Rozhovor s ex-jehovistkou: Svědkové Jehovovi jsou ovládáni strachem

Autor | 06.04. 2020

Daniela byla až do svých osmnácti let členkou církve Svědkové Jehovovi. Pak ale přišel zlom a přehodnocení názorů na náboženství, což nakonec vyústilo k pozici ateismu. Následující rozhovor bude nejen o odmítnutí křesťanství, ale i o vlivu náboženské komunity či tlaku rodiny.

Jak se člověku, kterému je celý život lajnovaný podle přísných náboženských pravidel, podaří uniknout od Jehovistů?

Tak určitě to není tak, že by člověk nemohl od Svědků odejít. Může a může to udělat kdykoliv. Stačí podepsat papír, že již nadále nechce být s organizací spojován. Horší je ale to, co tomu předchází a co pak následuje. Ten tlak na člověka je obrovský. U mě byl asi impulz to, že jsem si najednou uvědomila, že nežiji tak, jak bych chtěla. Že mě svazují pravidla a zásady, z nichž mnoho mi nedává smysl. Chtěla jsem si žít podle sebe, a to mi u Svědků nebylo umožněno. Tak jsem ze dne na den řekla, že končím, odstěhovala jsem se od rodičů a začala zkoušet žít na vlastní pěst.

Jak mladá Jehovistka funguje třeba ve škole? Učitelka občanky mluví o Svědcích Jehovových jako o sektě, celá třída slaví Vánoce, které Jehovisté neuznávají… Převažuje strach z rouhání, nebo spíš pocit vlastní výlučnosti?

Je to složité. Děti jsou vedené tak, že jsou odlišné a že je to dobře. Jsou už od mala připravováni na to, že se jich lidé budou ptát, proč neslaví Vánoce, narozeniny, Velikonoce, proč se s nimi nepřátelí apod. Takže pokud můžu mluvit za sebe, papouškovala jsem předem naučené fráze a měla dobrý pocit, že potěším Boha a rodiče. Nicméně jsem se často cítila hrozně, že nezapadám a bylo mi to líto.

Dá se i po odchodu s komunitou udržovat kontakt, nebo je člověk už navždy vyčleněn?

Bohužel je vyčleněn. A to se týká jak přátel, tak i rodiny. V praxi to vypadá tak, že se přetrhají veškeré kontakty a lidi vás nesmí ani pozdravit. Moji rodiče nakonec udělali ten ústupek, že mě vzali zpátky domů, protože jsem studovala a z brigády se nedalo moc uživit. Ale plynula z toho omezení. Nesměla jsem s nimi jíst u jednoho stolu, dívat se s nimi na televizi, jezdit s nimi na dovolenou ani nijak jinak trávit čas nad rámec běžného chodu domácnosti. Nakonec jsem se po maturitě odstěhovala a s rodiči udržuji už několik let pouze zdvořilostní kontakt. Svoje přátele už jsem od odchodu z církve nikdy neviděla.

Náboženská doktrína Svědků Jehovových je ideologicky poměrně rigidní. To se v komunitě neobjevovaly hlasy, které by chtěly církev zmodernizovat a lépe otevřít okolnímu světu?

Takhle to u Svědků nechodí. Pokud se chce člověk zařadit, musí bezpodmínečně poslouchat pokyny od vedení. Panuje zde jasná hierarchie vedená muži. Co řekne vedoucí sbor (věrný a rozvážný otrok – jak ho nazývají) je nezpochybnitelné, protože Svědkové věří, že jsou to pokyny přímo z Bible, tudíž od samotného Boha. Pokud se někomu ustanovení nelíbí nebo si dovolí je kritizovat, je okamžitě pokárán staršími (autoritami jednotlivých sborů) a jsou mu odebrány výsady. Jestliže svůj názor nezmění, je to důvod k vyloučení.

Které výsady to jsou?

Výsady podílet se na chodu sboru – tzn. může to být nošení mikrofonu, možnost podávání komentářů při studiu jejich publikací, v případě mužů je to možnost mít přednášky. Pokud se navíc člen chová ne úplně v souladu s tím, jak by měl, ale nejedná se o zas tak závažnou věc (například se přátelí s lidmi, kteří nejsou členy církve) může být prohlášen za nepříkladného. Z toho plyne opět odebrání výsad, navíc se na něj členové dívají spatra.

Proč je podle Vás zrovna mezi křesťany tolik vzájemně se neuznávajících proudů, když de facto uznávají stejného boha? Nevrtalo Vám to v době Vašeho působení u Svědků hlavou?

Upřímně, ve svých 18 letech jsem nepřemýšlela v širších souvislostech. Šlo mi převážně o můj život a o to, že se neodvíjí tak, jak bych si představovala. Nicméně zpětně mi vyvstávaly v mysli různé otázky a mezi nimi i tato. U Svědků to chodí tak, že jsou systematicky přesvědčování, že právě oni jsou jedinou vyvolenou církví, protože se ve všem řídí Biblí. Probíhá i systematické očerňovaní ostatních náboženství, které se podle jejich názorů vzdálily všemu, co Bůh ukládá. Přímo Katolická církev je zde často označována jako Velký Babylon nebo Babylonská nevěstka, protože se vměšuje do politiky, posvěcovala války apod.

Víra Svědků Jehovových, ostatně jako každé náboženství, obsahuje řadu nesrovnalostí a rozporů. Například údajný konec světa byl během 20. století stanoven již asi pětkrát, a když nepřišel, církev datum upravila na „blízkou budoucnost“. Běžní členové církve na tyto rozpory neupozorňují?

Jak už jsem psala výše, členové nejsou kompetentní k tomu pokládat otázky ani nijak zpochybňovat samotnou církev. Je jim stále předkládáno, že musí důvěřovat Bohu a tím pádem i samotnému vedení Svědků. Nicméně v minulosti, kdy jsem ještě byla aktivním členem, Svědkové tvrdili, že nejsou neomylní a že se opravdu tento omyl několikrát stal. I přes to ale stále tvrdí, že žijeme v posledních dnech.

Postupně jste se dostala až k názoru, že žádní bohové neexistují. Jak jste k tomu dospěla?

Neodvažovala bych se tvrdit, že vůbec nic neexistuje. A je úplně jedno, jestli tomu dáme název Bůh, příroda, evoluce. Sama nemám potřebu v Boha věřit nebo se pídit po tom, která ta církev je teda vyvolená. Zároveň ale neodsuzuji nikoho, kdo v Boha věří. Dokonce ani členy své bývalé církve. Co mi však velmi vadí, je ovlivňování, fanatismus a obchod se strachem. Z tohoto důvodu jsem dospěla k názoru, že církev ve svém životě nepotřebuji. Nepotřebuji, aby mi někdo řídil život, určoval, v co můžu a nemůžu věřit, co mám a nemám dělat. Je smutné, že Svědkové jsou ovládáni strachem. Já jako dítě jsem byla strašená přicházejícím Armagedonem. Neustále mi bylo vtloukáno do hlavy, že pokud nebudu příkladný Svědek a poslouchat Boha, zemřu mezi hříšníky a nikdy se nedočkám pozemského ráje. Vlastně jsem naplno nežila – jen proto, abych měla imaginární šanci na „lepší“ život. Naštěstí jsem z tohoto kola zavčas vypadla.

5 thoughts on “Rozhovor s ex-jehovistkou: Svědkové Jehovovi jsou ovládáni strachem

 1. Alibaba

  cituji: Co mi však velmi vadí, je ovlivňování, fanatismus a obchod se strachem.
  Jestli to dobře chápu (z citované věty a celého kontextu rozhovoru) tak římskokatolická církev je slabší odvar Svědků Jehovovů. Největší problém je, že věřící, pokud je opravdu ovce, tak to nevnímá. Pokud je věřící hloubavá bytost, tak mu začnou věci vrtat v hlavě, a ve finále opustí své otrokáře.
  Slečně gratuluji, a hlavně ať nespadně zpět do jiného “hnoje”.

 2. toli

  @Alibaba
  Jako katolík si můžeš myslet a dělat co chceš,stačí když ti to tvé vlastní svědomí dovolí a kněz nemá právo na tvou anathemu (vyhodit tě z církve)
  Jako jehovista jsi členem sekty a musíš si myslet a dělat přesně to co po tobě chtějí tvoji představení.
  Ten samý rys mají i evangelikální církve,mezi nimi jako svébytný sebevědomý a svéprávný člověk prostě nevydržíš.
  Jako katolík jsi vždy v pohodě,tedy pokud chceš ze sebe nadále dělat píču tak prostě zůstaneš křesťanem.Katolíci tě tak maximálně pokárají.
  Jako jehovista nebo evangelikál nemůžeš být sám sebou a používat vlastní rozum,pokud to přesto zkusíš tak po tobě půjdou jak slepice po flusu……

 3. Moje Noha

  Gratuluji k “výstupu”. Takových lidí asi nebude mnoho, ale je fajn používat vlastní hlavu. Skoro denně potkávám dvojice postávající u mostu a v ruce držíc své brožurky a je mi jich líto. Vím taky, že je to i naopak. Párkrát jsem si i vzal jejich plátky abych jim udělal radost. Ti lidé jsou tak slušní.

  Zajímalo by mne, co by mi ta slečna doporučila abych se jich zeptal. Ne abych je naštval, ale abych je přiměl se nad svojí činností zamyslet.. díky

 4. Sam

  ————————Zajímalo by mne, co by mi ta slečna doporučila abych se jich zeptal. Ne abych je naštval, ale abych je přiměl se nad svojí činností zamyslet.. díky——————————-
  To půjde blbě. Oni ti třeba řeknou “nabízíme, ale nevnucujeme”.
  Ale rozhodně se jich zeptej, proč odmítají krevní transfůze, aspoň bude sranda.

 5. Lemmy

  Sam: rozhodně se jich zeptej, proč odmítají krevní transfůze

  Lenže noha hovorí: Ne abych je naštval, 😀

Komentáře nejsou povoleny.