V Bangladéši byl zastřelen sekularista Shahzahan Bachchu

Autor | 30.06. 2018

Bangladéš loni zažila suchý rok. Rok 2017 byl totiž v Bangladéši poprvé po čtyřech letech rokem, kdy v této zemi nebyl zabit žádný sekularista či ateista. To samozřejmě neznamená, že by se sekularistům náhle v Bangladéši začalo žít dobře – o jejich životy bylo usilováno i v předchozím roce, na rozdíl od předchozích čtyř let se však loni žádného nepodařilo usmrtit. Kupříkladu ateistický bloger Asad Noor tak byl loni v prosinci za své články, ve kterých mělo docházet k „urážce islámu“, „jen“ zavřen do vězení a momentálně mu hrozí až 14 let odnětí svobody. O to, aby letošní rok nebyl v Bangladéši opět suchým rokem, bylo málem postaráno již v březnu, kdy byl pobodán sekulární spisovatel Zafar Iqbal. Ten však z útoku nakonec vyvázl relativně dobře a po pár týdnech opustil nemocnici. Definitivum toho, že nehrozí, aby v Bangladéš zažila dva po sobě jdoucí roky, kdy zde nebude zabit žádný sekularista, tak příšlo až nyní, v červnu, kdy byl zastřelen ateista, sekularista, spisovatel a knižní vydavatel Shahzahan Bachchu.

Bachchuovi, který náboženství kritizoval i skrze své facebookové příspěvky, bylo smrtí vyhrožováno již v průběhu roku 2015. Jeho manželka tehdy uvedla, že výhrůžky prvně ignorovali, avšak poté, co byli zabiti ateističtí blogeři Washikur Rahman Babu a Ananta Bijoy, začali mít strach. Sám Bachchu proto často měnil místa, kde přespával, aby tím ochránil sebe i svou rodinu.

Bachchu byl zabit v pondělí 11. června a zřejmě poslední výhrůžku obdržel zhruba týden před svou smrtí, jak policii sdělila jeho manželka. Pro server Dhaka Tribune se vyjádřil také jeden z Bachchuových přátel, který si přál zůstat v anonymitě. Ten uvedl, že Bachchua dlouho upozorňoval, že jeho jméno je na „hit listu“ extremistů, Bachchu na to však, možná pod vlivem toho, že mu bylo vyhrožováno již od začátku roku 2015, nebral zřetel.

Osudným se mu tedy stalo až pondělní odpoledne 11. června. Dle dostupných informací seděl Bachchu před stánkem s čajem a vychutnával si svůj šálek, když v tom na místo dojelo několik ozbrojenců na motorkách, kteří zahájili palbu. Bachchu byl na místě mrtvý. Celý incident se odehrál v Bachuchuově rodné vesnici Kakaldi, která leží nedaleko hlavního města Dháka. O Bachchuově smrti informovala na Facebooku také jeho dcera, Durba Zahan, která je taktéž ateistka. Napsala pouze stručně: „Můj otec Shahzahan Bachchu je mrtvý. Zabili jej dva muži. Přímo v naší vesnici.“

Pro sekulární scénu v Bangladéši je tak smrti Shahzahana Bachchua další velkou ztrátou. Od roku 2012 do dnešního dne zde bylo zabito již 12 sekularistů, mnoho dalších bylo pří útocích zraněno a několik dalších je zavřených ve vězení. Není proto divu, že mnoho bangladéšských sekularistů ze strachu o svou bezpečnost zemi opustilo. Za všechny jmenujme například Mishu Dhara, o jehož příbehu jsme Vás na našem webu informovali.

Bachuchu byl však pro bangladéšský sekularismus důležitý nejen tím, že sám jako ateista obhajoval sekularismus a liberalismus a byl autorem mnoha textů na toto téma, ale také tím, že byl majitelem knižního vydavatelství Bishaka Prakashani, které pravidelně vydávalo knihy bangladéšských sekulárních, humanistických a volnomyšlenkářských autorů. S jeho smrtí je tak Bangladéš o mnoho chudší, což se však ostatně dalo říct i po smrtích ostatních zabitých bangladéšských sekularistů.

Probíhající vyšetřování mezitím odhalilo, že za Bachchuovu smrt je zodpovědná muslimská extremistická organizace Jamaat-ul-Mujahideen Bangladesh, jejíž vůdce Abdur Rahman byl minulou neděli zadržen a zároveň se přihlášil k odpovědnosti. Sám Rahman však do vězení nenastoupí, jelikož už je po smrti. Zemřel při přestřelce mezi policií a dalšími členy jeho organizace poté, co doprovázel policii při jejím pokusu zadržet jednoho z jeho kompliců.

Spravedlnosti tak v tomto případě bylo – alespoň částečně – učiněno za dost. To však nic nemění na tom, že Bangladéš pro ateisty a sekularisty zůstává krajně nehostinným a nebezpečným místem.

25 thoughts on “V Bangladéši byl zastřelen sekularista Shahzahan Bachchu

 1. Václav B.

  Děkuji za tento článek, je vidět, že zdejší homoateisty zajímají víc jiné věci než tyto důležité zprávy, ale mě zajímá víc toto a zdá se mi to i důležitější. Díky Honzo. Dobrá práce. Zatím.

 2. Honza Werner Post author

  Díky. Jsem toho názoru, že na tyto věci je třeba upozorňovat. Ateisté a sekularisté v zemích jako je Bangladéš jsou doslova ve frontové linii.

 3. toli

  Jejich země,jejich pravidla.Migrantům nadáváme že se nechtějí přizpůsobit kultuře zemí které je přijaly a muslimům v muslimských zemích nadáváme že nechtějí přijmout evropské hodnoty.Přijde mi to jako poněkud schizofrenní přístup.Že tady budeme podepisovat petice o stošest a budeme si myslet že tím zlidštíme svět islámu je stejně tak naivní představa jako kdyby jsme si s Mulitem mysleli že vybudujeme svět kde budou mít všichni rádi buzeranty 🙂

 4. Honza Werner Post author

  Slogan „jejich země, jejich pravidla“, je dost nesmyslný. Lze tím omluvit naprosto jakékoliv zvěrstvo, včetně holocaustu.

 5. toli

  Přesto ten slogan uplatňujeme i tady a uplatňujeme ho i na dovolené v arabských zemích-přizpůsobujeme se jejich kultuře.Hitler si mohl v Německu dělat co chtěl a Židé mohli z Německa utéct.Osudovou chybou Hitlera bylo to,že napadl jiné státy a holokaust přenesl mimo německé území.
  Nezlob se na mě,ale ateista v islámu mi přijde jako malé dítě co neustále sahá na rozžhavenou plotnu.Co si o takovém dítěti myslíme ? Inu že je blbé.
  Moc Islámu lze zničit jedině zevnitř a jedině krvavě.Takové francouzské Vendee v Saudské Arábii potažmo celá francouzská revoluce v Saudské Arábii.Islám je totiž vždy navázán na vládnoucí kliku,stejně jako byla kdysi navázána ŘKC na evropské trůny.Jenže to by museli Arabové nejdříve chtít dělat si doma revoluci.A konkrétně Saudi nemají důvod svrhnout svého krále a své imámy. Mají se jak prasata v žitě,nic je netlačí do revoluce. Možná by šlo využít vzájemnou nenávist Šíítů a Sunnitů,jenže to je jak vyhánět čerta ďáblem.Co je lepší Saudská Arábie nebo Irán ?

 6. A.S.Pergill

  @Honza Werner
  „Jejich země, jejich pravidla“ v zásadě platilo až do dosti nešťastného Norimberského procesu, který byl pod silným vlivem antidemokratických sil (Němci měli být potrestáni, i třeba daleko drsněji než byli, ale nemělo to mít charakter regulérního soudu, už proto, že regulérnost stejně dodržena nebyla). Právě odtud se vede linie, do dnes progredující, vedoucí k tomu, že „právo“ má ten, kdo má větší klacek (jak tomu bylo i za opolidí).
  Důsledkem je právě zavádění šaríje v do té doby civilizovaných státech (jako je Velká Británie, Německo nebo Švédsko atd.), patří sem i nijak neřešená fatwa nad Rushdiem (pokud by na Teherán druhý den padla atomovka, mnoho věcí by nyní bylo podstatně jednodušších) a mnoho dalšího.

  A v zásadě tato selhání ani nijak nepomohou muslimům, protože normální lidé jsou stále naštvanější a výsledkem může být i nějaké jejich vyhnání / vybití, pokud to naštvání překročí mez uříditelnosti (asi jak tomu bylo v květnu 1945 u nás vůči Němcům, ale v daleko větším měřítku a daleko drsnějšími způsoby).

 7. Honza Werner Post author

  Takže existence protirouhačských zákonů a zákonů kriminalizujících urážku náboženského cítění atp. nás má nechávat chladnými?

 8. Václav B.

  Mrtvička (to slovo pro toliho se mi moc líbí, zabírám si ho) zase uplatňuje dvojí metr: svoje homouše podporuje nahlas, ale u ateismu zase platí to jeho „nic nemá cenu, zůstaňme sedět na zadku, to je nejlepší“ (hlavně pro kryply s mrtvicí). Jinak tedy podle toliho je dobře, když v Čečně a Rusku zabíjejí buzny. Jejich pravidla, jejich země. U nás ve středověku by to platilo podobně. Vlastně ještě nedávno, za Hitlera třeba.

  Ne, pokud chceme po celém světě uplatnit naše pravidla a lidská práva, tak se musíme snažit. Přece se nebudeme dívat, jak tam provádí genocidu našich bratrů ateistů a ženský tam žijí jako ve středověku.

  My od nich chceme, aby se podle našich pravidel chovali nejen zde, ale i tam a je to tak správně, protože naše pravidla jsou objektivně lepší (ano, zastávám objektivní morálku, částečně).

  Ale co čekat od homouše, který žil se ženou, než debilní kecy? On opravdu nerozezná ani muže od ženy, jak tu psal Kája. Eurobolševik a jeho multikulti sny. Ať s tím táhne na gay seznamku. Stejně patří a tam a ne sem.

  Nashle a po prázdninách. 🙂

 9. A.S.Pergill

  @Honza Werner
  Pokud budou takové zákony platit ve státech, které se prohlašují za civilizované, tak v podstatě nic nezmůžeme, protože i ten největší blb z těch necivilizovaných se bude na tyto státy odvolávat.
  Navíc „protirouhačskou“ legislativu podporuje i OSN (což je logické za situace, kdy v ní početně převažují teroristické a islámistické státy), takže by to chtělo něco na způsob Trumpova odchodu z UNESCO a přiškrcení plateb do OSN jako celku – my tyto organizace v podstatě na nic nepotřebujeme.

 10. ateista

  @toli
  Jejich země,jejich pravidla.

  Samozřejmě proti islámské orientaci a platnosti islámských zákonů v oněch zemích nic nezmůžeme, ale upozorňovat na bezpráví a používat nátlakové metody, jak o nich hovoří a.s.pergill je nutné. Zapomínáte na jednu věc. Bůh a náboženství je podvod a to platí ve všech zemích a na všechna náboženství. Kde a jakou moc má klér je jiná věc. I u nás, rádoby ateistické zemi, po roce 1989 získala řkc neskutečnou moc. A věřící spiklenci ve vládě a PS ji podpořili peněžními a majetkovými dary. To je zločin, za který by měl Nečas sedět na doživotí.
  Žádný normální člověk boha, náboženství ani církev nepotřebuje. Ani v islámských zemích. Tam ale náboženství pomáhá udržovat moc lidí, kteří si sílu náboženství uvědomují. A každý ateista, ať tady nebo tam, moc kléru ohrožuje.

 11. Václav B.

  Tady se teď nebavíme o prostředcích, ale o tom, že je dobré podporovat naše lidi tam u nich. Lidi stejného či podobného smýšlení. Těch prostředků může být více, ale cíl je dobrý, dostávat lidi jako jsme my u nich k moci. Postupně, v řádech mnoha let a desetiletí. Podporovat je musíme, ať si Mrtvčika plácá co chce. Tak zatím…

 12. A.S.Pergill

  V podstatě je jistě správné podporovat protináboženské „disidenty“, ale nesmíme si od toho moc slibovat. Daleko důležitější by byl nějaký plošný rozklad tamních společností. Konec konců, rok 1989 nevyvolali disidenti, ale rozklad socialistické společnosti.

 13. toli

  Jo,jen je tam podporujte,o to snadnějším cílem budou pro teisty ,když upozorníte na konkrétní jedince.A hlavně nezapomínejte že se s nimi nebudou srát tak jako naši soudruzi s našimi disidenty.muslimové nepoužívají rukavičky.

 14. A.S.Pergill

  @Václav B.
  Pokud naší vinou dospějí imámové k závěru, že námi podporované osoby představují pro jejich moc riziko, tak je zlikvidují. To nejsou civilizovaní lidé, kteří mají jakési zábrany, ti nemají absolutně žádné a podle toho je třeba s nimi jednat. Husák byl do značné míry na západních zemích závislý (ono to „mírové soužití zemí s různými politickými systémy“ mělo působit opačně, ale pak se to nějak zvrtlo do závislosti těch socialistických na demokratických), takže nemohl Havlovi udělat všechno, co chtěl.

 15. Václav B.

  Ten stát je bude muset začít chránit víc, protože jinak budou třeba sankce a další tlak a to si nemůže Bangladéš ekonomicky dovolit, proto by nátlak samozřejmě fungoval. Ne na ty obyčejný teroristy, ale na vedení státu ano. A obyčejní teroristé je tam zabíjejí už dnes i bez podpory Západu, jak vidíš…

 16. toli

  @Aspergill
  Moje řeč,navíc oni velmi dobře vědí že jsme na nich závislí ( ropa,plyn )Proto Amerika používá dvojí metr aneb přední obránce lidských práv nevidí co se děje u Saudů.
  Kdybychom se chovali k jejich disidentům tak jako se choval Západ k našim disidentům tak je pouze zviditelníme a tím pádem je vlastně zabijeme.Nemusela by to být ani represe ze strany státu.Stačí soused-fanatický vyznavač Alláha a je vymalováno…..

 17. Václav B.

  To je nutný si uvědomit, tak hloupýho člověka jako ty jsem v životě osobně nepotkal, jen zde na webu.

  1) Agnostik (nespecifikovaný, protože to ani neumíš) který tvrdí, že náboženství je blud (agnostik přitom neví, jestli je náboženství blud z definice, je to agnostik).

  2) Gay který žil se ženou.

  3) Debil a pseudoliberál, kterýmu jsou ukradená lidská práva v zahraničí. Nechce nic dělat. To je liberalismus teda 😀 😀

  4) Imbecil, který tvrdí, že se to tu bude vyvíjet podle Západu, přitom Západ se vyvíjí meztím jednak k Trumpovi, jednak to chce nátlak, abychom se vyvíjeli stejně, ten nátlak ale Mrtvička nechce přeci, protože jsou mu ukradená práva lidí v zahraničí, tedy i my jsme vůči Západu zahraničí…

  5) Prostě génius. Sluníčkář který volí stbáka. Ten Bezmozek si ty, ne mulit, ten je proti tobě intelektuál. Běžný volič SPD je proti tobě bedna.

  Tak zdar a v září. 🙂

 18. Hraničář

  toli
  03.07. 2018
  Jejich země,jejich pravidla …………………

  No, ona to byla země i Shahzahana Bachchua, takže nepochybně měl právo, aby tam byla pravidla, která by respektovala i jeho názory.

 19. Hraničář

  A.S.Pergill
  03.07. 2018
  patří sem i nijak neřešená fatwa nad Rushdiem (pokud by na Teherán druhý den padla atomovka, mnoho věcí by nyní bylo podstatně jednodušších) a mnoho dalšího. ………………………

  Nemyslím, že by nutně musela být ta atomovka – politici nepochybně mají právo vyhlašovat si ve své zemi co chtějí, zvláště když tomu lid tleská. Mnohem podstatnější problém vidím v tom, že Británie není schopna účinně potrestat zločince, násilníky (bestiální) vrahy, naopak, ukládá si povinnost, být k nim velice ohleduplná!

  …………………A v zásadě tato selhání ani nijak nepomohou muslimům, protože normální lidé jsou stále naštvanější a výsledkem může být i nějaké jejich vyhnání / vybití, pokud to naštvání překročí mez uříditelnosti (asi jak tomu bylo v květnu 1945 u nás vůči Němcům, ale v daleko větším měřítku a daleko drsnějšími způsoby). ………………………..

  Sudetští Němci byli po válce velice oslabeni, beze zbraní a kromě čsl. lidu proti nim stály i spojenecné armády!

 20. Hraničář

  Václav B.
  06.07. 2018
  , třeba na Wonku a ten víme, jak dopadl. …………………..

  O Wonkovi jsem četl docela zajímavé věci. Např. že nejdříve vstoupil do KSČ a když se tam nemohl prosadit tak vystoupil, a když pak z toho měl problémy, stal se disidentem. Ve Vechlabí se o něm občané vůbec nechtěli s reportérkou bavit.

  „Hradec Králové, kde Pavel Wonka zemřel, mu v roce 2011 udělil čestné občanství. Naopak v jeho rodném Vrchlabí se tak nestalo – tamní obyvatelé jakékoliv ocenění pro Pavla Wonku doposud pokaždé odmítli s tím, že „v místní paměti jsou bratři Wonkové zapsáni spíš záporně jako lidé, kterým se moc nechtělo pracovat a tak se skrývali za vzpouru proti režimu“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Wonka

 21. Václav B.

  Žádej co chceš ty ezo-spamere. 🙂 Tebe a Mrtvičku mam za největší inteligenty tady… 🙂

  Jinak já stejně odjíždím na prázdniny pryč, takže zde nebudu a na mobil budu mít málo času. Takže není třeba.

  Reaguje na faktické připomínky které jsem napsal. Jinak Mrtvičku vymyslel mulit na toliho a Bezmozka vymyslel toli na mulita. Takže jestli chceš napomenutí, tak pro ně.

  Prečti si, jak se zde mezi sebou hádali a jak sprostě a pak kritizuj, kde si byl tehdy, ty hlavo? 🙂 Zdar a někdy. 🙂

 22. A.S.Pergill

  @toli
  Proto je třeba vykopat zelené, rozjet více jaderek a zahájit těžbu břidličných uhlovodíků. Potom bychom mohli uzavřít železnou oponu a zastavit jim veškerou pomoc. Zbytek by proběhl samospádem.

  @Hraničář
  Po prohrané občanské válce normální lidé versus muslimové by na tom muslimové byli asi ještě hůř. A ničím jiným než občanskou válkou tahle marxisty podporovaná islámská invaze skončit nemůže.

 23. Pingback: Bangladéšský sekularista Asad Noor byl propuštěn z vězení. Prozatím | Ateisté ČR

 24. Pingback: Islám je nejhorším náboženstvím, ateisté musí žít v Bangladéši v neustálém strachu, tvrdí bangladéšský sekularista Asad Noor v rozhovoru pro Ateisty ČR | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.