Český rozhlas vysíláním o církevních restitucích porušoval zákon, tvrdí analýza

Autor | 19.04. 2017

Nedávno byly na webu Rady ČRo zveřejněny nezávislé odborné analýzy, vzešlé z iniciativy a na zadání Rady ČRo.

Například analytické  materiály k mediální reprezentace návrhů na zdanění finančních náhrad církevních restitucí a souvisejících témat roku 2016, ke kterým rada přijala stanovisko, že toto téma nebylo ve sledovaném období zpracováno pluralitně.

Zveřejněna je i analýza náboženského vysílání Českého rozhlasu s důrazem na stav během 3. čtvrtletí 2016, která dospívá k závěru, že:

Výsledný mediální obraz církevních restitucí v obsazích zveřejněných ve stejnojmenné webové podsekci je proto ve svém celku nutné označit za jednostranný, nevyvážený (případně neobjektivní) a nekorespondující s normativními požadavky Kodexu ČRo, Zákona o Českém rozhlasu a Zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

Ve středu 19. dubna k tomu bude v sídle rozhlasu na Vinohradské veřejná prezentace a diskuse, které se může účastnit veřejnost. Toto téma by se mělo řešit od 16 hodiny.

Obáváme se, že toto bude nadlouho poslední podobná příležitost nastolit pořádně debatu, která tu velmi citelně chybí. Shodou okolností je právě teď doba, kdy velikonoční vysílání ČRo i ČT drsně připomělo, jak velký problém to je.

10 thoughts on “Český rozhlas vysíláním o církevních restitucích porušoval zákon, tvrdí analýza

 1. Colombo

  Tož sem si tu zprávu prolítl a je celkem divná. Čekal sem trochu víc analytické. Je pravda, že toto téma by bylo hodně složité zanalyzovat, ale přijde mi, že rozbiju-li rozhovor na repliky a zjistím, že 5% replik je nepravdivých, tak nemůžu udělat závěr, že to bylo 95% pravdivý rozhovor, když těch 5% replik může výrazným způsobem ovlivnit vyznění rozhovoru. Můžu říkat 100% pravdu, zejména když něco zamlčím, ale vyznění se může od pravdy pak 100% lišit.

 2. xjur

  Je mi z toho smutni. CR neni ani zdaleka sekularni stat. Politici podlezaji ceenoprdelnikum nebot usiluji o volebni hlasy jejich ovecek. To nas prislo a jeste prijde draho.
  Rada pro RTV, R i TV jsou ve sparech katoliku takze z dani obcanu siri bludy a pomahaji vytvaret novou cirkevni oligarchii.

 3. Slávek ČernýSlávek Černý Post author

  Colombo: máš pravdu. Chtělo by to podrobně projít a rozebrat. Každopádně i těch pár vět zkopírovaných v článku je cenných.

 4. Bílá Velryba

  Je povinnost nás ateistů tam jít. Škoda, že to vím až dnes, protože jsem v práci!!!

  Ale bylo by dobré aby tam někdo z nás šel a udělal i nahrávku. Navrhuji tyto body: a) nevyváženost zastoupení: náboženství oproti ateismu či umírněného antiteismu a sekulárního humanismu, když vezmete jejich zastoupení v populaci. B) sekulární humanismus je také filosofie, má zde své akademické zastánce a filosofy, kteří by měli být zváni to veřejnoprávní televize a rozhlasu, když se mluví o morálce, náboženství a tak dále. C) Kromě více prostoru pro jiné víry než je ta katolicko-muslimská by mělo být více prostoru pro filosofii, i pro tu k náboženství kritickou filosofii. Víc takových praktických článků!

 5. DarthZira

  Jen by vážně bylo moc fajn podobné věci vědět v dostatečném předstihu.
  Pokud bych to věděla třeba minulý týden, tak bych si věci zařídila tak, abych se tam dneska mohla jít podívat, což nemůžu 🙁

 6. Bílá Velryba

  Snad tam někdo šel, tohle je jedna z těch věcí, kam by měli ateisté v ČR obrátit svůj hlavní zájem. Víc takových praktických informací, víc akcí, víc událostí, které můžeme nějak ovlivnit či změnit ve prospěch sekularismu a ateismu. Méně fňukání a více jednání. Jsem za tvůj článek rád.

 7. Pavel

  Byl někdo na té prezentaci? Jak to vyznělo?

 8. Hosamen

  Já jsem to věděl, tak jsem mu to poslal za dvě hodiny ale dva dny, to bylo málo.

 9. Pingback: Posvěcený rozhlas - Jakou roli sehrál kardinál Vlk v pokatoličtění Českého rozhlasu a proč si ČRo nezaslouží označení media veřejné služby | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.