Fotograf byl v Itálii odsouzen za „urážku katolické církve“. Projevil neúctu ke křesťanství, uvedl soudce

Autor | 21.06. 2020

Událost, o které bude pojednávat tento článek, se stala již v říjnu loňského roku, přesto by však neměla zapadnout. Přestože v řadě evropských zemích došlo v několika posledních letech k rušení tamních protirouhačských zákonů, Itálie i nadále zůstává jednou z nemála zemí starého kontinentu, které ve svých legislativách stále mají tyto zákony přítomny. Na podzim roku 2019 byl v Itálii na základě protirouhačského zákona odsouzen známý italský fotograf Oliviero Toscani, a to k pokutě čtyř tisíc euro, což v českých korunách je v přepočtu zhruba sto tisíc korun.

Alarmující je, že Toscani byl odsouzen za slova, která pronesl již v roce 2014 v rozhlasovém pořadu La Zanzara, čímž se jeho případ podobá kauze britského spisovatele Stephena Frye, kterého v roce 2017 irská policie vyšetřovala kvůli podezření z rouhání, kterého se měl Fry dopustit v televizním diskusním pořadu The Meaning of Life, vysílanému na irské televizní stanici RTE. Avšak zatímco irská policie nakonec Frye neobvinila a irský protirouhačský zákon byl i díky značnému přispění této kauzy letos zrušen, obvinění italského fotografa Toscaniho dospělo až k samotnému pravomocnému rozsudku a vysoké pokutě.

Fotograf Oliviero Toscani, který je v Itálii skutečně známou osobností a vedl například i reklamní kampaně známého Benettonu, se projevu rouhání, respektive urážky náboženství dopustil tím, že ve zmiňovamém rozhlasovém pořadu přirovnal katolickou církev k masochistickému klubu. Toscani konkrétně uvedl:

„Představte si, že jste mimozemšťanem, který právě přistál v Itálii. Vstoupíte do nádherného katolického kostela, aniž byste měl jakékoliv ponětí o náboženství. Vejdete dovnitř a uvidíte zakrváceného muže pověšeného a přibitého na kříž, oltář s nahými létajícími dětmi, Svatého Bernarda bez kůže… Myslím, že takový vstup by neměl ani masochistický klub.“

Toscani v pořadu mluvil také o sexistické povaze katolické církve, jakožto „klubu pouze pro muže“ a také se podělil o svou osobní zkušenost, kdy byl jako dítě katolickým knězem zneužíván. Soud však pochpitelně zajímaly pouze „urážky křesťanství“, kterých se měl Toscani dopustit. Odsouzen byl na základě článku 403 italského trestního zákoníku, pod kterým se italský protirouhačský zákon skrývá.

Soudce Ambrogio Moccia.

Soudce Ambrogio Moccia, který Toscaniho k pokutě odsoudil, v rozsudku uvedl, že „popsat Krista na kříži jako „někoho pověšeného na kříži“ je projevem hluboké neúcty ke křesťanským hodnotám, neúcty srovnatelné pouze s nejhorším propagandistickým jazykem fundamentalistického muslimského kazatele“. Dle soudce Moccia také Toscani tím, že si dělal srandu z krucifixu „coby nejvyššího vyjádřením Nejsvětější Trojice“, překročil hranice zákona nápadným a závažným způsobem.

19 thoughts on “Fotograf byl v Itálii odsouzen za „urážku katolické církve“. Projevil neúctu ke křesťanství, uvedl soudce

 1. Jan Novák

  Zajímavé je, že anglikáni a protestanti mají stejnou míru zneužívání, ale nemluví se o tom, aby nepadla falešná představa, že za to může celibát. Stejně tak trenéři, učitelé, táboroví vedoucí. Musí školy, skautské svazy, sportovní kluby platit odškodnění? Nemusí! Vždy jen pachatel že svého. Ale katolická církev musí. A pak jsou tu kauzy typu kardinál Pell, který, odsouzen podle neprokázané výpovědi jednoho člověka, má zničený život. V průchozí sakristii měl při pontifikální mši rychle svléknout hafo liturgických rouch, znásilnit dva lidi, zase ta roucha navléci, což nejde bez pomoci, to vše během šesti minut. Navíc tam mohl kdokoli přijít. Ta katedrála byla narvaná. Druhá „oběť“ vše před smrtí popřela. Jenže porotu tam schválně vzali v den, kdy tam skoro nikdo není. Proces jak za bolševika, první porota jej neodsoudila, tak nastrčili druhou.

 2. Josef K.

  Kříž jako nejvyšší vyjádření Nejsvětější trojice? A já myslel, že jde o běžný popravní nástroj v římské době.

 3. toli

  Zajímavé je, že anglikáni a protestanti mají stejnou míru zneužívání, ale nemluví se o tom, aby nepadla falešná představa, že za to může celibát.

  Omyl,mluví se o tom ale jen v zahraničních mediich,stačí zagúglovat. V Česku to nikoho nezajímá vzhledem k množství křesťanů zde. A kromě toho katolíků je největší podmnožina množiny křesťanů,je tedy jasné že budou nejvíce vidět a budou první na ráně.

 4. Jan Duha

  A to jsme, prosím pěkně, v 21.století…

 5. Jan Novák

  Nicméně je pravda, že spousta případů „zneužívání“ bude něco à la kardinál Pell. Presumpce viny. Obvinili ho a zavřeli, protože je konzervativní a hájí čistotu, zdrženlivost a kritizuje homosexualitu. Na tom obvinění se pracovalo řadu let. Kardinál McCarrick, který je liberální, zneužil desítky chlapců doopravdy a pořádal orgie, ale nic se mu nestalo, protože nešlápl odpůrcům morálky na kuří oko, jak se říká.

 6. IpXip

  Každé náboženství má svojí představu co je a co není rouhání.
  Jak by se tedy řešil případ kdy se např. osoba vyznávající náboženství A šťourá v nose,
  přičemž náboženství A šťourání v nose nevadí, kdežto náboženství B ho prohlašuje za rouhání?

 7. toli

  @Lemmy
  Podľa mňa pôjde o strany bez politického potenciálu. Brať si príklad z Česka, alebo zo zahraničia, nemá význam. Na Slovensku je všetko inak! Len nie tak, ako by malo by

  S tím souhlasím,na Slovensku je skutečně vše jinak.Když srovnám slovenské a české aktivisty LGBT tak slovenští by sice něco chtěli ale čekají až jim to spadne z nebe a nehnou pro to ani prstem.Na tom jsme se shodli i s Medeou. Česká lgbt scéna je vyprofilovaná a jde si za svým cílem což je v občanské společnosti jedině správně.

 8. Petr Tomek

  Pánové, často se dostáváte velmi daleko od tématu článku. Musím uozornit, že stonásobné řešení stejného problému pod článkem který je o něčem jiném, je běžně považováno za spamování a to i když jde jinak o zajímavá témata. Můžete pro ně použít Volnou diskusi zde:
  https://www.osacr.cz/o-ateismu/volna-diskuse/

 9. toli

  @Petr Tomek
  Hezké že jsi vytvořil panel pro volnou diskuzi avšak měla by tam být i možnost vkládat do volné diskuze příspěvky . Zatím to nejde.

  Takže tady využiji odkaz pro Hraničáře

 10. Hraničář

  Petr Tomek
  03.07. 2020
  Pánové, často se dostáváte velmi daleko od tématu článku. Musím upozornit, že stonásobné řešení stejného problému pod článkem který je o něčem jiném, je běžně považováno za spamování a to i když jde jinak o zajímavá témata. Můžete pro ně použít Volnou diskusi zde: ……………………

  Před léty jsem objevil stránky christnet.eu, spravovaný evangelíky. Tam byly pod články rozsáhlé diskuze, bez jakékoliv registrace či mazání – i když to v případě vulgarit neodsuzuji, naopak.
  Kromě toho tam byla samostatná stránka Diskuze, kde byla daná některá témata a v nich podtémata, ale kde i diskutující sami mohli vkládat podtémata, ale také i vkládat nová témata.
  Diskuze tam byly velice obsáhlé. Pak se asi vyměnili správcové a ti noví nejprve zavedli registraci. No, dobře, zaregistrovali jsme se. Pak ovšem vyhlásili, že diskutující budou předběžně prověřeni, jsou-li dost kvalitní, prezentují-li tu správnou, křesťanskou, ideologii, a vůbec, mají-li ty správné názory. Nakonec vybrali několik málo diskutujících, kteří ochotně přikyvují „té jediné pravé věrouce“. Zajímavé bylo, že zabanovali i jednoho pravověrného katolíka, jehož radikální katolické názory, velice slušně prezentované, nebyly vhodné pro modernistický a ekumenický směr nyní tam prezentovaný.
  Pro zajímavost – ten katolík založil FB stránku, kde tolerantně nechává všechny možné názory, pokud jsou slušně prezentované.

  Zde ovšem sleduji, že ateističtí správci se posunuli do polohy křesťanských fundamentalistů, jak je znám třebas z Duší a hvězd. Ještě je ale možný posun do polohy Rex, Immaculaty, Katolického týdeníku, kde diskuze nemají žádné.

 11. Fero

  A kolko zien malo zniceny zivot, ked za kleronacistickeho slovak statu boli vyhodene z verejnej sluzby , napr. ucitelky. Alebo ked v Spanielsku tajna policia sledovala ci ludia chodia do kostola. Ale dolezity je sodruh Pell.

 12. Josef Běláč

  Myslím, že kámen úrazu tkví právě v té představě, že „vstoupíte do nádherného katolického kostela, aniž byste měl jakékoliv ponětí o náboženství“. Automaticky se předpokládá, že žijete-li na určitém území nebo v určitém kuturním okruhu, je pro vás absolutní nevědomí o tradičních mytických představách tam panujících vyloučeno.

 13. Josef Běláč

  Až dosud mi unikala „skutečnost“ že krucifix je nejvyšším vyjádřením Nejsvětější Trojice. Vlastně jsme měli štěstí, že nám pána Ježíše ukřižovali. Jinak bychom možná nosili v čele procesí šibenici.

Komentáře nejsou povoleny.