Newt Gingrich: Ateistická filosofie je pro křesťanství větší hrozbou než terorismus

Autor | 20.02. 2018

Velká postava americké politiky, Newt Gingrich, poskytl před několika dny jednu z dalších názorných ilustrací a výpovědí o tom, v jaké atmoséře musí na mnoha místech žít američtí ateisté, agnostici a sekularisté.  Republikán Gingrich na akci pořádané katolickou univerzitou Ave Maria School of Law na Floridě doslova uvedl, že „vzestup sekulární a ateistické filosofie na Západě představuje pro křesťanství stejné, nebo dokonce ještě větší nebezpečí než teroristické organizace, které křesťany zabíjejí, pokud se jim nepodřídí“.

Pro ty, kteří se neorientují v reáliích americké politiky je třeba uvést, že vystudovaný historik Gingrich skutečně není žádné „béčko“, žádná obskurní postavička, právě naopak, Gingrich během své bohaté politické kariéry zastával řadu velmi významných funkcí. V letech 1995 – 1999 Gingrich zastával funkci předsedy americké Sněmovny reprezentantů (tedy dolní komory Kongresu USA). Kongresanem, členem Sněmovny reprezentantů, byl Gingrich celkem 20 let, od roku 1979 po rok 1999 (za stát Georgia). V roce 2012 pak Gingrich byl jedním z republikánských kandidátů na prezidenta, avšak v republikánských primárkách neuspěl. V roce 2016 Gingrich podporoval kandidaturu Donalda Trumpa. Zajímavostí je, že jeho současná (již třetí) manželka Callista Gingrich je od prosince 2017 velvyslankyní ve Vatikánu.

Gingrich dále uvedl, že „náboženské instituce jako Ave Maria School of Law slouží jako střediska odporu ve válce proti křesťanství“. Stěžoval si také na to, že sekulární filosofie údajně dominuje univerzitám, je přijímána novináři a Hollywoodem. Sekulární filosofie podle Gingriche představuje „popření všeho, co jsme se dozvěděli o důležitosti spirituálního světa“. Podle Gingricha tak současná centra náboženské víry typu Ave Maria School of Law představují bašty víry, která musí bránit náboženství před sekulárním myšlením.

Tím však není perlám z úst Gingriche konec. Bývalý kongresman totiž dále řekl, že „rozdělení americké společnosti na věřící a sekularisty představuje pro zemi enormní nebezpečí, protože sekularisté jsou fundamentálně odlišní než ostatní co se týče samotné podstaty života“. Co Gingrich myslel onou „podstatou života“ možná vysvítá z jeho dalších slov. Uvedl, že „pokud člověk věří v to, že práva pocházejí od Boha, dívá se na vládu značně odlišně než ti, kteří věří, že zdrojem práv jsou politici a právníci“.

Závěrem Gingrich vyjádřil názor, že údajná válka sekularistů a věřících v USA dopadne tak, že jedna strana zcela vyhraje a druhá odejde poražena. „Buď vyhrají radikální sekularisté, kteří náboženství zcela vytlačí ze života Američanů, nebo vyhrají lidé víry, kteří budou trvat na tom, že na americký lid nelze aplikovat tyto radikální hodnoty.“

Na konec tohoto článku nezbývá než jiného, než si položit několik otázek: O čem to Gingrich vůbec mluví? Jaká válka ateistů a sekularistů proti věřícím? V USA? Připomeňme si, že z 535 členů amerického Kongresu není ani jeden, zdůrazňuji ani jeden otevřeným ateistou, tedy člověkem, který by o sobě veřejně přiznal, že je ateistou. Z 535 kongresmanů a kongresmanek pak pouze jedna jediná, demokratická kongresmanka ze Sněmovny reprezentantů Kyrsten Sinema, spadá do kategorie „unaffiliated“, tedy do nábožensky nezařazených, nehlásících se k žádnému konkrétnímu náboženství. Bisexuálka Sinema však ateistkou není, v rámci její kampaně totiž zaznělo, že „termíny jako ateista či nevěřící nevystihují její charakter a životní práci“. Z 535 kongresmanů a kongresmanek tedy máme 0 ateistů, 1 bez konkrétního náboženského zařazení a 534 věřících.

Zdroj dat: Pew Research Center

A nejen to. Křesťané mají v Kongresu přímo drtivou přvahu. 56 % všech členů Kongresu jsou protestanté, dalších 31 % pak katolíci. Věřící je prakticky celý Kongres. Kde tedy probíhá onen boj sekularistů a ateistů proti věřícím? Gingrich varuje před tím, že sekularisté a ateisté, pokud se dostanou k moci, zcela vytlačí náboženství ze života Američanů. To vše v situaci, kdy křesťané mají v Kongresu přes 90% zastoupení. Pro srovnání: v roce 1961 tvořili křesťané 94,9 % všech členů Kongresu. V roce 2017 to bylo 90,7 %. Za 56 let tedy přímo apokalyptický pokles o 4,2 %. Ateisté, kteří v Gingrichových představách zřejmě chtějí zakazovat náboženství, tedy před sebou mají běh na dlouhou trať. Z nulaprocentního zastoupení k takovému zastoupení, aby zcela ovládli Kongres a americkou vládu. No, nechci brát Gingrichovi vítr z plachet, ale obávám se, že bude velkým úspěchem, pokud se v příštích několika desítkách let situace posune alespoň k tomu, že ateisté přestanou být v Kongresu tak hrubě podreprezentovanou menšinou. Myslím, že i třeba desetiprocentní zastoupení je směrem k blízké budoucnosti hodně velkou utopií.

274 thoughts on “Newt Gingrich: Ateistická filosofie je pro křesťanství větší hrozbou než terorismus

 1. mulit

  Více než 90% Američanů se označuje za křesťany, kristovce, následovníky Ježíše Krista.
  Ježíš řekl: Kdo tě uhodí na jednu tvář, nastav mu druhou, neoplácejte zlé zlým, kdo chce košili, dejte mu i kabát, modlete se za své nepřátele.

  Jak to jde do kupy s tím, že Američané mají 823 vojenských základen ve světě ? Co to jsou jako za následovníky Krista? Dávají na zbrojení více než všechny ostatní země světa dohromady. Tohle jim přikázal Kristus? Vážně? A kde jako v bibli to je? Američané mají nejvyšší počet vězněných osob na 100 tis obyvatel. Jak teda toho Krista následují? Produkují filmy plné násilí, doslova tím zaplavují svět. Tohle je následování Krista? Jakého Krista následují ? Asi nějakého svého amerického s kvérem a rukama od krve, který chce dobýt všechny země světa.

 2. mulit

  Američané mají jen 5% světové populace, ale mají 30% všech hromadných masových vražd. Nejenže jsou agresivní k jiným národům, ale vybíjejí se i mezi sebou. Jak se jmenuje ten prorok, který jim to přikázal? Ježíš to určitě není. Podle evangelií nejedou. Možná jsou pobožní, ale mají svého vlastního boha války a agrese. Bibli s sebou nosí jen kvůli tomu, aby si s ní vytřeli prdel, nebo aby jim posloužila místo neprůstřelné vesty.

 3. xjur

  Pokud Ginrich říká, že
  „Ateistická filosofie je pro křesťanství větší hrozbou než terorismus“,
  pak má ovšem pravdu. Co horšího může potkat klér v Americe, či jinde, než to, že jeho ovečky by začaly samostatně kriticky myslet?
  Když pak říká, že
  „Pokud člověk věří v to, že práva pocházejí od Boha, dívá se na vládu značně odlišně než ti, kteří věří, že zdrojem práv jsou politici a právníci“,
  pak má pravdu také, vystihl tím hlavní funkci náboženství.
  Jediné s čím lze nesouhlasit je to, že Ginrich vidí situaci příliš optimisticky (z hlediska ateistů), ve skutečnosti jsou náboženští pomatenci v Americe pěkně drápky zaseklí.

 4. Ateistický laik

  cit: „vzestup sekulární a ateistické filosofie na Západě představuje pro křesťanství stejné, nebo dokonce ještě větší nebezpečí než teroristické organizace, které křesťany zabíjejí, pokud se jim nepodřídí“.
  V podstatě budu asi opakovat xjur-a.
  Ano, pro církev je odliv oveček velkým ohrožením církevních korýtek. Proti tomu se nedá legálně bojovat jako proti teroristům.
  Jinak na Americe je smutné, že svobodu vyznání chápou tak, že si sice můžete vyznávat co chcete, ale něco náboženského vyznávat musíte (jinak nejste normální). 🙁

 5. Hraničář

  Ateistický laik
  20.02. 2018
  Jinak na Americe je smutné, že svobodu vyznání chápou tak, že si sice můžete vyznávat co chcete, ale něco náboženského vyznávat musíte (jinak nejste normální). ……………………

  MUDr. Nonna Auská napsala knihu Český lékař v Americe (doporučuji) a v ní popisuje, jak byla přijímána do nemocnice. Především s ní sekretářka vyplňovala „kádrový“ dotazník. Velmi podrobný. Auská se tomu divila, že i ve svobodné zemi je něco takového. A jedna otázka zněla: „Jakého jste náboženství“. Odpověděla, že žádného, že je ateistka. Sekretářka to odmítla – nikdo nemůže být ateista! Nakonec si Auská vzpomněla, že byla pokřtěna v římskokatolické církvi. „Výborně“, řekla sekretářka, „jste tedy římská katolička!“ „Ale já v žádného Boha něvěřím“ oponovala Auská. „To je jedno, Amerika je svobodná země, to je vaše soukromá věc, důležité je, že jste římská katolička!“

  Obdobný je jeden židovský vtip. Jak známo, židé se některé modlitby mohou modlit jen tehdy, je-li přítomno 10 mužů. I sešlo se jen 9 mužů k modlitbě. „Nátane, zaběhni domů a přiveď vašeho Icika, ať se můžeme pomodlit“, řekl rabí. „Ale rabí, ty nevíš, že ten můj Icik je naprostý neznaboh, ateista, nemodlí se, v Hospodina nevěří?“ „Ale Nátane, koho zajímá, co si tvůj Icik myslí; my potřebujeme, aby nás bylo 10, abychom se mohli pomodlit!“

 6. Petr Tomek

  @mulit:“Jak to jde do kupy s tím, že Američané mají 823 vojenských základen ve světě ? Co to jsou jako za následovníky Krista?“

  No Mulite, dost děsivě. Největší armádu „svatých bojovníků“ nemají muslimské země a to ani dohromady. Má ji USA.
  Jestli znáš termín „Mafie Kristova“ tak ti mají právě pod palcem velkou část armádních megakostelů.

 7. kabát

  mulit: Jak to jde do kupy s tím, že Američané mají 823 vojenských základen ve světě ? Co to jsou jako za následovníky Krista? Dávají na zbrojení více než všechny ostatní země světa dohromady. Tohle jim přikázal Kristus? Vážně? A kde jako v bibli to je? Američané mají nejvyšší počet vězněných osob na 100 tis obyvatel. Jak teda toho Krista následují? Produkují filmy plné násilí, doslova tím zaplavují svět. Tohle je následování Krista? Jakého Krista následují ? Asi nějakého svého amerického s kvérem a rukama od krve, který chce dobýt všechny země světa.

  kabát: Tady jde Kristus evidentně stranou. Spíše se k jejich jednání hodí SZ. Tam Izraelité na příkaz boží expandovali do cizích zemí a krev tekla proudem.

 8. Petr Tomek

  @Honza Werner: Víš, Newt Gingrich má ve skutečnosti pravdu. Ateistické publikace, sekulární myšlení a volnomyšlenkářství jsou pro křesťanství skutečně nebezpečnější, než terorismus. Oni (křesťané) milují idiotské sebeobětování, takže mučednická smtr je pro ně propustkou do nebe. Terorismus pro křesťanství velké nebezpečí tedy nepředstavuje. Zato ateisté, kteří jim říkají, že tohle utrpení je zbytečné, hrozba jsou.

 9. Josef K.

  Obávám se, že tento trend „spiritualizace“ politiků a obecně tzv. elit zdomácňuje i v české republice, hlavně ve veřejnoprávních médiích. No nevím, milí liberálové, osvětáři a svobodní myslitelé , elity časem zfialoví na těch 99% a plebsu to bude tak nějak jedno, budou konzumovat mysteriozní horory a oscilovat mezi něcismem a vyprázdněností , ateista se stane každopádně synonymem komunisty a teroristy.
  Fundované kritické rozbory náboženských pohádek tomu určitě nezabrání.

 10. Jaroslav Štejfa

  Vážení, situace kolem převládajícího křesťanství v USA, včetně politiků je samozřejmě tristní. Nicméně ústava Spojených států je stále sekulární a společnost je demokratická. Takže i ti nejzarytější křesťané tam podléhají sekulárnímu právu. A to se naplňuje tak, že rozsah chyb v justici je, podle mého mínění podstatně menší, než třeba v republice naší. Jistě je to diskutabilní, nicméně pokud chcete vyjmout několik zemí v Evropě (např. UK, Francie, SRN, možná několik dalších), kde jinde najdete tak sekulární právo?
  A plést do toho velikost US Army či počet jejich základen po světě s podtextem, že utlačují státy, tam, kde působí, což nám škodí, je nehoráznost. Něco jako když tady čtu, jak to za RVHP bylo lepší. Proboha vzpamatujte se. Představte si, kde by asi bylo Česko bez USA a NATO dnes. Hádám, že v plně rozvinuté militantní komunistické společnosti Svazové Socialistické Republiky Československé.
  Někteří ateisté na tomto webu ztrácejí rozum. Jděte si stoupnout frontu na ledničku nebo pomeranče či jízdní kola a tam si to rozmyslete. Třeba se zamyslete nad tím, jak se mají třeba Korejci, kteří úpí pod diktátem USA nebo jásají nad svobodnou vzkvétající zemí vedenou nekrvavou a laskavou rukou Kimů.
  Jaroslav Štejfa

 11. mulit

  A jeje, před Jarečkem se nesmí říkat nic negativního o jeho posvátném západě a USA. Jarečku, na bohy sice nevěříš, ale věříš na hodný západ a zlý východ. Tomuto náboženství věří ti, kterým současný mainstream vypláchl hlavy.

  Nicméně ústava Spojených států je stále sekulární a společnost je demokratická. Takže i ti nejzarytější křesťané tam podléhají sekulárnímu právu. A to se naplňuje tak, že rozsah chyb v justici je, podle mého mínění podstatně menší, než třeba v republice naší.

  A proto mají Amíci tolik justičních omylů, tolik rodin, kterým se musejí omlouvat, tolik odškodnění museli vyplatit.

  A plést do toho velikost US Army či počet jejich základen po světě s podtextem, že utlačují státy, tam, kde působí, což nám škodí, je nehoráznost. Něco jako když tady čtu, jak to za RVHP bylo lepší. Proboha vzpamatujte se. Představte si, kde by asi bylo Česko bez USA a NATO dnes. Hádám, že v plně rozvinuté militantní komunistické společnosti Svazové Socialistické Republiky Československé.
  Někteří ateisté na tomto webu ztrácejí rozum. Jděte si stoupnout frontu na ledničku nebo pomeranče či jízdní kola a tam si to rozmyslete.

  Amící jsou prasata a rozvraceči tohoto světa. Kam přišli, tam to rozvrátili. Proto jsou taky migranti. Že to v těch zemích rozesrali. Pod falešnou záminkou hledání nukleárních zbraní jako Irák apod. Ve Vietnamu vybili spoustu lidí a sami měli ztráty. Va každém desetiletí vedli nějakou válku proti státu, který jim nic nedělal. Neznám agresivnější stát, než je USA. A strašení frontami na pomeranče – Jarečku, ty jsi hňup. Komunismus už končil tak jako tak. A žádní Američani nás tu neosvobodili. Ty jsi děcko. Kolik ti je? Kolem 20, viď? Komunismus padl, páč zaostával ekonomicky a taky kvůli tomu, že Gorbačov začal s perestrojkou. Pak se rozsypal i mnohonárodní SSSR a Jugoslávie atd. To byly neodvratné změny. Západ se na to víceméně jen koukal.

 12. mulit

  Problém tkví v tom, že se po revoluci zrušila tréninková centra mládeže, která se teď různě a pracně obnovují. A tak do hry často vstupují rodiče.
  Zdroj: https://sport.lidovky.cz/komentar-smutne-zlato-ledecke-je-jen-dalsim-dukazem-neexistence-systemu-na-vychovu-sportovcu-i1s-/olympiada.aspx?c=A180220_160315_ln-sport-oh_lar

  A ty pohádky o tom, že za komunistů bylo všecko špatně, vykládej svým spolužákům ve škole. Ti ti na to možná skočí, Jarečku.

 13. Sind

  Neznáte, chlapci, dějiny.
  Bez USA a jejich armády bychom nevyhráli 1. světovou válku ani 2.světovou válku a ani studenou (protibolševickou) válku a Evropa by nebyla demokratická, s dnešní vrcholnou civilizační úrovní a nevídaným blahobytem. Novověká evropská civilizace čerpala hlavně z amerických myšlenek a z amerického politického vývoje. Bez těchto impulsů a ekonomické i vojenské síly USA by neexistoval silný stát Izrael, jediná demokracie v horizontále od Mauretánie po Indii, neexistovaly by ani asijské demokratické země s vyspělou technickou a kulturní úrovní: Taiwan, Jižní Korea a Japonsko. Problematická situace zůstala právě v těch zemích, kde USA svoji misi z různých důvodů úspěšně nedotáhly. Přesto však zůstávají USA určujícím garantem pozitivního vývoje – neboť kdo jiný? Rozhlédněte se, prosím, laskavě – myslím po tomto šírošírém světě.
  Býti theistou zvolal bych zde smutně: „A takoví učí i naše děti? Bože, chraň je před hloupostí, neboť, hle, jest zhoubná!“ A přál bych Vám upřímně, abyste se drželi raději tématu (pokud možno zuby/nehty) a nebloudili v naivních poitických vodách.
  Pročpak? Nechtěl bych, aby zde snad převládla představa, že bolševizmus je nejlepší věrný druh ateizmu.

 14. Petr Tomek

  @Sind: „Novověká evropská civilizace čerpala hlavně z amerických myšlenek a z amerického politického vývoje. “

  No a USA zase čerpala z vývoje v Evropě, především ve Francii. Problém je, že už tomu tak není. USA opravdu není větším garantem něčeho pozitivního než Rusko. Pokud máme na vybranou mezi náboženskou a komunistickou totalitou, měli bychom jít svou vlastní cestou – cestou rozumu.

 15. mulit

  Sind

  Ale USA neměla co dotahovat svoje mise, ona je neměla ani začínat! Kdo je zval do Vietnamu, Iráku, Sýrie atd? Vesrali se tam sami. Proč? Protože dávají na zbrojení více než zbytek světa dohromady a někde potřebují svoje zbraně testovat. A vojenští jestřábi potřebují uplatnění. Nebudou sedět na prdeli. Tak si válku vyrobí. A vojenská mašinérie (jak zbrojařský průmysl, tak armáda) hledá uplatnění. Plus tradiční posvátný vztah Američanů ke zbraním. Je to začarovaný kruh. Jediné, co Američany zastaví, když mají domorodci někde svoji silnou armádu a hlavně jaderné zbraně. Američan si troufne jen na slabšího. Na Rusko si nikdy netroufne, páč má jaderný arzenál. Na Irák si troufl, páč věděl, že Husajn jaderné zbraně nemá. Kadáfího taky zlikvidovali. A vždycky rozesrali jakžtakž fungující stát. Na KLDR si netroufnou, páč ten malý šikmooký tlouštík správně pochopil, že když bude mít jaderné zbraně, jen tak přežije a udrží si moc. To je realita. A osvobození Evropy na konci 2. sv. války s tím nemá co dělat. Nepopírám, že Amerika měla i své světlé chvilky. Nic není černobílé. Někde pomohla, někde do zkurvila. Důležitá je ovšem otázka, proč se chce všude srát po celém světě a má na to právo? Je Amerika nedotknutelný bůh?

 16. Jiří

  „Ateistická filosofie je pro křesťanství větší hrozbou než terorismus.“ Řekl bych že ano a to nejen v Americe. Náš nejvyšší katolický náčelník Jaroslav Dominik Duka, se před nedávnem vyjádřil takto:
  „O teologii musí mluvit teologové, o biologii biologové… Dnes si každý hraje na to, že rozumí všemu, dříve se takto debatovalo v hospodě nebo na pavlači. Tak dnes vypadá celá mediální sféra a veřejná debata. Naší zkázou jsou humanitní obory, protože zcela ztratily racionální základ. Připomínají dnes to, co byl za minulého režimu marxismus-leninismus. Aby to přikryli, později to nazvali společenskými vědami. A my v tom pokračujeme. Jestli někdo říká, že je filozof, nejprve musí znát řečtinu a latinu. Jinak není vědec. Copak může být hudební skladatel, který nezná noty?“

 17. Bílá velryba

  Promiň, ale ty důležité věci už jsou přeloženy odborníky a filosof fakt nepotřebuje umět dobře starořecky (mrtvý jazyk). Protože se dnes učí základy starořečtiny a latiny a když se pak věnuješ moderní, tedy např. anglosaské filosofii (analytické filosofii), tak by pro tebe starořečtina byla pěkně na prd! Já měl základy latiny a starořečtiny, ale skoro všechno už jsem zapomněl. Ty důležité texty ze starověku a středověku byly přeloženy odborníky do angličtiny či češtiny a to mi stačí.

  Ano, souhlasím, že dnešní humanitní obory jsou hrůza a děs, kvůli postmoderně a kvůli multikulturní propagandě na univerzitách. Tyhle nové nesmysly dnes nahrazují ty staré náboženské nesmysly nebo ty marxistické (podle toho, ze který oblasti člověk pochází).

  Ale jinak je tu i racionální filosofie a teologie do ní fakt nespadá, právě naopak. A filosof má právo z hlediska rozumu rozbíjet nesmyslné představy věřících a teologů. Stačí si přečíst příslušné texty o těchto věcech.

  Zdar a někdy, není čas! 🙁

 18. Jaroslav Štejfa

  K P. Tomkovi:
  Cituji: „USA opravdu není větším garantem něčeho pozitivního než Rusko. Pokud máme na vybranou mezi náboženskou a komunistickou totalitou, měli bychom jít svou vlastní cestou – cestou rozumu.“ Konec citátu.
  Najít si dvou vlastní cestu životem pomocí rozumu je jistě to nejlepší, svatá pravda.
  Ovšem mám-li se dnes rozhodovat (když už se musím v polarisovaném světě někam přiklonit) mezi vládnoucí garniturou USA nebo RF, tedy co je rozumnější, pak upřednostňuji USA, vládnoucí garnitura Ruska, podle mne není ani rovnocenná, je o nejméně třídu horší, než v USA. Asi nemá cenu zde vypisovat argumenty pro tento názor, jsou evidentní. Například Sind to napsal pregnantně. Porovnáme-li třeba vojenství, ekonomiku, mezinárodní politiku, kdo je spojenec jednoho či druhého, atd. atd. Z tohoto hlediska je náboženský problém marginální. Zcela pregnantní je případ Německa a Korei. Dva státy, kde stejnorodá společnost byla rozdělena násilím na dvě společenství, která se pohybovala cca 60 let opačnými cestami. Zajímavé je, že nutně konstatujeme: vliv USA – převládne demokracie; vliv SSSR či RF – převládne diktatura. Co chceme hodnotit dál?
  Zde se odehrává diskuse o střetu teistické a ateistické filosofie, která se zvrhla v naprostý nesmysl. Přitom nám nějak uniká, že ilustrace tohoto střetu je na pozadí USA, tedy na pozadí země, kde k tomuto střetu fakticky dochází a je veřejný a jsme informováni. Zatímco – je vůbec nějaký relevantní střet ateistů s teisty v Rusku? Kdo o tom něco ví. Jestliže nic, pak bych se přikláněl k názoru, že tento střet je potlačen, nikoliv, že jedna strana vítězí pomocí zdravého rozumu. Pokud to tak je, už to stačí k nesouhlasu s vaším názorem na tyto dvě země.
  Viz třeba: https://archiv.ihned.cz/c1-65725910-ruske-kladivo-na-ateismus
  Jaroslav Štejfa

 19. Hosamen

  Pokud USA mají 1/4 vězňů světa, mezi trestanými je 5% ateistů, 92,5% abrahámovských náboženství. Pokud vím, nikdo se nehlásí k ateismu z odsouzených k trestu smrti, ale 50% je katolíků, jednoho označila za ateistu psycholožka
  Myslím, že vadí jiná věc.
  1) V roce 1990 bylo ateistů 10% podobný průzkum loni ukázal, že děti ateistů jsou ateisté.
  2) Komunisté požadovali ateismus takže bylo možné obviňovat ateisty jako viníky obvinění komunistů. Problém je, že počet komunistů ve světě klesá a počet ateistů stoupá.

 20. Hosamen

  @Sind
  Pokud si pamatuju, tak Pražáci vykládali, že jsou kosteky, kde mi můžou ukázat komunisty z nejvyššího vedení.
  Na Moravě zas byl opačný problém, byly vesnice kde tahali komunisté věřící do strany věřící a komunisté posílali děti do náboženství. Po roce 1989 najednou věděli, že komunisté byli ateisté. Že ovšem Volná myšlenka byla příliš agresivní a komunisté ji zakázali, tam ti chytráci neřeknou. Marx psal o Bohu v jednom případě a jedna věta se používá dodnes. Stejní lidé dnes ovšem mluví proti Marxovi a komunistům, že ovšem Marx měl protislovanské názory a psal je veřejně, se jim nehodí.

 21. mulit

  Jaroslav Štejfa píše
  Ovšem mám-li se dnes rozhodovat (když už se musím v polarisovaném světě někam přiklonit) mezi vládnoucí garniturou USA nebo RF, tedy co je rozumnější, pak upřednostňuji USA, vládnoucí garnitura Ruska, podle mne není ani rovnocenná, je o nejméně třídu horší, než v USA.

  Tak Putin má IQ určitě 125 a více. Trump má IQ kolem 110. Ale co se týká toho zbytku lidí kolem nich, tak to neznám. Co se týká zřízení, tak jistě mi mně vyhovuje západní demokracie více. V Rusku bych žít nechtěl. Ale ani v Americe. Rusko nemůže být demokracie západního střihu. Nechápu, proč furt chcete všechny státy světa unifikovat podle nějakého západního vzoru. Ani nevím, jakého? Ameriky ? Ha ha

  Nechte ty státy na pokoji. Oni vám nic nedělají. Nechte je jít vlastní cestou, nedějte tam Majdany.

  Já v Rusku ani v USA nebyl (mám projetou jen Evropu), ale líbil se mi názor Jožo Ráže, když se ho ptali, jak by to srovnal. Řekl, že v Rusku se mohl s šoférem autobusu pobavit o historii, hudbě, umění, v Americe se mohl s řidičem pobavit leda o hamburgeru. Já vím, je to zjednodušení, ale něco na tom bude.

  Mrzí mě, že se po převratu všechno otočili o 180st., páč za komunistů do nás zase hustili, že máme milovat Sovětský svaz a nenávidět Ameriku. Nyní je to naopak. Já to tak nesnáším. Jednostranný fanatismus. Všude jsou lidi. Nikde to není dokonalé nebo naopak jen špatné. Musel bych tam žít, abych mohl srovnávat.

 22. mulit

  Jiří píše
  Copak může být hudební skladatel, který nezná noty?“

  Nemusíš znát noty a spousta hudebníků noty nezná. Dá se hrát podle sluchu a skládat hudbu můžeš tak, že si to nahráváš do počítače, na klávesy. Ale tys myslel spíše tóny, akordy. Ty zná každý hudebník. Jistě. Akorát ten notový záznam fakt není potřeba. Ber to tak, že na papír se kdysi zaznačovaly tóny v podobě not, protože nebyla technika, jak to jinak udělat, jak to uložit. Dneska jsou jiné možnosti. A jestli budeš někdy hrát a máš nějaký sluch, doporučuji ti nehrát skladbu podle not, ale podle sluchu. Už jsem totiž přišel na to, že v notách na netu i zpěvnících jsou bludy. Chybí jim akordy, nebo tam vecpou něco svého, atd. Prostě každý to slyší podle sebe. Ber to tak, že noty sepsal jen omylný člověk. Jestli máš hudební sluch, noty nepotřebuješ. A ke skládání taky ne. A záznam je lepší nahrávka než noty. To je stejné jako rozhovor lidí. Co je lepší? Videonahrávka nebo stenopřepis? Noty jsou jen nedokonalým pokusem zaznamenat hudbu. Vždycky to bude kulhat. Páč to je pokus zvukový vjem převést do vizuálního (grafického).

 23. ateista

  Mohli bychom být hrdí na to, jakou moc máme. Bojí se nás značná část populace v každé zemi. Dokonce více jak teroristů. My ale o to nestojíme. Tohle není náš cíl. Neusilujeme o politickou moc, které dosahují politici díky své víře v boha. My se jen snažíme hledat a nalézat odpovědi na otázky, které si lidstvo klade. Hlasatelé náboženské víry tvrdí, že vlastní pravdu s velkým P. Ale když se pokusíme zjistit, jestli je to opravdu ta pravdivá pravda, naši snahu odmítnou. Pak si klademe otázku proč?
  V článku je uvedeno, že všichni senátoři a kongresmani v USA jsou věřící. Představme si, že by ze dne na den odmítli boha a stali se ateisty. Byli by zbaveni svých politických postů a na jejich místo by přišli jiní, věřící? Kdyby ano, situace by se mohla opakovat, až by nebyl k dispozici žádný věřící politik. Co by stalo? Já říkám, že nic. Dále by země byla spravována, dále by byly přijímány zákony, nadále by byla realizována nějaká politika. Pak vyvstává otázka. Kdo a k čemu potřebuje boha a víru v něho? Aby se politici mohli zbavit osobní odpovědnosti a odvolávat se na boha? To asi ne, protože v případě např. korupce podléhají světským zákonům, jsou souzeni a odsuzováni.
  Je tedy víra v boha tradice? Nebo je to strach ze smrti? Nebo je to stud? Nebo je to co vlastně? Víra v boha nedělá nikoho lepším ani morálnějším. Tak proč na ní tak lpí? Proč musí být předpokladem pro vykonávání veřejné funkce? Kdo a co by ztratil likvidací náboženství? My ateisté o nic neusilujeme, tak proč se nás tak bojí? Muselo by se změnit zákonodárství? Nikoliv, jen by zmizely paragrafy, týkající se náboženství. Tak o co jde?
  O peníze? O pohodlný a bezstarostný život určité části obyvatel? My jim ho ale přece nebereme, pokud jim ho zajistí jejich stoupenci.
  Nabízí se jediná odpověď. Pocit moci nad masou lidí. Pocit opojení z ovládání, pocit nadřazenosti. Jak se cítí papež, když vidí kolem sebe statisíce lidí? Jistě báječně, jako i jiní, kteří kolem sebe viděli statisíce lidí.
  Představme si, že by si někde v ústraní, bez zájmu veřejnosti a médií hlasatelé náboženské víry vykonávali svoje obřady. Byli by na úrovni astrologů, vykladačů karet, věštců z kávové sedliny. A pomalu by umírali na úbytě. Různí lidé prohlašují, že církve jsou potřebné. Nejsou. Jsou žádoucí, ale nejsou potřebné. Stát je nepotřebuje, potřebuje je jen část populace. A to jí neupíráme. Jen žádáme stejný prostor ve veřejnoprávních médiích, jako mají hlasatelé náboženské víry.

 24. Kamil Václav Láskorád Sluníčkovský

  A vy si myslíte, že nějaký ateistický rasismus a vaše předsudky jsou lepší než křesťanský machismus? Můžete říct, že bílý muž nediskriminuje jiné rasy a kultury? Ať už skrze křesťanství, ateismus nebo skrze matematiku? Ano, i skrze matematiku a tu vaší falocentrickou nadřazeneckou vědu, která je nespravedlivá k ženám a k jiným národnostem a kulturám. Proto celou dobu tvrdím, že matematika jako astrologie, biologie jako tarotové karty. Vše si je rovno, lidé jsou si rovni. „Matematika vede k diskriminaci a mikroagresím, tvrdí americká profesorka“. Dejte se už do pořádku konečně. Nikoho váš agresivní bílý mýtický ateismus nezajímá. Nás zajímá rovnost a svoboda a rozmanitost.

  “ Kdo je schopný v matematice, je považovaný za bílého, tvrdí v příručce pro učitele matematiky americká profesorka. Podle ní může matematika podněcovat diskriminaci a i díky ní vzniká ve společnosti privilegium bílého muže.

  „Na mnoha úrovních matematika sama funguje jako bělost. Ti, kdo získávají kredit za rozvoj matematiky, kdo jsou schopní v matematice a jsou považováni za součást matematické komunity, jsou všeobecně vnímáni jako bílí,“ tvrdí americká profesorka matematiky Rochelle Gutiérrezová z Illinoiské univerzity.“

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/matematika-vede-k-diskriminaci-tvrdi-americka-profesorka-pzo-/zpravy-svet.aspx?c=A180220_170533_ln_zahranici_mha

 25. Jarda Ticháček

  @Sind
  Chlapče, s těmi dějinami je to trochu jinak.
  Po první světové jsme nebyli na vítězné straně. Naopak, jako součást RU monarchie byly země české, i Slovensko na straně poražené.
  Po druhé světové válce bylo na straně poražené jak samostatné Slovensko, polovina českého území (tzv. Sudety) patřila k říši, to znamená byla stranu prohrávající, zbytek, tedy protektorát měl v rámci třetí říše speciální status, nebyl podle říšských, ani protektorátních zákonů považován za okupované území, ale za zvláštní součást říše, tedy opět byl stranou poraženou.
  A studené válce je snad zbytečné mluvit. Tehdejší ČSSR byla opět na té straně, která studenou válku prohrála. Leda bych se mýlil, chodil do špatných škol a nebo jsem něco nepochopil během politického školení mužstva během těch dvou let v ČSLA.

 26. Hraničář

  ateista
  22.02. 2018
  Nabízí se jediná odpověď. Pocit moci nad masou lidí. Pocit opojení z ovládání, pocit nadřazenosti. Jak se cítí papež, když vidí kolem sebe statisíce lidí? Jistě báječně, jako i jiní, kteří kolem sebe viděli statisíce lidí. ………………

  V r. 2000 papež vyhlásil Milostivé léto. Byl jsem také v Římě, na českých dnech. Bylo tam moc Čechů a s nimi i biskupové. Dostal jsem se do blízkosti dvou – Očenáška a Graubnera. Chtěl jsem si od nich nechat podepsat poutnický diplom, který jsme tam dostali, a od Očenáška i jeho knížku Kamínky. Překvapila mě jejich zřetelně najevo dávaná nechuť. Proč, netouží po popularitě? Pak mně to došlo. Na rozdícl od ostatních poutníků jsem se k nim choval docela občansky: „Já pán, ty pán!“ Žádné adorování jsem nepociťoval, žádné duchovní pohnutí ze zástupců Ježíše na Zemi, prostě jakýsi suveréní postoj. A na to evidentně nebyli zvyklí .

 27. mulit

  Na rozdícl od ostatních poutníků jsem se k nim choval docela občansky: „Já pán, ty pán!“ Žádné adorování jsem nepociťoval, žádné duchovní pohnutí ze zástupců Ježíše na Zemi, prostě jakýsi suveréní postoj. A na to evidentně nebyli zvyklí .

  Mám vás rád, moji dva kamarádi dekonvertité, páč máte podobné „historky z natáčení“.

  Letniční si až tak moc nepotrpěli na honor, ale Rudolf Bubik, biskup Apoštolské církve nebyl připraven na to, když mu někdo oponoval. Taky si pamatuji na jednu situaci, kdy aby mě donutil k pokoření se, použil všechny dostupné manipulace a výhrůžky bohem. A u katolíků to tak je, že farářovi líbají i prsten, tam je asi ještě větší bázeň.

 28. Sind

  Ano, je to tak:
  Mýlil se, chodil do špatných škol a to co nakonec pochopil během politického školení mužstva se na něm krutě podepsalo.
  Docela truchlivý sled událostí. Nu což, teď již pozdě bycha honiti.

 29. Hraničář

  Postoj pravoslavných věřících je svým pastýřů,:

  „Preosvietený vladyka, ako má postupovať človek, ktorý je štátne rozvedený, pričom bol cirkevne zosobášený, a chce opäť pristupovať k Sviatostiam? Ďakujem

  Pokiaľ nežije v novom vzťahu, môže požiadať o pristupovanie k sviatostiam cez farský úrad biskupa svojej diecézy, alebo eparchie. V prípade, že uvažuje o novom vzťahu, treba podať na cirkevný súd o prešetrenie platnosti manželstva, ktoré sa rozpadlo.
  +Milan.

 30. Hraničář

  mulit
  23.02. 2018
  A u katolíků to tak je, že farářovi líbají i prsten, tam je asi ještě větší bázeň. …………….

  Prsten se líbá biskupovi, protože v něm má svatý ostatek.
  Kardinálové líbali střevíc novému papeži na znamení, že ho budou poslouchat.
  Naše stařenky líbaly ruce velebnému pánu, protože ty ruce měl posvěcené a proměňoval jimi Tělo Páně.

 31. Jaroslav Štejfa

  Přispěvky Sida a následně Jardy Ticháčka jsou krystalickou ukázkou vykolejení diskuse ze směru podstatného k margináliím a následné znesváření dvou diskutujících, kteří možná zastávají k problému (zde střet teismu a ateismu ve vyspělých společnostech USA a RF, které se vnímají nepřátelsky) stejný postoj.
  Po první světové válce jsme byli – na vítězné straně (říkají ti, kdo přímo bojovali proti, nebo alespoň nepřáli, Rakousko-Uherskému mocnářství); na poražené straně byli ti s opačným názorem.
  Po druhé světové válce obdobně – na vítězné straně třeba čs. vláda v exilu atd. Na opačné straně třeba protektorátní vláda atd.
  Za studené války obdobně – nebudu zde vypisovat triviální fakta.
  Je třeba si uvědomit, že takto lze polarizovat pouze lidi s jejich přesvědčením nikoliv území nebo třeba dobytek. Pokud tedy má tato diskuse mít nějakou hodnotu, je třeba zaujmout jasné stanovisko.
  Já sám jsem si vybral Sindův názor za správný, stačí slova „bychom nevyhráli“ doplnit na „bychom, my demokraté, nevyhráli“ neboť se k demokratům počítám. A předpokládám, že Sind také. Pokud Jarda Ticháček také, měl by jeho text vypadat trochu jinak. Pokud ne, nevím co jeho text dokládá. Že kromě demokratů vyhrála také spousta autokratů je nasnadě.
  Jaroslav Štejfa

 32. Sind

  Na závěr pokud lze stručně:
  Již v průběhu 1. svět. války jsme díky diplomatické aktivitě TGM, jeho spolupracovníků a čs. legiím byli postupně státy Trojdohody uznáni (čs. vláda v exilu) jako součást Trojdohody. To byla historicky bezprecedentní událost – dosud neexistující stát měl uznanou exilovou vládu a vlastní armádu. Po válce jsme se zúčastnili versaillské konference (1919) na straně vítězných mocností, se všemi důsledky z toho vyplývajícími!
  V průběhu 2. svět. války je situace obdobná. Spojenci uznávají naši exilovou vládu v Londýně jako představitelku stále existujícího státu, jehož občané tak mohou vytvářet v rámci spojeneckých armád jednotky s vlastní jurisdikcí. Vítězní spojenci postupně oduznávají mnichovskou dohodu. Československo vystupuje na straně vítězných mocností a dokonce získává nárok na válečné reparace!
  Po studené válce byla vedena četná mezinárodní jednání, na nichž se jedna strana snažila s maximální korektnostní nevystupovat jako vítěz a nevnucovat straně druhé polohu poraženého, i když nejpozději po rozpadu SSSR (1991) bylo všem jasné jaký je výsledek. Československo diplomaticky aktivně přispělo k zániku Varšavské smlouvy a potom Česko i Slovensko vstoupilo do NATO, do strany vítězů!
  Omlouvám se za historický exkurz, ale výše popsané utváří rovněž silnou hodnotovou orientaci a proto zde nemohu mlčet. Nemohu mlčet ani k tomu, že se v zásadě snad jedná jenom o individuálně subjektivní záležitosti nikoliv o historická fakta. Uff!!
  Chtěl bych znovu apelovat na návrat k tématu a tak dodávám: Ano, je Amerika evangelikálů, katolíků, chassidů (historicky dáno) a Gingriche, ale je i Amerika špičkové vědy, top univerzit a Lawrence Krause, Alexe Rosenberga aj.
  Je nutno si vybrat.

 33. mulit

  Však jasné, všude je něco. Hele, já poslouchám americkou hudbu, dívám se na americké filmy (některé). Mně je úplně jedno, odkud kdo nebo co je. Zajímá mě obsah, země původu ani moc ne. Přesto všechno některá celková čísla pro USA jako celek nevyznívají dobře. Taky mě nikdy nelákalo se tam jít podívat. Na přírodu jo. Jsou tam skvostné věci, které znám z dokumentů, ale americká mentalita, kterou znám z vystoupení jejich politiků. z jejich diskusních pořadů, z jejich filmů a od Američanů, kteří chodili do círví, jsem si udělal obrázek. Hodně afektovanosti, hraní, přehánění, proklamací, bombastična a skutek utek. Jsou to prostě komedianti. Není náhoda, že v USA vznikly snad všechny sekty, co se později rozšířily do světa. A to mi asi vadí nejvíc. Ať si jsou Amící jací chtějí být. Je to jejich věc. Já je kádrovat nebudu. Mají právo být ujetí, jak jen jim je libo. Ale ať se neserou všude po světě a nevnucují jejich „demokracii“, jejich náboženství, jejich ideologie, jejich zbraně a násilí atd. Prostě ať si všechny bláznoviny dělají na svém území. A bude klid a mír.

 34. mulit

  Toli, díky za odkaz, sledoval jsem to celé.

 35. mulit

  Akorát v jedné věci s ním nesouhlasím. Dennett tvrdí, že člověk si uvědomuje sebe tam, kde má oči a uši. A že když se dívá periskopem nad ponorku, myslí si, že je nad ponorkou a že kdyby měl mozek v břichu nebo nohách a oči, uši v hlavě, zbytek hlavy třeba plíce, stejně by si myslel, že jeho vědomí je v hlavě.

  Tak to mi neštymuje. I když zavřu oči, i když si zacpu uši, stále vnímám svoje vědomí v hlavě. Čili mozek vnímá sám sebe i své umístění. To je můj názor. Navíc v hlavě jsou čidla pro umístění v prostoru. pohyb atd. Je to složitější, než si on myslí.

 36. toli

  Tak to mi neštymuje. I když zavřu oči, i když si zacpu uši, stále vnímám svoje vědomí v hlavě. Čili mozek vnímá sám sebe i své umístění. To je můj názor. Navíc v hlavě jsou čidla pro umístění v prostoru. pohyb atd. Je to složitější, než si on myslí.

  I když zavřeš oči a zacpeš uši tak pořád víš že je máš na hlavě.Ego,jájství je živené interakcí mezi tebou a tvým okolím,prostě neustále porovnáváš se svým okolím,vyvažuješ.A mozek vnímá pouze prostřednictvím smyslů.Tvé vědomí si uvědomuje samo sebe díky detektorům,tedy smyslům.Proto použil k přirovnání ten periskop-při jeho použití ti v hlavě vznikne iluze že jsi nahoře.
  Slepí a hluší od narození mají posílený hmat a čich,tím nahrazují oči a uši.A opět to má totožný efekt pro vznik jejich ega a vědomí.

 37. toli

  Třeba taková závist-nejdříve musíš vědět co máš závidět (třeba sousedovi) a k tomu aby jsi věděl,potřebuješ právě ty smysly…..

 38. Lemmy

  Súhlasím s Mulitom. Dennett je predsa filozof, asi ako Bílá velryba. 😀

 39. Hraničář

  Někdy i katoličtí preláti jsou schopni dospět k racionálním a logickým závěrům:

  Podle některých duchovních nezájem o život v klášterech souvisí s rostoucí životní úrovní. „Je pravda, že v chudých zemích je mnohem více duchovních povolání než tam, kde je životní standard vysoký. Nelze generalizovat, ale je to jedno z vysvětlení. Jsou i názory, že v chudých zemích hledají v tomto způsobu života i určitou jistotu,“ míní Kajnek.
  Podle něho to má i historické paralely. V Polabí, kam spadá Královéhradecko, se vždy žilo pohodlněji než v horských oblastech Orlických hor či v podhůří Krkonoš, což prý lidi od víry spíše oddalovalo. „V Polabí bylo v minulosti relativně bohato, proto tento kraj nebyl tak religiózní, jako třeba chudé podhůří, kde se lidé více dívali k nebi a prosili, aby se jim alespoň něco urodilo,“ míní.
  http://www.christnet.eu/clanky/6023/rozkvet_i_zasla_slava_jak_se_zije_reholnikum_v_cechach.url

 40. toli

  @Lemmy
  Jestli jsi si toho nevšiml tak vůbec nejde o filosofii,jde o mozek,neurony,neuronální sítě,jejich fungování a jejich produkty.

 41. xjur

  Vážení diskutující, uvažovali jste někdy o tom, že by se vaše příspěvky mohly týkat tématu jímž je shora uvedený článek? Zatím je v tom tradičně takový zmatek, že si nejsem jist, zda má cenu číst tuto diskusi – a celý web osacr.

 42. toli

  @xjur
  A netýká se Dennett ateistické filosofie ?
  Jako vědec odmítá na základě vědeckých poznatků existenci magického světa,tedy i Boha.Kdo z nás je tady tak nemocný že mu straší mezi ušima nějaký Bůh ? Všichni máme nějaké životní zkušenosti ze kterých vycházíme při kritických analýzách a výslednicí je jednoduše neexistence Boží 🙂

 43. mulit

  Taky nechápu, na co si xjur stěžuje… Venku je mráz, už by to chtělo jaro.

  My čekali jaro,
  a zatím přišel mráz.
  Tak strašlivou zimu
  nepoznal nikdo z nás.

  Z těžkých černých mraků
  se stále sypal sníh.
  A vánice sílí v poryvech
  ledových.

  Z chýší dřevo mizí
  a mouka ubývá.
  Do sýpek se raději
  už nikdo nedivá.
  Zvěř z okolních lesů
  nám stála u dveří
  a hladoví ptáci
  přilétli za zvěří,
  a stále blíž.

  Pak jednoho dne večer,
  to už jsem skoro spal.
  Když vystrašený soused
  na okno zaklepal.

  Můj chlapec doma leží,
  v horečkách vyvádí.
  Já do města bych zajel,
  doktor snad poradí.

  Půjčil jsem mu koně,
  a když sedlo zapínal,
  dříve, než se rozjel,
  jsem ho ještě varoval:
  Nejezdi naší zkratkou,
  je tam příkrej sráz,
  a v téhleté bouři
  tam snadno zlámeš vaz,
  tak neriskuj.

  Na to chmurné ráno,
  dnes nerad vzpomínám.
  Na tu hroznou chvíli,
  když kůň se vrátil sám.

  Trvalo to dlouho,
  než se vítr utišil.
  Na sněhové pláně
  si každý pospíšil.

  Jeli jsme tou zkratkou,
  až k místu, které znám,
  kterým bych té noci
  nejel ani sám.
  Pak ho někdo spatřil,
  jak leží pod srázem.
  Krev nám tuhla v žilách
  nad tím obrazem,
  já kloubouk sňal.

  Někdy, ten kdo spěchá
  se domů nevrací…

  https://www.youtube.com/watch?v=65QCtlqq4y8

 44. ateista

  „Súhlasím s Mulitom. Dennett je predsa filozof, asi ako Bílá velryba.“

  Ale jako jediný prohlásil ve veřejném prostoru, že náboženství je nebezpečím pro lidstvo tím, že uctívá iracionálno. A vyzvedl vědu jako cestu k hledání pravdy. A teď by to chtělo požádat Stacha, aby pozval někoho z českých ateistů. Já jsem o to žádal asi před rokem, bez úspěchu. Chtělo by to navázat na Dennetta.

 45. Lemmy

  Toli ku mne: @Lemmy
  Jestli jsi si toho nevšiml tak vůbec nejde o filosofii,jde o mozek,neurony,neuronální sítě,jejich fungování a jejich produkty.

  Práve preto Dennett nehovorí dobre, lebo nie je vedec, ale filozof. Síce medzi očami a ušami je mozog, ale hlúpo sa vyjadril. Dôležité sú všetky zmysly. Mulit dobre reagoval, a súhlasím s jeho komentárom. Je to zložitejšie. Práve tie neuróny a podobne. Žiadne oči a uši.

 46. mulit

  Lidské tělo je sice jeden celek, ale má své centrum a tím je mozek. A třeba když tě bolí malíček na noze – je to nepříjemné, ale když tě bolí břicho, je to více nepříjemné a když tě bolí čelist nebo zub nebo oko je to ještě nepříjemnější, čím jdeš blíže k mozku, tím tělo bouřlivěji reaguje a je citlivější. Kdyby byl člověk velký jako dinosaurus, vnímal by malíček na noze ještě o kousek méně. Díváš se na svůj malíček na noze – jsem to já, ale moje tvář, moje hlava, můj mozek je ještě více moje já. I chobotnice má svoje centrum. Každý organismus má své nervové centrum. Redukovat organismus jenom na oči a uši je jistě omyl. Ale jinak se mi ten rozhovor s Dennetem líbil.

 47. toli

  Práve preto Dennett nehovorí dobre, lebo nie je vedec, ale filozof. Síce medzi očami a ušami je mozog, ale hlúpo sa vyjadril. Dôležité sú všetky zmysly. Mulit dobre reagoval, a súhlasím s jeho komentárom. Je to zložitejšie. Práve tie neuróny a podobne. Žiadne oči a uši.

  Pozorně prostuduj video,jak tam kreslí neuron a neuronovou síť.Kdysi se zeptal svého kamaráda z čeho je vlastně mozek ? Kamarád mu to vysvětlil a Dennett se rozhodl že se tomu bude věnovat….
  Žiješ ve zkratce takže je pochopitelné že nevíš co má Dennett všechno za vzdělání a čemu všemu se věnuje 🙂
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Daniel_Dennett

 48. Bílá velryba

  1) Lemmy, to je tak, být filosof a vědec, jako jsem já, to chce fištróna, nikdy jsem neříkal, že jsem vystudoval JEN filosofii. To je vidět, že neumíš číst. Jako jsi to prokázal v nějaký tý další naší debatě, už nevim, kde to bylo.

  Filosof má co říct k celé vědě, to znamená k metodologii vědy, vědecká metoda totiž není věc kterou zkoumá věda sama, nebo jen z části, je to hlavně věc filosofie a logiky. Viz. pozitivismus X Popper X Kuhn X Feyerabend,…

  Není filosofie jako filosofie, je filosofie podporující vědu (např. velká část analytické filosofie) a filosofie podporující pavědu: náboženská filosofie, postmoderna,…

  2) Filosofie má k problému vědomí hodně co říct, pokud při tom spolupracuje s vědou, je potřeba logika a logické konsekvence. A to je předmětem filosofie, ne vědy. Je třeba zjistit: JAK SE Z CHEMIE V MOZKU STANE SUBJEKTIVNÍ PROŽITEK. To dnes zkoumá filosofie vědomí a část kognitivních věd. Jak se z biochemických procesů, které se dají objektivně/intersubjektivně měřit stane ten osobní zážitek jako je bolest nebo obraz okolního světa a tak.

  3) Filosofie je důležitá pro logické myšlení obecně (ta správná = logická, tedy rozhodně), aby nebyl člověk tak pitomý, že nepochopí ani rozdíl mezi tvrzením „bůh je jen myšlenka“ a „bůh je jen naše myšlenka“. A nebo že nepochopí to, že když pro něco není důkaz, tak to není to samé co neexistence dané věci (ne nutně). Nebo abys mohl odmítnout věřícím jejich „důkazy boha“, tak musíš mít jasnou teorii důkazů, podle níž můžeš důkazy zamítnout či přijmout. Bez toho to racionálně nelze.

  Zkrátka a dobře, nesmíš být retardovaný imbecil, abys to jednak vystudoval (pokud máš kvalitní školu), jednak abys nepadl do pasti jako jsem to popsal v bodě tři, což se zde jistému místnímu nicku stalo. Nebudu jemnovat. Krásný zbytek týdne a příští, není čas reagovat na všechno, ale snažím se, když nakouknu, čtu, odpovídám jak jen mohu. Zatím 🙂

 49. toli

  Redukovat organismus jenom na oči a uši je jistě omyl. Ale jinak se mi ten rozhovor s Dennetem líbil.

  Vůbec nic jsi nepochopil,nikdo neredukoval organismus jen na oči a uši.
  Bylo jen řečeno že tvoje vědomí a ego vzniká v tvém mozku avšak díky smyslům kterými detekuješ to co je mimo tebe,Právě díky smyslům si uvědomuješ že člověk který stojí vedle tebe nejsi ty,to je primitivně vysvětleno,ale platí to.
  A co se týká těch dinosaurů-bolest si uvědomuješ díky nervům které přenáší do mozku elektrické impulsy.Si myslím že dinosauři to měli stejné.Moje ochrnutá ruka je zcela zdravá,chyba je v mozku.Mrtvice zničila tu část mozku kde sídlí ovládání pravé ruky,respektive pravé poloviny těla.Zatímco pravá noha funguje bez problému(ale musel jsem jí to naučit,vždycky je to tak že se ti uzdraví bud ruka nebo noha a ta druhá končetina je oslabená) tak pravá ruka je ovládána pouze částečně a to jiným centrem které převzalo roli toho zničeného centra .Takhle umí do určité míry mozek regenerovat sám sebe.

 50. ateista

  Zase se začínáte dohadovat o nepodstatných věcech. Nechápete, kdy Dennett hovoří v nadsázce, v přirovnání, v ironii. Bavte se o tom, zda je atesimus nebezpečný pro křesťanskou víru nebo zda je náboženství nebezpečné pro lidstvo.
  Včera jsem sledoval dokument o naší klavíristce v Londýně. Mimo jiné tam zazněla informace, že návštěvnost kostelů v Británii poklesla na necelých 5% populace. To je pro nás dobrá zpráva. U nás je to asi podobné, i když po roce 1989 jsou černoprdelníci jako utržení ze řetězu.

 51. toli

  @Ateista
  Zase se začínáte dohadovat o nepodstatných věcech. Nechápete, kdy Dennett hovoří v nadsázce, v přirovnání, v ironii. Bavte se o tom, zda je atesimus nebezpečný pro křesťanskou víru nebo zda je náboženství nebezpečné pro lidstvo.

  Proč chceš diskutovat o tom co je zcela zjevné ? ANO,ateismus je nebezpečný pro náboženství.ANO náboženství je nebezpečné pro lidstvo.Důvody proč tomu tak je Dennett perfektně uvedl v záznamu rozhovoru ČT. Ani přínos náboženství pro jednotlivce (placebo efekt) nedokáže vyvážit hrozbu náboženství pro lidstvo.Náboženství dělá z lidí iracionální blbce a koneckonců dějiny jsou toho důkazem..

 52. toli

  JEDEN PŘÍKLAD-Podpora rozmnožování byla přínosná tak možná v době bronzové,nyní je lidstvo přemnožené a dále se množí exponenciální řadou takže zákaz antikoncepce je zvrácená a nebezpečná blbost.Dále není možné změnit lidskou přirozenost takže lidi šukali a šukají podle toho jak jim to vyhovuje.Moralizování církve na tom nic nezmění,ani věřící nedodržují ty církevní žvásty.Chci říci že chování lidí se nezmění a tudíž je jasné že pohlavní nemoci se budou šířit dále pokud budou blbci dodržovat zákaz používání kondomů.

 53. toli

  Morové rány byly ve středověku velkým dobrodiním pro lidstvo.Třetina Evropy vymřela,ozdravila se populace,rázem bylo více jídla a více prostoru a mohla začít renesance.Takový restart….Je to silně nehumánní ale pokud se vypnou emoce tak je to bohužel pravda-války jsou socioekonomickým přínosem pro budoucí generace.
  Je to v podstatě stejný princip jako když si tady nyní hýčkáme vlky rysy a medvědy,je to přínosné pro zdravou populaci býložravců.

 54. mulit

  ateista
  Včera jsem sledoval dokument o naší klavíristce v Londýně. Mimo jiné tam zazněla informace, že návštěvnost kostelů v Británii poklesla na necelých 5% populace. To je pro nás dobrá zpráva. U nás je to asi podobné

  Záleží na regionu. Já jsem v regionu, kde to je vyšší , tak 20 – 30% populace.

 55. sam

  Co je to „návštěvnost kostelů“ ?? Těch 5% lidí tam chodí čtyřikrát týdně, jako moje babička? Nebo jednou za měsíc?

 56. mulit

  Pravidelně.
  1x za měsíc už je pravidelně. Takový člověk už je určitě pobožný, nikoli jenom zvědavec.

 57. Hraničář

  ateista
  26.02. 2018
  Včera jsem sledoval dokument o naší klavíristce v Londýně. Mimo jiné tam zazněla informace, že návštěvnost kostelů v Británii poklesla na necelých 5% populace. To je pro nás dobrá zpráva. …………………

  No, nevím. Naopak tam výrazně stoupla návštěvnost mešit!

 58. Hraničář

  sam
  26.02. 2018
  JEDEN PŘÍKLAD-Podpora rozmnožování byla přínosná tak možná v době bronzové———————–
  Možná až ro roku 1900, tehdy bylo na zeměkouli jenom asi 1,5 miliardy obyvatel. ………………….

  Jenže v tu dobu i v Evropě byla stále ještě vysoká úmrtnost dětí a krátký průměrný věk.

 59. aleš

  @Petr Tomek

  Zato ateisté, kteří jim říkají, že tohle utrpení je zbytečné, hrozba jsou.

  To si skutečně myslíte? 🙂 Když ateista říká, že utrpení je zbytečné, pak to jsou z jeho úst zbytečná slova. Co z pohledu ateisty zbytečné není?

  Pokud tu člověk je jen nějaký čas a pak není, je zbytečná jeho existence.

  Oproti vám budu mít pravdu, když budu tvrdit, že je zbytečné být ateistou. Mám dost rozumu na to, abych se necítil být pro vás tímto výrokem hrozbou.

  Můžete více ozřejmit své myšlenkové pochody, které vás vedou k tak absurdnímu přesvědčení o vás jako o hrozbě pro věřící?

  Nedostatek vědeckých důkazů o tom, že smrtí člověka existence jeho vědomí nekončí, není důkazem pro to, že je tomu naopak.

 60. ateista

  @aleš
  „Oproti vám budu mít pravdu, když budu tvrdit, že je zbytečné být ateistou.“

  Pokud je zbytečné někým být, pak je zbytečné být věřící. Ateista neočekává nic od slibů, věřící očekává mnohé výhody oproti ateistům. Tyhle sliby nemohou a nebudou naplněny, takže je zbytečné být věřícím a cpát někomu peníze a poklonkovat iracionálnu.

  „Nedostatek vědeckých důkazů o tom, že smrtí člověka existence jeho vědomí nekončí, není důkazem pro to, že je tomu naopak.“

  Vědecké důkazy nejsou nutné. Stačí absence skutečnosti, že smrtí člověka jeho vědomí nekončí. Smrt je totální konečná. Pokud se chcete něčím utěšovat, prosím, ale na skutečnosti to nic nezmění. Ještě by možná stálo za úvahu, kdyby smrt konečná nebyla, proč jen věřící a ne všichni. Jako se všichni narodí a zemřou, bez ohledu na jejich víru a nevíru, stejným pravidlem by se mělo řídit i všechno ostatní. Nebo něco věřícím uděluje nějaké privilegium? Úsměvná představa.

 61. toli

  Už jsem to tady vysvětloval,věřící i nevěřící lidé se řídí svými zkušenosti,jednoduše vjemy které přijímají ze svého okolí.Rozdíl je v tom že pro pobožného člověka je tím nejdůležitějším jeho víra,jeho dogma,tudíž všechny své vjemy a všechny své zkušenosti interpretuje tak aby byly v souladu s jeho vírou,čili automatické vytváření kognitivních biasů.
  Důvody proč nejsem věřící jsou v podstatě dva.
  Jednak nesnáším překážky v myšlení,jsem zvyklý hodnotit věci z více úhlů,prostě nemám rád dogmata a jednak miluji svobodu,kterou si rozhodně nedám vzít abych dělal bandě podvodníků užitečného idiota.

 62. mulit

  Hraničář
  Možná až ro roku 1900, tehdy bylo na zeměkouli jenom asi 1,5 miliardy obyvatel. ………………….
  Jenže v tu dobu i v Evropě byla stále ještě vysoká úmrtnost dětí a krátký průměrný věk.

  Poslední dekády žijeme úplně jinak než generace předtím a „evoluce nestíhá“.

 63. mulit

  aleš

  Pokud tu člověk je jen nějaký čas a pak není, je zbytečná jeho existence.

  To platí pro celý vesmír a všechny objekty v něm. Všechny jsou dočasné. Možná jen černé díry jsou věčné. Případně neutronové hvězdy. Jinak všechno podléhá zkáze, zhroucení. Hvězdy všechny jednou dosvítí. A budou z nich bílí trpaslíci, černé díry nebo neutronové hvězdy. Planety budou mrtvé všechny. Život je možný jen od té doby, co byly supernovy a materiál pro stavbu přírody a těl, tedy výbuchy supernov. První generace hvězd a galaxií bez supernov ještě nemohla mít život, bylo to jen z vodíku a hélia. Takže život ve vesmíru je od – do. Život ve vesmíru je možný už několik miliard let a několik miliard let bude ještě možný. Ale jednou to skončí. Nebude už možný nikde.

  Nedostatek vědeckých důkazů o tom, že smrtí člověka existence jeho vědomí nekončí, není důkazem pro to, že je tomu naopak.

  To není pouze nedostatek vědeckých důkazů. To je žádný ani jeden jediný vědecký důkaz. A ani jedna žádná jiná mimovědecká indicie. Prostě vůbec nic, ani náznak. Naprosto všechna tvrzení všech náboženství i esoteriků o nadpřirozenu jsou vždycky fake. Je to železný zákon a dá se to prokázat. Když jsou fake všechna aktuální abrakadabraka, jsou fake i všechna posmrtná abrakadabraka. Ostatně Aleši, sám jsi z předvádění tvého abrakadabraka vycouval. Nefunguje ti to.

 64. mulit

  A stejně tak ti to nebude fungovat ani když umřeš. Nebudeš existovat vůbec. Neproměníš se v žádného ducha duši a nebudeš nikde poletovat. Stejně jako neexistuje to nadpřirozeno současné, neexistuje ani to posmrtné. Kdyby nadpřirozeno bylo, nějak by se projevovalo. Protože se neprojevuje, tak není. Když něco je, tak nemůže dělat nic. Něco se vždycky nějak prozradí. I černá díra, která není vidět, se prozradí svými gravitačními účinky na své okolí. A žádné nadpřirozeno se nijak neprojevuje, nejsou žádné indicie, že by bylo, tudíž není. Takový závěr je jediný možný, kdy logika a rozum netrpí. Všechno ostatní , tedy připouštění různých abrakadabraka teoriií a duchovních směrů vždycky vede jen ke zblbnutí člověka… protože co když má pravdu tento, nebo snad tento? A tak můžeš cestovat po zeměkouli a poslouchat řečičky fantastů a lidí s vymytými mozky nějakou naukou. Tak jako na různých místech planety mají svoji specifickou kuchyni, specifickou kulturu, mají i svoje specifické nadpřirozeno. Vždycky to je ovšem jen produkt jejich myšlení a to jejich nadpřirozeno z jejich hlavy nikdy nemělo odvahu vylézt a předvést něco skutečného. Tutíž veškeré nadpřirozeno jsou jen představy konkrétních mozků. Zmizí ty mozky – zmizí i nadpřirozeno.

 65. Lemmy

  Aleš: Co z pohledu ateisty zbytečné není?

  Radosť, potešenie, oddanosť, spolupráca, vášeň, chuť žiť, podpora pomáhať, zdravie, je toho veľa…

 66. aleš

  @ateista

  Stačí absence skutečnosti, že smrtí člověka jeho vědomí nekončí.

  Jenže tady není absence skutečnosti, ale absence poznání z vaší strany.

  Skutečně není rozdíl ve vašem pohledu na existenci Boha, když ho neznáte – protože to je totéž jako kdyby nebyl – hovořím nyní o vašem pohledu.

  Vy nejste schopen rozlišit mezi oblastí vědění a oblastí skutečnosti?

  Z vašeho názoru totiž vyplývá, že ve středověku neexistovaly ani bakterie, ani černé díry – jednoduše proto, že zde byla absence poznání daných skutečností.

 67. aleš

  Vy, kteří se opíráte o vědu – přečtěte si skvělý článek
  www_svethardware_cz/hubble-vesmir-se-rozpina-rychleji-nez-se-myslelo-a-ted-co-s-tim/46148

  Vědci jsou ve zmatku, Hubbleova konstanta pravděpodobně konstantou není.

  V tomto případě padají veškeré dosavadní modely vesmíru.
  🙂

 68. Bílá velryba

  1) Pokud se od tebe zde uvedený astrofyzikální „fakt“ ukáže být pravděpodobným, pak pravděpodobně padají některé modely vesmíru, ne všechny, některé navíc stačí jen trochu poupravit, třeba modely cyklického (věčného) vesmíru jsou různé.

  2) Absence důkazů není nutně absence daného jevu, což jsem zde psal i já o něco výše, ale dlouhodobá absence exaktních důkazů je z hlediska relativní pravděpodobnosti v epistemologii zohlednitelná věc, tedy se taková věc bere jako relat. nepravděpodobná.

  3) Z hlediska bodu 2) se tedy o posmrtném životě bavím jako o méně pravděpodobném jevu v současnosti (tedy relativně), na druhou stranu jsou tu i jiné věci, které také svědčí spíše o nepravděpodobnosti posmrtného života:

  a) Působení hmoty na nehmotu a naopak je věc problematická a velmi (co je nehmota? co je nehmotná „štejfovská“ energie? může myslet bez konstituce mozku? kde jsou exaktní důkazy a dlouhodobě? …).

  b) Vědomí je hmotné, rozlehlé v čase a prostoru.

  c) Postižený či drogami ovlivněný mozek ovlivňuje vědomí i podvědomí lidí i zvířat, je zde tak silná (někdy 100%) korelace, že se nejspíš jedná o kauzalitu, ale jak by něco hmotné povahy, jako je vodka Jelcin či vodka Putin nebo Stalinovy slzy, mohlo ovlivnit nehmotnou duši? Rozpad mozku velmi pravděpodobně je rozpad osobnosti.

  Atd…

  Krásný den a někdy! Není dost času. 🙁

 69. aleš

  @mulit

  A stejně tak ti to nebude fungovat ani když umřeš. Nebudeš existovat vůbec.

  Proč bych vám měl, ateisté, věřit?

 70. aleš

  @Bílá velryba

  jak by něco hmotné povahy, jako je vodka Jelcin či vodka Putin nebo Stalinovy slzy, mohlo ovlivnit nehmotnou duši?

  Proč by ne? Kde je principiální problém?
  Pokud duše může ovlivňovat hmotu, proč by neměla fungovat i zpětná vazba?

  Můžeme se podívat na věc i z jiného hlediska – existuje model fungování mozku čistě na hmotné bázi bez vnější řídící jednotky (duše), který by odpovídal skutečnosti?

  Samozřejmě neexistuje. Takže pro nedostatek důkazů a logických vysvětlení odmítám hmotný koncept vědomí.

 71. Hraničář

  aleš
  27.02. 2018
  Oproti vám budu mít pravdu, když budu tvrdit, že je zbytečné být ateistou. Mám dost rozumu na to, abych se necítil být pro vás tímto výrokem hrozbou. ………………………

  Aleši, bude v Prahe ta seance?

 72. Hraničář

  ateista
  27.02. 2018
  Nebo něco věřícím uděluje nějaké privilegium? Úsměvná představa. ……………………

  Ovšem všimni si, že každý věřící má nějaké privilegium. Katolíci mají svoje, taktéž protestanté, muslimové, šamanisté, hinduisté, buddhisté, dokonce i komunisté měli to svoje!
  Kdo by pak chtěl být ateistou, že ano!?

 73. Hraničář

  Keby vás volačo zajímalo?

  Slava Isusu Christu Vladyka. Chcela by som sa niečo spýtať ohľadom pohrebu. Viem, že som mladá na to, aby som pýtala ohľadom smrti, pohrebu a vecí okolo toho, ale zaujíma ma jedna vec. Kdesi som čítala, že robenie pitvy je cirkvou zakázané. Ak je to pravda, aký máte názor na spopolnenie tela po smrti? Je to cirkvou schválené alebo neprípustné. Vo Svätom Písme sa píše, že prach som a na prach sa obrátim. Teda, ak by mal niekto v poslednej vôli napísané, že chce aby jeho telo spálené s odôvodnením, že prach je a na prach sa obráti, bolo by to dobré alebo zlé rozhodnutie z pohľadu Vás, ktorý ste Bohom povolaný muž vykonávať biskupskú službu a spravovať Košickú eparchiu. Ďakujem za odpoveď.

  Nič z toho, čo popisujete nie je cirkvou zakázané, iba úmyselné hanobenie mŕtvoly, resp.komerčný prístup k ĺudskému telu, ktoré je chrámom Svätého Ducha. /por. 1Kor 6,19/ Dokonca je vydaný aj dokument Vatikánu o spopoĺňovaní mŕtvych a uchovávaní popola s nazvom: „Ad resurgendum Christo“. Ak máte hlbší záujem o znení dokumentu, nájdete si ho na stránke KBS medzi vatikánskymi dekumentami.
  +Milan.

  Jaroslav Pokorný: Slava Isusu Christu Vladyka. Chcel by som sa niečo spýtať ohledne ĺudského tela, ktoré je (má být) chrámom Svätého Ducha. Jak s tím vznešeným úkolem souzní skutečnost, že ten „Chrám“ vylučuje páchnoucí exkrementy a plyny? Že by Všemohoucí něco nedomyslel?

  Bernadeta Kurzępa
  Správce skupiny
  https://www.facebook.com/VladykaMilanOdpoveda/… to je stranka , kde můžete tuto otázku pro vladyku položit. Zde jsou jenom otázky sdilené panem Jánem Mačušem. Zde Vám vladyka neodpoví

 74. mulit

  aleš

  Vy, kteří se opíráte o vědu – přečtěte si skvělý článek
  www_svethardware_cz/hubble-vesmir-se-rozpina-rychleji-nez-se-myslelo-a-ted-co-s-tim/46148
  Vědci jsou ve zmatku, Hubbleova konstanta pravděpodobně konstantou není.
  V tomto případě padají veškeré dosavadní modely vesmíru.

  To je super. Ve vědě se furt něco mění. Na rozdíl od strnulého a umrtvujícího náboženství. Jak jsem psal o evoluci, že musela být trošku jinak, než mě učili ve škole, tak to samé může platit i o vesmíru. Těším se na nové objevy z epigenetiky, astronomie, astrofyziky. Třeba má lidstvo zatím jen 1% z poznání o hmotě a přírodě. Aleši, to, že se ve vědě přijde na něco nového, je živá voda vědy. To je hnací motor vědy. A ty sis pořídil fantasy knihu od židů a myslíš si, že víš všecko.

 75. Ateistický laik

  aleš: Pokud tu člověk je jen nějaký čas a pak není, je zbytečná jeho existence.
  To se divím, s tímhle přístupem, proč teda ještě žijete? Nepřipadáte si zbytečný?

  Můžete více ozřejmit své myšlenkové pochody, které vás vedou k tak absurdnímu přesvědčení o vás jako o hrozbě pro věřící?
  Máte problém s pochopením textu. Nebylo to o hrozbě pro věřící, ale o hrozbě (zániku) křasťanství (a i jiným náboženstvím).

  Nedostatek vědeckých důkazů o tom, že smrtí člověka existence jeho vědomí nekončí, není důkazem pro to, že je tomu naopak.
  A teď nějakou jinou pohádku. Třeba tu o Červené Karkulce…

  Jenže tady není absence skutečnosti, ale absence poznání z vaší strany.
  Jenže vaše „poznání“ je stále na úrovni bludu. Jak to vaše poznání máme od bludu rozlišit?

  Z vašeho názoru totiž vyplývá, že ve středověku neexistovaly ani bakterie, ani černé díry – jednoduše proto, že zde byla absence poznání daných skutečností.
  Neexistovali. Tohle místo „poznání“ vyplňoval „bůh mezer“, akorát už je dnes vytlačen. 🙂

  Pokud duše může ovlivňovat hmotu, proč by neměla fungovat i zpětná vazba?
  Proč používáte „pokud“? Tak ovlivňuje nebo ne? Už jsme se několikrát ptali na důkazy, jak duše(-nehmotná) ovlivňuje hmotu(mozku)? Stále se vaše tvrzení pohybují v pohádkových sférách…

 76. Bílá velryba

  Tak ještě jednou, je na vás, abyste prokazovali, že existuje nějaká „nehmota“ a že může působit na hmotu. A že má co dělat s naším vědomím a že to přežívá.

  Věda se někdy vyvíjí, jak píše mulit, ale na základě rozumu a přesných důkazů. Vaše náboženské spekulace se také vyvíjí, ale na základě čeho? Na základě nových spekulací (či novo-starých).

  Takže pro mě je život po smrti relat. nepravděpodobný už jen proto, že je dlouhodobě bez důkazů, bez přesných. Pak jsou zde ty věci jakože některé úrazy a nemoce ve 100% případů, kterých bylo tisíce a tisíce (a to je velké číslo) – mění osobnost či jí téměř naprosto vyruší, zničí.

  A když tvrdíš, že umí nehmota působit na hmotu a naopak, tak jak? Já zatím vidím, že hmota působí na hmotu. Třeba alkohol na vědomí (oboje je hmotné, rozlehlé v čase a prostoru). Ale nevidím tam tu nerozlehlost-nehmotnost.

  Možná jí uvidí Jarda Štejfa a jiní ezoterici, já jí nevidím. Musíte to popsat a dokázat, ne 100%, to nemusíte, ale aspoň z části a poměrně přesně.

  Děkuji a někdy! Není času více 🙁

 77. sam

  ———————–Aleš: Nedostatek vědeckých důkazů o tom, že smrtí člověka existence jeho vědomí nekončí, není důkazem pro to, že je tomu naopak.———————-

  Jó, bylo by fajn, kdyby moje vědomí mohlo existovat a fungovat nezávisle na mém mozku, ale řekl bych, že to nejde! A tohle už zná asi každej…
  http://www.i-ateismus.cz/2012/02/o-dusi/

 78. mulit

  Same, díky za odkaz. Výborný článek od Michala Hanka.

 79. aleš

  @mulit

  Aleši, to, že se ve vědě přijde na něco nového, je živá voda vědy.

  Proč se tedy ateisté tak rádi odvolávají na vědu, jako by současné poznání bylo argumentem pro jejich přesvědčení?

  Ateisté, máte obrovský problém s logickým myšlením, jenže si to ani neuvědomujete.

  Kdo aspoň trochu rozumí logické implikaci, nebude argumentovat poznáním vědy vzhledem k ateistickému přání neexistence Boha.

  Ze strany věřících chybí důkazy, z vaší strany ateistů chybí nejen důkazy, ale navíc logický koncept.

  Na jakých vlastnostech hmoty stavíte lidské myšlení? Nechci po vás důkazy, pouze logické vysvětlení.

  Existence duše vysvětluje možnost volby i možnost převzetí odpovědnosti za lidskou volbu. Nemáte žádné vysvětlení daných věcí na bázi hmotné skutečnosti.

  Došlo vám už, že jste v horší pozici z hlediska argumentace?

 80. toli

  @Velryba
  Věda se někdy vyvíjí, jak píše mulit, ale na základě rozumu a přesných důkazů. Vaše náboženské spekulace se také vyvíjí, ale na základě čeho? Na základě nových spekulací (či novo-starých).

  VELRYBO kdyby jsi byl dekonvertita tak by jsi věděl že náboženské spekulace se rozhodně nevyvíjí.Naopak,náboženství se snaží zakonzervovat poznání jaké bylo ve středověku či starověku.Pochopitelně mám na mysli „poznání“ Boha.
  Jediné co se v náboženství vyvíjí je slovní ekvilibristika-vytáčky a demagogie.V 21.století je poměrně těžké zaujmout průměrně vzdělaného a průměrně inteligentního člověka organizovaným náboženství,které má svůj původ před tisíci roky,proto musí vyvíjet demagogii aby vůbec byli schopni zaujmout.

 81. toli

  Oni ti na rovinu neřeknou že bůh nechce aby jsi masturboval,protože to tak je napsáno v bibli.Oni použijí lékařský argument 19. století že ti honění ptáka vysušuje mozek a plýtváš životní silou.
  Kdysi se mě kněz snažil přesvědčit že pozná že někdo masturboval,protože ten dotyčný má smutné oči.Po pár měsících jsem přesně toto poznání nalezl v jedné knížce z 19.století. 🙂
  Což znamená že kněz četl tu knihu také 🙂

  Pravdou je že masturbace posiluje libido a libido je fujky fujky nástroj Satanův,ty se máš oddávat Bohu a neee tělesným vášním.

 82. ateista

  @aleš
  „Existence duše vysvětluje možnost volby i možnost převzetí odpovědnosti za lidskou volbu.“

  Co to je duše? Podle mne filozofický pojem. Je to popis nějaké skutečnosti, nikoliv funkce. Myšlení je funkce mozku, totéž vědomí. Duše z hlediska funkčnosti není nic. Pravidelně zaměňujete významy, abyste se nedostal do rozporu sám se sebou. Duše neexistuje.
  Tohle, co tu předvádíte, je hrozba pro lidstvo. V určitém směru deformace myšlení. A někdo potřebuje, aby lidstvo mělo v určitém směru deformované myšlení. Ateismus tyto deformace odstraňuje, proto je hrozbou pro náboženství. Kterékoliv.

 83. toli

  Bůh je neměnný tedy ani teologie se nemění,je přísně dogmatická.Mění se pouze ty kecy kolem.Cílem každého pastýře je dostat do stáda co nejvíce platících ovcí.
  Potencionální ovci si nejdříve psychologicky detekuje a potom volí individuální strategii jak s ní manipulovat,součástí manipulace jsou pochopitelně i lži.Proto pastýři nemají příliš rádi když si ovce nahrávají jejich hovory o Bohu.Z nahrávek totiž mohou ovce lehce poznat jak si pastýři protiřečí sami sobe (a pastýři to velmi dobře ví,ty lži jsou totiž součástí jejich strategie)

 84. SH

  @Aleš

  To, co vám se zdá krystalicky logické a intuitivní, nemusí až tak odpovídat objektivní realitě světa. Malý příklad: když by mi někdo tvrdil, že naše planeta se otáčí rychlostí 1600km/h a navíc letí vesmírem rychlostí přes 100.000km/h, podívám se z okna a pak si zaťukám na čelo. Intuice mi říká, že planeta se nehýbe a pokud hýbe, tak určitě ne takto rychle. I logika věci to zdánlivě potvrzuje – když jedu ve vlaku rychlostí 160km/h a vidím, jak rychle kolem ubíhá krajina, tak rychlost 100.000km/h je zcela nad rámec mé představivosti. Intuice, i to co mám z běžného života odpozorované, mi velí považovat tvrzení o rychlostech pohybu Země za zjevný nesmysl. Astrofyzik by se pochopitelně nad mými „logickými“ závěry ohledně pohybu planet trpce pousmál.
  Obávám se, že náboženství jsou založena právě na podobných intuitivních předpokladech a zbožných přání. Když dáte do pytlíku pár součástek a budete s ním libovolně dlouho třást, tak vám z toho funkční náramkové hodinky nikdy nevzniknou. Když nacistický zločinec dožije v klidu svůj život v plážovém domku na pobřeží nějakého tichomořského ostrova a po smrti by nebylo nic, pak neexistuje nějaká objektivní spravedlnost. Pro věřícího člověka jsou tyto věci přesvědčivými logickými argumenty, které podporují existenci neviditelného spravedlivého, milujícího tvůrce. Domnívám se ale, že více než logika zde pracuje jakýsi vnitřní pocit „že takto nějak to přeci musí být“ – obvzvláště, když moje logika do puntíku rezonuje s písmem svatým (které je narozdíl od vědy neměnné, takže se na něj dá spolehnout).

 85. mulit

  toli píše
  VELRYBO kdyby jsi byl dekonvertita tak by jsi věděl že náboženské spekulace se rozhodně nevyvíjí.Naopak,náboženství se snaží zakonzervovat poznání jaké bylo ve středověku či starověku.

  No, od dob mého dětství do současnosti se nezměnilo náboženství ani o milimetr. Tedy nauka, bible, atd. Že změnili mše v latině na mše v češtině není změna obsahu, ale změna formy. Ano, tu a tam mění formu, hrajou třeba ba kytary, to kdysi nebylo, ale nauku šíří stále tu samou. Je to strnulé, rigidní. Ani nemůžou nic měnit. Vždyť vycházejí z bible. A podobně muslimové vycházejí z koránu. Tak čím se krmím, tím se stávám.

  Byl jeden pořad v televizi a ten se jmenoval: „Jste to, co jíte.“ Já bych k tomu přidal: „Jste to, co čtete a čemu věříte.“

 86. mulit

  aleš
  Proč se tedy ateisté tak rádi odvolávají na vědu, jako by současné poznání bylo argumentem pro jejich přesvědčení?

  Protože vačnatci v Austrálii, lemuři na Madagaskaru a endemité na Novém Zélandu a jiných izolovaných lokalitách dokazují evoluci, divergentní vývoj. Pohádka o pobožném strejdovi Noemovi a jeho loďce vysvětluje jen způsob, jak vznikají pohádky.

  Je přirozené, Aleši, že vědci raději místo tvých pohádek zkoumají realitu. A co bys chtěl po ateistech? Aby místo vědy dali přednost tvým židovským pohádkám nebo třeba pohádkám od Andersena? Nebo snad raději Erbena? Jaký je rozdíl mezi tvými pohádkami z tvé pohádkové knížky a pohádkami z jiných pohádkových knížek?

  Co Alešku? Už jsi byl 3 dny v břichu velryby? Chodíš po vodě? Lítáš do oblak? Projdeš suchou nohou moře? Dáváš pářícím se zvířatům před oči pruty a oni pak mají pruhované potomky? Máš kouzelnou ošatku, z které se nají 4000 lidí? Umíš hodit hůl na zem a ona se promění v hada a sežere jinou hůl?

  Alešku, stále fičíš podle tvé pohádkové knížky – bible, nebo jsi ji už vyhodil do popelnice?

 87. Bílá velryba

  Teologie se vyvíjí, jinak bychom stále upalovali čarodějnice v Evropě. Například. Křesťanství je dnes v průměru slabý odvar toho, co bylo dřív. A pořád je to svinstvo. Ale porovnejte to s 15.stoletím. Některá dogmata zůstala, jiná se tiše proměnila, vypustila, změnil se výklad,…

  Dneska málo který teolog bere vážně a doslovně potopu světa jak je popsána v Bibli, dřív jí brali vážně všichni. To samé stvoření v 6dnech, dneska většinou „metafora“, dřív doslovnost.

  Tedy změna, proměna. Ale na základě toho, že na ně tlačí věda a oni jsou v úzkých, takže si staré spekulace o stvoření v 6dnech nahrazují novými spekulacemi o metaforách.

  To že se něco nemění a u některých sekt obzvlášť, to nepopírám. U islámu je to mnohem horší než u katolíků, třeba. Tady náš Aleš stále žije v doslovnosti Bible, byť si jí vykládá také dost selektivně.

 88. Bílá velryba

  „Proč se tedy ateisté tak rádi odvolávají na vědu, jako by současné poznání bylo argumentem pro jejich přesvědčení?“

  Protože je to v součastnosti neprověřenější a relativně nejpravděpodobnější poznání – a jestli se někdy změní (což může i nemusí), tak na základě ještě přesnějších poznatků, které nalezne opět věda (nejspíš – tak tomu bylo vždy i v minulosti). Takže proto. Plus věda používá i základní logiku, která se nemění a je správná, ověřitelná.

  Opět žádný přesný důkaz pro „nehmotu“ a její působení na hmotu. Nic o tom, proč se „duše“/vědomí/podvědomí rozpadá často již za živa (alkoholismus, drogy, alzheimer,…).

  Takže se mějte a zase někdy. 🙂

 89. anetalinda

  SH – Ano, naše touhy a přání patří mezi hlavní překážky, které nám brání poznávat svět takový, jaký je 🙁

 90. Bílá velryba

  Oprava: Protože je to v součastnosti NEJPROVĚŘENĚJŠÍ a relativně nejpravděpodobnější poznání – a jestli se někdy změní (což může i nemusí), tak na základě ještě přesnějších poznatků, které nalezne opět věda (nejspíš – tak tomu bylo vždy i v minulosti). Takže proto. Plus věda používá i základní logiku, která se nemění a je správná, ověřitelná.

  A teď se tu loučím, ještě napíšu něco pod nový článek až ho přečtu a jdu, sem už to nestíhám. 🙁

 91. Hraničář

  toli
  28.02. 2018
  Jediné co se v náboženství vyvíjí je slovní ekvilibristika-vytáčky a demagogie.V 21.století je poměrně těžké zaujmout průměrně vzdělaného a průměrně inteligentního člověka organizovaným náboženství,které má svůj původ před tisíci roky,proto musí vyvíjet demagogii aby vůbec byli schopni zaujmout. ……………………….

  Pro porovnání:
  Kardinál Marx v kázání připomněl, že smlouva, kterou Bůh uzavřel s člověkem po potopě, zahrnuje všechny lidi a celé stvoření. http://www.katyd.cz/clanky/jak-prozivaji-pust-nasi-sousede.html

  Pozn.: Kard. Marx je významný katolický prelát.

  Bylo by určitě zajímavé popsat jednotlivé osudy kněží, kteří byli svěceni těsně po revoluci. Kolik se jich záhy oženilo, kolik jich narazilo na své představené, kolik jich bylo velice brzy zklamaných z církevních poměrů v terénu! Někdy považuji za zázrak, že někteří mimořádně nadaní jedinci vytrvali jako kněží nebo řeholníci, přestože si museli v nových poměrech projít často naprosto nečekanými situacemi a museli ustát řadu zklamání a pokušení.
  V poslední době mám dojem, že se zcela proměnilo paradigma „nalézání a ztráty víry“. Víra a příslušnost k církvi jsou dnes mnohem méně propojeny s tím, co církev učí a co předkládá katechismus. Mnoho lidí to vlastně vůbec nezajímá …………… Západní církev bude časem možná bez kněží a bude mít jen pár svědků autentické víry. Ale ani to možná nemusí stačit, pokud se nezmění konzumní mentalita mnoha věřících vzhledem k nemateriálním hodnotám a dobrům. Autentickou víru už nebude možné jen pasivně přijímat nebo si ji „odsedět“ při nedělních bohoslužbách.
  http://www.katyd.cz/clanky/odsedet-si-to-v-kostele-nestaci.html

 92. Hraničář

  toli
  28.02. 2018
  Oni ti na rovinu neřeknou že bůh nechce aby jsi masturboval,protože to tak je napsáno v bibli.Oni použijí lékařský argument 19. století že ti honění ptáka vysušuje mozek a plýtváš životní silou.
  Kdysi se mě kněz snažil přesvědčit že pozná že někdo masturboval,protože ten dotyčný má smutné oči. …………………

  A taky ti rostou na dlani chlupy! Viz film Lásky mezi kapkami deště.

 93. Hraničář

  ateista
  28.02. 2018
  Tohle, co tu předvádíte, je hrozba pro lidstvo. V určitém směru deformace myšlení. A někdo potřebuje, aby lidstvo mělo v určitém směru deformované myšlení. Ateismus tyto deformace odstraňuje, proto je hrozbou pro náboženství. Kterékoliv. ………………….

  Můžeme třebas porovnat země, které v minulosti byly stejné, v níž v jedné dál vládl liberální kapitalismus a mafie a ve druhé zvítězila „komunistická tyranie“. Kubu a Haiti. Na Haiti nebyla katolická církev nijak omezována a jak to tam vypadá? Myslím, že všichni máme informace. Na Kubě komunisté vliv katolické církve omezili a zavedli svůj „teror“. Popravili hafo zločinců, vyhnali mafiány (do USA), zavedli svůj „pořádek“. Dodnes je tam bezpečno, všichni se (nějak) nasytí, všichni mají (nějakou) zdravotní péči, všechny děti chodí do školy a jsou syté. Přesto si církev neustále na režim stěžuje, nechce tam pomáhat, stejně jako čeští „demokraté“!
  Zajímavé, že církev si nestěžuje na poměry ve středoamerických státech, kde jsou vraždění kněží, řeholníci, jeptišky, o obyčejnýcjh křesťanech nemluvě, dokonce tam byl zavražděn arcibiskup, přímo u oltáře když sloužil mši. A zavraždili ho katolíci! Vrazi dodnes žijí, jsou známí, ale „demokratická“ vláda je před soud nepostaví!

 94. Hraničář

  SH
  28.02. 2018
  když by mi někdo tvrdil, že naše planeta se otáčí rychlostí 1600km/h a navíc letí vesmírem rychlostí přes 100.000km/h, podívám se z okna a pak si zaťukám na čelo. Intuice mi říká, že planeta se nehýbe a pokud hýbe, tak určitě ne takto rychle. ……………….

  Na YT je video, na němž muslimský (vážený) klerik vysvětluje v TV právě na tomto příkladu, jací jsou ateisté hlupáci!

 95. Hraničář

  mulit
  No, od dob mého dětství do současnosti se nezměnilo náboženství ani o milimetr. Tedy nauka, bible, atd. ……………

  Bílá velryba
  28.02. 2018

  Tedy změna, proměna. Ale na základě toho, že na ně tlačí věda a oni jsou v úzkých, takže si staré spekulace o stvoření v 6dnech nahrazují novými spekulacemi o metaforách. …………………

  „Když se učiní nějaký vědecký objev, není třeba přepisovat Bibli, ale nově ji vyložit!“ Sv. JP II.

  Už chápeš (chápete)?

 96. Bílá velryba

  „Už chápeš (chápete)?“

  Ne, nechápu, protože to co popsal papež je v souladu s tím, co jsem napsal já.

  „Teologie se vyvíjí, jinak bychom stále upalovali čarodějnice v Evropě. Například. Křesťanství je dnes v průměru slabý odvar toho, co bylo dřív. A pořád je to svinstvo. Ale porovnejte to s 15.stoletím. Některá dogmata zůstala, jiná se tiše proměnila, vypustila, změnil se výklad,…“ = změna

  „Dneska málo který teolog bere vážně a doslovně potopu světa jak je popsána v Bibli, dřív jí brali vážně všichni. To samé stvoření v 6dnech, dneska většinou „metafora“, dřív doslovnost.“ = změna

  „Tedy změna, proměna. Ale na základě toho, že na ně tlačí věda a oni jsou v úzkých, takže si staré spekulace o stvoření v 6dnech nahrazují novými spekulacemi o metaforách.“ = změna

  „To že se něco nemění a u některých sekt obzvlášť, to nepopírám. U islámu je to mnohem horší než u katolíků, třeba. Tady náš Aleš stále žije v doslovnosti Bible, byť si jí vykládá také dost selektivně.“

  Tedy všechno důležité o změnách jsem popsal, i změna výkladu je změna. Tedy proměna náboženství. Je jedno, jestli zůstane stejná věta v Bibli, pokud se bere opačně či o hodně jinak než dřív, tak je to prostě změna, která má své praktické následky. To jsem ostatně popsal výše.

  Jen hlupák neumí číst… měj se. 🙂

 97. toli

  @Velryba
  Teologie se vyvíjí, jinak bychom stále upalovali čarodějnice v Evropě. Například. Křesťanství je dnes v průměru slabý odvar toho, co bylo dřív. A pořád je to svinstvo. Ale porovnejte to s 15.stoletím. Některá dogmata zůstala, jiná se tiše proměnila, vypustila, změnil se výklad,…

  Je opravdu vidět že jsi pouhý teoretik,teologie se nevyvíjí .Teologie je stále stejná,jen pod tlakem sekularizace a pod tlakem vědy už neupaluje čarodějnice.Avšak stále má ty choutky,o čem si myslíš že jsou třeba lefébristé nebo v současnosti Afričané,ti dodnes pořádají hony na čarodějnice pod dohledem letničích evangelikálních amerických misionářů.Jen v Evropě bychom už nerozdýchali upalování čarodějnic a církve to dobře vědí,proto to v Evropě nepraktikují.
  Anglikánská církev a některé protestantské církve podporují homo manželství,ale proč to dělají ? Jestli si myslíš že pro lásku k bližnímu tak zapomeň.Jediný důvod je že se potřebují vymezit (odlišit) od katolíků a pravoslavných.Je to důležité pro to aby dokázali obsáhnout požadavek trhu s vírou.Věřící si za služby které dostává platí.Cílem denominace je pak mít co nejvíce ovcí,pro to některé církve účelově cílí na LGBT tam vidí obrovský potenciál ovcí které mají potřebu nějakého boha a potřebu nějakého přátelského prostředí.

 98. mulit

  Co se týká křesťanské nauky, tak jsem vypozoroval, že Starý zákon berou doslova málokdy. Ale Nový zákon – na tom lpí. Ústřední téma, kolem kterého se točí, je hřích. Všichni křesťani bez výjimky věří na to, že jsou nečistí a potřebují tzv. smířit s bohem. Přes to nejede vlak. A je to taky první věc, na kterou přijde řeč, když k nim přijdeš. Čili musíš uvěřit v Krista a v princip zástupné oběti. A pak už jsi jejich. Je to buď anebo. Stvoření světa si klidně vykládej metaforicky, potopu taky, ale NZ musíš věřit bez výhrad.

 99. mulit

  1. Přiznání vlastní hříšnosti
  2. Pokání
  3. Tzv. omytí Ježíšovou krví
  4. Tzv. znovuzrození

  To je ALFA A OMEGA křesťanské nauky. Pak následuje vodní křest a chození do nějakého kostela, sboru. Bez těch 4 bodů, co jsem vypsal, nejsi křesťan, ale jen návštěvník kostela.

  A je to tak jednoduché. Stačí, abys udělal ty 4 body a budeš mít nejen nový život na zemi, ale i věčný život v nebi, případně na nové Zemi (jehovisti).

 100. Ateistický laik

  aleš: Proč se tedy ateisté tak rádi odvolávají na vědu, jako by současné poznání bylo argumentem pro jejich přesvědčení?
  O čem že jsme přesvědčení? O čem že to mluvíte?
  Ateisté, máte obrovský problém s logickým myšlením, jenže si to ani neuvědomujete.
  Problém máte spíš vy s výkladem pohádkové knihy. A jestli si logiku představujete podle bible, tak pak se nedivte, my používáme logiku matematickou.
  Kdo aspoň trochu rozumí logické implikaci, nebude argumentovat poznáním vědy vzhledem k ateistickému přání neexistence Boha.
  Kdopakže to první začal s bohem? Vy věřící. My vám ty pohádky pro nedostatek důkazů zamítáme. Kdy budou nějaké ty praktické ukázky? Pro mě si rezervujte nějaké to ukřižování a zmrtvých vstání.
  Nechápu proč bych měl mít nějaké přání „neexistence Boha“? To si zase něco jen vymýšlíte.

  Ze strany věřících chybí důkazy, z vaší strany ateistů chybí nejen důkazy, ale navíc logický koncept.
  Z naší strany tvrzení o existenci boha nevzešlo nic. My vám jen zamítáme vaše bludy. Je na vás věřících dodat důkaz existence vámi argumentované entity. Bez důkazu se pohybujeme ve sférách pohádek, fantazie, přání a bludů.

  Na jakých vlastnostech hmoty stavíte lidské myšlení? Nechci po vás důkazy, pouze logické vysvětlení.
  Já si myslím, že myšlení (funkce v mozku) je založené na elektrochemických reakcích v nervových buńkách. Bližší (přesnější) vysvětlení vám poskytne určitě nejaký neurolog.

  Existence duše vysvětluje možnost volby i možnost převzetí odpovědnosti za lidskou volbu. Nemáte žádné vysvětlení daných věcí na bázi hmotné skutečnosti.
  Co je to duše? Copak jste si zase vy věřící vymysleli? A nevysvětluje už vůbec nic.
  Co se týče toho, že věda nemá některé vysvětlení je jen důsledek toho, že vy by jste chtěl po ní všechno hned teď. O rychlosti, krávě a teleti jsme tu už hovořili…

  Došlo vám už, že jste v horší pozici z hlediska argumentace?
  Ne, protože jste ještě žádný argument nepoužil, a povídáte nám tu jen své představy a přání.

 101. Bílá velryba

  Toli, vypadá to snad v Evropě jako když se hromadně upalovaly čarodějnice ve středověku a novověku? Hlásá dnes církev upalování jako tehdy? Ne? Tedy změna, teoretická i praktická – a velká. Takových věcí jsou tisíce. A nejen u křesťanství, pouze idiot z mého „náboženství se také vyvíjejí“ může vše přesunout pouze na křesťanství, které se ale také samozřejmě vyvíjí, byť spekulativně (na rozdíl od vědy).

  Už jiný výklad Bible = vývoj náboženství.

  Že nějaký idiot z venkova to bere pořád jako tehdy, takových bude kolik? 0,0003%? Tehdy bylo takových co na tyhle sračky věřili statisíce a miliony a církev to hlásala otevřeně, o čarodějkách se píše i v Bibli. Kolik kněží dnes upaluje čarodějnice a který církevní předpis to schvaluje jako tehdy?

  Jak vidíte,stačí myslet… 🙂

 102. Bílá velryba

  Aleš nechápe, že věda a logika nám dává některé důležité argumenty pro ateismus: jednak definici důkazů a poznání (filosofie a logika), jednak také poznání, že bůh není potřeba pro existenci a chod světa (filosofie/logika a věda). V žádném oboru o světě od fyziky po psychologii není třeba bůh. Věda ho nepotřebuje pro vysvětlení čehokoliv. Ani na ten vznik života už pravděpodobně není třeba. Viz. Millerův experiment.

  A také je vědecké poznání důležité, i když se někdy mění, protože je to nejpřesnější poznání (s logikou), jaké máme. Je tedy relativně nejpravděpodobnější a má své praktické využití. Na rozdíl od náboženství, kde modlení moc nepomáhá, léky např. ano většinou.

  Vědomí vykazuje známky hmoty: časovou a prostorovou rozlehlost, tíži, orientaci podle gravitace (jiné je to ve vesmíru, kde jste nejdřív dezorientovaní chvíli),… celé naše vědomí je tělesné, svázané s hmotou, hmotné.

  Jak může hmota produkovat vědomí? Jako počítač programy. Teorie jsou např. reduktivní či eliminativní materialismus (Churchlandová,…).

  Aleši, víc čti. A ne Bibli a ty věci okolo ní. Spíš vědu.

  Ahoj a někdy! Ještě, že sem Aleš chodí. Krásně ukazuje, že věřící jsou s logikou na štíru (zdejší ateisté ale často také). Ale „krásně“! 🙂

 103. Hraničář

  Mulite, chceš si poslechnout vědecké žvásty šmrncnuté náboženstvím?

  Viz volačo z mé korespondence s http://www.osel.cz :

  Dobrý den.
  Vy, vědci, rozumíte tomu žvanění? Já, laik, ne!
  Srdečně zdravím.

  > Od: ja@osel.cz
  >Božínku, to snad ani není pravda a já si tolik vážil Svobodné Evropy….

  Dne 22.02.2018 23:07, humila@volny.cz napsal:
  Pánové, co vy všechno nevíte!
  Srdečně zdravím,

  23.9.17 ODSTARTOVAL experiment ATLAS CERN & co
  https://www.youtube.com/watch?v=ejI4sJ-mbdI

  Viceprezident CERN-u otvorene o paralelných dimenziách
  https://www.youtube.com/watch?v=tF6wu6R0hck

  Najtemnejšie tajomstvá CERNu – Deštrukcia duší
  https://www.youtube.com/watch?v=6iexZ4ynOMU

  ODHALENÍ: Co má SPOLEČNÉHO Vatikánský projekt Lucifer s CERN ATLAS a UFO?!?
  https://www.youtube.com/watch?v=DBc2oWW92WQ

 104. Hraničář

  mulit
  28.02. 2018
  1. Přiznání vlastní hříšnosti
  2. Pokání
  3. Tzv. omytí Ježíšovou krví
  4. Tzv. znovuzrození
  To je ALFA A OMEGA křesťanské nauky. ……………………….

  Z mé diskuze na FB Katolík:
  Ja to skusim z inej stranky, tej realnej a dokazatelnej napr. zazraky kt. robi Jezis v Katolickej Cirkvi: neporusene tela svätych, Eucharisticke zazraky, zazraky na slnku, zazracne uzdravenia atd. je ich mnoho a nedaju sa ani vyvratit. Ked vam mozem poradit, ak uprimne hladate pravdu, tak v prvom rade je nutna pokora, priznat si svoju malickost, obmedzeny rozum a intelektual lebo celkom logicky nemozeme vsemohuceho vecneho Boha hladat svojim obmedzenym rozumom a silou, navod je v Biblii
  https://www.facebook.com/toni.vojtek?fref=gc&dti=1555948564432558

 105. toli

  a to skusim z inej stranky, tej realnej a dokazatelnej napr. zazraky kt. robi Jezis v Katolickej Cirkvi: neporusene tela svätych, Eucharisticke zazraky, zazraky na slnku, zazracne uzdravenia atd.

  Ta pinda v LURDECH JE Z VOSKU,což přiznává sama církev a vosk se jak známo nerozkládá,kdo ví jestli není i páter Pio z vosku ?

 106. Jiří Skřítek

  @to SH
  Jo díky moc. Rozumně napsané. Úplně neuvěřitelně rostu, když slyším od psychoterapeutů o přesahu.
  Nejsem schopen to uchopit. Tady je krásně patrné, jak je přesah JEN nesprávným (intuitivním) pochopením (spíš nepochopením) reality.
  @Sam
  A díky za pojednání o duši, četl jsem jí kdysi dávno.

 107. Hraničář

  Same, tak si přidej ještě:
  http://www.duseahvezdy.cz/2018/02/27/padesat-let-postupne-ztraty-ucty-k-nejsvetejsi-svatosti-aneb-cesta-k-poznamce-pod-carou-c-351/

  Na II. Vaticanu chtěli „progresisté“ přiblížit katolictví více k lidem, protože viděli, že staré obřady už lidi moc neoslovují. Jenže ani ta liberalizace moc nepomohla. Naopak – přitahuje extrémismus, i ten náboženský. Ale ten oslovuje jen málo lidí. Podobně jako přísné konteplativní řády. Ano, najde se sem tak mladý člověk, spíše ženská, který je ochoten vidět smysl svého života někde v odloučení.

 108. Bílá velryba

  Toli, nebuď tak přitroublý, že se brojí někde proti čarodějnicím, pochybuji že často a rozšířeně, není to samé co upalování podle církevního práva.

  Vůbec nemluvím o tom, jestli se náboženství mění i samo nebo jen pod tlakem, asi obojí, ale mění se. Ne všechno, ale hodně věcí ano.

  To jsem tvrdil a měl jsem pravdu, jen idiot to nechápe a něco proti tomu trapně a zcela mimózně namítá.

  Tedy si stojím za každým slovem. Zatím a někdy. 🙂

 109. toli

  Toli, nebuď tak přitroublý, že se brojí někde proti čarodějnicím, pochybuji že často a rozšířeně, není to samé co upalování podle církevního práva.

  Blbečku,já na rozdíl od tebe do těch kostelů roky chodil a vím co se tam děje.Před 5 roky dokázala rozhádat celou svitavskou farnost jedna katolička co vykládala karty a provozovala tkzv bílou magii.
  Reakce faráře byla že člověk nedokáže poznat bílou a černou magii a pokud budou ovce využívat služby té dotyčné tak přijde ze strany církve restrikce.
  Ona si ovce velmi dobře rozmyslí jestli si svým přístupem a chováním zatarasí přístup ke svátostem smíření a svatému přijímání..
  Zapamatuj si že ze strany církve nikdy nepřijde žádná změna pokud k tomu není donucena společností,občanstvem.Takové ty kecy že se církev změnila a je laskavá a přátelská jsou jen kecy pro naivní tupouny.

 110. Bílá velryba

  Jasně, ale žel přes tvé časté chození do kostelů si toho moc nepobral. Není divu. Logiku se učíš ve škole a ne v kostele.

  Jinak bys věděl, že i kdyby každý kostel hlásal něco proti čarodějnicím, což velmi pochybuji (už jen u Halíka se toho o čarodějnicích asi moc neřeklo), tak to pořád není církevní předpis na upalování = tedy změna.

  Takže jen idiot nechápe, že jsem jasně popsal změnu. Nebavím se o příčinách změn, byť jsem je nakousl, ale změny to jsou. 🙂

  Tedy opět: mohu si s klidným svědomím stát za každým slovem. Náboženství se časem mění (nejen křesťanství, pro blbečky znovu), některá víc, některá méně, nahrazují staré spekulace za nové či novo-staré, různě kombinují, vyvíjí se o nové poznatky vědy (nějak na ně občas reaguje, byť opožděně a podivně),…

  Už jen, že církev katolická částečně uznala evoluci, to by bylo v 19.století nemožné. Tedy změna. Jen trotl který chodil víc do kostela než do školy toto neuzná. Zatím 🙂

 111. SH

  @Jiří Skřítek

  Tak ono z pohledu vyrovnaného ateisty jsou pochopitelně pojmy jako“přesah“, „sebepřesah“ takovým nedefinovatelným cosi, co k životu nepotřebuje a co je v rozporu s dosavadním poznáním. Pro člověka, který trpí existenciální úzkostí, může vyústit změna postojů v oblasti sebepřesahu v radikální zlepšení psychického rozpoložení – to je známa a dobře prozkoumaná věc. Abych byl úpřímný (doufám, že se zde na OSAČR nedopuštím nějaké ateistické hereze :), tak za předpokladu, že bych trpěl existenciální depresí a měl bych v rámci terapie volit mezi moderními antidepresivy a Franklovou logoterapíí, která se hodně dotýká právě onoho sebepřesahu – volím to druhé. Dalo by se samozřejmě namítnout, že si tím člověk vědomě pěstuje určitý sebeklam. Jenže ono, ne každý má prostě „koule“ na to, aby žil s vědomím, že ze tmy jsme vzešli a do tmy se vrátíme. Na takové té soukromé víře v nějaký neurčitý vyšší smysl, díky čemuž pak máte větší chuť ráno vtávat z postele, nevidím nic špatného. Já osobně si třeba každé ráno pustím nějakou optimistickou písničku, aby se mi lépe vstávalo … když se pak někdy trochu soustředím na obsah těch textů, tak silně pochybuji o racionalitě svého počínání, ale důležité je, že to funguje 🙂 Někdo jiný si zase místo písníčky zacvičí a někdo jiný vstává s úsměvem na rtech, protože cítí, že je zde něco co nás přesahuje – pokud do toho nezačne motat svaté knihy nebo New Age ztřeštěnosti, tak konec-konců proč ne. Trochu blbé je to, že když člověk zjistí, že víra může efektivně fungovat jako přirozené anxyolitikum/antidepresivum, tak se pak někdy pod vlivem prvotního přívalu emocí nechá naverbovat do nějakého obskurního církevního spolku – a už v tom lítá. Ve výsledku se to pak může obrátit; zbaví se sice existenciálních depresí, ale začne mít úzkosti z všudypřítomných neviditelných démonů, z nedostatečného pokání, atp.

 112. Hraničář

  toli
  01.03. 2018
  Před 5 roky dokázala rozhádat celou svitavskou farnost jedna katolička co vykládala karty a provozovala tkzv bílou magii. …………………..

  V Litomyšli zase musela dělat pořádek katolická hierarchie, protože tamní farář se moc přátelil s místním pastorem!

 113. Hraničář

  toli
  01.03. 2018
  Zapamatuj si že ze strany církve nikdy nepřijde žádná změna pokud k tomu není donucena společností, občanstvem.Takové ty kecy že se církev změnila a je laskavá a přátelská jsou jen kecy pro naivní tupouny. …….

  Na duších ….. si tamní fan klub notoval, že za některé hříchy (už nevím co) by se mělo popravovat!

 114. toli

  @Hraničář

  Před 5 roky dokázala rozhádat celou svitavskou farnost jedna katolička co vykládala karty a provozovala tkzv bílou magii. …………………..

  V Litomyšli zase musela dělat pořádek katolická hierarchie, protože tamní farář se moc přátelil s místním pastorem!

  Vidíš to jsou ty paradoxy,dělení děkanátů a diecezí se geograficky neshodují s administrativním dělením.Svitavy a Litomyšl jsou sice jeden okres,ale svitavský děkanát patří pod olomoucké arcibiskupství a litomyšlský děkanát naopak patří pod hradecké biskupství.Litomyšl je nádherné studentské město a jeho genius loci je více cítit svobodou než třeba cítíš ve Svitavách.Právem je Litomyšl na seznamu Unesco.

 115. mulit

  Velryba píše:

  Toli, nebuď tak přitroublý, že se brojí někde proti čarodějnicím, pochybuji že často a rozšířeně, není to samé co upalování podle církevního práva.
  Vůbec nemluvím o tom, jestli se náboženství mění i samo nebo jen pod tlakem, asi obojí, ale mění se. Ne všechno, ale hodně věcí ano.
  To jsem tvrdil a měl jsem pravdu, jen idiot to nechápe a něco proti tomu trapně a zcela mimózně namítá.
  Tedy si stojím za každým slovem. Zatím a někdy.

  Toli reaguje:
  Blbečku,já na rozdíl od tebe do těch kostelů roky chodil a vím co se tam děje.Před 5 roky dokázala rozhádat celou svitavskou farnost jedna katolička co vykládala karty a provozovala tkzv bílou magii.
  Reakce faráře byla že člověk nedokáže poznat bílou a černou magii a pokud budou ovce využívat služby té dotyčné tak přijde ze strany církve restrikce.
  Ona si ovce velmi dobře rozmyslí jestli si svým přístupem a chováním zatarasí přístup ke svátostem smíření a svatému přijímání..
  Zapamatuj si že ze strany církve nikdy nepřijde žádná změna pokud k tomu není donucena společností,občanstvem.Takové ty kecy že se církev změnila a je laskavá a přátelská jsou jen kecy pro naivní tupouny.

  mulit:
  Aniž bych četl toto vlákno, píšu něco podobného na sousedním vlákně.

  Samozřejmě, Toli, Hraničář a Mulit jsou jen vesnické babky z Horní Dolní a Velryba zná křesťany nejlíp, protože tam nikdy nebyl. 🙂 To už je takový evergreen zdejší diskuse.

 116. mulit

  Hraničář píše
  Na duších ….. si tamní fan klub notoval, že za některé hříchy (už nevím co) by se mělo popravovat!

  To je ale zbytečné Velrybovi psát. On se vyhýbá jak křesťanům na internetu, tak křesťanům v reálu, ale čím více se jim vyhýbá, tím má větší nutkání o nich psát 🙂 Paradox.

 117. toli

  Navíc Velryba a jeho klony si neuvědomuje že ta jeho filosofie a logika je na hovno,protože žádný křesťan či muslim nefunguje na bázi rozumu a logiky (i když slovo rozum velmi rádi používají).Náboženská víra stojí na bázi emocí,pocitů ,přání a intuice.

 118. toli

  Koneckonců to tady vidíte na Aleškovi který má problém chápat psaný text.V konečném výsledku pak jeden mluví o voze a druhý mluví o koze.Vzhledem k tomu že rozum ateisty a rozum křesťana fungují na odlišných principech je pak myšlení křesťana a myšlení ateisty mimoběžné,v náboženských otázkách se nikdy nesetkají.

 119. toli

  částečně na nátlak vědy

  Zcela na nátlak vědy,už jsem ti říkal ať si jednou provždy zapamatuješ že náboženství NIKDY neudělá žádné změny samo od sebe,hňupe

  Náboženství nemá sebereflexi,je stejně jako ty přesvědčeno o své dokonalosti.Takže ho ke změnám z vlastní vůle nic netlačí.

 120. Bílá velryba

  „Zcela na nátlak vědy,už jsem ti říkal ať si jednou provždy zapamatuješ že náboženství NIKDY neudělá žádné změny samo od sebe,hňupe“

  Kdo píše zcela ty blbečku? „Částečně na nátlak vědy“ je pro tebe zcela? 🙂

  Částečně znamená u tebe zcela?

  Ty jsi studoval ty kostely, viď? Měl jsi chodit spíš do té školy než do kostelů… 🙂

 121. toli

  Jenže to tvé částečně neplatí,i ty máš problém pochopit psaný text ? Jsi stejný hňup jako Aleš,jen s opačným znaménkem.

  Katolicismus a pravoslaví mají jako pilíř TRADICI,protestanté mají jako pilíř BIBLI,ani jedni ani druzí ani třetí nebudou dělat sami od sebe nějaké změny pokud nejsou donuceni vnějším světem.Jen blázen by si sám od sebe demontoval pilíře své víry.

 122. Hraničář

  toli
  02.03. 2018

  ………….. žádný křesťan či muslim nefunguje na bázi rozumu a logiky (i když slovo rozum velmi rádi používají).Náboženská víra stojí na bázi emocí,pocitů ,přání a intuice. …………….

  Z mé disluze na FB Katolík:

  Žádný anděl,světec ani Bůh se mi nezjevil. Byla to spíš proměna mého srdce. Jak už jsem psala do srdce mi Bůh zasel touhu po Bohu. Hodně jsem se modlila a prosila jsem. Umíte prosit pane Pokorný? Umíte být pokorný? Když pročítám některé Vaše komentáře, nejsem o tom přesvědčena,odpusťte. Chcete pořád nějaký důkaz. Tak Vám ho řeknu. Snad mi uvěříte a bude Vám stačit. Zapomínáte že Bůh je především Láska. A když se Bohu otevřete(„to pro mě znamenalo,že jsem chtěla ,aby Bůh existoval,to že jsem chtěla abych byla milována“),najednou začne Vaše srdce tát a posílá Vám do cesty lidi,kteří Vás milují. Pro mě je důkaz můj život. Dívám se na svět a na lidi očima Ježíše. Víc miluji,protože chci,víc naslouchám,protože chci,víc odpouštím, protože nás to tak učí Ježíš.To že věřím v jeho existenci i když ho nevidím,neznamená, že nevím že Je. Prostě to víte. Můžu se zeptat? Co se stalo ve Vašem životě,že jste opustil Boha,že jste vystoupil z církve. Byl jste věřící. Co se změnilo? V jaké církvi jste byl? Děkuji za odpověď a že tu jste.

 123. mulit

  Hraničář
  02.03. 2018
  Mulite, speciálně tvůj názor by mě zajímal :

  https://www.youtube.com/watch?v=7TooafMFRsY

  Můj názor je, že někteří lidi poslouchají hezkou akordickou, harmonickou hudbu, jiní mají rádi disharmonii, kravál. S tím nic nenadělám. Někteří mají rádi přírodu, sluníčko, jiní mají rádu drogy. S tím nic nenadělám. Někteří mají rádi lásku, něžnosti, jiní bití, znásilňování. S tím nic nenadělám. A stejně je to i s videem, na které jsi dal odkaz. Na nadpřirozeno nevěřím. Ale vyšinuté nebo zlé lidi znám. Je to o lidech. A že si tam nějaká sekta dělal svoje rituály – no když jim to dovolili a koukali se na to… Někdo musí schvalovat program, je to zase věc konkrétních lidí.

 124. mulit

  A taky může být video kompilace, fabulace. Pobožní jsou mistři fejků. Aby vystrašili a vyrobili nové ovce, udělají všechno. Pokud je to pravda, tak tam řádí nějaká sekta, pokud to není pravda, tak je to dílo pobožných a střižny.

  Hraničáři, snad by ses nedal pobožnými strašit? Málo ti škodili v životě?

 125. Ateistický laik

  Ad video: Je vidět, že lidi se mají dobře a maj tři (_!_) času, nudí se a vytváří kraviny.
  A jestli to někdo myslí vážně, tak je to na Bohnice (Kosmonosy,…*)

  * dosaďte si místně příslušný blázinec 🙂

 126. toli

  No mě spíše zaujaly ty komentáře pod videem,samotné video jsem ignoroval,nebudu se koukat na sračky.
  Ale ty komentáře ukazují že je mezi námi více nemocných lidí než si myslíme…..

 127. Jiří Skřítek

  Viděl jsem asi 2 minuty.
  Komentáře? Stejný názor jako Toli. Kdyby blbost nadnášela, chodilo by se nám lépe po zemi…..

 128. Hraničář

  A teď jsem zvědav, jak bude reagovat církev a věřící:

  Pája Vašků,2018-02-26 13:12:01
  Prvním příspěvkem jsem chtěl hlavně sdělit, že jsem pro, aby se ten termín „Velký třesk“ nepoužíval, protože veřejnost mate a spojuje si s ním teorii vzniku vesmíru z bodové singularity a vzbouzí představy výbuchu.

  Pavel Brož,2018-02-26 23:43:32
  Termín Velký Třesk zavedl Fred Hoyle pro teorii rozpínajícího se vesmíru, podle které měl vesmír počátek v čase a podle které si prošel etapou extrémně vysoké hustoty a teploty – to je mimochodem současná představa o vývoji vesmíru. Sám Fred Hoyle naopak upřednostňoval teorii vesmíru, který existoval nekonečně dlouho, a který žádnou takovou etapou vysoké teploty a hustoty neprošel, a aby zdůraznil rozdíl mezi oběma, použil termín Velký Třesk pro teorii, které sám nefandil (podle Freda Hoyla se vesmír sice rozpínal, ale průběžně v něm vznikala hmota přesně tak, aby v čase zůstávala jeho průměrná hustota i teplota stále stejná, bez nějakého počátečního horkého a hustého období). V teorii horkého počátečního vesmíru nikde nebyla nevyhnutelnost singularity, ta singularita tam vzniká jenom jako přirozená extrapolace, pokud předpokládáme platnost klasické obecné teorie relativity na úplně všech délkových a časových škálách. Samozřejmě že nikdo z fyziků nepředpokládá, že by se na extrémně malých vzdálenostech neprojevovaly kvantově-gravitační jevy. Tyto jevy mohou výrazně ovlivnit průběh v počátcích vesmíru a s velkou pravděpodobností mohou odstranit nefyzikální singularitu v čase nula. Jaké přesně tyto kvantově gravitační jevy budou a jestli opravdu tu singularitu odstraní, to dodnes nikdo s určitostí neví, a pokud tvrdí, že to ví, tak lže. Pan Kulhánek, kterého si mimochodem velice vážím a jehož knížky jsou i v mé knihovně, samozřejmě netvrdí, že ví, jak to s tím počátkem vesmíru bylo. Předpoklad teoretických kosmologů je ten, že ta singularita tam nakonec nebude, a modely alternující počátky vývoje vesmíru se přednostně vybírají takové, které tu singularitu neobsahují – ze zřejmých důvodů, singularita totiž opravdu nedává žádný rozumný fyzikální smysl.
  http://www.osel.cz/9794-je-kosmologie-mytologii.html

  Zajímavá přednáška:
  Leoš Kyša – Magické myšlení v životě dnešního člověka (Sisyfos 21.2.2018)
  https://www.youtube.com/watch?v=vN4UP3Bk_iQ

 129. Jiří Skřítek

  No. Nedalo mi to a kouknul jsem i dál. Pojetí ceremoniálu je tedy poněkud „zvláštní“ , ale dneska je v televizi blábolů….
  Spíš mám pocit, že náboženství by fakt mělo nést statut nemoci a takováto videa by měla být trestána jako poplašné zprávy.

 130. toli

  @Jiří Skřítek
  Spíš mám pocit, že náboženství by fakt mělo nést statut nemoci a takováto videa by měla být trestána jako poplašné zprávy.

  Problém je že v Česku je více zdravých lidí než ve zbytku světa,navíc nemocní lidé sedí i ve vládě ,parlamentu,senátu.Takže nezbývá nic jiného než být politicky korektní .Prohlásit náboženskou víru oficiálně za nemoc by šlo jedině přes mezinárodní lékařské organizace,jenže nemocní lidé jsou i mezi lékaři a ti si pod sebou nepodříznou větev,prostě chybí vůle.

 131. ateista

  Nahlédl jsem na to video i na web otevreteoci.cz. Ten člověk je jednak nemocný a jednak zoufalý. Hroutí se mu jeho svět. Čím více poznatků věda přináší, tím více ukrajuje z koláče náboženské víry.
  Ten srandovní „rituál“ z CERNu? Za použití počítačové grafiky dnes vytvoříte cokoliv. Ptejte se: Proč by ti lidé měli takový rituál vykonávat? Zesměšňovat se před celým světem? Celé náboženství je směšné…….

 132. Sind

  Ano, náboženství by bylo směšné kdyby nešlo o život.
  A kdyby zde nešlo o život ( všude o jeho kvalitu a mnohde doslova o samo bytí ) – šlo by jenom o h . . . o.

 133. xjur

  Ad Toli
  Náboženská víra je chápána za nemoc už nějaký ten pátek:
  Sigmund Freud: Náboženství je kolektivní neuróza, respektive funkce individuální psychiky, jež produkuje bohy, kteří mají za úkol těšit a uspokojovat dětinské touhy dospělého.
  Více zde: https://www.mystika.info/news/definice-nabozenstvi/

 134. mulit

  xjur Více zde: https://www.mystika.info/news/definice-nabozenstvi/

  Mně se nelíbí ani jedna definice z toho seznamu. Nejblíže k mému vnímání a zkušenosti z toho seznamu je Alfred North Whitehead: Náboženství je loajalita ke světu. Protože slovo loajalita už naznačuje to, co náboženství ve skutečnosti je a proč vzniklo. Je to prostředek pro ovládáni lidí. Tehdy v té době (doba bronzová, starověk, středověk) potřebovali normy vštípit masám lidí. Sjednotit židovský kmen. Nemohl stát za zadkem každému policajt. Na to neměli kapacity. Tak vymysleli nebeského policajta, který všecko vidí a k tomu ideologii s přesným vymezením, co se smí a co se nesmí. Nadpřirozeno, bůh, satan, démoni, bubáci, aby lidi byli v defenzívě. Čili náboženství je způsob manipulace s vědomím jednotlivce, s vědomím mnoha jednotlivců, s vědomím kmene, národa. Cílem je, aby čím jak nejvíce lidí to vyznávalo, aby lidi byli unifikovaní. Každá ideologie má za cíl unifikovat masy, způsobit, aby byly podřídivé ovladatelné. To je hlavní účel náboženství a to mi v tom tvém seznamu chybí.

 135. mulit

  A dneska jsou lidem vymývány mozky znova – viz třeba Česká televize nebo Bakalova média, nebo co se děje na Slovensku. V každé době chce veřejné prostranství uzurpovat nějaká skupina lidí a diktovat ostatním, co si mají myslet.

 136. Hraničář

  mulit
  05.03. 2018
  Nemohl stát za zadkem každému policajt. Na to neměli kapacity. Tak vymysleli nebeského policajta, který všecko vidí a k tomu ideologii s přesným vymezením, co se smí a co se nesmí. Nadpřirozeno, bůh, satan, démoni, bubáci, aby lidi byli v defenzívě. Čili náboženství je způsob manipulace s vědomím jednotlivce, s vědomím mnoha jednotlivců, s vědomím kmene, národa. Cílem je, aby čím jak nejvíce lidí to vyznávalo, aby lidi byli unifikovaní. Každá ideologie má za cíl unifikovat masy, způsobit, aby byly podřídivé ovladatelné. ……………………….

  Komunisté propásli svoji příležitost tím, že církev odstavili od moci. Putin to zjevně pochopil!

 137. toli

  @MULIT
  A dneska jsou lidem vymývány mozky znova – viz třeba Česká televize nebo Bakalova média, nebo co se děje na Slovensku. V každé době chce veřejné prostranství uzurpovat nějaká skupina lidí a diktovat ostatním, co si mají myslet.

  No vidíš a já zrovna považuji státní media za vysoce objektivní alespoň z pohledu zpravodajství.Je to to nejlepší co můžeme mít.To takový Soukupův Barrandov je stoka.Že ti pravda o Okamurovi a vnitřních poměrech v jeho straně nevoní je už čistě tvůj problém.

 138. toli

  Právě novináři či zpravodajci české televize velmi dobře umí hájit svou profesní čest a nevěřím tomu že jim někdo něco diktuje.Vzpomeň si na dobu kdy byla ředitelkou ČT Bobošíková,jak stávkovali a jak se nevysílalo.Ta čubka chtěla zasahovat do vysílání. A že se práce ČT nelíbí některým politikům kteří jsou preferováni „lidem“ to už je věc druhá. Já volil ANO,ty Okamuru.Mě nevadí že ČT tepe do Babiše a tobě vadí že tepe Okamuru ? Já říkám každému stejným metrem a zrovna tito 2 pánové nejsou tím za které se snaží vydávat.Oba dva si vytvořili falešné image,které jim státní media bourají,chápu že se jim to nelíbí ale prostě to tak je.Že lid věří kecům Babiše dle preferencí je věc druhá,Okamura jde s preferencemi naopak do hajzlu.Pravdou je že Babiš zvedl platy i důchody a na to lidi slyší,respektive to vidí.

 139. mulit

  Tady nejde o Okaumuru. Tady jde o to, jak ČT a Bakalova média informují o Bruselu, o Americe, jak nekriticky adorovali Clintonovou, jan nechtěli uznat, že vyhrál Trump, jak informují o Rusku, o Itálii, o Německu a jak straní tzv. demokratickému bloku, zvláště Kalouskovi a TOP 09.

  Tady máš důkazy

  https://zpravy.idnes.cz/ceska-televize-cesky-rozhlas-zvyhodneni-top-09-analyza-pp9-/domaci.aspx?c=A171220_151222_domaci_fer

  Tady je další důkaz

  https://zpravy.idnes.cz/ceska-televize-volby-usa-clintonova-trump-rada-pro-vysilani-pr4-/domaci.aspx?c=A170112_164416_domaci_ane

 140. mulit

  A Václav Moravec si do svého pořadu bere z 80 – 90% sluníčkáře a eurohujery. Na to se ani nedá koukat, jaká to je jednostranná propaganda. To samé často Události, komentáře. Novináři ČT nejsou objektivní, jsou to aktivisti, často mají vyhraněnější názory než politikové a dokonce jsem už byl svědkem, kdy třeba Tvarůžkovou brzdil sám politik z tzv. demokratického bloku. Už i těm politikům z tzv. demokratického bloku je trapné, jak jsou novináři ještě více vyhraněnější než oni. Tohle rozhodně není veřejnoprávní televize. To je jednosměrná fanatická propaganda horší než za bolševika.

 141. Hraničář

  Trochu iné téma do zdejších vášní!

  Na tému možného života mimo planéty Zem sa vynára množstvo teologických otázok: Ak na iných planétach existuje život, je to inteligentná forma? Ak boli muži a ženy stvorení na obraz a podobu Boha, aký je obraz Boha? V prípade existencie inteligentného života na inej planéte, bol by aj tento na Boží obraz?

  „Skutočná otázka však súvisí s vykúpením: Ako je to s hriechom? Hrešili by aj mimozemšťania? Alebo by boli vždy dobrí? Nedá sa automaticky predpokladať, že keď my hrešíme, hreší aj všetok inteligentný život. Je hriešnosť vrodená inteligentnému životu? Dedičný hriech postihuje iba pozemšťanov alebo aj mimozemšťanov?“ pýta sa páter Ehrman.

  Teológovia sú zvedaví, či Ježišovo vtelenie platilo iba pre ľudí, alebo aj pre život v celom vesmíre – vrátane mimozemšťanov. Mohlo by ísť o viacnásobné vtelenia? Ehrman ďalej poznamenáva: „Písmo je napísané tak, akoby sme boli jediným druhom. Toto sú otázky, na ktoré nemáme odpovede. Je však dobré zamýšľať sa nad otázkami: Aký je môj vzťah s Bohom? Čo má toto všetko spoločné so mnou?“
  http://www.lifenews.sk/15118/mimozemstania-katolicka-viera

  Není-liž lépe diskutovat o Ufounech? Ti snad takové vášně vzbuzovat nebudou!

 142. mulit

  Nechápu, proč musím platit této propagandistické televizi koncesionářský poplatek, proč si lidi nemohou sami vybrat, které televizi to pošlou? Povinné ručení na auto taky musím platit, ale mohu si vybrat, které společnosti. Tak koncesionářský poplatek buď ať zruší úplně, nebo ať si lidi mohou vybrat, komu ho pošlou.

 143. toli

  Nechápu, proč musím platit této propagandistické televizi koncesionářský poplatek, proč si lidi nemohou sami vybrat, které televizi to pošlou? Povinné ručení na auto taky musím platit, ale mohu si vybrat, které společnosti. Tak koncesionářský poplatek buď ať zruší úplně, nebo ať si lidi mohou vybrat, komu ho pošlou.

  Protože díky tomu poplatku jsi osvobozen od přerušování filmu reklamou a rozdíl mezi českou televizí a komerčními stanicemi je ten že česká televize je státní a ostatní jsou komerční a soukromé.
  Švýcaři si také nyní odhlasovali že chtějí platit poplatek jejich státní televizi 400 franků měsíčně.
  A co se týká zpráv z Bruselu tak vysílají jen pravdu a pokud opomenu Moravce tak do klasického zpravodajství můžeš těžko propašovat vlastní názor.Prostě řekneš jen co se děje.Moravce nesleduji protože mě nudí.Události komentáře občas a nevšiml jsem si že by byly nějak nevyvážené.
  Co se týká Trumpa a Clintonové tak já jsem Trumpa taky nechtěl a nyní přiznávají sami Američané že se pod Trumpem houpe židle,vyšetřovatelé na něj něco vědí a jdou mu po krku kvůli vměšování Ruska do amerických voleb.Nehledě na to že Trumpovi rapidně klesá oblíbenost u voličů,to je rekord,žádný americký prezident na tom nebyl tak špatně po roce své vlády.

 144. první z kacířů

  Jó, kdyby někdo navrhl zrušení koncesionářských poplatků a směřovalo to k provedení, to by teprve byl ten správný hukot v a na ČT 🙂

 145. toli

  A všimni si že všechny komerční stanice mají zpravodajství bulvárního charakteru,nezajímá mne kde koho zabili,koho okradli a kdo se vyboural pokud chci opravdu něco vědět tak se koukám na zpravodajství ČT.Případně BBC nebo Euronews
  To samé filmy,většina národa miluje americké braky céčkové kvality navíc po 15 minutách přerušované reklamou a nic jiného Nova,Prima ,Brandov ani JOJ ani Markýza a další nevysílají

 146. toli

  Jó, kdyby někdo navrhl zrušení koncesionářských poplatků a směřovalo to k provedení, to by teprve byl ten správný hukot v a na ČT

  To právě nikdo nenavrhne,protože všichni známe rozdíl mezi Čechy a Švýcary,ten rozdíl se jmenuje vychcanost Čechů 🙂

 147. toli

  V národě kde je nejčtenějším deníkem Blesk je nejchytřejší a nejvíce se ozývá každý vůl 🙂

  Říká se tomu debilizace společnosti.

 148. Bílá velryba

  1) Švýcaři jsou proti Čechům nadlidi? Übermensch? Oni měli referenda v době, když ještě většina lidí v Evropě věřila na stvoření v 6dnech a to doslovně. Je tam mnohem víc křesťanů a muslimů než u nás, tak kdo je racionálnější? U Švýcarů je také velmi čtený bulvár, jako všude na světě. V Blesku je to kolikrát objektivnější než v ČT.

  2) Obliba prezidentů je vybrána selektivně, údaje, který udávaly Novinky a další weby například ukazovaly oblíbenost Bushe v lednu 2002. To je po 11.9. 2001, kdy řekl, že bude vést křížové tažení proti terorismu. Ptejte se na jeho oblíbenost v roce 2001 před 11.9. a vyjdou vám ještě horší čísla. To samé čísla z roku 2007, kdy pomalu končil. Ty čísla jsou dole v tabulce a jsou horší než u Trumpa:

  https://ekonom.ihned.cz/c1-21295180-jak-americane-hodnoti-sve-prezidenty

  3) Už jsem psal, že tlak v novověku, kdy se měnila společnost, dělali hl. křesťané na křesťany, martani tu asi nebyli, ateistů taky moc ne, muslimové byli horší, židé spíš pronásledovaní, takže kdo měnil křesťanský svět? Hlavně jiní křesťané, některé myšlenky si brali od osvícenců, což byli křesťané, deisté a někdy i ateisté, ale těch bylo minimum. Takže ten nátlak dělali hlavně křesťané na jiné křesťany. Nebyli to žádní „dekonvertité“, leda byste všechny dnešní křesťany podle kritérií 17.-18. století považovali ze „dekonvertity“.

  4) Tedy jen dement popírá, že náboženství se mění, mění, těch příčin je víc, ale mění. Což bylo to co jsem tvrdil a za tím si stojím. Rozumu v tom moc není, což jsem řekl na začátku. Ale nátlak na křesťanství dělali hlavně sami křesťané, kterých bylo nejvíc a v USA např. je dodnes drtivá většina, ať už volí Hillary či Trumpa.

  Zatím. 🙂

 149. mulit

  Dal jsem tady dva důkazy, že vysílání České televize není objektivní.

  https://zpravy.idnes.cz/ceska-televize-cesky-rozhlas-zvyhodneni-top-09-analyza-pp9-/domaci.aspx?c=A171220_151222_domaci_fer

  https://zpravy.idnes.cz/ceska-televize-volby-usa-clintonova-trump-rada-pro-vysilani-pr4-/domaci.aspx?c=A170112_164416_domaci_ane

  Ještě jednou: Vysílání České televize není objektivní. Je to jednostranná propaganda. Jsou na to důkazy. Nevšiml jsem si toho jen já, nepíšu pouze své subjektivní názory. Píšu za velkou část populace a píšu i za odborníky, kteří činnost ČT zkoumali.

 150. toli

  A to je ten důvod proč jsem proti všeobecnému referendu.Já nebudu a nechci rozhodovat o grippenech (nerozumím tomu) nebudu a nechci rozhodovat o homo manželství (protože se mě to netýká,nebudu rozhodovat o životech cizích lidí) a už vůbec nebudu rozhodovat o EU,protože k tomu nemám stejně tak jako vy všichni relevantní potřebné informace,Okamura žvaní nesmysly (prý po výstupu z EU na tom budeme tak dobře jako Švýcarsko a Norsko) a čerpat „zaručené informace a rozbory “ z aeronetu nebo parlamentních listů opravdu nebudu 🙂

 151. toli

  @Mulit
  Ještě jednou: Vysílání České televize není objektivní.

  Dobře,tak které vysílání je objektivní ? Máš snad něco lepšího ? 🙂

 152. mulit

  Je zvláštní že v obou zemích, jak v Česku, tak na Slovensku probíhá ve stejný čas pokus o majdan. V každé zemi je jiná záminka, ale cíl, účastnící a proklamace stejné.

 153. mulit

  Babiš byl v KSČ od roku 1980 – 1989. Z prospěchářských důvodů. Ondráček byl v pořádkové jednotce tehdejší policie, páč ho tam nasadili a jako 19 letý kluk si nemohl tolik vybírat. Babiš byl už dospělý, zralý a členem KSČ byl dlouhodobě, aniž by s tou ideologiií souhlasil. Chování Babiše je pro mě morálně horší než chování Ondráčka.

  Nejhorší je ovšem chování Farského (STAN) , Bartoška (KDU – ČSL) a dalších členů tzv. demokratického bloku. Ti tedy usilují o svoji totalitu více než kdokoli jiný.

 154. mulit

  ČT je žumpa. Borek je psychopat. Moravec extrémista. A tak bych mohl pokračovat dál. Tvarůžková, Písařovicová a další svině…. Tam si nemocní dali sraz. Kam se hrabou pobožní s jejich fanatismem. Nejhorší sekta je Česká televize. Rozeštvávací, nenávistná. Jeden žumpoid vedle druhého. A na tohle já musím přispívat každý měsíc.

 155. toli

  ČT je žumpa. Borek je psychopat. Moravec extrémista. A tak bych mohl pokračovat dál. Tvarůžková, Písařovicová a další svině…. Tam si nemocní dali sraz. Kam se hrabou pobožní s jejich fanatismem. Nejhorší sekta je Česká televize. Rozeštvávací, nenávistná. Jeden žumpoid vedle druhého. A na tohle já musím přispívat každý měsíc.

  Opakuji svůj dotaz-máš něco lepšího ? Něco více objektivnějšího ? Myslím že tvé nenávistné odsudky zde nikoho nezajímají.Tvé emoce jsou čistě tvůj problém.A nenávistí si sám sobě škodíš,jen sobě.Víš co dokáže dělat s tvým organismem stres ?

 156. toli

  A co se týká toho „MAJDANU“ tak dosáhli svého,Ondráček sám odstoupil z čela výboru pro kontrolu GIBS,soudruzi zapomněli že ulice mívá moc a vliv :-). Dnes budou řešit v parlamentu Okamuru neboť ulice také řekla svůj názor.

 157. mulit

  toli
  Opakuji svůj dotaz-máš něco lepšího ? Něco více objektivnějšího ? Myslím že tvé nenávistné odsudky zde nikoho nezajímají.Tvé emoce jsou čistě tvůj problém.A nenávistí si sám sobě škodíš,jen sobě.Víš co dokáže dělat s tvým organismem stres

  Vím, co dělá stres. Proto jsem Události komentáře po 2 minutách vypnul. Stačila jedna manipulace redaktora. Ale co nechápu : Proč jim tam ti hosté, politici chodí a pokud tam jsou, proč to tomu redaktorovi neřeknou? Já kdybych tam byl, tak ten redaktor si na ten den bude pamatovat do smrti a už to na mě nikdy nezkusí ty svoje finty a křivárny. Já bych mu rozbil celý koncept jeho manipulace, jak si ho přichystal a začal bych řešit jeho. Proč nedělá práci moderátora, ale proč je politickým aktivistou? Co z toho má? Komu slouží? Na čí zadání? Atd. Ti politici jsou neschopní. Chodí tam jako ovce na porážku. Myslím politici z KSČM, ANO, SPD. Naopak těm z ODS, STAN, KDU-ČSL, TO09 lížou anál. Kromě Klause mladíšího, páč ten je svým vyznáním někde jinde.

  Solidní neaktivistické nemanipulující redaktory znám. Třeba Xaver Veselý, čili X TV nebo na Českém rozhlase jsou. Český rozhlas není tak postižený jako Česká televize. Ta je opravdu prohnilá.

 158. mulit

  Proč tzv. západ, zejména USA rozvracejí na středním východě režimy, které měly sekulární vůdce a místo toho tam instalují chaos nebo muslimské režimy?

 159. toli

  Solidní neaktivistické nemanipulující redaktory znám. Třeba Xaver Veselý, čili X TV nebo na Českém rozhlase jsou. Český rozhlas není tak postižený jako Česká televize. Ta je opravdu prohnilá

  Dobrý,ale já se ptal na instituci co vysílá dle tebe objektivně ?

 160. mulit

  Viděl jsem několik Partií na Primě a bylo to v pohodě. A pokud tam jsou dva, tak mají opozitní názory a moderátor je nestranný. Diskuse na České televizi probíhá tak, že tam jsou dva, tři zástupci tzv. demokratického bloku + moderátor aktivista a grilují jednoho zástupce SPD nebp KSČM nebo ANO. Že jim to není trapné a že si to nechají ti grilováni líbit.

 161. mulit

  A ještě nechápu jednu věc: Tzv,. demograticki blog, tedy Lidovci, STAN, TOP 09 a ODS mají 10 + 6 + 7 + 25 poslanců. Tedy 48 poslanců.

  48 z 200 To není ani 1/4 Proč je Česká televize zve do úplně každé diskuse, jako by to byla nejrelevantnější politická síla v ČR ? A proč jsou v diskusích zastoupení jako by měli 3/4 mandátů, když mají jen 1/4?

 162. aleš

  @mulit:

  Nechápu, proč musím platit této propagandistické televizi koncesionářský poplatek, proč si lidi nemohou sami vybrat, které televizi to pošlou?

  Vidíš to, ty musíš, já nemusím, nic neplatím.

 163. toli

  48 z 200 To není ani 1/4 Proč je Česká televize zve do úplně každé diskuse, jako by to byla nejrelevantnější politická síla v ČR ? A proč jsou v diskusích zastoupení jako by měli 3/4 mandátů, když mají jen 1/4?

  Proto aby tam byly i odlišné názory.
  A televizi platíš proto že máš přijímač,kdyby jsi neměl tak jako Aleš přijímač tak platit nemusíš.A už jsem vysvětloval že si platíš služby státní TV,třeba že neobtěžuje reklamou a že sponzoruje výrobu filmů a seriálů.Komerční TV tvůj poplatek nepotřebují když za 30 sekund reklamy berou půl mega.

 164. toli

  Spíš řešte že v parlamentu chtějí ty Kristovy kurvy zakázat prodej o všech svátcích.Nová totalita inspirovaná Polskem.A budou následovat i neděle,jako kdybych to neznal.

 165. Hraničář

  mulit
  07.03. 2018
  Proč tzv. západ, zejména USA rozvracejí na středním východě režimy, které měly sekulární vůdce a místo toho tam instalují chaos nebo muslimské režimy? ………………………..

  Není to třebas tím, že tito vůdci obvykle chtějí jistou nezávislost na USA a Západu a více využívat přírodní bohatství ve prospěch vlastních občanů? ? Dokud byl v Iránu šáhinšáh, tak jej USA podporovaly. Před ním vláda v Iránu i Afganistánu spíše chtěly navázat lepší vztahy i se SSSR a CIA tam vyvolala převraty. Obdobně Lybie, Syrie, Kuba, Bolivie, Nikaragua……..

 166. mulit

  Zvažuji, že vyhledám svoji třídní učitelku z gymplu. Učila mě ruštinu. V roce 1989 jsme vedli vášnivé politické diskuse. Ona byla pochopitelně proruská a prokomunistická. Já jsem byl rebel a prozápadní a měl jsem i důtku ředitele školy. Pak přišel převrat a ta učitelka se dostala do defenzívy. Chtěl bych, aby věděla, že jsem prozřel. Komunista ze mně není, to ne a nechtěl bych návrat před r. 89, ale všechny ideály o tom slavném západě jsem musel spláchnout do hajzlu. 🙁 Moje rodina byla rozvrácena zkurveným letničním hnutím, které sem přišlo z Ameriky (ano, z Ameriky, ne z Ruska) počátkem 90. let. Vidím, jak dravci obsadili všechna místa. A dneska, když vidím vystupování poslanců v parlamentu, v diskusích, tak komunisté jsou ti slušnější, a všichni, co mají něco do činění s náboženstvím, tedy Kalouskovci, Bělobrádkovci, Bartoškovci, atd. jsou ti nejhorší. Když sleduji vojenské aktivity USA ve světě, děsím se… Všecko je jinak, než jsem kdy tušil a jednu věc vím jistě. Kdybych věděl, co bude následovat, těch demonstrací v roce 89 se neúčastním. Vlastně stačila už divoká 90. léta a privatizace, tunelování bank, LTO a další ….

  Neříkám, že je všecko špatně, jsem rád za pluralitu a svobodné volby. To se podařilo. I když jsou tu manipulující, aktivistická média, tak lidi mají svůj rozum. Jsem rád za internet, mobily, pokrok v bydlení, dopravě atd. Přesto bych té profesorce řekl, že spoustu věcí vidím jinak a že jsem byl v roce 1989 nesmírně naivní a ona měla v moha ohledech pravdu a já se mýlil…

 167. toli

  @Mulit
  Moje rodina byla rozvrácena zkurveným letničním hnutím, které sem přišlo z Ameriky (ano, z Ameriky, ne z Ruska) počátkem 90. let. Vidím, jak dravci obsadili všechna místa.

  A není to spíše naivitou a hloupostí tvé rodiny,včetně tebe ?Myslím že geografický původ letničních s tím nemá nic společného.A co se týká těch dravců tak za komunistů to nebylo jiné.Chtělo to ostré lokty,rudou průkazku a vědět komu máš vlézt do prdele a na koho se vysrat.Dnešní doba je daleko lepší v tom že máš nepoměrně více možností jak se dostat na výsluní,ale základem bývají peníze a konexe.Tyto dvě věci vládnou světu od nepaměti bez ohledu na stávající režim.

  Nezapomínej že je tam úměra-více svobody mimo jiné znamená také více nebezpečí jak (ne)nalítnout.A znamená to i více zodpovědnosti.Tohle se musí Češi ještě hodně učit.

 168. toli

  Spousta lidí si ještě myslí z dob socíku že stát se o ně vždy postará za jakýchkoliv okolností.Jenže takhle to ve svobodné společnosti nefunguje.Ve svobodě člověk musí umět převzít zodpovědnost za svůj život.To za něj nikdo jiný neudělá.Jedno naše etnikum si myslí že vzdělání je zbytečné a že stačí být celý život na podpoře a dávkách a podle toho to tady tak vypadá.Ve Francii cikáni dodnes kočují a mají zakázán vstup do měst.A myslím že je to styl více západních zemí.Na jedné straně se respektuje odvěká cikánská tradice a na druhé straně je posílena bezpečnost majority.
  Co se týká muslimů tak starší již usazené generace provozují pouliční občerstvení a řemesla,problém je jednak s následujícími generacemi-ti chtějí vice,chtějí styl a možnosti jako mají staroevropané,jenže bez vzdělání to prostě nejde a tak se frustrují a radikalizují ve favelách a chudinských čtvrtích.A pak je pochopitelně problém s nově příchozími.Ti si myslí že Evropa má povinnost postarat se o ně a že jim tady budou lítat pečení holuby do pusy.

 169. mulit

  Už jsem tu psal, že si nepřeji návrat před r. 89. Např můj otec nemohl soukromě podnikat. Takže jsem mu svobodu přál. Druhá věc byla, že když začal podnikat a dařilo se mu, tam zpychnul. Stejně jako můj bratranec a stejně jako můj bývalý. Čili to podnikání mí svoji odvrácenou stránku a mění charaktery. K horšímu. Ale přeji těm lidem, aby podnikat mohli. Za další my jsme vždycky měli i pole, hospodářství, na žádný stát jsme nespoléhali. Jsme lidi práce. Já sám jsem si postavil chatu, i když jsem profesí učitel, umím se uživit i rukama a zvládám všechna řemesla, co se týkají stavby domu. Dělám i obklady koupelny. A co se týká náboženství, tak tady ve Slezsku bylo vždycky silné letniční hnutí, zejména Apoštolská církev a Církev bratrská. Jenom v Třinci jsou tři sbory Církve bratrské – slyšíš dobře a může si to ověřit na netu. A já jsem v každém byl. A dva sbory Apoštolské církve. Plus Plus další letniční církev Milost. A v sousedním Českém Těšíně je to to samé. Takže tady v okolí je cca 10 letničních sborů. To nemáte nikde jinde v republice na tak malém místě takovou kumulaci pobožných. Dále samozřejmě klasické katolické kostely, dále evangelické kostely. Dále Adventisty, dále Jehovisty. Tady není místo, kde by nebyli pobožní. Že jsem se narodil do takové oblasti – za to nemůžu.

  A není to spíše naivitou a hloupostí tvé rodiny,včetně tebe ?Myslím že geografický původ letničních s tím nemá nic společného

  Ale má. A kdybys tady byl ty a tvoje rodina, byl bys na tom stejně. A ty jsi přece skončil u katolíků, takže jsi hloupý a naivní. Je směšné, jak zrovna ty tu něco píšeš o nenaivitě a nehlouposti, když jsi sám byl pobožný a dobře víš, že to nemá s intelektem nic společného a z psaní rozhodně nevyplývá, že bys byl na tom intelektově lépe než já.

  To, že jsem udělal dekonverzi v takovém prostředí, je malý zázrak a svědčí o mé mimořádně silné osobnosti. Nevíš, jakým tlakům jsem byl vystaven. A jsem jediný ze širokého příbuzenstva, kdo dekonverzí prošel. Rodiče, sourozenci, tety, strýcové, bratranci zůstali všichni pobožní. Prarodiče samozřejmě taky, ale ti už nežijí.

  A po roce 1990 tady vtrhli do naší země zahraniční kazatelé ze západní Evropy a zejména USA a prohlašovali, že mají boží moc, o níž se píše v bibli. Byla tu i videa na videokazetách o tom, jak v USA vstávají z invalidních vozíků atd. Neznal jsem střih, neznal jsem finty Američanů. A navíc jsem na podvody v takovém rozsahu nebyl zvyklý . Komunisti tolik nelhali jako pobožní z Ameriky.

 170. mulit

  Jsem rád, že prezident republiky při inauguračním projevu zmínil tristní stav České televize. To, co se tam děje, nemá obdoby a není srovnatelné ani s obdobím před r. 89.

 171. toli

  @mULIT

  Ale má. A kdybys tady byl ty a tvoje rodina, byl bys na tom stejně. A ty jsi přece skončil u katolíků, takže jsi hloupý a naivní. Je směšné, jak zrovna ty tu něco píšeš o nenaivitě a nehlouposti, když jsi sám byl pobožný a dobře víš, že to nemá s intelektem nic společného a z psaní rozhodně nevyplývá, že bys byl na tom intelektově lépe než já.

  To připouštím ale dostal jsem se z toho.Tvá rodina je však u letničních pořád což svědčí o té hlouposti, že už je pořádně pod kůží.
  A s geopolitikou to nemá nic společného,po čistě materiálním socialismu tady byl prostě hlad po duchovnu.Se podívej na Rusko,komunistické zemi dnes vládne pravoslaví.A východní křesťanství je podstatně horší než plytký katolicismus,ale je zase mírnější než letniční hnutí.A současné spojení pravoslaví s kapitalistickým trůnem v Rusku respektive s oligarchií tak to už je pořádná nálož.V Rusku bych určitě nechtěl žít

 172. toli

  @Jaroslav Štejfa

  Mám stejný názor.Zeman si nevidí do huby.Prý nechce rozdělovat národ a vzápětí počínaje třetí větou ho už rozděluje….

 173. mulit

  Poslankyně Němcová – zlodějka rohlíků, knihovnice se střední školou, afektovaná blbka. Mstí se Zemanovi, páč se jednu chvíli už viděla premiérkou. Zeman jí to správně neumožnil. Nakonec se ukázalo při hlasování, že podporu tehdejších poslanců ani nemá. Kromě toho, že je to kravka, je taky řádně prolhaná.

 174. mulit

  To, co předvedla Česká televize po ukončení inaugurace, je jen potvrzení toho, že Zeman měl pravdu. Sezvali si na ČT24 samé odpůrce Zemana kydali špínu. Jak je jejich zvykem. To Česká televize rozděluje národ. A politikové jako je Farský, Bartošek, Fiala (ODS) a další pokrytecká a falešná žumpa.

 175. mulit

  A pustil jsem si ze záznamu, co přesně Zeman řekl: „Připomněl bych vám nedávnou studii Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která uvádí, že zpravodajství naší veřejně právní vyvážené, objektivní České televize bylo v minulosti výrazně ovlivněno její příchylnosti ke straně, která se jmenuje TOP 09.“

  Co je na tom nepravdivého ?

  https://zpravy.idnes.cz/ceska-televize-cesky-rozhlas-zvyhodneni-top-09-analyza-pp9-/domaci.aspx?c=A171220_151222_domaci_fer

 176. Sind

  Pište, prosím, raději o svých zkušenostech s pobožnými, v tom jste silný – nepište o současné politice, v tom jste slabý. A ta špína, kterou zde rozhazujete, nepadá totiž pouze na vás, ale rovněž ničí celou diskuzi. Máváte-li tolik svou inteligencí, snad alespoň můžete pochopit, že hrubě urážíte nás s jinými politickými názory, na které, s vaším laskavým svolením, máme rovněž právo. Zde by však nemělo být místo pro podobnou primitivní politickou agitaci, ale pro hledání a formování ateistických postojů a postupů. V tom je užitečné se sjednocovat – nikoliv v politické orientaci, která ostatně bují na jiných webech.
  Děkuji za pochopení, v něž v skrytu srdce doufám.

 177. kabát

  Souhlas se Sindem. Vraťme se k náboženství. Rozebírejme ty nesmysly v bibli, tudy vede cesta v boji proti němu. Michale Hanko, kde jsi?

 178. toli

  Mulit žel jaksi nepochopil že neexistuje jiná alternativa k české televizi než právě česká televize. Tak leda že bychom chtěli sklouznout k bulvárnosti a plytkosti komerčních televizí anebo vytvořit vysílání konspiračních teorií

 179. Jiří Skřítek

  Sin, Kabát.
  Souhlasím.

 180. mulit

  Tenhle soudní tribunál nad neposlušným prezidentem včera okamžitě svolala Česká televize.

  https://www.youtube.com/watch?v=fIFqfod2J90

  Lidi v diskusi pod videem mají opačné názory, než většina politiků ze soudního tribunálu svolaného Českou televizí. A většina politiků a moderátoři ČT by nejraději vyměnila, vymazala občany i prezidenta. Jenže to nejde. Uvědomují si to vůbec?

 181. mulit

  A s náboženstvím to úzce souvisí! Farský, Pospíšil, Fiala, Jurečka, Chvojka, Bartoš – jsou zastánci církevních restitucí. Jsou z toho tábora, který je proti ateistům. A současně pro – migraci, pro Brusel. Toto s tím úzce souvisí. Jsou to spojené nádoby. Je to jeden druh politiků. Je skoro jedno, jaký mají dres, to nehraje roli. Pečou spolu. A je jim jedno, jaký má názor většina občanů na tyto otázky. Oni prosazují vše silou, nátlakem a pomocí médií, zejména spřátelené České televize !

 182. mulit

  A co se týká Němcové, ta to měla domluvené Hned po tom, co afektovaně odešla z inaugurace prezidenta, poskytla rozhovory připravené České televizi a DVTV a opět byla za mediální hvězdu. Měla s nimi domluvené předem. Čekala na svůj slavný den. A včera se dočkala. Vždyť to z ní úplně sršelo, jak je ve svém živlu. Ty lidi vůbec nezajímají občané a jejich názory nebo starosti lidí, řešení exekucí, důchodů, vylepšení legislativy, atd. Je zajímá jenom intrikaření. Němcová je hvězda intrik.

 183. toli

  Lidi v diskusi pod videem mají opačné názory, než většina politiků ze soudního tribunálu svolaného Českou televizí. A většina politiků a moderátoři ČT by nejraději vyměnila, vymazala občany i prezidenta. Jenže to nejde. Uvědomují si to vůbec?

  Dokážeš pochopit kdo že má potřebu vyjadřovat své názory na novinkách,you tube a další ?Já se na novinkách nebo youtube nikdy nevyjadřuji k politice,prostě patřím k mlčící většině (což neznamená že nemám názor).Všiml jsem si že největší potřebu ventilovat své názory mají komunisté,zemanovci a okamurovci.

 184. toli

  Že Zeman dal Němcové záminku je vina Zemana nikoliv Němcové.O Zemanovi víme všichni že je to netaktní hulvát a prasák a přesto jsem ho volil protože nebylo nic jiného na výběr.Já nevím jestli si uvědomuješ že je krajně nevhodné se v inauguračním projevu prezidenta republiky vymezovat se vůči těm se kterými nesouhlasím,obzvláště řeknu li že budu sjednocovat národ.Zeman si to žel neuvědomuje,buď je už tak velký king anebo je prostě hulvát.

 185. mulit

  A proč s tím slušným nezačne Česká televize? Proč se včera zachovala přesně tak, jak o ní Zeman tvrdí? Proč novináři ČT dělají politický aktivismus a chtějí řídit tuto zemi? Včera jako supi čekali na nádvoří Pražského hradu a odchytávali jednoho politika tzv. demokratického bloku za druhým a kydali hnůj na prezidenta. V čem jsou lepší než Zeman, když se chovají stejně jako on, nebo i hůře? Já nevím, kdo to začal, ale každopádně moralizování není na místě. Jdou si vzájemně po krku. Jo a večer ČT pro jistotu udělala ještě ten soudní tribunál nad Zemanem.

  Prý veřejnoprávní nestranná televize…. Ha ha…

 186. mulit

  A chápeš to včerejší grilování prezidenta pod taktovkou Borka je zcela přes čáru. I to, jak si vybral úmyslně Chvojku z ČSSD, o němž ví, že je proti Zemanovi. Přitom v ČSSD jsou jiní politici, kteří by Borkovi ruku nelíbali. Třeba Foldyna. Ale toho by Borek nepozval, páč potřeboval vytvořit jednotnou frontu proti Zemanovi. Je to nechutné, je to ubohé. Ať toho nechají! Na toto nemají právo. Nemají právo tlačit jenom jeden směr. ČT není filiálka tzv. demokratického bloku. Většina občanů, většina koncesionářů volila jinak. ČT má poskytovat stejný prostor všem směrům, notabene, když ty jiné směry jsou ještě početnější. ČT tlačí menšinový směr, chce ovlivňovat politiku. Je to zřejmé, je to příliš okaté. Něco by se s tím mělo dělat. Tohle není normální. Takový politický aktivismus nedělali redaktoři Československé televize před r. 89. Nedovolili by si to, co si dovolují současní redaktoři.

 187. mulit

  A kde jsou v ČT pořady pro ateisty, když ateisti jsou údajně nejpočetnější? Podle programu ČT to vypadá, že straní pobožným a zcela ignorují ateisty.

 188. toli

  A proč s tím slušným nezačne Česká televize? Proč se včera zachovala přesně tak, jak o ní Zeman tvrdí? Proč novináři ČT dělají politický aktivismus a chtějí řídit tuto zemi?

  Jsi debil že jsi nepochopil že Zeman ve svém projevu udělal velkou chybu ? Němcovou a celé ODS opravdu nemusím,ale prostě využila Zemanovu chybu,o tom je totiž politika.A politické vysílání je prostě o politice co na tom nechápeš ? Pokud se ti to nelíbí tak se koukej na polopatě anebo černé ovce 🙂
  Říkáme ti to tady všichni ,jsme tady různého politického názoru a nevím proč bychom měli poslouchat na osacr kecy nějakého okamurovce co by tady každého jen banoval.

 189. mulit

  Nehraj si na většinu. Je tu spousta lidí, co volila SPD. Tvého Babiše, pokud vím, jen ty. Nikdo další se nepřihlásil.

 190. mulit

  A že Zeman při slavnostní inauguraci nemusel řešit problémy České televize? No nemusel. Ale kdy se konečně začnou řešit problémy České televize? To přece není možné, aby televize, která má sloužit všem a platí si ji všichni, byla tak jednostranná. Tak moc jednostranná, že už jsou na to i studie. To přece není pobočka demobloku. Oni si to snad nezprivatizovali, nebo jo? Nebo pokud ano, tak ať se přejmenuje na Televize Miroslava Kalouska. Nebo Televize Demokratického bloku. Já jsem pro, ať se tak klidně jmenují. Ale ať na to přispívají jen ti, kteří chtějí. Nechápu, proč by měli voliči SPD, KSČM, ale i ANO sponzorovat Televizi Miroslava Kalouska.

 191. mulit

  Toli, ty máš potřebu se stavět do role nějakého generálníhotajemníka tohoto serveru. Je to legrační. Nejsi jím.

  Co se týká inauguračního projevu „novopečeného“ prezidenta, byl nudný. Nejsem žádný nadšený fanda Zemana. Přesto s tou Českou televizí by se už mělo něco dělat. To je jedna z mála věcí, která mě v jeho projevu zaujala a jsem rád, že to zmínil. Není normální, aby si jedna televize placená z daní všech hrála na stínový parlament a stínovou vládu. Mají dělat novinařinu, ne politický aktivismus. Už jen třeba to, jak Borek nebo Moravec pokládají „otázky.“ politikům. Nejenže jsou manipulující, návodné, ale jsou i extrémně dlouhé, rozvláčné a prozrazující veškerou jejich ideologii. A politik má časový prostor málem kratší než ten „novinář“. Už tohle není normální. A třeba Na Primě to redaktoři fakt nedělají. A nedělal to ani Rey Koranteng. A pokud se jim nelíbí názory politika, tak ho ani nenechají domluvit. Je to neprofesionální přístup. Měli by dostat padáka. Jenže od koho, když Dvořák – ředitel ČT je součást demobloku.

  Za celou dobu se nenašel ani jeden jediný politik, který by to těm novinářům řekl. Z toho je vidět, že se jich bojí. Že redaktoři České televize mají skutečnou politickou moc. A to je špatně. Nebyli nikým voleni a mají politickou moc. A mají ve své televizi volnost se politicky profilovat a tlačit svoji ideologii, mají obrovský mediální prostor a nikdo na ně nemá. A toto se děje za peníze všech. Není to normální. Děje se to i v médiích Zdeňka Bakaly. Ale ten si to koupil. Privatizoval. Vím, že aktuálně, centrum.cz, ihned.cz, atlas.cz, Hospodářské noviny, Respekt patří Bakalovi a nečekám od toho nic jiného než propagandu majitele. V pořádku. Každý ví, komu to patří a co se bude vysílat. Ale Česká televize přece demobloku nepatří. Tedy oficiálně ně. Oficiálně patří nám všem. Ale v reálu patří jedné politické skupině. To není normální. Není to soukromé médium. Je to velmi vážný problém. Tak moc vážný, že ho prezident musel zmínit.

 192. aleš

  @mulit

  A třeba Na Primě to redaktoři fakt nedělají. A nedělal to ani Rey Koranteng. A pokud se jim nelíbí názory politika, tak ho ani nenechají domluvit.

  Výborná byla debata prezidentských kandidátů na Primě ve srovnání s debatou v ČT. Ty nadávky Drahošovi opravdu stály za to. Vrcholem vyváženosti je však pořad Týden s prezidentem, moderovaný Jaromírem Soukupem na TV Barrandov. Tento pořad náš pan prezident může opravdu vyzdvihnout kvůli nevyváženosti ČT.

  Tak moc vážný, že ho prezident musel zmínit.

  Opravdu musel. Zeman si nemůže pomoct, aby se chvíli choval důstojně a nikoho neurážel.

 193. mulit

  Dneska na ct24 Daniel Takáč v pohodě. I s politiky se bavil normálně a hosta ústavního právníka následně nemanipuloval, jen se ptal. Čili jde to, když se chce. Nejsou všichni moderátoři České televize fanatici.

  Dolanský byl taky normální. Nevím, proč tam poslední dobou není.

  Borek ale normální není. To je aktivista, fanatik, však už měl jednou zaracha vysílat, napadl hosta. A Moravec je případ sám o sobě, to vůbec nepatří na televizi, kterou si platí občané, takové soukromé exhibice a aktivismus. Dále Tvarůžková, Písařovicová – děs. Vizuálně atraktivní, ale chování řeznického psa, Aktivismus fanatismus, neprofesionalita. Kdybych byl ředitel ČT, tak 1/3 moderátorů má okamžitě padáka. Jestli chtějí dělat propagandu, ať jdou k Bakalovi nebo jinam.

 194. mulit

  Wolner – taky aktivista. Frydrychová jakbysmet. Naopak Jakub Železný v pohodě. Možná je to tak 50/50

  Každopádně 50% moderátorů aktivistů na veřejno právní televizi je neúnosné číslo. Není to televize demobloku. Platí ji všichni. Pokud chce být jen televizí demobloku, ať si ji platí jen její voliči. A ať se přejmenuje na Televize demobloku nebo Kalouskova televize.

 195. mulit

  Aleši,

  Soukup si na své soukromé televizi může vysílat, co chce. Stejně jako Bakala na svých 10 serverech a novinách. A ty manipuluješ. Zjevně manipuluješ a používáš demagogii. Debata na Primě se stovkami hostů v divadle, kde něco pokřikovali, není o veřejnoprávní televizi. Je to soukromý problém soukromé televize a nesmyslného formátu nevhodného pro diskusi dvou kandidátů na prezidenta. To byla šaškárna z principu. Voříšek ale nestranil ani jednomu. Na rozdíl od moderátorů ČT. Witovská na ČT stranila Drahošovi, ale jen částečně, ne tolik, jako by to dělal Moravec nebo Borek. Proto byla za hvězdu, páč na poměry ČT se ještě držela. A to je obludné. Aby byl mezi slepými prohlašován jednooký králem.

 196. mulit

  Aleš píše
  Opravdu musel. Zeman si nemůže pomoct, aby se chvíli choval důstojně a nikoho neurážel.

  Pokud si Zeman vyřizuje osobní účty se Sobotkou a dalšími, co ho podrazili kdysi ve volbě prezidenta v parlamentu, tak je to nízké, ubohé. Ale pokud prezident pojmenovává neprofesionální, nevyvážené chování redaktorů veřejnoprávní televize – je to na místě. Tím spíše, pokud jsou na to studie UK. A samotná Drahošová přiznala, že Česká televize má slabost pro jejího manžela a že mu straní a fandí.

  Je to televize Demobloku. Jsou dvě možnosti: Přejmenuje se na Televizi demobloku a budete si ji platit jen vy, voliči demobloku. Tím pádem bude podstatně štíhlejší. Ze 7 miliard spadne na 1,8 miliardy. Ale bude vaše. Pokud chce 7 miliard, tedy peníze od nás všech ostatních, nemůže být jen televizí demobloku.

 197. aleš

  @mulit

  Mulite, mulite, právě jsi ukázal, že o některých věcech nemáš ani ponětí. Soukup si ve své televizi nemůže vysílat, co chce. Víš ty vůbec, jaké stížnosti RRTV vůči němu řeší?

  A ohledně té analýzy objektivity ČT – víš vůbec, jak ji samotná RRTV hodnotí? Četls její kritické připomínky a důvody nepřijetí této analýzy?
  https://www.rrtv.cz/cz/static/prehledy/analyzy-vysilani/index.htm

  Mulite, mulite, je smutné, jak podléháš dezinformacím.

 198. mulit

  Alešku, každý majitel si může vysílat na své soukromé stanici, co chce. A každý si může podávat stížnosti, jaké chce. Samozřejmě, že pokud vysílá obsah v rozporu s platným právem, např. by nabádal ke genocidě židů (nebo Alešků), tak by to bylo předmětem vyšetřování, případně stíhání. Jistěže i pro majitele média platí zákony jako pro všechny ostatní občany této země. Ale na druhé straně postavení ředitele a vlastníka soukromého média je jiné než postavení zaměstnance veřejnoprávní televize. Zaměstnanci veřejnoprávní televize se nemohou chovat, jako by jim to médium patřilo. Nepatří jim. Ředitel a majitel soukromé televize se může chovat, jako by mu ta televize patřila. Patří mu.

  A je srandovní, že bys chtěl pranýřovat Soukupa, ale Bakalovi tleskáš. Ten může všechno, viď? Páč paří s tvojí kavárnou.

 199. aleš

  Mulite, je vidět, že neznáš zákony.

  Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání totiž všem provozovatelům – tedy i těm soukromým – ukládá povinnost poskytovat „objektivní a vyvážené“ informace.
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ovcackova-chvala-zemana-na-tv-barrandov-televizni-rada-obdrzela-stiznosti-na_1712081100_hm

  Takže jsi opět prokázal, že jsi mimo.

  Jinak Bakalovy politické preference mě nezajímají – pokud dochází k nevyváženosti, dodej důkazy.

  Už sis mulite uvědomil, jak jsi manipulovatelný?

 200. mulit

  Alešku, stížnosti může psát kdo chce, jaké chce. Napiš na Soukupa stížnost.

  Platí zákony. Nevím o tom, že by Soukup porušil zákony. Že kavárníci jako ty by mu chtěli zakázat vysílat a nejlépe mu ukrást jeho televizi, registruji. Ale nemáš páku, Alešku. Žijeme v právním státě a ty se s tím musíš smířit.

  Mimochodem stále se snažíš uhnout od otázky, zda je normální, že se zaměstnanci veřejnoprávní instituce chovají tak, jako by jim patřila…

 201. aleš

  @mulit

  Mulite, ty nevíš, zda Soukup porušil zákony.

  Toto je čerstvá zpráva RRTV vydaná před pár dny:
  Rada rozhodla zahájit s provozovatelem Barrandov Televizní Studio a.s., IČ 41693311,
  sídlem Kříženeckého náměstí 322/5, Praha 5, PSČ 152 00 (dále „obviněný“), řízení o
  přestupku z moci úřední pro možné porušení ustanovení § 31 odst. 3 zákona č. 231/2001
  Sb., kterého se mohl dopustit tím, že dne 5. prosince 2017 od 21:25 hod. odvysílal na
  programu Televize Barrandov diskusní politicko-publicistický pořad Aréna Jaromíra
  Soukupa. V rámci uvedeného vydání pořadu, ve kterém byl hostem mluvčí prezidenta
  republiky Miloše Zemana, Jiří Ovčáček, moderátor dostatečným způsobem neplnil roli
  kvalifikovaného oponenta a nedocházelo zde ani k „ostrým výměnám názorů mezi
  hostem a publikem“, jak slibuje anotace pořadu zveřejněná na internetových stránkách
  provozovatele. Publikum naopak vyjadřovalo hostu, potažmo prezidentu Zemanovi, svojí
  podporu. Host měl k dispozici prakticky neomezený prostor k tomu, aby prezentoval své
  postoje a postoje prezidenta Zemana. Vydání, vysílané v období před prezidentskými
  volbami, bylo koncipováno takovým způsobem, že výrazně zvýhodnilo jednoho z
  kandidujících, stávajícího prezidenta, Miloše Zemana, nad jeho protikandidáty.
  Provozovatel se tak mohl dopustit porušení povinnosti, dle které má být v pořadu dbáno
  zásad objektivity a vyváženosti.

  Tisková zpráva z 5. zasedání 2018, konaného dne 6. 3. 2018

 202. mulit

  Alešku, já nejsem zaměstnanec TV Barandov. Neřeším tady soukromou televizi. To jsou jeho (Soukupovy) problémy, ne moje. TV Barandov neplatím ze svých daní. TV Barandov nepožaduje po lidech koncesionářské poplatky 1620 Kč ročně.

  Já si platím Českou televizi a nepřeji si, aby za moje peníze (1620 Kč ročně) vysílala propagandu demobloku a aby se redaktoři této veřejnoprávní instituce chovali, jako by jim patřila, jako by byla privatizována. Není. Patří všem. Nepatří jedné zájmové skupině.

 203. aleš

  Mulite, soukromou televizi jsi řešil v předešlém příspěvku. Ty máš natolik špatnou paměť, že nevíš, co jsi dnes psal?

  Mulite, jsme na tom stejně, taky si nepřeji, aby ČT vysílala propagandu demokratického bloku, či propagandu někoho jiného. Narozdíl od tebe však ke své změně názoru potřebuji relevantní důkazy, že ČT je neobjektivní.
  RRTV odmítla analýzu z univerzity a důvody jsou detailně vysvětleny.

  Nevím, na čem stavíš své tvrzení, že ČT je neobjektivní.

 204. mulit

  Alešku, soukromou televizi tady taháš ty. Já jsem o soukromém médiu psal, že na něho nemám nároky jako na veřejnoprávní, které si platím. Soukromé mě skoro nezajímá. Tedy zajímalo by mě to leda v případě, kdyby všechna soukromá média skoupil jeden člověk. Ale tak tomu není, je tu více vlastníků, navzájem si konkurují, to je v pořádku.

  Zajímá mě veřejnoprávní televize, kterou si platím. Ty ji neplatíš, vyhnul ses placení poplatků. Já je platím, tudíž za to něco chci. Chci, aby tam byly zastoupeny všechny politické směry, to se však neděje. Každá diskuse probíhá tak, že tam je jeden zástupce ANO a proti němu dva zástupci demobloku a redaktor a společně grilují zástupce ANO. Nebo je tam zástupce SPD a proti němu dva zástupci demobloku + redaktor a společně grilují zástupce SPD. A to samé se děje, pokud je tam zástupce KSČM.

  Nikdy neudělali debatu naopak, že by byl zástupce demobloku a proti němu někoho z SPD a KSČM a ještě redaktora, který by jim stranil a grilovali by zástupce demobloku. Jsem zvědav, jak by jim chutnala jejich medicína!

  A o to je to troufalejší, co dělá ČT, když se podívám, jak dopadl volby a která strana má kolik mandátů.

 205. mulit

  Chci, aby tam byly zastoupeny všechny politické směry, to se však neděje.

  Tohle upřesním. Chci, aby to bylo rovnoměrné. Tedy jeden na jednoho, dva na dva, nebo spíše mírně ve prospěch stran ANO, SPD a KSČM. Takto dopadly volby. Česká televize si tam nemůže za moje peníze zvát do každé diskuse zástupce demobloku, kteří mají jen 48 poslanců ze 200 a dělat jim reklamu a indoktrinovat veřejnost. Zástupci demobloku tam mohou být zastoupeni max ve 25%, páč takto dopadly volby. Jenže oni jsou v každé diskusi, jako by měli přes 50%. To není normální. A ještě mají redaktory, většinu redaktorů ČT. S tím se už konečně musí začít něco dělat.

  ČT není soukromá televize, ale chová se jako soukromá televize. Nebo spíše jako sekta s vysílacími právy a vysílacími frekvencemi.

  Ale tady to stejně nevyřešíme

 206. aleš

  @mulit

  Mulite, ty tu píšeš o právním státě a přijde mi, že vůbec nechápeš, jak to v právním státě chodí.

  Porušila ČT zákon? Pokud máš podezření, že ano, pak podej stížnost. Pokud podezření nemáš, pak tvá jediná naděje je, že budeš požadovat změnu zákonů.

  Mulite, orientuješ se trochu v této oblasti?

  Vypadá to, že máš problém s ČT pouze osobní.
  A neznáš zákony – viz:
  Zástupci demobloku tam mohou být zastoupeni max ve 25%, páč takto dopadly volby.

  Jde o to, aby ČT zachovávala zákon, nebo aby plnila přáni mulita?

  Stejně tak má problém osobní Zeman.

 207. mulit

  Alešku, neser se do ČT. Neplatíš, nepřepínej. Napsal jsem všechno, co jsem chtěl. Nebudu se s tebou točit v kruhu. A pamatuj na má slova, že se s tím něco do dvou let udělá! Takto to nezůstane, současný parlament má jiné složení než ten předchozí. Když bude ČT pokračovat v dehonestaci ANO, SPD a KSČM, tak si podřezávají pod sebou větev. Je to 78 + 22 + 15 = 115 poslanců.

 208. aleš

  @mulit

  Když bude ČT pokračovat v dehonestaci ANO, SPD a KSČM, tak si podřezávají pod sebou větev.

  Ne, mulite, mýlíš se. To Zemanova dehonestace ČT vyhání do ulic lidi. Víš, že se kvůli Zemanově projevu chystají demonstrace? A víš, že se Babiš demonstrací bojí? Viděl jsi jeho změnu názoru k pozici Ondráčka jako vedoucího skupiny pro kontrolu GIBS? Viděl jsi jeho změnu názoru na ČT? Chceš důkaz?

  Zítra má jít Babiš diskutovat pod vedením tebou nenáviděného Moravce
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/1224-vaclav-moravec/

 209. mulit

  78 + 22 + 15 = 115
  A s tím se musíš smířit.
  Co tam máš dál?

 210. mulit

  Jo a ty tvoje demonstrace… dejte si to do Ústavy, že o parlamentu, vládě a prezidentovi nerozhodují volby, ale vaše demonstrace…. Parlament je jiný, než jste chtěli, vláda ji jiná, než jste chtěli, prezident je jiný než jste chtěli. Takže to zkoušíte demonstracemi předělat ke svému obrazu. Paráda. Co rovnou zrušit volby?

 211. aleš

  @mulit

  Mulite, já s tím smířený jsem. Vysvětli mi, co to má co dělat s ČT? ANO, tedy Babiš, se bojí útočit na ČT. Chce být s ní zadobře.
  Chápeš, že Babiš je pragmatik? Víš, jak se vyjadřoval v zahraničí o SPD?

  Mulite, ty jsi mimo – Babiš si nedovolí sáhnout na ČT, v tom se mimo jiné liší od Zemana, od KSČM a od SPD.

  „Já mám rád novináře, mám rád Českou televizi, vždyť já v neděli jdu i k tomu Moravcovi,“ řekl premiér s tím, že se změnil a je nad věcí.
  Andrej Babiš, Poslanecká sněmovna, 9.3.2018

 212. aleš

  @mulit

  dejte si to do Ústavy, že o parlamentu, vládě a prezidentovi nerozhodují volby, ale vaše demonstrace

  Proč dávat do Ústavy něco, co tam nechci? Demonstrace je vyjádřením názoru, řídí se zákonem č. 84/1990 Sb.

 213. Sind

  Proč se nechávat pořád vtahovat do diskuzí, které jdou zcela mimo mísu a navíc si melou svoje bezohledně stále dokola ?
  A zvládne to jeden člověk je-li dost sebestředný, bez vnitřní kázně a studu.
  Třeba by částečně pomohl filtr propouštějící maximálně tři ( čtyři ? ) příspěvky od jednoho diskutéra denně ?

 214. mulit

  Jo, tak Babiš si možná zkouší namluvit Fialu (ODS). Dělá tanečky. Ten člověk byl v KSČ od roku 1980 – 1989. Pak se dopařil k miliardám, jistě poctivou práci na tři směny. Pořád je pro mě ale Babiš menší zlo než pobožný demoblok KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a ODS. Pokud Babiš udělá koalici s ODS, rozpadne se mu klub. Takových 10 – 20 poslanců půjde pryč. A prezident je taky spíše proti tomu. Takže Babiš tancuje na všechny strany. Jednou ale dotancuje a bude se muset rozhodnout. Pokud se rozhodne pro pravici, nebude vládnout 4 roky. Spojení ANO a ODS nerozdýchají někteří poslanci ANO a někteří poslanci ODS. Mareček Benda, atd. Myslím, že současná Babišova prostituce, kterou předvádí, k ničemu není.

 215. aleš

  @mulit

  Mulite, chápej, kolik Babišovi dává EU na dotacích.

  Třeba teď…

  Šest tisíc toastových chlebů za hodinu bude brzy chrlit nová linka pekárny Penam, která spadá do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. A to díky 100milionové dotaci, kterou firma obdrží z fondů Evropské unie. Dotace pokryje čtvrtinu celé investice a podle konkurence pokřiví situaci na trhu. Informaci přinesl server ihned.cz.
  https://echo24.cz/a/S7yVB/pekarna-agrofertu-brzy-zaplavi-cesko-toasty-ziskala-na-ne-dotaci-100-milionu

  Už chápeš, proč Babiš nechce do koalice s KSČM a SPD? EU by mu mohla pěkně přivřít kohoutky penězovodů.

  Dneska máš mulite, špatný den. Vítězství levice se nekoná a nebude konat. Babiš miluje peníze nade vše.

 216. toli

  Má to jeden háček-echo 24 je proruský server a jak známo dotace EU nemohou získat soukromé firmy,proto je dnes obvinění za čapí hnízdo….. takže fake zpráva 🙂

 217. mulit

  Nemám dneska, Alešku, špatný den. A levice / pravice jsou vyčpělé pojmy. A Babiše znám. Vím, jak je napojený na EU a dotace. Je mi jasné, že s SPD do vlády nepůjde. Mně jde o zákony, které se týkají mě a mé rodiny, tedy inkluze, důchody apod. A v tom se shodne více stran ve sněmovně. Dále je tu shoda i pro zdanění církevních „restitucí“. Je mi jasné, že bude demoblok zase řvát.

  Ve sněmovně je 200 poslanců. Je nepopiratelný fakt, že se od posledních voleb výrazně proměnila.
  1. Je tam méně eurohujerů, než bylo v minulé sněmovně
  2. Je tam více lidí ochotných zvednout důchody
  3. Je tam spousta lidí proti inkluzi, více než v minulé sněmovně

  A tak bych mohl pokračovat. Já jsem nebyl zklamaný z voleb. Ty ano. Netvrdím, že nastane ráj, ale už se to zhoršovat nebude. Pro mě nejhorší strany – ČSSD a TOP 09 mají menší vliv. Bude v tomto volebním období méně eurohujerství, ve školství se to už zhoršovat nebude. Důchody budou zvedat od příštího roku. Moje mamka si polepší. Jsem rád. Babiš jí přidá více než ČSSD. Kdo je tu pravice a levice, dneska je všecko jinak. Z ČSSD se stala pobočka TOP 09. Nechci dál tady řešit politiku, mám naděje, že se to zlepší. Jsem relativně spokojený s tím, jak dopadly volby do sněmovny, jsem spojený s tím, jak dopadly volby prezidenta. Ten, kdo není spokojený, jsi ty. Takže sepisuj petice a demonstruj. Já nemusím.

 218. toli

  Já jsem také spokojený,jen si hlídám odkud ke mě přicházejí různé zprávy a co říkají.Katolíci tomu říkají rozlišování duchů 🙂 🙂

  A Babiš rozhodně s SPD opravdu nepůjde,zkurvil by si totiž image spojením s nějakými nácky.Některým Čechům by to určitě nevadilo,ale rozhodně by to vadilo Evropě.

 219. toli

  Jo a respekt jako vždy mluví pravdu,idiote 🙂

  Opakuji znovu že soukromé firmy nemohou získat dotace EU,tak leda podvodem (čapí hnízdo) nebo malé charitní projekty (dílny,kavárny kde pracují postižení) anebo přes zakázky státních institucí (třeba když stát zadá dálnici firmě Skanska)

 220. aleš

  @mulit

  Dále je tu shoda i pro zdanění církevních „restitucí“. Je mi jasné, že bude demoblok zase řvát.

  Mulite, tady jde o porušení smluv uzavřených státem. Může to dopadnout tak, že stát zaplatí navíc i soudní výlohy, případně úroky z nevyplacených peněz.
  Církevní restituce už byly před ústavním soudem. Ústavní soud je povolil.

  Vláda si je vědoma rizika, že navržené řešení může být napadeno u Ústavního soudu s ohledem na možný zásah do legitimního očekávání církví a náboženských společností, že jim bude stanovená náhrada vyplacena, aniž by tento příjem byl dodatečně snížen o daňovou povinnost. Nicméně vzhledem k pochybnostem o použitém způsobu výpočtu a výši finančních náhrad považuje návrh zákona za věcně správný. Děkuji.
  http://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/007schuz/s007029.htm

 221. toli

  Já jsem ti říkal že soukromé firmy mohou získat dotace jen pro státní zakázku.Pokud nějaká fabrika musí svojí výrobu udělat ekologickou tak je to vlastně na příkaz státu a dostane dotaci ovšem za přísných podmínek tedy že se kontrolují parametry výroby a z hlediska výstupů do okolního prostředí i ekologie.
  Už rozumíš blbče ?
  Ty firmy nedostávají dotace pro to aby si zvyšovali zisk.
  Ty firmy dostávají dotace pro to aby byla jejich výroba bezpečná pro okolí.
  Pokud chtějí nové mašiny a zařízení které slouží pro vyšší zisk tak musí použít komerční pujičku od banky,na to dotaci nedostanou.

 222. aleš

  @toli

  Pokud chtějí nové mašiny a zařízení které slouží pro vyšší zisk tak musí použít komerční pujičku od banky,na to dotaci nedostanou.

  Toli, jak jsem psal, nerozumíš tomu…

  produktová inovace – dotace podpoří podniky, které ukončily vývoj nového produktu s tržním uplatněním. Podmínkou je inovace vyšších řádů. Lze získat podporu na výrobní technologie, řídicí software či nezbytné stavební práce tak, aby mohla být zahájena výroba.
  http://www.oppik.cz/dotacni-programy/inovace

 223. toli

  produktová inovace – dotace podpoří podniky, které ukončily vývoj nového produktu s tržním uplatněním. Podmínkou je inovace vyšších řádů. Lze získat podporu na výrobní technologie, řídicí software či nezbytné stavební práce tak, aby mohla být zahájena výroba.

  Já mluvím o technologických inovacích,technologie mají být neškodné k enviromentálnímu prostředí a neškodné k lidskému zdraví.Babišovi je totálně u prdele jestli tě tráví nebo ne.Jenže stát respektive Evropská Komise po něm něco chce,je tedy spravedlivé aby se stát potažmo EU podílel na nákladech v zavádění nových neškodných technologií.A nám by to nemělo vadit,nebo snad rád žereš jedovaté potraviny,piješ jedovatou vodu a dýcháš jedovatý vzduch ?

 224. mulit

  https://www.lidovky.cz/dilny-ve-skolach-lobbisticky-hoax-a-navrat-do-dvacateho-stoleti-shoduji-se-odbornici-g3b-/zpravy-domov.aspx?c=A180305_120957_ln_domov_abi

  Je vidět, že to jde dobrým směrem. Jakmile dostal vládu člověk z praxe, nikoli teoretik, tak to jde dobrým směrem. Dílny měly svůj smysl. Manuální zručnost je třeba rozvíjet. Osahat si materiály a jejich opracovávání. Dále v dílnách někdy uspěli žáci, kteří třeba neprospívali v naukových předmětech. A tzv. odborníci už zase řvou. Nejsou to žádní odborníci. Jsou to ideologové. Spojeni s ČSSD a TOP09 a podobnými sektami odtrženými od reality života.

 225. aleš

  @toli

  No vidíš, kam jsme se posunuli od tvého původního tvrzení, že soukromé subjekty nemohou přijímat dotace.

  Dotaci můžeš získat dokonce na marketing:

  Hlavním cílem programu Marketing je podpořit efektivní prezentaci malých a středních podniků na zahraničních veletrzích a výstavách, kde mohou navazovat nová obchodní partnerství. Program Marketing pracuje do roku 2020 s celkovým rozpočtem blížícím se k 1,2 mld. Kč.
  http://www.oppik.cz/dotacni-programy/marketing

 226. toli

  No vidíš, kam jsme se posunuli od tvého původního tvrzení, že soukromé subjekty nemohou přijímat dotace.

  Vždy jsem tvrdil že soukromé subjekty mohou získat dotace pokud je to v zájmu státu (EU).Zisk majitelů soukromých subjektů NENÍ tím měřítkem pro získání dotací.Žel oligarcha Babiš je ve výrazném střetu zájmů,má vystupovat jako premiér anebo jako majitel Agrofertu ? 🙂 🙂

 227. Jiří Skřítek

  Opět něco k tématu, po politických výlevech. Neříkám, že nejsou důležitý, ono dost postižených sedí i v té vládě….
  Narazil jsem na tohle.
  https://www.youtube.com/watch?v=qTSpe_S050A&feature=youtu.be
  Zase jsem unešen lidskou naivitou. Nutno číst i komentáře.
  A i když mě někdy Grygar točí, tak tady mu dávám bod.

 228. Ateistický laik

  Já bych se z toho rozhovoru zaměřil na větu Grygara, že Věda a víra jsou dvě různé věci. A hned okamžitě bych zrušil teologické fakulty, protože tam se žádná věda nedělá, jed si tam církve vyrábí své klubové vedoucí. A to si přece můžou dělat za své (z členských příspěvků).

 229. ateista

  Tak jsem nahlédl na web placatá země a trochu ho pročetl. To je snad nejpádnější důkaz toho, jak je náboženství nebezpečné, jak devastuje mozek. Grygar v rozhovoru s tím experetm byl ještě příliš hodný, já bych byl zlejší.
  Nejen že nemá vyřešeno kam s Antarktidou a co je na pokrajích, aby se oceány nevylily někam, jeho důkazy vyvracející zakřivení Země jsou tak stupidní, až nemá cenu je komentovat.
  Kromě ČRo by měl vystoupit i v ČT. Tam bych si ho vychutnal.

 230. Jiří Skřítek

  Takovéto weby, by měli mít před načtením varování, jak cigára, nebo alkohol.
  Na 10 vteřin by mělo naskočit varování, že čtení může způsobit trvalou duševní újmu.

 231. mulit

  Tak když bude pokračovat inkluze, tak se budou učit i děcka na základce, že Země je placatá. Aby to pochopili všichni, i ti méně nadaní, retardovaní. Jim se přizpůsobí vzdělávací obsah i forma. Už se to děje.

  Nejvíc devastují mozky současní experti šířící ideologii EU. To je současný trend.
  1. Inkluze. Retardovaní mezi průměrnými a nadprůměrnými a svět se točí kolem retardovaných a celá třída je zařízena pro ně. Toto je příkaz z EU.
  2. Snížení nároků, aby čím jak největší část populace měla maturitu. Pokud možno každý. Toho se dá dosáhnout jen tak, že se drasticky sníží nároky a redukuje se vzdělávací obsah. Dále aby měla velká část populace VŠ, opět leda tak, že se výrazně sníží vzdělávací obsah i nároky. Toto je příkaz z EU.
  3. Menší důraz na přírodní vědy, ale důraz na humanitní část výuky, zejména jazyky – aby každý uměl anglicky, údajně aby se dobře domluvili, ve skutečnosti je cílem unifikace evrop. obyvatelstva, jedna řeč, jedna měna, jeden světonázor, cílem je výroba unifikovaného Evropana.
  4. Ideologie ve školství, multikulturalismus, už začínají rozvážet na školy nástěnné mapy, kde jsou zobrazeny postavičky dětí, každé dítě má jinou barvu pleti, musí být povinně i jedno dítě černé na každém obrázku. Staré výukové nástěnné obrazy a mapy, kde byly jen bílé děti, se likvidují.

  Takže školství bude produkovat stále více lidí, kteří budou tvrdit, že Země je placatá, ale budou to umět říct anglicky a nasadit si u toho masku černocha.

 232. Vaclav B.

  Ředitel Čt právě obhajuje v Hyde parku ty sračky, které Čt vysílá. Neomarxismus, multikulturalismus a katolicismus v jednom. O analýze FSV nemluví. To bude tím, že už čeká, až ji zpochybní nějaký sluníčkář. Že zvýhodňují věřící je fakt. Že nemluví kriticky o islámu a migraci také. Bohužel si obyčejný ateista nemůže udělat analýzu celkovou, jen zběžnou, ale vidět to je. Za 100 000 korun bych jim udělal podrobnou analýzu, že by se divili.

 233. Jiří Skřítek

  Takže školství bude produkovat stále více lidí, kteří budou tvrdit, že Země je placatá, ale budou to umět říct anglicky a nasadit si u toho masku černocha.

  Je to smutný, ale opět mě to pobavilo.
  Možná si budeme muset zvykat, že smát se v budoucnu budeme jen smutným věcem….

 234. mulit

  Miroslav Šimek by to řekl ještě peprněji. Škoda, že už nežije a jeho pořad v TV. Byla to dobrá satira. Ta tu chybí. Pro mnohé mladé to byla jediná příležitost, jak se seznámit s jinými názory, než je bombarduje mainstream. Šimek nebyl jenom vtipný, ale i velice moudrý. A původně to byl taky kantor. Měl jsem ho rád. Podobně jako Wericha. Oba byli géniové zkratky. S politiky netančím. Válka je vůl.

 235. aleš

  @Vaclav B.

  O analýze FSV nemluví.

  Tuto analýzu zpochybnila sama RRTV, která vykonává dohled na televizním a rozhlasovým vysíláním. Tak se tou analýzou raději moc neohánějte. 🙂

 236. mulit

  Před chvíli na ČT24 asi 15 min propagandy proti Rusku, že nás chce zničit. Události, komentáře. Jsou to buď blázni, nebo mají za úkol udržovat v populaci pocit, že Rusko nás chce ohrozit, aby mohli dávat více peněz na zbrojení a utáhnout šrouby v rámci NATO i EU.

  „Největším obchodním partnerem Ruska je EU, kam míří 52 procent jeho exportu, z čehož asi 80 % tvoří energetické suroviny. Na ruském dovozu se EU podílí 44 %.
  Největším investorem v Rusku je EU, tři čtvrtiny přímých zahraničních investic pocházejí ze zemí EU.“
  http://www.investicniweb.cz/news-2014-12-17-ruska-ekonomika-stoji-na-prijmech-z-energetickeho-sektoru/

  Je absolutní nonsens, aby Rusko mělo zájem na kolapsu Evropy. Naopak Rusko potřebuje Evropu v dobré platební kondici. Rusko žije z peněz z prodeje ropy a plynu. Rusko je pupeční šňůrou = ropovody, plynovody a penězovody spojeno s Evropou. Ale to se v České televizi prostě divák nesmí dozvědět. Budou do omrzení každý den vysílat propagandu, že Rusko nás chce zničit. Proto říkám, že Česká televize není svobodná organizace, ale má za úkol vysílat propagandu. Vytrvale, systematicky masírovat obyvatelstvo. Každý den, hodinu za hodinou.

 237. mulit

  A na Slovensku padla vláda. Majdan se podařil. Bude nastolena více pro EU a pro migranty vláda. O totéž usilují i u nás. Mimochodem jak v těchto otázkách, tak v otázce Ruska, atd, mají Česká televize, TOP 009 stejný názor a je to i ve shodě s Kiskou, atd. Jsou pořád ty stejné síly, ať se v tom státě jmenují jakkoliv. Prostě země Visegrádu zlobily a je třeba je Euronormovat. Nedivil bych se, kdyby to bylo řízeno zvenčí. A neplatí to jen pro nás. Ve Francii je Marine le Pen stíhána za to, že na facebooku sdílela fotku zvěrstev, které páchají islamisti.

  https://zpravy.idnes.cz/marine-le-pen-francie-trestni-stihani-dwt-/zahranicni.aspx?c=A180301_140740_zahranicni_kha

 238. mulit

  Vlastenecké síly jsou v Evropě tvrdě pronásledovány. Je zde abnormální snaha po unifikaci, dále někdo má eminentní zájem o islamizaci a multikulturní rozvrat Evropy. Toto nejsou náhody. Na pohádky nevěřím. Tak velké věci se nikdy nedějí náhodou. Náhodou možná spadne lístek ze stromu, ale miliony lidí se nevydají na pochod náhodně. A náhodně se neděje pronásledování vlasteneckých politiků. Naopak děje se to řízeně, synchronně. Nevěřím na duchovní síly, spousta křesťanů věří, že to je příprava na antikrista, to je samozřejmě konspirace, ale logicky v tom musejí být něčí ekonomické zájmy a možná utopistické ideologické zájmy.

 239. mulit

  ČT by mohli přejmenovat na Vysílá Brusel.

  Mimochodem jak je vysílána propaganda proti Orbánovi a proti Polákům, páč ti zlobí nejvíce, to taky musí každého trknout, že si tam lidi zvolili ve svobodných volbách nějaké vlády a jak strašlivě se výsledky svobodných voleb nelíbí činovníkům v Bruselu. Ale Maďaři i Poláci byli vždycky více svébytní. Více vzdorovali jak Sovětskému svazu, tak nyní EU. My jsme se spíše kurvili. Jak s Ruskem, tedy přesněji SSSR, tak nyní s EU. Ale dělala to vždycky Praha. Praha udělala proruský komunistický převrat v 48. roku a Praha je nyní na tom přesně opačně. Chce se kurvit s Bruselem zatímco většina republiky je zdrženlivější. Praha je ten vřed. A všichni ti umělci, co nyní podporují EU, TOP 09, ČT a další média, atd. – to je všecko Praha, to je přesně to, o čem mluvím. To jsou ti, co v 48 recitovali ruské básně.

 240. toli

  @Mulit

  Záchvate,už ti tady více lidí říkalo ať sem netaháš politiku protože je tady více lidí různého politického přesvědčení.Život se netočí jen kolem migrace postižených Alláhem.A co se týká Polska,tak říkám že já bych Kachnu a jeho PiS také eliminoval.Ty by jsi chtěl žít v zemi kde je absolutní zákaz potratů,zákaz nedělního prodeje aby se lidé vrátili do kostelů (btw tímto se inspirovaly Kristovy kurvy v českém parlamentu a předkládají návrh zákazu prodeje o všech svátcích).Destrukce soudního systému v Polsku,a mohl bych pokračovat .Já bych v takové totalitní zemi pod pláštíkem křesťanství opravdu žít nechtěl.Samotným Polákům se přestává líbit co si zvolili,mají šanci to za pár let změnit.Ono to šlo říci jednou větou-máš příliš zúžené vidění jen na migraci a inkluzi a pokud vím tak Babiš se o úpravu inkluze zajímá a jeho postoj k migraci je znám.Je výhoda v tom že Babiš se bojí veřejného mínění,bojí se jako podnikatel i jako politik.Jako podnikatel je závislý od prodeje svých produktů a jako politik je závislý od hlasu lidu.Stačí aby ulice zařvala a Babiš okamžitě obrací názor aby se nepřestal líbit.Toho lze velmi dobře využít.

 241. mulit

  Tlaky na unifikaci členských států musejí mít nějakou příčinu. A jenom ekonomické zájmy to nemohou být. Páč ekonomicky už je to provázané zcela. Nejsou ani hranice, nejsou cla, dováží se produkty sem a tam po celé EU. Dokonce části jednotlivého spotřebního výrobku se skládají z různých dílů vyrobených v různých zemích. Různé řetězce působí ve všech zemích. Máme tady vlastníky ze západní Evropy. Přerozdělují se velké objemy peněz, jsou tu dotace apod. Více provázané už to ani být nemůže. Takže ekonomika není ten důvod. Je v tom ideologie. Proto se zaměřili na školství a média. Hlavně Němci a Francouzi chtějí řídit celou Evropu. Vždycky to tak měli. Kdo byl výbojný a chtěl ovládat druhé? Napoleon, Hitler. Už tehdy byly snahy po unifikaci a ovládnutí jednou vládou celou Evropu. A vždycky to skončilo tím, že začali sahat na Rusko, ale tam narazili. Rusové jsou neporazitelní. Nikdy nikým nebyli poraženi, vždycky každého vyhnali, kdo chtěl jejich zemi obsadit. Vyhnali Napoleona, vyhnali Hitlera. Dneska je situace, kdy se francouzský Napoleon spojil s německým Hitlerem a vymyslel EU. Je to jistě metafora, hyperbola, ale něco na tom je. EU = spojení německého Hitlera s francouzským Napoleonem. A kolem toho se přidružily další satelity. A právě proto se trhli Britové, páč ti měli vždycky ostrovní svobodnou mentalitu a evropské totality jim nikdy nevoněly.

 242. mulit

  Moje psaní je mírně vyhraněné, abych nutil k přemýšlení. Nemusí se likvidovat EU, stačí když se zreformuje v tom směru, že přestane tlačit na unifikaci každé oblasti a jednotlivé regiony budou vyvažovat tlaky z centra. V4 by se mělo spojit, přibrat ještě Rakousko udělat V5 a na půdorysu bývalého Rak-Uherska tvořit svébytný celek.

 243. toli

  Moje psaní je mírně vyhraněné, abych nutil k přemýšlení

  No to se ti právě nepovede protože zde jsou dospělí lidé s až na pár pobožných vyjímek celkem zdravými mozky.Ti lidé už mají své názory dávno utvořené na základě svých zkušeností a dle typu vlastního vnímání..

  Rakousko do V4 ? Nebuď hlupák,pro Rakušany jsme méně vyspěli a v podstatě méněcenní,rozhodně by na tom tratilo kdyby se trhlo od Německa a vstoupilo do koalice s námi.Navíc s Němci ho spojuje společná řeč a společná historie.Rakouští aristokraté včetně císařů si vesměs vybírali manželky u svých západních sousedů (třeba Sisy).Rakousko mělo vždy přezíravý vztah k Čechům,zrovna teď dávají seriál F.L.Věk,tak se koukej jak pro rakouského císaře bylo značně problematické ne-li nepřijatelné nechat se korunovat v Praze.

 244. mulit

  V Rakousku dopadly volby jinak, než si činovníci v Bruselu přáli. V tom je nám to podobné. A je už jen na nich, zda půjdou jenom s Němci, nebo to budou vyvažovat spolupráci s V4.

 245. toli

  Pochopitelně že půjdou s Němci,vždyť je to v podstatě jeden národ a němečtí Němci mají páky jak učinit rakouské Němce v případě potřeby poslušnými.
  Já bych měl také problém jít s nádeníky,služkami ,čeledíny a řemeslníky.Polovina Vídně má příjmení českého původu protože to jsou potomci těch nádeníků,služek,čeledínů a řemeslníků.Vztah Rakušanů k Čechům je ve Švejkovi,Hašek ho tam popsal velmi dokonale a plasticky.

 246. mulit

  A o to více nechápu, proč bychom měli lézt do análu Germánům, když je tolik jiných národů na světě.

 247. toli

  A o to více nechápu, proč bychom měli lézt do análu Germánům

  A kdo tvrdí že bychom měli lézt do análu Germánům ?
  Pravdou je že Češi vždy někomu lezli do prdele,je to náš národní sport.A žel Česko se nachází mezi Ruskem a Germánií,takže si můžeš vybrat směr jakým polezeš 🙂

 248. Jiří Skřítek

  Co mi to připomíná….. Aha! Jeden otvor, mezi dvěma vylučovacími!

 249. Jirka Os

  Existence nevěřících lidí je pro náboženské duchovní tisíciletá prohra. Oni se po celé lidské dějiny proto snaží šířit náboženství všemi dostupnými prostředky, dokonce i extrémními. Věda náboženství zabíjí, ale za to věda nemůže, není to její vina. Protože pravda obecně zabíjí lež.

 250. Egon

  nesnáším když se mne někdo zeptá jestli věřím a když jako obvykle řeknu ne ý přece v něco věří.nemusíma mi namítne no musíš věřit každy v něco věří.nemusím a basta házím na to salám jde to mimo mně to může říct jen kretén že musím věřit.toto ne vždycky nasere příšerně

 251. Egon

  tak si přeji aby křestanství pošlo na ůbytě co by dělali křestané no co?církve prázdné nikdo nedá do kasičky vždyt by nemněli ani na opravy kostelů a evangelici by nemněli na nájem.kdysi říkal jeden pastor lidi ještě poznají boha.nemám obavy to se nestane sedí jak piča v nebi a je mu dobře.teda myslím si kdyby byl bůc náš stvořitel dá dávno bychom to poznali něco by nám chybělo nebo někdo a on by si nás už dávno vzal k sobě žádný otec leda tak nějaký cizák kdoví odkud.

 252. Tonda Vlas

  Americký evangelikalismus je stejně militantní, možná že ještě militantnější než islám. Naštěstí křesťané tohoto typu nehrají v Evropě podstatnou roli, jsou tu ale jsou tu také.

Komentáře nejsou povoleny.