Náboženská svoboda v USA podle Donalda Trumpa

Autor | 07.05. 2017


Na Národní den modlitby, čili 4. května (v USA se slaví první čtvrtek v květnu) podepsal Donald Trump zákonnou úpravu, kterou naši katolíci nadšeně přivítali jako krok, kterým rozšířil náboženskou svobodu v USA. Vzhledem k tomu, co skutečně udělal působí jejich tvrzení děsivě Orwellovsky. Co má „náboženskou svobodou“ konkrétně na mysli dal ale současný americký prezident najevo už dříve, když prohlásil:

„Náboženská svoboda není darem vlády, ale darem Božím. Přestože je svatým právem, její respektování je všude kolem nás ohroženo. Moje administrativa udělá všechno, co je v její moci, aby bránila svobodu náboženství na této zemi“

Radio Vaticana: Prezident Trump: moje administrativa udělá všechno pro svobodu náboženství

Už to, že otevřeně prohlásil nějakou svobodu za „boží dar“ mělo vyvolat obavy, kterého boha že to má asi na mysli. I když vzhledem k jeho voličské základně a jeho výběru nejbližších spolupracovníků by to byla otázka spíše řečnická.

Jak slíbil, tak udělal. Na stránkách Křesťan Dnes si můžeme přečíst že:

Prezident Donald Trump podepsal nařízení, které chrání a zvětšuje náboženskou svobodu ve Spojených státech. Učinil tak během oslav Národního dne modlitby za přítomnosti náboženských představitelů a sociálních aktivistů.

Dovolím si ještě jednu citaci ze zmíněného článku:

Podle předsedy biskupské konference USA, kardinála Daniela DiNardo „mírní závažné a citelné následky zákona o zdravotnictví zavedeného administrativou Baracka Obamy“.

Ať si o reformách Trumpova předchůdce myslíte cokoli, jde ve skutečnosti o to, že katolické (i jiné křesťanské) instituce neodmítají interrupce jen provádět ale i hradit za ně pojištění. Být teď Američankou znamená, pořádně se zamyslet nad tím, u které pojišťovny chcete být pojištěna.

Druhým dopadem Trumpova podpisu je zrušení zdanění zavedené Johnsnovou úpravou z roku 1954 pro církve, které se angažují v politice (tato úprava jim odnímala výjimku ze zdanění pro církve).

Zatímco první důsledek Trumpova podpisu ohrožuje ženy jen ze dvou důvodů a sice dokud nezmění svou pojišťovnu a pak kvůli církevním praktikám, které si nezadají s mafií (nelze tedy předpokládat že budou informovat o své činnosti pravdivě), druhý důsledek může mít devastující účinek na celou politiku USA a jeho důsledky dohlédnout ani nelze.

Johnsnova daňová úprava totiž nespadla z nebe. Důvodem k jejímu zavedení byl neobyčejně vysoký tlak náboženských skupin na vrcholnou politiku USA. Kromě toho byla ale politická náboženská hnutí proti jiným politickým silám zvýhodněna právě tím, že byla jako církve vyjmuta ze zdanění. Proti stranám které byly živeny příspěvky a dary normálně pracujících a normálně zdaněných lidí měla tedy i ekonomickou výhodu.

Bylo samozřejmě jednodušší politické náboženské skupiny zdanit, než naopak všechny ostatní peníze plynoucí do politiky od daní oprostit. Trumpovo „osvobození“ je tedy vlastně výrazným znevýhodněním všech ostatních politicky aktivních skupin, zvláště těch sekulárních.

Proč bychom o tom měli vědět? Opravdu to není jen proto, abychom od teď mohli Američanky svorně litovat. Jde o to že naše náboženské společnosti mají úplně stejné chápání „náboženské svobody“ jako Donald Trump. Žádná církev ale nikdy v historii svobodu vyznání nebránila. Ve skutečnosti jsou totiž církve konkurenčními spolky bojujícími o dominanci. To co nazývají „svobodou vyznání“ nebo „náboženskou svobodou“ je jen zápas proti skutečné nebo (častěji) domnělé diskriminaci vlastního kultu. Přičemž ovšem za diskriminaci považují i nemožnost uplatňovat svá pravidla která svobody ostatních lidí narušují.

V tom se prezident Donald Trump neliší od profesora Jana Sokola.

Náboženskou svobodu vždy hájili volnomyšlenkáři, pro které bylo vzájemné soužití důležitější než konfese. Myslím, že je opět na místě připomenout znění této svobody v Deklaraci práv člověka a občana který říká:

10. Nikomu se nesmí dít újma pro jeho názory, i náboženské, ledaže by jejich projev rušil pořádek stanovený zákonem.

Problém ovšem je, že text Deklarace nezávislosti, k němuž se všichni američtí prezidenti odkazují takovou formulaci neobsahuje. Vlastně se přímo dovolává Boha (v deklaraci psán s velkým B). Ovšem, pochází z dob, kdy bylo téměř nemyslitelné založit stát bez božího schválení. Je to drobná historická chyba, která může znamenat hodně v budoucnosti nesvobody.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

6 thoughts on “Náboženská svoboda v USA podle Donalda Trumpa

 1. DarthZira

  No, tady je jenom vidět, jak ti křesťanští konzervativci vůbec, ale vůbec nejsou pro ateisty nebezpeční 😉
  A jak ten Trump (jak tady tvrdili někteří) přece žádný křesťanský konzervativec není, že 😛

 2. Azazel

  Jasně, zato regresivní levice, která v Kanadě zavádí zákon proti islamofobii (obdoba protirouhačství) je úplně v pohodě, „liberální“ vítači jsou v pohodě. Jen v zemích, kde žije kolem 5% muslimů se musí kritik schovávat a policie ho musí chránit po celý život. Proti tomu je Trump fakt menší zlo. Zlo je furt zlo, jen menší. Když není na výběr. I ta Ayeen Hirsi Ali, která se musela v „liberální“ EU schovávat, se radši přestěhovala do Bushových USA, kde tohle nemusí…

  Jinak tato kritika Trumpa je oprávněná, co píše pan Tomek. Ale chce to kontext…

  Hezký zbytek týdne 🙂

 3. Azazel

  Jen připomínám, že Ayaan pobývala v USA dlouho už předtím, než tam šla natrvalo (už za Obamy). Rushdie musel (musí) mít v Evropě neustálou ochranu, v USA to není tak horké. I díky tomu, že tam nejde „obyčejný“ muslim jako do EU, ale už buď skutečně liberální (protože USA je v islámské kultuře za zlo) nebo hodně vlažný (což je podobné) – těch je ale menšina. Sem jde obyčejná verbež, typický mainstream. Čili mnohem horší než co kdy dnes představuje evropská průměrná konzerva. A to nemluvím o těch muslimech, co jsem jdou už rovnou dělat terorismus. Těch je sice menšina, ale na zavraždění pár stovek lidí to stačí, jednou možná i na zavraždění tisíců lidí. A to jsou něcí příbuzní.

  Zatím a hezký zbytek týdne.

 4. xjur

  Doufám, že to, co činí Trump zde nikoho nepřekvapuje. Vždyť se sám dobrovolně zařadil mezi náboženské pomatence už při inauguraci, když přísahal hned na 2 bible.
  Trump však v tom není sám. Když se podíváme na mapu Evropy, kde všude je království = z boží vůle král/ovna, tak tam je náboženské pomatenství státní ideologií tj. metodou jak (tj zákazem svobidného myšleni) si zajistit poslušnost poddaných občanů.
  My ateisté bychom měli usilovat o sekulární výklad náboženské svobody, tj. že náboženství je ryze soukromou věcí nezasahující do veřejného prostoru (bez nároku na privegia).

 5. Azazel

  Z Bible citovával i Obama… Tam jsou šíblí i demokrati v tomhle směru. Takže se opravdu není čemu divit… Jenže zatímco Trump udělá opatření, která jde ve 24hodinách zvrátit, tak Hillary a další hyperkorektní idioti co berou do země „průměrný islám“ nebo ho tam chtějí brát – nám zadělávají na problém, který zpět vzít již nelze. Muslimská menšina nejde zrušit, Trumpův zákon ano. Hezký zbytek týdne.

Komentáře nejsou povoleny.