Víra a náboženství v čase pandemie

Autor | 18.05. 2020

V běžném životě máme zpravidla tendenci oddělovat vyznání a pověry či pavědy. Ne že by snad existoval důvod považovat něco z toho za věrohodnější, jde spíše o to, že jsou věřící denně konfrontováni se všední realitou a tak se jejich vystupování, chování a vlastně ani většina názorů neliší zpravidla příliš významně od názorů lidí v jejch okolí. To se ale snadno může změnit, pokud se společnost dostane do situace, která je výjimečná a extrémní.

Přesně v takových případech totiž scházejí všem jakékoli zkušenosti a tak se část lidí upne ke snaze najít racionální řešení, zatímco ta druhá jedná „srdcem“, tedy instinktivně, nebo podle svého magického myšlení. Některé z takových postupů jsou jen pitomé, jako když bolivijský náměstek obětoval za ukončení pandemie dvě lamy. Další jsou roztomile pitomé, jako když íránský duchovní Ajatolláh Tabrizian radil inhalovat šňupací tabák, jíst hnědý cukr a potírat si rektum fialkovým olejem.

A konečně jsou i rituály a rituální postupy, které měly za jiných podmínek spíše socializující charakter ale za epidemií se velmi lehko stávají hrozbou.

Nejběžnějším příkladem jsou hromadné modlitby a procesí. Například při současné koronavirové pandemii vystavila Olomoucká Arcidiecéze ostatky sv. Pavlíny – ochránkyně před morem. To samo je vcelku jednoznačná pověrečná praktika ale návštěva ostatků by v současnosti měla být vcelku bez většího nebezpečí, protože je důrazně doporučeno všechny pravidla karantény zachovávat. Co už tak dobré není, je zdůvodnění na stránkách arcidiecéze a také článek na iDnes s názvem Církev nasadila proti viru sv. Pavlínu, před staletími pomohla od moru, kde se můžete dočíst toto:

„Už v minulosti se ukázalo, že přímluva svaté Pavlíny pomohla nejen Olomoučanům před zhoubnou nemocí. Chceme se k ní obracet i nyní a prosit, aby Bůh na její přímluvu dal zdraví nemocným, aby zastavil šíření epidemie koronaviru, dal svou pomoc a útěchu všem, na které tato situace a související bezpečnostní opatření těžce doléhají, a také aby posiloval všechny, kdo v této krizi pečují o nemocné i potřebné,“ uvedl olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík

V ten samý rok ovšem v Olomouci řádil mor, vyžádal si přes sedm tisíc obětí. Město tak na návrh dómského arcijáhena Juila Caesara Gianniniho de Pisauro uspořádalo v neděli 8. října 1623 prosebný průvod právě s ostatky sv. Pavlíny.

„Průvod šel z jezuitské koleje do chrámu sv. Mořice v naději, že světice vyslyší modlitby lidu a vyprosí zažehnání nelítostné řádící epidemie. Z vděčnosti, že se tak stalo, zvolila městská rada 23. října 1623 sv. Pavlínu za patronku města Olomouce,“ uvádí web arcibiskupství.

Ano, je to hloupé a je to také nebezpečné. Diecéze i server iDnes vlastně utvrzují věřící v tom, že modlitba je účinný prostředek proti epidemii  a že je vhodné v dobách pandemie pořádat náboženská procesí.

Obecně využila římskokatolická církev pandemii k posílení pověrčivosti, označované ovšem jako posílení zbožnosti. Přesně to totiž mají různé vystavované relikvie dělat. Vůbec přitom nevadí, že jde často o dávno odhalené padělky, jako je tomu v případě Turínského plátna, na jehož vystavování samozřejmě také došlo.

Alespoň že při tom věřící snad dodržovali karanténní nařízení, které ale zjevně nedodržovali při mši v Trenčianskej Teplej, kde si kněz jen tak sloužil mši a vlastně ani netušil, kde se mu na ní ti lidé vzali. Přinejmenším to tvrdil policii, která se sice vyptávala, ale jinak nijak nezasahovala.

Denník N: V Trenčianskej Teplej bola omša aj napriek zákazu.

I u nás věřící horovali za povolení mší téměř hned po začátku karantény. A samozřejmě zesměšňovali nutnost karanténních nařízení.

A nejsou to nějaké bezvýznané hlasy. Například 1. května 2020 napsal mons. Jan Balík  generální vikář pražského arcibiskupství text pro Echo24 nazvaný Zavřít kostely, zrušit bohoslužby. Diktátoři by jásali.

Hraje samozřejmě s falešnou kartou, protože většina diktátorů v historii se o trvalé zavření kostelů a zrušení bohoslužeb ani nepokusila a to včetně komunistického režimu u nás a nacistického v Německu. Srovnává tedy koronavirovou karanténu s režimem v Severní Koreji, Albánii za Envera Hodži nebo s Čínou, když píše:

Nouzový stav, v němž se naše země nachází, dříve či později pomine. To ale neznamená, že se podobná situace nemůže v budoucnu znovu zopakovat. Necháme pak znovu kostely zavřené? Jedná se o velice nebezpečný precedens. Žádnému diktátorovi v dějinách se dosud nepodařilo ze dne na den zavřít všechny kostely, zrušit bohoslužby a utlumit náboženský život.

To je samozřejmě problém, protože tím staví karanténní opatření do pozice utlačovatele, kterého je třeba svrhnout.

Abychom ale byli ke katolíkům spravedliví, zprávy o porušování karanténních opatření z důvodů náboženské víry přicházejí ze všech známých konfesí. Například pravoslavná církev na Slovensku přišla s prohlášením, podle kterého se přece nikdo nemůže při svatém přijímání nakazit a ani se to prý nikdy nestalo. Na jejch stránkách můžeme číst:

Je vhodné všetkým tým, ktorí sa obávajú, že by sa mohli pri spoločných bohoslužbách nakaziť bozkávaním sv. ikon alebo prijímaním z jedného kalicha, zdôrazniť nasledovné: sv. Eucharistia nebola, nie je a nikdy nebude príčinou choroby a smrti, ale práve naopak – je ustavičným zdrojom nového života v Christovi, odpustenia hriechov a uzdravenia duše a tela.

Spôsob podávania sv. Prijímania duchovenstvu a veriacim z jedného kalicha sa v dobe prípadnej pandémie nebude meniť a kňazi vhodným spôsobom vysvetlia veriacim, že takýto spôsob prijímania sv. Eucharistie nikdy nepredstavoval a nebude predstavovať pre nikoho žiadne nebezpečenstvo.

Veriaci, ktorí pociťujú strach prijímať z jedného kalicha tou istou lyžičkou, požiadajú svojich duchovných otcov o radu, ako posilniť svoju vieru a ďalej rásť v spoločenstve Cirkvi.

orthodox.sk: Vyhlásenie v súvislosti s epidémiou koronavírusu

V Gruzii už zaznamenali reportéři mše na kterých podávali kněží přijímání jednou lžicí všem farníkům přímo do úst.

Podobné exscesy byly zaznamenány na pravoslavných mších i v Rumunsku a v Rusku.  Mše, kázání a náboženská shromáždění navzdory zákazům se konají i v USA.

Jak píše server Novinky.cz v článku nazvaném Hinduisté uspořádali hromadné pití kravské moči. Má je ochránit před koronavirem:

V Indii uspořádala 14. března hinduistická skupina Akhil Bharat Hindu Mahasabha (všeindická hinduistická unie) hostinu, kde se podávala věřícím kravská moč. Ta by je měla ochránit od koronaviru.

V islámských zemích byl omezen náboženský život, ale přesto se například v Íránu dál konají hromadné modlitby.

A v Izraeli…  Ano v tom Izraeli, který je proslulý vojenským výcvikem všeho a všech, existuje skupina, která ignoruje a bojkotuje věršinu nařízení vlády. Jsou to charedim – Židé zastávající nejkonzervativnější směr judaismu.

Citujme z článku na ČRo: Neústupní charedim a koronavirus

Policie už několikrát rozehnala velká shromáždění věřících a rozdává vysoké pokuty. V městě Bet Šemeš zrušila svatbu se 150 hosty, z nichž jednu schválili dva rabíni s odůvodněním, že „z oslavy spravedlivých nemůže vzejít nic zlého“. Někteří studenti ješiv, náboženských škol, tvrdí, že „Tóra je ochrání“ a „dokud studují, jsou proti nákaze imunní“. Obyvatelé jeruzalémské čtvrti Mea Šearim proti vládním nařízením protestovali házením kamení na policisty a vrchní rabín města Safed vzkázal věřícím, že se blíží příchod mesiáše a náboženské předpisy a zvyky je třeba důsledně dodržovat.

V Izraeli tvoří charedim asi 10 % obyvatel, ale 40 až 60 % případů nákazy a virus se mezi nimi šířil až 8x rychleji, než mezi ostatní populací.

Přitom se nelze ani moc divit, že v případě SARS-CoV-2 byli hned od počátku politici vůči náboženským shromážděním poněkud více opatrní. Straší je totiž přílkad z Jižní Korey známý jako Pacient 31.

Za prudkým nástupem koronavirové nákazy v této zemi totiž stálo pouhých pár „superpřenašečů“. Mezi těmi smutně vyniká jednašedesátiletá pacientka, která dvakrát odmítla testování na koronavirus, ovšem nevynechala to, co považovala za svou náboženskou povinnost. I když měla horečky, šla navštívila hned dvě mše, a také veřejné lázně v městě Tegu.

Přitom přímo nakazila nejméně 37 lidí. Už v druhé polovině února pak vykazovalo příznaky nákazy přes 400 členů křesťanské sekty  Šinčchondži v Tegu, k níž patřila. Minulý čas je na místě. Stala se totiž první obětí koronaviru v Jižní Koreji.

iRozhlas: Nakažených v Jižní Koreji přibývá. Příznaky vykazuje 400 členů církve Sinčchondži ve městě Tegu 

Co si z toho odnést za poučení? Určitě není možné přimět lidi, aby byli permanentně racionální, nehledě na to, že by to nebylo ani přínosné. V mnoha případech nám i neracionální motivace přinášejí požitky o které stojíme. Nelze ani říci, že by se podobně nebezpečného iracionálního jednání nedopouštěli i lidé nevěřící. Ostatně nebylo to náboženství, co přivedlo amerického prezidenta Donalda Trumpa na nápad bojovat s koronavirem nitrožilní alikací desinfekce (což je jeden ze způsobů sebevraždy). Problém je že v případě náboženství máme tu pochybnou čest s vysoce organizovanou antiracionalitou, která má vliv i na vysokou politiku.

To všechno právě v době, kdy bychom se nejvíce měli zaměřit na hledání východiska pomocí vědy a rozumu.

23 thoughts on “Víra a náboženství v čase pandemie

 1. Karla Veselá

  Toto je názorný příklad zhoubnosti iracionality a ignorování vědeckých faktů, navíc většina diktátorů( Francesco Franco, Adolf Hitler, Benito Mussolini atd.) kostely nezavírala, naopak nutila lidi, aby tam chodili.

 2. toli

  Tendence opustit celosvětové pouštní náboženství násilně přenesené do Říma a věnovat se původnímu slovanskému božstvu.Teď mi došlo jak málo víme o našem původním náboženství.Pokud bylo na čistě přírodní bázi,uctívání a ochrany přírody ,bez morálních a moralistických aspektů tedy i vyhrožování nějakým Bohem tak nemám nic proti slovanské mytologii.
  https://nasregion.cz/v-polsku-vyroste-po-stovkach-let-chram-slovanskych-bohu-169919/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=j9sljvg5jDv-202005261446&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

 3. Hraničář

  Vyjmenovaní diktátoři, a ještě i portugalský Salazar, hlinkovci na Slovensku, ustašovci v Chorvatsku v čele s Paveličem, byli katolíci.

 4. xjur

  No ale ta iracionalita je často ve službách diktátorů. V kostelích se trénuje iracionální myšlení, bez něj nelze přijmout náboženská dogmata.

 5. Sam

  toli: ———–Teď mi došlo jak málo víme o našem původním náboženství.———-
  No právě, ale nemyslím si, že za pohanských dob byl v české kotlině nějaký ráj na zemi…

 6. Petr Tomek Post author

  @Ema „A Stalin a Lenin?“ a co je s nimi?
  Ke koronavirové pandemii se už naštěstí vyjadřovat nemohli a jako budovatele marxisticko-leninského ráje jsme přece morálně odsoudili. Proč bychom neměli odsuzovat ty, kteří se v rámci budování jiného smyšleného ráje chovají stejně?
  Politická ideologie nebo náboženská ideologie, padni komu padni.

 7. toli

  @Sam
  No právě, ale nemyslím si, že za pohanských dob byl v české kotlině nějaký ráj na zemi…

  Nejde o ráj na zemi ale o to že člověk má přirozeně nějaké duchovní potřeby (ateisté třeba v hudbě nebo v přírodě) a tyto potřeby si mohl v pohanství plnit i bez morálních a moralistických aspektů,protože asi nebyly vyžadovány.Myslíš že křesťan je morálnější než bezvěrec ? To rozhodně ne.Křesťanství je především o pokrytectví,jejich idealizovaná morálka nikdy nebyla a nikdy nebude,prostě utopie.A katolické příběhy ze života svatých jsou náležitě kašírovány,upraveny.Slouží spíše jako návod a vzor k utopii než jako popis reality

 8. toli

  Při sčítání lidu v roce 2011 církev tlačila na ovce ať se přihlásí ke Kristovi.Při sčítání v roce 2021 je církev naopak proti tomu aby se otázka na víru objevila v dotaznících,přesto tam nakonec zřejmě bude.
  Církev si pár let prováděla sčítání ovcí sama,po pár letech s tím skončila protože bylo z výsledků jasné že Kristus v Česku končí.Tudíž je nyní církev proti tomu aby se otázka na víru objevila při sčítání obyvatelstva.
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/snemovna-schvalila-pravidla-pro-pristi-scitani-lidu/r~ba1f8d6ca71111ea8972ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=lv4amnurKoR-202006051550&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

 9. Hraničář

  Už se mně zde několikpříspěvků neobjevilo. Že by tu nastávalypoměry jako na webech křesťanských??

  Tak ješt jednou, něco pro „bratry“ Slováky:
  „Závěrem se pak hovořilo i o situaci, kdy za nouzového stavu podpořil slovenský ministr zdravotnictví odklad interrupcí na dobu po koronakrizi. „My jsme nevěděli, kdo to vlastně Marek Krajčí je. Kdysi byl pediatrem, ale této práce se vzdal, protože ho osvítil duch svatý… To opravdu sám řekl. Pocítil to… Měl takovou přednášku, kde vysvětloval, jak o něj projevil zájem právě samotný duch svatý. My jsme netušili, koho všeho si to premiér Matovič vzal do parlamentu a do vlády. Ale není to poprvé. On přivedl například v roce 2010, když jsem ještě byla v parlamentu, jistou nezávislou poslankyni, paní Mezenskou, která nám tam potom vykládala, že ona sama komunikuje s Ježíšem…“ popisovala Vášáryová.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Magda-Vasaryova-bije-na-poplach-Se-Slovenskem-to-je-pry-zle-sektari-ve-vlade-Hrozba-papezovi-utlak-zen-625474

 10. Josef Běláč

  Nejméně od potopy světa využívá Bůh metody katastrof k oddělování zrna od plev. Zde tkví také odpověď na otázku mnoha věřících i nevěřících: „Jak mohl milující a spravedlivý bůh to či ono dopustit?“ A následně se znovu projeví správnost božího záměru a zárodku pro další uvržení neštěstí na hříšné lidstvo. Spravedliví jsou po projevu spravedlivého hněvu stvořitelově ve víře utvrzeni, odpadlíci již před tím nebyli dostatečně pevní. Ačkoliv Hospodin po potopě slavnostně slíbil, že podobnou vodní pomstu již nikdy nezopakuje, našel si mezi tím mnoho jiných účinných způsobů. Ani generální oběť Ježíše, syna Mariina, neúčinkuje na neznabohy. Včera jsem se na internetu dočetl, že „na základě nejnovějších zkoumání izotopů a modelu tvorby Země ale může být v jádru více vody, než kolik obsahuje pět oceánů“. Teď tedy máme konečně vysvětlení, jak se to mohlo stát, že „tak náramně rozmohly se vody nad zemí, že příkryty jsou všecky hory nejvyšší, kteréž byly pode vším nebem“. Věda nám vždy nakonec dokáže existenci boží. Pokud tomu tak není, stalo se to jen v důsledku naší zatvrzelosti.

 11. Petr Tomek Post author

  @Ema: To, co tu prezentujete je v zásadě katolická verze reality – má s realitou méně společného, než se zdá. Marxismus-leninismus se rozhodně choval jako náboženství, ale zdaleka nebyl exkluzivní, takže hranice věřící / ateista nebyla stejná jako hranice komunista / perzekvovaný. Například zmíněný Džugašvili (Stalin) – narodil v silně věřící rodině, studoval pravoslavný seminář, zběhl, ale pak se už jako Stalin opět k pravoslaví vrátil. Přesto prapoddivně pokřivené psychipy diktátorů nejsou na diktaturách to nejdůležitější.
  U vrcholných politiků a zvláště diktátorů vlastně z historického hlediska tolik nezáleží na tom jestli jsou nebo nejsou věřící, ale jestli ti, kteří jejich vládu legitimizují jsou věřící. No a to bylo v případě Stalina téměř 100 %, a v případě Hitlera dokonce čistých 100 % protože ateisty před začátkem války v podstatě vyhubil.
  Lidé budující Sovětský svaz byli v naprosté většině věřící stejně jako ti, kteří budovali socialistické Československo.
  Pokud vás toto téma zajímá, můžete si přečíst článek Srp, Ježíš a kladivo – katolicismus a marxismus – konkurence, symbióza a synkreze.
  https://www.osacr.cz/2016/06/03/srp-jezis-a-kladivo-katolicismus-a-marxismus-konkurence-symbioza-a-sykreze/

 12. toli

  @Petr Tomek
  Máš recht,v padesátých letech tady bylo dle sčítání lidu 80 % křesťanů v populaci,od té doby jejich počet neustále klesá.S vyjímkou těsně po hadráku,to bylo krátké období renesance křesťanství v Česku-než lidé poznali co je to za odpad,konzervativní navenek a pěstovanou závislostí poškozující mozek dovnitř.Dnes mají církve nejhorší renomé ze všech institucí

 13. Petr Tomek Post author

  Multinick se přiznal že používá nick Ema, takže vzkaz od Emy nehledejte.

 14. kabát

  Josef Bělač: Nejméně od potopy světa využívá Bůh metody katastrof k oddělování zrna od plev.

  kabát: No a jak byste se postavil k tomu, kdyby to izraelské pouštní strašidlo při nějaké katastrofě určilo jako ty plevy vaše děti? Anebo jak se ptal Michal Hanko v jednom ze svých článků – proč tsunami v Indickém oceánu v roce 2004, kde zahynulo 200 tisíc lidí nebo zemětřesení na Haiti (2010) se 100 tisíci mrtvými? Přitom v těchto zemích žije přes 90% křesťanů. Proč si za ty plevy nevybral třeba ateistické Čechy? Nějak vám to nehraje do karet.

 15. toli

  @Kabát
  To je přesně ve stylu že za záplavy v Srbsku může vítězství rakouské vousaté zpěvačky Conchity Wurst v Eurovizi ,jednoduše blábolení pomatenců..

 16. Hraničář

  toli
  05.06. 2020
  Při sčítání lidu v roce 2011 církev tlačila na ovce ať se přihlásí ke Kristovi. ……………

  „Za nevyplnění formuláře nebo jeho záměrně chybné vyplnění bude hrozit pokuta 10 000 korun,“

  Tak to jsem zvědav jak si ouřadové zjistí, že jsem vyplňoval záměrně chybně?

 17. Marek

  Josef Běláč to zase nakous. Otázku tisíckrát nevěřícími položenou a věřícími tisíckrát srozumitelně (dle jejich pevného názoru, neboli víry) odpovězenou. Proč vlastně ten Hospodin tak krutě obětoval svého syna. Tedy odpovězenou srozumitelně…, jen to vždycky bude naprosto nesrozumitelné. S největší možnou dávkou empatie lze odvodit, že pro „velikost“ tý oběti byla potřebná právě náležitě velká krutost. To už je asi miliardakrát ověřeno, že když se lidi mezi sebou normálně domluví, tak to prostě nemá štávu. Nikdo si toho nevšimne. Aby si toho někdo všim, musí se udát něco pořádně třeskutýho.
  No, budiž. Ale pořád zbývá to – proč. Co jej vedlo k uspořádání takový teatrální exekuce. Potopa asi byla slabá káva. Potom byl vyvolený lid uvržen do otroctví egyptského, kdy Hospodin zatvrdil srdce faraonovo, aby je nepropustil, a aby udělal tomu milovanýmu lidu co možná největší pakárnu. Za což teda pak byl odměněn sedmi ranami, a lid se odebral na čtyřicetileté bloudění po prostoru o něco větším, než jsou Čechy, kdy to navíc místo normálního přesunu po pevnině museli poněkud spektakulárně vzít rozestoupeným mořem. Poněkud schizofrenní, ale znovu budiž. Asi teda Nebeštan nakonec usoudil, že to musí bejt ještě větší maso, tak uspořádal tu Golgotu. Tam svejm dětem ukázal, že už jich má tak akorát dost, takže se mění všechny jeho příkazy, který se musely tisíce let dodržovat, a za jejich porušení byly tresty, proti kterým to Ježíš měl víceméně brnkačku. Tady je vlastně slabé místo té mojí teorie o třeskutosti, protože nějaké ukřižování tam tehdy byla vlastně už nuda. Tak prostě nevím. Ono ale i tak, být biblickým židem, to musel být vyloženě zážitkovej pobyt…

 18. toli

  @Hraničář
  Spoustu věcí nevíš.Slovensko stejně jako asi všechny státy EU má sekulární Ústavu a vidíš realitu…
  Nehledě na to že konkordát s Vatikánem je preferování jedné skupiny obyvatel (katolíků) před druhou skupinou obyvatel (protestantů),btw to je hlavní důvod proč Česko žádný konkordát nemá i když snahy byly a jsou.
  A to je také důvod proč EU nemá písemně stvrzenou vazbu na křesťanství.Nelze preferovat skupinu obyvatelstva před dalšími skupinami.
  U amerických soudů se dodnes přísahá na bibli a je snad Amerika křesťanská ? Neřekl bych.

Komentáře nejsou povoleny.