Dánsko zrušilo svůj proti-rouhačský zákon, sociálním demokratům navzdory

Autor | 11.06. 2017

Ve svém druhém pokusu za poslední dva roky se to konečně povedlo: Dánsko zrušilo svůj zákon kriminalizující urážku imaginárních bytostí a následovalo tak Island, Norsko a Maltu, které své proti-rouhačské zákony zrušily v posledních letech. Zrušení zákona bylo schváleno poměrně hladkou většinou, proti zrušení však hlasovala dánská sociálně-demokratická strana Socialdemokratiet i Danmark, která v dánském parlamentu disponuje čtyřiceti sedmi poslanci, což je nejvíce ze všech stran.

Dánsko naposledy uvažovalo o zrušení proti-rouhačského zákona, který byl v této severské zemi užit naposledy v 70. letech, v dubnu roku 2015. Dánské ministerstvo spravedlnosti tehdy na výzvu Rady pro lidská práva při OSN vytvořilo speciální komisi, která měla posoudit užitečnost proti-rouhačského zákona. Finálním výstupem komise nakonec bylo doporučení, že proti-rouhačský zákon by se měl v Dánsku ponechat v platnosti, jelikož státu umožňuje předcházet případnému spalování Koránů a Biblí a trestat ty, kteří tak činí. Právě takový případ nakonec rozpoutal řetězec událostí, na jehož konci bylo 2. června zrušení tohoto zákona.

Dvaačtyřicetiletý Dán neznámého jména v prosinci 2015 natočil sám sebe, jak na svém dvorku spálil Korán. Video následně umístil na Facebook s komentářem: „Ano svobodě – ne islámu” a v únoru letošního roku se stal po 46 letech prvním Dánem, který byl na základě proti-rouhačského zákona obviněn. Případ vzbudil mezinárodní rozruch a Dánsko bylo za aplikování proti-rouhačského zákona kritizováno řadou humanistických, lidskoprávních a ateistických organizací. Tlak nakonec přinesl své ovoce.

Zrušení proti-rouhačského zákona navrhla v dánském parlamentu – Folketingu – pro někoho možná překvapivě socialistická, zelená a euroskeptická strana Enhedslisten – De Rod-Gronne. Tu již při podání návrhu zákona podpořila pravicová, nacionalistická a konzervativní Dansk Folkeparti. Socialisté z Enhedslisten získali v posledních volbách v roce 2015 celkem 7,8 % hlasů a 14 křesel ve Folketingu, zatímco Dansk Folkeparti skončila druhá s 21,1 % hlasů a 37 mandáty. “Zrušení proti-rouhačského zákona bude znamenat, že budeme mít volnější a méně předsudečnou debatu o náboženství. Náboženství by nemělo diktovat, co se smí a co se nesmí říkat na veřejnosti. Taková pozice zcela neférově privilegizuje náboženství ve společnosti “, uvedl Bruno Jerup z Enhedslistenu. Součet mandátů těchto dvou stran by však ve 179členném Folketingu nebyl dostačující a aby návrh prošel, musel získat podporu dalších stran.

Tak se nakonec i stalo: po delší diskusi návrh podpořili dánští zelení ze strany Alternativet a dvě vládní strany, liberální Liberal Alliance a liberálně-konzervativní Det Konservative Folkeparti. Třetí a zároveň nejsilnější vládní strana, konzervativně-liberální Venstre, Danmarks Liberale Parti, byla delší dobu v opozici proti zrušení proti-rouhačského zákona, několik dní před hlasováním však otočila a rozhodla se návrh podpořit.

Jedinou stranou, která tak zrušení proti-rouhačského zákona nepodpořila, byla dánská sociální demokracie, Socialdemokratiet i Danmark, vítězka předchozích voleb a se 47 mandáty nejsilnější strana. Jak celou věc okomentoval Kacem El Ghazzali z IHEU, “regresivní levice opětovně hlasovala proti nejcennějším právům, kterými jsou svoboda projevu a myšlení”. A čím sociální demokraté, kteří chtěli proti-rouhačský zákon uchovat, argumentovali?

“Proti-rouhačský zákon jsem vždy viděl jako zákon, který je používán jen velice vzácně, nicméně zároveň jako zákon, který udává tón debatám o náboženství, které někdy mohou být velmi ostré a citlivé. Náboženská víra je jednou z nejcitlivějších věcí vůbec a historie nám ukazuje, že různí lidé reagují odlišně, když je jejich víra urážena. To je důvod, proč jsem znepokojen, aby nyní bylo lidem umožněno říkat na adresu víry cokoliv chtějí,” uvedl Karen Klint, sociálnědemokratický mluvčí pro otázky náboženství.

Zrušení proti-rouhačského zákona nakonec bylo schváleno poměrem hlasů 75 – 27. Ze 179 členů Folketingu tedy bylo v době hlasování přítomno pouze 102 poslanců, což vypovídá o tom, že ačkoliv bylo hlasování mezinárodně velmi sledované, u poslanců až takový zájem nevzbudilo. Je možné, že řada z nich se jednání úmyslně nezúčastnila, aby v této otázce nemusela rozhodovat. Výsledek hlasování však rozhodně potěšil členy Humanistisk Samfund, dánské humanistické organizace. Ta vznikla před deseti lety a jejím hlavním cílem bylo právě dosažení zrušení dánského proti-rouhačského zákona. Prezident dánských humanistů, Lone Ree Milkær, se vyjádřil v tom smyslu, že doufá, že dánský příklad inspiruje ostatní evropské země, které ve svých legislativách stále mají proti-rouhačské zákony. A že jich je.

A mimochodem, celá událost je dobrou zprávou i pro “rouhače” obviněného ze zapálení Koránu, jehož obviněním celý řetězec událostí započal – po zrušení proti-rouhačského zákona byla veškerá obvinění stažena.

48 thoughts on “Dánsko zrušilo svůj proti-rouhačský zákon, sociálním demokratům navzdory

 1. Hraničář

  Já si myslím, podle sebe, že věřící se uráží především proto, že nevědí jak reagovat na “všetečné” otázky, natož na urážlivé, protože si sami nejsou jisti tím, čemu věří. Jednou jsem si mejloval s jedním knězem, P. Špiříkem, tuším z Českých Budějovic, který se obořil na Sisyfy, protože uveřejnili kritický článek o náboženství. Operoval otřepaným argumentem, že nejsou odborníky v teologii, tak ať se k ní nevyjadřují. A na mé názory zareagoval originálně: “Nestydíte se, urážet kněze? Nemáte strach, že vás Bůh potrestá?” Odpověděl jsem, že jej přece neurážím. Já mám prostě jen jiné názory než on. A není můj problém, že jej urážejí.
  I jiní katolíci se ohrazovali, že je moje názory urážejí. Jako urážku vnímají cokoliv – pochybnosti o existenci Boha, nebe, spasení, Ježíše, panenské Matky …….. prostě cokoliv, do čeho jsou “zamilovaní”. Já jsem přesvědčen, že to je tou nejistotou ve věroučných otázkách. Sami cítí, že nemají čím argumentovat a to nahrazují agresivitou.
  Přitom sami se mezi sebou dokáží slušně hádat. Kdysi jsem četl názor, že kdyby je komunisté za socialismu nepotlačovali a dali jim možnost svobodně se projevovat, že by potírali sami mezi sebou. A pokud jste si nevšimli, dle mého názoru skupiny katolíků kolem Duší a hvězd, Světla a dalších tiskovin už představují vznik nové katolické sekty.

  Mimochodem, máme u nás protirouhačský zákon?

 2. toli

  Já myslím že je náboženská víra i nevíra chráněna zákonem,ale prakticky je ten zákon už vyhaslý.

 3. Josef Běláč

  Hraničář
  11.06. 2017

  “Nestydíte se, urážet kněze?”
  —————————————————————————————————————————————
  Navlečte se do středověkých rouch připomínajících noční košili “po nebožce”, na hlavu si dejte bizarní pokrývky hlav, provádějte s vážnou tváří rituály, kterým nikdo (mnohdy ani věřící) nerozumí, a pak se divte, že si z vás dělají lidi srandu.

 4. Josef Běláč

  Hraničář
  Mimochodem, máme u nás protirouhačský zákon?
  ——————————————————————————————————–
  Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon

  § 198 Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení
  (1) Kdo veřejně hanobí
  a) některý národ, jeho jazyk, některou etnickou skupinu nebo rasu, nebo
  b) skupinu obyvatelů republiky pro jejich politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání,
  bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
  (2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami.
  § 198a Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod
  (1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, etnické skupině, rase, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
  (2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.
  (3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,
  a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo
  b) účastní-li se aktivně činnosti skupin, organizací nebo sdružení, které hlásají diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou nebo náboženskou nenávist.

 5. sam

  ————————-(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, etnické skupině, rase, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.————————-

  To by ale někdo musel vyloženě prohlašovat: “Pojďme mlátit křesťany (holiče, zelináře…) a demolovat kostely (holičství, zelinářství…)!”

  Když si někdo bude jenom dělat srandu z Bible, tak to asi podněcování k nenávisti není.

 6. sam

  ——————–Josef Běláč
  11.06. 2017
  Navlečte se do středověkých rouch připomínajících noční košili „po nebožce“, na hlavu si dejte bizarní pokrývky hlav, provádějte s vážnou tváří rituály, kterým nikdo (mnohdy ani věřící) nerozumí, a pak se divte, že si z vás dělají lidi srandu.
  ——————————-
  Není nutný si dělat srandu z někoho, kdo provozuje nějakou kuriózní zájmovou činnost. Ale také nebudu mít chuť se toho účastnit a platit za to.

 7. mulit

  Navlečte se do středověkých rouch připomínajících noční košili „po nebožce“, na hlavu si dejte bizarní pokrývky hlav, provádějte s vážnou tváří rituály, kterým nikdo (mnohdy ani věřící) nerozumí, a pak se divte, že si z vás dělají lidi srandu.

  Když se dospělý chlap v pracovní době navléká do podobných hader, obvykle je to transvestit nebo farář… Jiné profese neznám. Možná ještě herec….

 8. Foxy

  Palladium země české… to by nebyl špatný byznys.
  Palladium je moc šikovný drahý kov, uplatnění má hlavně při výrobě velmi účinných průmyslových katalyzátorů užívaných ve spoustě organických syntéz, a taky katíky ve výfucích aut ho shltnou fakt dost. Dost se uplatní i jako součást slitin pro dentální a někdy i šperkařské využití. Mít vlastní ložiska tohoto hodně vzácného kovu by bylo docela terno.
  BTW, není to velekatolické “Palladium” tak trochu vypůjčeno od toho zatracovaného pohanstva, zrovna Pallas Athéna mne maně napadá…

 9. toli

  @Foxy
  Křesťané mají půjčené naprosto všechno.Fantasmagorie upletená z prvků jiných kultur,ale starozákonní Hebrejci na tom nebyli o nic lépe,opět fantasmagorie složená ze všeho co okolní “pohanské ” národy daly.
  Neustále se o tom přesvědčuji v údivu co vše má nálepku křesťanské a při tom křesťanské vůbec není.

 10. mulit

  A je i islám tak dualistický jako křesťanství? Křesťanství není monoteistické náboženství, ale dualistické. Bůh versus Satan a dávají si páku. K tomu ten bůh má tři hlavy. Takže de facto 4 bohové. Jeden “zlý” a tři “dobří”. Tohle se mi zdá islám nemá, nebo se pletu?

 11. toli

  Islám má jen jednoho boha (stejně jako judaismus) a Satana.

 12. mulit

  No a jsou muslimové taky tak posraní strachy ze satana jako křesťané? Také jsou tak pověrčiví jako křesťané? Mají taky pocit, že satan může za tohle a támhleto?

 13. mulit

  Díky za odkaz.
  Ty vole, dutohlavové 😀

 14. mulit

  Kamenování satana v Miná je součást islámského poutního rituálu hadždž, který se koná v Mekce v Saúdské Arábii. Rituál spočívá v tom, že muslimové házejí kamínky na dvacet šest metrů dlouhou zeď představující satana. V minulosti se jednalo o tři kamenné sloupy zvané džamra, avšak po sérii tragédií,[1] během kterých došlo k ušlapání mnoha set poutníků, se Saúdská Arábie rozhodla, že malé sloupy nahradí dlouhou zdí.

  Je to jeden z rituálních úkonů, které musí muslim během hadždže vykonat, pokud nechce, aby byla jeho pouť k Mekce považována za neplatnou. Kamenování začíná 10. dne měsíce dhú’l-hidždža.

  A nemohli by ti muslimové, co tam dorazí, kamenovat toho satana tak, že by se rozeběhli čím jak nejrychleji a hlavou narazili vší silou proti zdi představující satana? Možná by to bylo účinnější a satanovi to nadělalo více škody… Chtělo by to muslimům poradit.

 15. Hraničář

  toli
  13.06. 2017
  Ono to je ještě podstatně horší……………………

  Kdysi jsem četl, že je Svědkům Jehovovým se přidává nejvíce katolíků. Takových těch typů, pro které je současné katolická církev málo náročná, málo zbožná, málo přísná …… a u Svědků to všechno nacházejí. Jak vidím, s muslimy to je asi stejné. Málo % z nich je asi spokojeno s liberální vírou, asi takový život považují za málo zbožný a obávají se Alláhových trestů.

 16. toli

  Jehovisti jsou tvrdě proti katolickému uctívání.Začíná to už křížem,ten je považován u jehovistů za mučící nástroj a nepotkáš jehovistu s křížkem na krku,to by bylo totéž jako kdyby ti někdo zapíchnul matku a ty jsi pak nosil ten nůž na krku,takže kříž neuctívat.Dále pak jehovisti ignorují Marii-není její zásluha že je bohorodička.Na druhou stranu mají jehovisti liberální přístup k antikoncepci,kromě tělíska a pilulky “poté”mají povolenou veškerou antikoncepci.Tělisko brání uchytit se oplodněnému vajíčku a pilulka poté způsobí jeho vyloučení z těla,takže obojí je chápáno jako vražda.

 17. toli

  Oprava: Marie není bohorodička,protože Kristus není dle jehovistů bohem.Je pouze někým kdo vykoupil lidstvo ze smrti a lidstvo mu tudíž patří.Jehovisti neuznávají nejsvětější trojici (je to nebiblická nauka),je pouze jeden Bůh a duchem svatým se rozumí jeho činná síla,tedy to čím se Bůh projevuje a čím působí.

 18. toli

  Fakt že u jehovistů není Kristus bohem je důvodem že ostatní církve a sekty neberou jehovisty jako křesťany,jehovista nesplňuje (stejně jako mormon) definici křesťana.

 19. mulit

  I u letničních je spousta bývalých katolíků. Ostatně naše rodina byla také katolická, než přešla k letničním. A vždycky se tomu rekonvertitovi zdá, že si polepšil, že u katolíků to bylo spíše formální a teprve teď je to biblické. Jenže v důsledku je to jen více militantní a ještě více psychotické. Protože jak už jsem psal – ta kniha je největší problém. Ta kniha je zcela psychotická. Čím více kdo podle té knihy jede – tím větším magorem se stane. Viz granosalis a místní postižení.

 20. sam

  Hele, zatím mi nikdo neřekl, PROČ bych měl mít k Bibli nějakou autoritu… Je to pro mě akorát starobylá literární památka. Pokud by byla inspirovaná Bohem, tak by autor nenadělal takové strašné chyby v kapitole o stvoření světa. (Genesis, že jo.)
  Co by u všech všudy mělo být přitažlivé na církvi, která je hodně biblická???

 21. mulit

  Tyto otázky musíš položit zasloužilým křesťanům na granosalis nebo jiné místo, kde se zdržují… Případně navštívit místní sbor či kostel.

 22. toli

  Protože chápou bibli jako “Boží slovo” ve kterém není změněna ani čárka,což máš napsáno na konci bible.

 23. toli

  A to je Tunisko pokládáno za liberální stát.Já tam byl asi 5x.

 24. mulit

  “Ráno jsem se vzbudil a bylo to, jako by vedle mě ležel otec. Pak si dal cigaretu úplně stejně jako otec. Čuměl jsem, kolik věcí se přenese geny, aniž by k tomu přispěla výchova,“ dodal David.

  Čili jeho nevlastní brácha, syn Jana Krause s nimi nežil, nevyrůstal a přesto se choval podobně jako biologický otec, až mu to říkali i lidi v okolí, že ho to donutilo pátrat po tom, kdo je jeho skutečný otec. Z toho článku je jasné, že příroda vždycky vyhrává. Nauky, ideologie, mohou být jaké chtějí, vyhraje vždycky nakonec příroda.

 25. toli

  @Hraničář
  Jak umějí být františkáni veselí:

  To si piš ! Koncentrační tábor Jasenovac vedli právě františkáni a novodobější..Starají se o chod Medjugorie,když místně příslušný biskup zpochybnil medjugorské zjevení tak ho unesli a vysvětlovali mu že se mýlí…..Jsem zvědavý kdy unesou papeže,ten taky prohlásil že Mařka není pošťačka aby každý týden předávala své (boží) žblabty.Do zdejšího kláštera jsou ty kecy posílány každý týden rovnou z Bosny.

 26. sam

  ———————-toli: Starají se o chod Medjugorie,když místně příslušný biskup zpochybnil medjugorské zjevení tak ho unesli a vysvětlovali mu že se mýlí…..——————–
  Tohle jsem na webu nenašel vůbec.
  Má to být tohle? https://en.wikipedia.org/wiki/Ratko_Peri%C4%87
  Ale tam se spíš jednalo o něco jiného. Spíš to souviselo s probíhající válkou.
  —————-On 1 April 1995, Perić was kidnapped by Croatian militiamen of the HVO in Mostar after he tried to replace Franciscan monks with diocesan priests who are less nationalistic, bishop and his security are released after 8 hours.——————–

 27. Hraničář

  mulit
  15.06. 2017
  Čili jeho nevlastní brácha, syn Jana Krause s nimi nežil, nevyrůstal a přesto se choval podobně jako biologický otec, ………

  Z dětství a mládí pamatuji souseda, s jeho charakteristickou postavou a chůzí. Když pak po mnoha letech jsem viděl jeho syna, tak jako bych měl před očima jeho tatu.

 28. Hraničář

  toli
  15.06. 2017
  To si piš ! Koncentrační tábor Jasenovac vedli právě františkáni a novodobější..Starají se o chod Medjugorie,když místně příslušný biskup zpochybnil medjugorské zjevení tak ho unesli a vysvětlovali mu že se mýlí……….

  No, únos biskupa, to je asi “urban myth”. Pravda, s místně příslušným biskupem se nepohodli a ten je zbavil vedení farnosti. Ale někteří františkáni v Medju zůstali a působili soukromě. Jeden se pak i oženil s jednou jeptiškou. Pravda je, že P. Marie se, ústy vizionářů, za františkány postavila proti biskupovi. Ale to nemá vliv na víru a nadšení věřících. Pořád jich tam jezdí více než milion ročně. Já myslím, že se čeká, až vizionáři ( a s nimi spojení františkáni) vymřou a pak bude Medju moci být slavnostně vyhlášeno jako další mariánské místo.

 29. mulit

  Katolíkům se zjevuje Marie a protestantům se zjevuje Ježíš, který jim říká, že Marie je démon.

 30. sam

  Podle mě to je Tajemství a taky Různé Cesty k Hospodinu, asi teda.

 31. sam

  Hele, já už dlouho pozoruju, že Bůh do světového dění z nějakého důvodu nezasahuje. Může to být proto, že Bůh neexistuje.
  Může být teoreticky nějaký Stvořitel, že jo. Ale to ještě vůbec neznamená, že:
  1) sleduje světové dění
  2) zasahuje do něho.

  Ten nápad je zase aspoň 200 let starý. https://cs.wikipedia.org/wiki/Deismus

 32. Hraničář

  toli
  16.06. 2017
  v prvním odstavci……………

  V Medžugorji (v Hercegovině 25 km od Mostaru) již dlouhou dobu šest důvěryhodných svědků pod přísahou skálopevně tvrdí, že se jim počínaje dnem 24. 6. 1981 dodnes (třem z nich ještě každodenně) zjevuje blahoslavená Panna Maria, jak tady lid s láskou říká – Gospa.
  Třetí den zjevení, tj. 26. 6. 1981, dala Panna Maria hlavní poselství, které v dalších zjeveních až po dnešní dobu prohlubuje.
  http://www.verite.cz/cs/medzugorje

 33. mulit

  sam: Ano, pokud by existoval stvořitel vesmíru, tak jedině ten deistický. Ale Azazel by ti napsal, že není nutný. Já nevím. Toho deistického mám tak pocitově 50/50. Možná méně, 40/60 nebo 30/70. Ty ideologické (korán, bible) = 0%.

 34. toli

  V Medžugorji (v Hercegovině 25 km od Mostaru) již dlouhou dobu šest důvěryhodných svědků pod přísahou skálopevně tvrdí, že se jim počínaje dnem 24. 6. 1981 dodnes (třem z nich ještě každodenně) zjevuje blahoslavená Panna Maria, jak tady lid s láskou říká – Gospa.
  Třetí den zjevení, tj. 26. 6. 1981, dala Panna Maria hlavní poselství, které v dalších zjeveních až po dnešní dobu prohlubuje.

  To už jsme si přeci vysvětlovali-mozek ukáže přesně tu iluzi jakou jeho majitel vědomě či podvědomě požaduje.Navíc všechny vjemy interpretuje tak aby byly v souladu s vírou majitele.Je to buď vědomý či nevědomý podvod,kognitivní bias.

 35. Hraničář

  toli
  18.06. 2017
  To už jsme si přeci vysvětlovali-mozek ukáže přesně tu iluzi jakou jeho majitel vědomě či podvědomě požaduje………..

  To chápu. Já jen, že oproti těm názorům, které zjevení v Medju odmítají je neméně nadšených věřících, kteří ho akceptují. Byl jsem tam 4 x a bylo pro mě nejzajímavější sledovat věřící, poslouchat je a pozorovat jejich reakce, když jsem “do placu hodil” něco pochybovačného. Je zajímavé sledovat, jak jsou věřící ať na ChN, FB, či i v té Medju ve svých názorech stejní.

 36. Pingback: Předvolební průzkum: Chtějí české politické strany zavést proti-rouhačský zákon? | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.