Nejvyšší soud potvrdil rozsudek: Ahmad Al-Shamri bude v Saúdské Arábii popraven za ateismus

Autor | 02.05. 2017

Začátkem března 2015 jsem Vás na stránkách Ateistů ČR informoval o muži neznámého jména, který byl tehdy znám pouze jako „apostata z Hatef Al-Batinu“. Tento muž byl saúdskou náboženskou policí poprvé zadržen v roce 2014, a v únoru 2015 pak odsouzen k trestu smrti za odpadnutí od islámu a ateismus. Tehdejší článek o Ahmadu Al-Shamrim, jak zní pravděpodobně celé jméno „apostaty z Hatef Al-Batinu“, si můžete přečíst zde. Od Al-Shamriho odsouzení uplynuly již více než dva roky a v jeho případu od té doby nastal posun. Avšak bohužel, posun velice negativní.

Ahmad Al-Shamri se v roce 2014 provinil tím, že na sociální síť Keek nahrál video, ve kterém roztrhal Korán a hodil po něm botou, a zároveň proklel Alláha, proroka Muhammada a jeho dceru Fátimu. Prvoinstanční soud v Hatef Al-Batinu jej za to odsoudil k trestu smrti, jelikož odpadnutí od islámu i ateismus jsou v teokratické Saúdské Arábii dle platné legislativy trestány trestem smrti.

Al-Shamri se však proti rozsudku odvolal. Své odvolání založil na tom, že trpí nespecifikovanou mentální poruchou, a že byl v době nahrávání videa pod vlivem drog a alkoholu. Lze však předpokládat, že se ze strany Al-Shamriho jednalo pouze o taktiku, jak se vyhnout nejhoršímu, tedy trestu smrti. Podle fatwy šejcha Mohammeda bin Saleha al-Munajjida totiž platí to, že pokud se člověk „dopustí nevíry“ pod vlivem alkoholu či drog, a poté vezme svou nevíru zpět, tak se jí vlastně vůbec nedopustil.

Hala Dosari z organizace Human Rights Watch, která Al-Shamriho kauzu sleduje již od roku 2014, však uvedla, že soud se zaměřil především na právo šaría, a že otázku zmírnění trestu na základě Al-Shamriho momentálního stavu příliš nebral v potaz. Odvolací soud tak potvrdil rozsudek prvoinstančního soudu, tedy trest smrti. „Výsledkem je, že Al-Shamri byl odsouzen k trestu smrti za to, že je ateistou“, okomentovala rozsudek Dosari.

Al-Shamrimu tak zbývalo pouze odvolání se k Nejvyššímu soudu, což také učinil. Saúdskoarabský Nejvyšší soud rozhodl minulý týden, v úterý 25. dubna. A pro Al-Shamriho bohužel negativně, jelikož trest smrti taktéž potvrdil. Al-Shamri tak již nemá k dispozici žádné odvolání a může být prakticky kdykoliv popraven.

V reakci na finální rozsudek Nejvyššího soudu se minulý týden na Twitteru objevila, jak už to tak v podobných případech bývá, spousta komentářů oslavujících či ospravedlňujících rozsudek. Jeden z uživatelů například uvedl, že „pokud se jako ateista nijak neprojevujete, pak je to v pořádku, pokud však mluvíte na veřejnosti a kritizujete Alláha, pak musíte být potrestán“. Jedna z oslavujících muslimek pak napsala, že „doufá, že bude živý přenos z jeho popravy“.

Závěrem připomínám, že Saúdská Arábie byla v roce 2015 zvolena do Rady pro lidská práva při OSN na funkční období 2016 – 2019. Minulý týden pak byla Saúdská Arábie zvolena i do komise pro práva žen při OSN.

A nyní se pokochejte nenávistnými ateofobními tweety muslimů na adresu Al-Shamriho a ateistů obecně:

12 thoughts on “Nejvyšší soud potvrdil rozsudek: Ahmad Al-Shamri bude v Saúdské Arábii popraven za ateismus

 1. Hraničář

  Skoro do konce 17. stol. platily i v Evropě zákony, že za veřejně projevenou nevíru v Boha mohl být člověk i odsouzený k trestu smrti.

 2. Daniel

  @Hraničář: Takže se shodneme, že Islám je zastaralá ideologie

 3. xjur

  No to jste z toho paf. OSN vypadá jako zcela nekompetentní organizace, minimálně co se lidských práv týče. Jenže i ČR má v OSN své zástupce. Měli bychom vědět, jak tito zástupci hlasovali ohledně Saudů – ale hlavně, ČR by měla inicializovat/podpořit vznik komise pro práva ateistů. To by snad mohlo pomoci. OSACR by mělo v této věci něco udělat. I já bych měl něco udělat ….. Jinak zůstaneme jen u prázdných blábolů.

 4. Svatý Neznabochník

  Já to nechápu. Na co si to hrál? Na nějakého spasitele? Táák roztrhám tu brožuru, pomočím ji a teď se oni chytnou za nos a zruší ty jejich házenkářské průpovídky.. prdlajs. Naiva. Dobře věděl jaké jsou v Barbárii zákony, takže nač dráždit hada bosou nohou. Zákony se mají dodržovat. I u nás se musí dodržovat, kdo je poruší, je (měl by být) potrestán. Doslova je to zločinec (podle jejich výkladu). Takže chápu jejich rozhořčení a žádají popravu, protože jsou z té mytologie úplně poblblí. Však stejná situace byla i u nás ve středověku, musí se sami z toho vyhrabat, a nebo taky ne. Naštěstí tu už nebudu, ať se třeba umodlej až k tomu svatému fousáčovi do alelůůja.

 5. toli

  @ SVATÝ NEZNABOCHNÍK
  V podstatě souhlasím.Musel vědět co ho čeká a s ideologií se bojuje podstatně inteligentnějším způsobem a nikoliv takhle veřejně proklamačně a nebezpečně,tedy hloupě.To už i ti šířitelé letáků za Hitlera měli více rozumu…..

 6. A.S. Pergill

  @Svatý Neznabochník @toli
  V podstatě je to názorná ukázka, že platí, že buď přežijí muslimové, nebo ateisté. Nějaký kompromis není možný.

 7. toli

  V podstatě je to názorná ukázka, že platí, že buď přežijí muslimové, nebo ateisté.

  Každý ve své zemi!

  Jsem toho názoru že pokud tady bude nějaký muslim tak bude důsledně dodržovat naše zákony a naše zvyklosti.Pokud ne, tak půjde….. Totéž se týká českých konvertitů k islámu,bývají horší než rodilí muslimové.Ono se říká že poturčenec horší Turka.

 8. Lukáš

  Když zemře jeden člověk, je to tragédie, když milion lidí, je to statistika. A Saudská Arábie má na svědomí milióny životů v Íránu, Íráku, Sýrii, Jemenu, Libanonu, Afgánistánu atd. Saudská Arábie je zodpovědná minimálně svým učením a svými penězi (ale často se na útocích podílejí přímo i vlastní občané viz 11. září) za desítky teroristických útoků v Evropě a USA. Západu mluvícímu o lidských právech nevadí snad nejhorší přístup k ženám ze všech kultur, systematická likvidace menšin (např. šíité).
  SA se kamarádí nejen s USA, ale i s Izraelem -> veškeré izraelské průpovídky o tom, jak je ohrožuje islám jsou tak kecy, propaganda, lži. Stejně jako průpovídky Západu o boji proti terorismu.
  A proč to všechno? Jednak peníze, hodně peněz. Je známé heslo, že s nákupem amerických zbraní se zároveň kupují vztahy. A pak geopolitika. Boj proti Íránu nebo proti Rusku (Sovětskému svazu), je důležitější než lidská práva i než vlastní západní občané.

 9. Josef K.

  Nemyslím si, že roztrhat bibli a proklít boha je způsob jak se vyrovnat s náboženstvím, to je teatrální, nesmyslné a kontraproduktivní gesto, které jen utvrdí věřící, že ateisté jsou“ stoupenci ďábla“. Co to vůbec znamená – proklít někoho – není to specifický projev náboženské slovní magie, která je skutečnému ateistovi cizí?! Samozřejmě trest smrti pro tohoto… ztřeštěnce bez sebezáchovného pudu, je nepřijatelný a je třeba pro to něco udělat, takže iniciativa Honzy Wernera je chvályhodná, ale pro samotný ateismus mají podobné happeningy nulový nebo záporný přínos.

 10. Pingback: Hon na ateisty v Malajsii započal. Odpadlíci od islámu jsou určeni k porážce, jejich krev je halal, zní od tamních muslimů | Ateisté ČR

 11. Pingback: Předvolební průzkum: Chtějí české politické strany zavést proti-rouhačský zákon? | Ateisté ČR

 12. Pingback: Kde je Ahmad Al-Shamri, odsouzený k trestu smrti za ateismus? | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.