Akademik Junaid Hafeez byl v Pákistánu odsouzen k trestu smrti za rouhání

Autor | 29.12. 2019

Velmi smutná a krajně znepokojivá zpráva přišla během letošních Oslav zimy, den před zimním slunovratem, z Pákistánu. K celkem třem samostatným trestům – k desetiletému vězení, k doživotnímu vězení a k trestu smrti, tam byl 21. prosince odsouzen Junaid Hafeez, akademik dříve působící na Katedře anglické literatury na Bahauddin Zakariya University. Důvodem odsouzení bylo Hafeezovo rouhání, kterého se měl dopustit nahráváním nevhodných materiálů na Facebook, kritikou proroka Muhammada a islámu tamtéž, založením tajné skupiny tamtéž, a také tím, že na univerzitu pozval britskou novelistku pákistánského původu Qaisru Shahraz, která se měla během přednášky dopustit rouhačských poznámek na adresu islámu.

Pákistán je zemí, která v posledních letech trestá rouhání pravděpodobně v největším rozsahu a nejtvrději na celém světě. Rouhače a ateisty v Pákistánu zatýkají protiteroristická komanda, lidem jsou rozesílány sms zprávy vyzývající k nahlašování projevů rouhání a vláda spolupracuje s Facebookem, Twitterem a dalšími sociálními sítěmi na potírání a nahlašování rouhání. Je to například již více než dva roky od momentu, kdy byl za rouhání zatčen Ayaz Nizami, zakladatel hnutí Atheist & Agnostic Alliance Pakistan. Spolu s Nizamim byli zatčeni i další dva členové sdružení a všem hrozí taktéž trest smrti. Velmi výmluvné je v tomto ohledu číslo 1472: právě tolik lidí bylo v Pákistánu obviněno z rouhání mezi roky 1987 a 2016.

Junaid Hafeez, který jako držitel prestižního Fulbrightova stipendia studoval také na americké Jackson State University, byl zatčen již v roce 2013. Na vynesení rozsudku tedy v cele čekal celých šest let. Problémy pro Hafeeze začaly právě po jeho návratu ze Spojených států, kdy se na něj zaměřila studentská islámská organizace Islami Jamiat Talaba, která je přidružená k islamistické politické straně Jamaat-e-Islami. Hafeez se jim stal trnem v oku především kvůli jeho liberálnímu přístupu k vyučování. Studenti z Islami Jamiat Talaba proto proti Hafeezovi zahájili kampaň a roznášeli letáky, na kterých požadovali, aby byl Hafeez zadržen a následně oběšen. Zorganizovali kvůli tomu dokonce i stávku. Hafeez byl nakonec na základě této kampaně z univerzity propuštěn. To však pořád byl ten menší z problémů.

Rozsudek nad Junaidem Hafeezem.

Krátce poté, 13. března 2013, byl totiž Hafeez za rouhání zatčen a od té doby je až do nynějška ve vězení. Proti jeho zadržení se kromě mnoha lidskoprávních organizací vymezovala i americká Jackson State University, na které Hafeez krátce působil, avšak samozřejmě marně. Jádrem obvinění byla Hafeezova činnost na Facebooku, kde se měl dopustit urážky proroka Muhammada, Koránu a Muhammadových manželek. Měl tak činit v uzavřené facebookové skupině “So-Called Liberals of Pakistan”. Vzhledem k tomu, že skupina byla neveřejná a uzavřená, zřejmě zafungovala spolupráce Facebooku a pákistánské vlády na potírání projevů rouhání. Policie po zatčení uvedla, že zabavila celkem 1200 stran materiálů a že objevila protináboženské dokumenty na Hafeezově notebooku.

Toxicitu obvinění z rouhání v Pákistánu dobře dokumentuje také skutečnost, že lidé obvinění z rouhání v Pákistánu jen horko těžko hledají obhájce. Mnoho obhájců a právníků, kteří rouhače obhajovali, totiž bylo zavražděno, zcela běžné je pak vyhrožování smrtí nejen jim, ale i jejich rodinám. První Hafeezův obhájce, Mudassar, od případu odešel již v roce 2013, protože čelil několikerým výhrůžkám smrtí. Případ pak převzal právník Rashid Rehman, který dříve uvedl, že obhajovat v Pákistánu “rouhače” je jako “dobrovolně vstoupit do chřtánu smrti”. Jeho slova se bohužel naplnila a tento Hafeezův právník byl zastřelen ve své kanceláři v květnu roku 2014. Od prosince 2014 Hafeeze obhajuje Shahbaz Gurmani, který navíc obhajuje další dva lidi obviněné z rouhání. Není proto překvapením, že i jemu bylo již mnohokrát vyhrožováno smrtí.

K jakým trestům a za co byl tedy Hafeez přesně odsouzen? První z trestů, deset let vězení a pokuta 100 000 pákistánských rupií (zhruba 15 000 korun českých), za “pobouření náboženského cítění” podle sekce 295A pákistánského trestního zákoníku. Druhý z trestů, doživotní vězení, za “znesvěcení Koránu” podle sekce 295B. Třetí z trestů, trest smrti a pokuta 500 000 pákistánských rupií (zhruba 73 500 korun českých), za “rouhání se proti proroku Muhammadovi” podle sekce 295C. O trestech rozhodl a rozsudek vynesl soudce Kashif Qayyum. Všechny tresty budou běžet postupně, to znamená, že Hafeez by si měl nejdříve odsedět deset let, poté doživoté a poté dostat trest smrti.

Vzhledem k povaze trestů je tedy jasné, že Hafeez zůstane za mřížemi do konce svého života. Za těchto okolností se skoro chce říct, že trest smrti by pro něj byl vysvobozením a zřejmě by byl lepší, než strávit následující desítky let v pákistánském vězení. Doufejme však, že případu ještě není konec a že se nakonec rozsudek podaří zvrátit, o což se Hafeez i jeho rodina, která jej velmi podporuje, budou snažit.

Žalobci oslavují po vynesení rozsudku trest smrti pro Junaida Hafeeze. Zdroj: BBC https://www.bbc.com/news/world-asia-50878432

Hafeezův doposavadní pobyt ve vězení je ostatně na celé věci tím úplně nejhorším: jeho rodiče uvedli, že Hafeez celých předchozích šest let, během kterých čekal na rozsudek soudu, strávil na samotce. Je proto ve velmi špatném psychickém i fyzickém stavu. To vše proto, že si dovolil v uzavřené a neveřejné facebookové skupině napsat pár komentářů o islámu a proroku Muhammadovi. Protirouhačské zákony musí být ze světa vymýceny a střezme se proto těch církevních představitelů u nás, kteří by chtěli projevy rouhání zakazovat a trestat, tak, jako to chce třeba kardinál Duka.

Více informací k případu viz zde, zde, zde, zde, zde a zde.

25 thoughts on “Akademik Junaid Hafeez byl v Pákistánu odsouzen k trestu smrti za rouhání

 1. gin

  Něco tu načmáral multinick. To číst nemíním, takže k tomu co tam načmáral se vyjádřit nemohu ani kdybych tisíckrát chtěl, protože jsem si to odmítl přečíst.———–Jinak, k závěru článku, pan Werner se dopouští s kardinálem Dukou naprosté nehoráznosti, nemíchá tu jen jablka s hruškami ale míchá tu přímo jablka se závlačkami. Copak podal kardinál Duka nějaké oznámení pro orgány v trestním řízení aby to prošetřily? Vůbec ne, podal podnět ne jako hlava české katolické církve, ale jako prostý občan, pan Duka soukromoprávní žalobu, že ta hra poškodila jeho osobnostní práva, práva občana Duky.——————-Zase ta zásadní neznalost základů práva, kterou tu v jiné kauze projevila Medea a jiní.

 2. Lemmy

  Navrhujem, že nestačí o tom len písať, ale vhodné je aj finančne podporiť humanistov vo svete, ktorí trpia za svoje názory. Celosvetová organizácia Humanists International dlhodobo robí zbierku pod názvom Protect Humanists At Risk. Už je vyzbieraných 18 000 £, ale potrebných je 25 000 £.

 3. Medea

  @gin

  „Zase ta zásadní neznalost základů práva, kterou tu v jiné kauze projevila Medea a jiní.“

  Poprosím odkaz na príspevok, kde som prejavila moju „neznalost základů práva“ 🙂

 4. SH

  @Medea

  Poslyšte Medeo, když vás tu tak vidím, jak to nakonec dopadlo s vaším teismem? Pokud mne paměť neklame, jednou jste zmiňovala, že jste obklopena věřícími lidmi a jejich názory vás nějakým způsobem přiměly zcela vážně přemýšlet o existenci “něčeho vyššího nad námi” (řekla jste to poněkud jinak, ale takto nějak si to +/- pamatuji).

 5. Karel 423

  Něco “vyššího nad námi” pozitivně koreluje s Platonovým “světem idejí”. Určité symptomy platonismu byly v několika příspěvcích této sympatické dámy postřehnutelné. Pravděpodobně to ale není rozhodující. Můj názor je, že od platonismu není daleko k něcismu.

 6. A. S. Pergill

  Dokud nebudou v civilizovaných zemích prováděny adekvátní odvetné akce (ukončování studijních a pracovních pobytů muslimů, zákaz vydávání turistických víz všem muslimům, zavírání mešit v těchto státech apod.) budou se tyto věci dít. To chce ovšem politiky kvalitní a tvrdé, ne bezcenný odpad, který vede prakticky všechny staré země EU i samotnou EU.

 7. obránce sekularismu

  Nevím, jestli je to k úplně k jistě vážnému tématu, ale co jsou to ty oslavy zimy. To jsou oslavy slunovratu?

 8. gin

  @Medea

  něco zpět v tomto nepřehledném systému vyhledávat nemíním.

 9. gin

  SEKULÁRNÍ DEHUMANISTA
  31.12. 2019
  Už jsme si tu psali, Ochlasto, že mě čteš, viz. posledně jak jsi napsal, že se ti chci zalíbit co píšu o politice a až tě budu chtít nasrat, budu psát opačně = čteš mě

  A navíc na mě stále reaguješ. Uvědom si to.

  A netahej sem osobní témata, piš k věci blbe. Jen reaguji na tvé útoky. Jsi tlustá nula. Tak si to uvědom. Mějte se a krásný Nový růček všem vy čučkaři
  ………………………………………………………………………………

  Normálně tě nečtu ale libereckej hrnkař byl proti tobě břídil. Také každému nadával do nul.

 10. toli

  @gin
  Proč stále krmíš trolla ? Když jsi se ptal co s tím, tak jsem ti řekl že je máš ignorovat a ne jim ještě podkuřovat.
  …..Normálně tě nečtu ale libereckej hrnkař byl proti tobě břídil. Také každému nadával do nul……..

 11. Moje Noha

  Jiný kraj jiný mrav. Skoro mám dojem, že více lidí (celosvětově) ten trest schvaluje. To je strašný.

 12. gin

  Zavadil jsem o to očima a viděl jsem osobní útok – AD HOMINEM, a tak jsem si to přečetl a zareagoval. Jinak jeho chlísty nečtu.

 13. gin

  Zavadím, pár slov vidím ale celé to nečtu ani náhodou.

 14. gin

  Já, žádným osobním útokem nezačal, jenom jsem suše konstatoval co jsi. Jsi multinick a troll. To tu ale až na Medeu, které tu podkuřuješ a Lemmyho, kterému nedochází více věcí, jak jsem časem zjistil, chápe každý.

 15. gin

  I kdyby ve tvých příspěvcích byly věcné věci, tak to nikdo soudný u toho, kdo se jako ty provaří jako troll nebude brát vážně. V tom má Toli recht, když tě nečte.

 16. gin

  Trolíš a teď tu píšeš off topic.

 17. Josef Běláč

  Ateista se nemůže rouhat. Má to generálně odbyto tím, že prohlásil, že nevěří v jakékoliv nadpřirozeno. Naproti tomu se věřící nutně dopouštějí rouhání proti všecm jiným náboženstvím, tím, že se řídí, řečeno s feldkurátem Katzem “nařízeníma a dýnstrégama” své konfese. Ekumenie, nonekumenie. A tak se křesťanka může snadno stát obětí udání, protože se svým vlastním vyznáním “propíchne” při polních pracech před svými většinově věřícími spolupracovnicemi.

 18. Lemmy

  Josef Běláč: Má to generálně odbyto tím, že prohlásil, že nevěří v jakékoliv nadpřirozeno.

  Nie! Ateista je ateistom pre úplný nedostatok serióznych dôkazov o nejakom nadprirodzenom jave. Jeho názor navyše podporuje hlásanie výroby prvej ženy Evy z rebra prvého muža Adama a ďalšie neuveriteľné rozprávky zo staroveku. Dôkazné bremeno o nadprirodzene leží na pleciach nábožných, ktorí o tom hovoria, ale tiež tomu len veria, čo je pre rozumných ľudí málo, a preto zastávajú ateistický postoj.

 19. Hraničář

  Lemmy
  03.01. 2020
  Dôkazné bremeno o nadprirodzene leží na pleciach nábožných, ktorí o tom hovoria, ale tiež tomu len veria, čo je pre rozumných ľudí málo, a preto zastávajú ateistický postoj. ……………

  Právě čtu knihu kázání kardinála Špidlíka. Kard. Špidlík je prezentován jako velice vzdělaný člověk, který (dokonce) dával duchovní cvičení i papežům https://cs.wikipedia.org › wiki › Tomáš_Špidlík (zajímavé je, že jsem nikde nenalezl nic o jeho rodině).
  Můj zbožný bratranec měl před léty příležitost se s kardinálem setkat a pohovořit. Byl z toho naprosto unešený, jaký prý je to vzdělaný a moudrý člověk. Našel jsem si tedy a YT nějaké jeho promluvy a osobně se mně to tak nejeví.
  Tak jsem byl rád, když jsem tu knihu kázání objevil. Špidlík se v ní jeví jako člověk, který je naprosto přesvědčený o (plné) pravdivosti biblických textů. I těch prvních lidech, prvotním hříchu, SZ osobnosti jsou zcela nepochybně historické osoby!
  A tak se mně tak trochu porovnaly myšlenky: Žádné ze všech náboženství nepředkládá posluchačům “tvrdá” fakta – na rozdíl od přírodních věd. To pak umožňuje popustit uzdu fantazii – vymýšlet si v podstatě cokoliv. A vyhýbat se “všetečným a nepříjemným” otázkám! V jednom kázání kardinál přímo říká – že jeho známý, ano, věřící, ale technicky založený, položil otázku kterou on, kardinál, by nedokázal položit – jak Pán Bůh udělal ten “sluneční zázrak” ve Fatimě. Určitě se ten jev netýkal přímo Slunce – ty by ho viděli lidé na celé osvětlené straně Země. Takže jej Bůh možná udělal jen v očích diváků. Ale jak to asi udělal s fotografiemi? Ale jestliže uměl ovlivnit oční sítnice tisíců lidí, jistě dokázal ovlivnit i citlivou emulzi filmu! Ale kardinál tu otázku hned obrátil v bohatý fantazijní popis. Začal, jak apoštolové uviděli na hoře Tábor “proměnění Ježíše, a tak prý na “konci věků” uvidíme novýma očima nový proměněný svět!

  Moje poznámka: Bylo tam hodně fotografů, ale bohužel všichni fotili lidi. Je jen jedna, ne moc kvalitní, fotografie zachycující Slunce. Bohužel ji na netu nemohu najít, viděl jsem ji v časopise. Podle ní byly na nebi dvě svítící tělesa. Je tedy možné, že se jednalo o nějakou projekci Slunce v mracích.

 20. macýček

  hmmmmmmmm, tak to je “hezký” 🙂 … že jeden nevěří v nějakýho vymyšlenýho kašpárka, tak šmidli fuk a je s dotyčnym konec ??? tak to je hustý !!! ale není to nic novýho pod sluncem a nedělá, resp. nedělalo to jediný náboženství. Jak by bylo přínosný, kdyby proti tomudle protestovali a qičeli na Letný !!!, anebo Krééta na plachetnici :-)!!!!!!!!!!!!!!!

 21. Jirka

  Popravit někoho za to, že kritizuje masového vraha a nevěří v pohádky. To je fakt na palici.

 22. Leonardo da Roma

  Dokud nebudou v civilizovaných zemích prováděny adekvátní odvetné akce (ukončování studijních a pracovních pobytů muslimů, zákaz vydávání turistických víz všem muslimům, zavírání mešit v těchto státech apod.) budou se tyto věci dít. To chce ovšem politiky kvalitní a tvrdé, ne bezcenný odpad, který vede prakticky všechny staré země EU i samotnou EU.

  A ruseni obcanstvi. Ztratou obcanstvi pro ty co maji snatek s muslimem a navrat do jeho vlasti. Propadnuti majetku pri prvnim odsouzeni.

  Inspirovat se pro neco Japonskem a pro neco SAE.

 23. WannabeeP

  Islam vytvoril kultúru, ktorá je nekompatibilná s akoukoľvek civilizáciou. Islam najviac postihuje populácie islamských krajín, ktoré udržuje v nevedomosti zaostalosti a chudobe.

Komentáře nejsou povoleny.