„A ty jako ateista slavíš Vánoce?“ Aneb o jedné absurdní otázce

Autor | 24.12. 2018

Je tu konec roku, čas Vánoc, a tím pádem také čas jedné již v podstatě klasické otázky, na kterou musí mnozí ateisté rok co rok znovu a znovu odpovídat. Tato otázka, kterou považuji za jednu z nejabsurdnějších otázek, jakou může křesťan položit nevěřícímu, zní: „A ty jako ateista slavíš Vánoce?“ Otázka by však spíš měla znít: „Proč křesťané slaví pohanské svátky?“ Často zcela vážně míněný dotaz, kdy se křesťan podivuje nad tím, jak ateista může v období Vánoc něco slavit, vychází z tradičního náboženského pocitu nadřazenosti, kdy si někteří věřící ve své zaslepenosti vůbec neuvědomují, že tzv. Vánoce jsou pouze pojmenováním různých oslav a událostí spjatých s koncem roku, majících původ v předkřesťanské době.

Obecně můžeme mluvit o tom, že v předkřesťanských kulturách byl konec roku spjat s oslavami zimního slunovratu, stejně jako se souvisejícím zemědělským cyklem. Nejde však zdaleka jen o proslulé Saturnálie, známé ze starověkého Říma. Na „Vánoce“ se v dobách před christianizací slavil také germánský a severský svátek Yule, keltský Alban Arthan či anglosaský Modraniht. A i my, Slované, jsme měli svůj „vánoční“ svátek zimního slunovratu, kterým byl Kračun.

Křesťané posléze všechny tyto svátky „pokřesťanštili“, vybrali si z nich některé tradice a zvyky, začali tomu říkat „Vánoce“ (Christmas) a poté se „pohanů“ začali vyptávat, jak je možné, že jako bezvěrci slaví Vánoce. Skutečně úsměvné.

My však nepotřebujeme žádné nadpřirozené duchařské báchorky, příroda a všechny její krásy nám samy dávají ten nejlepší důvod k oslavám. A takovou „oslavu“ klidně může představovat i klidná procházka lesem a zimní přírodou.

Někoho by mohla napadnout otázka, proč ale ateisté slaví v podstatě pohanské svátky, které původně vycházely z předkřesťanských pohanských náboženství? V prvé řadě je třeba si uvědomit, že všechny tyto svátky souvisely právě se zimním slunovratem. A zimní slunovrat je astronomickým faktem, nejedná se o nic nadpřirozeného. Většina tehdejších pohanských náboženství byla přírodního charakteru, uctívala přírodu, přírodní řád, přírodní síly a fenomény, pouze k tomu přidávala některé nadpřirozené prvky, třeba zbožšťování přírodních sil. Pokud však toto transcendentno v podobě zbožšťování přírodních sil a podobných prvků okleštíme, zbyde nám u oslav slunovratu pouze příroda v celé své kráse.

Důležitým aspektem je také to, že ateisté mohou k „oslavě Vánoc“, s vědomím jejich původu v předkřesťanských pohanských oslavách slunovratu, přistupovat jako k pohádce, jako k mýtu, zatímco jiní, třeba křesťané, berou Vánoce zcela vážně, tedy skutečně věří veškerému duchařskému nadpřirozenému balastu okolo. Z pohledu ateisty může být oslava Vánoc / slunovratu podobná, jako když se ateista účastní tematické akce na motivy Star Wars nebo Pána prstenů. A zatímco v souvislosti s Vánocemi musí ateisté často vysvětlovat, proč se Vánoc vůbec nějak účastní, asi nikoho by nenapadlo ptát se ateisty, proč se účastní tematické akce na motivy Star Wars či Pána prstenů.

Je nicméně zajímavé, jak může některé křesťany rozhodit prosté konstatování o existenci pohanských předkřesťanských svátků, odehrávajících se v období slunovratu a konce roku. Kratší text o předkřesťanském původu Vánoc jsme původně publikovali na našem Facebooku, kde nám poté přistála řada komentářů od rozzlobených křesťanů. Co jsme si to dovolili, upozorňovat na fakta?! Například pan Jarda Němec nám napsal, že mu „ateisté nevadí, dokud laskavě drží hubu“. Pan Otakar Kverka nám zase vysvětlil, že prý jako ateisté „věříme v jedno velké NIC“. To ale přeci není pravda, já například věřím, že tato a mnohá další vyjádření křesťanů na naší facebookové stránce jsou moc pěknými projevy křesťanské lásky a tolerance! Je ale úsměvné, jak křesťané do nás ateistů projektují jejich vlastní smýšlení – oni sami věří v pohádkovou postavičku, a tak si myslí, že v ně musí věřit i všichni ostatní, a že zrovna my věříme v jakési tajemné Nic.

Pro křesťany, kteří nás vyzývaly k tomu, abychom „laskavě drželi hubu“, však máme špatnou zprávu – hubu držet nebudeme, to jsme díky vaší lásce a toleranci museli po téměř dva tisíce let. A ještě předtím díky vaším kolegům polyteistům. Smůla, tyhle časy už jsou pryč a snad už se nikdy nevrátí. A pokud se někomu po těchto časech přeci jen zastesklo, tak skanzeny této minulosti se dnes nachází v mnoha islámských zemích. Věřím, že všem těm, kteří by zakazovali rouhání, stejně jako těm, kterým ateisté nevadí pouze do té doby, dokud drží hubu, by se tam náramně líbilo.

173 thoughts on “„A ty jako ateista slavíš Vánoce?“ Aneb o jedné absurdní otázce

 1. xjur

  Moc pěkně napsáno, nemám co bych dodal – chci jen poděkovat za výstižný a korektní článek.

 2. toli

  Proč křesťané slaví pohanské svátky?“

  No koukal jsem na kotel s Jílkovou a tam katolička s vážnou tváří tvrdila že bible obsahuje informaci o Ježíšově narození 25.prosince.Docela mne mrzelo že udajně přední militantní ateista Vaněk se jí nezeptal kdeže konkrétně v bibli je ten 25.prosinec zmíněný ?

 3. Tonda Vlas

  Nepovažuju se za ateistu ale u mě to letos dopadlo takto:

  Veškeré náboženství je svinstvo i když pro někoho jako výrobna na prachy je skvělé.

  Já nemám letos vánoce vůbec žádné. Doteť jsem sedm týdnů marodil, protože mně z chlastu praskla ledvina a na vánoce hybaj makat, i když ještě nejsem úplně v cajku.

 4. Lemmy

  Na Slovensku katolícky arcibiskup Zvolenský hlása, že Vianoce sú všeobecným sviatkom pre každého, či kresťana, moslima, hinduistu, mormóna… lebo ide o sviatky ľudskosti. On chápe, že pre kresťanov sú Vianoce ešte navyše sviatkom aj narodenia Ježiška, ktorý sa narodil o štyri roky skôr, ako zomrel Herodes, ktorý 4 roky pred narodením Ježiška dal podľa názoru kresťanov povraždil malé deti v snahe zabiť aj Ježiška ako mesiáša. Nezáleží pri Vianociach na náboženských nezmysloch, hlavne aby všetci Vianoce oslavovali. Hoci aj bez pripomienky na Ježiška. Pozri: Kresťan tvrdí, že Vianoce sú aj humanistickým sviatkom.

  Katolícky kňaz a biblista Jozef Jančovič povedal: Ježiš prišiel na svet v Betleheme za čias kráľa Herodesa Veľkého, ktorý zomrel v roku 4 pred kresťanským letopočtom.

  A kresťanský letopočet sa začína narodením Ježiška. 😀

 5. Jarda

  Lepší ateista slavící Vánoce, než ateista co dělá:“Bééé oni si postavili jesličky bééé a mě to uráží bééé a chci je dát pryč bééé.“

 6. mmm

  Skvělý článek!
  Jen houšť!
  Mimochodem – dobrý „rozcestník“:
  Pár poznámek na téma NÁBOŽENSTVÍ:
  http://uloz.to/xLz7F57K/par-poznamek-na-tema-nabozenstvi-clr-pdf
  Stáhněte si to, prohlídněte – a hlavně to pošlete všem islamistům a jiným pánbíčkářům – ať tam ZAŠKRTNOU JEDINOU VĚC, KTERÁ NENÍ PRAVDIVÁ!
  A budou koukat jako puci! 🙁

 7. Lemmy

  Bééé hovoria ovce, ktorých pasú duchovní pastieri. Hovorca konferenciu (katolíckych) biskupov raz povedal, že v Rímskokatolíckej cirkvi je asi tak 10 % (možno menej) ozajstných nábožných oviec. Že ostatní sú len takí naoko, kultúrne sa hlásiaci ku kresťanstvu, inak, že sú to neznabohovia alebo bezbožníci. Na kňaza si spomenú pri krste, svadbe a pohrebe. A sem tam pôjdu aj do kostola.

 8. Ateistum

  No Lemmy, ale neporozuměl jsi mu to podstatné.

  Velmi malé a zanedbatelné procento (v případě světských církevních organizací, minimálně typu ŘKC, navíc „uvězněných“) má jediného, pro všechny společného, pastýře a to krista Ježíše. Ten zbytek následuje různé lidi, zlého, dělá si co chce,… navíc to nejsou ovce ale kozli.

 9. Svatý Jeronýmek

  Dotaz ptáčkové ateisté, proč neslavíte ten váš slunovrat o slunovratu, ale kolem narození našeho Pána Ježíše?

  A proč neslavíte hromadně letní slunovrat a nedáváte si dárky 21.6. 😀 😀 😀

  Jste směšní 😀 😀

 10. Svatý Jeronýmek

  Dobrou noc a někdy, ptáčkové! Však i vy jste z křesťanské kultury, jen si to přiznat. Žádné pohanské oslavy 21.12. ani 22.12.! Kdepak! Nic takového se nekoná.

  A s rodinou zpíváte: „Ježíšku, panáčku“ a ne „Pohánku, panáčku“ nebo „Slunovrátku, panáčku“

  A na stromku máte betlémskou hvězdu, ne rudou hvězdu Dědy Moroze!

  Tak zatím a někdy třebas, ptáčkové! Váš kvantový Džeroným! 🙂

 11. Honza Werner Post author

  Svatý Jeronýmek: „Dotaz ptáčkové ateisté, proč neslavíte ten váš slunovrat o slunovratu, ale kolem narození našeho Pána Ježíše?“

  Ani mě už nepřekvapuje, že křesťan napíše příspěvek, vycházející z jeho ignorantství a neznalosti. Zkus si prvně zjistit, kdy se všechny dané svátky, Saturnáliemi počínaje, slavily. Ano, tušíš správně, nebyl to jeden jediný den, ty svátky probíhaly až do nového roku 😉 Doufám, že se alespoň cítíš trapně, ale křesťané pravděpodobně nic jako sebereflexi neznají 😉

  A co se týče bastarda z Nazaretu, tak pokud kdy žil, tak se rozhodně nenarodil na Vánoce, na čemž se shodují i ti historici, kteří jeho historicitu obhajují.

 12. toli

  Nechápu že na něj vůbec reaguješ když je to náš schizofrenik,pro tentokráte alá křesťan 🙂

  Jinými slovy se ptám proč házíš perly sviním ? (údajně Ježíšovo přísloví)

 13. Sam

  „A ty jako ateista slavíš Vánoce?“
  Heh, tohleto mi nikdo nikdy neřekl. Nepamatuju si, jestli se mě vůbec někdy nějakej věřící vyptával na nějaké detaily ateismu. Protože mezi naprostou většinou lidí různýho vyznání panuje obyčej, že O NÁBOŽENSTVÍ SE NEMLUVÍ.

 14. Samain

  „A ty jako ateista slavíš Vánoce?“
  Heh, tohleto mi nikdo nikdy neřekl.

  Mně ano. V diskusích mnohokrát

 15. Samain

  Svatý Jeronýmek – A s rodinou zpíváte: „Ježíšku, panáčku“ a ne „Pohánku, panáčku“ nebo „Slunovrátku, panáčku“

  Ani ne. Pouštíme si Pink Floydy.

 16. Samain

  Svatý Jeronýmek – Vy máte stromek? víte že je to původně keltský zvyk, aby na slunovrat bylo v domě něco stále zeleného?
  Jinak, badatelé se celkem shodují v tom, že „betlémská hvězda byla vzácná, trojnásobná konstelace planet v jednom roce.
  Tak ne. Planetárium na stromku opravdu nemáme.

 17. Lemmy

  Samain, tvoja odpoveď je: Áno, slávim (slávime) Vianoce. [Akurát možno bez toho povedomia o narodení Ježiša Krista.] Ja len, že si to tak výslovne nepovedal.

 18. Tonda Vlas

  Poněvadž nejsem ateista, tak jsem byl přesně po půl roce zase v kostele. Naposledy jsem byl 24. června v berlínském dómu na svátek Narození Jana Křtitele.

 19. toli

  Znám podstatně příjemnější způsoby jak trávit půlnoc než je poslouchání kokotin.
  Kdysi jsem na půlnoční chodívával ,ale dnes by mne to již nenadchlo.

 20. Svatý Jeronýmek

  Přátelé, pojďme si to ujasnit:

  Ježíš se možná narodil na 25.12, možná ne. Historii mají různé názory, ne jak píše zde Werner.

  Někteří z vás už jako ateisté chodí na mše.

  Vánoční stromek se sem dostal v 19.století, takže za křesťanů, jestli to původně měli i jiní mně nevadí.

  Neslavíte slunovrat, ale 24.12., což je v předvečer možného narození Krista.

  Slunovrat je o několik dnů dříve.

  Letní slunovrat – to si dárky nedáváte, proč?

  No a jestli se Ježíš narodil náhodně jako dříve měli pohané nějaké svátek, tak co? To není náhražka, ale nový svátek. A jestli se něco hezkého převzalo, nemam s tím problém. Třeba dávání dárků. To není špatné ani u pohanů, ani křesťanů.

  No a proč máte doma koledy s „Ježíškem panáčkem“ místo „Slunovrátkem panáčkem“?

  I pohané byli většinou věřící v boha nebo bohy. Ne ateisté.

  Slunovrat je jindy než vy slavíte vánoce. Opět.

  Takže jste prostě křesťané, kulturně. 🙂

  Dobrou noc a zdraví vás váš kvanťák! 🙂

 21. Svatý Jeronýmek

  Jo a prosím, aby mi mrt.vička nemluvil o schizofrenii, když jediný nemocný mozek tu má on. Děkuji. Váš kvanťák 🙂

 22. Svatý Jeronýmek

  K té betlémské hvězdě, tady jde o křesťanský symbol, jestli fakt byla nebo ne je jiná věc.

  A navíc vaše astronomické zápisy jsou nepřesné. Může to být matrix. Ta hvězda mohla být, ale bůh po ní mohl zahladit fyzikální zákony a další věci. Jako mohl zakrýt potopu. Však on vás třeba zkouší, jestli dáte přednost víře v JEHO před pochybnou vírou ve vědu. Dobrou a někdy, ptáčkové! Váš kvanťák.

 23. Foxy

  Vánoce jsou dobrá příležitost pro celou širokou rodinu sejít se u jednoho stolu. A je venkoncem šumafu/pumpička, jakého je kdo věrovyznání či má li vůbec nějaké.
  Užijte si ten čas v míru a v pokoji (případně i v ložnici).

 24. Svatý Jeronýmek

  Foxy to pochopil docela dobře. Foxy, přeji ti, aby tě prostoupilo duchovno a vesmírná Kristova energie, která možná pluje vesmírem, i když jí věda zatím asi nedokázala odhalit, pokud věda vůbec existuje, já těm knížkám moc nevěřím. Taky to můžou bejt fake news, všechny ty Dawkinsové a Harrisové, kdo ví. Já je naživo nikdy neviděl a ani pak bych nemusel věřit, že existují, kdyby mi ruku podali. Tak hezké křesťanské vánoce všem, slunovrat už byl dávno, ten jste prošvihli. Dobrou a někdy! Váš kvanťák!

 25. Foxy

  “ Foxy, přeji ti, aby tě prostoupilo duchovno…“
  Děkuji!
  I Tobě přeji nějaký fakt dobrý matroš! Nechť na jeho křídlech až k nejzazším klenbám nebeským dolétneš (ale bacha při tom na kokos!) a ať máš poté hladký dojezd!
  Ale asi netřeba míti obav, dle hloubpky myšlenek Tvých i jejich uspořádanosti charakteristické jevíš se mi být již velmi zkušeným psychonautem.
  Krleš!

 26. Foxy

  Sorrry za tlapný překleppp. U Tvých myšlenek jsem měl samozřejmě na mysli jejich hloubku, rozhodně ne hloupku…

 27. Svatý Jeronýmek

  I tož, však já vím, že se proti tomu co píšu nedá nic logicky namítnout, možnost matrixu tu prostě je, je to logická možnost, píší o ní odborníci přes logiku jako prof. Peregrin, těžko bude nějaký zdejší ateista vzdělanější. Pokud tedy vůbec existujete. Nu tak. A že neslavíte slunovrat 24.12 a a 25.12. se dá také lehce odvodit, pokud to není matrix a slunovrat není později než se říká.

  Mějte se, zdraví vás váš kvanťák, váš Jeroným. 🙂

 28. Tonda Vlas

  Multinicku, toto teď na tebe na šarlatánce vycvrlikal Hvězdoun, který tam dnes po delší době začal znovu řádit. Kopčím:

  * (anonym)
  Multinick nic vycvrilkat nemůže. Nikam se nedostane. Je postižený. Celoročně uvázaný na jedno místo. Paraplegik a k tomu ta schizofrenie a anorgasmie.

 29. Svatý Jeronýmek

  Já tam už nechodím, ale nevím kdo je multinick.

  Jinak tam Jirkovi někdo odpověděl, on psal, že jsi tlustý smutný starý gay, Tondo. Takže mu to ten někdo nandal za tebe i multinicka:

  „Vložil: Nemohouci1 v Úterý, 04. prosinec 2018 @ 14:54:39 CET
  (O uživateli | Poslat zprávu) )
  Hele, to ty tu pořád s.m.r.d.í.š., ne já. Jestli je někdo na vozíčku, tak spíš ty :))))

  Podívej se jak často sem píšeš ty a jak já. 🙂
  Já mam rodinu, mam co dělat. To ty jseš tady pořád, ani nemůžeš mít žádného chlapa. Nikdo ti nevěří.

  Starý páprda jako ty má možná tak nějakou placenou k..u..r..v..ičku, protože s plešounem by mladý kluk nebyl. :)))

  Takže si zastrč své pivní bříško, dej si na plešku čepičku a neotravuj tady, jdi si hledat někoho stejné starého jako ty, tam ještě šanci máš. Ovšem ne na vesnici. Tam by tě hnali :))))

  A pozdravuj rodinu, jestli se s ním vůbec ještě baví, o čemž pochybuji, kdo by chtěl mít v rodině úchyla :)))“

  Dobrou a někdy! váš kvanťák 🙂

 30. Svatý Jeronýmek

  Tondo, on tam psal, že jsi prý opilec:

  „Re: Re: Re: Jsem naivní a nenaletěl jsem?? (Hodnocení článku – počet hvězdiček: 1)
  Vložil: Neprihlaseny v Středa, 28. listopad 2018 @ 11:38:12 CET
  (O uživateli | Poslat zprávu)

  Nebo třeba jako Tony, Tonda Vlas. Na internetu si hrál eschkristovce. Nebo se tak možná i cítil. Dneska už je kousek od dekoverze. Jo a na doktorce mi taky psal kdeco, včetně invektiv a v reálu, když mi telefonoval, tak v telefonu skoro brečel. Jak je chudák. Obezita, 120 kilo, závislost na alkoholu, nedávno skončil v nemocnici, páč spadl a praskla mu ledvina. Kvůli chlastu spadl. Kristovec. Hele, to je skutečné realita. Nedělěj si iluze. “

  Tak zatím a někdy! Váše superk.vantová propozice! 🙂

 31. Tonda Vlas

  Na Grano, na který stejně nelozím, si o mně může Hvězdoun čmárat co chce.

 32. Svatý Jeronýmek

  Opět něco, na co ptáčkové ateisté neumí odpovědět, vzkazuje vám Wo.llek. A to jen, že jsi mě tam zase poslal, jinak tam nechodím:

  „Vložil: wol.lek v Sobota, 22. prosinec 2018 @ 19:36:12 CET
  (O uživateli | Poslat zprávu) )
  //Kdyby nebylo náboženství, nebylo by ateismu.

  A co by bylo? Nevědomí?

  Proč si myslíš, že se hmota přeuspořádala tak, aby si vytvořila představu Boha? Je třeba pro hmotu evolučně a energeticky (nebo ještě jinak) výhodné prožívat bolest, utrpení a trápit se? Proč hmota něco vnímá jako nespravedlnost, zlo? Vždyť je to neskutečně absurdní představa…
  Pořád mi odpovědi na podobné typy elementárních námětů zoufale u materialistismem svázaných lidí schází. Nekladou si zásadní otázky? Nebo na ně neumí odpovídat? A tak je zametají pod stůl?

  Vždyť ateismus neumí nabídnout moc více než kritiku ostatních, a jinak jen prázdnost a pustotu, spojenou se zoufalstvím. Hraje si na něco, na co nemá. A argumentuje osobními a nekonzistentními názory. Sám jsem tuto chybu dvacet let dělal, a proto mne zajímá jak se s tím srovnávají jiní, kteří mají možnost“

  A je to tam! A ateisté jsou zase nahraní! Dobrou noc a někdy, váš kvantový Džeronymééq! 🙂

 33. Foxy

  Milej zlatej multinicku!

  „Proč si myslíš, že se hmota přeuspořádala tak, aby si vytvořila představu Boha?“
  Je to evolučně výhodné pro skupinově žijicí živočichy. Proč, to jsem tu kdesi rozebíral, najdi si to sám. Ale stále je třeba uvědomovat si imaginární existenci onoho boha – koneckonců ten tvůj zdroj o tom tvém bohu uvažuje jako o „představě“.

  „Je třeba pro hmotu evolučně a energeticky (nebo ještě jinak) výhodné prožívat bolest, utrpení a trápit se?“
  Samozřejmě, bolest je varovné červené světélko, signalisace poškození či narušení systému.

  „Proč hmota něco vnímá jako nespravedlnost, zlo? Vždyť je to neskutečně absurdní představa…“
  Absurdní představa pro toho, kdo jen tupě vnímá svět vůkol sebe. Když ses tu kdysi flákal ještě pod jiným nickem, doporučoval jsem ti nakouknout do Prigogina, zjistit si něco o otevřených komplexních thermodynamických systémech, emergentních jevech a podobných pičičandách. A život? Vždyť to není nic jiného než pouhý lokální stabilní bod ve fázovém prostoru komplexního nelineárního termodynamického systému… no nic. Ty ses místo toho zblbnul do matrixu, a přitom ani netušíš to, že je li biblický bůh fotr samec, muselo by se jednat o patrix.

  Nemám na tvé kydy čas,
  život je na to příliš krátký,
  tak vám přeju bez rozdílu
  pokojné vánoční svátky.

  With the foxiest ČAU,
  Foxy

 34. Svatý Jeronýmek

  Ovšem to je jen možnost, co píšeš, milý Foxy, protože tvá evoluce může být jen pouhý matrix. 100% důkazy nemáš. Take je to jen tvá víra, jako je tamto zase víra pana Woll.ka. A tadyhle Toník zrovna tak..

  Tak si svou evoluční víru nech, woll.ek si nechá svého Krista. Jsme na tom stejně, věda možná ani neexistuje, znáš to. 🙂

  With the Džeronýmeq! Zatím 🙂 a čus bus autobus 😀

 35. Hraničář

  Samain
  25.12. 2018
  Jinak, badatelé se celkem shodují v tom, že „betlémská hvězda byla vzácná, trojnásobná konstelace planet v jednom roce. ………………….

  Hmmm …. To je hypotéza i dr. Grygara. Jenže ani on nevysvětlil, jak, byť i trojnásobná, konstelace hvězd mohla označit konkrétní chlév.
  A mimo to: Za tou „konstelací“ putovali „mudrci“ z východu. Za jak dlouho asi mohli přijít z Persie do Judska?

 36. Tonda Vlas

  Tu si někdo plete konstelaci s konjunkcí.

  Na to, že se jednalo o trojnásobnou konjunkci Jupitera se Saturnem nepřišel až te

  Tu si někdo plete konstelaci s konjunkcí. Na to, že se jednalo o trojnásobnou konjunkci Jupitera se Saturnem nepřišel až teď Grygar ale přišel na to už kdysi Kepler.

 37. Lemmy

  Za jak dlouho asi mohli přijít z Persie do Judska?

  Za hodinu lietadlom. Za 8 hodín vlakom. 😀

  Na Mohamedovom koberci za pár sekúnd.

 38. Svatý Jeronýmek

  Lemmy vůbec nemyslí na možnost, že bůh tu hvězdu stvořil a pak po ní zničil veškeré fyzikální záznamy, aby nás zkoušel, jestli uvěříme i bez jakéhokoliv důkazu v jeho dobrotu a lásku.

  Na to vůbec nemyslí, že je to v božích silách toto udělat, pokud je všemohoucí nebo skorovšemohoucí.

  No nic, žijte si dál v možném matrixu.

  Někdo věří na evoluci a nemá 100% důkazy, jiní věří ve vědce, ve vědu, další v Krista či Alláha. Všechno je to jen víra. 100% důkazy nemá nikdo z nich. Vše může být matrix.

  Někdo věří, že se mají sekat hlavy, jiný, že se má pomáhat druhým, další že jsme jen hmota.

  Ať si svou vůli protlačí ten silnější, když budou silnější křesťané, ať zavádějí zákony oni, když budou komunisté-ateisté, tak zase oni. Jinak to ani nelze. Můžeme to zkusit ve volbách, kultivovaně, ale stejně vám vadí, že nemáte eutanázie a další sprostoty, no což, ve sněmovně je hodně křesťanů, víc než v populaci, protože jsme chytřejší a dostaneme se k moci.

  Je nás víc mezi elitou než mezi lůzou. Křesťané jsou elita v našem národu, tak to je. Je nás víc v televizi, v parlamentu, všude než ve společnosti. To značí, že jsme lepší než vy. Tak si važte, že vám vládneme a ticho. Nebo zrušíme i ty potraty.

  Dobrou a někdy! Váš kvanťák! A zase třeba po novém roce pod jinou debatou. 🙂

 39. Svatý Jeronýmek

  Proč by ho nemohla vidět? Já viděl Ježíše! Pokud to nebyl jen matrix nebo tak. Doknce jsem ho viděl a neviděl jsem Dawkinse! 🙂 Ani jsem neviděl, jak se z opice vyvinul člověk a jiné vaše evoluční řeči. A kdybych to viděl, nemusel bych tomu věřit, mohla by to být jen zkouška, halucinace. Ježíš také mohl být halucinace, ale Dawkins nebo kosti dinosaurů také, takže jsem si vybral Krista a vy evoluci. Každý máme svou víru a své nejisté důkazy…

  Dobrou a někdy! Váš kvanťák! A zase třeba po novém roce pod jinou debatou. 😀 😀

 40. Honza Werner Post author

  Svatý Jeronýmek: Protože jste na to minule nezareagoval a dál si melel svoje, respektive jste to vyiignoroval, tak tedy ještě jednou. K té poznámce o tom, že slunovrat je pouze jeden den, tak proč tedy něco slavíme po něm. Předkřesťanské svátky, ze kterých dnešní Vánoce vycházejí, netrvaly pouze jeden jediný den, ale byly většinou natažené od slunovratu až po nový rok, případně byly i po novém roce. Namátkou Yule 21. prosince – 1. ledna. Saturnálie 17. – 30. prosince. Atd.

 41. Svatý Jeronýmek

  No vidíte, proč to tedy neslavit jako oni od 21. 😀 ?

  A proč mít místo koledy „Slunovrátku, panáčku“ koledu „Ježíšku panáčku“ ? 😀 😀

  Navíc se datum slunovratu posunuje, jiné datum slunovratu bylo tehdy a jiné dnes, jestli víte, co je to precese, pane Wernere. Pokud to není jen matrix všechno.

  Takže dneska není pro vás racionální to slavit od 24., ale od 21. – jinak to je cítit „křesťanstvím“ a to nejen kvůli datumu, ale i kvůli betlémkům a dalším symbolům na náměstích, tyto symboly platí město a daňoví poplatníci. Tedy i vy, pane Wernere, jestli jste zaměstnán.

  Dobrou noc a někdy jindy, teď už jsem definitivně vítěz tohoto souboje. Váš kvanťák! 😀

 42. Svatý Jeronýmek

  Pane Wernere, vy se odvoláváte na pohanské svátky, ale ty byly také náboženské. Pohané nebyli ateisté. 😀 😀

  Takže nechápu, proč vy slavíte slunovrat jindy než o slunovratu.

  Pohany a nás chápu, máme to náboženské, ale vy to máte astronomické, tak proč se odvoláváte na pohany? 😀 😀

  Dobrou a někdy pod jiným článkem, zde už jsem vyhrál. Váš kvanťák! 🙂

 43. toli

  @Honza Werner
  Už jsem říkal že se divím že vůbec reaguješ,jen z tebe dělá blbce.
  Je to náš multinick,schizofrenik.

  A stejně tak se schovává pod nickem nemohoucí na granu.To samé na šarlatánce,opravdu by jsi čekal že je to někdo zdravý ?

 44. Alibaba

  A co je to „slavit Vánoce“? 🙂
  Z mého pohledu, jak už jsem tu někdy zdělil, Vánoce ve smyslu křesťanství neslavím, koledy nebékám. Jo, kapra si dám, půst ale neřeším – jím i jiné maso. Volno mám (Ale kdybych si ty svátky mohl vybrat jindy, tak bych neváhal.), žiju v prostoru ovlivněném křesťanstvím, a tak mě zaměstnavatel nezaplatí práci ve svátek, neb nemám směnný provoz. Pěkné svátky přeju jen na oplátku, přece nemůžu všechny lidi co mi popřejou poslat do míst, kde záda strácejí slušný název. 🙂
  Jsem kulturní křesťan, jak už se to tu trochu probíralo. 🙂
  Občas si dělám srandu, že „slavím“ slunovrat, ale stejně mě nenapadá proč a co na něm zrovna v současnosti ho slavit, když to je astronomická věc stejně jako východ a západ slunce, aj.
  Takže všem nejlepší k tomu co si každý vybere ke slavení. 🙂

 45. Lemmy

  Východ Slnka oslavujeme s nechuťou, ak musíme ráno do práce. Západ Slnka by mohol byť príjemný, ak končí dobrým sexom v posteli. Keď už, tak sviatky každý deň. Alkoholici majú Vianoce skoro každý deň. Buď si nájdu dôvod k oslave mením a narodenín, alebo k nejakej inej udalosti.

 46. toli

  Proč jednoduše neříct že oslavujeme přírodní cykly ? Tam žádného Boha ani boha nepotřebujeme 🙂

 47. Ateistum

  Opravdu je třeba hlásat (deklarovat za ateisty) další nepravdu, jen aby byla ukojena ta touha distancovat se od věřících a zdůvodnit své počínání?

  Představuj si „toli“, že tomu jakoby věřím. I když si myslím, že zrovna ty bezvěrcem nejsi, jako jeden z mnoha nenávidíš a je přinejmenším otázka času kdy přejdeš, či jsi již přešel, či máš přímo důvod věřit v cosi jiné.
  Přeji si aby se tomu nestalo, ani u tebe ani u jiného, však mé přání nemá vliv, máte všichni svobodnou volbu. Je ale třeba vědět, že sám proti zlu/světu a zlému/knížeti světa člověk nedokáže bojovat, i kdyby ho jeho pýcha vedla k představě odlišné, ne dokud chodí v těle.

  Kdo můžete buďte svobodní a jako děti.

 48. toli

  Kdo můžete buďte svobodní a jako děti.

  Právě že jsme svobodní,nespoutaní ideologií (jediná omezení si vytváříme sami,svými předsudky)
  a děti ? Naivní a příliš důvěřivé, nerozumné,jako děti by jsme opravdu být nechtěli 🙂

 49. Ateistum

  A já říkám, že děti jsou tebe moudřejší.

  A také, že odpovědnost lidi ponesou i za zmaření dětí. Tady bys mohl zajásat, podle vás děti ničí pobožní. Ale pravda je, že celý svět náleží zlému a všichni jeho otroci pracují pod vedením zlého i na zkáze vlastních dětí, ty zase svých dětí,… Konečné stádium, a tedy i konec lhůty kterou Otec stanovil pro přijetí milosti – skrze oběť krista/syna Boha/syna Člověka Ježíše [Jéšua], se blíží.

  Ekklesian

 50. Svatý Jeronýmek

  Zajímavé, toli slaví přírodní cykly jindy než jsou a ještě si nedává dárky na 21.6., proč? Proč neslaví letní slunovrat dárkama a stromečkem a BETLÉMSKOU hvězdou? 😀 😀 😀

  Dobrou a někdy, vy „astronomové“ amatéři. Váš kvanťák, tak zasejc někdy a někde jinde! 🙂

 51. Ateistum

  Napsal jsem: „Je ale třeba vědět, že sám proti zlu/světu a zlému/knížeti světa člověk nedokáže bojovat, i kdyby ho jeho pýcha vedla k představě odlišné, ne dokud chodí v těle.“

  To není správně, přesně.

  Řekněme, že zlého (také služebník Boha, i když ve vzpouře) lze označit za našeho nepřítele. Zrovna tak zlo v nás samých. Nicméně, jemu bude/je udělena moc zahubit naše těla. Není důležité tělesné žití až do konce. My máme vzdorovat, zvítězit nad ním pro krev Beránkovu.

  Važte proto svatí, co má slova čtete, jak jednáte. Ne každý boj (ani boj proti tělu) je nám určen. Máme své povinnosti.

  Ekklesian

 52. Jaroslav Štejfa

  Všimněte si blábolivého kázání (dokonce už opraveného) Ekklesiana(alias Ateistum-a)
  1)Naším nepřítelem je jakýkoliv člověk (včetně služebníků Boha, i když asi existují výjimky).
  2)Naším dalším nepřítelem je nedefinované zlo v nás samých, které nás zahubí.
  3)Tělesné žití od začátku do konce není důležité.
  4) Důležité je vzdorovat proti něčemu, co není definováno, zvítězit nad tím (jak?) a prapodivným důvodem je krev Beránkova, tedy asi Kristova; viz http://biblickedilo.cz/bible-v-liturgii/liturgicky-rok-c/beranek-bozi/ (srozumitelněji už nemůže být vysvětleno).
  5) Perla nakonec: Protože máme své povinnosti nemusíte výše uvedené brát tak vážně, ne každý boj (ani boj proti tělu) je nám určen.

  Podivil bych se tomu, kdyby ještě někdo mohl mít nějaké výhrady k tak průzračnému nesmyslu.
  Jaroslav Štejfa

 53. Ateistum

  A kde jsi ty lháři, který spravedlivě obdrží co zaslouží (tak jako každý), čteš že mým/naším (ty nechápeš kdo je můj sourozenec, bratr v Kristu) „nepřítelem je jakýkoliv člověk (včetně služebníků Boha, i když asi existují výjimky)“?

  Jsou zde dva, pro tebe opět protichůdné, „pohledy“:
  – Jsme k vám vysláni.
  – Je třeba se stranit, abychom neobdrželi ran nám neurčených i zachovali svou čistotu.

  Ekklesian

 54. Lemmy

  Ateistum, odporúčam ti, aby si sa stránil normálnych ľudí, lebo ich čistota mysle by ťa zničila. Keby si nepochopil, vyhýbaj sa ateistom, aby si sa nedozvedel krutú pravdu, že si chorý. Ateizmus je spôsob liečby.

 55. Ateistum

  A chorý jsem podle tebe proč? Že říkám věci které se ti nelíbí?

  Podle Boha, a je to tak, potřebují uzdravit všichni! Já se léčbě nevyhýbám. Přemýšlej nad tím ty „čisté mysli“, a Bůh ví jakého srdce.

 56. Ateistum

  Chceš Lemmy, nebo i jiní, znovu slyšet výzvu Boha? Případně sem dát odkaz na místo, kde „zazněla“?

  Ekklesian

 57. Honza Werner Post author

  Svatý Jeronýmek: „Pane Wernere, vy se odvoláváte na pohanské svátky, ale ty byly také náboženské. Pohané nebyli ateisté.“

  Umíte číst? Vypadá to totiž, že ne. Přesně o tomto se totiž píše v článku, který komentujete. Nabízí se tedy otázka: Proč komentujete článek, který jste nečetl? Speciálně pro vás sem tu pasáž zkopíruju:

  „Někoho by mohla napadnout otázka, proč ale ateisté slaví v podstatě pohanské svátky, které původně vycházely z předkřesťanských pohanských náboženství? V prvé řadě je třeba si uvědomit, že všechny tyto svátky souvisely právě se zimním slunovratem. A zimní slunovrat je astronomickým faktem, nejedná se o nic nadpřirozeného. Většina tehdejších pohanských náboženství byla přírodního charakteru, uctívala přírodu, přírodní řád, přírodní síly a fenomény, pouze k tomu přidávala některé nadpřirozené prvky, třeba zbožšťování přírodních sil. Pokud však toto transcendentno v podobě zbožšťování přírodních sil a podobných prvků okleštíme, zbyde nám u oslav slunovratu pouze příroda v celé své kráse.

  Důležitým aspektem je také to, že ateisté mohou k „oslavě Vánoc“, s vědomím jejich původu v předkřesťanských pohanských oslavách slunovratu, přistupovat jako k pohádce, jako k mýtu, zatímco jiní, třeba křesťané, berou Vánoce zcela vážně, tedy skutečně věří veškerému duchařskému nadpřirozenému balastu okolo. Z pohledu ateisty může být oslava Vánoc / slunovratu podobná, jako když se ateista účastní tematické akce na motivy Star Wars nebo Pána prstenů. A zatímco v souvislosti s Vánocemi musí ateisté často vysvětlovat, proč se Vánoc vůbec nějak účastní, asi nikoho by nenapadlo ptát se ateisty, proč se účastní tematické akce na motivy Star Wars či Pána prstenů.“

 58. Lemmy

  Chorý si, pretože táraš, keď nie je niečo náboženské, tak matrix. Trpíš! Tvoja schizofrénia je pre teba nebezpečná. Je nutné nasadiť liečbu. A ateizmus ťa vylieči nielen z matrixu, ale aj z náboženských bludov. Nevieš, čo chceš, a to je choré. Potrebuješ detoxikáciu mysle. Máš v mozgu príliš veľa smogu (buriny), nielen matrixového, ale aj nábožného.

 59. Svatý Jeronýmek

  Lemmy: Ty jsi nemocný, o možnosti matrixu mluví i nejlepší logici světa, například prof. logiky pan Peregrin. Takže ty také jen věříš. Tvé důkazy mohou být podvrh.

  Werner: Ptám se znovu: proč si nedáváte dárky na slunovrat přesně? A proč se odvoláváte na pohany, nábožné pohany? Proč si nedáváte dárky k letnímu slunovratu? A co ty koledy a betlémky? 🙂

  No nic, už si přiznejte, že jste jen ztracení křesťané a nic víc. Váš ateismus je jen naštvanost na našeho Pána!

  Dobrou a někdy někde jinde, tady už jste poraženi. Váš Jeroným! 🙂

 60. Lemmy

  SJ, nič to nemení na stave vecí, že Ateistum potrebuje liečbu. Ale aj ty potrebuješ liečbu, keď táraš, že sme stratení kresťania. Aspoň ja nie som!!! Môj ateizmus nie je „naštvanosť“ na tvojho boha, v ktorého veríš. Môžem byť maximálne nahnevaný na zlých kresťanov, na zlých nábožných ľudí, ktorých sú milióny. Áno, hnevá ma, že na svete je toľko zlých nábožných ľudí. Inak, dávam a prijímam darčeky práve na Letný slnovrat, ak ťa to nepoteší, tvoj problém. Pre mňa je Humanistický sviatok 21. 6. významnejší než všetky ostatné sviatky.

 61. Ateistum

  1. Jakou léčbu by jsi mi Lemmy, a mě podobným, předepsal?
  2. Jsem zlý „náboženský člověk“? Pokud ano, proč a co to znamená být“zlým náboženským člověkem“?

 62. Alibaba

  SJ: …například prof. logiky pan Peregrin.
  Jako o filozofickém směru o matrixu hovoří, ale pro praktický život je k ničemu. Proč bychom se jím měli zabývat, jen proto, že to někdo trvdí?
  Takových možností si můžete vymyslet hodně, ja na vás, podat důkaz, že se tím má člověk vůbec zaobírat, že to zase není slovní průjem, podobný tomu, co tady předvádí váš věřící druh Ateistum (Ekllesian).

  Ptám se znovu: proč si nedáváte dárky na slunovrat přesně?
  Protože zatím na 21.12. nikdo neschválil svátek. 🙂

 63. Svatý Jeronýmek

  „Jako o filozofickém směru o matrixu hovoří, ale pro praktický život je k ničemu.“

  1) Není to k ničemu, logika platí i v praxi přece (jinak by vše byl jen nesmysl, i když může být více logik), možnost tu prostě je (v rámci všech logik). Proto si přiznejte, že také jen věříte.

  2) Teorie a praxe nesmí být v rozporu, jinak máte špatnou gnozeologii. Špatnou metodu poznání. (to tvrdí všechny logiky v podstatě)

  3) Svátek si můžete slavit i bez státního volna. Do nedávna se makalo i 24.12. Za komunistů se také makalo i o 24.12. prostě se to slavilo večer po práci. 🙂

  4) Můžete se snažit z toho udělat svátek, ale snahu od vás nevidím, udělat svátek na 21.12. nebo 21.6. nebo na rovnodenost 😀 😀 😀 vy rádoby astronomové! 😀

  Krásný zbytek roku, váš vítěz Kvanťák. 🙂

 64. Honza Werner Post author

  Svatý Jeronýmek: A váš ateismus vůči Perunovi je jen vaším naštváním na něj 🙁

 65. Svatý Jeronýmek

  Já nevylučuji možnost žádného boha, může jich být i více najednou, pane Warnere. Prostě jsem viděl Ježíše, tak věřím zrovna na něj. Kosti dinosaurů jsem neviděl. Ani jak se z opice stal člověk. A i kdybych to viděl, mohla by to být jen iluze, haluška. To samé Ježíš. Je to jen víra a já si prostě vybral dle citu, jako vy. Jen jinak. Veškeré takzvané důkazy evoluce mohou být podvrh ďábla. Dobře udělaný podvrh. Je to jen vaše víra, že nežijete v matrixu. Možná je to boží zkouška, možná zrovna od našeho Pána. Cit mi pomohl. Vám taky, jen si to nechcete přiznat. Jste naštvaní, že vám bůh nebo bohové něco nepřinesli k vánocům nebo nesplnili, tak jste se uzavřeli a zahořkli. Žádné logické důkazy že bůh není nemáte, zato částečné důkazy pro bohy jsou, jednak je lidé viděli, já zrovna toho svého, jednak jsou tu ontologické a jiné důkazy. Na úrovni těch vašich evolučních, což také může být jen podvrh. Jisté není nic, jsou to jen víry. Rozum v tom tolik nehledejte, jde o emoce. I u vás. Rozum říká, že vše je jen víra.

  Ale jedno vám povím: tvrdit, že vánoce nemají nic s křesťanstvím je prostě nesmysl.

  Dobrou a někdy jindy a někde jinde, snad budete rozumější, to vám všem přeje do dalšího roku Kvanťák. 🙂

 66. toli

  I kdyby byl ateismus pouhou vírou (což není) tak je vysoce atraktivní v tom smyslu že po ateistovi nikdo nic nechce,ateista nemusí řešit ani svatost ani hřích takže je svobodný protože nemá žádného boha ani papeže ani kněze.

 67. Svatý Jeronýmek

  No někteří ateisté měli Ústřední výbor, drahouši. A někteří mají Adama Romana či Dawkinse.

  Proč by ateista musel podporovat homouše jako tady Ateisté ČR? Proč by ateista měl být iracionální humanista? Vítač?

  „tak ty by si chcel regulovať verejné akce? takže už neplatí demokratický systém vlády väčšiny? ale má platiť právo menšiny, ktorá rozhodne čo je pravda…ty sa mi zdáš vhodným kandidátom na regulovčíka pravdy, bol by si fajn ľudovým komisárom ktorý by na základe kvót prideľoval ideologické myslenie národa. my na Slovensku máme ústavu v ktorej väčšina národa sa stotožňuje s tým že slovenská republika je založená na cyrilo-metodejskej (rozumej kresťanskej) tradícii. Proti tomu by si mal rázne zasiahnuť… veď čo má čo väčšina národa určovať charakter štátu, keď sú tu menšiny s iným názorom. povinné kvóty by to vyriešili. Väčšina nemá čo rozhodovať, rozhodovať má nikým nevolený orgán ktorý najlepšie vie čo národ potrebuje… a pozor na slovo demokracia… to nesmieš používať. v prechodnom období používaj pojem liberálna demokracia…nezabudni… nikdy nie iba demokracia. Na inšpiráciu si pozri dokument ,,Od Darwina k Hitlerovi,, http://kreacionismus.cz/stoleti-od-1-svetove-valky/ to ti je blízke… tvoja ateistická parta, tvoj spôsob myslenia, tvoji ,,bezúhonný,, a hlavne neutrálny ateisti. Ty by si mal byť tým kto zakáže väčšinový názor a podobne ako súdruhovia ateisti v 50-tych rokoch nastolíš nový svetový poriadok… všetky názory budú rovnocenné, všetky náboženstvá budú rovnocenné… daj si ale pozor… kresťania budú tvrdiť že nie všetky náboženstvá sú rovnako hodnotné a pravdivé… povedia že Ježiš je spasiteľ sveta… no chápeš?,… taká drzosť, tak netolerantný názor… zakroč!…zakáž!… veď predsa nie je normálne, aby si hocikto myslel čo chce…““

  Krásný den všem a na nový rok, o slepičí krok! Kvanťák! Fakt končím! Demokracie je vůle většiny, když bude většina chtít křesťanství do ústavy, má na to právo, když to bude velká většina, může se měnit i ústava. To samé když budou křesťané silnější, mají na to právo i když jsou v menšině, pokud jsou silnější. To samé kdokoliv jiný. My proti vám komunistům budeme bojovat demokraticky i se zbraní, pokud nás zase budete chtít zavírat do blázinců jako za SSSR jako chce Lemmy. Viz. výše kde napsal, že potřebujeme léčit a že jsme šílení. Proč je více křesťanů v parlamentu než v obyvatelstvu? Jsme holt lepší. Dobrou! 🙂

 68. Jaroslav Štejfa

  K Ateistum-ovi:
  Jak by bylo krásně na světě, kdybyste se stranil.
  Jaroslav Štejfa

 69. toli

  No někteří ateisté měli Ústřední výbor, drahouši. A někteří mají Adama Romana či Dawkinse.

  No Ústřední výbor měli komunisté a dnes je najdeš většinou v kostele 🙂 alespoň v mém okolí. Jsou to totiž lidé kteří se cítí nejlépe pod bičem a tíhnou k totalitním ideologiím jako je třeba křesťanství.

  A někteří mají Adama Romana či Dawkinse.

  To nejsou žádní bohové ani guruové.Ateista je ateistou třeba proto že mu ateismus příjde nejpřirozenějším světonázorem,poté co si vzájemně srovnal všechna světová náboženství a zjístil že všechna náboženství jsou jen hovna.
  Náboženství je spousta a navzájem si konkurují a jejich věrouky nejsou vzájemně kompatibilní,ale ateismu nekonkuruje nic.

  Proč by ateista musel podporovat homouše jako tady Ateisté ČR? Proč by ateista měl být iracionální humanista? Vítač?

  Třeba pro to že křesťanství chápe humanismus jako sobě nepřátelskou ideologii (v humanismu není na trůnu Bůh,ale humanismus dal trůn člověku)
  Pokud je humanismus nepřátelský vůči křesťanství tak je jasné že je minimálně netečný k ateismu,Ne každý ateista je zároveň humanista.A pokud se OSACR připojilo ke kampani jsme fér (na zrovnoprávnění manželství) tak to znamená že odmítá diskriminaci a že je OSACR humanistickým sdružením.

 70. Svatý Jeronýmek

  „A někteří mají Adama Romana či Dawkinse.

  To nejsou žádní bohové ani guruové“

  1) Pro někoho to jsou guruové, viz. Lemmy. Opakuje po něm i nesmysly. Takže guru. 😀

  „Ateista je ateistou třeba proto že mu ateismus příjde nejpřirozenějším světonázorem,poté co si vzájemně srovnal všechna světová náboženství a zjístil že všechna náboženství jsou jen hovna.
  Náboženství je spousta a navzájem si konkurují a jejich věrouky nejsou vzájemně kompatibilní,ale ateismu nekonkuruje nic.“

  2) U ateismu si konkurují různé morálky, různé ateismy, někdo tvrdí, že je to „absence víry“, jiný se přizná, že věří, že bohové nejsou atd… 🙂

  3) Také jsou různé evoluční teorie, třeba Lamarck X Darwin atd…

  4) Jsou různé druhy humanismu, komunisté se také hlásili k humanismu.

  Dobrou a někdy! Nemá cenu prodlužovat vaše umírání, toto je má rána z milosti. Ať vládne silnější z nás, já se budu snažit, abychom to byli my křesťané, stále více, byť ne třeba hned dneska, ale brzy nebo časem, už dneska je nás víc v parlamentu než v obyvatelstvu. A do léčebny se od vás ateistů jako v SSSR nenechám zavřít, jak chce Lemmy, budu se bránit i se zbraní v ruce. Váš kvanťák. Tak někdy 🙂

 71. toli

  U ateismu si konkurují různé morálky, různé ateismy, někdo tvrdí, že je to „absence víry“, jiný se přizná, že věří, že bohové nejsou atd

  Různé ateismy nejsou ,a morálka buď je anebo není

  3) Také jsou různé evoluční teorie, třeba Lamarck X Darwin atd…

  Evoluční teorie jsou jedno a ateismus je druhé,neexistují různé druhy ateismů ale existují různé druhy náboženství.

  4) Jsou různé druhy humanismu, komunisté se také hlásili k humanismu.

  No a křesťanství se hlásí k bezpodmínečné lásce, viz tvůj poslední odstavec 🙂
  Ona se každá totalita maskuje v hezkých slovíčkách,alespoň zpočátku.

  Schizofreniku začni raději zase užívat léky 🙂

 72. Svatý Jeronýmek

  No to samé se dá říct o vašich hádkách jestli je ateismus víra v neexistenci bohů nebo nevíra v bohy či oboje atd… 🙂

  Lemmy tvrdí že nevíra, pak se přizná, že věří, že bohové jsou výmysly, tedy že věří, že neexistují jako entity.

  O pár řádků níže zase píše opak. Popírá svá slova.

  Nebo když někdo tvrdí, že je agnostik a přitom, že věřící jsou nemocní. Také paradox, viď tolíku mrt.vičko? Agnostik to přeci neví, jestli bůh je či není, tak proč by věřící měli být nemocní ? 🙂

  Jediný nemocný jsi tu ty a možná tví kámoši. Ostatně v registru nemocí byla kdysi homosexualita, víra v boha nikdy.

  Takových paradoxů bych u ateistů našel víc.

  I těch humanismů je víc, jak jsem psal výše. Často jdou proti sobě. Komunismus měl také vlastní sekulárně humanistickou morálku. A je jiná než ta vaše. Jdou i proti sobě někdy. A ústřední výbor byl tehdy guru tamních ateistů.

  No nic, vidíte, jak si kálíte do úst, to je kognitivní disonance v přímém přenosu.

  Věda může být podvrh, matrix. Logika tu možnost umožňuje. Je to jen víra.

  Vy patříte do blázince, ne my. V SSSR to zkoušeli a jak dopadl?

  Dobrou a někdy! Na nový rok, ale už pod jiným článkem, tady už jsem vyhrál. Kvanťák. 🙂

 73. Ateistum

  Morálka souvisí s přirozeným, nedelegovatelným, neodňatelným právem. Se svědomím, které pokud ho člověk neumlčí, ho obviňuje pokaždé když jedná nesprávně. Souvisí s Bohem, jeho vlastnostmi, jeho řádem.

  Morálka společnosti je neustále upadající, je zvrácená chcete-li.

  Je to tedy řekněme soubor hodnot, který se nějak liší od ideálu. My na ni často pohlížíme jako na hodnoty lišící se od stavu, který sami uznáváme za optimum. To, že se v čase mění často sami před sebou popíráme, či bagatelizujeme. Rozhodně tedy „toli“ nejde říct, že buďto je nebo není a ty to dobře víš, jsa sám značně amorální.

 74. Ateistum

  Křesťanství se nehlásí k bezpodmínečné lásce!

  Křesťan, tedy následovník Krista, ví že Člověk je obrazem Božím; a že u Boha se snoubí absolutní (ne bez podmínečná) láska s absolutní spravedlností, jsou aplikovány současně (a jsou opravdu absolutní); a že z toho jaký je Bůh vychází/vyplývá i vše ostatní.

 75. xjur

  Křesťan, tedy následovník Krista, SI PŘEDSTAVUJE že Člověk je obrazem Božím …. bla bla.

  Rovněž výše zmíněná morálka nijak s bohem nesouvisí. Vyjdeme-li z negace náboženských dogmat, tj. z toho, že Bůh není, není posmrtný žívot atd, tak to nemá žádný dopad na morálku … pořád dobré zůstane dobrým a špatné špatným. Vztah morálky a tzv. boha je tedy vylhaný, je to jen propaganda pobožných.

 76. Lemmy

  SJ: Lemmy tvrdí že nevíra, pak se přizná, že věří, že bohové jsou výmysly, tedy že věří, že neexistují jako entity.

  Šíriš o mne klamstvo, čiže si klebetník.

  SJ: Áno, humanizmov je viacero smerov. Sú i také, ktoré výslovne odmietam.

 77. Lemmy

  SJ: No to samé se dá říct o vašich hádkách jestli je ateismus víra v neexistenci bohů nebo nevíra v bohy či oboje

  Pozor! Tu sa mýliš. Tie hádky vyvolávajú takí ľudia ako si ty. Nie ateisti. Ide o hru so slovami, o manipuláciu s významom slov.

 78. Lemmy

  Toli: komunisté se také hlásili k humanismu.

  Ale hneď po roku 1948 v Československu ten humanizmus zotreli. Politické vraždy za komunistov (Slánsky) sú neospravedlniteľné. Z toho sa komunisti dodnes nespamätali. Majú len falošné výhovorky.

 79. Lemmy

  SJ: Také jsou různé evoluční teorie, třeba Lamarck X Darwin

  V čom sa odlišujú? Veda dnes používa len jednu teóriu. Tak mi vysvetlí, prečo hovoríš o dvoch.

 80. toli

  @LEMMY
  Ale hneď po roku 1948 v Československu ten humanizmus zotreli. Politické vraždy za komunistov (Slánsky) sú neospravedlniteľné. Z toho sa komunisti dodnes nespamätali. Majú len falošné výhovorky.

  Vždyť jsem řekl že všechny totalitní ideologie včetně křesťanství používají krásné fráze jako kamufláž,mimikry.Myslíš že by komunisté vyhráli volby kdyby na rovinu lidem řekli že budou jedince s odlišným názorem zabíjet ? Myslíš že by Hitler vyhrál volby kdyby na rovinu řekl lidem jak bude za pár let pod jeho vedením vypadat národní socialismus ?
  V bibli je věta „Po ovoci poznáte je “ podívej jaké ovoce přineslo křesťanství,podívej na historii křesťanství,inkvizici,miliony mrtvých lidí pod kuratelou církve.Jo jo,po ovoci poznáte je 🙂

 81. toli

  Zajímavé je že se Masaryk nemýlil když lidem na počátku své kariery oznámil že pár měsíců strávil v Leninově Rusku a že bolševismus pro nás není vhodný.K sociálnímu,spravedlivému státu lze dospět jen pomalou postupnou prací a nikoliv železnou pěstí-bolševismem.

 82. Ateistum

  „xjur“ napsal: „Vyjdeme-li z negace náboženských dogmat, tj. z toho, že Bůh není, není posmrtný žívot atd, tak to nemá žádný dopad na morálku … pořád dobré zůstane dobrým a špatné špatným.“

  Pojem dogma je spojen se stanovami/řádem/vírou nějaké světské organizace.

  To že je člověk „nějaký“ souvisí s Bohem. Je to o jeho srdci, darech a lidské schopnosti a touze je správně využít,…

  KAŽDÝ člověk má schopnost rozlišovat dobré a špatné a má schopnosti vzdorovat zlu a světu a jednat správně/spravedlivě/dobře. To souvisí i s jeho touhou „po věření“, která mu umožňuje najít a rozpoznat Stvořitele/Boha. Člověk, nad kterým se Bůh smiluje a dá mu milost, je uzdraven a stává se svobodným, tedy o to lépe vnímá dobré a špatné i vzdoruje zlu a mocnostem, může/musí nechat obřezat své nové srdce od všech jeho nečistých tužeb.

 83. ateista

  @ateistum
  „a že z toho jaký je Bůh vychází/vyplývá i vše ostatní.“

  Nejprve k tématu. Protože moje partnerka nesdílí zcela můj ateistický postoj, zimní (jak já je nazývám) svátky slavíme. Bez dalších náboženských akcí, jako je zapalování svíček na věnci nebo půlnoční mše. Je to příliš hluboce zakořeněná tradice. Kdyby bylo tradicí něco jiného, slavili bychom zimní svátky jinak.

  A teď k ůvodní větě. Nechtějte, aby tato věta platila. Dvě citace z Bible:
  I.Mojžíš, k. 38, odst. 7: A byl Her, prvorozený Judův, zlý před očima Hospodina. I zabil jej Hospodin.

  Byl biblický bůh vrah?

  I.Mojžíš, k. 7, odst. 23: A tak vyhladil (Bůh) všelikou podstatu, kteráž byla na tváři země, od člověka až do hovada, až do zeměplazu, a až do ptactva nebeského, vyhlazeno jest, pravím, s země. A zůstal toliko Noé a kteříž s ním byli v korábu.

  Byl biblický bůh masový vrah? Berou si vrazi a masový vrazi příklad z biblického boha? Je biblický bůh opravdu vzorem pro lidi?

 84. Alibaba

  SJ: logika platí i v praxi přece
  V tom případě mi řekněte praktický příklad využití matrixu v životě. (natočení folmu nepočítám)
  Teorie a praxe nesmí být v rozporu, jinak máte špatnou gnozeologii.
  Takže jaké je praktické uplatněné matrixu? Nebo jste sám blbě naprogramovaný matrix?

  Svátek si můžete slavit i bez státního volna.
  Můžu, nikdo mi nepřikazuje a ani nebrání, je to moje soukromá věc.

  Můžete se snažit z toho udělat svátek, ale snahu od vás nevidím, udělat svátek na 21.12. nebo 21.6. nebo na rovnodenost vy rádoby astronomové!
  Tak já nemám potřebu se snažit, mě je jedno kdy se to slaví (já ho neslavím), představte si, že mě třeba vůbec nevadí slavení stejným stylem, jak slaví narozeniny anglická královna, já jsem vám jen odpověděl na otázku.
  Co by se vlastně mělo slavit na slunovratu?

 85. Alibaba

  Ateistum:
  Odpovím za sebe, nevím co na to Lemmy.
  1. Jakou léčbu by jsi mi Lemmy, a mě podobným, předepsal?
  Něco na léčení bludu, jestli se vůbec dá nějak ambulantně léčit.
  2. Jsem zlý „náboženský člověk“? Pokud ano, proč a co to znamená být“zlým náboženským člověkem“?
  Pro mě to znamená, že stále melete nesmyslně (vůbec třeba neodpovídáte na položené otázky – chováte se jako mimoň) o tom vašem bludu (bůh, satan, Ježíš, …), myslíte si, že tím lidem pomůžete. Z mého hlediska prostě hlásání náboženství (evangelizace, jestli se to takhle dá nazvat) je škodlivá věc (zlo) a z lidí dělá pitomce bez názoru = ovce(béééé).

 86. Nohavica

  Multinick Alibaba:

  „V tom případě mi řekněte praktický příklad využití matrixu v životě. (natočení folmu nepočítám)
  Teorie a praxe nesmí být v rozporu, jinak máte špatnou gnozeologii.
  Takže jaké je praktické uplatněné matrixu? Nebo jste sám blbě naprogramovaný matrix?“

  A) Praktické uplatnění MOŽNOSTI matrixu je, že si uvědomíte, že vaše fakta jsou jen víra, že to není nezpochybnitelný fakt, ale víra.

  B) Tedy že to, co považujete dnes za fakt nebo jistotu, se může změnit, nejen kvůli matrixu, jsou zde i jiné problémy jako problém indukce atd…

  C) Tedy že vaše „jistoty“ jsou také jen víry, jako evoluce atd…

 87. Nohavica

  Co by se mělo slavit o slunovratu? Na to se Alibabo ptám právě také zdejších ateistů. U pohanů to chápu, ale u dnešních ateistů, co slaví na vánocích?

  Vy to možná neslavíte, ale jiní zde ano. Sami se přiznali. Na to se ptám i já! 😀 Nechápu to, pan Werner u toho málo používá selský rozum, bohužel.

  Lemmy:

  „V čom sa odlišujú? Veda dnes používa len jednu teóriu. Tak mi vysvetlí, prečo hovoríš o dvoch.“

  1) Dneska se vědci hádají o epigenetice, která je víc podobná Lamarckovi než Darwinovi, takže pro neodarwinisty je to problém.

  2) Lamarckova teorie je úplně jiná než Darwinova, jde o dědičnost naúčených nebo některých naučených vlastností, to u Darwina není.

  3) Napsal jsi, že bohové jsou vymyšlení = věříš, že neexistují jako entity, to má Jeroným pravdu, mohu dodat citát. Přesné citáty. Ostatně zde už jsou několikrát napsané. Jsou jasné a celé věty, ne půlky vět. Celá věta = celé věty (včetně souvětí, nejen tzv. holé věty).

  Mějte se. A někdy také, teď odcházím, není tu moc chytrých ateistů, jen Medea, ale ta tu není… 🙁 Tak ahojky a třeba 2019 když se tu objeví Medea. 🙂

 88. Nohavica

  Jinak váš „humanismus“ je vidět pekně: o nábožných tu toli a Lemmy tvrdí, že se mají jít lečit a Lemmy je přímo posílá do blázince, přitom sami neumí definovat ateismus ani agnosticismus, jak je vidět právě na Lemmym a jeho protimluvech o „bezvíře“ (přitom pak potvrdí, že věří, že bohové nejsou) a na tolim a jeho protimluvech, třeba když jako agnostik tvrdí, že nábožní jsou šílení, což NEJDE DOHROMADY.. Agnostik neví, jestli bohové jsou či ne, takže říkat, že je někdo šílený, kdo na ně věří, je hovadina. Logika. Jako v Sovětském svazu kdysi chcete zavírat věřící do blázinců, nejste o moc lepší než oni, pánové „humanisté“ a ateisté. Takže těch humanistických směrů je evidentně více, možná podle některých jste vy také pseudohumanisté. Tak šťastný rok 2019 a třeba někdy! 🙂

 89. Nohavica

  „Pokud se nedá pozorovat, ani měřit, ani nijak neinteraguje, tak to znamená, že s vysokou pravděpodobností není. Samozřejmě nedá se dokázat, že není, ale pokud se nedá dokázat, že je, tak nejspíše opravu není. Nedá se dokázat, že kolem Země obíhá špagetové monstrum, nejspíše není. Nedá se dokázat, že v rybníku žije vodník, nejspíše neexistuje. Nedá se dokázat, že je 9 hlavý drak, nejspíše proto, že není. A tak se dá pokračovat s bohy, anděly, skřítky, vílami, atd. “

  A) ALE on ti říká, že se to dá pozorovat, když změníš stav vědomí například. Nebo tě to potká jako Jeronýmka, který uviděl Krista. Jiný zase vidí jiné bohy, ale to nevylučuje žádného z těch bohů. Dokonce mohou existovat i zároveň

  B) Bůh nemusí být nehmotný, jen zatím neobjevený.

  C) Pro co nejsou důkazy, stejně může existovat.

  D) Co je to důkaz dle tebe? Když má vše svou příčinu, tak co příčina vesmíru? A co příčina té příčiny?

  E) Bohové nějaké důkazy mají, třeba ontologický a kosmologický, ale nejsou 100%, což vaše důkazy také ne, vše může být matrix. Důkazy jisté nejsou, ne ty empirické běžné ani vědecké běžné. Je to jen víra.

  F) Mezi ty víly a elfy a bohy bys mohl zařadit i různé ty evoluce a jiné věci. Já nevím, jestli vědci vůbec existují. Třeba jsou to hmotné hologramy řízené satanem. Vědci také říkají různé věci, i protikladné. Jako u knězů.

  G) Proč by měla být nízká pravděpodobnost, že je mezi Marsem a Jupiterem čajová konvice, jak se to počítá, proč by bůh měl mít stejnou pravděpodobnost jako ta čajová konvice? A proč stejnou jako elfové? Evoluce neměla stovky let žádné důkazy, byla tedy tehdy také jako čajová konvice mezi Marsem a Jupiterem – nepravděpodobná? Není to tedy jen relativní?

  Váš Nohavica. Třebas někdy v roce 2019! 🙂

 90. Alibaba

  Nohavica: A) Praktické uplatnění MOŽNOSTI matrixu je, že si uvědomíte, že vaše fakta jsou jen víra, že to není nezpochybnitelný fakt, ale víra.
  Ale to není praktické využití, to je jen filozofické cvičení. vy jste si tady s SJ vymysleli nějaký matrix (stejně jako nábožensky věřící mají boha), je na vás, aby jste dokázali, že se ten váš výmysl dá dokázat a vyhnat z hlavy do reality.
  A jaká fakta? A jaká náboženská víra?

  B) Tedy že to, co považujete dnes za fakt nebo jistotu, se může změnit, nejen kvůli matrixu, jsou zde i jiné problémy jako problém indukce atd…
  Co považuji za jistotu?
  A co se vám nelíbí na možnosti změny, když mě někdo dokáže, že dotyčná věc není výmysl ale skutečnost?
  Jinak si indukujte co chcete, i Peregrin má problémy s indukcí. Ale je to především problém vyjadřování jazyka, logiky a času. Já mám radši indukci elektromagnetickou, tam platí alespoň jasnější vztahy. 🙂
  C) Tedy že vaše „jistoty“ jsou také jen víry, jako evoluce atd…
  To je nejisté vědění, to není zádné náboženství, nebo to co by se tomu alespoň přibližovalo.
  Už jste našel ten konkrétní paragraf, kde jsou zmíněni evolucionisté, a z čeho že to mají tu výjimku?

  U pohanů to chápu, ale u dnešních ateistů, co slaví na vánocích?
  Tak za 1. co je to „slavení Vánoc“? Od toho bychom se mohli odpíchnout.
  Třeba neslaví nic, třeba jsou z prinipu doma a prostě si jen užívají dny volna. Já jsem si byl konečně poprvé v sezóne zaběžkovat.
  Napsal jsi, že bohové jsou vymyšlení = věříš, že neexistují jako entity, to má Jeroným pravdu, mohu dodat citát.
  „bohové jsou vymyšlení = věříš“ – Tak tohle není pravda, tuhle rovnici máte z myšlení nakažené věřícími.
  Který bůh teda existuje teď? Neptám se na nějaké bodoucí? Dokud nějaké nedokážete (fyzicky), tak stále spadají do kategorie „vymyšlené“ nabo taky idea.
  Bohové nějaké důkazy mají, třeba ontologický a kosmologický, ale nejsou 100%
  A který že bůh je temito důkazy dokazován a dokázán? Pro mě jsou to jen slovní cvičení, ja bych potřeboval jako důkaz přímo fizicky konkrétního boha.
  Mezi ty víly a elfy a bohy bys mohl zařadit i různé ty evoluce a jiné věci.
  Jen idiot zařazuje do toho vašeho seznamu evoluci. Takže se nedivte, kdyby vás zase někdo poslal na léčení.

 91. toli

  @Alibaba
  Snažíš se zbytečně,Nohavica a Svatý Jeronýmek jsou jedna a tatáž osoba,schizofrenik multinick 🙂

 92. Alibaba

  @toli: Já vim. Akorát nevím, zda nekrmím trola. 🙂
  Hlavně sleduji, jak se vyhýbá nepříjemným přímím otázkám, a pravidelně bije v Americe černochy. 🙂

 93. xjur

  Occamova břitva je pravidlo usměrňující naše uvažování k tomu, abychom do popisu (čehokoli, tedy i světa) nezaváděli nějaký prvek, který je zbytečný. Zbytečnost se pozná podle toho, že popis s tímto prvkem není lepší než bez něho.

  Na tzv. Boha pasuje toto pravidlo na 100%. Popis světa s Bohem není o nic lepší než bez něho. Bůh je tedy zcela zbytečný prvek našich úvah, stejně zbytečné je uvažovat o jeho existenci, nemá to smysl ani to nejde, protože lze těžko říci, co by to mělo být – ten tzv. Bůh (to že NĚCO JE něčím znamená, že to NĚCO patří do nějaké kategorie). Pobožní si proto vymysleli kategorii Duch. Zřejmě do ní patří i všechna strašidla, poltergajsti, bubáci, víly a kdo ví co ještě. Duchové jsou prý nehmotní, ale interagují s hmotou. To je tedy jedno z náboženských dogmat.
  Uvěřit tomu vyžaduje popřít veškeré zkušenosti, poznatky a zcela vypnout rozum. Pobožní jsou k tomu ale trénovaní od mala. Takže naši pobožní věří že přijdou do nebe, aniž vy si dovedli představit, co a kam přijde. Namlouvají jim, že po smrti budou vzkříšeni (další dogma), nevadí jim že jakákoli interpretace tohoto slibu postrádá smysl: obživnutí spáleného či zetlelého těla, život bez atributů života, … Pobožným nedochází, že je divné, že ten jejich vševědoucí Bůh nepřispěl do lidského vědění ani jediným poznatkem. Pobožní tvrdí, že na základě své VÍRY něco VĚDÍ, ale to je jen další nonsens. Vše, co víme o světě, je výsledkem přesného uvažování vycházejícího ze zkušeností. Výsledky těchto úvah tvoří model světa, jehož platnost je ověřována. Takový model je užitečný, umožňuje nám vytvářet mnoho nových věcí a postupů. Žádná z těchto věcí však nebyla vytvořena ani nefunguje díky nějakému Bohu. Bůh je tedy doopravdy zbytečný prvek našich představ o světě.

  Pojem Bůh však může mít jednu přijatelnou interpretaci. Jde na to pohlížet jako na první koncept pravděpodobnostního kalkulu. Lidé přijali fakt, že některé věci mohou dopadnout jedním z mnoha možných způsobů, našli k tomu i důvod zvaný „Boží vůle“. Položíme-li rovnítko mezi pojmy Bůh a náhoda, věci do sebe začnou zapadat, tedy aspoň některé.

  Věřící i nevěřící, buďte zdraví a nebojte se myslet, snad vás to trochu ochrání před průšvihy, které budou na vás jistě nalíčeny i v r. 2019.

 94. Tonda Vlas

  Mně by zajímalo, jak teď slaví vánoce Hvězdoun, ale na šarlatáce o nich začal řádit pořádně.

 95. Ateistum

  Ateista: Byl Bůh vrah?

  Pomiňme na chvíli, že Bůh lidi stvořil, každého jako určitou nádobu (k nějakému účelu) a má i moc je zahubit.

  Ty chápeš proč Bůh udržoval čistotu lidských těl u Izraelitů? Chápeš proč téměř veškeré tvorstvo vyhubil? Chápeš proč mrtvým lidem dal takové zákony a příkazy (týkající se ohavností, pohanů i jiných kmenů) jaké dal? Chápeš proč nyní nechá lidi zajít až kam se zavést nechají, kam sami budou chtít zajít?

  Já vím, že rád provokuješ a skutečná debata nemá prostor, byla by bez smyslu. Ale přemýšlej o tom…

  – Na zemi řádil zlý a jeho démoni v dračích tělech. Vtělení do těchto silných tvorů bylo ukončeno, jejich dračí těla ve většině případů zahynula.
  – Démoni v dračích tělech (podobni lidem, bohové) se spářili s lidskými dcerami. Využít daru Člověka, rodit novou bytost jenž je duše-duch-tělo, se však nepovedlo a vznikly stvůry, které napomohli jak zmaru lidí co se týče jejich odtržení od Boha, tak poškodit lidské tělo. Proto přišla potopa a lidský život byl zkrácen na 120 let, proto aby lépe odolali dostali lidé za pokrm i zvířata. Se zkázou těl lidí souvisí pravděpodobně i příkazy typu jako vyhubení Amáleků, ale jde o více i když to vše souvisí.
  – Později došlo k Babylonské události. Říká se zlý chtěl obnovit svůj přístup ke stromu/stromům poznání a pochopitelně postavit lidi do vzpoury proti Bohu. Lidé byli rozděleni a rozehnáni po celé zemi, začali se lišit tělesně, každý stavět na poznání a vztahu s Bohem jakého se jim do rozdělení dostalo.
  – Současná očekávaná událost je obnovení veškeré moci zlého a jeho uvolnění. Příjde i doba, kdy se démoni budou moci znovu chopit meče. Ano je to doba konce, doba kdy se rozpozná zrno od plev a kdo Bohu patří zůstane s ním na věky neboť času už nebude třeba.

 96. toli

  Dej si studený hadr na čelo,prý to pomáhá 🙂

 97. ateista

  @ateistum
  Ještě se vrátím k Vánocům a odpovím i tolimu. Když jdete k Jílkové, dostanete několik otázek, které se týkají výhradně tématu. A pak dostanete jen omezený prostor. Nemáte šanci reagovat na některé nesmysly přítomných, i kdybyste chtěli. Jílková to zatrhne.
  Měl jsem připravenou odpověď na jednu z otázek v tomto smyslu:
  Náboženské akce se nesou v duchu posvátné bázně, pohanské jsou naplněny radostí a veselím. Dovedl bych si představit radostnou oslavu zimního slunovratu i s případným předáváním nějakých dárků bez náboženského podtextu.
  Ještě doplním, že mne Jílková skoro hodinu přemlouvala, abych přijel. Téma Vánoc se mě nezdálo pro mne atraktivní a neměl jsem v úmyslu tam jet.

  Ateistum – Vaše teorie jsou jen Vaše teorie. Nikde se s podobnými závěry nesetkáte, jen u Vás. Kdyby aspoň měly hlavu a patu, třeba byste s nimi prorazil do náboženských kruhů. Když já cituji Bibli, chápu text v duchu katolické dogmatické ústavy, známé pod názvem Dei verbum. Čili může následovat debata o citaci z Bible bez vytváření teorií, jako to činíte Vy. Na otázky, které jsem já položil musí proto nutně následovat odpověď, že biblický bůh je vrah, případně masový vrah. A Vy můžete např. rozvíjet myšlenky, proč by měl být bůh vzorem chování pro lidi, přestože je vrah.

 98. Alibaba

  Možná by to chtělo Chocholouška a celkové skotské střiky. 🙂

 99. Agusia

  Já jsem ateistka a rada slavím Vánoce, jako narozeni Slunce, teda jako když den nám začíná přibývat a noc ubývat, a nikoliv jako toho ukřižovaného blbce z hebrejských pohádek.

 100. A. S. Pergill

  @Svatý Jeronýmek
  To opoždění oslav po dni slunovratu se dá vysvětlit tím, že až s odstupem několika dní se tehdejšími astronomickými prostředky (sledování západu / východu Slunce přes dvojici kamenů nebo kámen a výrazný terénní útvar na obzoru) podařilo ověřit, že se Slunce opravdu „vrací“, tj. zapadá a vychází víc na severu než předtím. Proto se také oslavuje „slunovrat“, a ne bod nejzazšího východu / západu (pro který naši předkové ani neměli jméno).

  @Lemmy
  Zrovna toho Slánského není třeba litovat: Jeden z klíčových organizátorů únorového puče, hlavní organizátor poúnorového teroru, odpovědný za střílení na lidi, prchající z komunistického „ráje“ atd. Prostě zrůda, která si zasloužila daleko horší konec, než pouhé oběšení. A jeho spolupracovníci byli podobný lidský odpad jako on. Kdyby v „procesu se Slánským a spol.“ padlo 1000 rozsudků smrti a všechny byly vykonány, naprosto nic špatného by se nestalo.

 101. toli

  @Pergill
  Já myslím že tvrdíš pravdu,leč evropský novověk okopíroval spíše saturnálie starých Římanů,ty se také slavili celý týden.
  Byť zákon neříká období 27-31. prosince svátky tak spousta lidí i zaměstnavatelů to chápe tak že je celkem zbytečné vracet se v tomto mezidobí do pracovního procesu a řeší se to dovolenými,neplacenými volny atd
  BTW křesťané stále mají vánoce,dle liturgického roku až do tří králů 🙂

 102. Ateistum

  Ekklesian: Chceš Lemmy, nebo i jiní, znovu slyšet výzvu Boha? Případně sem dát odkaz na místo, kde „zazněla“?

  Nezaznamenal jsem zájem, považuji to tedy za to, že slyšet nic nechcete.
  Žijte jak je vám komu dáno, je-li to možné s Bohem.

  Ekklesian

 103. Richard 2

  Ahoj, nerozumím proč se stále navážíte do věřících, když sami žádné téma nemáte?

 104. toli

  Tak to asi čteš na křesťanských stránkách špatně,tam se totiž do nevěřících navážejí neustále,pokud se zrovna nehádají mezi sebou o nějakou teologickou píčovinu.

  Jinak výtahy z té tvé wiky (i tam čteš špatně)

  Ačkoli měsíc a datum Ježíšova narození jsou neznámé, počátkem až polovina čtvrtého století západní křesťanská církev stanovila datum Vánoc jako 25. prosince [23] datum, které bylo později přijato na východě. [24] [25] Dnes většina křesťanů slaví 25. prosince v gregoriánském kalendáři , který byl přijat téměř všeobecně v civilních kalendářích používaných v zemích po celém světě. Některé východní křesťanské církve oslavují vánoční svátky 25. prosince staršího Julijského kalendáře , který v současné době odpovídá 7. lednu v gregoriánském kalendáři, den po západním křesťanském kostele, který oslavujeZjevení . Není to nesouhlas s datem Vánoc jako takových, ale spíše o preferenci, který kalendář by měl být použit k určení dne, které je 25. prosince. Kromě toho, pro křesťany, víra, že Bůh přišel do světa ve formě člověka k odpuštění za hříchy lidstva, spíše než přesné datum narození, je považován za primární účel při oslavování Vánoc. [2

  Historie náboženství hypotéza
  Současná hypotéza o „historii náboženství“ naznačuje, že církev vybrala 25. prosince datum vhodných slavností držených Římany na počest boha slunce Sol Invictus . [74] Toto svátky založil Aurelian v roce 274. Explicitní vyjádření této teorie se objevuje v anotaci nejistého data přidaného do rukopisu díla sýrského biskupa z 12. století Jacoba Bar-Salibiho . Písař, který jej přidal, napsal:

  „Bylo to zvykem Pagánů, aby oslavili 25. prosince narozeniny Slunce, ve kterých zapálily světla ve znamení veselí.“ Na těchto slavnostních událostech a veselicích se také zúčastnili křesťané, a to tehdy, když lékaři církve vnímají že se křesťané na tomto festivalu opírali, poradili se a rozhodli, že v tento den by se měla slavit pravá Narození.

 105. Honza Werner Post author

  Richard 2: Richarde, těší mě, že jste z našeho Facebooku zavítal i na náš web. Víte, Vaše otázka je poněkud absurdní. Věřící po tisíce let, a je jedno, zdali Vy křesťané, jiní teisté, či před Vámi polyteisté, utlačovali ateisty, považovali je za méněcenné lidi, trestali je, věznili je, mučili je, ostrakizovali je, zabíjeli je… a dnes máme ani ne sto let ve velmi omezeném geografickém prostoru svobodu svobodně vyjadřovat svoje názory, svobodně žít, svobodně existovat, aniž by naše nevíra byla kriminalizována…. a Vy nám pokládáte, po tom všem, za této situace, otázku, proč MY máme potřebu urážet věřící?

 106. toli

  Vy nám pokládáte, po tom všem, za této situace, otázku, proč MY máme potřebu urážet věřící?

  Já bych to vyjádřil jinak.To není potřeba urážet věřící.
  To je popis toho jak to vidíme my s použitím poznatků neurologie,psychologie,antropologie,srovnáváním historie kultur.
  Řeknu to jednou větou,zaznělo to zde již několikrát.Na křesťanství není nic zvláštního,není ani nejstarším živým náboženstvím (tím je hinduismus) a není ani nejmladším náboženstvím (islám). Ale křesťanství funguje na úplně stejných principech jako všechna ostatní náboženství.Usilovným a třeba i celoživotním tvořením neuronální sítě.
  Že je náboženská víra nepřirozeným stavem vědí už všichni dekonvertité. Pokud učiníte rozhodnutí a opustíte Krista tak zpočátku cítíte bolest a abstinenční příznaky.Za dobu svého křesťanství jste si totiž vybudovali závislost na modlení,rituálech a kostelních žvástech.Pokud vydržíte abstinovat Krista tak po nejaké době (která je individuální,u každého různě dlouhá) už necítíte žádnou bolest a žádné abstinenční příznaky-zbavili jste se závislosti na náboženství,závislosti na návštěvách mší,atd.Prostě vám už nechybí.

 107. Tonda Vlas

  Mám problémy sám se sebou, ale o to nejde, jenže na šarlatánku nalez Hvězdoun a tvrdil, že ho pan Tobek odsud vyrazil, protože pan Tobek je prý sluníčkář. Mně se pan Tobek zatím tak nezdá, ale je sluníčkář, nebo není?

 108. Lemmy

  ateistum, si trápny, keď také hlúposti píšeš: Nezaznamenal jsem zájem, považuji to tedy za to, že slyšet nic nechcete.

  Boh je podľa teistov všemocný. Nemá problém sa ozvať. Nezaznamenal som jeho záujem. Myslím si preto, že buď neexistuje, alebo je absolútny ignorant. Vyber si z toho. Boh, ak existuje, musí byť absolútnym tajným agentom vo vesmíre, pretože ho nikto nevidí, nepočuje… a teistom neodpovedá na ich modlitby. Všetci len klamú, vymýšľajú si!!!

 109. toli

  @Tonda Vlas
  Tobek není Tobek ale Tomek a Hvězdoun byl vyražen spíše proto že tady napadal kdekoho a podobně jako multinick využíval i soukromé věci k napadání.
  Byly tady obrovské příspěvky od Hvězdouna k homosexualitě a když jsem se ozval že heterosexuály podstata homosexuality pravděpodobně nezajímá (a říkali mu to i jiní) tak bylo zle. V podstatě mají s multinickem stejný rys-jen oni mají pravdu. Jenže multinick má schízofrenii a na granosalis si hraje na echt apologetu křesťanství.

  K tvé otázce-nezdá se že by Tomek byl sluníčkář,ale Hvězdoun si pochopitelně musí především pro sebe najít důvod proč byl zabanován. Patří k lidem kteří nevidí své vlastní chyby.

 110. toli

  Koneckonců kdyby byl Tomek sluníčkář tak by nezaložil OSACR,oni totiž sluníčkáři jsou s každým zadobře a každému se snaží pomoci třeba i proti jeho vůli 🙂

 111. Alibaba

  Ateistum: Ekklesian: Chceš Lemmy, nebo i jiní, znovu slyšet výzvu Boha? Případně sem dát odkaz na místo, kde „zazněla“?
  Klidně. Ale přímo od boha, rád bych ho viděl a i klidně s ním pohovořil.
  Ne odvás, vy si můžete vymýšlet nebo i lhát a chovat se jako podvodník.

 112. toli

  Musím říct že mne včera Michal Hanko ve svém live streamu docela zklamal.Vše lze shrnout do věty .“Existence pozemského Ježíše je značně nepravděpodobná pro nedostatek indícií,ale nevíme“. Chybí mu zkušenost.On opravdu nevidí snahu církve o ovládnutí a unifikování prostoru,o návrat spojení trůnu a oltáře.Asi by jsme si rozuměli ,ale včera to bylo velmi slabé vysílání.

 113. Richard 2

  Toli už se naváží i do ateistů! No to je věc! 😀 😀 😀

 114. Richard 2

  Ateista1 :

  1) Occamova břitva je jen pomocné pravidlo, žádný rozhodný činitel pravdy.

  „Na druhou stranu se i v současné přírodovědě vyskytuje řada částí, jejichž vztah k Occamově břitvě není bez problémů. Například v kvantové teorii pole se kvůli požadavku kalibrační invariance zavádí pomocná pole, která formálně odpovídají dalším částicím. Ukáže se ovšem (už v rámci teorie), že tato pole jsou „nefyzikální“ (nehmotná a neinteragující). Přesto je snazší a elegantnější budovat teorii za pomoci těchto nefyzikálních objektů. Ještě horší je situace u „interpretace“ mnoha fyzikálních pojmů. Přísně vzato, k výsledkům lze v mnoha teoriích dojít prostě spočtením příslušných rovnic a názornější představy o významu jednotlivých členů v rovnicích jsou nadbytečné. V occamovském duchu by bylo vhodné je z teorie odřezat, v praxi se ale ukazuje, že bez těchto „nadbytečných“ představ často lidé nejsou schopní o teorii uvažovat, tak jako pamatovat, aniž by se použila mnemotechnická pomůcka s redundantní informací. K mnoha výrazným pokrokům přispěly i jen změny těchto představ.

  Karl Popper upozorňoval na závažné problémy s definicí jednoduchosti a s odůvodněním, proč je jednodušší teorie lepší. Navrhoval pro objasnění těchto problémů definovat jednodušší teorii jako tu snadněji vyvratitelnou.[2] “

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Occamova_b%C5%99itva

  Ateista 2:

  1) Ano, stále se do nás navážíte, i když už dneska nemáte důvod.

 115. Richard 2

  Ateista 3:

  „Ale to není praktické využití, to je jen filozofické cvičení. vy jste si tady s SJ vymysleli nějaký matrix (stejně jako nábožensky věřící mají boha), je na vás, aby jste dokázali, že se ten váš výmysl dá dokázat a vyhnat z hlavy do reality.
  A jaká fakta? A jaká náboženská víra?“

  1) Ne to je logika, vy jste si vymysleli, že tento svět je reálný a není matrix, důkazy ale nemáte, jste na tom stejně jako zastánci matrixu. 🙂

  „A co se vám nelíbí na možnosti změny, když mě někdo dokáže, že dotyčná věc není výmysl ale skutečnost?“

  2) Mně se na tom nelíbí, když považujete věc za jistou jako evoluci, i když není.

  „To je nejisté vědění, to není zádné náboženství, nebo to co by se tomu alespoň přibližovalo.“

  3) Ale jsou to vaše ateistická dogmata, jako evoluce… 🙂 máto rysy náboženství jako komunismus…

  „Už jste našel ten konkrétní paragraf, kde jsou zmíněni evolucionisté, a z čeho že to mají tu výjimku?“

  4) Já jí napíšu za něj: ano, je to zákon o školství plus osnovy.

  „Napsal jsi, že bohové jsou vymyšlení = věříš, že neexistují jako entity, to má Jeroným pravdu, mohu dodat citát.
  „bohové jsou vymyšlení = věříš“ – Tak tohle není pravda, tuhle rovnici máte z myšlení nakažené věřícími.“

  5) Tahle rovnice je logika. 🙂 Tu si jistě nevymyslel. 🙂

  „Který bůh teda existuje teď? Neptám se na nějaké bodoucí? Dokud nějaké nedokážete (fyzicky), tak stále spadají do kategorie „vymyšlené“ nabo taky idea.“

  6) Tak mi teď ukažte boson a píchněte do něj. 🙂 Nebo matematiku mi fyzicky ukažte… 🙂

  „Bohové nějaké důkazy mají, třeba ontologický a kosmologický, ale nejsou 100%
  A který že bůh je temito důkazy dokazován a dokázán? Pro mě jsou to jen slovní cvičení, ja bych potřeboval jako důkaz přímo fizicky konkrétního boha.“

  7) Logika se používá i ve vědě, vaše důkazy také často nejsou fyzické, fyzika používá matematiku. Píchněte mi do čísla 3. 🙂

  „Mezi ty víly a elfy a bohy bys mohl zařadit i různé ty evoluce a jiné věci.
  Jen idiot zařazuje do toho vašeho seznamu evoluci. Takže se nedivte, kdyby vás zase někdo poslal na léčení.“

  8) Jen idiot nemá argumenty a nadává. 🙂

 116. toli

  A Richard se nám zjevil jako prachsprostý troll 🙂

  Což se dalo předpokládat.

 117. Richard 2

  Ateista 4:

  Pokud si kdysi posunuly slunovrat, můžete zažádat, aby jste to slavili správně, když už to dneska není problém, ale vy údajný slunovrat slavíte jindy, proč? 🙂

 118. Richard 2

  Oprava: Pokud se kdysi posunuly slunovraty, můžete zažádat, aby jste to slavili správně, když už to dneska není problém, ale vy údajný slunovrat slavíte jindy, proč? No?

 119. ateista

  Ano, zastánci reálnosti světa nemají důkazy, zastánci matrixu také ne. A co s tím? Já si přeci uvědomuji, že naše poznatky, i kulatost země, nemusí být reálné, ale podvod. Ale jinou možnost než zkoumat to, co mam před sebou, prostě nemam. Vždycky si ale uvědomím, že mé poznatky jsou víra. I když jí beru subjektivně za lepší než víru těch, kdo zkoumají jiné hypotetické světy. Ano, i evoluce je víra. I víra v Ježíše je víra. Ale přesto mezi těmi vírami vidím relativní rozdíly. A to v těch relativně přesných částečných důkazech. Ale je to relativní, kdo viděl Ježíše (i kdyby jen halucinačně) a neviděl nikdy vědce, chápu, že bude věřit víc ve vymyšlenost vědců než ve vymyšlenost Ježíše. Z jeho pohledu bude jeho víra zase relativně lepší než moje. A když jde o zákony, tam bude muset vyhrávat prostě silnější víra. Doufám, že to bude ta naše sekulární.

 120. Lemmy

  Richard 2: 3) Ale jsou to vaše ateistická dogmata, jako evoluce

  Falošné klamstvo. Evolučná teória je vedecká vec, nie ateistická dogma. Je potrebné zahodiť primitívnu vieru, a začať používať rozum. Prečo sa kresťania tak radi oháňajú, že koľko je veriacich vedcov, keď vzápätí sa znemožnia tým, že tárajú nezmysly o evolúcii, ktorá je vedecký názor, názor vedcov. Že tomu rozumejú ateisti, to je už iná vec. Ale opis o evolúcii je vedecký opis. Nie ateistický. Treba sa sťažovať vo vedeckých ústavoch, priamo u vedcov, ktorí sú odborníci na evolúciu.

  Richard 2: ale vy údajný slunovrat slavíte jindy, proč?

  Ktorí ateisti oslavujú údajný slnovrat inokedy? A kedy? prosím, nejaké odkazy, ak majú webové stránky.

 121. Alibaba

  @toli: Vzhledem k tomu, že odpovídá jako mimoň multinick tak ano.
  A „Hnědý ateista“ je to samé…
  Ad. Michal Hanko: Budu si ho muset poslechnout. O Silvestestru jsem se díval na stream od Mexwellovýho démona, na něm je vidět, že přímé přenosy jsou znalostně a technicky náročnější, a nelze je pilovat jako pri „pořadu ze záznamu“.

 122. ateista

  „Falošné klamstvo. Evolučná teória je vedecká vec, nie ateistická dogma. Je potrebné zahodiť primitívnu vieru, a začať používať rozum.“

  Ale Lemmy, on tvrdí, že celá věda je také víra, že vědci mohou být podvod, to logicky mohou, ta logická možnost zde je, k logické možnost ani není potřeba důkaz, je to prostě možnost. Ty absolutně nechápeš jeho argumenty. I věda je víra, ani věda nemá jisté závěry. Je zde třeba problém indukce nebo možnost simulace atd… Už chápeš? 🙂

  O tom, že slavíte slunovrat, tu psalo hned několik ateistů, viz. výše, stačí číst. 🙂

  No nic, mějte se. Nic moc se tu nezměnilo. Asi si také počkám, až přijde Medea. Té jediné to tady myslelo z ateistů kromě mě. Nikdo nedal jasné důkazy ani reálného světa – ani matrixu. Smůlu mají obě strany, resp. obě jen věří. Tak ahoj a někdy. 🙂

 123. toli

  Ateisto multinicku zase jsi na chvíli ateistou ? Ta schizofrenie dá ale člověku zabrat,co ?

 124. ateista

  Ty se hlavně zotav z té tvé mrtvice, která měla vliv na tvoje myšlení, když může agnostik tvrdit, že věřící v boha jsou nemocní, byť agnostik neví, jestli bůh je nebo není, tak je někde chyba. Logika, kámo. Ahojky a někdy někde jinde… 🙂

 125. xjur

  Ad Richar2
  Píšete např.
  1) Occamova břitva je jen pomocné pravidlo, žádný rozhodný činitel pravdy.
  „Na druhou stranu se i v současné přírodovědě vyskytuje řada částí, jejichž vztah k Occamově břitvě není bez problémů. Například v kvantové teorii pole se kvůli požadavku kalibrační invariance zavádí pomocná pole, která formálně odpovídají dalším částicím.
  ————
  No to jste vůbec nepochopil Occamovu břitvu.
  Ona pomocná pole jsou jen ekvivalentním vyjádřením něčeho existujícího, co by jinak bylo vyjádřeno složitěji.
  Podobně jako magnetické pole není nadbytečné, je jen jiným vyjádřením relativistických účinků pole elektrického.

  To Occamova břitva nezakazuje. Ta zakazuje přidávání takových nových komponent modelů, které nezlepšují jeho kvalitu, ale model jen zbytečně a bez užitku komplikují.
  ********
  2) Mně se na tom nelíbí, když považujete věc za jistou jako evoluci, i
  když není.
  ————-
  Evoluce je evidentní tzn. že ji stále pozorujeme. Alternativní hypotéza je jen spekulace, není podložená pozorováním ani neexistuje konzistentní teorie, která by ji vysvětlila.
  ********
  6) Tak mi teď ukažte boson a píchněte do něj. Nebo matematiku mi fyzicky ukažte…
  ————-
  Do bozonu nejde píchnout, ale lze pozorovat jeho účinky.
  Zatímco celá matematika a všechny její objekty (čísla, rovnice, …)
  patří do stejné kategorie jako Bůh, jsou to jen čiré představy. Zkuste píchnout do „úsečky“, to nejde, nelze ji detekovat ani pozorovat, lze si ji jen představit. Bůh je na tom stejně. Přesto se matematika od Boha liší, protože matematické představy jsou užitečné, představa Boha nikoli (pomineme-li, že umožňuje manipulovat lidi).

 126. ateista

  1) „Evoluce je evidentní tzn. že ji stále pozorujeme.“ – Já tedy ještě nepozoroval, jak se z opice vyvinul člověk, jen pár nepřímých indícií, ale hlavní je, že i tvé pozorování je nejisté, například je zde možnost matrixu. Nikdo nedal důkaz ani pro reálný svět, ani pro matrix, takže je to min. 50% na 50%. Tvé pozorování není pravděpodobnější než jeho tvrzení, dle logiky. Kromě toho se u evoluce stále hádají různé varianty evoluce, epigenetika vypadá víc na Lamarcka než Darwina atd… je zde souboj jako u různých náboženství.

  2) Occamova břitva je jen pomocné pravidlo, viz. wikipedie, ona neurčuje pravdivost. Někdy je složitější teorie lépe podložená, viz. kvantová fyzika.

  3) On ti může říct, že je zase možné pozorovat účinky boha, třeba na životě, nebo na první příčině,… jinak že věda má často nefyzikální důkazy je pravda, to samé věřící v boha. Nejisté jsou i ty naše, i ty jejich. Např. problém indukce nebo bod 1) a možnost matrixu. Atd.

  Zatím a někdy! Musíte se naučit myslet logicky, i vaši vědci mohou být hmotné hologramy, tak to prostě je, nemáme důkaz ani pro matrix, ani pro „reálný“ svět. Ahojky a někdy …:)

 127. ateista

  @ateistum alias hnědý ateista

  Vaše odvolávání se na matrix je už zcela mimo rozumové chápání. Není a nemůže to být argument pro jakoukoliv debatu. Nepřeji nikomu nic zlého, ale byl bych zvědavý, jestli byste považoval za matrix skutečnost, že Vás srazilo auto. Nebo kdybyste dostal ránu pěstí do obličeje.
  Pokud budete stále operovat matrixem, nemá smysl s Vámi vést debatu.

 128. Svatý Jeronýmek

  „jestli byste považoval za matrix skutečnost, že Vás srazilo auto. Nebo kdybyste dostal ránu pěstí do obličeje.
  Pokud budete stále operovat matrixem, nemá smysl s Vámi vést debatu.“

  Já třeba ano, protože celé to sražení autem se může odehrávat jen v mozku naloženém někde v tekutině a celé to sestrojil program, který dává do daných oblastí mozku elektrošoky třeba. A bolest se dá uměle navodit, stejně se možná odehrává v mozku, ve snu tě také může srazit auto. I ve snu můžeš cítit bolest. A nebo se bolest odehrává v duši, kterou ovládá satan a dělá jí mámení a vidiny.

  Takže smolík, i to může být matrix. Ahoj a někdy! Váš Kvanťák! 🙂

 129. ateista

  @SJ
  Slovutný kvanťáku. Vaše vývody jsou jistě zajímavé a děje se mohou v románu odehrávat, jak popisujete. Mnohý spisovatel sci-fi píše v podobné duchu. My se ale bavíme o reálném životě. A reálný život hovoří o tom, jak se děje odehrávají a nikoliv o tom, jak by se mohly odehrávat. Čili zkuste se vrátit do reálného života a zkuste debatovat jako rozumný člověk a ne jako spisovatel sci-fi.

 130. Svatý Jeronýmek

  To ti napsal Nohavica, ne já. Ale je to logické. My právě nevíme, co je to ten váš „reálný svět“, není jasný důkaz ani že je tento svět reálný, ani že je to matrix. Takže máš smůlu, nemam se kam vracet. Dobrou a někdy, počkám si až uvidím psát Medeu! 🙂

 131. ateista

  @SJ
  Vy žijete v matrixu? Váš vlastní život není reálný? Nekonzumujete reálné potraviny? Neuléháte do reálné postele? Neumýváte se v reálné vodě? Pokud nevíte, co je to reálný svět a myslíte si, že žijete v matrixu, pak je to s Vámi těžké. Pak i váš bůh může být matrix, i když dostanete do zubů, může to být matrix. Podle Vás. Jen trochu normální lidé vědí, že náš svět a náš život je reálný. Není to sen, není to přelud, není to matrix.
  Zkuste nám nevědomým popsat, jaký jasný důkaz, že tento svět je reálný, byste považoval za přesvědčivý. Pokusíme se Vám ho předložit.

 132. Nohavica

  „Vy žijete v matrixu? Váš vlastní život není reálný? Nekonzumujete reálné potraviny? Neuléháte do reálné postele? “

  Třeba se mu to jen zdá… a pocity mohou být uměle navozené. Takže nevím co tím myslíte. Může to bý „reálný svět“, ale i matrix. Jasný důkaz není ani pro jedno z toho. Ve snu můžete také jíst, prožít orgasmus s ženskou, byť „fiktivní“. Také si můžete ulehnout do postele. To samé může být s našim „pravým“ životem.

  Nevím co je „normální“, možná jste jen postavy v mé hlavě. Nevím. Možná skrze vás mluví ďábel, já nevím. To samé můžete být vy. Třeba existujete jen vy a já jsem někdo, kdo vás zkouší. Třeba mě poslal bůh, abych vás zkoušel. Nevím. Jasný důkaz není ani pro matrix, ani pro „reálný svět“.

  Do doby než uvidím Medeu sem už nejdu. Nemá to cenu. Nechápete ani základní logiku. Zatím. 🙂

 133. ateista

  @Nohavica
  Slovutný Nohavico. Buď jste totožný se SJ, nebo se tu sešli dva identiční matrixsáci. Požádám Vás o totéž jako SJ.
  Zkuste nám nevědomým popsat, jaký jasný důkaz, že tento svět je reálný, byste považoval za přesvědčivý. Pokusíme se Vám ho předložit.

 134. Jardaqt

  Svatý Jeronymek:
  Člověče, myslete na slunovrat, na jakékoli datum, na cokoli. Zkuste se zamyslet nad prostým faktem, že během vývoje Evropy se stal Decembr, čili desátý měsíc měsícem dvanáctým, že se měnily kalendáře, že se měnily v různých částech Evropy v jinou dobu… Takže máme kus Evropského světa (do kterého historický patří i obě Ameriky), který se nějak dohodl na jakémsi svátků, a jeho umístění v kalendáři.
  Po pravdě řečeno, legenda o zimním slunovratu je sice hezká, a natolik rozšířená, že se jí přidržuje i dosti vzdělaný Honza Werner, ale Vánoce se zimním slunovratem souvisejí stejně málo y jako s (hypotetickým) zrozením spasitele. On ten štědrý večer má v křesťanské tradici trochu jiný význam. Vyvrcholení stvoření světa a lidstva. Je Adama a Evy. Teprve později byl k následuicímu dnů naroubován další, pro křesťany významný okamžik. Zrození Krista. Nakonec i ten Pán Bůh má smysl pro pořádek, a ty významné dny hezký seřadí. A pak tady máme ty kalendářní zmatky. A ještě jednu tradici. Ta tradice, spolu s těma zmatky zavinila, že po evropském světě (tedy i Ameriky, Austrálie, a vše, kam jsme páchali) smíchala dvě tradice dohromady. Někde nám tady pobíhá Santa Claus, který zařídí přísun dárků ráno pětadvacátého, někde jinde pobíhá ten samý dědek už pátého prosince, a Rusům ta sranda, s tím samým strejcem vycházela jeden čas na pátého ledna. Než to jeden Gruzínec šoupl na nový rok. Někde si toho vousáče posunuli k jezuleti, někde si ho nechali stranou, někde jinde napáchali ještě větší zmatky. Skoro všude k tomu všemu naroubovali nějaké předkřesťanské tradice, jenže ty se také jaksi zahýbaly. Nakonec , končí desátý měsíc, a zároveň se blíží konec roku. Tedy konec dvanáctého měsíce. Naše Vánoce (a Silvestr)v sobě nesou kromě jiného i tradice středomoří římských dob. Oslavy příchodu jara. Nakonec, koho kdy ve zbytku Evropy mohl zajímat nějaký slunovrat. Najděte mi nějaký důvod k oslavě. Krom toho, že se prodlužuje den. Přináší to něco dobrého? Nic. Co chcete slavit na tom, že přijde nejhorší období roku. Lednové a únorové mrazy. Vánoce nemají s oslavou slunovratu nic společného. To se jen v kalendáři posunul konec února do prosince, z příchodu životodárného jara se stala oslava zrození světa a mesiáše, aniž by se kdokoli z křesťanů zamyslel nad jistým renoncem. Co ta parta pastýřů. Ono i kolem Betléma se v zimě ovce nepasou. Ne, že by byla sibiřská zima, ale jaksi to je mimo možnosti pastýřů. I ten krásný novozákonní příběh je jarní. A Wernerova konstelace je také blbost. Betlémskou hvězdou je Sírius. Který je korunou tří králů. Tak se kdysi dávno jmenovaly ty tří hvězdy, kterým dnes říkáme Orionův pás. Když sem tam někde ve středomoří vyhoupl Sírius nad obzor, přicházelo jaro. To byl důvod k radosti. Nám se nějak stalo, ženské nám ta sláva přesunula doprostřed zimy. Ale skutečně to nemá nic společného se slunovratem. Krom několika dávných zvyklosti, které souvisely s tím y že se prodlužuje doba, ve které je možno se marně pokoušet sehnat něco k jídlu.
  A ohledně Ježíška panáčka, a Slunovratu panáčka bych Vám nabídl další podnět k zamyšlení. Sice netuším, jak je to jinde po světě, ale my, ateisté v Sudetech používáme Vánoce k tomu, abychom uprostřed toho zimního opruzu pobavili děti. Nebo přítelkyně. Nebo něco podobného. Děláme si radost. My se tady sice snažíme si tu radost dělat furt, ale jsou dny, které jsou k tomu téměř určené. A dokonce si ochotně zazpíváme něco o tom Ježíškovi panáčkovi, znám i majitelé kravína, který dětem zpívá něco o obcích, ale nijak se s tím nesereme. Ateista, katolík, Žid, nebo evangelík, užíváme si Vánoce. A nemotame do toho žádné kecy.
  A možná, když už se zmiňujete o ateistech, Vánocích, a jak se to rýmuje, je to ještě horší, než si umíte představit. Je nás tady fůra bělochů, dokonce s nácky v rodinné historii, kteří si s chutí zahrajeme nejen starý černošský Jazzy ale i jako Sudeťáci a ateisté si sfoukneme i spirituály. A abych Vás opravdu vyděsil, znám i opravdu bigotní katolíky, kteří jsou v nejsvětější dny schopni zajišťovat na kostelním kůru, vytáhnout smyčec, nebo se všemi čtyřmi opřít do varhan, a hrát něco o ďáblově snů, nebo o tom, jak se ďábel vrátil do Virginie, nebo tam s nadšením hulákat Jupí čerte.
  My se tady s tím fakt nepáráme.
  Vám vyčítáno spoustu myšlenek. Honzovi vyčítam to, že z takové pitomosti udělal článek. Jako filosof by mohl alespoň tušit, že tento problém si lidé vyříkali někdy době, kdy Luther věšel to lejstro na vrata. Ten Honza by se taky mohl stačit na jiných fakultách, aby se dozvěděl, že i ten Grygar je schopen blábolit, a že již v dobách renesančních byly známy informace, které se k němu nedonesly, respektive filosofie jich byla ušetřena.
  Jenže Honza je filosof, kterému v podstatě musí uniknout, že už někdy kolem roku 1850 se věda a filosofie natolik oddělily, že vědci té doby se například o Kantovi vyjadřovali dosti pohrdavě, na rozdíl od současných filosofů, a Vám (i jemu) nějak uniklo, že vše je úplně jinak. Že uprostřed zimy slavíme saturnálie, že nám smíchaly Velikonoce a Vánoce, a Mikuláš, a hlavně se nám příchod jara, a oslava tohoto příchodu, počátek nového kalendáře, tedy calendy (koledy) rozplizly do celé zimy.
  Koukněte se do historie. Naše Vánoce jsou ve své podstatě aprílovým žertíkem. To se tenkrát Julek poradil s astronomy, a prastaré počítání dnů srovnal se sluncem. A o patnáct, až devatenáct stočit později se ten původní posun trochu pozměnil. Takže máme Mikuláše, Vánoce, někde kolem Velikonoce, které kombinují juliánský kalendář a židovský lunární. A jejích styčné body. Do toho se plete předřímský kalendář, podle kterého nám zůstal první duben. Kde jen té zimě Ježíšek. Ten jentqm naroubován.

 135. ateista

  @Nohavica
  „Nevím co je „normální“, možná jste jen postavy v mé hlavě. Nevím.“

  Pokud tohle není satira, pak se Vám musí žít docela obtížně. Zdá se, že žijete v těžké nejistotě. Vy vlastně nevíte vůbec nic. Pokud tenhle stav způsobuje víra, pak jsem velmi rád, že jsem ateista. Nechtěl byste se vymanit z téhle nejistoty a raději se stát ateistou?

 136. antiteista

  Sokrates tvrdil, že nic neví, a přesto věděl o skutečnosti víc než většina lidí – Nohavica neví, že nic neví a předkládá tedy teorie, které nikdo/nikdy nedokáže/nevyvrátí. Debata o nich může být zajímavá, leč v podstatě nesmyslná. Lepší než toto je dokazování bohů na podkladu zjevení, zázraků a teologických textů.

 137. Nohavica

  To bych se musel vymanit z logiky a to se mi nechce, protože podle logiky my prostě nevíme, zda je tento svět pravý nebo matrix. Takže je to vše jen víra. I váš ateismus je víra, že bohové nejsou nebo asi nejsou, že jsou to výmysly, jak napsal Lemmy kdysi. Krásný den a zase někdy, až uvidím Medeu! 🙂

 138. ateista

  @Nohavica
  Takže logika ovládá celý Váš život? Pak to ale máte opravdu těžké. Nechtěl bych být ve Vaší kůži. Já občas logiku používám také, ale nechat se zcela ovládnout? To bych nedopustil. Když si dám k obědu pečenou kachnu, vím, že reálně mám kachnu. Vy logicky nevíte, jestli Vás někdo nepodvedl. Skutečně nezáviděníhodný život. Je to jako být příslušníkem náboženské sekty a zcela podlehnout vlivu vůdce sekty s nemožností vymanit se.
  Nebo to může být nedostatek pevné vůle. Ano, můžete být slaboch, který nevěří ve vlastní schopnosti. Stejně jako věřící v boha jsou v podstatě slaboši, protože se nespoléhají na svoje schopnosti, ale na pomoc něčeho, o čem ani nevědí jestli to existuje. No, to je Váš problém. S ním se musíte vypořádat sám.

 139. Tonda Vlas

  @ateista

  Asi ještě neznáš místního multinicka.

 140. Nohavica

  Slaboši potřebují jistotu. Já snesu nejistotu. Nevím zda kachna je kachna nebo někdo spouští příslušné věci v mém mozku nebo mě klame. Nevím. Dám si jí, když mam chuť, ale jen věřím, že je to kachna. Vy také, jen si to neumíte přiznat.

  Ale jsem rád, že přiznáváte, že často nemyslíte logicky. Váš ateismus je nelogický. Díky za přiznání. Dobrou a někdy, až uvidím Medeu, přijdu! A o tobě Tondo zase psal něco jistý Kešumandle, prý jsi tlustá troska, podívej na Grano, chodím tam občas jen něco číst, nepíšu tam, ale je to zajímavé, zdar! 🙂

 141. Tonda Vlas

  Byl jsi dobrý, jak jsi ničil Hvězdouna – Kešumandle alias Zvóňu na šarlatánce.

 142. Tonda Vlas

  On je dokonalá zvonička. Nevyzvoní pouze to, co neví. Ani se nedivím, že tu dostal banána. Za svého banána dal vinu Tomkovi, protože je prý Tomek sluníčkář (to jsem tu vůbec nezaregistroval). Jenže jako homoděj dostal stejného banána i na homofóru. Proč asi?

 143. Nohavica

  Je to zženštilá homodrbna.

  Ještě něco: on tam na Granu vyzývá lidi, aby mu volali nebo mluvili přes skype, proč asi? Chce informace, nahrávky, chce vydírat. Krom tebe a nějakého
  Byliny mu na to naštěstí nikdo neskočil. Máš kliku, že jsi mu neřekl nic důležitého, ten člověk je psychopat a myslí si to i lidé na Granu včetně ateistů.

  Jo ještě mu vlastně tolík napráskal o sobě věci, ale nevím, zda spolu mluvili osobně. Zdar a někdy někde jinde! Jdu! Mam tu rád hlavně Medeu. 🙂

 144. Tonda Vlas

  Já jsem mu do telefonu neřekl nic jiného než to, co jsem napsal tady. Z takového prdu žádnou kuličku neuhněte, i kdyby tisíckrát chtěl.

 145. toli

  Tak jsem byl včera na tom pohřbu a znovu si tvrdě uvědomil jak je křesťanství absurdní a nemožné.On to v podstatě ten kněz řekl sám když položil řečnickou otázku „Kdo by nechtěl žít věčně ? “ No tak si o tom napíšu knížku a když jí budu strašně moc věřit tak se věčný život stane realitou :-),a když tomu věřit nebudu tak mě církev upálí,takto se kdysi prováděla masová výroba křesťanů.
  Na druhou stranu dokáži pochopit křesťanství ve středověku,na jedné straně lidé nic nevěděli,žádná věda která by byla všeobecně rozšířená a na druhé straně strach z represálií pokud nebudu věřit těm kravinám.
  V dnešní době je náboženství duševní nemoc a jak nám ukazuje islám tak i prostředek k udržení moci vládnoucích elit. V křesťanství je to dnes jiné,sice je to rovněž nemoc,ale církev si dnes může udržovat svou moc tak jedině nad svými ovcemi.

 146. antiteista

  Nohavica: „To bych se musel vymanit z logiky a to se mi nechce, protože podle logiky my prostě nevíme….“
  Věřím, že pro Vás logika skutečně neexistuje, ale nevím uvažuju-li logicky…

 147. jl

  „Ateista“ je tedy člověk, který jde na setkání Star Wars za „Sílou, jenž nás provází“, poté slaví Yule, Alban Arthan, Modraniht a Kračun v podobě procházení lesů a zakončí to odmítnutím-neodmítnutím tajemného Nic?
  Jak se to ale liší třeba od „neateistického“ hinduisty, afrického šamana, aj.? Je to zábavnější?

 148. toli

  Je to zábavnější?

  Rozhodně je to zábavnější,ateista totiž ví že Star Wars, Yule, Alban Arthan, Modraniht a Kračun v podobě procházení lesů i Ježíš Kristus jsou fantasy a tyto blbinky si vychutnává aniž by to mělo nějaké následky na jeho mozku. 🙂

 149. Sam

  Čau, tenhleten článek jsem viděl v tištěné podobě. Ale nechce se mi ho fotit, takže vám dám jeho online podobu… https://hnutiprozivot.cz/zpravy/2764-necekane-tehotna-v-padesati
  Ti lidi mají netradiční pohled na svět. (Jako kdyby dnes někdo svítil petrolejkama. Přitom elektrické světlo se používá už přes sto let, v roce 1919 asi teda mohlo být drahé.)
  Cituji:
  ————————-Představte si, že vám je skoro padesát a najednou otěhotníte. Nečekaně. (…)

  Máte rodinu?
  Ano, mám už dvě dospělé děti a vnučku. Takže to, že budu mít ještě dítě, bylo opravdu nečekané.

  Jak jste reagovala?
  Byl to obrovský šok. Vždy jsem počítala s tím, že se něco podobného může stát, protože s manželem nepoužíváme antikoncepci. Byla jsem otevřená tomu, že se to může stát. A vždy jsme chtěli velkou rodinu a hodně dětí. Ale když to opravdu přišlo, tak jsem nebyla ráda. Musím sebekriticky přiznat, že jsem vlastně ze své vlastní prvotní reakce zklamaná. Poznala jsme v sobě zbabělost. Najednou jsem se bála, že se mi narodí postižené dítě, že se o něj nedokážu postarat, viděla jsem ta reálná nebezpečí. Modlila jsem se, aby to dítě odešlo, abych přirozeně potratila.
  ———————————- (Konec citace.)
  Jestli ti dva manželé používali PPR nebo tak něco, článek bohužel neuvádí.

 150. Megret

  Logické myšlení existuje, zda existuje logika nezávislá na myšlení je věc pro Medeu nebo Velrybu.

 151. Megret

  antiteista: Logické myšlení existuje určitě, zda existuje logika nezávislá na myšlení je věc pro Medeu nebo Velrybu nebo pro nominalisty.

  Nominalisté a relativisté budou mít s logikou největší problém. To samé s matematickými „objekty“.

 152. ateista

  @Megret
  Logika jako způsob uvažování byla vymyšlena lidmi. Zdá se však, že není automaticky aplikovatelná na každý případ. Záleží na definování zadání. Uvedu příklad: Co se stane, když všeprobíjející střela narazí na neprůstřelný pancíř? Obě podmínky nemohou nastat současně. Zadání je chybné. Podobně lze dovodit, že bůh, jak má nadefinované vlastnosti, nemůže existovat.

 153. Megret

  „Logika jako způsob uvažování byla vymyšlena lidmi. Zdá se však, že není automaticky aplikovatelná na každý případ. Záleží na definování zadání. Uvedu příklad: Co se stane, když všeprobíjející střela narazí na neprůstřelný pancíř? Obě podmínky nemohou nastat současně. Zadání je chybné. Podobně lze dovodit, že bůh, jak má nadefinované vlastnosti, nemůže existovat.“

  Tohle není žádná logicky neřešitelná situace, to je logický rozpor. Ovšem někteří bohové nemají neslučitelné vlastnosti, takže mohou existovat.

 154. Megret

  Jestli je logika vymyšlená lidmi je stejný problém jako s matematikou.

  Byly na poušti dva kameny ještě než člověk vymyslel pojem dvojky nebo až když jej vymyslel? Medea by řekla, že dva kameny tam byly už předtím. Řekněme, že tam ležely 4 miliardy let. Byly tam ještě předtím, než vznikl život, na daném výseku pouště.

  Tenhle problém se dá řešit matematickým platonismem, realismem nebo nominalismem či kombinacemi. Stejné jako s pojmy. Nebo univerzálie.

  Existuje druh nebo ne? Atd…

 155. Aladin

  Jestli ateista o sobě chce zvrdit, že má zdravý rozum, potom by logicky neměl slavit svátky davové hysterie a tupých ovcí.

 156. Hosamen

  Co je komu do toho, co dělám o státním svátku?
  Už jsem slyšel naopak názor, že Vánoce jsou církevní svátek, takže ateisté nemají mít volno.

 157. Hosamen

  Proč ne? Vánoce jsou státní svátek zimního slunovratu.

 158. Ivana

  ze by autor mel omezeny horizont myšlení? :O :O no teda a ovečky podpoří 😀

 159. Honza Werner Post author

  Ivano, omezený horizont myšlení mají očividně křesťané, slavící pohanský svátek zimního slunovratu.

 160. Karel 423

  Křesťané svátky okolo slunovratu, jako ostatně mnoho jiného ve své ideologii, jednoduše ukradli a přizpůsobili svému výkladu. Jinde otočili význam pojmů, ze zlého udělali dobré a naopak, některým pojmům dali jiný význam atd, atd.

 161. toli

  Zajímavé že třeba jehovisti vánoce vůbec neslaví a datum 24.prosince považují za vycucané z prstu,kdo by v půl metrovém sněhu pásl ovce a kozy ? V místě údajného Ježíšova narození totiž není poušť ale vysočina tedy vyšší nadmořská výška s klasickým střídáním ročních období.

  Ostatně všechny křesťanské svátky jsou odvozeny od přírodních zákonitostí které byli slaveny už dávno před křesťany.

 162. Hraničář

  toli
  27.11. 2019
  ……………… kdo by v půl metrovém sněhu pásl ovce a kozy ? V místě údajného Ježíšova narození totiž není poušť ale vysočina, tedy vyšší nadmořská výška s klasickým střídáním ročních období. …………….

  Pro Betlém jsem sice údaje nenalezl, ale Jerusalém je jen 8 km vzdálený:
  „Pro město je charakteristické středozemní klima s teplými suchými léty a studenými deštivými zimami. Sněhové srážky se během zimy obvykle vyskytují jednou či dvakrát, ačkoliv, v průměru každé tři až čtyři roky, Jeruzalém zažívá vydatné návaly sněhu. Nejchladnějším měsícem roku je s průměrnou teplotou 8 °C leden“

  Takže pastýři klidně mohli svá stáda venku pást. Ostatně, museli. V těch oblastech nemají louky kde by mohli na zimu nasušit seno. A ty „vydatné návaly sněhu“ obvykle trvají jen několik dnů.

 163. toli

  Pro Betlém jsem sice údaje nenalezl, ale Jerusalém je jen 8 km vzdálený:

  Rozhodující je nadmořská výška,i na Kilimandžáru v Africe je sníh.

 164. Hraničář

  toli
  28.11. 2019
  Rozhodující je nadmořská výška,i na Kilimandžáru v Africe je sníh. ………………..

  Jeruzalém se nachází ve střední části Judských hor, které zahrnují Olivový vrch (východ) a vrch Skopus (severovýchod). Nadmořská výška Starého Města je zhruba 760 m n. m

  Kilimandžáro je horský masiv téměř na rovníku v Tanzanii při hranici s Keňou. Skládá se ze 3 nečinných stratovulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Na vulkánu Kibo se ve výšce 5895 m n. m nachází nejvyšší bod Tanzanie a zároveň celého Afrického kontinentu – vrchol Uhuru

  Strýc Google ví (téměř) vše!

 165. toli

  A taky je rozhodující městské klima a vesnické klima,Jeruzalém je sice starobylé nemoderní ale přesto velké město,betlém je vesnice.
  Klimatické rozdíly vidíš i u nás,je rozdíl mezi městem (tepelný ostrov) a venkovem kde nic nekumuluje teplo.

Komentáře nejsou povoleny.