Náboženské normy nezakládají výjimky z práva, rozhodl Evropský soud pro lidská práva

Autor | 25.01. 2017

eslpEvropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku dospěl začátkem ledna k potenciálně průlomovému rozhodnutí. Zabýval se stížností muslimských rodičů ze Švýcarska, kteří tvrdili, že skutečnost, že se jejich dcery musí účastnit hodin plavání v tělocviku, při kterých byli v bazénu chlapci i děvčata dohromady, narušuje jejich náboženskou svobodu. Soud však stížnosti nevyhověl a rozhodl, že muslimští rodiče musí i nadále posílat svoje děti na povinné hodiny tělocviku, stejně jako rodiče agnostiků, křesťanů, džinistů či pastafariánů.

Soud ve svém rozsudku uvedl, že neudělení výjimky z důvodu náboženské víry není porušením žádných lidských práv a zdůraznil, že základní školní docházka má speciální roli při integrování a socializaci dětí. „Zájem dětí na úplné vzdělání, který usnadňuje jejich úspěšnou sociální integraci v souladu s místními zvyky a mravy, převážil nad přáním rodičů, aby jejich děti byly kvůli náboženské víře omluveny ze společných hodin plavání v rámci tělocviku,“ sdělil konkrétně ESLP ve svém rozhodnutí. Celé zněná rozsudku si můžete přečíst zde.

Rodiče, kteří stížnost k soudu podávali, jsou tureckého původu a za neposílání svých dětí na hodiny tělocviku již byli v minulosti pokutováni. Rozhodnutí ESLP přislo nedlouho poté, co v prosinci loňského roku soud v Německu rozhodoval v podobném případu, kdy taktéž rozhodl, že se muslimské dívky musí účastnit smíšených hodin tělocviku.

Velmi trefný komentář k případu na svém Facebooku uveřejnili Britští humanisté (British Humanist Association), když napsali, že „z rozsudku vyplývá, že toto lidské právo (svoboda náboženství) spočívá ve svobodě myslet a projevovat své přesvědčení a víru, avšak nezahrnuje speciální „náboženskou svobodu“ na ochranu náboženských norem.“

Nezbývá než doufat, že si tohoto případu všimne i český soud, projednávající tzv. „šátkovou kauzu“, ve které se rozhoduje o tom, zdali mají věřící ve školách disponovat speciálnímy právy na základě příslušnosti ke konkrétnímu náboženství, v tomto případě islámu.

52 thoughts on “Náboženské normy nezakládají výjimky z práva, rozhodl Evropský soud pro lidská práva

 1. A.S. Pergill

  Přinejmenším je rozumná pravděpodobnost, že pokud se ten spor požene až k mezinárodnímu soudu, tak trockisticko neomarxistická aktivistka, která za šikanou střední zdravotní školy stojí, ostrouhá.
  Pochopitelně pouze v situaci, pokud tam v té době už nebudou v rámci „multikulturalizace Evropy“ sedět šaríjatští soudci.

 2. 963214785

  Já myslím, že to je dost zjednodušený pohled na věc. Soud rozhodl, že právo dítěte na vzdělání má větší váhu než přání rodičů dodržovat nějaké náboženské či kulturní normy. Vzhledem k tomu, že to v té naší kauze šlo o starší studentky, které sami ze své vlastní vůle chtěly nosit šátky, a vzhledem k tomu, že mi není známý žádný důvod, proč by šátky měly být zakázány, vůbec bych se nedivil kdyby stejný soud v tomhle případě rozhodl opačně. Vždyť zde v podstatě máme školu, která se snaží vymáhat nějaké kulturní normy.

 3. toli

  že mi není známý žádný důvod, proč by šátky měly být zakázány, vůbec bych se nedivil kdyby stejný soud v tomhle případě rozhodl opačně. Vždyť zde v podstatě máme školu, která se snaží vymáhat nějaké kulturní normy.

  Ona studovala zdrávku a dokážeš si představit že by s tím hadrem na hlavě chodila na praxi do nemocnice ? Já si to opravdu představit nedokážu a zdaleka se nejedná pouze o náboženský problém,ale i o hygienický problém.
  Další věc je že máme ze zákona sekulární školství.Ze školních tříd zmizel ten ukřižovaný kašpar a muslimský šátek na hlavě by rovněž byl příliš nápadný a příliš provokativní.Malý křížek na krku nikomu nevadí ,pokud se nejedná o porušení pracovních předpisů,především bezpečnostních (někde u stroje se může dostat do soukolí,bývají zakázány i náramkové hodinky a prsteny,) ale ve škole jim stejně každý čumí jen na kozy a ne na kašpara na krku…..

 4. 963214785

  Za prvé hygiena není nepřekonatelný problém, pokud se o ty šátky postarají, není důvod to neumožnit. Sestry u nás nosili pokrývky hlavy a není to ani tak dávno. Za druhé vzdělání se neskládá pouze z praxe. Argument se na normální výuku vůbec nevztahuje.

  Ano, školství máme opravdu sekulární a škola by skutečně neměla vyvěšovat náboženské symboly. Měla by být nábožensky neutrální, ani nenutit ani nezakazovat. Pokud by podnikla kroky k potlačení náboženských projevů studentů, tak by to bylo velmi hrubé porušení principu sekulárního státu. Takhle to bylo spíš na hraně.

 5. Honza Werner Post author

  963214785:

  Tady přeci vůbec nejde o to, že by měly být šátky zakázány. Tady jde o to, že ve škole jsou zakázány všechny pokrývky hlavy, a pokud by muslimky dostaly výjimku, tak by to bylo privilegium, speciální právo, dostupné pouze vyznavačům islámu, zatímco všichni ostatní by byli diskriminováni.

 6. Azazel

  1) Jestli to nosí vážně dobrovolně je samozřejmě otázka, viz. rodinné poměry u většiny muslimů

  2) Já se můžu z náboženských důvodů dobrovolně rozhodnout pro to, že se nebudu účastnit hodin matematiky, škola mi to ale nemusí dovolit (a neměla by), takže nevím, proč by se žákyně, byť dobrovolně, protože chtějí, měly vyhýbat plavání a tělocviku s muži (pokud nemají zdravotní problémy, na což by se všechny muslimky asi vymluvit nemohly)

  3) Náboženské důvody nemají stát ani nad školním předpisem, ani nad zákonem, to že jim to zákony někdy umožňují je špatně, podle mě manifestace víry na veřejnosti nemá být uzákoněna jako „důležitější než předpisy veřejných institucí a firem“ , ale když už to tak někdy je, tak naštěstí výklady těchto zákonů a ústav z pera Evropského soudu jsou aspoň trochu vráceny zpět na zem, aspoň prozatím…

  4) Ve Francii se vykazují náboženské symboly ze škol a úřadů, někdy i z náměstí (což by se mělo týkat možná i vánočních stromků, mně by to nevadilo), je potřeba spojovat, ne ghettoizovat, škola je základem integrace a socializace, když selže, je to v pytli ještě víc než je to i tak… samozřejmě zákaz náboženských symbolů na ZŠ či SŠ a úřadech nestačí, je potřeba mnohem víc integračních opatření. Buď povolit všechno všem (včetně politické agitace, vyjma extrémů), nebo vykázat politické ideologie (vyjma státních oficiálních idejí, jako je např. humanismus či vyjma státních symbolů) a náboženské ideologie ze škol, z oblečení, ze stěn, z pokrývek hlavy, ze symbolů atd… trika s ODS či náboženské šátky nemají podle mě ve škole co dělat.

  Hezký den

 7. toli

  Za prvé hygiena není nepřekonatelný problém, pokud se o ty šátky postarají, není důvod to neumožnit.

  A kdo to bude kontrolovat že se o ty šátky starají ? Ano sestry u nás nosili jednotné čepce za socíku,ale měli je všechny.Buď všechny anebo nikdo.Takže jsme opět na začátku-prostě šátky do škol nepatří. To samé třeba u jeptišek,viděl jsi někdy jeptišku bez hadru na hlavě ? Říká se tomu dress code,buď budou všichni sedět ve třídě s pokrývkou hlavy anebo jí nebude mít nikdo.

 8. 963214785

  Honza Werner:

  Pokud by to tak skutečně bylo, tak budiž, ale je to dost přísná a možná i účelná aplikace školního řádu. Řekněme, že by některé studentky chtěly prodloužit přestávku nebo posunout výuku, potom by s tím asi takový problém nebyl, ne?

  Hlavně ale si nemyslím, že by bylo možné si udělat z médií úplný obrázek. A pokud vím, vedení školy popřelo, že by za vyloučením stály šátky.

  Můj názor je, že není moudré z toho případu dělat nějakou významnou kauzu pro ateistické hnutí.

 9. toli

  Hlavně ale si nemyslím, že by bylo možné si udělat z médií úplný obrázek. A pokud vím, vedení školy popřelo, že by za vyloučením stály šátky.

  Šátky jsou skutečně zástupný problém.Ona nedoložila žádné relevantní doklady o vzdělání.Střední zdravotnická škola je poměrně prestižní záležitost (učí pracovat s lidmi a jejich zdravím) a k jejímu studiu je nutné ukončit základní vzdělání……. Ve skutečnosti nikdy nebyla studentkou té SZŠ,jen čekali až doloží vzdělání a došla jim trpělivost…

 10. Krásný Vladimír

  re 963214785:
  Ano a ne.
  Ne, pokud to myslíte jako diskriminační vůči muslimům.

  Ano, pokud to myslíte diskriminačně proti lidem rádi nosící pokrývky hlavy (a neuvažujeme nějaké legitimní důvody pro nenošení pokrývky), což může vycházet z kultury, kde se považuje nošení pokrývek hlavy za neslušné.

  Osobně bych asi neměl problém s tím, kdyby si mohl nosit na hlavě kdo chtěl co chtěl, vyjma zakrývání obličeje.

 11. A.S. Pergill

  1. Škola jasně požadavky na dresscode deklarovala a studentky prohlásily, že s tím nebudou mít problém. To, že pak ten dresscode jako problém ventilovaly, byla nejspíš čísi záměrná provokace (asi jako provokace trockistsoudružky ombudsmanky vůči realitkám).
  2. V Německu rozhodl soud v podobné kauze jasně proti šátkům, a to tam nemají obecnou sekularizaci školství jako třeba ve Francii.
  3. Hidžáb hygienický problém je. Musel by se sterilizovat (kdo to zaplatí a proč), navíc je většinou z materiálů, které sterilizaci v podstatě vylučují.
  Taky proto mají islámské země tak ubohé výsledky ve zdravotnictví, vč. spousty nemocničních nákaz.
  Navíc může být i bezpečnostním problémem v laboratorní výuce a tělocviku, takže nejen ve špitální praxi.
  4. Nezanedbatelný aspekt je i ten, že to je, podobně jako třeba hákový kříž nebo rudá pěticípá hvězda, symbol zločinné ideologie.

 12. xjur

  Já bych řekl, že uvedený případ je už poměrně dost probrán, víme že jde o dodatečně vymyšlený problém a teď jsme ve fázi, že čekáme, jak rozhodne soud (možná už rozhodl).
  Dané téma je však mnohem širší a u nás se týká zejména neoprávněných vyjímek z veterinárního zákona, které umožnily provádět tzv. halal porážky. To je zcela proti naší morálce která nám velí nezpůsobovat zvířatům před porážkou zbytečné utrpení. Proto bychom měli napřít své úsilí k tomu, aby halal porážky a halal řeznictví byly zrušeny. Posunulo by to CR blíže ke skutečně sekulárnímu státu. Stanovisko soudu uvedené v článku nám může k tomu pomoci.

 13. Hranicar

  xjur
  26.01. 2017
  Dané téma je však mnohem širší a u nás se týká zejména neoprávněných vyjímek z veterinárního zákona, které umožnily provádět tzv. halal porážky…………………….

  Nejen halal u muslimu, ale i koser u zidu, coz je totez.
  A navic obrizka z nabozenskych duvodu!

 14. toli

  Si myslím že v případě košer a halal porážky není šance něco změnit.Téměř celá EU má košer a halal úplně běžně,jak by také uživili ty kvanta muslimů na svém území ?Další věc je že jde o ekonomiku,výrobci potřebují košer a halal certifikáty aby mohli exportovat na tamní území.Omezit svobodu podnikání v kapitalistické liberální společnosti asi není dost dobře možné anebo je ale je to kontraproduktivní.V podstatě stejný případ jako když Havel zrušil zbrojní průmysl na Slovensku, v rámci humanismu udělal tisíce nezaměstnaných a stejně bez efektu.Tam kde jsme uvolnili trhy nastoupily zbrojařské firmy z jiných států.Firmy které zajímá především zisk a nikoliv nějaký humanismus,toho se totiž nikdo nenají…..

 15. Pingback: Petr Polák & Petr Bittner a falešný lidskoprávní boj o hidžáby ve školách | Ateisté ČR

 16. A.S. Pergill

  @toli Zrušit výjimku ze zákona o týrání zvířat by mělo být jednoduché. Ty certifikáty jsou spíš na islámské trhy, což je věc, kterou by mohlo vyřešit zrušení sankcí proti Rusku (protože pro naše výrobce potravin jsou ty halal trhy spíš „nouzovka“).

 17. toli

  @Aspergill
  @toli Zrušit výjimku ze zákona o týrání zvířat by mělo být jednoduché. Ty certifikáty jsou spíš na islámské trhy, což je věc, kterou by mohlo vyřešit zrušení sankcí proti Rusku

  Dánsko,Švédsko,UK,Německo a další země musí krmit své vnitřní muslimy kteří žijí v Evropě takže ty zákony o halal porážce určitě nezruší a pokud by se našla politická síla která by je zrušila tak se bude stejně porážet halal načerno…..

 18. fsm

  @toli

  Takže podle vás znamená možnost týrat zvířata při porážce svobodu podnikání, která by neměla být omezována? A co takhle povolit porážky člověka? Chudáci kanibalové nemají co jíst a firmy by na tom mohli vydělat.
  To co vy si představujete není svoboda, ale anarchie.
  Kromě toho, halal tvoří zanedbatelné pidiprocento tržeb.

  Rozhodně nejsem příznivec Havla, ale ohledně našeho zbrojního průmyslu se ho musím zastat. On jako prezident neměl pravomoci ani vliv, aby nějak omezil zbrojní průmysl. Do roku 89 šla většina exportu našich zbrojovek hlavně do „spřátelených“ socialistických států. Jenomže po zhroucení socialistických zřízení napříč evropou přestal být o zbraně zájem. Pro západní armády byla naše zbrojní produkce (až na pár výjimek) technicky zaostalá.

 19. toli

  Pro západní armády byla naše zbrojní produkce (až na pár výjimek) technicky zaostalá.

  Což neplatilo pro spřátelené rozvojové země. Obyčejní Slováci dodnes nemohou přijít Havlovi na jméno.Hledejte dobový tisk na netu kdo byl spojen s útlumem zbrojní výroby na Slovensku a okolnosti zavření zbrojovky v Martine.

 20. toli

  Takže podle vás znamená možnost týrat zvířata při porážce svobodu podnikání, která by neměla být omezována? A co takhle povolit porážky člověka? Chudáci kanibalové nemají co jíst a firmy by na tom mohli vydělat.

  Nezastávám se halal ani košer,jen ukazuji běžné podnikatelské a pragmatické myšlení.A spojovat halal s kanibalismem je známka duševní poruchy. Pán ráčí být Sluníčkář ?

 21. fsm

  @toli

  Vážený pane,

  je třeba rozlišovat mezi dojmy a fakty. Prezident ČSFR pouze reprezentoval, neměl pravomoci cokoli rušit. VH, i kdyby chtěl, tak sám o sobě nic zrušit nemohl. Dobový tisk není relevantní údaj.

  Nevím do jakých spřátelených rozvojových zemí byste tehdy chtěl dodávat. Po roce 1989 výdaje na armádu klesaly, v rámci bývalého východnícho bloku i celosvětově. Ve východní Evropě klesly výdaje mezi lety 89 a 92 o 80%. V Polsku do poloviny 90% to bylo 50%. V Rusku byl pokles o 85% (dobře, to není úplně férové srovnání, protože při rozpadu SSSR se některé státy osamostatnily). Armády se spíše odzbrojovaly.

  Africký trh se zbraněmi je oproti evropskému nepoměrně menší (a do některých zemí ani kvůli embargu nebylo možné exportovat vojenský materiál). Jižní Amerika byl také docela malý trh, navíc pro východoevropskou zbrojní produkci těžko dosažitelný. A na západě zájem o naše zbraně nebyl (navíc i tam klesaly výdaje).

  https://www.sipri.org/sites/default/files/Milex-world-regional-totals.pdf
  https://www.sipri.org/sites/default/files/Milex-constant-USD.pdf

  Řekněte mi, kam byste chtěl ty zbraně prodávat?

 22. fsm

  @toli

  Týrání zvířat je podle vás tedy pragmatické a podnikatelské myšlení? A zakazovat týrání zvířat je podle vás neliberální?

  „A spojovat halal s kanibalismem je známka duševní poruchy.“
  Možná nechápete nadsázku, ale za to já nemohu.

  „Pán ráčí být Sluníčkář ?“
  Možná, záleží na tom, co myslíte pojmem „Sluníčkář“. V kontextu vaší věty mi obecně rozšířený význam tohoto pojmu nedává smysl, tekže vám nedokáźu odpovědět.

 23. toli

  je třeba rozlišovat mezi dojmy a fakty. Prezident ČSFR pouze reprezentoval, neměl pravomoci cokoli rušit. VH, i kdyby chtěl, tak sám o sobě nic zrušit nemohl. Dobový tisk není relevantní údaj.

  Ony už úplně stačily ty Havlovy kecy o lásce co zvítězí a jak je zbrojení špatné,“Moudří“ pak na základě těchto keců zrušili či omezili zbrojní výrobu čímž přišlo mnoho lidí o obživu.Havel nemusel nic přikazovat,ono by jen stačilo kdyby držel hubu a nežvanil kraviny.

  Týrání zvířat je podle vás tedy pragmatické a podnikatelské myšlení? A zakazovat týrání zvířat je podle vás neliberální?

  Zabíjení zvířat způsobem jaký vyžaduje trh je podnikatelské a pragmatické.

  Pán ráčí být Sluníčkář ?“
  Možná, záleží na tom, co myslíte pojmem „Sluníčkář“.

  Sluníčkář je debil co by všechny a všechno láskyplně zachraňoval a objímal.Stručně řečeno snaží se spojit nespojitelné.

 24. fsm

  Tak kdo za to může, Havel a nebo ti „moudří“, co rozhodli? Mimo to, nešlo o žádné politické rozhodnutí, představa, že by se jen tak kvůli pacifismu zavřela prosperující továrna je hodně úsměvná.
  Pravý důvod byl, že zbrojní průmysl byl ve špatné hospodářské situaci. Můžete se třeba stavět na hlavu, ale nbylo kam prodávat. Nemodernizovaný průmysl, s managementem, který nemá zkušenost s tržním hospodářstvím, se při 50% propadu trhu nemá šanci udržet. Zvlášť při tak velké konkurenci.

  Téměř 50% exportu vojenského materiálu šlo do zemí Varšavské smlouvy, nad 30% šlo pro naśe ozbrojené složky. Jenom 20% šlo jinam do světa. To znamená, že pr0 80% našeho exportu se drasticky zmenšila poptávka. Pro 20% se jenom zmenšila.

  Zbrojní firmy zanikaly všude po světě, i v zemích, kde Havel nebyl prezident.


  „Zabíjení zvířat způsobem jaký vyžaduje trh je podnikatelské a pragmatické.“

  Pak by bylo pragmatické i uspokojení poptávky kanibalů.

  Sorry, ale týrání zvířat mi prostě přijde zvrhlé.

  „Sluníčkář je debil co by všechny a všechno láskyplně zachraňoval a objímal.Stručně řečeno snaží se spojit nespojitelné.“

  Děkuji za upřesnění, teď už můžu odpovědět, že nejsem sluníčkář. Ale zase mám trošku problém pochopit větu: „Stručně řečeno snaží se spojit nespojitelné.“ V kontextu s předchozí větou mi to moc nedává smysl.

 25. toli

  Tak kdo za to může, Havel a nebo ti „moudří“, co rozhodli? Mimo to, nešlo o žádné politické rozhodnutí, představa, že by se jen tak kvůli pacifismu zavřela prosperující továrna je hodně úsměvná.

  Rozhodli na základě jeho keců a pokud platí že šlo o ekonomické rozhodnutí tak to vysvětlete těm Slovákům, především oni byli poškozeni…..

  Zabíjení zvířat způsobem jaký vyžaduje trh je podnikatelské a pragmatické.“

  Pak by bylo pragmatické i uspokojení poptávky kanibalů.

  Jenže neexistuje žádný kanibalský trh,pokud vím oni ani neví co to je,neví co to jsou peníze takže možná nějaký směnný obchod.

  Děkuji za upřesnění, teď už můžu odpovědět, že nejsem sluníčkář. Ale zase mám trošku problém pochopit větu: „Stručně řečeno snaží se spojit nespojitelné.“ V kontextu s předchozí větou mi to moc nedává smysl.

  Třeba to když objímáte lva i osla a snažíte se je zkamarádit.
  Třeba ve Stockholmu se stalo to že sluníčkáři z radnice nasměrovali pochod Pride přes muslimské ghetto. To je takové typicky sluníčkářské 🙂

 26. fsm

  To jsou tak blbé kecy. Viníte Havla, protože jenom něco řekl a o ničem přímo nerozhodl, ale lidi, kteří rozhodovali, vůbec neobviňujete. To je trošku hloupé.

  K číslům o drastickém propadu poptávky po vojenském materiálu jste se nevyjádřil, takže předpokládám, že jste můj názor (o tom, že likvidace zb. průmyslu měla ekonomický důvod) přijal.

  „a pokud platí že šlo o ekonomické rozhodnutí tak to vysvětlete těm Slovákům, především oni byli poškozeni….. “
  Proč bych mél slovákům něco vysvětlovat?

  „Jenže neexistuje žádný kanibalský trh,pokud vím oni ani neví co to je,neví co to jsou peníze takže možná nějaký směnný obchod.“
  Myslíte, že ve vyspělém světě nejsou kanibalové?

  „Třeba to když objímáte lva i osla a snažíte se je zkamarádit.
  Třeba ve Stockholmu se stalo to že sluníčkáři z radnice nasměrovali pochod Pride přes muslimské ghetto. To je takové typicky sluníčkářské :-)“
  To, že se mi nelíbí trýznění zvířat, vám nějak připomíná snahu zkamarádit lva a osla? To, co si představujete jako svobodné podnikání je spíš anarchie.

 27. toli

  Proč bych mél slovákům něco vysvětlovat?

  „DOSŤ BOLO HAVLA !!“ Asi pro tohle…..

 28. toli

  vám nějak připomíná snahu zkamarádit lva a osla?

  Sedíte si na vedení ? Připomíná mi to snahu spojit nespojitelné,stejně jako událost ve Stockholmu. To vy jste viděl rozpor v definici sluníček tak jsem vám vysvětlil že tam žádný rozpor není,rozpor je tak možná v jejich hlavě.Nelze mít rád všechno a všechny,nelze plnit přání všech,protože to jsou často protichůdná přání.

 29. fsm

  „„DOSŤ BOLO HAVLA !!“ Asi pro tohle…..“
  Jenomže já se nebavím se slováky, já reaguji na vás. Až mi nějaký slovák bude tvrdit, že Havel zlikvidoval zbrojní průmysl, mile rád jim vysvětlím, stejně jako vám, že se mýlí.
  Takže se laskavě neschovávejte za názory slováků.


  „Sedíte si na vedení ? Připomíná mi to snahu spojit nespojitelné,stejně jako událost ve Stockholmu. “
  Tak to je ukázkový strawman. Proč sem taháte Stockholm? Já se bavil o něčem jiném. Co se děje ve Švédsku teď neřeším.

  „To vy jste viděl rozpor v definici sluníček tak jsem vám vysvětlil že tam žádný rozpor není,rozpor je tak možná v jejich hlavě.Nelze mít rád všechno a všechny,nelze plnit přání všech,protože to jsou často protichůdná přání.“

  Zase ukázkový straw man. V definici sluníček rozpor nevidím, pouze jsem vás požádal o upřesnění některých vašich zmatených výroků.

  A teď mi řekněte, jestli je podle vás sluníčkové to, že mi na halal porážkách vadí utrpení zvířat.

 30. toli

  A teď mi řekněte, jestli je podle vás sluníčkové to, že mi na halal porážkách vadí utrpení zvířat.

  To mě vadí také,ale nic s tím nenadělám (a vy také ne).Nemohu zasahovat do svobody podnikání jiných lidí a nemohu měnit požadavky trhu.Sami muslimové nejdříve musí chtít změnit své stravovací návyky a teprve potom se pohnou ledy……Zákazy nic neřeší,jen by bylo více halal porážek načerno.

 31. Vtipálek

  Fsm
  Větší nesmysl o našem zbrojním průmyslu jsem ještě nečetl – odkud cerpate své (des) informace ?!

 32. Ateistický laik

  toli: Nemohu zasahovat do svobody podnikání jiných lidí a nemohu měnit požadavky trhu.Sami muslimové nejdříve musí chtít změnit své stravovací návyky a teprve potom se pohnou ledy……Zákazy nic neřeší,jen by bylo více halal porážek načerno.
  Svoboda podnikání v řeznictví je třeba omezena zákazem veřejných zabijaček – poptávka by byla.
  Asi budu prosazovat jeho zrušení. 🙂
  Místní vietnamci a číňani by zase rádi psi a kočky…

  Takže se zde halalem a košérem zase jen zvýhodňuje.
  Zákazem halal a košér potravin by nám tohle stravování nemohlo protlačit třeba do škol.

  A nějaké to halal na černo by se prostě postihovalo podle zákona (samozřejmě tam kde není žalobce, není soudce).

 33. toli

  Místní vietnamci a číňani by zase rádi psi a kočky…

  Anebo nám zařadí psy a kočky opět do jatečních zvířat že ? Nevím jestli to víš ale za první republiky byl pes brán jako běžné jateční zvíře a tady v okolních vesnicích dodnes žerou psy ve velkém.Byl jsem svědkem jak Čech,pan podnikatel s koly si dotáhl do hospody psa a servírka se ho ptala jestli to je večeře ? Pán přikývnul,bydlí na vesnici 5 km od města a není sám o kom se ví že žere psy..

 34. fsm

  @toli
  Porušování zákonů není svoboda podnikání. Muslimové budou asi těžko měnit stravovací návyky, nebuďte naivní. Halal je prostě špatný a neměl by se tolerovat.
  To je jako říct, že nemá smysl zakazovat muslimům kamenování žen, protože to stejně budou dělat i přes zákaz a nejdřív musí chtít své chování změnit sami.

  @Vtipálek
  Zdroje jsem uvedl a další rád přidám.
  https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=0ahUKEwiK-5avn-PRAhXDliwKHUIeDjoQFgguMAM&url=http%3A%2F%2Fwww.obranaastrategie.cz%2Ffilemanager%2Ffiles%2Ffile.php%3Ffile%3D6390&usg=AFQjCNFzQseWIhaXs6W45b-6f2Ft2lu4wA&sig2=4sQBuSFmKZJlWodeNdA0yA&bvm=bv.145393125,d.bGg
  https://www.vse.cz/vskp/id/1106582

  Pokud s něčím konkrétním nesouhlasíte, podělte se o to v diskuzi a neschovávejte se za obecné fráze jako:
  „Větší nesmysl o našem zbrojním průmyslu jsem ještě nečetl – odkud cerpate své (des) informace“

 35. fsm

  Zajímavý je především tento odstavec z odkazované BP:

  „Z tabulky 9 je patrné, ţe po roce 1989 se opravdu sníţila poptávka po výrobě
  zbraní na našem území. Tento jev měl několik příčin. Jednak se společnost po rozpadu
  konfrontačního bipolárního světa přestala obávat bezprostředně hrozícího válečného
  konfliktu a proto začaly všechny státy odebírat méně zbraní. Na našem území však má
  tento pokles ještě další příčiny a to zejména změnu v přechodu na trţní hospodářství,
  29
  kde společnost měla ztíţenou koupěschopnost při vzniklé recesi hospodářství a navíc
  v naší zemi vládla nálada, která pro svou míru pacifismu nepřála zbrojní výrobě. Jako
  hlavní faktor sníţeného vyráběného mnoţství se ovšem ukazuje zánik SSSR a jeho
  monopolního odběratelského postavení pro náš zbrojní průmysl.59
  Snahy o kompenzaci sníţené poptávky se podniky snaţily řešit pomocí tzv.
  konverze výroby, coţ bude předmětem následující části. Důleţitým aspektem byl také
  přístup státu k obrannému průmyslu. V rámci přístupu státu se řeší i problematika
  privatizace zbrojních podniků, coţ představuje rovněţ důleţitou oblast vývoje na
  počátku 90. let.“

 36. toli

  @toli
  Porušování zákonů není svoboda podnikání. Muslimové budou asi těžko měnit stravovací návyky, nebuďte naivní. Halal je prostě špatný a neměl by se tolerovat.
  To je jako říct, že nemá smysl zakazovat muslimům kamenování žen, protože to stejně budou dělat i přes zákaz a nejdřív musí chtít své chování změnit sami.

  Zákony EU umožňují halal porážku,uvědomte si že v EU žije xx milionů muslimů.Odpovědná vláda nebude riskovat povstání kvůli zákazu halal.A pokud vím tak nikde na území Evropy se ženy dosud nekamenují.A pokud jeden stát EU zakáže halal tak se celkem nic neděje-vyřeší se to dovozem z druhého státu…

 37. fsm

  „Zákony EU umožňují halal porážku“

  Ano, ale neměly by.

  „uvědomte si že v EU žije xx milionů muslimů.Odpovědná vláda nebude riskovat povstání kvůli zákazu halal.“
  A vámi navrhovaný zákaz výstavby minaretů mají vlády riskovat.

  „A pokud jeden stát EU zakáže halal tak se celkem nic neděje-vyřeší se to dovozem z druhého státu…“
  Proto je nutné zakázat výjimky pro halal po celé EU.

 38. toli

  A vámi navrhovaný zákaz výstavby minaretů mají vlády riskovat.

  Minarety jsem nezakázal já ale švýcarský lid a Švýcarsko není součástí EU.Jak říkám,celý Daniel B 🙂

 39. toli

  Proto je nutné zakázat výjimky pro halal po celé EU.

  Vás bych tedy za prezidenta nechtěl,byl by jste nebezpečný pro národní bezpečnost 🙂

 40. fsm

  „Minarety jsem nezakázal já ale švýcarský lid“

  Neříkám, že jste něco zakázal. Ostatně od vás by zákaz minaretů neměl žádný význam, jelikož vy o ničem nerozhodujete. Řekl jsem, že navrhujete zákaz minaretů (ne konkrétně v této diskuzi, ale v předešlých).

  „Švýcarsko není součástí EU“

  Tvrdím snad opak?

  „Vás bych tedy za prezidenta nechtěl,byl by jste nebezpečný pro národní bezpečnost “
  A já bych ani prezident být nechtěl. Kromě toho bych ani jako prezident neměl pravomoc zakazovat halal (stejně jako Havel neměl pravomoc rušit zbrojní výrobu – to jste se také mýlil).

 41. toli

  Nikdy jsem neřekl že bych zakázal minarety.

  A Zeman rovněž nemůže nic zakázat,přesto se podívejte jakou má moc v ovládání veřejného mínění.A lid to je zdroj moci,alespoň jednou za 4 roky.

 42. A.S.Pergill

  @toli
  1. Není problém spojit zákaz halal porážek se zákazem dovozu halal masa.
  2. V EU narůstají síly, které tento zákaz podpoří. Ve vámi zmíněném Švédsku museli tamní vládní fašisté „dočasně suspendovat“ volby, protože by šli od válu a byli by nahrazeni stranou, jejíž vláda by s tím problém neměla.
  Černé porážky lze řešit drastickými tresty. Mimochodem, halal maso by mělo být rozpoznatelné (hladiny některých hormonů) i laboratorně.
  Laskavě si uvědomte, že maso bestiálním způsobem umučených zvířat požaduje k žrádlu jen bezcenný póvl, bez kterého se tu, v Evropě, docela dobře obejdeme.

 43. toli

  1,Laskavě si uvědomte že žijeme v schengenském prostoru,zákaz v jedné zemi se řeší dovozem z jiné země.A celoplošný zákaz by znamenal občanskou válku s tím póvlem jak vy říkáte.BTW pro Brity jsme i my póvlem neboť kůň je v Česku jatečním zvířetem.Brit do pusy koňské maso nevloží,to je pro něj naprosto nemyslitelné.

  2.Pokud máte na mysli Le Penovou ,polský PiS a podobně, tak tito lidé podpoří bohužel i spoustu dalších věcí a já nejsem příznivcem nacionalismu a fašismu.

  Laskavě si uvědomte, že maso bestiálním způsobem umučených zvířat požaduje k žrádlu jen bezcenný póvl, bez kterého se tu, v Evropě, docela dobře obejdeme.

  Jen aby vám ještě nějaká Evropa zůstala,ten póvl má totiž množství,zbraně a techniky jak si prosadit svou vůli.

 44. toli

  Jistě si uvědomujete že Brexit je výsledkem imigrace do Británie,nikoliv však muslimské či z bývalých kolonií ,ale Poláků,Čechů,Rumunů,Bulharů a podobné (z jejich pohledu) verbeže….

 45. A.S.Pergill

  @toli
  >Jistě si uvědomujete že Brexit je výsledkem imigrace do Británie,
  >nikoliv však muslimské či z bývalých kolonií ,ale Poláků,Čechů,Rumunů,
  >Bulharů a podobné (z jejich pohledu) verbeže….
  Tohle je do značné míry propaganda, kterou šíří oponenti brexitu.
  Druhou stránkou je, že budou komukoli a kdekoli vadit jacíkoli v místě pracující imigranti, jejichž rodiny žijí ve výrazně levnějších zemích (pro nás jsou to třeba Ukrajinci s rodinami na Ukrajině). Protože budou schopni akceptovat mzdy, které si místní nebudou moci dovolit pro vyšší místní výdaje na život rodiny.
  A ze stejného důvodu naopak velkoprůmyslníci takovouto imigraci podporují.

  >Jen aby vám ještě nějaká Evropa zůstala,ten póvl má totiž
  > množství,zbraně a techniky jak si prosadit svou vůli.
  Příznivci Hitlera tvrdili to samé. Jen Francie je schopná svým jaderným potenciálem zajistit, že to nebude platit.

 46. xjur

  Toli pise: „Si myslím že v případě košer a halal porážky není šance něco změnit.Téměř celá EU má košer a halal úplně běžně,jak by také uživili ty kvanta muslimů na svém území“.

  To je ovsem dusledek katastrofalni politiky Zapadu, ktery de facto podrizuje sve zakony a zvyklosti muslimum. Stara dobra Anglie tak zmizela ze sceny, Londyn se stava mistem nevhodnym k zivotu. A to je presne to, co tu nechceme. Prisne dodrzovani veterinarnich zakonu bez nabozenskych vyjimek neni diskriminaci. Je to nase pravo, nase prilezitost jak ucinit CR neatraktivni pro islamske pomatence (nam staci ti nasi pomatenci a podvodnici).
  To je prece ten nejhumanejsi zpusob, jak se branit pred hrozbou islamu!

 47. Hranicar

  toli
  27.01. 2017
  A teď mi řekněte, jestli je podle vás sluníčkové to, že mi na halal porážkách vadí utrpení zvířat.

  To mě vadí také,ale nic s tím nenadělám (a vy také ne).Nemohu zasahovat do svobody podnikání jiných lidí a nemohu měnit požadavky trhu.Sami muslimové nejdříve musí chtít změnit své stravovací návyky a teprve potom se pohnou ledy……Zákazy nic neřeší,jen by bylo více halal porážek načerno…………….

  Muslimove, ani zide, by sve stravovaci navyky menit nemuseli, ovce i kozy, i kravy, by na jidelnicvku mit mohli. Jen by je nesmeli zabijenim tyrat. Oni jen vychazeji z biblickeho textu, kdy Hospodin naridil varovat se krve, v nemz {pry} je zivot. Ja to vidim tak, ze kdysi tam kdesi nejak zabijeli zvirata – podrezali je – a postupne se to dostalo do „svatych“ spisu jako Boizi prikaz. Podobnym „Bozim prikazem“, uz vyslovnym, je obrizka.
  Jenze jsme uz o par stoleti dale a pokrocili jsme v humanite, coz je nenabozensky „vynalez“ a ktery nam „narizuje“, abychom se i k te neme tvari chovali humanne a nepodrobovali ji zbytecnemu utrpeni. Ted jde o to, zda jsme schopni nasi vyssi kulturu zivota porosadit i proti kulture podstatne primitivnejsi. Jak vidno, moc se nam to nedari a nejen to, prohravame!
  Zac. 90. let byl prijat zakon o ochrane zvirat proti tyrani. Ten zakazuje {svevolne] zabit psa ci kocku, predepisuje, jak humanne zvirata zabijet, ale hned ma ustanoveni, ze se to nevztahuje na nabozenske ritualy. Tedy ackoliv tehdy zide zdaleka nemeli takovou vahu jako nyni, o muslimech ani nemluve, presto uz pred nimi „demokraticti“ politici couvali.

 48. Hranicar

  toli
  28.01. 2017
  Zákony EU umožňují halal porážku,uvědomte si že v EU žije xx milionů muslimů.Odpovědná vláda nebude riskovat povstání kvůli zákazu halal.A pokud vím tak nikde na území Evropy se ženy dosud nekamenují.A pokud jeden stát EU zakáže halal tak se celkem nic neděje-vyřeší se to dovozem z druhého státu……………………

  Vlady statu EU bez vahani potlacuji protesty obcanu proti imigrantum. Pravda, jedna se o obcany slusne, kteri nenapadaji policisty, nerabuji obchody a nepodpaluji auta.

  Zeny se dosud nekamenuji, ale trebas v Britanii policie {pry} eviduje na 1500 zenskych obrizek rocne – a to pry je jen spicka ledovce – a nevedi co s tim, v Nemecku otec obesil 17 letou dceru, protoze chtela zit jako jeji nemecke spoluzacky – dostal 8 let – registruji tam na 100 holek rocne, ktere, aby „ochranily rodinnou cest“, „vyskakuji s balkonu“!

 49. toli

  @Hraničář
  Muslimove, ani zide, by sve stravovaci navyky menit nemuseli, ovce i kozy, i kravy, by na jidelnicvku mit mohli.

  Nevím jestli to víš,ale krvi se vyhýbají i jehovisté a to nejen při transfúzích.Jehovista nevezme do pusy jelito,krvavou tlačenku nebo anglickou slaninu která je udajně máchaná v krvi….

 50. Hranicar

  toli
  31.01. 2017
  Nevím jestli to víš,ale krvi se vyhýbají i jehovisté a to nejen při transfúzích.Jehovista nevezme do pusy jelito,krvavou tlačenku nebo anglickou slaninu která je udajně máchaná v krvi…………………….

  Vim! Jen tedy poslouchaji prikaz Jehovyy, aby se varovali krve. Pokud vim, Jehova nijak blize nespecifikoval, jak se tre krve maji varovat. Ani jim primo nenaridil, ze zvirata maji usmrcovat prave podrezavanim. Zvirata dobre vykrvuji i nasi reznici, bez toho by se maso brzy kazilo.

Komentáře nejsou povoleny.