V Bangladéši byl pobodán sekulární spisovatel Zafar Iqbal. “Je to ateista a nepřítel islámu,” hájí se útočník

Autor | 29.03. 2018

Před třemi měsíci jste si na našem webu mohli přečíst zprávu o tom, že v Bangladéši zadrželi a uvěznili Asada Noora, sekulárního blogera, který se provinil “urážkou islámu”. Mnoho času neuběhlo, a v Bangladéši, kde bylo mezi lety 2013 – 2016 zabito 11 sekulárních a ateistických blogerů a několik dalších jich bylo zraněno, se odehrál další incident. Incident, při kterém tentokrát opět tekla krev. Útok se odehrál začátkem března ve městě Sylhet na severovýchodě Bangladéše, a to přímo v univerzitním kampusu Shahjalal University of Science and Technology. Jeden z nejvýznamnějších bangladéšských spisovatelů, profesor informatiky a zároveň i sekulární aktivista Zafar Iqbal, zrovna přednášel řeč týkající se vědeckého festivalu organizovaného univerzitou, když v tom byl napaden.

Pokus o Iqbalovu vraždu byl mimořádně zbabělý – útočník k nic netušícímu Iqbalovi přistoupil zezadu, a zatímco Iqbal mluvil ke studentům, útočník jej několikrát zasáhl do oblasti hlavy. “Byl zasažen do hlavy a silně krvácel,” uvedl k útoku mluvčí policie. Útočník, později identifikovaný jako 24letý Fayzur Rahman, byl na místě zadržen a bangladéšské policii se již podařilo zjistit jeho motiv, který nebyl nijak překvapivým. Podle Rahmana byl napadený spisovatel “ateistou a nepřítelem islámu” a proto na něj musel zaútočit.

Stejně jako mnoha dalším bangladéšském sekularistům, i Iqbalovi bylo před útokem dlouhodobě vyhrožováno. A v Bangladéši bohužel platí, že tento typ výhrůžek je jen málo kdy planý. Jednou z posledních výhrůžek, kterou Iqbal obdržel, byla sms zpráva ve znění: “Ahoj nevěřící! Již brzy tě uškrtíme.” Forma útoku nakonec byla poněkud odlišná, Iqbal však měl i tak štestí, že útok nožem do oblasti hlavy přežil.

O výhrůžkách podrobněji informuje bangladéšský server Dhaka Tribune, dle kterého útok na Iqbala nebyl žádným překvapením. Dhaka Tribune profesora Iqbala vykresluje jako hlasitého zastánce vzdělání, vědy a racionalismu, stejně jako velkého humanistu a sekularistu, který se nebál své názory veřejně hájit, čímž si vysloužil pozornost islamistů. Článek také připomíná, že Iqbal spolu s dalším profesorem, Hasanem Azizulem Haquem, byli organizací Islami Chhatra Shibir označeni za ateisty a nepřítele islámu již v roce 2006. Jedna z posledních hrozeb od nějaké konkrétní skupiny pocházela z roku 2016 a autorem byla organizace Ansarullah Bangla Team, který vyhrožovala jak Iqbalovi, tak jeho ženě. Ta v říjnu 2016 obdržela sms ve znění: “Vítej na špici našeho seznamu! Tvůj dech se může zastavit kterýmkoliv okamžikem!”.

K útoku se vyjádřila také bangladéšská premiérka Sheikh Hasina, která útok odsoudila jakožto “práci náboženských fanatiků”. Od bangladéšské premiérky však zní odsouzení těchto útoků poněkud trpce. Před několika lety, po vražedném útoku na jednoho z ateistických blogerů, se Hasina vyjádřila následovně: „Není přijatelné, aby kdokoliv psal něco, co by poškozovalo náboženské city druhých. Pokud kdokoliv užívá špinavých slov vůči náboženství, proč bychom to měli tolerovat. Kritizovat náboženství není součástí svobody projevu.“

Zafar Iqbal po útoku.

Se zajímavou informací přišel také web Al-Jazeera. Asif Shibgat Bhuiyah, bangladéšský bloger “z druhé strany barikády”, který je v zemi znám například svou obhajobou islámského modelu školství, pro Al-Jazeeru uvedl, že v Iqbalových knihách “často vousatí či zbožní muži reprezentují zlé a špatné lidi či vyloženě padouchy.” Řada Iqbalových sci-fi knih byla určena pro děti a Bhuiyah, stoupenec islámského školství, které ze své podstaty jistě vůbec není propagandistické, tak v Iqbalových knihách spatřuje propagandu. “Lidé očekávají více racionální a nestranný přístup od vzdělaného a schopného člověka jako je Iqbal,” uvedl Bhuiyah.

Závěrem je třeba dodat, že není jasné, zdali Iqbal je či není ateistou. To však ve výsledku vůbec není důležité, podstatné je totiž to, že je vášnivým obhájcem sekulárních hodnot, který se nebojí své postoje veřejně obhajovat. Iqbal byl již 14. března propuštěn z nemocnice, a na adresu útočníka uvedl, že na něj není naštvaný, ale že je mu jej spíše líto. Členům organizací, které mu vyhrožovaly, pak vzkázal: “Pokud máte nějaké pochybnosti o tom, co si ve skutečnosti myslím, přijďte za mnou a můžeme o tom diskutovat. Své zbraně ale nechte doma. Korán jsem s hlubokou koncentrací četl několikrát od začátku až do konce.”

8 thoughts on “V Bangladéši byl pobodán sekulární spisovatel Zafar Iqbal. “Je to ateista a nepřítel islámu,” hájí se útočník

 1. xjur

  Ad:
  “Dhaka Tribune profesora Iqbala vykresluje jako hlasitého zastánce vzdělání, vědy a racionalismu, stejně jako velkého humanistu a sekularistu”

  Toto je presne to, co vadi poboznym na celem svete nejvic.
  At uz v Africe, Bangladezi, Americe ci v Evrope. Ukazuje to na destruktivni vliv nabozenstvi na vzdelani, socialni vztahy, hospodarstvi a na zivotni uroven.

  Pokud budeme pobozne podporovat tzv. restitucemi, propagandou ve sdelovacich prostredcich a pod – klesneme na uroven Bangladeze resp. Afriky. Mozna ne hned, ale nezadrzitelne.

 2. toli

  Zrovna dnes mi je z ČT na blití.Je zelený čtvrtek a televizním křesťankám vlhly vzrušením kundy když mohly divákům vysvětlit co to znamená ,jaké jsou zvyky na zelený čtvrtek a jakou barvu mají dnes ornáty,to vše vysvětlovaly každou půlhodinu.Dále jsme se dověděli že Vatikán vydal souhlas s blahořečením jakéhosi starého jihočeského šulina…Tento víkend budou na mé obrazovce dokumentární pořady zahraničních televizí .O křesťanskou propagandu opravdu nemám zájem.

 3. Ming Zi

  @toli
  “O křesťanskou propagandu opravdu nemám zájem.”

  Já taky ne. Předmětné pořady z toho důvodu nesleduju a jsem v klidu. Tak vocogo? 🙂

 4. toli

  Já taky ne. Předmětné pořady z toho důvodu nesleduju a jsem v klidu. Tak vocogo

  VOCOGO ? O to že ty sračky míchají do běžného zpravodajství a na čt 24 opakují každou půlhodinu.Mě opravdu nezajímá proč je zelený čtvrtek zeleným čtvrtkem a který další šulin bude svatým….

 5. A. S. Pergill

  @Ming Zi Jde o to, že lidé nevymozkovaní křesťanským hovadstvím jsou nuceni tyhle hovadiny financovat povinným placením televizních poplatků. Proto podporuji kohokoli, kdo “veřejnoprávnou” televizi a rozhlas zruší, ať si na to ti bezmozci vybírají po kostelích.

 6. Pingback: V Bangladéši byl zastřelen sekularista Shahzahan Bachchu | Ateisté ČR

 7. Pingback: Bangladéšský sekularista Asad Noor byl propuštěn z vězení. Prozatím | Ateisté ČR

 8. Pingback: Islám je nejhorším náboženstvím, ateisté musí žít v Bangladéši v neustálém strachu, tvrdí bangladéšský sekularista Asad Noor v rozhovoru pro Ateisty ČR | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.