Singapur: 6 týdnů vězení pro 17letého chlapce za pokus o urážku náboženského cítění

Autor | 27.10. 2016

amos_yee3Singapur. Městský stát, který si řada lidí spojí především s výraznou ekonomickou svobodou, nebývalou kvalitou života a obecně s velmi vyspělou ekonomikou. Časopis The Economist před pár roky dokonce Singapur vyhodnotil jakožto zemi s vůbec nejvyšší kvalitou života na Zemi. Ne však pro všechny, nutno podotknout. Ačkovali v Singapuru neexistují proti-rouhačské zákony, tak jako třeba v Somálsku, Německu, Dánsku či Saúdské Arábii, přesto je v této vyspělé asijské zemi možné skončit ve vězení za urážku náboženského cítění – a to dokonce pouze ve stádiu pokusu. V Singapuru je totiž pro změnu platný zákon, kriminalizující “urážku náboženského cítění”. Maximální sazba za toto provinění činí jeden rok ve vězení. Zákona o urážce náboženského cítění se týká i případ 17letého Amose Yeeho, který byl koncem září letošního roku odsouzen k 6 týdnům vězení a pokutě dvou tisíc dolarů za zločiny související s urážkou náboženského cítění. Pokud Yee nezaplatí vyměřenou pokutu, stráví ve vězení dalších 10 dní.

Ještě než se na celou věc podíváme podrobněji, je třeba říct, že ateismus je v Singapuru dlouhodobě na vzestupu. V roce 1980 bylo mezi singapurským obyvatelstvem 13,1 % nevěřících, v roce 2015 to již bylo 18,8 %, přičemž všechny sociologické průzkumy mezi těmito roky poukazují na pomalý, ale dlouhodobý růst nevěřících v této zemi. Dominantním náboženstvím v zemi je nyní buddhismus s 33,1 % stoupenců. Buddhismu se však paradoxně Yeeho kauza netýká. Náboženské cítění nebohých věřících bylo dotčeno mezi stoupenci abrahámovských věrouk, konkrétně pak (jaké to překvapení) mezi křesťany a muslimy. Křesťanů bylo v zemi při posledním sčítání v roce 2015 navlas stejně jako nevěřících. Muslimů je pak v Singapuru pouze 14 % (pokles z 16,2 % v roce 1980).

Čím přesně se tedy 17letý singapurský blogger Amos Yee provinil? Prvně je třeba říct, že Yee jde do vězení během svého doposavadního krátkého života již podruhé. A ano, hádáte správně, i poprvé byl uvězněn za ranění náboženských citů stoupenců abrahámovských náboženství. Yee strávil v roce 2015 ve vězení přesně 50 dní, a to za to, že měl ve svém youtube videu hanlivé a urážející komentáře na stranu křesťanů, a za to, že na svůj blog uploadoval “obscénní obrázek”. Yee byl původně odsouzen pouze k týdnu vězení, avšak nakonec si odpykal celkem 50 dní za několikeré porušení podmínky. Asi je Vám zřejmé, v čem spočívalo jeho porušení podmínky: dopustil se další urážky náboženského cítění.

Znovu stanul před soudem letos v září, kdy byl obžalován z celkem osmi deliktů. Šest z těchto osmi přečinů se týkalo obvinění ohledně urážky náboženského cítění, zbylé dvě se týkaly toho, že se Yee nedostavil přes výzvu na policejní stanici. A ano – na policejní stanici se měl dostavit kvůli obviněním z urážky náboženského cítění…

Urážka náboženského cítění se opět týkala muslimů a křesťanů. Spočívala tentokráte znovu v nahrání “náboženství urážejícího obrázku” na svůj blog a dále pak v uploadování celkem pěti videí, která ranila city singapurských křesťanů a muslimů. Věřícím konkrétně vadilo, že Yeeho videa byla urážlivá vůči Bibli a Koránu. Singapurský zpravodajský web The Straitstimes dokonce uvádí i jakousi chronologii Yeeho přečinů vůči zákonu:

Červenec 2015: Yee propuštěn z vězení po trestu za urážku náboženského cítění křesťanů a muslimů.

Čtyři měsíce poté: Yee nahrává na youtube video “se záměrem zranit náboženské cítění muslimů.

Několik dní poté píše nový příspěvek na svůj blog, kde nahrává jeden obrázek a dvě videa s cílem urazit náboženské cítění muslimů.

Několik dní poté nahrává další video, tentokrát se záměrem zranit náboženské cítění křesťanů.

Urážky náboženského cítění se tedy Yeemu nasčítaly a nyní si Yee odpykává šestitýdenní trest ve vězení. Soudce v odůvodnění svého verdiktu mimo jiné napsal, že se Yee snažil “podkopat náboženskou harmonii v naší společnosti.” Mimochodem, Amos Yee bude mít příští pondělí, 31. října, 18 let. Amos podle všeho veškerou diskriminaci, restrikce a vězení nese velice dobře. Jeho poslední příspěvek na Facebooku a Twitteru z 13. října zněl: “Alright, I’m going to prison now. I’ll see you all in 38 days!” Můžete se ostatně podívat na jeden z řady jeho profilů na sociálních sítích, případně přímo na inkriminovaný blog a YouTube kanál:

Facebook

Twitter

YouTube

Blog

amos_yee

amos_yee2

31 thoughts on “Singapur: 6 týdnů vězení pro 17letého chlapce za pokus o urážku náboženského cítění

 1. Martin

  On u nás také stát vězní za urážku náboženského cítění. Soudy jdou na ruku farářům a policie se s faráři také bratříčkuje. Já mám doma odposlechy a kamery. Při cestě do Prahy jsem celou cestu sledován, ale to jsem i doma.

 2. Foxy

  “..Já mám doma odposlechy a kamery…”
  Jůůů, Martine, kamery mám doma taky. Krásné historické kousky…
  Ale odposlechy ještě ve sbírce nemám. Jaké typy odposlechů máš doma? Nepřenechal bys mi nějaký? Vyměním za pěkný historický radiopřijimač!

  “Při cestě do Prahy jsem celou cestu sledován, ale to jsem i doma.”
  To já taky. Žena má milovaná furt sleduje, abych náhodou za volantem neusnul. A doma mne taky sleduje, – a já jí taky. Holt jsme se ještě navzájem neokoukali…

 3. Jardaqt

  Martin: Je ověřeno, že tato problémy dokáže vyřešit čepička z hliníkové folie.

  Foxy: Martin má pravdu v tom, že urážka náboženského cítění je u nás také postižitelná právní cestou. Tedy vhodnou reakcí by bylo napsat něco o tématu, které Martin akcentoval v reakci na článek. Ono je to tak, že i bezustání sledovaný člověk může mít pravdu. Třeba v tom, že slunce vyhází ráno. Martinův příspěvek je ve své první části pravdivý, a tudíž relevantní pro jakoukoli diskusi. A je zbytečné jej z diskuse vyloučit jen proto, že druhá část příspěvku je úplně mimo. A neznaje Martina, netroufám si v této chvíli soudit, zda je magor, nebo vtipálek.

 4. Foxy

  Jardo, tit for tat; já se snažím neurážet náboženské cítění věřících, spíš se je snažím pochopit – a totéž očekávám od nich ve vztahu k mému bezvěrectví. Já nejsem povinen sdílet jejich víru a řídit se tím, co oni na jejím základě prosazují jako všeobecně závazná pravidla/zákony, a oni nejsou povinni sdílet mé bezvěrectví a mé vidění světa.
  Vstupuji li do kostelů, chrámů, mešit, synagog a dalších svatyň, vždy se snažím ctít atmosféru místa. Rozhodně bych si nedovolil činit tam jakýkoliv brajgl, i kdyby to zrovna bylo v módě. (Třeba jako ti kluci muslimští, co v turecké mešitě hráli s jakýmsi hadrákem fotbálek, přičemž mihráb jim sloužil coby jedna z branek – to bylo ale už bezmála dvacet let zpátky.)
  Rozhodně se však vymezuji proti tomu, co bývalo označováno za “klerikalismus”, tedy politické prosazování náboženství coby všemu nadřazené ideologie. Zatím, alespoň pro mne, stačí lidi, prosazující tuto politiku, prostě nevolit. Uvidím, jak dál – zatím se (i díky církevním “restitucím”) krásně znemožňují sami.
  – – –
  K článku jako takovému: Nevím, čím a jak se dotyčný mladík dotýkal náboženského cítění – nemám čas ani chuť vyhledávat dotyčná videa a další materiály, co se k tomu vztahují. Ale když si vzpomenu, jaké pako a praštěnec jsem byl v jeho věku, skoro si to umím představit. A podle jeho citované hlášky ( „Alright, I’m going to prison now. I’ll see you all in 38 days!“ ), docela si svou popularitu užívá.
  Alespoň tak to vidím.
  Mějte se tu lidi jak chcete, pokud možno c nejfajnověji, venku je krásně, zaklapávám komp a jdu dělat něco užitečnějšího.
  QRU – SK – CL!

 5. Martin

  Jardaqt já jsem toho názoru, aby nikdo nikomu necpal víru a jsem velmi spokojený člověk. Poukázat na restituce za 75 mld. a plznění dětí faráři (Vatikán je kryl) je pouze skutečnost, ale zde by se dalo diskutovat o tom, kdo z nás dvou je magor a zbabělec. Foxy ty máš doma jiné kamery a buď rád, že tě tvoje žena má ráda a rádi se na sebe koukáte, ale to je zamilovanost a něco úplně jiného, ale ty to stejně nepochopíš. Přeji ti takovou lásku. Nečekal jsem tady jinou debatu a jdu si raději začutat. Popularita je někdy příjemná, ale já si nikdy nepotrpěl na chvalozpěvy a pochlebování.
  Ale musím přiznat, že je dosti příjemné, že Vám Policie ČR zdrama hlída Váš byt, protože za to jiní musí velmi draze platit!!! Nebudu tak nikdy vykraden. Jsem policií také chráněn, aby mi nějaký bigotní pošuk neublížil (to zahrnuje také sledování). Přeji Vám všem pěkný den milé děti.

 6. Martin

  Přečtu Vám básničky, které si tajní ofotí, ale je škoda, že je na Vltavě čtou nepravdivě. Jsem kluk, která má spoustu krásných tužeb, proto jsem se dostal do hledáčku tajných služeb. Manipulačka je na mne házena ze všech stran, ale já ji odrážím jako beran. Tak prý jsem důvěru Vatikánu zneužil, ale já žadné dítě sexuálně nesoužil. Tak si dejte raději něco dobrého k obědu milé děti. Sranda musí být,

 7. Martin

  Oprava: Jsem kluk, který má spoustu tajných tužeb, proto jsem se dostal do hledáčku tajných služeb (mám nastudovaný jejich způsob práce a pravomoce).

 8. ekamel

  NJ, tak chlapec kromě toho, že si drze uráží (o následcích by se dalo diskutovat), tak ještě maří úřední výkon. Pokud se nedostavuje na policii k vysvětlení, pak porušuje zákon, což samozřejmě může být z různých důvodů a občan by se měl dostavit, i když s tím nesouhlasí. Takže se mi zdá, že jde spíše o drzého spratka, který, kdyby náboženství nebylo pod ochranou, tak by si našel k urážení jiný objekt. Asi mu jde o co? O zviditelnění? Na druhou stranu oceňuji, že Singapur chrání všechna náboženství a nepreferuje jen některá. Stejně tak by se neměla urážet ateistická víra.

 9. Martin

  Ekamel jsi jen fízl a fízlem zůstaneš. Je vidět, že se tady soustavně lže.

 10. Martin

  Ekamel uvědom si, že dotyčný okomentoval pouze pravdu, ale to tvůj mozeček není schopen pobrat.

 11. Martin

  Ekamel zanech tedy neskutečných/nudných konspirací a přetvářky a buď tvůrčím clověkem, který je schopen se povznést nad malost davu! Pomlouváš clověka, kterého neznáš. Dobrou noc, milé děti!

 12. Foxy

  “Dobrou noc, milé děti!”
  I tobe dobrou noc, cucaku!

 13. DarthZira

  ekamel – “ateistická víra” je cosi jako “voda v prášku” 😛 , tedy ze samé podstaty věci blbost.

  Jinak souhlas s Foxym, že pokud už člověk vleze (z jakéhokoli důvodu, např. ze zvědavosti či že tam jde třeba na koncert) do kostela či na nějaké jiné místo, které určitá skupina lidí považuje za “posvátné”, tak by se tam měl chovat podle toho, co majitelé tohoto místa považují za slušné chování. “Nedělání brajglu” na takovýchto místech je úplně to samé jako dejme tomu to, že se člověk společensky obleče, když jde na představení do divadla. Pouze hulvát se chová jinak.
  Ovšem na svém vlastním blogu nechť si každý píše, co mu libo, a postuje tam jakékoli obrázky se mu zlíbí. Pokud tak činí na webu, jehož majitelem je někdo jiný, a tento někdo jiný s obsahem jeho blogu časem nesouhlasí, musí jej přesunout jinam, kde to majiteli nevadí, či si rovnou založit vlastní stránky, aby se vůbec nemusel dohadovat s nějakým majitelem, co může a co ne – a na těch ať si pak dělá, co mu libo. Komu jeho texty nebo obrázky vadí, ať prostě na jeho blog nechodí. Co je na tom tak těžkého k pochopení? 😉
  A z jakého důvodu ten který člověk pro někoho “urážlivé” texty či obrázky publikuje, po tom je každému totální houby. Je to úplně to samé jako kdyby se chlapec nechal potetovat – jestli je to pubertální póza, vyjádření světonázoru, součást životního stylu či cokoli jiného, to nás vůbec nemusí zajímat, jelikož to není naše starost, milý Ekameli 😉

 14. Martin

  Tak to já jsem ještě nikdy brajgl v kostele nedělal, protože tam ani nechodím. Chápu, že jste snadno zmanipulovatelní médii, protože to do Vás hustí neustále. Podle nich bych musel mít kopyto a rohy, ale při koupání jsem nic takového nenašel. Přeji pěkné odpoledne, milé děti.

 15. Proste_ja

  Je neuvěřitelné, jak se každý jeden člověk snaží přesvědčit ostatní o svém pohledu na svět a pohledy jiné dokáže maximálně tolerovat, natož aby o nich přemýšlel nebo je, nedejbože, přijmul 😀
  A to se týká všech hnutí a filozofií. A nejhorší jsou blogy – to je ale prostoru pro vlastní ego a pocit důležitosti! Podělit se o své dokonalé já, a MŮJ SKVĚLÝ NÁZOR se světem! 😀

  K článku: kluk je pako. Demokracie či ta vaše ujetá humanita, díky které stojí lidstvo nade vším, i nad zdravým rozumem, má své hranice, i když to lidé v rámci “osobní svobody” často nevidí.
  Jak se říká: svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.
  A na vše lze poukázat i slušně, nevulgárně, nebulvárně, “nešokovitě”, což ten kluk podle jeho tvorby prostě nedělal. Pokud je to v jeho zemi trestatelné a on to věděl, pak není důvod ho litovat.
  Já když nadávám na ovara Zemana na Hradě, odsuzuju českou bůčkovsko-alkoholicko-kuřácko-chamtivsko-vlezdoprdelkovsko-pokrytecko-líně-závistivou kulturu a chci její zánik, tak by mě také všichni nejraději zavřeli – a já s tím počítám a budu v klidu :))

  Osobně opravdu nevidím život jako takový tak, že je jen k tomu, aby “byl”, že vše živé jsou jen “nějaké kusy masa a zeleniny”, bez jakéhokoliv smyslu. Na to je život moc velký zázrak 🙂

  A abych podráždil, loučím se s následujícím hinduistickým textem,překladem do AJ z Purusha Sukta:
  “May all medicinal herbs grow in potency so that all diseases may be cured. May the gods rain peace on us. May all the two-legged creatures be happy, and may all the four-legged creatures also be happy. May there be peace in the hearts of all beings in all realms.”

 16. Hebért

  Prostě já: jsi prostě kretének… Zakážeš snad šokování nebo sprostá slova? Zakážeš nejlepší divadelní hry a knihy proto, že jsou v nich sprostá slova, urážky a šokování?

  Každý si může náboženský nesmysly kritizovat jak chce, někdo věcně a někdo urážkami, urážení není a nemá být trestné, že je někdo přecitlivělý je jeho problém…

  Svoboda slova je zdravý rozum a naštěstí stojí nad pitomci jako jsi ty… (tedy u nás na Západě – zatím)

 17. mulit

  Proste_ja Já když nadávám na ovara Zemana na Hradě, odsuzuju českou bůčkovsko-alkoholicko-kuřácko-chamtivsko-vlezdoprdelkovsko-pokrytecko-líně-závistivou kulturu a chci její zánik, tak by mě také všichni nejraději zavřeli – a já s tím počítám a budu v klidu :))

  mulit: To musel napsat někdo mladý. To jsou texty mladých lidí, nebo pražáků. Je to přitom úplná blbost. Spousta lidí volila Zemana jako menší zlo, aby se postavili hrázi fanatismu fanoušků Schwarzenberga.

 18. Dogbert

  Prostě Ty: nemáš nás rád. No a my zas nemáme rádi zamindrákované pozéry, co si hladí ego tím, že mají značkové hadry a značkové názory 😛

 19. DarthZira

  Souhlas s Trojjediným, každý má právo si psát na SVÉM blogu, co mu libo. Komu se to líbí – souzní to s jeho světonázorem nebo mu to aspoň přijde zajímavé, ten to číst bude, a komu se to nelíbí, ať to nečte, protože na netu je přece tolik jiných stránek na čtení. Co je na tom tak těžkého pochopit??? Je to úplně to samé jako když se mi nelíbí program v televizi – prostě popadnu ovladač a přepnu to jinam, nebo tu bednu úplně vypnu a pustím si film, přečtu si knížku, jdu se projít do parku… Já fakt nechápu takový ty pitomce, co je něco strašně uráží či jim děsně vadí, ale místo aby se tomu vyhýbali, tak to cíleně vyhledávají a pak skučí, jak jim to vadí, jak je to uráží a jak je to proto třeba zakázat.
  Jestli je ten mladý kluk provokatér, tak po tom nikomu nic není – ostatně provokování k náctiletým lidem tak nějak zákonitě patří 😉

  Jestli to Jenom_já (opravdu skromný nick 😛 ) nepochopil, tak my tady především kritizujeme skutečnost, že VŮBEC existují státy, kde se za podobné věci zavírá. Pravda, u nás se taky zavřelo za namalovaná tykadla, což ale většina z nás rovněž odsuzuje.
  Podle mého má každý právo dělat humor a satiru, třeba i hodně ostré a klidně i nevkusné – protože co je vkusné a co ne, to vidí každý jinak 😉
  Ten kluk ale do cizí svobody nijak nezasahoval. Kdyby ty provokativní obrázky co já vím věšel na vrata kostela nebo mešity, tak by mi to přišlo už jako docela přes čáru a co já vím pokutu za výtržnost by zasloužil, ale pokud je postoval pouze na svém blogu, tak komu to vadilo, neměl jeho blog číst – a pokud už tam lezl, neměl se co urážet, tečka. Já taky nežádám, aby někdo zakázal “Duše a hvězdy” a aby byl Ignác Pospíšil za ten web zavřený, ačkoli to, co tam píše, štve zase mě.

 20. Ateistický laik

  DarthZira: Pravda, u nás se taky zavřelo za namalovaná tykadla, což ale většina z nás rovněž odsuzuje.
  Polopravda, ne-li nepravda nebo neinformovanost. Jestli jsem to dobře pochopil, tak byl zavřenej za maření úředního rozhodnutí, ne za malování tykadel. A pak mu prý hrozilo i další trest za nenastoupení do věznice. Samozřejmě v této kauze bylo víc “bot” (včetně toho, že paní soudkyně podle mě se měla sama sebe vyloučit pro možnou podjatost).
  Jen mi pak ale řekněte, co s lidmi, kteří ignorují zákony a výnosy soudů? Podle mě se dotyčný choval špatně a jako rozumný se měl bránit. Ani nevím, zda vůbec podal na soudkyni stížnost na podjatelnost, občas mám pocit, že neměl žádného obhájce, atd. Ten člověk z mého hlediska žil na jiné planetě, v jiném státě.

 21. Ateistický laik

  A se týče Amose Yeeho je vidět, že nábožnští fanatici se neštítí ničeho. Humor (obzvlášť ten černý 🙂 ) je jim cizí.

  Ad Duše a hvězdy: Že bych podal na nejvyššího cenzora Ignáce žalobu pro utrhání na cti? 🙂
  Obecně by mě zajímalo, co by věřící museli vyrobit ohledně pomluv ateismu (vzhledem k tomu, že pro mě je základ “bůh fyzicky neexistuje – je to výmysl”), aby mě to urazilo? Zatím se k tomu nikdo ani nepřiblížil, duše a hvězdy jsou slabý odvar, jediný co tam maj silnýho je cenzůra.

 22. DarthZira

  Jako souhlas, že malovač tykadel byl trochu mimo, ale tady jde o princip, o to, že i u nás máme blbý zákony a soudnictví občas nefunguje tak, jak by mělo. Věc jako malování tykadel by v rozumné zemi prostě před soudem vůbec skončit neměla. Kecy o poškozování cizího majetku jsou mimo – bilboard či plakát se totiž po volbách stejně zlikviduje, takže pokud vůbec nějaká škoda vznikla, tak byla zcela zanedbatelná. Kromě toho na volební plakáty se čmáralo snad už za Rakouska-Uherska, vždycky se to bralo jako vyjádření názory o nesympatiích k určité straně či kandidátovi a postihovali za to jedině komunisté od roku 1948.

  Prostě chlapík malující tykadla může být duševně trochu jednodušší, že se ani neumí adekvátně hájit před soudem či si najít advokáta, může být natolik “anarchistický” či záměrně “antiestasblishmentovský”, že prostě na soud kašle, ale za to by měl dostat tak maximálně nějakou pokutu, veřejně prospěšné práce nebo tak něco. A pokud se vykašle i na veřejně prospěšné práce, tak holt další pokuta – tu naši exekutoři dokážou docela efektivně vymáhat, když na věc přijde 😉 Ale vězení fakt NE!!!
  Kromě toho v prvé řadě vůbec neměl být odsouzen, protože nikomu žádnou újmu nezpůsobil. Teda jo, způsobil, nadutému Langerovi a jeho povedené famílii, ale něčí nabubřelé ego by zákony fakt chránit neměly.

  A ten kluk z článku taky nikomu žádnou újmu nezpůsobil a tudíž před soudem stát vůbec neměl.

  Jak v jednom tak ve druhém případě dotyční pouze šlápli na kuří oko něčí ješitnosti, což je prostě věc, která by zákony být chráněna neměla – NIKDY A NIKDE.

  A pokud jde o velkého inkvizitora Pospíšila, tak já netvrdím, že mě jeho názory urážejí, vlastně mě snad ani tak moc neštvou, pouze mi přijdou totálně dementní. Ovšem stojím na stanovisku, že i na prezentování dementních názorů má člověk právo, a v momentu, kdy by chtěl někdo obskurní weby jako “Protiproud”, “Duše a hvězdy”, “Free Globe” apod. zakazovat, tak budu první, kdo vystoupí na jejich obranu.

 23. Medea

  “Ad Duše a hvězdy: Že bych podal na nejvyššího cenzora Ignáce žalobu pro utrhání na cti?”

  Skôr by tí lefebvristi mohli byť stíhaní za hanobenie. Zákony v Česku zakazujú aj hanobenie ateistov:

  § 355 trestního zákoníku (40/2009 Sb.) Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

  (1) Kdo veřejně hanobí
  […]
  b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,
  bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

  A na webe Duše a hvězdy sú výroky, ktoré by sa dali interpretovať ako takéto hanobenie.

  P.S.: Nechce OSACR v tomto smere niečo podniknúť? 🙂

 24. Medea

  “No a my zas nemáme rádi”

  Kto sú “my”?

 25. toli

  @Medea
  Skôr by tí lefebvristi mohli byť stíhaní za hanobenie. Zákony v Česku zakazujú aj hanobenie ateistov:

  Do toho bych asi nešel,oni by to na tuty využili a udělali ze sebe mučedníky.Současný stav je daleko lepší.My si otíráme boty o ně a oni o nás.

 26. Hebért

  Jako zapřisáhlý nepřítel zákonů o hanobení a podobných pitomostí v rozporu s duchem ústavy souhlasím s Tolim. Raději, ať je víc svobody slova než méně. Ať si můžeme nadávat spíš než abychom šli k soudu. Výzvy k nenávisti, to je jiná, ale urážky a hanobení a satira a kritika a zesměšnění by nemělo být trestné. Ani něco pověsit na kostel. Ani na mešitu. Leda poškození cizí věci když by tam někdo něco poškodil.

  Hezký zbytek týdne

 27. Ateistický laik

  DarthZira: Věc jako malování tykadel by v rozumné zemi prostě před soudem vůbec skončit neměla. …
  … od roku 1948.

  Souhlas. Viz předešlé “boty”.

  Prostě chlapík malující tykadla může být duševně trochu jednodušší, že se ani neumí adekvátně hájit před soudem či si najít advokáta, …
  Asi ho uspokojovaly objektivy kamer…
  Dál bych to asi nerozebíral.

  Ovšem stojím na stanovisku, že i na prezentování dementních názorů má člověk právo, a v momentu, kdy by chtěl někdo obskurní weby jako „Protiproud“, „Duše a hvězdy“, „Free Globe“ apod. zakazovat, tak budu první, kdo vystoupí na jejich obranu.
  Taky nechci zakazovat, mám spíš problém, že na dementní názor nemůžu upozornit rovnou, ale přes nějaký další jiný necenzurovaný web. Nějak se s tím musím srovnat. 🙂

 28. Martin

  Dogbert já si nic nehladím, ale ať žijí a nechají žít. Já jsem nenapsal, že nemám Vás rád. To mi podsouváš něco, co jsem nenapsal a značkové názory nemám.

 29. Dogbert

  Martin – Proste_ja množíš se jak Bílý Antitheista Hébert z Loyoly? Ach jo.

 30. Dogbert

  Jinak, sorry, ale jste všichni jak přes kopírák. Tvé fráze jsou ve Vaší subkultuře ekvivalentem značkových tepláků a zlatého řetězu v subkultuře jiné.

 31. DarthZira

  Dogbert – podle mého jsou Proste_ja a Martin dvě naprosto různé osoby, jejich styl psaní je totiž dosti odlišný. Pózéři až na půdu jsou teda oba, o tom jako žádná 😛 Ale každý své hypertrofované ego předvádí zatraceně jiným způsobem…

Komentáře nejsou povoleny.