Hradní bizár – Velikonoční prezidentské kázání

Autor | 13.04. 2020

Jestli lze nějaký jev sledovat na všech našich polistopadových prezidentech, je to vždy viditelné ohnutí směrem k římskokatolické církvi. Asi nejpodivněji působí tento efekt ve spojení s Milošem Zemanem, který byl prezentován jako typický český ateista.

Z většího odstupu totiž nepůsobí jeho postoje ani jako liberálně křesťanské, ale jako poměrně radikálně křesťansko-konzervativní. Miloš Zeman stojí jednoznačně proti stejnopohlavním manželstvím, podporuje pochody pořádané protiinterupční radikálně křesťanskou skupinou Hnutí Pro život (ano ty, na jejichž začátku slouží kardinál Dominik Duka mši), navštěvuje pouť na Velehrad, kde mívá proslov, a nyní vše dovršil kázáním k národu o velikonoční neděli.

Ano, prezident měl projev, na žádost kardinála! Co je ale opravdu nejzajímavější, nebyl to proslov prezidenta ani státníka, byl to proslov kněze, ačkoli samozřejmě Miloš Zeman podle oficiálních katolických zdrojů žádné svěcení nemá.

Kdyby ovšem jeho projev pronesl jakýkoli kněz, považovali bychom jej za takové lehce nadprůměrné smířlivé kázání. Ne že by v něm bylo něco výjimečného, jako spíš že v něm spousta útočných a přímo lživých tvrzení prostě není.

Celý projev naleznete na Novinky.cz

Co si ale má myslet občan této země, který není křesťan (Jsem ještě vůbec občan?), když k němu prezident káže toto:

“Vážení a milí spoluobčané, pan kardinál Dominik Duka mne požádal o vystoupení při příležitosti velikonočních svátků. Rád jsem mu vyhověl. Dnes nebudu mluvit o ekonomice, nebudu mluvit o politice a dokonce ani o koronaviru. Budu mluvit o naději, protože Velikonoce jsou poselstvím naděje. Jsou příběhem zmrtvýchvstání a vzkříšení a jsou také návraten jara.”

Cože? Opravdu tu bajku ještě chcete vytahovat? Opravdu má co prezident z obrazovky kázat o zmrtvýchvstání? Kdybyste snad měli dojem, že je to nějaká drobnost a zbytek projevu je vlastně v pohodě, tak ne.

Následuje Zemanovo tvrzení, že:

“Naše společnost samozřejmě není mrtvá, ale je zraněná a my všichni bychom ji měli uzdravit.”

Ano, tohle prohlásí člověk, jehož prezidentování dokázalo společnost u nás rozdělit snad ještě více, než panování jeho předchůdce. Navíc s tím prohlášením přichází v době, kdy jsou po celé republice vidět projevy solidarity, do kterých se nezapojují snad jen členové vlády.

Nakonec, aby se snad nezapomnělo, že jde o kázání, se vrací k Bibli, respektive k památníku vytištění Bible Kralické, na němž je napsáno “Bůh láska jest.”

V ateistech a nekřesťanech vzbuzuje samozřejmě prezidentův velikonoční projev obavy. Dokládá velmi těsné přimknutí k jedinému náboženství nejen v soukromí, ale (a především) ve spojení s politickou funkcí. Něco takového naše ústava zapovídá, zároveň je ale naprosto bezzubá v možnostech, jak porušování zabránit. Na druhou stranu ale jde vlastně o velmi předvídatelný vývoj Zemanových postojů a názorů.

Myslete na to, až příště půjdete k volbám, nejenom těm prezidentským. Náboženství v politice je vždy vážné riziko a náboženské vyznání politických kandidátů není jejich soukromá věc.

One thought on “Hradní bizár – Velikonoční prezidentské kázání

 1. Alibaba

  cituji:
  Opravdu má co prezident z obrazovky kázat o zmrtvýchvstání?
  Třeba ano, třeba to každé ráno zažívá na vlastní kůži. 🙂
  Jinak bych se panem prazidentem vůbec nezabýval, už to není ten Zeman, co byl ještě i v minulém volebním období.
  Kolik že mu ještě zbývá? Je pravda, že pohnojit (politicky) toho může ještě dost…

Komentáře nejsou povoleny.