Off topic diskuse

Tato diskuse slouží k uveřejňování příspěvků, které by jinde byly off topic a proto by byly smazány i když jsou třeba zajímavé (zvláště odkazy na jiné články, videa). I zde se vám ovšem může stát, že bude váš komentář smazán ze stejných důvodů jako v komentářích pod články. Tyto důvody jsou:

 1. Někoho jste nazval idiotem, debilem, blbečkem nebo jiným nepěkným slovem. Takže žádné osobní útoky a výhrůžky, chcete-li, aby tu komentář vydržel.
 2. Použil jste nadávku, nebo hrubý výraz. Naše pravidla zakazují použití i jinde přijatelných nadávek nebo hrubostí, které jsou dnes běžné. Víme, že tak lidé běžně hovoří a dokonce tak mluvíme často i my. Přesto i tyto nadávku mohou někoho urazit, naštvat nebo odradit od toho, aby sem přišli příště. Když byste výraz nepoužili před svou mámou, prezidentem nebo pětiletým dítětem, nepoužívejte ho ani zde. To se týká i maskovaných a skrytých urážek a narážek a vytečkovaných slov.
 3. Nesouvislý projev a neschopnost držet se tématu. Pravopis, gramatika nebo logika, která jednoduše znemožňuje pochopení toho, co vlastně chcete říct nebo to co říkáte nemá nic společného s článkem.
 4. Spam filtr vám snědl komentář. Pro to může existovat mnoho důvodů. Váš příspěvek obsahoval příliš mnoho odkazů nebo některé falešné emailové adresy. Komentujete-li zde poprvé, tak Váš příspěvek může čekat na ruční schválení. Každopádně ve spamovém koši jsou stovky velmi nepěkných komentářů a je to místo kam jen velmi neradi nahlížíme. Když nám ale napíšete email  na  info@osacr.cz, tak si nasadíme gumové rukavice a věc prověříme.
 5. Opakované komentáře. Jestliže jste už něco jednou vy, nebo někdo jiný napsali, potom to prosím nepište znovu. Váš komentář se nestane viditelnějším, ani přesvědčivějším. Když už jste se k tématu jednou vyjádřili, dejte šanci i ostatním. Jestliže také máte dlouhou pingpongovou výměnu s jiným čtenářem, můžeme se rozhodnout tuto výměnu zastavit, pokud to odrazuje ostatní komentátory a diskuze se stává nepřehlednou.
 6. PÍŠETE-LI KAPITÁLKAMI, ZNAMENÁ TO ŽE KŘIČÍTE. OSTATNÍ ČTENÁŘE TO IRITUJE.
 7. Váš příspěvek je příliš dlouhý. Nemáme tu žádný limit na délku příspěvku, ale dlouhé eklektické eseje zabírají nepřiměřený čas moderátorům a vybírají si daň na trpělivosti ostatních čtenářů.
 8. Váš komentář jen odkazuje na jiný text a z komentáře není jasné,  jaký názor má dokládat. Stejně tak když komentář obsahuje dlouhou kopii cizího textu, nebo cizí text vydáváte za vlastní.
 9. Předstíráte, že jste někdo, kdo ve skutečnosti nejste nebo používáte falešnou emailovou adresu. Pokud se podepíšete jako Václav Klaus nebo Karel Gott, tak váš komentář pravděpodobně smažeme, pokud si nebudeme jistí, že jste prezident České republiky nebo sběratel zlatých pěvců.

183 thoughts on “Off topic diskuse

 1. Karel 423

  Tato stránka zaslouží více pozornosti.
  Jak je to vlastně s vědou a náboženstvím? Není tato otázka mimo mísu? Náboženství se s vědou musí nějak vyrovnat, protože věda stále více zmenšuje prostor, který byl kdysi výhradně doménou náboženství. Zde náboženství pomalu ale jistě ztrácí. Jak je to naopak? Musí i věda respektovat náboženská dogmata? Dokonce i v 21. století?
  Lidstvo prostřednictvím vědy získává stále nové poznatky, které opakovaně ověřuje a koriguje. Tímto procesem se zvětšuje objem poznaného a ověřeného. Některé poznatky, ověřené nad veškerou pochybnost současné vědy, jsou v rozporu s náboženským výkladem. Náboženská dogmata jsou svatá, tudíž nedotknutelná. Jak to tedy řešit? Někteří teologové na to mají mazanou fintu. Tvrdí, že věda a náboženská víra nejsou v rozporu a jenom ti hloupí ateisté tomu nerozumí. Argumentují, že pro pánbíčka je dostatek prostoru tam, kam věda doposud nedohlédne. Taktně zamlčují, že věda už vyvrátila nespočet náboženských bludů. A že mnozí vědci byli ostatně věřící (nábožensky). Přitom ještě nedávno byli ochotni za boření náboženských dogmat upalovat a „nevhodnou“ literaturu pálit nebo skrývat. Někteří významní vědci byli skutečně členy některé z církví. Neznamená to však, že se církev o jejich objevy zasloužila. Většinou jejich objevy vznikly navzdory církvi, která je často perzekvovala. V minulých stoletích to ani jinak nešlo. Kdyby se vědec ve středověku a raném novověku přiznal ke svému ateismu, nejen že by nezískal prostředky ke svému bádání, ale hrozilo by mu i něco mnohem horšího. Jistě by církev i nyní ráda dostala vědecké bádání pod svoji kontrolu, tak jako umění i politiku. Peněz a moci na to má ještě dost. Argumentace vědou i uměním je, podle mne, další ukázka pokrytectví pánbíčkářů.

 2. toli

  @Karel
  Součástí vědy je i zkoumání vývoje a historie náboženství. V opačném směru to ale vůbec neplatí, snahou náboženství vždy bylo , je .a bude vědu ignorovat případně dehonestovat. Pro běžné ovce je věda příliš těžká a nerozumějí jí . Také nerozumí tomu že věda je antidogmatická, nechápou že to co platí nyní nemusí platit za 20 let. A toho všeho využívají preláti k manipulaci s ovcemi. Náboženství obsahuje jen věčné „Pravdy“, vše je neměnné. Pravidlo sempre item (vždy stejné) platí především v ŘKC . Snahou náboženství je konzervovat vývoj společnosti do doby jaká byla před x stoletími. 2. Vatikánský koncil a sexuální revoluce 60. let jsou v církevních kruzích tabu.

 3. Marek

  Karle 423,
  od náboženství přirozeně nemůžeme chtít, aby se svého, kdysi výsostného postavení vzdala nadobro. Je samozřejmě absurdní, že nejdřív všechno bylo v „boží kompetenci“, a čím dál postupuje poznání, tak se stejně dál opakuje takový to – tak dobrá, tohle jste teda už vyzkoumali. Ale stejně ještě zbývá tohleto a tohleto, co by klidně mohlo být právě božího původu, a to, co jste našli, to stejně moh vymyslet taky on. Je to přitom jednoduché, a to, nesnažit se cokoli církvi dokazovat. Na dokazovací straně jsou oni. Vím, to už bylo řečeno tisíckrát. Ale je taky potřeba se toho držet, protože pokud se věda pouští do polemiky s vírou, „jakoby“ ji tím staví na stejnou úroveň se sebou. Taky uvedeno tisíckrát, ale za to si věda i ateismus můžou samy, protože se do těch „odborných hovorů“ s tou vírou pořád dokola pouštěj.
  Jenže je problém, že náboženství jednak má politickou lobby, jednak má svý bigotní příznivce, a taky i zrovna tak silně ateistická země, jako jsme my, vystupuje vůči jejím často až militantním ambicím velmi nemilitantně. A kromě toho, jakkoli zoufale sténaj o peníze, zrovna chudý oni taky nejsou.
  Podle mě stojí za pozornost právě ten salámismus mlčící většiny. Na jednu stranu pochopitelný. Berou víru se všemi těmi jejími rituály spíš jako folklór. Nezajímají se o ni, protože jí i přisuzují stejně malou míru nebezpečí, jako tomu folklóru. Ve společnosti je pro ni mnoho jiných věcí mnohem důležitější, tak nemá potřebu se zajímat o „nějaký faráře“. Takový stav-nestav je těžká věc, ale ono to tak je.

 4. Sam

  Nějaký ten offtopic pro zlepšení nálady.
  https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200910plnomocne-odpustky-pro-duse-v-ocistci-je-mozne-ziskat-uz-pred-1-listopadem
  Cituji:
  ————————————-
  Podmínky pro získání plnomocných odpustků pro duše v očistci jsou následující:
  (1) daný den přijmout eucharistii
  (2) navštívit hřbitov a zbožně se pomodlit za zemřelé
  (3) a pomodlit se na úmysl Svatého otce
  (4) v okruhu těchto dní vykonat svatou zpověď.
  + Mons. Jan Graubner

  předseda České biskupské konference
  ————————————————

 5. Karel 423

  V knize Miroslava Veverky „Evoluce svým vlastním tvůrcem“ je výslovně uvedeno: „Bůh je kulturní artefakt. Nebyl to Bůh, kdo stvořil člověka, bylo to právě naopak: člověk stvořil Boha k obrazu svému“ (str. 253). V této knize jsou vyvraceny mýty a náboženská dogmata. Je tedy pozoruhodné, že ji kladně hodnotí pan J. Grygar a údajně i pan M. Vácha. Opouštějí tito pánové pod tíhou vědeckých poznatků kluzkou půdu teologie a mytologie, nebo knihu pozorně nečetli? Další možností je, že se snaží o syntézu vědeckých poznatků a náboženství. I to je možné. Mohou se pokoušet sloučit existenci Boha v mytologii s jeho neexistencí v reálném světě. K čemu je to dobré vědí snad jen oni. Třeba nám to někdy srozumitelně vysvětlí.
  Člověk vymyslel (stvořil) boha i Boha. Existuje pouze v myslích lidí. Bůh se tedy vyvíjí tak, jak se vyvíjí názory lidí i když se tomu církve zoufale brání. Když se změní názory lidí, změní se i Bůh a bůh. Nebo dokonce zmizí a zůstane jen nehmotná „fosilie“ kterou se budou zabývat pouze historikové a pohádkáři.
  Hledal jsem analogii evoluce Boha/boha (názorů na boha) v reálném, hmotném, světě. Napadl mě igelitový pytlík. Taky byl stvořen člověkem, dříve se v přírodě nevyskytoval. Igelitové pytlíky pak zaplavily celý svět (jako bůh a Bůh). Zdálo se, že jsou nepostradatelné, že vše ovládne igelitový pytlík. Mnoho firem se pomocí igelitových pytlíků zviditelňovalo. Zdarma byly přímo vnucovány v obchodech. Dokonce v dobách reálného socialismu se některé dámy snažily zvýšit svoji prestiž a atraktivitu nošením igelitového pytlíku s reklamou některé západní firmy místo kabelky (to je svědecky doloženo!). Čas oponou trhnul (jak pravil klasik) a lidé přišli na to, že igelitový pytlík spíše škodí a dokonce může ohrozit i život na planetě. I začali se chovat k igelitovým pytlíkům obezřetně a spíše je omezovat.

 6. Hraničář

  Toli, ty militantní ateisto!!

  O vyjádření papeže Františka a konspiračních teoriích hierarchů, o podpoře „křesťanské pravice“ pro Trumpa – a jak s tím mohou žít křesťané, kteří se řídí vědeckou racionalitou a zároveň si kladou vážné etické a spirituální otázky? Cesta mezi náboženským fundamentalismem části křesťanů a stejně arogantním scientistickým fundamentalismem militantních ateistů je někdy úzká a náročná – jsem však hluboce přesvědčen, že je to cesta následování Krista dnes.
  http://blog.aktualne.cz/blogy/tomas-halik.php?itemid=38024

 7. Hraničář

  toli
  26.11. 2020
  Pitomio Okamura zase perlí…….

  Když odhlédnu od toho, že ty, jako nepochybně inteligentní člověk (jak se jeví dle tvých příspěvků) nejsi schopen překousnou to, že druzí mají odlišné názory takže pociťuješ nutnost je dehonestovat, pak já s většinou názorů pana Okamury souzním. Stejně tak souzním s názory těch, kteří kritizují současnou všeobecnou hysterii s poviným očkováním proti covidu. Je mně podezřelých několik věcí – viz třebas můj názor jinde:

  Očkování s výhodami
  Mezi důvody, proč se lidé nechtějí očkovat, se objevuje i to, že sami nespadají mezi rizikové skupiny. I v případě, že vir chytí, je tudíž u nich šance na těžký průběh nemoci jen velmi malá. Epidemiologové však upozorňují, že i zdraví a mladí lidé by se měli nechat očkovat. Ne tak kvůli sobě, ale kvůli tomu, že pak nemohou nakazit ostatní.
  Odborníci nyní odhadují, že je nutné, aby vakcínu dostalo zhruba 60 procent populace, protože jen v takovém případě bude mít proočkování populace nějaký efekt ve smyslu zastavení šíření koronaviru.
  Být očkovaný navíc přinese lidem určité výhody. Evropská komise například počítá s tím, že by vznikl takzvaný vakcinační pas, který by pak lidem výrazně usnadnil cestování po Evropě.
  Zatímco očkovaní lidé by mohli cestovat bez omezení, ti neočkovaní by museli při překračování hranic podstupovat PCR testy.
  Určité výhody by to přineslo i těm, kteří do zahraničí necestují. Očkovaní by při styku s nakaženou osobou nemuseli do karantény, protože by se předpokládalo, že onemocnění chytnout nemohou. Mohli by tak například dál pracovat, aniž by museli kvůli nařízené karanténě na nemocenskou.
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesko-se-pripravuje-na-ockovani-vakcina-bude-vsude-musi-vsak/r~78d393b62e4e11eba25cac1f6b220ee8/
  ……………………………………….
  No, a je to tady. Očkování proti covidu bude sice dobrovolné (snad), ale kdo očkovaný nebude, bude mít problémy. Já osobně se nechávám očkovat proti chřipce, tetanu, klíšťatům, uvítal jsem zdarma vakcinaci proti ještě čemusi, prostě ty preventivní programy využívám jak jen to jde. Ale ten humbuk kolem covidu se mně nějak nelíbí. Všechna data ukazují, že skutečně je hodně podobný chřipce – ostatně virus je ze stejné skupiny – a s chřipkou se nedělají žádné problémy. Zde má někdo virusa v nose, objektivně vzato nemocný není, ale musí do karantény a všichni kolem také. Je obava, že může mít i pozdější následky. To ale chřipka také. Proč se tedy také povinně neočkuje proto chřipce? Proč už dávno nejsou nějaké „chřipkové pasy“? Je to tím, že každým rokem přijde jiný typ chřipky a nebo tím, že chřipka je „stará, známá“ nemoc a proto nás, na rozdíl od nového covidu neděsí?
  Ne, že bych snad chtěl covida nějak podceňovat či bagatelizovat. Když jsem sám byl nemocný, ležel jsem doma a 3 dny mně skutečně bylo blbě. Ale psychicky mě mnohem více sebralo neustálé přemýšlení, co z toho bude, stále jsem se kontroloval zda mně stoupá teplota, zda je mně špatně, zda vůbec ještě dýchám …… prostě ta psychika, že mám nějakou novou, hrůznou nemoc byla horší než nemoc samotná.
  A potom samotná tvrdá data. Stále slyšíme a čteme, kolik lidí „s covidem“ zemřelo. Ale každý den u nás, „zcela normálně“, umírá okolo 300 lidí, za týden cca 2000 a za rok okolo 110 000! A o kolik to covid zvýšil?? Vůbec o nic! Zemřelí „s covidem“ jsou součástí této statistiky.
  Samozřejmě, když se udělá reportáž ze specializovaného oddělení s covidem, kam se svážejí těžce nemocní z celého kraje, tak tam je každodenní, „hrůzně vysoká“ úmrtnost. Ale za „normálních poměrů“ by tito lidé umřeli plošně po celém kraji a nikomu by to nestálo ani za řeč.
  A tvrzení, že ti zemřelí by mohli žít ještě dalších 10 či 20 let? Průměrný věk zemřelých „s covidem“ je o 1 rok delší než je průměrný věk dožití u nás. Čili „s covidem“ de facto převážně umírají velice staří lidé.
  Teď právě zemřel, „s covidem“, příbuzný jedné mé známé. Stařečkovi bylo 92 let. Za normálních okolností by kdekdo řekl – „dožil se požehnaného věku“. Ale nyní? „Představte si, MĚL COVID!!!“
  A tak přemýšlím, k čemu ten celosvětový humbuk a kolaps ekonomiky má sloužit? Skutečně jen státníci a odborníci mají, po počátečních zprávách z Číny, tak vážné obavy? Jasně, i já tehdy na jaře, když jsem byl na Novém Zélandu, měl velké obavy, jak se nemoc bude rozvíjet, ale teď jsme o 3/4 roku dál, máme mnohem více informací a stav hysterie stále trvá.
  A také vývoj vakcíny. Jak v článku zmiňují, „klasicky“ vyráběná vakcína prý takové obavy nevzbuzuje. Klasicky ji prý udělali v Rusku, ten jejich Sputnik. Vzali virus, usmrtili ho aby nemohl nakazit, a pak části toho viru dali do vakcíny. Proto ji udělali tak rychle. Ale ty „moderní“ a drahé vakcíny? Velice složité, se spoustou přidávaných látek, prý pěstované na tkáních potracených lidských plodů, no, ty ve mě nevzbuzují velkou důvěru, a také poněkud nabourávají mé etické cítění.

  Zajímavé, že Rusko a jeho vakcína jsou zesměšňované a zatracované, ale doposud jsem nikde nečetl nějaký seriosní rozbor. Rusko prý vakcínu prodává mnohým státům, takže asi účinná bude. A asi bude i levná.
  Zajímavé jsou i poměry u nás, kdy uznávaný odborník MUDr. Beneš léčí nemocné běžným lékem, všeobecně dostupným, jehož účinky jsou dobře známé – komu ho nelze podat, jaké sledovat účinky – ale nikde neslyšíme, že by byl oficiálně doporučovaný. Možná proto, že je oproti jiným velice levný!
  Čili to mohu, lidově a na plnou … ústa, nazvat – bordel na bordel!

  Nechápu, proč sama EU objednala, a zaplatí, 400 milionů vakcín, a jen od jedné firmy, a teď je nutí všem členským státům. Chápal bych, kdyby orgány EU vyzývaly státy, aby se vakcinací aktivně zabývaly, propagovaly mezi občany. Ale aby také měly možnost vybírat si to, co se jim bude jevit jako nejlepší a i cenově nejvýhodnější. Proč celá EU jen z jednoho, nejdražšího, zdroje, na který, prý, jsou napojeni i někteří politici?
  Vždyť je to horší než za té zatracované RVHP, která nám nikdy nenutila nějaké hromadné a povinné akce. Společná politika, ale každý sám na svém, po svém a za své! A zde nějaké povinné nucení a pod hrozbou sankcí! To je mně velice podivná politika!

 8. Hraničář

  toli
  26.11. 2020
  Pitomio Okamura zase perlí……. ………………

  Ochrana zdraví je tedy jedním z důvodů, díky kterým lze svobodu omezit. To, že politikům některé zákony trochu haprují, je věc druhá, ale o tom mají rozhodnout soudy. Ne jiní politici, ne občané, ne advokáti. Ti mohou mít svůj názor, který ale může být a občas bývá na hony vzdálený pravdě.
  Zdroj: https://eurozpravy.cz/domaci/zivot/odmitaci-ockovani-myslenkove-ziji-v-minulosti-ohani-se-ustavou-kterou-nikdy-necetli.ed1a5c3e/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Takže u nás vládne „lid“? Skutečně? A nebo vládnou nevolení, jen jmenovaní soudci, neodvolatelní, nekritizovatelní, nezodpovědní ………………….. odborníci na všechno??

  Před léty mě dostalo vyjádření jednoho zákonodárce. Novinář se ho zeptal, jak se má chápat kterýsi zákon (jak obvykle normálním lidským rozumem nepochopitelný), který Parlament schválil. Zákonodárce pokrčil rameny – on neví, on tomu nerozumí. Teprve až vznikne nějaký spor, tak soud rozhodne, jak se ten zákon má vykládat!

  Já si vždy myslel, že zákon má být sepsán tak, že normální člověk si ho 2x, 3x, 5x přečte a pochopí co smí, co nesmí, co může, co nemůže ……. , ale to, v našich demokratických poměrech ne! K výkladu si musí vzít právníka, ale každý právník má jiný názor – a neodpovídá za něj – a tak až rozhodne soud, bude občan konečně vědět. Jenže každý soud rozhoduje jinak! Takže to mají být ty demokratické právní jistoty??

 9. toli

  @Hraničář
  No já se tedy očkovat nechám, pokud na mne nějaká vakcína zbyde. Jednak jsem rizikový a jednak kolem mne umírá docela hodně lidí s covidem a je úplně jedno jestli měli ještě navíc ještě nějaké další přidružené nemoci. Bez covidu totiž mohli ještě nějakých 10-20 let žít, prostě zbytek života jim sebral covid.

 10. toli

  @Hraničář
  Když odhlédnu od toho, že ty, jako nepochybně inteligentní člověk (jak se jeví dle tvých příspěvků) nejsi schopen překousnou to, že druzí mají odlišné názory takže pociťuješ nutnost je dehonestovat, pak já s většinou názorů pana Okamury souzním

  Bylo by mi to jedno kdyby Pitomiova rétorika nebyla tak nebezpečná. Nastuduj si jak se mohlo stát že většina Němců skočila v třicátých letech Hitlerovi na špek……Pitomio naštěstí není inteligentní a chybí mu Hitlerovo charisma, při Pitomiových proslovech ženy rozhodně nevlhnou….Dále mi není stále jasný obsah Pitomiova neustále používaného sousloví „slušní lidé“ Kdo to jsou slušní lidé ? Co si vzpomínám tak si tak říkala ta banda nácků co v Brně narušila divadelní představení a od soudu za to dostala mastné pokuty, prostě flastenci 😀
  To už je pro mne přijatelnější Pitomiův bratr i když kope za KDU ,ale nechybí mu empatie a obyčejná lidská pokora.

 11. Marek

  Víš, toli, připadá mi, že jseš klasický příklad – „nemám jej rád, takže i kdyby ten čert na koze jel, cokoliv na svý jízdě učiní, špatně učiní“. Nejseš jediný, do „toho čerta“ si mnozí jiní zase dosadí Bábiše, Zémana. Kálouska, či další „exponenty“. V tomto případě jsi „nesouhlasil“ z tohoto důvodu s Okámurou, asi ale taky navíc proto, že se zrovna netrefil do tvýho pohledu na vakcinaci proti bacilu všech bacilů.
  To je ok. Každý má svůj názor. V tom článku je ovšem kromě jiného, že „škodlivost vakcín ještě nikdo nedokázal věrohodně potvrdit“. Ani písmenko ovšem o tom, že tu potenciální škodlivost taky ještě nikdo věrohodně nevyvrátil. To není přihrávání Okamurovi, nýbrž objektivita. Je realitou, že vývoj každé vakcíny byl, je, a vždy bude v počáteční fázi do značný míry střelbou do tunelu. V tom smyslu, že se neví, koho a kam to v tom tunelu trefí. Proto musí následovat další fáze, která se zabývá právě tím upřesněním zacílení střelby. No, a o provedení tý druhý fáze bychom mohli „polemizovat“. Je neobyčejně zajímavé, že „protože ve jménu dobra (neboli až epicky pojímaného veřejného zdraví)“ je ta fáze de facto ignorována. Ještě před rokem, pokud by někdo přišel, a pravil, že přichází smrtelná pandemie, jehož nositel je pro virology tabula rasa, ale že všichni můžou být v klidečku, protože se rozhod, že za pár tejdnů, možná měsíců, proti němu vyvine účinnou vakcínu bez vedlejších účinků, a že jen stačí to trošinku (-70) chladit, tak se z toho smíchy poblinká samotnej Fauci. Ano, takto rychle my si dnes žijem. To není spekulace, nýbrž velmi tvrdý fakt. Dnes je to ale jak? Nakupují se miliony „tutovejch“ lektvarů. Kdo si dá dvojitýho panáka lektvaru, bude „zvýhodněn“, protože tím dá najevo svoji pokrokovost. A kdo ne, tomu se samozřejmě nic nestane, protože to celý bude naprosto dobrovolný, tam prostě nejede vlak.
  Jen se možná pak udělá zákon, že neočkovanci budou požívat podobných práv, jako ve středověku malomocní. Jako, možná se udělá, nikdo přece netvrdí, že určitě. Ale asi možná patrně nejspíš s pravděpodobností, blížící se limitně jistotě, jo, protože je přece ta pandemie. A tak to totiž je spravně, bo tak to ma byt! Samotné ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo přece manuál, že do kategorie „zemřel na bacil“ rozhodnopádně nesměj být řazeny oběti dopravních nehod. Objevily se totiž na to téma sice pravdivé, ale zle míněné řeči, a ministerstvo totiž velmi dbá na to, aby byla zveřejňována jen pravdivá čísla o tom, kolik lidí „onemocnělo“ či dokonce se stalo „obětmi“ bacilu, protože jináč, jak již poukázáno, by to někteří mohli začít zlovolně kritizovat.

  Jestli ono to totiž milej toli nebude „trošinku“ taky o tom, že ano, objevilo se další z řady infekčních virových onemocnění, se kterým se musí lidstvo a jeho zdravotnictví vyrovnat. Ovšem poněkud se u toho zahysteřilo, byl tomu poskytnut značný marketing a píárko. Dnes by to možná (kdo ví, že?) i leckdo z politiků trochu vzal zpátky. Leckdo taky ne, protože zjistil, že se tím dá skvěle šibovat s bigoši. Tak či onak, rozhodně už nemůžou říct – děcka, tož poďme to jako řešit normálně, bo jinak z teho zblbnem. Byli by totiž za totální joudy. Tak se to holt dotáhne do „zdařilého“ konce. Čehož důsledkem bude (a vlastně už i je) obohacení světa o další náboženství. Zase máme své „jediné pravé“, kteří „prozřeli“, a hordu pohanů, kteří odepírají nastolení království Covidova na zemi i na nebi. Ti, co prozřeli, musí, i když s těžkým srdcem, všechny ty nehodné pohany ztrestat mečem, neboť Covid tomu tak chce…

 12. toli

  @Marek
  Pitomia nemám rád z mnoha důvodů,on je opravdu takový malý český Hitler .A o tom jak by dopadla demokracie kdyby se přední bojovník za přímou demokracii dostal k moci tak o tom žádná. To je totiž vidět na tom jak vehementně maže kritické komentáře ze stránek na které má vliv, to je ta Pitomiova představa demokracie….
  V městě kde žiji má pár zanícených příznivců kteří jsou celému městu pro smích. Oni byli nedostatečně inteligentní ještě v dobách před Okamurou , vlastně lze říci že od narození. S Okamurou se to změnilo tak že si před svými domy instalovali prosklené nástěnky a další poutače s hard core nacionalistickými hesly a výzvami, jeden dokonce kandidoval ve volbách za SPD. Co jsem si potom ve statistikách všimnul tak mu dali hlas asi jen členové jeho vlastní rodiny. On ani nemá dostatečnou kapacitu na to aby si uvědomil, že je celému městu pro smích

 13. Hraničář

  toli
  03.12. 2020
  Bylo by mi to jedno kdyby rétorika pana Okamury nebyla tak nebezpečná. Nastuduj si jak se mohlo stát že většina Němců skočila v třicátých letech Hitlerovi na špek……Pan Okamura naštěstí není inteligentní a chybí mu Hitlerovo charisma, při jeho proslovech ženy rozhodně nevlhnou….

  Čím je rétorika pana Okamury nebezpečná? Tím, že pojmenovává problémy pravými jmény, poukazuje na nebezpečí a navrhuje opatření? Není v Evropě sám. Ale vlastně ano – oni to jsou ti xenofofové, zaprodanci, nácci …. že? Četl jsi třebas, že Británie přijala zákon přísně regulující migraci? Taková demokratická země, a nechce imigranty? Jak jen si to může dovolit, že?
  Jsou veřejné dokumenty, v nichž EU projektuje masové přijímání imigrantů, hlavně Arabů a černochů, převážně muslimů, do Evropy. Čeští „vítači“ otevněně oslavují, že během 50 let české obyvatelstvo „zhnědne“. Na to jsou připravováni už i děti, viz modernizovanou pohádku o Sněhurce, kterou jsem sám v TV viděl, v podání M. Donutila. Sněhurčiny děti s krásně černým princem byly čokoládově hnědé a na sluníčku si bez obav mohly hrát celý den.
  Přečti si něco na webu kechlibar.net, o situaci v záp. zemích.
  A jestli proti tomu pan Okamura vystupuje, tak má moji plnou podporu, byť i s některými jeho výroky nesouhlasím.
  Jak se mohlo stát, že většina Němců skočila Hitlerovi na špek? Četls někdy něco o tom, jak to v Německu po I.WW, pod demokratickou vládou vypadalo? Když pak Hitler vystoupil s plánem že zavede pořádek, získal masovou podporu.

 14. Hraničář

  Marek
  03.12. 2020
  V tom článku je ovšem kromě jiného, že “škodlivost vakcín ještě nikdo nedokázal věrohodně potvrdit”. Ani písmenko ovšem o tom, že tu potenciální škodlivost taky ještě nikdo věrohodně nevyvrátil. ……………………………

  Hliník ve vakcínách má prý zesílit zánět, aby imunitní reakce těla byla vyšší. Jestli to je třeba já nevím. Ruský Sputnik V prý byl udělaný klasickou metodou – v laboratoři virus covidu usmrtili, rozkouskovali, aktivní části navěsili na jiný virus, který má ty části covidu vnést do buňky. Naopak RNA vakcíny (RNA=kyselina ribonukleová, součást genetického aparátu buňky) vnášejí antigeny covidu až do genů organismu. Pak by ta imunitní reakce měla být mnohem trvalejší. Jenomže nikdo neví, a nedokáže potvrdit, zda ty části vnesené až do genů budou časem odstraněny či zda nezůstanou trvale a nebudou předávané dalším generacím. Pokud by se tak stalo, tak by se člověk stal geneticky modifikovaným organismem. Z GMO rostlin či zvířat obavy nemám, nikdo ale nedokáže říci, zda by to na člověka v dalších generacích nemělo fatální dopad. ……………. Bill Gates je obviňován, že jím podporovaná vakcína proti tetanu způsobila v Africe rozsáhlé potraty a neplodnost. Dodatečně bylo zjištěno, že obsahuje i lidský hormon, který brání otěhotnění. Také prý je pravda, že B. Gates na nějaké konferenci prohlásil, že lidí je na Zemi příliš mnoho (to bych s ním souhlasil) a že tedy je nutno počet lidí snížit, nejlépe hromadně vyvolanou neplodností. …………………. B. Obama prý prohlásil, že aby dal Američanům dobrý příklad, tak že se nechá hned naočkovat. Což o to, on může, on už další děti mít nebude, nechá ale naočkovat i své dcery, které jsou v plodném věku?

 15. Hraničář

  Myslím, že toto je i zde důležité:

  4. 12. 2020 v 4:17, Radek PECH :

  Vážený pane premiére,

  dosud jsem tak trochu přisuzoval Vaše prohlášení ve sněmovně tlaku farmaceutické a globalistické mafii, proti které nějakým možným způsobem neobratně bojujete, ale to, co jste ze sebe vypustil při interpelacích paní poslankyně Karly Maříkové (SPD), to snad už nemyslíte ani trochu vážně?

  TÉMATA INTERPELACE:

  vyjádřila pochopení nad tím, že s ohledem na Váš zdravotní stav se nechcete očkovat
  p. ministr Brabec se musí také poradit s lékařem, protože má špatnou reakci na očkování
  další členové vlády odpověděli, že se nechají očkovat, ale dají přednost rizikovým skupinám
  ano, říká pravdu, že máme obavy z očkování z nově vyvinuté vakcíny – ANO, TECHNOLOGIE NIKDY NEBYLA DLOUHODOBĚ POUŽITA – NIKDO NEZNÁ JEJÍ DLOUHODOBÉ ÚČINKY A VY POLITICI SE ROZHODNETE, ŽE NÁS TÍM VŠECHNY NUTNĚ BUDETE OČKOVAT?! – JSTE NORMÁLNÍ?! – VIDĚL JSTE TU VČEREJŠÍ VÝPOVĚĎ TOHO EXPERTA?! od 3 minuty 20 vteřiny https://brandnewtube.com/watch/former-russian-bio-warfare-expert-warns-that-covid-19-vaccine-is-a-deadly-bio-weapon_8tH2NuonUEFg9Aa.html

  VAŠE REAKCE:

  zhodnotil jste své důvody – OK chápeme a budeme rádi, když zákon o očkování nebude nikdy diskriminovat KOHOKOLIV za to, že nebude OČKOVANÝ – můžete mi prosím vysvětlit, jak se chystáte po světě bez očkování na COVID-19 cestovat? To, že se nenecháte kvůli zdravotnímu stavu očkovat – ano každý by měl posoudit sám individuálně, zda mu v tom brání přesvědčení, zdravotní stav atd.
  jestli to nechápete, tak CELÝ SVĚT a každá jednotlivá země i ČR NYNÍ čelí podmínce Billa Gatese a globalistů, zda se jejich národy rozdělí na očkované a neočkované. Na Slovensku si vyzkoušeli apartheid na testované a netestované – s tím postupem tam souhlasíte? Co se to s Vámi stalo? To se tak bojíte přiznat, že jste naletěli na koronavirový podvod, ze strachu jste přijali opatření, pak jste vzali trochu příležitost za pačesy, stylem vždyť to takhle dělají všude ve světě a teď nevíte jak z toho ven a necháte raději celý národ zmrzačit?
  My nechceme aby stát = My lidé abychom ručili za vakcíny a jejich následky, My nechceme, abychom z našich peněz, to nejsou Vaše peníze p. premiére, to jsou naše peníze, které jsme Vám dali pro správu naší země a blaho nás občanů – TO TO JEŠTĚ STÁLE NECHÁPETE? – hradili kompenzace a škody způsobené diletantskými politickými rozhodnutími.
  NECHCEME OMEZOVAT EKONOMIKU – LIKVIDUJETE VŠECHNY PODNIKATELE – JEJICH ZAMĚSTNANCE – CHÁPETE, ŽE LIKVIDUJETE CELÝ NÁROD ?!
  ANO – CHÁPETE TO VELMI DOBŘE – tohle očkování bude o tom, jestli půjdete se svými rodinami příkladem pane premiére, rozhodně Vaše paní nemá problém se slezinou, Vaše děti snad také ne, a rozhodně se postaráme o to, abyste šel přikladem alespoň takto s celou svou vládou a jejími rodinnými příslušníky. Nemáte v popisu práce shánět vakcíny, ani proti chřipce ani rpoti Covidu – pane premiére TOTO NENÍ VÁŠ ÚKOL!!! Za to si Vás tam NEPLATÍME. Překračujete svou agilitou své kompetence rozhodujete o věcech, kterým nerozumíte.
  Jste naivní pokud si myslíte, že by se nemohlo stát, že by na ČR kdokoli zaútočil právě nevinně pod rouškou boje o záchranu zdraví. A jste vinen v plném rozsahu, pokud to děláte zcela vědomě. Stále věřím, že tomu tak není!
  http://stoppfizer.org/ – POZORNĚ PROSTUDUJTE PROBOHA

  DEZINFORMACE

  očkování je nástrojem DEPOPULACE a zavedení NWO – víte vůbec jak se vyjadřuje Klaus Schwab? O propojení lidských bytostí s technologiemi v rámci 4. průmyslové revoluce? To jste opravdu tak naivní, že to nevidíte a myslíte, si že to jsou dezinformace? Přijde Vám toto jako normální? https://www.younggloballeaders.org/ To si jako zakladatelé WEF budou dělat výběrová řízení na to, kdo bude budoucími leadry jedmotlivých zemí?! ZBLÁZNILI JSTE SE?! VÍTE TO VŮBEC?!
  https://www.youtube.com/watch?v=JcpYUiZZHC0&feature=share takhle to vypadá v realitě a Vy pane premiére se chováte jak ten poslanec v UK, vybral jste si to sám, já se takhle nechovám… VY, ANO.
  https://youtu.be/GXmVUY7sP9w máte vůbec tušení co se děje v USA? Mimořádný projev prezidenta Trumpa! Jak většina lidí už dávno ví, co znamená a proč FAKE MEDIA?
  dva měsíce tajně nahrávali porady CNN zpravodajství v USA a teď jim to dávají pěkně sežrat. Je Vám jasné, co se stane až to dorazí sem do Čech – lidé Vás všechny do jednoho vynesou ven v zubech!
  představení ředitel CNN se dozví, že jejich porady byly monitorovány https://rumble.com/vbit57-james-okeefe-livestreams-cnns-exec-call-confronts-jeff-zucker-with-a-big-su.html
  první díl z porad CNN https://thenationalpulse.com/breaking/breaking-cnns-zucker-encouraged-invoking-9-11-terror-to-urge-trump-to-allow-a-biden-transition/
  myslíte si, že tohle je také dezinformace? Ex šéf z Pfizeru? Proč to dělá proč to říká? Jen kvůli tomu, aby se zviditelnil? https://2020news.de/en/dr-wodarg-and-dr-yeadon-request-a-stop-of-all-corona-vaccination-studies-and-call-for-co-signing-the-petition/
  https://www.gov.uk/government/news/mhra-awarded-over-980000-for-collaboration-with-the-bill-and-melinda-gates-foundation-and-the-world-health-organisation tohle financování Vám také přijde jako normální?

  Nevím jak Vám, ale mě přijde že tohle nejsou ruské dezinformace, nebo FAKE konspirační zprávy. Děláte ze sebe šaška, pokud o ničem z toho nevíte, pořiďte si nové poradce. Vykašlete se na média… Pokud to děláte vědomě – USMAŽTE SE V PEKLE!

  Radek PECH
  mobil: 777003337
  http://kulovy-blesk.cz

  Radek’s ProtonMail for highly secured communication.

 16. Hraničář

  Marek
  03.12. 2020
  Objevily se totiž na to téma sice pravdivé, ale zle míněné řeči, a ministerstvo totiž velmi dbá na to, aby byla zveřejňována jen pravdivá čísla o tom, kolik lidí “onemocnělo” či dokonce se stalo “obětmi” bacilu, protože jináč, jak již poukázáno, by to někteří mohli začít zlovolně kritizovat. …………………….

  Dnes je ve zprávách, že USA jsou „drceny“ novým náporem coronaviru. Už denně „s covidem“ umírá 2800 lidí. Ale normální denní úmrtnost v USA je okolo 9000 lidí. Jsou ti „s covidem“ navíc, nebo jsou součástí té statistiky? To ve zprávách není, přesně tak, jako u nás!

 17. toli

  @Hraničář
  Čím je rétorika pana Okamury nebezpečná? Tím, že pojmenovává problémy pravými jmény, poukazuje na nebezpečí a navrhuje opatření?

  Nebezpečná je tím že sice pojmenovává správně problémy ale nenabízí řešení anebo nabízí kontraproduktivní řešení. Co si myslíš že se stane když omezí dávky těm jeho zmiňovaným nepřizpůsobivým ? Jen ten problém přehraje na obce a na tebe. Nepřizpůsobiví si vždy poradí třeba tím že tě přepadnou a oberou na ulici, nebo vyberou obchod. Zdejší majitelé obchodů a Billa by mohli vyprávět…..A policie ? Ta se bojí protože i oni mají své rodiny ,děti. A takto je to se všemi Pitomiovými „řešeními „. Buď si jistý že v případě vlády Pitomia by jsi musel mít jednotný názor a zapomenout na pluralitu,demokracii. Ostatně to už ukazuje nyní na netu,tím že nelze kritizovat na jeho stránkách a na stránkách SPD….
  Naštěstí většina voličů není hloupá a mají přirozenou ostražitost k jednoduchým řešením,proto preference SPD jsou takové jaké jsou. Co jsem se bavil s přáteli tak je dobře že existuje Klausova Trikolora protože má stejný typ voliče jako má SPD tudíž se tyto dvě strany oslabují navzájem….

 18. toli

  @Hraničář
  Opravdu si myslíš že Hitler svým voličům před volbami oznámil že nepřipustí jiné názory než ty jeho ? A jiné názory bude trestat? Opravdu si myslíš že Hitler svým voličům ještě před volbami oznámil že jejich handicapované příbuzné bude vraždit aby nezatěžovali státní rozpočet ? To by byl Hitler pěkný blázen kdyby to svým voličům sdělil ještě před volbami…. Proč si myslíš že Pitomio chce z EU, když jeho obchody jsou přecpané potravinami s muslimskými certifikáty halal ? EU by jednoduše kontrolovala jeho vládnutí a to se Pitomiovi nehodí .

 19. Marek

  Jistě, Hraničáři. Všichni jsme tím drceni. Už aby nastoupil chytrej Joe, protože pravil, že na to chystá sestavit team odborníků.

  Toli, já přece vím, že ty toho Okámuru nerad. Věnoval jsi tomu opět komplet svůj komentář. Ale celý to přece tak nějak začalo tím, že jej máš nerad taky kvůli tý slavný vakcinaci. Když teda má ty výhrady, tak se just půjdem nechat napíchat, ať má ten mizera vztek?

 20. Hraničář

  Tak! A tady to máte černé na bílém!

  COVID – PŮVOD?
  Tyto „Komentáře“ tvrdí, že všemohoucí Bůh je v samém středu bouře, která se po celém světě zdvihla na základě protipravdy, že vir covid-19 představuje velkou hrozbu pro lidstvo. Statistiky od té doby ukazují, že jde sotva o větší hrozbu, než je hrozba jakéhokoliv průměrného viru chřipky. Hrozí však, že značně změní způsob života celého světa, protože k tomu byl židozednářskými nepřáteli Boha nepochybně vytvořen. Nejsou to ani všichni židé, ani všichni zednáři, ale ti židé a zednáři, kteří společně komplotují, aby ustavili celosvětovou tyranii a rozhněvali všemohoucího Boha tím, že odsoudí do věčného pekla všechny lidské duše, které On tvoří.
  http://rexcz.blogspot.com/2020/12/komentar-eleison-dcic-covid-puvod-2020.html

 21. Hraničář

  toli
  04.12. 2020
  Nebezpečná je tím že sice pojmenovává správně problémy ale nenabízí řešení anebo nabízí kontraproduktivní řešení. Co si myslíš že se stane když omezí dávky těm jeho zmiňovaným nepřizpůsobivým ? Jen ten problém přehraje na obce a na tebe. Nepřizpůsobiví si vždy poradí třeba tím že tě přepadnou a oberou na ulici, nebo vyberou obchod. Zdejší majitelé obchodů a Billa by mohli vyprávět…..A policie ? Ta se bojí protože i oni mají své rodiny ,děti. ………………

  Hmmm …. Kolik máš let? Na rozdíl od tebe pamatuju zer socialismu, že i „nepřizpůsobiví“ museli prcovat. Tedy, ano, z velké části se tvářili, že pracují.
  Za I. republiky, někdy v r. 1927, byl přijat zákon o potírání cikánského neřádstva. Ten za socialismu už neplatil, ale představ si že „přizpůsobiví“, jak jim říkal Špidla, nikoho nepřepadali, natož policajty, tedy „příslušníky“.
  Jó, tehdy policisté byli představitelé státní moci, a ne bezmoci, jak je tomu nyní. Za socialismu, za I. republiky, a představ si, že i za R.U. monarchie. Jak je to možné? Že by to bylo tím, co řekl Jan Ruml, jako min. vnitra? Na otázku, co říká vzrůstající zločinosti odpověděl, že zločin na ulici znamená, že je u nás svoboda a demokracie.
  A pamatuješ nebohého Standu Grosse, také tehdy min. vnitra, a na pořad Kotel? Dodnes jej mám před očima, jak tam, po otázce, co jako ministr chce dělat se zločiností, stojí s bezmocně rozhozenýma rukama a do smějícího se davu nešťastně vykřikuje: „Já, co já můžu dělat? Já jsem jen ministr vnitra!“
  Není to právě ten důvod zločinnosti? Že máme svobodu a demkracii a že nikdo za nic nezodpovídá? Podívej, teď je vyšetřován soucde Vrchního soudu. A kdožví, kolik takových soudců máme.

  ………………….. Naštěstí většina voličů není hloupá a mají přirozenou ostražitost k jednoduchým řešením,proto preference SPD jsou takové jaké jsou. …………………………
  Holt musíme počkat, až i u nás bude taková „svoboda a demokracie“ jako jsou v západních státech.
  Něco si můžeš přečíst třebas tady: https://kechlibar.net/2020/11/25/to-je-kapitulace-a-ne-integracni-politika/

 22. Hraničář

  toli
  04.12. 2020
  Naštěstí většina voličů není hloupá a mají přirozenou ostražitost k jednoduchým řešením,proto preference SPD jsou takové jaké jsou. ………………………….

  A víš, že já se těm mladým voličům vůbec nedivím? Když jsou vychováváni a vzděláváni dle svobodných a demokratických metod?

  Kapitán Říp – proslov k dětem (2020) – YouTube
  https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=video&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiA7PLBg8ftAhXtkYsKHeAHC3AQtwIwAXoECAIQAg&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Deu9NRy80YGg&usg=AOvVaw0PKvbvXcRCAVPrC0zJjL2Q

  https://www.mall.tv/kapitan-rip/s1-e6-jak-se-seznamoval-s-zenou-svych-snu

  Výkvět naší mladé inteligence… a tito lidé mají volební právo !!!
  https://www.youtube.com/watch?v=n3nOfwuThHo

 23. toli

  @Hraničář
  Hmmm …. Kolik máš let? Na rozdíl od tebe pamatuju zer socialismu, že i “nepřizpůsobiví” museli prcovat. Tedy, ano, z velké části se tvářili, že pracují.

  No nevím jestli za socíku museli nepřizpůsobiví prcat,ale pamatuji že příživa byl trestný čin.
  Dnes se můžeš živit jakkoliv,pokud je to legální. Třeba můžeš být rentiér.
  A taky za socíku měl stát povinnost zajistit ti nějaké zaměstnání které bylo rovněž povinné.
  Asi máš vlhké sny ze socialismu ,naštěstí již socialismus nikdo budovat nebude,bylo by to příliš nákladné a v podstatě zbytečné a škodlivé. Každý si musí najít legální obživu sám,stát tuto povinnost již nemá. A ekonomika již není plánovaná ale je tržní takže dokáže podstatně rychleji reagovat na požadavky trhu. Jinak nechápu co mají s tvým komentářem společného ty Okamurovi pitomosti ? Jakože nepřizpůsobivé zavírat ? A kam ? Když věznice jsou stále plné a pro většinu vězňů není práce ani tam ,takže výchovný efekt věznic je nulový.
  A taky by jsi se měl asi smířit s tím že přirozeně dochází ke generační výměně,a ta mladší generace bude vládnout tak jak bude chtít, víme že je velmi proevropská a vyznává stejné hodnoty jako vyznává Brusel. Nemusí se ti to líbit,ale to je asi tak vše co s tím můžeš dělat…
  Ono taky v dnešní době a v Evropě obzvláště neexistuje stát který by nebyl součástí nějakého společenství ,nebo znáš takový stát v Evropě ? JÁ neznám žádný takový stát protože Norsko a Švýcarsko jsou provázané s EU mnoha smlouvami a ještě si platí nemalé částky za přístup na půl miliardový trh. Mimochodem jednotný půl miliardový trh 27 národů je světový unikát. A takové ty chudinky jako je třeba Albánie,Moldávie,Černá Hora,Makedonie a další dělaji všechno proto aby se staly součástí EU. A Srbsko by se pak rádo stalo součástí Ruska, svůj k svému.
  A Polsko a Madˇarsko mohou jít klidně do hajzlu ,Evropa se bez nich obejde. Rozpad EU je jen vlhký sen nácků. Státy které se přifařily v roce 2004 mohou jít do hajzlu a EU stejně zůstane, tak jako byla i před rokem 2004

 24. Hraničář

  toli
  14.12. 2020
  …………… pamatuji že příživnictví byl trestný čin.
  Dnes se můžeš živit jakkoliv,pokud je to legální. Třeba můžeš být rentiér. ………………………..

  I za socialismu byli rentiéři. Mezi ně patří i důchodci.
  Jen tak mimochodem. V socialismu, po 25 letech práce, činil důchod 50% mzdy. Ale protože většina lidí pracovala déle, byl obvyklý důchod cca 60%. Nyní ministryně navrhuje novou důchodovou reformu, v níž by po 35 letech práce činil důchod 28% mzdy, min. 10 000,-Kč.

  A taky za socíku měl stát povinnost zajistit ti nějaké zaměstnání které bylo rovněž povinné. …………………

  Ano, logicky. Protože stát si ukládal povinnost se o každého občana postarat, měl také plné právo po každém požadovat , aby na ten společný koláč, podle svých sil, přispíval. Tobě se to zdá špatné? Souhlasíš spíše s „demokratickým principem: „V demokracii nikdo nesmí být do práce nucen, ale na sociální dávky má každý nárok!“?

  Každý si musí najít legální obživu sám,stát tuto povinnost již nemá…………………

  Aňo?? V naší vesnici je takový chlapík. On je vlastně chudák. Jeho rodiče byli „čudáci“, on vyrůstal ve stodole mezi zvířaty, sotva prolezl základní školu, ničím se nevyučil, a protože dospíval už v době „svobody a demokracie“, kdy, jak píšeš, se každý musí postarat sám o sebe, tak žil a žije s rodiči ve staré rozdrbané chalupě, mají pár zvířat, rodiče už mají jakýsi důchod, ano všichni vypadají tak, jak se tobě asi líbí – tak nějak jako „správný bezďák“. Starosta se mu snaží pomoci, vyjednal na úřadu práce, že ho obec zaměstná. Což o to, jednoduché práce zvládne – ale jen pod dozorem – jinak se plácne pod keř a spí. Moje kamarádka s ním, u obce, pracovala. Dokud mohla, tak ho komandovala, tak pracoval. Úřad práce projevil snahu vyřídit mu „papíry na hlavu“ a vybavit mu sociální důchod. A tak kamarádka pořádně „pění“. Právě šla do důchodu a, oprávněně, se rozčiluje: „Tak já celej život makám, a mám malej důchod, a tenhle lempl, kterej celej život nedělal, možná bude mít, už ve středním věku, důchod větší než já!?
  Také se ti něco takového líbí?

  Jakože nepřizpůsobivé zavírat ? A kam ? Když věznice jsou stále plné a pro většinu vězňů není práce ani tam ,takže výchovný efekt věznic je nulový. ……………………….

  Proč zavírat? Můžeš nějak logicky vysvětlit, proč by lidé, kteří nehodlají pracovat, měli dostávat nějaké sociální dávky?
  Na YT se dají najít videa ze svateb, křtin a pohřbů Romů. Pravda, olašských. Ale přesto! Všichni vyžraní, ověšení zlatem, nemluvňata i novomanžele zasypávají stoeurovkama. Pro zesnulého nechali vybudovat hrobku (tuším v MB) jako 3 pokojový byt. Nikdy jsem se nikde nedočetl, co vlastně dělají? Znáš nějaký vysoce prosperující rómský podnik??

  A taky by jsi se měl asi smířit s tím že přirozeně dochází ke generační výměně,a ta mladší generace bude vládnout tak jak bude chtít, víme že je velmi proevropská a vyznává stejné hodnoty jako vyznává Brusel. Nemusí se ti to líbit,ale to je asi tak vše co s tím můžeš dělat… …………………

  S tím já plně souzním. Já jsem už starý, já to ještě, doufám, dobře doklepu. A těm mladým a ještě mladším říkávám: “ Nechcete volit, nezajímáte se o politiku? Vy v té, nedaleké, budoucnosti budete žít. Já už ne! A co si uděláte, to také budete mít!“

  Mimochodem jednotný půl miliardový trh 27 národů je světový unikát. ………………………..

  To ano. Ale všímáš si také, že ten „unikát“ stále více a více zaostává za světovým vývojem? Nebo to nejseš schopen postřehnout?

  A takové ty chudinky jako je třeba Albánie,Moldávie,Černá Hora,Makedonie a další dělaji všechno proto aby se staly součástí EU. ……………………
  Jistě, chápu je. Těší se, že EU do nich také začne „valit“ eura

  A Polsko a Madˇarsko mohou jít klidně do hajzlu, Evropa se bez nich obejde. Rozpad EU je jen vlhký sen nácků. Státy které se přifařily v roce 2004 mohou jít do hajzlu a EU stejně zůstane, tak jako byla i před rokem 2004 …………….

  Hele, i já bych si přál, aby jsi měl pravdu. Sice moje dcera, zeť a vnoučata žijí na Novém Zélandě, a já jsem tomu velice rád. Ale zde žije můj syn, příbuzní, známí, kamarádi, sousedé, jejich děti, a tak bych si velice přál, aby EU vydržela a aby se zlepšovala. Jenže prozatím vše nasvědčuje tomu, že vize z r. 2009 by spíše mohla být pravdivá:
  https://www.youtube.com/watch?v=liyHFFmkj0s&t=70s

 25. Marek

  Toli, pročpak přecházíš do takovýho útočnýho tónu? Každá doba má svý, dnes žijeme v tý eurounijní. Mladá generace tíhne k jejím hodnotám? Pak by možná stálo za to, kdybys je sem pro zopakování shrk. Včetně způsobu, kterým se to děje. Mně se zdá, že každá generace se jednoduše chce mít dobře. Ta mladá toho moc neví (i když je bytostně přesvědčena o naprostým opaku, což si třeba o sobě moc dobře pamatuju), zejména o plíživým socialismu. Ale dá se jim ledacos nasáčkovat do hlav. Jedna věc je (i když díky křivení trhu dotacemi, gríndýlu, apod. už taky moc ne) ekonomika, a druhá zase „prosazování společenských změn“.
  Jednou z těch hodnot je betelnej islám. Jeden bezva maník vedle druhého. S vyjímkou teda hrstky „islamistů“, ale ti jsou sotva na prstech jedný ruky. Zní už to vyšeptale, ale od „zastarýho xenofoba“ se maximálně dozvíš něco málo lichotivého na téma tvý sexuality. Betelnej maník ale z toho bude frustrován, tak tě píchne nožem do krku. To není výhrůžka. Naopak. Vadí mi to. Jakžtakž nám to tu spěje k ateismu, možná spíš náboženskému naprostému flegmatismu.. Nechce se mi proto „přátelsky tolerovat“ náboženské maníky s nožem. S tím grýnem to taky vypadá divně. Prostě divně. Věděl bych (když jsem ten náramnej chemik) o pár věcech, co by se v ekologii měly řešit, dokonce i ty oxidy a metany, ale přijde mi, že se do toho jde tak jaksi svazácky. Samozřejmě se drobnejma finančníma odměnama. Nejsem sice uznávanej vědec (tzn. ten, co na tu vědu bere politické „ohledy“), ale fakt nějaký návrhy mám. Třeba plastové odpady, a tak.
  No, co bych ti z těch eurohodnot ještě napověděl… Napadá mě ještě pár, ale byl bych dlouhej. Tydle dvě věci navíc docela stačí. Ale ještě teda třeba ten obrovský volný trh, zejména poctivá a čistá konkurence. Ale v Maďarsku a Polsku bych to zakázal EU směrnicí! Dokud nebudou dobrovolně a nadšeně sekat latinu, musí se tam demokraticky zasáhnout! Na to máme lidi i prostředky! Nebudou nám ujídat z našeho společného evropského talíře! 🙂

 26. Hraničář

  toli
  14.12. 2020
  Mimochodem jednotný půl miliardový trh 27 národů je světový unikát. ……………………..

  To máš pravdu!

  „Teorie je věc hezká, zejména nachází-li se na papíře. Kde ovšem není soudce, tam také není pořádku. Vlastně je to až s podivem, že ekonomové uvěřili tak naivní myšlence, jako že nikdo si nezkusí hrát na černého pasažéra. Psychologie a teorie her celkem jasně ukazují, že čím víc účastníků do nějakého projektu namočíme, tím víc roste pravděpodobnost, že dřív či později se někomu vyplatí začít žít na úkor druhých.

  Dokud se věřilo, že všechny země se v eurozóně budou chovat slušně a spořádaně, věřilo se také, že všechny vlády budou coby dlužníci stejně důvěryhodné, tedy budou si také půjčovat na svůj chod za stejný úrok. Chyba lávky. Hříšníci jako Řecko, Portugalsko, Španělsko či Itálie velice rychle ukázali, že v eurozóně si jsou sice všichni papírově rovní, ale v realitě jsou si některé země rovnější a podobnější. A jiní jsou – rozpočtoví flinkové.“
  https://pravyprostor.cz/obrani-schopnych-ve-jmenu-lempla/

 27. Hraničář

  toli
  14.12. 2020
  Jinak nechápu co mají s tvým komentářem společného ty Okamurovi pitomosti ? ……………………..

  Tak třebas tohle. Naprostá nezodpovědnost vysokých státních úředníků, no a samozřejmě i politiků.
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/elischer-karantena-zavody/r~470e62f83eba11eb8972ac1f6b220ee8/

  Neschopnost, nezájem(?), spolupráce(?) úřadů (úředníků, politiků) s darebáky, i zločinci, z jiných států!

  „Arménský podnikatel Gagik Tonyan je jedním z pěti obviněných v korupční kauze soudce Zdeňka Sováka. Podnikatel se opakovaně dostal do střetu se zákonem ještě předtím, než ho policie zadržela v aktuálním případu. V minulosti strávil několik měsíců ve vazbě. Dostal také osmnáctiměsíční podmínku za výtržnictví kvůli násilí při vymáhání dluhu.“
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/sovak-odvolani-tonyan/r~a101520a393511eb95caac1f6b220ee8/

 28. Hraničář

  toli
  14.12. 2020
  A Polsko a Madˇarsko mohou jít klidně do hajzlu ,Evropa se bez nich obejde. ………………………

  Jestliže si jednotlivé státy nesmí na svém území zajišťovat bezpečnost, pak mají plné právo uvažovat, zda členství je pro ně – v celku – skutečně výhodné:

  http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=https%3A%2F%2Fzpravy.aktualne.cz%2Fzahranici%2Fmadarsko-zonami-pro-zadrzovani-bezencu-porusilo-unijni-pravo%2Fr%7Ef0dda7c6404a11ebb408ac1f6b220ee8%2F

 29. toli

  @LD,SH
  Čtu tvé konflikty s Nepřihlášeným na Granosalis. Máš pocit že diskuze s duševně nemocným člověkem je nějak přínosná, prospěšná ? Všimni si jak tě obviňuje že zneužíváš své děti, jak o heterosexuálech tvrdí že si dělají děti jen proto aby je mohli zneužívat….Ani nebudu zmiňovat to co předváděl tady, to samé. On má v sobě velké vnitřní trauma že nemůže žít obvyklým (tedy heterosexuálním) způsobem života a jeho agresivita je vlastně obrannou reakcí a zároveň reakcí závisti. Pochopitelně to bude vehementně popírat, on je přeci zcela v pohodě, leč opak je pravdou.

 30. toli

  @Hraničář
  V demokracii nikdo nesmí být do práce nucen, ale na sociální dávky má každý nárok!”?

  Bohužel na nějaké dávky mají nárok všichni.Chápu to tak (a ty by jsi to měl chápat také tak) že je to nutná daň pro nějaký sociální smír. Aby nepracující nepřizpůsovi nepřepadávali ve zvýšené míře a neokrádali ty „slušné občany“ .Zoufalý člověk dělá zoufalé věci takže řečeno natvrdo cikání dostávají dávky aby ty jsi měl od nich pokoj. A schová se to třeba za dětské přídavky, vyšší plodnost cikánských žen je pověstná.

 31. toli

  @Marek
  To není útočný tón, to je obhajoba názoru který jediný považuji za správný. Už naši předci věděli že v jednotě je síla. A Britové to brzy budou vědět také. Víš že v podstatě veškeré léky musí Britové dovážet z Evropy ? Například nemají vlastní inzulín, tedy život zachraňující lék. Ostatně Česko nemá také vlastní inzulín. Žádný stát nemůže vyrábět všechno v dostatečném množství pro vlastní spotřebu a potřebu. Proto existuje jednotný trh 27 národů kde to co chybí se doveze odjinud a bez poplatků a cel. Ono je hezké uznávat svobodu a mít při tom holou prdel. Osobně se raději přizpůsobím celku ale budu při tom oblečený…….
  Když jsme vstupovali do EU tak jsme se zavázali k dodržování společných evropských hodnot. A proč s tím nemají problém staré členské státy ? A proč to nedokáží pochopit takové státy jako je Polsko,Maďarsko a v menší míře ostatní východoevropané ?
  Co se týká migrantů tak tady stejně žádný nevydrží,co by tady dělal? Oni míří do bohatých států.
  Mimochodem Británie není zakladajícím členem EU a nikdy nebyla plnohodnotnou součástí EU. Mentalitou mají blíže k Američanům a EU jim byla dobrá za Tchaterové když byla ropná a uhelná krize tak EU postavila Británii na nohy. A Britům hodně vadilo když museli přijmout Poláky,Čechy,Rumuny a další členy podřadných zemí EU na svůj pracovní trh. To je hlavní důvod Brexitu. Přitom Brit podřadnou leč důležitou práci dělat nebude. Teď už je na nich jak si s tím poradí…

 32. toli

  @Hraničář
  A u toho starosty co zajišťuje práci pro mentoše musíš rozlišovat zákonnou povinnost a osobní invenci.
  On se stará protože chce, nikoliv proto že musí.

 33. toli

  @Marek
  Nedávno jsme tady měli diskuzi na téma stáří pohádek,a i bible je taková mravokárná pohádka u které má pocit že jí tehdejší lidé nebrali zase tak moc vážně dokud jí církev neprohlásila za boží slovo . Od té chvíle se sama bible stala předmětem uctívání a její ignorace i hanění se trestalo drakonickými tresty.
  K tomu stáří pohádek…
  https://nedd.tiscali.cz/vedci-vypatrali-nejstarsi-tema-pohadek-nejspis-byste-ho-neuhadli-502083?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=yFb7C0GoS37-202012241429&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

 34. toli

  Nemyslím že se EU přizpůsobí pánbíčkářskému Polsku nebo maďarským konzervativním kokotinám. To co se tady diplomaticky prezentuje jako kompromis mezi Merkelovou a Kaczynským je ve skutečnosti nůž na krku Kaczynského. Buď nebudete vetovat unijní rozpočet anebo půjdete. Nepochybuji že to samé by čekalo i Čechy i když to asi nehrozí protože firmy našich politiků ve vládě jsou závislé na dotacích . Babišovy kecy o tom jak Česko neskloní hlavu jsou jen žvásty určené pro voliče. Největším trnem v oku je pokračující deinstalace nezávislosti soudů v Polsku a v Maďarsku a to tak že to začalo vadit i samotným Polákům.( demonstrace proti zpřísnění potratového zákona polským ustavním soudem které neplatí dokud nebude zákon zveřejněn ve sbírce zákonů a tomu Kaczynský v obavách před hněvem veřejnosti zabránil)
  EU opravdu východoevropany nepotřebuje, obráceně to však neplatí.

 35. Sam

  https://www.ado.cz/2020/12/21/dekuji-za-vase-modlitby-vzkazuje-arcibiskup-graubner-vericim-po-navratu-z-nemocnice/

  OK, jsem rád, že se biskup uzdravil. Kupodivu poděkoval akorát lidem, kteří se za něho modlili. Na lékaře v nemocnici si nevzpomněl… Asi náhoda, omyl, nebo jsem něco přehlédnul…

  CITUJI: ——————————Olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner, který byl před téměř třemi týdny hospitalizován kvůli nemoci covid-19, byl dnes dopoledne propuštěn do domácího léčení. Při této příležitosti děkuje všem, kdo se za jeho uzdravení modlili – ať už na Velehradě, v olomoucké katedrále, v kněžském semináři nebo olomoucké církevní školce Ovečka a dokonce i v USA, a také každému, kdo se k modlitbě připojoval z domova. Zároveň všechny prosí, aby v modlitbách za úplné ukončení pandemie pokračovali.

  Drazí bratři a sestry,

  dnes jsem byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení a cítím se daleko lépe, i když k plnému návratu do služby to bude ještě chtít trochu trpělivosti. Velmi rád při této příležitosti děkuji všem, kteří se za mé zdraví modlili. Situace byla vážná a já jsem Pánu za vše poděkoval a byl připraven odejít do jeho milosrdenství, ale zároveň jsem slíbil v práci pokračovat, pokud on bude chtít.

  Dnes mám radost nejen z postupného návratu zdraví, ale i ze spontánního projevu živého společenství víry, které jste ukázali modlitbou, jejíž plody nejsou daleko od zázraku. Bohatí touto zkušeností můžeme pokračovat v modlitbě za úplné zastavení pandemie a za návrat lidských srdcí k Bohu.

  S velkou vděčností každému z vás ze srdce žehná

  arcibiskup Jan——————————

 36. Hraničář

  toli
  24.12. 2020
  Bohužel na nějaké dávky mají nárok všichni.Chápu to tak (a ty by jsi to měl chápat také tak) že je to nutná daň pro nějaký sociální smír. Aby nepracující nepřizpůsobiví nepřepadávali ve zvýšené míře a neokrádali ty “slušné občany” .Zoufalý člověk dělá zoufalé věci takže řečeno natvrdo cikáni dostávají dávky aby ty jsi měl od nich pokoj. ……………..

  Domníval jsem se, že pamatuješ socialismus. Tehdy byli sociální dávky závislé na zaměstnání, které komunisté zajistili všem. Stačilo jenom jedno „áčko“, tedy absence směny, a škrtly se dětské přídavky na celý měsíc. A představ si, že na rozdíl od současnosti nebyli žádní zoufalí lidé, kteří by z hladu, po ztrátě zaměstnání, přepadávali a okrádali“slušné“ občany. Ona tehdejší policie a justice by s takovými udělala rychlý proces!

 37. Hraničář

  Sam
  25.12. 2020
  OK, jsem rád, že se biskup uzdravil. Kupodivu poděkoval akorát lidem, kteří se za něho modlili. Na lékaře v nemocnici si nevzpomněl… Asi náhoda, omyl, nebo jsem něco přehlédnul… ……………….OK, jsem rád, že se biskup uzdravil. Kupodivu poděkoval akorát lidem, kteří se za něho modlili. Na lékařOK, jsem rád, že se biskup uzdravil. Kupodivu poděkoval akorát lidem, kteří se za něho modlili. Na lékaře v nemocnici si nevzpomněl… Asi náhoda, omyl, nebo jsem něco přehlédnul… ………………………………..e v nemocnici si nevzpomněl… Asi náhoda, omyl, nebo jsem něco přehlédnul… ………………………………..

  Nepřehlédnul! Cožpak tys nestudoval na BiGi? . Tak jistě dobře víš, že věřící vědí, natož sám arcibiskup, že lékaři jen léčí, ale že uzdravuje Bůh Pro jistotu ale, nikdo z nich, ani sám papež, opovážlivě nespoléhají na Boží pomoc, a nejprve to zkoušejí přes ty lékaře. A teprve až se uzdraví, tak přesně vědí, že Dobrotivý Pán Bůh požehnal lékařům aby se uzdravili.

 38. toli

  @Hraničář
  Domníval jsem se, že pamatuješ socialismus. Tehdy byli sociální dávky závislé na zaměstnání, které komunisté zajistili všem. Stačilo jenom jedno “áčko”, tedy absence směny, a škrtly se dětské přídavky na celý měsíc.

  Nedomnívám se že by za „Ačka“ rodičů měli trpět děti. A myslíš že za socialismu by jsi se běžně dověděl o akcích Veřejné bezpečnosti ? Chci říct že se přepadávalo a přepadení se řešila jen se o tom občané nedověděli….

  Už si ten idealizovaný socialismus vymaž z hlavy, to je minulost která se nikdy nevrátí.

 39. Sam

  @Hraničář
  Církevní gymnázium jsem sice studoval, ale co se spolužákům a profesorům honilo hlavou, jsem moc nezjistil. Duchovní život probíhá spíše v rodině, ve škole jsou všichni akorát nenápadní.
  Pokud si pamatuju dobře, tak Credo (Apoštolské vznání víry) jsme nikdy neprobírali, s katechismem jsme nikdy nepracovali, a celkově se mnoho témat nějak neprobralo.

 40. Marek

  Toli, takže obhajuješ správnej názor, kterej dokladuješ Švýcarskem, platícím nemalé miliardy. Prostě, jednoduše asi nechtěj slevu zadarmo. 🙂 A Británie říkáš, že taky brzy přileze? Že ať si Francie ty ryby vyloví třeba všechny? 🙂
  Skvělost toho mamutího trhu jsi už teda popsal. K tomu jen řečnicky – jak jsme vůbec mohli přežít to, co bylo před členstvím? Sice se někteří snažili naprosto neevropsky prodávat do Ruska, ale když jsme se naprosto svobodně rozhodli souhlasit se zákazem, zjistilo se pak pravdivě, že po tom zákazu ten export tam klesl na tak malý procenta, že tem trh stejně nestojí za řeč. Ale naštěstí je ta epizoda východních vývozů za námi, a užíváme si prodejů do Evropy. Přesněji, hlavně laciněji (a bez všech těch poplatků) do Německa, který to pak prodává do…, no, to už je nepodstatné.
  Ale co ty mý další otázky? Třeba ta mládež, chtěj se mít dobře? Nebo evropsky, ať to stojí co to stojí (tady bys mě asi měl vypeskovat, že evropsky je přece nejlíp)? Nebo co to píchnutí do krku? Nebo mě napadají další betelný věci, který klepou na dveře. Centrální daně? Centrální volby? Centrální soudy? Centrální dohled nad fake news? Centrální azylová politika? Centrální zákaz výroby elektřiny? Centrální vakcinace? Všechno parádně centrální? Neměl by se zavést vůbec centrální registr všeho a dohled nad vším, a v Praze by to kontroloval podúřad EU pro Česko? Já osobně bych v rámci demokracie a v celkovým kontextu rozhodně taky nechal ze Tří veteránů vymazat ten plakát „Cizinci nejsou našinci“, protože to je děsně neevropský! Sice to ještě Komise nepřikázala, ale je třeba být prozíravej!
  Tohle jsou toli mý svobodně položený otázky, ale rozumím, že mi mohou být demokraticky zakázány, a mí zákazníci demokraticky (naprosto demokraticky, to nutno zdůraznit, protože tam pak nějaká ostrakizace po špatném rozhodnutí nepřipadá v úvahu) požádáni, aby ze svého rozhodnutí přestali ode mě odebírat mé zboží. A ani se možná na to nebude muset vydávat evropská směrnice, kterou pak naše země svobodně začlení do…, tedy vlastně, kterou pak dozorčí ústav pro Česko demokraticky vyplni…

 41. Hraničář

  toli
  24.12. 2020
  představ si, že na rozdíl od současnosti nebyli žádní zoufalí lidé, kteří by z hladu, po ztrátě zaměstnání, přepadávali a okrádali”slušné” občany. ……………………………

  Dnes jsem, opakovaně, dostal vzpomínku na „staré zlaté časy“. Jako dopis politikům:

  200 let tu prakticky nebyli bezdomovci. Josef II. nařídil stavět obecní pastoušky a obce měly POVINNOST v nich ubytovat každého, kdo neměl střechu nad hlavou. Existovaly pro všechny obyvatele „domovské listy“, které byly vlastně poukazem na bydlení v pastoušce v dané obci..
  (Moje poznámka: Ještě za mého dětsví fungovala pastouška v naší vesnici. Jako děti jsme tam chodili k „babičce“ a „dědečkovi“).
  Po druhé světové válce pastoušky zanikly a jejich funkci převzaly podnikové ubytovny (lidově „svobodárny“) . Jejich fungování jsem zažil na studentské brigádě v 70. letech. Jednak jsem zjistil, že na podnikové ubytovně, kde
  jsem dočasně bydlel, žije cca 30 % lidí, kteří u firmy nepracují a také jsem zažil, jak se tam lidé ubytovávali. Přišel invalidní důchodce, kterého po rozvodu manželka vykopla z bytu, s nějakým lejstrem (asi od tehdejší sociálky), které strčil správci pod nos a on mu přidělil postel. (Bydlel se mnou a s dalším brigádníkem).
  Po roce 1989 byly postupně podnikové ubytovny zprivatizovány, za ubytování už se neplatilo 50 Kč měsíčně, ale postupně 5000 Kč… . Všichni ti invalidní důchodci, duševně nemocní schizofrenici a alkoholici se octli na ulici. Po cca 200 letech opět davy bezdomovců…..
  Proto se mne v té době moje matka ptala „Prosím tě, co je to ten bezdomovec?“ Pamatovala první republiku a pastoušky…
  (Moje poznámka: Něco podobného se stalo před léty v USA, kde tehdejší prezident „osvobodil“ lidi žijící v ústavech sociální péče. Samozřejmě je „osvobodil“ proto, aby erár ušetřil).

  Bydlení je v poměru k platům bezkonkurenčně NEJDRAŽŠÍ V HISTORII !!!!! Například v roce 1912 zaplatila nejhůře placená dělnice za jednopokojový byt čtvrtinu svého platu!
  V Praze je to dnes nedostižný sen. Je dnes hodně bezdomovců s příjmem, (i když na černo) , kteří si přesto vlastní
  byt nemohou dovolit, neměli by na jídlo a ostatní věci.

  Chtělo by se říci „zkur**ný kapitalismus“, jenže ten kapitalismus tu byl i před válkou, a přesto tu nebylo sto tisíc bezdomovců. Takže zkur**ný polistopadový kapitalismus, který od začátku vychovává lidi k bezcitnosti!!!!! Žije tu podle odhadu odborníků na ulici třetina duševně nemocných, kteří by měli být v léčebnách, třetina „absolventů“ z děcáků a třetina se záznamem v trestním rejstříku. Jsou i výjimky, ale v podstatě je to takhle. Že jsem zapomněl na alkoholiky? Kdybych byl na ulici, také bych buď chlastal nebo se oběsil… .
  (Moje poznámka: MUDr. Ivan Hálek, syn básníka Vítězslava Hálka, pracoval na Oravě a sepsal o tom knížečku. V ní popisuje, jak tam lidé chlastali. A slovenští buditelé tam chodili a přesvědčovali obyvatele aby nepili, protože to je vede k chudobě. MUDr. Hálek došel k jinému názoru. Ti „goralé“ nejsou chudí protože pijí, ale pijí proto, že jsou chudí. Čas od času se ožrat, byla jediná radost v jejich životě).

  Pro tupce, kteří současný systém hájí, připomenu podstatné: „I vrazi mají ve vězení střechu nad hlavou, pravidelné jídlo a lékařskou péči. … “
  Otec zavražděné holky začal chlastat a dostal se na ulici. Žije tisíckrát hůř, než vrah jeho dcery..
  Všichni to dlouho vědí A NIC ! No za ty prachy v Parlamentě kam spěchat, že ?! Hlavně žvaňte na ČT atd. o nějakém hnízdě, ať se nějak zabavíme … !!!!!

 42. Hraničář

  Sam
  29.12. 2020
  Církevní gymnázium jsem sice studoval, ale co se spolužákům a profesorům honilo hlavou, jsem moc nezjistil. Duchovní život probíhá spíše v rodině, ve škole jsou všichni akorát nenápadní.
  Pokud si pamatuju dobře, tak Credo (Apoštolské vznání víry) jsme nikdy neprobírali, s katechismem jsme nikdy nepracovali, a celkově se mnoho témat nějak neprobralo. …………………………

  Aha. Takže pak ti toho mnoho uniklo. Tak tady máš „podrobné informace“ jak to s tím covidem je:

  https://www.youtube.com/watch?v=oVyQGceVnZQ&t=1263s

 43. Hraničář

  Marek
  01.01. 2021
  Ale naštěstí je ta epizoda východních vývozů za námi, a užíváme si prodejů do Evropy. Přesněji, hlavně laciněji (a bez všech těch poplatků) do Německa, který to pak prodává do…, no, to už je nepodstatné. …………………….

  Nedávno jsem četl popis toho, jak naši postlistopadoví politici prozíravě napojili (tehdy ještě) náš plynovod na německý a začali jsme plyn kupovat i od Norska, čímže jste se stali méně závislí na Rusku.
  Ale! Norský plyn že má jiné složení, v našich zařízeních nelze používat, a tak zůstává v záp. Evropě a místo něj nám Němci dodávají plyn ruský.
  No a pak jsme Transgaz (výhodně?) prodali!

  A něco k té výhodě života v Unii:
  STŘEDEČNÍ GLOSY 30.12.2020
  Miroslava Macka
  Španělská vláda chce vytvořit registr se jmény osob, které odmítly očkování proti novému typu koronaviru. Pro televizní stanici La Sexta to uvedl španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa. Podle něj nebude seznam „odmítačů“ veřejně přístupný. Madrid ho ale dá k dispozici dalším evropským státům.
  K tomu je nezbytné položit si dvě otázky: proč to španělská vláda dělá a jakého „nového krásného světa“ je to počátek.

  Kdož ví, kdy se inspiruje vláda česká nebo kdy to EU nařídí.

  A něco o covidu:
  https://www.youtube.com/watch?v=PxuwVPuoYTc

 44. první z kacířů

  @Marek
  EU je sociální konstrukt (jak se dnes říká 🙂 a vůbec není schizofrenní, např. když na jedné straně podporuje elektrodebilitu a zároveň vystupuje proti JE (jeden z mnoha příkladů). A vůbec dnes nepřipomíná RVHP,… spíše se ho snaží trumfovat (šestiletky). Komanči také neříkali, že by rádi abychom se v té době měli hůře. Stejně tak dnes EU básní o světlých zítřcích. Bohužel však řeči se vedou a realita je obrácená…. Jen si vezměme, před naším vstupem do EU…. obavy, že naši lidé zaplaví západ coby levná pracovní síla, že nebudeme schopní ohlídat vnější hranice, že budeme zatěžovat unijní rozpočet… versus dnes milióny migrantů, kteří makají jak otroci (a nebo příživničí), hranice děravé jak cedník bez jakékoliv schopnosti je ochránit (o všemožné podpoře převaděčů ani nemluvě), o poměru dotací a vyvedených peněz do starých zemí EU (zejména Německa)….
  A „právní řád“?…. Regulace všeho, absolutně všeho. A to v absolutní prospěch korporátních organizací (v Evropě ubývají malé a střední firmy, resp. jsou „likvidovány“).
  EU, resp. Brusel (dle slova prdel) představuje byvší Vatikán a korporace pozemkové magnáty…. (šlechtu, církev)
  Svrhnout a vyvlastnit !!!!
  Howgh 🙂

  P.S.:
  S duhovými slunečníky je zbytečná diskuze.

 45. Hraničář

  první z kacířů
  03.01. 2021
  A “právní řád”?…. Regulace všeho, absolutně všeho. A to v absolutní prospěch korporátních organizací ……………………….

  Od 1. ledna se změnily některé zákony. Zákon o vodách a jejich ochraně v tom, že občané, které nemají domy napojené na veřejnou kanalizaci, musejí na požádání (obce, vodohospodářů) prokázat, že si nechávají žumpy či septiky vyvážet. Což o to – většinou to občané dělali i bez zákona. Ale objednávali si, za pár stokorun, místní ZD, které splašky vyvezlo do své jímky na močůvku či kejdu a na podzim vše vyvezlo na pole. A nebo lidé měli dost velký pozemek a tak mohli žumpu vyčerpat na trávu.
  Teď, podle novelizace, musejí splašky nechat vyvézt certifikovanou firmou s „gulatým“ razítkem a přímo do čističky někam do města. Problém nastane, když nejbližší město má čističku přetíženou a splašky z okolních vesnic nebere. Vývoz pak samozřejmě už nestojí pár stokorun.

 46. toli

  @Marek
  . K tomu jen řečnicky – jak jsme vůbec mohli přežít to, co bylo před členstvím?

  Přežít jsme mohli za cenu front a strádání,už jsi nepamatuješ ? Prázdné masny s oschlými salámy,zeleniny maximálně s bramborami a mrkví. Podpultová elektronika a ještě většinou made in CCCP, o zásobování Mototechny ani nemluvím. Pokud jsi Pražák tak tam to bylo možná lepší, leč republika není jen Praha .Předpokládám že kdyby Pražáci měli problém sehnat do huby alespoň nějaký kousek masa tak by se Praha vzbouřila a to si soudruzi velmi dobře uvědomovali…..proto Praha měla vždy přednost v zásobování.

  Co se týká vývozu do Ruska. Proč by Rus který disponuje ropou a plynem nadále kupoval nějaké české bezejmenné výrobky když si může díky ropě a plynu dovézt značkové zboží ze západu ? RVHP bylo tak jako tak odsouzeno k zániku protože Rusko si uvědomilo svůj ekonomický potenciál a proč by mělo obchodovat s nějakými bezejmennými ekonomickými trpaslíky ? A jak mi sdělila jedna Ruska žijící tady (má českého manžela) zatímco Češi vše prodali a mají hovno tak Rusové pouze pronajmuli ale zůstávají vlastníkem.

 47. toli

  @první z kacířů
  Duhový slunečník se má velmi dobře. Nic ho netrápí a nemusí nic řešit .Asi proto je slunečník ,jak říkala svého času televizní rosnička „Slunce v duši“ tedy proto slunečník 🙂

 48. toli

  @Hraničář
  Některým lidem by bezdomovectví rozhodně prospělo, viz třeba vybydlené domy v Chánově. Prostě někteří lidé si neumí vážit toho co mají a ničí to. Další příklad, ve zdejším klášteře mniši ubytovávají bezdomovce. Pochopitelně to nedělají zadarmo. Dají jim pobyt a vyjednají na úřadě dávky, bezdomovci si pak platí ubytování a případně i stravu.
  90 % zdejších bezďáků je ve věku 50+ a představ si že se najdou i někteří kteří neumí používat záchod, nikdy ho neviděli…… To samé i sprcha….Nějaké umývání těla nebo čištění zubů považují za zbytečný luxus, pravdou však je že jim zuby rapidně ubývají .A všimni si jejich průměrného věku, oni prožili minimálně polovinu svého života v socialismu a ani ten jim základní hygienické návyky nezajistil. Jednoduše i tenkrát byli zvyklí srát někde pod keřem. A nějaké morální aspekty jejich chování ? Nulové, kradou si vzájemně jídlo i věci mezi sebou. Hodí se ti to ? Tak si to vezmi,co na tom že to není tvoje….Co se tam děje mi vypráví jednak mniši a jednak ti lepší klienti. Zajímavé je že mniši ani krádeže ani další prohřešky proti dobrým mravům vůbec neřeší. Jediné co řeší je sex. Už se párkrát stalo že nachytali bezdomovce v klášteře při páření a vyhodili je za to zpět na ulici. V klášteře totiž bydlí muži i ženy a mniši si hlídají aby se moc nestýkali mezi sebou. To je takové to křesťanské pokrytectví, prostě na svaté půdě se nesmí šukat.

 49. Marek

  Nejsem si toli úplně jistý, jestli jsme před vstupem do EU v r. 2004 stávali fronty na obeschlej salám. Jestli si to teda pamatuju, tak se to dělo o chlup dřív. Naopak, taková předunijní debrecínka, což si pamatuju naopak velmi dobře (to je řečnicky, pamatuju samozřejmě i nějakej ten pátek před vítězstvím pravdy a lásky), byla tehdy moje mímořádně oblíbená uzenina. To samý olomoucký syrečky (z Loštic 🙂 ). Pak se to trochu zmodernizovalo, a někdy nejde poznat, jestli zrovna nejím obal od toho. Ono ale tohle jsou jen takový drobnosti, EU nám tu modernizuje o dušu onačejší věci.
  A divil by ses, co všechno tu Rusko kupovalo, a jak rádo. Mám s tím i svoji zkušenost. Nejde o to, že by nás exportně zachránilo, zmínil jsem je jen jako další evropskou modernizaci obchodu. Už je to ale hodně moderní, nemusíme tam vozit naše nezajímavý zboží, vozí je tam za nás jiní. My držíme za ně embargo, bo tak je to spravne, a tak to ma byt! EU je pro solidaritu! 🙂

 50. toli

  @Marek
  Pak se to trochu zmodernizovalo, a někdy nejde poznat, jestli zrovna nejím obal od toho. Ono ale tohle jsou jen takový drobnosti, EU nám tu modernizuje o dušu onačejší věci.

  Obávám se že z tohoto viníš EU nespravedlivě. „Modernizují“ oligarchové a velkopodnikatelé jak domácí tak zahraniční a dělají to ve jménu zvyšování zisku (když ochudí výrobu a přesto produkt prodají tak mají zvýšený zisk).Takovým triviálním příkladem jsou rohlíky ze supermarketu, jsou levnější, ale žrát se nedají. Nevím nakolik je to požadavek obchodu na zlevnění produktu a nakolik je to vlastní invence pekařů. Osobně raději koupím pravý rohlík třeba za 3 koruny než imitaci za 90 haléřů ,ale samotnou EU z toho fakt neviním. Sama pranýřuje dvojí kvalitu potravin. Babišovy kuřata se opravdu nedají žrát a všimni si jak málo je koření v masných výrobcích koncernu Agrofert, všechno má takovou mdlou , nijakou chuť.

 51. toli

  A mimochodem kup si konzervu libovolného obsahu „českého“ Hamé tady v českém obchodě a tu samou konzervu stejného výrobce třeba někde v Rakousku nebo Německu. Rozdíl poznáš na první pohled a o chuti ani nemluvím. To co prodává Hamé tady by v Rakousku ani Německu neprodalo.

 52. Hraničář

  toli
  07.01. 2021
  Přežít jsme mohli za cenu front a strádání,už jsi nepamatuješ ? Prázdné masny s oschlými salámy,zeleniny maximálně s bramborami a mrkví………………………….

  To už je tak obehraná písnička, s fousanma až po pás, že je zbytečné se k ní vůbec vyjadřovat!

 53. Marek

  Spíš bys mě toli měl vyvést z omylu s tím předunijním obeschlým salámem, kde ten unijní už obeschlej není. A taky, jedna kapitola je honba za chechtáky, a druhá eurosměrnice. To je jak hrušky a jabka, navíc „jabka“ se skutečně netýkají jen kvality potravin a dalšího zboží kvůli chechtákům. Týkají se zejména těch – jak jsem to nazval – onačejších věcí. Víš, i když je to sice taky škoda, ta debrecínka je jen takovej stříbrnej vítr. Navíc jsem jí jen navázal na ten salám. Ono jako jde spíš o ty „onačejší“ dobrůtky. Jo jo, křivda nebo nekřivda, ty jsou totiž obzvlášť neobeschlý. A nejen to. Ty jsou tak moderní, že to snad ani není možný, jak jsou moderní 🙂

 54. první z kacířů

  Marek, Hraničář

  Pánové pozor na slova….. Dle „pirátského“ manuálu můžete být v budoucnosti kdykoliv „prověření“ jestli náhodou nejste podvratnými živly. Velký bratr Bartoš má na štvavé informace čuch a manuál :)))

  https://www.pirati.cz/assets/pdf/mpsv-manual-dobra-praxe.pdf

  S pyjátskym „republiku si rozvracet nedáme a s bílými buržousty si to po soudružsku vyřídíme“…. :)))

 55. Sam

  https://www.vira.cz/otazky/dcera-mi-rekla-ze-je-lesba-je-to-bozi-trest.html
  ————–Dcera mi řekla, že je lesba. Je to Boží trest?(…)Dobrý den, dcera mi řekla, žese jí líbí holky. Je jí 15. Jsem zoufalá… Ona sama věří v Boha, chodí do kostela, ale řekla mi, že to je normální. Nevím, zda je to už hotová věc, nebo je to vzdor, vývoj, hledání…(…) Stýká se se staršími kamarádkami. Můžou na ni mít takový vliv?

  Odpověď: (…)V určité fázi dospívání totiž mladí lidé tíhnou více ke svému pohlaví. Je to pro ně bezpečnější, protože na druhé pohlaví ještě nejsou zralí. V 15 letech je přirozené, že se přátelí chlapci a dívky zvlášť. A že v tom nacházejí i okouzlení.(…)————-

  Zvláštní názory, že??

 56. toli

  @Sam
  Že v 15 letech je přirozené že se kamarádí chlapci a dívky zvlášť ? To je normální možná u katolíků, moje dcera se nemohla dočkat až jí bude 15 a bude moci začít žít pohlavním životem. Jsme jí museli neustále zdůrazňovat že pod 15 je to trestné. A vím že se nijak neliší od svých vrstevníc, u nich to probíhalo podobně. Dnešní doba je prostě přesexualizovaná. Dcera naštěstí zklidnila hormon, dnes má kluka a žije úplně normálně.
  Jinak ale souhlasím že v 15 letech má málokdo zcela jasno o své sexuální orientaci. Je to věk experimentování a někoho to experimentování neopustí ani do důchodu,i když je to vzácné.

 57. toli

  @Sam
  Dceřinou první dětskou platonickou láskou byl spolužák katolík Vítek. V té době jsem se velmi dobře bavil jejími dětsky naivními plány o společné budoucnosti s Vítkem. Jak šel čas tak více a více poznávala že jeho názory jsou ujeté a že jeho rodiče jsou na tom ještě podstatně hůře. A bylo po lásce…..

 58. Karel423

  Dvě poznámky:
  Ad 1 k Markovi a tolimu:
  Mám osobní zkušenost, která víceméně positivně koreluje s názory Marka, že byrokrati, se zřejmě z nedostatku jiné zábavy, dopouštějí kolosálních zhůvěřilostí. Kdysi, ještě za dob báťušky Klause, mě osud zavál do Ženevy. Snad na mě a mého průvodce, pracovníka tehdejšího ministerstva průmyslu, zastupujícího ČR u evropských ouřadů zapůsobil genius loci místa, kde jsme se právě nacházeli. Seděli jsme totiž sami za předsednickým stolem v budově OSN v Paláci národů. Plkali jsme ovšem možném a také o práci, kterou právě dělá. Přitom mi prozradil, jaké „veledůležité“ problémy (tehdy to byly jakési normy) na evropské úrovni řeší. V podstatě se jednalo o likvidaci staré (a dobré) ČSN a nahrazení ji něčím „novým“ a hlavně evropským. Tyto nové normy byly posléze uvedeny v život a podniky, zvláště ty velké, jsou povinny je dodržovat. Domnívám se, leč mohu se i mýlit, že v mnoha případech došlo k zhoršení kvality potravinářských výrobků i díky těmto normám. Že mohou existovat i výrobci, kteří mají i s jejich dodržování problém, je možné. Zvláště velkým výrobcům to však nestojí za to, evropské normy nedodržovat. A majitelům jejich majoritních i minoritních akcií je to úplně fuk. Jim záleží hlavně na tom, aby akcie přinášely zisk. Když nastanou problémy, vymění se vedení podniku, případně další zaměstnanci a jede se dál. Na sledování prodejnosti a kvality, případně k rozhodování, co se naseje na pole, mají velké podniky své pěšáky, které v případě nutnosti obětují. Dávat majiteli(lům) akcií za vinu, že „jeho(jejich)“ buřty nechutnají a že pěstuje(í) řepku, je argument vhodný pouze k mediální masáži prostoduchého demonstranta nebo voliče.
  Ad 2 do placu:
  Zachytil jsem názor, že je docela možné, že pánbíček možná stvořil za pověstných 7 (sedm) dnů více kuliček (!!!) podobných naší matičce Zemi a osadil ji stejným, nebo podobným osazenstvem a vegetací. Jak to na těch ostatních kuličkách řešili s Golgotou? Nebo tam nebyla zapotřebí či se teprve chystá? Kolik panen má pro tento případ pánbíček v záloze? Má někdo relevantní informace od pobožných přátel?

 59. Hraničář

  Karel423
  14.02. 2021
  V podstatě se jednalo o likvidaci staré (a dobré) ČSN a nahrazení ji něčím „novým“ a hlavně evropským. Tyto nové normy byly posléze uvedeny v život a podniky, zvláště ty velké, jsou povinny je dodržovat. Domnívám se, leč mohu se i mýlit, že v mnoha případech došlo k zhoršení kvality potravinářských výrobků i díky těmto normám. …………….

  To není domněnka, ale skutečnost. Např. ve známém a oblíbeném vlašském salátu byl, podle ČSN, šunkový salám. nyní vlašák obsahuje salám „výrobní“. Jeho složení v marketech vytisknou pokladny. Jednou jsem si tak koupil jakési párky, značku si už nepamatuji, ale koupil jsem i trampská cigára. A pokladna pak vytiskla složení – naprosto stejné, jen to bylo nacpané v jiných obalech a jinak pojmenované.

 60. Hraničář

  Karel423
  14.02. 2021
  Zachytil jsem názor, že je docela možné, že pánbíček možná stvořil za pověstných 7 (sedm) dnů více kuliček (!!!) podobných naší matičce Zemi a osadil ji stejným, nebo podobným osazenstvem a vegetací. Jak to na těch ostatních kuličkách řešili s Golgotou? Nebo tam nebyla zapotřebí či se teprve chystá? Kolik panen má pro tento případ pánbíček v záloze? Má někdo relevantní informace od pobožných přátel? …………………

  Už dávno jsem četl, že ve Vatikánu je příslušná komise, která se těmi otázkami zabývá (tedy zabývala). Zda i na jiných planetách Hospodin stvořil nějaké obyvatele? Zda mají duši? Zda vědí o Ježíšově misi na Zemi, nebo zda čekají na evangelizaci, a nebo zda Bůh jim „radostnou zprávu“ sdělil jinak. Ale co když tamní obyvatelé nespáchali „prvotní hřích“ a žijí stále v Ráji?
  Tedy nevím, samozřejmě, zda ta komise stále pracuje.

 61. Hraničář

  Tak tohle je pecka!

  To, o čem nikdo v již tak panikou postižené atmosféře způsobené strachem z viru nemluví, je blížící se trest Říma ze strany Boha.
  Četná proroctví vizionářů a světců, která byla Církví schválena, hovoří o velkém trestu, jenž dopadne na Řím, který opustí Víru. Sv. Jan Bosco například viděl zničení Říma, kdy se vily a paláce na náměstích a ulicích staly sutinami.
  Pak existuje proroctví sv. Malachiáše, který předložil vidění posledních 112 papežů počínaje svou dobou až po posledního (kterým má být František), v jehož době bude Řím „město na sedmi pahorcích zničeno a obávaný Soudce bude soudit Svůj lid“.
  Existuje však také široce rozšířené a podložené přesvědčení, že třetí fatimské tajemství hovoří o zničení Říma.
  Tato záhadná smrt špačků v Římě může docela dobře být znamením z nebe o přicházejícím trestu nevěrného Říma.
  http://rexcz.blogspot.com/2021/02/proc-umreli-spacci-v-rime-2021.html

 62. toli

  Štěstí že nemám žádného Soudce .Mě se libí jak pomatení klidně spojí dvě a více zcela nesouvisejících věcí (mrtvé špačky a zničení Říma)

 63. Marek

  Takže říkáš Hraničáři, že Řím to má nahnutý…
  No, ale jak tam máš ty fátimský tajnosti, to je taky náramná věc. Ke všemu to, kromě plátna, přirostlý nohy, a dalšího, patří do oficiálního seznamu zázraků. Asi už je to i tady párkrát probráno, ale jsou to teda tajemství, nebo proroctví? Jako, proroctví by přece asi nemělo být tajné (i když v týhle branži se to vykecanými nebo poznanými tajemstvími, co ale stejně pak tajemstvími zůstanou, a to nepoznatelnými, jen hemží), jináč je to tak nějak k ničemu. Vykecat to jen těm dětem, no, ony sice určitě byly jeden v dospělosti očekávatelný thingtank vedle druhýho, ale Nevyzpytatelnej do toho hodil vidle, a zázrak nezázrak, hned si dvě vodnes. Nakonec to ale stejně celé s těmi zázrakotajnoproroctvími prasklo. Že bacha na věc, ono totiž peklo existuje. To je mimořádně tajný. Tak tajný, že například já, kdybych si nepřečet o Fátimě, tak bych si celou dobu myslel, že žádný není, a že ty všechny řeči o tom jsou fejk 🙂 Pak to s Ruskem, že jej má pop zasvětit tý krásný paní. Tam by mě kromě jiného zajímalo, jestli ca desetiletí pasáčkové z portugalského venkova měli tehdy dejme tomu aspoň náznak tušení, že existuje nějaký Rusko. Pokud to proroctví ale měli udržet v tajnosti, tak je to možná stejně jedno, i když ta ev. znalost Ruska připomíná tu systematickou chirurgickou péči o španělského venkovského pohůnka ze XVII. stol. A taky, i když je to sice tajný, doufám, že to řekli Putinovi. Jako, ať s tím něco už udělá. No a tu třetí pecku jsem si četl opravdu pozorně, ale i kdyby to bejvala byla krasavice našeptala mě, stejně z toho budu jelen, natož abych to vůbec následně byl schopen reprodukovat (naprosto tajně) dál.
  Jako, kdyby čas od času nějakej fakt hodně dobrej borec neviděl proroctví, nebo to někomu nevykecal buď rovnou starej entita, nebo styčný důstojník, tak jsme v p….. A důležitý taky je, že aby si snad někdo nemyslel, jak to s tím tajným fátimským proroctvím vůbec bylo, tak sluníčko tam na důkaz provádělo takovej rock’n’roll dance, že to snad ani není možný…

 64. Hraničář

  Přemýšlel jsem nad tím, proč v minulosti, kdy byly veliké ohňostroje, ptáci nehynuli, kdežto nyní ano. Myslím si, že je to právě proto, že ohňostroje byly malé. Když jsou velké a baví se tak i houfně lidé dávno před hlavními atrakcemi, ptáci jsou plašeni a raději nocují mimo město. Když ale ty jednotlivé lidové rachejtle odpalované nebyly, tak ptáci v klidu zanocovali, a pak je ohňostroje vyděsily, i když byly menší.

 65. Hraničář

  Toli, Marku, Same, Karle …… něco pro vás:

  „pripomeniem zopár viet, ktoré vyslovila v jednom rozhovore rakúska mystička Maria Simma. Táto mystička sa stala známou po celom svete tým, že ju navštevovali duše z očistca, ktoré ona nazývala „úbohé duše“. Keď sa jej v spomínanom rozhovore pýtali na to, čo jej duše z očistca povedali o svätej spovedi, odvetila okrem iného: „Úbohé duše mi povedali, že 60 % všetkých depresií na svete by nebolo, keby ľudia využívali tento veľký dar. A opäť, mnohí lekári, farmaceutické firmy a agentúry by skrachovali, keby každý chodil pravidelne na spoveď. Náš Pán môže zachrániť a uzdraviť každého a všetko, čo chce, len keby ľudia na neho volali. Myslím, že v Medžugorí Panna Mária povedala, že pravidelné mesačné spovede by zachránili Západ.“ (Dostaňte nás odtiaľto!!!, Prvé vydanie. Doľany: ZAEX, 2013, ISBN 978-80-89676-02-6, s. 111)
  http://www.duseahvezdy.cz/2021/02/17/jsou-svatosti-odmenou-nebo-lekem/#comment-113982

 66. toli

  @Marek
  tak sluníčko tam na důkaz provádělo takovej rock’n’roll dance, že to snad ani není možný…

  Víš ,to máš tak že slunko provádí rock´n´roll dance i v Česku. Stačí když se do něj na delší dobu několik sekund upřeně zadíváš. Slunce se ti začne chvět, což je způsobeno proudem dopadajících fotonů na sítnici tvého oka. Jenže to hloupé ovce nevědí a faráři jejich nevědomosti využívají.
  Kdyby to byla reálná pravda tak už se na to věda dávno vrhla……

 67. Hraničář

  Jedno moudro“ z časopisu http://www.milujte.se:

  56. číslo•29.
  Český astronom a astrofyzik Jiří Grygar při jedné besedě na otázku „Může být věda avíra vrozporu?“ odpověděl přibližně takto: „To je podobné, jako se ptát, zda může dojít ke srážce stíhačky a ponorky.“ A hned dodal: „Ano, mohou se srazit, ale jen tehdy, pokud se jedna nebo druhá ocitnou tam, kde nemají vůbec co dělat: stíhačka ve vodě či ponorka ve vzduchu. Podobně ke konfliktům mezi vědou a vírou zdánlivě docházelo. Ale jen tehdy, pokud se jedna nebo druhá ocitla nějak mimo. Pokud někdo vydával za vědu něco, co vědou nebylo, nebo za pravdu víry něco, co pravdou víry nebylo…“ Paul Sabatier, nositel Nobelovy ceny za chemii, řekl: „Přírodní jevy a náboženství mohou proti sobě stavět jen lidé, kteří se nevyznají ani v přírodních vědách ani v teologii.“

  Doporučoval bych si ten časopis přečíst. Jako jeden z mála je k dispozici na netu a také zdarma rozdáván zájemcům. V něm je možno vidět velice dobroum propagandu – a pokud mladí lidé, na které je cílen, nemají vědomosti a osobní zkušenosti, tak pod vlivem takových časopisů ani nezačnou kriticky přemýšlet.

 68. Hraničář

  Chcete příklad duchovního zotročování? Tady je: …………… Časopis pro mladé, Milujte-se-2021-56. ………………………………… Pokora a vnitřní pokoj: „Nehleď příliš na to, je-li kdo s tebou, nebo proti tobě, ale svým konáním dbej o to, aby ve všem, co činíš, byl s tebou Bůh,“ říká autor knihy „Následování Krista“. Její autorství je přičítáno Tomáši Kempenskému (1380–1471). Již půl tisíciletí patří toto dílo ke klasice duchovní literatury. …………………………. Měj dobré svědomí, a Bůh tě bezpečně ochrání. Neboť komu bude chtít Bůh být nápomocen, tomu ničí zvrácenost neuškodí. Dovedeš-li mlčet a trpět, nepochybně uzříš pomoc Páně. On ví, kdy a jak tě vysvobodit, a proto se máš odevzdat jemu. Je záležitostí Boha, aby pomáhal a vysvobozoval z jakéhokoli zmatku. ………….Pokora = pravda o sobě …………………. Často velice prospívá k uchování větší pokory, když druzí znají a kárají naše chyby. Umí-li se člověk sám pro své chyby ponížit, snadno si usmíří jiné a lehko uspokojí ty, kdo se na něj hněvají. Pokorného Bůh chrání a vysvobozuje, pokorného miluje a utěšuje, k pokornému se sklání; pokornému dává hojnou milost a po jeho ponížení jej pozvedá k slávě. Pokornému odhaluje svá tajemství a sladce ho k sobě zve a přitahuje. Je-li pokorný zmaten, neztrácí klid, neboť je zakotven v Bohu, a ne ve světě. Nemysli si, že jsi v duchovním životě sebeméně pokročil, pokud se necítíš být horší než všichni ostatní. (Jinými slovy: ten, kdo opravdu pokročil v duchovním životě, zná velmi dobře své vlastní chyby a nedostatky; ten, kdo je na začátku, zná jen ty cizí – pozn. redakce). Udržuj v pokoji nejprve sebe, a teprve potom můžeš přivádět k pokoji jiné. Pokojný člověk je prospěšnější nežli sebelepší učenec. …………. Nespokojenost a podrážděnost …….. Vášnivý člověk i dobré věci obrací ve zlé a snadno uvěří, že dobré je zlé. Člověk dobrý a pokojný obrací všechno k dobrému. Kdo žije opravdu v pokoji, nikoho nepodezírá. Kdo však je nespokojený a podrážděný, tím zmítají nejrůznější podezření; sám nedojde klidu a nestrpí, aby měli klid druzí. Často řekne, co by říkat neměl, a opomene, z čeho by měl větší užitek. Rozvažuje, co je povinností druhých, a zanedbává své povinnosti. …………… Začni u sebe …………. Proto se nejdřív s horlivostí starej o sebe, a potom můžeš spravedlivě horlit vůči svému bližnímu. Své skutky umíš omlouvat a přikrašlovat dobře, ale omluvy jiných přijímat nechceš. Správnější by bylo sebe obviňovat a svého bratra omlouvat. Chceš-li, aby tě druzí snášeli, snášej i ty je. …………. Z knihy „Následování Krista“ připravila Irena Brožová (mezititulky redakce) Tomáš Kempenský: Následování Krista

 69. Hraničář

  Marek
  18.02. 2021
  Takže říkáš Hraničáři, že Řím to má nahnutý… …………………….

  To samozřejmě neříkám já!
  Co se ale týče Fátimy, máš určité nedostatky ve vědomostech. „Krásná paní“, dětem sdělila 3 tajemství. První dvě měli hned oznámit lidem, třetí – mám dojem, že ho dostala jen Lucie – měla být sděleno až k tomu dostane pokyn. Na příkaz místního biskupa Lucie tajemství sepsala a v zapečetěné obálce odevzdala, s tím, že má být otevřena po její smrti nebo nejpozději v r. 1960.
  A vidíš, papežové vůbec neuposlechli příkazu nebeských mocností – ani v případě zasvěcení Ruska, ani v tomto případě. Papež JP II. nechal obálku otevřít až po r. 2000, dopis přeložit a zveřejnit jeho „výklad“. S tím, že to „tajemství“ se týká atentátu, který byl na něj spáchán.
  Spousta katoliků tomu nevěří a stále hledají nějaké konspirace, že v dopisu je něco jiného.

  ČT teď vysílá seriál Zakázaný Bůh. Předposlední téma se týkalo Zjevení P. Marie v Turzovce Matúši Lašutovi. To je takový zajímavý fenomén. Přijde nějaký děda, nebo babča, nebo mladé holky jako v Litmanové, nebo jeptiška, řeknou, že se jim zjevil Ježíš, P. Maria, „krásná paní“ a rázem tam utíkají zástupy věřících. Když ale ing. Ivo Benda oznámil, že se s ním kontaktoval Aštar Šeran, a napsal o tom i knihu, podobně, jako „osvícený“ „Syn člověka“, Jan Dvorský, Immanuel, tak sehnali jen pár desítek (stovek?) stoupenců. Já si myslím, že ve svých tvrzeních měli málo tajemna a více racionality, zvláště ten Benda. Ale v případě církve určitě funguje ta tisíciletá tradice víry, že ten křesťanský bůh existuje, a lidi jsou pak, dle svého evolučního založení, predisponováni poslouchat autority.

 70. Marek

  Copak o to, toli. Slunce je především hvězda, kolem které rotují planety. Tam je rock’n’roll možnej jen v tebou popisovaný variantě. Jako dítě, což určitě nejsem jediný, jsem koukal do sluníčka, a pak se udělal flek, který opravdu poskakoval podle pohybu očí. Ale aby se z toho stal zázrak, na to je potřeba řádně velká partička opravdovejch borců, co udělaj to samý, a pak z toho začnou mít halucinace, který si vzájemně hlasitě odsouhlasí. Tuším, že to tam má pokračování, aby to nebylo jen tak. Nejprve bylo zamračeno, a spustil se slejvák. Pak nastoupil oskar se svojí show, a když bylo po dancingu, všichni byli úplně suchý. Jako bejvalej prvoligovbej věřič to ale asi víš. Náramná věc
  No, už se k tomu zase vracím. Bylo to tu popsáno už mockrát, ale stejně na to nemám buňky. Vy jste s Hraničářem a dalšími tak trochu exoti 🙂 Jako, ve smyslu, že jste dali tu dekonverzi. Celoživotní nevěřič nechápe věření, a o to míň útěk z něj. Ale za zlý to samozřejmě nikomu nemá, tam není řeč. Za tu dobu, co si tu čtu, všiml jsem si, že takovej dekonvertita se vůči tomu věření vymezuje o dost vážněji, než běžný nevěřič. Nevím, jestli je tam taky něco jako pocit studu, že byl schopnej duchařit, ale asi je to jednoduše hodně osobní. Těžko se můžu pustit do nějakého rozboru, když o tom nemám potuchy, ale fakt by mě zajímalo, jaké to je, když ta dekonverze ještě není hotová. Není tam kromě ostatního třeba taky takovej ten strach, že co kdyby přece jen…? Nechci to v nikom z vás nějak jitřit, ale protože jsem starej zvědavec, a někomu z vás kdyby se chtělo, docela bych si přečet, co tam je za pocity, a tak.

 71. toli

  @Marek
  Za tu dobu, co si tu čtu, všiml jsem si, že takovej dekonvertita se vůči tomu věření vymezuje o dost vážněji, než běžný nevěřič

  Protože dekonvertita většinou z vlastních zkušeností poznal jakou škodu dokáže napáchat náboženská víra. Od velmi nepříjemných abstinenčních příznaků v počátečních fázích dekonverze (funguje stejně jako odmašťovna pro alkoholíky a narkomany) až po zničené rodiny kdy třeba rodiče zavrhnou své děti pro ztrátu jejich víry (typické třeba pro jehovisty, tam to dokonce jejich náboženští vůdci vysloveně vyžadují ) Nepřihlá.šený alias sum.ítko se tady několikrát zmiňoval jak mu ten vymívač mozku (náboženská víra) zničil vztahy s ostatními příbuznými.
  A sám Ježíš v bibli říká že nepřinesl pokoj ale přinesl meč,manžel proti manželce, děti proti rodičům a naopak….

 72. Marek

  A mezi hodně věřícími křesťany je to toli taky takový? Jako, s tím vyřazením? Ať už katolíci nebo jiní, asi i společensky taky žijí do jisté míry „vrána k vráně sedá“, tak tam nastupuje něco jako ostrakizace? Já si ten rozměr odcizení, či jak to nazvat, opravdu nepředstavím. Ani z jedný, ani z druhý strany. Například jeden můj kámoš někdy před svojí čtyřicítkou přímo upad do hlubin víry, ale ani docela málo se mi, nikdy nevěřícímu, tím neodcizil. Prostě, když to tak má, tak je to jeho věc. Když se potkáme, tak ty jeho hosany v klidu udejchám, a ve zbytku si rozumíme tak, jak to vždycky bylo. Je teda dekonvertita ve svý komunitě vnímán jako zrádce, nepřítel, nebo jak to vlastně nazvat? Nebo jej ostatní nějak litují, či jím začnou pohrdat? Ono to asi určitě je tak, že se dotyčný své komunitě nějakým způsobem odcizí, to si uvědomit umím. Ale nedávám ten rozměr. Jistě je to v tom odcizení vůči odpadlíkovi taky člověk od člověka, ale asi tam něco je pokaždý.
  Třeba to s tím Ježíšem už jsem slyšel víckrát, ale jakou to u věřících může mít váhu, tam jsem v koncích. Že to může pokazit rodinný vazby, a to vážným způsobem, to mi přijde fakt hustý. Hlavně děsně amorální. Asi si u toho taky umím uvědomit, že jestli to bude číst věřící, tak to pro něj bude amorální zase u toho konvertity. Jak vůbec moh „opustit Krista“. Tady mi už přijde, že je to jak fantasmagorie, aniž bych tím někoho chtěl prvoplánově urážet. Ono, odpadnout, to je možná vlastně horší, než nikdy nevěřit, protože nevěřič jen „neví“, jaká je to hitparáda, kdežto odpadlík už „věděl“, ale pohrdnul. Tam už možná někdy nastupuje ta schizofrenie, kdy by jej poslal do pekla „to máš za to“, ale bije se to s tím milováním bližního, kdy se mu musí dát šance, aby se kál, a znovu do toho vlít, čímž by byl zachráněnej.
  Jako, jestli můžu požádat dekonvertity, co to budou číst, tak jestli jsem někde v těch úvahách mimo, tak mě kdyžtak korigujte. Ona ta postupná dekonverze je pakárna sama o sobě, ale jestli mu to dává okolí navíc sežrat, a dokonce mu to fakt kolikrát zničí vazbu k rodině…
  A ještě jedna věc, vedle tý reakce okolí. Když už má dekonvertita hotovo, jakej to je pocit? Je to ulehčení? Osvobození od něčeho, jako kletby? Myslím v tom smyslu, že už mu nikdo neslídí za patama? Nebo se občas přece jen vyskytne nějaká nejistota ve smyslu – kruciš, jestli já to nakonec přece jen nepos@al…?

 73. Marek

  Otevřel jsem Hraničáři ten první odkaz, a neměl sílu to dočíst. Zase tajemství, zase hříchy. Pak kouknu na tu toliho mši, jak se Bůh nechce ani za nic ukázat, páč by to lidem pokazil. To je ale vlastně pravda, ukázat se, tak by pak opravdu bylo po celý hitparádě. Už by se nemuselo zrát, protože by bylo vyřízeno, a celý to nábožný snění by lusknutím prstu šlo pryč. Já bych pak ale aspoň konečně měl koho se zeptat. Jen teda doufán, že by mi taky jen neřek, že tak to celý prostě bylo, a hotovo. Byl by to, jak se dnes říká, dost nekomfortní pocit, vědět, že pánem mýho života a smrti je nevypočitatelnej podivín, libující si v bolestech a utrpeních…

 74. toli

  @Marek
  Tady máš z katolického prostředí další lahůdku pro duši. Toho kněze znám spoustu let osobně. Mezi ovcemi je velmi oblíbený protože ho vnímají jen po povrchu. Já o něm vím že je špičkový manipulátor bažící po moci, tedy psychopatická osobnost. Nesnáší námitky a odpor. Má svou vlastní podmnožinu věrných ovcí uvnitř množiny ovcí ve farnosti. Ve všech klášterech kam se dostal během pár let intrikami odrovnal opata a nastoupil na jeho místo. Jak říkám baží po moci. On sám sebe nazývá štikou….

  https://www.youtube.com/watch?v=pTnofyx4CXg

 75. Hraničář

  Když jsem četl uvedený článek, přemýšlel jsem, zda skutečně je právě křesťanství nezbytné k uznání důstojnosti lidské osoby. Křesťané neměli žádné zábrany vraždit „pohany“, tedy věřící v jiné bohy, heretiky, tedy ctitele téhož boha trochu jinak, o ateistech ani nemluvě – ti už se ale uměli docela dobře bránit.
  Nepochybně je pravda, že kdyby nebylo křesťanství, že by se evropská společnost vyvíjela jinak. Je otázka zda lépe, či hůře.

  http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=jak-ateiste-objevuji-kouzlo-krestanstvi&cisloclanku=2020090102

 76. Hraničář

  Troufal bych si tvrdit, že tomu je obráceně, že muž si shání ženu ochotnou k sexuálním hrátkám. V textu vidím naprosto jasnou snahu ženu démonizovat !

  Tento podvod se příliš neliší od podvodu prostitutky, která se snaží svést muže pomocí svého šarmu a opít jej vínem, aby jej mohla zlákat ke své nestoudné činnosti. Sv. Jan v Apokalypse popisuje tuto taktiku jako taktiku veliké nevěstky, která přijde, aby sváděla všechny pozemské mocnosti (srov. Apok. 17:1–2)
  http://rexcz.blogspot.com/2021/03/bergoglio-navstivi-ur-2021.html

 77. Marek

  Tak, a teď si toli všimni, v čem vy se např. třeba s Hraničářem hrabete. Furt dokola tyhle bláboly, viz. odkazy na toto a většinu ostatních videí, a k tomu všechny ty opravdu povedený brsnění z různejch náboženskejch webů. Jako, to není výčitka. Jen mi přijde, že se toho i přes tu dekonverzi jakoby neumíte, a řekněme aspoň prozatím ani nechcete zbavit. Z asi pochopitelných důvodů. Máte to teď totiž obráceně, tzn. dřív jste to hltali, a teď si u toho klepete na čelo, a dopřáváte si cosi jako satisfakci sama před sebou. Nebo kompenzaci, ve smyslu čím ses „pokazil“, tím se „naprav“. Ještě třetí eventuální formulace toho vašeho stavu, vyhledáváte si to, abyste si u toho jakoby „oddechli“, neboli – „zaplaťpámbu“, že tohle už mám za sebou. Trefil jsem to? To celý samozřejmě ještě navíc při vědomí osobní zkušenosti, že věřící jsou u takovýho vašeho „rozjímání“ na mrtvici, jak jste byli schopný „zavrhnout“ cosi tak neuvěřitelně betelnýho. Že jediný, co vás může zachránit, je švihnout sebou na tu podlahu jako Ester, a děsně se kát. Jinak vás za to stihnou ty muka pekelná. No, a vy si u toho s úlevou říkáte, že houbeles, že žádný nebíčko ani peklíčko, ale pěkně pozemskej životeček bez stresů, jestli jsme náhodou zas něco „hříšnýho“ nevyvedli…

  No, a ten chlapík z videa je prostě jeden z řady příkladů, kam až to může jednoho dovést. Ale originální moc není, protože sice láká na hromadu dárečků pod stromkem, kdy ti všichni, co maj nemoce, ekonomický potíže, atd. (ale i jiní, co jsou v klidečku), se maj „pokorně otevřít“. Tohle je ale přece už stará píseň. Tak oni se teda otevřou, protože táta je celej říčnej, aby se konečně mohlo rozbalovat. A co se stane? První balík – moře milosti. To je jako konkrétně co, ta milost? Druhej balík – odpuštění. Čeho, pro rány Bóži???: Že by těch vnucenejch hříchů, počínaje tím až morbidně spektakulárním prvotním? Aha, tak teda jo. To si ten nemocnej fakt oddychne, a začnou mu narážet ručičky. To samý tomu, co šel pod exekutora. Oni totiž ty pozemský šlamastiky jednou skončej, a půjde se blaženě patřit a patřit a patřit, anóbrž o tom to totiž jako celý je. Teda, jestli si to dotyčnej po tý exekuci a následným švihnutím sebou na tu podlahu ještě pak něčím nezvrzá. Všude totiž číhaj brutální nebezpečí. Třeba půjde kolem nějakej fešnej objekt, ten nešťastník zhřeší myšlenkou, což si ihned uvědomí, a začne se u toho spoléhat, že starej Jahve přece nad takovou ptákovinou přimhouří voko. Tak! A je to v pytli! Uvědomí si totiž, že se právě neoprávněně opovážlivě spoleh na milost entity, což je smrtelnej hřích! A je vymalováno, a bude se muset do očistce, což je fakt mrzutý. Jako, potácet se po tomhle pozemským světě je někdy na jebn@tí. Ještě štěstí, že starej entita to s námi myslí dobře, a je do nás zamilovanej…

 78. Hraničář

  Zase mě pobavilo Te Deum: https://www.tedeum.cz/2021/03/07/k-certu-s-rodinou-3-cast/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=k-certu-s-rodinou-3-cast a tak jsem jim přidal příspěvek.:
  „Skličuje mě nicméně, že se Ti nedaří vštípit otci zvyk dívat se na pornografické obrázky. To je opravdu velice vzácné, jelikož většina mužů mimo tábor Nepřítele s tímto nechutným chováním přinejmenším pravidelně koketuje. …………….

  Vždy mě pobaví když čtu, jak katolíci odsuzují to „nechutné chování“ spojené s pornem a přitom vůbec neuvažují, nejsou schopni uvážit(?), že tu „nechutnou skutečnost“ vymyslel a zrealizoval Všemohoucí Bůh, sám bezpohlavní. Jak jen asi přišel na to, že by se zvířátka a i lidé měli rozmnožovat pomocí pindíků a ku.diček.“

  ……………………………..

  Už jsem asi na „černé listině“, protože na rozdíl od minulosti se můj komentář neobjevil, ale hned spadl někam do „zásuvky“, dokud nebude posouzen. Samozřejmě negativně. Ale pobavit se můžete i vy. Napadlo mě totiž už dříve to, co jsem v komentáři napsal. Katolíci vehementně odsuzují nemravné chování, porno a pod., aniž by se jakkoliv zamysleli nad tím, že podstatu toho porna, tedy fyzikální skutečnosti, konkrétně tedy lidské tělo i s pohlavními orgány, s pohlavním rozmnožováním, vymyslel a stvořil – dle jejich víry – sám Bůh, dle téže víry sám bezpohlavní. Jak jen asi přišel na to, že se zvířátka a lidé mají množit pohlavně, že? A proč se mu ty genitálie nelíbí? Proč je tedy neudělal jinak, tak, aby se mu mohly, i nám, lidem líbit??

 79. toli

  @Marek
  Už přišel na to , že když se stane influencerem tak je velká pravděpodobnost že uloví více ovcí…..Přitom si pamatuji jak byl šíleně proti tomu když jsem si ho chtěl nahrávat . On si je velmi dobře vědom že je manipulátor. A jeho problémem je že mluví často a hodně a přitom má špatnou paměť. Nepamatuje si co říkal před týdnem, před měsícem, před rokem…, takže když si člověk vezme více jeho vyjádření a srovná je mezi sebou tak zjístí že si pan farář velmi často odporuje sám sobě…. 🙂 . Jednou Bůh může všechno, podruhé Bůh nemůže ignorovat naše hříchy a spousty a spousty dalších rozporů. On si ty svoje kecy upravuje podle toho ke komu mluví a koho chce ulovit a ovládnout, ale problémem je ta jeho paměť. 😀
  https://www.youtube.com/channel/UCQXkJsp9wBiSzNQ-JbEqMWw

 80. toli

  @Marek
  Tak, a teď si toli všimni, v čem vy se např. třeba s Hraničářem hrabete. Furt dokola tyhle bláboly, viz. odkazy na toto a většinu ostatních videí, a k tomu všechny ty opravdu povedený brsnění z různejch náboženskejch webů.

  A o čem by jsi vlastně chtěl psát na ateistickém webu ? Nemohu mluvit za Hraničáře, za sebe dodávám že to jsou vlastní zkušenosti a postřehy z náboženského prostředí . Jak jsem si všimnul velká většina zdejších diskutujících jsou teoretici, kteří nepoznali náboženství na vlastní kůži a myslím že pouze kontakt s praktickou realitou dá tomu teoretizování tu správnou šťávu.

 81. Marek

  Snad se toli nebudeš zlobit, ale neskouk jsem to. Dal jsem jen kousek z prvního z těch videí, a dál už mě prostě nebavilo jej poslouchat. Samozřejmě, že se pokouší o psyop, to je nakonec podstatou celý náboženský akce jako takový. Ale z mého pohledu zrovna jemu to moc nejde. Jeden z mnoha, co to dělají „po svým“, a o to víc je to motivuje, když mají u někoho zpětnou vazbu. Což se ve víře tak nějak vyskytuje, že jo. Vlastně ani nevím, jak bych jej měl ještě komentovat, prostě, když se mu chce…
  Začal jsem se trochu podezírat, že ty náboženský špeky možná kometuju až jakoby moc přezíravě. Ve smyslu – já jsem chytrej, kdežto oni jsou jeden jouda vedle druhého. Ani o mě, ani o nich to samozřejmě neplatí. Ale když na věc přijde, i ty chytří mezi nimi se prostě nemají pořádně čeho chytit, a nic jiného, než ten psyop, jim vlastně nezbývá. To pak jeden ani nemusí být a priori „přezíravě“ naladěn, stačí si to chvíli poslechnout. Zahánějí do rohu sami sebe. Ostatně, jinými slovy to popisuješ podobně. No, ale ať už se to vezme ze který strany chce, ono to jinak nejspíš být ani nemůže, že jeden je z toho celýho doslovně uchvácen, a druhýho, pokud je tomu v nějaký situaci vystaven z jeho kapacity ve „více než malém množství“, to postupně začne přímo iritovat. Asi je to jeden z nejvýstižnějších příkladů „rozdělené společnosti“, zde teda těch silně věřících a silně nevěřících. Kde uprostřed – aspoň tady u nás – je nejpočetnější skupina, definovaná tím, že jejich nejsilnější pro/protináboženskou emocí je, že je jim to jedno. A kde ten silně ne- ani nemusí znamenat militantního ateistu, stačí, když mu občas už nestačí jen to celý pořád přecházet mlčením a nevšímáním, ale něco k tomu řekne nahlas.
  Ono, nejschizofreničtější na tom všem je, aspoň teda pro mě, jak obtížně si dnes razí „prachobyčejný“ sekularismus cestu.

 82. Marek

  Že já si nakonec ten pokoj nedám, a přečtu si to…!

  Tak jsem si Hraničáři přečet to o tom, jak bychom prý bez toho křesťanství bídně zhynuli. A že je ta vlna „křesťanských“ ateistů a agnostiků, že dokonce i ten Dawkinsovic arcikacíč nakonec vyměk. Hm, když to teda říkají…

  První věc je ta, kterou taky zmiňuješ – jak by vypadal svět, pokud by nebylo křesťanství. Na to jednoduše není odpověď, a to právě proto, že alternativní bezkřesťanská historie se tak jaksi nekonala. Tím pádem o tom jen těžko může kdokoli spekulovat, a to ani srovnáváním s jinými náboženstvími. Respektive, lze si klást otázky, ale bez těch odpovědí. Lidská historie je velmi náboženská, prostě se odvíjela za přítomnosti mnoha vír. Jednou asi zodpověditelnou otázkou je co by bylo, kdyby nakonec to křesťanství přepral podobně vlivný islám. To by jedním slovem byla pakárna. Že by se bez náboženství historie odvíjet nemohla, a to díky kapacitě tehdejšího, co do přírodního poznání velmi „znevýhodněného“ lidského vnímání světa, to asi taky lze dovodit. Ale zda by se vyvinulo nějaký jiný náboženství, takový, který by lidi míň prudilo (či by se v jeho rámci lidi míň prudili mezi sebou), tam jakákoli spekulace končí. Je sice možné, a asi i pravděpodobné, že by se nakonec vedle toho jinou cestou postupujícího přírodního poznání ujal taky podobný morální vzorec (díky své výhodnosti pro přežití), který si křesťanstvo tak nějak bez ptaní bůchvíproč zprivatizovalo. Ale opět jinou cestou, a značně pravděpodobně s podobnou hromadou průběžných diskrepancí, což je jediný, co se o tom dá říct.

  Rozebírat, jak moc se konkrétně to křesťanství skutečně zasloužilo o ty všechny práva otroků, chudejch, žen, vůbec všech různejch utiskovanejch, a o ty další „benefity“, to by se jistě mohlo. Nicméně s výsledkem (pokud budeme vycházet z tý historie, jak ji známe popisovanou) co do těch „zásluh“ velmi výrazně diskutabilním. Ale to se mi skutečně nechce, protože kdo se o to zajímá, má co dávat i na tu opačnou misku vah. A není toho zrovna málo.

  Určitě existuje dost významných či významnějších vědců a filozofů, kteří nějakým způsobem k obhajobně křesťanství došli. K tomu, abych souhlasil či nesouhlasil s tím, že možná to je vlna, nemám dostatek informací. Takovej já například jsem velmi významný vědec a filozof 🙂 🙂 , ale dojít k připojení se k vlně jsem nedošel… Taky, kdybych si tu práci dal, našel bych jiné vědce a filozofy, kteří naopak od náboženství (a od vír obecně) z jimi pregnantně popsaných důvodů prchli. A to jejich množství by se vlnou nazvat dalo určitě. Podobně, jako u S čerty nejsou žerty, ze kterejch by se dala taky sestrojit svatá knížka, a to včetně těch různejch naučných příběhů, alegorií, kladných a záporných idolů, a všeho ostatního, dal by se napsat podobnej článek, jako ten z odkazu. Jen přepólovanej, tzn. s řadou příkladů, ve kterejch si křesťanství řádně zastepovalo na lidskejch zádech a osudech. A s řadou citátů, jejichž autoři by v nich sice měli pravdu, ale tzv. by se tím dopustili „řady pomluv a urážek“, tedy, promluvíme-li krátce řečí těch, kdo se vedle uctívání svých idolů zabejvají zejména milováním nás, neboli tzv. jejich bližních. Teda, co do tohoto popisu, alespoň to voni tvrděj, že jo 🙂 .

  Skoro jsem až překvapen, že ty „strašlivý“ příklady současnýho bezbožnictví tam neobsahují úhlavního nepřítele, horšího, než samotnej satanáš. Totiž, komunisty. Bez nich je to tam takový jakýsi neúplný. Při tom hudrování na svět vezdejší naštěstí nezapomněli na druhýho nejúhlavnějšího nepřítele, na sex 🙂

  Jako, vážně dobrý je to s tím osvícenstvím, Ono by se to tam, jakkoliv i tak by to byl nesmysl, mohlo taky říct, že nebýt toho křesťanství, tak by osvícenci ani neměli s kým bojovat. Samozřejmě by měli, protože lidi produkují dostatek všemožných totalit a bezpráví. Sice to tam je míněno tak, že osvícenství uspělo díky tomu, že působilo „již ve společnosti, která už byla právě křesťanstvím dostatečně kultivovaná“, ale je to v podstatě to samý. S podivuhodnou lehkostí je ve článku ignorováno to, že osvícenství vzniklo jako vzdor právě vůči křesťanský despocii. A tamto s tím, že bez křesťanství by lidi nevěděli, co je dobro a zlo, to se snad jako pos@ali v kině???

  Ještě by se toho dalo podobně komentovat z toho článku dost, tak ale už jen, že ani docela málo nejde poznat, jestli tam rozlišují/umějí rozlišovat mezi ateismem a sekularismem. Možná to maj, že nepřátel se nelekejme, na druhy nehleďme 🙂

  To celý píšu s vědomím, že vzhledem ke kvalitě živočišnýho druhu homo vulgaris by to tu bez historického křesťanství určitě raky nebyla žádná hitparáda. TAKY žádná, což ale, jak jsme už s Hraničářem pravili, nelze blíže specifikovat…

  Nějak jsem se opravdu rozepsal, a to ani nejsem karanténovanej. Ale aspoň jsem začal dělat mezery mezi odstavci, takže pokud to bude někdo číst, aspoň to snad pro něj bude snesitelnější 🙂

 83. toli

  @Marek
  Lidé jsou různí. Lišíme se mimo jiné způsoby přemýšlení ,cítění a vnímání. Toto vše řadí psychologie do několika kategorií a podkategoríí. Na každou skupinu totiž logicky platí trochu jiné páky. U křesťanů jsou 2 hlavní skupiny.
  První jsou tací sluníčkový salámisté co milují papeže Františka a lidi obecně a preferují Boží milosrdenství. Ti druzí jsou bigotní ,prudérní tradicionalisté kteří preferují Boží „spravedlnost “ a myslí si že lidstvo je příliš zkažené a je nutné ho potrestat.
  Když farář potká člověka kterého nikdy neviděl tak si ho nejdříve mapuje a snaží se ho zařadit do schématu. Používá k tomu psychologické triky které se naučil v kněžském semináři. Když má pocit že toho člověka poznal již dostatečně tak zvolí strategii (páky).
  U akcí typu nedělní mše ta různorodost lidí nevadí protože tam chodí již dostatečně zpracované ovce, avšak je pravdou že někomu to nedělní konkrétní kázání nic nedá (a přijde si na své třeba příští neděli) a někdo je z toho konkrétního kázání naopak nadšený.
  Problém je třeba u těch youtube keců protože farář neví kdo ho sleduje a jak ho může zasáhnout. Prostě střílí víceméně naslepo….

 84. Marek

  Já toli opravdu nikdy nebyl na žádným náboženským mejdanu. A osobní hovory o náboženství s věřícími, ty jsem měl ještě roztroušenější, než sklerózu ( to mě jen napadlo jako příměr, žádnou nemám). Tak se spolehnu na tvý info 🙂 . Spíš jsem si vždycky myslel, že obecně se ve věřících ta láska s posíláním do pekla spíš více či méně mele. Ale určitě to bude, jako všude jinde, o charakteru jednotlivce, takže jedni jsou typologicky spíš ty miláčkové, a druzí zas ty nakrknutý. U těch druhých je to zvláštní prvek, správně by z tý svý vztekliny měli být permanentně rozhození. Vždyť tím vlastně furt hřeší, takže sami sobě dělaj potíže. Ono ale je dost těžký umět se naladit, nebo snad i přinutit k tomu, každýho mít rád, bez rozdílu, i když je to strašlivej mamlas. Tady jsou ty požadavky na věřícího fakt náročný.

  To s tím farářským lovem oveček se mi posuzuje taky obtížně, protože i přesto, že se mě ještě žádnej nezkoušel upytlačit, tak považuju za naprosto mimo mísu, že by to dopadlo jinak, než že kdoví, jestli bych nakonec já jej naopak neodevangelizoval 🙂 (to přeháním, jen, že jestli oni jsou voda, tak já jsem těžkej ropnej produkt). A kdyby na mě nastoupil tenhle asi neodevangelizovatelnej borec, brzy bychom se rozešli s nepochopením. Na to nechání se ulovit asi jeden, pokud už je dospělej, musí v tomhle být slabší kus. A věřím, že kluci olímečkovaný na tohle maj nos, i když těžko říct, jestli na to musej mít nabušenou psychologii. Jestli se dotyčnej u toho moc necuká, nebo dokonce ani nemá zakázaný otázky, tak prostě hr na něj s masáží. A střelba do tunelu, pokud tím firmě nedělá ostudu, tak tou se nic nezkazí, dá se jen získat.

 85. Hraničář

  Marek
  06.03. 2021
  Jen mi přijde, že se toho i přes tu dekonverzi jakoby neumíte, a řekněme aspoň prozatím ani nechcete zbavit. Z asi pochopitelných důvodů. Máte to teď totiž obráceně, tzn. dřív jste to hltali, a teď si u toho klepete na čelo, a dopřáváte si cosi jako satisfakci sama před sebou. Nebo kompenzaci, ve smyslu čím ses “pokazil”, tím se “naprav”. Ještě třetí eventuální formulace toho vašeho stavu, vyhledáváte si to, abyste si u toho jakoby “oddechli”, neboli – “zaplaťpámbu”, že tohle už mám za sebou. Trefil jsem to? To celý samozřejmě ještě navíc při vědomí osobní zkušenosti, že věřící jsou u takovýho vašeho “rozjímání” na mrtvici, jak jste byli schopný “zavrhnout” cosi tak neuvěřitelně betelnýho. Že jediný, co vás může zachránit, je švihnout sebou na tu podlahu jako Ester, a děsně se kát. Jinak vás za to stihnou ty muka pekelná. No, a vy si u toho s úlevou říkáte, že houbeles, že žádný nebíčko ani peklíčko, ale pěkně pozemskej životeček bez stresů, jestli jsme náhodou zas něco “hříšnýho” nevyvedli… ………..

  No, celkem jsi to trefil. Alespoň u mě. Vidím, nejen, v rodině, jak se ta víra projevuje. A přitom sasmozřejmě i vidím, že v podstatrě nikdo není schopen všechny ty požadavky víry dodržet. Z toho pak plyne ten neustálý pocit hříšnosti, podporovaný kázáními pánů farářů a zbožnou literaturou.
  Pamatuji, jak mně v dětství maminka podstrčila knihu Naše světla, o dětech, které se už v dětsví a mládí staly svatými. Ale také pamatuji, jak mě ta četba vystrašila – uvědomil jsem si, že nikdy nebudu tak dokonalý jako ti malí světci, abych se také svatým stal. Že bych např. nosil na holém těle žíněný pás a radoval se že to bolí, když rozdírá tělo. Nebo abych si do bot dával kamínky a radoval se z bolesti když tlačily.
  Před pár lety něco podobného vydal Institut sv. Josefa, cédéčka se stejnými nebo podobnými příklady malých světců, pod názvem Šťastné děti http://www.stjoseph.cz/jenom-jednu-dusi-mas/ . Aby prý děti měly příklady!

  Před pár dny zemřel jezuita František Lízna. Na ChN jsem napsal vzpomínku na setkání s ním. Samozřejmě to správce hned smazal:
  Poznal jsem ho coby mladého člověka, sám tehdy mladý, když „načerno“ sloužil mši na Silvestra, v domácnosti mého bratrance. Pak jsme si vymněnili několik pohlednic. A domnívám se, že kvůli němu mě i vyšetřovala StB, že u něho našla moji adresu.
  Dávno tomu! Tenkrát jsem byl věřící katolík a názory takových lidí byly pro mě vodítkem v životě. Postupně jsem zestárnul, něco prožil, nasbíral zkušenosti, a o mnohém začal uvažovat jinak.
  Je dobře, když je postaráno o lidi v nouzi, když se jim pomáhá, když nacházejí zastání v těžké životní situaci – ale za mnohem podstatnější považuji, když jim jsou vytvořeny podmínky, aby se sami mohli o sebe postarat a vlastní prací si zajistit důstojný život.
  Zcela právem jsou čeští komunisté za mnohé kritizováni a odsuzováni. Ale ty podmínky pro slušný život pro všechny usilovali zajistit. A to František neuznával, chyběla mu (náboženská) svoboda. Nyní ji už máme. A k tomu ale i svobodu žít pod mosty, v kanálech, v hrobkách na hřbitovech a žebrat po ulicích. Máme svobodu dávat almužny.
  V minulosti v našich zemích ta náboženská svoboda také byla. Spíše ale povinnost věřit v to, co hlásala katolická církev. Tedy, současným pohledem, katolická totalita. V jiných zemích totalita protestantská. V celku tedy totalita křesťanská. V těch dobách, když všichni museli věřit, nebo se alespoň tak tvářit, v Dobrotivého a Milosrdného Pána Boha to ti, kteří by se vynucovaným pořádkům vymykali, také neměli lehké. Ovšem na rozdíl od „kruté komunistické totality“ by z vězení jen tak snadno nevyšli (italští carbonari přežívali ve vězení v brněnském Petrově cca 7 měsíců), pokud nebyli přímo posazeni na hranici.

  Vždyť je to celkem názorně napsáno zde: http://www.christnet.eu/clanky/6518/potrebujeme_odvazne_biskupy.url …………… „Svobodu svědomí, kterou Pius IX. odmítl jako „zhoubný omyl“, dnes církev obhajuje“. ……………. Pius IX. toho ovšem odmítl, příp. přímo zatratil podstatně více z toho, co nyní církev prohlažuje za své tradiční učení.

  A což třebas toto: Tento podvod se příliš neliší od podvodu prostitutky, která se snaží svést muže pomocí svého šarmu a opít jej vínem, aby jej mohla zlákat ke své nestoudné činnosti. Sv. Jan v Apokalypse popisuje tuto taktiku jako taktiku veliké nevěstky, která přijde, aby sváděla všechny pozemské mocnosti (srov. Apok. 17:1–2) http://rexcz.blogspot.com/2021/03/bergoglio-navstivi-ur-2021.html
  Chudáci muži, jak jen se ti ubožáci mají ubránit útokům prostitrutek! To je ten správný křesťanský pohled na ženu!
  A to je to, co mě u lidí bojujících proti útlaku ze strany současné či nedávno minulé státní moci vadí, když jednak nejsou schopni podívat se sebekriticky do vlastní minulosti a druhak ocenit, že sem tam se udělalo i něco dobrého.

  K tomu ještě něco ze životopisu F. Lízny: „František Lízna se narodil roku 1941 v silně věřící rodině podkarpatské Ukrajinky a zemědělce z Jevíčka.“ …………… No a činost proti komunistům a socialismu jeho víru upevňovala. To dokážu pochopit.
  Já jsem sice měl velice věřící maminku i její rodinu, ale tátova rodina tak věřící nebyla a táta v r. 1945 vstoupil do KSČ. A straně byl po zbytek života věrný, i přes smutek, který mu přineslo „pražské jaro“ a odhalení zločinů páchaných ve jménu „nejlepšího společenského řádu všech dob!“ Ale při tom chodil do kostela a vážil si svého švagra kněze i švagrových, jeptišek. Ostatně, do kostela chodila většina komunistů v naší vesnici, i ředitel školy.

  A právě ta schizofrenie v naší rodině mě vedla k tomu, že od mala jsem porovnával ty dvě ideologie. A brzy jsem si uvědomil, že ta náboženská vlastně není ničím podložená – jen tou vírou, nutností věřit, nepochybovat a nepřemýšlet nad jejími vnitřními rozpory. Ale nakonec racionalita, a denodenní zkušenost, že Bůh nijak nepomáhá, zvítězily.

 86. Hraničář

  Marek
  09.03. 2021
  Lidská historie je velmi náboženská, prostě se odvíjela za přítomnosti mnoha vír. Jednou asi zodpověditelnou otázkou je co by bylo, kdyby nakonec to křesťanství přepral podobně vlivný islám. To by jedním slovem byla pakárna. Že by se bez náboženství historie odvíjet nemohla, a to díky kapacitě tehdejšího, co do přírodního poznání velmi “znevýhodněného” lidského vnímání světa, to asi taky lze dovodit. Ale zda by se vyvinulo nějaký jiný náboženství, takový, který by lidi míň prudilo ……………………..

  Dle mého názoru je nezbytné vzít do úvahy, že křesťanství vznikalo a vyvíjelo se v rámci silné konkurence jednak „pohanství“, tedy silného postavení římského náboženství, a hlavně silné světské moci. Proto se muselo přizpůsobovat, podrobovat se světským vládcům, kteří sice křesťanství přijali, ale také se snažili, a skutečně mu i vládli. Takovým typickým příkladem může být Josef II., který zrušil asi 730 klášterů a zabavil jejich majetek, ale církev (oproti komunistům) nic nemohla dělat, protože sama ho prohlásila za „z vůle Boží“ a dle toho mu celá říše, i s tím církevním majetkem, patřila.
  Takže křesťanství se muselo neustále přizpůsobovat vnějším tlakům, spoustu nových myšlenek akceptovalo a přesně podle Halíka, hermeneutisticky, čili nově, vyložilo staré texty a akceptovalo je pod heslem, že „Duch si vane kudy chce!“
  Naopak islám vznikl jako prvotní idea a stal se de facto základním kamenem světské moci. Což vidíme dosud, že jsou i čistě islámské státy, kde hlavní slovo mají duchovní vůdci a vládnou nad volenými politiky. Legrační je, jak jsem kdesi četl, že i určují, co a jak mohou, podle Koránu, vědci bádat. Tím je také podmíněna obrovská zaostalost muslimů.
  Ostatně, v Izraeli probíhá diskuze co s ortodoxními Židy, kteří neuznávají státní autoritu, nechtějí se podílet na obraně vlasti, nechtějí se nechat očkovat a hlavní smysl života vidí ve studiu Tóry a v plození dětí. A žití ze sociálních dávek, které jim platí ten v podstatě sekulární stáít. Který většina z nich také neuznává!
  Před pár dny jsem četl debatu, že by vláda Izraele měla prosadit, aby se v náboženských školách vyučovaly i přírodní vědy. Takže de facto, i ti ortodoxní Židé jsou stejně nevzdělaní jako muslinové.

 87. Hraničář

  Můžete si otestovat nějakého vzdělaného kněze, navrhnul bych jednoho, s největším množstvím titulů u nás, MUDr. Maxe Kašparů. Na YT je s ním spousta videí. Můžete vybrat kterékoliv a následně mu poslat oponentní názor. Vzpomínám, jak v jednom kritizoval nějakou ženu, která vyprávěla, jak se stýká s duchy. A on vysvětloval, jak je to falešné, že žádní takoví duchové nejsou. A já mu napsal, jak je to tedy s nebeskými duchy, které uctívá on? Bůh duch Otec, duch Syn, Duch sv., co taková Královna nebes, andělé a jiné nebeské kůry, a což ti duchové zlí? Satan, čerti, ďábel?? Dost jsem ho rozčílil!

 88. toli

  @Marek
  a druzí zas ty nakrknutý. U těch druhých je to zvláštní prvek, správně by z tý svý vztekliny měli být permanentně rozhození. Vždyť tím vlastně furt hřeší, takže sami sobě dělaj potíže.

  Pozor, ti bigotní ,pruderní milující Boží „spravedlnost“ si právě o sobě myslí že mají k Bohu nejblíže.
  Nevím zda se to dá klasifikovat zrovna jako bias ,ale vím že je to o osobních preferencích. Preferují tu Boží „spravedlnost“ která je popsaná v bibli ,je jim prostě nejbližší. A tak si myslí že když budou dštít oheň a síru na ty zkažené tak se ještě více zalíbí Bohu. Ta jejich pohádková kniha totiž na jedné straně nabádá kritizovat a vypichovat hříchy bližního svého a na druhé straně nemají soudit (posuzovat) aby sami nebyli souzeni (posuzováni). Takže si vlastně můžeš z těch protikladných přístupů vybrat, oba jsou v Písmu svatém 😀

 89. Marek

  No, to jako musel Hraničáři z toho Max být opravdu rozčilenej 🙂 . Jenže to je asi tak všechno, co se k tomu může říct…

  Jinak, to křesťanství samozřejmě mělo konkurenci. Já to myslel tak, že kdyby vzniklo nějaký úplně jiný náboženství, nebo se nějak modifikovalo něco mimokřesťanskýho. Že to tu začal šéfovat přemiklíkovanej Jahve (tady jako, možná to máš prostě už ve zvyku, ale všimni si, že jakmile píšeš o nějaký svatý šajbě, poctivě tam přidáváš ty oficiální jejich názvy, včetně velkých písmen 🙂 ), tak to rozhodně není proto, že by bigoši byli oslnění, jak je to celý správňácký. Jednoduše je to mimořádně výhodnej věřící model, protože krásně umožňuje pořešit pozemský záležitosti tak, aby to vrchnosti pasovalo.
  Islám je v tom sice ještě důslednější, ale jednak byl od začátku brán jako náboženský nepřítel a rival. Ve v tý době už zarytě křesťanském, především západoevropském mocenském prostředí tím byl odsouzen k příkrému odmítnutí. Ostatně, „starším bráchům“ židům se tu postupně taky pěkně rozhořela koudel pod zadkem… A jednak, když jej Evropa poznala blíž asi (možná) si i sama uvědomila, že to už by přece jen bylo až moc na palici. Na to už asi byla oproti duchařsky přímo potrhlýmu BV o něco rozumnější. Ale taky se to sem mohlo nedostat čistě jen z co do šíření islámu nedostatečných logistických/silových kapacit, protože tenkrát se žádný náboženství nešířily z myšlenkovejch důvodů, ale pomocí šutru v ruce. Nakonec, s tím šutrem to párkrát zkoušeli, a dle mého soudu tomu nejblíž byli u Vídně. Tam si myslím, že rozhodlo, že Sobieski se nakonec nenechal zlanařit Ludvíkem XIV., ale Habsburkem. Kdo ví, třeba bychom pak dnes měli místo sv. Víta nějakou nabušenou mešitu 🙂

  Jinak, jsem rád, že jsem se, aspoň teda u tebe, trochu trefil. Ten dekonvertovanej pocitovej stav je pro mě opravdu španělská vesnice. Zajímavé je, jaký jsi měl v rodině zvláštní komunisticko-křesťanský mišmaš (to je tuším zas požidovsku 🙂 ) . A co se týče toho pobožnýho ředitele školy, my měli na jazykové výběrovce ZDŠ v 70. letech, tzn. po poučení z krizovýho vývoje, ředitele, co byl ve městě možná po faráři hned druhej nejaktivnější kostelník. Aniž bych to teď mínil cynicky, skoro by se jeden divil, že jej přímo z ředitelny neodvlekli se zkrvavenou tváří rovnou někam na uran. Komunismus to má u křesťanů opravdu nahnutý, takže tohle se dozvědět nějakej zdatnej internetovej katolík, je možný, že by ředitele hlasitě podezíral až jistojistě usvědčil, že je nasazenej. Aby škodil zevnitř, protože dle současného katolického, katolicko-internetového, i dle novopolitického popisu posledních dějin to přece tenkrát nešlo válčit na obě strany. Tehdejší poctivej katolík to přece nemoh dotáhnout na ředitele výběrovky. To by tak hrálo, aby jim někdo kazil dějiny všemi odpřísáhlého protináboženského komunistického útlaku!
  U nás se to štíplo tak nějak teda nekomunisticky u mýho dědy, to byl vesnický chuďas, ignorující kostel i komanče, co si nabrnk pobožnou holku z gruntu. Kupodivu ji nezatratili, zůstalo se to celý brát furt jako rodina. Jen dědovi potomci, kdy babička teda byla co do evangelizačního vlivu na ně výrazně pasivní, už byli naprosto nekostelní (následně já byl ještě víc naprosto 🙂 ), zatímco – pak už teda „zdemokratizovanej“ – grunt i po nástupu totáče produkoval jeptišky a faráře. Neboli, jeden můj strejda či přes koleno strejda byl v regionu dost významnej farář, ale já jej viděl možná jen jednou kdysi v dětství. No, ale protože tradice je tradice, po totáči byl grunt zrestituován, a staronově nabytý hektary pole byly věnovány poslední členkou tý rodový větve (i když sice ne jeptiškou, ale takovou kostelnicí, že větší snad nejsou) hádej komu? No, samozřejmě bys neuhod. Naštěstí nežijem vyloženě z ruky do huby, tak jsme ty potenciální milióny nějak udejchali. A třeba se za to koupí kamion španělskoindiánských vydání Bible, a zadara se to pošle do Jižního Améru, což je požehnaná činnost. Teda, mnou vymyšlená, ale kdyby něco, tak jo 🙂 . Ono vlastně, co to vůbec znamená to „požehnaný“, respektive požehnat? To je čistě jen takový to dělání křížků do vzduchu za někým, kdo podle dotyčného žehnajícího zrovna provádí něco, co za to dle něj stojí? Jako, že je to tzv. bohulibý? A je to jen taková navyklá tradice, aby to jako vypadalo betelně, nebo to má i nějaký třeba katechický (je ten výraz vůbec správně?) konkrétnější vysvětlení? Jako, oni se teda bráněj, že to žádnej nikdy nedělal, ale takový kanóny se žehnaj každou chvíli. Co by se teda jako s nimi následně mělo stát, pokud by to teda mělo nějak na ty kanóny zapůsobit? Co je pak na nich to požehnaný?

  A už zase jsem se ty tvý odkazy prozatím neodvážil otevřít. Žíněný utahováky, a kamení do bot?? Jako, já vím, že pobožný dospěláci si podobný udělátka pořizují, aby tím odháněli hříšné myšlenky, nebo tak něco. Ti už jsou sami za sebe zodpovědní. Ale u děti to přece nejen není svatý, ale naopak přímo morbidní, a je úplně jedno, kvůli čemu nábožnému to dělaj. Jako, fakt nemám odvahu to sám číst, protože bych pak byl schopnej vyrazit do nejbližšího stánku (svato), a začít jim tam za to nadávat 🙂 . Tak to jen popiš. To jako nějaký svatý dítě si fakt sypalo do bot kamínky, a mělo radost, že kvůli tomu šmatlá? To přece snad ani není možný, že by dle církevní interpretace právě z toho moh mít starej entita radost. Jako, ten mě ale tolik netlačí, protože pravděpodobnost jeho nějaký existence je doložena jen beletristicky, zde bez jakéhokoli pošklebování to má podobnou hodnotu, jako by ty kamínky hodnotil vodník Filipovský z dr. Mráčka. Ale ti jeho náměstci a provozní vedoucí jsou hmatatelní a reální. Jak můžou pro rány Bóži tlačit takový perverznosti? Vždyť to by mohli rovnou velebit nějaký dítě za to, že z věroučnejch důvodů skočilo z mostu! Raději končím, jelikož bych se u toho jen samonas@al…

 90. toli

  @Marek
  le ti jeho náměstci a provozní vedoucí jsou hmatatelní a reální. Jak můžou pro rány Bóži tlačit takový perverznosti? Vždyť to by mohli rovnou velebit nějaký dítě za to, že z věroučnejch důvodů skočilo z mostu! Raději končím, jelikož bych se u toho jen samonas@al…

  Ty máš trpět aby jsi se více podobal a přiblížil Kristu. Stejné tak to říkala a praktikovala (na jiných ) matka Tereza. Takže v Medjugorii chodí echt katolíci bosí po kamenech.
  A strašidlo ve Fátimě požadovalo po těch chudáčcích pasáčcích aby si k holením a kotníkům na pevno přivazovali prkýnka tak aby je to bolelo,prý se to Bohu líbí….

 91. Marek

  No, toli a ostatní, nechci to zakřiknout, ale jako by se to tu začalo hejbat. Myslím to, že se nečeká půl tejdne na ukázání komentu, a dalšího půl na ukázání odpovědi. Jako, posílám adminům dík 🙂

  Takže opičení? Že když mladej dostal od táty takovej céres, tak na jeho počest si taky naložím? No jo, vlastně jo. Zrovna jsem si vzpomněl ty filipínský (nebo kde to pořádají) bigoše, co se na důkaz fandovství nechávají taky ukřižovávat. Ale pořád mi tam překážejí ty děti. Především, jak ukazuje Hraničář, že se jinejm dětem předkládají jako následováníhodný příklady dětský hrdinové, jejichž hrdinství spočívá v sebepoškozování, a de facto nejen v náboženským, tzn. duševním, ale i fyzickým masochismu. To je jednoduše zvrhlost. Na takový označení jeden ani nemusí být militantní ateista, nebo někdo, kdo jen bezargumentačně nadává. Jsem si už ten Hraničářův odkaz teda otevřel (se na to vždycky musím nejprve rozdejchat 🙂 ). A taky, že jo. „Miluji svou nemoc“. WTF??? To už není zvrhlost, ale diagnostikovaná duševní choroba. A pak o kousek jinde, že ten Bůch je tak spravedliv, že to snad ani není možný. A dokladem toho, jak je tou láskou přímo nafedrovanej, je to, že se mu líbí, jak ty děti trpěj. Jak že se to teď říká tomu islámu…, tuším islamismus, že jo. No, takže křesťanství by se teda mohlo začít říkat křesťanismus. Vždyť, pokud se v jeho rámci vypichují a navíc rovnou doporučují podobný povyraženíčka, tak ono je to nakonec jedno… Jako, teď doufám, aniž bych mu něco chtěl podsouvat, že to admin udejchá, protože mě vedle toho islamismu napadlo taky jedno takový srovnání. Kam se na to hrabou současní „intoši“, kteří ne, že nejsou, myslím specificky ty (jako, pokud má někdo trable se svojí pohlavní sebeidentifikací, tak to je jedna věc. Ale „plošná opatření“, to je zase věc druhá), co malejm dětem programově podsouvaj, že nemaj dělat nějaký urychlený závěry z toho, co maj v trenkách, protože pohlavích, ze kterejch si můžou vybrat, je jako sraček..

  Bez mučení, a dokonce ani bez sebemučení si musím přiznat, že jsem si mylně myslel, že o náboženství toho už vím docela dost. Kdepak. Že je někdo schopen tvrdit, jak je nějaká zhoubná nemoc v dětství parádní věc, jelikož je to skvělej instrument, pomocí kterého se ukáže, jak je starej entita milostivej, tak daleko jsem ve svých představách opravdu nešel. A že je ještě lepší si tu rakovinu a lámavost kostí navíc naboostovat cpaním si šutrů do bot, to už je paranoia.
  Hansi, čtete? Tohle neberte jako nějaký osobní útok. Ale co takhle nějaký to omotáníčko stehna trnitými větvičkami? Nebo aspoň těch pár šutráčků? Nebo jsem to celý překroutil. a ve skutečnosti je to opravdu tuze pěkňoučký?

 92. toli

  @Marek
  No pro mne je velmi zajímavý fakt že jeden farář třeba odmítá flagelantství (sebemrskačství) jako poškozující deviaci a přitom chodí bosý v Medjugorii po ostrých kamenech. On je jeden z těch kteří by milerádi ty prkýnka k nohám dětem přivazovali.
  Dále, třeba teisté považují homosexualitu za nemoc a nemoci prý posílá na lidi Bůh. Dost dobře mi tedy není jasné proč by měl Bůh trestat nemoc, kterou sám seslal ?

  Sami v tom mají zmatek a logika jim je zjevně zcela cizí. To už tak bývá když si člověk stvoří Boha k obrazu svému 😀

 93. Marek

  Já jsem se toli fakt jaksi rozepsal. Vždycky, když se na to po sobě podívám, říkám si, no nazdar, to je zase kláda 🙂 . Tak jsem toho dost napsal i o tom, že je mi jedno, jestli se nějakej dospělák v rámci svý extáze sebepoškozuje. Ať se ti flagelanti za potlesku okolních vypsychovanejch čumilů třeba umrskaj, když je to baví. A Meždugorjáci ať si jdou klidně až do gangrény. Ale že mě prostě irituje, když do toho, resp. do něčeho podobného, pak někdo „motivuje“ i děti. Je to prostě jedna z těch hodně temných stránek zdejší „překrásný a láskyplný víry“.
  Jako, kdybych byl psycholog, asi bych to viděl v tom základním křesťanským prvku oběti, obětování. Protože úhlavní idol se obětoval. Kde na otázku proč a jak asi skutečně neexistuje odpověď, ale to jim neva, protože to prostě berou, že to tak je, a že je to vůbec to nejnáramnější, co se kdy mohlo stát. Tak jeho uctívači jej v tom chtějí nějak napodobit. Tomu by se možná mohlo říct iniciace. Přirovnávám to teď k popisu průběhu chemický reakce, tzn. k fázím iniciace, propagace a terminace. Pak teda nastává propagace, tzn. všemožnejma náboženskýma citacema toho, co měl ten idol navykládat, se uctívači dopují, a všechno to v nich bubří a zvětšuje se. Vším tím, že buď pokornej, ještě víc pokornej, úplně nejvíc pokornej všechno rozdej, pros na kolenou… Ve výsledku je to dožene do potřeby celou tu devotnost vyjádřit veřejně co možná nejexpresivněji. A ten náboženský rauš pak terminuje tím pocitem, že teď jsem sobě, všem čumilům okolo, a hlavně tomu/těm „vejš“ ukázal, jak to se mnou je. Že kdyby to jen trošku málo šlo, přímo fyzicky bych absolvoval ten pověstnej alpinismus, a klidně bych pak na konci vylez krkem, protože můj pocit, že tak je to spravně a tak to má byt, je tzv. „absolutní“. No a když to tak mám já, tak do toho pošťuchuju i ty všechny ostatní. Je to totiž „nejlepší“, a protože tomu opravdu věřím, tak ty ostatní motivuju v „dobrém“ úmyslu. V tomto případě ale to dobro nabývá skutečně morbidních rozměrů. Podobnou patologií je koneckonců ta známá „evangelizace“ jihoamerických dětí pomocí křtu, a následného rozdrcení hlavy.

  S tou homosexualitou to taky mají hodně zašmodrchaný. Začíná to už u toho milování bližního. Tam nikde není vysvětlivka, že jako kromě teplejch. Pokračuje tím tebou uvedeným „paradoxem“, a díky tomu vytrhávání z kontextu, a „alegorizací“ či „hermeneutickým výkladem“ biblickejch pasáží, by se toho asi našlo víc. Podle mě je ale hlavní a všeobjímající prvek toho všeho z náboženství vyplývající lidská prudérnost, v tomto případě křesťanský vyloženě hysterický přístup k sexu jako takovému.

 94. Hraničář

  toli
  11.03. 2021
  Takže v Medjugorii chodí echt katolíci bosí po kamenech. …………….

  Když jsem byl v Medju poprvém, v r. -99, a stoupali jsme na Križevac, na začátku cesty se někteří zouvali, že půjdou bosky. Tak jsem se také přidal. Ono je to taková zajímavá zkušenost, podobně asi jako chůze po žhavém uhlí. My jsme zvyklí na bezpečnou chůzi v botách a teď najednou musíš značně zpozornět a zažíváš úplně jiné pocity. Možná někdo, já ne, to vnímá jako nějaké duševní (duchovní) povznesení.
  No a najednou na kamenech krvavé stopy. Stopoval jsem je, a došel k jeptišce s ukopnutým palcem. Pak se tam, také bosky, a s krvavou stopou, vlekla nějaká paní o berlích. Nevím jak teď, místní se neustále snažili tu cestu nějak „zcivilizovat“, ale tehdy tam vedla místy skutečně strmá a velice kamenitá, balvanitá stezka, kolem samé trní. Asi v půli kopce ji doprovázející manžel domlouval, ať se obuje, ale ona odhodlaně odpovídala že ne, že to slíbila, takže na vrchol vyjde. Nevím, jaké hříchy spáchala, že si dala takové pokání!
  Poprvé i cesta na Podbrdo byla plná ostrých kamenů (jako důsledek eroze podložního vápence), v dalších letech už byly jejich hroty omlácené a cesta vyrovnávaná, a už i elektrifikovaná. A i když církev stále vyslovuje nějaké pochybnosti o pravosti zjevení – hlavně proto, že zjevení stále trvá a vizionáři dosud žijí – tak už tam jezdí několik milionů lidí ročně, tak se jen čeká, až ty dva zásadní problémy pominou a uznání pravosti nic nebude stát v cestě.
  Já jsem o Medju už dávno četl, zjevení tam začalo někdy v r. -83, a tehdy v tom r. -99 jsem v létě jsem jel na pouť do Čenstochové. A tehdy v Katolickém týdeníku vyšel veliký článek o tom, že kněží v Polsku se velice bouří proti propagaci Medju a že moc Poláků tam jezdí, že přece mají svoji svatyni, právě na Jasné Hoře v Čenstochové. Seděl jsem vedle známého děkana, tak jsem se s ním o tom bavil. Že jako ti Poláci mají námitky a že církev váhá zda uznat či ne. A on vyprávěl, že jaké přímo „zázraky“ při zpovědích v Medju zažil, že kdyby tam ti „páni“ z Vatikánu přijeli, že by se sami přesvědčili.
  Pak jsem tam byl ještě 3x a pozoroval, jak se městečko mění. Už jsem tam dlouho nebyl, plánoval jsem si cestu letos na podzim, ale s tou coronou – kdož ví, co bude.

 95. Hraničář

  Marek
  11.03. 2021
  Že je někdo schopen tvrdit, jak je nějaká zhoubná nemoc v dětství parádní věc, jelikož je to skvělej instrument, pomocí kterého se ukáže, jak je starej entita milostivej, ………………………….

  Podívej se, jsou skutečnosti, které nemůžeme změnit. Navzdory veškerému pokroku. Jo, hodně problémů jsme vyřešili, ale hodně (mnohem více) jich stále zůstává. Že když se někdo narodí, tak že také, nastopro, i umře. Že abychom žili, tak musíme jíst – což je dobré a společensky příjemné – ale také i vyměšovat – no a to je prostě takové fujky fujky. A teď představa – že by to DĚLAL I BOŽÍ SYN???!!! A když se máme rozmnožovat, byť je to Boží příkaz: „rozplozujte se a rozmnožujte se!“ tak je to také takové fujky fujky. Že by snad i Ježíš měl erekci, poluce a ejakuloval???!!! Smrdíme a TY SEKRETY!!! A ženám Všemohoucí určil, že musejí menstruovat! Ale že by i PŘEČISTÁ MATKA BOŽÍ smrděla, čurala, kakala, menstruovala ??? Která byl Nejvyším oplodněna tak, že ji Svatý Holub jaksi „čistě zastínil“??? A že by snad ve 3. době porodní vyloučila takovou hnusnou věc jako je placenta??
  A to rozplozování děláme úplně stejně jako zvířátka! Takže alespoň výhradně „tváří v tvář“, což zvířátka (kromě bonobů) nedělají!
  A že by Boží Syn přišel na svět přímo TAM TUDY???!!! Určitě se z Marie nějak „vyzářil“. Bez plodových obalů, bez plodové vody, bez placenty. A mamince tím pádem neporušil hymen. Takže zůstala stále pannou, dokonce Přečistou!

  No a k tomu máš nemoci, s nimiž si nevíme rady. Takže těšínská jablíčka – Pán Bůh tím něco určitě sleduje. Něco tomu konkrétnímu nemocnému chce sdělit. A pokud ten to nedomyslí, pak po smrti v nebi – bude-li na Zemi trpělivě snášet útrapy – se to dozví. A ti zdraví okolo mohou láskyplnou péčím o toho nemocného získat zásluhy pro nebe, a jemu personifikovat Boží lásku. A co těm nemocným zbývá? Nakonec se musejí smířit alespoň s takovou útěchou.
  Moderní doba umožňuje, aby i lidé na vozíčku se dostali třebas do Lurd. Jsem si jist, vida ty stovky a stovky nemocných, miliony za rok, že většina tam jede s nadějí, že právě u nich P. Maria udělá zázrak. No, neudělá! Ale tak alespoň vyslechnou pana faráře, že se jim dostalo duchovní útěchy.

  Já podporuji jedno zařízení, které se stará o těžce tělesně (teď už i duševně) postižené lidi. Kamarád tam dělal vedoucího. Když vidíš ty hrozné případy, tak tak nějak otupíš. Pokud by to šlo, souhlasil bys i s velikými výdaji, aby se jim pomohlo. Ale takhle je možná jen obětavá péče. Na rozdíl od 90. let už nemají dost peněz (navzdory stále „lepším a lepším ekonomickým úspěchům“), už museli zavést úspornější režim. Je to zařízení evangelíků, zakladatel byl evangelík, už za socialismu se přátelil s těžce tělesně postiženým mužem – přestalo mu růst tělo, to měl dětské, hlavu normálně mužskou. No a vidíte, nakonec se do něj zamilovala(?) jedna ošetřovatelka, vzali se, v Brně dostali byt a několik let spolu žili než umřel. No a pro ty lidi je i útěchou, v níž je pečovatelé i místní farář stále utvrzují, že v nebi a později v pozemském Kristově Království, už budou zdraví, mladí, krásní. Pokud si budeš odebírat od jehovistů jejich časiopis Probuďte se, tak snad v každém druhém čískle je rozhovor s nějakým vozíčkářem, který se těší, že už už se Ježíš zviditelní (na Zemi už je od r. 1914, ale zatím neviditelně) a zřídí zde to své Království, a i oni budou zdraví. Pořád lepší než si zoufat. Znáte Svatební košili (nemýlíim-li se) od Erbena? „Raději v nejistotě žíti, než strašlivou zvědět (přiznat si) jistotu!“

 96. Hraničář

  Znáte Benny Hinna? Už jsem ho sem, myslím, dával. Tohle není dlouhé, od 7. minuty má na podiu děcka. Tak se „pokochejte“: https://www.youtube.com/watch?v=4QDAC4JjTjg&t=482s Myslíte, že ty děti někdy opustí (mohou opustit) víru?

  V jiných videích lidé odhazují berle a odcházejí „uzdravení“.

  A což takový Reinhard Bonnke? Ten měl (už zemřel) v Africe milionová shromáždění. Dokonce prý vzkřísil 4 lidi z mrtvých. Když jsem to psal do TV Noe a ptal se, proč z toho neudělají reportáže, nakvašeně odpověděli, že mají svoje pořady.

 97. Hraničář

  Pro ty, kdož vládnou angličtinou:

  Benny Hinn – Paralyzed Woman Healed

 98. Hraničář

  Náboženské zajímavosti:
  Jednak: https://immaculata.minorite.cz/litanie-v-case-nakazlivych-nemoci/

  A druhak: https://immaculata.minorite.cz/ze-strachu-radost-ze-zarmutku-nadeje/

  Když si ten článek přečtete, a já věřím, že je pravdivý, tak vidíte ten vliv na věřící, na upevňování jejich víry a na ovlivňování druhých. Je jakási statistika – jeden kněz mně psal o tom, jaký zázrak byl, že Jan Pavel II. přežil atentát z 13. května 1981: „Víte, že to, že přežil, byl vlastně taky zázrak? Kulka minula všechny důlůežité orgány. A další „náhody“. Dojeli včas, byla volná cesta, papež byl nalačno, mohlo se operovat (držel půst) , když přijeli do nemocnice, byl přítomný kompletní operační tým (nachystaný k operaci), člověk (nebo?) krev s potřebnou krevní skupinou, atentátníka (vycvičeného a světaznalého) zadržela slabá řádová sestra… a ještě, už nevím…. “

  To je pohled věřícího. Já měl hned námitky: „Podle čeho tak soudíte? JP II. nebyl první člověk, který přežil těžká zranění. Co by se tvrdilo, kdyby atentátník minul? No, přece – zázrak! A co kdyby papeže zranil jen lehce? Jasně – zázrak, P. Maria jej chránila. Papež byl ale zraněn těžce. Zázrak! Jedna ruka střílela, ale druhá vedla kulku, (která jakoby kličkovala mezi životně důležitými orgány. A kdyby ho zastřelil? Jasný důkaz jeho svatosti – zemřel pro víru!
  Ale proč papeže neodvezli do chrámu sv. Petra a nedali mu sníst „Pravého a Živého Boha“ aby udělal zázrak a uzdravil ho?“
  Prý máme od Boha rozum, tak přednostně máme užívat přirozené prostředky!

  Ale pro věřícího člověka má ta víra velikou psychickou podporu. Pán Bůh se stará a jistě všechno dobřa dopadne! A i když to z lidského hlediska vypadá, že výsledek je špatný, tak Blůh jistě myslí jinak a ve skutečnosti je z jeho pohledu výsledek dobrý. No a víme, že psychika má i na tělesné zdaví veliký vliv, že, Toli? A nevěřící musí být psychicky hodně vyspělý, aby se dokázal s nepříznivými následky života vyrovnat bez velkých škod na duševním zdraví. V tom má víra v nějaké nebeské bytosti veliký náskok. A všimněte si, jak se v posledních desetiletích ta víra proměnila ke kladnému vnímání. Teď jsou ty nebeské bytosti dobrotivé, takřka na stopro. Za mého dětsví a mládí byl Pán Bůh přísný dohližitel. Pamatuji ty pochmurné pohřební obřady na kterých jsem ministroval. Teď už je Pán Bůh takový stařeček dobráček. Jenom „tradiční“ katolíci stále straší!

 99. toli

  @Hraničář
  Pak jsem tam byl ještě 3x a pozoroval, jak se městečko mění. Už jsem tam dlouho nebyl, plánoval jsem si cestu letos na podzim, ale s tou coronou – kdož ví, co bude.

  Každé poutní místo se mění, protože tam šílené ovce utrácí své peníze. A o tom to vlastně je. Rozhlaš že vidíváš pannu Marii v místě svého bydliště a uvidíš jak začnete prosperovat. 🙂 Ono není těžké přesvědčit pár mentálně slabších o tom že je to pravda a oni to budou rozhlašovat dál a dál. Nakonec to půjde samo a legenda začne žít vlastním životem.

 100. Karel 423

  Omlouvám se za nedodržení místní terminologie. V posledním komentáři jsem psal o příspěvcích, leč na mysli jsem měl, dle zdejší terminologie, komentáře (pod „příspěvky“). Protože komentáře pod příspěvky jsou často poněkud vzdáleny (sakra, zase ta relativita) od tématu, je možné i komentáře považovat za příspěvky (třeba do diskuse). Což jsem učinil. Doufám, že mi bude odpuštěno (v ateistickém slova smyslu).

 101. Marek

  Takovej já vám Karle neodpustím. Ani za nic 🙂 . Jen tak jsem se totiž podíval, kde jste zhřešil. Nehledal jsem teda moc dlouho, protože už se mi pak nechtělo, nicméně nenašel jsem. No, a i kdybych bejval našel, tak, jak se znám, bych z toho nejspíš nebyl natolik konsternován. Jako, že bych pak si říkal – no tohle! Co to je ten Karel vůbec za člověka! Nemůžu vám tedy odpouštět, jelikož nemám co. Dokonce ani v ateistickým slova smyslu 🙂 .

  Dám to sem, i když o tom vedu řeči pod Zeptejte se ateisty. Podnikám tam prudké útoky na ADMINA, aby jako trochu hnul kostrou. Ale zas tolik hubatej tam na něj nejsem, spíš se jej přátelsky tážu, jestli by ty komenty nemohly vylejzat na plochu o ždibec rychleji. Jsem si totiž vědom, že spravovat tento web není na HPČ či HPP, a asi to taky není na pořízení si hezký vilky v Průhonicách. Jako, aby se tam pak třeba se súsedama zdravil – čau lidi. Ono to je spíš na úkor svýho času. Na druhou stranu, osacr je členem té mezinárodní ateistické aliance pro sekulární svět. A ten sekulární svět za to stojí.
  Nechci to zakřiknout, ale jako by se to vydávalo dobrým směrem. To já vám Karle tak lstivě píšu, a dělám, že mě ani nenapadlo, že on to ten ADMIN bude číst. Že nebude mít tušení, co se tu na něj peče. A bude se tu na něj píct, že sem lidi zase začnou psát, Že to tu nebude z 80-90% jen o tom, že sem Hraničář hodí odkaz, který se ukáže týden po napsání, a já pak k němu napíšu veselý rozbor, který se ukáže za další týden. A k tomu cvrkotu teda ještě semtam toli, opět v tom týdenním rozptylu, jednomu až dvěma vynadá, že teplý jsou přece taky lidi. Jako, kromě fráteros, ti nesmí být ani takoví, ani makoví, páč mají ten celiboš.
  Prostě, když začnou přibejvat komenty k ateistický věci (a občas nějaká ta drbárna, protože to k tomu tak nějak patří), tak ten ADMIN třeba začne u toho pouštění komentů být odvážnější. Si třeba řekne, že to opravdu tolik nebolí, a že stojí za to tomu ateismu popustit uzdu. Se sem pak třeba vrátěj starý pardálové a pardálky, i tam bude takovej ten nabalovací efekt. Sice lidi jsou hrozný, a strkají k tématům věci, co tam vůbec nepatří, taky to nejspíš přiláká takový ty trollující bembeky, co mají nekonečně nicků, a píšou z obtížně banovatelných gaučíků. Ale s tím zápasí každý web, a čtenáři, co za to stojí, se přes to umí přenést. Smrdí tu sice možná ještě taky to asi se blížící převzetí zodpovědnosti provozovatelem za ev, hejty v diskusi, kde bych konkrétně já mohl začít spolu s ním být popotahován, že starej entita se neříká, protože je to zraňující, a působí to tíseň! Ale, kéž by s minimální pravděpodobností existující starej entita dal, snad by to zatím nemuselo bejt tak horký.
  No, v kostce, teda s jednou jedinou vyjímkou. Tou, že už tu zaznělo, že ten ateismus by se moh začít dělat s těmi znaménky. Tam se netajím, že beze mě. Ale třeba se prostě pomocí týhle nástrahy na ADMINA ten internetový ateisticko sekulární život „resiscutuje“ (to jsem slyšel říkat jednu paní co si povídala s jinou paní. Ta zase poliklinice říkala poloklinika. Prisám bačku, já u toho osobně v tý čekárně byl…) 🙂

 102. Karel 423

  Milý Marku, děkuji za neodpuštění. Po mém hříchu nepátrejte, oko běžného čtenáře zdejších komentů jest díky laskavosti admina mého poklesku (tvrdím troufale že relativního) uchráněno. Snad se nedopustím dalšího faux pas když naznačím, že inkriminovaný komentář měl stejnou paritu (znaménko) jako Vaše „prudké útoky“. Jelikož každé hodnocení (lidmi, nikoliv Starým Entitou) je pohříchu relativní, nečiní mi to žádných pupínků na jakékoliv části mého korpusu.

 103. Marek

  To já Karle takovej jsem. Jako, chytavej za slova. Aspoň pak mám z čeho dělat témata. Například teď jsem si povšim těch velkých písmen u mého podlého a stísňujícího označení. Nemusí to tak být, ale když vy jste taky „bejvalej“, tak mě u toho napadlo, jestli to máte jako první „spontánně gramatickou“ volbu. Starej Entita. I když především, ku@va se Bohumile neříká, je to velký borec, tak se automaticky píše s velkýma. Kde ovšem to může taky být, že když je to jeho název, tak to tam podle gramatiky jednoduše dáte. Ať tedy nespekuluju, jak to je?

  Mmch, když čtu nějaký text, psaný věřícím, těch versálek je tam jak máku. Existuje něco jako „Slovník vyjmenovaných slov“? Nebo se tam ty versálky dávají, jakmile to prostě má nějakou souvislost s „Ním“, kde když se přidají i tam, kde být nemusej, tak to tzv. nikdy není od věci?

 104. Karel 423

  Na Vaši otázku: „Ať tedy nespekuluju, jak to je?“, mám, Marku, následující odpověď:
  V podvědomí si asi nesu stopy předchozích zážitků. Kdysi mě naučili, že Bůh se píše s velkými počátečními písmeny. Snad tím nábožensky věřící chtějí vyjádřit úctu, nebo je to jeho křestní jméno nebo příjmení atd., nevím. Mně zbyl jediný důvod. Chci tím naznačit, že mi jde o konkrétního, nám dobře známého, pověstmi opředeného, neexistujícího, Entitu. Jiný důvod a význam netřeba hledati. Použil jsem tedy spontánně gramatiku nábožensky věřících, přičemž se mezi ně, od jisté doby, nepočítám. Slovní spojení „starej entita“ i „Starej Entita“ necítím jako dehonestující nota bene zraňující.
  Přijde mi zajímavější jiná otázka. Je podivuhodné, jak lidé chápou různě zdánlivě jednoznačná sdělení. Přestože hovoří od narození stejným jazykem, nerozumí si. Dokonce si nechtějí rozumět. Důvodů a příčin je nespočet. Je zajímavé to sledovat. Vidím v tom další ukázku fungování nahodilosti a podmíněné příčinnosti jevů.

 105. Sam

  Nedávno vyšla kniha Wakan Tanka – Hodiny náboženství pro věčné začátečníky od Marka Váchy.
  Zatím je skladem jenom málokde. Listoval jsem v ní asi 10 minut. Snad se jedná o snahu přiblížit (katolické?) křesťanství intelektuálně založeným lidem. Prozatím se mi kniha nejeví jako moc přehledná. Někdy se do ní snad začtu více v nějakém knihkupectví.

 106. Sam

  Prolistoval jsem v knihkupectví celou knihu Wakan Tanka – Hodiny náboženství pro věčné začátečníky od Marka Váchy.
  Jedná se pravděpodobně pro knihu vhodnou pro vlažné katolíky nebo pro podobné lidi, kteří už se v křesťanství částečně vyznají. Kniha má snad trochu povzbudit víru. Autor se zabývá nevšedními pohledy na (katolické) křesťantví. Snaží se podat křesťanství malinko jinak, aby dávalo smysl i nějakým těm pochybovačům. Zdá se mi ale, že mnohým tématům se vyhnul. Když píše o tom, že vesmír je krásný a dobrý, tak je to úsměvné. Kniha je zajímavá, vhodná pro každého, kdo se rád hrabe ve složitých myšlenkách a třeba je rád zpochybňuje. V poslední kapitole Vácha zmiňuje chronický nedostatek knězů v ČR. Očekává, že brzo bude jeden kněz na mnoho farností. V pohraničí už je tomu tak dlouho.
  Pokud ale skutečně hledáte nějaké ty „Hodiny náboženství“, doporučuji spíše Youcat (Karmelitánské nakladatelství 2011), možná také YouCat: Kurz víry
  Vše, co je dobré vědět o křesťanství (Karmelitánské nakladatelství 2020) Tyto dvě knihy jsem ale nečetl. Dále se také dají sehnat mp3 záznamy Alfa kurzů.

  Jinak ale je vhodné začít Richardem Dawkinsem! Boží Blud (Academia 2009) už jsem někdy četl, na Rozchod s Bohem (Argo 2021) se chystám zanedlouho.

 107. Sam

  Dovolím si zase malý offtopic. Nedávno (prosinec 2021) vyšla v nakladatelství Cesta malá kniha O MÁLO MENŠÍ NEŽ ANDĚLÉ opět od Marka Váchy. Je to taková pěkná úvaha o zkaženosti ateistického světa. 🙂 O tom, jak ateismus vede k zoufalství člověka. Teda někdy. 🙂 Jeden by řekl, že většina ateistů začne z nudy, prázdnoty a zoufalství zase chodit do (katolickýho) kostela… Ale spíš ne, co? Trend je spíše opačný. Dost by mě zajímalo, jestli Vácha někdy četl toto: https://www.osacr.cz/o-ateismu/otazky-a-odpovedi/
  Váchova kniha začíná skoro racionálně a postupně se mění ve stále větší zhulenosti. Vůbec bych se nedivil, kdyby vyšla u příležitosti zveřejnění výsledků sčítání lidu v roce 2021, na které se všichni tak těšíme (Vácha asi ne). Mělo to být už tento prosinec, ale odložilo se to na počátek roku 2022.
  Jo a Rozchod s Bohem (Argo 2021) od Richarda Dawkinse jsem už dočetl. Rozhodně doporučuji. Je to spíše pro mládež, ale přesto to není prudce d3b1lní jako např. „Nevyžádané rady mládeži“ (Cesta 2017).

 108. toli

  @Sam
  Stačí když si uvědomíš že náboženství je pro Váchu a potažmo každou náboženskou organizaci živnost, nic více. Evangelizace slouží ke stálému přísunu nových užitečných idiotů neboť ti staří vymírají a je potřeba aby neustále někdo nosil peníze do kostela a odkazoval své majetky církvi a činil Boží vůli hmmm vůli církve na venek v občanské společnosti….Platí Marxovo Náboženství je opium lidstva protože na rituálech a kostelních žvástech se snadno vypěstuje závislost. Pitomí křesťané pak tvrdí že je Bůh svolává do kostela na mši, ve skutečnosti cítí absťák…..
  Tedy platí citát Voltaira Že náboženství vzniklo když potkal hlupák podvodníka. Sám Voltaire byl deista.

 109. Bffghjk

  Voltaire investoval do atlantického obchodu s otroky a v Esejích o mravech píše, že černoši jsou potomky lidí a opic. To všechno po řadě exkomunikačních bul pro otrokáře od papežů (Sicut dudum je jen první – neměly samozřejmě účinek, protože papeže už tehdy světská moc příliš neposlouchala). Je také autorem výroku „Jen lžete, lžete, milí přátelé, však ono z toho pokaždé mezi lidmi něco zůstane.“ Takový guru k pohledání!

 110. toli

  @BFFGHJK
  Co má společného pravdivý výrok s osobním profilem autora ? Na to jsem se již ptal jednoho přiblbla z kostela když srovnával výrok Náboženství je opium lidstva s osobním profilem autora (Marxe)
  Navíc ani deista a ani ateista nepotřebuje žádného guru ke svému životu. To je jen věčný omyl teistů a podobné havěti.

 111. Sam

  Voltaire je asi 244 let po smrti, takže některé jeho názory určitě neodpovídají vzdělanému člověku 21. století.
  Beru Voltaira jako důkaz toho, že kritika náboženství je hrozně stará věc, odehrávala se už před cca 250 lety i dříve. Nepřišli s tím jako první komunisti, nacisti, ani nezbedná mládež 21. století.

 112. Sam

  Bylo už tohle? https://blog.aktualne.cz/blogy/tomas-halik.php?itemid=41720
  Vybírám některé cool hlášky:

  „Pokud slovenská církev nepřijme jeho pozvání k synodální cestě a neprojde radikální reformou, hlavně prohloubením teologického vzdělání a zdravé spirituality, čeká jí totéž, co se nyní děje v Polsku – v důsledku spojenectví většiny episkopátu s populistickým nacionalistickým režimem dochází k totálnímu kolapsu celého systému polského katolicismu, mládež a vzdělané vrstvy se ztrácejí – nejdrastičtější proces sekularizace a odcírkevnění probíhá dnes právě v Polsku.“

  „Církev je na tom nyní tak, jako německý národ po zveřejnění hrůz holokaustu. Také naprostá většina kněží nezneužívala děti, jako naprostá většina Němců nepáchala zločiny v koncentračních táborech, naprostá většina Němců o nich nevěděla, stejně jako naprostá většina katolíků žasla nad zveřejněním dokumentů masovém zneužívání. “

  „Asi každý by měl vidět úžasný film „Učedníci“, který fantasticky dokumentuje jednu nepříjemnou pravdu – předkoncilní systém katolicismu, který za totality formoval generace slovenských kněží, byl podobně jako komunistický režim režimem totalitním, založeným na slepé poslušnosti a konformismu, bál se podobně jako komunisti svobody a tvořivosti. Proto papež František s takovou naléhavostí vyzýval slovenskou církev, aby vychovávala k svobodě a tvořivosti a o nunciovi, který spolu s některými biskupy zlikvidoval arcibiskupa Bezáka (onoho „Františka před Františkem“) citoval slova, že za krátkou dobu poškodil slovenskou církev víc, než 400 let tatarské a 40 let komunistické nadvlády. “

  „Ano, dítě má svůj mýtopoetický svět, podobný religiozitě archaických kultur. Ale tomto světu na prahu školního věku (nebo nejpozději) v pubertě uroste, jeho dětské náboženství prožívá zpravidla krizi jako je pubertální krize ve vztahu k rodičům. Pokud jeho prostředí ho nedokáže uvést do dospělé, zralé víry (!), ale chce ho tlačit zpět do těch dětských střevíčků, pak se stane ateistou nebo vleče s sebou zvykovou náboženskost a žije v jisté schizofrenii mezi touto náboženskostí minulosti a současným světem. “

  —————————————————————————————
  Neví někdo (např. TOLI), co je zhruba tzv. dospělá, zralá víra? Něco jako držet hubu, na nic se neptat a ignorovat veškeré ostatní církve?

 113. toli

  @Sam
  Neví někdo (např. TOLI), co je zhruba tzv. dospělá, zralá víra? Něco jako držet hubu, na nic se neptat a ignorovat veškeré ostatní církve?

  Tak nějak, sám Halík je toho příkladem. Uznává jen kvalitního, inteligentního a hlavně VĚŘÍCÍHO oponenta. Ateisty a agnostiky v podstatě považuje za podlidi. Ve vztahu ke svému nadřízenému pak plní jeho příkazy a nevšiml jsem si že by Dukova vyjádření nějak rozporoval. Co mne fascinuje je ta slepá hierarchická poslušnost kdy si sám Ratzinger sype popel na hlavu že ani jako biskup a ani jako papež nečinil to co činit měl se zneužíváním dětí a mladistvých. Ale celá česká biskupská konference jako celek i jako jednotlivci (např. Duka, Graubner) stojí za Ratzingerem. To je prostě na hlavu,,,,.ale ukazuje to kdo kam z českých církevních elit patří

 114. toli

  ŘKC má ne vlastní zásluhou jedno velké + . Organizačně a politicky v podstatě kopíruje Římskou říši. Císař jako Bůh a papež jako Kristův náměstek je jedno a totéž. Směrem dolů je to pak organizačně do nejmenších detailů propracovaný styl vlády Římské říše, takže Duka je vlastně takový gubernátor. Doposud nikdo nikdy nevymyslel lepší styl organizace než měli Římané. To dává ŘKC značnou odolnost proti demokratizaci a nějakým větším organizačním otřesům. V historii byla spousta pokusů o to zničit církev a nikdy se to nepodařilo. Druhým důvodem proč se to nikdy nepovedlo je ten že církev má vždy dostatek hlupáků kteří jí budou nosit peníze a poslouchat na slovo. Jediné co může církev postihnout při špatné politické konstelaci je to že se skryje v podzemí (jako za socialismu u nás) aby se pak posléze vrátila na povrch do veřejného života.

 115. toli

  Bojovat s církví je totéž jako bojovat s narkománií. Můžete jí potlačit ale nikdy jí nezničíte…

 116. Hraničář

  Sam
  12.02. 2022
  Neví někdo (např. TOLI), co je zhruba tzv. dospělá, zralá víra? Něco jako držet hubu, na nic se neptat a ignorovat veškeré ostatní církve? ………………………………

  Na to jsem se už ptal jednak samotného Halíka i dalších teologů, a žádný mně neodpovědl, nevysvětlit. „Vysvětlil“ jsem si to sám. Ta „dětská“ víra je taková, že věříš na Ježíška a Pána Boha na obláčku, ta „dospělá“, „zralá“ …….. víra je taková, že vnímáš „hlubinu nevysvětlitelného oblaku tajemství“ – nebo tak něco takového.

 117. Karel 423

  Toli, dovolím si nepatrné upřesnění, spíše slovíčkaření. Bojovat s církví se mi jeví jako totéž, jako bojovat s narkomafií. Bojovat s náboženskou vírou je totéž, jako bojovat s narkománií. Jinak samozřejmě bingo.
  Marku, Váš poslední komentář k panu Danielovi mě přesvědčil, že má smysl se sem vracet a zdejší komentáře číst.

 118. Hraničář

  Procházel jsem staré mejly a narazil na jednu diskuzi s jedním, i civilně vzdělaným knězem, je inženýr elektro. Pro zajímavost jen závěr. Zajímal by mě váš názor:

  ______________________________________________________________
  > Od: „………………..
  > Komu: „Jiří Špiřík“
  > Datum: 27.02.2013 21:35
  > Předmět: Re: Lidice a Číhošť

  Vážený pane inženýre,
  děkuji za projevený názor. Víte, mně maminka vždycky říkávala – s hloupýma lidmi se nebav, od nich se nic nedozvíš, bav se s lidmi chytrými, ti ti něco řeknou. A tak já, vědom si svých neznalostí, se obracím na chytré lidi, když něčemu nerozumím.
  Když jsem si přečetl vaše články na webu Sisyfů, řekl jsem si, že určitě jste chytrý, vždyť jste pan farář, a pak jsem se ještě dozvěděl, že jste i inženýr. Takže když něco nevím, s důvěrou jsem se na vás obrátil. Ale vidím, že podobně jako i jiní vzdělaní lidé, jste trochu slabý na nervy. No, ale to nic.
  O té „mrtvé hmotě“ jsem se dozvěděl od obránců života. Ti tvrdí, a odvolávají se na učení církve, že Bůh oživuje hmotu vložením duše. Takže když duše hmotu oživuje, musí ta hmota být před tím mrtvá, to je přece je logické.
  A já se nerozčiluji, že Bůh hříšníky trestá či netrestá. Mě je to vcelku jedno. Já jen, že mně to je těžko pochopitelné – stvoří si Kanaánce, Pelištínce a další, nic jim neřekne, nepošle k nim proroka či anděla, ale pošle na ně své vyvolence Židy a nařídí jim, aby je zmasakrovali. Tak proč je před tím tvořil, když je Vševědoucí a Všemohoucí (to nám říkal v náboženství pan děkan Macek).
  Máte pravdu rodiče mně trestali, ale to jen proto, že nebyli všemohoucí. Kdyby byli, určitě by mě udělali hodného a poslušného. Takhle museli vzít, co jim Pán Bůh daroval. Vidíte – katolíci tvrdí, že děti lidem Pán Bůh daruje. A někteří naříkají, že Pán Bůh dítě ne a ne darovat. Když jsem se zeptal, jestli vůbec souloží, tak mě nadávali. Ale hned jsem se ptal, proč Pán Bůh posílá dítě kdejaké sprosté prostitutce, když ví, je přece Vševědoucí, že ta hned poletí na potrat – proti čemuž ti ochránci života velice protestují, i když papež řekl, že dušička toho dítěte přijde do nebe. A o to přece křesťanům jde, ne? Co by asi ta prostitutka z toho dítěte vychovala.
  „To víte, když je někdo hlupák“… Ale četl jsem v katolickém tisku, a já myslel, že když je něco napsáno v katolickém tisku, že to je učení církve, že lidský rozum, schopnosti, inteligence, vlohy, nadání a tak dále, pocházejí od té duše, kterou do člověka vloží Pán Bůh. Je to pravda nebo ne? Pokud ano, tak prostě jsem takový, jakým mě Pán Bůh stvořil, a tím pádem určitě plním jeho vůli. Nebo snad je to jinak?
  A já vás stále srdečně zdravím. Chápu, že to (se mnou) nemáte lehké.
  ………………………………………………………..

  Vážený pane ,
  problém bude asi v tom, že Vy se sice tváříte, že se chcete něco dozvědět, ale když Vám něco napíši, vysvětlím, tak si hned dáte práci to nějak zpochybnit či dokonce popřít. Tak nejedná člověk, který se chce něco dozvědět. Ten dělá pravý opak, snaží se to pochopit a začlenit do dalších věcí, které už zná. Učedník je ten, který poslouchá toho, od kterého se chce něco dozvědět nebo naučit. Ale Váš úmysl je evidentně jiný. Nejste prostě učedník, jenom si na něco hrajete.
  Už jednou jsem Vám psal, abyste si nejdříve přečetl Katechismus katolické církve. A až potom si dělal svoji „filosofii“. Cestu, kterou volíte Vy: každou věc postavit tak, aby vypadala nesmyslně, tak s tím byste neuspěl v žádném vědeckém oboru, natož v teologii.
  První věc, kterou byste měl vzít na vědomí jako „axiomat“, je to, že Bůh existuje.
  A z toho vycházet, chtít tohoto Boha poznat, naučit se ho milovat. Pokud ovšem chcete volit cestu neustálého zpochybňování existence Boží, potom prosím je zbytečné, abychom si psali. Prosím, ušetřete mne toho, času svého i mého.
  Je pravda, že Bůh Vám dal určité schopnosti, k čemu tyto schopnosti však používáte, to je jiná věc. Buď ve shodě s Boží vůli Ho milujete, nebo Boha těmi schopnostmi můžete také vysmívat (a to platí i pro ty Kanaánce a Pelištínce). Ano, Bůh dal lidem svobodnou vůli a je jen na nich, kterou cestu si vyberou.
  Člověk může Boha vysmívat, může vysmívat druhé lidi, církev, hnutí Pro life. Pane Pokorný, Vy si jako myslíte, že to není hříchem si dělat z kněze a z ostatních lidí srandu? Myslíte si, že to Bůh nevidí?
  S pozdravem
  P. Jiří Špiřík

 119. Hraničář

  Jak to vidí katolíci?

  Především ale Franco jako praktikující katolík navrátil Katolické církvi svobodu a postavil nové Španělsko na katolických principech. ……………

  Ve Frankově Španělsku byly pod přísným trestem zakázány potraty a antikoncepce, zákony nedovolovaly ani rozvody katolicky uzavřených manželství. Katolická církev a její nauka byly chráněny zákonem, rouhání a vandalismus vůči chrámům, svatým obrazům a sochám byly trestné. To vše skončilo Frankovou smrtí r. 1975, kdy Španělsko vykročilo cestou destruktivního liberalismu a přizpůsobilo se tak jiným západním zemím.
  https://www.duseahvezdy.cz/2014/08/05/proc-vadi-hrob-generala-franka/#comment-122050

 120. Hraničář

  Zajímavá myšlenka.:

  Zidia maju svoj stat, moslimovia maju svoje staty, len katolici nemaju svoj stat, a draho za to platia. Katolici si v poziciii ako boli zidia v 30. rokoch. A to vsetka vdaka ludom ako Bergoglio. Ti vydali krestanov do ruk nepriatelov. Strojcovia 2. vatikanskeho koncilu, bergogliom ,,svatoreceny“ Wojtyla a papez Montini.
  https://www.duseahvezdy.cz/2014/08/05/proc-vadi-hrob-generala-franka/#comment-24778

  Jednak o tom, že katolíci nemají svůj stát – jak by si to asi autor představoval, no a potom, jak „vášnivě“ odsuzuje papeže – tradicionalista jeden! V přímém přenosu vidíme vznik nové křesťanské skupiny – v podstatě podle principů evoluční teorie.

  https://www.duseahvezdy.cz/2014/08/05/proc-vadi-hrob-generala-franka/#comment-24780

  „AD Hraničář: V současných liberálních státech mají katolíci/křesťané stejná práva jako jiní věřící……..
  Asi takovou svobodu, jako za Francouzské revoluce, že.
  A mají zastánci nenarozeného života stejné práva jako odpůrci?
  Byla snad Joan Andrewsová nějaká extrémistická, že jí zavřely na sedm let do kriminálu?…
  P.S. Nechtěl by jste se z Hraničáře přejmenovat na Asmodeus? myslím, že by se to k vám více hodilo……. a nemám namysli pouze tento Váš komentář…….
  https://www.duseahvezdy.cz/2014/08/05/proc-vadi-hrob-generala-franka/#comment-110893

 121. kabát

  @Hraničář
  Již na webu i-Ateismus Michala Hanka jsi viděl, že křesťané reagují podrážděně a nervózně, když je svými otázkami a argumenty zaženeš do kouta. Přitom tvoje dotazy jsou jako ateisty nebo agnostika naprosto legitimní. Oni nemají na tyto otázky odpověď, mají jen tu svou víru. Jak napsal Isaac Asimov: „Teologie je pokus člověka vysvětlit něco, čemu sám nerozumí. Přitom nejde o pravdu, ale o uspokojivou odpověď.“ A oni to ví, jenže víra je smyslem jejich života, tak jí brání zuby nehty a lžou sami sobě. Cítí se být pronásledováni a utlačováni. Každý soudný člověk musí vidět, jaké mají oproti ateistům privilegia. Zapnu rádio nebo televizi a už to jede – Křesťanský magazín, Cesty víry, Sváteční slovo, Uchem jehly, přímé přenosy ze mší atd. Na internetu reklama, jestli mám prý jistotu nebe, různé články a pořady, kde se útočí na ateismus. Jistě jsi četl např. rozhovor s Adolfem Bornem, ve kterém se vyznává, jak nesnáší ateisty. Jdu na rockový koncert, kde na nás před bránou pokřikuje tlupa křesťanských fanatiků, že za návštěvu tohoto koncertu skončíme v pekle. Zastavují lidi na ulici a nejsou to jen Jehovisté. Jsou to oni, kdo se nám snaží cpát do života to jejich náboženství a my se tedy ptáme. Zajímavý je rozhovor Jiřího Špačka s M.O. Váchou na Oslu. Vácha se tak nerozčiluje jako Špiřík, ale Špaček ho také svými otázkami dostal do úzkých. Pokud si to nečetl, tak doporučuji.

 122. toli

  @Hraničář
  Toli, Marku, něco pro vás (ale i pro ostatní):

  Již jsem to četl a považuji to za nesmysl. Když už bych si myslel že bůh existuje tak křesťanská dogmata jsou velmi zastaralá, odtržená od života a proto trvale neatraktivní. Třeba zákaz antikoncepce (to jejich strkání teploměru do pochvy považuji nejen za nepřirozené ale i za nejméně účinné, zákaz potratů, to vše vede k tomu co vidíme dnes , k přemnožení s jehož důsledky se celosvětově potýkáme, není co jíst, nedostatek vody vinou globálního oteplování planeta zasviněná odpady atd atd

  Jinak křesťané mají svůj stát-Vatikán a spousta rádoby sekulárních států typu Polsko,Slovensko,Rusko atd se odvolává na křesťanskou morálku a historii jejich zemí v křesťanství takže křesťanskou tradici.

 123. toli

  @Hraničář
  Ještě k těm diskuzím na Duších a hvězdách. Franco a Španělsko to je ryzí klerofašismus. Ty diskutuješ s klerofašisty na Duších a hvězdách ? S takovými lidmi se nediskutuje……od takových lidí se slušný člověk distancuje.

  APROPOS, ode dneška nic.cz přestává blokovat dezinformační weby, takže lze opět očekávat masivní výblitky blbců v diskuzích.

 124. Hraničář

  Ad: kabát
  24.05. 2022

  Dnes, v Katolickém týdeníku, je rozhovor s novým pražským arcibiskupem Graubnerem:

  Měl jste v životě předtím nějaké podobné chvíle, kdy jste se cítil vydaný do Božích rukou?
  Vícekrát, ale nikdy ne tak silně. Ono to se mnou nikdy nebylo zdravotně tak vážné jako tentokrát. Nikdy předtím jsem taky nezažil, že by se za mě modlilo tak intenzivně tolik lidí. Jen když vzpomenu na ty, kteří se denně scházeli k modlitbě na Velehradě u Stojanova hrobu a ve spojení s nimi skrze videopřenos tisíce dalších. Zkušenost s důvěrou v Boha a vydaností Bohu přináší úžasný pokoj a zvláštní sílu. Nedává pocit siláka, to ne, ale jistotu, že Bůh se umí postarat o to, co mu patří, a že k tomu, co od nás žádá, dá nakonec i potřebnou sílu.
  https://www.katyd.cz/rozhovory/jako-prioritu-vidim-dnes-rodiny.html ……………………………

  Dobrý den.
  Arcb. Graubner mně připomněl sv. JP II. Oba dva vykládají věřícím, jak je v nebi krásně. Ale zároveň jak papež tak i arcb. dělají vše pro to, aby do toho krásného nebe odešli co nejpozději a děkují Dobrotivému Bohu, že je „v tomto slzavém údolí“ nechává co nejdéle. Papež ještě navíc děkoval PM, že mateřskou rukou vedla kulku jeho tělem, aby nezasáhla žádný důležitý orgán.
  Před léty nějací zbožní rodiče v USA, když jim onemocněly děti, neodvezli je k lékaři, ale s důvěrou se modlili k Dobrotivému Bohu, aby rozhodl, zda je uzdraví či si je vezme k sobě do nebe. Pán Bůh se rozhodl, že si dvě vezme k sobě. A představte si, že v těch zbožných USA to úřady vůbec neocenily, ale rodiče byli postaveni před soud a ostatní děti jim byly odebrány.
  A nebo, jak jednou v TV tvrdil P. Vácha, modlitby se nevyplňují. A jako důkaz dodal, že v takovém případě by nikdo neumíral.

 125. Hraničář

  toli
  25.05. 2022
  Třeba zákaz antikoncepce (to jejich strkání teploměru do pochvy považuji nejen za nepřirozené ale i za nejméně účinné, -………………………………..

  Před léty (nějaká) paní Zdeňka Rybová velice propagovala to PPR (přirozené plánování rodičovství). S tím, že starost o otěhotnění nebude záviset jen na ženě, ale že se zapojí i manžel. Třebas že podá teploměr a zapíše teplotu.
  S humorem jsem jí napsal, že by se manžel mohl zapojit i více – že by třebas tu teplotu změřil on. Paní Rybová odpověděla že si nedovede představit, jak by muž mohl tu bazální teplotu ženě měřit.

  Asi má malou představivost, já si to dokážu představit naprosto dobře. A jak jste na tom vy??

  ……………. Ty diskutuješ s klerofašisty na Duších a hvězdách ? S takovými lidmi se nediskutuje……od takových lidí se slušný člověk distancuje. ………………….

  Je tomu obráceně – oni nediskutují se mnou. A nebuď cimprlich!!

 126. Hraničář

  kabát
  24.05. 2022
  @Hraničář
  Již na webu i-Ateismus Michala Hanka jsi viděl, že křesťané reagují podrážděně a nervózně, když je svými otázkami a argumenty zaženeš do kouta. Přitom tvoje dotazy jsou jako ateisty nebo agnostika naprosto legitimní. ………….

  Já si myslím, že i rozumové a logické. Váš názor??

  Chcete se trochu přivzdělat?

  https://www.tedeum.cz/2022/05/07/nejsvetejsi-panna-a-knezsky-celibat-1-cast/

 127. toli

  @Hraničář
  Asi má malou představivost, já si to dokážu představit naprosto dobře. A jak jste na tom vy??

  Oni se zaklínají PŘIROZENOSTÍ antikoncepce. Takže kondom z přírodního latexu je zakázaný protože je nepřirozený, kdežto teploměr v píči je povolený protože považují za zcela přirozené strkat teploměr do hmmm……. Tady vidíš tu jejich divnou logiku. V tomto ohledu jsou jehovisti docela pokrokoví, u nich je povolena veškerá antikoncepce s vyjímkou nitroděložního tělíska protože tělísko brání již oplodněnému vajíčku usadit se v povrchu dělohy, tedy dle jejich mínění vražda.

 128. Marek

  Už jsem sem dlouho nepsal (viď, admine…), ale zas to zkusím. Ke Hraničáři a jeho maily s „Far. Ing.“ Štiříkem. Už takovej jsem, že buď vynadám tolimu a pak vedu divný řeči (viď admine…), nebo se přehrabuju v těch Hraničářovejch ptákovinách 🙂

  No, jak tu vaši korespondenci pojmout? Stěžuje si tam, že jsi Hraničáři zase byl protivnej, a že místo pokorného přijetí slová Bóži jsi si z něj dělal vopičky. Jako, jestli jsi tam po něm metal těmi Kanaánci, tak to se ale nediv! Starej Jahve to přece nejprve s nima myslel po dobrým. Mohli se sami rozhodnout, jestli si uvědoměj, že s ním není pr…, no, víš co s ním není… A ve SZ se mu nějaký to malý nasráníčko přece toleruje, a s tím Jerichem, tak zasvěcovat něco starýmu jinak, než mečem a ohněm, tenkrát ani nešlo! Což víš. Stejně jako to s tím prachem, následně tělem a nejnásledněj zase prachem. Být poctivým farářem, taky bych z toho byl rozčilenej.
  No, jako už tolikrát předtím, i u tohohle maníka jsem se snažil o cosi jako empatii Že to nejde, to teď neřešme, jsem holt ten podivín. Došel jsem teda aspoň k úvaze, jak to s nimi teda vlastně je. Na což jsem si ale taky neuměl odpovědět, ale zkušení exnábožkáři by mi mohli poradit. I vynadanej (naštěstí to neví 🙂 ) toli by mohl. Je to vyloženě v nějakým manuálu, nebo záleží na osobní motivaci? Tím myslím to zarputilé odmítání interpretovat povězme „diskutabilní“ pasážičky Bibličky. Neboli – buďme podivíny, a i když to asi taky nejde, tak to teď řešme. Míněno to odmítání. Vím, že řešeno stokrát bez výsledku, ale pokaždé mi to tam něco dodá. Jako indicii k řešení, je-li platná, bych asi dal, že
  – dogmata jsou dogmata, o čemž se nepolemizuje zejména tehdy, kdy velmi tvrdě stojí proti sobě. Z toho by už pak plynula jakási jeho „logika“ při vysvětlování, že nejprve to musíš přijmout jako hotovou věc, a teprve potom bys ev. mohl nějaký ty dotazy mít. Sice v tom nevyřčeno explicitně, ale nejspíš s očekáváním, že pokud bys se znovu přemiklíkoval z odpadlíka na připadlíka, tak u těch původních ca 99,9% nepatřičností už pak díky tomu kvalitnějšímu bytí budeš držet klapajznu. A když na věc přijde, tak u 100%, čímž se taky samospádně vyřeší ta nepříjemná logika.

 129. Marek

  Mám psací náladu, tak jdu ještě udělat nějaké recenze 🙂

  toliho odkaz o mozcích –
  ta studie dozajista není tak banální, jak je podaný článek. Z něj jsem se prakticky nic nového nedozvěděl. Přelouskám si tu studii samotnou, jestli tam budou podstatnější věci, dám to sem.

  Hraničářovo atraktivní křesťanství –

  Takže autor začíná tou glosou. Že lidi hledají duševní zakotvení a tím smysl života, ale církev jim dává jen rituály a dogmata. Uvítal bych bližší specifikaci toho zakotvení. Taky toho, co jiného ta církev může dávat. Že by atraktivnější rituály a dogmata? Píšu průběžně po článkových pasážích, tak se to tam možná dočtu.

  Aha, jde mu o ty hledače v hlubinách, co to myslí cíleně a poctivě. To je pak něco ouplně jinýho, že jo. Další aha, oni ti hledači stejně jsou nemastní neslaní, protože si tam v těch hlubokých energiích nejen největší ikony křesťanů dávají jen jako zástupný obrazy, ale o samotné křesťanství se ti mizerové vůbec nezajímají.

  K bodu 1. ve článku. Takže podle něj je život jeden řetěz samých patálií, na konci ty bolesti a finále. Tam jsem v hlubinách namydlen, protože jsem se dobádal jen k tomu, že on ten život zas až taková tragoška není. Že se prostě jen lidi mají starat žít jej co nejlíp pro ně, a když to jde (jako že jde), tak i pro druhé. Pro takové na které dosáhnou, což je v reálném světě na rozdíl od toho všeobjímajícího dobra produktivnější i efektivnější. Myšlenky na smrt jsou ve značný většině spolehlivě schovány pod záklopkou popření. A jestli někdo nedává, že to jednou skončí, ať si klidně spoléhá na ty energie. Je to mmch pohodlnější pro vnímání, než se prodírat právě těmi rituály, a učit se u dogmat popírat vlastní inteligenci (bez nich se totiž ani u „atraktivnějšího“ podání neobejdou). Nehledě k tomu, že jakkoli je to u energií nepoznaný terén, je smysluplnější, než ty nabízené svaté figury, do kterých se to všechno musí přetento. Jako, přemiklíkovat 🙂

  K 2. Statečnosti, resp. její přitažlivosti v tomto podání nerozumím, proto no comment. A srovnávat, které nábožko je lepší, kdy křesťané doufají, což je výhoda?? Vsuvka – Hraničáři, a teď si vem, že bych si s Far.Ing. dopisoval já… 🙂

  3. Náramnej úvod k tomu odstavci. Takže oni si křesťani to nebe stejně nezaslouží. No to je gól. Ale budou statečně doufat a spoléhat se. Hm, fakt to začíná být atraktivní… Čtu teda dál, no jo, vzájemně se povzbuzují… Pak jsou to standardní křesťanské fráze, nezapadá tam jen ten životní realismus. Takové slovní spojení tam podle mě nepatří.

  Tu poslední oddělenou větu jim nechám, určitě bych tam ale znovu připomenul to autorovo – jde mu jen o hlubinné hledače, kteří hledají doporučeným způsobem. Jo a ještě jedna věc, jak to bude s tou církví? Řekněme, že hlubinář (nesplést s místním kacířem!) se dostane přesně tam, kde jej autor chce mít. Přijde se tedy do kostela povzbuzovat, a bác ho! Do toho tam nastoupí ta církev, a bude mu to kazit těmi rituály a dogmaty…?

  Sice by mě pro způsob mých „recenzí“ patrně bez vyjímky každý věřící označil za něco jako arogantního nenávistníka. No, ono to arogantní asi je (já jí vyloženě překážky u toho neklad…), ale jak dopadl tuze nearogantní Hraničář u Far.Ing. Štiříka? Žádná sláva, ostatně jiný jeho pokusy u jiných náboženských potentátů taky samej karambol.

 130. toli

  @Marek
  Je to vyloženě v nějakým manuálu, nebo záleží na osobní motivaci? Tím myslím to zarputilé odmítání interpretovat povězme “diskutabilní” pasážičky Bibličky.

  Mám pocit že žádný manuál neexistuje. Už z podstaty věcí kněz musí být pevný v názorech a postojích, jinak by se mu farnost rozklížila. Vím, že i kněz trpí pochybami avšak nikdy je neventiluje před ovcemi. Existují pastýřské listy které posílá (arci)biskup jednotlivým farnostem v (arci)diecézi. Pastýřské listy se vyjadřují k aktuálním tématům a obsahují pokyny co kněz musí říkat, co naopak nesmí říkat. Jak má věci interpretovat. Například ze středověkých francouzských pastýřských listů víme že církev má problém se zneužíváním dětí a mladistvých odnepaměti. Francouzské středověké listy obsahují příkaz biskupa že kněz má zatloukat, zatloukat a zatloukat.
  To je jen půl pravdy, další půlka je v tom že každý kněz je bývalá ovce, a to již od dětství. Nikdo nepřijde rovnou ze světa s tím že vystuduje na kněze, takže jejich myšlení se formuje již od dětství a to tak že v samých dogmatech. Proto po nich nelze chtít aby změnili úhel pohledu, prostě to neumí. Teologická fakulta je základ, ale na kněze je připravuje až kněžský seminář, to je něco jako hard vojenský výcvik pro kněze a spousta těch co chtěli být kněžími v semináři odpadnou protože to psychicky nezvládnou.
  A když už se ptáš na tu bibli, katolická církev nikdy nepracuje s biblí jako celkem. Na každý den mají jednotlivé biblické verše nebo pasáže které se po roce opět opakují ve stejný den. Běží to tak již po staletí. Dokonce i pro pohřby je neustále jedno jediné čtení. Před pár lety jsem absolvoval 3 rozloučení v jednom měsíci a to opakování biblických textů mě velmi iritovalo.

 131. Hraničář

  No, vidíš, Toli:

  Šli jsme se skupinou na Križevac a modlili se křížovou cestu. Najednou mi začaly téct slzy. Na spoustu nádherných věcí člověk v životě zapomene, ale na tento zážitek nikdy. Zakusil jsem tam bezpodmínečnou Boží lásku. Člověk musí zažít, že je Bohem milován skutečně takový, jaký je, aby tomu uvěřil. My se stále snažíme Boha přesvědčovat, jak si jeho lásku zasloužíme. Tam jsem cítil Boží přítomnost a to člověka změní. Nedá se to s ničím srovnat – ta láska je tak obrovská, že z toho jde až hrůza. Nevím, jestli to chci znovu zažít.

  Proč?

  Protože si člověk potom uvědomí, co to znamená být hříšný. Izraelité říkali, že setkat se s Hospodinem znamená zemřít, protože člověk na to není konstruován. Když se setkáte s neskutečnou krásou, tak to bolí. A to nemám na mysli mezilidskou lásku. Když jsem se vrátil dolů z Križevace, věděl jsem, že se ve mně něco změnilo, a chtěl jsem o tom mluvit s nějakým knězem.

  https://www.katyd.cz/clanky/rozhovory/byt-citlivy-pro-bozi-pusobeni.html

 132. Hraničář

  Cvičně, po ty, kdož to chvilku vydrží. Já jsem to poslouchal při vaření večeře. Ale přesto ne celé.

  https://youtu.be/k-1A4wekIj8

  Představte si, že to zcela vážně poslouchali i lidé VŠ vzdělaní. Poslouchali, jak „první lidé“, tedy Adam a Eva, žili „v pokoji s Pánem, mezi sebou i s přírodou. Ale pak mezi ně vstoupil hřích a o pokoj přišli“. A nebo že „válku na Ukrajině na nás dopustil Bůh a chce, abychom se nad sebou zamysleli.“

 133. toli

  @Marek
  Jak jsem řekl tak v katolickém kostele bibli nepotkáš. Místo toho tam leží breviář-krátké úseky bible (čtení) určené pro ten konkrétní den nebo událost (svatba, pohřeb) první čtení čte privilegovaný laik a text je z kterékoliv části bible, kromě evangelií. Druhé čtení je z nějakého evangelia a může ho číst pouze kněz nebo jím pověřený jáhen. Kázání si pak vymýšlí kněz sám, ale je vždy k obsahu prvního a druhého čtení.. To se pak po roce ve stejný den opakuje, texty jsou totožné ale kázání si kněz musí vymyslet nové, opět na téma které bylo čteno. Breviář je různého formátu, ale stejného obsahu. V kostele je to ta tlustá velká kniha na pultíku který je bokem před oltářem.
  https://www.farnost-krpole.cz/liturgie/breviar/

 134. Hraničář

  Jak tak sleduji, tak asi jen já mám nejvíce zkušeností s náboženskými, nejvíce katolickými, komunitami. Už vícekrát jsem uvažoval, proč asi, i vzdělaní věřící, se projevují tak hloupě. Odborně to (zde) vysvětloval Toli. A já sleduji tu nechuť, až odpor věřících k jakékoliv diskuzi.Jenže diskuze tříbí myšlenky (souhlasíte proti tomu?). Takže když oni diskuze zásadně odmítají, nemají myšlenky vytříbené, neumějí a nemají jak odporovat.
  Kdysi dávno jsem si to užíval na Christnetu, kde byly diskuze skutečně svobodné. Kam se hrabe zdejší ateistický web. Škoda, že už nepíše Michal Hanko. Mohl by zpracovávat ještě i epištoly i Starý zákon. U něho také byly zajímaví diskutující.
  Bohužel zde zůstalo jen pár „posledních Mohykánů“, kteří si v podstatě jen navzájem přikyvují. Sice alespoň něco, ale šťávy to má málo.
  Stejné to je samozřejmě i na těch webech věřících. Dokud byl Christnet svobodný, snažili se ti aktivní věřící ty nevěřící vyštípat. Tradiční otázky – „proč zde diskutujete, když nevěříte?“, „vaše názory mě urážejí“, byly doplňovány titulováním „bolševiku“ či „komunisto“.
  Přesto jsem si to užíval, a dozvídal jsem se spoustu věcí, které jsem, ani po těch desítkách let v katol. církvi nevěděl. Třebas jsem se zamýšlel nad otázkou, co se děje s Ježíšem, když ho člověk pozře. Že nejde „do srdíčka“, jak nám v náboženství tvrdil děkan Macek, je zřejmé. Hostie prochází úplně jinými orgány. A víte, jak to je? Hostie je Ježíšem jen pokud trvá její fyzická podoba. A protože se ve slinách hned začne rozpouštět, tak v člověku proběhnou dva zázraky: „Ježíš mu vstoupí do srdce a vzápětí z něho zase vystoupí.“ To vlastně vysvětluje, proč to polykání Ježíše v podstatě nemá na lidi žádný vliv.
  Mezi „tradičními“ a „moderními“ katolíky probíhal/probíhá spor o podávání na ruku. „Tradiční“ argumentují, že z hostie mohou opadávat odrobínky, které ovšem jsou také úplně celým Ježíšem. Ale sv. Alfons z Liguory poučoval své žáky, že kolem oltáře se rojí celé mraky andělů, a ti hned každou odrobínku zbožně pozřou. A protože kněží nejsou schopni určit, která hostie už je, a která ještě není Ježíšem, navrhoval jsem jednoduchý pokus. Uloupnou kousíček hostie a vyhodit ho do vzduchu. Jestliže ve vzduchu zmizí, už je to Ježíš, jestli ale spadne na zem, tak máme jistotu, že hostie Ježíšem ještě není.

  Jej, to je krásné. Musím to hned poslat těm vzdělaným diskutérům, kteří se se mnou nechtějí bavit.

 135. Hraničář

  Nakoukl jsem do časopisu Milujte se a zareagoval na několik tamních tvrzení. A čistě cvičně jsem ty mé názory pospal i několika věřícím osobnostem. A nečekané se stalo skutečností, pan Špiřík zareagoval. A tak bych se zde s vámi s o jeho názory, i o moji reakci, poděli.

  1.6.2022
  Dobrý den, vážený pane Špiříku.
  Děkuji za odpověď.
  Já chápu, že se mně snažíte svůj postoj vysvětlit. Jenže mám problém s pochopením vašeho postoje. Tedy nejen osobně vašeho, ale s postojem v podstatě všech věřících. I když bych se divit neměl. Podstatnou část života jsem prožil v katolické církvi, jeden strýc kněz, dvě tety jeptišky, a tak jsem dokonale vstřebal, že mít „všetečné“, „poťouchlé“, nedejžhmoto kritické otázky,. to že se nesmí – Pán Bůh to nemá rád. Pán Bůh chce, aby se věřilo.

  Jenže komu? Tradičním tvrzením věřících je: „Vím, komu jsem uvěřil.“ Ale má otázka: „Komu přesně jste uvěřil?“ je zarazí. Odpoví třebas: „Ježíši (Pánu, Kristu).“ A já na to – tím „blbečkováním“ : „A kde jste je kdy potkal?“ A je po diskuzi.
  Ano, nikdo neuvěřil Ježíši, Bohu, Pánu, Kristu – všichni – i já kdysi – (jsme) uvěřili rodičům, panu faráři, zbožným knihám …………….. Vzdělaní věřící hned poukáží na Bibli – to je to pravé „Slovo Boží“, tam je ta pravda – tedy PRAVDA!
  Tak – a teď jak doložit, že to je skutečně ta PRAVDA? Jaké metody používá teologie aby doložila pravdivost svých tvrzení, že mimo našeho viditelného, materiálního světa existuje ještě nějaký jiný, nemateriální, duchovní svět, který je někde jinde (a kde??), mimo náš Vesmír. A že v něm žijí (nějaké) duchovní bytosti. A že vlastně ty „duchovní“ světy jsou dva – jeden je dobrý – nebe, druhý zlý – peklo. A že po smrti dobří lidé půjdou do toho dobrého nebe a zlí lidé do toho špatného pekla?
  Jaké jsou, prosím vás, ty teologické metody, které to dokazují? A když to dokážou, jak to, že tolik lidí těm důkazů – nebo „důkazům“(??) – nevěří? Vždyť „modernističtí“ katolíci – k nim asi patříte i vy – nejsou schopni přesvědčit katolíky „tradiční“, spolu nejsou schopni přesvědčit „odloučené bratry v Kristu“ a všichni křesťané nejsou schopni přesvědčit muslimy, buddhisty, hinduisty …… přičemž všichni přece věří v nějaké „duchovno“, v nějakého boha/bohy, jak to, že v těch jejich teologiích došli k úplně jiným závěrům a „důkazům“.
  Zamýšlel jste se někdy nad tím, proč Bůh, když svatopiscům „diktoval, vnukával, inspiroval“ Boží Slovo“, je inspiroval k napsání, co se přírody a vývoje světa týče, k úplným nesmyslům?
  Zamýšlel jste se třebas nad tím, proč je jenom jedna fyzika, jedna chemie, jedna geologie, jedna astrofyzika …….. , ale nepřehledně náboženství, teologií, bohů, duchů ……..?
  Srdečně zdravím,

  ______________________________________________________________
  > Od: „Jiří Špiřík“
  > Datum: 31.05.2022
  > Předmět: Re: Ad: http://www.milujte.se/storage/dalsi/milujte-se-2021-59.pdf

  Dobrý den!
  Vážený pane Pokorný,
  již v minulosti jsme si psali a k ničemu to nevedlo. Nevidím smyslu v tom, Vám cokoliv objasňovat.
  Pletete si teologii s přírodními vědami. Přírodní vědy mají své prostředky vedoucí k poznání, třeba takovou verifikaci.
  V teologii se používají jiné metody. Je to dáno tím, že přírodní vědy zkoumají pouze svět materiální (viditelný). S metodami přírodních věd neuspějete v humanitních vědách, a v žádném případě ve filosofii či teologii. Vemte to laskavě na vědomí.
  Pokud chcete zkoumat Boha a jeho působení metodami přírodních věd, nepřímo se dopouštíte idololatrie, neboť ho považujete za něco materiálního, stvořeného.

  Jinak Vám gratuluji k přečtení mého článku „Apokalypsa…“.
  Ne nepustil jsem si fantazii na špacír. To Vy se záměrně „vyblbujete“, abyste odůvodnil svoje vlastní hloupé postoje.
  Berte to, jak jsem to napsal nebo zůstaňte ve svém „blbečkování“. Víc Vám těžko vysvětlím, pokud budete provokovat s „blbečkváním“.
  S pozdravem P. Jiří Špiřík

  ______________________________________________________________
  > Komu: „Jiří Špiřík“
  > Datum: 31.05.2022
  > Předmět: Ad: http://www.milujte.se/storage/dalsi/milujte-se-2021-59.pdf
  Dobrý den.
  Z uvedeného čísla jsem vybral jen několik úryvků. Dají se nějak verifikovat?
  Srdečně zdravím,

  Josef plnil Boží plán, každý z nás je k tomu zván. k tomu vedly: jednak mu bylo jasné, že proti Božímu plánu by nenadělal vůbec nic, a pak také věděl, že Boží plán je pro něj i pro všechny, na kterých mu záleží, tím nejlepším. Bohu totiž jde o naše štěstí.
  Kdybychom si toho byli vědomi i my, že Bohu jde o naše štěstí, dokonce bychom toužili po tom naplňovat Boží plán, který s námi má.
  P. Jiří Ochman a kol. (z knihy „Se svatým Josefem“, A.M.I.M.S., Vranov nad Dyjí .. ………….

  Nemohl by Pán Bůh o sobě poskytnout nějaké informace, abychom věděli, že existuje a nemuseli – pouze – věřit pánům farářům jejich ničím nepodložená tvrzení?

  Pojem a skutečnost společenství svatých
  Lidé posvěcení Kristovou vykupitelskou milostí, kteří žijí na této zemi, i ti, co jsou již na věčnosti, žijí navzájem v nadpřirozeném společenství spolu s Ježíšem Kristem, svou Hlavou. …………………..

  A dá se to nějak poznat, nebo je v to nutno – pouze – věřit?

  Minuty hrůzy i Boží pomoci
  Byl čtvrtek 24. června 2021. Ten den jsem šla na adoraci. Před 19. hodinou jsem vyšla před domek, vedle stála moje sousedka, a najednou vidíme nad Lužicemi tornádo. …………………………… . Zvedla jsem obě ruce k nebi a hlasitě volala Pána Ježíše a Pannu Marii o pomoc. …………. Doma jsem doslova padla na kolena před obraz Ježíše Božího milosrdenství. Modlila jsem se Korunku k Božímu milosrdenství. Pak jsem vyšla ven a vidím, mrak zmizel, tornádo je pryč………………………..Já sama nevěřím na náhody. Děkuji trojjedinému Bohu a Matce Boží Panně Marii za záchranu Nesyta.
  Nesyt je na trati mezi Lužicemi a Hodonínem a je podle mého úsudku velmi nepravděpodobné, aby jen tak, samo od sebe, tornádo právě v minutách naší nejsilnější modlitby změnilo směr. ………………

  Myslíte, že v zasažených vesnicích se nikdo nemodlil? V Hruškách tornádo dokonce sebralo střechu na kostele.
  Myslíte, že byste zveřejnili svědectví: „Padli jsme před křížem a usilovně se modlili. Ale přesto nám tornádo sebralo střechu.“
  Případy, kdy Bůh, navzdory usilovným modlitbám, nepomůže, se nezveřejňují. Takže vůbec není přehled, jaký je poměr mezi prosbami vyslyšenými a nevyslyšenými.
  Myslíte, že se Židé v Osvětimi nemodlili? Nebo že se nemodlil P. Toufar a další a další zavraždění katolíci/křesťané?

 136. toli

  @Marek
  Snažil jsem se odpovědět na tvou otázku vysvětlením že církev již po staletí bibli jako celek nepoužívá. Tím pádem marginalizuje sporné, protiřečící si pasáže, prostě pro ní neexistují.

 137. Hraničář

  Chcete se dovzdělat, zasmát, ale i zasmutnět? Z diskuze na webu tradičních katolíků:

  George Smiley napsal:
  10. 6. 2020
  Znásilnění vlastní manželky bylo legální kdy přesně?
  A, ano, ženy a muži jsou rozdílní a některá zaměstnání jsou s ženskou náturou neslučitelná. Stačí se podívat, jakým způsobem rozhodují soudkyně v kausách, kdy jde o svěření dětí po rozvodu rodičů do péče…
  A takových věcí je mnohem víc.
  Žena potřebuje dobrého muže, není-li řeholní sestrou, který ji usměrní a povede. Tak to zkrátka dobrý Bůh stanovil a kdo jsme my, abychom to popírali?

  Ignác Pospíšil napsal:
  12. 6. 2020
  „Znásilnění vlastní manželky bylo legální kdy přesně?“
  V podstatě až do 20. století. Vycházelo se z toho, že manželstvím vznikají mezi manželi manželské povinnosti a manželka tudíž nemá právo muži manželský styk odepřít – tudíž nelze mluvit o znásilnění. Bohužel dnes přecházíme do opačného extrému, když velká část společnosti dochází k názoru, že vlastně žádné manželské povinnosti neexistují.
  https://www.duseahvezdy.cz/2014/08/05/proc-vadi-hrob-generala-franka/#comment-110779

  A dále a dále, a toto téma končí:

  Pan Contras napsal:
  11. 6. 2020 (18:16)

  Z hlediska vyssiho princiu mravniho i ja schvaluji. Dokonce jsem pro trest smrti za cizolostvi.
  …………………
  Hele, já vycházím ze znalosti římského práva. Excentrika si strč za klobouk. Prostě to hrdelní zločin byl, stejně jako porušení slavného slibu. Katarina von Bora unikla katovi jen proto, že panstvo Luthera chránilo.

 138. Hraničář

  Toli, psychologu, speciálně pro tebe:

  https://www.nekdotiuveri.cz/clanky/doris-reisingerova-ztratila-jsem-veskerou-duveru-v-katolickou-cirkev

  Když jsem článek přečetl, napadlo mě, proč právě „oběti“ sexuálního zneužití v ( a proč právě, snad výhradně v katolické) církvi mají taková traumata. Není žádné tajemství, že mnoho studentek i studentů středních škol má své (první) sexuální zkušenosti s kantory a v naprosté většině na to vzpomínají v dobrém. Vždyť žádný ten obdivovaný profesor (natož profesorka) studentky neznásilňuje, a jsem si jist, že ani žádný ten kněz své „oběti“ vysloveně neznásilňuje. Samozřejmě nemám na mysli, když zneužije osobu „pod zákonem“. I když – už jsme se zde bavili o tom „sexuálním zneužití“, u jak málo případů se dostatečně podrobně popíše, co ten „násilník“ vůbec dělal. Zvláště když si „oběť“ vzpomene až po 20 letech, že byla „sexuálně zneužita“.

  Proč (asi) právě u těch církevních případů je takový humbuk. Že by to bylo tím, že církev, i ten farář, bouří proti „nečistotě“ a smilnění, což je vše spojováno takřka výhradně se sexem a pak nakonec nějakou „oběť“ k tomu sexu, nebo alespoň ke kouknutí a pohlazení, přemluví?

 139. Hraničář

  Já se picnu:

  ZAKÁZANÉ DOTYKY. MASTURBACE POHLEDEM KATOLICKÉ MORÁLKY

  Žít v prostředí hluboce prostoupeném smyslností a uchovat si čistý štít nikdy nebylo jednoduché pro nikoho. Zdá se však, že dosažení tohoto cíle je z mnoha důvodů obtížné především pro současnou dospívající mládež. Jednu z velkých překážek na cestě k plně svobodnému a vyrovnanému lidství může představovat sebeukájení. O tomto fenoménu již byla publikována řada různých prací, nicméně v českém prostředí se dosud nenachází systematičtější teologicko-pastorační studie. Předkládané dílo chce aspoň částečně zaplnit tuto mezeru. Usiluje o komplexní pohled na zkoumanou problematiku, kterou představuje z pozice vývojové psychologie, Písma svatého, Tradice Církve s uvedením nejdůležitějších dokumentů jejího magisteria, obecných dějin apod. Nechce však být pouze teologickým pojednáním. Věnuje se rovněž otázkám výchovy a lidské formace různých životních stavů s uvedením příslušné kazuistiky. Hlavním cílem a přáním autora je pomoci všem křesťanským čtenářům vytvořit si o dané záležitosti solidní úsudek a poskytnout jim užitečná doporučení pro opravdový život z víry.
  Další informace o knize
  Počet stran 144
  Typ Brožovaná
  Rok vydání 2020
  ISBN 978-80-7465-400-8
  Rozměry 140 x 205 mm

 140. Karel 423

  Vír vír, turbulence vír, dodává jsoucnu šmrnc. Víry víří, někdo by mohl říci, že se jedná, téměř, o chaos. Je to k něčemu dobré, nebo je to špatně? Nebylo by lepší vnést do toho trochu řád? Omezit třeba počet vír? Není právě teď šance?
  Už budovatelům reálného socíku vadilo, když se někdo odvážil kritizovat jejich víru. Dokonce žádný vír nepřipouštěli a kdo si troufnul, na jejich jedinou, šup s ním za katr. Dobře to měli promakané také kluci křesťanští. Netřeba vzpomínat. Heretiky, revizionisty atd. bez skrupulí likvidovali. Všichni dohromady (teda ti pravověrní) se sice báli (i teď) jinověrců. Ještě více ale nevěřících. Jak to že nevěří? To je ještě podezřelejší, než věřit v jiného, než toho jediného! S kým se to vlastně paktují? Šup s nimi pro jistotu na hranici. Nikdo nám tu nové móresy (nevěřit!!!) zavádět nebude!
  Pohádky vyčichly, zapadnul i král a svět dospěl dál. Pohádkáři mají stále více práce pře-vykládat stará dogmata. Přišli, chvála Starému Entitovi, na to, že apoštolové to přece nemysleli tak, jak to napsali. I s tím se dá nějakou dobu vydržet, ale ne nafurt. Objevila se nakonec přímo nutnost vytvořit nové víry. Staré zkrátka přestávají fungovat. Žádný problém. Lidí, kteří vymejšlejí, a lidí schopných uvěřit čemukoliv, je stále dost. Vymejšlivci vyprodukovali nespočet nových vír, náboženských i nenáboženských (nevyskytuje se v nich nějaký starý entita). Pomocí osvědčených postupů a nyní i moderně, pomocí médií, je vpravili do hlav davu. Do hlav méně disponovaných ale i těch ostatních. Zkrátka, je to nádhera! Ale zase se někdo pokouší do toho házet vidle! Je tu však řešení! Protože prekurzorem *) víry jsou informace (pravdivé nebo nepravdivé, to je fuk), je třeba pečlivě dbát na jejich výběr. Co kdyby se k budoucím věřícím dostaly ty nesprávné informace (pravdivé, nebo nepravdivé to je fuk, zkrátka nesprávné)? Ještě aby tak vznikla víra konkurenční! To nelze připustit! Proto byl vytvořen termín „dezinformace“, kterým tvůrci pravé, a jak doufají jediné víry, označují prekurzory víry konkurenční. To určitě pomůže, protože „dezinformace“ je tak ošklivé slovo, že s ním určitě nikdo nemůže chtít mít nějaké techtle mechtle (a kdyby jo, šel by za katr). Poznámka: Nepravdivé informace nevadí, někdy jsou dokonce velmi užitečné a žádané. Pouze musí být ty pravé.
  Ale i nyní, asi díky Starému Konkurentovi Starého Entity, se našli takoví, kteří nechtějí naskočit na žádnou (i novou) víru! To je opravdový problém. Ti jsou nejpodezřelejší a zde pomůže, jako dřív, snad jedině hranice. Vír vír nám nikdo narušovat nebude!!!
  Věřit nebo nevěřit? To je oč tu běží!
  *)Termín vypůjčen od chemiků, nepoškozený příležitostně vrátím.

 141. Nemocný ježeček

  Jaká svoloč? Jaký klerofašismus? Republikáni, tzn. zednáři a komunisti, sice byli ve Španělsku legálně zvoleni, ale pak začaly cháterní bojůvky mordovat katolíky. Zastřelili dvanáctiletého kluka spolu se spolužáky za to, že byl seminarista. Zabili desítky procent kléru, řeholníků a pětinu biskupů. Matce dvou jezuitů za její syny vrazili do krku krucifix a zabili ji tak.

  Naproti tomu frankisté, mezi nimiž nebyli jen katolíci, ale i ateisté, zabili méně lidí, Franco zakazoval zabíjet ženy a děti a znásilňovat, ačkoli za války sememravnější vojevůdce toto sotva uhlídá, i kdyby dal znásilňovače na místě zastřelit. To nařídil i Napoleon, a houby pořídil.

  Tisk ale už tehdy po světě nadával „fašistům“. Otto Katz, neboli André Simone, agent Kominterny v Paříži, se po válce chlubil, že vytvářel a šířil fašistická zvěrstva na počkání. Zednamurári i ateiokomunardi spolu se sekulárbužírkou a hubďulopumfrniklem přesvědčily svět o opaku skutečného stavu věcí. Přotom nebýt Franca, bylo by z toho něco jako Hodžova Albánie, kde se popravovalo za to, že někoho pokřtíte. Příkladem propagandy je Guernica. Jednak následovala po řadě takových bombardování z opačné strany, jednak chtěli bombardovat most, ale zpackali navigaci.

  To je obecný jev. Zednáři a jejich výhonky vytýkají inkvizici a čarodějnice. Přitom jen při genocidě katolíků ve Vendée zabili revolucionáři za VFR víc lidí, než římská i španělská inkvizice za stovky let.

  Španělská inkvizice jen iednotky procent obžalovaných popravila, zbytek byl osvobozen nebo šel do vězení. To za VFR posadili bohyni Rozumu nahou prostitutku madame Maillardovou na oltář katedrály Notre Dame v Paříži. Kdo se odmítl poklonit, šel pod gilotinu. To je ale volnost a bratrství, panečku.

  Čarodějnické procesy v raném středověku a po většinu vrcholného nebyly, za magii bylo pokání, pokuta, jako za podvod. Vznikly pod vlivem renesance a změny klimatu, která vedla k hysterii z neúrody. Zastavili je jezuita Friedrich von Spee a luterán Anton Praetorius v sedmnáctém století. Dále k nim docházelo a dochází jen v zaostalých a odlehlých oblastech. Totéž tortura. Původně ji křesťané zakazovali, papež Mikuláš I l. pod exkomunikací. Obnovila se při znovuobnovení pohanského římského práva a později mezi jejími prvními odpůrci byli jezuité.

  Voltaire investoval do obchodu se zotročenými černochy, jež pokládal za potomky zplozenců lidí a opic. To bylo v době, kdy církev (často bez účinku) otrokáře po staletí exkomunikovala. Zednářští osvícenci a protestanti unesli mnohem víc černochů, než katolíci.

  Že papeži exkomunikovali pachatele pogromů na Židy, a to mnohokrát, odchovance politické korektnosti a hupafubžírové neomarxistické propagandy asi překvapí, ale i to je pravda.

  Blud o spolupráci Pia XII., který přímo i nepřímo zachránil sedm set tisíc Židů, s nacisty, byl rozšířen v šedesátých letech na objednávku KGB.

  Většina zdrojů je globalisty podchycená, ale je i něco, co sněť nechytilo:
  https://immaculata.minorite.cz/15-cirkev-a-frankova-diktatura-ve-spanelsku/ Je dobré si přečíst bez předsudků celý seriál.
  https://apologie.info/20220811_rm_muceni_vcera_a_dnes/

  Neomarxismus se vlastně od rudobolševismu neliší. Cílem je zvrhlý morální rozvrat pod rouškou boje proti útlaku. Jen rudí používají chudé lidi a přímý krvavý teror, neomarxisti pochod institucemi a všemožné skutečné i domnělé menšiny.

 142. Nemocný ježeček

  Pane Hraničáři,
  ono je to širší a hlubší problém, než pouhá sodomie mauthausenací. Dnes morální rozklad bují a ovládá reklamu, zábavu i vzdělávání a napadá děti od nejútlejšího dětství a ničí jejich přirozený stud. Proč jsou v Německu dva roky kriminálu za neposlání dítěte na sexuální výchovu a domácí vzdělávání? Proč se čtyřleté děti na Západě učí pozitivně o sodomii? Proč juvenilní justice unáší děti z rodin se zdůvodněním, že rodina je moc křesťanská „a babička dětí má silné přesvědčení, že Bůh trestá lidi za hříchy“? – Protože cílem mocipánů je zničit nejen křesťanství, ale mravnost jako takovou. Ve společnosti, která své děti vychovává takto zvrhle, není nic divného, když se sodomie mauthausenací vyskytuje mnohokrát více, než kdykoli jindy v historii. Lidé, kteří se ani jako děti nestyděli smilnit, krást, lhát, nenávidět a byli závislí na masmédiích, jsou snadno ovladatelní jako otroci právě proto, že nemají žádné zábrany.

  V této době je třeba věřit lidem, které mainstream a vrchnost tupě a bezohledně sprostě uráží. Kdo si vyslouží označení „polodebilní kremlobot“, „pošahaný pobožný blbeček, který má nakakáno v hlavě od Krista“ a „velezrádný rusesácký šváb a mongoloidní podčlověk z Východu“, je světlo v temnotě. Každá svíce se počítá.

 143. toli

  @Hraničář
  V teologii se používají jiné metody. Je to dáno tím, že přírodní vědy zkoumají pouze svět materiální (viditelný). S metodami přírodních věd neuspějete v humanitních vědách, a v žádném případě ve filosofii či teologii. Vemte to laskavě na vědomí.
  Pokud chcete zkoumat Boha a jeho působení metodami přírodních věd, nepřímo se dopouštíte idololatrie, neboť ho považujete za něco materiálního, stvořeného.

  Víš teologie se tvoří výhradně diskuzemi prelátů na církevních sněmech. Na čem se dědci shodnou tak to je ta Pravda. A na druhou stranu právě neshoda na církevním koncilu vedla k velkému schisma kdy celkem hloupá maličkost jaké podstaty je Ježíš Kristus (božské nebo lidské) vedla ke vzniku východního ortodoxního ritu. Prostě se neshodli. Pro katolíky je paradoxně velkým schisma vznik pravoslavné církve která má v podstatě totožnou teologii a rituály s katolickou církví. A takzvaně malým schisma je vznik protestantismu tedy docela odlišného náboženského směru než má katolicismus. Normálně přemýšlivý člověk by to měl přesně naopak-malým schisma by bylo pravoslaví a velkým schizma by byl protestantismus. Protestanté například neznají očistec, mrtvý protestant tedy někde čeká na poslední soud a vzkříšení k věčnému životu nebo věčné smrti. V katolické víře probíhá tento proces neustále, kontinuálně. Anglikánská církev je považována za protestantskou ale věroučné má blíže ke katolicismu. Anglikánská církev je vlastně totéž co česká starokatolická církev.

 144. toli

  @Hraničář
  Toli, psychologu, speciálně pro tebe:

  https://www.nekdotiuveri.cz/clanky/doris-reisingerova-ztratila-jsem-veskerou-duveru-v-katolickou-cirkev

  Když jsem článek přečetl, napadlo mě, proč právě “oběti” sexuálního zneužití v ( a proč právě, snad výhradně v katolické) církvi mají taková traumata.

  Víš ono to vyplývá z té vnitřní prohnilosti církve. Pokud se stane nějaká chyba tak je to chyba jednotlivce ,nikoliv celku protože církev je přeci vždy a za každé okolnosti svatá….. A že je oběť znásilnění či zneužití traumatizovaná ? V sekulárním prostředí dokáže studentka sexuální zkušenost se svým učitelem celkem překousnout a někdy je dokonce i iniciátorkou sexuálního aktu.
  V církevním prostředí se ovce koukají na kněze jako na svatého muže a je pro ně velmi šokující a traumatizující zjíštění že svatým vůbec není. Dále je v náboženském prostředí silně zakořeněná představa že si za to může oběť sama. Proto o tom oběť většinou nechce mluvit a většinou dává vinu sama sobě. Čest vyjímkám.
  A zatloukání je takový typicky katolický přístup. Víš ze středověkých pastýřských listů víme že církev ma problém se sexuálním zneužíváním již od svého počátku. A právě ve středověkých pastýřských listech se objevuje příkaz tehdejších biskupů zatloukat a zatloukat a zatloukat protože na církvi nesmí spočinout ani zrnko podezření a špíny.

 145. Nemocný ježeček

  Přidávám zajímavý odkaz vyvracející demagogii a mediální masáž: http://www.stjoseph.cz/g093.html Člověk odchovaný médii a většinovým názorem bude tváří v tvář tvrdým faktům překvapen.

  Zneužívání v církevních školách v Rakousku a Německu je mnohem méně časté než ve státních. I „humanističtí“ učitelé zneužívali. Jaktože k pedofilní turistice Evropanů do Nepálu, která má ročně tři miliony obětí, mlčí ty samé organizace, které pranýřují kněze? Tady nejde o zneužívané děti, ale o diskreditaci katolických názorů na morálku. Odkaz výše vše vysvětlí, a na jeho závěr historické překvapení.

 146. Nemocný ježeček

  Pár strohých, prokazatelných faktů, které někoho asi doběla naštvou, ale tak to u kontroverzních témat chodí: Nacisté zakázali katolický tisk a většinu spolků. V SS až na výjimky nebyli kaplani a původně kandidát musel vystoupit z ŘKC, to odpadlo až později při tvorbě Waffen SS zejména neněmeckých národností. Na kardinála Faulhabera Hitler při audienci řval a nadával mu do pomahačů Židů, v čemž se nemýlil. Znám příhodu, kdy Svatá stolice, nevěda ještě, jaké v koncentračních táborech panují podmínky, naivně chtěla pro vězněné kněze v jednom koncentráku vyjednat možnost sloužit mši. Dozorci naoko souhlasili a převzali od Vatikánu mešní víno. Kněze svolali a pod hrozbou zastřelení je donutili to vypít po litrech na ex, zásobu na několik let. Vyhladovělí klerici všichni do pár hodin zemřeli na otravu alkoholem. Kardinál Galen zastavil svými kázáními program eutanazie T4. Roku 1943 Svatý stolec informoval o vyhlazování všechny státy světa a vyzval k pomoci uprchlíků, zareagovala Panama a Dominikánská republika. Židy přijímaly i katolické Španělsko a Portugalsko. Schovávali je po klášteřích. Hitler byl novopohan a panteista, Himmler a Goebbels okultisté (Thule), volební výsledky NSDAP v posledních svobodných volbách v jednotl. okrscích jsou nepřímo úměrné podílu katolíků ve voličích. Protestanté antisemitismus podpořili (srov. Martin Luther: Von den Juden und ihren Lügen), ale Pius XI. jej v encyklice Mit brennender Sorge, nacisty zakázané, odsoudil. Vtip je v tom, že text koncipoval státní sekretář, pozdější Pius XII., a tehdy už těžce nemocný papež jej jen odsouhlasil. Po válce poděkovali papeži přední Židé včetně některých z tvůrců Izraele a vrchní rabín římských židů, kterým papež doplatil výkupné pro nacisty patnácti kilogramy zlata, se stal katolíkem a zvolil si na křest papežovo osobní jméno Eugenio. Fámy o „Hitlerově papeži“ vznikly v 60. letech na objednávku KGB, která zjednala framatika Rolfa Hochhuta, aby ji rozšířil. A nejlepší nakonec: většinu homosexuálů nacisté pronásledovali, protože je neměl rád Hitler. V SA jich bylo mnoho, a za Noci dlouhých nožů se to hodilo jako zástupný důvod. Jinak mezi nacisty byli i praktikující h., jmenovitě říšský šéfideolog Alfred Rosenberg, pověšený po Norimberském procese.

  Jistěže byli v menším množství lidé jako Franz Werner Bobe. Ale rozdíl mezi třeba Francouzskou revolucí a katolíky je ten, že zatímco proponenti toho prvního oslavují své krvavé oponenty nekriticky, katolíci se Alexandrem VI., Janem XII. a Bobem nechlubí, za to se chlubí Faulhaberem, von Galenem a Maxmiliánem Kolbem, zatímco výše uvedení jsou nepokrytě pokládáni za černé ovce a ne za příklady.

  Aby nedošlo k omylu ve výkladu výše uvedeného: nacisté ani v nejmenším nebyli žádní ateisté, ale byli pohanskými panteisty, ba i okultisty (to není ateismus). Někdo byl jako dítě pokřtěn, ale praktikující katolík je něco jiného. Pokud se tu a tam vyjádřili navenek křesťansky, bylo to pokrytectví. Podle Adalberta Speera a jeho pamětí Hitler pokládal islám s jeho násilím za lepší víru pro Němce než „nanicovaté křesťanské milosrdenství“. Tak to Speer napsal. Pokřtěn byl jako mimino i Klement Gottwald, ale to má menší váhu, než blecha.

 147. Nemocný ježeček

  Co ve videu nebylo, ačkoli je nepravděpodobné, že by to člověk hodinu čtoucí příslušné zdroje nevěděl:

  Zaprvé, exorcistu musí pověřit biskup. Nemůže to dělat pan farář z Poniklé, protože si o tom něco přečetl a viděl film, jako pan redaktor těchto stránek, autor videa.

  Zadruhé, exorcista naproti tomu má mít speciální vzdělání v Římě, mimo dalších přísných podmínek.

  Zatřetí, předchozí konzultace psychiatra je nezbytná a přikázaná. To může být problém v zemí h, kde nejbližší psychiatr je sto kilometrů koňmo. Tam, kde normálně jsou, jako u nás, přichází k exorcistovi někdo, kdo polyká léta prášky a několikrát byl v léčebně. Takže k opomenutí lékaře, jako u homeopatie, nedochází, a kropení svěcenou vodou a latinské modlení Vám opravdu neublíží.

 148. Petr Tomek Post author

  Ano, ale schválení exorcisty nic nezaručuje. Z hlediska psychologie schvaluje laik laika. „Biskup“ je jen označení v církevní hierarchii. O psychologii nemusí vědět nic. V tomto případě je to falešná autorita. Psychiatři u nás i v zahraničí mohou být také věřící a podléhat náboženským bludům, stejně jako lékař může uvěřit ve fungující homeopatii. Je to jen snaha o legitimizaci šarlatánství pomocí vědy.

 149. toli

  Sexuální zneužívání je špatné ať už je od kohokoliv. Problémem je fakt že se kněží zavázali k sexuální zdrženlivosti, sexuálním zneužíváním tedy poškodili nejen oběť ale i vztah s „Bohem“ a církví. Světské osoby sexuálním zneužíváním překračují „pouze“ světské zákony. Slůvko pouze jsem dal do úvozovek.

 150. Petr Tomek Post author

  Boj o moc není hezká věc, ale hodně z toho jsou také katolické legendy. Podmínkou vstupu do SS byla víra v Boha, je to dokonce součást slibu. Tvrzení že museli zájemci vystoupit z řkc, není pravdivá. A například u nás měli nacisté v katolických kněžích silnou oporu (výjimkám čest) a Židů se rozhodně naši katolíci nezastávali. Za druhé republiky se tady dokonce katolíci pokusili zavést náboženskou diktaturu, jako na Slovensku.

 151. Nemocný ježeček

  „součást slibu“ Jde o to, že Hitler podle pamětí svého věrného Adalberta Speera vnímal Boha jinak než křesťané. Řekl, že kdyby křesťané prohráli bitvu u Poitiers a Germáni se stali mohamedány, bylo by to bro jejich dobyvačnou povahu šité jako na tělo. (tolik Hitlerův názor) Byl nábožensky indiferentní, Bůh mu byl prostředek, ne cíl. Bral to deisticky, panteisticky, trochu jako osvícenci, zejména známý investor do obchodu s otroky Voltaire, který v Esejích o mravech řekl, že černoši jsou potomci lidí a opic. https://immaculata.minorite.cz/6-katolicka-cirkev-spojencem-nacismu/

  Rozdíl je ten, že katolíci tyto anomálie typu Borgiovci odsoudí a dlouhodobě si příklad vezmou z těch lepších, zatímco zastánci Francouzské revoluce Voltaira svatořečí a jeho rasismus jim nic neznamená.

  Srovnání psychiatra spolupracujícího s exorcistou s lékařem homeopatem není zcela přesné, protože ten první je přesvědčen o přirozené povaze potíží drtivé většiny svých pacientů a o kompetenci vědecké léčby, zatímco ten druhý „alopatii“ hodí přes palubu a léčí jen homeopaticky. Ten první vědeckou metodu exorcismem jen doplní, ten druhý ji rovnou odmítne.

 152. Petr Tomek Post author

  „Ten první vědeckou metodu exorcismem jen doplní“ což je jinak řečeno „doplnění“ léčby psychickým mučením.

 153. Nemocný ježeček

  Zneužívání je zvěrstvo. Sv. Pius V. stanovil na sodomii, znásilnění a cizoložství knězem pro nekající pachatele upálení, pro kající těžké doživotí. Tak přísní být nemusíme, ale navrhuji toto: laicizace, suspenze a osobní interdikt, doživotní klauzuru v klášteře nějakých trapistů nebo kartuziánů. Plus odškodnit oběť srovnatelně k tomu, kdyby jí usekl ruku. Pachatele nespolupracující s církevním soudem a neplnící trest nebo odškodnění oznámit státu. U kacířů se tomu říkalo vydání světskému rameni. Plus začít dodržovat zákon o nepřijímání homosexuálů do duchovního stavu, na který se po desetiletí kašle.

  Ale František se nevinně uvězněného Pella nezastal, zatímco mnohonásobný pederast McCarrick nešel ani do vězení, protože ten první je konzervativní a druhý homoliberální kamaračoft Františka.

 154. Karel 423

  Legendy, mýty, fámy (Za kopcem se stal zázrak. Honem tam pospíchejme, ať z toho také něco máme!) neustálým opakováním a pomocí různých rituálů lze přetavit ve víru. Když to samé provádí konkurence, je to nemilé. Takový je ale život.

 155. Nemocný ježeček

  Myslel jsem to jinak. Lékař homeopat homeopatii použije vždy a „alopatii“, tedy běžnou medicínu, principiálně odsoudí, je-li zásadový homeopat. Věřící psychiatr použije běžnou psychiatrii tehdy, dovede-li vysvětlit chorobu přirozeně, což by byla drtivá většina případů i v případě platnosti církevní nauky o zlých duších. Ten první tedy zcela standardně předepíše cukrové kuličky u vážné choroby a účinnou léčbu odpíše od stolu, ten druhý k něčemu přistoupí velice zřídka. Ve skutečnosti psychiatři, kteří spolupracují s exorcisty, říkají, že exorcistu byť jen konzultují v naprosté menšině případů. To Vám nepřijde jako rozdíl? Ve skutečnosti je to takový rozdíl, jako když letí kamikadze (homeopat), a normální pilot stíhačky, který rovněž může být sestřelen (náš psychiatr).

  Upozorňuji na svůj příspěvek ze sedmého září. Co si myslíte o juvenilní justici? Zdroj onoho případu mohu doložit.

 156. Petr Tomek Post author

  @Nemocný ježeček „Ve skutečnosti psychiatři, kteří spolupracují s exorcisty, říkají, že exorcistu byť jen konzultují v naprosté menšině případů.“
  Totéž říkají homeopati, ale to nemá být argument, jen poukázání na to, že tento argument je neplatný.
  Podstatou exorcismu je chybné chápání příčin a proto logicky vede ke zhoršení stavu. V prakrickém světě je exorcismus patologie, nebo alespoň pověrečná praktika asi jako pouštění žilou.
  V obo případech postup pacienta poškozuje, ale vyléčení je připisováno na vrub exorcismu zatímco zhoršení nebo úmrtí pacienta něčemu jinému. Na odlišení reálných příčin a důsledků už ale máme postupy. Jen je neaplikujeme na náboženské rituály – proč vlastně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *