Saúdská Arábie chce očkovat děti proti ateismu, sekularismu a liberalismu

Autor | 21.12. 2016

Saudska-ArabieSaúdská Arábie je zemí, která nás dnes překvapí již málo čím. Od země, která ztotožňuje ateismus s terorismem a která jej trestá smrtí, stejně jako smrtí trestá takové delikty jako praktikování černé magie či odpadnutí od víry, totiž můžeme čekat fakticky cokoliv. Přesto se přiznám, že poslední tah pouštního království mě zase a opět překvapil. Saúdské ministerstvo školství totiž dle saúdského deníku Makkah (o celé věci informoval i britský Independent) připravuje spuštění projektu „Imunita“ (či „Odolnost), který bude zaměřen na očkování saúdských školáků vůči dopadům „westernizace“. Konkrétně chce saúdské ministerstvo školství děti „očkovat“ proti ateismu, sekularismu a liberalismu.

Ateismus, sekularismus a liberalismus, ve kterých dle Saúdů spočívá celá „westernizace“, totiž dle tamního ministerstva školství představuje „hrozbu ideologické bezpečnosti království“. Kromě westernizace, ateismu, sekularismu a liberalismu představuje ideologickou hrozbu pro saúdské děti také extremismus, zhmotněný Islámským státem či Al-Kajdou. Zajímavé je, že Islámský stát i Al-Kajda jsou jako hrozby zmíněny až po ateismu, sekularismu a liberalismu. Islámský stát by asi nepotěšilo, že je někdo považuje za méně nebezpečný než liberály a sekularisty.

Jak informuje deník Makkah, očkování školáků bude prováděno pomocí „vštěpování národních hodnot, potírání extremistických ideologií a destruktivních hodnot, a včasným rozpoznáváním a následným nakládáním se všemi projevy extremistického [rozumějme ateistického, sekulárního či liberálního] chování mezi studenty.“ To vše se děje v době, kdy v saúdském vězení již několik let pobývá Raif Badawi, který se provinil kritikou role náboženství v saúdské společnosti a právě liberalismem, jelikož byl mimo jiné odsouzen i za provozování liberální webové stránky.

Součástí projektu bude také to, že školy budou operovat s „jednotkami pro předávání myšlenkového povědomí“, které budou sestávat ze zaměstnanců ministerstva školství a které budou pomáhat při naplňování cílů projektu.

Projekt „Odolnost“ následuje po jiném vládním projektu (projekt Fatin – „být chytrý“), který byl zaveden v březnu 2015, a který si kladl za cíl „chránit školáky a školačky před deviantním chováním“. Co přesně si představit pod deviantním chováním je v kontextu předchozího relativně snadno domyslitelné. Tento projekt se mimo jiné zaměřoval i na sexuální menšiny a reformisty píšící na sociálních sítích. Dodejme také, že rouhání se je v Saúdské Arábii kriminalizováno a trestáno trestem nejvyšším, tedy trestem smrti.

Závěrem je dobré si připomenout, že Saúdové nejsou jediní, komu vadí ateismus, sekularismus a liberalismus. Partnerem Saúdské Arábie v jejich boji proti idejím liberalismu a sekularismu jsou například maďarský premiér Orbán a jeho strana Fidesz, polská premiérka Szydlová a celá Kaczyńského strana Právo a spravedlnost, neúspěšný rakouský kandidát na prezidenta Hofer, nemalá řada ministrů formujícího se Trumpova kabinetu, ruský prezident Putin, či česká KDU-ČSL. Ti všichni se vymezují vůči liberalismu a sekularismu a povětšinou je považují za cosi nepřátelského, co je třeba potlačovat, a za něco, co ohrožuje je a jejich vidění světa. Především každý kritik islámu by si tuto skutečnost měl uvědomit, respektive zamyslet se nad tím, co mu vlastně na islámu vadí. „Kritikové islámu“ z řad fanoušků Orbána, Práva a spravedlnosti, Trumpa, Putina a dalších při tomto zapřemýšlení možná dojdou k pro ně nepříjemnému zjištění, že se s islámem na více věcech shodnou, než neshodnou.

17 thoughts on “Saúdská Arábie chce očkovat děti proti ateismu, sekularismu a liberalismu

 1. mulit

  Kdyby neměli ropu, ani pes po nich neštěkne. Neměli by ani žádnou moc, vliv. Neměli by ani za co stavět mešity po celém světě. To ropa umožnila islámu se tak šířit. Bez ropy by byl vliv islámu celosvětově o dost slabší. Až jim dojde ropa, budou muset začít pracovat. Jinak chcípnou. Zatím žijou z výnosů z ropy. Za ty prachy z prodeje si všechno ze západu dovezou. Ale ropa jednou dojde. Pak budou muset sami začít makat. Kde se maká, tam je méně Alláha. Protože myšlenky jsou soustředěny na urgentnější věci nutné k přežití a k denním povinnostem.

 2. A.S. Pergill

  @mulit Proto je nutno podporovat atom a těžbu břidličné ropy a plynu frakováním (a potlačit tvrdě ekologisty, bez ohledu, zda jsou proti tomu za saúdské, ruské, nebo jiné peníze, nebo pouze z totální blbosti). Proto je třeba uvítat vítězství Trumpa, který chce rozšířit těžbu ropy na území USA takovým způsobem, že by USA cca 250 let nemusely vůbec ropu nakupovat (v plynu už jsou čistým vývozcem), a to se dá očekávat, že s rozvojem jaderné energetiky půjde spotřeba ropy dolů..
  Pokud se začne těžit významné množství ropy mimo dosah kartelu OPEC, půjdou tyhle státy do kopru, což bude jen dobře.

 3. Ignac z Loyoly

  Tak ten liberalismus co si představuje Hillary, která se nechává podporovat Saúdskou Arábií a mlčí o islámu a vraždách, ten já také odmítám. Otázka je, co je to za druh liberalismu.

 4. toli

  Tak ten liberalismus co si představuje Hillary, která se nechává podporovat Saúdskou Arábií a mlčí o islámu a vraždách, ten já také odmítám. Otázka je, co je to za druh liberalismu.

  To není liberalismus to je pragmatismus.Je výhodné mít v muslimském světě nějakého „přítele“.Naser přítele a uvidíš co ti provede.Nezapomínej že Saudi mají prostředky i finance jak udělat peklo v Evropě i Americe…..

 5. Hraničář

  Oni i katolíci se v mnoha bodech s islámem shodnou. Možná i v tomto: „Projekt „Odolnost“ následuje po jiném vládním projektu (projekt Fatin – „být chytrý“), který byl zaveden v březnu 2015, a který si kladl za cíl „chránit školáky a školačky před deviantním chováním“. ……………..
  Kdyby zde katolíci získali větší sílu, děti by ve školách možná dostávali toto:
  http://www.tedeum.cz/audio/03-neposkvrnene-poceti.mp3
  A všimněte si diskuze.

 6. Noha

  Kde/Jak přesně se česká KDU-ČSL vymezuje vůči liberalismu, považuje jej za nepřátelský a chce jej potlačovat?

 7. Honza Werner Post author

  Noha:

  Jiří Mihola (šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL): „Já hned na tu řečnickou otázku, která je v názvu konference položena – Je sekularizace hrozbou? – odpovídám ano, myslím si že je hrozbou a připojuji se také k tomu, co zde zaznělo na úvod, že je také výzvou..“

  Pavel Bělobrádek : Konzervativní hodnoty jsou ty správné. Liberálové podkopávají, nenávidí a bojují proti evropským hodnotám.

  Více viz zde: https://www.osacr.cz/2016/02/23/top-09-kdu-csl-a-jejich-snahy-o-podryvani-sekularniho-charakteru-ceske-republiky-werner/

 8. Noha

  Honza Werner: Díky za připomenutí, vlastně jsem to tehdá četl, ale na toho Bělobrádka už jsem zapomněl.

  Zajímavé… Přesto, tweet, Poseidón ví, co tím vlastně myslel… Např. na svém webu tvrdí, že KDU-ČSL staví na principech ekonomického liberalismu (http://www.kdu.cz/temata/ekonomika), plus tam zmiňují ordoliberalismus a zároveň se distancují od individualistického liberalismu. Plus několik dalších citací z jejich webu:
  – „Nic nám není vzdálenější, než liberalismus typu: Ať si dělá každý, co chce.“
  – „Hodnotový liberalismus totiž do lidové strany nepatří.“
  – „(…) bezbřehý liberalismus vede k individualismu, a ten zase ke smrti společnosti jako celku.“
  – „Jako členové lidové strany se hlásíme ke křesťansko-demokratickým hodnotám, ke konzervativnímu myšlení. Ale liberalismus, který je založen na mravním a právním řádu, liberalismus, který nemá nic společného s relativizací hodnot – takovýto liberalismus pro nás nesmí být nadávkou a jeho obsah nemůže být diskvalifikací další spolupráce. Konzervativní a takto pojaté liberální hodnoty mohou stát vedle sebe a vzájemně se doplňovat a obohacovat.“
  – „Tato myšlenka vyplývá z vize obecného dobra a představuje rozumnou a uskutečnitelnou cestu mezi liberalismem a dogmatickým socialismem. Tato cesta je a musí zůstat cestou KDU-ČSL.“
  – „Co vlastně chceme voličům sdělit? Nejspíš to, že mezi bezbřehým liberalismem representovaným ODS a starosocialistickou ideologií ČSSD existuje ještě něco, co representuje KDU-ČSL. (…) Ekonomický liberalismus, hájení zájmů tradiční rodiny, zastupování obyvatel venkova a křesťanský (tj. nesocialistický a sociálně nekorumpující) model solidarity, to je to, co chceme voličům nabídnout.“

  Z těch vyjádření to působí trochu jako spojení liberalismu v ekonomii a konservatismu v ostatních oblastech (liberální konzervatismus?).

  Jinak co se týče sekularizace, tak tam asi není sporu, jak to KDU-ČSL má…

 9. mulit

  Kdybych byl moderátor, tak mu položím otázku:

  Znáte nějakého starého kněze v ČR osobně?
  Ano jistě.
  Máte k nějakému staršímu knězi kolegovi osobní vztah?
  Ano.
  Vážíte si ho za něco? Pokud ano, tak proč?
  On by se rozpovídal.
  Teď si představte, že by toho vašeho kolegu podřízli v kostele stejně jako toho stařičkého kněze ve Francii. Bylo by vám to jedno?

  Problém sluníčkářů je v tom, že nejsou schopni empatie. Je to přesně naopak, než napovídá název pro jejich „vyznání“. Sluníčkář se dělá lepší, ale ve skutečnosti není schopen základní lidské empatie k obětem a ani si není schopen představit sebe jako oběť.

 10. Foxy

  „Problém sluníčkářů je v tom, že nejsou schopni empatie.“

  Blbost.
  Ostatně sám pojem „sluníčkář“ byl vykonstruován coby klasický strawman, hlavně aby bylo možno tímto slovem nadávat.
  Tož asi tak.

  KRÁVAN – krásné vánoce!

 11. mulit

  Sluníčko je mírné označení pro naivního. Není to nadávka. Je to shovívavé označení. Kdybych měl označit lidi, co vítají muslimy, musel bych sám za sebe použít mnohem drsnější výraz.

 12. Petr Tomek

  @Noha: Spojení ekonomického liberalismu s hodnotovým komzervativismem je definice křesťanské demokracie.

 13. Pingback: Saúdská Arábie naplňuje vlhké sny „kritiků islámu“ a křesťanských konzervativců | Ateisté ČR

 14. A.S. Pergill

  @Petr Tomek Není to úplně pravda. To, že křesťané hlásají „konzervativní hodnoty“ je jejich lživá propaganda. Ve skutečnosti mají blízko k sociálně inženýrským směrům. Společnost, stojící na konzervativních hodnotách, totiž musí jejich ideologii potlačit nebo alespoň silně deformovat.

  Jinak by toto počínání SA mělo sloužit k odůvodnění toho, abychom tvrdě požadovali racionálně provedenou ateistickou výchovou „očkovat“ děti od útlého věku proti blábolům, založeným na neprokazatelných (a tudíž potenciálně lživých) výrocích.

Komentáře nejsou povoleny.