Další vražda kvůli blasfemii v Pákistánu. Urážel islám, vysvětlil útočník

Autor | 22.03. 2019

Další ze série nepříjemných zpráv ve středu dorazila z Pákistánu, ze země s jedněmi z nejtvrdších protirouhačských zákonů, která je i aktivně uplatňuje a která se v posledních letech stala epicentrem „boje proti rouhání“. Kvůli rouhačskému chování, které „nebylo v souladu s islámem“, byl svým vlastním studentem zavražděn profesor angličtiny Khaled Hameed z Sadiq Egerton College ve městě Bahawalpur. Dvacetiletý útočník, identifikovaný jako Khateeb Hussain, svého profesora ubodal nožem několika zásahy do břicha a do hlavy. Již tak velkou tragédii umocňuje skutečnost, že profesor Hameed měl za čtyři měsíce odejít do důchodu.

Motivem vraždy bylo profesorovo „neislámské“ chování, kterého se měl mimo jiné dopustit tím, že organizoval uvítací večírek pro nové studenty univerzity. Ptáte se, kde je v tom onen protiislámský motiv? Profesor Hameed se provinil tím, že uvítací večírek byl otevřený pro studenty všech pohlaví, tedy pro muže i pro ženy, což se útočícímu studentovi krajně nelíbilo a celou uvítací párty považoval za „protiislámskou“. Podle policejní zprávy student při výslechu řekl, že profesora zabil, protože „šířil obscénnosti“. Vrah dále uvedl, že „pořádat večírek, kde bude docházet k míšení obou pohlaví, je proti učení islámu“. Profesora prý několikrát varoval, aby od pořádání uvítací akce upustil, což profesor Hameed odmítal.

Útočník byl zadržen bezprostředně poté, co profesora Hadeema pobodal. Z doby po zadržení pochází také video, na jehož část opatřenou anglickými titulky se můžete podívat níže a ze kterého pochází následující přepis:

Khateeb Hussain: Profesor se hodně vymezoval proti islámu.

Muž za kamerou: Kdy tak činil?

Khateeb Hussain: Každý den, každý den.

Muž za kamerou: Co říkal?

Khateeb Hussain: Říkal různé věci proti islámu.

Muž za kamerou: Jak jsi ho zabil?

Khateeb Hussain: Nožem.

Muž za kamerou: Kde? Ve třídě?

Khateeb Hussain: Tady, přímo tady (ukazuje).

Muž za kamerou: Jak se jmenuješ?

Khateeb Hussain: Khateeb Hussain.

Muž za kamerou: V jakém jsi ročníku?

Khateeb Hussain: Pátý semestr bakalářského studia.

Muž za kamerou: Profesor zemřel, víš o tom?

Khateeb Hussain: To jsou dobré zprávy.

Muž za kamerou: Co říkal?

Khateeb Hussain: Byl extrémně urážlivý vůči islámu.

Muž za kamerou: Proč jsi to neřekl ostatním učiteům? V této zemi existuje vláda zákona. Je tu policie, která tyto věci řeší.

Khateeb Hussain: Jaká vláda zákona? Zákon propouští rouhače na svobodu.

Muž za kamerou: Jsi spokojený s tím, co jsi udělal? Tvůj učitel je mrtvý!

Khateeb Hussain: Absolutně. Díky Alláhovi!

Závěrem připomínáme, že v pákistánském vězení je na základě tamního protirouhačského zákona stále Ayaz Nizami, předseda pákistánského ateistického sdružení Atheist & Agnostic Alliance Pakistan. Od jeho zadržení v březnu 2017 o něm stále nemáme žádné nové informace, stejně jako o několika dalších ateistech a ateistkách z tohoto sdružení, kteří byli zatčeni spolu s Nizamim. Situace v Pákistánu se bohužel nijak nezlepšuje, ostatně všichni jste určitě zaznamenali masové protesty proti propuštění křesťanky Asii Bibi, která strávila řadu let ve vězení taktéž na základě podezření z toho, že se rouhala. Nový pákistánský premiér bohužel nepředstavuje naději, že by se v Pákistánu něco melo dramaticky měnit – právě naopak. Aktuální pákistánský premiér Imran Khan dokonce sní o tom, že by mohly být zavedeny globální protirouhačské zákony, díky kterým by byla „blasfemie“ postižitelná a trestná kdekoliv ve světě.

Zdroje: zdroj1, zdroj2, zdroj3, zdroj4, zdroj5, zdroj6.

25 thoughts on “Další vražda kvůli blasfemii v Pákistánu. Urážel islám, vysvětlil útočník

 1. Robin

  Děkuji za tyto články, sice nejsem ateista, ale tyto věci jsou hrozné a jediné, kde se to dovídám, je zde, od pana Wernera. Je potřeba bránit lidská práva, pokud je to racionální a v tomto případě je.

 2. Medea

  @Honza Werner

  Další ze série nepříjemných zpráv ve středu dorazila z Pákistánu, ze země s jedněmi z nejtvrdších protirouhačských zákonů, která je i aktivně uplatňuje a která se v posledních letech stala epicentrem „boje proti rouhání“.

  Lenže profesora angličtiny nezabila štátna moc, ale zabil ho nejaký fanatik, ktorého teraz čaká za jeho zločin súd.

 3. Robin

  Jenže ta státní moc tyhle věci podporuje, viz. křesťanka Bibiová.

 4. Robin

  Do jisté míry to jejich školský systém a státní propaganda vytváří a pak některé nejhorší přečiny možná stíhá, ale je to výsledek jejich politiky.

 5. Medea

  „Jenže ta státní moc tyhle věci podporuje, viz. křesťanka Bibiová.“

  Bibiová bola napokon oslobodená a aj chránená štátnou mocou (ochranná väzba) pred fanatikmi.

 6. Honza Werner

  Medea: Asia Bibi byla mnoho let v zalari kvůli tomu, že se rouhala. To vám přijde, jako že ji státní moc chránila? Ayaze Nizamiho a další pakistanske ateisty a agnostiky zatykaly protiteroristicke zvláštní jednotky, po více než roce o něm nic nevíme. V jednom ze zdrojů uvedených pod článkem je obsazeno mnoho tweetu od Pákistáncu, kde viní právě školský systém.

 7. A. S. Pergill

  Můj názor je, že „lidé“, kteří jsou ochotni kvůli něčemu tak naprosto bezcennému, jako je náboženství, vraždit, jsou bezcenná škodná, a tak by s nimi mělo být i zacházeno.

 8. Lemmy

  Veď, ak je niekto schopný vraždiť, tak na to máme všeobecné zákony, za vraždu ide do väzenia. Pritom nezáleží na dôvodoch, prečo vraždil. Chceš vari zaviesť trest smrti?

 9. xjur

  Za tu vrazdu nesou plnou odpovednost vymyvaci mozku. Podarilo se jim to, oc usilovali. Vyrobit nemysliciho a poslusneho tvora. Nasi vymyvaci mozku delaji to same, dusledky nebyvaji tak tragicke, ale podobne. Politici lezou poboznym do zadku aby ziskali hlasy volicu, strkaji jim do chrtanu statni majetek, paktuji se s Vatikanem – a my se na to jen divame

 10. A. S. Pergill

  @Lemmy Tady opravdu není nutné používat kategorii „trest“. Vzteklého psa taky utratíme hned poté, co jsme ho jako takového identifikovali, a nečekáme, až někoho pokouše. Čili „lidé“, kteří mají takto nastaven žebříček hodnot, by měli existovat pouze v jakémsi speciálním režimu a pod permanentním dohledem (asi jako vězňové s „náramkem“). A dokážu si představit zařízení, které by svého nositele dokázalo při (automaticky zjištěné) podezřelé činnosti zneschopnit nějakým anestetikem.

 11. Josef Běláč

  Inu, ono se nám to tady na těchto stránkách krásně píše o naší nevíře v nadpřirozeno. Ale už jste někdy zkusili napsat do imigračního tiskopisu při vstupu do Emirátů do kolonky náboženství „ateista“? Podělte se o zkušenosti!

 12. xjur

  Dialog krestanu s mohamedany je dialog dvou nabozenskych pomatencu. Na tom nelze zakladat budoucnost. Ze stredoveku vykrocime az nabozenske pomatence definitivne opustime. Nabozenska svoboda smi platit jen pro soukromy zivot, schopnost rozumneho uvazovani nelze prikazat, ale lze je vyzadovat a lze k nemu vychovavat.

 13. Bela Lugosi

  Je zcela evidentní, že křesťané jsou v moderní době o dost lepší než muslimové. Aspoň většinou. A je evidentní, že se křesťané umírnili sami, protože žádní ateisté u moci za osvícenství nebyli.

  Dobrou a někdy! Váš vítěz Bela! 🙂

 14. Bela Lugosi

  Samozřejmě to všechno ale může být matrix. Dobrou 🙂

 15. A. S. Pergill

  @xjur
  Máte pravdu, ale citovaný článek jednoznačně ukazuje jednak to, že lidé, kteří blekotají o dialogu s islámem, v podstatě nehorázně lžou a stejně tak lžou i lidé, kteří nás utěšují, jak se islám zreformuje. Můj názor je, že islám by zreformovaly akorát atomovky, a to v počtu větším než malém. Je to, jasně, nadsázka, ale vtip je v tom, že pokud muslimové současný konflikt prohrají, tak teprve potom se mohou ve světě islámu objevit nějací „reformní muslimové“ – byť by třeba fakticky muslimy ani nebyli. V momentě, kdy muslimům stačí zadupat a naši soudruzi politici jim přinesou vše, o co si řeknou, na zlatém podnose a ještě s nášupem, reforma islámu (nebo jeho náhrada náboženstvím, které si sice bude říkat islám, ale bude diametrálně odlišné a civilizačně kompatibilní) není reálná. Nemají pro ni žádnou motivaci.
  Za důležité považuji také to, že to napsal věřící člověk z pozice křesťanského náboženství a dospěl přitom ke stejnému závěru, k jakému se dopracují (zcela jinými cestami) i ateisté.

  @Bela Lugosi
  Nemáte pravdu. Už z doby před nástupem osvícenství (a před érou protifeudálních revolucí) zaujímala vládnoucí třída k náboženství postoj perfektně vyjádřený známým citátem: „Já nepotřebuji věřit v boha, ale potřebuji, aby v něj věřil můj krejčí.“ Čili nastal odstup od náboženství jako bezchybného popisu světa k pojetí náboženství jako ideologické (a pro normálního člověka nepotřebné) doktríny.
  A právě lidé, kteří takto o křesťanství smýšleli, stáli za rozvojem „umravnění“ křesťanství.
  Jenže v islámu takovíto lidé prostě nejsou.

 16. Lemmy

  Bela: Je zcela evidentní, že křesťané jsou v moderní době o dost lepší než muslimové. Aspoň většinou.

  Konečne si napísal čosi rozumné, a zároveň pravdivé.

 17. Lemmy

  Bela Lugosi: Samozřejmě to všechno ale může být matrix.

  Tak ťa ľutujem, ako ty znehodnocuješ kresťanstvo, v ktoré veríš. Neuvedomuješ si, do akej miery urážaš Ježiša, jeho Matku Božiu, Bohorodičku, aj samotného Boha, ktorý stvoril tento svet? Keď ich urážaš s tým matrixom?

  Zrejme ťa po smrti čaká trest, peklo. Dobrú noc, ty nelogický víťaz, a hanobiteľ Ježiša. Lebo keď niekto tára o matrixe, a je kresťan, tak je zároveň przniteľ kresťanskej viery.

 18. Jardaqt

  Medea
  Státní moc? Takže ta ženská strávila léta ve vazbě, protože probíhaly soudy, vyšetřování, odvolávání a další soudy. Vy máte odvahu tvrdit, že státní moc jí dnes chrání tím, že je ta ženská stále ve vazbě, tentokrát ochranné. Osobně si nějak neumím představit rozdíl mezi tím, že jsem v base díky zlovůlí státní moci, nebo díky její dobrotě.

 19. xjur

  Ad:
  Je zcela evidentní, že křesťané jsou v moderní době o dost lepší než muslimové. Aspoň většinou. A je evidentní, že se křesťané umírnili sami, protože žádní ateisté u moci za osvícenství nebyli.

  Ano, krestane jsou lepsi nez mohamedani, ale maji stejnou viru. Ergo, jejich vira a moralka jsou zcela odlisne veci. Jejich vira nam muze byt ukradena, jejich moralka nikoli. Moralka tedy nema nic spolecneho s virou, ac pobozni tvrdi opak. Krestane jsou lepsi nez mohamedani ne proto, ze maji lepsi viru, ale ze prezentuji lepsi, moderni evropskou moralku. Mohamedani jsou neprijatelni protoze jejich moralka patri do asijskeho stredoveku.
  Holt jiny kraj, jiny mrav.

 20. Bela Lugosi

  1) Kteří ateisté tehdy vládli a (nejisté) důkazy jsou kde?

  2) Křesťané tlačili na jiné křesťany, proto ta umírněnost, osvícenci byli hlavně křesťané a deisté, ne ateisté. Může to být samozřejmě matrix, ale vyplývá to z amerických prezidentů atd.

  3) Muslimové jsou dneska horší podle vědeckých studií, může to být matrix, ale je to tak, je mezi nimi více radikálů. A to mnohem více. Podívejte se do těch zemí a srovnejte třeba s Jižní Americkou.

  4) Srovnávejte současnost se současností a minulost s minulostí.

  Dobrou a někdy! Váš vítěz Bela 🙂

 21. A. S. Pergill

  ad 1 Osvícenci typu Josefa II brali náboženství čistě jako mocenskoideologický prvek. Onen citát (pocházející od příslušníka vyšší společnosti, to ukazuje perfektně. Je jedno, jestli je označíte jako ateisty, něcisty, apateisty nebo ještě jinak, ale nebyli to věřící křesťané.

  ad 2 Výše zmínění byli formálně členy církve a tlačili zevnitř na uvolňování a umírňování (k podobnému rozkladu došlo v komunistických stranách a byl nutnou podmínkou jejich zhroucení na konci 80. let).

  ad 3 Islám je daleko striktnější a existenci lidí sub 1 prakticky téměř 1000 let neumožňuje (zestriktnění islámu předcházelo ukončení „zlatého věku islámu“).

  ad 4 Srovnávám, ten exkurz směrem k osvícenství byl jen zdůvodněním, proč k rozkladu a oslabení křesťanství došlo.

 22. Tonda Vlas

  Kam islám vleze, tam už tráva neroste.

Komentáře nejsou povoleny.