Indický kritik náboženství H. Farook byl zabit při mačetovém útoku

Autor | 24.03. 2017

farook4Od začátku roku 2013 bylo v Bangladéši zabito deset sekulárních a ateistických bloggerů. Nyní se podobná událost stala v sousední Indii, ve které to náboženští skeptici mají dlouhodobě taktéž velice těžké. Chladnokrevná vražda ateisty H. Farooka z minulého týdne, který byl napaden a následně mačetami zabit šesti muslimy (původní zprávy hovořily o čtyřech), však přeci jenom vyčnívá. A to přesto, že ani Indii se vraždy racionalistům nevyhýbají: od roku 2013 zde byli zabiti celkem čtyři včetně Farooka. Předchozími oběťmi byli Narendra Dabholkar v srpnu 2013, Govind Pansare v únoru 2015 a M.M. Kalburgi v srpnu 2015.

H. Farook, žijící ve svazovém státu Tamilnádu v jihovýchodní Indii, byl členem tamní politické strany Dravidar Viduthalai Kazhagam (DVK), a byl také v oblasti dobře známým kritikem náboženství, racionalistou a ateistou. Dle dostupných informací je DVK jednou z pokračovatelek racionalistické politické strany Periyar’s Dravidar Kazhagam, která dříve působila v Tamilnádu. Farook také vedl diskusní skupinu „Allahu Murdhath“ na platformě WhatsApp, kde sdílel své k náboženství kritické postoje. Farook byl také kritikem hinduistického systému kast, který je v Indii hluboce zakořeněn. Kromě WhatsAppu byl Farook činný také na Facebooku. A právě ateistický příspěvek na Facebooku stál dle indické policie za mačetovým útokem, který Farooka minulý týden stál život.

Farook po sobě zanechal manželku Rasheedu a dvě děti, 13letého Afritha a 6letou Anafu. Farookovi rodinní příslušníci uvedli, že v poslední době mu bylo mnohokrát vyhrožováno a volali mu lidé z neznámých telefonních čísel. Celá Farookova rodina byla muslimská; jeho otec, Hameed, uvedl: „Jsem muslim. Vím, že můj syn byl ateista. Nikoho však nenáviděl. Věřím, že ateisté mají také právo žít na tomto světě.“ Farookův švagr Shahjahan řekl, že ačkoliv měli odlišné názory na náboženství, nebylo to zdrojem napětí v rodině. Shahjahan také médiím řekl, že se domnívá, že vražda byla předem plánovaná.

Kolathur Mani, šéfka DVK, jíž byl Farook členem, jej popsala jako „pravého humanistu“ s tím, že jeho smrt jen dokresluje vzrůstající náboženský fanatismus v Indii.

Pozitivní zprávou je, že všech šest muslimských pachatelů je již v rukou policie. Tři z nich – Saddam Hussain, Samsudeen a Anshath – se sami vzdali a přihlásili se u soudu. Nyní jsou ve vazbě. Další tři – Abdul Munaf, Akram Jindha a Jaffer – byli vypátráni a zadrženi policií. Nyní jsou taktéž ve vazbě. Poněkud absurdní nádech celému případu dodává to, že někteří z vrahů doložitelně uvedli, že byli Farookovými přáteli. Jeden ze zadržených také vypověděl, co bylo důvodem vraždy: neshody mezi nimi a Farookem týkající se jejich rozporů v pohledu na náboženství. Farookovým muslimským přátelům mělo dle výpovědi vadit, že nejen na sociálních sítích „šířil ateistickou ideologii“.

farook

Poslední kapkou měl být údajně obrázek své dcery, držící transparent s nápisem „Kadavul illai, Kadavul illai, Kadavul illai“, což v překladu z tamilštiny do angličtiny znamená „No god, No god, No god“. Tuto fotku Farook na Facebook umístil v den narozenin své dcery. Po tomto příspěvku se ho jeho muslimští přátele rozhodli definitivně sprovodit ze světa. Jeden z obviněných doslova vypověděl, že obrázek s jeho dcerou „ještě zhoršil situaci“. Farook byl v nedávné minulosti údajně několikrát vyzván k tomu, aby opustil či smazal svou WhatsAppovou skupinu a obdržel také několik výhrůžek. Bral je však prý na lehkou váhu.

Farookovi muslimští přátelé se nakonec rozhodli nachystat na svého kamaráda past. Jeden z obviněných ve výpovědi uvedl, že Farookovi zavolal, že mu v jeho motorce došel benzín a zeptal se, zdali by mu Farook nepomohl. Ten souhlasil, a přestože již byla noc, vyrazil na pomoc svému příteli. Po cestě byl napaden šestičlenným muslimským gangem, včetně přítele, který mu před chvílí telefonoval a kterému Farook vyrazil na pomoc. Dle vyjádření tamní policie se Farook pokusil utéct, avšak jeho vrazi jej dohnali a jeho vraždu mačetami dokonali. Policie zároveň uvedla, že jeden obviněných byl již dříve obžalován z jiné vraždy, zatímco příbuzný dalšího zadrženého je známou figurou, která měla prsty v loňském bombovém teroristickém útoku v Bengalore.

Stránky TheHindu však přišli s vyjádřením právníka, který zastupuje Hussaina a Samsudeena. Dle právníkova vyjádření ani jeden z nich nemá s vraždou Farooka nic společného a soudu se přihlásili pouze ze strachu z policie. „Měli strach jít domů, protože policie obtěžovala jejich rodiny. Rozhodli se tedy vyhnout se policie a jít se vzdát soudu, tak, jak to zákon umožňuje,“ uvedl právník. Stejný web však zároveň přináší informaci o tom, že třetí z dobrovolně přihlášených, Anshath, se před soudem přihlásil k odpovědnosti za Farookovu vraždu. A právě Anshath měl být tím, kdo Farookovi onu osudnou noc volal a žádal jej o pomoc.

farook2

Případ se tedy zdá být velice zamotaný a těžko odhadovat, jak to ve skutečnosti bylo. Faktem je, že sám policejní mluvčí potvrdil, že policie vytvořila speciální týmy, které měly Hussainovi a Samsudeenovi zabránit vzdát se u soudu – cílem bylo, aby je policie zatkla ještě před tím, než se u soudu vzdají (v indickém právním řádu je pro pachatele zřejmě výhodnější vzdát se u soudu, než být zadržen policií). Faktem však také je, že ačkoliv se Hussainovi i Samsudeenovi nakonec podařilo vzdát se u soudu, učinili tak až v pondělí tento týden. Již v pátek minulého týdne se však vzdal první z přátel, Anshath, od kterého měla policie veškeré další informace. Ve prospěch informace, že Farookovi vrazi byli zároveň jeho přátelé, svědčí i informace Farookova rodinného příslušníka, který si přál zůstat v anonymitě, a který uvedl, že obžalovaní byli Farookovými dobrými přáteli do doby zhruba před jedním rokem, kdy jej opustili kvůli jeho ateistickým postojům.

Server IndianExpress dále přišel s informací, že skupina muslimů, která Farooka zabila, byla vedena obviněným z kauzy bombového útoku v Bengalore, který jsem zmiňoval výše. Podle Indian Expressu pracuje policie i s tou verzí, že vražda Farooka byla „objednána“někým zevnitř věznice, přičemž tím někým měl být švagr Saddama Hussaina (který je již obviněný v případu jiné vraždy). Podle policie skupina, řízená z věznice, Farookovi již dříve vyhrožovala. Dle dostupných informací je totiž Farook exmuslim, odpadlík od islámu. Skupina se dle policie zaměřovala nejen na Farooka, ale i na jiné mladé muslimy, kteří od islámu chtěli odpadnout či již odpadli.

Jisté však zůstává jedno. Farook byl racionalistickým aktivistou, kritikem náboženství a ateistou, kterému bylo dlouhodobě vyhrožováno a který byl minulý týden zabit. Za poslední čtyři roky je již čtvrtým zavražděným kritikem náboženství v Indii.

Zde přidávám dva odkazy na Facebook: První v angličtině na indickou facebookovou stránku, kde se Farookova vražda diskutuje, druhý taktéž na Facebook, avšak tamilsky, s fotkami z místa činu.

Závěrem uvedu jeden z posledních příspěvků, které Farook stihl publikovat na Facebooku. 13. března napsal:

„Jsem nepřítelem Boha, nepřítelem náboženství, nepřítelem systému kast a nepřítelem veškeré slepé víry. Ale nejsem nepřítelem lidí, kteří věří v lidskost.“

farook3

Zdroje:

zdroj1, zdroj2, zdroj3, zdroj4, zdroj5, zdroj6, zdroj7, zdroj8, zdroj9, zdroj10. zdroj11, zdroj12

3 thoughts on “Indický kritik náboženství H. Farook byl zabit při mačetovém útoku

  1. Bílá Velryba

    Svatej Trump proti tomuhle. Hrůza! 🙁 Tohle tady nechci! To radši Trumpa!

  2. mulit

    Trump není problém. Horší by bylo, kdyby se mu něco stalo a prezidentem se stal bigotní evangelikál, přepjatý puritán viceprezident Pence. To by bylo maso.

  3. Pingback: Abrahámovská tradice jako past fanatismu | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.