Reálný socialismus byla doba ateistické diktatury? Opravdu? Přemýšlejte znovu!

Autor | 16.10. 2017

Opakovat stále dokola totéž je poněkud vysilující. Zkusme to tedy jinak. Podívejte se na to takhle:

 

Tabulka na stránkách ČSÚ

V současnosti je u nás více nevěřících (ateistů v širším slova smyslu) i deklarativních ateistů (těch co se sami označují za ateisty) než bylo kdy v historii, přesto žádný pokus o komunistický převrat nezaznamenáváme a počet členů KSČM spadl pod úroveň počtu členů KSČ v roce 1923. Pohybuje se kolem 40 000 až 50 000 což je hodnota, které komunisté dosahovali v třicátých letech po bolševizaci strany.

Statistika počtu členů KSČ na stránkách Totalita.cz

Také volební výsledky se vrátily do přiměřených hodnot.

Asi je zřejmé, že mezi komunisty nějací ateisté byli, zaměňovat ale ateisty obecně s komunisty je asi takové, jako zaměňovat jakékoli věřící s thugy (náboženství zahrnujícím vraždy poutníků). Navíc je zřejmé, že podstatná část komunistů v padesátých letech a menší část i později až do roku 1989 byla zároveň věřícími křesťany.

Pokud tedy věřící (například Michal Semín) popisují komunistickou ideologii jako “opici boží” (v katolicismu výraz pro ďábla), mají v podstatě pravdu, protože tato ideologie byla z podstatné části tvořena lidmi jejichž celé chápání reality bylo vysloveně náboženské.

Pak dává také smysl likvidace volnomyšlenkářského sdružení Svaz občanů bez vyznání v roce 1952 s odůvodněním že „jitří city nábožensky založených spoluobčanů“.

Česká republika je nicméně vlastně světová výjimka, protože zde opravdu komunisty svrhávali ateisté ruku v ruce se všemi možnými jinými skupinami. To, co jsme pozorovali jinde byl spíše souboj ideologií.

Například Rusko přešlo velmi rychle z komunistické do náboženské totality. Spojení politické a náboženské moci je v této zemi v současnosti velmi podobné jako v dobách carismu. Proč tomu tak je?

V době VŘSR bylo Rusko v podstatě 100% věřící. Dnes představují deklarativní ateisté v Rusku 13 % populace. Největší podíl věřících je ale v generacích, které se přímo podílely na budování Sovětského svazu. Je jich tolik,. že při pohledu na graf lze dojít asi jen k jednomu závěru – totiž že dnešní ruští ortodoxní křesťané jsou včerejší komunisté.

Ještě zajímavější je to v současné “ateistické” Číně. Podle běžných představ náboženských diskutérů by to měla být přímo pevnost ateismu. Jenže jak je to ve skutečnosti? Podle průzkumu Gallup International má být 67% lidí v Číně ateisty a dalších 23% se označuje za nenáboženské. Jenže samostatný výzkum vedený Chinese Family Panel Studies v roce 2012 a publikovaný roku 2014 uvádí že se většina Číňanů klaní místním lidovým bohům a předkům. Po revizi to tedy vypadá s čínským ateismem takto:

Ne komunistické diktatury nejsou, i přes upřímné přání křesťanů, nejlepším příkladem světa ateistů. Spíše jsou důkazem toho, že pokud jsou lidé schopní věřit náboženství, budou více náchylní věřit i jiným šidítkům, včetně těch komunistických.

38 thoughts on “Reálný socialismus byla doba ateistické diktatury? Opravdu? Přemýšlejte znovu!

 1. jl

  Komunismus byl “ateisticky” v tom smyslu, ze se tvaril jako by Kristus, ktery je dejinnou osou, byl nahraditelny mimodejinnou matematikou petiletek. Postmoderni lidskotvarni socialismus je “ateisticky” v tom smyslu, ze se rozhodl zlikvidovat sdelnost slova, atd.
  Napadna je podobnost z dobovymi pohlavnimi chorobami: komunismus konci v paralyze, postmoderna v kompletnim rozpadu, neboli komunismus jako zaverecne stadium syfilitidy, lidskotvarni socialismus jako AIDS Dementia Complex.
  A “ateismus”? Ukazuje se, ze ten znamena tolik, co spiritualisticka nenavist ke svetu. “Vedecke” tvrzeni, ze Kristus je podvodnik. Ale osobni Pravda nelze, ta spis soudi.

 2. toli

  Napadna je podobnost z dobovymi pohlavnimi chorobami: komunismus konci v paralyze, postmoderna v kompletnim rozpadu, neboli komunismus jako zaverecne stadium syfilitidy, lidskotvarni socialismus jako AIDS Dementia Complex

  Anebo křesťanství v 21.století,taky se rozpadá na každý proti každému,nejen protestantismus kontra katolismus ale i rozbroje uvnitř denominací,preláti obviňují papeže z kacířství a sami mají máslo na hlavě,tradice (jaká ? ) kontra moderna.
  Co se týká Krista tak pokud byl takový jak ho popisuje bible tak to byl spíše nemocný člověk a snílek.Podvodníci přišli v jeho jménu až po něm….

 3. Foxy

  Ale osobni Pravda… to je nějaká značka automobilu? Něco jako Pragovka?

  Jakmile je někam prsknuta Pravda s velkým P, či jiné absolutni abstraktno s kapitálkou na začátku svého pojmenování, je zbytečné číst dále, či nad textem hlouběji mudrovat, je to pouhé blablabla.
  Atheismus je pouhá nevíra v reálnou existenci boží (či reálnou existenci jiného nadpřirozena), nic víc.
  Vše další jsou jen standardní poblafávání typu “o tempora, o mores”, která provázejí lidstvo snad už od dob, kdy lidstvo lidstvem jest.
  Máte, vážené a milé “jl”, jakýkoliv důkaz reálné existence boží? Nebo jiného adekvátního nadpřirozena?
  Pokud nemáte, pokuste se Vaše úvahy a vyjádření přiměřeně tomu relativisovat. A omezit výskyt diskusních falacií ve Vašich příspěvcích.
  Alespoň tak to vidím.
  S úctou
  Foxy.

 4. Ignác z Loyoly

  Je pravda, že existuje i křesťanský komunismus přímo jako ideologie a že Fidel se objal s papežem. Latinská Amerika, tam je vidět hezky ta syntéza.

  Připomínám panu Tomkovi, jestli to náhodou přehlédl, že lidé si zde stěžují, že srazy ateistů jsou zde uvedeny bez adresy, což je dosti divné. Možná se chtějí scházet stále ti samí nebo nevim, ale pak to neuvádějte na webových stránkách, ale dělejte to tajně a konspirativně.

  Proč by neměla být pravda s velkým P? Medea věřila, že abstraktní objekty jsou pravdivé, to je pravda s velkým P. Věřila, že jsou nutné. Já si to nemyslím v tom smyslu co ona, ale ona si to myslela i jako ateistka. Také si myslím, že jsou ověřitelné pravdy s velkým P, byť je jich málo a jsou nenáboženské povahy. A umím to i dokázat. Užívejte, je pěkně, jdu ven než přijde mulit a zatáhne sem svou homosexualitu. Už mě to nudí…

 5. Ignác z Loyoly

  Ještě bych rád upozornil, že můj ateismus tedy rozhodně není žádná nevíra v boha, ale víra, že bůh stvořitel spíše neexistuje. Je to filosofie a postoj k něčemu, ať kladný či záporný. Není to nevíra. U mě tedy ne, nejsem apateista, ale agnostik a ateista. Nashle.

 6. jl

  @Foxy
  Dukaz? Pravda promenuje sameho tazatele v takovy dukaz – hovorime zde o Pravde ukrizovane.

 7. toli

  Dukaz? Pravda promenuje sameho tazatele v takovy dukaz – hovorime zde o Pravde ukrizovane.

  Bože,zase další pomatený…….

 8. Foxy

  …hovorime zde o Pravde ukrizovane… To máte, milé “jl”, na mysli tu tiskovinu, orgán UV KSS? Ta se psala s velkým P.
  Nebo snad Правда, deník UV KSSS?
  O žádné jiné pravdě s velkým P nevím…

  Hele, Iggy, ty si strč své “ověřitelné pravdy s velkým P” za klobouk, máš li vůbec nějaký. Na nic víc nejsou.

  Čau Toli, ach jo…

  A vůbec, maucta, mějte se tu.

 9. jl

  @Foxy
  Pak ale nechapu, proc jste se vubec ptal?

 10. Ignac z Loyoly

  Ano, mam takou pravdu, například zákon o vyloučeném sporu, logicky nutný absolutně platný zákon, bez něhož se žádné poznání neobejde. Pravda s velkým P. Vše ostatní je trivialismus. Důkazy už zde byly dány v průběhu let od různých lidí, stačí si je najít. Mějte se krásně.

 11. Josef K.

  Restaurace reálného kapitalismu, tak jak ho známe, je zase dobou rekatolizace , masivní finanční resuscitace a ideologického protěžovaní náboženství, když se rozhlédneme po světě od Polska přes Rusko k USA, všude sílí náboženský fundamentalismus, nemluvě i islámu, papaláši Unie líbání ruku papeži při hromadné audienci , zkrátka neofeudalismus na obzoru.
  Jistě existují styčné body v sociální oblasti mezi marxismem a křesťanstvím,ale navzájem v zásadě nekompatibilní, zrovna vyšla kniha Ivan Landa, Jan Mervart a kol.: Proměny marxisticko-křesťanského dialogu v Československu, Praha: Filosofia, 2017

 12. Milé děti, hovno letí

  Co si málokdo uvědomuje je, že víra v boha není tak moc o bohu (jednom či druhém) jako takovém, ale o důvěře v autoritu.

  Věřit v boha nebo v báťušku Stalina (nebo třeba Havla Spasitele Všehomíra), ráj/komunismus je napřed o tom, jestli vás rodiče doma okřiknou, když něco neuctivého plesknete o proroku či pámbíčkovi, nebo vám naopak řeknou něco o hovadinách, když přinesete ze školy momentální oficiální propagandu.

  Kdo se někdy bavil s lidmi s diagnózou islám, ten určitě slyšel zdůvodňování jejich víry rodiči. Rodiče mě učili, že… prorok blablablabla blablabla. – Přeloženo do češtiny: Já tuším, že to jsou magořiny, ale rodiče mi to říkali a jestli to není pravda, tak nemůžu věřit už ničemu a zase jsem to poslušné dítě svých rodičů, co bude dělat, co mu tatínek s maminkou řeknou.

  Před pár dny jsem sledoval v TV pár s diagnózou katolictví, jak pořádali jakýsi rituál na uctění faráře Toufara. – Uvažoval jsem, jestli jsou to blázni, co si doopravdy myslí, že se tam stal zázrak a křížek se tam samovolně (takže s boží pomocí) pohyboval nebo jen statečně hrají divadlo, protože je za to někdo nějak platí, ale dobře vědí, že je to celé blbost. – Celkově ve mě celá aféra vzbuzuje pocit, že Toufar dostal, co si zasloužil a jestli byl náhodou nevinně v tom zázraku, tak stál stejně na špatný straně. Z StB mi to dělá celkem sympatickej spolek, sice grázlů a ostrejch hochů, kterejm je lepší se vyhnout, ale s nohama pevně na zemi. – Ještě, že není jen ČT, to bych vlivem jejich pitomoučké propagandy snad do StB časem i zamiloval.

  Ale co se katolictví týče, měl jsem jednu inteligentní kamarádku a ta se mi svěřovala, že vlastně nevěří, ale nedá jí to, aby se v kostele či okolí kompulzivně tajně nepokřižovala. Rodiná výchova, silnější než rozum. – Rodiče byli spíš takoví uťápnutí, co hledali ve víře něco, co je povede, protože bez víry se ve světě moc nevyznali a tak to bylo lepší než nic. – Holka se toho pak těžko zbavovala.

 13. A.S. Pergill

  @jl
  To, že byl Kristus podvodník, je psáno i v Talmudu, tedy knize judaistického náboženství. Jeho podvodnictví tedy není pravda “jen ateistická”, ale i náboženská.

 14. mulit

  Milé děti, hovno letí napsal (a):
  Co si málokdo uvědomuje je, že víra v boha není tak moc o bohu (jednom či druhém) jako takovém, ale o důvěře v autoritu.
  Před pár dny jsem sledoval v TV pár s diagnózou katolictví, jak pořádali jakýsi rituál na uctění faráře Toufara.
  Ale co se katolictví týče, měl jsem jednu inteligentní kamarádku

  Opět ten samý problém. Člověk, který nikdy nebyl pobožný, ani mezi pobožnými nežil, poučuje o tom, co je pobožnost. Přitom to zná jen z televize nebo od jedné paní, co mu povídala, že…..

  Jou tu na tomto foru dekonvertité. Ti v tom roky žili. Těch se zeptej, co je pobožnost. Nebo si přečti starší diskuse. To je to samé, jako poučovat lidi, co přežili koncentrák, o tom, co to je koncentrák a jak to tam fungovalo.

 15. Milé děti, hovno letí

  Opět ten samý problém. Člověk, který nikdy nebyl pobožný, ani mezi pobožnými nežil, poučuje o tom, co je pobožnost.


  Ano, ten co nikdy nebyl bláznem, ať nepoučuje, co to je šílenství a ten kdo nikdy nejel v heráku, ať nepoučuje o myšlení závisláků. Kdo nikdy nebyl šlechticem ať nehodnotí šlechtice a kdo ženskou ať nemá názory na ženský a nábožně poslouchá, co mu ženský napovídají.

  Ani náhodou.

  Já si věřící rád vyposlechnu, ale všechno, co řeknou, beru s rezervou. Kdyby se nepřebíralo náboženství od rodičů, tak se muslimům rodí křesťané, taoisté a sibiřští šamani atd. Evidentně nerodí, tak v tom hrají roli rodiče.

 16. mulit

  Tys to nepochopil. Ty nevíš o pobožných skoro nic. Jak jsi sám psal, tak to znáš z televize a z vyprávění kamarádky. Jestli se chceš něco dozvědět o pobožných a náboženství, tak to vědí dekonvertité. Nepíšu, že máš poslouchat pobožné. I když ani to není k zahození. To jsou objekty ke zkoumání, ale je jasné, že tito v reálu by tě na pobožnost přesvědčovali. Psal jsem o dekonvertitech. Ti to znají zevnitř. Chápeš to, milé hovno? Vybral sis tedy divný nick, špatně se ti bude psát. K hovnu mluvit je divné. No nic, zpátky k věci. Psal jsi o feťácích. Jistěže se neptej na drogy aktuálních feťáků, co v tom jedou, ani nemusíš sám zkoušet drogy. Ptej se bývalých feťáků. Chápeš? A analogicky v jakékoli oblasti života. Těch, co v něčem jednou, tak ne. Ti to budou opěvovat a nebudou objektivní. Ale ti, co co v něčem jeli (drogy, pobožnost) a vystoupil z toho, tak ti tomu rozumí nejvíce. To je logické. To je zákon. To je život.

 17. sam

  Když už se ve článku mluví o statistikách, tak si dovolím sem dát odkaz na výsledky sčítání lidu z roku 2011. https://www.czso.cz/documents/10180/20551795/17022014.pdf/c533e33c-79c4-4a1b-8494-e45e41c5da18?version=1.0
  Kdyby to někdo googloval, tak se to jmenuje “NÁBOŽENSKÁ VÍRA OBYVATEL PODLE VÝSLEDKŮ SČÍTÁNÍ LIDU”
  Někoho možná překvapí, že výrazný, ba kritický úbytek členů zažívají i druhá a třetí největší církev v ČR, a sice Českobratrská církev evangelická a Církev československá husitská.

 18. Milé děti, hovno letí

  Ale jo, rozumím tomu, já neříkám, že se od nich nic nenaučím, naopak, je to velká škola pro jemné vnitřní mechanismy v detajlech, o kterých já nemůžu nic vědět.

  Kouknul jsem se namátkou do starých příspěvků a myslím, že jste to byl vy, kdo tam psal, jak si jako pobožný musel omlouvat vysloveně zlé věci z bible. – To je pro mně velká škola, protože tak dalece bibli neznám, zlých věcí tam je plno, ale mně to problém nečiní, protože si nemyslím, že jsou od dobrého boha, ale napsal si je nějaký pošahaný pastevec té doby, který zrovna potřeboval někoho vystrašit. Nikdy po mně nikdo nechtěl, abych si myslel, že bůh je hodný, zvlášt ne někdo, kdo má nade mnou moc.

  Ale ten velký rámec je pořád to samé dokola.

  Rodiče, rodiče, rodiče, rodiče. – Samozřejmě, někdy to jsou prarodiče a někdy nějaká jiná autorita, ale pokud jim to přímo nelili do hlavy, tak je zanedbali tak, že si to dotyční hledali sami. Někteří zanedbaní si dokonce vymýšlejí svoje náboženství. Takové koláže, ze střípků posbíraných nalevo a napravo.

  Jedni rodiče to vnucují přísně, jiní polehounku, tak jako tak se to míchá zároveň s láskou, takže to je ve výsledku pro dítě ještě zmatečnější a na nějakej rozbor děti nejsou intelektuálně a znalostně vybavené.

  Ale třeba časem změním názor. Mě na tom nijak nezáleží, jen mi to momentálně takhle přijde nejvěrohodnější.

 19. sam

  https://www.czso.cz/documents/10180/20551795/17022014.pdf
  Mně přijde, že už jsou pod tzv. hranicí prosté reprodukce, protože v těch církvích převažují osoby nad 40 let, které už mnoho dětí mít nebudou.

  U některých malých církví byl zaznamenán nárůst členů, ale není to nikterak velký počet osob.
  ——————————-
  “Z tradičních církví se v roce 2011 v porovnání s rokem 2001 zvýšil poč
  et osob, které deklarovaly svou sounáležitost s Církví řeckokatolickou (o 29 % na téměř 10 tisíc osob), s Církví bratrskou (o více než 9 % na téměř 11 tisíc osob) a Starokatolickou církví v ČR (o 8 % na vícenež 1,7 tisíc osob). Z církví s kratší tradicí výrazný relativní růst zaznamenaly Církev Křesťanská společenství, kde se počet osob hlásících se k této církvi více než zdvojnásobil (na téměř 9,4 tisíc v roce 2011) a Apoštolská církev (s růstem o 8 % na téměř 5 tisíc osob).”
  ———————–
  Jako kdoví, jak to dopadne. Třeba jejich počet ještě výrazně naroste. Nechám se překvapit.

 20. mulit

  Na celém světě to tak je, že počet členů tradičních církví klesá a počet členů charismatických nebo letničních církví roste.

 21. Hraničář

  Hle, zde je něco pro vaše poučení a vzdělání, vy, neznabozi!

  O titulech

  (vypracováno dle Společenského a pastoračního katechismu pro duchovenstvo Inf. Preláta Msgre Jana Pauly a církevních zvyklostí)

  Oslovení Svatého Otce: Vaše Svatosti!
  Kardinálů: Vaše Eminence!
  Arcibiskupa a biskupa: Vaše Excelence! Nejdůstojnější pane!
  Opatů a infulovaných prelátů: Vaše Milosti!
  Ostatních prelátů a kanovníků, superiorů: Vysoce důstojný pane!
  Děkanů (vikářů): Veledůstojný pane!
  Farářů a priorů: Důstojný pane!
  Kaplanů: Velebný pane!
  Bohoslovců: Ctihodný pane!
  Představených ženských klášterů: Velebná Matko!
  Řeholnic: Ctihodná sestro!

  Chceme-li duchovní osoby oslovovat dle důstojnosti, musíme užívat správného titulu, jinak to působí velmi trapně, obdobně, jako kdybychom důstojníky v armádě oslovovali špatnou hodností.

  U našeho Kněžského bratrstva je také obvyklé užívat pro kněze oslovení „otče“ a pro bohoslovce v důsledku francouzských kořenů našich seminářů oslovení „abbé“.

  Oslovení „pater“ je v češtině méně obvyklé (dříve platilo za neuctivé), ale když se přesto užívá, nikdy se neskloňuje dle českého vzoru, nýbrž zůstává latinský vokativ „pater“.

  Různé jiné odvozeniny jsou v podstatě neslušné.

  Oslovovat duchovní osoby pouze jménem, což platí především před třetími osobami, a to i v případě, že si s nimi někdo vzhledem k rodinným nebo starým přátelským vztahům tyká, je projevem neúcty k duchovnímu stavu. Tedy užíváme vždy alespoň oslovení otče, abbé nebo sestro. Totéž platí, když se o duchovních osobách hovoří.

  Bohoslovci jako duchovní osoby svojí důstojností stojí nad laiky, proto není slušné, aby jim někdo, byť starší, nabízel ze své strany tykání. Aby bohoslovcům motu proprio tykaly děti, je zlořád.

  http://fsspx.cz/o_titulech.html

  CO UČÍ CÍRKEV O STVOŘENÍ SVĚTA
  Přednáška P. Jaromíra Kučírka FSSPX

  http://fsspx.cz/mp3/cucoss01.mp3 http://fsspx.cz/mp3/cucoss02.mp3 http://fsspx.cz/mp3/cucoss03.mp3 http://fsspx.cz/mp3/cucoss04.mp3 http://fsspx.cz/mp3/cucoss05.mp3

  No, potěš koště!

 22. Ateistický laik

  Chceme-li duchovní osoby oslovovat dle důstojnosti, musíme užívat správného titulu, jinak to působí velmi trapně, obdobně, jako kdybychom důstojníky v armádě oslovovali špatnou hodností.
  Vzhledem k tomu, že nejsem členem klubu, tak nemusím nic. Dotyčné, v hypotetickém případě jejich potkání a oslovení, bych oslovil pouhým slovem “pane”, a to ještě nevím, zda by se neměli oslovovat “pane podvodníku” což by byl jejich adekvátní titul.

 23. sam

  —————mulit
  Na celém světě to tak je, že počet členů tradičních církví klesá a počet členů charismatických nebo letničních církví roste.
  ————————
  Kam až to poroste?

 24. sam

  ——————-Chceme-li duchovní osoby oslovovat dle důstojnosti, musíme užívat správného titulu, jinak to působí velmi trapně, obdobně, jako kdybychom důstojníky v armádě oslovovali špatnou hodností.——————-
  Heh, no proč ne, ale já ani ty důstojníky moc nepotkávám a nemluvím s nimi.

 25. mulit

  sam

  počet členů tradičních církví klesá
  počet členů charismatických nebo letničních církví roste

  Takže roste hlavně Afrika, jižní Amerika, částečně i Asie. Evropa spíše klesá a USA setrvalý stav. A letniční rostou, protože nabízejí “živého Boha”. Kompletní změnu života, zázraky, populární hudba, zásadní proklamace.

 26. Hraničář

  V době VŘSR bylo Rusko v podstatě 100% věřící. Dnes představují deklarativní ateisté v Rusku 13 % populace. Největší podíl věřících je ale v generacích, které se přímo podílely na budování Sovětského svazu. Je jich tolik,. že při pohledu na graf lze dojít asi jen k jednomu závěru – totiž že dnešní ruští ortodoxní křesťané jsou včerejší komunisté…………………..

  A “žhavá” ruská skutečnost?

  PUTIN HOVOŘÍ
  Když se ve světě kolem nás vše převrací vzhůru nohama, nemělo by nás překvapit, když zjistíme, že papež hovoří jako komunistický politik, a vůdce Ruska hovoří jako katolický papež. A tak byl jeden čtenář těchto „Komentářů“ překvapen, když viděl, jak se (5. srpna) zmiňují o „Svaté Rusi“, když je to od roku 1917 Rusko, které šíří své omyly ve světě. Ale „Svatá Rus“ je vyjádření, které jde mnohem dál než do 20. století. Odkazuje na přirozenou náklonnost ruského lidu k náboženství. Jestliže byl od roku 1917 do roku 1989 odrazovým můstkem mezinárodního komunismu, je to jen proto, že mu sloužil s náboženským zápalem, protože [komunismus] byl – a stále je – mesianismem materialismu, hlavním židovským náhražkovým náboženstvím pro post-křesťany (kteří mohou vinit jen sami sebe).
  http://rexcz.blogspot.cz/2017/10/komentar-eleison-dxxxv-putin-hovori-2017.html

 27. Marian

  Ľudstvo je súčasťou živočíšnej ríše a v nej sú vzťahy nadradenosti a podradenosti. Kult osobnosti v ateistickej spoločnosti je zákonitosťou. Ateizmus ako spravodlivý systém nikdy nevznikne – lebo všetky ideály prevalcujú prachobyčajné záasady evolúcie, predátorstva, egoizmu. Režim do roku 1989 potláčal kresťanov, preto bol diktatúrou. Počty a štatistiky sú nepodstatné. Menšina ateistických fanatikov mala mocenské prostriedky na ovládanie väčšiny. Z logiky toho článku vyplýva, že Protektorát bol štátoprávnym usporiadaním Čechov, lebo v ňom väčšinu tvorili Česi. A náckov tu až tak veľa nebolo… Naozaj veľmi hlúpa logika autora.

 28. Hosamen

  Já to mám jasné díky, náboženské výchova ve stylu existence Boha ale trest za nenavštívení kostela hlad, mi ukázal, že ani kněz netrestá duši, hladem vynucuje návštěvu kostela. takže Bůh je zbytečný.

 29. mulit

  Marian
  20.10. 2017
  Ľudstvo je súčasťou živočíšnej ríše a v nej sú vzťahy nadradenosti a podradenosti. Kult osobnosti v ateistickej spoločnosti je zákonitosťou. Ateizmus ako spravodlivý systém nikdy nevznikne – lebo všetky ideály prevalcujú prachobyčajné záasady evolúcie, predátorstva, egoizmu.

  No, hloupý jsi především ty, pobožný fanatiku. Vykresluješ přírodu jako něco ryze predátorskou a zlou a zapomínáš na kooperaci a altruismus mnoha sociálně uspořádaných druhů. Takže se pleteš, pobožný fanatiku. Ale i kdybys měl pravdu a příroda byla tak jednostranně brutální, tak by to byla strašná vizitka tvého stvořitele, ke kterému se ty modlíš. Ale to ti vůbec nedochází, páč jsi hňup.

 30. Marian

  mulit
  Evolúcia funguje aj na úrovni spoločenstiev, nielen jedincov. Príkladom takej evolúcie v ľudskom rode sú genocídy – zabíjanie iných. Genocída Arménov, Židov, kresťanov, Hutuov, Thutsiov, NATO… podľa toho, ako sa identifikuje jedno spoločenstvo a definuje nepriateľ.

  Príroda je o tom, že buď zabiješ, alebo budeš zabitý. Ten, ktorý prežije, sa môže tešiť, tvoriť dejiny a nazývať sa ľudomilom.

  Altruizmus je mravný princíp spočívajúci na nezištnej službe iným ľuďom, v ochote obetovať pre ich dobro osobné záujmy. Je to jedna zo základných čŕt autentického kresťanstva.
  Príroda nepracuje s výrazmi ako dobro, zlo, morálka, vizitky…ani so slovom brutalita. To všetko je v prírode prirodzenosťou. Jediný živočích pracujúci s koncepciou boha a od neho odvodenou zmysluplnosťou dobra, zla a morálky, je človek. A jedinou skupinou obyvateľstva popierajúcou toto ukotvenie v bohu sú ateisti. Teda ateizmus je cesta opäť k prírode. K predárským vzťahom, egoizmu, kde brutalita je prirodzenosť.

 31. mulit

  Pleteš se, pobožný. Pro přežití není dobré být ani pouze hodný, ani pouze zlý. Přiliš hodný člověk na to doplatí, umře, nepředá geny dál. Příliš zlý člověk dělá konflikty, taky umře, nepředá geny dál. Nejvýhodnější je být tak uprostřed. Tvůj Jahve říká oko za oko, čili tupá msta, další tvůj bůh Jošua říká, že kdo tě uhodí na jednu tvář, máš nastavit druhou. Oba dva jsou extrémy. Normální je být uprostřed. Náboženství nezná zlatou střední cestu, ale jen vyšinuté krajnosti. Náboženství je nepoužitelné pro tvoření morálky.

 32. Marian

  mulit… človek, ktorý predá svoje gény, neumrie? 😀 Čo všetko sa tu nedozviem. Tak napríklad u nás máme ateistku, ktorá dostala za šírenie ateizmu aj titul Ateistka roka. A tá verí v posmrtný život a aktívnu pomoc duchov príbuzných zomretých…

 33. mulit

  Marian – jsi buď debil, nebo nebo nerozumíš češtině, nebo obojí. Jsi troll, takže ti nebudu odpovídat. Měl bys dostat ban.

 34. Marian

  Tak prepáč, mulit – zľahka som si Ťa v poslednom príspevku doberal .-)

 35. Hosamen

  Tak zaprvé, Marx nežádal ateismus ale rovnoprávnost práva pro dělníky a ŘKC v Německu i za cenu boje za práva dělníků, žádal stav, kdy zvykové právo středověku přestane být se pro církev přestane uznávat. To chtěl Lenin, na druhé straně většina vzdělaných lidí podporovala náboženství a proto například uváděl možnost práce kněží v úřadech, ne však příbuzných.
  Pokud vím, teprve za Stalina se požadovali nevěřící ve funkcích, u nás totéž. Pokud vím věřících bylo víc než nevěřících v Sojuzu i u nás. Existuje statistika o podílu ateistů v jednotlivých státech ne agnostiků a v roce 1989 jich bylo nejvíc ve Francii, na první místo jsme se dostali až po rozdělení státu.

 36. Lemmy

  Petr Tomek: výzkum vedený Chinese Family Panel Studies v roce 2012 a publikovaný roku 2014 uvádí že se většina Číňanů klaní místním lidovým bohům a předkům.

  Podľa sociológa Rodneyho Starka počet kresťanov v Číne rastie pôsobivou rýchlosťou: 7 percent za rok.

  Vo svetle tohto nového otvorenia sa kresťanstvu naprieč celou Čínou Stark predpokladá pokračovanie 7 percentného ročného rastu náboženstva. Touto rýchlosťou bude v roku 2020 v Číne 150 miliónov kresťanov, 295 miliónov v roku 2030 a 579 miliónov v roku 2040. Pozri: https://www.postoj.sk/5555/preco-krestanstvo-v-komunistickej-cine-rastie-tak-rychlo

 37. Hosamen

  Tak pozor na dvě věci.
  Židé a křesťané za starého Říma slavili bohoslužby v sobotu a ateista byl každý, kdo to nedělal, v neděli měly bohoslužby ostatní náboženství a ti považovali za ateisty židy a křesťany.
  Když začalo být jedno náboženství v neděli, byl ateista kdo neslavil.
  Pokud se týká Marxe, ten nikdy netvrdil ve spisech, že člověk musí být ateista, použil to v Úvodu ke kritice Hegelovy filosofie práva.
  Pokud se týká Lenina požadavek na ateismus měl, ale archivní spisy ukazují, že nebyl proti zaměstnání kněží jako úředníkú, pokud jiný vzdělaný člověk nebyl. Pocházelo to z požadavku, že důstojníci museli mít střední školu nebo vzdělání na kněze, což je třeba případ Vasilevského jako kněze, později důstojníka a nakonec maršála.
  Pokud se týkalo komunistů u nás, po rozdělení sociálních demokratů, mí předkové zůstali u soc-dem a byli věřící, takže při vzniku KSČ asi měli většinu ateistů ale Bilak, Husák a další byli katolíci. Po válce přešli ne všichni sociální demokrati do KSČ, takže podíl věřících se zvětšil, zůstali ve svých funkcích, můj dědeček zůstal ve funkci ředitele školy a byl evangelík. Naopak po roce 1968 tyto lidi při prověrkách vyškrtli.
  Volnomyšlenkáři byli označeni za příliš radikální, ne pro ateismus ale prostě neuznávali bolševickou ideologii.

Komentáře nejsou povoleny.