteného bezbožníka. Predpokladám, že po birmovke na ich dieťa, dieťa napríklad katolíkov, zosadne Duch svätý, a už nebudú také deti bezbožní kresťania. No a bezbožný znamená tiež ateistický, takže dieťa už nebude ateistický kresťan alebo ateistická kresťanka. Neviem, či ste v tejto diskusii schopní pochopiť nezmysel myšlienky, že deti sa rodia ako ateisti. Prakticky kresťania krstia ateistov, a u moslimov sú ateistické deti, kým neprijmú šahádu. Zamyslite sa, v ktorom roku zvyčajne je dieťa schopné vyznať vieru, aby sa stalo moslimom. „Svedčím, že niet boha okrem Boha a svedčím, že Mohamed je posol boží.“

 37. Sam

  —————————Josef K.: Poslechněme si něco z katolických fines, kterými se mají řídit rodiče při výchově svých dětí a které nám nezištně prozradil salezián doc. Rudolf Smahel, vedoucí katedry křesťanské výchovy CMTF Univerzity Palackého, v pořadu veřejnoprávního Českého rozhlasu Olomouc za chápavého přitakávání paní moderátorky:
  „Musíme dětem představit Ježíše, který nás má úžasně rád, který nás chrání ve dne v noci, pořád, který je stále s námi, který to s námi myslí nejlépe… děkujme Ježíši za všechno, aby děti celou bytostí vyjadřovali vděčnost … pusinky ke stropu… aby se do malého srdéčka zaznamenávalo: Ježíš mě má rád, chrání mě… Ježíš je pozván do společenství rodin, večeří s námi, je s námi vždy když je nám dobře, velmi důležité je několikrát za den upozornit, že to on nás chrání, miluje, ochraňuje… jde o to přiblížit dítěti kdo je to bůh, aby to zakoušelo celou hlubinou své bytosti.“—————————
  Věřil bych tomu, ale máte odkaz na záznam pořadu? Tady to asi není.
  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3390927
  ———————————–
  Větrník – Host ve studiu Olomouc 22.5.2015 11:05 Kněz, teolog a pedagog docent Rudolf Smahel———————————–

 38. Jan Kupka

  Same, pro tebe je to možná všechno skandální a nepochopitelné. Ale zkus se na to podívat z druhé strany: Ježíšovo poselství je pravdivé (se všemi důsledky). A teď co s tím? Říct to dětem? Neříkat jim to? Když jim to říct, jak, aby to pochopily úměrně jejich věku.
  Chápu, že podívat se na věc z druhé strany je extrémně náročné. Asi jako nutit gazelu, aby se na věc podívala ze strany geparda. 🙂

 39. Daniel B.

  @Jan Kupka

  “„Pro ateistu přece Bůh dát nemůže. :)“
  Takhle to funguje jen na Zeměploše.”

  “Pro ateistu…” myšleno jako “z pohledu ateisty…”

  “„Židé mají nejvíce nobelových cen na světě na jednoho obyvatele.“
  Tomu se říká odkaz na falešnou autoritu.
  Nabízejí se slova Bible: „Neukázal Bůh, jak pošetilá je lidská moudrost?“”

  Vnímám lidskou inteligenci jako požehnání. Je rozdíl mezi lidskou moudrostí, moudrostí danou od Boha a lidskou inteligencí. Inteligence může být využita k poznávání a k poznání. Moudrost je pak správně využité poznání.

  Bůh požaduje poslušnost za hranicemi naší schopnosti všechno logicky odůvodnit. Důvěra v Boha zahrnuje nespoléhání na naši rozumnost (viz Př 3,5).

 40. Sam

  ——-Jan Kupka
  Same, pro tebe je to možná všechno skandální a nepochopitelné. ———–
  No, furt nějak respektuju, že křesťané jsou nejpočetnější náboženství na světě. Nepochopitelné to pro mě zrovna není.
  ———————–Ježíšovo poselství je pravdivé (se všemi důsledky).————————-
  Nějaké Ježíšovy nápady jsou určitě fajn, ale furt je to pro mě jenom jeden z mnoha náboženských zakladatelů, příp. jeden z mnoha potulných kazatelů a apokalyptických proroků. Je úsměvné považovat ježíšovo poselství za pravdivé, jestliže je to jenom jedno z mnoha různých náboženství.
  ————————A teď co s tím? Říct to dětem? Neříkat jim to? Když jim to říct, jak, aby to pochopily úměrně jejich věku.—————————–
  Pokud tomu aspoň oba rodiče věří, tak ať si vychovávají svoje děti, jak uznají za vhodné. Pro SVOJE děti ale tohleto nechci. S nějakou aktivní katolizační manželkou nebo tchýní bych měl velký problém, resp. tohleto manželství by ani nevzniklo.
  ———————-Chápu, že podívat se na věc z druhé strany je extrémně náročné. Asi jako nutit gazelu, aby se na věc podívala ze strany geparda. ————————
  Ne zas tak. Dokážu v pohodě žít VEDLE křesťanů.
  Ale je vhodné si uvědomit, že vyznání člověka je nejvíce závislé na jeho rodičích a společnosti. Méně už to závisí na nějakém svobodném rozhodnutí onoho člověka. Jestli s tím má něco do činění Bůh, Ježíš, Radegast, Saturn, Kronos nebo Višnu, nevím. Jejich vliv je asi malý, nebo žádný.
  Jinými slovy, souvislost demokracie a křesťanství je čistě náhodná. Už jsem tu postoval tohleto? https://cs.wikipedia.org/wiki/Cuius_regio,_eius_religio

 41. Colombo

  “Vnímám lidskou inteligenci jako požehnání. ”

  Jak vidím, ne každému bylo požehnáno.

 42. ateista

  @Lemmy
  “A kresťania, keď súložia s úmyslom mať dieťa, tak si to uvedomujú, že sa im narodí bezverec?”

  Určitě ano. Věřícím se dítě stane, až začne věřit v boha. Obdobně platí, že dítě, které se narodí nacistickým rodičům, není nacista. Nacistou se stane, až začne vyznávat nacistickou ideologii. Neboli až začne chápat. Dokonce bych za nacistu neoznačil ani příslušníka Hitlerjugend. Je sice členem nějaké organizace, ale zřejmě proto, že ho tam rodiče zapsali a poslali. Možná se mu i líbí celá ta pompéznost a činnost, ale asi ještě nechápe, co, proč, jak? Až začne chápat, buď tam zůstane nebo vystoupí. Stejné je to i u křesťanů. A komunistů. A……

 43. Pozorovatelnik

  Jan Kupka:
  Jinak taková odbočka, docela mě zaujal v nedávné době článek o pozorování opic, které vykazovaly, řeknu-li to po svém, proto-náboženské chování. Skoro to vypadá, že od určité míry inteligence a sebeuvědomění vzniká i jistý vztah k trascendentnu. Víra by pak byla pro nás evolučně přirozená.
  ____________________________________________________________________
  Ano, to video s opicemi, co skáčou divně před jedním stromem, znám. Tam ale není jisté, že to je náboženské chování. Je to jen spekulace. Dával jsem tady video s misionářem, který odešel od víry. Asi jsem k tomu nedal vysvětlivky a nikdo se na to nekoukl.
  https://www.youtube.com/watch?v=e81qERDayr4
  Pro mě to je zásadní video. Protože mě křesťané přesvědčovali, že víra je prý přirozená potřeba lidí a že když tam není křesťanství, že tam bude třebas šamanismus nebo nějaké východní náboženství, atd. Ale ten kmen v Amazonii žil bez jakékoli víry v nadpřirozeno! Nevěřil ve skryté síly! Celou dobu jsem se ptal, zda existuje na světě kultura, kde necpou dětem už od malička ty pobožné a pověrečné sračky do hlav. A ano, skutečně taková kultura existuje a nic jim nechybí. Nic si nevysvětlují skrytým způsobem a žijou jenom tím, co reálně vidí.

 44. toli

  Ale zkus se na to podívat z druhé strany: Ježíšovo poselství je pravdivé (se všemi důsledky).

  Ale to si jen myslíte,jakékoliv náboženství může být pravdivé anebo taky ne…..
  Pro mne je nejlepší důkaz neexistence boha existence mnoha náboženství a ještě více konfesí. Kdyby totiž existoval bůh který se dle vás stará o chod světa,tak by existovalo jen jedno náboženství a v něm jedna konfese………

 45. toli

  @Pozorovatelník
  Je to nejlepší marketing, co může být. Na pobožné nikdo nemá. Však je to taky nejpočetnější organizace světa.

  A proč asi ? Vychází to z dob kdy všichni byli křesťané a hereze se trestala smrtí,nezapomínej že v našem středověku to vypadalo jako v dnešním islámu.Takže boží jméno bereme jako ustálené slovní spojení pro určité situace (my nevěřící) zatímco křesťanům se to nelíbí-neber boží jméno nadarmo…..Kolegyně katolička když slyší někoho jak řekne Ježíši Kriste v běžné každodenní mluvě tak se jen zeptá “Kde Ho vidíte ? ” Jednoduše jí takové marnotratné zacházení s božím jménem vadí 🙂

 46. Pozorovatelnik

  toli
  Kdyby totiž existoval bůh který se dle vás stará o chod světa,tak by existovalo jen jedno náboženství a v něm jedna konfese………
  _______________________________________________________________________
  Kdyby existoval Bůh, tak by se především choval čestně, a ne jako ta kreatura vykreslená v Bibli (hlavně Starý zákon). Pokud existuje nějaký inteligentní a všemocný stvořitel vesmíru, tak Bible ho pomlouvá, uráží a zesměšňuje…

 47. Jan Kupka

  “Pokud tomu aspoň oba rodiče věří, tak ať si vychovávají svoje děti, jak uznají za vhodné. Pro SVOJE děti ale tohleto nechci. S nějakou aktivní katolizační manželkou nebo tchýní bych měl velký problém, resp. tohleto manželství by ani nevzniklo.”

  No v tom se taky shodneme, že rodiče by měli vychovávat svoje děti tak, jak uznají za vhodné (pokud je netýrají, neubližují jim na zdraví či neohrožují na životě – pak musí zasáhnout společnost). Beztak, když děti vyrostou a začnou pobírat rozumu, tak se rozhodnou samy. Ostatně v církvi existuje biřmování či konfirmace, které probíhají až při pobírání rozumu. V určité chvíli se musí děti sami za sebe rozhodnout, rodiče za ně nerozhodují celý život.
  No a že jsou smíšená manželství “problém”, to se ví, proto třeba katoličtí biskupové jim pokládají formální překážku a je třeba je žádat o dispens. A už před uzavřením sňatku je třeba vyřešit, zda budou děti vzdělávány ve víře, či ne.

  “Je to jen spekulace.”
  Je.

 48. Jan Kupka

  “Méně už to závisí na nějakém svobodném rozhodnutí onoho člověka.”
  No nevím, vidím kolem sebe konvertity z nevěřících rodin, i lidi z věřících rodin, kteří víru ztratili. Tedy asi to nebude tak jednoznačné.

 49. Lemmy

  ateista
  02.05. 2016

  Obdobně platí, že dítě, které se narodí nacistickým rodičům, není nacista.

  Otázky: Komunistom sa rodia nenacisti? A liberálom sa rodia nekomunisti?

 50. toli

  @Pozorovatelník
  Kdyby existoval Bůh, tak by se především choval čestně, a ne jako ta kreatura vykreslená v Bibli (hlavně Starý zákon). Pokud existuje nějaký inteligentní a všemocný stvořitel vesmíru, tak Bible ho pomlouvá, uráží a zesměšňuje…

  A co to je to “čestné jednání”? To je tak neurčitý pojem jako třeba dobro,zlo…….Jednoduše zapomínáme že podle věřících je bůh člověku nadřazená entita.A cokoliv bůh dělá je správné a dobré,on může všechno,dle vyjádření kněží které znám.Pokud se na to díváme z božího pohledu tak boží chování je tvrdě účelové a PRO NĚJ prospěšné.Jde mu o to aby měl co nejvíce uctívačů a byl co nejvíce adorován.Vše ostatní je z jeho pohledu nedůležité.A pokud je člověk jeho obrazem tak hlavními nástroji boha jsou manipulace a lež,proto se teisté chovají tak jak se chovají.Pochopitelně oni sami se vnímají jako téměř the best,na prvním místě je bůh a potom oni,kteří směřují k dokonalosti (dle křesťanských kritérií) 🙂

 51. Pozorovatelnik

  toli: Čestné jednání je otevřené jednání. Nikoli skryté. Intriky nejsou čestné jednání.

  Bůh udělal nachytávku na Adama a Evu. Přitom on tam dal zakázaný strom a on tam dal hada, aby sváděl nic netušící lidi a odešel a pozoroval, jak to dopadne. Ten příběh svědčí proti biblickému Bohu. Příběh s Abrahámem, který měl zabít svého syna Izáka, aby tím dokázal, že je schopen všeho a poslušně vyková jakýkoli rozkaz do Boha také svědčí proti Bohu. Jaký stres musel zažívat syn Izák, když se díval do očí svého otce, který na něho vzal dýku a zapálil vatru, že ho bude obětovat. Je to odporné. Takové hry s lidmi? A úplně nejhorší je příběh, jak si Bůh prozkoušel svého oddaného služebníka Jóba. Že se vsadil se svým úhlavním nepřítelem satanem a ten udělal tu černou práci. Kdo ze čtenářů tohoto serveru by si na vyzkoušení svého blízkého kamaráda pozval úhlavního nepřítele? Co to je? To je špína špín. Už nevím, co by mohlo být nemorálnějšího. A Jób přišel o zdraví, o majetek, zbankrotoval a ještě přišel o děti. Takové hry hraje Bůh s lidmi? A když to skončilo, tak Bůh odměnil Jóba tak, že mu za 5 mrtvých dětí, dal pět nových živých… No neber to…

  Pro mě je Bible morálně převrácená kniha.

  Ježíš pak zkoušel napravit tu reputaci Boha. Uznávám, že na tu dobu to byl velký reformátor a jeho přístup k lidem byl výrazně jiný, ale ani on se nerozešel s Bohem SZ důsledně, pouze polovičatě.

 52. toli

  Ježíš pak zkoušel napravit tu reputaci Boha. Uznávám, že na tu dobu to byl velký reformátor a jeho přístup k lidem byl výrazně jiný, ale ani on se nerozešel s Bohem SZ důsledně, pouze polovičatě.

  Nikoliv Ježíš ale lidé se nerozešli s SZ……

  Ono se dost dobře nejde rozejít s něčím co tvoří váš ideologický fundament……Co by zbylo z Boha bez spravedlnosti ? Láska ? To je stejně rozplizlý pojem jako všechno ostatní.SZ prý zajišťuje spravedlnost tedy trest (vyrovnání viny či dluhu) Jenže spravedlnost z “božího” úhlu pohledu,nikoliv z člověčího…..No tak si potom vyberte……. 🙂

 53. toli

  Říká se že láska bez pravdy je slepá (tím trpí křesťané ve vztahu ke svému bohu) a pravda bez lásky je pak krutá….

 54. Pozorovatelnik

  Ale v Bibli není popsán spravedlivý Bůh. Je to jenom psychopat, žárlivý. Je to něco jako žena, co si není jistá, že ji manžel miluje a vymýšlí na něho různé zkoušky, třebas si najme jinou ženu, aby ho sváděla podobně. To je princip Starého zákona. A jednou Bohu rupnou nervy, že vytopí všechno lidstvo (kromě Noeho a jeho rodiny) a potom toho lituje. To tam je napsáno, že Bůh toho pak litoval a sliboval, že už to nikdy neudělá.

  Tomu mám věřit? Že takto nepromyšleně a psychoticky se chová někdo, kdo jistě uváženě a s rozmyslem stvořil celý vesmír? Bible popisuje nikoli uváženého Stvořitele, ale kokota, co mu pořád jebe. Tu mu rupne v bedně a udělá toto, pak toho zase lituje. Furt mu něco nevychází, furt je s něčím nespokojený, pořád všem všechno vyčítá, jednou se mstí, pak to zase ruší, mění zákony, je si nejistý, pořád se ptá a ujišťuje, zda ho mají rádi. Potřebuje důkazy, aby mu dokázali, že ho mají rádi.

  O nějakou spravedlnost v Bibli vůbec nejde. Tam jde jen o psychózu nějakého labilního vládce planety Země.

 55. Bílá velryba

  “Tomu mám věřit? Že takto nepromyšleně a psychoticky se chová někdo, kdo jistě uváženě a s rozmyslem stvořil celý vesmír”

  Jestli existuje bůh, tak je nejspíš ještě horší než ten starozákonní, protože stvořil požírání se, nemoci, darwinskou krutou evoluci (či svět, kde může tato evoluce vzniknout), takže zodpovídá za stamiliony let vraždění, mučení, požírání se a bolesti – a to je horší než 6tisíc let požírání se…

 56. Jan Kupka

  “Už jsem tu postoval tohleto?”
  Nevím jak vy, ale my jsme se to učili na škole. Tak nevím, proč bych to najednou teď měl dostudovávat. V tomto ohledu v mém případě vzdělávací systém neselhal. Vy jste se to na škole neučili? 😉

 57. toli

  Tomu mám věřit? Že takto nepromyšleně a psychoticky se chová někdo, kdo jistě uváženě a s rozmyslem stvořil celý vesmír? Bible popisuje nikoli uváženého Stvořitele, ale kokota, co mu pořád jebe. Tu mu rupne v bedně a udělá toto, pak toho zase lituje. Furt mu něco nevychází, furt je s něčím nespokojený, pořád všem všechno vyčítá, jednou se mstí, pak to zase ruší, mění zákony, je si nejistý, pořád se ptá a ujišťuje, zda ho mají rádi. Potřebuje důkazy, aby mu dokázali, že ho mají rádi.

  No to je to Velké Tajemství 🙂 ,jednoduše člověk stvořil boha k obrazu svému,takže co by jste po bohu chtěl ? Aby byl jiný? A jaký ? Když téměř každá vlastnost je dvousečná….
  Markantnějším znakem že člověk stvořil boha k obrazu svému je islám,má v sobě tu syrovou orientální drsnost o kterou křesťanství vlivem Francouzské revoluce přišlo,ale pod maskou lidumilnosti stále žije.Včera vysílala ČT2 propagandistický dokument pro mladé o mírumilovnosti islámu a imigrantů.A ta mladá jalovice tomu jak jí vypírali před kamerou mozek ještě věřila…..k zblití.

 58. Bílá velryba

  Toli, který pořad to byl? Chci si dělat seznam bizarní produkce ČT a rozhlasu

 59. toli

  Včera 18.55 Intolerance,pořad o islamofobii……

 60. Bílá velryba

  Aha, už ten název je dobrý. Proto když já protestuji proti islámu, mam u sebe transparent: “Proti islámu a fašismu” (aby bylo jasno co si je s čím podobné) …

 61. A.S.Pergill

  @Daniel B
  Problém s vaším konstatováním spočívá v tom, že naprostá většina (respektive všichni vědečtí) židovských nobelistů se uplatnila jako příslušnící evropské civilizace židovského původu.
  Einstein se hlásil původně o místo na pražské německé technice coby ateista. Když mu řekli, že to v bigotním Rakousko-Uhersku není možné, tak se předělal na judaistu, aby to místo dostal. Když šel do USA, dal se k protestantům.
  V nějakém ortodoxním kibucu by práci o vyzařování absolutně černého tělesa těžko dal dohromady. Komunity ortodoxních judaistů jsou v podstatě pohřebišti genů a názornou ukázkou, že geny samy nestačí. Kdo se chce uplatnit, musí z nich odejít (to byl i začátek kariéry I. Asimova).

  @toli Islám podporuje sňatky mezi blízkými pokrevními příbuznými. 70% sňatků se údajně realizuje na úrovni bratranec – sestřenice nebo strýc – neteř. A většina toho zbytku jsou rovněž příbuzenské sňatky, ale vzdálenější. Dost to kontrastuje s tím, jak Gróňané museli získat papežský dispens na sňatky bratranců a sestřenic ze třetího kolena (protože nakonec už mezi nimi vzdálenější příbuzní nebyli) a Islanďané dodnes vedou genealogické knihy, mimochodem, poklad současné lidské genetiky, aby příbuzenským sňatkům, i takto vzdáleným, ve své početně nevelké populaci zabránili. U nás jsou sňatky bratranec – sestřenice legální, ale jsou velice vzácné.
  Samotná podpora příbuzenských sňatků se po tolika stoletích, co tu islám je, musí nutně projevit v degeneraci populace, tělesné i duševní. Pokud bychom něco takového provozovali my (třeba by k nám ze Soluně přišli místo Cyrila a Metoděje Mustafa a Alí), dopadli bychom naprosto stejně. Tak prostě dopadne naprosto jakákoli populace nejen lidí, ale i savců obecně.
  Mimochodem, teď se dost řeší (článek na Oslovi minulý týden) degenerace myší v imbredních liniích (získávají se také příbuzenským křížením v mnoha generacích po sobě), která zaviňuje, že se na nich nedají modelovat některé jevy, právě pro jejich degenerovanost. A znám z praxe, že mají tyhle linie spoustu genetických defektů, takže musejí např. s výživou dostávat explicitně některé vitamíny, které běžné myši ze Zverimexu do výživy přidávat nepotřebují.

 62. Ateistický laik

  Jan Kupka: Ale bral bych to, když byste měli tu osobní zkušenost, že za vámi vaše děti přišly a ptali se na Boha, vy jste pokývali hlavou, že je to otázka, o které si s nimi rádi pohovoříte,
  Jak se děti můžou ptát na boha, když ho od narození neznaj? To je napřed někdo musí tou vaší blbostí naočkovat.
  Když by jim řekl, že je Bůh lidský výmysl, to bych bral jako odpověď víc. A co jiného bych jim měl říct? Stejně je taková blbost nezajímá. Mě za mlada taky takové kraviny nezajímali.

  Ale zkus se na to podívat z druhé strany: Ježíšovo poselství je pravdivé (se všemi důsledky). A teď co s tím? Říct to dětem? Neříkat jim to? Když jim to říct, jak, aby to pochopily úměrně jejich věku.
  Ježíšovo poselství je fejk.
  Co s tím? Vysvětlit jim, že celý ten fejk je k oblbování lidí.
  Ano, říct jim to na tvrdo, oni si to nějak přeberou, a až to budou chápat, tak pochopí.

  A už před uzavřením sňatku je třeba vyřešit, zda budou děti vzdělávány ve víře, či ne.
  děti vzdělávány ve víře – máte vznešený název pro indoktrinaci pitomé ideologie

 63. Sam

  Ateistický laik
  Nevím, jestli je ta ideologie skutečně pitomá***, ale pro svoje děti ji nechci.

  *** S fungováním katolických rodin totiž nejsem dostatečně seznámen. To bych tam musel na jeden rok dělat au-pair, nebo tak něco. Toto na mě ovšem rozhodně působí odpudivě. http://www.vira.cz/otazky/laska-a-vztahy.htm
  Ale komu se to líbí, ať to provozuje a možná prožije fajn život s kamarádama na farnosti.

 64. Hebért

  Jasně, žít celý život v nevědomosti bez valných pochyb o bohu může být být fajn.

  Ale neměli by to cpát druhým, což katolící často dělali a dělají, plus ty další dogmata co cpou často sobě, rodině či druhým lidem…

 65. Daniel B.

  @A.S.Pergill
  “Problém s vaším konstatováním spočívá v tom, že naprostá většina (respektive všichni vědečtí) židovských nobelistů se uplatnila jako příslušnící evropské civilizace židovského původu.”

  Jaký problém? Židé skutečně mají nejvíce nobelových cen na jednoho obyvatele – ne židé jako lidé věřící v jednoho Boha, ale Židé původem.

 66. Sam

  —————————toli
  02.05. 2016
  Pro mne je nejlepší důkaz neexistence boha existence mnoha náboženství a ještě více konfesí.
  ———————————
  Tento argument jsem vymyslel na gymnáziu začátkem roku 2005, když bylo nutný vyčistit si hlavu od kněžourových kravin (strašení satanem, peklem, a vůbec křesťanství).
  Později jsem to v roce 2006 řekl katechetce. Ale ta použila klasickou metodu držení huby a odzbrojujícího úsměvu. Asi čekala, že na to nějak zapomenu.

  Ten argument jsem považoval za jednoduchý. Předpokládal jsem, že na tuhle dětskou otázku má katechetka nachystané odpovědi, ale jak se zdá, měla leda houby.
  Nakonec jsem od ní slyšel dost málo katolickejch stanovisek. Jenom takovej guláš o toleranci a slušnosti. Takový náboženství bez Boha.

 67. Josef K.

  Samovi
  Odkaz na pořad s docentem Smahelem vám neposkytnu, asi je to už pár let, ale přepis slov je autentický za to ručím, podobných výroků by se však našlo spoustu, proč se nad tím pozastavovat, kněží prostě dělají profesionálně, metodicky a účinně svou práci.
  Skandální je pouze to, že za plat od státu, na státních univerzitách a s devótní podporou médií, politicckých, intelektuálních a mocenských elit údajně sekulárního, nadideologického, pluralitního, demokratického atd. státu.
  Usvědčovat tento systém ze lži a tlačit na zvolené zástupce lidu a veřejnoprávní média, je hlavní povinností ateistů. Tyhle nekonečné a zbytečné diskuze, generované teisty, které se rozmělňují a degenerují na spekulace, racionalistické úvahy typu: kdyby byl bůh, tak by přece nemohl… apod. …jsou k uzoufání.
  Bůh je prostě lidská idea, která v sobě koncentruje všechny rozpory, touhy, nejvznešenější a nejničemnější zájmy lidí. Má své významé místo v lidské kultuře stejně jako náboženská mytologie. Proč se ale pořád zabýváme hledáním argumentů, abychom vyvrátili pohádku o Červené Karkulce , neboť babička přece nemohla živá vyskočit z vlkova břicha.
  A problém islámu je problémem minimalizace státu, ekonomické globalizace a imperiální politiky Západu, tedy v zásadě důsledek doktrinální ideologie postdemokratického neofeudálního a neoliberálního kapitalismu.

 68. Sam

  ——————-kněží prostě dělají profesionálně (pozn.: hahaha), metodicky a účinně svou práci.——————
  Přesto bez pořádného katolického kolaboranta v rodině se mnou udělali leda prd.
  —————–Skandální je pouze to, že za plat od státu, na státních univerzitách a s devótní podporou médií, politicckých, intelektuálních a mocenských elit údajně sekulárního, nadideologického, pluralitního, demokratického atd. státu.——————
  Asi proto, že církev je výborný pomocník každého panovníka a každé vlády skoro v jakémkoliv státním zřízení. Ateismus fakt politikům nepomůže. Na ovládání společnosti se použít nedá.

 69. Sam

  Zpátky ke článku. Každej teolog, jako třeba Halík, nebo Machálek, vám bude samozřejmě tak či onak tvrdit, že většina muslimů jsou slušní lidí a jenom menšina jsou agresivní teroristi. Kéž by měli pravdu. 🙁
  http://pardubice.idnes.cz/expert-veri-ze-se-prosadi-euroislam-db3-/pardubice-zpravy.aspx?c=A150112_2130391_pardubice-zpravy_jah
  ——————————- Pokud jde o demokracii, mnozí muslimové rádi hovoří o tom, že její prvky se dají nalézt už v době působení proroka Muhammada. Ale postoje různých muslimů se samozřejmě liší – islám není žádný monolit. Některé jeho interpretace jsou s demokracií kompatibilní, jiné nikoliv. Osobně bych si přál, aby se prosadil euroislám, který hodnoty typu demokracie a lidských práv plně přijímá a zapadá do západní společnosti.
  —————————

 70. A.S.Pergill

  @Sam Problém je, zda by takový “euroislám” nebyl jen “zavaděčem” autentického islámu, jaký vidíme v Islámském státě, jakmile by se mu podařilo v té Evropě získat mocenskou nadvládu. Islamizace mnoha zemí proběhla právě podle podobného scénáře. Takže raději žádný islám, minimálně do doby, kdy takový “slušný islám” bude v celém islámském světě.

 71. Samain

  Colombo
  02.05. 2016

  „Vnímám lidskou inteligenci jako požehnání. “

  Jak vidím, ne každému bylo požehnáno.

  Také se mi zdá.

 72. Samain

  Pozorovatelnik
  02.05. 2016

  Jan Kupka:
  Jinak taková odbočka, docela mě zaujal v nedávné době článek o pozorování opic, které vykazovaly, řeknu-li to po svém, proto-náboženské chování. Skoro to vypadá, že od určité míry inteligence a sebeuvědomění vzniká i jistý vztah k trascendentnu. Víra by pak byla pro nás evolučně přirozená.
  ____________________________________________________________________
  Ano, to video s opicemi, co skáčou divně před jedním stromem, znám. Tam ale není jisté, že to je náboženské chování. Je to jen spekulace. Dával jsem tady video s misionářem, který odešel od víry. Asi jsem k tomu nedal vysvětlivky a nikdo se na to nekoukl.
  https://www.youtube.com/watch?v=e81qERDayr4

  Já na to koukla, dokonce jsem ho hned postla a Ateisty na fb, A je to super příklad. BTW – plně se ztotožňuji s Pyrahy v jejich pohledu na věc.

 73. Samain

  Toli
  „Kde Ho vidíte ? “ Jednoduše jí takové marnotratné zacházení s božím jménem vadí 🙂

  No a teď si představte, že byste jí plynule odpověděl – ” No přece támhle. Vy ho nevidíte ???”

 74. Samain

  A.S.Pergill

  Samotná podpora příbuzenských sňatků se po tolika stoletích, co tu islám je, musí nutně projevit v degeneraci populace, tělesné i duševní. Pokud bychom něco takového provozovali my (třeba by k nám ze Soluně přišli místo Cyrila a Metoděje Mustafa a Alí), dopadli bychom naprosto stejně. Tak prostě dopadne naprosto jakákoli populace nejen lidí, ale i savců obecně.

  Já to jako dlouholetý chovatel mohunpotvrdit. Ostatně, heterozní efekt se opravdu netýká jen exteriérových znakú jedince. Kladně se podepisuje i na zdraví a na inteligenci.

  NA druhou stranu tady mám fenku ( z ameriky), která jenpotomkem dvou sourozenců. Je teda hrozně hodná. Ale něco tak neskutečně tupého, aby člověk pohledal. Dokonce mám pocit, že má nějakou obdobu lidského Downova syndromu. Velká hlava, malá šikmá očička, stabilní přiblblý výraz.

 75. Bílá velryba

  Přirozená je i lidská agresivita a války a vraždy, stejně jako touha po míru atd.. že je něco přirozené nerovná se že je to správné či pravdivé.

  Náboženství je sice nejspíše evolučně přirozené, ale skepticismus a kritické myšlení také, byť v menší míře ( hmotě-žel 🙁 )…

 76. Bílá velryba

  “Některé jeho interpretace jsou s demokracií kompatibilní, jiné nikoliv. ”

  Jenže převažuje ten nekompatibilní islám, a to je blbé. A to, že reforma hlavních proudů islámu by trvala dost dlouho, u Evropana to byl dlouhý proces plný válek 🙁

 77. Sam

  Mimochodem, pokud se zeptáte svých prarodičů, rodičů, nebo jakýchkoliv lidí nad 60 let věku, tak většinou moc sluníčkoví nebudou. Důchodci už mají mnoho zkušeností a pesimismu. To se ostatně dost prolíná.

 78. Bílá velryba

  Optimista je špatně informovaný a nezkušený pesimista 🙂

 79. Sam

  ———————-Jan Kupka
  Beztak, když děti vyrostou a začnou pobírat rozumu, tak se rozhodnou samy. Ostatně v církvi existuje biřmování či konfirmace, které probíhají až při pobírání rozumu. V určité chvíli se musí děti sami za sebe rozhodnout, rodiče za ně nerozhodují celý život.——————————
  Děti poberou rozum, který jim řekne, že není dobrý nápad naštvat hlavního sponzora (rodiče) a ztratit všecky křesťanské kamarády. Takže budou dále hrát svoji roli na farnosti. Jak už dávno napsal Michal Hanko:
  http://www.i-ateismus.cz/2013/07/jak-funguje-vira/
  ————————————————————-
  – Víra také tvoří vysvětlující rámec pro jeho světonázor. Typický věřící si tak neumí ani představit, že by víru opustil. Nic by najednou nedávalo smysl, v jeho životě by zůstalo prázdno.

  – Navíc je si vědom, že by to narušilo vztahy s jeho blízkými, a proto je jeho ochota kriticky svou víru promyslet blízká nule. Nikoliv náhodou je ve společnosti věřících přítomen mem, že odpadnutí od víry je selhání, litují takového člověka, dokud ještě neodpadl, “doufají” že to zvládne, atd. Kdo by riskoval, že takto dopadne? Muslimové toto mají ošetřeno dokonce právem šaríja. (odpadnutí od víry se u Muslimů trestá smrtí)

  – Daniel C. Dennett velmi trefně píše o tzv. doxastické dělbě práce. Velká část věřících o své víře nepřemýšlí, spoléhá se na to, že ji mají promyšlenou teologové a další vůdčí osobnosti v církvi, a jim stačí jen se k tomu přihlásit, vyznat víru, “podepsat to”. Smutnou skutečností však je, že teologové to nijak uspokojivě promyšlené nemají. Navíc co teolog to jiný názor. Kromě toho, kdyby běžní věřící tušili, kam vedou snahy teologů to celé promyslet, tak by v tom často svou víru příliš nepoznali…

  – Velmi důležitým faktorem je, že věřící často cítí JISTOTU, že mají pravdu. Netuší, jak ošemetný je jistota pocit. Často ani netuší, ŽE jistota je jen pocit, a nepřipouštějí si, jak často může pocit jistoty klamat. Naivně soudí: VÍM, že mám Pravdu, TEDY mám pravdu.——————————————-

 80. Lemmy

  RE: Daniel C. Dennett velmi trefně píše o tzv. doxastické dělbě práce. Velká část věřících o své víře nepřemýšlí, spoléhá se na to, že ji mají promyšlenou teologové a další vůdčí osobnosti v církvi, a jim stačí jen se k tomu přihlásit, vyznat víru, “podepsat to”. Smutnou skutečností však je, že teologové to nijak uspokojivě promyšlené nemají.

  To isté platí pre tých, ktorí veria rečiam vedcov o veľkom tresku, tiež nepremýšľajú nad tým, a spoliehajú sa na vedcov, že to majú premyslené. Smutnou skutočnosťou však je, že vedci to nijako uspokojivo premyslené nemajú.

 81. Ignác z Loyoly

  Vědci to nemají jen promyšlené, ale i ověřované a to je docela rozdíl. Navíc lidi co rádi vědu se o věci zajímají do hloubky, lidi co věří na boha prostě jen věří nebo spekulují, ale neuvažují u toho kriticky. U vědeckých knih tedy lidé přemýšlejí kriticky a logicky.

  Je to velký rozdíl číst o evoluci a číst Halíka nebo Korán.

 82. Lemmy

  Ako vznikol vesmír? Vznikol vôbec? Akože či došlo k vzniku. Ak áno, čo bolo pred vznikom? Otázky sú možno čudné, ale nadväzujem na to, čo tvrdím o ľuďoch.

 83. Lemmy

  V akej hĺbke sú už ľudia, čo premysleli čosi o vzniku vesmíru (pred vznikom)? Čo vlastne už vedia?

 84. Sam

  ——————Lemmy
  04.05. 2016
  To isté platí pre tých, ktorí veria rečiam vedcov o veľkom tresku, tiež nepremýšľajú nad tým, a spoliehajú sa na vedcov, že to majú premyslené. Smutnou skutočnosťou však je, že vedci to nijako uspokojivo premyslené nemajú.
  ——————————-
  Tak trochu ano, ale čemu to vadí? Tyhle teorie o vzdálené minulosti mají velmi malý vliv na všední život.
  Kdežto náboženství zasahuje do života hodně.

 85. Lev

  Ta studie Humanist and Ethical Union (IHEU), na kterou je odkaz na začátku článku, je nějaká ehmmm, mnooo….zvláštní. Píše se tam, že : “systematicky nebo těžce diskriminovaní jsou ateisté v 27 stáech Evropské unie. V těchto i všech ostatních zemích EU, s výjimkou Nizozemska a Belgie, které zpráva klasifikovala jako “svobodné a sobě rovné,” byla systémová diskriminace v celé společnosti, zvýhodňují náboženství a věřící.” JAK jsou v ČR systémově diskriminováni ateisté a systematicky zvýhodňování věřící ? Loupež století v podobě církevní restituce nepočítám, to není otázka zvýhodnění věřících. Takže další manipulativní zpráva další nevládní neziskovky ? Takové zdroje ať jdou do pr……. Pardón.

 86. Ateistický laik

  Lemmy: To isté platí pre tých, ktorí veria rečiam vedcov o veľkom tresku, tiež nepremýšľajú nad tým, a spoliehajú sa na vedcov, že to majú premyslené. Smutnou skutočnosťou však je, že vedci to nijako uspokojivo premyslené nemajú.
  Jenže tohle není bezmezná víra, nikoho jsem ještě neviděl se modlit k “Velkému třesku”. Zdravě uvažující člověk to bere jako určitou pravděpodobnost možného vzniku, není to žádná ideologie, která by se prohlašovala za p(P)ravdu. Asi budou existovat lidi, kteří budou tvrdit, že vesmír vznikl velkým třeskem a nikdy jinak, ale kvůli tomu vás nebudou chtít zabít, jako jiné různé koncese. A jak říká Sam:
  Tyhle teorie o vzdálené minulosti mají velmi malý vliv na všední život.

 87. Bílá velryba

  ” JAK jsou v ČR systémově diskriminováni ateisté a systematicky zvýhodňování věřící ?”

  Zákonem o školství např. – viz. vedle co napsal Neruda

  Zákonem o daních

  Zákonem o veřejnoprávních médiích (nebo alespoň praxí ČT a rozhlasu)

 88. Pozorovatelnik

  To už rovnou mohou vyučovat i Mein Kampf

 89. Pozorovatelnik

  Ale výuka Bible a křesťanství není nic lepšího. Tam je totiž podle mě zakopaný pes. Bible je tou příčinou, proč se lidi jinak normální chovají zle. Aby se normální hodný člověk mohl chovat zle, musí být zmanipulován. A to se děje přes Bibli. Bible vychovává k nenávisti. Bible je v souhrnu zlá kniha plná nenávisti a pověr. Bez Bible by si lidi ubližovali vzájemně méně a byli na sebe hodnější.

 90. Pingback: Kacem El Ghazzali: „Islamofobie“ jako novodobé obvinění z rouhačství | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.