Dobrá zpráva z Mauritánie: Mohamed Cheikh Ould M’kheitir bude propuštěn z vězení

Autor | 12.11. 2017

Mohamed Cheikh Ould M’kheitir. Říká Vám to jméno něco? Někteří z čtenářů si jistě vzpomenou na náš článek z roku 2014: „Kritik islámu byl v Mauritánii odsouzen k trestu smrti. Umírnění muslimové rozsudek oslavují v ulicích,“ hlásal tehdy náš titulek. To se psal prosinec roku 2014. M’kheitir již v té době pobýval ve vězení téměř rok, zadržen byl v lednu 2014. Pokud Vás příběh Mohameda M’kheitira zajímá, či chcete-li si jeho příbeh připomenout, mrkněte na náš tehdejší článek.

Připomeňme pouze, že za M’kheitirovým zadržením byl článek, který anonymně publikoval na internetu (můžete se na něj podívat zde). V článku M’kheitir uvádí, že je muslimem, ale kritizoval v něm některá rozhodnutí proroka Muhammada a jeho společníků v průběhu svatých válek. Asi nikoho nepřekvapí, že v Mauritánii jsou v platnosti proti-rouhačské zákony a zákony kriminalizující odpadnutí od islámu. Formální obvinění pro M’kheitira nakonec znělo: „nedostatek respektu k proroku Muhammadovi“ a „odpadnutí od islámu“, přestože M’kheitir ve svém článku jasně uvedl, že se k islámu hlásí.

Islámské právo šaría však v těchto případech může fungovat tím způsobem, že např. samotná kritika Alláha či jeho proroka, zpochybňování Alláhových či prorokových slov atp., bývá vyhodnocováno jako akt odpadnutí od islámu. Daný kritik se tím totiž povyšuje nad Alláha, respektive naznačuje, že se tato entita s atributy neomylnosti a vševědoucnosti mýlí a v něčem nemá pravdu, což je pochopitelně zcela nepřijatelné.

M’kheitirovým problémem však nebylo pouze samotné soudní líčení. Jeho případ v Mauritánii, která je dle odhadů až ze 20 % tvořena otroky, vyvolal velké pozdvižení. Hlavní náboženští představitelé volali po jeho zadržení po trestu smrti, a pokaždé, když soud projednával jeho případ, sešli se před soudní budovou davy Mauritánců, požadujících jeho smrt. M’kheitira tehdy odsoudil i Mauritánský prezident, Mohamed Ould Abdel Aziz, který uvedl, že „učiní všechna nezbytná opatření k obraně islámu a jeho proroka“. „Islám je nade vším. Je nad demokracií i nad svobodou,“ prohlásil prezident Mauritánie.

Zdá se Vám to jako dostatečně bezvýchodná situace?

Aby toho nebylo málo, přičtěte si k tomu ještě tu skutečnost, že M’kheitira nechtěl před soudem obhajovat žádný mauritánský právník. Vzhledem k extrémně nenávistné atmosféře vůči M’kheitirovi v zemi bylo jasné, že se do obhajoby nikomu moc nechtělo. Z jiných teokracií navíc známe přístupy, kdy šel právník, který obhajoval někoho obviněného z rouhání, sám do vězení. Vzpomeňme si kupříkladu na (pro mě velkého hrdinu) Waleeda Abu al-Khaira, který byl v Saúdské Arábii odsouzen za to, že obhajoval Raifa Badawiho a za „lidskoprávní aktivismus“.

Muslimové v Mauritánii, dožadující se trestu smrti pro M’kheitira.

Ale zpět k M’kheitirovi. Ten byl na skolnku roku 2014 odsouzen k trestu smrti, jeho případ však byl medializován, za což patří velké díky především organizaci International Humanist and Ethical Union (IHEU). Ta na jeho případ upozornila i na zasedání Rady pro lidská práva při OSN. M’kheitirovým právníkům se nakonec vůči trestu smrti podařilo odvolat. Dnes je však listopad roku 2017, což znamená, že M’kheitir od té doby strávil další 3 roky ve vězení, celkově téměř 4.

Za to, že „neprokázal dostatek respektu proroku Muhammadovi.“

Nyní, podle informací IHEU, došlo v jeho případě ke zvratu, a M’kheitir by měl být propuštěn na svobodu. Zprávu přinesla právě IHEU na svém webu. Přitom ještě před rokem a půl příliš důvodů k optimismu nebylo. Odvolací soud totiž v dubnu 2016 rozsudek smrti potvrdil. Nutno podotknout, že zcela v souladu s mauritánskou legislativou, jelikož článek 306 mauritánského trestního zákoníku stanovuje apostasi jako zločin, trestatelný až trestem smrti. Případ se nakonec dostal až k Nejvyššímu soudu, který pravděpodobně M’kheitira, po takřka čtyřech letech ve vězení, zprostil obžaloby. Vzhledem k tomu, jakým způsobem se IHEU v celé věci angažovala, lze předpokládat, že její informace o chystaném propuštění jsou relevantní.

Vysvítají zde však zcela nové otázky, směřující směrem ke M’kheitirově bezpečnosti po jeho propuštění. Jedno je jisté: M’kheitir Mauritánii bude muset opustit. IHEU již dříve upozorňovala, že po případném propuštení bude muset stát, tedy Mauritánie, zajistit M’kheitirovo bezpečí. O vůli i praktické realizaci opatření, vedoucích k jeho ochraně, by však šlo s úspěchem pochybovat. Proto IHEU uvedla, že jediným možným řešením bude, že M’kheitirovo trvalé opuštění Mauritánie.

Muslimové v Mauritánii, dožadující se trestu smrti pro M’kheitira.

22 thoughts on “Dobrá zpráva z Mauritánie: Mohamed Cheikh Ould M’kheitir bude propuštěn z vězení

 1. Bílá Velryba

  Ano, takovýmto muslimům jedině povolit vstup do EU. Jedině těmto a jejich nejbližším, pokud stojí za nimi. Ale to je 0,XY %. A museli by to prokazovat. Tento by dodal papíry za co byl vězněný a dostal by azyl. Azyl se má používat na tyto jednotlivé případy. Reformní muslimy u nás vítáme. Ale jiné ne. Změnit mezinárodní dohody. Nebo je vypovědět. Upravit ústavu podle racionálních pravidel. Mějte se a pěkný den.

 2. xjur

  To, co tady pise BilaVelryba, je 100% presne a uplne. Nic nechybi a z niceho nelze slevit. Dik.

 3. Hraničář

  No,v Evropě až někdy dokonce 17. stol. také hrozil až trest smrti za veřejné projevení nevíry v Boha. Tehdy katolického. A též i protestantského. A myslím, že u pravoslavných to bylo stejné!

 4. Bílá Velryba

  Jenže mě zajímá 21.století. Křesťanství má také svá nebezpečí, ale o dost menší, v dnešní době. Řešme jednu věc po druhé, nejdřív priority. Navíc sem radikální křesťané moc nemigrují, do Evropy. A ti, kteří zde již žijí, jsou naši občané a dlouhodobě. U islámu je to jinak. Zatím.

 5. Bílá Verlyba

  Jasně, miliony evangelikálů ročně jako je to u muslimů… nesmysl. Navíc ani evangelikál není tak nebezpečný jako obyčejný muslim. Zatím.

 6. toli

  Jsem si myslel že jsi chytřejší,nemusíš mít miliony evangelikálů,stačí jen pár kteří vymrdají mozek běžným českým křesťanům z kterých se pak stanou místní rodilí evangelikálové,se koukej na Aleška jak se vyplácí prznění českých bratří americkým evangelikalismem…..

 7. Bílá Velryba

  Určitě, pár evangelikálů vymeje mozek milionům křesťanů, kteří jsou dnes vlažnější než kdy jindy, ale miliony muslimů ročně do EU jsou v pohodě. Někdo je tady mírně retardovaný. Já píšu to, co nás ohrožuje víc, ne nějaké vzdušené zámky a staré války, ale aktuální nebezpečí číslo 1. To reálné. Tedy islám, ne pár evangelikálů v Evropě, ale miliony vymatlaných hovad schopných zabíjet jednou ve jménu víry, kteří se ročně dostavují do Evropy. Ne nějaký kecy charismatiků co se předvádějí před obchoďákama, ty mě fakt neberou. Jestli ti rupla žilka v hlavě, tak chápu tvé obavy, ale jinak mam raději racionální debaty. Zatím a zase někdy. 🙂

 8. mulit

  Tak já se bojím více muslimů než křesťanů. Křesťané mě „pouze“ chtěli předělávat na heterosexuála nebo asexuála, zatímco muslimové mě budou chtít předělávat rovnou na mrtvého.

  Co se týká rozvracení rodin, je obojí, tedy jak křesťanství, tak islám stejně nebezpečné. Nám rozvrátilo rodinu křesťanství, ale jsem si jist, že stejně tak by to udělal islám.

  Dekonverze z křesťanství je méně nebezpečná než dekonverze z islámu. Moje křesťanská rodina mě pouze při dekonverzi strašila peklem a snažili se to rozmluvit, ale když to nefungovalo, nechali toho a už mnoho měsíců se o tom vůbec nebavíme. Kdybych dekonvertoval v muslimském prostředí, mohlo by to dopadnout hůře.

  Takže islám je nebezpečnější. Na druhé straně Azazel má zkušenost pouze s umírněnými křesťany, což mu zkresluje vnímání křesťanů. To je totéž, když má někdo zkušenost s umírněnými muslimy, pak vede sluníčkářské řeči. Azazel má vůči křesťanům sluníčkářský přístup. Protože nebyl uvnitř a potkal umírněné nebo formální křesťany. Skuteční křesťané jsou nebezpeční. Akorát že muslimové ještě více.

  Rozdíl je i v nauce. Kristus byl pacifista, snílek, fantasta. Mohamed byl válečník, kšeftař a fantasta.

 9. A.S. Pergill

  @ Bílá Velryba a toli
  Je jasné, že ti evangelikálové jsou nebezpeční. Problém je ten, že tvoří jen malý podíl křesťanské populace, a že naprostá většina této populace jejich radikální názory odmítá. Jistě by bylo možné je zradikalizovat, ale chtělo by to delší čas a nedemokratické poměry (z původních členů KSČ za první republiky taky spousta odmítala poměry v 50. letech).
  U muslimů jde o to, že názory, ekvivalentní těm evangelikálským, zastává cca 90 % populace. Takže islámští „radikálové“ mají téměř stoprocentní podporu muslimů z celého světa.

  Problém je, co s tím. Faktem je, že u nás se radikálnost křesťanů snížila poté, co ty nejradikálnější komunisté nahnali do uranových lágrů a podobných destinací. Prostě zapracoval Darwin. Je to ošklivé, ale je to tak.

 10. A.S. Pergill

  Možná ještě jedna věc:
  Zcela jistě se najdou tací, co budou jeho propuštění (po několika letech věznění a několika rozsudcích smrti) vydávat za důkaz „humanity a liberálnosti“ islámu. Je třeba se takovýmto názorům jasně a jednoznačně stavět na odpor.

 11. aleš

  @mulit

  Nám rozvrátilo rodinu křesťanství, ale jsem si jist, že stejně tak by to udělal islám.

  Rodinu rozvrací lidská hloupost, nesváděj to zase na někoho. Podle sčítání lidu z roku 2011 věřící, co se týče stability rodiny, výrazně vedou nad ateisty.

  Člověk je zodpovědný za rodinu, pokud je jejím členem a jeho vlastní rozhodnutí stav rodiny ovlivňují.

  Klam, kterému mnozí podléhají, je, že za jejich problémy může vnější (často imaginární) nepřítel.

  Dej sem nějakou statistiku o stabilitě vztahů mezi ateisty. 🙂

 12. mulit

  A.S. Pergill napsal:
  Problém je, co s tím. Faktem je, že u nás se radikálnost křesťanů snížila poté, co ty nejradikálnější komunisté nahnali do uranových lágrů a podobných destinací. Prostě zapracoval Darwin. Je to ošklivé, ale je to tak.

  Na křesťany nefunguje nátlak a pronásledování. To jejich víru ještě více aktivizuje a semknou se. Pro ně to je příznak blížího se konce světa, páč v jejich knize se předpovídá, že těsně před koncem bude pronásledování. Čili to je voda na jejich mlýn. Křesťany nesmí nikdo pronásledovat. Pouze s nimi trpělivě diskutovat, ukazovat jim nesmyslnost jejich víry z jejich chování a jejich knihy. Nebo se jim vyhýbat a ignorovat je.

  Tlak komunistů proti pobožným je tady ve Slezsku ještě více spojil. Letniční hnutí v té době rostlo. Takže toto je kontraproduktivní. To, co křesťany rozežírá zevnitř, je konzum, věda, internet.

 13. Bílá Velryba

  Alešku, mam statistiku, kde je vidět, že ateisté mají v průměru vyšší IQ v USA, že je jich méně ve vězení na přepočet, tedy nejen celkově, ale v přepočtu. A také, že děti ateistů na Západě jsou více altruistické. Jinak tu rozvodovost vidím asi tak stejně u vás a u nás.

  Pro ostatní: Však říkám, ať řešíme náboženství podle nebezpečnosti, nejdřív ta agresivnější, pak ta méně. A to ne podle 17.století, ale podle 21.století, podle převažujících verzí.

  Nic víc neříkám. Ne že křesťanství je v pohodě. To nepíšu. Ale musíme umět odstupňovávat. A taky vidět do budoucna, podívejte se, jak to vypadá na předměstí Paříže. Nebo ve Švédsku. Mějte se.

 14. mulit

  Alešku, nám rodinu rozvrátilo křesťanství. Stejně tak to mohl udělat islám nebo fašismus nebo jiná závadová ideologie. Křesťanství je závadová ideologie. Lidská hloupost je této ideologii podlehnout. To jsem udělal. Jakož i ostatní členové mé rodiny. Ty jsi této ideologii také podlehl. I tvoje rodina. Hloupost je v ní setrvávat. To děláš ty. Já ne. Na imaginárního nepřítele věříš ty. Ty věříš na satana, démony.

 15. mulit

  Hodně křesťany rozežírá zevnitř snadná dostupnost pornografie na internetu. Když jsem tam mezi ně ještě chodil (2, 3, 4 roky zpátky), tak měli v Apoštolské církvi, Církvi bratrské a v katolickém kostele kázání proti „hříchu“. Velmi často vystupovali proti pornu, erotice, apod. Křesťani vedou dvojí životy. Ve sboru jsou za pobožné, ale přijdou domů a žijou často jako jako by nebyli pobožní. O tom měli často kázání, aby byli solí země, aby nebyli koukol, ale pšenice, atd. Dále konzum. Jsou zabydlení ve svých domovech, mají se dobře. To jim víru ničí více, než kdyby byli pronásledováni.

 16. A.S. Pergill

  @aleš Rozváděl se exkolega katolík s manželkou katoličkou. Trvalo to léta, nakonec jim to musel povolit papež (nebo jeho kancelář). Za těchto okolností mají křesťané daleko víc formálně existujících (nerozvedených) manželství, která ale naprosto nefungují. Takže se nedají statistiky rozvodů dost dobře srovnávat.

  @mulit Je ovšem nutné zlikvidovat fanatiky, ten zbytek pak o to víc podlehne rozežrání konzumem a dalšími faktory, které popisujete. Fanatici by je dokázali držet u huby a tohle rozežrání eliminovat nebo alespoň zpomalit.
  IMHO to samé by bylo potřeba dělat i s muslimy.

 17. mulit

  A.S. Pergill – a jak konkrétně chceš likvidovat křesťanské fanatiky? Nepiš metafory, ale praktické kroky.

 18. A.S. Pergill

  @mulit Obecně náboženské fanatiky najdete tam, kde je konflikt mezi sekulárním právem a náboženskými příkazy / zákazy. A tyhle konflikty řešit tvrdě (léta kriminálu, minimálně), případně u skupinových akcí řešit tvrdě vůdce. V USA některé sekty prostě vystříleli (hlavně vůdčí osobnosti), i to je řešení.

 19. toli

  @Velryba

  Pro ostatní: Však říkám, ať řešíme náboženství podle nebezpečnosti, nejdřív ta agresivnější, pak ta méně. A to ne podle 17.století, ale podle 21.století, podle převažujících verzí.

  Ale ona neexistují bezpečná náboženství.Dej křesťanům příležitost a uvidíš jak se projeví.Je potřeba hlídat a potírat všechny.Pár příkladů,třeba dnes se zveřejnil Dukův dopis Okamurovi,jaký je rozdíl mezi Pitomiem a Kotlebou na Slovensku ? Tedy náš arcibiskup a kardinál leze do prdele náckovi ? Další příklad-Ghana a státy kolem ní chtějí trest smrti pro homosexuály a dochází k veřejným lynčům těchto lidí. To nejsou muslimské země,oni se hlásí ke křesťanství a v pozadí těchto excesů stojí američtí misionáři-evangelikálové,kteří jsou napojení i na tamní vlády.To co by si v tak masovém měřítku nemohli doma v USA dovolit si jednoduše dovolí v Africe.

 20. Azazel

  Přesně tak, souhlas s vámi všemi, co prioritně chcete omezit muslimskou migraci.

  Můj recept je: téměř nulová migrace muslimů včetně uprchlíků před válkou (podle toho upravit i naší ústavu, tedy zpřísnit azylové řízení, klidně i vypovědět mezinárodní dohody), zákaz propagace islámského práva, což navrhuje SPD, to je naprosto v pořádku, tvrdší postihování imámů jako je Alrawi, natož ty co jsou horší, na Západě mluví tvrději, přitom Alrawi už byl i trestně stíhán, ale kvůli zbabělosti to nevyšlo. Zastavení styků se Saudskou Arábií a zákaz financování všeho z jejich peněz. Vykázání jejich imámů. Zákaz studií v SA. Vypovědění všech smluv s multikulturními neziskovkami a vyloučení výuky multikulturalismu na základních a středních školách. Na vysokých školách reforma humanitních věd, vytlačování multikulturalismu a postmoderny za škol. Změna ve veřejných médiích, jiná kontrola, více protimultikulturních hostů a více takových redaktorů, ať je to víc vyvážené. Dlouhodobě pak sebrat všechny výhody církvím, odebrat je i muslimské obci. Přísně sekulární stát.

  Dokud toto nebude možné, tak se spojit s někým, kdo chce řešit prioritně tu migraci a to právo šaría, i kdyby to byl konzervativnější křesťan. Pořád je i takový dnešní konzervativnější křesťan menší zlo než průměrný islám. Je to věc strategie, ale také taktiky.

  Krásný den všem a zase někdy.

 21. mulit

  toli Pár příkladů,třeba dnes se zveřejnil Dukův dopis Okamurovi,

  Duka napsal blahopřejný dopis úplně všem předsedům stran, jejichž strany se dostaly do parlamentu.

  Co tam máš dál, neobjektivní fanatiku?

 22. Josef Běláč

  Co tam máš dál, neobjektivní fanatiku?
  ———————————————————————————
  Argumentace ad hominem a nadávky ničí jakoukoli diskusi.

Komentáře nejsou povoleny.