Bangladéšský sekularista Asad Noor byl propuštěn z vězení. Prozatím

Autor | 28.02. 2019

Možná si ještě pamatujete na jméno bangladéšského sekulárního blogera Asada Noora, o němž jsme na našem webu psali začátkem loňského roku. A to bohužel ne zrovna v příjemných souvislostech, jelikož jsme v článku informovali o jeho uvěznení. Nyní, po více než roce, můžeme přinést alespoň částečně pozitivní zprávu – Asad Noor byl z vězení propuštěn, avšak pouze na kauci a stále hrozí jeho návrat za mříže. Noorovi hrozí až 14 let vězení za „urážku náboženského cítění“, které se měl dopustit svými „nevhodnými komentáři“ na adresu islámu, proroka Muhammada a Koránu ve svých článcích a videích.

Noor již strávil v bangladéšském vězení devět a poté dalších šest měsíců, přičemž vyhráno ještě zdaleka nemá. S Asadem Noorem jsem v kontaktu a sdělil mi, že by rád odcestoval pryč z Bangladéše, avšak vláda mu zabavila pas, což jeho situaci značně komplikuje. Ostatně již v prosinci 2017 byl zatčen na letišti poté, co se pokoušel uprchnout do Nepálu. Nezbývá proto, než Asadovi držet palce a doufat, že se do vězení již nevrátí.

V brzké době si také na našem webu budete moct přečíst rozhovor s Asadem Noorem, který v těchto dnech připravuji. Pokud Vás zajímá, jaká je Bangladéš pohledem tohoto sekularisty, jak se to má v této zemi s rolí náboženství, jak obtížné je zde žít pro ateisty, tak si náš rozhovor určitě nenechte ujít.

Připomínám, že Bangladéš je pro ateisty jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě. V letech 2013 až 2016 bylo v Bangladéši zabito celkem jedenáct ateistů, sekularistů či humanistů, a to proto, že nahlas projevovali své vůči náboženství kritické názory. Rok 2017 byl světlou výjimkou, kdy v Bangladéši nebyl žádný ateista či sekularista zabit, nicméně v roce 2018 se již vše vrátilo do zajetých kolejí. Nejprve byl pobodán sekulární spisovatel Zafar Iqbal, který ještě útok přežil. Takové štěstí již ale neměl sekularista Shahzahan Bachchu, který byl v červnu loňského roku chladnokrevně zastřelen.

Původní článek o zadržení Asada Noora z ledna 2018 si můžete přečíst zde.

3 thoughts on “Bangladéšský sekularista Asad Noor byl propuštěn z vězení. Prozatím

 1. xjur

  Z fotky mi připadá, že jak je někdo sekularista, tak to může být docela normální člověk, třebaže žije v Tramtárii. To o osobách v pozadí trvdit nemůžu.

 2. Lemmy

  Aj vy im môžete pomôcť! Pomáhajme si navzájom. Pomáhajme humanistom, ktorí vo svete čelia skutočným útokom na život, ktorí žijú v ohrození života.

  Mnohí humanisti čelia prenasledovaniu a násiliu.

  Pozri: Protect Humanists At Risk.

 3. Pingback: Islám je nejhorším náboženstvím, ateisté musí žít v Bangladéši v neustálém strachu, tvrdí bangladéšský sekularista Asad Noor v rozhovoru pro Ateisty ČR | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.