Britský spisovatel v televizi urazil Boha. Irská policie jej teď vyšetřuje kvůli podezření, že se rouhal

Autor | 07.05. 2017

Stephen Fry, známý britský spisovatel, komik a herec, čelí v Irsku policejnímu vyšetřování kvůli tomu, že se dopustil zločinu jménem „rouhání se“.  Tohoto zločinu se měl dopustit v roce 2015 v televizním pořadu s názvem The Meaning of Life, který byl vysílaný irskou televizí RTE (video níže v článku). Aktu rouhání se se měl Fry dopustit tím, že hypotetickýho Stvořitele našeho vesmíru popsal jako „hlupáka a poměrně jednoznačně maniaka, naprosto sobeckého a náladového maniaka, který vytvořil svět plný nespravedlnosti a nepřípustného utrpení“. Irská policie Gardaí Frye vyšetřuje na základě proti-rouhačského zákona z roku 2009 (ano, Irsko skutečně v roce 2009 (!) zavedlo nový proti-rouhačský zákon). Irsko se tak zařadilo po bok nejen Saúdské Arábie, Íránu či Pákistánu, kde je odsuzování za rouhání se běžné, ale také po bok Německa, Dánska, Řecka či Ruska. Ve všech těchto evropských zemích byl totiž během posledních několika let odsouzen či stíhán minimálně jeden člověk za zločin rouhání se.

Podnět irské policii k zahájení vyšetřování podal neznámý irský občan, ktrému se nelíbilo, že Fry v televizi „urážel Boha“. „Zločin“ byl policii nahlášen již v roce 2015, vyšetřování však započalo až nyní. Vzhledem k tomu, že v Irsku existuje platný zákon, který rouhání se kriminalizuje, rozhodla se policie ve shodě s tímto zákonem jednat. Jak informuje irský Independent, oznámení na Frye bylo podáno v městě Ennis. Policejní centrála v dublinském Donnybrooku pak nedávno kontaktovala muže, který oznámení podal, a pustila se do „úplného vyšetřování“. Pokud bude Fry uznán vinným, hrozí mu pokuta až 25 000 euro (zhruba 665 000 českých korun).

Televizní pořad The Meaning of Life, v rámci kterého na „rouhání se“ došlo, je moderovaný v Irsku známým Gayem Birnem, který si do tohoto pořadu zve různé veřejné osobnosti, se kterými mluví o jejich víře, či spíše o tom, „čemu věří“ (ve smyslu anglického „belief“, nikoliv „faith“). Birne Fryovi položil otázku, „co by řekl Bohu, pokud by se s ním setkal u nebeské brány?“. Na to Fry odpověděl, že by Bohu řekl: „Jak se opovažuješ vytvářet svět, ve kterém je tolik utrpení? To není správné,  je to naprosto zlé. Proč bych měl jakkoliv respektovat náladového, malicherného a hloupého Boha, který vytvořil svět plný bolesti a nespravedlnosti?„.

Fry dále uvedl, že pokud by se setkal se starořeckými bohy, trvalo by mu kratší dobu začít je akceptovat, protože starořečtí bohové „neprezentovali sami sebe jako vševědoucí, všemohoucí a zcela dobré“.

Irský Independent vyzpovídal i samotného člověka, který na Fryeho rouhání se upozornil policii. Muž, přející si zůstat v anonymitě, uvedl: „Řekl jsem policistům, že bych chtěl nahlásit Fryeho rouhání se a dále televizi RET kvůli tomu, že jeho rouhání se publikovala a odvysílala. Policisté pak se mnou sepsali formální prohlášení, ve kterém jsem citoval Fryeho řeč. Pak se mě zeptali, zdali jsem byl jeho komentářem osobně uražen. Odpověděl jsem, že ne, že se pouze domnívám, že Fryeho komentáře byly zločinným rouháním se a já jsem pouze plnil svou občanskou povinnost tím, že jsem tento zločin nahlásil“.

Podle zdrojů irského Independentu je však nepravděpodobné, že by se policie po ukončení vyšetřování rozhodla Frye trestně stíhat.

Labouristická senátorka českého jména, Ivana Bacik, však vidí v irském proti-rouhačském zákoně jiný problém: „Pákistán a další represivní státy poukazují právě na náš proti-rouhačský zákon jako příklad zákona, který chtějí sami prosazovat. Náš zákon je pro tyto režimy používán jako model, a to není tím, o co by Irsko mělo usilovat“.

V podobném duchu se vyjádřil i Andrew Copson, šéf British Humanist Association, která s Fryem dlouhodobě spolupracuje: „Je absurdní, že je Stephen Fry vyšetřován kvůi porušení irského proti-rouhačského zákona. Nejen, že tyto zákony škodí svobodě projevu zde v Evropě, ale zároveň umožňují zemím jako je Pákistán, Saúdská Arábie či Írán ospravedlňovat své vlastní proti-rouhačské zákony, které ve 13 zemích světa sankcionují tento „zločin“ trestem smrti“.

Fryeho slova vyvolala v Irsku bouřlivou reakci již v roce 2015. Fry se k celé věci tehdy vyjádřil s tím, že ve své řeči nezmínil žádné konkrétní náboženství, a proto nechápe reakce irských katolíků. „Nemám pocit, že bych ve své řeči zmínil jakékoliv partikulární náboženství, a rozhodně jsem to ani nezamýšlel udělat. Ve skutečnosti vím, že jsem neřekl nic nepřátelského vůči nějakému konkrétnímu náboženství,“ uvedl Fry v roce 2015.

Irsko je pro katolíky dlouhodobě skutečným rájem na zemi. Zhruba 90 % státních základních škol zde ovládá katolická církev, přičemž na těchto školách nemohou vyučovat nekatolicí. Při zápisu do prvních tříd pak mají přednost pokřtěné děti před nepokřtěnými. Do toho tu máme proti-rouhačský zákon a proti-potratový zákon. No, a aby toho nebylo málo, tak pouze několik málo dní před Fryeho obviněním byl v Irském parlamentu schválen zbrusu nový zákon: zákon, který všem poslancům přikazuje, aby si každý den na začátku jednání Dáil Éireann (dolní komora irského parlamentu, obdoba naší Poslanecké sněmovny) stoupli při modlitbě. V této modlitbě, která se v Irsku nahlas odříkává na začátku každého jednání poslanců, se konkrétně „prosí náš Pán Ježíš Kristus o to, aby vedl všechny naše kroky„. V nejbližších dnech se o této katolibanské novince z Irska pokusím taktéž přinést detailnější článek.

11 thoughts on “Britský spisovatel v televizi urazil Boha. Irská policie jej teď vyšetřuje kvůli podezření, že se rouhal

 1. slovak

  Mám za to, že tu nešlo o urážku abstraktného, iluzórneho boha, ale sa urazil neznámy írsky nábožensky veriaci občan, ktorý si myslí, že má v spore zastupovať svojho boha.

 2. Jaroslav Štejfa

  Je zajímavé, že Fry „urazil (?)“ Boha otázkami. Je zajímavé, že urážku zaregistrovali věřící, zatímco stanovisko Boha je neznámé. Je zajímavé, že pokud dojde k soudu, bude nutno, aby žalobce vznesl obvinění, že nějaká oběť (Bůh?) utrpěla újmu a prokázat to. Bude třeba škodu specifikovat. Je to vše třeba, když ten hříšník má na sobě hřích dědičný, navíc je gay (těchto hříchů se nelze zbavit), navíc Bůh dopustil, aby byl polovičním židem a trpí bipolární poruchou – tedy stejně skončí v pekle, jako ateista. A nakonec RTE – co s ní? Jsou to starosti.
  Vidím, že každý z nás si nese svůj kříž – anonymní irský muž musí zkousnout porušování morálky RTe a Fryem, já musím zkousnout porušování morálky prezidenta, premiéra a ministra financí.
  Za starých dobrých časů, kdy televize nebyla, lid byl pokorný, by žádné problémy nebyly. Nikdo by se na nic neptal, pokud ano, upálili by ho, z každých deseti narozených spratků by Bůh šmahem šest odstranil, všude víra a klid. A Bohem vybraní favorité by se dosyta mohli věnovat válkám, půstům či smilnění a obžerství, každý podle svého.
  Kam to ten svět spěje.
  Možná ovšem, že anonymní irský muž je ironik, možná Fry a RTE mají spolu pakt o popularizaci svých image, možná irská policie a soudy nemají nic na práci, možná ani Bůh neexistuje; možná český prezident, premiér i ministr financí jsou, každý po svém, hlupáci; možná, že převažují hlupáci i v národě irském i v národě českém, možná to je keltské dědictví. Možná se to Irové dozvědí u soudu a Češi u voleb v říjnu.
  Čert aby se v tom vyznal.
  Jaroslav Štejfa

 3. Svatý Neznabochník

  To je hnus velebnosti, kam jsme to v tý Evropě došli? A bude hůř. Nechci se dožít kvílejících meluzín v našem městě, fujtajbl

 4. Mortimer

  Katolíci jsou jako bolševici. Dokud jsou v menšině tak je to samá láska , svoboda , spravedlnost a porozumění a když se dostanou k moci tak je to umlčování odpůrců , cenzura , jednostranná propaganda a odepírání základních práv.

 5. Pingback: Stephen Fry nakonec stíhán nebude. Irská policie nenašla dostatek uražených věřících | Ateisté ČR

 6. Pingback: Předvolební průzkum: Chtějí české politické strany zavést proti-rouhačský zákon? | Ateisté ČR

 7. Pingback: Nový Zéland a Skotsko se přiblížily zrušení svých protirouhačských zákonů | Ateisté ČR

 8. Pingback: Urážka Boha jako zločin? Irové budou v referendu rozhodovat o protirouhačském zákonu | Ateisté ČR

 9. Pingback: Středověk ve Španělsku: Soudce se rozhodl stíhat herce Willyho Toleda kvůli "urážce Boha a Panny Marie" | Ateisté ČR

 10. Pingback: Irsko zrušilo svůj protirouhačský zákon | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.