Dekriminalizace blasfemie. Na Novém Zélandu zrušili protirouhačský zákon

Autor | 06.03. 2019

Během včerejšího dopoledne dorazila z Nového Zélandu velmi potěšující zpráva. Mluvilo se o tom sice již dlouho (informovali jsme zde), ale až nyní celá snaha dospěla ke své konečné realizaci poté, co včera novozélandský parlament odhlasoval zrušení tamního protirouhačského zákona. Kořeny novozélandského protirouhačského zákona, který se nyní skrýval v článku 123 trestního zákoníku pod názvem „Zločiny proti náboženství, morálce a veřejnému pořádku“, sahají až do roku 1840 a do legislativy Nového Zélandu byl zákon implementován z anglického zvykového práva. Současná vláda premiérky Jacindy Ardern byla zrušení zákona kriminalizujícího blasfemii dlouhodobě nakloněna a zákon o zrušení protirouhačského zákona byl v novozélandském parlamentu představen již v březnu loňského roku.

Zrušení protirouhačského zákona prosazoval také současný novozélandský ministr spravedlnosti, Andrew Little. Ten uvedl, že odstranění tohoto zákona z legislativy umožní Novému Zélandu kritizovat státy, které protirouhačské zákony aktivně užívají a velmi tvrdě na základě nich rouhání trestají. Little také označil protirouhačský zákon za “archaický” a připomněl, že na jeho základě byl na Novém Zélandu naposledy někdo stíhán v roce 1922, tedy téměř před sto lety. “Toto zastaralé ustanovení nemá místo v moderní společnosti, která chrání svobodu projevu,” dodal Little.

Nový Zéland se tak po Norsku, Islandu, Maltě, Dánsku, Irsku a naposledy Kanadě, která svůj protirouhačský zákon zrušila loni v prosinci, stal již sedmou zemí, která svůj protirouhačský zákon zrušila během posledních pěti let. Pro západní země je velmi důležité odstraňovat tyto rezidua minulosti ze svých legislativ i proto, že se na ně často odvolávají některé islámské státy, které protirouhačské zákony aktivně užívají k perzekucím nevěřících a ex-muslimů. Na tuto skutečnost upozornil také Richy Thompson z organizace Humanists UK a poukázal na to, že země jako Saúdská Arábie, Írán či Pákistán omlouvají své chování právě poukazem na to, že v legislativách mnoha západních zemí jsou protirouhačské zákony také přítomny. V této souvislosti si připomeňme, že za rouhání je momentálně ve Španělsku stíhán herec Willy Toledo, který se dopustil “urážky Boha a Panny Marie”.

9 thoughts on “Dekriminalizace blasfemie. Na Novém Zélandu zrušili protirouhačský zákon

 1. toli

  No už jsem slyšel zdejší křesťany kteří si pochvalovali islámské zákony a litovali že za kritiku Ježíše nic nehrozí.

 2. Bela Lugosi

  Počítám, že protirouhačský zákon bude ihned nahrazen hate-speech zákonem. Takže žádná výhra. 🙂

 3. Bela Lugosi

  Netárám, u nás tě můžou obvinil z hanobení, ten zákon se v podstatě kryje s protirouhačským zákonem, jen se mu říká jinak a platí i pro jiné věci než pro náboženství. Dobrou 🙂

 4. Bela Lugosi

  Mimochodem, za tvé urážky tě nechám brzo zavřít, za urážky věřících, všimni si odstavce b) : 🙂

  “§ 355Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob
  (1) Kdo veřejně hanobí

  a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

  b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,

  bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.”

  http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-10-dil-5-paragraf-355

  Přijede si pro tebe na Slovensko česká URNA a bude to! Haboníš naše vyznání! Dobrou a někdy! 🙂

 5. Bela Lugosi

  Přijede si pro tebe na Slovensko česká URNA a bude to! Hanobíš naše vyznání! Nadáváš panence Marii!

  Dobrou a někdy! 🙂

 6. Predka

  Uvědomil si autor, že muslimy tohle nebude zajímat a Islámu se zrušení protirouhačského zákona týkat nebude?

 7. Pingback: Řecko zrušilo své protirouhačské zákony | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.