Odmítáme stanovisko ministra Jana Blatného k interrupcím pro polské ženy!

Autor | 18.02. 2021

EDIT: Ministerstvo zdravotnictví krátce po zveřejnění našeho stanoviska odvolalo výklad ministra Blatného. Občanky EU u nás interrupce podstupovat mohou. (18. 2. 2021)

DenikN: České ministerstvo zdravotnictví odvolalo zákaz potratů pro Polky

 

Jsme upřímně zděšeni postojem ministra Blatného a Ministerstva zdravotnictví ČR v otázce interrupcí pro polské ženy. V tuto dobu, kdy se radikální křesťanští politici vládní strany PiS a polská římskokatolická církev rozhodly šikanovat obrovskou část polské populace. V době, kdy jsou polské ženy nuceny donosit poškozené zárodky, které nemají šanci přežít ani první den po narození, se ministr zdravotnictví Jan Blatný odvolává na zákon z roku 1986. Zákon ve kterém je ještě uvedena Česká socialistická republika.

Jde o:

Zákon č. 66/1986 Sb. Zákon České národní rady o umělém přerušení těhotenství
§ 10 Umělé přerušení těhotenství cizinkám
Umělé přerušení těhotenství podle § 4 se neprovede cizinkám, které se v České socialistické republice zdržují pouze přechodně.

A proč? Je to snad opravdu jediný možný právní názor? Ne, ale stačí na to, aby přiměl nemocnice odmítat pacientky z Polska. Málokterá nemocnice se odváží jít do otevřeného konfliktu s ministrem zdravotnictví. Zvláště když zmínil možnost, že by lékaři, kteří takový zákrok provedou, měli být trestáni několika lety vězení. Jak napsal na dotaz pirátského poslance Kopřivy:

“Předpokládáme tedy, že případné provedení potratu cizince, která v ČR bude trávit jen jeden den nebo několik dní, by mohlo naplnit výše uvedenou skutkovou podstatu. I příprava je v tomto případě trestná,“

Tento rozpor nejen že je hluboce nemorální v rámci etiky lidských práv, je navíc pravděpodobně také úplným popřením Smlouvy o fungování Evropské unie, která garantuje všem občanům Evropské unie zdravotní péči.

SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2011/24/EU
ze dne 9. března 2011 o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči

Dokonce i v případě, že by se právní experti shodli, že je i § 10 stále platný, tedy že nejde z důvodu mezinárodních závazků o právně mrtvou formulaci, měli bychom morální povinnost jej v horizontu nejbližších dnů změnit.

My ateisté prohlašujeme, že Jan Blatný nemluví naším jménem, a nemá ani právo mluvit jménem našeho zákona. K naší velké lítosti se ale ze své pozice může vyjadřovat jménem republiky.

 

Respekt: Česko Polkám s interrupcemi nepomůže

DeníkN: „Opovažte se dělat potraty Polkám!“ Česko se otočilo zády k ženám, jimž vlastní stát drasticky omezil právo na interrupci

 

20 thoughts on “Odmítáme stanovisko ministra Jana Blatného k interrupcím pro polské ženy!

 1. toli

  Moc bych se divil kdyby v tom neměla prsty česká katolická církev a případně Aliance pro rodinu či Hnutí pro život.
  Z jejich pohledu je bohužel český potratový zákon pro Češky příliš benevolentní, ale proč to neztížit cizinkám ? Navíc vlastně okrádá i nemocnice. Potraty jsou vždy placené pokud nejsou indikovány lékařem. A polský lékař nemůže předepsat potrat Polce v české nemocnici.

 2. Hjfufhchczcugh

  Krásný obrázek s runou v barvách jisté vlajky.
  Vlajky toho, kdo poprvé v Polsku zavedl legální potrat. Když kdosi vyvěsil v Polsku nápis “Legální potrat pro polské ženy, A. Hitler tehdy a tehdy.”, prodeatheři se mohli zbláznit. Je to ale pravda.

  Otázka ve skutečnosti zní, zda je nenarozené dítě člověk. Samozřejmě že je. Je to organismus. Není to část těla matky, protože má odlišnou DNA a jeho cíl je v něm samém, ne ve funkci těla matky. Má vlastní tělo v té míře, jako jej mají siamská dvojčata, neboli větší, je-li to možné. Není to kůň, žába, ani slepice, ale Homo sapiens sapiens Linné 1758. Tedy člověk.
  Jednoduchá úvaha, která mnohým nedochází.

  Podívejte se na tyto 3D ultrazvuky. Nejedná se o potrat, ale dítě, které nikdy potraceno nebylo.

  V tomto věku je potrat nejčastější:
  https://www.youtube.com/watch?v=UBsiRhzQZII
  Vidíte, jak si cucá ručičky?

  https://www.youtube.com/watch?v=i9E4M3HzX6M
  Tohle je věk, kdy je ještě legální roztrhat dítě na kusy.

  Potratovci často používají klam. Třeba když v jedné latinskoamerické zemi chtěli legalizovat potrat, média u nás napsala o třítisícové demonstraci pro. O té statisícové proti mlčela.

  V Ciudad de Mexico před legalizací odhadovali nelegální potraty na sto tisíc ročně. Rok po legalizaci bylo legálních ani ne dvacet tisíc, to tam ještě ženy zabít své děti zdaleka dojížděly. Takhle se lže.

  Ochrana života není mužská záležitost. Pochody pro život jsou plné mladých žen.

  K tématu: https://zazivotdetiprolife.webnode.cz/manipulace-pro-smrt/
  https://zazivotdetiprolife.webnode.cz/fakta-o-umelych-potratech/

  Prosím každého, kdo mi chce odpovědět, ať se podívá na ty ultrazvuky. Přečíst si odkazy taky dobré. Vyvážené svůj jednostranný přísun informací.

  Vím,že mě budete urážet, vysmívat se mi nebo možná mi i vyhrožovat. Kdo může, ať se v tom mírní.

 3. hfbvhfbvhfvgzdf

  Upozorňuji, že na katolických stránkách mi zveřejnili názor o evoluci, ačkoli jsou kreacionisté. Neprovádějte prosím horší cenzuru než oni. I nepohodlné názory by měly být slyšeny. Děkuji.

 4. toli

  @hfbvhfbvhfvgzdf

  Cenzuru neprovádíme přestože s tvými názory tady většinově nesouhlasíme.Jsem toho názoru že muži se mají starat o své penisy a nestrkat nos a jiné věci do pochev žen. Přeci jen muž rodit nebude a ani nebude trpět v těhotenství ranními nevolnostmi. Za prvé je lidstvo přemnožené, za druhé plod není dítě. S potraty jednoduše nemám žádný problém přestože je považuji za nejhorší možnou formu antikoncepce.
  A že si nějaký plod cucá paleček ? Pro mne za mne si může lízat třeba prdel, to ho zcela jistě před potratem nezachrání a ani to nezmění můj názor na danou věc. Netrpím přehnanými emocemi, nerozplývám se nad embryem cucajícím paleček a dokážu být docela cynický.
  A jsem opravdu rád že české nemocnice umožňují potraty i cizinkám ze zemí EU , tedy i Polkám. Přeci jen si tím vylepšují své finanční příjmy

 5. Petr TomekPetr Tomek Post author

  @Hjfufhchczcugh (křesťan, kterého jsme odtud pravděpodobně v minulosti vykopli za sprosté chování) :
  1.) Blesk není runou “solwulo”, ale je to skutečně blesk. Hitler byl mimochodem odpůrce interrupcí a kreacionista. Z jeho pohledu šlo o jeden ze způsobů, jak vyhubit “podlidi”. Interrupce pro árijské ženy byly nedostupné.
  2.) Asi 40 % interrupcí u nás se provádí do osmého týdne – tzv miniinterrupce. Už první video je tedy lež. Naopak část interrupcí se provádí i mnohem později z důvodu poškození plodu.
  3.) “V Ciudad de Mexico před legalizací odhadovali nelegální potraty na sto tisíc ročně. Rok po legalizaci bylo legálních ani ne dvacet tisíc, to tam ještě ženy zabít své děti zdaleka dojížděly. Takhle se lže.”
  Vlastně nevím odkud to máte, ale počty interrupcí klesají řádově všude, kde je dostupná antikoncepce a informace, tedy většinou tam kde politici odmítnou diktát klérů

 6. htrftrftzfztfdtz

  Ad toli: Potracené děti jsou i chlapečci, tedy je to věc všech. Jinak máme svobodu projevu. Mimochodem víte, že díky pohlavně selektivním potratům chybí na světě miliony žen? To jsou panečku “ženská práva”! Že plod není dítě? Vy jste ta videa neviděl. Má lidský mozek, srdce s věnčitými tepnami, nohy s nehtovými lůžky na prstech, oční víčka, všechno lidské. Asi je to slepice nebo petržel. Přemnožení lidstva a katastrofický globální válečný hladomor sliboval už Malthus, zemřel 1834. Nějak se nestalo, jako konec světa jehovistů. Když zničíte orlí vajíčka, dostanete trest za zabití dospělého orla. Jaktože u člověka to neplatí? Je snad míň než orel? Ono cucání palečku je důkaz fungujícího mozku, tedy že je to organismus, a ne slepice ani pes, ale člověk. Vyjadřujete se velmi pohrdavě. Takoví jako Vy prolifery v Kanadě uvrhují do žalářů za nenásilné protesty (Mary Wagner, Linda Gibbons). S potraty problém jednoduše nemáte, protože jednoduše chcete určovat, co je pravda. Jenomže pravda je pojem blízký skutečnosti. Skutečnost je ve věcech samých, pravda pak je soulad poznání a skutečnosti. Proto nemůžeme tvořit pravdu o něčem, co jsme nevymysleli. Můžeme ji zjistit nebo si něco mylně myslet, ale nemůžeme vytvořit pravdu tím, že chceme, aby to pravda byla.

  Přeji Vám, aby Vás nikdo jako nepotřebného ve stáří neeutanazoval, jako se to dělá v Belgii (dobrovolně samozřejmě – ty sobecká bábo, podepiš, kdo se má o tebe starat… atd.). Ono když právo na to nemít nevolnost, na kariéru, školu, dům, auto apod. je víc než právo na holý život, tak taková společnost požírá své děti.

  Ad Petr Tomek: Nejsem křesťan. Jestli nevěříte, přečtěte si o organizaci Secular Pro Life. https://www.secularprolife.org/ Pro Vás jako angažovaného ateistu to může být zajímavé počtení. Existují i prolife feministky následující Susan B. Anthony, jednu z nejvýznamnějších sufražetek. Spletl jste si mě s někým jiným. Nechtěl byste se za toto osočení omluvit?
  1) Ty barvy a rozvržení, to není náhoda. Hitler nebyl kreacionista, vycházeje ze špatného pochopení Darwina (tzv. sociální darwinismus). Potraty jako takové zavedl masivně jako druhý v Evropě, po Leninovi. Dnešní doba se liší v tom, že tehdy šlo o určité národy bez ohledu na věk, dnes jde o nenarozené děti samotné.
  2) To video onu informaci neuvádí, tu jsem uvedl já. Pokud je chybná, omlouvám se, není to lež, ale omyl. Spíše se bude jednat o údaj z jiného státu, např. USA nebo Británie, kam co do morálky směřujeme.
  3) Chile Vás usvědčuje z omylu, pane. Je známé procento nelegálních potratů, které skončí smrtí nejen dítěte, ale i ženy. Podle těchto úmrtí, jejichž četnost byla známá, můžeme zjistit počet potratů. V Chile jejich počet po legalizaci počet násobně stoupl. Vizte mnou odkazované stránky.
  4) K antikoncepci.
  a) Zdrženlivost Vám nic neříká?
  b) Před lety bylo v Thajsku a na Filipínách pár set případů AIDS. Filipíny vsadily na zdrženlivost a věrnost, je tam několik tisíc případů. V Thajsku vsadili na kondomy. Statisíce případů.
  c) Uganda. Třicet procent populace. Vsadili na: “Zdrženlivost, věrnost, kondom jako poslední možnost.” Dnes sedm procent, více než čtyřnásobný pokles AIDS. Kondomové země mají AIDS víc.
  d) Antikoncepce člověka učí, že obcování není závazek a nemá pravidla. Ve skutečnosti počet těhotenství náctiletých vzroste.
  5) K zamyšlení: https://zazivotdetiprolife.webnode.cz/manipulace-pro-smrt/

 7. toli

  A problematika potratů má ještě další rozměr. Sami křesťané tvrdí že Bůh dal člověku svobodnou vůli, je to dar…
  Nezbývá tedy než respektovat vůli ženy rozhodovat o svém těle. Mě vždy bavil ten logický nonsens kdy na jedné straně ústa velebící Boha za dar svobodné vůle neustále dehonestují svévolníky na straně druhé. Co dělá svévolník ? Nic jiného než že uplatňuje dar svobodné vůle dané (prý) Bohem.

 8. Hraničář

  Je zajímavé, že když u nás komunisté, v r. 1957, zlegalizovali potraty, stanovili max. termín do 12. týdne. Když interrupce povolili v křesťanských USA, povolili je až do doby porodu, kdy byl (je?) potrat prováděn metodou “částečného porodu” – dítě (to už je skutečně dítě) se vytáhne z dělohy tak, aby hlavička zůstala uvnitř, ta je následně proražena a vysát mozek.
  A na Balkáně – a teď fakt nevím, zda v katolickém Chorvatsku či pravoslavném Srbsku, mají zákon, že člověk se stává občanem se všemi právy teprve až se po porodu nadechne. A tak tam novorozence zabíjejí tak, že po porodu mu lékař zacpe nosík a strčí do kýble s vodou!

 9. Petr TomekPetr Tomek Post author

  @htrftrftzfztfdtz

  1,) Mimochodem ban se tu udílí také za tvrzení že Hitler vycházel z Darwina nebo že byl ateista. Není to kvůli potírání názoru, ale kvůli tomu, že je to v tak ostrém rozporu s realitou, že vůbec nemá smysl takového člověka nechat zahlcovat diskuse nesmysly. Darwinovy spisy byly v třetí říši zakázané. Nacisté měli úplně jiné zdroje pro svůj rasismus.
  https://www.osacr.cz/2013/07/04/darwin-je-v-tom-nevinne-krestanske-zduvodneni-otrokarstvi-a-rasismu/
  Více též v angličtině:
  http://home.uchicago.edu/~rjr6/articles/Was%20Hitler%20a%20Darwinian.pdf

  3.) Co se týká interrupcí, tak jejich počet vzápětí po legalizaci prudce stoupne, ale po čase klesne na zlomek původní hodnoty (proto musíte vytahovat Mexiko a ne stát, kde k tomu došlo už dávno, jako třeba u nás.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/59/V%C3%BDvoj_indukovan%C3%A9_potratovosti_v_%C4%8Cesku_v_obdob%C3%AD_1958-2014%2C_zdroj_dat-_%C4%8CS%C3%9A.jpg
  Mimochodem hnutí Pro-Life se k tomuto problému staví podobně , ale přísněji než komunisté.

  4.) a.) Proč? Sex je také projevem emocí a silným zážitkem pro všechny zúčastněné. Jste takový sobec, že to nedopřejete ani člověku, kterého milujete. Vlastně vy máte tu křesťanskou lásku… Ne opravdu si neumím představit nevěřícího, který by bojoval proti prezervativům, takže ve věci vaší konfese vás mám samozřejmě za lháře.
  b.) Ano, určitě se AIDS přenáší kondomy… Ne tohle už je opravdu těžce mimo realitu.
  https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/filipiny-celi-nejrychleji-rostouci-epidemii-hiv-v-asii_440444.html
  https://wave.rozhlas.cz/na-filipinach-se-rychle-siri-virus-hiv-pry-za-mohou-seznamovaci-aplikace-8087593
  c.) Uganda používá systém ABC – A – abstinence, B- buďte věrní, C- kondomy. Jo sakra, KONDOMY!
  d.) Antikoncepce především umožňuje lidem plánované rodičovství. Jinak byste musel vysvětlovat, proč je vyšší procento těhotných náctiletých v Polsku, než třeba u nás. Názor, že antikoncepce učí lidi nezodpovědnosti je asi tak pitomý, jako že trestem za pohlavní nezřízenost je rakovina děložního čípku (a proto proti ní nesmíme očkovat).

  Ano, dávám přednost tomu, aby lidé souložili bezpečně před tím abych si nalhával, že to nebudou dělat vůbec.

  5.) Zrovna Brazílie patří ke státům, kde je velmi vysoké procento náctiletých těhotných a vysoký počet nelegálních potratů. Informovanost o antikoncepci je mizerná a podpora pro-life velmi vysoká.
  https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30352-4/fulltext
  Tohle všechno by vám zabralo asi 10 minut googlení a vůbec byste nemusel psát na naší stránku.

 10. SPJ

  Trochu štatistiky:
  Potraty žien s trvalým bydliskom v SR
  Za rok 2019 evidujeme 13 760 potratov u žien s trvalým bydliskom v SR, čo je o 164 potratov menej
  oproti predchádzajúcemu roku. Najväčší podiel, vzhľadom na zmenu metodiky, predstavovali spontánne
  potraty (51,4 %), nasledovali UPT (42,3 %), mimomaternicové tehotenstvá (3,4 %) a ostatné potraty
  (2,8 %). Na vysvetlenie: UPT znamená klasické zavraždenie dieťaťa v lone matky s jej výslovným schválením. Platil to štát (nad 40 rokov) a do 40 rokov si za vraždu a vraha platili ženy.

 11. No Hádajte

  Českí pohania považujú kresťanov za tmárov. Dokonca používajú floskulu: stredoveký tmár. A vôbec: napádajú vieru kresťanov.
  Čo si však myslieť, keď pohania veria na čierne mačky, piatok trinásteho, rôzne kamene, tarotové karty, veria, že Boh neexistuje a podobne. To je ich protirečenie par excellence. Ani si to neuvedomujú. Kdesi som počul o prvej signálnej sústave. Pýtam sa, je možné použiť tento výraz na stránke Ateisti.cz?

 12. Hraničář

  Petr Tomek Post author
  25.02. 2021
  b.) Ano, určitě se AIDS přenáší kondomy… Ne tohle už je opravdu těžce mimo realitu. ……………………….

  No, může být. Nejsem odborník, jen jsem četl: Kondomy jsou jako antikoncepce dobré tam, kde jsou vzdělaní a zodpovědní uživatelé a kde je málo promiskuity. A právě v Africe to obojí není. Nevzdělaní uživatelé a hodně promiskuity. A (údajně) ověřené zprávy: Když v jednom státě vláda začala rozdávat kondomy zdarma, přikládala k nim i leták, jak je používat. A zodpovědný úředník ke každému balíčku kondomů ten leták pečlivě přicvakl sešívačkou. V jiném státě vláda zorganizovala kampaň na používání kondomů, s názornými ukázkami. No a jeden černoch, když se po “školení” vrátil domů, vzal koště, na násadu navlékl kondom, koště postavil vedle postele a jal se souložit!

 13. Hraničář

  toli
  25.02. 2021
  A problematika potratů má ještě další rozměr. Sami křesťané tvrdí že Bůh dal člověku svobodnou vůli, je to dar… ……..

  Na téma svobodné vůle věřící víceméně vždy vytočím. Jiná poučka totiž je, že veškeré naše duševní schopnosti, vlastnosti, rozum, inteligence, nadání ……… jsou funkcí duše, kterou každému, individuálně, tvoří Bůh. Někteří dokonce tvrdí, nebo nadhazují, jako např. Vácha v knize Nevyžádané rady mládeži, že Bůh na každého člověka individuáílně myslí již od nepaměti, příp. že od té nepaměti má pro každého už tu dušičku přichytanou.
  Jenže – jsou-li všechny duševní vlastnosti funkcí té duše, pak z toho vyplývá, že člověk vlastně svobodnou vůli nemá, protože se projevuje tak, jak je jeho duše nastavena. A jestliže Bůh tu konkrétní duši stvořil tak jak chtěl, tak se z toho člověk nemůže vymotat. A proto také Bůh ví, kdo se dostane do nebe a kdo do pekla – vždyť jim stvořil buď dobrou či zlou duši. Tuto myšlenku měl rozvinutou Kalvín – o predestinaci.
  Je pak zajímavé sledovat reakce!

 14. toli

  @no hadajte
  veria, že Boh neexistuje

  Tvoj omyl. My vieme a nikoliv verime že Abrahamovsky Boh neexistuje !!

  A teď česky. My vzdělaní víme že pověry o černých kočkách a pátcích třináctého jsou původně křesťanské.
  Černé kočky byly atributem čarodějnic a kdo pak likvidoval čarodějnice ? Světské nebo církevní zákony ?
  Pátek třináctého je datum likvidace templářů. A na čí příkaz byli zlikvidování templáři ? Na králův nebo papežův ? Francouzský král měl pravomoci pouze na svém území,avšak papež vládnul všude tam kde byli křesťané. I když hmotný užitek z likvidace templářů měli oba….

  A že většina světové populace jsou teisté. ? Jednoduché vysvětlení. Většina světové populace nemá přístup ke kvalitnímu vzdělání a svou roli tam hraje i lenost a neochota namáhat mozek. K pohádkám, pověrám a předsudkům přijde člověk jak slepý k houslím. Někdy je jen zdědí po rodičích…..A k ateismu se člověk musí prokousat spoustou vědeckých poznatků ze spousty vědeckých oborů. To vše dohromady vytvoří nějaký obraz a teprve potom člověk pozná že bible,korán a další “svaté” texty jsou jen snůška nesmyslů poplatných době svého vzniku. Tento odpad je zakonzervovaná ignorace, nevzdělanost a nevědomost .Snahou je toto vše přenést do dalších století . A proč to ty církve vlastně dělají ? Odpověď je velmi prostá a logická, čím více ovcí budeš pást tím budeš mocnější a majetnější. Jak jsem řekl většina světové populace nemá přístup ke kvalitnímu vzdělání a tak raději uvěří faráři, pastorovi,imámovi a dalším profesionálním manipulátorům. O tom jsou kněžské semináře, teologické fakulty jsou o teologii, ale kněžské semináře jsou o psychologii, jak si podmanit myšlení člověka a působit důvěryhodně.

 15. Hraničář

  Hghvfgvgg gfgggg
  02.03. 2021
  Vy asi opravdu nemáte rád, když někdo nesouhlasí s Vaším světonázorem, pane Tomku. …………………….

  Sleduji, že i zde zavládly poměry obdobné Duším a hvězdám či Christnetu nebo Hodie!

 16. Hraničář

  toli
  02.03. 2021
  Jak jsem řekl většina světové populace nemá přístup ke kvalitnímu vzdělání a tak raději uvěří faráři, pastorovi,imámovi a dalším profesionálním manipulátorům. …………………………

  Úvodem musíš říci, že evolučně máme vypěstovanou víru v autority, která je pak samozřejmě podporovaná a upevňovaná výchovou.

 17. toli

  @Hraničář
  Úvodem musíš říci, že evolučně máme vypěstovanou víru v autority, která je pak samozřejmě podporovaná a upevňovaná výchovou.

  Háček je v tom že třeba já sám si určuii kdo pro mne je a kdo není autoritou….. a častokrát se stává že pro většinu lidí je někdo autoritou, ale pro mne nikoliv. Ani když byl titul prezident republiky chráněn zákonem tak pro mne nic neznamenal, natož nyní kdy se můžeš navážet do presidenta jak je libo….

 18. Hraničář

  toli
  05.03. 2021
  Háček je v tom že třeba já sám si určuii kdo pro mne je a kdo není autoritou….. …………………

  Výjimka potvrzuje pravidlo!

 19. A. S. Pergill

  @htrftrftzfztfdtz
  Jsou státy, kde jsou paralelně církevní školy, kde se propaguje abstinence a státní, kde se propagují kondomy. V těch prvních školách je daleko více nechtěných otěhotnění i infekcí HIV. Svým způsobem (to druhé) pro společnost přínosná darwinská selekce.

  Obecně by to chtělo povinný údaj o náboženské orientaci kandidátů na poslance a senátory (se ztrátou mandátu při uvedení nepravdivého údaje), aby normální lidé mohli odselektovat náboženské vymozkovace a strany, které je kandidují, ve volbách.

Komentáře nejsou povoleny.