V Nigérii byl kvůli rouhání zatčen Mubarak Bala, předseda tamních humanistů

Autor | 29.04. 2020

Mubarak Bala

Smutná zpráva dorazila v úterý z Nigérie, která patří mezi třináctku zemí, ve kterých za rouhání hrozí až trest smrti. Policie tam ve městě Kaduna, které se nachází na severu země, zadržela Mubaraka Balu, předsedu tamní humanistické organizace Humanist Association of Nigeria. Nigerijský ateista a humanista byl ve svém bytě zadržen neuniformovanými policisty a odvezen do cely na policejní stanici v Kaduně. Jméno Mubaraka Baly bude pro čtenáře, kteří se o problematiku kriminalizace rouhání ve světě zajímají, známé. O Balovi se totiž celosvětově psalo již v roce 2014, kdy byl kvůli svému ateismu v Nigérii umístěn do psychiatrické léčebny. Propuštěn byl až na základě medializace jeho případu. Ani po této velmi nepříjemné zkušenosti se však Bala nevytratil z nigerijského veřejného prostoru – právě naopak.

Mubarak Bala je aktivní v nigerijských ateistických, sekulárních a humanistických kruzích a je předsedou nigerijské humanistické asociace. Díky svým veřejným aktivitám je však Bala trnem v oku pro mnoho věřících. Ačkoliv nigerijská ústava garantuje svobodu vyznání, v jejím dvojkolejném právním řádu je zakomponován i protirouhačský zákon a na základě článku 204 trestního zákoníku hrozí v Nigérii za rouhání až dva roky vězení. V některých oblastech Nigérie však zároveň platí islámské právo šaría, které rouhání trestá trestem smrti. Články 275–279 nigerijské ústavy totiž jednotlivým nigerijským státům umožňují zřizovat šaría soudy v záležitostech civilních otázek. Reálná situace je však taková, že řada nigerijských států, které se nacházejí převážně na severu Nigérie, využívá šariatské soudy i v otázkách trestního práva. Například na české Wikipedii se však dočtete, že Nigérie je formálně sekulární zemí.

Mubarak Bala byl zatčen ve státě Kaduna, který patří právě mezi zmiňované státy v severní Nigérii.

Zadržení tohoto „prominentního“ nigerijského ateisty a sekularisty je s vysokou pravděpodobností důsledkem událostí z předchozích týdnů a měsíců, kdy skupina právníků v severonigerijském státě Kano (který s Kadunou sousedí) vyzvala úřady a policii, aby zahájili stíhání Mubaraka Baly kvůli jeho „urážkám proroka Muhammada na jeho facebookovém profilu“. Já sám jsem  Mubaraka Balu dlouhé roky na Facebooku sledoval, a to již od doby jeho propuštění z psychiatrického zařízení v roce 2014. Sdílel poměrně běžné „náboženské vtipy“, které ničím nevybočovali z toho, co se sdílí třeba i na českém Facebooku či v mezinárodních ateistických facebookových skupinách typu Atheist Republic. Ostatně, obsah a „závadnost“ příspěvků na jeho profilu můžete posoudit sami zde.

Nigerijský muslim, tweetující pod jménem Yusuf Jnr, mající necelých šest tisíc followerů, o akci tamních muslimských právníků informoval den před Balovým zatčením (viz tweet výše). V tweetu neopomněl Balu nazvat „zvířetem“. Kromě této formální petice informuje nigerijský web Opinion Nigeria také o internetové petici na webu change.org, která požadovala zrušení Balova facebookového účtu kvůli jeho „urážkám náboženství“. Petice však již na webu není dostupná.

Leo Igwe, zakladatel nigerijské humanistické organizace, uvedl, že „Bala bude pravděpodobně vydán státní policii a formálně obviněn z rouhání, což je dle práva šaría zločin, který se sankcionuje trestem smrti“.

Situaci budeme i nadále sledovat, pro aktuální informace doporučuji sledovat facebookový profil Lea Igweho.

5 thoughts on “V Nigérii byl kvůli rouhání zatčen Mubarak Bala, předseda tamních humanistů

 1. Alibaba

  Vždycky u těchto typů článku mě napadaj otázky:
  Jak dotiční poznaj, že se Mohamed urazil, když s nim zaručeně nemluvily?
  Jak se může ateista rouhat, když v sekulárním státě klubová pravidla věřících se na něj nevstahují? = Tady si odpovím částečně sám i pomocí článku, stát není sekulární, že je formálně nic pro muslimy jak se zdá neznamená. A paralelní soudní systém je nepřípustný.

 2. toli

  @Alibaba
  Ber to tak že se Mohamed urazil v hlavách těch kteří na ty jeho žvásty věří.U nás platí že můžeš kritizovat náboženství,ale je postižitelné dotýkat se náboženské víry nemocných.Tedy můžeš kritizovat křesťanství,ale měl by jsi se vyhnout křesťanům,nakolik je naplnění toho paragrafu reálné posuď sám 🙂 , já to dělám tak že říkám pravdu,že jsou nemocní,ale vyhýbám se konkrétním lidem,tedy oni jsou nemocní,nikoliv pan x je nemocný,je to sice neadresné,ale je to přesné.

 3. xjur

  Být pobožným je jako mít nakažlivou psychickou nemoc.
  Člověk není při tom napaden viry, ale memy. Je to něco jiného, ale účinek je podobně devastující. Takto nemocní požívají právní ochranu, ale proti šiřitelům této nemoci a proti těm, co je podporují (a že jich není málo: jsou v Parlamentu, rádiu, televizi, v armádě, …) bychom měli rázně vystupovat! To proto, abychom nedopadli jako v té Nigerii.

 4. Hraničář

  Koukám, že se správcům podařilo „zaříznout“ diskuze stejně úspěšně jako katolíkům!

Komentáře nejsou povoleny.