Ve jménu Twista aneb Kdo by tu čekal španělskou inkvizici?

Autor | 27.12. 2017

Většina z nás vlastně reklamy celkem oprávněně nenávidí. Ostatně kdo by miloval pravidelnou  dávku blábolů nečekaně se objevujících právě v okamžiku, kdy vás začal film zajímat. Jenže tentokrát je zákaz-nezákaz docela vážným důvodem k tomu abychom zbystřili smysly.

Proti reklamě v níž se objevuje Twist Splatitel se postavila RPR neboli Rada pro reklamu. Jde o poměrně vlivnou organizaci v níž jsou zastoupeni například: Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace, CET 21 spol s r.o., Česká pojišťovna a.s., Česká televize, Český rozhlas, ČEZ, a.s., FTV Prima, spol. s r.o. a další.

E15: Ukřižovali jste nám Splatitele, stěžuje si Twisto na zákaz své reklamy

Nejde tedy o organizaci, která by nutně postihovala “nevhodnou” reklamu, ale o skupinu, která se dohodla na tom, že bude dodržovat nějaká vzájemně platná pravidla.

Na úvodní stránce se mimo jiné můžete dočíst že:

“Jednou z hlavních výhod samoregulace reklamy je právě flexibilní přizpůsobení etických pravidel reklamy vývoji trhu. “

V případě Twista Splatitele se ale můžeme spíše ptát, jestli se RPR vlastně nesnaží nějakou vlastní obecnou morálku vytvářet. V jejím kodexu se můžeme dočíst například že:

Část 1., Kapitola II, 4. 4. Reklama nesmí obsahovat nic, co by hrubým
a nepochybným způsobem uráželo národnostní, rasové nebo náboženské
cítění spotřebitelů.

Ne že bych považoval za normální urážet ostatní lidi, ale problém je že je tohle tak trochu “obuškový zákon”. Myslím to tak, že formulace obsahuje pojmy vykladatelné velmi libovolně a proto za ně může být kdokoli libovolně postihován.

Je naprosto zřejmé, že Twistus Splatitel je vtip. Neřešme jestli dobrý nebo špatný, rozhodně ale zřejmý a i pro méně rozumově obdařené pochopitelný. Je samozřejmě možné že majitelé Twisto počítali v rámci reklamní kampaně i s následky kontroverze, kterou vyvolá. Vlastně by byli trochu divní, kdyby s tím nepočítali, reakce RPR ale ukázala na mnohem hlubší problémy, než je bojkot jedné přesně časované reklamy.

Libovolnost měřítka toho, co “ hrubým a nepochybným způsobem uráží náboženské cítění spotřebitelů” ukazuje případ “Mickey Mouse musí zemřít“, tedy situace, kdy saúdskoarabského klerika urážela postavička kresleného myšáka, protože podle islámu je myš haram (nečistá). Kauza “Twistus Splatitel” nás přiblížila o kus poblázněným pouštním  imámům.

Žel, problematických pasáží je v Kodexu reklamy více.

Část 1., Kapitola II, 4. 5. Reklama může užívat také tradice, zvyky a symboly,
které nejsou v České republice obvyklé (například Santa Claus).
Reklama ale nesmí popírat či znevažovat tradice, zvyky a symboly,
které v České republice obvyklé jsou (Ježíšek, mikulášské a velikonoční zvyky apod.).

Podle tohoto odstavce by se mohli obávat o svou tradiční reklamu i výrobci Kofoly, případně Astronaut Ivan Trojan a orangutan Láďa. 

Snaha o superkorektnost ale ještě pokračuje:

Část 1., Kapitola III, 6.1 Reklama nesmí zobrazovat žádné žijící osoby
a ani na žádné žijící osoby nijak odkazovat v případě, že s tím tyto
osoby předem výslovně nesouhlasí. Inzerenti rovněž musí dávat pozor na
to, aby neurazili z náboženského či jiného hlediska osoby, jakýmkoliv
způsobem spojené se zemřelými osobami zobrazovanými v reklamě či
zemřelými osobami, na něž jakákoliv reklama odkazuje.

Tohle bude pořádný oříšek. Tuším problémy s vodkou Amundsen, Puschkin a Stalinovy slzy, o postavičce černouška z Kofily nemluvě.

Část 2., Kapitola I, 10.1. Reklama nebude naznačovat ani zobrazovat
spotřebu alkoholického nápoje v blízkosti posvátných míst a hřbitovů.

Ode dneška jsou tedy všichni hrobníci abstinenti a protestanti přijímají pod jedno.

Část 2., Kapitola I, 10.2. Reklama nebude tvrdit nebo naznačovat, že
alkoholický nápoj je konzumován příslušníky náboženské skupiny, která
svým členům zakazuje požívání alkoholu.

Přiznávám, že zvláště poslední citace mi připadá poněkud záhadná. Snad by se to dalo vyložit jako snaha bojkotovat dovoz tureckých vín či rakije? Tato část už přelešťuje historii asi stejně jako černý Achilles. Zatímco islám totiž pití alkoholu zakazuje, tak jak dobová literatura, tak spotřeba alkoholu v muslimských zemích říkají, že to běžní muslimové zas až tak vážně neberou.

Ostatně i publikace arabisty a islamologa Miloše Mendela, kterou vydal Orientální ústav AV ČR v. v. i. s názvem Víno a vinařství v dějinách islámu upozorňuje na to, že se muslimové občas svými dějinami doslova “prochlastávali” a místy to dělají dodnes.

Předpokládám že dnes snad už nikdo nečeká, že by se z reklamy dozvěděl nějakou životní pravdu. Na druhou stranu Kodex reklamy už v tuto chvíli brání nábožné představy před realitou a dokonce i před humorem. Něčemu takovému se ale už neříká reklama, nýbrž propaganda. Nic na tom nemění ani to, že je to výsledek dobrovolného paktu. Většina propagandy totiž nevzniká na zakázku ale z předstrašenosti a podlézavosti.

Hlídejme si každého, kdo by nám chtěl podsouvat nějaká univerzální kritéria “dobrého vkusu”, od zabanování jednoho nevinného vtipu je totiž až příliš blízko k zákazu rouhání.

18 thoughts on “Ve jménu Twista aneb Kdo by tu čekal španělskou inkvizici?

 1. Ateistický laik

  Já si myslím, že zákaz téhle reklamy je důkaz, že věřící (ne všichni) jsou prostě suchaři. 🙂

 2. kabát

  To by mohli zakázat i pohádku Anděl Páně, která si z celé řady dogmat dělá srandu. Věřím tomu, že kdyby režisér nebyl katolík, který se odvolává na Boží smysl pro humor, měla by pohádka problém.

 3. toli

  @Kabát
  však prý na režiséra Stracha je už prý podána žaloba za znevažování křesťanství od tradicionalistů…..

 4. mulit

  Petr Tomek
  Je naprosto zřejmé, že Twistus Splatitel je vtip. Neřešme jestli dobrý nebo špatný, rozhodně ale zřejmý a i pro méně rozumově obdařené pochopitelný.

  Každá zmínka o náboženských symbolech je vždy vytvářením podhoubí pro pozdější náboženskou indoktrinaci. Takže z mého pohledu je to špatný vtip. Já o náboženství nevtipkuji.

  toli
  však prý na režiséra Stracha je už prý podána žaloba za znevažování křesťanství od tradicionalistů…..

  Opět tatáž odpověď. Každá zmínka o náboženských symbolech je vždy vytvářením podhoubí pro pozdější náboženskou indoktrinaci.

  Andělem páně jsem přibližoval lidem náboženství, říká režisér Jiří Strach
  https://www.lidovky.cz/andelem-pane-jsem-priblizoval-lidem-nabozenstvi-rika-reziser-jiri-strach-1lr-/kultura.aspx?c=A171222_105515_ln_kultura_jto

 5. Marian

  Na Slovensku sa pokúsili slniečkári zakázať detský časopis pre tento vtip:
  Čo je to absolútny nezmysel? Ak Cigán študuje popri zamestnaní.

  Sú slniečkári suchari?

 6. toli

  @Sam
  Na Stracha byla podána prý žaloba za AP 2,ale pochopitelně sekulární soud to smete a nevím zda je možné žalovat laika u církevního soudu,v úvahu připadá hanobení náboženské víry u světského soudu,ale když se sami katolíci nemohou shodnout mezi sebou zda je to dobrá či špatná pohádka tak o čem má rozhodovat soud ?

 7. Marian

  toli… katolíci nie sú sektu, takže preto je tam pestrá paleta názorov.
  Skúste tu ťartovať na adresu Hitlera a jeho sekulárny humanizmus a Tomek s vami naloží ako najväčší sektár 🙂 Však Tomek? 🙂
  Vy vari neviete vo svojom svedomí rozpoznať vlastný úmysel?

 8. mulit

  V ČR je nemyslitelné, že by byl někdo popotahován kvůli tomu, že má srandu z pobožných. Každý půlrok v televizi reprízují Slunce, Seno s pomateným farářem Otíkem a Švejka s ožralým farářem Kopeckým. Je to národní folklór si dělat prdel z pobožných. A oprávněně. Páč to jsou často blázni a mluvkové.

 9. toli

  Skúste tu ťartovať na adresu Hitlera a jeho sekulárny humanizmus a Tomek s vami naloží ako

  Jenom KRISTÚV DEBIL může spojovat Hitlera a sekulární humanismus.
  A vůbec ,jdi se svým Kristem do píče tam patříte oba.Na tvé evangelizační snahy tu není nikdo zvědavý.

 10. mulit

  toli napsal:
  jdi se svým Kristem do píče tam patříte oba

  Neunáhli se 🙂 Ještě nám mohl stihnout napsat, kterého Krista vyznává. Zda toho katolického Krista s Pannou Marií a svatými, nebo protestantského Krista biblistu. Nebo jehovistického Krista archanděla Michaela. Nebo třeba nějakého svého, kosmického.

  Mariane, mě zajímáš. Napiš, v jakého Krista věříš a co všechno ti už stihl udělat? Na doktorce, dříve KD píše nějaká Mare (Marie Slumská) a ta tvrdí, že jí to Kristus udělal. Tobě taky Kristus už něco udělal? Pokud ano, co? A chodíš do kostela nebo církve nebo sboru? Nebo jsi samouk? A hlavně toho tvého Krista rozeber, plíz.

 11. toli

  Marian je stejný idiot jako byl tvoj op…….nt a Luisa de Pompe jde o jednu a tu samou osobu. A ten jeho katolický Kristus ? Ten už tady byl a nemyslím že by to tady ještě někoho zajímalo,dostal ban -pořád tapetoval že Hitler byl sekulární humanista a pak se zde vzápětí objevil pod ženskou indentitou a opět byl vyhozen.
  Asi se na slovenských servrech nudí lebo tam už sú všeci obrátení tak hňup opruzuje tady 🙂

 12. toli

  Co mu provedl Kristus je zcela zjevné-vymrdal mu mozek.Žel sem už nechodí celkem inteligentní křesťané typu Jana Kupky anebo Doroty.Tady se vyskytují jen narušená individua s psychiatrickou diagnózou.Co se týká našeho slovenského přítele tak je to podstatně hloupější osobnost než je třeba volek a také má extrémnější zcela nekřesťanské vlastnosti (lži,podvody).Pokud ho chceš poznat blíže (ne že by bylo o co stát) tak zde jsou jeho osobní stránky
  https://sites.google.com/site/tvojoponent/o-vede-a-viere/zneuzitie-vedy/human-body-exhibition

 13. mulit

  Tak právě takoví pobožní jsou fajn. Marian tu na rozdíl od woleka nedělal mimikry, že je půlpobožný, nebo umírněný pobožný, ale na rovinu hned vybalí svůj fanatismus. To se mi líbí. Wollek je zákeřný tím, jak si hraje se slovy a lidmi a jak vás tu zpočátku balamutil a tvářil se, že není bigotní, ani pověrečný, ovšem ve skutečnosti věří na všecko, co je v bibli, a to doslovně. Marian je všiváček na první dobrou, který nic netají a útoční přímo a budu rád se s ním bavit o jeho bibli, o jeho genocidách, o jeho fanatismu, který vyznává.

  Třeba Marian umí chodit po vodě. Podle jeho Krista ti, co uvěří, budou dělat i větší kousky, takže možná chodí po vodě i levituje?

  A Marian je katolík? Tzn. že vyznává toho Krista a Panenkou Marií a svatými?

  Mariane, modlíš se ke svatým? Který svatý je tvůj patron? A co Panenka Marie, už ti pomohla? Vnímáš ji? Cítíš ji? Jak vypadá?

Komentáře nejsou povoleny.