Mishu Dhar děkuje za podporu českým ateistům. Švédsko mu nakonec azyl udělilo

Autor | 03.05. 2017

AKTUALIZOVÁNO 21. 12. 2017: Po dlouhém období nejistoty se dnes Mishu Dhar přeci jenom dočkal. Dnes mě Mishu informoval, že mu Švédsko konečně udělilo azyl. Do Bangladéše, kde mu za jeho sekulární názory vyhrožují zabitím, se tak nebude muset vracet.

Po sérii nešťastných a tragických události z posledních týdnů a měsíců, kdy byli nevěřící v řadě muslimských zemích odsouzeni k trestu smrti či násilně zabiti, k nám tentokrát konečně dorazila i dobrá zpráva. Když jsem včera v podvečer přišel k počítači, svítila mi na Facebooku nová žádost o přátelství. Otevřel jsem ji, a žádost mi nezaslal nikdo jiný, než bangladéšský sekularista Mishu Dhar. Ten Mishu Dhar, o kterém jsem Vás informoval začátkem března v tomto článku.

Mishu Dhar, sekulární blogger a držitel magisterského titulu z matematiky, byl v Bangladéši již dříve fyzicky napaden a mnohokrát mu bylo vyhrožováno smrtí. Poslední roky tráví ve Švédsku, kde pobýval na studentské vízum. Po vypršení studentského víza požádal Dhar ve Švédsku o azyl – žádost však byla zamítnuta, a to včetně odvolání. Odůvodnění znělo, že Bangladéš je pro sekulární bloggery bezpečnou zemí. Ta Bangladéš, kde za poslednich pět let zabili jedenáct sekulárních bloggerů a několik dalších zranili. Ta Bangladéš, kde tamní premiérka v reakci na jednu z těchto vražd nastolila otázku: „Pokud někdo slovy špiní naše náboženství, proč bychom to měli tolerovat?„.

Kromě žádosti o facebookové přátelství mi Mishu Dhar zaslal také mail. V mailu mi sdělil, že je velice vděčný za veškerou podporu a že děkuje za článek, který jsem o něm napsal. Musím říct, že Dharova slova mě skutečně zahřála u srdce a nesmírně potěšila. Kromě díků mě však Dhar také informoval o aktuálním vývoji v případu jeho žádosti o azyl. Dhar se v březnu nacházel ve velice nevděčné situaci, jelikož po zamítnutí posledního odvolání mohl být prakticky kdykoliv deportován zpět do Bangladéše. Řada humanistických, sekulárních a ateistických organizací, včetně Ateistů ČR, však jeho případ zmedializovala, což nakonec přineslo kýžené ovoce.

Dhar mi napsal, že Švédský migrační úřad bude jeho žádost o azyl znovu projednávat, od úplného začátku. Nezbývá než doufat, že tentokrát už Švédsko Dharovi azyl udělí, jelikož při jeho návratu zpět do Bangladéše by bylo s vysokou pravděpodobností jen otázkou času, kdy by byl zabit podobně, jako jeho kolegové.

V další konverzaci mi pak Dhar sdělil, že v České republice sice nikdy nebyl, ale že to je jeho oblíbená země. Napsal, že pokud ve Švédsku dostane azyl, určitě zavítá k nám do Prahy. Krom toho mi Dhar také nabídl, že pro náš web napíše článek o situaci v Bangladéši. Bude pro nás velká čest, že na našich stránkách budeme moci publikovat jeho text.

5 thoughts on “Mishu Dhar děkuje za podporu českým ateistům. Švédsko mu nakonec azyl udělilo

 1. mulit

  Vidím, že tu řešíte dokola nějaké lidi z nějakého Bangladéše nebo nějaké jiné Tramtárie. Chtěl bych říct (napsat), že moji rodinu nerozvrátilo dění v Bangladéši. Nevím, je to nějaký záměr psát o čím jak nejvzdálenějších destinacích?

  Já jsem přišel o dva bráchy kvůli křesťanské ideologii. Jeden brácha si vzal fanatičku z církve (Apoštolská církev) a odstěhovali se na druhý konec republiky a nebaví se s nikým, protože mají pocit, že jsou bohem vyvolení, či lepší věřící. Druhý můj brácha se sice se mnou baví, ale je mimo. Žije u matky a čeká na konec světa. Nedá se s ním normálně bavit. Když byli moji bráchové malí nebo ještě do období rané dospělosti, než naši rodinu obsadil letniční mor, tak byli normální. Já jsem měl normální bráchy. Už nemám. Mně křesťanství zkurvilo celou rodinu. Páč ani matka, ani ségra nejsou úplně příčetní, i když teda jsou na tom o dost líp než bráchové. Já sám jsem si poškodil zdraví tím, že jsem podstoupil operaci na doporučení a modlitby členů církve. Mám trvalé následky. Dále jsem si málem zničil vztah kvůli pobožným. Zažil jsem ty nejhorší možné věci kvůli křesťanství, jak už jsem psal, máme kvůli tomu rozpadlou rodinu, přesně jak se píše v té knížce, že přišli postavit otce proti synovi a matku proti dceři. A vy tu pořád píšete dokola o Bangladéši. Tu v České republice se dějí vážné věci a vás to nezajímá? Proč řešíte Bangladéš? Proč se nezajímáte o vlastní lidi ve vlastním státě?

 2. Josef Běláč

  Trochu od tématu: Jsou někde k sehnání samolepky s „áčkem“?

 3. xjur

  Jak je vidět z příspěvků shora, náboženské pomatenství nezná hranic a jeho různé formy používají stejné metody – zákaz přemýšlení vedoucí k totálnímu oblbnutí.
  Proti tomu se musíme stavět všichni, třeba tak, jak to dělá pan Dhar z Bangladéše, nebo i jiným způsobem specifickým pro naše prostředí. Já to vidím tak, že proti církevním oligarchům (jak jinak než vznikem další oligarchie skončí tzv. církevní restituce) je třeba bojovat ekonomicky – odebrat jim naloupené majetky, které jim přihrály české klerikální strany. Takové programy musíme prosazovat ve stranách, které chceme volit. Nikdo to za nás neudělá.

 4. Honza Werner Post author

  Článek byl aktualizován: Mishu Dhar mi včera psal, že mu Švédsko konecně azyl udělilo.

 5. Pingback: Shahzahan Bachchu | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.