V Pákistánu byl za rouhání zatčen Ayaz Nizami. Urazil islám a hrozí mu trest smrti

Autor | 29.03. 2017

atheists_agnostics_pakistanOd roku 1987 do roku 2012 bylo v Pákistánu na základě proti-rouhačského zákona stíháno 1170 lidí. Desítky lidí ročně jsou za porušení pákistánského proti-rouhačského zákona stíhány i nadále. Nejnovějším případem je Ayaz Nizami, zakladatel pákistánského ateisticko-agnostického sdružení Atheist & Agnostic Alliance Pakistan, které je členem Atheist Alliance International i International Humanist and Ethical Union. Trestný čin „rouhání se“ může být v Pákistánu sankcionován až trestem nejvyšším, tedy trestem smrti. Spolu s Nizamim, jehož civilní jméno je Abdul Waheed, byla v Karáčí zatčena také další členka pákistánských ateistů, Rana Noman.

Oba byli obviněni jednak za příspěvky na Twitteru a Facebooku, kde administrovali účty Atheist & Agnostic Alliance Pakistan, a dále pak za příspívání do fóra na stránkách britských exmuslimů, Council of Ex-Muslims of Britain. Podle amerického webu ABC news byli minulý týden v pátek zatčeni ještě další tři sekulární bloggeři, jejichž jména zatím nejsou známa. Britští exmuslimové na svých stránkách vyjádřili velké znepokojení a obavy nad bezpečím zadržených bloggerů. Zároveň uvedli, že „anti-islamofobní“ zákon, který byl nedávno přijat v Kanadě, se v principu nijak neliší od „proti-rouhačských“ zákonů v muslimských zemích.

Nizami a Noman navíc nebyli zadrženi obyčejnou policií, ale proti-teroristickou jednotkou pákistánské tajné služby Federal Investigation Agency (FIA). Podle vyjádření FIA se oba zadržení, Nizami i Noman, přiznali k tomu, že měli kontakty v Nizozemí, USA, Velké Británii a Kanadě, odkud získávali finanční prostředky. FIA dále uvedla, že Nizami užíval nizozemskou SIM kartu k tomu, aby z mobilu nahrával rouhačský obsah na WhatsApp. Dostupné informace také hovoří o tom, že zátah na ateisty v Pákistánu byl nařízen přímo pákistánským ministrem vnitra, Chaudharym Nisarem. Vlna zatčení byla posvěcena pákistánským Nejvyšším soudem v Islamabádu, který se minulý týden zabýval nevhodným obsahem na sociálních sítích a vydal nařízení, aby bylo zasáhnuto proti těm, kteří na internet nahrávají islám urážející materiály.

free_ayaz_nizami

Zajímavostí je, že Nizami není jen tak ledasjakým pákistánským ex-muslimem. Nizami je vzdělaným učencem, expertem na islám. Nizami vyrůstal v muslimské rodině, a asi nikoho nepřekvapí, že byl již od útlého věku veden k víře. Nizami sám o sobě uvedl, že v mládí byl hluboce věřící člověk. A právě proto se  rozhodl, že půjde náboženství studovat i po skončení standardní školní docházky. Studoval přímo v Pákistánu islámská studia. Předmětem jeho akademického bádání tak byl Tafsir (zkoumání Koránu), principy Tafsiru, principy Hadísů (výpovědi o činech a skutcích proroka Muhammeda; tvoří hlavní pramen sunny a jsou po Koránu druhým zdrojem islámského práva), principy Fiqhu (islámská právní věda), arabský jazyk, gramatika a literatura, a také islámská filosofie.

Když Nizami pokračoval ve studiu, začal postupem času stále více pochybovat o autentičnosti islámu, stejně jako všech ostatních, speciálně pak abrahámovských náboženství. I přes narůstající pochybnosti však studium dokončil a získal v oboru titul. I proto se v roce 2012, již jako ex-muslim, rozhodl založit první pákistánské ateistické & agnostické hnutí. V roce 2013 pak založil projekt Realistic Approach (Jurat-e-Tehqiq), sdružující pákistánské racionalisty.

Možná ještě skandálnější než samotné zatčení obou „hříšníků“ protiteroristickou jednotkou je reakce obyčejných Pákistánců. Ti na sociálních sítích, především pak na Twitteru, Nizamiho zatčení oslavovali. A co více, vytvořili hashtag #HangAyazNizami, který patřil mezi nejpoužívanější v celém Pákistánu, a žádali smrt pro Nizamiho, stejně jako pro všechny ostatní, kteří se dopustili zločinu jménem rouhání se. Je třeba říct, že tato masová nenávistná reakce proti ex-muslimům a nevěřícím z Pákistánu nevzešla z myslí nějakých extremistů, radikálů či teroristů. Naopak: jedná se o obyčejné pákistánské muslimy, běžné obyvatele. Řečeno v českém kontextu, jsou to „slušní Pákistánci“, „slušní muslimové“. Na to, že hashtag #HangAyazNimazi trenduje na pákistánském Twitteru, upozornil pákistánský politický komentátor Lalo Dagach. Celou kauzu také velice dobře shrnul MuhammadTheAtheist na webu TheExMuslim.com. Za přečtení stojí také text na webu Conatus News.

Závěrem si můžete prohlédnout kolekci oněch nenávistných a pro Nizamiho smrt požadujících komentářů obyčejných, slušných muslimů z Pákistánu.

Nizami1Nizami2Nizami3Nizami4Zdroje:

 Zdroj1, zdroj2, zdroj3, zdroj4, zdroj5, zdroj6, zdroj7, zdroj8

51 thoughts on “V Pákistánu byl za rouhání zatčen Ayaz Nizami. Urazil islám a hrozí mu trest smrti

 1. Jiri

  „Smrt řeší všechny problémy. Kde není člověk, není ani problém.“ (J.V. Stalin)
  Nikdy bych neveril, ze tato metoda „reseni“ problemu se znova dostane do mody. A co hure, ze se bude rozsirovat, napriklad do te Kanady.
  Dokonaly priklad je ten posledni Tweet. Doufam, ze se zastavi nenavist na socialnich sitich, jedinou cestou je vynutit dodrzeni zakona (a popravit ho). To uz je diagnoza debiloza.

 2. Azazel

  Ten poslední tweet je unikátní spojení sluníčkářství a šmejdství v jednom, holka se srdíčkem u fotky píše o něčí popravě a ospravedlňuje to, už jsem se s tím setkal i u nás, ale zde nejde o zabíjení reálně, jsou to spíš jen takové řečičky. Mam uloženou debatu našeho hate-free Cermana, kde se baví s ostatními hate-free kámoši, jestli by nebylo dobré střílet „nácky“, normálně i v dobách míru. A debata byla míněna relativně vážně, což vyplynulo z kontextu. Akorát se trochu bojím jeho definice „nácků“, protože by tam mohl spadnout každý, kdo nevítá muslimy…

  Je to hrůza, jak ta Kanada, tak ten Pákistán (a vůbec celý muslimský svět, i část Západu). Celá zpráva mě děsí, prý že tichá islamizace nehrozí, no jasně. V Kanadě jich je 5 a půl a už kvůli nim dělají tohle, co budou dělat, až jich tam bude 10 a půl?

  Jinak na tomto případě je vidět, že orientalista Ostřanský (Bróňa) je větší mimoň, než jsem si dosud myslel, prý že nemají kritici islámu žádného člověka, který islám studoval. No tenhle ho tedy vystudoval, je jedno, že v Pakistánu, navíc pakistánský islám je rozšířenější než ten co nejspíš vyznává pan Ostřanský. Takže my kritici náboženství nemusíme být zaprvé vystudovaní religionistici, zadruhé tento to studoval a stejně se stal ateistou a kritikem islámu, asi měl důvod…

 3. Azazel

  Jinak ten výraz „religionistici“ je napsán schválně (namísto religionisté) vzhledem k jedné dávné hádce o tom, co je religionismus a co je religionistika, ale to sem teď tahat nebudu.

  Jak řikám, já budu volit menší zlo, což je u mě klidně křesťanská konzerva, relativně mírná. Když by nebyla, už by to nebylo menší zlo, ale zatím je. Nemam totiž moc na výběr, u nás tedy ještě ano, ale jinde v EU moc nemají. Pokud nebudou liberálové skuteční liberálové a nebudou mírnit migraci z těchto zemí, můj hlas mít nebudou. Mimochodem, to v Kanadě prosazují tzv. „liberálové“, konzervativci tam vlastně bojovali za zachování svobody slova, není to paradoxní? Dnes jen zdánlivě. Justin Trudeau, miláček našich pseudoliberálů, je přesný prototyp této regresivní levice. To radši naše konzervy než tohle. A tichou islamizaci nechci, ani hlasitou. Žádnou. Islám je v průměru mnohem horší než dnešní křesťanský mainstream a je mi jedno, že je to díky osvícencům, prostě to tak je a z toho musím vycházet, když není na výběr. Zatím to tak prostě je a tečka.

  Hezký zbytek dne.

 4. Pavel Juránek

  Preference krestanskych konzerv nemusi byt ten spravny krok. To proto, ze brani proklamaci naseho statu jako sekularni stat, kde veskera nabozenstvi jsou ryze soukromou veci, kde nestrpime nabozenske vyhody – jako jsou kaple v parlamentu, prisvojovani majetku ziskaneho podvodem (restituce), prodej halal a koser produktu pripravenych v rozporu s veterinarnimi zakony. Krestanstvi zustava stale ideologickou podporou islamu (islam trdi, ze maji stejneho Boha a jen islam je ten spravny vyklad) a ani se s tim netaji (viz chovani papeze Frantiska). No a nakonec preference jednoho nabozenstvi je ryze stredovekou formou mysleni. Krestanska metoda oblbovani lidi je presne ta sama, co pouziva islam. Takze pokud nejsme takovi vrahouni jako hate-free-sti (spravny preklad zni: nenavist-zdarma), tak jinou budoucnost nez prisne sekularni stat nevidim.

 5. Honza Werner Post author

  No já žádné křesťanské konzervativce nepreferuju, právě naopak. Souhlasím s Vámi, Pavle.

 6. Azazel

  Já mam zase někdy pocit, že si píšu se slepci, pokud vím, jasně píšu: KDYŽ NENÍ NA VÝBĚR. A to někdy není. Např. Hofer X Bellen – 2.kolo. Konzerva X regresivní levice. A pak je umírněná konzerva menší zlo než pseudoliberální levice co sem tahá islám.

  Jinak jsem pro sekularisty, což jasně píšu, ale nějak si říkám, že budu muset pro autisty nebo dyslektiky psát nějak víc zřetelně, ještě více, než už píšu…

  Dobrou.

 7. mulit

  Já jsem rád, když se křesťané žerou s muslimy. Baví mě se koukat na vyjevené křesťany, kteří žili celý život ve svém skleníku, jak někdo vytrubuje do světa nahlas, že Alláh je jediný bůh a křesťan zírá s otevřenou hubou, páč na to není zvyklý. Křesťan je zvyklý se vyjadřovat pohrdavě o ateistech a náboženskost považuje za cnost. Ale když vedle něj přijde muslim a je to ještě větší fanatik než on, tak křesťan mlčí nebo něco blekotá. Bavilo by mě sledovat ty pobožné šašky, jak se předhánějí v jejich afektované ideologické blbosti a jak jeden pobožný kretén mává s biblí a druhý pobožný kretén mává s koránem a dohadují se.

 8. Azazel

  Blbý je, mulite, že tyhle bojůvky mají často za následek smrt a neštěstí, proto z toho zase tak nadšený nejsem, první, kdo by to schytal, by byla ateista. Raději ať se hádky vedou mimo naší zemi a mimo náš kontinent.

  Hezký víkend a zase někdy.

 9. A.S.Pergill

  Po každém takovém rozsudku by měli být z civilizovaných zemí vypovězeni nějací muslimové a uzavřeny některé mešity a jejich inventář zabaven a zničen. A klidně takovéto sankce exponenciálně stupňovat s každým dalším podobným incidentem. Dtto reakce na teroristické útoky.
  To, co citoval Jiri, se dá klidně obrátit ve smyslu: „Nebudou muslimové, nebudou problémy.“

 10. Foxy

  Ad: „Nebudou muslimové, nebudou problémy.“
  Blbost.
  Hromadný vrah a terorista Breivik nebyl muslim.
  Terorista a hromadný vrah Timothy McVeigh nebyl muslim.
  Ten seznam by mohl být velmi dlouhý…
  Muslimský terorismus je jen jedna část problému.
  Víření problému muslimů a uprchlíků v našich končinách je jen házením písku do očí, abychom neviděli to ostatní.
  Ale těžko propichovat Vaší názorovou bublinu, těžko otvírat Vaši echo chamber.
  Tož tak.

 11. Shang

  Co se děje v Pákistánu je odporné jsem však daleko více znechucen chování Kanady. Vždycky když jsem si myslel že bezpáteřní levičáci na západě už mně nemohou více překvapit, udělají nový rekord…

  http://www.parl.gc.ca/HouseChamberBusiness/ChamberVoteDetail.aspx?Language=e&Mode=1&Parl=42&Ses=1&FltrParl=42&FltrSes=1&Vote=237

  Tento zákon explicitně odsuzuje *Islamofobii* a ve snaze ji prodat, k tomu rychle dodává marketingové výrazy jako rasismus, nanávist nebo netoleranci. Zároveň vyžaduje po vládě aby do 240 dnů něco proti tomu udělala. Tím něco mají namysli: komise, šetření, zprávy o zločinech *nenávisti*. A na závěr dodává, teď se podržte: že je to kvůli tomu aby lidem zajistili práva podle Kanadské chartě práv a svobod…

  Winston Churchill by blil kdyby viděl tenhle potrat appeasementu.

 12. Cristero

  To je ale rajská hudba. Hrozně se mi ty vše reakce líbí – jak se se vám to nelíbí. 😀 😀 😀

 13. toli

  Vykuř svého Krista a nás si nevšímej,a když už budeš u toho kouření tak můžeš prohrábnout i frajtra Mařeně 🙂

 14. Foxy

  Cristero (02.04. 2017): „To je ale rajská hudba. Hrozně se mi ty vše reakce líbí…“
  No však ty se mi taky moc líbíš, je s tebou docela prča.
  Zkus si před spaním říkat takovou roztomilou modlitbičku: Ašhadu lá iláha illálláhi wa Muhammadun rasúlulláhi.
  Můžeš si to nechat zdát i takto: لا إله إلا الله محمد رسول الله
  Uvidíš, jak ti to udělá dobře!

 15. Cristero

  No muslimové se s vámi ne****ou. 😀 😀

 16. Foxy

  Chtěl jsi říct neserou? Klidně to řekni na plnou hubu, tady smíš.
  A je fajn, že z toho máš takovou správnou, přímo křesťanskou radost, i s těma roztomilýma smajlíkama.

 17. Azazel

  Foxy, nech ho, je to dobrý křesťan. Miluje bližního. Tohle je přesně ten typ křesťana, který je nejhorší, potenciální spojenec radikálního muslima v boji proti sekularismu a ateismu a racionalismu, a to všemi prostředky. Na druhou stranu, když je tak štve, že nemají argumenty, oni z toho šílí. A šílí z toho, že si děláme z jejich Ježíšků, Santů a vodníků a Mohamedů legraci a dáváme je tam, kam patří, do pohádek či historických kuriozit. Bible a Korán je pak skvělý toaletní papír. Takže využití ty texty přeci jen mají.

  Dobrou noc.

 18. mulit

  Je to jenom blb. Asi zapomněl, jak podřezali toho stařičkého faráře ve Francii v kostele. On jako pobožný je první na ráně muslimům.

 19. DarthZira

  Nenávist u muslimského fundamentalisty je odstupňovaná takto (jednička nejvíc, sedmička nejmíň – ale furt je to samozřejmě nenávist, zabíjel by všechny, ovšem pěkně po pořádku, ty ve spodní části až v okamžiku, kdy ti z horních pater už žádní nezůstanou):
  1) exmuslimský ateista/agnostik
  2) odpadlík od islámu k jinému náboženství
  3) muslim, který věří v jinou verzi islámu než on
  4) žid
  5) křesťan
  6) věřícího jiného než abrahámovského kultu (hinduista, buddhista, šintoista, animista, neopohan, satanista…) narozený a žijící v nemuslimské zemi
  7) ateista/agnostik narozený v nemuslimské rodině a žijící v nemuslimské zemi

  U křesťanského fundamentalisty je to následně (opět jednička nejvíc, sedmička nejmíň – ovšem obrátit na víru, případně popravit, pokud se odmítnou obrátit, by taky chtěl všechny, leč samozřejmě taky tak nějak popořadě):
  1) odpadlík od křesťanské víry (lhostejno zda k ateismu, nebo k islámu, či k něčemu úplně jinému)
  2) křesťan jiného vyznání než je on sám
  3) žid
  4) satanista, neopohan, případně věřící jiného kultu nebo náboženství (hinduismus, budhismus, animismus, šintoismus apod.), který se narodil v zemi/komunitě s převážně křesťanskou tradicí
  5) ateista/agnostik
  6) muslim
  7) věřící jiného kultu nebo náboženství, který se narodil v zemi/komunitě, kde je tato víra tradiční a/nebo většinová

 20. Foxy

  No, Ziro, ono jak kdy. Teď v tom Egyptě, ti zavraždění Koptové… ti nebyli pětky, ale jedničky. Mám pocit, že když už nenávist, tak už je jedno, koho vraždím. Však on už si to pánbůh přebere… hergot, nebylo už tohle kdysi řečeno, při příležitosti jiného velevraždění?

 21. toli

  Bylo to řečeno-když katolíci mordovali katary v Carcassonne.

 22. Cristero

  Ateismus-naturalismus je prý racionalismus? Nenechte se vysmát. (např. Pinker, Crick) 😀
  Vy moji bližní nejste. Jste takoví bližní jako je jím počítač. 😀
  „Ježíšků, Santů a vodníků“ – zase vedle jak ta jedle. Kde berete pořád tu slámu. 😀

 23. Foxy

  Ad: „Vy moji bližní nejste. Jste takoví bližní jako je jím počítač. 😀 “
  A víš, že se mi docela ulevilo?

 24. mulit

  Je to jenom bigotní blb. Jsou dva druhy pobožných. Jedna skupina z esotericko – emocionálně – spirituálních důvodů a druhá skupina z důvodů ideologických, bigotní konzervativec, s touhou po nadvládě a tvrdém patriarchátu. No a to je právě tento případ. Ta první skupina mele o lásce a svoje emoce, tenhle bude drtit jen ideologický boj. A taky si pak ti lidi vybírají příslušné verše z bible. Ti první jedou spíše podle Ježíše, tehle pojede podle rigidního a nenávistného Pavla. Takže ten ti na nějakou lásku sere.

  Kdo nemiluje Pána (rozuměj jeho ideologii), budiž proklet! Tohle říkal Pavel a on se tím řídí. Je to také ten případ, kdy chce mít reálnou moc, včetně politické. Ale nemá. Jinak by neprudil na diskusi.

 25. Ateistický laik

  Foxy: No, Ziro, ono jak kdy. Teď v tom Egyptě, ti zavraždění Koptové… ti nebyli pětky, ale jedničky.
  Byli to určitě pětky. Však taky se v nejbližším okolí těch idiotů jedničky až čtyřky už nenacházeli… 🙁

 26. Cristero

  mulit – „Jsou dva druhy pobožných. Jedna skupina z esotericko – emocionálně – spirituálních důvodů a druhá skupina z důvodů ideologických, bigotní konzervativec, s touhou po nadvládě a tvrdém patriarchátu. “ – poturčenče, co to pleteš? Asi nějaký sociologický výzkum z podesty mezi 3. a 4. patrem v paneláku ve Stodůlkách, ne?
  No vy ji [politickou moc] také nemáte. Už ji nemáte. Jen si vzpomínám, když byla vaše. A nic veselého to nebylo – mimo jiné hodně vandalismu a teroru.
  K počítači (vizte Dennett) nebo balíku neuronů (vizte Crick) teda doopravdy nic necítím.
  PS. A kdyby, stejně je to jen evoluční adaptace, tak co? 😀 😀

 27. Bílá Velryba

  Hele, co kdyby jsme se smáli tomu, jak v Severní Korei zavřeli toho blbečka co tam propašoval Bibli? Jak by se ti to líbilo? Ale my nic takovýho neděláme. Všimni si toho rozdílu. Hezké svátky, ty „milující“ křesťánku. Jo a kdy už ta tvoje zombie vstane z mrtvých? Pořád čekáme 🙂

 28. Foxy

  Cristero : No vy ji [politickou moc] také nemáte. Už ji nemáte. Jen si vzpomínám, když byla vaše. A nic veselého to nebylo – mimo jiné hodně vandalismu a teroru. Jen namátkou; šíření lásky a míru ohněm a mečem, divoká, vševládná inkvisice, upalování každého, kdo se té vaší křesťanské lásce jen trochu vzepřel, nebo snad měl, nedej bůh, i jen malinko jiný názor, než byla ta vaše křesťanská ideologie lásky a míru. A kolik jen antických památek, kolik spisů antických filosofů jste po tom vašem usurpování si moci vandalsky (omlouvám se teď Vandalům za to přirovnání) zničili, v tom si můžete podat ruce s muslimskými salafisty.
  Namísto skutečné filosofie jen ta vaše tupá křesťanská filozofie tmářství… ne, ten výčet by byl příliš dlouhý.
  Ano, Cristero, máš naprostou pravdu. Je moc dobře, že vy, bigotní křesťani, tu politickou moc nemáte. Že už ji nemáte. Když byla vaše, nic veselého to nebylo.

 29. mulit

  Cristero – v internetové době přiházíte o ovce. Víš to?

 30. Pingback: Univerzitní studenti v Pákistánu ubili k smrti svého spolužáka obviněného z rouhání | Ateisté ČR

 31. Cristero

  balík neuronů Foxy – ta „lekce“ z historie, to je vytažené z nějaké komunistické učebnice ze ZŠ? 😀 Já myslel, že jste pro modenrí vědu a ne pro názory z 19. století. 😀
  „spisů antických filosofů“ – stejně velkou většinou nebyli ateisty, proč je litujete…
  Co to je „skutečné filosofie“ ?
  počítaš Mulit – „v internetové době přiházíte o ovce“ – a co jako? Argument 0.

 32. DarthZira

  Docela by mě zajímalo, k jaké konkrétní církvi se hlásí Cristero.
  Jestli je mainstreamový katolík (ne tedy lefébvrista apod.), tak se buď na Velký pátek vůbec neobtěžoval jít do kostela, nebo si tam asi celou dobu seděl na uších 😀 Jinak by totiž dobře věděl, že ateista nejen, že je jeho bližní, ale že je dokonce povinen se za všechny ateisty modlit, a ještě ke všemu se modlit nikoli za to, aby ateisté uvěřili, ale aby se jeden každý ateista choval k druhým lidem co nejlépe a mohl tak být taky spasen.
  A co vím, u anglikánů, starokatolíků a husitů se za prvé jejich obřady od těch netridentských katolických příliš neliší a za druhé ani tyto církve v žádném případě netvrdí, že by ateista (agnostik apod.) nebyl bližní.
  Ateistu (a taky agnostika, dokonce i polyteistu, animistu, ba také satanistu) jako bližního vnímají taky čeští bratři a mainstreamoví lutheráni (např. němečtí, skandinávští, nizozemští atd. a s nimi spřízněné církve v ČR).
  Tedy naprostá většina (viz sčítání lidu 2011) českých křesťanů ateisty vnímá, ba přímo je povinna vnímat jako své bližní. Patrně jsou to všecko blázni – akorát Cristero je letadlo 😛

  Ustavičně vyvracet obecně oblíbené omyly (ne-li záměrné lži) o tom, že nacisté a komunisté páchali své zločiny ve jménu ateismu, je fakt už únavné 🙁 Natolik únavné a navíc nudné, že mě to nebaví a dělat to nehodlám – vzdělaný a inteligentní člověk už dávno chápe, proč nacisté a komunisté dělali to, co dělali, a nevzdělance a/nebo pitomce o čemkoli poučovat nemá smysl, protože nevzdělanec nikdy neuzná, že je nevzdělanec, a blbec nikdy nepochopí, že jeho intelekt je podprůměrný…

 33. toli

  @Zira
  Já už jsem mu vysvětloval že pro skutečného křesťana jsou všichni lidé bližní,ale ten idiot asi neví co Kristus hlásal…….Celkem trapné když se musí křesťan dozvídat o obsahu bible a tedy i křesťanství na ateistickém webu…..

 34. Cristero

  „Ustavičně vyvracet obecně oblíbené omyly (ne-li záměrné lži) o tom, že nacisté a komunisté páchali své zločiny ve jménu ateismu, je fakt už únavné“ – není tohle jasný pokus o „red herring“? 🙂
  Jen jsem chtěl říci, že tady asi moc čtete věci jako History of the Conflict Between Religion and Science od Johna Williama Drapera, což je trochu zastaralá věc, nemyslíte?
  „všichni lidé bližní“- jenže pro mě nejste bližní (tj. lidé), ale to co píše Dennett – počítače. Jak smutné, že se k tomu nehlásíte. 😀

 35. Foxy

  Mohu jen opětovně prohlásit, že je mi poctou, že cosi tak odporného, jako je Cristero, mne nepovažuje za svého bližního.
  Tak, jak se tu presentuje, by mi to, že by mne zrovna tohle Cristero za svého bližního považovalo, docela vadilo.
  (To naduté Cristero, které se zjevně raduje nad tím, „že se s námi muslimové neserou“…)
  Dreimal Fuj!

 36. DarthZira

  Foxy:
  Naduté Cristero se holedbá svou vzdělaností a logickým myšlením, a přitom dělá zcela základní logické i faktografické lapsy 🙁 🙁

  1) Nepochopilo, že ateismus není nic více a nic méně než postoj člověka k jedné jediné otázce, totiž zda Bůh objektivně existuje. Kdo odpovídá „ano“, ten je věřící, kdo odpovídá „ne“, ten je ateista, kdo odpovídá „je mi to buřt“, ten je apateista, kdo odpovídá „nevím, nemůžu posoudit, nemám dostatek informací“, ten je agnostik.
  Proto ateisté nemají žádné své „svaté knihy“ a ani k tomu, aby mohli „být ateisty“, nemusejí vyznávat jako „dogmata“ názory libovolné autority. Tedy zjednodušeně řečeno s Dennettovými názory souhlasit mohou, ale taky nemusejí, resp. jeden ateista souhlasí, druhý nesouhlasí, aniž by kvůli tomu přestal být ateistou.

  2) Nezjistilo, že toto jsou stránky Ateistů ČR, z. s. (dříve Občanského sdružení ateistů ČR) a že podle spolkových stanov může být členem tohoto spolku každý, kdo souhlasí s jeho cíli, kterými (velmi stručně a zjednodušeně – tak, aby to i Cristero pochopilo – řečeno) je „žádná privilegia z důvodu víry, žádné speciální zvýhodňování pro spolky sdružující věřící“. Přičemž pokud někdo s těmito cíli souhlasí, může být členem tohoto spolu, bez ohledu na to, zdali v nějakého boha/bohy věří či nikoli, případně k jakému náboženství se hlásí.

  3) Nepostřehlo už vůbec, že na tyto stránky chodí diskutovat také věřící – takže velmi zábavně svým prohlášením „vy moji bližní nejste“, aniž by blíže specifikovalo, koho přesně myslí termínem „vy“, za své „ne-bližní“ a tedy logicky i za „ne-lidi“ označilo též své bratry ve víře.

  4) Není vlastně ani věřící – a hlavně ne věřící křesťan. Jedním ze samotných základů křesťanské víry je totiž přesvědčení o těchto věcech:
  a) Bůh stvořil všechny lidi;
  b) Bůh je stvořil k obrazu svému;
  c) Ježíš Kristus zemřel na kříži za spásu všech lidí.
  Pokud se nějaký člověk domnívá, že nebyl Bohem stvořen, je to pro skutečného věřícího křesťana úplně stejné bláznovství, jako je pro každého normálního člověka osoba, který si o sobě myslí, že je králík.
  Podle „logiky“, kterou má Cristero, bychom si ovšem tohoto blázna s klidným svědomím mohli upéct na smetaně, protože to přece není člověk, ale králík, když to o sobě tvrdí. Pokud by Cristero jelo do Brazílie a potkalo se tam s indiánským šamanem, který by mu tvrdil, že je potomkem jaguára, patrně by považovalo za zcela normální tohoto Indiána zastřelit, stáhnout z kůže a udělat si z ní předložku před postel. Obávám se ovšem, že ani české, ani brazilské zákony by pro toto jeho vidění světa neměly patřičné pochopení… 😀

  5) Nemá dostatečné vzdělání ani intelekt na to, aby pochopilo, že žádný „náš“ režim nikde nikdy nebyl a že „my“ jsem u moci opravdu nikdy nikde nebyli.
  Pravda, nejdříve by muselo opět vysvětlit, co přesně vlastně myslí slovy „vy“ a „váš“ – a je otázkou, jestli to ono samo vůbec ví.
  V každém případě pokud myslí ať už ateisty a agnostiky, nebo sekularisty a humanisty (a to včetně věřících sekularistů a humanistů), je potřeba, aby se milé Cristero poučilo, že ani ateisté a agnostici, ani sekularisté a humanisté nikdy a nikdy nevládli, protože nacismus i komunismus (včetně všech jeho odrůd jako stalinismus, maoismus, polpotismus apod.) nebyly ateistické režimy, ale režimy náboženské – pouze jejich náboženstvím, které muselo veškeré obyvatelstvo povinně vyznávat, bylo něco jiného než křesťanství (či jiné tradiční náboženství, např. judaismus, buddhismus, konfucianismus, hinduismus, islám apod.), ovšem všichni ateisté byli těmito režimy pronásledováni úplně stejně jako věřící jiného než oficiálního kultu (a občas i více).
  Pronásledováni pak byli jak ateisté ve smyslu zcela obecném, tedy ti, kteří nevěří v Boha (u nás např. „Volná myšlenka“), tak i „ateisté“ ve smyslu vztahu k jejich „náboženství“, tedy takoví, kteří nevěřili v „nadřazenost árijské rasy“, „dějinnou úlohu světového proletariátu“, „vedoucí úlohu komunistické strany“ a podobné věci a/nebo odmítali uctívat „proroky“ a „svaté“ těchto režimů jako „vůdce“ Hitlera, „věčně živého“ Lenina“, „moudrého generalissima“ Stalina, „velkého kormidelníka“ Maa apod.

  Nevím, jestli mám považovat nadutého nevzdělance se zjevnou intelektuální nedostatečností za svého bližního, ale zcela určitě jej nemíním považovat za sobě rovného 😉
  Btw – mám příliš málo vulkánské krve (a příliš mnoho klingonské) na to, abych dokázala ocenit přirovnání k počítači, ovšem pro mého daleko více vulkánského přítele je podobné tvrzení nesmírnou lichotkou 😀
  Obávám se proto, že ze samého nadšení bude Cristero považovat za svého bližního, když se k němu tak pěkně chová a tak lichotivě o něm hovoří 😛

 37. mulit

  No, nejhorší jsou ti internetoví pobožní kutilové samoukové, co nikam nepatří a stvořili si svoji vlastní víru systémem patláma patláma, jako pejsek s kočičkou sesmolili dort z ho, co našli. To je případ toho klystýru, co tu píše…

 38. Bílá Velryba

  Ateismus jako záporná odpověď na jednu otázku – věříte v boha?: to sice je docela dobrá definice, ale pokud má ta odpověď být racionální a ne dementní, tak za tím NE musejí být také nějaké argumenty, ty jsou založené na spoustě věr a pozitivních tvrzení. Takže pouhé NE to rozhodně většinou není, tedy alespoň u těch, co nad tím přemýšlejí. To důležité je za tím NE, tedy to proč nevěřím na boha. Krom toho je ateismus a agnosticismus většinou spojen v jedno.

 39. Hraničář

  Foxy
  Ano, Cristero, máš naprostou pravdu. Je moc dobře, že vy, bigotní křesťani, tu politickou moc nemáte. Že už ji nemáte. Když byla vaše, nic veselého to nebylo……………………

  Na Christnetu, dokud tam byly diskuze, jsem katolickým komunistobijcům „otloukal o hlavu“, že kdyby zde byly nastoleny poměry jako ve Vatikánu někdy na přelom u 18. a 19. stol., že by ještě se slzou v oku vzpomínali na dobu svobody a tolerance během československé normalizace!
  Katolického historika dr. R. Malého, fanatického katolického komunistobijce, jsem marně vyzýval, aby napsal, něco málo, i o poměrech v tom vzorovém křesťanském státě. Nikdy nic nenapsal. A já se mu, no, přiznám se, skoro vysmíval, že je vlastně správný katolík – lhát nechce – a pravdu v podstatě napsat nemůže.

 40. Hraničář

  DarthZira
  19.04. 2017
  Proto ateisté nemají žádné své „svaté knihy“ a ani k tomu, aby mohli „být ateisty“, nemusejí vyznávat jako „dogmata“ názory libovolné autority. …………………………….

  No, vidíš! Teď přiznáváš, že ateisté vlastně nejsou vzdělaní. Nemají knihy, fakulty, akademické spisy a tituly …… a s kým se (chudák) prof. Halík má pak bavit, když chce vést diskuzi s nevěřícími!

 41. Bílá Velryba

  Já to nepřiznávám. Kdo je racionální ateista, musí se opírat o „dogmata“, resp. o některé logické zákony a dosavadní, byť relativní vědecký výzkum. Jiní ateisté mě nezajímají, že je někdo ateista kvůli pocitu je stejné jako být zbožný kvůli pocitům. Zatím.

 42. Foxy

  Ad: „Kdo je racionální ateista, musí se opírat o „dogmata“…“
  Ne.
  Pokud fakta nesouhlasí s theorií, je třeba faktům přizpůsobit theorii. Pokud to učinit nelze, je třeba stávající theorii odvrhnout a nahradit ji takovou, která bude s fakty v souladu.
  Pokud fakta nesouhlasí s dogmatem, je třeba fakta přizpůsobit dogmatu. Pokud to učinit nelze, je třeba tato fakta odvrhnout a nahradit je takovými, které budou s dogmatem v souladu.

 43. Bílá Velryba

  Nemáš pravdu, těmi dogmaty jasně píšu „některé logické zákony“, ne relativní vědecké závěry, o kterých píšu, že jsou relativní. A zkus nemít logiku za dogma a zkus to bez ní. Opírat se tedy musíme o logická dogmata a o relativní vědecké dosavadní závěry. Zatím a užij si víkend, už musím jít.

 44. Pingback: Proč se ateisté sdružují? Nač ten protivný aktivismus? Vždyť je to úplně zbytečné! | Ateisté ČR

 45. Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Proč se ateisté sdružují? Nač ten protivný aktivismus? Vždyť je to úplně zbytečné!

 46. Pingback: Hon na ateisty v Malajsii započal. Odpadlíci od islámu jsou určeni k porážce, jejich krev je halal, zní od tamních muslimů | Ateisté ČR

 47. Pingback: Útok na náboženskou svobodu v Pákistánu: seznamy apostatů a povinné uvádění náboženství | Ateisté ČR

 48. Pingback: Další vražda kvůli blasfemii v Pákistánu. Urážel islám, vysvětlil útočník | Ateisté ČR

 49. Pingback: Akademik Junaid Hafeez byl v Pákistánu odsouzen k trestu smrti za rouhání | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.