Kanada zkritizovala Saúdy, ti jim vyhostili diplomata. Saúdové jsou naši přátelé, komentoval Trump

Autor | 19.08. 2018

Teokratický režim Saúdské Arábie se v uplynulých týdnech dostal do diplomatického konfliktu s Kanadou. Kanadská zahraniční politika je dlouhodobě orientována na vymezování se vůči porušování lidských práv ve světě a jako jedna z mála zemí na světě si dovolí otevřeně kritizovat i Saúdskou Arábii, zemi, která co se týče porušování lidských práv hledá ve světě jen těžko srovnání. Mluvit v souvislosti se Saúdskou Arábií o lidských právech je samozřejmě svým způsobem úsměvné. Náboženská svoboda v této zemi neexistuje, ateismus je zde dle platné legislativy považován za terorismus a hrozí za něj až trest smrti, jakákoliv kritika režimu je nepřípustná a islám je meřítkem všech věcí. Na našich stránkách jsme ostatně za uplynulé roky informovali o řadě případů, kdy byli v Saúdské Arábii uvězněni a odsouzeni ateisté či odpadlíci od islámu. Jedním z nich je i ten zřejmě nejznámější, Raif Badawi, který byl v této pouštní teokracii odsouzen k mnohaletému trestu vězení a především k 1000 ranám bičem. Provinil se „propagací liberalismu“, „kritikou režimu“ a „kritikou role islámu v saúdské společnosti“. Aktuální případ, při kterém se Kanada dostala do diplomatické potyčky se Saúdy, s rodinou Raifa Badawiho souvisí, i když zde Raif nehraje hlavní roli.

V květnu letošního roku odstartovala Saúdská Arábie další vlny zatýkání tamních disidentů a lidskoprávních aktivistů. Jejich řady se každoročně ztenčují, jelikož mnoho jich již ze země ze strachu o svůj holý život uprchlo, případně již sedí v saúdských žalářích. Vše „vyvrchlolilo“ před zhruba dvěma týdny, kdy Saúdové zatkli dvě významné lidskoprávní aktivistky – Nassimu al-Sadu a Samar Badawi. Ti, kteří dění v Saúdské Arábii trošku sledují, již jméno Samar Badawi znají. Stejné příjmení není náhoda, jedná se o sestru vězněného Raifa Badawiho, a shodou okolností také o manželku Waleeda Abu al-Khaira, což byl Raifův advokát, který byl ale za svůj „lidskoprávní aktivismus“, a mimo jiné také za to, že si dovolil Raifa zastupovat, poslán v roce 2014 do vězení, kde je dodnes.

Waleed Abu al-Khair a jeho manželka, Samar Badawi.

Samar Badawi již má se saúdským žalářem zkušenost, není to totiž poprvé, co v něm za svůj boj o práva nejen žen v této zemi skončila. V roce 2014 na ni Saúdská Arábie uvalila tzv. „travel ban“ a bylo jí tak formálně zakázáno vycestovat ze země. V roce 2016 krátce skončila ve vězení za své příspěvky na Twitteru. Nyní, v srpnu 2018, se tam ocitla znovu. Saúdská Arábie navíc neuvedla žádný konkrétní důvod, proč Samar uvěznila. Proč by také teokratický režim vládnoucí dle své aktuální libovůle komukoliv potřeboval sdělovat důvod uvěznění, že ano?

Nutno dodat, že v Kanadě již roky žije Ensaf Haidar, manželka vězněného Raifa Badawiho. A právě z Kanady, kde žije i s jejich dětmi, bojuje za manželovo propuštění. Kanada již několikrát apelovala na Saúdskou Arábii, aby Badawiho spolu s dalšími politickými vězni propustila, avšak marně. Po zatčení Samar Badawi a Nassimy al-Sadu se do celé věci kanadská diplomacie vložila znovu. Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freeland vyjádřila rodině Badawiů podporu a ubezpečila, že Kanada bude i nadále požadovat jejich propuštění. Z oficiálního twitterového účtu kanadského ministerstva zahraničí také zaznělo, že Kanada je vážně znepokojena kontinuálním porušováním lidských práv v zemi, stejně jako opětovným zatýkáním politických disidentů. Kanadské ministerstvo následně Saúdskou Arábii opětovně vyzvalo k propuštění všech politických věznů.

To vyvolalo hysterickou reakci pouštního královstvi. Výčet odvetných kroků, jak jej dobře shrnují na webu Daily Intelligencer, byl následující: kanadský velvyslanec v Saúdské Arábii byl označen za „persona non grata“ a bylo mu dáno 24 hodin na opustění země. Saúdská Arábie zároveň stáhla svého velvyslance z Kanady. 15 000 saúdských studentů, studujících za saúdské peníze na kanadských vysokých školách, bylo povoláno zpět domů. Veškerý obchod s Kanadou byl pozastaven. Zhruba 800 saúdských pacientů, léčících se v kanadských nemocnicích, bylo také povoláno zpět domů a jejich léčba v Kanadě byla ukončena. Saúdská státní média, televizemi počínaje a novinami konče, spustila ostrou protikanadskou rétoriku. Jeden ze saúdských propagandistických twitterových účtů pak Kanadě nepřímo vyhrožoval teroristickém útokem ve stylu 11. září. Férově dodejme, že obrázek ale nakonec Saúdové sami odstranili a za jeho zveřejnění se omluvili.

Velkou příležitost však promeškal americký prezident Donald Trump. Většinou se říká, že někdo promeškal příležitost mlčet, v tomto případě tomu však bylo přesně naopak – Trump promeškal velkou příležitost promluvit a nemlčet. Kanada je americkým spojencem nejen v NATO, přesto se Bílý dům rozhodl zachovat ve sporu Kanady a Saúdské Arábie neutrální pozici a označil jak Kanadu, tak Saúdskou Arábii za své „blízké spojence“. Jméno Raifa či Samar Badawi, případně jiného politického vězně, pochopitelně v prohlášení Bílého domu vůbec nebylo zmíněno. Mnozí si jistě vzpomenou na agresívní rétoriku Donalda Trumpa směrem k Saúdské Arábii v čase před prezidentskými volbami. Ano, před prezidentskými volbami. Nyní je již dávno po nich a Donald Trump je se Saúdy velký kamarád, podobně jako třeba náš bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Za kanadskou diplomacii se však postavil například Bernie Sanders.

Že se tentokrát kanadské diplomacii povedl zásah přímo do černého ukázaly následující dny. Po hysterické šarádě s vykázáním kanadského velvyslance ze země předvedla další úsměvnou reakci Světová muslimská liga, významná celosvětová muslimská organizace propagující islám. Muslim World League ve svém prohlášení konkrétně uvedla, že zdůrazňuje právo Saúdské Arábie na tvrdý postoj vůči „pobuřujícímu a bezprecedentnímu diplomatickému selhání kanadské diplomacie“. Ano, bezprecedentní to dost možná bylo a doufejme, že kroky kanadské diplomacie poslouží jako vzor dalším demokratickým státům světa, protože porušování lidských práv v Saúdské Arábii dosahuje takových rozměrů, že to jednoduše není možné přehlížet. V prohlášení také stojí, že Saúdská Arábie prosazuje vynucování islámského práva, což by prý nemělo být zpochybňováno.

Zatímco Kanadu nepodpořil oficiálně v podstatě nikdo, Saúdskou Arábii již stihla podpořit řada muslimských zemí, jmenovitě Jordánsko, Spojené Arabské Emiráty, Bahrajn, Palestina, Komory, Džibutsko a Mauritánie. Na druhou stranu, když si člověk čte výčet těch zemí, tak si říká, že než taková podpora, tak je možná lepší podpora žádná… Nicméně názor, že by ostatní státy měly jen tiše přihlížet tomu, co se uvnitř tohoto teokratického režimu děje, je absurdní. Když jsou zde kritici režimu odsuzováni k 1000 ranám bičem, když jsou zde jak na běžícím pásu zatýkáni a mučeni protirežimní disidenti, když je zde dle platné legislativy ateismus považován za terorismus, určitě bychom se neměli vměšovat, to přece dá rozum… Kéž by se statečným postojem kanadské diplomacie inspirovala třeba i česká vláda.

 

11 thoughts on “Kanada zkritizovala Saúdy, ti jim vyhostili diplomata. Saúdové jsou naši přátelé, komentoval Trump

 1. Hraničář

  I nekorektní čeština je jazyk vtipný:
  Objeven nový chemický prvek! Romík (latinsky Cikanium) – chem. značka Ci, nejedná se o prvek, ale pouze stabilní izotop india. Je hojně zastoupený na zemském povrchu. Základní fyzikálně chemické vlastnosti: romík je hnědý, měkký, zapáchající. Jeho hustota 1,2g/cm3 je vyšší než hustota vody, to znamená, že v ní neplave. Romík je hořlavý, vyniká značnou hydrofobií, naopak dobře vstřebává alkohol. Je magnetický – přitahuje železo, ale i barevné kovy. Atomy romíku se nevyskytují samostatně, ale vytvářejí homonukleární molekuly zvané klany, které mohou dále polymerovat do tzv. tlup. Sloučeniny: koncentrovaný je prudce nebezpečný Využití: využití romíku v praxi je mizivé…
  http://viditelny-macek.cz/public/kapitola.phtml?kapitola=139886&menu=0

 2. Ateistický laik

  Kanadské píchnutí do vosího hnízda?

 3. Egon

  Vítám všechny účastníky tohohle webu.dnes sem se vrátil z chorvatska,byl sem na 10 dní v tučepech za makarskou.bylo nádherně horko a čisté moře.podnikl sem dva zájezdy jeden do mostaru který je křestansko-muslimský a bylo mi líto těch zahalených mladých děvčat.na jejich místě bych uprchnul tak rychle jak to jde do civilizovaného světa.Byl sem u františkánské baziliky se zvonicí větší neš výškáč.vyděl sem na kopci v hercegovině ten monumentální kříž,pěkně tam bratři františkáni dráždí muslimské obyvatelstvo.byl sem i u vstupu do velké mešity muslimama se to tam jen hemžilo.navštívil sem i muslimskou restauraci a musím říct že nikdo nemá preso té kvality co muslimové,to preso bylo úplně rudé to sem ještě neviděl bylo velmi silné a dobré.chvíli sem se bavil s mladou muslimkou ale papínek už ji krotil že běž si dělat svou práci.chudák holka ráda by si pokecala s cizincem ale tatka už zakročí.Mám za to že žena je tam brána jako rodiné vlastvictví papínek jí vybere ženicha a přez to vlak nejede.byl sem také na biokovu je z tama nádherný výhled ale toto už není tak zajímavé.

 4. Pingback: Nikdo nevidí do všech koutů | Skeptic Sci

 5. Jahodník

  Na článcích Honzy Wernera musím aspoň ocenit, že se drží jasných faktů a nepouští se do rádoby hlubokomyslných úvah jako někdo (Tomek). Přesto si některé věci představuje jako Hurvínek válku.

  Ale teď k věci (a k zamyšlení).
  V muslimských zemích tvoří většinu obyvatel (nepřekvapivě) muslimové. Předpokládám, že většina z nich jsou skuteční, to znamená nejsou to skrytí agnostici čekající na vysvobození, ale opravdoví muslimové. Jako takoví jsou přesvědčeni, že islámské právo a zvyky jsou dobré věci. Nedomnívá se pan Werner, že by měli mít právo si ve svých zemích zařídit věci po svém a nebýt za to mezinárodně kritizováni, pokud tedy budou tolerovat náboženské menšiny a aktivním odpůrcům umožní v klidu emigrovat? Všimněte si také určité nesymetrie: Saudi neorganizují veřejnou mezinárodní kritiku Kanady za nedodržování zásad islámského práva na jejím území.

  V islámských zemích není zpravidla jiné přesvědčení trestné, pokud se nejedná o otevřené odpadlictví od islámu nebo o aktivní protiislámskou propagandu, což je zřejmě bohužel právě případ rodiny Badawiových. Místní lidé narození jako nemuslimové nebývají přímo pronásledováni, i když nemívají zcela rovná občanská práva. Je to špatně? Možná to není ideální stav, ale pravděpodobně to je relativně nejmenší zlo. Co jinak? Svobodné volby? Vyhrají islámské strany a zavedou islámské zákony, často mnohem tvrdší, než dosavadní. Sekulární vojenská diktatura nebo okupace mezinárodními silami? Objeví se muslimští partyzáni podporovaní obyvatelstvem a povedou krvavý odboj. To je realita. Arabské jaro ukázalo, že tamní obyvatelé nechtějí sekulární režimy jako byla Assadova Sýrie či Mubarakův Egypt, oni chtějí žít v nefalšovaných islámských státech. Což je asi v pořádku. Možná za pár generací bude situace jiná. Chápete ten rozdíl? U nás šli komunisté lidem na nervy a proto šli od válu, tam v arabských zemích lidi islám stále ještě chtějí.

  Ideologie Nového ateismu v muslimských zemích tolerovaná být nemůže. Novým ateistům zřejmě nejde o dialog, ale o nekompromisní vytlačení náboženství z veřejného života. To je ovšem pro tamní muslimskou většinu v současnosti zcela nepřípustné, a proto neprosaditelné.

  Co se týká sourozenců Badawiových a ostatních uvězněných aktivistů: co byste poradili saúdskému králi? Aby je pustil? No to by svému režimu udělal medvědí službu: v tu chvíli by byl kritizován ze strany fundamentalistů za moc měkký přístup, a přízeň lidskoprávních aktivistů by tím nezískal. Navíc oni by se nepolepšili a chápali by to jako své vítězství, takže by spíš znásobili svoje úsilí v další kampani proti monarchii a islámu.

 6. Svatý Jeronýmek

  Ateismus je nebezpečná teroristická ideologie stejně jako sekularismus!

  Vždyť oni by chtěli muslimům zakázat kamenovat své ženy za nevěru v jejich vlastních zemích!!! Co by jim zakázali příště? Ukřižování?!! Ať jdou někam! Přitom sami kouří a pijou a žijí nezdravě a chtějí muslimy učit, jak se chovat k ženám! Fuj! Vám taky nikdo nezakazuje ve vašich zemích oslavovat Silvestr a chlastat jak dogy, tak proč vy chcete někomu zakázat jeho tradici v jeho zemi, třeba kamenování žen za nevěru?! Pokrytci!

  S pozdravem kvantový Jeronýmek

 7. Ateistický laik

  Jahodnik: V muslimských zemích tvoří většinu obyvatel (nepřekvapivě) muslimové.
  Když jinověrce zabili, vyhnali nebo dekonvertovali pod pohrůžkou násilí, tak to překvapivé opravdu není.
  … nebýt za to mezinárodně kritizováni, pokud tedy budou tolerovat náboženské menšiny a aktivním odpůrcům umožní v klidu emigrovat?
  Všechny menšiny nebo vybrané? V tom je rozdíl.
  A nucenou emigraci podle vzoru komunistů? To je teda férové. 🙁

  Saudi neorganizují veřejnou mezinárodní kritiku Kanady za nedodržování zásad islámského práva na jejím území.
  Když už tak kanadského práva v Kanadě. V Kanadě žádné islámské právo neplatí. Nebo co jste s tím myslel?

  V islámských zemích není zpravidla jiné přesvědčení trestné, pokud se nejedná o otevřené odpadlictví od islámu nebo o aktivní protiislámskou propagandu, což je zřejmě bohužel právě případ rodiny Badawiových.
  Takže opětně podobné jako u komunistů…

  Místní lidé narození jako nemuslimové nebývají přímo pronásledováni, i když nemívají zcela rovná občanská práva. Je to špatně?
  Je, podle deklarace lidských práv to je špatně.
  Vyhrají islámské strany a zavedou islámské zákony, často mnohem tvrdší, než dosavadní.
  Ta by pro svoji nedemokratičnost neměli být připustěny k volbám.
  Arabské jaro ukázalo, že tamní obyvatelé nechtějí sekulární režimy…
  Viz nedemokratické strany výše a občané zmanipulovaní náboženskou vírou.
  … oni chtějí žít v nefalšovaných islámských státech.
  Obávám se, že tohle bude něco na způsob masového Stokholmského syndromu.

  Novým ateistům zřejmě nejde o dialog, ale o nekompromisní vytlačení náboženství z veřejného života.
  Nevím, jestli jsem nový ateista, ale považuji za vhodné, aby se soukromé náboženské věci řešili v soukromí a neobtěžovali veřejnost. Obzlášť když nepovažuji náboženství za veřejně prospěšnou věc, ale naopak za lidem škodící fenomén.

  co byste poradili saúdskému králi? Aby je pustil?
  To taky. A pak dál tvrdou sekularizaci země. Jako král si to může dovolit. A uspořádání po vzoru konstituční Anglie, když by chtěl být dál králem.

 8. Egon

  A příště bychom zakázali islám a křesťanství jako zločin.To už ty vole někdo v muslimských zemích nemůže opustit svobodně islám?každý má nárok na sebeurčení tedy i na to být ateistou,pořád na všech stránkách jen stupidně troluješ.

 9. Tonda Vlas

  Svatý Jeronýmek
  19.09. 2018
  Ateismus je nebezpečná teroristická ideologie stejně jako sekularismus!

  Vždyť oni by chtěli muslimům zakázat kamenovat své ženy za nevěru v jejich vlastních zemích!!! Co by jim zakázali příště? Ukřižování?!! Ať jdou někam! Přitom sami kouří a pijou a žijí nezdravě a chtějí muslimy učit, jak se chovat k ženám! Fuj! Vám taky nikdo nezakazuje ve vašich zemích oslavovat Silvestr a chlastat jak dogy, tak proč vy chcete někomu zakázat jeho tradici v jeho zemi, třeba kamenování žen za nevěru?! Pokrytci!.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Zastávat se nespravedlivě stíhaných není pokrytectví.

 10. Tonda Vlas

  Egon
  19.09. 2018
  A příště bychom zakázali islám a křesťanství jako zločin.To už ty vole někdo v muslimských zemích nemůže opustit svobodně islám?každý má nárok na sebeurčení tedy i na to být ateistou,pořád na všech stránkách jen stupidně troluješ.
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
  To právo má, jenže ho to bude stát kejhák. Salafia je stejný mor jako nacismus.

Komentáře nejsou povoleny.