Íránci Sina Dehghan a Mohammad Nouri byli za urážku islámu odsouzeni k trestu smrti

Autor | 20.04. 2017

sina dehghan_7Příval špatných zpráv z posledních týdnů bohužel nekončí. Poté, co byl v Indii zabit tamní kritik náboženství H. Farook, poté, co byl koncem března v Pákistánu spolu s dalšími čtyřmi sekulárními bloggery zadržen Ayaz Nizami, zakladatel Pákistánské ateistické a agnostické organizace, a poté, co byl v téže zemi minulý týden zabit za údajné rouhání se humanista Mashal Khan, přichází tentokrát špatná zpráva z Íránu. V Íránu byl již v říjnu 2015, tehdy ve svých 19 letech, zatčen Sina Dehghan. Provinil se „urážkou proroka Muhammada“ a „urážkou islámu“. Za tyto delikty hrozí v Íránu dle tamního právního řádu trest smrti – podobně jako třeba v Saúdské Arábii a řadě dalších muslimských zemích.

Dehghan „zhřešil“ tím, že nahrával proti-islámsky zaměřený obsah na sociální sítě (mělo jít o aplikaci LINE). Konkrétně se měl negativně vymezovat vůči islámu, Koránu a proroku Muhammadovi. Jeho zatčení přišlo v době, kdy vykonával povinnou vojenskou službu v kasárnách v Teheránu. Do konce vojny mu zbývaly už jen tři dny, když byl zadržen jednotkami Revolučních gard, které v Íránu disponují značnou mocí. Trestním soudem v Araku pak byl odsouzen k trestu smrti za „urážku Proroka“ a dále k 16 měsícům vězení za „urážku nejvyššího vůdce“. Obého se měl dopustit právě vkládáním proti-islámského obsahu na sociální sítě. Kromě něj byli odsouzeni také jeho „spolupracovníci“, Sahar Eliasi a Mohammad Nouri, oba za tentýž delikt.

 

Jakkoliv je odsouzení Eliasiho nepřijatelné, dopadl značně lépe než Dehghan s Nourim. Sahar Eliasi byl odsouzen k sedmi rokům vězení, přičemž po odvolání mu byl trest snížen na tři roky. Dehghanovi a Nourimu naopak odvolací soud potvrdil tresty smrti – oba nyní na rozsudek čekají v „celách smrti“.

Skandální je však nejenom zatčení a odsouzení těchto mladých Íránců, skandální je také skutečnost, na základě které byl Dehghan odsouzen. Jak uvádí zdroj blízký Center for Human Rights in Iran, během výslechu bylo Dehghanovi sděleno, že pokud podepíše přiznání a bude svých činů litovat, bude omilostněn a propuštěn z vězení. Dehghan, který je údajně z již takřka dvouletého pobytu ve vězení psychicky zcela zdevastovaný a trpí depresemi, této nabídce uvěřil a přiznání podepsal. Posléze se však stalo , že toto jím podepsané doznání posloužilo jako důkaz toho, že se „urážky islámu“ skutečně dopustil, a že si tedy zaslouží trest smrti. Koncem ledna letošního roku pak rozsudek smrti potvrdil íránský Nejvyšší soud.

sina_dehghan

Situace navíc byla komplikovaná tím, že se veškeré informace o Dehghanově vynuceném přiznání dostaly na světlo světa až koncem roku 2016. Íránští bezpečnostní a soudní představitelé totiž Dehghanově rodině řekli, že pokud nebudou případ medializovat, bude existovat větší šance, že bude Sina Dehghan propuštěn. „Bylo jim řečeno, že informovat o jeho případu média by hrálo proti nim“, uvedl zdroj íránského Centra pro lidská práva. Rodina těmto slibům uvěřila, stejně jako Sina Dehghan uvěřil tomu, že podepíše-li doznání, bude volný. Problém může spočívat také v tom, že Dehghana zastupuje soudně jmenovaný právník, jelikož jeho rodina si nemůže dovolit soukromého. Připomeňme si, že kupříkladu v Saúdské Arábii jsou do vězení zavíráni i právnici, kteří si dovolili tu drzost hájit před soudem člověka obžalovaného z rouhání se či kritiky islámu. Právník Raifa Badawiho, Waleed abu Al-Khair, tak byl odsouzen k 15 letům vězení.

Dehghan však ještě přeci jenom má určitou naději, že bude trest smrti zmírněn. V březnu podal jeho právník žádost o soudní přezkum rozsudku, která se momentálně vyřizuje. Další alternativou pak pro Dehghana může být znění článku 263 íránského trestního zákoníku. Zatímco článek 262 uvádí, že urážka proroka je trestána smrtí, v článku 263 stojí, že pokud obviněný u soudu řekne, že jeho urážky proroka byly důsledkem hněvu či chyby, trest může být snížen na „pouhých“ 74 ran bičem. Dehghan této možnosti u soudu v dosavadním průběhu nevyužil.

sina_photo

Jisté je to, že Sina Dehghan snáší vězení velmi špatně a bude pro něj nejlepší, pokud se finální verdikt dozví co nejdříve. Podle výše uvedených zdrojů „se Sina cítí velice špatně. Trpí depresemi a neustále brečí. Je držen v cele s dealery drog a vrahy, kteří už mu za dobu jeho pobytu ve vězení zlomili čelist.“

Rozsudek dalšího za urážku proroka na smrt odsouzeného Íránce, Mohammada Nouriho, potvrdil Nejvyšší soud v únoru. O Nouriho případu bohužel nejsou známy žádné další informace a může tak být popraven prakticky kdykoliv.

sina dehghan1

mohammad_nouri

Mohammad Nouri

309 thoughts on “Íránci Sina Dehghan a Mohammad Nouri byli za urážku islámu odsouzeni k trestu smrti

 1. Bílá Velryba

  Nezdá se, že by se muslimové nebo většina muslimů v Íránu radikalizovala kvůli islamofobii. Jsou tam radikální jaksi „sami od sebe“. Zlatá Le Pen, Trump a Wilders. A to Le Pen je ještě málo bojovná proti islámu, málo. Ale naši tzv. liberálové jsou úplně mimo.

 2. Honza Werner Post author

  Le Pen nemá s islámem žádný problém, není proti islámu vůbec. Má problém jen s imigranty.

 3. Bílá Velryba

  Já jí neslyšel, že by byla proti Čechům nebo Slovákům a tak. Nebo že by byla rasistka. Má problémy s imigranty co vyznávají islám. To já taky, tedy jsem proti většině z nich. Ale jde málo proti islámu jako ideologii, to máš pravdu. Ona tak jakoby balancuje a některé výroky popírají ty další. Ale naši tzv. liberálové jsou mnohem horší a mluvím o vrcholných politicích co se tak nazývají, ne o tobě nebo o té menšině liberálů, které za ně skutečně považuji.

  Kdo je proti islámu a není proti vlnám migrace z islámských zemí, je u mě nekonzistentní. Sekulární stát nepomůže vyřešit růst muslimských ghett. To by musela být diktatura, ne sekulární demokracie. Je potřeba posílit sekularismus i omezit migraci muslimů, oboje. Jen sekularismus nestačí.

 4. Bílá Velryba

  Ano, to zásadní je ale toto:

  Kdo je proti islámu a není proti vlnám migrace z islámských zemí, je u mě nekonzistentní. Sekulární stát nepomůže vyřešit růst muslimských ghett. To by musela být diktatura, ne sekulární demokracie. Je potřeba posílit sekularismus i omezit migraci muslimů, oboje. Jen sekularismus nestačí.

 5. A.S. Pergill

  Právě kvůli takovým kauzám narůstá počet potenciálních příznivců někoho, kdo přijde s programem vyhnání/vybití evropských muslimů. A v zásadě se jim nelze divit.

 6. Neznaboh

  V ČR má 95% politiků ještě horší postoj jak Lepenová – terorismus nemá náboženství!

 7. kdo ví

  Podle mě je jasné že Lepenová nejde proti islámu: bojí se totiž že by tím ztratila hlasy křestanských voličů, kteří by to brali tak že jde proti náboženství.

 8. Bílá Velryba

  Na islámu je terorismus ten menší problém. Hlavní problém je ta radikální většina, ne menšina teroristů. Žel většina našich politiků je k islámu málo kritická. Až se sem ta lůza požene, protože se bude přerozdělovat, nebude mít 95% našich politiků sílu říct jasné NE. Terorismus možná nemá náboženství, zato některá náboženství mají svůj terorismus. Ale jsou větší problémy u islámu než je terorismus. Zatím.

 9. kdo ví

  Já osobně bych sem imigranty pustil i kdyby to byli muslimové.

 10. Bílá Velryba

  Já osobně bych sem muslimy až na výjimky nepustil. Argumenty viz. výše. Většina lidí myslím stojí v tomto za mnou, někdy se mýlí většina, jindy menšina, to se stává. Racionální argumenty mají pouze ti, co odmítají tento typ migrace, z druhé strany jsem žádné relevantní argumenty neslyšel a neviděl, a to za celé roky.

 11. kdo ví

  Ale přece mají právo odejít ze své země a jít kam chtějí ne ?

 12. Bílá Velryba

  Podle mě nemají. Musí je většinově chtít ti, co už žijí na daném území, já se také nemohu nastěhovat k sousedovi jen tak, že chci, ani když mam problémy dokonce. On mě vzít nemusí. Kulturní odlišnost (v tomto případě většinová nekompatibilita základních hodnot) vyvolává velké problémy. A ty já nechci. Zatím, už musím jít.

 13. A.S.Pergill

  @kdo ví Mají právo ze své země odejít. ale žádná země nemá povinnost je přijmout.

 14. Ateistický laik

  kdo ví: Já osobně bych sem imigranty pustil i kdyby to byli muslimové.
  A nácky imigranty třeba taky?
  Ale přece mají právo odejít ze své země a jít kam chtějí ne ?
  Maj. Ale my nemáme povinnost je přijmout. Nejsou to už ani dle mezinárodního práva azylanti, co jim hrozí životní nebezpečí.

 15. mulit

  Já jsem proti přísunu čmoudů. Má to IQ v průměru kolem 80, podobně jako cigoši a ještě to vyznává islám. Když se to nebude křížit s bílou populací, bude to žít v gethech a bude to páchat kriminalitu. Když se to bude křížit s bílou populací, poškodí jí geneticky. Jako vizuálně to bude lepší, mě se to líbí, když to je tmavší nebo říznuté, ale mentálně to poškodí genofond. Zvláště negroidní rasa. Tu sem vůbec nepouštět.

 16. xjur

  Ad Kdo vi:
  „Podle mě je jasné že Lepenová nejde proti islámu: bojí se totiž že by tím ztratila hlasy křestanských voličů, kteří by to brali tak že jde proti náboženství.“
  S timto tvrzenim zcela souhlasim. Neplatí to ale jen pro LePenku. Ostatnim je take bliz volebni kosile nez kabat. Je videt, kam to vede, kdyz jsme rezignovali (politici CR, EU, USA, …) na sekularitu. Nabozensti pomatenci se teteli blahem jak nas maji v hrsti. Jedina slusna, spravedliva a lidska cesta je odmitnout vsechna nabozenstvi jako falesna a nabozenske spolky jako spolky podvodniku, tj podle trestniho prava i ekonomicky – zrusenim restituci. Ze se do toho nikdo nehrne je pravda, ale nez se toho dosahne, tak stale zustaneme jednou nohou ve stredoveku. Jsme na tom jako ta LePenka.

 17. Elviin

  Když jsem navštívil Írán, slovo aláh nebo islám jsem neslyšel, dokud jsem sám nepřišel do nepoužívané mešity, kde byl obchod s náboženskou literaturou. Mimochodem jsem sám mluvil v jedné z nejhezčích mešit (Šáh Čerag v Šírázu) o svém pohledu na náboženství, sedělo kolem mne deset lidí. Nikdo mi nehrozil ani pohledem, maximální ohleduplnost z obou stran. Můj pohled na Írán je takový, že islám je tam považovaný za důležitou část identity místních, ale zároveň není inspirací pro většinu populace. Chápou, že to je ideál. Pokud mluvíme o trestech za atestické přesvědčení, pak je to důsledek vrstvy lidí, kteří jsou napojeni na stát a jeho instituce a jim nejde ani tak o ochranu nějakých dogmat, jako spíš o ochranu jejich příjmů a výhod vyplývajících z vazeb právě na stát. Muslimští radikálové jsou něco jako komunisti u nás před r. 89, stnaží se prostě systém udržet. Svou urputnou snahu radikálové omlouvají a vysvětlují muslimskými ideály, které ale omezují ostatní.

 18. Bílá Velryba

  Aha, takže proto všechny průzkumy muslimů v EU i ve světě dopadají tak, že většina tenhle konzervativní islám vyznává a chce podle něho žít a chce trestat odpadlíky a tak dál… Možná mluvíš o 60.letech ve městech jako je Teherán, ale situace se změnila.

  Ano, problém je náboženství jako takové, ale raději jako menší zlo zvolím menší ohrožení než větší, aktuálně. Ne napořád, ale aktuálně. A to větší ohrožení je pro mě jako Evropana islám a migrace muslimů. Nejen islám, nejen migrace. Oboje. A pak je to náboženství, ale nejspíš jednu věc po druhé. Kdo chce vše najednou, nemá často nic. Nevidím nikoho, kdo chce bojovat s náboženstvím jako takovým tím, že zavede důsledný sekularismus a ještě omezí migraci. Nevidím ho a tak volím menší zla. Zatím.

 19. xjur

  Nejvetsim ohrozenim jsme sami sobe, pokud budeme podlezat nabozenskym pomatencum libovolneho razeni.

 20. Bílá Velryba

  Ne, největší nebezpečí je islám a vzrůst muslimské menšiny . Pak je vše ostatní. A podle toho se budu rozhodovat. To lezení do zadku dělají právě dnešní vládci Západu, kteří muslimy vítají a ustupují jim. Jinak u nás jsou proti islámu i docela ne-náboženské strany, takže no problem. Na Západě taky není Le Pen moc náboženská, Wilders taky ne, Trump částečně, ale tam jsou republikáni vždy, demokrati ostatně svym způsobem taky. Multikulturní levice je často méně sekulární než někteří naši konzervativci. Nejhorší jsou ti, co jsou pro křesťanství i islám, to je největší svinstvo vůbec, ala Halík a spol. Zatím a užijte si víkend.

 21. Lukáš

  Chtělo by to doplnit, že Sina Dehgan je křesťanem – konvertitou.

 22. Zverina PEtr

  pokud je konvertitou, i kdyby ho osvobodily odsoudej ho znova za odpadlictvi od viry, a hadejte jaka je za to sazba 😀 a sme tam kde sme byli 😀

 23. Jaroslav Štejfa

  K mulitovi:
  Cituji:Já jsem proti přísunu čmoudů. Má to IQ v průměru kolem 80, podobně jako cigoši a ještě to vyznává islám. Když se to nebude křížit s bílou populací, bude to žít v gethech a bude to páchat kriminalitu. Když se to bude křížit s bílou populací, poškodí jí geneticky. Jako vizuálně to bude lepší, mě se to líbí, když to je tmavší nebo říznuté, ale mentálně to poškodí genofond. Zvláště negroidní rasa. Tu sem vůbec nepouštět.

  Měl bych pár otázek: Co je to za živočichy čmoudi a cigoši? Od jakého IQ se počítají tvorové za lidi? Které náboženství je přijatelné? Kdo patří do bílé populace? Je tato bílá populace ostatním nadřazena nebo podřazena? Jak je definována geneticky nepoškozená populace? Je vzrušující pro bílou rasu šoustat s geneticky poškozeným nebílým člověkem, zvláště s negroidem? Proč si je sem nepouštět pro potěšení?

  Jaroslav Štejfa

 24. mulit

  Cigoši i ostatní čmoudi jsou lidi. Které náboženství je přijatelné – jak v které zemi. V Rusku teď zakázali jehovisty. Bílá populace není nadřazena jiným. Rasy se liší. Co se týká inteligence, tak mongoloidé jsou na tom nejlíp. Ale jen v prostorově vizuálních testech. Europoidé jsou zase lepší ve verbální inteligenci. Negroidé zaostávají v obou oblastech. Na druhé straně, kdyby tu na planetě Zemi byli jen negroidé, tak není nebezpečí nukleární války. Největší svinstva vymysleli bílí. Ingeligentní více zmůže. V prospěšném i hrozivém. Technika, věda je také záležitost europoidů a mongoloidů. Celkový přínos negroidů lidstvu je minimální. Ti se prakticky jen vezou.

  Zda je vzušující šoustat s negroidy nevím, nemám zkušenost, ale jak se s nimi fotila Merkelová a dělala si s nimi selfie, tak to vypadalo, že má chutě…

 25. mulit

  Jo a ještě si nemyslím, že by negroidi byli geneticky poškození. To jsem nenapsal. To sis, Jaroslave, vymyslel nebo mě špatně pochopil. Oni jsou jenom adaptovaní na jiné podmínky, na naše. A já jsem pro, aby europoidé se moc nemísili s negroidy. Protože se sníží unikátnost europoidů. Nevidím důvod vyrábět z lidstva nějaký aritmetický průměr a béžového člověka. A nejde o barvu kůže. Tu bych sám u sebe chtěl snědší. Už jen kvůli sluníčku a že bych se nespálil. Hlavně jde o to, že kdyby to skutečně promísili všechno, tak prakticky můžeš zavřít některé vědní obory. To by se ti už málo pravděpodobně narodily mozky, co by to byly schopné pojmout. Většina míšenců je průměr rodičů. Někdy to hodí vyšší intelekt po bílém rodiči, viz Obama, ale v průměru a statisticky bys bílou rasu znehodnotil, kdybys ji celou smíchal s negroidy. Totéž v případě míchání mongoloidů s negroidy. Míchání mongoloidů s europoidy by nenadělalo škodu.

 26. mulit

  Já tedy nemám nic proti negroidům. Nic mi neudělali. Jestli mi v životě někdo ublížil, tak to byli europoidi. Ale zasazoval bych se, aby negroidi žli tam, odkud pocházejí.

  Pár postřehů z Ameriky:
  Pracovní morálka Afroameričanů je horší než u jiných populačních skupin. Například Wilson (1996) uvádí, že 40 % zaměstnavatelů, kteří mají zkušenosti s černými, je považuje za apatické a arogantní. Pro černé je charakteristická chronická únava a celkově negativní pracovní návyky. Petterson (1997) uvádí, že jedním z faktorů vysoké nezaměstnanosti Afroameričanů je to, že jsou méně motivovaní hledat si práci než jejich bílí vrstevníci. Podle Levina (1997) i mnoho autorů, kteří jinak černým nekriticky straní, uznává, že jejich selhání je často dáno impulzivitou a nedostatkem sebedisciplíny.

  Romové se téměř ve všech zásadních kritériích blíží spíše negroidní než europoidní rase (Romové v České republice, 1999), (Bereczkei, 1993):

  vysoká fertilita, nižší sex ratio, nižší porodní váha, vyšší dětská úmrtnost, nízké rodičovské investice, struktura rodiny (např. velké množství nemanželských dětí), rychlé dospívání, časná sexuální reprodukce, horší zdravotní stav, kratší průměrný věk, vysoká kriminalita, nízké vzdělání, nízká pracovní morálka, osobnostní struktura (impulzivita, neschopnost odložit uspokojení, způsob trávení volného času)

 27. Jaroslav Štejfa

  Ještě k mulitovi:
  Nechci zde zapřádat polemiku na téma rasa a inteligence, nejsem v té věci ani odborník, ani se mi to nejeví nyní důležité.
  Pro mne je rozhodující:
  1) Jsem zastáncem humanismu ve smyslu Všeobecné deklarace lidských práv přijaté v r. 1948 OSN. Tam je otázka ras a náboženství řešena striktně na principu rovnosti před zákonem (stručně řečeno).
  2) Pojmy typu čmoudi, cigoši atd. vnímám jako urážlivé a použít je v diskusi musí podle mně nutně u příslušníků nebělošských ras vyvolávat negativní emoce. Tím je narušena objektivita jakékoliv diskuse.
  3)Jestliže hodnotíte mísení dvou ras jako poškození jedné z nich, nemůžete tvrdit, že ta poškozená není nadřazená.
  4)Negroidé se vezou na vlnách lidského pokroku asi tak, jako ženy, umělci nebo nábožensky věřící, váleční invalidé či co.
  5) Lidské rasy jsou jistě velmi důležitým jevem hodným vědeckého zkoumání, ovšem obávám se, že vaše postoje jsou spíše politického a morálního charakteru a mám pro ně odsudek.
  Jaroslav Štejfa
  P.S. Doporučoval bych se podívat na toto: https://www.osacr.cz/wp content/uploads/2015/12/tahak_kritickeho_mysleni_v04.pdf

 28. Bílá Velryba

  Nesouhlasím s tím, že náboženství jsou si rovna v tom smyslu, že některé nauky jsou více nebezpečné, s tím by zákon měl počítat. To samé některé politické ideologie.

  Jsem také vyznavač humanismu, i Všeobecné deklarace, ale ne všeho v ní.

  Rozdíly mezi rasami v IQ jsou, jde o to, jak je vysvětlit. Toto je článek Petra Tomka:

  „Největší kontroverzi zde kupodivu nevyvolává to, že jsou lidé ze severovýchodu Asie vyhodnoceni nejen jako nejinteligentnější a průměrně i fyzicky nejpokročilejší typ člověka, ale naopak druhý konec škály, který ukazuje některá černošská etnika jako extrémně neinteligentní (kolem IQ 70) a co je zajímavé, Sany (Křováky) dokonce hodnotí někteří testující průměrem IQ 60.

  Poměrně mizerně jsou na tom s inteligencí také domorodí Australané.

  Ano, je to tak, nás Europoidy ani tak neděsí představa že bychom byli předstihnuti, jako to, jaká propast je mezi námi a těmi nejzaostalejšími etnickými skupinami.

  Měl bych říci, že vlastně není překvapivé, že nejméně inteligentní lidské skupiny najdeme právě v Africe. Z genetického hlediska jsou totiž jak Evropané tak Asiaté jen malou podskupinou Afričanů. Takových, ovšem méně úspěšných podskupin je v Africe dosud mnoho.

  Nejběžnější reakcí na toto zjištění je zpochybnění inteligenčních testů a toho, co vlastně takové testy měří. Což o to, na tuto stranu tvrzení lze útočit beze všeho, jenže stejné testy byly použity vždy pro všechna etnika. Některé v nich uspěly více a některé méně. Tento rozdíl byl zachován dokonce i tehdy, když lidé jiného etnika vyrostli v evropské kultuře.

  Co to znamená? Jsou opravdu hloupější? Je známo že evropské dítě s hluboce podprůměrným IQ je sociálně izolované, zatímco děti Afričanů se stejným naměřeným IQ nemívají společenské problémy.

  Můžeme to zdůvodňovat různě, od tvrzení že mají Afričané jiný druh inteligence až po hypotézu že organismus a celá psychika Evropana a Afričana jsou designovány na jinou základní úroveň IQ (ať to znamená cokoli). Jedné věci se ale vyhnout nemůžeme – zjištění že jsme opravdu jiní a to nejen kulturně ale i přímo genetickým nastavením.

  Na takové zjištění by stačilo i mohem méně, než jsou inteligenční testy. Zmíněné měření hladin testosteronu je příkladnou ukázkou. Když víme, jak s námi dokáží změny hladin hormonů zamávat v pubertě, asi i nějak tušíme, že vyladění organismu na vyšší hladiny testosteronu s sebou ponese něco mnohem víc, než jen výraznější sexuální dimorfismus.

  Co z toho vyplývá? O jednotlivci nám toho tyto výzkumy neříkají mnoho, vlastně téměř nic. Rozptyl inteligence i jiných schopností je ve všech etnikách dostatečně široký. Hodně toho ale vypovídá o společnostech, které takoví lidé vytvářejí.

  Při vyšší četnosti výskytu určitých vlastností jim bude odpovídat jak mocenské uspořádání, tak obecná úroveň komunikace i tradiční role mužů a žen. Samozřejmě z toho vyplývá i cosi jako terminální úroveň technologií, které je pak taková společnost schopná užívat, správa měst, chápání ekologicé role, schopnost kultury reagovat na vnější podněty, ochota kultury revidovat své postoje…

  Znamenalo by to také velmi odlišné chápání konfliktů kultur a byl by to i důležitý bod v teorii kolapsů složitých společností. Pokud kultura narazí na překážku, kterou nedokáže řešit už z důvodu svých biologických předpokladů, musí být její kolaps jistý.

  Pokud jsme opravdu tak rozdílní, jak se zdá že jsme, jsou pravděpodobně mnohá „odzkoušená řešení“ kulturně nepřenosná. Nevypovídá o tom něco už to, že posíláme potravinovou pomoc do světadílu, který má potenciál uživit dvojnásobek současné populace naší planety?“

  http://enzmannovaarcha.blogspot.cz/2015/07/socialni-krakatit.html

  Ahoj, už fakt musím. Víkend volá.

 29. Igor Terleg

  „stejné testy byly použity vždy pro všechna etnika.“

  Tak to se dělalo jen na začátku, a i to velmi krátce. Byla to každopádně hrubá chyba. Intelektuální vývoj jednotlivce závisí totiž na kultuře, a to také způsoby, jimž nerozumíme – tedy neumíme připravit test, který by nezávisel. Navíc, existuje Flynnův efekt – tedy nárůst průměrného IQ (asi 3 body za dekádu, testy se proto občas mění aby průměr byl vždy 100; dospělý člověk z 1915 roku by v dnešních testech dosáhl asi 75 bodů!) – jsme opravdu tak drtivě inteligentnější než naší předci z před 100 let? Samozřejmě nejsme, a dokud nejsme ani s to vysvětlit věci jako Flynnův efekt neměli bychom si myslet, že jiné výsledky jiných kultur způsobí cokoliv mimo kulturu.

  Dnešní testy IQ se připravují tak aby v každé kultuře průměr výsledků byl právě 100 a se považují za nesrovnatelné mezi odlišnými kulturami. Občas se někdo pokusí o „srovnání“, naposledy byli to myslím Herrnstein a Murray v „The Bell Curve“, obvykle ale se dojde na to, že neví o čem vůbec píše (nikoli že se „nesmí“, jako to si představují internetoví „odbornici na vědu“).

  „Tento rozdíl byl zachován dokonce i tehdy, když lidé jiného etnika vyrostli v evropské kultuře.“

  Bralo se přitom v dotaz životní úroveň na niž tito lidé vyrostli? Jazyk nimž mluvili doma a mimo domov? A tak dále.

  „Zmíněné měření hladin testosteronu je příkladnou ukázkou.“

  Ukázkou čeho tedy? Až na rozdíly v hladinách testosteronu? Nikdo nepodložil že tyto rozdíly jsou z genů.

  „Jedné věci se ale vyhnout nemůžeme – zjištění že jsme opravdu jiní a to nejen kulturně ale i přímo genetickým nastavením.“

  Geneticky jsme všichni malou podskupinou Afričanů. Jaký to má dopad na, řekněme, intelektuální schopnosti, má-li vůbec, nevíme.

 30. Foxy

  „Pojmy typu čmoudi, cigoši atd. vnímám jako urážlivé.“
  Souhlas. Naprostý.

  A další:
  Hodně zdejších komentů jak by vypadlo ze Streicherova Stürmeru. Nebo Arijského Boje.
  Akorát místo židovského nebezpečí a póvlu jakýchsi Untermensch je zde podsouváno stejně iracionální nebezpečí islámsko/uprchlické, samozřejmě s dalšími Untermensch, a jako východisko podsouván opětovný pád do zadrátovaného totalitarismu a návrat ke „křesťanským kořenům“.
  S tím, že nejhorším nebezpečím je jakési pravdoláskařskosluníčkohavloidnímultikultipražskokavárenství, které v těchto výblitcích nahradilo všeobecné židovské spiknutí, případně židobolševismus kombinovaný s prohnilou degenerovanou demokracií.
  Unii (samozřejmě taky skrznaskrz prohnilou) co nejrychleji rozmetat a rozparcelovat ji na „národní zájmy“, nejlépe v nacionalistickém, chauvinistickém střihu devatenáctého století, a opět se přichýlit k Velkému Dubisku, v jehož láskyplné péči, zajištěné RVHP a Varšavskou Smlouvou nám prej bylo tak dobře a blaženě…

  Děkuji, nechci. Dreimal Nein!

  Ještě jsem neztratil paměť. Na stalinismus let padesátých si pamatuju, a dobře, protože ani v dětském věku člověk není úplně blbej. Sovětskou „spojeneckou“ invasi jsem si vychutnal už jako plně dospělý a následnou okupací podloženou „normalisaci“ jakbysmet. Velká Sametová mne ještě zastihla v plné životní síle, abych si opět mohl pěkně vychutnat následné Velké Tunelování. A svět jsem stihl procestovat natolik, abych si mohl utvořit samostatný úsudek. Takže lživou propagandu současné „doby postfaktické“ mám na háku.

  Neadoruji islám, a vím o něm dost i zevnitř. Dost dobrého i hodně zlého.
  Ale v každém případě se odmítám vézt na soudobé vlně uměle vybičované protiuprchlické/protiislámské, odporně rasistické vlně xenofobie.
  Nebudu nadále k této věci diskutovat, přesvědčovat, apelovat na zbytky rozumu. Mělo by to stejný smysl, jako snažit se zviklat uhlířskou víru Danielovu.
  Ale má volba je jasná.

  Tak, a můžete mě sežrat. I s nasazenou psí hlavou.
  Třeba vám alespoň trochu budu ležet v žaludku.
  HOWGH

 31. toli

  Mám zhruba stejný názor jako Foxy.
  V tom se lišíme od našeho trojjediného i od aspergilla 🙂

 32. mulit

  Ale tu nejde jenom o testy IQ. Já jsem učil na romské škole. Znám ten rozdíl. Nejen že se to ukazuje v testech, ale třeba učebnice nafasovali romští žáci ob rok níže. Tedy nejprve jim dali pro ten jejich ročník, ale to nezvládali, tak dostali učebnice ob třídu níže. Tedy třeba páťáci se učili z učebnic 4. roč. Čtvrťáci ze 3. roča třeťáci ze 2. roč. atd. A nějakou fyziku a chemii a matiku na 2. st – to bylo spíše symbolické učení a jen něco z toho. Přitom dostali papír, že absolvovali základní vzdělání. A co se týká Arabů, tak to sice osobně neznám, ale z toho, co je rozpoznatelné přes média – oni to mají něco mezi cikány a námi. A rozdíly jsou i v rámci Evropy. Lidi, vy sedíte jenom u kompu? Byli jste se podívat v Řecku a třeba v Německu (před islamizací)? Jaký mají Řekové bordel u cest, plastové flašky. V Německu to neexistuje. Vygruntováno, všecko precizní. A co se týká prac. morálky lidí? Vždyť jsem to viděl. Prostě čím jižněji, tím více sluníčka, pohoda, nechce se dělat a ono to ani nejde přes léto. A rozdíly v IQ jsou mezi Němcem a Řekem. A tomu odpovídá i ekonomika. I když to není jenom tím, určitý vliv to má.

  Jaroslav Štejfa – ne, ne neberu tvůj odsudek. Pro mě jsi teoretik, akademik. A tvoje moralizování – to je jako bych se bavil s pobožným.

 33. Bílá Velryba

  Sorry, můj článek zde je od Petra Tomka, předsedy OSACR, já sám svůj názor neřekl 🙂 .

  K islámu a migraci: mam za sebou jasná data, která ukazují na podřadnost myšlení většiny muslimů, co věří na konzervativní srajdy. Nic co nemohu obhájit statistikou. Hezký víkend 🙂

 34. Igor Terleg

  „Já jsem učil na romské škole. Znám ten rozdíl.“

  Myslíte ale, že je to rozdíl působený geneticky?

  „Jaký mají Řekové bordel u cest, plastové flašky. V Německu to neexistuje.“

  Přitom před dvěma sty lety právě Němci byli lenochy a bordeláři Evropy (alespoň té západní), a před sto lety se psalo o „špatné pracovní morálce“ Japonců a Korejců… snad tehdy sluníčko svítilo víc.

  „http://3.bp.blogspot.com/-Jl9R5VRV50Q/U4Vq-bLP7_I/AAAAAAAAWd0/-MHwLIw6qbQ/s1600/iq+map.png“

  Co tyhle testy ale měří? Genetickou schopnost nebo spíš výsledky vzdělávání? Víme i bez nich, že školství v Africe je horší než na Západě.

 35. mulit

  Obecně prostředí, kde je větší potřeba rodičovských investic, selektuje geny pro inteligenci. Inteligentnější muži jsou schopni odhalit nevěru svých žen a inteligentnější ženy jsou na druhou stranu schopny tuto nevěru maskovat. Tento „závod ve zbrojení“ přispěl ke zvýšení inteligence u europoidů a mongoloidů. V subsaharské Africe takový tlak nebyl, jelikož ženy byly více soběstačné jako sběračky. Negroidní muži, i když již byli otci, tedy mohli věnovat více energie pokusům o zvyšování počtu potomků s dalšími ženami.

  * * *

  Mongoloidé dosahují lepších výsledků IQ než bílí a nezáleží na tom, jestli je to v Kanadě, v USA nebo v jejich původních zemích (…). Rushton (1997a) sumarizuje:

  – V USA dosahují vysokých výsledků v matematických testech (nad 650 bodů v Testu školních schopností, tzv. SAT). Američtí mongoloidé jsou v této kategorii výsledků zastoupeni dvakrát více, než je národní průměr. To platí i pro děti z chudých rodin, např. indočínských uprchlíků, kteří do USA emigrovali na člunech (tzv. boat people). Jejich děti dosahují lepších výsledků než europoidé, a to především v matematice.

  – IQ mongoloidů v USA, Kanadě, Evropě, Japonsku, Hongkongu, Tchaj-wanu, Singapuru a Číně se pohybuje v rozmezí 97–116, střední hodnota je 106. Jejich verbální IQ je však o 10 až 15 bodů menší než jejich vizuálně-prostorové IQ. Verbální IQ mají v průměru nižší než europoidé.

  – Mongoloidé v USA dosahují podle předpokladů výborných výsledků ve vědě, architektuře, inženýrství, což odpovídá jejich převazuje ve vizuálně-prostorovém IQ, hůře si vedou v profesích, které kladou důraz na používání jazyka, např. v žurnalistice a v právu.

  * * *

  Mongoloidové a europoidové ve své historii vytvořili velice komplikované sociální struktury (a to nezávisle na sobě na mnoha různých místech). Američtí indiáni dosáhli zhruba poloviny kritérií. Negroidní rasa a australští domorodci (až na výjimky) jich dosáhli podstatně méně.

  I když nemusíme se všemi kritérii souhlasit a mohou se nám jevit jako eurocentrická, je zřejmé, že o něčem vypovídají. Černí si nikdy nezískali pověst intelektuální elity v žádné rasově smíšené společnosti. Intelektuální příspěvky negroidní rasy světu byly a jsou velice malé. Na druhou stranu některé africké kmeny dosáhly vysoké úrovně v oborech jako hrnčířství, metalurgie a hudba.

  * * *

  Pracovní morálka Afroameričanů je horší než u jiných populačních skupin. Například Wilson (1996) uvádí, že 40 % zaměstnavatelů, kteří mají zkušenosti s černými, je považuje za apatické a arogantní. Pro černé je charakteristická chronická únava a celkově negativní pracovní návyky. Petterson (1997) uvádí, že jedním z faktorů vysoké nezaměstnanosti Afroameričanů je to, že jsou méně motivovaní hledat si práci než jejich bílí vrstevníci. Podle Levina (1997) i mnoho autorů, kteří jinak černým nekriticky straní, uznává, že jejich selhání je často dáno impulzivitou a nedostatkem sebedisciplíny.

  * * *

  Romové se téměř ve všech zásadních kritériích blíží spíše negroidní než europoidní rase (Romové v České republice, 1999), (Bereczkei, 1993):

  vysoká fertilita, nižší sex ratio, nižší porodní váha, vyšší dětská úmrtnost, nízké rodičovské investice, struktura rodiny (např. velké množství nemanželských dětí), rychlé dospívání, časná sexuální reprodukce, horší zdravotní stav, kratší průměrný věk, vysoká kriminalita, nízké vzdělání, nízká pracovní morálka, osobnostní struktura (impulzivita, neschopnost odložit uspokojení, způsob trávení volného času).

  Jde o to určit poměr, v jakém se na uvedených faktorech podílejí geny a v jakém prostředí.

  * * *

  Romové jako celek pravidelně v testech IQ skórují v pásmu subnormality. Rozdíl mezi průměrem romské a neromské populace se vysvětluje odlišným prostředím, jiným žebříčkem hodnot (vzdělání není ceněno) atd. Je nepochybné, že prostředí, ve kterém Romové žijí, nepřispívá k rozvoji toho, co inteligenční testy měří. Na druhou stranu se zdá nepravděpodobné, že by rozdílné prostředí bylo jedinou a dostačující odpovědí. Je možné, že se na intelektovém deficitu podílejí i biologické faktory.

  * * *

  Hypotézu o nižší inteligenci Romů podporuje i skutečnost, že mají pravděpodobně menší mozky. Bernasovský a Bernasovská (1999, s. 38, 57–59) zkoumali rozsáhlý vzorek romských dětí ve věku 1–5 let a uvádějí, že mají v porovnání s neromskými dětmi na Slovensku menší obvod hlavy. Rozdíl byl, s výjimkou jednoročních chlapců, statisticky významný.

  Zkušenosti se vzděláváním dospělých Romů (rekvalifikační kursy) shrnuje Šišková (1998):

  Další specifický rys, který je charakteristický pro velkou skupinu Romů, je nízká schopnost generalizace. Pokud jsme říkali obecné teoretické vstupy na počátku každé nové látky, pozornost byla velmi nízká, resp. i když se účastníci snažili, model jako by nepochopili. Až konkrétní jednání je přivedlo k poznání předkládané informace.

  Olejár (1972, s. 103) uvádí, že většina odborníků poukazuje na disporporce mezi jejich poměrně dobrou, někdy až vynikající schopností řešit přiměřené, běžné, praktické životní situace — hlavně v souvislosti s dosažením vlastního prospěchu — a mezi abstraktním úsudkem, kde zpravidla selhávají. Velkým problémem je motivovat Romy ke vzdělávání. Klíma (1988) uvádí, že nemají větší potřebu poznávat cokoli, z čeho není aktuální zisk.

 36. mulit

  Rozdílné evoluční prostředí a jeho důsledky
  1. Časové rozdělení ras
  Podle genetických nálezů se moderní člověk vyvinul v Africe
  před 200 000 lety. K prvnímu rozdělení došlo před 113 000 lety
  (mezi negroidní a mongoloidní/europoidní skupinou). K rozdělení
  na větev mongoloidní a europoidní došlo před 41 000 lety (Feráň
  a Sršeň, 1990, s. 288).
  Jádrem Rushtonovy teorie je, že rozdílnost prostředí, ve kterých
  se rasy vyvíjely, kladla různé nároky na přežití, a tudíž na selekci
  genů, které se podílejí na jejich odlišnosti. Ti, kteří migrovali z Afriky
  do Euroasie, se setkali s náročnějším prostředím, včetně poslední
  doby ledové, která skončila před 12 000 lety. U těchto skupin
  byly větší selekční tlaky na inteligenci, plánování, sexuální
  a osobnostní omezení a rodičovskou K-strategii. Klimatické podmínky
  na Sibiři vytvořily ještě větší selekční tlak než v Evropě.
  Genetické mutace, které se objevily, byly vyselektovány na zá-
  kladě podmínek, v nichž ta která populační skupina žila, tak aby
  se maximalizovala jejich fitness. Tzv. diferenciální K-teorie tvrdí, že
  přestože jsou všichni lidé (v porovnání s většinou subhumánních
  organismů) K-stratégové, někteří jsou více K-selektovaní než jiní
  (tj. K-strategie tvoří kontinuum).
  2. Některé zásadní odlišnosti prostředí a jejich důsledky
  Při popisu vlivu prostředí na evoluci vlastností vycházím, pokud
  není uvedeno jinak, z tzv. klimatické hypotézy navržené Lynnem
  (Lynn, 1991). Přestože je tato hypotéza místy značně spekulativní,
  jeví se zatím jako nejpřijatelnější vysvětlení.
  INTELIGENCE
  Kolonizace mírných a studených zeměpisných šířek vedla k vět-
  ším požadavkům na inteligenci. Hlavní roli hrálo:
  • obtížnější obstarávání obživy,
  • nutnost budování obydlí,
  • přežití v zimě.
  Europoidé
  V posledních 80 000 letech bylo podnebí chladnější než dnes.
  Během poslední doby ledové, cca 24-12 000 let před naším letopoč-
  tem, klesla teplota v Evropě a severní Asii o 5 až 15 stupňů. Prostředí
  bylo podobné tomu, jaké známe z dnešní Aljašky. Na rozdíl
  od tropického a subtropického pásma byla rostlinná potrava sezonní
  a nebyla dostupná během zimy a jara. Lidé se tedy museli
  orientovat na lov velkých býložravců – mamutů , koní, sobů.
  I u moderních lovců-sběračů se proporce lovu a sběru mění se zeměpisnou
  šířkou. Lidé v arktických a subarktických pásmech se
  spoléhali téměř výlučně na lov. Lov na otevřených pláních je obtíž-
  nější než v zalesněné krajině, kde je mnoho možností se skrýt. Objevila
  se nutnost líčení pastí, výroby sofistikovaných nástrojů na
  lov a zpracování velkých býložravců, péče o oděv, obydlí a oheň
  (v Euroasii bylo obtížnější udržovat oheň, naproti tomu v Africe
  jsou spontánní požáry křovisek běžné).
  Významný dopad klimatu na používané technologie se dá dokázat
  např. tím, že mezi současnými lovci-sběrači existuje vztah
  mezi zeměpisnou šířkou a množstvím a složitostí nástrojů, které
  používají.
  Mongoloidé
  Mongoloidé mají o něco vyšší obecnou inteligenci (tzv. faktor g
  – viz dále). V průměru mají značně vyšší vizuálně-prostorovou inteligenci
  a o něco nižší verbální inteligenci než europoidové. To je
  důsledek silnějšího selekčního tlaku způsobeného ještě chladnější-
  mi zimami, než jaké byly v Evropě. Vizuálně-prostorová inteligence
  byla důležitější pro výrobu sofistikovaných nástrojů a zbraní
  a pro plánování a provádění skupinových loveckých strategií.
  Jižní Asiaté
  Jižní Asiaté byli do určité míry vystaveni studeným zimám ješ-
  tě předtím, než migroval i na j ih. V důsledku toho je jejich inteligence
  vyšší než inteligence negroidů, ale nižší než inteligence jiných
  europoidů.
  Američtí indiáni
  Američtí indiáni jsou potomci mongoloidů, kteří migrovali do
  Ameriky ještě před poslední dobou ledovou, která byla příčinou
  klasických mongoloidních rysů a zároveň zvýšení jejich inteligence.
  Když se dostali do Ameriky, našli příznivější klimatické prostředí
  i podmínky pro obživu (např. množství zvěře, která nebyla
  zvyklá na člověka), tj. selekční tlaky na inteligenci byly menší. Na
  podobné selekční tlaky poukazuje i fakt, že mají vyšší prostorové
  IQ než verbální.
  Phelpsová (1993) má na příčinu nižší inteligence indiánů jiný
  názor. Odhady doby, ve které přišli první lidé do Ameriky, se pohybují
  v rozmezí 30 000 až 15 000 let před naším letopočtem. To by
  ale znamenalo, že alespoň část z nich zasáhla doba ledová, která
  vytvořila selekční tlak na inteligenci. Podle Phelpsové hrály roli
  dysgenické faktory:
  • evropské nemoci (které zasáhly všechny vrstvy společnosti),
  • selektivní vybíjení kolonizátory, kteří chtěli získat politickou
  kontrolu (zvláště v případě Aztéků a Inků).
  OSOBNOST
  Rozdílné prostředí kladlo odlišné nároky na selekci genů podmiňující
  kooperaci, plánování, altruismus a schopnost odložit
  uspokojení. V Euroasii se lidé museli více spoléhat na lov než na
  potravu získanou sběrem. Při lovu je spolupráce důležitější než při
  sběračství. Levin (1997, s. 165) uvádí, že podmínky v severní Evropě
  podporovaly rozvoj spolupráce. Nutnos t spolupracovat při
  lov u a následné dělení kořisti selektovalo geny pro sociální chování.
  Reciproční altruismus (a silné skupinové normy) se vyvíjel
  v podmínkách vzájemné závislosti. Míra této závislosti byla větší
  u lovců než u sběračů.
  Buss (1999, s. 77) uvádí, že nutnost lovit přispěla k:
  1. utváření koalic mezi muži,
  2. rozvoji recipročního altruismu, sociální výměně (úspěšný lovec
  se podělil s méně úspěšnými, v případě jeho neúspěchu při dal-
  ším lovu dostal zase od nich),
  3. dělbě práce,
  4. rozvoji nástrojů.
  Jedinec zvýšil svoji zdatnost tím, že byl poctivý a kooperativní.
  Plánování je méně adaptivní v teplých klimatech, kde je potrava
  dostupnější a rychleji se kazí. V těchto klimatech tudíž nebyla
  schopnost plánovat do budoucnosti pod takovým selekčním tlakem
  jako v chladnějších klimatech.5

 37. mulit

  Odložení slasti
  Černé děti dávají přednost menší odměně hned před větší odměnou
  později. Mischel (1961) provedl experiment, ve kterém
  dětem nabízel čokoládu, kterou mohly mít hned, ale pok ud by
  počkaly týden, dostaly by dvě. Černošské děti jednoznačně preferovaly
  jednu čokoládu hned. Bílé děti z kontrolní skupiny dávaly
  přednost větší odměně později. Michel uvádí, že rozdíl byl tak velký,
  že si experiment nevyžádal statistické zhodnocení výsledků.
  Na neschopnosti odložit slast se podílejí tyto faktory:
  • extrémní orientace na přítomnost,
  • impulsivita,
  • nedostatek volní kontroly/nedostatečně vyvinuté superego.
  Podobný experiment byl prováděn na jihu USA (Price-Williams
  a Raminez, 1974). Desetiletým dětem bylo např. nabídnuto 10 dolarů
  hned, nebo 30 dolarů za měsíc (event. menší čokoláda/dárek
  hned, nebo větší později). Mezi Afroameričany a Hispánci byl ve
  schopnosti odložit slast malý rozdíl (preferovali okamžité uspokojení),
  ale významný rozdíl byl zaznamenám mezi těmito dvěma
  skupinami a bílými Američany.
  Neschopnost odložit slast ovlivňuje pravděpodobnost kriminálního
  chování. Většina krádeží je páchána lidmi , kteří chtějí
  „malé množství hned“.

  To je jako by to psali o cikánech.

 38. mulit

  7. Sport
  Biologické odlišnosti jako předpoklady vysokých výkonů
  Úspěšnost černých ve sportu do velké míry určují biologické
  předpoklady (Entine, 2000). Černí jsou výborní ve sportech vyžadující
  běh a skok, ale ne v plavání. Např. na olympijských hrách
  v Barceloně v roce 1992 vyhráli černí běh na všechny vzdálenosti,
  ale žádný se nekvalifikoval do plaveckého týmu USA. Pravděpodobně
  je hlavním faktorem selhání v plavání vyšší hustota kostní
  hmoty (o 5 až 20 %). 3 0
  Západní Afričané mají poněkud jiné složení svalové hmoty
  (např. významně více rychle se stahujících vláknech ve svalech)
  a anaerobních enzymů než bílí. Rychle se stahující vlákna ve svalech
  poskytují výhodu v explozivních, krátkou dobu trvající výkonech,
  jako je např. sprint. Afričané z východní a jižní Afriky mají
  svaly, které umožňují větší výdrž, vzhledem k tomu, že produkují
  málo kyseliny mléčné a jiných produktů svalové únavy. Rozdíly
  v hustotě kostí začínají již v prenatálním období. Černí mají vyšší
  hustotu vápníku v kostech, větší celkové množství draslíku a více
  svalové hmoty. Dalšími faktory podmiňujícími úspěchy černých (s
  variacemi mezi jednotlivými subpopulacemi) v některých druzích
  sportu jsou: méně tělesného tuku, delší nohy, užší boky a lehčí
  pánve.31
  Černí jsou nejlepší ve sportech, které vyžadují rychlé reflexy
  a okamžitou fyzickou připravenost, jako jsou box, sprint, skoky,
  basketbal, běh přes překážky. (Rozdíly v běhu a skoku se objevují
  již v 5 letech.) Méně úspěšní jsou ve sportech a disciplínách, které
  vyžadují koncentraci. Zajímavou analýzu provedli Worthy
  a Markle (1970), srovnávali úspěšnost bílých a černých Američanů
  V rámci jednoho typu sportu tak, aby eliminovali socioekonomické
  faktory. Zjistili, že i v rámci jednotlivých sportů jsou černí lepší
  v aktivitách, které vyžadují okamžitou reakci a horší v aktivitách,
  které umožňují hráči zvolit si vlastní tempo (tzv. self-paced). Např.
  v baseballu jsou černí disproporčně zastoupeni mezi pálkaři (hitters)
  ve srovnání s nadhazovači (pitchers), event. v basketbalu jsou
  černí úspěšnější při střílení košů ve hře a méně úspěšní ve střílení
  při přerušení hry.
  Černí nemají prakticky žádné zastoupení v závodním šachu,
  bridži, scrabble a dalších hrách, které vyžadují mentální schopnosti.

 39. mulit

  Všechno, co tam čtu v té diplomové práci, nebo co to je, tak to odpovídá tomu, čeho jsem si všímal už dávno. Jestli tomu nějaký nevzdělaný Jaroslav Štejfa nevěří a vyrobil si ve své hlavě pohádku o rasové rovnosti, tak to je jeho problém. Já si jen vyprošuji, aby mě peskoval nějaký komediant, co je schopen akorát plodit z poloviny bezobsažné verbalistické slohovky. Ale s takovým si já poradím raz dva!

  Jestliže to příroda takto tisíce let tvořila, tak velké rozdíly, je jasné, že se to nemá míchat! A mají žít extra. Černí se nemají tahat do Evropy. Všechny lodě s uprchlíky z Afriky odvozit zpátky do Afriky. Nezabíjet, nestřílet, jen vozit zpět.

 40. Bílá Velryba

  Petr Bakalář je psycholog a nemá co dělat s Adamem Bartošem, kdo se trochu zajímá o vědu, nemůže něco takového vůbec vypustit z úst. Petr Bakalář je syn psychologa Eduarda Bakaláře. Citace jsou z Tabu v sociálních vědách. Podle něho mají Židé nejvyšší průměrné IQ vůbec. Ale nemá rád judaismus. Ostatně třeba já nemam rád žádná náboženství, byť některá jsou víc nebezpečná. Napsal i knihu pro ateisty: Bůh jako psychický virus. Zatím.

 41. Igor Terleg

  @sam
  „Ale přijde mi takový antisemitský a krajně pravicový. “

  První věc na hlavní stránce je kniha známého popírače holocaustu. To musí určitě být čistě vědecký web, žádná neonacistická žumpa.

  @mulit
  „té diplomové práci“

  LOL, tohle není žádná „diplomová práce“ nýbrž populární kniha jejíž autor je prý podnikatel nikoli aktivní výzkumník, i když vystudoval psychologii. Jsem také uviděl www. ivtt.net/romove.php; stalo mě to 5 minut než jsem našel, že ještě větší rozdíly ve výsledcích vzdělávání byly mezi dětmi z polských velkých měst a venkova, také polští venkované mají průměrně víc děti atd.; mohl bych přímo změnit v tomto textu „Romové“ na „venkované“ a „Neromové“ na „měšťané“, a všechno by obstálo (až na čísla, kde by bylo nutné rozdíly zvětšit). Pak mohl bych přijít na teorii o genetickém rozdílu mezi měšťany a venkovany.

  Že někdo může takovou přehlednou volovinu brát vážně.

  Pak jsem začal číst kapitolu o Židech a jsem to nevydržel. Rozhodně tato kniha patří do toho „vzdělávacího institutu“, rovnou s popírači holokaustu atd.

 42. Igor Terleg

  „Petr Bakalář je psycholog“

  Prý jen studoval psychologii, pak ale jako psycholog nepůsobí a ani nevede žádný psychologický výzkum. Což nemá větší význam, ani univerzitní diplom nezabrání nikomu psát úplné bláboly.

 43. Igor Terleg

  A ještě: tak kolem 1947 bychom psali o krvežíznivých Evropanech, Židech teroristech a mírumilovných muslimech. 70 let nato se zdá úplný opak. To musí být v genech.

 44. Jaroslav Štejfa

  Celá diskuse okolo ras a jejich vlastností je podle mne praštěná z velmi jednoduchého důvodu. Charakteristika jakéhokoliv člověka, může být jakáhokoliv í a může být jakkoliv věrohodně dokumentována. Vždy takový člověk podléhá v civilizovaných zemích příslušnému právu a požívá nároky ve smyslu Všeobecné deklarace lidských práv, na což upozorňuji poněkolikáté. Pokud tento ústavní dokument nechceme porušit, nebo se ho zříct, musíme se chovat podle něho. Na to nemá vůbec vliv, zda je někdo inteligentnější, línější, menší, slepý, starý, atd atd.
  Když dáme mulitovi zapravdu, co z toho plyne pro naše další chování? U mne samotného si myslím, že nic. Takže jen odvádí pozornost. Kdysi zde uveřejněný tahák kritického myšlení má, mimo jiné, pravidlo diskuse „Neutíkej od tématu, buď věcný.“
  To, co zde debatujeme, je momentálně politika, nikoliv filosofie či věda. Politicky je katastrofa tvrdit polovině populace, že je nějak geneticky zaostalá a já samozřejmě patřím k té druhé, neboť vede pouze k válce nebo teroru. Kdysi za druhé světové války, když Wehrmacht obsazoval Ukrajinu, vítali ho obyvatelé s jásotem, květinami. Ovšem jen do té doby, než jim došlo, že jsou podlidé.
  Jaroslav Štejfa

 45. Foxy

  Ad: „Můžete do příště třeba rozebrat ten článek Petra Tomka.“
  Na tom není co rozebírat. To se dá vzít na vědomí a vyslovit souhlas – co víc…
  K dalšímu diskutovat nebudu, nehodlám zvedat flame.
  Věřící neřesvědčím.

 46. Bílá Velryba

  Já jen, že Petr Tomek píše to samé co Bakalář v podstatě. Musíte si v tom udělat jasno.

  Já jsem v tomhle neutrální, přečetl jsem si jak Bakaláře, tak „Jak neměřit člověka“ od Goulda. Nemam v tom jasno. Jen opravuji některé lidi co dělají z Bakaláře Bartoše. S tím nesouhlasím.

  Zato u islámu mam jasné statistiky a ne jen pouhou víru v multikulturalismus, mně sluníčkářství nestačí. Vidím výsledky na pařížském i jiném předměstí.

  Zatím a někdy 🙂

 47. Igor Terleg

  „Evoluční psychologové a někteří jsou i biologové.“

  Psychologie celá a evoluční psychologie především jsou velmi problematické. Nemyslím tím, že je to pavěda (i když evoluční je hodně blízko), přesto jen 36% psychologického výzkumu obstojí opakování: https://osf.io/ezcuj/wiki/home/ ; je to naprostá pohroma. Pokud ale někdo se doposud nevšiml, že r/K selection byla vyvracena, pak je to určitě pavěda.

  „Bakalář není popírač holocaustu.“

  Není, ani na tom institutu nejsou pouze popírači. Kapitola o Židech v jeho knize přesto opakuje spoustu falešných názorů, které se obvykle vyskytují na webech jako je stormfront.

  „u islámu mam jasné statistiky“

  Patří tam snad „270 milionů obětí islámu“?

 48. Bílá Velryba

  Pro mě je evoluční psychologie na celé psychologii asi nejvíc vědecká. Oproti psychoanalýze a kecací psychologii rozhodně. Psyché ani žádné jiné než evoluční vysvětlení mít nemůže, jinak už by zde zbyla jen mystika.

  Myslím statistiky o názorech muslimů v EU i mimo EU. Dále statistiky kriminality a tak dále. Ostatně i zkušenosti z ghett nejsou k zahození. Minulost mě moc nezajímá, statistiky z nedávné minulosti mě zajímají, od Gallupova ústavu, Pew Research a spol. Hezký zbytek dne, už musím. Tak zase někdy.

 49. mulit

  Rozdíly jsou mezi muži a ženami a rozdíly jsou i mezi rasami. Jestli to někdo popírá, tak je hlupák. A je mi jedno, pokud je ateista k tomu.

  Ale to nepramení z touhy se povyšovat. Z toho by měli vyvodit závěry a vědět o tom třeba adoptivní rodiče nebo pěstouni, kteří si vezmou romské děcko a myslí si, že bude i mentálně vždy bílé, když ho budou vychovávat bílým způsobem. Jenže pak jsou překvapení, když holka už v 13 si najde kluka a partu atd. A škola ji moc nevoní, atd. Jsou přece takové příběhy. Ve Švédsku, kde vychovávali od miminka příslušníka negroidní rasy a totéž pak překvapení. No tak kukačka je vždycky kukačka. I když ji krmíte, tak je to pořád kukačka a ne vaše mladé. Já bych třeba do adopce romského děcka nešel. Právě z těch důvodů. Geny jsou svině. Ale může mít štěstí a převáží vliv výchovy a geny bude mít „bílé“ nebo světlejší. A pozor – rasista nejsem. V Superstar jsem posílal SMS Martině Balogové – cikánka a Vlastíkovi Horvátovi – cikán. A stálo mě to dost peněz. Fandím všem cikánům, co něco umějí. A muzikální oni jsou. A to je taky příroda. Ani nepotřebují noty. Slyší to. Slyší akordy, mají rytmus v těle. Prostě každá rasa, každé etnikum má svoje. Lidi nejsou stejní. A já netvrdím, že mít vysoký IQ je výhra. Mně to je k hovnu. Mnohem lépe by se mi spalo a možná i žilo , kdybych měl IQ těch 80. Čím nižší IQ, tím méně starostí. Čím vyšší, tím více člověk přemýšlí a že by to bylo jen dobré, to teda říct nemohu. Když tedy píšu o někom, že má IQ 80, nepíšu, že ho nemám rád. Mám rád i pejska a ten má IQ ještě nižší. A není to přezíravý přístup. V reálu se k tomu člověku budu chovat maximálně ohleduplně, vstřícně, ochotně a moji kamarádi jsou lidi třeba jen SŠ nebo vyučení. Právě proto, že nesnáším vysokoškolské náfuky a intrikány. Protože čím má kdo vyšší inteligenci, tím spíše vymyslí nějakou levárnu nebo bude pózovat. To je mi milejší jednoduchá prostota. Ale pokud chce mít bílá rasa dostatečný počet vědců – nemůže se křížit s negroidy. Otázkou je, zda jsou ti vědci k něčemu, když na jedné straně vyrobí jadernou elektrárnu, ale na druhé straně atomovou bombu. Možná by mně osobně bylo líp někde mezi Prahy v Amazonii.

 50. A.S. Pergill

  @Foxy a toli
  Článek, pod nímž diskutujeme, přináší jasný důkaz, že nebezpečí islámu není iracionální, ale zcela reálné. A, pochopitelně, o podobných případech se dozvíme pouze tehdy, když se v dané zemi najde někdo s dostatkem odvahy, aby informace o nich poskytl médiím. A řada médií je silně cenzurovaná a informace tohoto druhu blokuje.
  Jinými slovy: Islamizaci Česka, potažmo Evropy, je třeba zabránit všemi dostupnými prostředky. Jinak budeme muslimy vyvražděni a případné etické či jiné zábrany použití těch či oněch účinných prostředků se tím stanou irelevantními.

 51. A.S. Pergill

  @Foxy speciálně:
  Oni Židé provozovali mezi světovými válkami stát, kde by neŽidé byli rasisticky utlačováni, případně systrmaticky zabíjeni, jak to dělají muslimové s nemuslimy?

  Až nebudou v islámských státech existovat zákony znerovnoprávňující muslimy a nemuslimy, trestající ateismus smrtí apod., pak nebudou musimové ve vyspělých státech téměř nikomu (vyjma nějakých superortodoxních skinů) vadit. Do té doby budou představovat letální ohrožení pro všechny ateisty a vyznavače „islámem netolerovaných“ náboženství. A do té doby budu také jednat podle hesla:
  „Raději milion mrtvých muslimů než jeden mrtvý ateista.“ Čistě na základě přísloví o košili a kabátu.

 52. Igor Terleg

  @Bilá Velryba
  „Pro mě je evoluční psychologie na celé psychologii asi nejvíc vědecká. Oproti psychoanalýze a kecací psychologii rozhodně.“

  Psychoanalýza je už dávno mimo, myslel jsem spíš na věci jako experimentální. I tam je ale spousta potíží. Pokud bych měl stručně popsat evoluční psychologii pak je to špatná experimentální a k tomu báchorky o evolučních strategiích. A tím už myslím co se aspoň snaží předstírat vědu, nikoli populární popevopsych jako je Kazanawa apod.

  „statistiky z nedávné minulosti mě zajímají, od Gallupova ústavu, Pew Research a spol.“

  Já tyhle znám a nevidím tam důvod abych se nějak z muslimů děsil. Vidím tam spíš důkaz, že se názory společností mění především s životní úrovní (i když to není jediný faktor), stejně jako bylo to s evropskými křesťany.

  @mulit
  „Rozdíly jsou mezi muži a ženami a rozdíly jsou i mezi rasami.“

  Na rozdíl od pohlaví rasa nemá žádný biologický základ (a ani pohlaví není tak jednoduché jak by se to zdálo). Pokud to někdo popírá pak si může klidně psát o flogistonu.

  „Jsou přece takové příběhy.“

  Je i spousta příběhů, že si někdo vzal úplně bílé dítě a pokus o výchovu selhal tak či jinak. Funguje to ale tak, že je-li dítě bílé tedy právě „pokus o výchovu selhal“, není-li bílé, pak můžou za to „cikánské/černošské/atd. geny“, naprosto že je nějak cizí.

  I když ironicky Romové jsou přece Indy, tedy kdyby tyhle báchorky o rasách brát vážně, pak je to rasa… bílá. Dokonce vzor Árijců.

  Podobně to funguje i s muslimy: když vraždí rodilý Evropan pak vraždí jen a pouze on, ať už z jakýchkoli důvodů a drtivou většinou se ani o tom nedozvíme. Když ale vraždí muslim, pak je to ve jménu celé muslimské komunity, i když vraždí svou bývalou milenku a je to zpráva na první stránky serverů a některých novin skrz naskrz celou Evropu. Opravdu to nevidíte?

  „Fandím všem cikánům, co něco umějí. A muzikální oni jsou. A to je taky příroda. Ani nepotřebují noty. Slyší to. Slyší akordy“

  Si snad myslíte, že je to nějak zvláštní? Že snad než byly noty a všeobecné vzdělávání i s hudební výchovou nikdo mimo cikánské tábory neuměl hrát?

  @Pergill
  „Oni Židé provozovali mezi světovými válkami stát, kde by neŽidé byli rasisticky utlačováni“

  Kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde. Za takový stát se považoval Sovětský svaz, i když se tam lidé vraždili z jiných důvodů. To ale přece nevadilo, kdo by si jel do SSSR zprávy ověřit? Ani před vznikem SSSR, stačila židovská údajná snaha o nadvládu nad světem (Protokoly sionských mudrců).

  Teď místo Protokolů máme Eurabii.

 53. Bílá Velryba

  „Já tyhle znám a nevidím tam důvod abych se nějak z muslimů děsil. “

  Já je právě znám dobře a proto muslimy odmítám a vidím, že se jejich názory v Evropě (ve světě též) nemění k lepšímu ani v dalších generacích. Ne dostatečně.

  Co se týče evoluční a experimentální psychologie, tak ty se překrývají, například přitažlivost má hodně evolučně pojatých experimentů a tak dále. Viz. Buss nebo Helen Fisher. Nevidím v tom rozpor. Evoluční je experimentální. Zatím.

 54. Igor Terleg

  „se jejich názory v Evropě (ve světě též) nemění k lepšímu ani v dalších generacích.“

  Je přitom nutné i znát změny jejich situaci, jinak hned dojdeme k závěru, že zničili jsme (tedy Západ) státy a natlačili do nouze 100 milionů muslimů (což je pravda) a oni nám za to nechtějí děkovat, a nevíme ani proč. Není jen muslimskou záležitostí, že čím se komunita cítí chudší a ohroženější, tím konzervativnější názory přijímá.

  Co se týká muslimů v Evropě, nejlépe to popsal Max Fritsch: „We called for workforce and people came.“

  „například přitažlivost má hodně evolučně pojatých experimentů a tak dále. Viz. Buss nebo Helen Fisher“

  To jste mě rozesmál, Buss je prvořadý příklad špatného pavědeckého „výzkumu“, jakého je evoluční psychologie plná. A není myslím náhodou, že jste právě jeho zmínil, tam není ani moc lepšího vůbec.

 55. mulit

  Igor Terleg
  Na rozdíl od pohlaví rasa nemá žádný biologický základ (a ani pohlaví není tak jednoduché jak by se to zdálo). Pokud to někdo popírá pak si může klidně psát o flogistonu.

  Mýlíš se. Rozdíly mezi rasami jsou. Pokud je nevidíš, jsi ignorant.

  Si snad myslíte, že je to nějak zvláštní? Že snad než byly noty a všeobecné vzdělávání i s hudební výchovou nikdo mimo cikánské tábory neuměl hrát?

  Já hraju také bez not. Ale o tom jsem nepsal. Psal jsem o tom, že cikáni mají hudební talenty. Na to, jak mají v průměru nižší IQ, tak v oblasti hudby jsou talentovaní. Některé věci jim nejdou (třeba plavání) – na škole, kde jsem učil, ani nechodili na plavák, respektive bylo zavedeno, ale samé omluvenky, nechodili. Taky jim nejde fyzika, matika. Ani čeština. Neznám moc cikánů spisovatelů, nebo vědců nebo závodních plavců. Zato znám spoustu cikánů muzikantů a zpěváků. A moje děcka z mé tehdejší romské třídy, kde jsem učil, milovaly hudebku. A na rozdíl od bílých oni neseděli v lavicích, ale tančili u toho. Když jsem hrál na klavír nebo klávesy a zpívali jsme, oni zpívali i tančili. Mají jiný temperament a silněji prožívají hudbu. Já mám srovnání. Učil jsem bílé i cikány. Problém vás, některých, zdůrazňuji slovo některých zdejších diskutujících, je, že trávíte svůj život u kompu, u maminky a svých představ. Nesetkali jste se s těmi etniky, nepracovali jste s nimi a neprocestovali jste ani Evropu. Nemáte tušení, jak moc se liší i národy v rámci jednoho kontinentu.

 56. Igor Terleg

  „Mýlíš se. Rozdíly mezi rasami jsou. Pokud je nevidíš, jsi ignorant.“

  Umíte to nějak podložit vážným vědeckým výzkumem? Teď to píšete jako ty ekomaminky úplně jisté, že „očkování způsobuje autismus, pokud to nevidíš jsi ignorant“.

  „Já mám srovnání.“

  Tohle tvrdí i ekomaminky. Zkušenosti jednoho člověka, nebo i několika lidi, ať už si myslí o sobě cokoliv, nejsou výzkum.

  „Nemáte tušení, jak moc se liší i národy v rámci jednoho kontinentu.“

  Já to dobře vím jak moc se liší i různé skupiny rámci jednoho národu, a i jednoho města. Národy také. Na rozdíl od ekomaminek apod. ale nemusím vidět všude geny ani vymyslet rasy.

 57. Bílá Velryba

  „Je přitom nutné i znát změny jejich situaci, jinak hned dojdeme k závěru, že zničili jsme (tedy Západ) státy a natlačili do nouze 100 milionů muslimů (což je pravda) a oni nám za to nechtějí děkovat, a nevíme ani proč. Není jen muslimskou záležitostí, že čím se komunita cítí chudší a ohroženější, tím konzervativnější názory přijímá.“

  Absolutně nesmyslné, že za jejich krizi můžeme my, Západ. Ale hlavně to nijak nezlepšuje situaci kterou jsem uvedl. Muslimové na Západě mají vyšší min. mzdu než Češi, takže jen tím to není. V ropných státech jsou často obyvatelé bohatí, lepší to není.

  Na Busse mam opačný názor. Na Helen Fisher také. Takže opět: neshodneme se. Akorát já mam své názory podložené statistikami a vědou, vy máme své názory spíš citově podbarvené. Zatím.

 58. Igor Terleg

  „Absolutně nesmyslné, že za jejich krizi můžeme my, Západ.“

  Srovnat postup v poraženém Německu, kde vítězové postavili zbrusu nový stát po II válce a v poraženém Iráku, kde stát byl naprosto zrušen a nová loutková vláda ovládala snad nejbližší okolí Bagdádu tak je to vidět. V jiných zemích je to dokonce i hůř, ani se nepředstírá, že tam vůbec něco jako stát by mělo fungovat.

  I když Západ nemůže za jejich krizi obecně, za její současné vyvrcholení určitě ano.

  „Muslimové na Západě mají vyšší min. mzdu než Češi“

  Každý se srovnává s nejbližším okolím, ne s nějakou vzdálenou zemi; i ti nejchudší Češi jsou na tom lépe než spousta lidi uprostřed Afriky, to ale neutěší. A aby mít minimální mzdu musí člověk pracovat, zatímco muslimové na Západě jsou poslední k přijetí, první k propuštění, což už bylo několikrát přezkoumáno.

  (A ani není to otázka kvalifikaci: kupř. muslimové tuniského původu ve Francii mají téměř stejné procento vysokoškolsky vzdělaných jako rodilí Francouzi, nezaměstnanost i platy ale na úrovni jako muslimové alžírského původu což je nejhůř vzdělaná skupina.)

  „V ropných státech jsou často obyvatelé bohatí, lepší to není.“

  Průměrně bohati. I v ropných státech jako Bahrajn nebo Saudská Arábie medián příjmů na rodinu není mnohem větší než v ČR, na hlavu je významně menší. Že je nějaký král nebo emír báječně bohatý, neutěší.

  „Na Busse mam opačný názor.“

  To ale není otázka vašeho názoru, Bussův „výzkum“ byl vyvracen (lépe řečeno zesměšněn) v r. 1999: http://www.sscnet.ucla.edu/anthro/faculty/fiske/facets/eagly&wood.htm ; i když každý kdo zná základy statistiky měl by se hned všimnout co všechno Buss zpackal, stačí si jen přečíst a je to opravdu vidět.

  Na Fisherovou názor zatím nemám, můžete klidně mít opačný.

  „své názory podložené statistikami a vědou“

  Jako Bussem. LOL.

  „Zatím.“

  Je to už asi pravidlo internetových diskuzi, čím víc že se někdo loučí, tím větší pravděpodobnost, že se hned vrátí.

 59. A.S. Pergill

  @ Igor Terleg
  – SSSR zuřivě popíral a mlžil jakékoli zločiny, vyvražďování obyvatel apod. V podstatě to byla oficiální linie až do nástupu Gorbačova a některé věci byly oficiálně přiznány až za Jelcina po rozpadu SSSR. Stalinskou propagandu, popírající všechny tyto věci jako pomluvy, dobře reflektují známé Fučíkovy reportáže ze SSSR, za mého mládí povinná školní četba.
  Muslimové se naopak příslušnými zločiny chlubí a zcela jednoznačně prohlašují, že je budou páchat všude tam, kde se dostanou k moci
  – „Proletářský internacionalismus“ byl spíše pláštíkem pro velkoruský šovinismus než pro sionismus. Lenin a Stalin sice byli židovští míšenci a další Židé se pohybovali kolem nich, ale nikdy se jim nepodařilo převzít absolutní moc založenou na etnickém principu (jak je tomu v Izraeli), naopak mnozí byli vypuzeni a/nebo zlikvidováni (třeba Trockij, Kameněv, Zinovjev)
  Islamismus je proti tomu jednoznačně politický islám. Je-li někdo muslimem, je automaticky také islamistou. A automaticky podporuje všechny zrůdnosti definované Mohamedem, tedy i vyvražďování ateistů.

 60. Igor Terleg

  „SSSR zuřivě popíral a mlžil jakékoli zločiny“ „„Proletářský internacionalismus“ byl spíše pláštíkem pro velkoruský šovinismus než pro sionismus.“

  Nevadilo. Tak antisemité odůvodňovali svoje názory. Než vznikl SSSR měli Protokoly, dřív báchorky o únosech křesťanských děti. Jako jsem napsal, kdo chce psa bít, hůl si najde.

  „Je-li někdo muslimem, je automaticky také islamistou. A automaticky podporuje všechny zrůdnosti definované Mohamedem, tedy i vyvražďování ateistů.“

  A ti muslimové, kteří šli se zúčastnit křesťanských bohoslužeb po vraždě francouzského kněze, kteří napomáhali v úklidu zničeného židovského hřbitova i vybírali peníze na rekonstrukci, kteří šli v Londýnu na most vyjádřit solidaritu z oběťmi posledního útoku snad neexistují? Nebo budete kecat o taqyii?

 61. mulit

  https://www.youtube.com/watch?v=O_tb2KKjUpM

  Co ten vyvádí s hlasem. Prostě čmoudi umí a jdou muzikální. Už od dětství. Na tom si trvám. Mám osobní zkušenost s cikány a jejich muzikálností. Nejsem rasista. Jedny z mých kláves (Yamaha PSR S 650) jsem kupoval od cikána! Plno zdejších sluníčkových žvanilů by to neudělalo. Protože na hubě pózovat a moralizovat umí každý. Dokázat skutkem ovšem už ne! Já se cikánů neštítím. Ale umím je popsat. Pravdivě popsat nějaké etnikum není nic, za co bych se musel stydět. Naopak je to moje přednost. Latinoameričané jsou také muzikální. Tam je to hodně namíchané, černoši s bílými a s domorodými indiány. Je to zajímavé, mám je rád. Ale to neznamená, že je nutné vyrábět z Evropy další Latinskou Ameriku (nebo spíše arabsko-africkou Evropu), jak si přeje Merkelová a další. Jsem proti tomu. Nevidím důvod, proč by musel být každý kout země promíchaný. Na to je nějaký předpis nebo příkaz? To je nějaká povinnost? To někdo nařídil?

 62. DarthZira

  Igor Terleg
  „A ti muslimové, kteří šli se zúčastnit křesťanských bohoslužeb po vraždě francouzského kněze, kteří napomáhali v úklidu zničeného židovského hřbitova i vybírali peníze na rekonstrukci, kteří šli v Londýnu na most vyjádřit solidaritu z oběťmi posledního útoku snad neexistují? Nebo budete kecat o taqyii?“

  Jste tu moc krátce, abyste to znal, ale odhadl jste to dost přesně. Argumenty budou v zásadě tři:
  1) „no true Scotsman“ – tedy že tito lidé ve skutečnosti nejsou muslimové;
  2) taquia – tedy že lžou a přetvařují se;
  3) že je jich stejně zanedbatelný počet, takže jsou pro nás zcela nezajímaví a nemá smysl se o nich bavit.

  A pokud jde o ten systém „osobní anekdotické zkušenosti jsou hlavním/jediným důkazem“, tak ten taky nelze některým lidem vymluvit. Pokoušet se o to je zcela zbytečné, to i boj s větrnými mlýny má větší smysl 😀
  Něčí „zasvěcené“ názory na to, jaké „jsou“ („v průměru“ či „v globále“) jednotlivé národy či rasy, jsou totiž na podobné úrovni, jako kecání štamgastů u piva v „žižkovské čtyřce“ na téma, že ženy „přece od přírody“ nemají talent na matematiku nebo na to, aby dokázaly dobře řídit auto, natož pak letadlo.

  Já zas vím to, že třeba v Tunisku se na základní konverzační úrovni lze domluvit francouzsky a anglicky s každým prodavačem cetek na bazaru, a výjimkou není ani situace, kdy někdo z těchto prodavačů cetek umí na podobné úrovni ještě i nějaký další jazyk (nejčastěji němčinu, italštinu nebo španělštinu, setkala jsem se ale i se znalostí ruštiny) – a důvodem samozřejmě není to, že by tuniské děti byly „od přírody“ nějak jazykově nadanější než třeba děti italské a francouzské (kde i mezi mladší generací umí anglicky aspoň na úrovni základní konverzace sotva polovina lidí, o dalších jazycích ani nemluvě) či než rodilí Britové a Američané (kteří v 90% případů kromě angličtiny samozřejmě žádný další jazyk neovládají), ale jde pouze a jen o to, že v Tunisku mají na základních školách od druhé třídy povinnou francouzštinu a od třetí třídy povinnou angličtinu, na střední škole si k tomu pak musejí přibrat ještě třetí cizí jazyk dle své volby.
  Kdyby podobný systém fungoval u nás, tak taky budeme na cizince působit jako hotoví polygloti 😉

  Ono totiž je velkou pravdou to, že mistrovství v jakémkoli oboru (od vědy přes řemeslo a sport až po umění) je pouze z deseti až patnácti procent talent a zbytek je dřina, dřina a zase dřina. Kdo má jenom ten talent, ale je líný pořádně cvičit, bude v čemkoli úplně stejně průměrný jako ten, který na to talent sice nemá žádný, ale zato dře x hodin denně.
  Pouze dřinou nový Einstein ani Mozart sice samozřejmě nevznikne, ale postačí to na průměrně až nadprůměrně schopného programátora, technika, učitele, lékaře nebo třeba i hudebníka, jehož produkce v klubu či v baru neurazí. A u průměrně nebo nadprůměrně dobrého lékaře, zdravotní sestřičky, technika, programátora či čehokoli jiného je mi opravdu srdečně jedno nejen to, jakou má barvu pleti a národnostní původ, ale je mi zcela šumák taky to, jestli za jeho současnou profesní způsobilostí stojí mimořádné nadání, anebo dotyčný/á šprtal x hodin denně a dřel jako magor, aby byl tím, čím je.

  Pro Mulita: Není samozřejmě žádnou „povinností“, aby byly všechny končiny světa „promíchané“, ale pokud budou, lidstvu jako celku to teda nikterak neublíží. Vědců a dalších géniů tím určitě neubude – protože v takovém Mexiku, Brazílii nebo Argentině na tom věda a výzkum není o nic hůř než u nás (někdy líp, jindy hůř, ale to vždy podle toho, kolik je do vědy ta která vláda právě ochotná investovat), ale z hlediska vizuálního to bude určitě jasné plus – ona to asi není náhoda, že ve všech světových soutěžích krásy (mužských i ženských) se do finále dostávají pokaždé latinoameričané/latinoameričanky.

 63. Igor Terleg

  @mulit
  Mícháte několik věci, tedy:

  1. Zda pojem „rasa“ má nějaký biologický smysl: podle mě, a umím to i podložit citacemi z výzkumu, nemá.
  2. Zda existuji rozdíly mezi etniky apod.: samozřejmě ano, nemělo by se ale bez zvláštních důkazů přijímat, že mají genetický základ; naopak drtivá většina je působena kulturou.
  3. Zda měli bychom přijímat migranty bez omezení: ne, nemáme na to, omezení jsou nutná. Jaká by tahle omezení měla být – nemám nějaký tvrdý názor, myslím ale že neměl by se nikdo odmítat jen pro jeho náboženství. Strach z muslimů je hrozně nadměrný.

 64. DarthZira

  Igor Terleg: S body 1, 2 i 3 naprostý souhlas.

 65. Bílá Velryba

  „3) že je jich stejně zanedbatelný počet, takže jsou pro nás zcela nezajímaví a nemá smysl se o nich bavit.“

  Toto je 1) pravda – těch lepších muslimů je menšina, ale má smysl se o nich bavit, za 2) nemluvím o terorismu, když mluvím o problému s muslimy, statistiky jasně ukazují, že se jejich názory k dobrému moc nemění, problémem jsou dobrovolná ideologicky nepřátelská ghetta (nesouvisí nutně s financemi – viz. jejich a naše min. mzda a tak dále), názorové rozdíly, jiné základní hodnoty, napětí, balkanizace, ne terorismus. Teroristů je pár. Extrémistů je většina.

  Mě tedy spíše než společné modlitby za zabité zajímá, jestli se budou sházet proti teroru a cenzuře, proti útisku ateistů ve světě (hlavně muslimském) a tak dále.

  Za tyto věci nemůže Západ, jelikož islám má problémy i jinde, u buddhistů, hinduistů, v Číně a všude obecně.

  Takže tím padají všechny argumenty pro přijímání uprchlíků muslimů, tedy té většiny.

  Co se týče Busse, ukazuje ve svých knihách reprodukovatelné experimenty, což je ve vědě to hlavní, nevidím problém. Helen Fisher to samé. Co se týče těch ras, tak tam je to obdobné, ale tam se zatím nepřikláním nikam z toho důvodu, že to může být vliv ostrakizace, předsudků, a tak dále. Petr Tomek ale napsal ten článek jasně, jeho se zeptejte.

  Zatím a chtělo by to více přemýšlení a méně emocí, o dobrovolných ghettech píše i zpráva britské vlády z minulého roku, která mapuje muslimy v GB. Zase někdy.

 66. mulit

  Toto je 1) pravda – těch lepších muslimů je menšina, ale má smysl se o nich bavit, za 2) nemluvím o terorismu, když mluvím o problému s muslimy, statistiky jasně ukazují, že se jejich názory k dobrému moc nemění, problémem jsou dobrovolná ideologicky nepřátelská ghetta (nesouvisí nutně s financemi – viz. jejich a naše min. mzda a tak dále), názorové rozdíly, jiné základní hodnoty, napětí, balkanizace, ne terorismus. Teroristů je pár. Extrémistů je většina.

  11 . 10 . 2001 oslavovali muslimové v Česku pád newyorských dvojčat šampaňským. Bylo to jejich „Nagáno“.

 67. mulit

  Igor Terleg

  1. Zda pojem „rasa“ má nějaký biologický smysl: podle mě, a umím to i podložit citacemi z výzkumu, nemá.

  Ale má. Rasy jsou.

  2. Zda existuji rozdíly mezi etniky apod.: samozřejmě ano, nemělo by se ale bez zvláštních důkazů přijímat, že mají genetický základ; naopak drtivá většina je působena kulturou.

  Ne, jsou to hlavně geny.

  3. Strach z muslimů je hrozně nadměrný.

  Strach z muslimů je opodstatněný.

 68. Foxy

  Mulit: „11 . 10 . 2001 oslavovali muslimové v Česku pád newyorských dvojčat šampaňským. Bylo to jejich „Nagáno“.“
  O útoku na Dvojčata muslimové v Londýně prohlásili, že je tohle je fakt děsný průšvih a že se něco takového rozhodně nemělo stát.
  Každý z nás zjevné zná úplně jiné muslimy. Ti tví holt chlastají šampáňo 🙂 .

  Ad: k tvým článkům víry (dle tvé reakce na Igora Terlega):
  1. Zda pojem „rasa“ má nějaký biologický smysl: podle mě, a umím to i podložit citacemi z výzkumu, nemá.
  Ale má. Rasy jsou.

  2. Zda existuji rozdíly mezi etniky apod.: samozřejmě ano, nemělo by se ale bez zvláštních důkazů přijímat, že mají genetický základ; naopak drtivá většina je působena kulturou.
  Ne, jsou to hlavně geny.

  3. Strach z muslimů je hrozně nadměrný.
  Strach z muslimů je opodstatněný.

  Zapoměl jsi dodat AMEN!

 69. mulit

  Foxy napsal: O útoku na Dvojčata muslimové v Londýně prohlásili, že je tohle je fakt děsný průšvih a že se něco takového rozhodně nemělo stát.

  Tak oficiální prohlášení pro média jsou jedna věc a co si myslí a jak se baví mezi sebou o západu je věc druhá. To, že někteří muslimové u nás slavili pád mrakodrapů – o tom hovořil někdo, kdo tam s nimi byl na hotelu v roce 2001, mluvil o tom host, tuším v DVTV. Pokud to najdu, dám to sem.

 70. první z kacířů

  A není náhodou jedno, jaké je kdo rasy a barvy….. Není náhodou spíše podstatné, že Evropa je nejmenší a nejhustěji osídlený kout země, který má nezaměstnaných a sociálně slabých už tak dost. Že přijmutím jednoho, dvou, pěti, deseti milionu migrantů se absolutně nevyřeší přelidněnost a bída Afriky a Arábie a celého světa (neb se tam mezitím narodí dalších třeba dvacet a více milionu nových „potřebných migrantů“. – Tam se nic nevyřeší a Evropa půjde ekonomicky a „kulturně“ do háje. Vždyť co umějí ti nově příchozí?…. inženýři přes výstavbu hliněných chatrčí a kozí pastevectví. Vždyť si vezměte jak jsou dnes všechny obory složité, technicky náročné. I místním mnohdy ujíždí vlak. A co třeba v našem případě, kdy pro ně bude prvotní problém se vůbec naučit domluvit česky, natož v čj fungovat v práci. Kde se na to vše vezmou peníze (na bydlení, stravu, ošacení, kurzy), když na naše postižené se pořádají sbírky a sbírají plastová víčka apod.. A co penze našich prarodičů, kteří z nich vyžijí jen tak tak. A za další , do Evropy jdou převážně mladí muži… co jejich hormony?… a nebo se s nimi budeme komunisticky dělit o naše ženy? A záměrně úplně pomíjím jejich naprosto odlišný hodnotový žebříček.
  Čím nás vlastně mohou obohatit?.. tím, že kvůli jejich gramotnosti snížíme nároky na vzdělání? Nebo snad pozvednou úroveň evropské vědy? – Spíše se vše rozředí, lidé ztratí motivaci a vůli něčeho dosahovat, protože bude nutné zvyšovat daně, s rostoucí nespokojeností porostou i restrikce…..
  Jo, být původním evropanem bude holt smůla 🙁

 71. mulit

  První z kacíčů, díky za tvůj text i videa. S místními sluníčky to ale nehne. Sluníčkovství je druh zbožnosti…

 72. DarthZira

  První z kacířů
  „A za další , do Evropy jdou převážně mladí muži… co jejich hormony?… a nebo se s nimi budeme komunisticky dělit o naše ženy?“

  Tobě snad patří nějaké ženy???

  Opravdu fascinující, jak může člověk na straně jedné odsuzovat muslimy za jejich hodnotový žebříček, aby ve větě bezprostředně předcházející na sebe nechtě prozradil, že pokud jde o vztah k ženám, od toho muslima se příliš neliší.
  Fakt se hned cítím stokrát bezpečnější, když vím, že mě „chrání“ takovíto „gentlemani“ 😀

  A pak taky ještě „miluji“ všecky vlastence, kteří neumí česky… 😛

 73. mulit

  Já bych zase všem ženám, které touží po Arabech nebo Latinoameričanech a jiných tmavých etnikách doporučil vyhledat známost v těch zemích, kde se oni zdržují.

  Když jsem před cca rokem jel po D1, tak někde před Prahou za benzínkou na odpočívadle byli čmoudi. Nevím, zda Arabové, ale vypadali tak. Měl jsem strach. Šel jsem tam na záchod a musel jsem projít kolem nich. Už jen ta řeč, které nerozumím, divokost a necivilizovanost mají v očích. Jestli jsem se při dekonverzi něco naučil, tak to spoléhat na přírodu a instinkty a intuici. Vždycky, když jsem to potlačil a řídil se tím, co do mě hučeli jiní lidé (třeba pobožní) nebo knížky, tak jsem dopadl špatně. A fest špatně. Takže teď moc a moc dám na instinkt, intuici a zkušenosti. Tím mě příroda vybavila. Nesmím se řídit kecy, byť by vypadaly sebelíbivěji nebo zdánlivě ušlechtile. To nedopadne dobře, už to mám ověřené tolikrát, že už nemohu ustoupit. Dozrál jsem do stádia, kdy již kompromisy dělat nemohu a ani nechci. Měl jsem z těch čmoudů. kolem kterých jsem procházel (bylo jich asi 15 – 20), velmi velmi špatný pocit. Nechci to tady. Nechci. Ne.

 74. Foxy

  Mulite, napsal jsem: „O útoku na Dvojčata muslimové v Londýně prohlásili, že je tohle je fakt děsný průšvih a že se něco takového rozhodně nemělo stát.“
  Píšeš: „Tak oficiální prohlášení pro média jsou jedna věc a co si myslí a jak se baví mezi sebou o západu je věc druhá…“
  Vůbec nemluvím o nějakých oficiálních proklamacích. Žil jsem mezi nimi a s nimi.
  Takže je jasné, že můj postoj k muslimstvu „nemá patřičný nadhled“ a je ovlivněn tím, že jsem se s nimi stýkal a tak jsem „nakažený zákeřným virem tolerance“.
  Větší část mého profesního života jsem se coby „universální technik“ ochomýtal kolem televizního zpravodajství. Jak v dobách před „velkou sametovou“, tak i po ní. To mne učinilo dosti imuním proti všem těm falaciím, linoucích se nejen z bulvarisovaného sensacechtivého zpravodajství, ale i ze záměrně lživých hoaxů, virálně se šířících internetovou džunglí.
  Jelikož vím, jak lze v době sucha natočit věrohodně vypadající katastrofu povodňovou a jak v době záplav natočit suchem rozpukanou zem, zoufale žíznící po alespoň jediné kapičce vláhy, nechávají mne odkazy na drastické reportáže a zprávy, jejichž jediným účelem je rozněcovat iracionální strach a davovou psychosu, zcela chladným. Nepočítaje li niterný vztek a údiv, jak něčemu takovému lidi vůbec můžou věřit.
  Ale nakonec proč ne. Uvádíš: „…na odpočívadle byli čmoudi. Nevím, zda Arabové, ale vypadali tak. Měl jsem strach. Šel jsem tam na záchod a musel jsem projít kolem nich. Už jen ta řeč, které nerozumím, divokost a necivilizovanost mají v očích…“
  Ano Jak snadné je oslovit iracionální atavismus, skrytý více či méně hluboko v každém z nás. Velmi dobře to měl rozpracované už klasický genius zla, Dr. Josef Goebbels – a vývoj i v tomto směru od těch dob pokročil měrou nevídanou.
  „…a musel jsem projít kolem nich….“
  Ublížili ti nějak? A přesto ten temný, iracionální strach v tobě zůstal. A vypadá to, že bude růst… protože dopadá na úrodnou půdu.
  Dát na instinkt a intuici je přímá cesta k vybudování víry Víra totiž není jen vyznávání jednoho biblického boha – stejně tak závislost neznamená pouze závislost na heroinu.

  Tož tak asi.

 75. DarthZira

  Kde si já budu hledat jakého fešáka, je ryze má soukromá věc 😉
  Totéž samozřejmě platí o kterékoli jiné ženě.
  A mužům, kteří cítí potřebu ženám cokoli přikazovat, zakazovat či doporučovat, zase já DŮRAZNĚ DOPORUČUJI, aby tak činili v zemích, kde je toto chování doma.
  Fakt mě baví, jak muslimy nejvíc kritizují zrovna takoví, kteří by se – kdyby mohli – chovali úplně stejně…

 76. mulit

  Foxy – pro mě je tvoje sluníčkovství nemoc. Jestli ti nedochází, kurva, že to tak musím říct, že si tu naši lidi celý život platí zdravotní, sociální pojištění a tu místní Evropané mají krmit čmoudy, co tu přijdou? Proč? Tito nijak nepřispěli na sociální systém. Jsou to čistí paraziti. Kdo je sem zve, nebo je vítá, je čurák. Jsem schopen ti to říct do očí nebo přes skype. Je tu tolik našich sociálně potřebných, ale budou se tu vyživovat cizí lidi, co sem nevložili nic a ještě jsou hrozbou kriminality? Vy, sluníčka, jste amorální magoři, kteří pohrdají vlastním obyvatelstvem a preferují cizí. Co už horšího by mohlo být? Hanba tobě! Ale hlavně hanba Merkelové. Takovou krávu a fanatičku v čele snad nemá žádný stát. Lidi se tu mezi sebou žerou kvůli chybnému rozhodnutí politiků. To, co udělala Merkelová, nemá obdoby.

 77. Azazel

  „Kde si já budu hledat jakého fešáka, je ryze má soukromá věc

  Tak úplně není, protože si sem nemůžeš nelegálně přivést někoho přes hranice, tedy můžeš, ale my ti ho můžeme poslat zpět. Tomu se říká azylový nebo migrační systém. Já jsem pro jeho zpřísnění alá Austrálie, kde to dělají liberálové a labouristé. Žádní „hurávlastenci“.

  Muslimové jsou většinově ohrožující naší kulturu a civilizaci, argumenty výše jsou uvedeny jasné. Statistiky, ghetta a tak dále. Z liberálního hlediska je potřebné odmítat multikulturalismus víc než z konzervativního.

  Hezký zbytek týdne a zase někdy.

 78. A.S. Pergill

  @ Igor Terleg
  > A ti muslimové, kteří šli se zúčastnit křesťanských bohoslužeb po vraždě francouzského
  >kněze, kteří napomáhali v úklidu zničeného židovského hřbitova i vybírali peníze na rekonstrukci,
  >kteří šli v Londýnu na most vyjádřit solidaritu z oběťmi posledního útoku snad neexistují?
  >Nebo budete kecat o taqyii?
  Když víte, že je to takíja, tak nevidím důvod, proč to dál rozbírat. Kterýkoli z těch „pozitivně se tvářících“ mulimů vám podřízne krk v momentě, kdy dojde k závěru, že je to pro islám výhodné, nebo kdy mu to poručí nějaká „duchovní autorita“.

  Rasy, pochopitelně, existují na úrovni genů: Afričané se nemísili s neandrtálci, Evropané se s nimi mísili dvakrát, Asiaté víckrát a ještě přibrali „do trojky“ děnisovany.
  Islám podporuje „debilizaci“ populace jednak cíleným vybíjením kvalitnějších lidí, jednak cílenou a velice silnou podporou příbuzenských sňatků (až 70 % sňatků v islámských zemích uzavírají bratranci se sestřenicemi nebo strýcové s neteřemi a z toho zbytku je většina manželů také pokrevně příbuzná, ale vzdáleněji).
  Pak se nemůžete divit, že v některých islámských zemích mají průměr IQ mezi 60 a 70. Nejde o žádný rasově vázaný jev, takovýmto křížením jsou „zdebilizována“ i domácí zvířata (až na pár výjimek) a mají drasticky nižší intelekt proti příbuzným divokým druhům (pokud existují). A pokud bychom se od časů příchodu Praotce Čecha (+- současník Mohameda) do kotlinky takto příbuzensky pářili my, tak bychom na tom byli úplně stejně, to je prostě genetika.

  @Azazel Z výše uvedeného (IQ) plyne, že muslimové neohrožují jen naši civilizaci, ale jakoukoli, protože tvorové, jejichž IQ je bližší velkým opicím (odhady jsou kolem 40) než lidskému standardu (100), žádnou civilizaci vytvořit nemohou.

 79. Ateistický laik

  První z kacířů
  „A za další , do Evropy jdou převážně mladí muži… co jejich hormony?… a nebo se s nimi budeme komunisticky dělit o naše ženy?“

  DarthZira
  Tobě snad patří nějaké ženy???

  To není o vlastnictví, ale o poměru mužů a žen ve společnosti. Pokud budou převažovat muži, tak se prostě na některé „nedostane“ – nebudou si moci ani teoreticky najít manželku. Četl jsem, že takovýhle problém mají v Číně, protože politikou jednoho dítěte bylo preferováno rození dětí mužského pohlaví. A i v Isláských zemích tenhle problém může vznikat i tím, že jeden muž může mít více žen. Pak je ve společnosti více osamělých chudých (protože nemaj na věno za manželku) mužů, kterými ty hormony třískaj. Ti jsou pak lépe manipulovatelní (nějaký imám mu nakecá, že nemá ženskou, protože…) a někteří pak rádi vybouchnou s vidinou 72 panen.

 80. první z kacířů

  DarthZira
  26.04. 2017
  První z kacířů
  „A za další , do Evropy jdou převážně mladí muži… co jejich hormony?… a nebo se s nimi budeme komunisticky dělit o naše ženy?“

  Tobě snad patří nějaké ženy???

  Myslím, že smysl věty je zcela jasný….. takže zjednodušeně, přibylo-li za poslední dva roky v Evropě 2,5 mil. migrantů z nichž většina jsou muži, tak kde si budou hledat partnerky? A jelikož jsou v mladém věku, tak je samozřejmě potřebují… jedině, že by jim EU platila nějaký servis 🙂 . Vysvětleno? Jinak obdobný problém má i Čína díky politice jednoho dítěte, kde jsou, či byli holčičky zabíjeny. Zase převis mužské populace nad ženskou (řeší to i únosy „nevěst“).

  A teď ještě ke „gentlemanství“. Chtěl jsem sem vložit video podobné jako v nedávném článku zde na ateistech (Univerzitní studenti v Pákistánu ubili k smrti svého spolužáka obviněného z rouhání), bohužel se mi ho už nepodařilo najít. Nicméně „scénář“ byl téměř stejný. Byla v něm napadena a následně zlynčována a ubita mladá žena davem cca. stovkou mužů, za přihlížení pákistánské ozbrojené! policie . – Nedalo se to dokoukat, chovali se jak zvířata, bylo to snad absolutní zlo. – To se nedá odbýt tím, že všichni nejsou stejní, v těch lidech to musí být nějak hluboce zakořeněné. Vůbec si nedovedu srovnat v hlavě, že se takto může chovat člověk k člověku, potažmo muž k ženě. – Tak mi nepiště o mém gentlemanství, protože když náhodou upadnete na schodech, tak přes vaší kritiku, Vám automaticky, samozřejmě, nezištně pomohu! i kdybych tomu musel něco obětovat.
  Vy!, já, my všichni bychom si měli nesmírně vážit toho v jak klidném, pěkném koutě světa žijeme.

  P.S.: Raději budu vlastenec s „gramatickými chybami“, než zemský škůdce.

  (Nevím jak komu, ale mně se zem kde jsem se narodil líbí a mám ji rád. Žijí zde slušní lidé, máme bohatou historii, pěknou architekturu a přírodu, příjemné proměnlivé klima,…) A že má své problémy? Jinak by to byla nuda 🙂

 81. Igor Terleg

  @mulit
  „Ale má. Rasy jsou.“ „Ne, jsou to hlavně geny.“

  Tak vidím, že jste nejenom úspěšný učitel romských dětí, ale takže odborník na antropologii a genetiku. Mam tedy za to, že dokážete vaše tvrzení podložit příslušným vědeckým výzkumem, snad i vaším, ale aby byl z publikací ve vědeckých periodikách jako Nature, Science apod. 🙂

  @Pergill
  „Rasy, pochopitelně, existují na úrovni genů: Afričané se nemísili s neandrtálci“

  To nestačí, Afričané mají větší genetickou variabilitu než zbytek lidstva, ať už se mísili z kýmkoli, přesto měli by být jednou rasou? Pokud by takhle určovat rasy, mělo by jich být v Africe víc než ve zbytku světa, tak ale není. Neandertálci nebyli přece stvořeni pánbíčkem uprostřed Evropy přímo z blata, byli to lidé jejichž předci šli z Afriky dřív než HSS.

  „Pak se nemůžete divit, že v některých islámských zemích mají průměr IQ mezi 60 a 70.“

  Ani nemají, ale i pokud brát vážně ty „IQ testy“, jež sem dal mulit (už jsem psal proč je to nesmysl), nejnižší „IQ“ mají tam v zemích kde je islám menšinou nebo téměř vůbec není. Tak vás na tom stofrmfrontu nebo kdekoli jste to přečetl hrozně podvedli.

  „Když víte, že je to takíja“

  Víte vůbec co ta takíja je? Nápověda: na stormfrontu apod. lžou.

  @Foxy
  „Víra totiž není jen vyznávání jednoho biblického boha“

  Nejen tady na OSAČR, i na polských a anglickojazyčných ateistických webech vždycky může překvapit (tedy už spíš nepřekvapí, bohužel), že ateisté mohou být dogmatičtější než kdejaký imám s knězem 😉

 82. mulit

  Igor Terleg – jak se z něj vyklubal pobožný. Beztak to bude náš starý známý Daniel B. Viď? Nevidí rasy, nevidí rozdíly mezi rasami. Kromě pobožnosti mu kape na karbit i sluníčkovství. A bude tu trollit. To je něco jako wollek na GS. Buď jsi Daniel nebo wollek. Nebo jiný troll. To bude dokola prázdný verbalismus. Odkazy na srovnání ras jsi tu viděl. Nedělej se až takový debil, že jsi to neviděl. Rozdíly mezi rasami musíš znát i z televize, i kdybys nevytáhl paty z baráku. Nemá smysl si s tebou psát a namáhat se. Nemá smysl krmit trolla. https://media.novinky.cz/088/150888-gallery1-9he6y.jpg

 83. Igor Terleg

  @Bílá Velryba
  „Co se týče Busse, ukazuje ve svých knihách reprodukovatelné experimenty, což je ve vědě to hlavní, nevidím problém.“

  No ale v tom článku, na nějž jsem dal odkaz je napsáno co je u Busse problém. Tedy že neví co právě dělá, myslí si že naměřil nějakou přirozenou přitažlivost zatímco skutečně naměřil rozdíl ve společenském postavení pohlaví (stručně, opravdu stojí to za to přečíst). Může se experiment reprodukovat i posté a pokud experimentátor nerozumí výsledkům je to k ničemu…

  @Foxy
  „ateisté mohou být dogmatičtější než kdejaký imám s knězem “

  Ani jsem nemusel dlouho čekat odměnu… 😉

 84. Ateistický laik

  „Poslyšte“ 🙂 Igore Terlegu tohle Foxy nepsal:
  @Foxy
  „ateisté mohou být dogmatičtější než kdejaký imám s knězem “

  To je z vaší klávesnice.
  Jaká dogmata tím myslíte?

 85. Igor Terleg

  @laik
  „To je z vaší klávesnice.“

  Ještě dovedu si pamatovat na co jsem psal snad hodinu dřív, díky. 🙂 Psal jsem to ale Foxymu, proto „@Foxy“.

  „Jaká dogmata tím myslíte?“

  Spoustu opravdu. Tentokrát jde především o rasy – aniž by ekomaminka zjistil v opravdovém výzkumu, on ví, že za všechno mohou geny; nebylo to poprvé (ani naposled, jsem si jist), že když někoho zvu aby svůj názor nějak podložil, dostanu zpět výmluvy, opakování tohoto názoru bez podložení, občas i nádavky. Nejlepší výsledky lze očekávat pokud jde o historicitu Ježíše nebo vztah náboženství a vědy, ale jak je vidět i jiná témata se občas hodí. 😉

 86. A.S. Pergill

  @ Igor Terleg
  1. Moderní antropologie rozlišuje větší počet lidských plemen než Bible, některá z tmavou pletí žijí v Africe, jiná mimo (namátkou Austrálie, Papua Nová Guinea).
  2. Evropané, a to asi platí i pro neandrtálce, prošli v Evropě v důsledku drsnějších podmínek „hrdlem láhve“, kterým jejich afričtí příbuzní projít nemuseli. Včetně toho, že neandrtálci i HSS nezávisle na sobě „vynalezli“ světlou pleť, bez níž by život lidí byl na většině evropského území (mimo pobřežních populací, jako jsou Inuité) nemožný.
  3. „Slepý hodinář“ přihrál Evropanům perzistenci laktázy ve střevě do středního věku, čímž výrazně zvýšil benefit z chovu dobytka (např. asijské populace toto nemají a dobytek chovají jen na maso nebo k tahu, některé africké dobytkářské populace konzumují průběžně odebíranou krev dobytka, případně jí ředí mléko, protože laktázu ve střevě taky v dospělém věku nemají).
  Tyhle věci jsou zjistitelné (a byly zjištěny) na základě rozboru genů.
  To zmíněné „hrdlo láhve“ je IMHO nejdůležitější, protože právě schopnost myslet strategicky dopředu a vyměnit okamžitý malý benefit za větší v budoucnosti dost odlišuje asijskou a evropskou populaci proti africké (včetně rozdílu mezí bílými + asijskými versus černými obyvateli USA). A právě tahle schopnost stála za expanzí Evropanů na začátku novověku (Číňané tuhle možnost propásli, Afričané z Mali asi raném středověku úspěšně přepluli Atlantik, ale nebyli s to tuto akci politicky a ekonomicky vytěžit).

  A když jsme u těch muslimů: Když Portugalci obepluli Afriku, tak se setkali s loděmi jako vypadlými z pohádek o Sindibádovi námořníkovi (předislámských), které nijak technologicky od dob před Mohamedem nepokročily, protože islám rozvíjení technologií zakazuje a znemožňuje. Pochopitelně, namazali si je na chleba i s jejich posádkami.

  A nízké IQ v muslimských zemích vyšlo jako náhodný vedlejší výsledek šířeji pojaté studie na vztah IQ a religiozity. Vyšly špatně i křesťansky religiózní populace (např. v USA dělá „IQ jámu“ Bible belt), nicméně ten islám vychází hůř. Z jiných studií zase vychází nižší IQ ortodoxním judaistům proti sekulárním Židům, ale tam to může být i příměsí nežidovské krve (míšenci srovnatelně výkonných populací jsou zpravidla v řadě vlastností lepší než populace rodičovské, protože jsou pro více genů heterozygoti; na tomhle jevu jsou, konec konců, založena i F1 osiva).

 87. Igor Terleg

  „Moderní antropologie rozlišuje větší počet lidských plemen než Bible, některá z tmavou pletí žijí v Africe, jiná mimo“

  To je ale už jiná věc než se chápou „rasy“. Určitě, můžeme si definovat „rasu“ na základě existujících genetických rozdílů, tehdy ale nedostaneme ty všechny „cikánské rasy“ a ras Afričanů bude víc než zbytku lidstva. Genetická distance ani v tom nepomůže protože kupř. černoši z Polynésii budou víc vzdálení Afričanům než my.

  „přihrál Evropanům perzistenci laktázy ve střevě do středního věku, čímž výrazně zvýšil benefit z chovu dobytka“

  Existují i africké a asijské populace, kde se perzistence laktázy vyskytuje. A ani v Evropě nemají to zdaleka všichni.

  „vyměnit okamžitý malý benefit za větší v budoucnosti dost odlišuje asijskou a evropskou populaci proti africké“

  Ani to není tak jednoduché, kupř. tato schopnost závisí nejen na barvě pletí subjektu, ale i experimentátora – tedy černoši měli významně větší schopnost vyměnit benefit když i experimentátor byl černoch, což spíš sugeruje špatné zkušenosti (strach z podvodu) než geny.

  „Afričané z Mali asi raném středověku úspěšně přepluli Atlantik“

  Jéjé odkud to máte? To se zdá být lepší než Menzies!

  „Pochopitelně, namazali si je na chleba i s jejich posádkami.“

  Přitom ve stejné době muslimové na východu Evropy si mazali na chleba evropské vojska na souši. Tamní loďstvo nepokročilo spíš protože se tam na moři nebojovalo, na rozdíl od Evropy se války konaly téměř výhradně na souši. I muslimové se dosti rychle naučili používat střelný prach, několik desetiletí dřív než Evropané.

  „Vyšly špatně i křesťansky religiózní populace (např. v USA dělá „IQ jámu“ Bible belt), nicméně ten islám vychází hůř.“

  Tedy v Africe, aspoň podle toho co sem dal mulit islám vychází líp; v USA Bible belt vychází hůř to ale není v genech, nýbrž v tamní kultuře, samozřejmě i náboženství. Nevidím důvod cpát geny všude, i tam kde rozdíly v výsledcích lze vysvětlit rozdíly v životních a edukačních úrovních.

 88. Ateistický laik

  Igor Terleg: Spoustu opravdu. Tentokrát jde především o rasy – aniž by ekomaminka zjistil v opravdovém výzkumu, on ví, že za všechno mohou geny;
  Ale to nejsou ateistická dogmata, nikdo to jako dogma nehlásá. To je mulitův názor, a může te s ním o něm polemizovat a diskutovat. Osobně tomu moc nerozumím, nejsem si při svém vzdělání pořádně schopen rozlišit které rozdíly mezi lidmi je způsobeno geny, co výchovou, co kuturou, atd. A pak jsou tu hodně plovoucí definice co je to národ, rasa, ale i třeba IQ.

 89. Igor Terleg

  „nejsou ateistická dogmata“

  Nejde o nějaká „ateistická dogmata“, nýbrž o to, že i ateisté jsou schopni své názory traktovat docela dogmaticky a diskutovat o tom právě nejde, oni to prostě vědí a pokud se jim prokáže, že téměř každý odborník je jiného názoru, pak to stejně odmítnou, nebo i ukážou vztyčený prostředníček na rozloučenou 😉

 90. mulit

  A barva kůže je taky dána kulturou nebo výchovou, ty debile?

 91. mulit

  A ty jsi žádné důkazy nedodal. Jsi jen za každou cenu opozitní. Pózuješ. Prostě trolling.

  pokud se jim prokáže, že téměř každý odborník je jiného názoru,

  Ne, nedal jsi tu žádné důkazy, vlastně ani nejsi schopen formulovat svůj názor. Jsi neschopný vlastního názoru. Jsi jen schopen umanutě a úporně negovat názory jiných. Ale nic jsi tu nedodal. Názory jen naznačuješ a nedokládáš nic. Zatím jsi pouze ve fázi trollingu.

 92. Foxy

  „A barva kůže je taky dána kulturou nebo výchovou, ty debile?“
  Cool down, pedagogu jeden…

 93. toli

  2. Evropané, a to asi platí i pro neandrtálce, prošli v Evropě v důsledku drsnějších podmínek „hrdlem láhve“, kterým jejich afričtí příbuzní projít nemuseli. Včetně toho, že neandrtálci i HSS nezávisle na sobě „vynalezli“ světlou pleť, bez níž by život lidí byl na většině

  Podle výzkumů je kolébkou člověka Afrika,odtamtud se vydali všemi směry a evoluce se postarala o vznik ras.Být černochem v Africe je výhodné,být inuitem u polárního kruhu je výhodné,být Mongolem v prašných stepích je výhodné,být Evropanem s bílou kůží je výhodné.Jakákoliv rasa si osvojila tělesné znaky které jsou pro dané prostředí kde žije výhodou.Inteligenční potenciál považuji za podmíněný kulturou a vzděláním. Sám jsem byl kdysi udivený když jsem zjístil že Irán není pravěk,ale že mají stejně dobré lékaře jako Evropané například.

 94. toli

  Pokud ateisté nějaká dogmata mají, tak jsou podpořena vědeckým výzkumem,tedy měřením,vážením a spoustou dalších technik a technologii, armádou vědců po celém světě. Ateistická „dogmata“ platí po celém světě,jsou jednotná v Praze stejně jako v Singapuru.A co mají pánbíčkáři ? Jednu celkem hloupou knihu na jejímž jednotném výkladu se nemohou shodnout ani mezi sebou 🙂

 95. mulit

  Vezmi si cikánské děcko z domova. Nebude mít IQ vyšší jen proto, že bude vychovávané bílým. Mi připadáte legrační s vaší vírou, že výchova mění vrozené danosti. Inteligence je přece projev živého organismu a organismus není jen nějaký otisk vnějšího tlaku, ale je autonomní. Inteligence záleží na počtu neuronů a kvalitě spojení. Nedá se naučit levorukost, nedá se naučit hudební sluch, nedá se naučit sexuální orientace, nedá se naučit inteligence atd. Základní věci jsou člověku dané přírodou. Přichází nějak na svět. Na něco má vlohy, na něco ne. Dá se leccos rozvíjet, ale překročit svůj stín neumí nikdo. Největší sranda ale je, že právě ti, co se na hubě bijou za rovnost lidí a šíří sluníčkové teorie, si z domova cikána nevezmou, ale dají přednost bílému. Považuji to za pokrytectví.

 96. toli

  Vezmi si cikánské děcko z domova. Nebude mít IQ vyšší jen proto, že bude vychovávané bílým

  Máš pravdu,i když znám vyjímky.Mou první holkou byla cikánka,leč nebylo to na ní vidět.Nevěděl jsem to dokud mi to sama neřekla že je z děcáku.Adoptoval jí manželský pár,učitelka a voják z povolání a dali jí to nejlepší co mohli,takže hravě strčila do kapsy kdejakého bílého Čecha.Nikdy po adopci nebyla a není v kontaktu s cikánskou komunitou,nemá ke své krvi vztah.Její manžel je bílý Čech.
  Souhlasím s tebou jen částečně,myslím že to není dané ani tak geny jako spíše poškozením biologických rodičů,alkoholici,feťáci a tak podobně,pokud máš ožralou či zfetovanou spermii případně vajíčko tak z toho budeš mít i neběžný plod.

 97. Igor Terleg

  @toli
  „Pokud ateisté nějaká dogmata mají, tak jsou podpořena vědeckým výzkumem“

  Ne, nejsou. A už ani nejde o ekomaminku, tu už ani nebudu trávit čas, ale kupř. spousta ateistů bude bojovat aby neuznat historickou existenci Ježíše stůj co stůj, i když téměř každý odborník uznává; stejně budou popírat pozitivní (ne stoprocentně, ale pozitivní) vliv katolické církve na vývoj premoderní vědy. A tak dále.

  Samozřejmě i mi by se líbilo kdyby Ježíš nikdy neexistoval, kdyby církev vždycky bývala potlačovala vývoj vědy apod., navíc jsem jednou sám hledal důkazy aby tyto názory podložit, našel jsem ale opak…

 98. mulit

  Tak to se fakt pleteš. Já jsem od doby VŠ studoval inteligenci a nadání lidí a umělecké nadání. Bylo to téma mé diplomové práce a věnuji se tomu celoživotně. Načetl jsem k tomu dost knih a naměřil! Měřil jsem IQ tisícům žáků za život. Včetně romské populace. To nebyly verbální testy. Tam nebyla žádná kulturní podmíněnost. To byly Ravenovy matice. Prostorově vizuální. Prostě lidi se liší. Už jsem k tomu napsal všechno. Je totální nesmysl před tím strkat hlavu do písku v zájmu nějakého humanismu. Kolik je cikánů kosmonautů nebo nositelů Nobelovy ceny. Kde jsou cikáni úspěšní? Zpěv, tanec. https://www.youtube.com/watch?v=0WGCPcG40ow

  Souhlasím s tebou jen částečně,myslím že to není dané ani tak geny jako spíše poškozením biologických rodičů,alkoholici,feťáci a tak podobně,pokud máš ožralou či zfetovanou spermii případně vajíčko tak z toho budeš mít i neběžný plod.

  Mně to připadá jako jeden o koze a druhý o voze. To jako alkohol nebo drogy způsobily hudební talent cikánů? Vážně specifika nějakého etnika dělá alkohol?

 99. toli

  Jinak nevím jestli to víš,ale cikáni jsou geneticky Indové.A Indie má dost vlastních špičkových vědců.Indie má svůj vlastní kosmický program i arzenál jaderných zbraní.Takže odmítám teorii že geny jsou příčinou cikánské degenerace.

 100. mulit

  Samozřejmě i mi by se líbilo kdyby Ježíš nikdy neexistoval, kdyby církev vždycky bývala potlačovala vývoj vědy apod., navíc jsem jednou sám hledal důkazy aby tyto názory podložit, našel jsem ale opak…

  Tohle mohl napsat jenom debil.

 101. mulit

  toli
  27.04. 2017
  Jinak nevím jestli to víš,ale cikáni jsou geneticky Indové.A Indie má dost vlastních špičkových vědců.Indie má svůj vlastní kosmický program i arzenál jaderných zbraní.Takže odmítám teorii že geny jsou příčinou cikánské degenerace.

  Kolik tam mají lidí? 1 miliardu 200 milionů! Je to 114 Českých republik! Samozřejmě v tom množství lidí se najdou tisíce lidí s velmi vysokou inteligencí! Ale v průměru má populace Indie minimálně o 10b nížší IQ než česká populace.

 102. toli

  Vážně specifika nějakého etnika dělá alkohol?

  Specifika nějakého etnika dělá nedostatek práce a s tím spojená degenerace.Degenerace je až následkem nudy a alkoholismu,fetování.Že nebudou pracovat ani kdyby práci měli ? Inu jak jsme si je vychovali takové je máme.Naučili jsme je lítat na úřady pro sociální dávky a teď se hrozně divíme.Oni jsou jen produkt naší společnosti. A jejich děti nebudou chodit do škol,protože to pro ně není výhodné.Vídí jak si jejich rodiče pořizují další potomky a pak stačí jen lítat na úřad pro dávky.Tak proč by studovali a pracovali ? Vždyť je to směšné,začarovaný kruh..

 103. mulit

  Jo a ještě cikání jsou potomci těch, co z Indie byli odejiti. Takže to tam rozhodně nebyla elita. Přesně se to už nedá dohledat, ale je jasné, že v tak velkém státě je mnoho etnických skupin a není Ind jako Ind. Vždyť je to obyvatelstvem velké jako Evropa nebo větší. V rámci Evropy jsou také rozdíly.

 104. mulit

  Specifika nějakého etnika dělá nedostatek práce a s tím spojená degenerace.

  Co dělá hudební talent cikánů? Odpověz. Co je příčinou nižší školní úspěšnosti?

 105. mulit

  toli – ty jsi vážně psycholog, nebo si na něho jen hraješ? Ty jsi nikdy žádnou psychologii nestudoval. To byste tam museli mít i inteligenci, biologii dítěte, dospělého atd. V prvním ročníku, na první přednášce z psychologie jsem se dozvěděl, že člověk = 80% geny a 20% výchova.

 106. toli

  toli – ty jsi vážně psycholog, nebo si na něho jen hraješ? Ty jsi nikdy žádnou psychologii nestudoval.

  Já jen odmítám za cikánskou degenerací vidět jako rozhodnou sílu geny,kdyby jsi zabrousil do historie tak by jsi věděl že cikáni tací nebyli vždy,Bývali úspěšnými a potřebnými kováři, koňskými handlíři (tedy velmi vyvinutý smysl pro obchod a smlouvání) měli výborně vyvinutý smysl pro řemesla.Za socíku museli pracovat a když ne tak šli sedět.Dnešní doba přinesla ta negativa jaká vidíme dnes.Uvědomili si že nemusí pracovat stačí když budou dělat děti ,to jim zajistí příjem o kterém se tobě může jen zdát. Pokud jsi někde na přednášce psychologie slyšel něco o nadřazenosti ras a genetické predispozici ke kastování ras tak to je na zavření té příslušné školy,nedělá totiž nic jiného než že kopíruje ideologii Hitlera.

 107. mulit

  cikáni tací nebyli vždy,Bývali úspěšnými a potřebnými kováři, koňskými handlíři (tedy velmi vyvinutý smysl pro obchod a smlouvání) měli výborně vyvinutý smysl pro řemesla.

  Na vykonávání jakékoli činnosti je zapotřebí mít určitou inteligenci. S IQ kolem 80 ten člověk točité schody nikdy neudělá. Čili truhlář je vyloučen. Spíše pomocné práce. I v rámci cikánů nebo černé rasy jsou všechny škály spektra. Takže tam taky najdeš vysoce inteligentní, ale bude jich tam méně. A hlavně jde o to, kde se pohybuje ta hlavní masa lidí. Je to dáno geneticky. Mají určitě nižší vrozenou inteligenci v průměru. Ale ono to má i výhody. Nejsou schopni sofistikovaných intrik. Mně se s nimi po této stránce pracovalo dobře. Jestli jsem někdy zažil nějaké pikle, tak to od bílých. Ano, dětí. Plus rodiče. U cikánů jsem byl v klidu. A měli mě rádi. Kvůli té hudbě. A kvůli tomu, že mám rád srandu. Ale nakonec jsem na té škole stejně nezůstal, páč vzdělávací obsah se jim moc předávat nedá. Na bílé škole se cítím více využitý a mohu se bavit i 10 letými tak, že nemusím svoji řeč příliš omezovat, aby mi rozuměli. U cikánů musíš přepnout na úplně jiný režim. Cikáni budou vždycky v průměru primitivnější. Nejen v testech IQ, ale i v reálném chování. Oni si neuvědomují dopady chování. Třeba i ta hlučnost. Také záleží, jak moc to je cikán. Někteří jsou už pomíchaní s bílými. Jo a mají svůj specifický pach.

 108. toli

  Ano cikáni smrdí ,to vím ale o tom ostatním se s tebou odmítám bavit.Neshodneme se,odmítám podporovat arijskou rasu 🙂 byť k ní patřím.

 109. toli

  Nikdy nepřemýšlím o rase,rasách ale vždy přemýšlím o člověku,o lidech.
  Když jsem kdysi dávno nastoupil do první třídy tak se mým spolužákem stal cikánek.Nikdy nikomu nic zlého neudělal.Měl smůlu že byl prostě jiný,a tak ho spolužáci masakrovali tak dlouho až do té školy chodit přestal….Dokonce mu tenkrát rozbili malou dětskou kytaru-omlátili mu jí o hlavu.Dodnes se za to stydím že jsem nezasáhnul v jeho prospěch,byť mi tenkrát bylo 7 roků.Předsudky a nenávist k odlišnostem se přenáší z rodičů na děti,nikdy naopak.

 110. Jaroslav Štejfa

  Trochu zastřeně ale stále visí v této debatě myšlenka, že IQ je kriteriem vyspělosti. Což se mi jeví pochybné z řady důvodů. Jeden zajímavý je definice stupidity prezentovaná MUDr Koukolíkem třeba zde https://www.youtube.com/results?search_query=Koukol%C3%ADk+stupidita
  Doporučoval bych hlubší zamyšlení. Katastrofa je stupidní společnost vedená inteligentními lidmi.
  Jaroslav Štejfa

 111. toli

  Nebo moje nevlastní matka,komunistka a ateistka mi vyprávěla jak kdysi dávno,ve válečném období šli s celou partou na zábavu kolem kapličky.Byla tam soška anděla.Rozmlátili jí napadrť.Ten zážitek jí utkvěl v paměti a až do své smrti se za něj hrozně styděla.
  To vidím asi tak,proč ničit hodnoty předků ?Ta soška anděla určitě přinášela někomu radost….

 112. toli

  @Jaroslav Štejfa

  Moudrost Koukolíka mám hrozně rád a mám ho prostudovaného skrz naskrz 🙂

 113. toli

  Trochu zastřeně ale stále visí v této debatě myšlenka, že IQ je kriteriem vyspělosti.

  Výsledky testů IQ kolísají v závislosti na mnoha faktorech.Únava,momentální duševní rozpoložení,nesoustředěnost,odpor nebo nechuť k matematice,proces stárnutí mozku a spousta dalšího.

 114. A.S. Pergill

  @ Igor Terleg
  1. To, že méněcenní barbaři, co sepsali Bibli, znali jen tři plemena (bílé, žluté a černé), prostě není v souladu s moderní vědou. V Polynésii nežijí černoši, Polynésané mají blíž k indoevropanům než tmavá plemena.
  2. Lidé s persistencí láktázi i mimo Evropu existují, ale je jich poměrně málo a v řadě zemí (např. Čína) chybí téměř vůbec, přestože se tam pastevectví provozuje tisíce let. V Evropě se jedná z větší části o potomky imigrantů (části Evropanů laktáza vymizí mezi 40. a 50. rokem, protože to už Darwin neovlivní).
  3. Ta barva pleti examinátora je dosti sporná.
  4. K tomu přeplutí – jednak existují dějiny říše Mali (které na tuto plavbu odkazují), jednak existují typické africké artefakty v předkolumbovské Americe, olmécké „hlavové“ sochy mají negroidní rysy, jaké se u indiánů nevyskytují. V egyptských mumiích byl nalezen tabák, který ve Starém světě není původní, takže cestování přes Atlantik bylo obousměrné.
  5. Na moři se, pochopitelně, bojovalo. Muslimové válčili na moři i s Čínou.
  6. Střelný prach sice měli muslimové dříve než Evropa (není úplně jasné, nakolik byl do Evropy importován a nakolik zde nezávisle vyvinut), nicméně Evropa měla už pár desítek let po tomto importu kvalitnější palné zbraně než muslimové. Při dobývání Cařihradu obsluhovali muslimská děla křesťanští renegáti a patrně by ani tak město nebylo dobyto, kdyby nepřešli na stranu muslimů střelci z Janova (asi na popud papeže).
  7. Boje na souši spíš odpovídají početní převaze muslimských hord. Při vyrovnaných počtech dostávali muslimové na frak (a později je evropská vojska porážela i když měli přesilu – viz řada tažení E. Savojského). I Vlad Tepes dokázal léta vzdorovat turecké přesile až 1:5.
  8. IQ je ex definitio koncipováno tak, aby bylo kulturně nezávislé.

  @Toli A kde ti „stejně dobří“ lékaři v Íránu studovali? A odkud berou léky, technické a diagnostické postupy. Kdo vynalezl přístroje, které používají?

  Sám jsem byl svědkem totálního sociálního zhroucení romského dorostence, od mala vychovávaného v neromské rodině. Ovšem tam byl klíčový moment to, že si ho vyhledala původní romská velkorodina.
  V té Indii, odkud je vyhnali, patřili Romové k nejnižší vrstve obyvatel, navíc u nich asi běžela i nějaká selekce v souvislosti s jejich mnohogeneračním kočováním a živením se drobnou zločinností a činnostmi na hraně zákona (tam patří třebas i koňské handlířství). Takže je těžko můžete srovnávat se současnou indickou populací.

  K tomu Ježíšovi: Věřím v pravost Turínského plátna, do něhož byl zabalen živý člověk, který jogínskými a fakírskými technikami předstíral smrt na kříži. Tím ovšem padá ono „vykoupení skrze Kristovu smrt“, které hlásá křesťanství.

 115. mulit

  toli
  28.04. 2017
  Ano cikáni smrdí ,to vím ale o tom ostatním se s tebou odmítám bavit.Neshodneme se,odmítám podporovat arijskou rasu byť k ní patřím.

  Co to jsou za kecy ? Kdo po tobě chce, abys podporoval nějakou rasu? A proč zrovna arijskou? Nejvyšší inteligenci mají v Singapuru. Podporuji jejich rasu, když to napíšu? Toli – co to je za fanatismus. co teď předvádíš?

  toli
  Výsledky testů IQ kolísají v závislosti na mnoha faktorech.Únava,momentální duševní rozpoložení,nesoustředěnost,odpor nebo nechuť k matematice,proces stárnutí mozku a spousta dalšího.

  Já jsem testoval třídy. Celé třídy celé školy byly nevyspané, nesoustředěné? Toli – ty psychologa předstíráš. Že to není tvá profese. Zajímáš se možná o to jako koníček, ale neříkej mi, že jsi psycholog. Já můžu na skype ukázat, že mám státnice z psychologie a pedagogiky, diplomovou práci s názvem „Psychologická problematika hudebního nadání dětí“, můžeš ukázat něco podobného taky?

 116. toli

  Já jsem testoval třídy. Celé třídy celé školy byly nevyspané, nesoustředěné? Toli – ty psychologa předstíráš.

  A kdo testoval tebe magore ?

 117. mulit

  toli: Moudrost Koukolíka mám hrozně rád a mám ho prostudovaného skrz naskrz

  Toho jsem si všiml už před rokem, když jsme sem přišel, že jste si udělali nové bohy. Koukolíka, Dawkinse. Ostatně mně to psali pobožní na granosalis, že prý teď vyznávám Dawkinse nebo koho že co. Já ne. Budu se řídit svým rozumem. Tak je to nejlepší. A jsem lepší pozorovatel než většina lidí. A i kdybych nebyl, tak stejně se nebudu řídit názory druhých, které někteří uznali za své guru. Už jsem na to tady narazil před tím rokem. Zase snaha do něčeho spadnout, k něčemu přilnout. To fakt asi v lidech je. Psala mi to DarthZira. Co má všechno údajně správný ateista vyznávat. Co prý ona vyznává, a že se to mám naučit taky, a pak mě z toho vyzkouší a uzná za ateistu.

  Koukolík je jenom člověk, co umí mluvit. Může mít v lecčems pravdu a určitě i má, ale názor si tvořím především z vlastního pozorování. To je daleko na prvním místě. Pak je svět vědy, ale to spíše učebnice, encyklopedie. Fakta bez interpretace. Tu si udělám sám.

 118. toli

  K tomu Ježíšovi: Věřím v pravost Turínského plátna, do něhož byl zabalen živý člověk, který jogínskými a fakírskými technikami předstíral smrt na kříži. Tím ovšem padá ono „vykoupení skrze Kristovu smrt“, které hlásá křesťanství.

  Já zase v jeho pravost nevěřím.Je to středověký padělek.

 119. mulit

  Toli napsal: A kdo testoval tebe magore ?

  O jakém testu píšeš, samozvaný psychologu kutile? A napiš, co byla tvá skutečná profese, než jsi onemocněl? Skladník? Já nemám nic proti. Jenom nemám rád, když někdo předstírá, co není. To se pak prozradí v diskusi.

 120. toli

  Toho jsem si všiml už před rokem, když jsme sem přišel, že jste si udělali nové bohy. Koukolíka, Dawkinse. Ostatně mně to psali pobožní na granosalis, že prý teď vyznávám Dawkinse nebo koho že co. Já ne. Budu se řídit svým rozumem. Tak je to nejlepší. A jsem lepší pozorovatel než většina lidí. A i kdybych nebyl, tak stejně se nebudu řídit názory druhých, které někteří uznali za své guru. Už jsem na to tady narazil před tím rokem. Zase snaha do něčeho spadnout, k něčemu přilnout. To fakt asi v lidech je. Psala mi to DarthZira. Co má všechno údajně správný ateista vyznávat.

  Nemyslím že se člověk může dopídit k moudrosti vlastní cestou nezávisle na ostatních.Pozorování světa ano,ale taky korekce s názory ostatních.Přemýšlet o tom co vidím a přemýšlet o názorech druhých,pak porovnávat,hodnotit.Nehledě na to že neexistuje člověk který by měl špičkové znalosti ze všech oborů a tak mohl kecat do všeho.Prostě si vybírat s čím souhlasím a s čím ne.Co se týká Koukolíka tak vystudoval jiný byť příbuzný obor.To k čemu se mohu vyjádřit v jeho případě hodnotím velmi kladně,to ostatní mne nechává klidným,nevyjadřuji se k tomu neboť o tom nemám ani páru,nestudoval jsem to.

 121. mulit

  Kamarády mám s výučním listem. Moje matka má jen základní vzdělání. A já sám si titul nikde nepíšu. Ale tady se zabýváme tím, co jsem přímo studoval a na co jsem jsem se zaměřil a dělám to už od roku 1997. Tedy Testování dětí. A ty tedy psycholog nejsi. Jinak bys základní věci znal, včetně biologie dítěte. A třeba speciální pedagogika je na tom postavena. Že se lidé různí a jak moc hraje roli vrozená inteligence a vrozené dispozice. Už jen s ohledem na to, aby nebylo dítě traumatizováno nereálnými očekáváními rodičů. Kdo si vezme z děts. domova malého cikánka/cikánku – nemůže ho/jí tlačit ke super studijním výsledkům. Asi těžko půjde na VŠ. Bílá výchova mu nedodá bílé geny. Nejlepší cikáni, co jsem učil, měli IQ kolem 105, 110. Dál to nešlo. Průměr byl 80. Ale také bylo hodně těch, co měli IQ kolem 70. V bílé třídě jsou běžně 2, 3, 4 žáci přes 120. Většina je někde kolem 105. Takže ti nejlepší cikáni dosahují průměru bílých. V intelektu. Co se týká hudby, tam jsou talentovanější. Tam i trumfnou bílé.

 122. toli

  Tedy Testování dětí

  To je ten vtip,já jsem psycholog pro dospělé.Když mluvím o testování IQ tak mluvím o dospělých,ne o dětech v nějaké třídě.A říkám že výsledek IQ je ovlivněn mnoha faktory.Psychologie dětí se nestuduje na filosofické fakultě.

 123. toli

  Moje vzdělání mi nedává oprávnění pracovat profesně s psychikou dětí.

 124. Foxy

  Ad: „Věřím v pravost Turínského plátna, do něhož byl zabalen živý člověk, který jogínskými a fakírskými technikami předstíral smrt na kříži.“

  Nojo, zas ten slavný hadr… To profláknuté Turínské plátno probouzelo a stále probouzí ve znalcích umění hodně emocí. Spousta z nich obhajovala thesi, že to je autentické pohřební plátno Ježiše Krista. Jiní uměnovědci spíše vyslovují názor, že je to přímo exemplární středověký padělek, už jen proto, že obsahuje hodně symbolů charakteristických právě pro středověké gotické umění.

  Ti, kteří byli přesvědčeni, že je plátno dílem zkušeného malíře, dlouhá léta vedli výzkum. Pro mnohé to ovšem bylo už předem jasné. Hlavně proto, že postava na plátně se hrubě neshoduje s lidskou anatomií, přitom však dokonale zapadá do obrazu člověka tak, jak byl presentován v gotickém malířství.

  Existují dobré důvody domnívat se, že autorem slavného plátna (o jehož důvěryhodnosti sama církev mlčí), je Giotto di Bondone. Tuto thesi mimoděk potvrzovaly už dřívější výpočty vědců, kteří dokazovali, že plátno pochází nejspíš z období první poloviny 14. století.
  Autorem hypotesy o Giottově autorství je expert z Traviso – Luciano Buso. Pro něj je zcela zřejmé, že dílo vzniklo v roce 1315, o čemž měl podat zprávu sám autor. Malíř měl ukrýt na plátně číslo „15” – co by poukazovalo na rok vzniku, a také nápis „Giotto“, který odmítá jakékoli pochybnosti o autorovi. Svoje domněnky stvrzuje „Giottovo linkou“, která je viditelná na každém jeho obraze, ale i na Turínském plátně.
  Plátno však není typickým malířským dílem, a způsob, jakým vzniklo, je dalším zájmem výzkumu historiků umění. O to větším, že má obsahovat i jisté prvky, typické pro trojrozměrnost. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že mohlo vzniknout podle některé ze soudobých Kristových soch.
  Luciano Buso dokonce nevylučuje, že by Giotto mohl na objednávku vytvořit i druhé plátno, možná i kvůli tomu, že to první bylo nějak poškozeno. Ale o skutečné existenci takového „praplátna“ není jakýchkoliv důkazů.
  Jak už řečeno, radiokarbonová analysa už z roku 1988 určila, že plátno pochází ze středověku, nejspíše ze 13. století. V takovém případě by rozhodně nemohlo jít o plátno, na kterém je otištěn obličej Ježíše Krista.
  Jenže jiní vědci následně prohlásili, že vzorek z původní analýzy vlastně nebylo to pravé Plátno, ale že prej zdrojem vzorku byla jakási záplata, která sice skutečně pocházela ze středověku, ale zbytek plátna je samozřejmě dáááleko starší… ale v tom už nikomu vrtat nedovolíme! 🙂 🙂 🙂
  Krásná, a dokonale stupidní výmluva, ale co by věřící neučinili pro záchranu legendy… omnia ad maiorem Dei gloriam.

  Předstírat smrt na kříži jogínsko fakírskými technikami, to je fakt hodně divoká scifi, zde spíše jenom ta fi. Ale to je holt věc víry, a ta si dokáže racionalisovat cokoliv, byť by to sebevětší ptákovina byla.

  Se soudružským pozdravem
  Alláhu Akbar,
  Foxy, v.r.

 125. A.S. Pergill

  @Turínské plátno
  1. Plátno je zmiňováno v dokumentech z přelomu 11. a 12. století, asi měli tehdy stroj času, když věděli o plátně vyrobeném ve 13. století
  2. Obraz na něm se objevil až po požáru (datum se dá najít na Wikipedii), kdy se už jednalo o dlouhodobě známou relikvii. Navíc bylo při té události „nakouřeno“ soudobými sazemi a později vyspravováno tehdy soudobými nitěmi. Obojí je neslučitelné s úspěšným datováním podle C14.
  3. Objevení dosud neznámého obrazu po zahřátí také vylučuje namalování, naopak je v konsistenci se ztmavnutím biologických tekutin a další do plátna nasáklé organiky, podobně jako se vyvolá „tajný inkoust“ z mléka, citrónové nebo cibulové šťávy.
  4. Giotto byl raně renesanční malíř, takže jeho postavy by stěží měly gotické proporce. Gotika se navíc v jeho době považovala za úpadkový styl (umění gótských barbarů).
  5. Postava na plátně neodpovídá tehdejší ikonografii Krista (copánky, probitá zápěstí, nikoli dlaně, způsob zbičování apod.), což docela namalování zpochybňuje.
  6. Předstírat smrt při tehdejších možnostech jejího ověření (viz řada „předčasných pohřbů“, archeologicky doložených) nebyl zase až takový problém. Trans, v jakém jsou někteří tihle jedinci schopní strávit zakopání na desítky dnů, by na to bohatě stačil. Navíc smrt Krista podle evangelií byla jen zlomkem času, který smrt ukřižováním normálně podle tehdejších textů zabrala (trvalo to až dva tři dny).

 126. Igor Terleg

  @Pergill
  „V Polynésii nežijí černoši, Polynésané mají blíž k indoevropanům než tmavá plemena.“

  Máte pravdu s Polynésii, jde spíš o Melanésii, tam (a i původní Australané) jsou tmavá plemena, přesto mají stejně blíž k indoevropanům než… tmavá plemena?

  „jednak existují dějiny říše Mali (které na tuto plavbu odkazují), jednak existují typické africké artefakty v předkolumbovské Americe, olmécké „hlavové“ sochy mají negroidní rysy“

  Oni museli sem tam plavat dosti pravidelně, olmécké sochy jsou trošku dřívější než byla říše Mali, tak asi dva tisíce let. Tohle je opravdu lepší než Menzies!

  „5. Na moři se, pochopitelně, bojovalo. Muslimové válčili na moři i s Čínou.“

  Mnohem méně než v Evropě a Středomoři.

  „Boje na souši spíš odpovídají početní převaze muslimských hord.“

  Která vznikla z důvodů lepších organizačních schopnosti muslimů. Otomanská říše začínala jako maličký státeček někde uprostřed dnešního Turecka, během méně než 200 let porazila a obsadila několik evropských zemí i přes snahu Evropanů zadržet její postup.

  „IQ je ex definitio koncipováno tak, aby bylo kulturně nezávislé.“

  Houby. Nevíme ani zda je to vůbec možné (nejsou kulturně nezávislé ani vizuální testy; i optické klamy jsou kulturně závislé), ani zda to má smysl: http://www.apa.org/monitor/feb03/intelligence.aspx Navíc, Flynnův efekt dává úplné sbohem jakékoli možnosti by (aspoň dosud známé) pojmy inteligenci nezávisely na kultuře. Připomenu: mít stroj času a vzít sem nějakého člověka jenž žil před 100 lety, dosáhl by dnes asi 75 bodů, snad i hůř, což je pro nás už postižení. On ale postižený nebyl, ani se nám tak geny během jednoho století nevylepšily. Testy IQ se každé deset až dvacet let proto upravují, aby průměrný výsledek byl pořád 100 bodů.

  Tedy IQ nejen není kulturně nezávislé, je dokonce závislé i na změnách v naši kultuře (aniž bychom opravdu věděli proč).

  „K tomu Ježíšovi“

  To už ani nevím zda děláte si srandu (myslel bych že jo ale to co pak píšete o Turínském plátnu přivádí spíš Poeův zákon…). Přesto. Drtivá většina historiků má za to, že Ježíš skutečně žil, byl židovským apokalyptickým prorokem (ze začátku pravděpodobně učedníkem Jana Křtitele), byl popraven na kříži a pak jeho učedníci odstartovali židovskou sektu, která se později stala křesťanským náboženstvím.

 127. toli

  @Igor Terleg
  Také si myslím že Ježíš existoval.Jako filosof,potulný kazatel a buřič.Přívlastek Kristus mu dodali až jiní později,tedy žádný bůh a vykupitel.Ovšem fakt že Turínské plátno je podvrh je zcela odvislý od reálné existence Ježíše.

  Ale kdo chce tak tomu prostě věří a nelze s tím dělat,náboženská víra je zcela iracionální a tedy vlastně imunní vůči pokusům z vnějšku.Jediný kdo může něco změnit je majitel té víry a ten/ta většinou nechce cokoliv změnit na své víře.

 128. Igor Terleg

  @toli
  „Přívlastek Kristus mu dodali až jiní později“

  To nevíme a je docela možné, že ne. Kristus je totiž řecké slovo, které odpovídá hebrejskému Mesiáš – je možné, že Ježíš ještě za života se považoval za Mesiáše, i když samozřejmě jde o tehdejší židovský, nikoli pozdější křesťanský význam tohoto slova.

  „kdo chce tak tomu prostě věří a nelze s tím dělat,náboženská víra je zcela iracionální“

  Já ale psal o čím dál početnější skupině ateistů (na internetu…) jež odmítají i tu pozemskou, lidskou existenci Ježíše. I když obvykle by doporučovali spoléhat na odbornících, sami to nedělají. Jejich přistup k tématu je úplně dogmatický.

 129. neruda

  Podle mě se nelze moc divit těm, kteří odmítají pozemskou, lidskou existenci Ježíše. Je přece snadné odmítat něco, co není nijak spolehlivě prokázáno. O pozemském, lidském či historickém Ježíšovi je informací tak málo, že to nestojí za řeč.
  Navíc, pozemský, historický Ježíš vlastně nikoho nezajímá – důležitý je ten Ježíš, který se stal Kristem, a to je Ježíš evangelií, nikoliv ten pozemský.
  Takže konec konců je jedno, byl-li nějaký pozemský Ježíš nebo ne.

 130. Igor Terleg

  „Je přece snadné odmítat něco, co není nijak spolehlivě prokázáno.“

  Je snadné odmítat i něco, co je prokázáno úplně spolehlivě (kupř. evoluci).

  „O pozemském, lidském či historickém Ježíšovi je informací tak málo“

  Neměli bychom očekávat víc. Kdo všechno měl zájem o nějakého proroka z prdeli světa, který když se jednou vydal do Jeruzaléma, byl rychle a potupně popraven? Přesto ty důkazy, jež máme jde lépe vysvětlit s faktickým, nikoli vymyšleným Ježíšem. Proto drtivá většina historiků má za to, že skutečně existoval.

  „Navíc, pozemský, historický Ježíš vlastně nikoho nezajímá“

  Přece zajímá. Oni si myslí, že se jednou podaří prokázat, že Ježíš skutečně nikdy neexistoval, což vyvrátí základ křesťanské víry a proto se tak snaží jeho existenci popírat.

 131. neruda

  Tou snadností odmítání je samozřejmě myšleno to, že k odmítnutí něčeho, co není spolehlivě prokázáno, netřeba žádných důkazů opaku či protiargumentů.

  Stran důkazů o historickém Ježíšovi – tam já víc neočekávám. Buď jsou, anebo nejsou. Když nejsou, žádná kecapáda to nezachrání.

  A pokud si někdo myslí, že křesťanství stojí a padá s historickým Ježíšem, tak se podle mě mýlí, byť by to byl ateista. Křesťanství stojí na Ježíšovi evangelií, a toho vyvrátit nelze, protože to je jen literární postava.

 132. Foxy

  Nebudu dál rozebírat plátnařské teorie, ať už jsou založeny na skutečných či alternativních faktech. Mohu jen přidat něco slov tomu ukřižování; najmě proto, že o něm shodou okolností vím tolik, co málokdo:

  Podle starších dochovaných zpráv se zdá, že obvyklá délka takového umírání byla v řádu hodin, někdy mnohem víc (možná i dny, pokud byl kříž vybaven jakýmsi nadlehčujícím „sedátkem“), často ale i mnohem méně, protože taková poprava se občas musela vejít do polední přestávky v aréně.
  Sázky šlo uzavírat na leccos, třeba i na délku umírání na kříži. Přitom se prý stávalo, že očekávání zklamal právě ten fysicky nejzdatnější; ten, na jehož výdrž byly uzavřeny sázky nejvyšší.

  Původně jsem se, ve shodě s obecným míněním, domníval, že na kříži zabíjela kombinace ztráty krve, šokové reakce a případné tukové embolie z rozbitých kostí, to vše navíc v úpalu poledního žáru. Jenomže pak jsem se dočetl o případech, kdy ani jeden z těchto předpokladů nenastal a přesto popravovaní měli umírat během krátké doby, dnešními měřítky snad i jen několika desítek minut. Musel tu být cosi dalšího, co jsem dosud neuvažoval. Protože nelze předpokládat, že odsouzení byli dosucha vysáti všudypřítomným agresivním hmyzem (i když ten skutečně umí přivést až k šílenství), muselo tu zabíjet něco jiného.
  Je tu snad něco, co mohlo zdravého a zdatného chlapa zabít tak rychle? Ano, je; tím zabijákem mohly být problémy s dechem, asfyxie.

  Dominantním vjemem pobytu na kříži je napjetí paží; tah, který se plnou silou přenáší na hrudní koš. Vzhledem k poloze chodidel je možno jej zmírnit pouze částečně, jen trvalým napínáním pokrčených nohou, což vede k jejich rychlé únavě. Brzy nastane situace, kdy je těžké rozhodnout, co působí větší strast, zda ono očekávané tristní napnutí paží či nečekaně těžko snesitelné napínání křeči propadajících quadricepsů stehen. K tomu se připojuje intensivní vjem nepřirozeně natažených svalů holenních a své přidá i šikmé zatížení kotníků.

  Běžně se dýchání sestává ze třech složek; abdominálního, prováděného bránicí a svaly břišními; kostálního, kdy se nádech provádí zvětšováním rozestupu žeber při jejich zvedání; a klavikulárního, kdy nádech je důsledkem zvedání ramenního pletence a klíčních kostí.
  Při hrudním, kostálním dýchání je hruď při nádechu zvedána proti odporu gravitace a naopak výdech je její tíhou podporován. Tento typ dýchání je nejnamáhavější a energeticky nejnáročnější, a proto se v celém rozsahu uplatňuje hlavně jako součást plného atletického dýchání.
  Už samo rozpažení ovšem způsobí rozšíření hrudníku a to je při zavěšení za rozpažené ruce vlivem plného napětí svalstva uchyceného na hrudník extrémní. Výsledkem je plný nádech.
  Nyní je ale výdech zprostředkující svalstvo vystaveno velké a naprosto nezvyklé námaze. Nejen, že teď musí působit proti tíži těla; navíc musí působit i proti síle ostatních, za normální situace kooperujících velkých svalů. Tento odpor je paradoxně tím větší, čím jsou tyto svaly pevnější a vypracovanější.

  Za normální situace je, specielně u mužů, podstatná část dýchání uskutečněna bránicí (břišní dýchání). V situaci, kdy tělo na kříži už jen bezmocně visí, se však stává břišní dýchání neúčinné, a i ostatní pomocné dýchací pohyby tato posice prakticky vyřadí. Tah rozepjatých paží zcela vyřadí i dýchání klavikulární. Výsledným rovnovážným stavem je teď plný nádech. Výdech musí být prováděn silou, a veškerá námaha výdechu se navíc soustředí do malé, beznadějně přetížené skupiny interkostálních dýchacích svalů, navíc zatěžovaných mrtvou váhou těla. Je jen otázka nedlouhého času, kdy tyto dýchací svaly zkolabují, a pak nastane rychlý konec…jaký?
  Zřejmě úplně jiný, než se obecně o smrti na kříži soudí.

  Je li kdo takhle důkladně zavěšen na kříži, nemůže řvát, protože to prostě nejde. Křeč do krajnosti vyšponovaných svalů zaplavuje celou mysl explosí pocitů, jejichž síla překračuje jakoukoli míru snesitelnosti. Dýchat se dá jen kouskem dolní části hrudníku a tak pro nějaké zařvání není dost vzduchu. Není možno ani pronést nějakou řeč, nanejvýš snad vyrazit pár špatně artikulovaných slov, každé zaplacené trsem další bolesti. Není nic než ona. Nelze, než se jí trpně podávat.
  Vypjatá bolest, skučivě vyjící celým tím zmučeným, do krajnosti vyšponovaným tělem. Není nic mimo ní. Není nic, co by nemělo počátek právě v ní. Už to nejsou jen paže, ani zádové či hrudní svaly, které až dosud tak krutě připomínaly svou existenci. Teď se s novou, nečekanou silou přihlašuje dosud skrytě narůstající palčivá únava výdechu. Ostře palčivá bolest. Občas proto ukřižovaný dýchat přestává, vždy jen na takovou chvilku, aby si jeho hruď aspoň malinko odpočinula. Zmučená mysl už doufá v jen v odkapávající vteřiny, které ho blíží ke konečnému osvobození…
  Teď totiž už je přijatelnější nedýchat než nutit k práci ty nešťastné dýchací svaly. Jejich ochromující únava, dosud překrývaná a maskovaná chvějivě palčivým vnímáním rozepjatých paží, se přihlašuje naplno. Bolest se slévá v jeden proud a její intensita prudce vzrůstá. Vždy, když dosáhne míry, která se zdá absolutně nesnesitelná, přijde další vlna, která tu předešlou překoná. Ty vlny přicházejí stále rychleji; ale nyní je tu i něco nového, nečekaného.
  Přesto, že celková suma bolesti neustále roste, její vnímání se prudce mění. Skoro jako by se ukřižovaný na každou tu novou vlnu těšil, jako by se zvědavým očekáváním dychtil po její záplavě, chvějivě probíhající teď celým jeho tělem. Mysl má teď nečekaně jasnou. Začíná překvapeně a s trochu úlevným údivem uvažovat, zda už skutečně došlo k zahlcení receptorů a následné snížení schopnosti vnímat bolest, tedy ono přepnutí smyslu vnímání pocitů, které lze celkem běžně prožít na hraně vědomí.
  Vlny bolesti teď vyvolávají téměř hravý pocit. Je to možné? Umírající náhle pociťuje intensivní pocit, že tohle už přece kdysi zažil, jenom si nemůže uvědomit kdy. Zkouší si vzpomenout, je to teď strašlivě důležité, aniž si dokáže zdůvodnit proč…
  Vtom se s prudkým škubnutím probouzí. Všechno utrpení je zpět jak úderem kladiva. Všechna ta bolest ale je teď naprosto nicotná proti rychle rostoucímu závanu chladné hrůzy; Nedýchá. Vždyť nedýchá!
  Nedýchá zřejmě už dost dlouho. Nedýchá… ale ono to snad ani nejde! Dýchat… jak se to dělá? Cožpak tělo snad přestalo umět dýchat samo?
  S veškerými zbytky vůle se znovu snaží aspoň dýchat. Kupodivu to zase trochu funguje. Každý jednotlivý dech je ale samostatnou, obtížnou činností, na kterou se musí plně soustředit a která je čím dál víc narušována křečovitými stahy, které se teď začínají šířit celým jeho tělem. Zarážející je, že ty vlny stupňujícího se vzepjetí tentokrát nejsou spojeny jen s prostou bolestí. Pocit z nich je teď nesmírně silný a složitý. Je nový, nezařaditelný, není možno definovat zda slastný či strašný. Asi obojí najednou. Nemá čas se s tím moc zabývat, musí veškerou svou zbývající sílu věnovat na to, aby dýchal; dá to skutečně nevýslovnou námahu.
  Přesto se ten nový pocit připomíná sám, neodbytně, se stále se stupňujícím důrazem. Uvědomuje si, že se jeho tělo chaoticky zmítá, divoce s sebou škube, a kdyby jeho nohy nebyly připoutány, bezcílně by kopaly kolem. Nemůže s tím nic dělat, jsou tu neskonale důležitější věci.
  Opět zjišťuje, že nedýchá. Znovu se pokouší vyrážet dech z plic, jednou, dvakrát, ještě trochu, ale ta šílená námaha za to ani nestojí. Vůbec ještě nechce odejít, ale jasně si uvědomuje, že tohle asi už je skutečný konec. Takovýhle tedy bude, marný, zbytečný, hloupý…
  Ať si tedy přijde. Znovu začíná vnímat to vábivé, šalebné volání nevědomí. Nechci umřít! prolétne mu ještě celou tou obluzenou myslí. Ještě ne… Ještě jednou se chabě pokusí přimět křečí zachvácené svaly k výdechu. Neposlouchají. Hrají si svou vlastní hru. Nedá se už nic dělat. Propouští je ze své moci. Nemůže je dále tak trápit. To přece nejde, být tak krutý…
  Umírající náhle pociťuje nesmírnou úlevu. Už nic nemusí…
  Není to žádný prudký pád do nevědomí, spíš lehké, nenápadné noření se. Je to nečekaně, až hravě příjemné. S překvapivě nezúčastněným zájmem jakoby z dálky ukřižovaný prohlíží své vypjaté tělo, jako by byl pouhým divákem tohoto podivného představení. Přitom ví, že je to blbost, nemůže přece pozorovat sám sebe… Přesto se vidí, s náhle klidným, trochu zvědavým odstupem zaujatě studuje současně celek i detaily toho vzpínajícího se, umírajícího těla, které se ho vlastně zas až tak moc netýká, nemusí přece s ním být plně ztotožněn, proč by měl, co je mu po něm, je přeci zde, v bezpečí před vším, v onom náhle tak známém světě, kde vládne jen neskonalé moře blaženosti.
  Běží k němu s osvobozující radostí, stále víc osvobozován s každým záškubem onoho těla, které se s náhlou a nečekanou silou vzpíná vlnami čiré rozkoše. Ty vlny jsou stále silnější a důraznější, slévají se v záplavu, intensita slasti už dávno přesahuje jakoukoliv míru snesitelnosti. Nezbývá než vše odhodit a ztotožnit se s ní, jít jí v ústrety, splynout…
  Pokud je ukřižovaný skutečně hluboce věřící, pak je to skutečně ten jeho bůh, se kterým v posledních záchvěvech své mysli splývá.

  Tak; a tohle všecko proběhne za zhruba 20 – 25 minut reálného času od chvíle, kdy nohy přestanou nadlehčovat za ruce zavěšené tělo; ať již proto, že zkolabovaly únavou, nebo proto, že je popravčí zpřerážel, aby urychlil odsouzencovo umírání.

  Dovoluji si tvrdit, že za takové situace by se ani ten nejzdatnější ukřižovaný jakýmikoliv jogínsko fakírskými technikami nezachránil. Na to byli římští profíci až příliš dobře zkušení.

  Tož asi tak.

 133. mulit

  toli napsal:
  To je ten vtip,já jsem psycholog pro dospělé.Když mluvím o testování IQ tak mluvím o dospělých,ne o dětech v nějaké třídě.A říkám že výsledek IQ je ovlivněn mnoha faktory.Psychologie dětí se nestuduje na filosofické fakultě.
  Moje vzdělání mi nedává oprávnění pracovat profesně s psychikou dětí.

  Lžeš. Fabuluješ. Součástí studia psychologie je i biologie člověka včetně dětství. Od narození až po seniorský věk. Všechny etapy života. A mozek a jeho fungování se tam dost důkladně probírá. Notabene spousta poruch v dospělosti má příčinu, původ v dětství. Ty nejsi psycholog a nikdy ses tím neživil. Je to jen tvoje image na internetu. Vymyslel sis to, aby sis zvýšil virtuálně status, protože máš pocit, že plný invalidní důchod – tvoje současná realita – by tvoji reputaci poškodil a snížil váhu tvých slov. Možná se o něco z psychologie zajímáš, ale z toho, co jsi psal, je mi jasné, že to nemáš vystudované. Nikdy jsi jako klinický psycholog nepracoval. Co jsi skutečně dělal? Jaká byla tvá profese, než se ti stala ta zdravotní příhoda?

 134. Igor Terleg

  @neruda
  „Stran důkazů o historickém Ježíšovi – tam já víc neočekávám. Buď jsou, anebo nejsou.“

  Samozřejmě jsou. Otázka ale zní kolik a jakých potřebujeme aby přijmout, že Ježíš skutečně existoval. Jednomu stáčí ledaco, druhému ani filmový záznam přímo ze stroje času. Filmové záznamy očekávat ale nemůžeme, o většině lidí, kteří tehdy žili nevíme vůbec nic, a pokud někdo nepatřil ani nebyl blízko k elitě tak obvykle nevíme o nim nic. O Ježíšovi nevíme toho moc, jenom že žil, byl prorokem a že jej popravili, přesto téměř každý (ať už věřící či ne) historik jeho existenci uznává.

 135. toli

  Lžeš. Fabuluješ

  Netušil jsem že pedál produkuje takové blbce….Ono se říká že učitel je diagnóza nikoliv povolání.
  Pochopitelně že základy psychologie jsou společné,dále se to dělí podle typu VŠ a podle fakult, ty nemůžeš vykonávat profesně psychologii dospělých,já nemohu vykonávat psychologii dětí.

 136. mulit

  Ono se říká že učitel je diagnóza nikoliv povolání.

  To je pravda, určitě jsem profesně postižený. Vysvětluji důkladně, aby to každý pochopil. Chtěl bych celý svět napravovat jako Komenský. Ale na rozdíl od mnoha brouků Pytlíků, já se věnuji jen tomu, co skutečně znám. Nevyznám se třeba v dějepisu, tak držím zobák a poslouchám moudré. Ale co se týká zkoumání inteligence – zobák nedržím. Nemám důvod. Mám velmi, velmi bohatou praxi. Všechny žáky, které jsem kdy učil, jsem testoval. Jako nástroj diagnostiky. Abych věděl, s kým mám tu čest, co mohu čekat od třídy. A tak jsem třeba v roce 2009 dostal třídu, s kterou si nevěděli rady, byli vzpurní, Záci nerespektovali učitelky. Přišel jsem na důvod. Byla to mimořádně talentovaná třída (podle testů IQ). A řešení bylo jednoduché. Stačilo je více zatížit. Dát jim náročnější zadání. Nebavit se s nimi jako s debílky. V polovině května jsme měli probrané učivo celého roku.

 137. mulit

  Pančelka přede mnou z nich chtěla mít poslušné ovečky. O ničem nediskutovat. Ale chytrého musíš zatížit jinak. A neponižovat. No a na romské škole (nebo škole, kde jsou žáci s nižším všeobecným nadáním) naopak. Nemůžeš zatížit nad míru. Pak by zažívali jen frustraci. Musíš snížit nároky. Aby každý zažil nějakou odměnu. Znát inteligenci jako třídy jako celku, tak jednotlivých žáků je pro mě důležité. Pro vstupní diagnostiku a nastavení obtížnosti. Proto jsem měřil vždycky všechny, co jsem kde byl. A za 20 let praxe to jsou asi 2000 žáků. V tom je i výzkum v rámci diplomky.

 138. první z kacířů

  Igor Terleg
  Přesto ty důkazy, jež máme jde lépe vysvětlit s faktickým, nikoli vymyšleným Ježíšem. Proto drtivá většina historiků má za to, že skutečně existoval.

  Zde jsouc ty důkazy 🙂
  http://reddwarf.nikee.net/index.php?video=62

 139. toli

  No právě,Alláha vůbec nehodlám komentovat.To je ještě o stupeň horší liga.Ale zajímalo by mne kdyby existoval Bůh denominačních křesťanů jestli by byl také tak malicherný,úzkoprsý a omezený jako jsou ti křesťané ?

 140. Foxy

  „Ale zajímalo by mne kdyby existoval Bůh denominačních křesťanů jestli by byl také tak malicherný,úzkoprsý a omezený jako jsou ti křesťané ?“
  Zajisté.
  Neboť není tomu tak, že by si bůh stvořil člověka k obrazu svému, leč to člověk stvořil boha k obrazu svému.
  Jaký pán, takový krám…
  Takže bůh hlavonožců bude úplně jiný než bůh slonů, a ten bude naprosto odlišný od boha kytovců. A ani jeden z nich nebude podobný kterémukoliv bohu člověčímu.
  To jen vírou zcela zaslepený se může domnívat, že právě ten jeho bůh je jediný, univesálně platný pro veškerý vesmír…
  Tey alespoň tak to vidím.

 141. Cristero

  „Tey alespoň tak to vidím.“ – tak to vidíš teda pěkně špatně. Panák ze slámy jako hrom. 😀

 142. mulit

  Bible je dost tlustá kniha. Dá se tam najít všecko. Co potřebuješ, to tam najdeš. A proto si každý pobožný vybírá, co odpovídá jeho naturelu. Například bigotní nebo macho muži rádi citují Pavla nebo se Starého zákona. Liberálnější nebo ženy zase raději Ježíše. Někdo si tam hledá nauku ve smyslu pravidel chování a bere bibli jako sestavu pravidel pro každý den svého života. Jiný pobožný se sklony k mystice, spiritualitě si zase z bible vybere anděly, démony a údajně komunikuje s bohem. Už jsem viděl v církvích i na netu úplně všechno. Ještě je to výraznější, pokud se to spojí s nějakou psychickou poruchou pobožného, to pak vycházejí bizarní teorie. Ale každý se vždycky odvolává na jeho bibli a jeho prožitky s Pánem. A tenhle byl v nebi, tomu spadl bílý kamének na hlavu a další zase viděl démony v mikrovlnce.

 143. Foxy

  „…tak to vidíš teda pěkně špatně. Panák ze slámy jako hrom. “
  A jejda, Cristero se objevilo, a hned z něj kane moudro 🙂
  Za malinkou chviličku
  máme moudra loužičku
  až dosáhne ke prahu
  vytřem celou podlahu…
  Zas bude prča 🙂

  Mám na tebe protiargument tvého kalibru:
  Bane, to ty to vidíš pěkně špatně. Slamák panák jako eštěvětšíhrom!

  Takže zdrcen svým vlastním argumentem se můžeš zpráskaně odplížit.
  Protože zde se střetly dva stejně ultimátní argumenty, tys ho nepředloženě vynesl a já ti ho přebil!
  Cristero, a dej si na cestu velkýho panáka, klidně i slaměnýho, klidně ho tam kopni!

 144. mulit

  Mimochodem u opic nikdo neříká, že jsou si rovny a mají všechny stejný IQ. Ani nikdo netvrdí, že šimpanz bonobo je totéž, co šimpanz učenlivý. Nebo že všechny rasy psů mají stejný IQ. Ale u lidí tuhle teorii razí někteří s nábožným zápalem. Tak je jasné, že to je ideologie, a ne fakta. Páč fakta, co se naměří a co jsou zjevná s přístupná smysly a pozorováním, hovoří o tom, že se lidé liší a rasy také. To je zatím druhý šok, který jsem na tomto serveru zažil. Jinak to je tady v pohodě a rád sem chodím. Akorát před rokem mi jedna osoba tvrdila, že si mám nastudovat, co ona, a že když budu po ní papouškovat, že mě pasuje na skutečného ateistu. Že tu je snad nějaké přijímací řízení nebo co a ona je hlavní zkušební a ideová komisařka. Tak jsem si dal pauzu na několik měsíců a z toho jsem se vzpamatovával. Pak už to vzdala, zapomnělo se na to a dotyčná pochopila, že nejsem její nepřítel, akorát že nebudu nic po nikom papouškovat. No a teď jsem zažil druhý šok, když tu několik pseudohumanistů razí teorii o rovnosti nebo snad identitě lidských ras. Přitom ty rozdíly bijou do očí. Toto mi rozum nebere.

 145. toli

  @mulit

  Zabýváš se příliš důležitostí IQ. IQ nemá s rasou nic společného.I v rámci jedné rasy lidí,opic, psů uvidíš ohromné rozdíly IQ.Je to hloupé ale osobně mám zkušenost s nejhloupějšími lidmi-inženýry.Inženýr zemědělství (navíc spoustu let každý rok jezdí na zahraniční dovolené) mi vehementně tvrdil že rovník prochází Středozemním mořem.Druhý inženýr -strojař se mne ptal jakým způsobem pečujeme o tu nádhernou kapradinu co máme doma ? Nevšiml si že je umělá….

 146. toli

  Kdyby jsi odjel na nějaký liduprázdný tropický ostrov tak umřeš protože si nerozděláš ani oheň.Znamená to že jsi hloupý ? Ne neznamená,prostě jsi z jiné kultury.Kanibalský kmen na Papui Nové Guinei nemá rentgen.Znamená to že jsou hloupí ? Ne neznamená,jsou prostě z jiné kultury.

 147. mulit

  Liší se jak inteligence jednotlivých lidí, tak se liší inteligence ras. Dával jsem tu odkazy, jak je to po celém světě. Že ty jsi ignorant – je tvůj problém. Ne můj. Tvůj hloupý inženýr je irelevantní. Nevím, proč o něm píšeš. A další příspěvek je ještě hloupější. Toli – chytněte se se tvým inženýrem za ruce.

  Já nikde nepíšu o tom, že kdo nemá rentgen, znamená, že je hloupý. Toto je tvoje teorie, moje ne. Kdybych zde dal člověka z doby před 10000 lety a naučil ho obsluhovat rentgen, zvládl by to bez problémů. Technický pokrok je něco jiného. To je míra nakumulovaných informací v rámci nějaké skupiny a je to odvislé i od počtu členů a času. Já se bavím o přírodě. Ty nechápeš, co je příroda. Cpeš tam pořád nějakou ideologii. Já se bavím o naturálním stavu. O vrozené inteligenci, která se u každého člověka různí. Kapacita mozku zpracovávat a vyhodnocovat data. Tu má každý člověk jinou. Stejně jako se liší počítače. Nejsou všechny počítače stejné. Jeden má silnější RAM pamět a silnější procesor, některý slabší. Lidé se liší navzájem a liší se i rasy. A nejen v mozku. Ale i na těle. Proto třeba skoro všechny atletické disciplíny vyhrávají černoši. Mají více svalových vláken, zejména pro sprint. Ale na druhé straně mezi šachovými velmistry není ani jeden černoch.

  Lidské rasy se liší, a kdo to popírá, je ignorant a nemá smysl se s ním o tom bavit. Toli – připadáš mi spíše jako pozér. Nechce se mi totiž věřit, že bys v této oblasti byl tak hloupý a podle mě ta fakta znáš. Spíše tvá umíněnost a úpornost, s jakou tlačíš svoji dětskou, nezralou, sluníčkovou ideologii, vyplývá z nějakého osobního problému.

 148. toli

  Zajímalo by mne kdo tady s tebou souhlasí s těmi rasistickými názory ? Ty se naopak chytni za ruce s Hitlerem.

 149. toli

  Což neznamená že tady budu vítat muslimy,ty jedno sluníčko.Naopak pokud přijdou tak se musí podřídit našim zákonům a zvyklostem.

 150. mulit

  Nemám žádné rasistické názory. Nemám nic společného s Hitlerem. Nepovažuji židy za podřadný národ, naopak si myslím, že jsou chytřejší a schopnější než jejich sousedé. A mezi nositeli Nobelových cen je hodně židů, takže to nebude národ s nízkou inteligencí. Nemám zájem nikoho plynovat. Nemám nic společného s násilím. Nevidím žádný styčný bod s Hitlerem, leda že budoval dálnice. V tom bych se s ním asi shodl. Jinak v ničem. Co tam máš dál?

 151. toli

  Bohužel nejsme Japonci.Jsme součástí EU.Pokud odejdeme z EU tak půjdeme do hajzlu ekonomicky.Pokud se rozpadne EU tak nás čeká opět období evropských válek.Státy které jsou propojeny stovkami různých vazeb mezi sebou neválčí.

  Už jste někdy četli v novinách, že politický vůdce nebo premiér islámského
  národa navštívil Japonsko? Už jste někdy našli zprávu, že prezident Íránu
  nebo katarský princ nebo princ Saúdské Arábie navštívil Japonsko?
  Japonsko je země, která nemá islám.
  Japonsko uložilo přísné omezení islámu a všech muslimů.
  Důvody jsou následující:
  1.) Japonsko je jediný národ, který neuznává občanství pro muslimy.
  2.) V Japonsku muslimům nejsou udělována povolení k trvalému pobytu.
  3.) Je silný zákaz šíření islámu v Japonsku.
  4.) Na univerzitě v Japonsku se neučí arabština nebo jiné islámské
  jazyky.
  5.) Nelze importovat Korán psaný v arabštině.
  6.) Podle údajů zveřejněných japonskou vládou bylo vydáno povolení k
  přechodnému pobytu jen 2.000 muslimům, kteří musejí dodržovat
  japonské právo platné v zemi. Tito muslimové musí mluvit japonsky a
  vykonávat své náboženské rituály pouze v jejich domovech.
  7.) Japonsko je jediná země, která nemá řadu zastupitelských úřadů v
  nevýznamných islámských zemích.
  8.) Japonci nejsou přitahováni islámem.
  9.) Muslimové žijící v Japonsku jsou zaměstnáni pouze zahraničními
  společnostmi.
  10.) Nejsou poskytována pobytová víza muslimským lékařům, inženýrům
  nebo manažerům zasílaných zahraničními společnostmi.
  11.) Ve většině společností je v jejích pravidlech, že žádný muslim by
  neměl být přijat na práci.
  12.) Japonská vláda je toho názoru, že muslimové jsou fundamentalisté a
  dokonce i v éře globalizace nejsou ochotni změnit své muslimské zákony,
  tj. přizpůsobit se do jiné kultury.
  13.) Muslimové nemohou ani pomyslet na pronajmutí domu v Japonsku.
  14.) Pokud někdo přijde na to, že jeho soused je muslim, celá čtvrť je
  bdělá.
  15.) Nelze vytvořit islámskou školu nebo „Madrasu“ v Japonsku.
  16.) Nesmysl je zavedení šaría, islámského práva v Japonsku.
  17.) Pokud si Japonka vezme muslima, pak je považována za vyvrhele, a
  to navždy.
  18.) V Japonsku panuje přesvědčení, že islám je netolerantní náboženství
  a jeden by se měl držet od něj dál.

 152. toli

  Nepovažuji židy za podřadný národ, naopak si myslím, že jsou chytřejší a schopnější než jejich sousedé

  Ale považuješ jiné rasy za podřadné…..

 153. mulit

  Ne, nepovažuji žádné rasy za podřadné. Nižší průměrná inteligence černochů neznačí podřadnost. Vyšší inteligence bílé rasy nebo asiatů neznačí nadřazenost. Je to jenom fyziologický stav. Stejně jako to, že je černá rasa lepší ve sprintu a skoro žádný bílý na ně nemá a asiat už vůbec ne. To jsou prostě specifika každé rasy.

  Co se týká cikánů – vyhovovalo mi, že jsou přímí, temperamentní, měli mě rádi. Protože jsem také muzikální jako oni. Jsem také trochu cikán po této stránce. Hraju bez not stejně jako oni. Mám rád i přímo jejich druh hudby. Jejich písně. Na druhé straně mi vadilo, že třeba ve vlastivědě nebo přírodovědě jsou téměř nevdělavatelní, Nauky je nezajímají. Oni chtějí buď zpívat nebo si malovat nebo tělovcik (kromě plavání). No a to byl nakonec pro mě problém. Protože jsem měl i naukové předměty a tam jsem se cítil, že nemohu nic předávat. Nebrali to. Oni na to prostě nejsou. Takže jsme přešel zpátky na bílou školu. Tam to děcka zajímá. Ale já se za to na romská děcka nezlobím. Beru to jako fakt. Však se našli učitelé, kterým nevadilo, že na romské škole je to o něčem jiném. Mně to vadilo. Jo mimochodem, tato škola původně romská nebyla. Převažovali tam bílí. Ale pak tam sestěhovali do okolí cikánské rodiny a ti sem začali posílat děcka a a bílí zase začali ze školy bílá děcka odhlašovat, takže nakonec to dopadlo tak, že ve třídě zůstali jen tak dva bílí a zbytek cikáni.

 154. toli

  BTW,většina Britů považuje tebe,Poláka,Bulhara a Rumuna také za podřadný póvl.Proto ten brexit,aby se jim tam netahal odpad z východní Evropy.A ty vnímáš za podřadné jiné rasy a sám jsi podřadný zase v očích jiných lidí,vždyť je to k smíchu……

 155. toli

  Ne, nepovažuji žádné rasy za podřadné.

  A jsou to čmoudi,negři a podobně.Pohádky vyprávěj mamince 🙂

 156. toli

  Ta slova jsi totiž použil nahoře v diskusi a Foxy a p.Štejfa se ohradili vůči tvému rasismu.

 157. mulit

  Slovo čmoudi nepovažuji za nic špatného. Ty ano ? Pro mě jsou čmoudi všichni s tmavší pokožkou kůže. A konkrétně Araby nemám rád a nechci, aby sem do země, kde žiju, přicházeli. Nikdy tento názor nezměním, naopak s tím jak plyne čas a z toho, co se děje v jiných státech, kde tito lidé již jsou, si tvořím ještě vyhraněněnější názor, tedy že Araby nepřijímat! Muslimy a Araby nebrat! Je mi jedno, co si myslíš ty, Foxy, Štejfa. Je mi to úplně jedno. Já nemám názor jako máte vy tři. Mám názor opačný. Nebrat sem ty, co jsem jmenoval. Je mi jedno, že tomu někdo dává nálepku rasismus. Mě to nezajímá. Mě je jedno, jaké tomu dává nálepky. Nálepky nic nemohou změnit na mém jasném a kategorickém názoru, že jsem proti tomu, aby sem přicházeli muslimové a Arabové. Nechci je tady.

 158. mulit

  toli napsal:
  BTW,většina Britů považuje tebe,Poláka,Bulhara a Rumuna také za podřadný póvl.Proto ten brexit,aby se jim tam netahal odpad z východní Evropy.A ty vnímáš za podřadné jiné rasy a sám jsi podřadný zase v očích jiných lidí,vždyť je to k smíchu……

  Mně je jedno, co je pro Brity důležité. Jestli jim nevadí Arabové, ale vadí jim Poláci nebo Rumuni, je to jejich problém, ne můj. Já s tím nemám nic společného. Mně se situace v Británii netýká. Neplánuji tam žit. Neovlivňuje to můj život. Rozhodl jsem se zůstat tady v ČR a zajímá mě, zda se ve městě, kde žiji, zvýší kriminalita. Kdyby sem za městem udělali arabské gheto, byl bych proti. Nechtěl bych už žít v tomto městě.

 159. toli

  Slovo čmoudi nepovažuji za nic špatného. Ty ano ?

  Čmoud je velmi urážlivé slovo pro toho koho se to týká.Říká ti snad někdo buzerant nebo teplouš ?

  Já nemám názor jako máte vy tři. Mám názor opačný.
  My naštěstí nemáme stejné názory jako máš ty.

  Mně je jedno, co je pro Brity důležité. Jestli jim nevadí Arabové,

  Britům nevadí po staletí Pakistánci,Arabové,Indové a další, protože to všechno jsou občané jejich bývalých kolonií.Sami si je vozili na práci do Británie.Jsou prostě zvyklí na staletou zkušenost,naopak vadí jim východoevropané včetně Čechů

 160. mulit

  Kdybych byl rasista, nikdy bych nešel učit na romskou školu. Že to je romská škola, jsem dopředu věděl. Nevadilo mi to, naopak byl jsem zvědavý. Byla to výzva. Jsem dost zvědavý a rád zjišťuji nové věci. Rád pozoruji. Šel jsem pracovat s tím, že tam budu tak dlouho, dokud to půjde. Více než rok to nešlo. Důvody jsem popsal. Hlavní důvod mého odchodu byl, že Romové nejsou vzdělavatelní v naukových předmětech. S vedením školy i s kolegy jsem si rozuměl. Hodiny hudebky byly výborné, výtvarka taky. Tělocvik taky šel. Matematika ještě by nějak šla přežít. Ale čeština – velmi slabé. Přírodověda, vlastivěda – ztracený čas. Je to nezajímá. A nebylo to mojí osobou, protože v bílé škole s těmito předměty nemám problém. Lidské rasy se liší, liší se i etnika. Cikáni jsou europoidi. Europoidi s průměrným IQ kolem 80. To se uvádí v odborné literatuře a přesně toto jsem naměřil i já. Není to rasismus, je to realita. Nezajímají mě nálepky, zajímají mě fakta..

 161. toli

  Jak víš že třeba Aspergill nebo Zira či kdokoliv jiný na tomto webu nejsou míšenci ? Tedy „čmoudi“ ? Urážíš je záměrně nebo nevědomě ?

  Myslím že zrovna učiteli by empatie a sociální inteligence neměla chybět.

 162. mulit

  Toli : Máš plný invalidní důchod? Jsi cikán nebo napůl cikán? Co byla tvá skutečná profese, než se ti stala zdravotní příhoda?

 163. mulit

  toli napsal:

  Čmoud je velmi urážlivé slovo pro toho koho se to týká.Říká ti snad někdo buzerant nebo teplouš

  Opět opakuji: Mně je jedno, jaké nálepky dává někdo mně nebo někomu jinému. Zajímají mě fakta. V mé profesi mě zajímá, jak je kdo vzdělavatelný. V mé bydlišti mě zajímá, kdo je zdrojem problémů nebo kriminality. Proto už nechci pracovat na romské škole – jsou obtížně vzdělavatelní. 1 rok mi stačilo na pochopení situace. Nechci bydlet v blízkosti tmavých etnik, zvláště Arabů, protože tam jde hlavně o islám, tedy nebezpečnou ideologii. Arabové mají také nižší inteligenci než je zbytek europoidů. Ale o něco více než cikáni. I když jak kteří Arabové. Je to také mnoho etnik.

 164. mulit

  Co se týká homosexuality. Homosexualita nebo heterosexualita nemá vliv ani na inteligenci člověka, ani na kriminalitu. Kdyby hypoteticky existovala škola, kde by byli výlučně studenti seskládaní z LGBT minority, tak by byli stejně vzdělavatelní jako kdokoli jiný. Gay/lesba/trans nemá nižší IQ. Nemá nižší motivaci ke studiu. Je to indiferentní vlastnost. Co se týká kriminality také. U nás jsou ve věznicích více zastoupení cikáni na počet obyvatel. V USA to jsou černoši. Nemám informaci o tom, že by byly věznice v USA plné LGBT osob, ale černochů ano. takže sexuální orientace je indiferentní informace, etnická příslušnost nikoli. Náboženská příslušnost také nikoli. U nového souseda v baráku mě nezajímá, co dělá v ložnici. Není to nebezpečí pro můj život. Ale pokud by to byl cikán a dělal kravály po večerech a nocích, byl by to problém. Kdyby tu žil muslimská rodina, byl bych ve střehu. My tu máme jednoho cikána, je slušný, je adaptovaný. Snad nechválím předem a nezmizelo mi nic ze sklepa :-))

 165. mulit

  Mimochodem moji kolegyni v sousední romské třídě se stala tato příhoda. Ztratila se jí čtyřbarevná (dražší) propiska. Chtěla zapsat do třídnice. Neměla čím. Tak se ptala třídy. Přiběhl jeden kluk a ten jí nabídl propisku. Vytáhl z kapsy. Tu její, čtyřbarevnou 🙂 Však se i přiznal.

  Tohle nevymyslíš. Život píše nejlepší příběhy. A je tam v kostce všechno. Nakonec nebyl tak špatný, však? Zželelo se mu pančelky… Hele, nejsem rasista, bílý má vyšší IQ. Když čmajzne, tak se to obvykle nikdo nedozví. Kromě Klause. Ten krade propisky naivně jako cikáni…

 166. Foxy

  Úryvek z mailu:

  „…české (československé!) učitelky se v GB navzájem kamarádí. Takže jsem se dozvěděl, že naše učitelky z Felixstowe a Folkestone nemají s cikánskými dětmi našich emigranů naprosto žádné problémy – na to jsou tam úplně jiné skupiny obyvatel.
  Do školy ta cikáňata chodí řádně, i jejich rodiče normálně pracují… A protože řádně pracují a děti do školy chodí, dostávají i standardní přídavky – jako každý jiný rozumně se chovající obyvatel země brittické.
  Na rozdíl od tuzemska nejsou diskriminovaní kvůli odlišnosti – paradoxně vypadají mnohem „britštěji“ než spousty ostatních spolužáků, a rozhodně nikterak nezaostávají. A ještě dlouho po opuštění ukončené základní školy se ke svým československým učitelkám nadšeně hlásí…
  Je ovšem pravda, že tihle naši britští Cikáni jsou cream of the cream; jsou to ti, kteří dokázali aktivně vzít svůj osud do vlastních rukou a odstěhovat se do „nového světa“. Vyrvat se z prostředí, které je soustavně sráželo tam „kam patří“…“

 167. toli

  li : Máš plný invalidní důchod? Jsi cikán nebo napůl cikán? Co byla tvá skutečná profese, než se ti stala zdravotní příhoda?

  Směšné,před pár dny jsem tady prozradil že patřím k tkzv árijské rase.

  Čmoud je velmi urážlivé slovo pro toho koho se to týká.Říká ti snad někdo buzerant nebo teplouš

  Opět opakuji: Mně je jedno, jaké nálepky dává někdo mně nebo někomu jinému.

  Co má společného nálepka s v podstatě bezobsažnou urážkou ?

  Co se týká homosexuality. Homosexualita nebo heterosexualita nemá vliv ani na inteligenci člověka, ani na kriminalitu. Kdyby hypoteticky existovala škola, kde by byli výlučně studenti seskládaní z LGBT minority…………

  Co má společného homosexualita s inteligencí ? Už jsem řekl že kladeš příliš velký důraz na IQ. Testy IQ jsou adaptovány na náš civilizační okruh.K čemu ti je inteligence když jí nepřevedeš do praktického života ? K čemu by byly integrály,mocniny,pythagorova věta a další křovákovi ? Znamená to že je křovák neinteligentní ? Ne neznamená….

 168. mulit

  Vysoký počet černochů ve věznicích v USA a vyšší počet romských vězňů u nás, než odpovídá jejich procent. zastoupení v populaci, by se dalo vysvětlit dvěma důvody:

  1. Více rasistická varianta – mají to v genech, častěji se dopouštějí krádeží, vražd, podvodů atd.
  2. Méně rasistická varianta – bílí i tmaví kradou, vraždí a podvádějí stejně, ale na bílé se tak často nepřijde, protože to dělají sofistikovaněji, třeba přes chytré zákony, přes státní zakázky, přes čachry v daních apod.

 169. mulit

  Foxy
  30.04. 2017
  Úryvek z mailu:

  „…české (československé!) učitelky se v GB navzájem kamarádí. Takže jsem se dozvěděl, že naše učitelky z Felixstowe a Folkestone nemají s cikánskými dětmi našich emigranů naprosto žádné problémy – na to jsou tam úplně jiné skupiny obyvatel.
  Do školy ta cikáňata chodí řádně, i jejich rodiče normálně pracují… A protože řádně pracují a děti do školy chodí, dostávají i standardní přídavky – jako každý jiný rozumně se chovající obyvatel země brittické.
  Na rozdíl od tuzemska nejsou diskriminovaní kvůli odlišnosti – paradoxně vypadají mnohem „britštěji“ než spousty ostatních spolužáků, a rozhodně nikterak nezaostávají. A ještě dlouho po opuštění ukončené základní školy se ke svým československým učitelkám nadšeně hlásí…
  Je ovšem pravda, že tihle naši britští Cikáni jsou cream of the cream; jsou to ti, kteří dokázali aktivně vzít svůj osud do vlastních rukou a odstěhovat se do „nového světa“. Vyrvat se z prostředí, které je soustavně sráželo tam „kam patří“…“

  To byli spíše ti, co měli IQ kolem 100 a více. Cikán s IQ kolem 70 tady zůstane. Ten fakt může leda být kopáčem nebo na dávkách. Pro zapotřebí mnoha profesí je třeba mít IQ aspoň 90, jinak to nedáš.

 170. Foxy

  1. Více rasistická varianta – mají to v genech, častěji se dopouštějí krádeží, vražd, podvodů atd.
  2. Méně rasistická varianta – bílí i tmaví kradou, vraždí a podvádějí stejně, ale na bílé se tak často nepřijde, protože to dělají sofistikovaněji, třeba přes chytré zákony, přes státní zakázky, přes čachry v daních apod.
  3. Reálná varianta – „negr“ už je pro bílého policajta předem podezřelý. A tak je na ně mnohem přísnější metr.
  To samé platí pro porotní soudy; jak nestraně a objektivně laické poroty posuzují, to nedávno předvedla britská porota v případě zavražděného českého „bílého límečka“, kdy evidentní vrah, ubíjející řetězem bezvládně ležící oběť byl osvobozen, protože se přeci pouze bránil…
  A že by americké poroty byly objektivnější, to si nemyslí snad ani ti muliti…

 171. toli

  Obávám se že právě ta naše posedlost inteligencí a pokrokem bude příčinou naší zkázy.Až příjde katastrofa a vše se zhroutí.(Otázka není jestli přijde katastrofa,otázkou je kdy to bude) tak většina lidí zemře na zhýčkanost,choulostivost a křehkost naší civilizace a pokroku.Jsme až příliš závislý na elektřině,plynu,lécích a všem co nám přinesla naše inteligence.Stačí potkat se s velkým šutrem a naše vyspělá civilizace půjde do kopru.“Primitiv“ co se živí kořínky někde v Africe bude mít podstatně větší šanci na přežití,protože k životu nepotřebuje nic z toho co nám dává naše civilizace

 172. mulit

  Testy inteligence vznikly za první světové války, když vedení letectva – generálové přemýšleli, proč někteří vojáci – letci padají k zemi jako mouchy a jiní vydrží dlouho a sestřeleni nejsou. Přišlo se na to, že hlavní roli (kromě zraku, a zdraví) hraje inteligence člověka. A vymyslelo se první třídění. A skutečně statisticky se potvrdilo, že ti méně inteligentní v těstech IQ častěji padají k zemi. Že tedy na IQ záleží. Zvlášť když na to závisel vývoj bitev, války a byly v tom peníze. Každé letadlo stoji mraky peněz. S tím nejde hazardovat a poslat do vzduchu někoho s IQ 70. Proto i dneska současní letci musejí projít náročnými testy a testy inteligence jsou podmínka stále. Nikdy to nebude jinak. Hazardovat s životy tím, že někdo pošle do vzduchu někoho s IQ 70, 80 – to je nesmysl.

 173. toli

  To samé platí pro porotní soudy; jak nestraně a objektivně laické poroty posuzují, to nedávno předvedla britská porota v případě zavražděného českého „bílého límečka“,

  To je právě ten britský pohled na východoevropský odpad…

 174. mulit

  Foxy napsal:
  3. Reálná varianta – „negr“ už je pro bílého policajta předem podezřelý. A tak je na ně mnohem přísnější metr.
  To samé platí pro porotní soudy; jak nestraně a objektivně laické poroty posuzují, to nedávno předvedla britská porota v případě zavražděného českého „bílého límečka“, kdy evidentní vrah, ubíjející řetězem bezvládně ležící oběť byl osvobozen, protože se přeci pouze bránil…
  A že by americké poroty byly objektivnější, to si nemyslí snad ani ti muliti…

  Ty jsi fakt sluníčko. Nevyléčitelné. Jako bych si psal s nemocným. Podobně jako pobožní. Tak vysoký počet černošských vězňů se nedá vysvětlit tvým důvodem. Ani v případě cikánů. To všechno prochází soudy. A já jsem učil na romské škole a tam romské děcko čmajzlo 100 kč i své romské asistentce, načež ona mu řekla, že cikán cikána nesmí okrást. Foxy – ty jsi teoretik. Vy, někteří zde, žijete fakt jenom z knih.

 175. toli

  Testy inteligence vznikly za první světové války, když vedení letectva – generálové přemýšleli, proč někteří vojáci – letci padají k zemi jako mouchy a jiní vydrží dlouho a sestřeleni nejsou. Přišlo se na to, že hlavní roli (kromě zraku, a zdraví) hraje inteligence člověka. A vymyslelo se první třídění. A skutečně statisticky se potvrdilo, že ti méně inteligentní v těstech IQ častěji padají k zemi. Že tedy na IQ záleží. Zvlášť když na to závisel vývoj bitev, války a byly v tom peníze. Každé letadlo stoji mraky peněz. S tím nejde hazardovat a poslat do vzduchu někoho s IQ 70. Proto i dneska současní letci musejí projít náročnými testy a testy inteligence jsou podmínka stále. Nikdy to nebude jinak. Hazardovat s životy tím, že někdo pošle do vzduchu někoho s IQ 70, 80 – to je nesmysl.

  Ale pořád se to týká pouze našeho civilizačního okruhu.Ty testy jsou neupotřebitelné pro jiné kultury,nemůžeš tím měřit třeba Papuánce,ale neznamená to že jsou neinteligentní.Jsou prostě adaptováni na svůj životní styl,nic více nic méně. Naopak Evropan i se svým IQ 150 by měl problém přežít tam u nich.

 176. mulit

  Píšu si tady s hloupými ateisty 🙁 Už mě to nebaví. Je to dokola. Jenom propaganda, ideologie, žádná fakta. Mizím. Fakta jsem dodal já. Foxy a toli nedodali fakta, jenom emoce a ideologii. Ani příběh, ani fakta. Já mám na své straně fakta i konkrétní příběhy. Tak si to užijte s někým jiným.

 177. toli

  Tak vysoký počet černošských vězňů se nedá vysvětlit tvým důvodem.

  Ono se to nemusí ani vysvětlovat genetikou.Amerika je dodnes považována za zemi bílého muže,protestanta.Vše ostatní má omezený přístup ke vzdělání a tím pádem i ke slušné práci a tím pádem i ke slušné odměně.Typický americký černoch je frustrován svým sociálním statusem podobně jako český cikán a tak co dělá ? Opatřuje si obživu nezákonným způsobem.Jenže v Americe je to podstatně horší než u nás a Američané na nás budou pokrytecky kývat prstem za diskriminaci Rómů.

 178. toli

  mulit
  30.04. 2017
  Píšu si tady s hloupými ateisty Už mě to nebaví. Je to dokola. Jenom propaganda, ideologie, žádná fakta. Mizím. Fakta jsem dodal já. Foxy a toli nedodali fakta, jenom emoce a ideologii. Ani příběh, ani fakta. Já mám na své straně fakta i konkrétní příběhy. Tak si to užijte s někým jiným.

  Ten blbec je velmi podobný našemu trojjedinému.Ten si také myslí že v diskuzi jde o to vyhrát,umlátit oponenty nějakými argumenty.

 179. Foxy

  “ Foxy – ty jsi teoretik. Vy žijete fakt jenom z knih.“

  Milej drahej, já mám z tý Anglie osobní zkušenost. A to si piš, že jsem tam nepobýval jako nějaký turista.
  Mám vhled do školství egyptského, britského, českého i slovenského.
  I s těma muslimama v GB mám osobní zkušenosti, nepotřebuji je zprostředkovávat skrz nějaké docenty Aspergilly a spol.
  Takže si tu povídej co chceš… a drž se své víry rasistické, jestli ti to pomáhá.
  Ale osobně jsem velmi rád, že nemáš možnost pedagogicky působit ani na mé děti (ty už jsou naštěsti vesměs dávno plnoleté), ani na má vnoučata. Zaplať pánbů…
  Žij si tu blaze, jdu dělat něco užitečného. Třeba dokončit tu výměnu hlavy na motoru mýho auťáku, když už teda mám to kafe vypitý.
  A ty si dál můžeš tady v diskusi rozvíjet své úvahy, když holt nemáš co lepšího na práci.
  Adieu!

 180. toli

  Ona by vlastně stačila jen taková malá konvenční válka, tak aby se zhroutilo zásobování léky a milión Čechů včetně mě zemře během několika málo dnů.A to mluvím pouze o jedné jediné nemoci-diabetes melitus.

 181. Igor Terleg

  @toli
  „Už jste někdy našli zprávu, že prezident Íránu nebo katarský princ nebo princ Saúdské Arábie navštívil Japonsko?“

  Vy jste nenašel? (Tedy z Íránu to nebyl prezident nýbrž ministr financi. Stejně, myslím, muslim.)

  http://www.japantimes.co.jp/news/2017/03/12/national/saudi-arabias-king-salman-begins-japan-visit-together-mammoth-delegation/
  http://www.sandiegouniontribune.com/hoy-san-diego/sdhoy-iranian-finance-minister-embarks-on-japan-visit-2016feb02-story.html
  http://www.qna.org.qa/en-us/News/15021912470025/HH-the-Emir-Arrives-in-Japan

  „Důvody jsou následující:“

  Opravdu?
  http://www.politifact.com/truth-o-meter/statements/2015/nov/17/viral-image/viral-graphic-says-japan-keeps-out-radical-islam-t/

  NB: loni v Japonsku se schválila možnost sledování muslimů bez souhlasu soudu, tedy ráj pro muslimy to není. Ale ani žádný „zákaz islámu“ tam neplatí.

 182. toli

  @IGOR TERLEG
  To jsem dostal mailem,takže bez záruky,ale jako inspirace je to dobré,i když sami o sobě rozhodovat vlastně nemůžeme pokud naše zákony mají být kompatibilní se zákony EU které jsou nadřazeny našim zákonům,což jsme si sami odhlasovali…

 183. toli

  V něčem jsou jejich zákon podstatně lepší než naše a v něčem naopak horší.Moje neteř žije 10 roků v Belgii má tam svou vlastní rodinu,manžela a děti a říkala že tam neexistuje lichva,Belgičan nemůže spadnout do dluhové pasti.Žije ve městě Genk,ptal jsem se jí jestli přímo tam mají nějaké problémy s muslimy ? Prý ne,tam je klid,o Bruselu se dovídají jen ze zpráv. Říká že do Česka by se už nikdy nevrátila.

 184. mulit

  Testy IQ jsou adaptovány na náš civilizační okruh.K čemu ti je inteligence když jí nepřevedeš do praktického života ? K čemu by byly integrály,mocniny,pythagorova věta a další křovákovi ?

  Ne, testy IQ nejsou adaptovány na náš civilizační okruh. Je vidět, že jsi nikdy žádný test nedělal. Nejsou tam žádné integrály, mocniny, ani Pythagorova věta. Toli – jsi buď lhář nebo hlupák. Testy IQ jsou o základních principiálních funkcích mozku jako je průnik, sjednocení, posloupnost, podobnost prvků, pozornost, syntéza, analýza.

  1. řada obrázků: Malé kolečko, střední kolečko, velké kolečko.
  2. řada obrázků: Malý čtvereček, střední čtvereček ….. co přijde na konec?

  Testy IQ . prostorově vizuální. Ravenovy matice nejsou adaptovány na žádnou kulturu, jsou univerzální.

  Inteligence člověka uschopňuje k vykonávání jakékoli činnosti. Aby si mohl utřít zadek po vykonání velké potřeby – na to je zapotřebí určitá inteligence. Jsou lidi, co mají inteligenci tak nízkou (retardovaní), že tuto činnost nezvládají a zadek jim utírá ošetřovatelka. Retardace může být vrozená, nebo získaná nějaký úrazem, nemocí apod. Co je dále důležité – člověk s vyšší inteligencí si snáze poradí ve všech podmínkách a všech situacích. Tzn. řemeslník s IQ 120 je lepší řemeslník než řemeslník s IQ 100. A řemeslník s IQ 100 je lepší řemeslník než ten řemeslník s IQ 80. Ten bude dělat více chyb, některé činnosti nedovede dělat vůbec. V případě živelné katastrofy nebo jakékoli mimořádné situace spíše přežije ten s vyšší inteligencí. V průměru. Stačí se podívat na americký film uprchlík s Harrisonem Fordem. K tomu, aby někdo přežil v nehostinném prostředí nebo vyřešil obtížné situace je zapotřebí inteligence, inteligentnější si spíše poradí. Toto je evoluční tlak, proto přirozený výběr vůbec funguje. Kdyby na inteligenci nezáleželo, jsou tu jen žížaly. Možná ani ty. Inteligentní organismus si spíše zaopatří potravu a rozmnoží se. Předá geny inteligence dál. Tropické prostředí s celoroční nabídkou potravy nevyvíjelo tak velký tlak na evoluci inteligence. Snazší přístup k potravě a žádné tlaky na stavění bytelných izolovaných obydlí vyselektovalo lidí s nižší inteligencí. Severnější oblasti se sezónním zdrojem obživy, nutnost postarat se o bytelnější obydlí na zimu, zajištění potravy pro časy zlé vyselektovalo lidi s vyšší inteligencí.

  Lidé s nižší inteligencí zvládají všechny myslitelné činnosti hůře. Samozřejmě kromě reflexních jako je kýchání. Ale jinak všecko. Člověk s vyšší inteligencí má vyšší pravděpodobnost, že bude lépe dělat cokoli. Ti nejlepší sportovci, vojáci, řemeslníci (můžete si vybrat jakýkoli obor lidské činnosti) mají obvykle i vyšší inteligenci. Na inteligenci bude vždycky záležet. Jak u lidí, tak u zvířat. Inteligence mozku je něco jako výkon u motoru. Bystrost úsudku, pohotovost, schopnost si poradit s novou situací, schopnost vyhodnotit všechny souvislosti. Inteligence není nic nepraktického a knižního. Naopak je to ryze praktická věc. Na to, aby měl člověk zdravý selský rozum – musí mít dostatečnou inteligenci.

  Můžete věřit na rovnost lidských ras. Ale vaše víra nezařídí, aby např. černoši byli šachovými velmistry nebo nositeli Nobelových cen. Vaše víra je irelevantní. Rozhoduje příroda. Rozhodla evoluce.

 185. toli

  Které zvíře nepatří mezi ostatní ? Prase,antilopa,had,opice,slon. Myslíš že křovák bude vědět že had je plaz a ostatní savci ? To není o inteligenci, to je o znalostech.

 186. toli

  A stejně tak ta kolečka a čtverečky.Křovák by si nejdříve musel osvojit způsob logického myšlení „vyspělé civilizace“ teprve potom bude chápat.Opět to není o inteligenci ale o způsobu myšlení.My bychom naopak hořeli na jejich způsobu myšlení,bylo by pro nás stejně neuchopitelné jako to naše pro ně.

 187. toli

  Sám si tady vyzdvihoval Piranhy že k životu nepotřebují žádného boha,jsou snad inteligentnější než my? Přesto že nemají elektřinu?

 188. mulit

  Ty nejsi psycholog. Ty si na něho na netu jen hraješ. Tak jako si pobožní samoukové vykutili svoji víru, ty sis vykutil svoji nějakou (z mého pohledu srandovní teorii ) a tu úporně bráníš, ačkoli všechna dostupná fakta hovoří jinak. Kolečka a čtverce samozřejmě znají všichni. Vždyť i oni si stavějí obydlí v pravých úhlech a stavějí obdélníky nebo čtverce. A nakreslit kolečko do písku – to tam dělají i děti. Kolečko jako první symbol třeba pro lidskou hlavu. Inteligence lidí není stejná. Je úplně bezvýznamné, že ty si myslíš že ano. To nehraje žádnou roli. Stejně si můžeš myslet, že všechny opice mají stejnou inteligenci. Nebo v to můžeš věřit. Toli – můžeš věřit v co chceš. Já ti tvoji víru neberu. Klidně můžeš věřit, že všechna plemena psů mají stejné schopnosti a stejnou inteligenci. Věřit v to můžeš, ale to je tak všecko. Pro mě jsi hloupý chlap a nic neukazuje, že bys kdy reálným psychologem byl. Nemáš znalosti. Jen nějakou infantilní víru v rovnost ras. Nevím z jaké pohádky nebo zda je to tvoje přání – aby si lidi byli rovni. Že jsi hodný na černoušky nebo se ti líbí, nebo já nevím a je mi to fuk. Tvoje víra je jenom tvoje víra. Nemá nic společného s realitou. Realita je, že lidé mají jiná těla a jiné mozky. Tak jako jezevčík nezaběhne to samé co chrt, tak ani inteligence psích ras není totožná. A to vědí ti, co s nimi pracují. Mozek není nic nadpřirozeného. Není to žádné abrakadabraka. Mozek – to jsou neurony a synapse. A někdo má více neuronů a více synapsí a někdo méně neuronů a méně synapsí. Kvalita mozků se různí – tomu odpovídají rozdíly v inteligenci. Jistěže není možné, aby člověk s 50 miliardami neuronů v mozku měl stejné výsledky v porovnávaných činnostech jako člověk se 100 milardami neuronů. Kromě počtu neuronů, na kterém záleží (pes má neuronů podstatně méně než člověk) záleží na kvalitě propojení. Čím vyšší kvalita propojení, tím vyšší inteligence. Lidé se v tomto liší. Liší se i lidské rasy. Nemají lidi stejné mozky, stejně jako nemají stejnou pleť, nemají stejné nohy. Černoch má lepší nohy, prohraješ s ním ve sprintu, ale pravděpodobně s ním vyhraješ šachy. To je prostě realita. Je jedno, jakou máš víru. Tvoji víru, toli, ti neberu. Buď si věřícím dál. Je to úplně stejné jako když se bavím s pobožnými Napíšu jim, jak hmotný svět funguje, a oni mi napíšou, že si budou stejně věřit dál v jejich nadpřirozeno. V pořádku, Toli, buď si věřícím dál. Máš svobodu věřit nadpřirozenu v oblasti inteligence živých organismů. Ale není to nic, co by mělo něco společného s realitou nebo vědou. Tu popisuji já.

 189. toli

  Ty nejsi psycholog. Ty si na něho na netu jen hraješ. Tak jako si pobožní samoukové vykutili svoji víru, ty sis vykutil svoji nějakou (z mého pohledu srandovní teorii ) a tu úporně bráníš, ačkoli všechna dostupná fakta hovoří jinak. Kolečka a čtverce samozřejmě znají všichni.

  K tomu se nehodlám vyjadřovat ale věř že se nedivím že tě pánbíčkáři na granu označili za člověka trpícího idiocií a snížili tvé IQ z tebou proklamovaných 130 na 30 když jsi označil 3 z nich za latentní homosexuály.Homofobie sice bývá znakem latentní homosexuality ale není to pravidlo.Stačí fanatické pojetí náboženství na to aby se heterosexuál stal homofobem.Mě si označil za cikána když jsem se jich zastal.Tvé soudy jsou nelogicky zkratkovité,označil bych to za paranoiu,ale nemá to takhle z dálky všechny znaky typické paranoi. Jsi prostě nemocný.A podobně jako Foxy jsem opravdu velmi rád že nemáš žádný vliv na mé děti…

 190. mulit

  Ale kecy kecy, toli. Na testy inteligence nadávají obvykle ti, co v nich dosáhli nižšího skóre, než si představovali. Pokud není problém etnická příslušnost, tak jedině tohle. A už sem taháš granosalis, čili něco, co s tématem, které tu řešíme, vůbec nesouvisí. To jakože taháš trumfy z rukávu? Jsi srandovní. Mě tím nedojmeš. Na mě ty tyjátry nefungují. Už z toho je vidět, jak jsi mizerný psycholog, když to zkoušíš tohle fintou. Nevyjde ti to. nemáš šanci. Měl bys šanci, kdybys dodal fakta. Grafy, statistiky, čísla, důkazy, že se rasy neliší a mají stejnou inteligenci a další vlastnosti a parametry. Ale nic takového jsi nedodal. Toli , ty se tak rád vydáváš za vědce a psychologa, a kdoví co všecko, ale jakmile ti fakta nepasují, utečeš do svého vysněného světa, který je utopistický a existuje v tvé hlavě, v reálu nikoli. Jak říkám, věř si čemu chceš, ale tvoje víra nemá šanci jakkoli ovlivnit fakta, data, realitu. Ta je zjevná a měřitelná. Tvoje kecy si nechej pro toho, kdo ti to spapá…

 191. A.S. Pergill

  Problém Romů spočívá v tom, že ti z nich, kteří se adaptují na normální civilizovaný život, se stanou bez větších problémů příslušníky majority a romskou minoritu (až na pár „profesionálních Romů“) opustí.
  Výsledkem je permanentní odchod těch, kdo by měli Romy táhnout nahoru.
  Na druhé straně se těmto lidem ovšem nelze divit, protože tradiční kmenová struktura (romští vajdové a jejich pomocníci) násilím táhne dolů všechny, na které dosáhne. Takže stát se normálním občanem znamená pro Roma v první řadě přetrhnout všechny svazky s bývalou komunitou. Komu se to povede, tak je zpravidla úspěšný, ale ani se neví, že je Rom.

  To může být i problém těch dětí,co popisuje mulit, protože v romských komunitách je docela běžné, že jsou děti za dobrý prospěch trestány a trestáni jsou i jejich rodiče.

 192. A.S. Pergill

  @Foxy Princip duchovních a tělesných cviků, které provádějí fakíři, jógíni a pod. spočívá v tom, že podobné situace dokáží ustát. Navíc dokáží drasticky snížit metabolismus, takže by někomu takovému asfyxie zase tak moc nevadila.

 193. A.S. Pergill

  @Darth Zira
  K Těm ženám a jejich svobodě v posteli:
  Připomínám, jak se po osvobození prakticky po celé okupované Evropě zacházelo s „horizontálními kolaborantkami“. A naprosto stejný problém měly např. i severní Irky, které se zapletly s vojáky okupačních britských jednotek. A takových příkladů by se dalo najít víc.
  Takže ta „svoboda v posteli“ má své meze a jsou více-méně široce uznávané a praktikované.

 194. DarthZira

  „Takže ta „svoboda v posteli“ má své meze a jsou více-méně široce uznávané a praktikované.“

  Protože pořád žijeme v odporném patriarchátu 🙁 🙁 🙁

  Je zajímavé, že nikdo po válce nepovažoval za kolaboranta českého (francouzského, holandského, polského, řeckého…) muže, který se vyspal s nějakou Němkou.
  Přitom šlo úplně o to samé – buď s ní spal proto, že se do ní opravdu zamiloval, nebo proto, že prostě „tělo si to žádalo“ a nikdo lepší právě po ruce nebyl, anebo proto, že čekal, že z toho bude mít nějaké výhody. Najdi mi nějaký jiný důvod, proč asi tak mohla nějaká Češka (Francouzka, Polka… vhoever) spát s tím Němcem!

  Přesto se to stále bere tak, že pokud to udělá chlap, je to v pohodě, pokud ženská, tak ne.
  A proč? Protože si furt většina chlapů myslí, že ženy stejného národa (rasy, náboženství) jim tak nějak „patří“ a tudíž nesmějí spát s příslušníky národů, ras a náboženství jiných – a zvláště pak těch „nepřátelských“.

  Přitom je to úplná blbost, a dvojnásob v dnešní době – antikoncepce je natolik účinná (a pokud je úplně nejhůř, pořád je zde ještě „záchranná brzda“ v podobě potratu), že pokud té ženě jde jenom o sex (eventuálně o výhody), tak si to opravdu dokáže velmi dobře zařídit, aby s tím „cizákem“ potomka neměla.

  A o nedostatek sexu se, pánové, taky bát nemusíte – kvůli tomu, abyste si za***li, přece nemusí být ta žena zrovna vaše manželka. Zvláště v dnešní době běhá po světě spousta pětadvacetiletých třicetiletých singlic a rozvedených třicátnic čtyřicátnic, které mají velký problém najít chlapa, který by měl chuť na sex aspoň 2x týdně. Nemluvě o tom, že stále častěji se sexuologové setkávají s tím, že po pěti a více letech manželství jsou to dnes už spíš muži, které „věčně bolí hlava“. A valná většina ženských, které jsou na ten sex hodně, o sebe dosti pečují a tak vypadají většinou fakt dobře.
  Prostě pokud jste schopní přes svou mužskou ješitnost přenést skutečnost, že jednu a tu samou hezkou paničku bude v pondělí obšťastňovat Franta, ve středu Pepa, v pátek Fernando (Ngu, Ahmed…) a v noci ze soboty na neděli buď její manžel, nebo ještě někdo další, tak se přece na všecky dostane 😉
  (Ještě navíc když většina z vás po čtyřicítce na to nemá chuť častěji než jednou týdně 😛 )
  Prostě „make love, not war“ 🙂

 195. Hraničář

  mulit
  30.04. 2017
  Nevidím žádný styčný bod s Hitlerem, leda že budoval dálnice. V tom bych se s ním asi shodl. Jinak v ničem. Co tam máš dál? ……………………….

  Nacistické Německo vybudovalo moderní sociální systém, pravda, jen pro Němce, na jaký „demokratické“ státy tehdy vůbec ani nepomyslely. Když jej Němci zavedli v Protektorátu, čeští dělníci byli nadšeni. Však také po atentátu na Heydricha byl Václavák přeplnění „pracujícím lidem“ protestujícím proti tomu teroristickému činu.

 196. Hraničář

  mulit
  30.04. 2017
  Arabové mají také nižší inteligenci než je zbytek europoidů. Ale o něco více než cikáni. I když jak kteří Arabové. Je to také mnoho etnik……………………….

  Před časem jsem četl názor nějaké ženy, která (prý) dlouho pracovala v arabských zemích. Jak psala, obecně je tam považováno za podstatu vzdělání znalost Koránu. Přírodní vědy se takřka nevyučují – míněno všeobecně – technické vzdělání je naprosto minimální. Obecně jsou tedy muslimové málo vzdělaní, všeobecný přehled nemají prakticky žádný a plně věří tomu, co se dozvědí v mešitě. Navíc ztrácejí polovinu intelektuální kapacity společnosti, protože si nevzdělávají holky. No a ty pak doma vychovávají děti, že ano !

 197. Hraničář

  mulit
  30.04. 2017
  Tohle nevymyslíš. Život píše nejlepší příběhy. A je tam v kostce všechno. Nakonec nebyl tak špatný, však? Zželelo se mu pančelky… ………………..

  To (prý) je způsob myšlení cikánů. Prý je mezi nimi samozřejmé (asi v osadě), že se přijde k sousedům a „vypůjčí“ se, co je potřeba. Je to jakési kolektivní hospodaření. Soused má, já ne, tak si od něho vezmu. Pak zase někdy on přijde ke mně. V článku, který to popisoval, autor uváděl příklad. Jeden (přemýšlivý?) cikán si celé léto chystal dřevo, ostatní se flákali, Přišly mrazy, a všichni mu na to dřevo začali chodit. Když ho bránil, osada jej odsuzovala – on má dřevo a nechce se rozdělit s druhými, kteří mrznou.
  Něco podobného jsem četl v knize S Romy musíme žít, nevíme ale jak. Autor popisuje, jak, v podstatě „bezproblémová cikánská rodina“ – pokud se nepočítá, že žila výhradně ze sociálních dávek, že jeden syn byl zavřený za loupež a dcera „šlapala“ ulici, další dcera měla v 15 mimino – dokázala za krátký čas rozvrátit poklidný pavlačový dům v Brně. Samozřejmě si „vypůjčili“ kočárek na pavlači – „vždyť tam stál, a oni potřebovali jet do města s dítětem“, že si ve dvorní kóji, které „někdo“ vypáčil dveře , „vypůjčili“ cibulákový servis, a pod. Za dva měsíce bylo vše pod masívními zámky a sousedé na sebe hleděli podezíravě. Úřady jen pokrčily rameny – „co máme dělat, když tahle rodina není nejproblémovitější!“

 198. Hraničář

  toli
  30.04. 2017
  Co má společného homosexualita s inteligencí ? Už jsem řekl že kladeš příliš velký důraz na IQ. Testy IQ jsou adaptovány na náš civilizační okruh.K čemu ti je inteligence když jí nepřevedeš do praktického života ? K čemu by byly integrály,mocniny,pythagorova věta a další křovákovi ? Znamená to že je křovák neinteligentní ? Ne neznamená………

  Pokud vím, tak inteligence v podstatě znamená schopnost přežít ve stávajících podmínkách a úspěšně se rozmnožovat. A pozor, kontrolní otázka – kdo přežívá a úspěšně se v naší společnosti rozmnožuje?

 199. Hraničář

  Foxy
  30.04. 2017
  To samé platí pro porotní soudy; jak nestraně a objektivně laické poroty posuzují, to nedávno předvedla britská porota v případě zavražděného českého „bílého límečka“, kdy evidentní vrah, ubíjející řetězem bezvládně ležící oběť byl osvobozen, protože se přeci pouze bránil……………..

  I u nás přece vysoce vzdělaní soudci rozhodli, že mnohokrát bodnutá oběť, z toho jednou (či 2x ?) do srdce, spáchala sebevraždu. To byla nějaká holka, prý pomatená. A kdysi se jeden policista zastřelil a pak ještě pro jistotu i oběsil.

 200. Hraničář

  A.S. Pergill
  02.05. 2017
  stát se normálním občanem znamená pro Roma v první řadě přetrhnout všechny svazky s bývalou komunitou. Komu se to povede, tak je zpravidla úspěšný, ale ani se neví, že je Rom…………………….

  Před léty vystupovala v TV romská hlasatelka. Mladá holka. A ta se jednou rozpovídala. Pochází z Ostravy, z Olachů. Vzdělala se , dostala se do TV, ale rodina rozhodla, že se provdá za vybraného Olacha. Popsala, že tak skončila její vzdělaná, nadaná a pracovně úspěšná kamarádka, která se rodině podvolila, vdala se a osobní kariéru opustila. Tato se odmítla podvolit. Její otec a bratři za ní přijeli do Prahy a násilím se jí snažili odvést domů. Policistům řekli, že v Praze dělá prostitutku, jí se, s použitím studentské legitimace, podařilo policisty přesvědčit, že to není pravda. Rodina s ní pak přerušila veškeré kontakty. A jak říkala, to pro ni bylo to nejhorší!

 201. mulit

  Hraničáři, s tebou bych na pivo zašel, (kdybych nebydlel na druhém konci republiky). Páč ty jsi normální chlapík, co netlačí žádnou ideologii.

 202. mulit

  Ještě bych dodal životní zkušenost, že sluníčkáři v reálu, když jde proti nim parta cikánů, jsou ti první, co si pevně stisknou svoji peněženku k tělu. Na netu v diskusi lze psát litanie, jaké kdo chce. Realita rozhoduje. A všechny sluníčkáře bych prohnal zátěžovým testem, kde by svoje sluníčkářsví museli prakticky dokázat. Podrobit zkoumání jejich chování ve fyzické přítomnosti těch, za které se verbálně bijí na netu. O kolik je jejich chování skutečně sluníčkovější než u zbytku populace. A stejně tak bych prohnal zátěžovým testem pobožné, aby mi dokázali, že se řídí kristovým kdo tě uhodí na jednu tvář, nastav mu druhou. A nebo že na majetku nezáleží, že si prý ukládají poklady v nebi a ne tu na zemi.

 203. první z kacířů

  Mulit:

  něco jako stezku odvahy?… v Ústí přes Matiční, pak noční kolonádou v Teplicích, zastávka v Duchcově, následně zrychlený přesun do Šluknova…. zde noční táboření… a ráno počítání ztrát na majetku 🙂

 204. Hraničář

  mulit
  03.05. 2017
  Hraničáři, s tebou bych na pivo zašel, (kdybych nebydlel na druhém konci republiky). Páč ty jsi normální chlapík, co netlačí žádnou ideologii…………………..

  Taky jsem na jednom konci republiky.

 205. první z kacířů

  Škoda, že nejste z Prahy.

 206. A.S.Pergill

  @DarthZira
  Jestliže uznáváš, že společnost má právo zakázat např. incest (bez ohledu na tvé mínění, že taťka nebo brácha by ti to udělali nejlíp), tak má právo ti zakázat i dělat potenciální nepřátele (vycházím z toho, že antikoncepce není stoprocentně účinná, protože jinak by neměl smysl ani ten zákaz incestu).

  Vím, že válku v Jugoslávii reflektoval jeden spisovatel (už nevím, zda Srb, nebo Chorvat, ale jako malé dítě byl adoptován rodinou té druhé národnosti). Když nastala občanská válka, tak se nakonec, výchova nevýchova, přiklonil ke straně, reflektující jeho biologický původ.

  A uvědom si, že dítě, které ti udělá muslim, je podle islámského „práva“ muslimem od narození, takže přinejmenším bude mít problémy coby „odpadlík“, ale klidně se může „reislamizovat“ a podříznout tě, nebo skončit jako samobuch (případně obojí).

 207. Foxy

  „Vím, že válku v Jugoslávii reflektoval jeden spisovatel (už nevím, zda Srb, nebo Chorvat, ale jako malé dítě byl adoptován rodinou té druhé národnosti). Když nastala občanská válka, tak se nakonec, výchova nevýchova, přiklonil ke straně, reflektující jeho biologický původ.“

  Národnost biologicky předurčená? 🙂 🙂 🙂
  Fakt dobrá scifi…
  A co my, roduvěrní Čechové, takto voříšci Evropy?
  Ze země české, kde ženské klíny byly zúrodňováni pyji nespočetných armád i pouhých ozbrojených tlup, co jen tu od dob bájného Praotce Čecha (který nejspíš byl, jak dovozuje Jan Berwid-Buquoy, vévoda z Ellgutu, nejen ilegálním imigrantem, ale navíc též potulným Cikánem) stihly pobýt alespoň na tak dlouho, aby dokázaly úspěšně provést coitus non intrruptus.
  Takže vždycky, když vidím a slyším pitomce, skandující „Nic Než Národ“, tak si říkám, kterýpak že národ mají tito vypatlanci na mysli?
  Já jsem z tohoto hlediska v klídku. Při zjišťování toho, proč vlastně můj imunitní systém zdivočel natolik (GBS), že jsem se musel znovu naučit dejchat, mluvit, trefovat se lžící do huby, vyměšovat, chodit a podobné marginality, ukázalo se, že jsem vlastně kromě jiného i neandrtálec.
  Takže vás mám všechny na háku, protože už jsem dávno vymřel.

  Ad: „A uvědom si, že dítě, které ti udělá muslim, je podle islámského „práva“ muslimem od narození, takže přinejmenším bude mít problémy coby „odpadlík“, ale klidně se může „reislamizovat“ a podříznout tě, nebo skončit jako samobuch (případně obojí).“
  Pane docente, Vám straší ve věži. Případně šplouchá na maják. Nebo se pokoušíte o podloudné podsunutí další Vaší falacie.

 208. A.S. Pergill

  @Foxy
  Upřesňuji: On se o svém původu později dozvěděl (že je adoptovaný a biologičtí rodiče byli z opačného tábora), u nás se takové věci adoptovaným sdělují v 18 letech, v jakém věku je to v Jugoslávii, nevím. V románu (autobiografickém a dosti známém, snad dostal i nějakou cenu) popisuje, co to s ním udělalo a nakonec i to, ve kterém táboře skončil.

  To, že je dítě udělané muslimem vždy ze „zákona“ (šaríje) muslimem, je nevyvratitelný fakt. Konec konců nedávno (rok a něco?) se jen silným tlakem světové veřejnosti podařilo zachránit dceru křesťanky a muslima (který rodinu opustil buď když byla ještě kojenec, nebo dokonce před jejím narozením). Ta přijala křest a byla odsouzena ke smrti za „odpadnutí od islámu“. „Kauza Meriam Súdán“ se dá vygooglit. Pochopitelně mnohé další podobné případy takto šťastně neskončily.
  Druhou věcí je, že takovému dítku skutečně může být v mešitě vymyt mozek (od toho tyto instituce jsou) a může být na(pře)programováno na džihádistu (už proto, aby se tím „očistilo od hříchů“, které napáchalo před zjištěním informace o svém původu). Ostatně v zěmích E12 jsou líhní teroristů především muslimové 2. a 3. generace, tedy ti, co se narodili v civilizovaných zemích a žili v civilizovaných poměrech. Ukazuje se jasně, že život v civilizaci z nich nestačí udělat normální lidi.

 209. toli

  Ukazuje se jasně, že život v civilizaci z nich nestačí udělat normální lidi.

  Kdyby jsi žil v podle našich měřítek v bohaté a velmi civilizované zemi,ale ty jsi byl odsouzený trávit veškerý svůj čas v chudinském ghettu a ještě bez vzdělání tak se obávám že z tebe „civilizovaného“ člověka také nic neudělá.Budeš mít jen svou frustraci a nenávist k úspěšné majoritě.

 210. toli

  Myslím že západní země jednoduše platí za svou dřívější koloniální politiku.Ponížit a vysát domorodé obyvatelstvo,pochopitelně tomu říkali že je civilizují. Dnes se toho moc nezměnilo-v rozvojových zemích obrovská korupce vládnoucí vrstev (i když domorodých) a veškeré nerostné a přírodní bohatství těch zemí v rukou zahraničních koncernů.Takže divíte se že dochází k vyrovnání účtů pravě na území těch bohatých západních států ?

 211. DarthZira

  A. S. Pergill:
  Pane, Bože (! 🙂 🙂 ), co je to za bláboly???

  Tak za prvé:
  Zákaz incestu má důvod jednak eugenický, ale především (o čemž se ví i mluví daleko méně) ten, že pokud by si v rodině souložil „každý s každým“, tak by to u těch lidí dělalo strašný chaos v identitě, co kdo vlastně je, jelikož by nakonec fakt každý mohl být svůj vlastní dědeček/babička 😀 Rodina jako společenská jednotka by za těchto okolností šla totál do kopru a společnost by pohromadě nejspíš taky moc nedržela.
  Proto je tabu incestu po staletí používáno i na nevlastní rodiče/děti/sourozence a to včetně adoptovaných, se kterými pak má člověk biologicky společného tak leda to, že jsou to všichni lidé, většinou (ale ne vždy) i stejné rasy, barvy pleti či národnosti, někdy (zvláště v minulosti) pocházející i ze stejné sociální vrstvy, což pak velmi často znamenalo (zvláště u šlechty a boháčů), že tam nějaká více či méně vzdálená biologická příbuznost bude. Přesto celé dlouhé věky nikomu nevadilo, když si nějaký král vzal za ženu svou sestřenici, ale kdyby souložil se svou nevlastní sestrou (která s ním měla biologicky společného stejně, občas i míň než ta sestřenice), tak to by všem strašně vadilo – a to nejen v zemích a dobách křesťanských.
  Ano, jistou výjimkou z tohoto pravidla byli egyptští faraóni a inčtí vládci, ale jinak prakticky vždy a všude bylo tabu sexu s někým, koho člověk od dětství vnímal jako svého rodiče či sourozence. V některých primitivních společnostech (Papua Nová Guinea, amazonští indiáni apod.) je dokonce tabu i sex s příslušníkem vlastního kmene.
  Asi je toto tabu incestu hodně staré, natolik, že jej v sobě máme do jisté míry i evolučně zabudované – naprostá většina lidí není schopná cítit sexuální přitažlivost vůči osobě opačného (u homosexuálů samozřejmě stejného) pohlaví, se kterou od útlého dětství vyrůstala – a to bez ohledu na to, jestli biologicky příbuzní jsou nebo ne (viz výzkumy prováděné v kibucech).

  Za druhé:
  Zákaz incestu pokud existuje, tak platí stejně pro obě pohlaví, a ne že by pro muže byly v tomto ohledu nějaké „výjimky“.

  Za třetí:
  Pokud je tedy ta antikoncepce tak strašlivě neúčinná, tak proč zákaz soulože s „nepřáteli“ platí pouze pro ženy a nikoli pro muže? To přece nedává logický smysl. Pokud žena může otěhotnět s „nepřítelem“, stejně tak může muž zplodit dítě s „nepřátelskou“ ženou a tím rozmnožit počet svých nepřátel. Naopak je to u toho muže ještě daleko pravděpodobnější, že jeho biologického potomka bude vychovávat „nepřítelkyně“, protože „mater semper certa“ – a pokud ta žena to dítě nějak „nepohodí“, bude to především ona, kdo jej bude vychovávat, zatímco on jako biologický otec bude mít na jeho výchovu většinou vliv zcela minimální, často se ani nedozví, že vůbec nějakého biologického potomka s touto „nepřítelkyní“ má.
  A že se tato „strategie“ moc nevyplácí, o tom by mohli něco vyprávět Avaři, kteří nejdříve používali slovanské muže jako vazalské bojovníky a s jejich ženami vesele souložili – a pak se jednoho krásného dne nestačili divit, když je jejich synáčkové a vnukové ze slovanského území hnali svinským krokem.

  Zcela logicky mi řekni, kdybych opravdu byla tak pitomá, že bych si s nějakým tím Ahmedem uhnala potomka, jakou by asi tak měl šanci zjistit, že je otcem zrovna on? Ano, dobře, kdyby bylo dítě snědé a tmavovlasé, těžko bych mohla tvrdit, že je otcem nějaký Viking 😉 Ačkoli, moje prababička byla černovlasá Italka, takže bych to mohla vždycky svádět na geny po prababičce. A pokud bych kromě onoho Ahmeda měla ve svém portfoliu ještě dejme tomu jednoho Řeka a jednoho co já vím Brazilce, tak jak chce kdokoli poznat, po kom vlastně je to děcko snědé a tmavovlasé?

  Za čtvrté:
  Zrovna v dnešní době, kdy má skoro čtvrtina žen problém vůbec otěhotnět a z toho zbytku podstatná část „do sebe cpe prášky o sto šest“ (a dost často ty prášky do sebe „cpe“ úplně zbytečně, protože i bez braní antiny by otěhotněla leda kdyby se stal zázrak rozsahu biblického) řešit jako ten nejzásadnější problém, jestli náhodou nějaká „veselejší“ dáma s nějakým tím „nepřítelem“ i přes antikoncepci neotěhotní, mi fakt přijde hodně mimo.
  A pokud (jakousi zcela nepochopitelnou náhodou) takováto dáma v případě selhání antikoncepce kategoricky odmítala potrat (a moc ráda bych takovou fakt viděla, fanatické prolifistky moc promiskuitní nejsou), pořád ještě to z hlediska případného vlivu na výchovu potomka ze strany „nepřítele“ neznamená prakticky nic. Jednak může dítě dát k adopci (nebo rovnou odložit do baby-boxu), druhak může pro matriku uvést „otec neznámý“ a je vymalováno.
  Nemluvě o tom „drobném detailu“, že s „nepřítelem“ může klidně souložit i žena po přechodu, kde by otěhotnění bylo fakt zázrak hodný zaznamenání ve vší lékařské literatuře – a pokud by k němu došlo, tak by to byl tak asi jeden případ z miliardy.

  A jen tak mezi námi – kolik těch „horizontálních kolaborantek“ otěhotnělo???
  I za té druhé světové, kdy to z hlediska účinné antikoncepce byl hotový středověk a legální potraty nebyly dostupné vůbec. Mezi těmi slavnými jako Baarová, Mandlová apod. to tedy nebyla ani jedna, dokonce ani nevím o jediném případu, kdy by z před soudem stála nějaká „kolaborantka“ těhotná nebo těsně po porodu.

  Takže si tak leda cintáš pentli a rádoby racionálními argumenty se marně snažíš zamaskovat prostý fakt, že prostě pro tvou mužskou ješitnost je zkrátka neskousnutelná představa, že si nemůžeš nárokovat těla všech žen svého etnika, ba dokonce že by ses náhodou mohl o jednu a tu samou ženu podělit s jedním či více „cizáckými“ či přímo „nepřátelskými“ muži.
  Buď chlap a přiznej rovnou „chci ženskou vlastnit a basta“ místo toho, abys tady vytvářel nějaké prapodivné pseudologické konstrukce 😉
  Čím se potom ale lišíš od těch muslimů, kteří si taky nárokují těla všech žen svého etnika a/nebo náboženství, to mi tedy fakt není jasné 🙁

 212. DarthZira

  „Ostatně v zemích E12 jsou líhní teroristů především muslimové 2. a 3. generace, tedy ti, co se narodili v civilizovaných zemích a žili v civilizovaných poměrech. “

  Hm, a kolik z nich byly děti nemuslimských matek? Natož pak kolik z nich byly děti nemuslimských matek vychovávané v nemuslimských rodinách? A kolik z takovýchto dětí nemuslimských matek vychovávaných v nemuslimských rodinách vůbec něco tušilo o svém možném „muslimském původu“?
  Pravděpodobnost, že se islámský fanatik stane zrovna z holky nebo kluka s biologickým otcem muslimem, který ovšem o svém otcovství neměl ani šajn, a dítě vychovávala nemuslimská matka, případně nemuslimská adoptivní rodina, je zhruba stejně vysoká, jako že někdo z vnoučat kohokoli ze zde přítomných konvertuje k islámu a stane se muslimským teroristou.

  A jinak má pravdu Toli – za tím, že s někdo stane teroristou (ať muslimským nebo jiným), je vždycky frustrace z pocitu neúspěchu vzhledem k majoritě (někdy dokonce je člověk takto dramaticky frustrován pouze z toho, že nepatří k „horním deseti tisícům“). Takový nespokojenec se touží společnosti za svůj „zpackaný život“ nějak pomstít – a formy této „pomsty“ jsou pak různé: někdo se stane sebevražedným muslimským atentátníkem, někdo teroristou z politických důvodů, někdo jen tak z ničeho nic popadne kvér a jde vystřílet školu, někdo se stane fotbalovým rowdies, někdo vandalsky ničí, na co přijde, někdo týrá děti či zvířata…

 213. mulit

  DarthZira píše:
  Asi je toto tabu incestu hodně staré, natolik, že jej v sobě máme do jisté míry i evolučně zabudované – naprostá většina lidí není schopná cítit sexuální přitažlivost vůči osobě opačného (u homosexuálů samozřejmě stejného) pohlaví, se kterou od útlého dětství vyrůstala – a to bez ohledu na to, jestli biologicky příbuzní jsou nebo ne (viz výzkumy prováděné v kibucech).

  U běžných sourozenců máš pravdu. Ale u identických dvojčat jsem si všiml něčeho, co bych nazval dotyková bezbariérovost. Např. https://www.youtube.com/watch?v=fFOn09mP–w

 214. mulit

  Nebo další dvojčata https://www.youtube.com/watch?v=A8yS7ipmaS4

  A sám jsem si kdysi psal se dvěma dvojčaty, co spolu něco měli. A na netu je ještě více takových případů,. Takže je to zvláštní. Normální sourozenci ob nějaké roky – tam to nefunguje, ale u dvojčat ano. Jsou takové dvojice. Nevím, čím to je.

 215. A.S. Pergill

  @toli
  Problém vidím v tom, že ti „ubozí vysávaní“ jsou už většinou přes půl století svobodní a vládnou si sami a životní úroveň jim často klesá pod stav, kdy byli „strašlivě vykořisťovaní“. A z dob toho vykořisťování tam mají silnice, železnice, školy, nemocnice, továrny, přístavy atd., zatímco sami velice často nepostavili od „osvobození“ lautr nic.

  @Darth Zira
  Za prvé
  S tím tabu incestu je to trochu složitější. Existují společnosti, kde je chápán daleko šířeji než u nás (zmínila jsi některé domorodce v Papui, ještě širší mají např. v Číně), muslimové mají většinu sňatků mezi bratranci a sestřenicemi a strýci a neteřemi (u nás to první legální je, ale těch sňatků je poměrně málo), Gróňané (v dobách wikingské kolonie) měli papežský dispenz na sňatky bratranců a sestřenic (snad) ze třetího kolena, protože méně příbuzné osoby v tom osídlení po pár generacích nebyly. Incest provozovali i řečtí Ptolemájovci (takže „Césarova“ Kleopatra byla výsledkem několikageneračního incestu).
  U té „vrozené nepřitažlivosti“ jde o podobnost v genetice, zprostředkovanou tělesným pachem (paradoxně bratr a sestra mohou být geneticky příbuzní málo, až, naprosto raritně, vůbec ne – i bez „záskoku souseda“).

  Za druhé
  V tom máš pravdu.

  Za třetí
  Tohle je trochu složitější a souvisí to s tím, že limitující pro rozmnožování populace jsou ženy, ne muži. Muž může za rok oplodnit i tisíc žen, ale žena oplodňovaná třeba tisícem mužů porodí maximálně pár dětí (může stihnout nanejvýš dvoje paterčata či šesterčata, ale to by bylo na Guinessovu knihu rekordů). To je prostě silná biologická asymetrie, která vede k asymetrickým sociálním řešením.
  Pokud bereš ty sexuální kontakty v duchu „sama nevím, který z nich mi to udělal“, tak to beru.

  Speciálně k tem Avarům:
  To s těmi míšenci je nejspíš výmysl franckého kronikáře Fredegara, který nenáviděl Slovany a odmítal napsat, že vykopali Avary vlastními silami. Události ve Rwandě, kde šlo také o konflikt mezi parazitickými kočovníky a pracujícími zemědělci, ukázaly, že smíšené páry a míšenci byli první na seznamu likvidovaných, a to u obou stran konfliktu. Takže avarskoslovanští míšenečkové nejspíš odešli k Moraně hned poté, co začala řezničina.

  Za čtvrté
  S tou antikoncepcí máš pravdu.
  „Horizontálních kolaborantek“ otěhotnělo poměrně dost. Ve Francii to byl dost sociální problém, protože jejich potomci byli sociálně šikanováni ještě ve středním věku, a to jak občany, tak i úřady (některé z nich proto odešly i do Německa, zejména pokud existoval nějaký německý otec a přežil válku). Ve Vietnamu mají potomci amerických vojáků (dneska už i vnuci) problémy dodnes a podobné je to i v Japonsku. U nás řada těchto žen utekla do Německa, asi větší procento než v té Francii; ty, co se „daly k Němcům“, mohly i do odsunu. Nějaké případy souzených těhotných by se asi našly, ale v papírech z té doby, ne v tom, co visí veřejně na netu.

  A obecně
  „vlastnit ženy svého etnika“ rozhodně nehodlám, ale jejich kontakt s nepřáteli považuji z uvedených (i dalších) důvodů jako rizikový pro celé etnikum.
  Abych nebyl „tajemný jak hrad v Karpatech“: Ono na těch stycích je špatné mi to, že se nepřítel zdokonaluje v jazyce, včetně slangu, a reáliích, včetně např. pomístních názvů, které nejsou an existujících mapách. A našlo by se toho víc.
  Rozhodně to není jako u brigadýra Gerarda (A. C. Doyle), který uměl v mnoha evropských jazycích svým nepřátelům říct, že je miluje a že se k nim po válce vrátí 🙂

  K těm teroristům:
  Na frustraci ze sociální neúspěšnosti nevěřím. To je mantra ultralevičáků. Realita je taková, že většina pachatelů reálných teroristických útoků jsou lidé, kteří se jeví dobře sociálně zaintegrovaní, s trvalou a hodnotnou prací, někdy i s rodinou. A těch málo s nějakou „radikální minulostí“ dost často tak dlouho před teroristickým útokem „sekalo dobrotu“, že byl nad nimi omezen nebo zrušen dohled.
  Za hlavní problém vidím to, že těm muslimům druhé a třetí generace radikální duchovní mohou beztrestně blábolit nesmysly o tom, jak jsou zneužívaní, vykořisťovaní atd., byť mají podmínky naprosto stejné jako jejich nemuslimští vrstevníci (akorát mají silně vyvinutý odpor k práci). Případně jak jsou „předurčeni vládnout“.

 216. mulit

  hej, ale to tam mám překlep 🙂 když jsme tam dal incest místo icest, tak to vyjede daleko odvážnější, radši to nebudu opravovat 🙂

 217. toli

  @Pergill
  @toli
  Problém vidím v tom, že ti „ubozí vysávaní“ jsou už většinou přes půl století svobodní a vládnou si sami a životní úroveň jim často klesá pod stav, kdy byli „strašlivě vykořisťovaní“. A z dob toho vykořisťování tam mají silnice, železnice, školy, nemocnice, továrny, přístavy atd., zatímco sami velice často nepostavili od „osvobození“ lautr nic.

  O tom právě mluvím,myslíš že jim ty železnice patří ? Ty byly vybudovány spolu s továrnami a přístavy aby si zahraniční majitelé koncernů mohli vozit banány,rudy nerostů,vzácné dřevo atd domů do svých domovských zemí,prostě na západní trhy.Školy a nemocnice jsou většinou v režii západních neziskovek,ani ty budovy ani to vybavení ani ta péče nepatří domorodcům.Víš to se dělá tak že pokud překypuješ penězi ale stejně je chceš ještě rozmnožit tak půjdeš za králem nebo prezidentem té rozvojové země a nabídneš mu všimné.Půjde ti na ruku…..Tomu se říká korupce a Česko je na tom jen trochu lépe než ty zmíněné rozvojové země.

 218. toli

  @Zira
  A jinak má pravdu Toli – za tím, že s někdo stane teroristou (ať muslimským nebo jiným), je vždycky frustrace z pocitu neúspěchu vzhledem k majoritě (někdy dokonce je člověk takto dramaticky frustrován pouze z toho, že nepatří k „horním deseti tisícům“). Takový nespokojenec se touží společnosti za svůj „zpackaný život“ nějak pomstít

  Jen zoufalý člověk dělá zoufalé věci. V takovém prostředí je velmi snadné někoho radikalizovat.Ukázat mu nebe a prstem na ty kteří mohou za jeho bídný život.A je to…… dokonáno.

 219. DarthZira

  A. S. Pergill:

  Pokud jde o nepřitažlivost lidí, co spolu vyrůstali, tak to asi nebude jenom o tom pachu, protože (jak jsem zmiňovala ty kibucy), jsou si vzájemně sexuálně nepřitažliví všichni, co od útlého dětství spolu vyrůstali – a je opravdu velmi nepravděpodobné, že by si tím pádem všichni byli natolik biologicky příbuzní, že by si proto „smrděli“.
  Strýc a neteř (eventuálně teta a synovec) se mohou brát – natož pak spolu souložit – zcela legálně i u nás. Těchto sňatků (i sexuálních vztahů) ale bude asi ještě daleko daleko méně než těch bratranec-sestřenice.
  Co se Ptolemajovců týče, tak tam to bylo trošku složitější, ti dva sice byli vždy formálně sourozenci, ale zpravidla neměli stejnou matku (případně se občas stalo i to, že měli stejnou matku, ale neměli stejného otce, případně neměli stejného ani otce ani matku), tedy po stránce biologické si byli příbuzní spíše jako ti bratranci a sestřenice a dost možná z hlediska ryze biologického byli daleko méně incestní než třeba naši Habsburkové. Ale fakt je, že to není až tak podstatné.

  Pokud jde o sexuální kontakty „s nepřítelem“, tak zcela evidentně – bere-li se jako největší riziko zplození dalších potenciálních nepřátel – je úplně nejhorší situace, když se žena (a patrně i muž) do toho „nepřítele“ zamiluje.
  Pokud to příslušník kteréhokoli pohlaví dělá pouze proto, že „tělo si žádá své a nikdo lepší právě po ruce není“, případně z důvodu toho, že z toho očekává nějaké výhody (tedy svým způsobem jistá forma prostituce), tak si asi docela pečlivě hlídá, aby to nemělo následky v podobě zplození míšenců – a dvojnásob si to bude hlídat ta žena, jelikož všechny problémy spojené s těhotenstvím a porodem (nebo taky s potratem – který, jak jsem slyšela, taky není zrovna něco příjemného) i s případnou výchovou takovéhoto dítěte skoro vždycky dopadnou na ni, zatímco muž může v klidu „po anglicku zmizet“ a o zplozené se dále nestarat.

  „Horizontální kolaborantky“, které s nepřítelem otěhotněly a nešly na potrat (a zvláště pak takové, kterým se to podařilo nikoli za druhé světové, ale v Evropě od 60. let dále), byly buď totálně zamilované husy, nebo pěkné naivky a hlupačky, co v tom neuměly chodit. Nevím, co víc k tomu dodat. Možná leda „dobře jim tak“ 😀

  A pokud jde o „horizontální kolaboraci“ bez citových vazeb, tak nějak nevidím jediný rozumný důvod, proč by měl(a) kolaborantka/kolaborant s milencem/milenkou vykecávat právě o neoficiálních místopisných názvech nebo ho/ji učit svůj rodný jazyk.
  Boha jeho, vždyť jde (nejspíš z obou stran) pouze o sex!!! 😛
  A pokud je „nepřítel“ zamilovaný, zatímco druhá strana ne, tak tím hůř pro něj, ne? 😉

 220. mulit

  Myslím, že jsem přišel na to, proč to může u gay dvojčat existovat. Ono totiž se někdy homosexualita pojí s narcismem. A pokud je narcis a je atraktivní, tak se mu líbí jeho obraz v zrcadle a jeho identické dvojče je de facto jeho obraz. Čili tam může něco takového fungovat. A pokud spolu něco mají, z toho žádný defektní potomek nevznikne, takže nevím, proč by to mělo být trestné. Akorát pro jejich rodiče by to musel být šok. Dva synové gayové a ještě k tomu spolu chtějí žít? 😀 Na druhé straně, pokud by taková dvojice byla, tak by to měla snazší. Že bydlí někdo s bráchou, notabene dvojčetem, by nikoho nenapadlo, že spolu něco mají. A taky by nemusel lhát v práci, když se ho zeptá, s kým bydlí. Bydlíme s bráchou. Však co. Ale bude to asi i tak raritní, jak říkám za celý život jsem poznal jen jednu takovou dvojici. Na netu je toho více.

 221. A.S. Pergill

  @DarthZira Ona většinou ta „horizontální kolaborace“ byla něco za něco. Výhody za sex, ale někdy i za informace. Třeba zdánlivě banální, což nemuselo platit v reálu („Partyzáni v Brně mají sraz U medvídka, zjistěte od svých matrací, kde to je.“). A pokud spolu komunikovali (jinak než kontaktem genitálií či na úrovni dabingu pornofilmů), tak nastalo minimálně zlepšení se v jazyce, aktivní i pasívní.

 222. DarthZira

  Pokud jde o tu frustraci, tak člověku jde kolikrát hlava kolem z toho, z čeho všeho dokážou mít lidé mindráky a cítit se kvůli tomu velmi nešťastní.
  Vím třeba o případu několika missek, modelek i hereček (včetně pár hollywoodských star první velikosti), které se ustavičně trápí tím, že nejsou „dost“ hezké.
  Stejně tak existují lidi, kteří jako „strašlivý životní neúspěch“ dokážou vnímat třeba to, že nejsou milionáři nebo nějací top manageři, náměstci ministra, slavní umělci či co já vím co ještě.
  Jo, jistě, člověk si pomyslí něco o rozežranosti a že jejich starosti by fakt chtěl mít 😀 – ale opravdu i takovíto pitomci existují, a pokud jim někdo nasadí do hlavy myšlenku, že za jejich „neúspěch“ může „ta zlá společnost“, mohou být dosti nebezpeční.

  Ti, kteří se chytají radikálního islámu, jsou úplně stejná sorta lidí jako byli ti, kteří ve 20. a 30. letech v Německu vstupovali do NSDAP. Naprostá většina z nich byli životní ztroskotanci a la Hitler, případně týpci, kteří sice z vnějšího pohledu byli docela dobře „sociálně začlenění“, ale se cítili svým okolím a společností „velice nedocenění“ (např. Goering, Hess, Hans (nikoli K. H.) Frank), zatímco lidí, kterým ani bohatství ani úspěch ani sláva nechyběly, a přesto se ještě před rokem 1933 se do této partičky dali, bylo opravdu jako šafránu – asi jediný známý příklad je Ribbentrop, ale u toho těžko říct, jestli to přece jen nebyla jistá forma vypočítavosti, jestli si jako dobrý kšeftsman nedokázal spočítat, „kam se obrací vítr“ a s kým je proto výhodné být zadobře, a podle toho se pak zařídil.

  Frustrát muslim se dá na radikální islám, frustrát nemuslim se dá k nějaké náboženské sektě nebo vyvede jinou šílenost – např. vystřílí tu školu.

 223. Foxy

  „A pokud spolu komunikovali (jinak než kontaktem genitálií či na úrovni dabingu pornofilmů), tak nastalo minimálně zlepšení se v jazyce, aktivní i pasívní.“
  Naja. Was sagst du? Ich stehe nicht fr!

 224. DarthZira

  Foxy – jj, přesně, už to vidím, jak se esesáci v posteli učili česky 😛

  Stejně tak pochybuji o tom, že by si nějaký Ahmed (Fernando, Ngui, Čou-li…) pouze kvůli sexu s Češkou procvičoval češtinu. Pokud česky umět nepotřebuje, tak ho ani nehne se tak obtížný jazyk jako je čeština učit – a pokud česky umět potřebuje, tak jsou z tohoto hlediska „kolaboranti“ i všichni jeho kolegové ve škole nebo v práci, obchodní partneři apod., kteří se s ním pokoušení česky mluvit.

  A pokud ti zcela hypotetičtí náckové buď od svého informátora zjistili, že se mají partyzáni sejít „U medvídka“ (případně to samé z nějakého zajatého odbojáře vymlátili), tak se nejspíš od toho informátora dozvěděli (případně ze zajatce vymlátili) i kde to přesně je.

  A že mohla ta „matrace“ zase z toho nácka vytáhnout důležité informace,. které se pak mohly hodit třeba odboji, tak to jako nic? On tu asi někdo neviděl „Smrt si říká Engelchen“, že… 😉

  Podle mého je vždycky daleko větší riziko, že v posteli něco, co by neměl, prokecne chlap, než že to prokecne nezamilovaná ženská, protože jak se říká „když se ocas postaví, tak se rozum zastaví“. Ženská blbne pouze, když je zaláskovaná, chlap dokáže blbnout na kvadrát jenom kvůli pouhé šukačce.
  Takže i z hlediska rizika vykecání něčeho, co by neměl, je prostě chlap „horizontální kolaborant“ daleko rizikovější než ženská.

  A jinak obecně – paranoia jako kráva.
  Kvůli tomu, že se nějaká holka vyspí s nějakým Turkem, Arabem či černochem, tak mu tím zároveň předá informace zásadního strategického rázu 🙂
  A teď tu o Karkulce 😛

 225. první z kacířů

  Foxy
  Takže vždycky, když vidím a slyším pitomce, skandující „Nic Než Národ“, tak si říkám, kterýpak že národ mají tito vypatlanci na mysli?

  Co mají tito vypatlanci na mysli nevím. Ale za jaký český národ bojovali, by jste se měl třeba zeptat našich letců z RAF, kteří šli do boje s vědomím smrti… prostě Češi nebyli a nejsou jen zbabělci… jen někteří jsou zrádci…

  DarthZira
  Kvůli tomu, že se nějaká holka vyspí s nějakým Turkem, Arabem či černochem, tak mu tím zároveň předá informace zásadního strategického rázu

  a nebo převezme nějakou bezva exotickou nemoc… z které bude grátis vyléčena

  mulit

  měli se poradit s dederákama… ti byli v trabantech také schopní odvézt kuchyň s obývákem i s ložnicí 🙂

 226. mulit

  No právě že to je k tématu. Přece je lepší znát realitu než se utápět v knižních či jiných utopistických představách o světě. Nesnáším pokusy ohýbat realitu v zájmu nějaké ideologie nebo přání nějakých lidí.

 227. první z kacířů

  Kdysi mi jedna historička řekla, že třeba dějiny se vždy vykládají s ohledem na společenskou poptávku. A mou námitku, že dějiny se mohly odehrát pouze tak a tak s úsměvem pominula.

 228. Hraničář

  A.S. Pergill
  04.05. 2017
  Upřesňuji: On se o svém původu později dozvěděl (že je adoptovaný a biologičtí rodiče byli z opačného tábora), u nás se takové věci adoptovaným sdělují v 18 letech, v jakém věku je to v Jugoslávii, nevím. V románu (autobiografickém a dosti známém, snad dostal i nějakou cenu) popisuje, co to s ním udělalo a nakonec i to, ve kterém táboře skončil………..

  Když začala válka v Jugoslávii, pamatuji, že se v novinách objevil rozhovor s manžely z Jugošky. On Chorvat, ona Srbka (nebo obráceně?) a museli utéci, protože rodiny by zabily buď jednoho nebo druhého. Nejtragičtější na tom je, že Srbové, Chorvati i Bosňácj jsou de facto jedno etnikum, odlišuje jen víra – teď už v jednoho a téhož Boha.

 229. Hraničář

  DarthZira
  03.05. 2017
  Přesto se to stále bere tak, že pokud to udělá chlap, je to v pohodě, pokud ženská, tak ne.
  A proč? Protože si furt většina chlapů myslí, že ženy stejného národa (rasy, náboženství) jim tak nějak „patří“ a tudíž nesmějí spát s příslušníky národů, ras a náboženství jiných – a zvláště pak těch „nepřátelských“. ……………………

  Živě jsi mi připomněla můj vztah k mé mladší sestře. Jak jsem se cítil být jejím „dozorcem“ v případě jejího „tahání se“ s klukama.

 230. Hraničář

  toli
  04.05. 2017
  Kdyby jsi žil v podle našich měřítek v bohaté a velmi civilizované zemi,ale ty jsi byl odsouzený trávit veškerý svůj čas v chudinském ghettu a ještě bez vzdělání tak se obávám že z tebe „civilizovaného“ člověka také nic neudělá.Budeš mít jen svou frustraci a nenávist k úspěšné majoritě…………………….

  Troufám si tvrdit, že za socialismu se u nás hodně udělalo pro cikány, aby se úspěšně do společnosti zařadili. Ostatně z té doby máme několik inženýrů i doktorů. Sám jsem s několika cikány pracoval. Přesto to většina z nich nevyužila. Ale také vzpomínám na rozhovor v tisku s jedním, prostým kopáčem. „Vedete děti k tomu, aby se učily, studovaly?“ “ Ne, proč? Syn bude dělat kopáče jako já, Vydělávám si 2700,- a to u nás v podniku nemá ani inženýr.“
  Přestože platy vzdělanců nebyly adekvátní, přece jenom velké % „bílých“ své děti ke studiu ponoukalo.
  Ona musí být nabídka vhodné, jednoduché práce, a zároveň systém, který by k práci nutil. A samozřejmě i společenské ocenění té jednoduché práce. Pokud to není, a je výhodnější být na dávkách, tak samozřejmě budou ta chudinská gheta.

 231. Hraničář

  toli
  04.05. 2017

  Myslím že západní země jednoduše platí za svou dřívější koloniální politiku.Ponížit a vysát domorodé obyvatelstvo,pochopitelně tomu říkali že je civilizují. Dnes se toho moc nezměnilo-v rozvojových zemích obrovská korupce vládnoucí vrstev (i když domorodých) a veškeré nerostné a přírodní bohatství těch zemí v rukou zahraničních koncernů.Takže divíte se že dochází k vyrovnání účtů pravě na území těch bohatých západních států ?

  Viděl jsem to na Novém Zélandu, Před těmi 250 lety tam byli jen Maorové a patřila jim veškerá země. Teď jich je necelých 18% obyvatel a většina země patří bělochům, kteří ji už prodávají třebas Asiatům.
  A to Maoři, v porovnání s jinými domorodci, dopadli přímo exkluzivně.

 232. první z kacířů

  Hraničář
  A to Maoři, v porovnání s jinými domorodci, dopadli přímo exkluzivně.

  Abychom jim jednoho dne nezáviděli…..

 233. Hraničář

  mulit
  04.05. 2017
  A sám jsem si kdysi psal se dvěma dvojčaty, co spolu něco měli. A na netu je ještě více takových případů,. Takže je to zvláštní. Normální sourozenci ob nějaké roky – tam to nefunguje, ale u dvojčat ano. Jsou takové dvojice. Nevím, čím to je……………………..

  Dvakrát jsem četl v erotickém časopisu dopisy, v nichž muž popisoval, že se oženil s ženou, která měla jednovaječnou sestru. A nakonec si zasouložil i s ní – a manželka mu to schválila. A pak vytvořili takovou spokojenou trojku.

 234. Hraničář

  A.S. Pergill
  04.05. 2017
  Problém vidím v tom, že ti „ubozí vysávaní“ jsou už většinou přes půl století svobodní a vládnou si sami a životní úroveň jim často klesá pod stav, kdy byli „strašlivě vykořisťovaní“. A z dob toho vykořisťování tam mají silnice, železnice, školy, nemocnice, továrny, přístavy atd., zatímco sami velice často nepostavili od „osvobození“ lautr nic. ………

  Znáš příběh, jezuitských redukcí v jižní Americe? Jezuité tam vytvořili skutečně příkladnou společnost – z našeho pohledu. Ale když byli zrušeni, domorodci si ji neudrželi – nebyla podle jejich kultury, fakticky jim byla vnucena, tak se vrátili k tomu svému.
  Problém je v tom, že tam je spousta surovin, které mnohde domorodci ještě nepotřebují, ale my už dávno ano. Tak jim nabízíme peníze, léky, potraviny ……
  Před časem jsem četl, že na kterémsi ostrově v Indonézii(??) bylo objeveno zlato. Vláda dala zahraniční společnosti souhlas s těžbou, získá-li souhlas a vyrovná-li se s místními domorodci v pralese. Společnost se s nimi dohodla snadno. Náčelníci se s právníky dostavili do města, na smlouvy otiskli palce, dostali pytle kovových mincí – papírové by v pralese shnily – odešli do obchodů, koupili 4 terénní Toyoty a spoustu „potřebných“ věcí a s najatými šoféry odjeli do pralesa. Každý měsíc jim pak ta společnost přivážela smluvené peníze.
  Autor toho článku, Čech, který tam žije, psal, že za nějakých 20 let bude zlato vytěženo, místo pralesa pustina, kolem zničené moře, domorodci odvyklí starat se sami o sebe. Když se o tom s jedním domorodcem bavil, tak ten mu řekl, že oni také chtějí chodit nakupovat do obchodů a ne se honit po pralese a po moři!
  Něco podobného jsem viděl v reportáži ze Střední Ameriky. Domorodec zalitoval, že už včely nejsou, prales že je vykácený, pálí jim tam slunce, musejí pěstovat to, co prodají – a komentoval – „ale jak jsme dřív žili, jako zvířata, děti běhaly nahé a bosé“ – všichni měli otrhaná trička a trenýrky, jak jim to dodávala charita.

 235. Hraničář

  toli
  04.05. 2017
  Víš to se dělá tak že pokud překypuješ penězi ale stejně je chceš ještě rozmnožit tak půjdeš za králem nebo prezidentem té rozvojové země a nabídneš mu všimné.Půjde ti na ruku…..Tomu se říká korupce a Česko je na tom jen trochu lépe než ty zmíněné rozvojové země……………

  Po VS (Velké Sametové) se i u nás objevily inzeráty: „Investujte v Africe. Zaručený trojnásobný zisk!“ Tak jsem si, odchovanec socialismu, říkal, zda to není vykořisťování.

 236. toli

  @Hraničář
  Problém je v tom, že tam je spousta surovin, které mnohde domorodci ještě nepotřebují, ale my už dávno ano. Tak jim nabízíme peníze, léky, potraviny ……
  Před časem jsem četl, že na kterémsi ostrově v Indonézii(??) bylo objeveno zlato. Vláda dala zahraniční společnosti souhlas s těžbou, získá-li souhlas a vyrovná-li se s místními domorodci v pralese. Společnost se s nimi dohodla snadno.

  To je právě ta stupidita jak o ní mluví profesor Koukolík.Dojde zlato,dojdou peníze.A co zbyde ? Zdevastované životní prostředí a rozvrácená společnost.Ani tradiční společnost ani moderní společnost.A co udělají domorodci ? Nasednou na ty své bárky (pokud jim nějaké zbyly) a odplují do civilizace za „lepším životem“ .Totéž udělali běloši s Indiány,tam to vzali přes závislost na alkoholu.Historie se neustále opakuje.Dost to připomíná příběh Velikonočního ostrova.I když tam si za svůj osud mohli domorodci sami.

 237. toli

  Je to úplně stejné jako když jsme naše cikány navykli k nevzdělanosti a k permanentnímu přijmu sociálních dávek na bydlení,na hmotnou nouzi,na počet dětí…….jen proto aby byl ve společnosti klid.V tomhle stupni vývoje už to nemá rozumné řešení, alespoň myslím. Stupidita na obou stranách.

 238. Hraničář

  toli
  05.05. 2017
  To je právě ta stupidita jak o ní mluví profesor Koukolík.Dojde zlato,dojdou peníze.A co zbyde ? Zdevastované životní prostředí a rozvrácená společnost.Ani tradiční společnost ani moderní společnost.A co udělají domorodci ? ……….

  Dokud domorodci nevěděli, že někde je „bohatá“ společnost, a neměli možnost tam odplout – jedině když si je odvezli kolonizátoři, tak to bylo řešeno evolučně – hladomory, epidemiemi, válkami. Na Novém Zélandu, i na ostatních pacifických ostrovech nebyla nebezpečná zvířata, jedovatí hadi ani hmyz. Polynésané si tam nezavlekli choroby, protože nemocní zemřeli cestou. Příroda tam byla štědrá, množili jako králíci. A rozpor mezi zdroji a populací řešili kanibalskými válkami. Tak tomu bylo všude po světě – pokud příroda byla dost štědrá. Inuité se nepřemnožili.
  Kolonizátoři zatrhli války, začali dovážet léky, země zorganizovali a způmyslněli, ale ne ve prospěch tamních kultur. Které ale mnohdy to chápaly jako porušení svých tradic. To psal už i ve 20. letech Albert Schweitzer z Lambaréné.
  No a po „osvobození“ se většina těch zemí částečně navrátila k původním tradicím, jen se nemlátí klacky, ale „vyspělé civilizované, demokratické, humanitní“ země jim dodávají samopaly a děla.
  A pokud se někde objevil politik, politická strana, která měla program na pozvednutí svého lidu a modernizaci společnosti, ty vyspělé demokratické, humanitní ….. země se postavily proti tomu, protože základním prvkem emancipace byla nezávislá politika a znárodnění přírodního bohatství. Tím ty zaručené několikanásobné zisky investorů zmizely. A kdo by něco takového trpěl. že?
  Za socialismu jsem si kdesi přečetl (v Rudém Právu?), že ty zadlužené země své půjčky a dluhy několikanásobně splatí, ale systém úroků že je takový, že je nikdy splatit nelze. No a když jsou u moci zkorumpovaní politici, tak taková země z bídy vybřednout nemůže. Jistě není náhodou, že taková Jižní Korea se (pokud vím) nikdy u MMF či SB nezadlužila.

 239. A.S.Pergill

  @DarthZira Ty jsi asi nikdy neslyšela o odposleších. A když jsem u nich, tak jejich úspěšnost (ve smyslu porozumění) docela závisí na kontaktu s jazykem, protože je tam zkreslení „ořezáváním“ vyšších a nižších tónů a u mobilů ještě ztrátovou kompresí.

 240. A.S.Pergill

  Existují rozbory, podle nichž kolonie zdaleka nebyla takovým výnosem, jak uvádí levičáci. Jistěže na tom někteří konkrétní jedinci zbohatli, ale to se do jejich kapes většinou jen přesunula část bohatství, které se do kolonií investovalo z mateřské země jako celku, tedy i z daní ostatních občanů. Hlavně šlo o strategický vliv (vlastní přístavy po celém světě) a do jisté míry i o prestiž.
  Navíc konkrétně některé islámské státy, které nyní kňučí o „křižácích“ nikdy kolonie nebyly a taky jsou v hnojišti, pokud jim ze země neteče ropa.

  A k tomu dělání zásob: Islám znemožňuje jakékoli rozumné investování, takže např. ropné státy, jakmile přijdou o zisky z ropy, budou totálně v … (koncové části trávícího ústrojí), protože nebudou mít nic.

 241. Foxy

  Ad: „A když jsem u nich (odposlechů), tak jejich úspěšnost (ve smyslu porozumění) docela závisí na kontaktu s jazykem, protože je tam zkreslení…“
  No právě. U takovéhle fajnovosti je zapotřebí nejen rodilého mluvky, znalého slangu, argotu i dialektů; ale i cosi, co se dá nazvat „analytickým sluchem“. Protože když ti cosi úsečně zachrmlá ze zašumělého hlasiťáku, jen dokonale vycvičené ucho s bohatou praxí pozná, co že to zahuhlání vlastně znamenalo.
  Takže to „zdokonalení v jazyku nepřítele“ považuji za další z bohapustých fantasií.

  BTW, my jsme snad už ve válce? Že jsem si toho jaksi neuvšimnul…

 242. Foxy

  Ad první z kacířů (04.05. 2017):

  Foxy
  „Takže vždycky, když vidím a slyším pitomce, skandující „Nic Než Národ“, tak si říkám, kterýpak že národ mají tito vypatlanci na mysli?“

  První z kacířů:
  „Co mají tito vypatlanci na mysli nevím. Ale za jaký český národ bojovali, by jste se měl třeba zeptat našich letců z RAF, kteří šli do boje s vědomím smrti… prostě Češi nebyli a nejsou jen zbabělci… jen někteří jsou zrádci…“

  – – –

  Co vím od své tety, co za oné války sloužila v GB u WAAF, tak ti naši kluci bojovali (a umírali) za Československo.

  Co vím od svýho táty, který se aktivně zapojil do pražskýho povstání, tak nejvíc v hubě měli vlastenčení „revolucionáři druhého sledu“, takoví ti, co vylezli, když už bylo dobojováno.

  Dosti podobnou zkušenost mám z období po 21. srpnu 1968. Kdy to bylo fakt drsné.
  A taky z „Velké Sametové“. To taky největší revolucionáři vylezli až poté, co z nádvoří zmizely auťáky se „šmouly“ z pohotovostního pluku VB, čekající na rozkaz a připravené vypráskat nás z obsazených pracovišť.

  Tož asi tak.

 243. mulit

  Cikáni umývají auto:
  I s TV komentářem:
  https://www.youtube.com/watch?v=lzlRhcaQnho

  Od mé kolegyně manžel byl městský policajt. V zimě, když bylo hodně pod nulou, myl auto horkou vodou a popraskala mu skla. Ono některé vtipy na určité profese nebo etnika mají reálný základ. I když znám samozřejmě městské policajty normální, v pohodě. Totéž cikáni. Takoví i makoví. Nedá se generalizovat, paušalizovat. Na druhé straně od určité hranice IQ prostě člověk určité věci nedělá. Pochybuji, že by si třeba Grygar nebo Koukolík myli auto zevnitř vysokotlakým čističem s pěnou, nebo že by na zmrzlá skla nalívali horkou vodu.

 244. A.S.Pergill

  @Foxy
  1. Ve válce jsme od okamžiku, kdy ji Mohamed všem nevěřícím vyhlásil. Tenhle článek, pod nímž diskutujeme, je mj. o tom, že tato válka stále trvá a musíme ji brát jako objektivní fakt. Ignorovat ji nemá žádný smysl, musíme se k tomu postavit čelem. Kdo existenci této války, i faktu, že nás muslimové hodlají vyvraždit, popírá, je prostě zrádce a kolaborant s nepřítelem (asi jako ti, kdo za protektorátu psali oslavné články o tom, jak báječně se „Říše“ stará o český národ, který si to vůbec nezaslouží)
  2. Poněkud „zapomínáš“, že v Československu byl jako státotvorný národ československý, Němci spolu s dalšími menšinami za „státotvorné“ považováni nebyli. Takže ten boj za Československo do značné míry splývá s bojem za národ.

 245. DarthZira

  První z kacířů:

  1. Když si muž doveze pohlavní nemoc jako „suvenýr“ např. z Thajska, tak mu taky všichni kolektivně z našeho zdravotního pojištění zaplatíme léčbu.

  2. Pohlavní nemoc lze chytit i od rodilého a „bílého“ Čecha/Češky.

  3. Což je asi nejdůležitější:
  ZÁSADNĚ ODMÍTÁM dvojí sexuální morálku, tedy jinou pro muže a jinou pro ženy.
  Pokud někomu vadí mezirasový, mezináboženský nebo mezinárodnostní sex, tak mu mu musí vadit u mužů úplně stejně jako u žen. A jestli to má jinak, tak se na základní úrovni od těch muslimů zas až tak moc neliší – vadí mu de facto to stejné, civilizovanější je pouze v tom, že by (teda doufám 😉 ) ty „smilnice“ už nekamenoval.

  4 Nechápu, jak někdo, kdo sám sebe nazývá ateistou, VŮBEC MŮŽE mít tendenci jakkoli kecat dospělým svéprávným lidem do sexuální morálky.
  Co zletilý svéprávný člověk „sexuálně vyvádí“s jiným zletilým svéprávným člověkem (případně s více zletilými svéprávnými lidmi), tak pokud to všichni zúčastnění činí dobrovolně, je po tom každému nezúčastněnému totální houby.
  Jakého pohlaví, národnosti, rasy, barvy pleti, náboženského vyznání, politických či jiných (světo)názorů je můj sexuální partner, případně jsou moji sexuální partneři, to je moje ryze soukromá věc, do které nemáš právo mi kecat ani ty, ani pan docent (A. S. Pergill), ani pan učitel (mulit) ani kdokoli jiný (samozřejmě včetně premiéra, prezidenta, pražského arcibiskupa a vrchního zemského rabína) – od mých 18. narozenin toto právo nemají ani mí vlastní rodiče. Pokud vůbec hodlám v této věci brát vážně něčí názory a doporučení, tak výhradně mého gynekologa 😛

 246. mulit

  Jakého pohlaví, národnosti, rasy, barvy pleti, náboženského vyznání, politických či jiných (světo)názorů je můj sexuální partner, případně jsou moji sexuální partneři, to je moje ryze soukromá věc, do které nemáš právo mi kecat ani ty, ani pan docent (A. S. Pergill), ani pan učitel (mulit) ani kdokoli jiný.

  Do toho by mě ani nenapadlo ti kecat. A včera jsem koukal, že latinoameričané jsou fakt nejhezčí. Měla jsi pravdu. Jenže tam to je mix indiánů + bílých kolonizátorů + černochů, co dovezli z Afriky. Jsou to tedy mesticové a mulatové a někdy zambo a někdy všecko dokupy. A nevyznávají islám. Hele, kdyby sem chtěli přijet latino, tak se asi úplně zlobit nebudu. S některými si píšu a jsou fajn. Ale Araby fakt ne. Z té pouště nikdy nic dobrého nepřišlo. Chápej, latino – to je voda, sluníčko, samba, cumbia, lambada – oni mají myšlení svobodné. Ale Arabové ne. Ti mají úplně jinou mentalitu + ten islám. Latino by nás provzdušnili, roztancovali. Arabové sevřeli do kazajky.

 247. DarthZira

  „Ty jsi asi nikdy neslyšela o odposleších. A když jsem u nich, tak jejich úspěšnost (ve smyslu porozumění) docela závisí na kontaktu s jazykem, protože je tam zkreslení „ořezáváním“ vyšších a nižších tónů a u mobilů ještě ztrátovou kompresí.“

  A ty zas (čertvíproč) žiješ v domnění, že kvůli milence nebo dokonce prostitutce se bude ten chlap asi učit její rodný jazyk. Kde jsi na tom byl???
  Kolik evropských a amerických sexuálních turistů umí třeba thajsky?
  A kolik těch Němců, co spalo za války s Češkami (Francouzkami, Holanďankami, Italkami atd.) umělo jejich rodnou řečí žbleptnout víc, než jen pár základních slovíček? Naprostá většina „horizontálních kolaborantek“ se jimi mohla stát pouze proto, že uměla německy. Přímo při aktu ti dva asi nekecali vůbec, nebo tak maximálně to byla „slovní zásoba dobrá leda do pornofilmu“ (a jestli byla pronášená česky-francouzsky-vlámsky-italsky nebo německy nebo českoněmecky-německofrancouzsky-vlámskoněmecky-německoitalsky, to fakt netuším, já jim u toho nesvítila 🙂 🙂 ), ale pokud se spolu nějak víc stýkali a tedy i konverzovali mimo tu postel, tak tato konverzace probíhala v naprosté většině případů v němčině.
  Možná občas se nějaký ten Germán zamiloval a ze zamilovanosti se snažil jazyk své milenky naučit, ale pochybuji, že by těch případů bylo až tak moc – když se považovali za nadřazenou rasu a národ, proč by se učili mluvit jazykem těch „podřadných“?

  A pokud jde od dnešní případy, tak holky, které s Araby, Indy, Peršany, černochy či příslušníky jiných etnik spí jenom z vypočítavosti nebo pro čistý sex (kvůli tomu, že černoši ho mají většího atd.), pokud s nimi vůbec mimo postel konverzují, používají jako dorozumívací jazyk angličtinu nebo francouzštinu, rozhodně je ani nenapadne se učit arabsky (persky, hindsky, svahilsky, bantusky či jakkoli jinak) a nemají ani přílišnou chuť tu svou sexuální pomůcku či oživlou peněženku učit česky (protože je to moc práce a zbytečná ztráta času, který by se dal využít líp jinak 😉 ).

  Píšu to ještě jednou – pokud spaní s jinými etniky chápeš jako „kolaboraci s nepřítelem“, tak absolutně nejrizikovější jsou po této stránce zamilovaní (a to obou pohlaví), nikoli muži nebo ženy, kterým jde pouze o sex či o výhody, případně o skvělý nebo exotický sex doplněný ještě i o bonus finančních či jiných výhod 😛

 248. DarthZira

  Mulit – jo, Latinos jsou fajn, vždycky, když jsem studovala nebo pracovala venku, rozuměla jsme si ze svých kolegů nejlíp právě s nimi.
  Přesto je Trump a jeho voliči v USA nechtějí snad ještě víc než muslimy.

  Jako milenci mají Latinos v mých očích pouze jednu vadu, že totiž (až na výjimky) nejsou moc vysocí. Tu samou vadu tedy ale mají (ve své většině) taky Arabové, kteří navíc (opět většinově) v mých očích trpí dalšími dvěma významnými vadami, totiž zvýšeným sklonem k plešatění a výrazným ochlupením.

  Z mého hlediska ideál je taková rasová či etnická kombinace, kde výsledkem je cosi vysokého, štíhlého, s bujnou kšticí (až do pozdního věku) a minimem tělesného ochlupení – a jak moc světlou nebo tmavou pleť bude tato kombinace mít, jakou barvu vlasů nebo očí, to je mi už dost putna.
  Bílá rasa sama o sobě bez příměsí ras jiných za moc nestojí – klasický příklad jsou „čistokrevní“ Holanďané a Angličané, ošklivější lidi snad na celém světě nepotkáš 😉 (vím, co říkám, já v Anglii i v Holandsku dlouhé měsíce žila).
  A třeba z rodilých a „bílých“ Němců jsou ještě nejhezčí Bavoráci, případně ti z francouzsko-německého pomezí, zatímco takoví ti typičtí Sasové a Prusové jsou taky pěkný hnus. Fakt nechápu, jak toto mohl někdo vydávat za „nadlidi“ – to musel bejt asi slepej jak patrona 😀 😀

  A hlediska intelektuálního Latinos fakt nejsou oproti Evropanům podřadní. Ano, já se stýkala s jejich elitou – ale nemyslím si, že jejich nevzdělaní primitivové budou větší hrůza než naši štamgasti „žižkovský štyrky“.
  Navíc té elity tam nemají až tak málo – v Mexiku, Brazílii, Argentině, Peru a dalších státech jsou na tom v současnosti s vědou a výzkumem možná líp než my.
  Proto věřím tomu, že nějaké ne bezhlavé, ale postupné (a částečně třeba i opatrně „řízené“) „zbarevnění“ Evropy by mělo víc kladů než záporů.
  Samozřejmě, zákony musí platit pro všechny, padni komu padni – a kdo to nechápe či nechce chápat, nemá tady co pohledávat.
  Ale být přesvědčený o tom, že každý černoch, Arab (či kdokoli jiný) je a priori špatný, to taky ne. Vždyť přece i mezi Araby a černochy existují sekulární blogeři nebo dokonce feministé.
  Zkrátka: Dokážeš se našemu způsobu života přizpůsobit a být přínosem? Fajn, jsi tady vítán. Nedokážeš? Támhle jsou dveře.

 249. A.S.Pergill

  @DarthZira Němci se, navzdory tvým představám, jazyky podmaněných národů učili. Teta z německé strany naší rodiny, Němka jak poleno (strejda byl směska) si ještě někdy v 80. letech pamatovala útržky z jazykového kurzu češtiny, který absolvovala za války (aby „dokázala poroučet otrokům“). Za zvlášť geniální věc považuji, že jako jednu z prvních frází do nich vtloukli „Thej mi khus paphiru“, protože psanému se velice často líp porozumí a text se dá doplnit i malůvkou.

  A klidně si dokážu představit gestapáka nebo agenta nějaké speciální služby, který si najde milenku i proto, aby si s ní procvičil kontakt s jazykem a ty další věci měl jako bonus. Zvlášť pokud bude mít k sexu tak pragmatický postoj, jaký zastáváš ty.

  A ještě jednou: Biologie muže a ženy je rozdílná a od této objektivní reality se holt odvíjí společenská nádstavba, včetně té morálky. Až budou muži po znásilnění ženami těhotní, tak se změní i ta morálka (a jiné věci).

 250. A.S.Pergill

  Jinak si myslím, že poněkud uhýbáme od tématu, protože článek je o tom, že islámské „právo“ odsuzuje ateisty ke smrti. Tudíž bude IMHO lepší, pokud odtud (a nejlépe z celé Evropy) odcapají muslimové jako od nás a z dalších středo a východoevropských zemí capali Němci „heim ins Reich“, než aby se připustilo riziko, že tu muslimové toto „právo“ etablují.
  A Darth Zira ať si spí s kým chce, třeba i s příšerkami z japonských porno manga komixů (s chapadly jako penisy). Nesmí je ale učit česky a vysvětlovat jim pomístní názvy a slangové výrazy 🙂

 251. toli

  @Zira
  4 Nechápu, jak někdo, kdo sám sebe nazývá ateistou, VŮBEC MŮŽE mít tendenci jakkoli kecat dospělým svéprávným lidem do sexuální morálky.

  Co má ateismus společného se sexuální morálkou ?
  Víš člověk je sociální,komunitní tvor.Morálka je soubor chování na kterém se společnost dohodne ať už restriktivně-za pomoci zákonů nebo nepsaně-zažitými a žitými zvykovými pravidly.Člověčí schopnost komentovat či kecat do chování jiných lidí je vrozená (člověk je sociální tvor) a děláš to i ty,také se vůči něčemu vyhrazuješ také spoustu věcí odmítáš,nevrháš se okamžitě na každého chlapa který se ti líbí .Co ti v tom vlastně brání ? Říkáš že kašleš na to co si o tobě kdo myslí nebo říká,takže ti brání v chování bezuzdné mrdny tvé vlastní vnitřní nastavení.
  Každý komentuje morálku toho druhého,bez ohledu na náboženskou (ne)víru.Důležité je neztratit sebereflexi,čili zamést si nejdříve před vlastním prahem.

 252. mulit

  A hlediska intelektuálního Latinos fakt nejsou oproti Evropanům podřadní. Ano, já se stýkala s jejich elitou – ale nemyslím si, že jejich nevzdělaní primitivové budou větší hrůza než naši štamgasti „žižkovský štyrky“.
  Navíc té elity tam nemají až tak málo – v Mexiku, Brazílii, Argentině, Peru a dalších státech jsou na tom v současnosti s vědou a výzkumem možná líp než my.

  No jo, ale proč? A proč ne Afrika? Protože latino mají v sobě geny od indiánů a indiání pocházejí z mongoloidní rasy, nikoli negroidní. Bílí muží, dobyvatelé z Evropy, zejména Španělska, Portugalska, vyvraždili indiánské muže a brali si indiánské ženy. A nadělali dětičky. Pak tam přivezli otrokyně z Afriky a s těmi taky nadělali dětičky. Takže vyrobili mulaty a mesticy – těch bylo nejvíce. Kdežto Afrika – tam nebudeš mít vědu a výzkum nikdy jako v latino, protože z něčeho …. bič neupleteš. Sorry jako, ale tak to je.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/National_IQ_per_country_-_estimates_by_Lynn_and_Vanhanen_2006.png

  Tady je vidět, že latino jsou na tom líp než Arabové a arabové líp než Afričané.

  Proto věřím tomu, že nějaké ne bezhlavé, ale postupné (a částečně třeba i opatrně „řízené“) „zbarevnění“ Evropy by mělo víc kladů než záporů.

  Jo, ale ne africkými černochy. Resp. ano, ale těmi vzdělanými a schopnými adaptace. To samé od Arabů. A aktivní muslimy bych nebral z principu. Jedině takové, co na to nevěří. Tedy pokud tam vůbec jsou sekularizovaní Arabové?

 253. DarthZira

  „Biologie muže a ženy je rozdílná a od této objektivní reality se holt odvíjí společenská nádstavba, včetně té morálky. Až budou muži po znásilnění ženami těhotní, tak se změní i ta morálka (a jiné věci).“

  Svého času jsem kdesi četla větu: „Od nepaměti se rodili lidé slabí a silní, až Samuel Colt tento rozdíl srovnal.“
  Stejně tak se dá říct, že biologie muže a ženy je sice rozdílná, ale hormonální antikoncepce a možnost potratu ty rozdíly taky zatraceně srovnaly.

  V dnešní době v naší společnosti prostě žena pokud nechce, tak dítě nemá a hotovo – a to bez ohledu na to, s kým má sex, ba dokonce i bez ohledu na to, je-li ten sex z její strany dobrovolný. Pokud jí ten násilník taky násilím nezabrání jít na potrat, tak „mu“ potomka neporodí a neporodí. Tečka.
  Takže je fakt mimo pořád tvrdošíjně trvat na patriarchální morálce z dob, kdy ženská pokud mít dítě/děti opravdu nechtěla, tak vlastně její jedinou možností bylo utéct někam do kláštera a doufat, že dokud nebude v přechodu, tak se zrovna tomuto klášteru všechny bandy znásilňujících žoldáků vyhnou.

  Mimochodem, všichni náboženští fundamentalisté tak strašně moc brojí proti potratům a antikoncepci právě proto, že si asi daleko líp než někteří ateisté vědí (někteří asi zcela vědomě, jiní to jen podvědomě tuší), že antikoncepce a možnost potratů činí morálku založenou na výkladech jejich oblíbené knihy objektivně zcela zbytečnou – a tak je jen otázkou času, kdy skončí přesně tam, kde končí všechny zbytečné věci 😛

  Toli – podle mého ateista, jehož sexuální morálka je shodná se sexuální morálkou vyznavačů abrahámovských kultů, je právě osobou postrádající onu sebereflexi. Resp. jeho světonázor je logicky zatraceně nekonzistentní.
  Pokud by mi to, co tady hlásá pan docent A. S. Pergill, vykládal Čunek, Bělobrádek nebo Duka, tak bych s nimi sice taky nesouhlasila, ale že právě takto uvažují, to by (vzhledem k jejich světonázoru) aspoň dávalo nějaký logický smysl. U militantního ateisty mi to ale žádný smysl nedává.

  Btw – každému chlapovi, který se mi líbí, se necpu do postele především proto, že bych tím vůbec, ale vůbec nic nezískala. Chlapi ve své velké většině potřebují mít pocit, že jsou to oni, kdo „loví“, pokud tento pocit nemají, o sex valný zájem nejeví. Proto jim tu jejich iluzi musím nechat, kdybych jednala obráceně, užila bych si daleko méně 😉
  Ano, občas se najde osvícený jedinec, který není uko ješita až na půdu a podobné rituální tanečky si dokáže odpustit, ale že je takto osvíceným jedincem, to rozhodně nezjistím při prvním setkání s ním – ba ani při druhém 😛

 254. DarthZira

  „Tedy pokud tam vůbec jsou sekularizovaní Arabové?“

  Boha jeho!!! 🙁 Pod jakým článkem to tady asi debatujeme???
  Pro zapomnětlivě – píše se tu něco o tom, že byli dva muslimové za „ateismus“ (přesněji asi za sekularismus) odsouzeni k smrti. Tito dva jsou zrovna občané Íránu, tedy etnicky nejspíš Peršané, ale byly tu už také články o arabských, indických, tureckých, indonéských a dalších ateistech, agnosticích a sekularistech.

 255. DarthZira

  Toli – taky ses docela hezky freudovsky podřekl. Pokud ženská, co se vyspí s každým chlapem, který se jí líbí, je pro tebe „bezuzdná mrdna“ (což asi není zrovna lichotka, že 😛 ), jak bys pak tedy nazval muže, který činí to stejné? Určitě daleko méně urážlivě 😉

  Nemohu si pomoct a ocituji moji velmi oblíbenou hlášku z filmu „Dáma na kolejích“, kde hlavní hrdinka poté, co byla v baru zadržena tajným agentem mravnostní policie a předvedena na policejní stanici k výslechu, uvádí následující: „Zadržená se odvolává na ústavu Československé socialistické republiky, která zaručuje ženám stejná práva, jako mají muži. Orgán mravnostní policie tuto ústavu hrubě porušil, když zadrženou zadržel, protože zadržená v době svého zadržení nedělala nic jiného než to, co může každý chlap dělat zcela veřejně bez toho, že by jej pro to někdo zadržoval.“
  Uvaž laskavě sám, kam jsme se od dob natočení tohoto filmu jako společnost posunuli.
  Imho, není to nic moc… 🙁 🙁

 256. toli

  @Zira
  Toli – taky ses docela hezky freudovsky podřekl. Pokud ženská, co se vyspí s každým chlapem, který se jí líbí, je pro tebe „bezuzdná mrdna“ (což asi není zrovna lichotka, že ), jak bys pak tedy nazval muže, který činí to stejné? Určitě daleko méně urážlivě

  Mýlíš se,říkám jim kurevníci.Ale ani bezuzdné mrdny ani kurevníky nemyslím nijak urážlivě,jsem povznesený nad sexuálními slabostmi druhých,sám mám také nějaké.Prostě slova jako mrdna či kurevník chápu jako popis faktu,nic víc.

 257. Hraničář

  A.S.Pergill
  05.05. 2017
  A k tomu dělání zásob: Islám znemožňuje jakékoli rozumné investování, takže např. ropné státy, jakmile přijdou o zisky z ropy, budou totálně v … (koncové části trávícího ústrojí), protože nebudou mít nic………………………

  Nedávno zveřejnila Saudská Arábie, že začala myslet na „zadní kolečka“, až nebude ropa, a že tedy už nebude investovat jen do hotelů, bank a jiných „moderních“ podniků, ale že (ještě s někým) založila obchodní společnost.

  Tedy nebude budovat VŠ, učňovské školství, vychovávat odborné pracovníky a vzdělané dělníky, budovat moderní továrny.
  Když jsem byl před léty v Řecku, průvodce se chlubil, že tam EU „valí peníze“. Díval jsem se, jak se to “ valení peněz“ projevuje: Dálnice, tunely, hotely, jen na jednom místě jsem viděl novou malou továrničku.

 258. Hraničář

  A.S.Pergill
  05.05. 2017
  Tudíž bude IMHO lepší, pokud odtud (a nejlépe z celé Evropy) odcapají muslimové jako od nás a z dalších středo a východoevropských zemí capali Němci „heim ins Reich“, než aby se připustilo riziko, že tu muslimové toto „právo“ etablují……………………

  Když před léty na předměstích francouzských měst hořela auta, barevní Francouzi kritikům říkali – „ale my jsme Francouzi. I my jsme tady doma!“ A v Německu se vyjádřil „přednosta“ – veřejně – (nějakých) umírněných muslimů: „Až nás bude dostatek, zavedeme tady naše zvyklosti; – a budeme na to mít právo!“

  Ještě bych připomněl, že „šéfko“ muslimů v Kosovu prohlásil ke tvrzení Srbů, že Kosovo je kolébka srbského národa: „Ano, ale už v ní leží jiné dítě!“

 259. Hraničář

  mulit:
  Jo, ale ne africkými černochy. Resp. ano, ale těmi vzdělanými a schopnými adaptace. To samé od Arabů. A aktivní muslimy bych nebral z principu. Jedině takové, co na to nevěří. Tedy pokud tam vůbec jsou sekularizovaní Arabové? ……….

  Mohl bys vzít z Íránu Peršany.

 260. toli

  @Hraničář
  Tedy nebude budovat VŠ, učňovské školství, vychovávat odborné pracovníky a vzdělané dělníky, budovat moderní továrny.

  Školy,tedy vzdělání by jim podkopalo dominanci Islámu a dopadli by jako křesťané.Včera jsem četl výrok jednoho chytrého mozku-jen lidé zajímající se o vědu mohou být prospěšnými a právoplatnými členy společnosti.Ne že by se to těm ostatním zakazovalo,ale prostě na to nemají aby byli…..

  Mohl bys vzít z Íránu Peršany.

  Nemohl,to jsou také muslimové žijící v teokracii. Rozdíl mezi Saudy a Peršany je ten že Saudi jsou Arabové a sunnité a Iránci jsou Peršané a šiíté. Jedni by ho za jeho „hřích hodili ze střechy a druzí oběsili.

 261. DarthZira

  Hraničář – no, některý ty komentáře nejsou špatný, a to dokonce i od mužů 😉

  Toli – slovo „kurevník“ mně spíš než dehonestaci toho muže evokuje, že ty, které s ním spí, jsou „kurvy“ (a ještě jednoznačnější je to podle mého u pojmu „děvkař“).
  Pokud jde o chlapa, který „honí ženské“, tak se mi asi nejvíc líbí pojem „sukničkář“, který mi přijde až roztomilý, a u ženy, která „honí chlapy“, mi z toho všeho, co padá do úvahy, asi nejvíc sedí terminus technicus „messalina“, protože je asi ještě nejméně dehonestující.
  V případě zralých žen „lovících“ tzv. „koloušky“ mi přijde velmi půvabný pojem „puma“, ten je totiž opravdu morálně zcela neutrální a lze si s tímto slovem asociovat prakticky cokoli od naprosté katastrofy (atomová puma) až po elegantní šelmu (puma severoamerická) – ačkoli, jen tak mezi námi, i s tou atomovou či vodíkovou pumou si lze asociovat krásu, protože z ryze estetického hlediska je jaderný či termonukleární výbuch fakt neuvěřitelně krásný, jen se musí pozorovat z bezpečí, ideálně si ho tak pustit ze záznamu na televizi či monitoru sedě pohodlně v obýváku 😛

 262. DarthZira

  „Nemohl,to jsou také muslimové žijící v teokracii. Rozdíl mezi Saudy a Peršany je ten že Saudi jsou Arabové a sunnité a Iránci jsou Peršané a šiíté. Jedni by ho za jeho „hřích hodili ze střechy a druzí oběsili.“

  Ach jo, debatujeme tady pod článkem o dvou íránských (!!!) sekularistech. Tedy zcela zjevně i v teokratickém Íránu existují lidi, kteří nemají náboženstvím vypatlaný mozek. Stejně jako za minulého režimu u nás nebyl každý komunista (a už vůbec ne každý komunista byl stalinista), tak taky v tom Íránu žije plno úplně normálních lidí, kteří ten islám moc nežerou (nebo vůbec nežerou) – ba pro naše konzervativce by se tam našlo dost i „zcela nenormálních“, třeba tam mají (stejně ilegálně či pololegálně, jako tomu bylo v sedmdesátkách a osmdesátkách u nás s „bigbítem“) velmi dobré metalové kapely.
  A pro všecky milovníky „čisté rasy“ – Peršani jsou větší „árijci“ než my sami 😛
  Akorát mají doma docela slušnou životní úroveň, tak k nám se jich moc nehrne.

 263. A.S. Pergill

  @DarthZira
  1. Ideální antikoncepce je:
  – stoprocentně účinná
  – nevadící nijak při sexu
  – kdykoli navoditelná a kdykoli vysaditelná
  – nemá vedlejší účinky
  2. Takováto (viz bod 1) antikoncepce reálně neexistuje
  Tohle se dozvíš v každé slušnější učebnici gynekologie, eventuálně sexuologie.

  Čili
  – spoléhání se na antikoncepci obecně
  — má své mouchy
  — je genderově nesymetrické

  Čunek, Bělobrádek a spol. pochopitelně blábolí bezcenné nesmysly, ale je třeba si uvědomit, že v tom sexu určitá asymetrie je a bude prakticky vždy a nepúřestřelovat do extrémů, popírajících biologickou realitu (jak to dělají třeba „vědečtí genderisté“).

 264. DarthZira

  A. S. Pergill
  Prostě si potřebuješ jakkoli zdůvodnit, proč podle tvého názoru ty si v sexu můžeš dělat, co tě napadne, ale je „přirozené“, že žena to samé nesmí. Čím se tímto svým viděním světa lišíš od těch nenáviděných muslimů, to mi není zcela jasné. Navíc jsi touto svou představou morálky natolik zaslepen, že kvůli tomu odmítáš vidět realitu.
  Realita je však taková, že v civilizovaných zemích jsou to dnes ženy, které rozhodují o tom, jestli se jakékoli počaté dítě narodí či nikoli. Takže antina vůbec nemusí být 100%, když je legální potrat 😉
  Ultrakonzervativci (katoličtí, muslimští, židovští i jacíkoli jiní) tento fakt vidí daleko jasněji než ty sám – a proto antinu a potraty tak zběsile nenávidí.

  Opakuji po sto padesáté šesté a naposled – bereš-li mezirasové a mezináboženské techtle i mechtle jako zradu proto, že by z nich mohl vzejít potomek, tak těmi nebezpečnými zrádci jsou pouze zamilovaní pitomci (obou pohlaví, ale ženy jsou – vzhledem k tomu, že ve věci těhotenství jsou to dnes ony, kdo mají „právo veta“ – nebezpečnější). Jen zamilovaná naivní husa nějakému tomu Ahmedovi (či komukoli jinému, koho považuješ za riziko) porodí potomka, zatímco tu, která v něm vidí akorát tak oživlou sexuální pomůcku, to nenapadne ani ve snu 😛

  Hormonální antikoncepce a legálnost potratů daly konečně ženám možnost chovat se stejně jako muži, tedy oddělovat lásku od pouhého sexu – ovšem vinou takových, jako jsi právě ty, této své možnosti stále ještě nevyužívají tak, jak by mohly 🙁 🙁

 265. A.S. Pergill

  @Darth Zira
  1. Netvrdím, že pro muže neplatí při sexu žádná omezení, ale to, že jsou jiná než u ženy, což je dáno rozdílnou biologií.
  2. Dostupnost potratu je zcela jistě vynikající věc, ale mělo by to být až opatření poslední linie. Rozhodně bych spíš upřednostňoval „ranní pilulku“, která je daleko šetrnější, a kterou se právě z těchto důvodů věřící hovada snaží zakázat nebo restringovat.
  3. Existují ženy, které AK nesnášejí, případně nesnášejí některé druhy AK (včetně hormonální).
  4. „Zaláskovaní“ pitomci jsou skutečně riziko, viz celkem čerstvě provalená aférka agentky FBI s islámským teroristou. Nejsem si přitom jistý, zda se „oživlá sexuální pomůcka“ nemůže stát objektem zamilovanosti (spíš se obávám, že může).
  5. A ještě k té AK: Jakákoli ÚČINNÁ AK zvyšuje u ženy riziko rakoviny prsu a některých nádorů dělohy (protože riziko těchto nádorů negativně koreluje s počty těhotenství a počty prokojených měsíců). Negativní vliv malého počtu potomků se dá trochu eliminovat hodně dlouhým kojením (až do batolecího věku).
  Jinak je to pěkná ukázka rozdílného rizika spojeného se sexem u mužů a žen, protože u mužů s počty splozených potomků může narůstat maximálně riziko, že se z nich zvencnou, ale ne riziko rakoviny.

 266. DarthZira

  Ad 1) Každý jedinec – muž nebo žena – by se měl v sexu omezovat či neomezovat tak, jak to jemu samotnému vyhovuje, a neměl by do toho, jak se má v sexu omezovat, kecat druhým.

  Ad 2) Samozřejmě, že ranní pilulka je lepší než potrat, o tom žádná. Potrat je prostě „záchranná brzda“ pro případ, že selže úplně všechno.

  Ad 3) Nějak si nedovedu představit ženu, která by „nesnášela“ sterilizaci.
  Přičemž zásadně odmítám tvrzení, že sterilizace není antikoncepce, protože je „nevratná“. Pomocí IVF může mít velmi snadno potomka i sterilizovaná – a pokud jejím jediným „handicapem“ z hlediska plodnosti jsou pouze ty přerušené vejcovody (a pokud se pro zplození dítěte nerozhoduje až ve věku 40+, ale v nějakých těch cca třiceti), tak je úspěšnost téměř 100%.
  V případě sterilizovaného muže je to zplození potomstva ještě snazší, protože u prosté inseminace se oplodnění podaří prakticky vždy – pouze ne vždy ta žena to dítě dokáže donosit, ale to se sterilizací jejího partnera nemá vůbec nic společného.

  Ad 4) Riziko, že člověk zamění skvělý sex s láskou, hrozí oběma pohlavím úplně stejně. Vezmi si třeba takového expremiéra Nečase 😉
  Vůbec chlapů, kteří kvůli zamilování se (zpravidla do „nepřítelkyně“ či ženy pod svou společenskou úrovní) vyváděli blbiny první velikosti, včetně zrady vlasti, rozhádání se s rodinou, zřeknutí se nevím čeho atd., těch jsou plné dějiny. Viz třeba král Edward VII., náš František Ferdinand d’Este a někteří další (mezi Habsburky v 19. a 20. století vůbec bylo docela časté, že si někdo za každou cenu chtěl vzít někoho, s kým jeho rodina kategoricky nesouhlasila, a mezi maďarskou šlechtou v 19. století bylo spíš pravidlem než výjimkou, že se muži ženili s herečkami, zpěvačkami a tanečnicemi, z tohoto hlediska je „Čardášová princezna“ proklatě realistická 😛 ).
  Jak docílit toho, aby lidé dokázali racionálně odlišit dobrou sexuální pomůcku od po všech stránkách vhodného partnera, toť otázka, na kterou odpověď nemám 🙁
  Ten, kdo na to přijde, by asi zasloužil nobelovku 🙂

  Ad 5) S tím rizikem rakoviny prsu to není zas až tak divoké. Ženy, které nemají vůbec děti nebo mají jen jedno dítě a třeba ho ani vůbec či moc dlouho nekojily, toto riziko samozřejmě mají zvýšené, ale nejsou to zas až tak šílená čísla – je to asi jako riziko Downova syndromu u matek starších 40 let.
  Navíc zvýšené riziko ještě vůbec neznamená, že tou nemocí musí člověk onemocnět, záleží na spoustě dalších faktorů. Ano, jistě, dáma, která je bezdětná, její matka zemřela na rakovinu prsu a ona sama má 25 kg nadváhy, by měla brát prevenci opravdu velmi vážně.
  Fakt ale je, že pokud se na rakovinu prsu přijde včas, tak nejen, že je v naprosté většině případů velmi dobře léčitelná, ale dokonce už ani její úspěšná léčba není podmíněna zohavením (myslím ablaci) té ženy. Dneska už včas zachycené nádory dokážou vyléčit tak, že nezasvěcený pozorovatel na té ženě pár měsíců po vyléčení vůbec nepozná, že se léčila s rakovinou prsu, dokonce ani když se vysvleče do naha.
  Asi hlavním „problémem“ je, že ženy do čtyřicítky si musí prevenci platit ze svého, což ne každá dělá – i když zrovna u ní to zvýšené riziko je. Holt je to věcí priorit, jestli si koupím nové plesové šatu, nebo raději půjdu na mamograf či ultrazvuk, to si musí rozmyslet každý sám.
  Ostatně, muži zase mají (oproti ženám) zvýšené riziko jiných druhů rakoviny (např. tlustého střeva, což taky není nic moc) a k tomu ještě i daleko vyšší riziko onemocnění srdce. Takže chlap, který má příliš moc potomků, z toho může taky dostat infarkt – a stejně tak může chlap dostat infarkt i z nedostatku sexu 😛
  Mimochodem, nepříliš častá ejakulace zase zvyšuje riziko rakoviny prostaty.

 267. A.S. Pergill

  1. Souhlas
  2. Souhlas
  3. Sterilizace – být doživotně odkázána na asistovanou reprodukci, není to tak růžové z hlediska povedení se, jak si představuješ.
  Znal jsem jednu, co po IUD dostala tak šílenou sexuální apetenci, doslovný výrok: „že by om*dala zábradlí od božího hrobu“, že to muselo jít pryč. Některé ženy po tomhle krvácejí a našly by se další problémy. I hormonální AK nemusí být snášena, navíc někdy dost drasticky zvyšuje stárnutí cév (25 letá má při pitve cévy jak zanedbaná 70 – 80 nice), problém mají hlavně kuřačky, ale může se vyskytnout i u nekuřačky.
  4. S tou nobelovkou (nevhodný partner atd.) souhlas, proto to vidím jako potenciální problém
  5. CA prsu je snad nejčastější usmrcující nádor u žen, léčba quoad sanationem má úspěšnost nějakých 50 – 60 procent, takže výskyt nádoru cca dvojnásobně převyšuje počet mrtvých na něj.
  U toho ultrazvuku je to otázka i dlouhých objednacích dob (a obecného b…lu v našem zdravotnictví, odrazujícího kohokoli od čehokoli). RTG před 40. rokem se standardně nedělá pro vysokou rizikovst záření na prsu: Ozařuje se extrémně měkkým zářením (až 50 % fotonů se zachytí ve tkáni) a tkáň mléčné žlázy má jeden z nejblbějších konverzních faktorů dávky na riziko rakoviny.
  Rakoviny tlustého střeva mají ženy taky dost velký výskyt, dokonce mám pocit že žen s kolostomií je snad víc než mužů, ale je to dáno i delším dožitím žen a nižší úmrtností na sebevraždy.

 268. DarthZira

  Ad 3) Vzhledem k tomu, že většina žen dneska chce maximálně dvě děti, častěji jen jedno (a asi 20% žádné), tak snad jednou dvakrát za život maximálně se asistovaná reprodukce přežít dá 😛
  Jinak doufám, že IUD (byť i hormonální) nepovažuješ za sterilizaci.
  Asi ještě nejsou dostatečně rozsáhlé studie, ale mám dojem, že HA ve formě náplastí je velmi šetrná (a zároveň samozřejmě účinná).

  Ad 4) Riziková jsou po této stránce ovšem obě pohlaví stejně.

  Ad 5) Pořád ještě to není až tak divoké, protože v zemích, kde je nejnižší počet dětí na ženu (Singapur, Tchaj-wan, Jižní Korea, Japonsko) se zároveň ženy dožívají v průměru nejvyššího věku na světě – a to se ještě po druhé světové (oproti dnešku) považovalo ve vyspělých zemích kojení div ne za „středověký přežitek“ a všechny ženy, které chtěly být považovány za „moderní“, nekojily skoro vůbec nebo kojily velmi minimálně a místo toho krmily svá nemluvňata sunary a spol. Takže zcela zjevně na tu rakovinu prsu zas až tak strašně moc velké procento žen neumírá.

  Pokud jde o naše zdravotnictví, tak prostě holt „voják se stará, voják má“ – která chce, ta si ten ultrazvuk sežene i zaplatí. A která nechce, ta musí doufat, že zrovna jí se to vyhne, případně k tomu zaujmout fatalistický postoj a la „komu je souzeno, aby byl oběšen, nemůže se utopit“.
  Jinak to, že pro ženy pod 40 je mamograf prakticky nebezpečnější než to riziko rakoviny, to jsem nevěděla. Ovšem na klinice, kam já chodím, za prvé mladým ženám doporučují ultrazvuk místo mamografu (že prý u mladších žen toho dokáže zachytit daleko víc – co je na tom pravdy, to netuším) a za druhé tam ultrazvuk stojí asi třetinu toho, co mamograf, takže jsou ženy vlastně i finančně motivovány k tomu, aby chodily na ultrazvuk a nikoli na mamograf.

  A – konec konců – nikdo z nás není nesmrtelný, takže na něco umře tak jako tak. Jestli to bude rakovina prsu, infarkt, mozková mrtvice nebo třeba autonehoda, to je v podstatě detail, ne? 😉

 269. mulit

  Jestli to bude rakovina prsu, infarkt, mozková mrtvice nebo třeba autonehoda, to je v podstatě detail, ne?

  No, to není detail. Chodit měsíce, roky po doktorech , operace, ozařování, chemo – tohle je hrůza. Neměl jsem rakovinu, ale i tak 5x operace a mít něco vleklého nebo umřít naráz – to je určitě rozdíl. Akorát infarkt taky bolí a bolest na hrudí je hnus. Cokoli se srdcem je hnus. Nejlíp mi vychází eutanazie, pak mozková mrtvice, pak zastřelení do hlavy. Přál bych lidem, aby umírali pouze takto a kdybych měl tu moc, tak to zařídím.

 270. toli

  Nejlíp mi vychází eutanazie, pak mozková mrtvice, pak zastřelení do hlavy. Přál bych lidem, aby umírali pouze takto a kdybych měl tu moc, tak to zařídím.

  To je od tebe sprosté ! Masochisté si vychutnávají bolest a myslím že i hypochondři si v tom lebedí.A ty bys jim to nedopřál ?

 271. A.S.Pergill

  @DarthZira Asiatky mají obecně nižší hladiny pohlavních hormonů (asiati taky), takže tím to riziko významně klesne.
  Znal jsem jednoho, co byl v rámci rozvojové pomoci v Korei. Ten vzpomínal, že když se tam na chirurgii objevila ženská, co měla na přirození nějaké chlupy (většinou těžce zaostávající za tím, co má u nás většina puberťaček ještě než jim začnou měsíčky), tak se potom, co ji uspali, na ten zázrak šel podívat celý špitál, asi jako kdyby operovali dvouhlavé tele.
  A právě ty chlupy jsou závislé na estrogenech a právě estrogeny zvyšují riziko rakoviny prsu.

  Tím chci říct, že sama rasa je rizikový faktor, a to natolik významný, že může přebít některé faktory životního stylu.

Komentáře nejsou povoleny.