Bezbožná vysílačka: S Claire Kroulik-Klingenberg o Hnutí Pro život, prezidentských záštitách a mnohém dalším

Autor | 26.03. 2020


Claire Kroulik-Klingenberg je prezidentka evropských skeptických organizací. Před časem napsala poměrně kritický článek o kampani Nesoudíme, pomáháme. Proto je hlavním tématem protipotratové hnutí, ale dojde i na jiné věci.

1. část: Proč by neměl prezident Zeman, a vlastně ani žádný slušný politik, poskytovat záštitu Pochodu pro život (též zvanému Národní pochod pro život a rodinu)?

2. Část: Co už „dokázalo“ protipotratové hnutí v USA? Proč už není USA pro ženy „ostrovem svobody“? Co vám v ČT o USA neřekli?

3. Část: O životě, nutnosti i paradoxech feminismu a jak to spolu všechno souvisí.

7 thoughts on “Bezbožná vysílačka: S Claire Kroulik-Klingenberg o Hnutí Pro život, prezidentských záštitách a mnohém dalším

 1. Lemmy

  Prezident môže konať, ako uzná za vhodné. Bráni mu len konanie, ktoré by viedlo k vlastizrade.

 2. všd

  Reálně, v Polsku je 20% dětí nemanželských, což je jaksi v přímém rozporu s tvrzením, že tam všechny svobodné matky chodí na potrat. Ale ono je tam těch sporných tvrzení víc. Třeba to, že v Británii, kde je sexuální výchova opravdu extremně „vlezlá“ je potratů mnohem víc, než v Německu, přitom i tam jsou potraty beztrestné.

  Podle čeho spočítala WHO počty potratů v Polsku se mi nepodařilo dohledat. O tvrdá data rozhodně nejde.

 3. všd

  Pokud jde o potraty za minulého režimu, tak ten je legalizoval v roce 1957 a interrupční komise zrušil roku 1986 Zákon č.66/1986 Sb. o umělém přerušení těhotenství. Jinými slovy, samotná jejich legalizace i zrušení interrupčních komisí byly dílem komunistů.

  Tvrzení, že proti potratům jsou v USA jen Republikáni, taky není pravdivé. Jsou tam i prolife Demokrati. Argument, že někteří z nich donutili jít své milenky na potrat, je absurdní. Jistěže se takoví našli, ale stejně tak se chovají někteří liberálové.

  Ale hlavně, velká část prolife aktivistů jsou ženy. Kolik lidí myslíte, že nutila jít na potrat Jana Jochová nebo Michaela Freiová? Či snad Jana Tutková?

  Pokud nějaká žena ví, že ji partner bude bodat do břicha a přesto se k němu vrací, pak je na nedobrovolnou léčbu, ale opravdu ne na trestní postih.

  Když se ptám, kdy naposledy někdo zemřel následkem „prolife terorismu“, většinou se nedozvím buď žádné datum, nebo 20 a více let staré.

  Zajímavé je, že zcela ignoruje poměrně častý případ nucení k potratu, ze strany biologických otců dětí, nebo rodičů těch žen. Ono to může souviset s tím, že se to v ČR i v zahraničí týká hlavně nižších a méně vzdělaných vrstev, ve kterých se ona nepohybuje.

  S tím Přirozeným plánováním rodičovství, co znám jeho propagátory, všichni otevřeně říkají, že to není 100% a že pokud někdo děti za žádnou cenu v dohledné době nechce, ať na toto nespoléhá (a vůbec nesouloží).

  V Polsku byly za minulého režimu potraty legální, za podobných podmínek jako v letech 1957-86 zde. Narozdíl od dnešní doby, kdy tam jsou legální za mnohem přísnějších podmínek. Jinými slovy, s odstupem 30 let od změny režimu, tam dost možná je více žen, kterým neumožnili potrat po jeho změně.

  Vzhledem k zájmu Polek o interrupce v českém příhraničí se zdají být odhady počtu interrupcí v Polsku ze strany např. WHO dost nereálné. Naprostá většina Polek v plodném věku má ŘP a auto, dále jezdí veřejná doprava přes hranici.

  Ty případy „přendání plodu“ u mimoděložního těhotenství byly i úspěšné. Ale většinou se k nim nepřistupuje.

  https://hnutiprozivot.cz/linka-pomoci/2664-moznosti-zachrany-ditete-pri-mimodeloznim-tehotenstvi

  Pokud jde o postabortivní syndrom, s tím jsem se setkal u několika žen. To potvrzují i někteří lidé, kteří jsou proti zákazu potratů (Uhlová a další).

 4. Alibaba

  @všd
  Tak nějak jsem s vašeho textu nepochopil, zda jste pro, aby ženy měly možnost mít legální (daný zákonem a to především jen maximální dobou, do které se musí rozhodnou – u nás ČR je to myslím 12 týdnů) potrat (ať už se rozhodnou na jakémkoliv základě) nebo jste proti?
  Za mě, já toto právo chápu a podporuji, aby to v ČR zůstalo ve stavu v jakém to je.
  Jinak ten rozhovor je o tom jak to kdo a kde vidí.

  Ten odkaz: Kolik křesťanek takovýto zákrok podstoupilo? Když jsou popsány dva příklady, když ten první bych považoval za fake. Už vidím jak to gynekologové zkoušejí, tak se hned „Hnuti pro život“ ozývá, že jsou to pokusy na lidech (ženách).

 5. monoteista

  Toto není pokus o argumentaci ad hominem, nýbrž odkaz na komentář, který si s paní Kroulik-Klingenberg dovoluje v některých bodech polemizovat:
  https://a2larm.cz/2019/03/kdyz-se-zbavite-shluku-bunek-a-mate-trauma/

  Rozdílný pohled na otázku, zda konkrétně české Hnutí pro život vyvíjí či nevyvíjí nějaký nátlak nám ale nevyřeší rozumování a logické vyvozování závěrů, nýbrž zkušenosti klientek.

 6. dichr

  S paní Kroulik-Klingenberg si dovoluje implicitně polemizovat víc ateistů, než jen Saša Uhlová. A proč taky nepolemizovat, když těm polemizujícím nejde o zákaz potratů ani náhodou.

  https://www.hatefree.cz/blo/rozhovory/3152-timofej-kozuchov

  Například mi vadí, že feministé a feministky zjednodušeně vnímají celou problematiku potratů. Vědecká komunita se neshoduje na tom, kdy vzniká lidský život, a proto je to neuvěřitelně komplikovaná morální a biologická otázka, která by se neměla smést ze stolu se slovy „pokud nepodporuješ potraty, tak jsi sexista”. Abych objasnil svoji pozici, já osobně bych potraty nezakázal, protože empirické důkazy ukazují, že takováto legislativa přináší více škody než užitku. Avšak podobné věci je vždy zapotřebí analyzovat a kriticky nad nimi přemýšlet nehledě na to, jakou ideologii či hnutí podporujete.

Komentáře nejsou povoleny.