Perzekuce malajských ateistů se řešila na půdě OSN

Autor | 24.09. 2017

Tento článek začnu poněkud netradičně. Již před více než měsícem jsem na našem webu publikoval článek o aktuální nezáviděníhodné situaci ateistů v Malajsii. Tamní ateisté jsou obviňováni z “nezákonného odpadnutí od islámu”, malajský ministr Shahidan Kassim vyzývá k “pronásledování a ulovení malajských ateistů” a premiér Najib Razak se zase vyjadřuje v tom smyslu, že “odpadnutí od islámu nebude v Malajsii tolerováno”. A to je samozřejmě pouhý střípek toho, čemu jsou malajští ateisté dlouhodobě, a v posledních měsících pak značně zesíleně vystaveni.

Boží cesty jsou nevyzpytatelné a stalo se, že můj článek se dostal do početné facebookové skupiny s názvem Lumpenkavárna, čítající více než 27 000 členů. Svou skupinu popisují sami lumpenkavárnici v informacích o skupině následovně: “Běsnící pražská lumpenkavárna neustále přijímá veškerou patologickou sedlinu, kraválisty, havlisty, pravdoláskaře, kavárenské povaleče a vůbec veškerou českou, moravskou a slezskou intelektuální lůzu.” Tento popisek je brilantní v tom, že je myšlen ironicky, ale zároveň i vážně. Můj článek o honu na malajské ateisty se tedy dostal do této skupiny, kdy jej v prvopočátku někdo postnul v dobrém úmyslu: upozornit bublinu těchto lidí na to, co se děje ve světě, konkrétně v jedné z “umírněných muslimských zemí”. Uživatel, který článek do skupiny přidal, to pochopitelně od ostatních “havlistů, pravdoláskařů a kavárenských povalečů” pěkně schytal a příspěvek byl nakonec vymazán.

Avšak ještě než byl vymazán, strhla se pod ní mohutná debata, kterou se pokusím stručně shrnout. Lumpenkavárníci ve svých komentářích psali, že si vymýšlím, že se sdružení Ateistů ČR nedá věřit, že šíleně zveličuju, že jde o prohlášení nějakého jednoho člověka a že ve skutečnosti o nic nejde, že jen já dělám z komára velblouda. Pak byla povolána paní, která v Malajsii žije, která rychle přitakala, že v Malajsii se vlastně nic takového neděje, že to je celé výmysl. Pak se začali objevovat komentáře, že se nic z toho nestalo a že jsem si to kompletně vymyslel. Musím říct, že vzhledem k tomu, že si opravdu zakládám na práci se zdroji, a ve všech mých textech naleznete řadu odkazů na různé relevantní zdroje, se mě toto obvinění skutečně dotklo. Přímo v článku o malajských ateistech totiž byla zdrojů celá řada a mimo jiné také video, na kterém malajský ministr Kassim vyzývá k honu na ateisty. Přesto se to nestalo. Video jsem zřejmě ve volných chvílích vytvořil ve stejném studiu, ve kterém Američané fingovali přistání na Měsíci. Kromě videa byly v článku odkazy na relevantní anglicky psané weby typu britského Independentu, a kromě toho odkazy přímo na malajské weby. Přes některé sekundární odkazy se šlo prokliknout i na weby psané v malajštině. Z jednoho z malajských zpravodajských portálů jsem převzal i infografiku, která byla součástí článku.

Ale bylo to jedno. Nic z toho nestačilo. Vše jsem si vymyslel a ateisté se mají v Malajsii dobře.

Asi zřejmě proto, jak se tam mají dobře, se tento týden řešila perzekuce malajských ateistů na půdě OSN, konkrétně na zasedání Rady pro lidská práva při OSN.

Zřejmě nějaká konspirace, aneb Ateisté ČR mají takovou moc pokřivovat realitu, jako málo kdo jiný. Naše fabulace ženeme až do takového extrému, že jsme schopni nafingovat zasedání Rady pro lidská práva při OSN. Aneb doufám, že se lidé z Lumpenkavárny chytnou za nos. Pokud v sobě někdo najde odvahu k sebereflexi, může se mi omluvit buď zasláním zprávy na můj soukromý profil, či přímo na facebookové stránce Ateisté ČR.

Pan ministr Kassim. Ten, který vyzýval k honu na malajské ateisty. Až do hořkého konce.

Pojďme se tedy podívat na to, co přesně na zasedání Rady pro lidská práva zaznělo. Otázku pronásledování malajských ateistů na zasedání přednesla Elizabeth O’Casey, zástupkyně humanistické nevládní organizace International Humanist and Ethical Union (IHEU), která má v OSN zvláštní poradní statut.

“Myšlenka, že ateisté by měli být pronásledováni státními složkami s pomocí veřejnosti je v podstatě mandátem k zahájení klasického honu na čarodějnice”, uvedla mimo jiné O’Casey. Její celý projev si můžete přečíst zde.

Na zasedání promluvil také Armin Navabi, zakladatel Atheist Republic. “Ateisté jsou jednou z nejvíce perzekuovaných menšin na světě. Přesto jsou zároveň jednou z nejméně hájených menšin na světě. Ateisté potřebují vědět, že nebudou ignorováni mezinárodním společenstvím v momentě, kdy jsou pronásledováni vládami zemí, ve kterých sami žijí”, pronesl na zasedání OSN Navabi.

K celé kauze se vyjádřila také Karima Bennoune, zvláštní zpravodajka OSN pro oblast kulturních práv. Bennoune, která nedávno podnikla ofociální návštěvu Malajsie, vyjádřila znepokojení nad tím, že by měly být vyšetřovány osoby, které se zúčastnily setkání ateistů v Kuala Lumpur. Kritizovala také obtíže, které zažívají malajští muslimové, kteří chtějí od islámu odpadnout: “Pravidlo, které těm, kteří chtějí opustit islám ukládá, aby navštívili poradenskou službu a získali osvědčení od šariatského soudu, považuji za ponižující a omezující jejich práva účastnit se kulturního života bez diskriminace.” Připomínám, že chce-li člověk v Malajsii odpadnout od islámu, tak nejen, že mu to musí schválit šariatský soud, ale tento soud daného člověka zároveň může potrestat už jen za to, že tuto žádost podal. Bennoune závěrem vyzvala také k uznání nevěřících jakožto součásti různorodé a tolerantní společnosti.

Zdali z toho, co zaznělo na aktuálním zasedání Rady pro lidská práva při OSN, vyvodí Malajsie nějaké důsledky, lze těžko předpokládat. Což bohužel myslím tak trochu ironicky: bylo by totiž velkým překvapením, kdyby se na vztahu malajské vlády vůči tamním ateistům cokoliv změnilo.

Závěrem bych rád poprosil všechny, kteří jsou členy výše zmíněné facebookové skupiny Lumpenkavárna, aby do skupiny vložili odkaz na tento článek.

13 thoughts on “Perzekuce malajských ateistů se řešila na půdě OSN

 1. mulit

  Honzo Wernere, že si něco děláte z příspěvků internetových anonymů. Člověk má psát nebo točit videa bez ohledu na to, jak reagují anonymové schovaní v křoví. Pokud vás anonymové napadají, že si vymýšlíte, má to výpovědní hodnotu přesně = 0.

 2. Bílá velryba

  Skvělý článek! Lumpenkavárna si prý zakládá na solidnosti a solidních zdrojích, ale ve skutečnosti se tato regresivní pravice a levice stává stále více uzavřenou islamofilní sektou, která si nechce nechat vzít své multikulturní iluze za žádnou cenu. Zatím.

 3. Honza Werner Post author

  mulit: No, to právě nebyli nějací anonymové či trollové. To byli reální lidé, kteří si to skutečně mysleli a kteří naopak takřka mě považovali za nějakého trolla (respektive můj článek). Někteří lidé mají předsudek o tom, že islám prostě nemůže být špatný, zakořeněný tak hluboko v sobě, že je pro ně prostě zcela nepředstavitelné, aby se islám či muslimové projevoali nějak špatně či někoho systematicky perzekuovali. Vždy jde maximálně o “selhání jednotlivce” a s islámem to samozřejmě nemá co do činění.

 4. fsm

  Opět se ukazuje smutný fakt, že jsou Ateisté ČR bráni za svou kritiku islámu jako islamofobové a jsou dáváni na úroveň Okamurovců. 🙁

  PS
  Zároveň je vtipné, že za kritiku křesťanů jsou ateisté obviňování z ničení “našich” kulturních hodnot a ze stranění muslimům.

 5. slovak

  Ľudskoprávne inštitúcie, vlády štátov by sa mali zaoberať obsahom náboženských učení a z ich analýzy by mali vyvodzovať vzťah štátu k náboženstvám , nábožensky veriacim a ich odporcom, ateistom. Toto sa nedeje, pretože podstatná časť ľudstva podľahla náboženskému ošiaľu.

 6. A.S.Pergill

  @Honza Werner
  K úspěšnosti diskuse s těmito lidmi jsem dost skeptický.
  Předpokládám, že mnozí z nich tuto informaci (perzekuce ateistů v Malajsku) dávno vědí, leč mají od svého řídícího orgánu nařízeno předstírání opaku. A ti zbylí jsou prostě fanatici víry, neschopní provést korekci svého názoru na fakta, podobně jako duševně choří nebo náboženští fanatikové, což je v podstatě to samé.
  Tyto lidi prostě není možné přesvědčit či přeargumentovat, ty je nutné politicky porazit.

  Mimochodem, právě na tohle dojel Konvička, který se naivně domníval, že přinášením pravdivých informací tyhle týpky přesvědčí.

 7. xjur

  Perzekuce ateistu kdekoli je jen projevem podstaty kazdeho nabozenstvi, jimz je ovladnuti vericich s cilem ziskani vlastniho prospechu. Vatikan usiluje o to same. Lisi se jen tim, co si lidri nabozenstvi mysli o tom, co jim jeste projde. V zasade vsak pouzivaji stejnou metodu jak sveho cile dosahnout, tim je oblbování lidí, presneji receno nabozenstvi udrzuje v chodu system, ktery oblbovani lidi efektivne umoznuje. Proto si nyslim, ze neni mozne branit se proti oblbovani jednim nabozenstvim a tolerovat oblbovani jinym nabozenstvim.

  Protezovani jednoho nabozenstvi proti druhemu je ideologie stredoveku.

  Prosazovani jakehokoli nabozenstvi je projevem potlacovani lidskeho prava myslet samostatne.

  Tzv. nabozenska svoboda je jen uznani toho, že ten, kdo chce bližní ohlupovat, si k tomu smí legálne vybrat jakoukoli teologickou bazi.

 8. Hraničář

  xjur
  26.09. 2017
  Prosazovani jakehokoli nabozenstvi je projevem potlacovani lidskeho prava myslet samostatne. ………………..

  No, z mé diskuze s katolíky vím, že nchtějí myslet samostatně a kriticky!

  Vedle jsem se zmínil o mé reakci na knihu M.O. Váchy. Ku podivu na můj mejl zareagoval. Ale jak!?

  Hezké ráno,
  vážený pane Pokorný, občas mi napíšete mail, a je symptomatické, že jsou během těch let všechny smutné, polemické, někdy až zlé. Tak se chci zeptat – jaká je Vaše představa světa, Boha, člověka a jeho smyslu?
  S mnoha pozdravy

  ———- Původní e-mail ———-
  Od: humila@volny.cz
  Datum: 20. 9. 2017 14:41:03
  Předmět: Ad: Nevyžádané rady mládeži

  Dobrý den.

  Vážený pane doktore.
  Dostal jsem odkaz na zmíněnou knihu. V ní píšete např.: https://i.nahraj.to/f/1NKx.jpg což je v rozporu s názory, přímo tvrzením, jiných katolíků, učením církve a myslím, že i evangelií, totiž, že celý svět je v moci toho “Zlého”! To je ale interní záležitost katolíků, mě to netrápí.
  Mě by zajímalo, jak vážně myslíte, že Svět je báječné místo pro život, když vy, jako vzdělanec, velmi dobře víte, že lidský život je možný jen ve velice úzkém rozsahu fyzikálních parametů a mimo ně, tedy v naprosto absolutní části Vesmíru, je nemožný. Ostatně jako celá pozemská biosféra. Z tohoto pohledu ta “Boží Láska” k lidem není moc velká.
  Při pročítání několika pasáží mě napadlo, nejen u vás, ale i u jiných teologů, pánů farářů i pověstných teologů, že vy tak nějak automaticky předkládáte věřícím, že jediný pravý (a živý, skutečný, jediný možný …… ) Bůh je samozřejmě ten katolický, nebo, křesťanský. Mě vždy napadá, na základě čeho, jakých faktů – jste na rozdíl od vašeho “bratra v Boží službě”, prof. Halíka, skutečný vědec – jste to zjistil? A nebo ta vaše tvzení mají stejnou hodnotu jako trochu vulgární názor Roberta Antota Wilsona http://www.henryho-prdel.cz/ ?
  Srdečně zdravím,

  A tak teď promýšlím odpověď.

 9. xjur

  Ad Hraničář:
  No, z mé diskuze s katolíky vím, že nchtějí myslet samostatně a kriticky!
  +++
  No to je presne to, co mam na mysli. Katolici, stejne jako jini nabozensti pomatenci, nechteji myslet kriticky, protoze to neumi, nebo ze vi, ze nesmi {Nesmi si napr. rici, ze kazdy clovek ma sveho tce, takze jisty Jezis (byl li vubec jaky) byl nejspis nemanzelske dite jisté Marie, která utekla porodit nekam, kde ji neznali – nebot to je nejvice pravdepodobne vysvetleni}. To vsak neni prirozeny stav, do toho stavu byli privedeni systematickou a duslednou vychovou stejne postizenych rodicu/ucitelu.

 10. Hraničář

  xjur
  30.09. 2017

  Ad Hraničář:
  No, z mé diskuze s katolíky vím, že nchtějí myslet samostatně a kriticky!
  +++
  No to je presne to, co mam na mysli. Katolici, stejne jako jini nabozensti pomatenci, nechteji myslet kriticky, protoze to neumi, nebo ze vi, ze nesmi ……………………..

  Nějakou dobu jsem diskutoval na FB, ve skupině Katolíci. Správce byl poměrně tolerantní a dokonce mě i bránil. Ale už jsem to nevydržel. Ta naivita (ovšem, to nebylo to nejhorší), ale ta, přímo děsivá, víra! Ovšem, pokud by FB měli muslimové, jsem si jist, že by tam víra byla neprosto stejná.

 11. Hraničář

  xjur
  30.09. 2017
  Jezis (byl li vubec jaky) byl nejspis nemanzelske dite jisté Marie, která utekla porodit nekam, kde ji neznali – ……..

  Proč by nakonec nemohla být + – pravdivá židovská legenda z Talmudu, že Marie si Ježíše “upletla” s římským vojákem a před ukamenováním že ji zachránil soucitný starý vdovec Jozef, který “to” vzal na sebe. Tady ta legenda je nakonec taková lidsky pochopitelná.

 12. KTE

  Ono to sem možná tak úplně nepatří, ale je dobré vědět, co si o ateistech a sekulární vědě myslí někteří naši “křesťané”. Cituji nějakého Joel z diskuse na kreacionismus.cz (chraň nás před takovými pánbů a všichni svatí):

  Ještě něco pro pana Vojtěcha: na úvod bych řekl, že vaše představa, že jste bezvěrec je dokonale iluzorní, ateismus je jedním z náboženských proudů a dost destruktivních, myslím, jehož páteř tvoří všeobecně rozšířené obrovské pokrytectví, což je jen derivace lži. Na tom funguje tento svět a každý den si lžeme do kapsy, že to není zase tak špatné – záleží jak je tlustá naše peněženka. Ateista, věří, že JEHO mysl je otevřená, ale přitom jen ve vědě panuje obrovská ignorance k důkazům, které zcela zpochybňují a někdy i zesměšňují POLITICKOU doktrínu zvanou darwinismus. Tisíce kvalitních vědců, kteří se svojí touhou bádat již narazili na strop daný pseudoteorií darwinismu, mají v zásadě dvě možnosti, buďto obětovat svoje touhy spokojenému životu v ohrádce vytyčené všeobecně determinovanou a jedinou správnou teorií (asi to převzali od komančů), a nebo je jejich otevřená mysl žene dál, za hranice této pseudoteorie, kde je však čeká ignorantský výsměch, který je mocný, neboť má za sebou veškerá média. A kdo má média, utváří i vaši „otevřenou mysl. Často je mu znemožněno další bádání – záleží v jaké zemi žijete.

 13. Pingback: OSN chtěla odsoudit tresty smrti za rouhání se či homosexualitu. 13 států bylo proti | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.