Ateisté v regionech

V současnosti se již setkáváme na mnoha místech v České republice. V dalších místech máme své příznivce – ambasadory, kteří se o ateismus zajímají a rádi se s tebou osobně setkají. Na mapě můžeš vidět zapíchnuté špendlíky, kde již fungujeme. Jestliže ve tvém okolí není žádný špendlík, možná je to příležitost, která čeká na tebe.

Ateisté v České republice

Praha  – ambasador Slávek Černý

email: slavek@osacr.cz , telefon: 608 612 423, webové stránky 

Brno – ambasador Michal Hanko a Honza Werner

Michal: email: brno@osacr.cz, telefon:737 837 679, webové stránky

Honza: email: honzawerner@gmail.com, Facebook

Plzeň – ambasador Honza Mráz

email: plzen@osacr.cz

Olomouc – ambasador Jan Houserek

email: jan@osacr.cz

20 thoughts on “Ateisté v regionech

 1. Pingback: Science Café Olomouc přivítá astrofyzika Grygara a religionistu Štampacha | Občanské sdružení ateistů České republiky

 2. Petr Gregor

  Dobrý den,
  rád bych se vyjádřil k číslu: Církev adventistů dostane vrácono 157x více, než jí bylo ukradeno.
  Jen pro ilustraci, církev v roce 1947 zakoupila pozemek v Praze Krči o výměře cca 9 hektarů. Pozemek jí byl zabaven v průběhu let 1948-1952. Sám za sebe bych byl spokojen s tím, že stát vydá těchto 9 hektarů, či jejich ekvivalent. Připomínám jen pro představu, že cena jednoho hektaru pozemku v Praze nebude menší než 30 mil Kč za hektar. Pravděpodobně to však bude dvojnásobek.
  Někteří z lidí, kteří se na pozemek skládali ještě žijí. Mají ateisté nějaký důvod nevracet co bylo ukradeno? Nebo pokud jsou oni sami okradeni, nežádají věc nazpět? V případě, že je okraden jejich soused, tak mu řeknou, dobře ti tak, stejně jsi měl více než potřebuješ?
  Nemyslím, že by církve měly být bohaté, naopak. Ale proč by měly říkat svým nejstarším členům, to že vše za co byli vězněni, lze jen tak smést ze stolu, že se nic neděje, že zločinný stát byl v právu, to nechápu.
  Říkají-li ateisté co a jak mají církve činit, měli by se stát členy církví a zde ovlivňovat dění, samozřejmě poté, co uvěří v Boha. Církve také neříkají, jak mají ateisté spravovat své záležitosti.

 3. Slávek Post author

  dobry den pane Gregore,
  diky za komentar. O tom pozemku nic nevim, takze budu rad, kdyz sem date odkaz na nejaky duveryhodny zdroj.

  Cirkve jsou organizace, ktere pusobi ve verejnem prostoru a casto i s verejnymi prostredky. Jako takove musi byt pripraveny snaset kritiku i lidi, ktery nejsou jejich cleny. Velmi ocenuji vas smysl pro humor a navrh, aby se ateiste staly cleny cirkvi. Haha.

  Zajimalo by me , proc si myslite, ze by cirkve mely byt uprednostneny pred jinymi pravnickymi osobami, ktere prisly o majetek v dobach komunismu. proc by zrovna vase organizace mela byt odskodnena velkoryseji nez treba cerveny kriz, ktery zpet nedostal ani 20 procent sveho byvaleho majetku? Skutecne si myslite, ze je vase organizace poboznych senioru uzitecnejsi nez cerveny kriz?

 4. Petr Tomek

  Petr Gregor:
  Mají ateisté nějaký důvod nevracet co bylo ukradeno?

  Petr Tomek:
  Víte s tím vracením. On je při podobných transakcích dost důležitý čas. Podstatou vracení majetku by mělo být zmírnění křivd, protože se ale všechno odehrává v čase, mohou v souvislosti s vracením, zvláště po tolika desetiletích vznikat nové křivdy. Představte si zkonfiskovaný dům. Za čtyřicet let změnil několikrát funkci a nakonec je v něm třeba ústav pro mentálně zaostalé. Je morálně zrůdné trvat na jeho vrácení (přesto se to stává – viz Sv. Hostýn). Podobný příklad je s pozemkem pod Novou scénou ND v Praze a jeptiškami, kterým byl vrácen (na krátko a ony se ho ihned pokusily prodat). Takže ano, já vidím důvod nevracet věci které byly ukradeny, pokud to způsobí větší křivdy než by to mělo napravit.

 5. protestant

  A zloděj by nemusel vracet co ukradl, pokud by mu vznikla újma ….

  Zajímavý pohled na spravedlnost….

 6. Slávek

  Vy křesťané asi budete mít hodně silné důvody neřídit se Ježíšovými slovy:

  Lukáš 6:29-30

  Tomu, kdo tě udeří do tváře, nastav i druhou, a bude-li ti brát plášť, nech mu i košili!
  Každému, kdo tě prosí, dávej, a co ti někdo vezme, nepožaduj zpět.

  Vaše důvody by mě fakt zajímaly. Jako já žádnou vinu necítím, mí rodiče v té době ještě nebyli na světě a prarodičům a praprarodičům komunisti vzali hospodářství, takže jsme z toho jako rodina nijak neprofitovali. Ale stejně by mě zajímalo proč se nyní křesťané chovají v přímém rozporu s evangeliem. Zajímala by mě konkrétní technika, kterou si tyto biblické verše vysvětlují.

 7. Petr Tomek

  Slávku já myslím, že by Protestant rozuměl, kdyby chtěl ale on je troll – chce jen provokovat.

 8. Slávek

  Tak protestant hlavně bude mít ze své obhajoby církevních restitucí výrazný materiální prospěch, kdy spolek kterého je členem dostane finanční prostředky o které je za vlády komunismu nikdo nepřipravil.

  V takovém případě samozřejmě ustupuje část poselství evangelií stranou a je potřeba vybrat jiné pasáže, než ty mnou odkázané.

 9. Slávek

  Stejnou motivaci potom má i pan Gregor, jehož sdružení má dostat od státu vyplaceno více jak půl miliardy korun, přestože jim byl komunisty zabaven majetek v dnešní hodnotě nepřesahující 3 milióny Kč. V případě adventistů tato výplata dělá asi 50 tis Kč na osobu a za to se už stojí trochu hádat,ne?

 10. protestant

  Ale nedostane Slávku. Moc dobře to víš…. 🙂

 11. Slávek Post author

  Bude-li schválen zákon, tak vaše spolky tyto peníze dostanou. jak už si je potom rozdělíte je vaše věc.

 12. Jirka

  Je divné,že každý mluví o okradení církví ale neřeší se,jak k majetkům církve přišly!!!!Jakou část si nabraly od lidí které umučily nebo obloudily a okradly.Kolik dostaly za prodané odpustky t.j.odpouštění zločinů za úplatu a t.d?
  Trochu odbočím-Proč jsme zaplatili za návštěvu papeže 90 000 000,-Kč?
  Pro mne je papež jen šéf zájmové skupiny jako třeba zahrádkáři nebo hasiči jen trochu větší a starší.Církav tvrdí že se bez boží vůle nehne vlas na hlavě.Proč má papež ochranku?Podle jejich učení by atentát na něj byla boží vůle.A tak se pokračovat do nekonečna.

 13. Izak

  Tu se to zas mele 😉
  Predne, cirkev o 80% majetku prisla za doby vyrovnani v CK, s cimz ale souhlasil Papez, bylo to vyrovnani se slechtou (krv* jak muze knize Karel S. dostat majetky, ktere byly zabaveny na zaklade tehle zakonu a dale Benesovych Dekretu?) . A o tyhle se jiz samozrejme nehlasi.
  Jak ostatni nedostali? Nase rodina dostala zpet lesy a pozemky, nas sportovni svaz taktez.
  Katolicka Cirkev ma dostat presne to, co ji bylo zbaveno.
  Jine krestanske cirkve dostanou vic, ale ne ze statniho, nybrz z katolickeho ! Shodla se na tom ekumenicka rada cirkvi (krestanska).
  O pravoplatnosti navraceni majetku rozhodl soud CR, ale jiz nerika, jak to ma byt provedeno, jestli jim da stat vice? ..

  Proc nabubreli a tupi lide brecite u cirkvi? Nadavejete statu, ten jim to dava, tej jim ma dat jen to, co je v pozemkovych knihach.

 14. Antitheista

  Cirkve to mohou odmitnout, jedna to udelala

 15. David Hoblík

  To, že některé protestantské církve dostanou více, než jim bylo ukradeno, je dáno tím, že se peněz, které měla z restitucí dostat, zřekla v jejich prospěch katolická církev. Stát tedy církvím celkově vrátí méně, než ukradl. To jak, si to církve rozdělily mezi sebou ponechal církvích.

  Jinak já osobně zastávám názor, že pokud se s církvemi o majetek někdo bude soudit, tak by se svých snah o jeho navrácení měly podle Ježíšových slov zříci. A sám jsem členem církve, která od státu žádné peníze nedostává (pokud ano, tak jde o granty při jejichž získávání není nijak zvýhodněná např. před Klubem mladých modelářů, a prochází stejným výběrovým řízením, jako kterákoliv jiná organizace) a „žije“ pouze z dobrovolných příspěvků svých členů (ano i takové církve v ČR existují).

  Přesto si myslím, že ze strany ateistů není správné někomu bránit v tom, aby mu bylo vráceno to, co mu bylo ukradeno. Církve v tomto ohledu nejsou nijak zvýhodněné. Naopak, ostatní restituenti, kteří prokázali, že jim majetek původně patřil, získali zpět svůj majetek už v 90. letech.

 16. David Hoblík

  Jinak. to že katolická církev získala svůj majetek tím, že ho ukradla protestantům, je 1) mezi protestanty a katolickou církví a ateistům do toho „nic nemusí být“ (ateistům nikdy nikdo nic nezabavil, protože v té době nebyli); 2) má být vyřešeno právě tím, že některé protestantské církve dostanou na úkor katolické víc, než jim bylo ukradenu komunisty.

 17. Petr Tomek

  David Hoblík: To, že některé protestantské církve dostanou více, než jim bylo ukradeno, je dáno tím, že se peněz, které měla z restitucí dostat, zřekla v jejich prospěch katolická církev.

  Petr Tomek: Jinými slovy ŘKC nabídla ostatním církvím peníze, které ještě neměla za to, že podpoří návrh, kerý je umožní získat. Všude jinde se tomuhle říká korupce, protože kdyby byly nároky oprávněné, nepotřebovala by se ŘKC zaštiťovat uplacenými spolky. Ostatně nevím o tom, že by nějaký jiný restituent něco podobného udělal. Je otázka, jestli takové chování nesplňuje podmínky organizovaného zločinu.

 18. Slávek Post author

  Davide, máte tam dost nepřesností:

  – Peníze ostatním církvím vyplácí stát, ne katolická církev. Pokud jim něco chtěla darovat, měla to udělat obvyklou cestou. Takhle to vypadá, že se s nimi dohodla, že pokud ji podpoří, tak jim z toho lupu dá dýško.

  – Církve jsou právnické osoby. V Čechách jsme neměli restituční zákon, který by se týkal právnických osob. To co bylo zabaveno firmám, také nikdo nikomu nevracel. Jen v 90 letech byly nějaké výčtové zákony, které určitým organizacím (včetně církví) vrátili přesně vyjmenované nemovitosti.

  – Takže ano, církve JSOU restitucemi zvýhodněné oproti ostatním.

  – A ne, firem a jiných organizací se žádné restituce, kde by prokazovali svůj majetek netýkaly.

  Nemyslím, že jsme principiálně ve sporu. S tím co píšeš o financování jinak souhlasím. Spíš je na tobě vidět, že ta katolická propaganda fakt dost dobře zafungovala a lidé věří některým lžím, které se v médiích opakovaly.

 19. protestant

  Slávek (25.03. 2014 | 09:53) napsal:
  V Čechách jsme neměli restituční zákon, který by se týkal právnických osob.

  protestant:
  Ale měli. Sokol, Junák atd….

 20. Slávek Post author

  Sokol, Junák, Červený kříž a Katolická církev tehdy skutečně dostali některé majetky zpět. Bylo to ale na základě zákona, kde ty nemovitosti byly přesně vyjmenovány.

  Nebyl to zákon, který nastavoval obecná pravidla tak jako u občanů. A mnoho těch budov dostali tehdy zpět i církve (viz případ Jeptišek a národního divadla).

  Nakonec , to jsem tu už napsal, takže jen trolíš protestante. Pff

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *