Bezbožná vysílačka: Rozhovor s Jakubem Jahlem o odcházení od mormonů

Autor | 26.03. 2020
Když nedostaneme místo v oficiálních médiích, uděláme si svá vlastní. V České republice je přibližně 3,5 milionu ateistů. Přesto je státem provozovaná „média veřejné služby“ ignorují nebo přímo napadají a nechávají za ně mluvit v pořadech věřící i přímo zástupce církví. Ateismus není víra, jen jeden závěr ohledně existence nadpřirozených bytostí – bohů. Není to jedno přesvědčení.
Pojďte se s námi ponořit do tajemství a pestrosti bezbožného světa.
Těmito slovy se nedávno ohlásil náš nový podcast. Důvod, proč jsme naši nabídku rozšířili i o čistě zvukový formát, byl v tom, že natáčení videí je celkově náročnější a u zvukových podcastů také není vždy nutné být v jedné místnosti (což se v době pandemie začíná zdát jako značná výhoda).
Kuba se poměrně hluboce ponořil do studia náboženství a víry. Tři roky byl členem Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů. Nakonec představu boha – demiurga zavrhl, ale představa víry a náboženské komunity mu stále připadá přitažlivá. V současnosti je zakladatelem Satanovy komunity, ve které se snaží spolu s dalšími vytvořit jakousi modernizovanou verzi sataismu podle Antona Szandora LaVeye. Jeho činnost religionisty poněkud mate, protože komunita má některé náboženské rysy, ale zároveň je k náboženství jako celku kritická. I takovou podobu může mít ateismus.
Rozhovor má tři části – v první se dozvíte, jak věřící gay řeší vnitřní rozpor mezi svou přirozeností a náboženským učením, v druhé se více dozvíte, jak se vlastně od mormonů dostat a co chápou jako největší problém. Třetí část jsme věnovali Jakubovu pokusu založit bezbožné náboženství.
Autor: Petr Tomek

Neúnavný komentátor společenského dění ( především na svém blogu ), propagátor a popularizátor kosmonautiky, bývalý redaktor časopisu VTM Science a v současnosti též již bývalý šéfredaktor elektronického literárního časopisu Lemurie , člen Kosmo Klubu, sdružení UnderFilm a autor knihy Ztracený Měsíc, o tom, proč nebyli lidé čtyřicet let na Měsíci, populárně-vědecké miniatury Láska, sex a vesmír a sbírky esejů Ateista. Zkrátka člověk s nepředstavitelnou schopností zaměstnávat sám sebe, případně i všechny ostatní. Na internetu vystupuje jako militantní ateista, ač v životě razí heslo: „nejdůležitější je, abychom se všichni navzájem nezabili“. Podpořte tuto stránku na Startovači

7 thoughts on “Bezbožná vysílačka: Rozhovor s Jakubem Jahlem o odcházení od mormonů

 1. Lemmy

  Slovné spojenie bezbožné náboženstvo je oxymoron, protirečenie. A teda blud, nezmysel.

  Avšak chválim vás za audio záznamy. Je to skvelá vec! 🙂

 2. xjur

  Opravdu, proto, aby se někdo stal mormonem, k tomu musí mít duševní dispozice, které pan Jahl zřejmě osvědčil.

 3. toli

  o Jahlovi jsem také slyšel leccos nepěkného
  Nahrazovat křesťanství další píč….nou satanismem je stejně tak choré jako křesťanství,leda že by satanismus byl synonymem egoismu.

 4. Alibaba

  @monoteista
  Článek je obecně o ničem, respektive o vztazích mezi lidmi (co byli a jsou) v Satanově komunitě.
  Jediný co mě tam zaujmulo byla část označená Nepromyšlená prohlášení a postoje, kde jsou (asi hlavní) myšlenky této komunity. když je vyjmenuji: eutanazie, legalizaci prostituce, Legalizaci marihuany (obecně drog), Zákaz zřizování náboženských škol. Na těchto bodech (ideách) bych se s nima shodl. Jak ale pak bude konkrétní provedení (až to někdo napíše právnickým systémem do §, tak to by se muselo viděl, co by z toho vyšlo. A za nepromyšlená je až tak nepovažuji, to spíš je nepochopil p. Hýsek (sám si je nepromyslel).
  Jinak taky považuji náboženství za formu manipulace s věřícíma.
  A Satana (jakožto mytologicko náboženskou figurku ke strašení věřících) taky chápu u téhle skupiny jako provokaci ke zviditelnění (toho si leckdo všimne, a funguje to).

 5. monoteista

  @Alibaba
  článek je o ničem do té míry, do které může být o ničem spolek pan Jahla. Nepostřehl jsem, že by v článku chyběly nějaké další věci, které se lze o spolku dozvědět. Myslím, že článek shromáždil všechny dostupné informace a více už se člověk může dozvědět pouze osobně.

 6. Alibaba

  Tak jestli byl smysl článku zdělit, že Satanova komunita je rozhádaným spolkem vedeným podle Hýska schizofrenikem, tak to zdělil. Jestli byl účel zveřejnit, že p. Hýsek některé věci nechápe, tak to taky zdělil. Mě tam nic nechybí, o tom jsem nepsal.

Komentáře nejsou povoleny.