Zeptej se ateisty!

Pokud máte neodolatelnou touhu, nebo prostě jen chuť se zeptat na něco, co se týká ateismu a náboženství, vložte dotaz zde do komentářů. Zodpovědně se na vaše otázky připravíme a přineseme vám tak dobrou odpověď, jaké jsme jen schopni.

Pozor, komentáře zde jsou průběžně mazány při každém natáčení.
Komentáře neobsahující otázky k tématu směřovanou na autory videí, budou smazány.

Otázka je věta začínající velkým písmenem a končící otazníkem (tedy nikoli nadávka, odstavec, úvaha nebo román).

 

Odpovědi najdete ve videokanálu Zeptej se ateisty

 

Již zodpovězené otázky:

Jak se člověk stane ateistou?

Dává ateistům jejich přesvědčení o neexistenci Bohe větší jistotu, nežli víra?

Nemyslím si že náboženství musí být nutně zdrojem zla…

Jak vysvětlujete nespočet eucharistických zázraků, nebo neporušená těla světců?

Lidé začali věřit nesmyslům od doby, co se odklonili od Boha…

Nemyslíte, že pokud po smrti přijde poslední soud, bylo by moudré se na něj připravit?

Jak vysvětlíte různé paranormální aktivity?

Vědecká dogmata. Co 2. termodynamická věta? Proč uctívat boha, který svým uctívačům nepomáhá?

Zeptej se ateisty v karanténě: Proč Češi patří mezi největší ateisty?

Co nabídnout věřícímu namísto víry?

Zeptej se ateisty – virtuální schůzka 9. 9. 2020

Autorská práva na Bibli.
Proč by to pravé náboženství by mělo být to druhé nejmladší ?
Myslíte si, že je náboženství dobré jako zdravá cesta pro lidi tíhnoucí k závislostem?
Jaké jsou podle vás nejvetši výhody a nevýhody náboženství?
Zajímalo by mne, proč urážíte Boha a věřící, když v něj nevěříte?
Názor na Nietzscheho?
Zná někdo konkrétní a ověřený příklad, kdy katolická církev využívala jeptišky v klášterech k prostituci?
Je podle vás v pořádku říkat o Bibli, že je to blbost a o Bohu, že je blbec, hajzl a podobné urážky?
Plánujete vybudovat pomník obětem náboženství?
“Jak ateisté objevují kouzlo křesťanství 19. srpna 2020 David Floryk Naše kořeny” Co si místní ateisté myslí o tomto?

Zeptej se ateisty – virtuální schůzka 23. 9. 2020

Opravdu chceme vyštípat věřící z politiky?
Dovedeme si představit spolupráci s liberálními věřícími?
Jak si představujeme sekularismus?
Je budhismus náboženství?
A něco k tomu sloupu na Staroměstském náměstí…

207 thoughts on “Zeptej se ateisty!

 1. Dáša

  Myslíte si, že je náboženství dobré jako zdravá cesta pro lidi tíhnoucí k závislostem? Jako záchrana pro alkoholika, například. Napadá vás něco podobně komplexního pro ateistu?

 2. Jan Novák

  Dobrý den, chci se zeptat, proč podle mnoha ateistů někteří lidé (nenarození) jsou otroky ve vlastnictví svých matek, když jindy přece otroctví vadí. Sám jsem ateista. Proč se z toho má dělat otázka náboženství? Nevěřím v duši a je mi duše jedno. Rád bych, abyste mi objasnil pohled na věc a to, jak se to váže k náboženství. Osobně považuji zde vliv náboženství za kontraproduktivní, protože se problém spojuje uměle s ďábly a podobnými blbostmi. Prosím o necenzurování, nevedu agitku, jen chci předložit argumenty, které jsem se dočetl a některé vytvořil, a slyšet zpětnou vazbu. Sám posuďte:

  Některá fakta:
  Embryo se od počátku vyvíjí podle plánu a autonomie v něm samém. Ono určí, kdy vyroste nožička apod. Nikoli matka. Ta “pouze” dodá živiny. Embryo je tedy živočišný organismus obsahující řízení svých tělesných pochodů a má vlastní tělo. Lidé na přístrojích jsou lidé. Siamské dvojče závislé na játrech nebo srdci bráchy je člověk.

  Embryo není orgánem matky. Je to organismus, který slouží sobě, orgány naproti tomu slouží svému nositeli. Narozdíl od nádoru je usměrněno plánem vývinu k cíli. .

  Ve čtvrtém týdnu mně osobně tlouklo srdce, jak mi matka, která viděla ultrazvuk, dosvědčila. V pátém týdnu jsou končetiny. V šestém týdnu cítíme bolest. V devátém týdnu si dítě dumlá paleček a vypadá jako člověk. Podívejte se na záběry z 3D ultrazvuku. V jednom státě USA předepsali zákonem před potratem, aby se žena podívala na ultrazvuk. Potratovost klesla ihned na pětinu. Kdyby byl na obrazovce vidět shluk buněk a ne člověk, těžko by se tomu tak stalo.

  Není to jiný živočišný druh, je to zároveň organismus. Tedy lidský organismus.

  Dvouměsíční novorozeně není chytřejší než kočka. Je to ale člověk. Mentálně postižení jsou lidé. Jakou platnost má argument nemyšlením plodu? Lidé v umělém spánku rovněž nemyslí. Jsou to lidé. Když plod ponecháte fyziologickým procesen se vyvíjet a neusmrtíte jej, dospěje k myšlení, stejně jako k chůzi a dalším věcem. Má tedy interní potenciál k tomu dospět, tak jako člověk, který spí.

  V zemích jako Kanada jsou prolifeři zatýkáni a vězněni za nenásilnou činnost. Mary Wagner, Linda Gibbons. Šílené příběhy. Média u nás napíšou o třítisícové demonstraci v Brazílii za potrat, ale pomlčí tu statisícovou proti.

  V USA se smí zabít dítě den před porodem rozřezáním na kusy. Přitom se vůbec neliší svou povahou od dítěte den po porodu. Lidskost je interní vlastnost člověka, ne otázka vnějších vztahů.

  Na Floridě znásilnění tvoří méně než promile potratů, při vší americké kriminalitě. Navíc dítě jednak není pachatelem, jednak je druhou rovnocennou obětí znásilnění. Proč neuznávajíce kamenování nevinných znásilněných žen zabíjíme jiné oběti tohoto slizkého zločinu, zatímco pro násilníka trest absolutní není?

  Mnoho žen je k potratu nuceno okolím. Nechtějí, ale jdou. Tak jaká svoboda volby?

  Ročně zemře při potratu 25 000 žen, z toho část při legálních. Nenarozených je zabito 40 000 000 (slovy čtyřicet milionů). V Polsku zemřou tři ze sta tisíc těhotných žen, v potratové Británii několik desítek. Podle statistik nemá zákaz potratů na úmrtnost těhotných rozhodující vliv, to ale nikoho nezajímá.

  Polovina potracených jsou dívky. Díky selektivnímu misogynnímu zabíjení nenarozených dívek chybí miliony žen. Více žen ze žádné příčiny zabito nebylo.

  A hlavní na konec. Otázka lidskosti někoho není řešitelná dohodou společnosti, ale biologií. Vyjmout některý Homo sapiens sapiens Linné 1758 z lidských práv dohodou společnosti, to se stalo již mnoha lidem: otrokům, plebejům, kapitalistům, etnikům, jazyům, vyznáním nebo těm, již ho nemají, malomocným, nenarozeným. Ve jménu práv pánů, patricijů, proletářů, jiných etnik a věr, zdravých nebo žen. To je cesta zhouby, nemyslíte?

 3. Martin

  Dobry den. Zajimal by me vas nazor na Black lives matter, feminismus a podobna hnuti zejmena na americke akademicke pude

 4. Marek

  Zařadíte do odpovědí i tohle?

  Asi bych se na to neměl ptát zrovna těch, v jejichž životě se nadpřirozené entity nevyskytují, ale věřících. Od žádného z nich, a ani ne z Bible jsem se však nedozvěděl odpověď. Ta otázka by přitom měla být jednoduchá. Jednoduše taky zní.

  Proč? Proč se vůbec měla odehrát ta velkolepá činohra, vrcholící nanebevstoupením Ježíše, a vznikem nového náboženství, vzývajícího de facto toho samého boha?

  Jahve, tzn. židovský bůh, měl svý ovečky, po kterých chtěl, aby jely jeho doktrínu. To se víceméně i mělo dít. Měl si to pak ale rozmyslet a celý to překopat?
  Poslat proto ducha na židovku Marii, dosadit do toho Josefa k překrytí “nezákonného sexu”, a přivést na svět míšence boha a žida/Žida – Ježíše? A nechat jej trajdat po Judeji, konat zázraky a vykládat, že se blíží nový království boží na zemi, atd., čímž vlastně páchat herezi, a ve finále jej dát velmi brutálně popravit? Takto měl spustit svoji novou verzi božství?

  Podotázka, jejíž odpověď by vysvětlila de facto schizofrenii, do který tím Jahve upad – Co to vlastně znamená, že měl Ježíš pod dramaturgickým vedením Jahveho tou popravou vykoupit ostatní, tehdy ještě “drtivě” většinově starozákonní židy z jejich hříchů?

  Jako, třeba taková potopa je vysvětlována tak, že staří židé už měli provádět tolik bejkáren, že už se na to Jahve nemohl koukat, a řekl si, že to celý resetuje. Ale jaká je teda interpretace tý popravy? Taková, že zas byly bejkárny, a zas by to Jahve musel celý vymordovat, tak to raději celý navlíknul na toho Ježíše?
  Pokud ano, jak účinná to pak měla být metodika ve smyslu, kdo to vůbec mohl pochopit a uvědomit si, že právě takhle je to myšleno? On měl přece Ježíš umírat se slovy nepochopení celýho toho aranžmá, a ptát se otce – Jahveho, proč mu to takhle zavařil. Nebo v tu chvíli nevěděl, kterej z Jahveů to navlík? Sám tomu celému nerozuměl, tak jak to pak měli pochopit ostatní,? A stát se odpadlíky od víry právě v toho Jahveho, kterej to celý nachystal, kdy měli začít věřit v “úplně jinýho”, nicméně toho stejnýho, akorát sama sebe přemiklíkovanýho Jahveho?

  Už jsem tu otázku položil zkráceně na začátku, a pak to trochu rozvedl, ale ještě tedy jednou, jakou měl Jahve motivaci k tomu, aby to takhle celý nechal proběhnout, a dát lidem (konkrétně náboženskejm židům) takzvaně na výběr (viz. ta tzv. svobodná vůle, která ovšem vedla k podobně schizofrennímu výsledku, jako celý ten Jahveho záměr), ke který verzi jednoho a toho samýho Jahveho se mají přiklonit? Má na to křesťanská víra odpověď?

  Rád bych se k tomu aspoň něco dozvěděl, oslovuju teda především osacr.cz, který dozajista všechny tyhle věci studuje, aby jim mohl oponovat. Ale nějaký svý moudro 🙂 sem může dát kdokoliv

 5. Karel 423

  Svojí předešlou otázkou jsem chtěl navodit situaci, ze které vyplývají další souvislosti a otázky. Zde jsou další:
  1) Nevypovídá to něco o snaze církve získat další ovečky mezi potencionálně náchylnějšími k uvěření jakémukoliv nesmyslu (nezralými teenagery)?
  2) Jaká je asi mentální úroveň lidí, na které tato akce míří a jakou účinnost její autoři předpokládají?
  3) Není to zoufalý pokus jak zvrátit nepříznivou tendenci vývoje? (Topící se stébla chytá).

 6. Steve

  Dobrý večer,

  měl bych několik vzájemně nesouvisejících otázek:
  1) V jednom z minulých dílů jste zmiňovali množství věřících/křesťanů/katolíků v politice. Zajímalo by mě, kolik lidí v parlamentu to tak je? A kdo ti lidé jsou? Chápu, že to budou lidi z KDU a TOP09, ale o nikom víc nevím…
  2) Co jsou ty zvláštní práva co mají církevní organizace navíc oproti necírkevním?
  3) Zkoušel se někdo soudit s nějakou z církví, kvůli porušení zákona ohledně výzev ke konání násilí v Bibli, ale i dalších věcí, které zakazuje český zákon?
  3.1) Proč taková žaloba nemá šanci projít?
  4) Co jsou vlastně cíle tohoto sdružení v ČR? V čem se liší od českého klubu skeptiků Sisyfos?
  5) Je možné nějak anulovat pokřtění? Mám namysli vyškrtnutí z katolických matrik (nebo kam je pokřtěný zapsán).
  6) Jak moc si myslíte, že je Nový zákon ovlivněn stoicismem?
  7) Nemáte pocit, že názorový posun křesťanských církví při výkladu Bible k vetší a větší metaforičnosti, bude jednoho dne muset nutně vyústit v ateismus. Stejné můžeme pozorovat v definici (definice asi není správné slovo, spíše mám namysli představu co Bůh je) Boha. Kdy se Bůh posunuje k více vágnějším a vágnějším definicím a jeho schopnosti jsou menší a menší? Přijde mi to jako má cesta k ateismu jen na úrovni církevní, ne osobní.

  Děkuji za odpovědi.
  S přáním krásného dne
  Steve

 7. toli

  @Steve
  1. např,Benda (ods),Gazdík (STAN) a další, v podstatě by se dalo říci že ODS je křesťany prolezlá protože konzervatismus vychází z náboženství, v našem kulturním okruhu konkrétně z křesťanství.

  2.Církve například neplatí daně ač to jsou vysoce ziskové organizace, veškeré dary od ovcí anebo dary od podnikatelů či firem jsou nezdaněné .Dalším je že kázání v kostele se často pohybuje na hranici zákonnosti .Dehonestace a urážky celých skupin obyvatel. Soukromá osoba by čelila stíhání ,knězi se to nikdy nemůže stát. Dalším nadstandardním právem může být třeba protěžování náboženství ve veřejnoprávních mediích čí státních školách výukou náboženství na žádost části rodičů.

  3.Ne,nemělo by to žádnou cenu. Výzvy k násilí jsou obsaženy ve Starém Zákoně. Průměrný církevní rétor v obhajobě řekne že křesťané se řídí Novým Zákonem. Pravdou však je ,že v situacích kdy se jim to hodí tak křesťan sáhne po argumentu do Starého Zákona.
  4. Jedním z cílů je odstranit privilégia církví ze zákonodárného systému sekulárního státu protože tam žádná privilégia nepatří. Rozdíl mezi OSACR a Sisyfem je v tom že Sisyfos je řízen křesťany (Grygar a spol ) a ti si dali do stanov oddělenost magistérií. To znamená že Sisyfos není kritický či skeptický k teologii a nehodnotí náboženství.
  5.Jehovisté například požadují anulaci katolického křtu pokud původně katolická ovce touží být jehovistou.
  Anulace se provádí písemnou formou na faře v místě narození kde je i matrika farnosti. Na druhou stranu je pravdou že katolická teologie razí krédo že jednou katolíkem navždy katolíkem. Snad vám mohou i nějaké potvrzení dát, avšak v očích Hospodina jste stále katolíkem a vzhledem k touze odejít z lůna katolické církve jste hřešícím katolíkem.
  6. Ano, Nový Zákon je ovlivněn stoicismem, i když se asi chápe stoicismus ve vztahu k hříšným touhám nebo k touze jako takové. Křesťan má milovat hříšníka, ale nenávidět hřích. Jak láska tak nenávist jsou emoce a stoik se má snažit vyvarovat jakýchkoliv emocí.
  7.Nemám ten pocit. Jako bývalý katolík vím že názorový posun je zdánlivý protože je výsledkem světského tlaku a větší a větší metaforičnost je určena především pro uši lidí stojících mimo církev. Je to určitý styl evangelizace (když si hejl bude myslet že všechno je nějaká metafora tak mu nebude nic bránit vstoupit do “klubu” ).
  Pokud má ovce vlastní názor anebo je příliš zvědavá tak se poukáže na Boží tajemství s tím že o tom nemá přemýšlet ,hlavně má poslouchat

 8. Steve

  @toli
  Děkuji za odpovědi.
  Dovoluji si připojit pár doplňujících otázek.

  1.0) Takže ta koalice, co teď vzniká (ods, kdu, top), bude vlastně klasickou konzervativní křesťanskou stranou, jako známe z většiny evropských zemí (například strany v EPP)? Máte pocit, že pokud se dostane k moci, pokusí se něco z toho prosadit?
  1.1) Jak moc je to téma křesťanství v těchto stranách podstatné (nemám na mysli deklarovanou, ale skutečnou)? Jestli je to členství příčina nebo důsledek. Tedy jestli třeba ods je konzervativní a proto prostě přitahuje křesťany, a proto jich je tam hodně, nebo jestli je ovládána křesťany a proto má ty hodnoty, které má.

  2) Existuje strana, která by sekularizaci měla v programu (co jsem koukal, nic jsem nenašel) nebo ji alespoň tiše podporovala?
  2.1) Co by pro dokončení sekularizace bylo potřeba udělat a jak velkou podporu to má u široké veřejnosti?
  2.3) Existuje nějaký vzor v Evropě, kde by se to úplně podařilo?

  3) Problém ale není jen se Starým Zákonem, šílenosti jsou i v tom Novém Zákoně. Například tohle mi přijde minimálně podivné:
  Učit ženě nedovoluji. Žena nemá mít moc nad mužem, nýbrž má se nechat vést. 1. Timoteovi 2, 12
  To přeci musí být napadnutelné, vždyť to je v rozporu se Základní listinou práv a svobod?
  Navíc Starý Zákon je pořád součástí Bible, takže jestli ho využívají je přeci jedno, ne?

  4) Jak jako oddělenost magistérií? To jako astrologie je hloupost, ale když k tomu atrolog dodá, že tou příčinou, že to funguje, je Bůh, tak pak je to ok?
  4.1) Pokud není kritický k teologii a náboženství, pak není kritický a skeptický vůbec. Součástí toho být skeptik, je přeci nevybírat si co se mi líbí a nelíbí, ale kritizovat, co je nesmyslné bez rozdílu. Jak to může někdo vnímat jako udržitelný postoj?

  5) Jak moc si myslíte, že je morální křtít děti? Mně to přijde prostě šílené, taky děti nepřihlásíte do strany pár dní po narození?

  6) Zde bych měl takovou kratší úvahu, ale nerad bych porušil pravidlo o tom, co se zde může sdílet. Rád ale bych znal názor někoho, kdo je mimo církev, ale zároveň toho ví o ní dost. A tohle je jediné místo, kde bych takové lidi mohl najít. Je nějaká možnost, to někam případně zaslat?

  7) I kdyby to bylo určeno jen pro lidi mimo církev, jednoho dne se, dle mého soudu, musí nutně stát, že se navenek bude tvářit jako ateistická? Už dnes netuším, co jsou ty základní myšlenky křesťanství. Nikde jsem se nedozvěděl, co ten Bůh vlastně má být. Vždycky je jen slyšet, co Bůh není.
  (Pozn. Osobně jsem byl vychováván jako katolík, i když dosti vlažně. Tento posun k větší a větší liberálnosti jsem si sám prožil. Až jsem si jednoho dne uvědomil, že vlastně z toho křesťanství moc nezbylo a že jsem vlastně ateistou.)

  +8) Doporučil byste nějaké zajímavé ateisty, co by stáli za přečtení či poslechnutí? Znám Dawkins, Dillahaunty, Krauss, Sam Harris, Hitchens, Dennett.

  Předem děkuji za odpovědi
  Steve

 9. Hraničář

  Steve
  11.11. 2020
  4) Jak jako oddělenost magistérií? To jako astrologie je hloupost, ale když k tomu atrolog dodá, že tou příčinou, že to funguje, je Bůh, tak pak je to ok?
  4.1) Pokud není kritický k teologii a náboženství, pak není kritický a skeptický vůbec. Součástí toho být skeptik, je přeci nevybírat si co se mi líbí a nelíbí, ale kritizovat, co je nesmyslné bez rozdílu. Jak to může někdo vnímat jako udržitelný postoj? ……………….

  Před lety jsem si vyměnil mejl s jedním členem Sisyfa. Text můžete posoudit sami. Uznávám ovšem, že jsem byl na pana doktora dost “škaredej”:

  8.11.2012 max.esperanto@gmail.com
  Vážený pane Kašparů.
  Pročítaje stránky českého Sisyfa narazil jsem na odkaz do Čs. rozhlasu, na rozhovor s vámi. Byl pro mě velice zajímavý a při poslechu mě napadlo několik otázek:
  Kritizoval jste názor, že za některé nemoci, např. schizofrenii, mohou “přidušáci”, tedy duše přisáté na člověka a vysávající z něj energii. První pomoc prý je nastoupit do tramvaje, uvnitř, kvůli elektromagnetickému poli, přidušáci nemohou být, ale mám jiný dotaz: Co čerti, ďáblové, Satan, kteří člověka mohou posednout, zvláště když se jim “otevře” třebas školením v reiky, účastí na spiritistické seanci, holotropním dýchání a pod., (jak píše, a dělá přednášky P. Kodet, z cizích hlavní vatikánský exorcista (Exorcisté a psychiatři) P. Amorth, jistě znáte), ti jsou skuteční?
  Jak jste říkal, z Česka i Evropy mizí (pravá?) křesťanská víra a místo ní nastupují různé bludy. Jak se odliší pravá víra od bludů? Věřit v trpaslíky, víly, hejkaly, vodníky, je jistě iracionální, věda existenci těchto bytostí neprokázala, i když, třebas milá herečka Ljuba Skořepová před léty v TV roztomile vykládala, že v lese za její chalupou žijí víly a trpaslíci a ona si tam s nimi povídá, a také na Islandu se silnice vyhne balvanu, zjistí-li odborník, že v něm sídlí trolové, ale co víra v Pána Boha, Královnu nebes, 9 kůrů andělských, pluky čertů a ďáblů v čele se Satanem, všechny svaté a světice boží – to patří do racionálního poznání?
  Když jste zmiňoval paní, která druhým, za úplatu, duchovně pomáhá, vzpomněl jsem si na letošní Camíno ve Španělsku. Byl tam s námi i bratr od benediktýnů a ten říkal, že k nim chodí lidé a dávají jim peníze, aby se za ně modlili. To pomáhá? To je racionální?
  Nakonec jste říkal, že je sisyfovská práce bojovat s iracionalitou – vy jste kněz – modlení k Pánu Bohu je racionální a účinné?
  Spolek Sisyfos má ve stanovách, že se nevěnuje náboženství. Dá se z toho soudit, že náboženská víra je tedy racionální? Všech náboženství, nebo jen katolického? Je racionální víra muslima, budhisty, hinduisty, vúdisty, animisty? Nebo je to proto, že předseda, dr. Grygar, je katolík?
  Četl jsem jeho knihu Věda a víra: Z ní jsem pochopil, že jeho víra se zakládá na faktu, že věda ještě to či ono neví, nechápe, nerozumí, ani on sám, neví, nechápe, nerozumí a PROTO!! musí být (nějaký) Pán Bůh. Napadlo mě, co si asi dr. Grygar myslí o konci světa. Jako katolík věří, že na “konci věků” přijde Ježíš, provede mezi lidmi masakr, před nímž i zločiny bolševiků zblednou – pošle miliony, miliardy “špatných” lidí do pekla kde budou věčně věkův mučeni hořící sírou – a (pár) zbylých dobrých vezme do nového Božího Království na Zemi. Jako vědec ovšem dr. Grygar “ví”, že “na konci věků” se Slunce změní na červeného obra, vypálí svoji planetární soustavu až někam za Mars, pak se scvrkne do bílého, posléze hnědého trpaslíka a celá Sluneční soustava zamrzne.
  A co teď s tím?
  Srdečně zdravím, Pokorný Jaroslav, Česká Rybná.

  10.11.
  Vážený pane profesore,
  ve vašem dopise jsem napočítal tolik otazníků, že na jejich zodpovězení bych si musel vzít dovolenou, abych je časově zvládnul. Některé patří mně, některé dr. Grygarovi, některé L. Skořepové.
  Za svoji stranu vám mohu doporučit, abyste se vzdělával, studoval, hledal řešení a radoval se ze skutečnosti, že si na otázky najdete odpověď sám. To vás potěší.
  Tímto považuji naši korespondenci za definitivně ukončenou. M:K.

 10. toli

  @Steve
  Starý Zákon je sice jakoby součástí bible, ale některé výtisky bible ho vůbec neobsahují .Kromě Desatera totiž není Starý Zákon pro křesťany směrodatný, mají se řídit Novým Zákonem. Kristus o Starém Zákonu říká že ho přišel naplnit. A pod slovem naplnit si můžete představit cokoliv. Třeba že ON je tou výkupní obětí za hřích Adama a Evy a nastavuje Novou Smlouvu což znamená že Starý Zákon už neplatí. Navíc ve Starém Zákoně je obsažen princip spravedlnosti ve stylu Oko za oko, zub za zub. To Nový Zákon vůbec nezná, naopak Kristus říká že máte milovat nepřátele jako sebe sama a oplácet zlo dobrem (on po tobě kamenem ty po něm chlebem.)

 11. toli

  @Steve
  A na teologických fakultách jsou katedry Starého a Nového Zákona oddělené.
  Starý Zákon se totiž vyvíjel jinak ,jinými způsoby než Nový Zákon. A starověcí Židé mají jiné (odlišné) myšlení a chápání než křesťané.

 12. toli

  Rozdíl mezi židem a křesťanem je asi takový jako mezi Evropanem a Arabem . Pokud si někdo myslí že se imigranti budou masově integrovat do evropské kultury tak se šeredně mýlí.

 13. Marek

  je to toli asi jen tvá úvaha, ale ukřižování těžko mohlo přinést to vykoupení z prvotního hříchu. To by na něm pak nemohli křesťané dodnes tolik bazírovat, naopak už by jej měli odfajfkovanej v kolonce “splněno”.
  Dobře jsi to ale vystihl s tím naplněním, že to se dá “hermeneuticky” interpretovat de facto podle aktuální nálady. Je to podobně propagandistický heslo, jako “závěry XIV. sjezdu splníme”.

  Do politiky se víra motá silně, toho jsme svědky dlouhodobě. Sice ne převratný, ale co do politiky na zastupitelský úrovni velmi politický téma je přece taky sloup. A obecně sekularizaci jako program neakcentuje žádná strana, už proto, že nechce přijít o pobožný voliče, takže je to s ní dost začarovaný kruh. Jak Steve přemýšlí o tý “ateizaci” církví, znovu připomínám, že příští rok je sčítání lidu. Jestli se teda do toho nevlomí bacil. To ukáže, jak jsou na tom s ovečkama. Zrovna hitparáda to, vzhledem k milionovým skokům dolů za dvě předchozí sčítání, asi nebude. Takže je dost pochopitelný, že budou o to víc potřebovat pro svoji existenci politickou lobby. Dnes ji mají skrze KDU a TOP nepokrytě, co se ODS týče, asi bych neřekl, že její voliči tam mají nějaký, i zprostředkovaný náboženský motivace. Osobně jsem velmi přesvědčen, že jakékoli náboženství by v politice nemělo mít vliv. Právě ze sekulárního principu. Ale bude, už kvůli EU. U nás schází na úbytě, během dalšího desetiletí už asi bude splňovat parametry okrajového zájmového sdružení. A právě nejen ze svý podstaty, ale taky proto je církev “univerzalistická”. Vůbec by jí nevadilo, pokud by naše kacířská země v rámci eurounijního odnárodňování zanikla, protože v tom anonymním celku neztratí půdu pod nohama. Tu potřebují, aby dál mohli mezi lidi rozsévat červy mozkožrouty, kde bez politický podpory už by to nedávali.

 14. toli

  @Marek
  je to toli asi jen tvá úvaha, ale ukřižování těžko mohlo přinést to vykoupení z prvotního hříchu. To by na něm pak nemohli křesťané dodnes tolik bazírovat, naopak už by jej měli odfajfkovanej v kolonce “splněno”.

  Není to má úvaha. Kristova smírčí oběť je v podstatě “evolucí” od židovství ke křesťanství. Židé obětují na usmíření Boha zvířata, křesťanství obětovalo jednorázově dokonalého člověka. Jinak křesťanství nadále zavrhlo krvavé oběti, pouze transsubstitují Kristovu krev a tělo do vína a oplatky (katolíci, pravoslavní).

  Zmínky o prvotním hříchu mají vést neznalé problematiky k sebezpytování a k znejistění. Tedy součást psychologické manipulace. Je však pravdou že dle teologie a asi i praxí neexistuje bezhříšný člověk. Běžně se totiž hřeší i několikrát denně myšlenkou….

 15. toli

  Prostě člověk hřeší neustále, třeba myšlenkou na sex nebo ve chvíli kdy někomu něco závidí…..

 16. Steve

  Co jsem měl na mysli „ateizací církví“, tak to právě ve sčítání vidět nebude, ta otázka je na to příliš obecná, spíše tu otázku se snaží dělat zbytečnou, tím že posune význam toho co znamená být věřící. Pokud bude znít otázka ve sčítání stejně, tak tam bude a) věřící v církvi b) věřící bez církve c) nevěřící d) nevyplněno. Odpověď c je jasná, to jsou nevěřící tj. ateisté. Otázka co ti, co nevyplní. Osobně si myslím, že to jsou převážně ateisté, co je otázka víry vůbec nezajímá. Zajímavá je pak skupina věřící bez církve. Do té skupiny se vlastně vejde úplně všechno. Může to být silně věřící člověk, co se jen nechce přidat do nějaké církve. Nebo člověk, co věří v něco víc, ale neumí to správně pojmenovat a nemusí to být nic nadpřirozeného. Někteří lidé prostě jen „věří“ v to, že jejich život má smysl (který životu dali. Jakýsi ideál). a proto se považují za „věřící“, přestože jsou ve skutečnosti ateisté. Navíc ani odpověď za a není nijak moc jasná. V minulém sčítání (vyplňovali to za mě rodiče) jsem byl označen za římského katolíka spolu s celou rodinou. Ale nikdo z nás neměl žádné extra náboženské tendence, jen jsme ze zvyku chodili v neděli do kostela a to je vše, ne že by to někdo extra poslouchal nebo tomu věřil. A takových lidí si myslím také není málo.
  Tou ateizací mám na mysli, že církve budou svou rétoriku posouvat blíže a blíže k tomu vágnímu něco. Což by mohlo mít za následek to, že pád popularity církve se jen zmírní. Popřípadě by to mohlo přesvědčit nějaké lidi, aby zaškrtli věřící jen proto, že trochu pozměnili význam slova věřící.
  Mnohem zajímavější jsou pak počty lidí chodící do kostela (je zajímavé, jak jsou nafukována o lidi co do kostela jakože nemohou). Tyhle počty se pohybují velmi nízko.
  Ta otázka(y) by musela být mnohem konkrétnější. Něco jako v co věříte, jak moc je to něco nadpřirozené, jak vás to ovlivňuje v životě, jak moc to obsahuje dogmata a podobně.

 17. toli

  @Steve
  Tou ateizací mám na mysli, že církve budou svou rétoriku posouvat blíže a blíže k tomu vágnímu něco. Což by mohlo mít za následek to, že pád popularity církve se jen zmírní.

  To si nemyslím, Halík se vyjadřuje posměšně o něcistech a církev nikdy nemůže posunout své učení k něčemu vágnímu. K vágnímu vyjadřování se může posunout v rámci evangelizace aby se stala přitažlivější pro hejly ,ale pokud člověk vleze do klubu tak mu brzy ukáží že v křesťanství nic vágního není.
  Alfou a omegou křesťanství je Credo (věřím), a je vlastní všem církevním denominacím. Jehovisti nejsou křesťané protože nesplňují definici křesťanství. A katolíci mají umět Credo nazpaměť…https://cs.wikipedia.org/wiki/Apo%C5%A1tolsk%C3%A9_vyzn%C3%A1n%C3%AD

 18. Karel 423

  “… že pád popularity církve se jen zmírní…”
  Pád popularity církví je asi nevyhnutelný proces. Pravděpodobně ale nemáme ani my, ale ani mnoho následujících generací šanci zhroucení církví a jejich dogmat zažít. Příčinu vidím v evoluci lidské psychiky. Dnešní člověk se neliší příliš od člověka doby bronzové a to i psychicky. Technický pokrok, kultura, vědecké poznatky atd. na to mají minimální vliv. Stále je chování člověka ovlivněno rozumem pouze z části. Větší vliv mají emoce a základní pudy. Toho využívají náboženství potažmo církve. Nábožensky věřící se musí boha bát a přitom věřit v nekonečnou blaženost (v nebi). Bůh trestající a milující. Náboženství útočí na emoce. Využívá k tomu náboženské rituály (někdy krvavé a nesmírně kruté, někdy alespoň naznačované symbolicky), zneužívá umění, které má schopnost emocionálního působení atd. Rozumovou složku osobnosti se náboženství snaží potlačit (modlitby, prosby k bohu atd.). To je také důvod, proč je obtížné přesvědčit nábožensky věřícího člověka argumenty založenými na rozumu.
  Vztah náboženského přesvědčení a vědy mě připadá zajímavý. Zajímavé jsou např. postoje těch nábožensky věřících, kteří o sobě tvrdí, že jsou zároveň vědci. Nějak se mi stále v této souvislosti vybavují pojmy „pomatenci“ nebo „pokrytci“. Nebo se mýlím?

 19. Steve

  @toli
  U Halíka mi přijde, že hlavně nechápe, co to ateismus je a tedy i kdo je ateistou. Možná až neschopnost si představit někoho, kdo by prostě nevěřil jeho blbostem, když je nemá podložené. A nemyslím si, že představuje nějaký širší směr v katolictví a proto jej ve svých úvahách zanedbávám.

  I kdyby to vágní blábolení bylo jen navenek, tak bude mít ten efekt na sčítání co popisuji. Dojde k rozmělnění pojmu věřící (a tím pádem i pojmu nevěřící). Pád v kolonce věřící v církvi to sice nezastaví, ale bude to mít efekt na položku věřící bez církve. Mnohem podstatnější jsou čísla jako pravidelné návštěvy kostela.
  https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200205v-cr-chodi-v-nedeli-do-kostela-8-z-pokrtenych (povšimněte si hlavně věkového rozložení, ti nejmladší chodí nejméně (vynechte nezletilé, za ty to vyplňují rodiče), z dvacátníků to jsou odhadem 2 – 2,5 %).
  Co se týče té ateizace uvnitř církve, si myslím, musí nutně probíhat i tam. Musím se přiznat, že nevím, co se děje v tom tvrdém jádru (jestli nějaké je a případně netuším, kdo ho tvoří). Jakožto člověk, který navštěvoval nědělní mše a někdo, kdo si prošel výukou náboženství (devět let), tak mám pocit, že jsem se s ničím příliš konkrétním nesetkal (je možné, že mi něco uniklo, moc vážně jsem to nebral). Všechno bylo takové nicneříkající vágní blábolení. Jednoho dne o náboženství nám farář s nadšením říkal (nepamatuji si kontext), že odpověď na otázku, co je víra, je, že víra je dar. Tehdy i ti největší křesťané odpověděli, že to je nicneříkající blbost, a že je to příliš vágní. Do konce hodiny ze sebe nic konkrétnějšího nevysypal. Jedinou vzpomínku na tvrdší rétoriku, co jsem zažil, bylo, když jsem byl pozván jedno sezení na faru, kde měl přednes jeden pomatenec (Jinak se ani nazvat nedá a souhlasila by se mnou i většina věřících). Jak se ale ukázalo, nebral ho vážně vůbec nikdo. A to až tak, že se mi omlouvali, že jsem to musel vidět (Mně to ani tolik nevadilo, já už tou dobou byl ateistou a věděl jsem, že ztrapňuje všechny okolo, ale ne mě). Paradoxně to vágní vyjadřování byl jeden z mnoha důvodů, proč jsem se ateistou stal. Hledal jsem odpovědi a těch se mi nedostávalo, takže jsem musel najít jiný způsob jak je získat. Ateistou bych se stal určitě tak jako tak, ale tohle to jen urychlilo.
  Vyznání víry zvládnu ještě zpaměti (když to slyšíte každý týden, tak se vám to vryje do paměti), ale nikdo na tom nebazíroval, spíš to bylo jako, takhle se modlí, je to fajn básnička a to je vše.
  Ono je nakonec asi jedno, jestli se církev nikam neposouvá, pak ji zahubí zkostnatělost, a nebo jestli se posouvá, pak se rozplyne ve své vlastní neurčitosti.

 20. Marek

  To jsme toli zpátky u mýho “proč”. Ale už mě to chtění vědět odpověď vlastně přešlo. Smysluplná odpověď na to totiž není. Jestli to teda bylo vykoupení z dědičnýho hříchu nebo ta smírčí oběť kvůli tomu samýmu, tak ve finále naprosto nefunkční oběť. Jinak by v tom dobrovolně nefrčeli dál.
  A ten looping z židovství do křesťanský, to asi jo. To je samozřejmě teoretickou naroubovanou podstatou, že už to židovství není to pravý ořechový, že se to teda musí nějak přetento. Jen nemaj pořádek v tý bohulibosti neboli dobrotivosti k bližnímu, když “celou dobu” (neboli někde od druhé poloviny VII. stol., kdy část židů vyhnali z “domoviny” muslimové) pak židům prováděli samé dobrůtky. Tuhle pogromeček, támhle upalováníčko, to máte za to, nepravobožníci a vrahobožníci. A najednou, to jsou nám novinky, jsou ze židů starší bráškové, a ty holomajzny už společně budem dělat, že se nestaly. To je přímo nehorázný pokrytectví, když taky navíc “poctivej” křesťan má žida pořád rád asi jako osinu v gluteu maximu. Co se vlastně vůbec v tý Judeji dělo od popravy po muslimskou invazi?

  Ono taky, je to sice silně “kacířská” myšlenka, ale už jsi toli (a platí to i pro ostatní) někdy přemýšlel o tom, kde se vůbec vzali židé? Myslím židé co do pojmenování a náboženství. Kdysi, mnoho let př.n.l. existovalo, či spíš podle biblické archeologie a “dávných svitků” mělo existovat Judské království, co do obyvatelstva ale jen jakási obtížně specifikovatelná (nebude-li se jako historický zdroj brát Bible, což konkrétně mně se opravdu nechce) skupina několika klanových/kmenových společenství. K dispozici prý měli písmo. Prý. Ale co za písmo? Symboly samohlásek bez interpunkce a časování, bez mezer, navíc se symbol vyslovoval jinak, byl-li uprostřed, a jinak, byl-li na konci? To se jako doopravdy dalo číst bez řecky psaného “výkladového slovníku”? Hm. nevím. A vydrželo jim to mnoho set let, dokud Řím nezaložil provincii Judea? To určitě… Bez písma se můžou vyprávět ty stejný báchorky, jako v Bibli. Ostatně, SZ měl Origenes dát do kupy až v Alexandrii, jako řeckej přepis – Septuagintu, právě z tý starohebrejský hatmatilky, navíc mu to “konzultovalo” 72 hebrejských docentů. Jako, tomu se dá jen “věřit”. Být odkázán mnoho a mnoho staletí jen na pár stél a diskutabilních fragmentů svitků, ve kterých se něco “vyčte”, to je prostě pro více, než tisíciletý předletopočtový židovský dějiny málo.. No, pak Žid – Jude pochází čistě z římského pojmenování té provincie. A náboženský žid nepochází z ničeho. Nic víc. Jen předcházejících mnoho staletí bubliny, nacpané starozákonnými historkami.
  Jak je možné, že tu Septuagintu dával Origenes horko ťažko do kupy až v tý Alexandrii, ale do značný míry to samý, tzn. Pentateuch, mají židé už naformulovanej těch mnoho století dřív? To jako doopravdy? Jak? Nazpaměť? Nebo tou “starohebrejštinou”, co nešla přečíst přinejmenším do 5. stol. n.l. (když se tzv. masoretští učenci za krvavých půtek o správnost snažili do těch textů zpětně vložit orientační značky pro samohlásky a následný smysl výrazu, potažmo samotného textu)? No, asi těžko. To nejde ne proto, že mě napadlo s tím nesouhlasit, ale proto, že to nejde fyzicky. Nehledě k tomu, že první ucelené psané pasáže židovského náboženství pochází až někdy ze XII. stol.n.l. Navíc, jestli se někomu chce, ať zkusí najít jiného historika, zmiňujícího židy už před Juliem césarem, než Josefa Flavia. Nenajde. Leda pár stél a svitků (neboli “důvěryhodnou” biblickou archeologii), a hromadu pozdějších historiků, kteří ovšem do jednoho vycházejí právě z Flavia. Do jednoho posledního.
  Znovu, jakkoli to zní dobrodružně, nevymysleli oni si ty židy právě křesťané? Včetně zásadního natvarování toho slavnýho SZ? Jednoduše proto, aby tý svý víře vyrobili tradici a starobylost?

 21. Hraničář

  toli
  13.11. 2020
  Prostě člověk hřeší neustále, třeba myšlenkou na sex nebo ve chvíli kdy někomu něco závidí….. …………………

  A proto potřebuje pana faráře kterému se vyzpovídá a ten ho, jako zástupce Krista, rozhřeší.

 22. Hraničář

  toli
  15.11. 2020
  Dnešní polská církev a odpadlictví .Nejenom že se ve statistikách církve neobjevují odpadlíci (alá jednou katolíkem navždy katolíkem) ……………………….

  “Což ale samozřejmě neplatí pro takové lidi jako byl Hitler, Bormann, Himmler ………… kteří sice byli pokřtění, ale svým životem nebyli katolíky!”

 23. Hraničář

  toli
  15.11. 2020
  Dnešní polská církev a odpadlictví . ……………………

  Nevím, proč bych si měl dělat nějaké problémy s vystupováním z církve. Prostě jsm přestal věřit a tím je to pro mě vyřízené. Do kostela si zajdu, když mě tam něco zajímá. Ale i do synagogy, třebas i mešity a pod. Chápu Němce, kteří platí církevní daň. Pro ně je úřední vystoupení důležité. Ale my, Slováci, Poláci to nemáme. Tak proč se obtěžovat.

 24. Alibaba

  @ toli
  Já bych řekl, že křesťan hřeší neustále.
  Mě jako ateistu (člověka bez náboženské víry) se vlastnost hřích netýká, ta se vztahuje jen na věřící.

 25. toli

  @Steve
  Co se týče té ateizace uvnitř církve, si myslím, musí nutně probíhat i tam. Musím se přiznat, že nevím, co se děje v tom tvrdém jádru (jestli nějaké je a případně netuším, kdo ho tvoří)

  Ve farnostech katolické církve existuje institut “Hovory o víře”. Farníci kteří chtějí se večer jednou týdně sejdou hromadně s knězem a probírají vše o víře. Ateismus je pro ně sprosté slovo a ateista méně než zvíře.
  Pochyby jsou pak selháním. Katolická církev má velmi dobře propracovaný manuál práce s dětmi, se staršími dětmi, s mládeží a s dospělými. Součástí této práce jsou i různá společenská, kulturní a sportovní vyžití ( třeba fotbalový turnaj či divadelní hra na křesťanské téma). 2x ročně (před Velikonocemi a Vánocemi) se pořádá ve farnosti duchovní obnova, tedy jeden víkend (od pátku do nedělního večera) strávený na faře či v klášteře. U duchovní obnovy (v podstatě posilování víry) striktně platí že muži jsou odděleni od žen a naopak, opačné pohlaví má prostě duchovní obnovu nějaký jiný víkend.

 26. toli

  @Marek
  Stejně jako se křesťané museli věroučně vymezit vůči judaismu tak se judaismus musel vymezit vůči věroukám okolních národů a stát se vyjímečným náboženstvím. Původní judaismus byl totiž polyteistickým náboženstvím tak jako všechna ostatní okolní náboženství. Jahve byl jen bůžek z judaistického pantheonu. A Židé jsou dodnes velmi nacionalistický národ a tak není divu že si za svého jediného Boha vybrali právě Jahveho protože byl v židovském polyteismu původně bohem války. V textech údajného Mojžíše se dodnes zachovaly zbytky původního židovského polyteismu a navíc “Mojžíšovy” texty jsou vlastně kompilátem severní a jižní větve judaismu. Obě větve totiž používali odlišná slova a názvy. Například Elohim je z jižní větve a je to plurál od boha tedy znamená božstva.
  To že by si křesťané museli vymyslet židy aby se poté vůči nim vymezili je blbost protože z vědeckých analýz textů víme že nejstarší křesťanské texty dosahuji zhruba polovičního stáří judaistických textů, tedy že judaismus je starý zhruba 4000 let.

 27. toli

  @Steve
  Důvodem proč jsou ženy a muži při duchovní obnově odděleni není jak by se zdálo sexualita, ale odlišné fungování mužské a ženské psychiky. Při manipulaci s nimi vyžaduje každé pohlaví trochu odlišný přístup. Dominantním zájmem ženy (ve vztahu ke křesťanství) často bývá mateřství a výchova ,pro muže jsou tato témata spíše odtažitá. Ženské vnímání je komplexnější a emotivnější, mužské vnímání je naopak více zaměřeno na detail a je analytičtější.

 28. toli

  @Sam
  Heh, zas nějaké skvělé výsledky z toho vážně nejsou. Tenhle článek možná už znáte.

  Já mluvil spíše o tom že církevní společenství dokáže zaujmout svou pestrostí aktivit. Tady ve městě jsou 2 společenství skautů světské (byť se skautskými normami chování a morálky) a skupina katolických skautů. Zkus hádat které společenství více prosperuje ,světské nebo církevní ? Do církevních spolků chodí spíše děti farníků,ale chodí tam mimo jiné proto ,že se tam pořád něco děje a není tam nuda.

 29. Marek

  Toli, nic ve zlým, ale čemu říkáš vědecká analýza textu? Obsahu toho textu, nebo fyzickýmu zápisu toho textu? A můžeš uvést nějaký z takových textů? Snad některý z pověstných svitků kolem Mrtvého moře, z nichž nejstarší prý jsou ze 6. stol př. n.l.? a nejmladší ze 14. stol. n.l.? To tam jako měli jeskynní depozitáře, vždycky někdo napsal svitek, dal jej do superodolný nádoby (čímž pádem už jej pak nikdy nikdo nečet), a vrznul jej do tajný jeskyně? A to celý se tam provozovalo 14+6= rovnejch 2000 let, aniž si toho někdo nepovolanej všim? A když se teď někdo nějakýho svitku dotkne, tak se celej rozpadne, takže se jich nikdo nesmí dotknout? Od tý doby, co je po dalších 600 letech ve čtyřicátých letech XX. stol. donesli beduíni pod paždí (nebo jak) na trh? Tam je borci koupili, a zjistili, že jsou to podrobný zápisy o věcech, co se staly ještě o víc, než 1000 let dřív, než jsou nejstarší svitky…
  Ona je ještě jedna varianta. Svitky jsou hebrejsky, aramejsky a řecky, což svědčí o tom, že tamní obyvatelstvo ty jazyky valilo v klidečku, a to i psanou formou (jak praví wiki). A svitků byly mraky, běžně se z nich četlo, každej pastevec si je mohl po předložení čtenářského průkazu půjčit. Akorát se vždycky jedna neochmataná kopie odložila do tý jeskyně. Nejoblíbenější ale byla hebrejština, protože je snadná, a každej se v ní vyznal. Teda, když si vedle dal řeckej text od Origena.
  Víš, to trošku připomíná nalezení lehce začouzeného plastového pasu arabskýho teroristy v doutnajícím zbytku požáru zřícenejch dvojčat…

 30. toli

  @Marek
  Když říkám vědecká analýza textů tak mám na mysli především určení stáří inkoustu, určení stáří papyru či pergamenu či jakéhokoliv jiného biologicky aktivního media.
  A nemysli si že ve starověku uměl každý číst a psát, Judea a Žid není Řecko a Řek, situace s analfabetismem byla spíše horší než ve středověku. Středověk měl již etablované kláštery-tehdejší centra vzdělanosti, židovský starověk nic takového neměl,

 31. toli

  @Marek
  A asi uznáš sám že hovořit o křesťanství u Kumránských svitků datovaných do 6. století před naším letopočtem je blbost ,že ?
  A nebyl to depozitář nějaké veřejné knihovny, spíše úkryt před nalezením a zničením (pro ně důležitých) informací okupanty. Nejsme v řeckém prostředí alexandrijské knihovny…..toto je teritorium židovských kmenů.
  A co se týká popisu událostí které se odehráli dávno před vznikem svitků….Třeba Sodoma a Gomora je popis (nábožensky moralizujícím jazykem ) přírodní katastrofické události odehrané 6 000 let před naším letopočtem, tedy dávno před Židy a jejich judaismem. Velká potopa může být třeba z doby ještě starší. Dnes už víme že Středozemní a Černé moře periodicky vznikají a zanikají tím jak se posouvá Afrika a Evropa se tyto dvě moře otevírají a zavírají oceánské vodě.
  To že příběhy bývají starší než jejich popis není nic nového a není to ani doména náboženství.
  Zjísti si jak je třeba stará pohádka o Červené Karkulce a kolik má mutací, Grimmové by zelenali závistí…..

 32. Marek

  Jsem si to Hraničáři přečet, a jsem z toho jelen. I diskusi, kde jeden napsal jako odpověď další blog, tak jsem si přečet i ten, i diskusi pod ním. Ono to ale z těch “výpovědí” od věřících ani moc nejde nebýt z toho jelen. Natožpak nebýt jelen z upřímnosti, s jakou to ta blogerka píše, a jaká je to co do tý víry čistokrevná sluníčkářka. Ani na hloupost a zlobu nevěřících u toho nezapomněla.
  My vás tím dobrem, a potřebností a přítomností Boha všude, kam se jeden koukne, jednou stejně přivedeme k tomu, že to celý pochopíte, ateisti jedni ušatý. Sami na to přijdete, a to tak láskyplně, že víc to už nejde. To je totiž něco tak betelnýho, že žádnej ateismus ve skutečnosti ani není. Ale jak jsme sami uvěřili, to vám rozhodně neřeknem, anóbrž je to tak soukromě intimní, že to snad ani není možný, jak je to soukromě intimní. Když budete říkat, že jste nevěřící, je to jen vaše arogance, protože kdybyste bejvali přemýšleli, a konečně to pochopili, ona by vás ta arogance přešla, a přestali byste bejt konfrontační. Když se totiž někdo zeptá věřícího, co to vlastně je to NĚCO, co jej k tomu teda přivedlo, a o čem tak zasněně mluví, tak je to naprosto konfrontační, protože to každej rozumnej věřící z toho hned rozpozná, že je v tom záludnost. Ten tazatel totiž neví, že takový věci se nepopisujou nevěřícím, ale věřícím. Ti totiž vědí, vo co go, kdežto nevěřící to neví. Ti nemůžou, protože nepřemýšleli, potažmo přemýšleli špatně, protože jinak by pochopili, a nekladli takový konfrontační otázky. Takový správný věřící, ten nikdy neklade nevěřícímu konfrontační otázky, proč nevěří. Ví totiž, že nevěří jen ten, kdo je hloupý či zlý, nebo o tom ještě nepřemýšlel do tý potřebný míry, aby to pochopil. Takovej kolikrát ani neví, že kdyby přece jen bejval uvěřil, tak přestane být hloupý a zlý, ale začne být chytrý a hodný. Je to všechno jen o tý neuvěřitelně obrovitánský toleranci, co ji spousta nevěřících nemá.
  Neboli, nic, co jsme ještě nevěděli. Tak na mě působí i ten její blog, i menšina (značná) komentů od těch “opravďáckejch”. V těch dvou diskusích ale je taky skupina soukromě věřících, tzn. těch, kdo si víru oddělují od náboženství a církve. Ten větší zbytek diskutujících tam jen různými způsoby sděluje, že se jich víra netýká, což ale nikomu nevnucují, a ocenili by od těch opačnejch to samý.

 33. Steve

  Neuvažovali jste nějak sepsat a někde vystavit zákony, které zvýhodňují církevní organizace? Sám jsem se to pokoušel hledat, ale přišlo mi, že je v tom celkem bordel (není to v jednom zákoně na jednom místě) a navíc nejsem právník, takže se v tom moc nevyznám. Ale kdyby to někdo, kdo se v tom vyzná, sepsal a nejlépe ještě k tomu dodal návrh jak znění zákona změnit (jestli tu část zrušit úplně, nebo pozměnit znění, popřípadě vytvořit nový), tak by to víceméně mohlo mít formu novely zákona, kterou by šlo podpořit peticí, nebo rovnou přinést k projednání do parlamentu. Možná by to parlamentem neprošlo, ale možná by se o tom začalo mluvit.

 34. Sam

  —————————————-toli
  14.11. 2020
  @Steve
  Tou ateizací mám na mysli, že církve budou svou rétoriku posouvat blíže a blíže k tomu vágnímu něco. Což by mohlo mít za následek to, že pád popularity církve se jen zmírní.
  To si nemyslím, Halík se vyjadřuje posměšně o něcistech a církev nikdy nemůže posunout své učení k něčemu vágnímu. K vágnímu vyjadřování se může posunout v rámci evangelizace aby se stala přitažlivější pro hejly ,ale pokud člověk vleze do klubu tak mu brzy ukáží že v křesťanství nic vágního není.——————————————–
  Už se mi nechce se tím zabejvat. Ale když jde kněz jen tak na rozhovor do rozhlasu, tak bude dělat pokrokovýho liberála. Když bude sloužit mši, tak zazní standardní kostelní obsah. V archivu českýho rozhlasu se toho najde… Rozhovorů s Markem Váchou je tam hromada. https://www.mujrozhlas.cz/vyhledavani?sort=since&q=marek%20v%C3%A1cha Bude tam i zvukový záznam nějaké mše, ale s Váchou asi né.
  Váchovy mše najdeme tadyhle. http://farnostlechovice.cz/kazani/ Je to jenom takový pěkný příklad, ale mně už se to poslouchat nechce… Můžete někde zkusit vygooglovat něco od Halíka, Heryána, Czendlika…

 35. Hraničář

  toli
  25.11. 2020
  Zkus hádat které společenství více prosperuje ,světské nebo církevní ? Do církevních spolků chodí spíše děti farníků,ale chodí tam mimo jiné proto ,že se tam pořád něco děje a není tam nuda. …………………….

  Znám to i z aktivit pro seniory. Konkrétně při královéhradeckém biskupství. Ti vedoucí, kromě zaměstnání, to chápou jako službu Bohu, plní tím i své duchovní povinnosti a hlavně, vnímají to “srdcem”, jak kněží stále posluchače vybízejí, tudíž silně emočně. A pochopitelně emoční zainteresovanost je mnohem, silnější a hlubší, než nějaká pracovní či stranická povinost. Navíc když pevně věří, že na ně dohlíží a pomáhá jim Všemohoucí Bůh.

 36. Hraničář

  @Sam ……………

  Halík má svůj blog: http://blog.aktualne.cz/blogy/tomas-halik.php
  Heryán napsal knihu, Czendlik také, Kostel, postel hospoda. V ní má takovou zajímavou vzpomínku. Byl u známého kněze, který právě měl snoubence na poučení. No a snoubenci nalil slivovici a mrknul na něj: “Tak ti nebude vonět ani Maruška při svatební noci.” Což mě inspirovalo, abych Czendlikovi napsal, proč asi Vševědoucí a Všemohoucí Pán Bůh ponechal lidem pachové žlázy a proč asi dal do jedné kupy soustavu rozmnožovací a vylučovací. Takže člověk se “rodí mezi močí a stolicí”, pachové žlázy nevylučují sekrety vonící po konvalinkách či růžičkách, ale po pižmu, takže když se holka pár dní pořádně nevymydlí, tak tchoř je proti ní vyloženej frajer.
  Dokonce odepsal, ale co, myslíš, že odpověděl? Na otázky samozřejmě ne.

 37. Hraničář

  @Marek:

  Dám ti sem tři odkazy.
  https://www.i-ateismus.cz/2013/07/jak-funguje-vira/
  https://www.i-ateismus.cz/2013/12/co-mi-vadi-na-krestanstvi/
  Je pro mě doteď šokující, jak málo křesťanů je ochotno byť jen říct (!): „KDYBY měla být moje víra chybná, NECHTĚL bych dál věřit. Záleží mi na tom, jaké je skutečná pravda, byť by se mi nemusela líbit. POKUD je realita taková, nechci žít v pohodlné lži, a chci raději poznat méně pohodlnou a uspokojující pravdu.“
  (K.J. Erben, Svatební košile?: “Raději v nejistotě žíti, než strašlivou zvědět jistotu!”)

  https://www.youtube.com/watch?v=33AoPtkGYQ8
  Maxi Kašparů vůbec nedochází, proč je 5 kategorií věřících i vír. A proč mu do kostela chodí 30 lidí z města, kde jsou 3000 občanů. Proč mu děti věřících chodí do náboženství tak do 1. sv. přijímání a pak přestávají. On jim neustále nabízí jen “víru v Boha”, ale vůbec žádné informace o Bohu.

 38. Marek

  Tak sice nevím, jestli se to aspoň zobrazí, protože to tu poslední dobou moc nefrčí. Jakoby ateismus měl nějaký ty úbytě, nebo co :). No, spíš je to možná o vůli a možnostech něco provozovat, on ten ateismus taky je velkou částí naší společnosti brán, že a co má být, to je přece jasný.
  Každopádně jsem ale nakonec našel tuhle kolonku. Jsem totiž dobrej, navíc je to rovnou položka v menu webu :).
  No, a zjistil jsem taky, že jsem opožděnej, protože odpovědi na ty mý otázky kolem golgotský události se už před pár lety snažil z věřících vydolovat ten Michal, co provozoval i-ateismus. S mizernú úspěšnosťú. Sice tam pár nesmělejch odpovědí bylo (furt je), ale rozumět se tomu stejně nedá. A taky jsem zjistil, že tou dobou to víc frčelo i tu, a že okruh diskutérů psal sem i tam. Jak jsem tak koukal do těch archívů, komunikace s věřícími je jeden velkej smutnej neúspěch, jeden si u toho dokola jen zase uvědomuje, jak to nejde. A když už se nějakej třeba objeví (to jsem viděl na tom i-ateismu), tak o sobě sice tvrdí, že je VŠ chemický technolog, ale zarputile tam pětkrát za sebou napíše “termodinamika”. Jako, to není o nějakým gramatickým puntičkářství, ale VŠ chemik se se slovem termodynamika v psaném tvaru setká tolikrát, že se mu obraz toho slova prostě vrije do paměti do smrti smrťoucí. Taky jsou tam ateisti s teisty schopni “důkazově” pitvat pojmy jako např. entropie, ale ani u jednoho nejde poznat, jestli tím myslí uspořádanost, nebo neuspořádanost. Že já tam tehdy nebyl! 🙂
  No, těžko říct, jestli ten cvrkot tady je limitován jen adminem webu (pokud ano, nemůžu mu to pochopitelně mít za zlý, protože je to samozřejmě jeho dobrá vůle), ale i bych to náboženstvíčko tady občas zase trochu hlouběji provětral…

 39. Hans

  Marek: “bych to náboženstvíčko tady občas zase trochu hlouběji provětral”

  Proč ne? Sice nejsem katolický teolog, ale něco málo o abrahamovských tradicích vím. Moje parketa je ale na Východě.

  Jen pár slov úvodem o mé cestě: Ptát se znakem inteligence a když nenajdeme odpověď na jednom místě, neznamená, to že nemůže existovat jinde. Tohle bylo motivací mého hledání odpovědí od nějakých 8-10 let. Přestože jsem byl vychován v nepraktikující katolické rodině, zajímaly mě smysl všech věcí a transcendentno. Tak jsem studoval různé zdroje a informace se začaly skládat jako puzzle.

  K výše psanému: Pokud to dobře chápu, tak jde o rozpor mezi židovským SZ a křesťanským NZ, neboli proč si Bůh “odporuje” či “mění názor”. Je to tak?

  Toto jsem v abrahamovských tradicích skutečně neviděl jasně vysvětleno, ovšem to zase tak moc neznamená. Každá tvrdí, že je ta jediná správná, ale moc odpovědí k transcendenci nedávají. Spíš podezřele málo. Hledající se musí vydat spíš k mystikům.
  Třeba islám učí, že Mohamed je poslední z řady proroků, ale pokud vím nevysvětluje, proč tedy nenavazuje na Ježíše, ale v podstatě revertuje ke SZ pojetí. Nebo proč křesťanství v Koránu je poplatné nějakým okrajovým skupinám (nestoriáni či kdo), plete si dvě různé Marie atd.
  Ale abych neodbočoval. V SZ Bůh posílá proroky, aby lidi přivedli na správnou cestu a varovali je před následky neuposlechnutí Jeho přikázání (10 základních). Když už to lidé přehnali, přišla nějaká pohroma shůry, neboli Boží soud, řecky “krima” (z toho vznikla slova jako kriminalita), v sanskrtu analogicky “karma”.
  Čas od času ale dochází k většímu úpadku, kdy je potřeba reset a upgrade. To je popsáno např. v Bhagavadgítě – když dharma (vesmírný, Boží řád) upadne, Bůh ji obnoví. To se děje různým způsobem, viz popisy různých avatárů.

 40. toli

  @Hans
  Čas od času ale dochází k většímu úpadku, kdy je potřeba reset a upgrade. To je popsáno např. v Bhagavadgítě – když dharma (vesmírný, Boží řád) upadne, Bůh ji obnoví. To se děje různým způsobem, viz popisy různých avatárů.

  No já bych v tom žádného Boha (bohy) ani transcedentno neviděl. Jednoduše člověk (obecně) má v sobě zakódovaný nějaký mravní řád (v individuální kvalitě, někdo více někdo méně) protože člověk je od své přirozenosti sociální tvor a tak je nastaven aby žil v nějakém společenství. Ve chvíli kdy to soužití začíná drhnout ať už na mikro úrovni (národ) nebo makro úrovni (mezi národy) tak se spouští očistné mechanismy ,třeba války. Po válce vždy přijde ekonomická konjuktura (protože je vše rozbité a zdevastované tudíž se musí vyrábět a stavět) a lepší se i vztahy protože člověk (obecně) zpytuje svědomí a hledá nové formy vztahů. A transcedentno je čistě produkt rozdílu mezi lidským myšlením a sny na jedné straně a možnostmi lidské vědy na straně druhé. Toužíš po nesmrtelnosti ? Tak stvoř Boha a ten to zařídí.
  Jen blbec anebo narcis neví že nás spousta věcí (třeba vesmír) a spousta myšlenek (třeba nějaký člověkem stvořený bůh) přesahuje.

 41. Marek

  Díky za reakci, Hansi.
  Mezi SZ a NZ bohem je rozdíl, i když by neměl. Rozdíl, velmi zásadní rozdíl v chování k podřízenejm bigošům, a k požadavkům na ně. A když to neuměj jeho uctívači, tak je to vysvětlení třeba najít jinde? No, neměli by to především umět ti uctívači? Třeba, aby tím dali svému náboženství smysl? O tom golgotském podniku to z nich leze, jak z chlupaté deky, třebaže je to úhlavní událost celé víry. Ježíš tím dle víry “naplnil” SZ (snad tím, že byl, potažmo měl i přes důraznej nesouhlas židů a muslimů asi být tím prorokovaným mesiášem?), taky na sebe vzal hříchy lidstva včetně toho dědičnýho prvotního. Hm, to je sice od něj hezký, ale jednak nejde vůbec pochopit, jak a proč (jak – jaká byla konkrétně ta metodika převzetí, proč – to by jako musel zase celý svět být zlikvidován?) se to převzetí hříchů zrealizovalo, a jestli to mělo tím pádem nějaký konkrétní vliv na tehdejší přežití – existenci těch bigošů. Druhak proč to proběhlo přes to dost krutý umučení. A vlastně ještě třeťak, stálo by za vysvětlení, proč si starej Jahve uplet synka, a pod velmi podrobným osobním dohledem jej nechal fest zmasakrovat, aby jej následně zase oživil, a udělal jej svojí vlastní trojsoučástí. Nic z toho nedává smysl, jen je to věřícími tvrzeno. Že to je něco opravdu náramného, de facto nejnáramnějšího. Jako, teologové po tom sice taky bádají, dokonce vědecky (??), ale o moc dál od běžného věřícího bigoše s tím taky nehnuli. Je to celý na vodě, smysl to dává jen těm, kdo tomu bez ptaní uvěří, a přivádí je do emočního rauše to, jak to od Ježíše bylo záslužný.
  Jako, islám s tím do jisté (dost možná nemalé) míry pravděpodobnosti má společného jen to, že se z málo pochopitelných důvodů ujaly postzáchvatové halucinace jednoho epileptika, kterej ten SZ obšvih a doupravil. Nebo teda, z málo pochopitelných, on je ten BV jedna velká duchařina dodnes, natožpak tehdy. Viz ten vtip, nepřesně – jak se ptají žida u zdi nářků, jak ty jeho dlouholetý modlitby fungují, a on na to, že to je jak mluvit do zdi.
  Dost by mě ale taky zajímalo, kdo posoudí, kdy zrovna nastal ten úpadek, a je potřeba managerského zásahu. Jako, fakt nějakej entita? Že je celé to abrahámovské trojnáboženství do značné míry upravené pitivo, namíchané z předchozích kultů, toho už si všim kdekdo. Nevím ale, jestli mu to tím pádem dává třeba jen o špetku víc legitimity.

 42. toli

  @Marek
  Dost by mě ale taky zajímalo, kdo posoudí, kdy zrovna nastal ten úpadek, a je potřeba managerského zásahu. Jako, fakt nějakej entita? Že je celé to abrahámovské trojnáboženství do značné míry upravené pitivo, namíchané z předchozích kultů, toho už si všim kdekdo. Nevím ale, jestli mu to tím pádem dává třeba jen o špetku víc legitimity.

  Již jsem to naznačil v reakci na Hanse. Nějaké nadpřirozené entity nejsou potřeba ,protože naše jsoucno a vlastně jsoucno celé planety je tak dokonale provázané kauzalitami že vychýlí li se kyvadlo příliš na jednu stranu tak automaticky posilují i procesy které ho mají vrátit do rovnováhy. Často se nám to nemusí líbit, protože to jsou většinou procesy které působí katastroficky, ať už přírodní jevy, nebo lidmi způsobené války.
  Vlastně současná pandemie covidu je také taková odpověď na přemnožené lidstvo,které škodí přírodě už třeba jen tím že chce všechny uživit. Z pohledu přírody je důležité aby všechny druhy byly v nějaké vzájemné rovnováze a člověk se svým množením vymknul kontrole. Proto nastupují očistné mechanismy. Přemnoží-li se myši tak se automaticky začne zvyšovat počet dravců a přemnožený člověk je velmi zajímavý pro spoustu virů a bakterií……

 43. Hans

  toli: Když se řekne “zakódovaný mravní řád”, implikuje to inteligetní zásah (kód musí vytvořit kodér) a někoho, kdo ten řád zavádí, nějakého šéfa. Mezi zvířaty vztahy fungují automaticky, člověk se je musí učit a ten řád vstřebat výchovou.

  Transcedentno, alespoň ve východních tradicích, je definováno jako dimenze přesahující lidské myšlení a sny (tj. subtilní hmotu). Tato dimenze je sice jejich zdrojem, ale je kvalitativně odlišná, nehmotná.

 44. Hans

  Marek: Rádo se stalo.

  “vysvětlení třeba najít jinde? No, neměli by to především umět ti uctívači?”

  Popisuji mou osobní cestu k pochopení.
  O SZ dejte řeč s nějakým rabínem, nechci spekulovat.
  Mezi uctívači jsou velké rozdíly v pokročilosti. Pokročilí mystici jsou vzácní a spíše se straní davu, který má své starosti a zájmy a moc na ně nedá.

  “jak a proč (jak – jaká byla konkrétně ta metodika převzetí, proč – to by jako musel zase celý svět být zlikvidován?) se to převzetí hříchů zrealizovalo, a jestli to mělo tím pádem nějaký konkrétní vliv na tehdejší přežití – existenci těch bigošů.”

  Předesílám, že můj popis bude zjednodušený, ale budu obecně zmiňovat zdroje a pojmy, většinou v sanskrtu, kterých se mohou zájemci chytit pro širší bádání.

  Ve starověku bylo rozšířené pojetí cyklu kosmických věků (od zlatého po železný), po němž následoval reset. Větší reset (zničení) následuje po tisícovce těchto čtyř věků atd. až po celkové zničení celého stvoření. Tak to alespoň popisují purány, jedna z kategorií textů indické provenience.
  Tamtéž se popisuje, že každý avatár (Bůh osobně nebo Jím někdo zmocněný) jedná trochu jinak, aby úpadek dharmy napravil, podle místa, času a okolností. Ty, kteří se k němu přihlásí, osvobozuje od hříchů a nutnosti dál setrvávat v samsáře. Vstup do samsáry lze označit za prvotní hřích, opuštění společnosti Boha.
  Pojem bigoš má označovat společenské vůdce?

  “Druhak proč to proběhlo přes to dost krutý umučení.”

  V Rig Védě a dalších textech se popisuje obětování Puruši, vesmírné hmotné podoby Boha, ve prospěch všech bytostí. Ježíšovo obětováni je v podstatě replay této původní oběti a ostatní oběti (jak nenásilné, tak násilné, jako např. zvířecí, lidské) jsou jejím napodobením. Vztah bytostí k původní Bytosti (Ádi Purušovi) je totiž definován nějakou formou oběti (její podstatou je vyjádření vděčnosti) a kvalitativně nejpokročilejším formou jejich vztahu je láska mezi individuální bytostí a Svrchovanou Bytostí, cíl teistických mystiků.

  “A vlastně ještě třeťak, stálo by za vysvětlení, proč si starej Jahve uplet synka, a pod velmi podrobným osobním dohledem jej nechal fest zmasakrovat, aby jej následně zase oživil, a udělal jej svojí vlastní trojsoučástí.”

  Pojetí jedné kategorie tantrických textů zvaných paňčarátry je takové, že Bůh je svrchovaná původní osoba a protože vztahy jsou přirozené, vytváří emanace či expanze (vjúha) různých kategorií moci. Jeho Syn je s Ním kvalitativně totožný a jen o něco málo méně mocný, Jeho Duch taktéž, a my jsme vůči nim jako děti, také kvalitativně totožné, ale mnohem méně mocné.
  Oživení zabitého Ježíše ukazuje, že oběť není zkáza, ale přínos – obnovení/udržování vztahu. Smrt se obecně týká jen hmotného těla, zatímco po vzkříšení bylo Ježíšovo tělo popsáno jako odlišné, byť stále s předchozími fyzickými stopami. Proto se tělo avatára označuje jako durvibhávjam, těžko pochopitelné.

  “kdy zrovna nastal ten úpadek, a je potřeba managerského zásahu. Jako, fakt nějakej entita?”

  V teistickém pojetí ano. Systém bez manažera dlouho fungovat nebude.

  předchozí kulty: Jeden můj známý, znalec historie náboženství a mezináboženských vztahů, poznamenal, že nelze vědecky dokázat Boha, ale lze dokázat Jeho uctívání v historii až do pravěku. Proto nějaká návaznost není až tak překvapivá. Problém je naopak její porušení příliš rychlým upgradem nehledícím na místo, čas a okolnosti, jako např. likvidace předchozích kultů a s nimi často i celých kultur. To pak už není upgrade, ale částečný či úplný zánik systému.

 45. toli

  @Hans
  toli: Když se řekne “zakódovaný mravní řád”, implikuje to inteligetní zásah (kód musí vytvořit kodér) a někoho, kdo ten řád zavádí, nějakého šéfa

  Nikoliv,evoluce také používá kódy,anebo každá buňka má v sobě zakódovaný svůj konec existence. Implikuje to snad inteligentní zásah ? Nemyslím.
  Ona nějaká mravnost (připomínám že individuální kvality) je nutná aby se i to nejmenší společenství (třeba rodina) nerozpadlo.
  A jinak je omyl že zvířata nevychovávají svá mláďata ,minimálně savci to dělají, jinak by jejich živočišný druh po pár generacích vyhynul.

 46. Marek

  S tou kauzalitou jo, toli. Já právě proto vůči ní dával do protikladu starého (židovského) i mladého (křesťanského) Jahveho. Jeden byl natolik rozhozenej z toho, že bigoši si dělají co chtějí, že to celý utopil. A druhej to samý, místo utopení ale zmasakroval synka, kdy u toho narafičil, že mladej tím všechny bigoše vykoupí. Zachrání je tím z nějaký blíže neurčený, ale velký šlamastiky, kterou by jim jinak musel nachystat. Jako, to vybydlení bigošů, to je ten managerský zásah. Jestli bychom u toho něco nazvali kauzalitou. tak to, že bigoši nesekaj latinu, tak je Jahve nucen s nimi vyběhnout. Tedy, za předpokladu, že tomu budem věřit, neb je to psáno v největším světovým bestselleru. Kdy zhruba takto tý knížce “skromně” říkají ti, kdo, taky velmi skromně, se považují za ty lepší z nás. K těm “lepším” ještě poznámka, oni budou do zmodrání tvrdit, že se tak rozhodně nepovažují, a že jak může nějakej nevěřič něco takového tvrdit, když jim nevidí do hlavy, a navíc to nechápe, protože není prostoupenej či vdechutej do chřípí. No, nevidí a není vdechnutej. Ono totiž stačí, že to mají napsáno na čele.

 47. Marek

  Hansi, já beru, že i východní náboženství to mají nějak sesumírovaný. Ale zůstal bych u těch původně blízkovýchodních, i když nemají to vysvětlení 🙂 .
  Tuhle jsem psal, že by mě to děsně zajímalo, pak zase, že už mě to vlastně ani tolik nezajímá. A asi jsem nestálej, nebo co, protože už mě to zase zajímá. Východňári to obětování teda mají taky. No, budiž. Ale z abrahámovců konkrétně křesťané na tom mají postavenej celej podnik. Jako, že to tak s tou obětí prostě je, a že to tak mají i v sanskrtu, to je sice pěkný vysvětlení. Ale pořád tam visí to jak a proč.
  Nejen já to byl, kdo se na to věřících ptal už nejméně mnohosetkrát. Jeden se nechá děsně mučit, dokonce se u toho přetvařuje, že to celý není domluvený s entitou (ba přímo jím narafičeno), což je následně prezentováno jako ta oběť. Taková, pomocí který jsou z bigošů (tak říkám všem, co tím měli být tzv. vykoupeni) “sňaty hříchy”. Toto konkrétně je naprosto nepřehledný. Starej entita děsně miluje mladýho, zároveň je rozhozenej z toho, že bigoši tzv. hřešej. Tak jej dá zmasajrovat, čímž je bigošům to hřešení smazáno. Resp. do značné míry smazáno. WTF??!! To jako jak?? Vždyť mladej byl entitou cíleně narozenej právě proto, že entita si to s tou Golgotou celý vymyslel a naplánoval. Co to je za plán, zmasakrovat vlastní dítě proto, aby pomocí toho mohl bigošům odpustit to, čemu se v náboženství říká prvotní hřích (kdy se s největší pravděpodobností jedná o to, že si Adam s Evou asi vrzli, ale úplně jistý to taky není, prostě, ti dva provedli něco, o čem se pořádně neví, co)? Jak k tomu ti bigoši přišli, že musej být zodpovědní za něco, o čem ani nevědí, co to je? A jak Ježíš, kterej za to díky svýmu náramně vypečenýmu taťkovi musel podstoupit všechny ty kočičárny? A jak se to vůbec přihodilo, že tím došlo k tomu vygumování ve trestním rejstříku?
  Stejně tak se ptám proč. Proč tam bylo nutný to odpuštění. Co jako ti bigoši entitě provedli, že na ně byl tak nastartovanej? A druhý proč je zase o tý konkrétní metodice. Pokud to snad má být součástí toho velikánskýho tajemství, co se v tý víře všude možně skloňuje, tak bezva. To jako fakt je hustý. Pro příklad jsem teď taky entita. Mám početný potomstvo. Všem jsem na nohu uvázal těžkej balvan za to, že dva z nich (který současný děti neznaj, nikdy je neviděli, jen je jim tvrzeno, že kdysi něco nekonkrétního provedli) kdysi cosi natropili. Lámu si hlavu, jak to udělat, aby tu kouli nemuseli tahat. Jsem z toho poněkud naprosto schizofrenickej, protože jsem jim to prve sám navlík, takže teď vlastně ani pořádně nevím, co vlastně sám chci. Bingo! Už to mám! Jeden můj mladej je premiant. Ani tu kouli nemusí tahat. Ze všeho samý biče, je hrozně hodnej, každýmu se vším pomáhá. Mám jej ze všech nejraději. Tak mu udělám pakárnu. Zatraceně pořádnou pakárnu. Ale protože umím kouzlit, tak jej nakonec z tý pakárny odkouzlím. A je to! Konečně můžu ostatním tu kouli sundat, protože jsem to premiantovi pořádně osolil. Všem jasný, jak facka, protože to je naprosto směroplatný, každej tomu perfektně rozumí, a celej svět je z toho navždy tumpachovej!

 48. Hraničář

  Marek
  25.02. 2021
  Mezi SZ a NZ bohem je rozdíl, i když by neměl. …………………….. No, neměli by to především umět ti uctívači? Třeba, aby tím dali svému náboženství smysl? …………………………. Ježíš tím dle víry “naplnil” SZ (snad tím, že byl, potažmo měl i přes důraznej nesouhlas židů a muslimů asi být tím prorokovaným mesiášem?), taky na sebe vzal hříchy lidstva včetně toho dědičnýho prvotního. Hm, to je sice od něj hezký, ale jednak nejde vůbec pochopit,. ……………………………. Druhak proč to proběhlo přes to dost krutý umučení. A vlastně ještě třeťak, stálo by za vysvětlení, proč si starej Jahve uplet synka, a pod velmi podrobným osobním dohledem jej nechal fest zmasakrovat, aby jej následně zase oživil, a udělal jej svojí vlastní trojsoučástí. Nic z toho nedává smysl, jen je to věřícími tvrzeno. ………………..

  Je to ještě komplikovanější. Jahve si sice vybral Murušku aby mu porodila Syna, proto ji zajistil “neposkvrněné početí” ( rozumněj – uchránil ji od dědičného hříchu), “čistě ji zastínil” (rozumněj – oplodnil ji bez sexu, a ještě musel nějak dodat chromosón Y – to teologům dost popletlo hlavu, když to věda objevila), zajistil, aby zůstala stále pannou – před porodem, během porodu i po porodu – většinou i bigotní katoličky pokrčí rameny a řeknou – “kdož ví, jak to tehdy vlastně bylo” – a další bigotní špekulují, zda se Ježíš z Marušky nějak “nevyzářil”, aby nemusel na svět příjít “Tam Tudy”, skrz ten škaredej, nečistej a hříšnej orgán – a tím pádem tedy ten hymen neporušil. Jiné bigiotní nemohou dost dobře akceptovat, že by “Čistá Panna” měla ve třetí době porodní vyloučit takovou hnusnou věc jako je placenta. No a představa, že by snad “Čistá Matka Boží” menstruovala, a že by Boží Syn měl třebas erekci (když byl lidem podobný ve všem, kromě hříchu), že by vyměšovali (požívali, to ano, to v NZ je), že by si třebas, ó ta hrůza, i uprdli, tak nakonce to všechno je TAJEMSTVÍ! (Jeden související vtípek: Žáček se ptá katechetky: “Paní učitelko, chodí pan farář taky na záchod?” Katechetka: “Ano, chodí, ale ne tak často jako my!”).

  S tím Ježíšem. Dle nejnovějšího učení Ježíš, jako jedna součást Trojice, existoval furt. Jen se v těch dějinách vtělil. Nikdo nevysvětluje, jak se Otcem a Duchem podělil o to “čisté zastínění” Marušky. Sice na kříži volal: “Eli, eli, lemna sabathami” ( Bože můj, proč jsi mě opustil) a teologové to neumějíé dost jasně vysvětlit. No a jak byl vzkříšen, také není jasně vysvětleno. Jednou kněží tvrdí, že třetí den ho Bůh vzkřísil, jindy tvrdí, že třetí den svojí mocí vstal z mrtvých. Přičemž ti nejvzdělanější teologové vysvětlují, že si nesmíme představovat, že došlo k nějakému oživení mrtvoly. Že Ježíš sice na kříži umřel za naše hříchy, ale protože byl ten samý Bůh jako Otec, tak nějak vlastně stále byl živý. Prostě TAJEMSTVÍ!

  ………………… Jako, teologové po tom sice taky bádají, dokonce vědecky (??), ale o moc dál od běžného věřícího bigoše s tím taky nehnuli. Je to celý na vodě, smysl to dává jen těm, kdo tomu bez ptaní uvěří, a přivádí je do emočního rauše to, jak to od Ježíše bylo záslužný. ……………………

  Asi tak!

 49. Marek

  Jo, máš Hraničáři pravdu, že tam těch komplikací je víc. Ty všemožný opletačky s fyziologickejma nezbytnostma, to je citlivá věc. Tam se to musí nějak šikovně promlčet, protože neposkvrněný při celý akci nezůstalo jen to její tamto. Ona vůbec byla neposkvrněná, taky srdce měla takový. Možná taky proto, aby se mu pak mohlo po tom fátimským mecheche zasvětit to Rusko. Taky děsnej chaos u odvalenýho hrobu, jednou tam stojej andělé, jednou tam jeden sedí snad na tom odvaleným balvanu, jednou jsou zase uvnitř, kde buď něco řikaj nebo mlčej, do toho tam buď pobíhaj Marie, ženy, nebo pobíhá jedna Marie, která nechce nikomu nic říct, nebo to vykecá, dějí se všemožný děje, nebo se zas tolik toho neděje, taky ty vyděšeně nevyděšený stráže. Je toho pak ještě hromada, snad kromě anihilovanýho hlavního hrdiny. Parádní je to taky s tím – běžte na horu, tam se vám zjevím, a dám se poznat. Tak tam teda jdou, on se jim zjeví, a voni řikaj – hm, sice se zjevil, ale není to nejspíš on. A přitom to byl on… To je jak v tuším Pitipitipa, jak Funes říká – otevři, to jsem já, a odpovědí mu je – nejsi!
  Jen mě mrzí, že asi vážně nerozlousknu to s tím, proč se to vůbec celý pořádalo, a jakej vlastně je konkrétní mechanismus toho odpuštění formou zmasakrování k tomu účelu nachystanýho vlastního kluka…

 50. Hans

  toli: “Nemyslím.” Myslet si může každý, co chce, ale to není metoda, jak dospět k pravdě. A i kdyby dospěl, bez nezávislého potvrzení nebude mít jistotu, že to je pravda.
  Neřekl jsem, že zvířata nevychovávají svá mláďata. Učí je jak žít v hierarchii, lovit, atd. Ale třeba doba říje je daná. Měl jsem na mysli případy lidí vychovaných zvířaty, kteří se poté dostali mezi lidi, ale zůstali nepřevychovatelní.
  A k tý kauzalitě: I za ní lze spatřovat vyšší řád. Např. stát vydá zákon a trestá
  jeho porušení.

 51. Hans

  Marek: Zparodovat jde cokoli, ale jde o to, jestli nám jde o pochopení nebo ne.

  Mám za to, že jsem tu oběť v kostce vysvětlil. Veškerá naše interakce jsou v podstatě oběť (“něco za něco”), tak proč by měl být vztah s Ádi Purušou výjimka?

  “Jeden se nechá děsně mučit, dokonce se u toho přetvařuje, že to celý není domluvený s entitou”

  Ne, Ježíš o tom, co se stane, dopředu mluvil.

  Snětí hříchů není pro Boha problém. Chce to projevit lítost a snahu o nápravu. To funguje i u běžného soudu. Proto Ježíšova oběť byla připomínkou té původní oběti. Tím je vysvětleno i to, jak byli osvobozeni všichni v minulosti. Prostě konali nějakou variantu oběti vhodnou podle místa, času a okolností, kterou zavedl některý z předchozích avatárů. Ti také byli někdy vystaveni útokům apod.

  Hřešení je jednoduše jednání proti dharmě a vytváří negativní reakce, které posilují pouto v samsáře (můžeme ji přirovnat ke vazebnímu kriminálu, kam jsme se dostali původním hříchem, zjednodušeně řečeno opuštěním přítomnosti Boha).

  “Tak jej dá zmasajrovat, čímž je bigošům to hřešení smazáno.”

  Nejde o ten “masakr” avatára, ale o to, jestli ho přijmeme jako někoho, kdo za nás přišel zaplatit kauci a dostat nás z vazby, nebo se rozhodneme v ní zůstat. Je to naše svobodné rozhodnutí.

  Adam a Eva: jako nejlepší vysvětlení tohoto příběhu považuju interpretaci podle upanišad (kategorie védských textů), kde se uvádí metafora dvou ptáků na stromě. Je taky v Rig Védě. Strom je hmotné tělo. První pták je živá bytost, která pojídá plody stromu (karma, tj. akce a reakce). Druhý je aspekt Boha zvaný Paramátmá (též psáno Paramátman), který ji doprovází v samsáře jako svědek. Nezasahuje do její svobodné vůle, ale dává o sobě vědět jako “hlas svědomí”. Když uděláme něco dobrého v nesobecké náladě, dává nám dobrý pocit, a naopak. Pak se říká, že nás “žere svědomí”. Pokud někdo opakovaně jedná proti dharmě, už se mu neozývá (to jsou lidé tzv. “bez svědomí” – psychopati, mnozí politici apod.).

  k analogii rodiny: Navážu na již řečené. Je původní rodina (ano, Bůh má i ženský protějšek, viz pojmy Šekina, Sakína, Šakti) s někonečně mnoha dětmi. Některé jsou v pohodě, pár z nich ale mají sklon dělat vylomeniny, až skončí ve vazbě (samsára). Otec tam pošle syna, kterému věří, že zvládne doručit kauci a dostat nezvedence ven. Někdy to není snadné a tento syn si taky zažije své. O to cennější je to, co dělá pro své sourozence. Těm stačí slíbit nápravu a nechat se propustit.
  Přesto si někteří zvolí ve vazbě zůstat, protože se jim tam mezitím zalíbilo – jsou tam pohromadě se sobě podobnými a můžou si tam zdánlivě dělat, co chtějí bez otcova dohledu. Otec nemá důvod je nutit (mají svobodnou vůli). Navíc to, že tam jsou pod zámkem, zajistí, že nedělají vylomeniny doma.

 52. toli

  @Hans
  toli: “Nemyslím.” Myslet si může každý, co chce, ale to není metoda, jak dospět k pravdě. A i kdyby dospěl, bez nezávislého potvrzení nebude mít jistotu, že to je pravda.

  Já pravdu přestal hledat už dávno protože vím že jí nenajdu. Teista bude tvrdit že pravda je cokoliv co je v souladu s jeho kognitivním biasem, a toto “poznání” si velmi rád odpustím. Kromě křesťanství jsem se věnoval i východním naukám. Zatímco hinduismus je pro evropský styl myšlení nepochopitelnou a neuchopitelnou šíleností tak třeba budhismus mi je poměrně blízký třeba už jen tím že neobsahuje Boha. Je moudrý, popisuje principy těch zmiňovaných kauzalit archaickou symbolikou. Taky jak by jsi chtěl stručně a jednoduše popsat zlo ? Jedině tak že ho budeš personifikovat. Nicméně ani budhismus ke svému životu nepotřebuji. K tomu mi stačí věda v několika oborech. Velmi si cením takových těch renesančních osobností co se dokáží orientovat ve více vědeckých oborech.

 53. Hraničář

  Marek
  26.02. 2021
  a jakej vlastně je konkrétní mechanismus toho odpuštění formou zmasakrování k tomu účelu nachystanýho vlastního kluka… …………………….

  A aby to bylo ještě zamotanější, tak ten Syn, je vlastně ten samej Otec, a existuje od samýho začátku, tedy vlastně furt. A pak se do toho ještě zamotal ten svatý Holub, ktere ale také vlastně byl od samýho začátku.

  Ovšem nejzajímavější je to, jak vzdělaní věřící umějí ten zamotanec krásně vysvětlit, že na něm vlastně nic zamotaného není:

  http://www.duseahvezdy.cz/2020/12/08/neposkvrnena-panna-a-hrichy-dneska/
  http://www.duseahvezdy.cz/2020/11/01/kralovstvi-krize/
  http://www.duseahvezdy.cz/2020/04/16/odporuji-si-evangelni-zpravy-o-vzkriseni-pana/

 54. Hraničář

  Hans
  26.02. 2021

  Marek: Zparodovat jde cokoli, ale jde o to, jestli nám jde o pochopení nebo ne.

  Mám za to, že jsem tu oběť v kostce vysvětlil. Veškerá naše interakce jsou v podstatě oběť (“něco za něco”), tak proč by měl být vztah s Ádi Purušou výjimka? ……………………………..

  Hansi, do jaké míry tomu všemu věříš a do jaké míry to vše bereš jako prastaré báje, které, jak vidno dle tvých příspěvků, se v průběhu věků recyklují?

 55. Marek

  Jako sori, Hansi, ale teď už to úplně vypadá, že to křesťani skoro sakumprásk celý opsali ze sanskrtu. Jako nevěřícímu je mi to porovnávání k ničemu, a v žádný kostce mi z toho nějaký vysvětlení neplyne. A Áďu či Ádi (neznám správný tvar) bych do toho fakt netahal, protože nevím co/kdo to je, ani nemám v úmyslu to “pochopit”, neboli se dobrovolně napojovat na náboženský mozkový vlnění. Vysvětlení totiž nespočívá ani v kostkovým, ani obšírným oznámení, že něco jen prostě tak je, a hotovo. Například takový hříchy. Ty taky prostě jsou? Ne, ty naopak prostě nejsou. Tím prvotním počínaje, a něčím ještě švihlejším konče. Je to pouhý náboženský, nebo v tý východňárštině (kdy, přiznám se, tady nevím, o kterou verzi jde) řekněme duchovní, ale pořád jen umělý konstrukt. U takovýho žida a muslima je hříchem nadlábnout se vepřoknedlo, u křesťana (a doufám i východňára, pokud není vegetarián) zase není. Jednou jsme měli jednání s ortodoxním židem, a měl žízeň. Tak mu sekretářka (bylo chvíli po totáči, tak se jim tak ještě říkalo) přinesla Matonku, a otevřela mu ji. Ani se toho nedotk, pak nám jeho lidi vysvětlili, že nemoh, protože nevěděl, jestli to sekretářka zrovna nemá, a kdyby jo, a napil se, tak by z toho měl u Jahveho děsný trable. To je na palici. S tím se nikam nedostaneme. A žádnej bůh ani Bůh tím pádem nemá z koho co snímat. Nehledě k velmi značně beletristický formě popisu jeho/jejich existence, a tím samotný eventuální jistojistý možnosti něco takovýho vůbec provádět. Např. vraždění, znásilňování a loupení zase nejsou hříchy, nýbrž trestný činy. Aspoň teda v našem kulturním okruhu. A ze společenského pohledu jsou navíc morálně neakceptovatelný, přičemž ani to z nich mimo náboženskou bublinu ty hříchy nedělá. Jakmile jsou lidská měřítka nahrazována a podřizována měřítkům nějakých entit, je to to cesta do temnot náboženských bludů. Pak jsme taky třeba svědky toho, jak americký prezident prohlásí nevěřící za podbigoše, což je přímo neuvěřitelná zhůvěřilost. A svědky jsme vedle toho mnoha dalších, podobně neuvěřitelných zhůvěřilostí. Nevím teda, jestli to platí konkrétně zrovna pro toho prezidenta, ale obecně určitě. Totiž to, že aby z podstaty dobří lidi dělali špatný věci, musí jim mozek sežrat náboženskej mozkožrout. Jinak se takový věci organizovaně nedějí, teda, není-li někdo mimo náboženství posedlej komunismem, nacismem, či kulturním neomarxismem.

  Jinak, dřív jsem psával velmi spisovně, opisně, a možná asi ne pokaždý šlo poznat, co básním. Tak jsem postupně přepnul na jazyk hovorový, který je mi přirozenější. Není to žádná parodie. V něm jsou výrazy a tvary, který především dotejkavejm pobožnejm asi moc nešmakují, protože hovorově, tedy pramálo povinně uctivě, jsou tam označovány i jejich nedotknutelný modly. Ale není tím prvoplánově míněna nějaká cílená dehonestace kohokoli. Třeba to Funesovo – otevři, to jsem já!, a odpověď jeho syna – nejsi!, tak to přece naprosto pasuje na to zjevení se na hoře. Vlastně je to identický. Taky tam od Ježíše je to – to jsem já!. a od některých učedníků – nejsi! Tuším snad jistej Tomáš by o tom moh říct svý. Tak jsem tím sice asi neučinil hřích, ale rouhání. To je podobně betelná náboženská pecka, jako hřích samotnej. Ale co mám teda dělat? Jako, být upjatej, a nedělat to? Prostě jsem takový styl zvolil, a jestli někdo chce stejným způsobem popisovat mý nenáboženství, tak s chutí do toho. Aspoň to pak nebude jak v naftalínu. No, a takovým jazykem se taky vyptávám na tu golgotskou polízanici. Každý se v něm bezpečně vyzná, je mu jasný, o čem je řeč. A ať už jazykem vytříbeným nebo spontánním, ještě nikdo mi na to neodpověděl tak, aby z toho bylo trochu rozumu. I teď jsem se s tím mým jak a proč zatím dočkal jen toho, že tak to celý je, a že jinde to maj taky hodně podobný. Už se opakuju, ale to opravdu nestačí.
  Křesťani mají psáno, a tím dáno, že židovskej Jahve už se nemohl koukat, jak proti němu bigoši hřeší. Že teda navlík to celý s Marií, Ježíšem a Golgotou, a že to taky znamenalo, že se u toho rozhod, že přestane být židovským, a začne být křesťanským bohem, to už přímo těmito slovy netvrdí, ale i z jejich tvrzení to velmi jasně plyne. Na to mý, jak tím z bigošů “sňal hříchy lidstva”, a proč to mělo proběhnout, jak to popisují ve svá svatý knize, na to je ta kostka o tom, že Ádi (já si nakonec vygůglil, co to je) je taky o velikananánský oběti, prostě málo…

 56. Hraničář

  Začal jsem si mejlovat s jedním věřícím, asi knězem, po druhém mejlu mně odmítal, pak se ještě nechal vyprovokovat. A tak se s vámi o jeho víru podělím:

  Srdečně zdravím,
  Tak se dostávám k odpovědi, alespoň částečné, protože podnětů od Vás je mnoho.
  Napíšu teda alespoň něco k tomuto poslednímu emailu.

  Zázraky a znesvěcení. Ano i ne. Což není zázrak každá mše svatá, při které se zpřítomňuje Ježíšova Oběť na kříži, kdy se z chleba a vína stává opravdu Tělo a Krev Krista. je to ten živý Ježíš, druhá Božská Osoba, ten Ježíš, který se stal člověkem, narodil se v Betlémě, chodil po zemi, učil, uzdravoval…, zemřel a vstal z mrtvých?
  Já vím, máte na mysli události, kdy se z hostie stala živá srdeční tkáň apod…
  Těch událostí není až tak mnoho, i když jsou a staly se třeba v případě pochybností koncelebrujícího kněze.
  Srovnávat s počtem těchto události množství znesvěcení je tak nějak, no … o něčem jiném. Není to mimořádný Boží zásah, ale akt lidské zvůle, hřích, urážka…
  Patří sem i svatokrádežné přijímání, tj. v těžkém hříchu… , což taky má své důsledky
  (a nějak o tom i dr. Malý, jak jste psal)
  Uvádím k tomu
  http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=ucinky-svateho-prijimani&cisloclanku=2015070084

  Samozřejmě, věříme, o rozdílu mezi vírou a věděním jsme se už bavili. I proměněná Hostie si uchovává materii chleba, barvu, chuť… A není na první pohled poznat od obyčejného “oplatku”.
  Ale rozdíl zde je. Mohou o tom hovořit např. exorcisté

  Silné svědectví kněze a exorcisty
  http://www.fatym.com/view.php?cisloclanku=2020060040

  Co se týká krádeže (nebo odnesení hostie), které popisujete, je to smutné.
  Ježíš se stal člověkem, všemohoucí Bůh se stal člověkem, stal se zranitelným, vydal se lidem do rukou… Dobrovolně, z lásky.
  Stal se dokonce chlebem, aby mohl být s námi a živit nás, posilovat…
  Vydal a vydává se do krajnosti…
  Lze to pochopit? těžko. Snad se nad tím dá žasnout, nebo se tomu smát.
  Ale i když člověk na tuto milující, dávající se Lásku plivne, Bůh člověka nepřestává milovat…

  Víra je vztah, vztah s milující bytostí, vztah lásky, důvěry, oddanosti, dávání se….ne jen soubor informací (vím, no a co, nějakej Bůh, nějakej Ježíš, na můj život to nemá žádný vliv)

  A tak člověk může (a má) kleknout, chválit, vzdávat úctu, ale je taky možné plivat, špinit, hanobit… Bůh se nám dal do rukou…
  Ale není to slabost, je to Láska…

  Tu donesenou hostii, o které kněz neví, jak píšete, může samozřejmě přijmout.
  Ale možná jste si všiml, že u svatostánku bývá taková malá nádobka s vodou. Tam lze hostii dát, ona se rozpustí… asi víte, že Přítomnost trvá po dobu trvání materie…

  Víra v to, že Eucharistie je živý Bůh, co k tomu mám napsat? Jistě jsou mnozí, kteří nevěří nebo pochybují, i tací, kterým je to jedno… Ale to je přece jiná kapitola, ne?
  Výsledek matematické rovnice je přece daný a jasný, i když při písemce většina žáků přijde k jinému, chybnému výsledku a pohoří… Je to vina té rovnice? (já vím, ale lepší přirovnání mě momentálně nenapadlo)

  Jedno pravidlo zní asi takhle:
  člověk by se měl snažit tak, jako by všechno záviselo na něm, ale důvěřovat Bohu, protože sám od sebe nemůže nic. A proč dal Bůh člověku rozum a ostatní schopnosti? Tak použít ten aspirin je asi logické, ne?

  .. říkal jsem si, kolikrát asi Pán Bůh udělá něco sám, bez předchozího lidského úsilí. Takový úkon, o jakém by nebyly pochyby, že by nemohl proběhnou z přirozených příčin.
  Zajímavá otázka. a fenomén náhlého uzdravení.

  Docela jsem se pousmál nad Vašimi úvahami o vědě, jejích objevech a objektivitě / správnosti jejich tvrzení, kdy v jednom případě byla neomylná, když jste její pomocí vysvětloval nemožnost Stvoření a na druhé straně (později) poukazoval na její omyl v případě domnělého jazyka sv. Jana Nep.
  (ale to jen tak podotýkám :-))

  Nemyslím, že je v debatě fér (ale hlavně vůči sobě samému) takhle upravovat skutečnosti.
  Když dojde (třeba v Lurdech) k zázračnému, nevysvětlitelnému uzdravení, tak to jistě není Boží zásah na přímluvu P. Marie, ale fenomén náhlého uzdravení, na jehož mechanismus určitě věda přijde …
  A jindy zcela opačně….

  Bůh je tvůrcem všeho, i přírodních zákonů, které člověk postupně objevuje.
  A má tak možnost poznávat Boží vznešenost – Boha jako Tvůrce i krásu stvoření…

  (Také v posledním MILUJTE SE! je téma vědy i zázraků o uzdravení, tak tam i některé odpovědi můžete najít. )

  Zmiňujete atentát na Jana Pavla II. z 13. května 1981. Víte, že to, že přežil, byl vlastně taky zázrak?
  Nebo je neuvěřitelná shoda okolností, které se udály, dílem náhody? Papež přežil. Později řekl: jedna ruka střílela, ale druhá vedla kulku, (která jakoby kličkovala mezi životně důležitými orgány…)
  A další “náhody”. Dojeli včas,, byla volná cesta, papež byl nalačno, mohlo se operovat (držel půst) , když přijeli do nemocnice, byl přítomný kompletní operační tým (nachystaný k operaci), člověk (nebo?) krev s potřebnou krevní skupinou, atentátníka (vycvičeného a světaznalého) zadržela slabá řádová sestra… a ještě, už nevím….

  Jinak o pokusu, zda modlení pomůže…
  Vím o jiném pokusu, kdy měřili sílu modlitby:

  http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=sila-modlitby-neuveritelna-skutecnost&cisloclanku=2015090139

  Co se týká víry Vaší tety a maminky. V 1. případě je to jistě smutné. Svátost, které dnes říkáme “pomazání nemocných” se dříve říkalo “poslední pomazání”. Ne proto, že hned po jejím přijetí už člověk musel umřít, ale že šlo v řadě výčtu 7 svátostí o tu 7., poslední. No a mnozí si to vysvětlovali tak jako Vaše teta…
  Zato maminka se k tomu stavěla příkladně. Pro ni bylo svaté přijímání setkáním s milujícím Ježíšem, které jí dodávalo sílu a útěchu…

  Jak jsem psal, tak víra má být a musí být vztahem.
  Zajímavé je, jak také člověk Boha vnímá. Existuje totiž mnoho zcela zvrácených představ o tom, kdo a jaký Bůh skutečně je.
  Např. není senilní dědeček na mráčku, který všechny hříchy zapomene vinou svého stáří, ani nemilosrdný policajt, který čeká, až člověk udělá hřích, aby ho mohl potrestat, ani …
  Kdysi o tom napsala knížečku Kateřina Lachmanová: Falešné představy o Bohu…
  Ano, v mnohých představách (i ) katolíků “existuje” bůh, který ve skutečnosti opravdu neexistuje.

  Mějte se hezky, RT

  PS: Ještě jsem si vzpomenul a byla by škoda Vám to nedat.
  TV Lux vysílá cyklus o Eucharistických zázracích…

  http://www.tvlux.sk/archiv/listing/&type=relacia&id=282&iPage=1

 57. Hans

  toli: Nějak v tom, co píšete, postrádám logiku. Předem víte, že pravdu nenajdete, zvláště ne v teismu. Agnosticismus je něco jako jasnozření. Dopředu víme, že něco není. Zajímavé. Bohužel založené na omezené zkušenosti. Ale když něco hledám, musím mít jistou představu, jak to poznat. Jinak to nenajdu. Potřebuji tedy předběžné informace a otevřenost. Může to být na nečekaném místě.
  Buddhismus není jednolitá záležitost. V mahájáně figuruje Ádi Buddha s atributy Boha. Je analogický Višnuovi a dokonce v Nepálu pro jejich múrti používají stejné odlévací formy. To, že jsou totožní, je tam obecně známo a uvádějí to i texty jako Lankávatára sútra či Dašaratha džátaka.
  Tathágatagarbha je mahájánový pojem pro to, co se v Indii nazývá džívátmá (též psáno džívátman). Někteří buddhisté s tím mají problém, ale příslušné texty se zpochybnit neodváží.
  Zlo, adharma, je v podstatě opozice dobra, dharmy. Existují kategorie bytostí, které jej mají jako životní náplň. A poznají se podle negativních reakcí proti
  duchovním atributům, např. při exorcismu.

  Hraničář: Pokud se něco prastarého dochovalo dodnes, má to životaschopnost. Moje studium a realizace mě dovedly k závěru, že jde o realitu. Tato realita disponuje velmi dobrým maskovacím mechanismem (viz pojem májá) proti těm, kteří o ní nemají zájem, aby si mohli “nerušeně” žít po svém. Ty uvozovky proto, že jsou rušeni existencí utrpení (duhkha), což je i první ze čtyř vznešených pravd hlásaných Buddhou Gautamou.

  Marek: Tyto souvislosti s překvapivými detaily nejsou jen v sanskrtských tradicích, ale i jinde po světě. Jak je to možné? Globální starověký hoax? Kdo, jak a proč ho spáchal?
  Jednodušší vysvětlení je, že jde o pozůstatky starověké civilizace, která později částečně zanikla a částečně se přeměnila v náboženské tradice, jak je známe dnes.
  Pokud už dopředu víte, jak se věci mají, a když slyšíte něco, co s tím není v souladu, odmítnete to, jste stejný případ jako toli. Tomuto jevu se říká uzavřená mysl a vyskytuje se u věřících i nevěřících.
  Hříchy jsou něco jako špína. Sáhneme na něco špinavého, musíme se umýt. Malé děti se to musí naučit a rodiče je musí zpočátku očistit. Samy děti špínu moc neřeší.
  Rituální čistota je další level, viz ten zmíněný ortodoxní žid. I tato pravidla existují ve větší či menší míře v dalších tradicích. Je to stav, kdy člověk může být při uctívání Boha “na stejné vlně” s Ním.
  lidská měřítka: “není-li někdo mimo náboženství posedlej komunismem, nacismem, či kulturním neomarxismem.” Co jsou tyto ideologie, když ne lidská měřítka?
  “Taky tam od Ježíše je to – to jsem já!. a od některých učedníků – nejsi!” Takže problém má být v tom, že Ježíše nepoznali vlastní učedníci a tím pádem to nebyl on? Jak jsem psal, Bůh má oproti nám mnohem větší moc a má i mnoho podob a nálad, které mění (viz pojmy šánta rúpa, ugra rúpa).

 58. Hraničář

  Je zde nějaký fyzik nebo alespoň fyzikář?

  Dostal jsem se do takového sporu. Oponent mě přesvědčoval o jednom pokusu, v němž byla měřena síla modlitby:
  http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=sila-modlitby-neuveritelna-skutecnost&cisloclanku=2015090139
  Já nejsem fyzik. Když jsem ale posbíral trosky mých školních vědomostí a osvěžil je trochou “šťávy” od strejdy Googla a tetičky Wiki, napsal jsem mu toto (a doufám, že jsem počítal a uvažoval správně)¨:

  Co to bylo za přístroj? A co vlastně chtěli měřit? Podle textu se zdá, že chtěli měřit rádiové nebo elmag. záření? Naše buňky “jedou” na elektřinu a tak elmag. vlny vyzařují. Ale vyzařují je všechny živé organismy.

  Nějaký čas před popisovanou událostí bylo provedeno s tímto přístrojem měření vysílání jedné radiostanice, jejíž program šel do éteru silou 50kW…………… ručička ukazovala 500 stupňů pozitivně a neustále narážela na nejvyšší hranici měření. Objevili a změřili jsme neuvěřitelnou skutečnost. Mozek umírající ženy obracející se k Bohu vyvinul 55 krát větší sílu,…………………
  Takže tedy 2750 kW (???)

  Máte rád fyziku?
  1 watt je výkon, při němž se vykoná práce 1 joulu za 1 sekundu. Jedná se o výkon potřebný například pro zvedání tělesa o tíze 1 newton (tj. tělesa o hmotnosti přibližně 101,97 gramů v normálním tíhovém poli ve vakuu) rovnoměrně svisle rychlostí 1 metr za sekundu.
  1 kW tedy zvedne cca 102 kg do výše 1 m za 1 sec. (doufám, že jsem to spočítal dobře). A mozek té paní vydal výkon 2750 kW???
  Radar, který Američané chtěli postavit v Brdech měl mít předpokládaný výkon cca 170 kW. K tomu se vyžadovalo: Bezpečná zóna kolem radaru – v okruhu 13,5 km od radaru není přípustné v leteckých prostředcích transportovat výbušné látky, v okruhu 8,6 km se nesmějí ve vzduchu pohybovat nechráněné osoby (např. rogala) a v okruhu 4,5 km nesmějí létat žádné dopravní prostředky.

  Takže jen tak odhadnuto, kdyby ta paní emitovala takový výkon, tak by se uškvařila sama, i ty výzkumníky a asi i celou nemocnici!

  Tak, a uvažuji správně? Abych nešířil nějaké hoaxy.

 59. Marek

  Já teda jsem Hraničáři sice jen chemik, ale fyzikální. V první řadě měla ta paní na mozku asi takovej smrtelnej nádor, že jí naprosto při tom umírání nebránil ve skvělý duševní kondici. No, budiž, třeba jej měla na takovým místě mozku, který tu kondici fakt nenarušuje. To neposoudím, neumím to.
  Ale k tý fyzice. Nejsem ten úplnej fyzik, taky se tím už nějakej čas nezabejvám, ale hodně by mě zajímalo, k čemu měl sloužit ten tajemnej přístroj, co měl na budíku škálu 500 stupňů do plusu, a to samý do mínusu. Jako, jaký to měřilo hodnoty, a v jakejch jednotkách. Ve stupních se na prvním místě měří teplota, nutno ale dodat, v jakejch. Pak ještě pár speciálních hodnot, opět s udáním, o stupně čeho se jedná. Nějakej přístroj, kterej měří něco nekonkrétního v nekonkrétních stupních, takovej se v metrologii fyzikálních hodnot nevyskytuje. Ještě o něm nikdo nikdy neslyšel. Ale možná jej ten známej americkej vědec vynalez na měření toho pozitivního a negativního vztahu ke starýmu Jahvemu, a ostatním vědcům toho o něm moc neprozradil, tak mu to nemohli okomentovat, ani jej pochválit, a navrhnout na Templetonovu cenu za vynález měřiče lásky 🙂 Ta paní jej opravdu musela mít móc ráda, když ta ručička tak divoce narážela za tu maximální hranici, a ten zlej pán jej asi zase měl móc nerad…
  A museli ale taky mít ještě nějakej přístroj na měření těch kW, protože ze stupňů lásky k Jahvemu se to přepočítat nedá (navíc to naráželo, takže to prostě bylo neznámo kolik, ale víc, než těch 500, že jo). Ale asi teda měli, když paní byla těmi přístroji obklopena. Nebo teda, ono to měření ERP (efektivně vyzářený výkon) se opravdu uvádí buď ve wattech nebo kilowattech, ale je velmi specifický, jsou k tomu potřeba antény, a tak. Ale abych se do toho nezamotal, tak tou vysílací anténou nejspíš byla ta paní. Ale nevím teda, jak do ní zapojili koaxiál, kterým to pak vede do měřícího přístroje, jestli měli v přísl. směrech referenční přijímací antény, a tak. Už si moc nepamatuju, co všechno za hejblata je na to měření potřeba, ale ten vědec určitě byl hodně chyttrej, tak si to obstaral.
  Každopádně máš ale Hraničáři pravdu v tom, že ERP 2.750 kW, to už je teda slušnej nářez, tím se dostřelí hodně daleko. Určitě až k JHWH. Neboli, je to celý naprostá pitomost, tím si můžeš být jistej 🙂
  Ještě mě teda napadá, jestli von se jako nesplet, a jestli ta paní ve skutečnosti nezafungovala jako elektrárna, nebo parní stroj 🙂 🙂

 60. toli

  @Hans
  Netřeba hledat logiku. Stačí zhodnotit zkušenost lidstva. To hledání Pravdy se děje od okamžiku kdy se člověk stal člověkem. A výsledek ? Jedna velká 0…..Za tu dobu se našlo spoustu “pravd” a která z nich je ta opravdová Pravda ? Bylo by bláhové si myslet že zrovna já jí najdu 🙂 . Věda je na rozdíl od teologie omezená. V teologii si můžete vymyslet kdejaký blábol a záleží jen na vás jestli mu uvěříte. Jenže věda stojí na důkazech (verifikované hypotézy).
  Věda se odehrává v mnoha oborech a ve stavu současného poznání stačí poskládat všechny střípky toho poznání z mnoha vědeckých oborů dohromady a vytvoří se obraz a ten obraz jasně říká že všechny svaté texty všech náboženství jsou je snůšky nesmyslů. Ono na tom není nic divného, když si uvědomíme že všechny glorifikované svaté texty vznikali před tisícovkami let. Člověk začínal poznávat reálný svět a život až s rozvojem věd..
  Jak říkám, rezignoval jsem na hledání Pravdy a místo toho si užívám života a vstřebávám další informace ze světa vědy. Zcela jistě to je smysluplnější než mlácení čelem o podlahu svatyně, pojídání oplatek a další náboženské kraviny.

 61. toli

  @Hans
  Hříchy jsou něco jako špína. Sáhneme na něco špinavého, musíme se umýt. Malé děti se to musí naučit a rodiče je musí zpočátku očistit. Samy děti špínu moc neřeší.

  A víte že v bibli je několikrát opakován příkaz buďte jako malé děti. Čili dle vašeho výkladu nemáme vůbec řešit své hříchy…..
  A jste si opravdu jistý že netrpíte kognitivním biasem a chápete texty budhismu správně ?

 62. Marek

  Ještě jedna věc, Hraničáři, operují tam silou. O tý je známo, že je to fyzikální veličina, která se měří v Newtonech (pro nefyziky, lze to taky ověřit na wiki 🙂 ). Takovej watt, to už ale je jednotka výkonu. Známej americkej vědec by tím pádem dostal na základce z fyziky kouli jak Brno (tedy, donedávna, dokud nebylo rozhodnuto ji z výuky odstranit pro její naprostou nedemokratičnost). Navzdory tomu, že jich to tam měřilo hned pět, a všichni u toho byli střízliví, tu petardu by obdržel každej z nich 🙂
  A kouk jsem, že tím tajemným přístrojem, co měl tu stupnici od -500 do +500 stupňů, předtím měřili tu 50 kW radiostanici. Jsem si jist, že všech pět u toho standardně bylo naprosto střízlivejch. Velmi poutavá je ta informace, že těch 50 kW odpovídá 9 plusovým stupňům na tý kouzelný mašince, tzn. je tam opravdu ca ten 55 násobek (500 : 9). Vzhledem k tomu narážení ručičky si ale musíme uvědomit, že kdoví, jestli ta paní tam neprala nejmíň 3000 těch pozitivních kilowattů. A taky si musíme uvědomit, že ten zlej pán vysílal taky opravdu moc těch zápornejch kilowattů. Opravdu, vlastně taky 2.750, protože na přístroji bylo rovnejch 500 mínus, a taky to v něm podivně klepalo. Jako, když to v něm klepalo u hodný paní i u zlýho pána, tak to není žádná legrace! Ten pán musel být opravdu nakrklej! Ještě štěstí, že mu ručička taky nenarážela, protože to už by pak už bylo opravdu vážný. Možná ta sestřička, když viděla, jakej to na mašince dělá binec, už jej tolik proti tomu Bohu pak neprudila…
  Budeš-li Hraničáři ještě komunikovat s tím oponentem, tak mu vyřiď, že známýmu střízlivýmu americkýmu vědci s jeho čtyřmi střízlivými kolegy posílám svoji osobní gratulaci 🙂

 63. Hraničář

  toli
  04.03. 2021
  Věda je na rozdíl od teologie omezená. V teologii si můžete vymyslet kdejaký blábol a záleží jen na vás jestli mu uvěříte. Jenže věda stojí na důkazech (verifikované hypotézy). ……………….

  Zdá se mně, že jsem objevil symbiosu vědy a náboženství:

  https://www.youtube.com/watch?v=gwKb8So1Drc&t=1714s

 64. Hraničář

  Hans
  04.03. 2021
  Hraničář: Ohledně výzkumu modliteb zkuste např.: ……………………..

  Bohužel nevkládnu angličtinou

 65. Hans

  toli: “která z nich je ta opravdová Pravda ?”

  Proč ne mnoho částečných pravd, které dohromady skládají úplnější obraz? Tak to alespoň uvádíte u vědy, byť jí přisuzujete závěr o svatých textech, který jsem nikde neviděl publikovaný (i když si to může dost vědců myslet, jiní mohou mít názor jiný, tak to prostě chodí). V moderní vědě je problém ideologizace. Nepohodlný výzkum není publikován, jeho autor je bojkotován či úplně “odejit”.
  Je o tom např. dokument “Expelled – No Intelligence Allowed”.

  Představa o primitivnosti starověku je sice rozšířená, ale neodpovídá skutečnosti. Existuje mnoho anomálních nálezů artefaktů, které to vyvracejí (např. mechanismus z Antikythéry).

  “v bibli je několikrát opakován příkaz buďte jako malé děti. Čili dle vašeho výkladu nemáme vůbec řešit své hříchy…..”

  To je váš výklad mé analogie. Ježíš ale říká i “Jdi a nehřeš více”. To znamená, že u těch dětí se spíše jedná o bezelstnost apod.

  “A jste si opravdu jistý že netrpíte kognitivním biasem a chápete texty budhismu správně?”

  V čem konkrétně? Máte možnost je studovat, vytvořit si vlastní názor a ten pak konfrontovat s jinými.

 66. toli

  @Hans
  Proč ne mnoho částečných pravd které vytváří celkový obraz..

  Těch mnoho částečných pravd si nezřídka odporuje, takže těžko složí dohromady nějaký obraz. Navíc tyto “pravdy” nemají oporu v důkazech, platí pro ně totéž co pro teologii a tu jsem zmiňoval v předchozím příspěvku.
  Já nikdy netvrdil že starověk byl primitivní. Rozdíl mezi starověkem a dneškem byl v tom že ve starověku ještě méně lidí než dnes mělo přístup ke kvalitnímu vzdělaní.
  A vlastně všechny “svaté texty” vznikly ve starověku. A všechny svaté texty mají jeden úkol ,tvářit se že vědí a udělat z lidí hloupé ovladatelné ovce protože ovce jsou zdrojem moci a majetku.

 67. toli

  @Hans
  V čem konkrétně? Máte možnost je studovat, vytvořit si vlastní názor a ten pak konfrontovat s jinými.

  To pochopitelně dělám celý život. Základní premisou byla neexistence Boha a ani při pohledu zvenčí mne nic nepřesvědčilo o opaku. Tak jsem to zkusil zevnitř a stal se křesťanem a vedle toho vstřebával třeba ten budhismus. A ani při pohledu zevnitř mne nic nepřesvědčilo že bych se mýlil v neexistenci Boží. Háček bude možná v tom že mám vystudovanou psychologii a pracuji s lidmi. Velmi dobře poznám když se se mnou někdo snaží manipulovat nebo mi něco vnutit a tak podobně….

 68. toli

  @Hans
  Kolik máte dětí ? Já mám tři (dnes už dospělé a v případě dcery téměř dospělé) a vím že děti v žádném případě nejsou bezelstné . Děti jsou zvídavé a velmi naivní, lehce skáčou na špek……

 69. Marek

  Jsem si na tebe Hraničáři zased, nebo co 🙂 Jako, že se zabejvám tvými odkazy. Vácha je dozajista chlap nabušenej vědomostmi, k tomu řečník, se kterým se konzument nenudí. Ale symbióza? Sice, kdoví, jak to s ní myslíš, ale protože bych řek, že spíš jako – jestlipak se toho někdo ujme (já totiž každýho prokouknu 🙂 ), tak, protože jsem se tu zase nějak rozepsal, něco zkusím vypotit.
  Ten odkaz je hodně dlouhý, tak jsem se tím spíš proklikal na konec, kde při vysvětlení toho, že je vědec i kněz, Vácha říká, že věda všechno rozmontuje na součástky, aby zjistila, jak to tam s tím je. A víra (dodává k tomu, že i filozofie – ale, což dodáván já, snad připustí, že filozofie se automaticky nerovná náboženství) to zase smontuje, a zjišťuje, proč to tak je. Hm, to vypadá, že to zní moudře. Ale jen tehdy, když posluchač bez dalšího přemýšlení vezme za fakt formulaci, že věda je to jak, a víra je zase to proč. Jénomže. Jenomže věda se v žádném případě nezabývá pouze a jen tím, jak to je. S mimořádným úsilím hledá a postupně taky nalézá různý možný parciální odpovědi na to “proč”. Neboli, jak to celý s tím a tím dějem je, a z jakých důvodů. To by se totiž daleko nedostala, pokud by ji zajímalo jen to “jak”. Kdyby Vácha tohle mý psaní čet, určitě by na to měl hafo odpovědí, zejména, že to tam z časovejch důvodů velmi zestručnil/formálně zjednodušil, protože šlo o poslední otázku z popřednáškovýho fóra (jak to tam i vlastně uved). To i je pravda, nicméně to zestručnil velmi manipulativně, a zavádějícím způsobem. Což ale, jak někomu známo, a jinému zase “neznámo”, de facto ani jinak nejde, protože jedním z příkladů nekonečna je právě rozdíl mezi fenomény vědy a víry.
  Všichni víme, že zásadní nezodpovězenou otázkou je pro vědu vznik života. Tam se prostě neví ani jak, ani proč. To je největší “gap”, na kterým si víra jede tu b(B)oží existenci. Pak je ještě samozřejmě spousta dalších nerozlousknutých, a taky spousta zatím ani neznámých oříšků, genetikou počínaje a čertbůhvíčím (my nevěřící bychom si raději klávesnici ukousli, než bychom použili nějaký běžný hovorový výraz, obsahující strejdu Jahveho 🙂 ) konče, na kterejch si věda zatím láme zuby. Ale od toho je přece vědou, aby se tím, jednou s neúspěchy, podruhý úspěšně, prokousávala. A opravovala se. Opět široce známo, právě to postupné opravování se je zásadním odlišením od toho věření, kde se dogmata prostě neopravují. Jen se občas, kdy už by byli za joudu, o nějakým dogmatu, či jiné “pravdě pravďoucí”, tak nějak přestane mluvit. S tím ani celej Vácha se skvělou rétorikou a balíkem znalostí neudělá nic jinýho, než že to v rámci “moderní víry” někam odkecá do autu. Nejčastěji do filozofie, nejednou rádobyfilozofie, ve který se vyzná, tedy pokud se vyzná, jen její předkladatel. Kolikrát vlastně taky překladatel, protože, i když je to v češtině, je to tak nesrozumitelný, že je to nutno do tý češtiny znovu převyprávět. Nakonec, ono je to, jak víme, kolikrát taky děsně neproniknutelný tajemství. (Jako, vedle Váchy na takový vědeckonáboženský pecky máme jinýho borce. Sice asi žádnej neuhodnete, koho myslím, ale dám teda malou nápovědu. Vystupuje jako hermeneutik všech hermeneutiků, a má na to medajli podle mýho přes celou hruť.) No, a strčej tam Platóny, Aristotely, a když už to jinak nejde, tak možná klidně i Marxem přetuněnou Hegelovu dialektiku, jen aby to vypadalo namakaně.
  Teď mimo Váchu, sice se tím dost opakuju, ale když ono mi to fakt leze krkem. Totiž, ten známý limbus. Jedno z největších náboženských pokrytectví. Říkat tomu teda v teologii vědecký problém, který se posunuje na základě nově získaných poznatků? Že Zlatoústej to zpracoval jednou vědeckou metodou – když filozofie je přece humanitní věda, tak náboženská filozofie, to dá rozum, je potom taky betelná věda? A pak mu to zrušili jinejma vědeckýma metodama? Jako, možná konkrétně tomu věda přece jen neříkají, a zrovna tohle do tý náboženský “vědy” podsouvám. Ale přinejmenším se v tom “vědecky” nimraj, a vyučujou se to na bohosloveckých fakultách. Ehm, cože? Fakultách? Na oborových částech univerzit, neboli částech vědeckých a vzdělávacích ústavů??? No, (viz níže, doufám, že to tam při tom spontánně vymejšlecím psaní nezapomenu pak dát) asi ten slušnej oddíl! Symbióza vědy a víry, neboť se “studuje” na univerzitě, jak správně věřit, bo tak je to spravně! Zde opět jedna z mých velmi oblíbených biblických zápletek, totiž thrillerů, jak Ježíš vyběh s démonem, kterej se jmenoval Legie. Jako, přijít mi tam študentík na zkoušku z Ježíšovejch zázraků, a plavat v tom, nemilosrdně jej nechám rupnout! A padesát zdrávasů!
  A jak tam dává ty příklady z Genesis, to mi přijde trochu nekonkrétně nekonkrétní (asi bych to nazval i jako laciný). Teď si holt musím zase do těch filozofickejch fakult rejpnout, že tam trošinenečku nevedou děcka ke kritickýmu myšlení, i když se tím oficiálně dost prsej. Vezměme si vedle tý Genesis cojávím třeba filmy Jáchyme, hoď ho do stroje, a třeba S čerty nejsou žerty. No co, asi slušnej oddíl, Rozklepávám nejtek, Nanejvýš 3x za deset let, Asi vítr, Je to rebel!. A mohl bych přidat dlouhou řadu dalších citátů z obou filmů, který se ujaly v lidomluvě. A dala by se z toho udělat podobná knížka, jako je v Bibli ta o těch moudrostech a ponaučeních, nebo jak tomu tam říkaj. Nebo by se z toho dal rovnou udělat další díl celý Bible, kde by se jednotlivý citáty a scény z těch filmů všemožně alegorizovaly a hermeneuticky vykládaly, “nacházel” by se jejich “širší filozofický smysl”, atd., atd. I z Koudelky či Máchala by se moh udělat morální hrdina. Jen tomu dát pořádný píárko, ať si nejen adepti filozofie, ale i ostatní o tom udělají dojem, že je to rozhodně cool, a že je to tak hluboká filozofie, že to snad ani není možný. A stejně jako nejtek, tak se dá “filozoficky” rozklepávat nejen Váchův Genesis, ale sakumprdum SZ i NZ. Do všech světovejch stran, což se koneckonců velmi náruživě činí, a i Vácha to udělal. Takže znovu, ani on nějakej průnik mezi vědou a vírou neučiní jinak, než uměle naroubovanej, zabalenej do málokomu známých cizích odborných výrazů.
  A pokud teda Hraničáři ta celá symbióza vědy a víry, no, neměli my jsme vedle těch Váchovejch “průniků” zrovna včera či předevčírem jednu náramně vypečenou u tý paní, co jí narážela ručička…? 🙂

 70. Jaroslav Štejfa

  K Hansovi:
  Pokud toli naráží na tzv. „absolutní pravdu“, kterou se na tomto webu ohánějí někteří teisté, tak pojem „částečná pravda“ vyžaduje vysvětlení pro dosažení jednoznačného chápání na všech stranách polemiky. Zvolím-li synonyma, pak vychází např. „necelý, neúplný, kusý či dílčí soulad tvrzení se skutečností“. Pokud jsme zajedno, tedy pojem „absolutní“ je zcela nepoužitelný. Z toho by plynula otázka toliho a následná neschopnost obhájců absolutisace pravdy říci něco rozumného.
  Pokud vy sám chápete pojem „částečná pravda“ jako částečný soulad tvrzení se skutečností (tedy omezený dosavadním poznáním), pak s vámi mohu jen souhlasit. Je samozřejmě na vás, jak přijímáte toliho příkrý odsudek svatých textů. Sám si myslím, že přirozeně animální postoj ke světu kdysi na úsvitu lidské rasy byl nahrazen později (z hlediska křesťanství) pohanskými kulty, které však znamenaly ohromný pokrok v zajištění životaschopnosti lidského plemene. Tomu srovnatelný byl pokrok od mnoha bohů a vůbec nepřehledného nadpřirozena k abrahámovskému monoteismu v části světa. Ale jakmile se objevili první osvícenci, vyplavaly ohromné rozpory jak logické, tak mravní v monoteismu, dokonce se ukázalo, že různá náboženství mimoabrahámovská jsou možná blíže podstatě našeho světa, než nám tvrdí např. naše tradiční církve. A blahobyt tohoto světa vzrostl po všech stránkách tempem nebývalým kdykoliv v minulosti. Tím je ale dána i vždy vyšší primitivnost předchozích věků (duch doby, zeitgaist).
  No, pokud bych měl vidět ideologisaci vědy, tak pokusy o ní byly, jsou a budou. Ale, že nepohodlné výzkumy jsou bojkotovány, shledávám v drtivé většině právě u ideologií absolutistických, totalitních, chcete-li – diktátorských. A nástroj – dogma. Přiřaďte si tam libovolně církve, komunismus, fašismus atd. Hezký drobný jev odporující vašemu tvrzení je přeci sám vámi zmíněný “Expelled – No Intelligence Allowed“, vždyť film vynesl 8 mil. dolarů, kde je bojkot?
  Jaroslav Štejfa

 71. Karel 423

  Hraničář:”Zdá se mně, že jsem objevil symbiosu vědy a náboženství:”
  Pan farář Marek Vácha má charisma, mluví velmi přesvědčivě. Je zajímavé, že na některé ateisty, ale i věřící, jeho argumenty nepůsobí. Člověk, který má charisma (Teologický význam slova je: „Bohem svobodně poskytnuté milostivé uschopnění ke službě pro spásu druhých.”)nemusí mít pravdu (zde ve významu: pravda = tvrzení, které popisuje realitu tak, aby nevyvolávalo v posluchači mylné představy). Oběti podvodníků, třeba sňatkových, by o charismatických lidech mohly dlouho vyprávět. Pan farář umí velmi přesvědčivě vyvolávat iluzi poznání. Iluze poznání je však největším nebezpečím poznání.

 72. Hans

  toli:
  “Těch mnoho částečných pravd si nezřídka odporuje, takže těžko složí dohromady nějaký obraz.”

  Moje zkoumání mě vedlo postupně ke stále úplnějšímu obrazu a pochopení souvislostí.
  Někdy může něco vypadat, že si to odporuje s něčím jiným, ale jen proto, že se jedná o odlišné podmínky.

  “A vlastně všechny “svaté texty” vznikly ve starověku. A všechny svaté texty mají jeden úkol ,tvářit se že vědí a udělat z lidí hloupé ovladatelné ovce protože ovce jsou zdrojem moci a majetku.”

  Toto tvrzení je jeden z důvodů, proč jsem už na střední škole zavrhl marxismus, který nám cpali do hlav. Soudruzi šli dál, zavedli nesvaté texty, které měly v programu přímo likvidaci skupin lidí. To Buddha ani Ježíš nehlásali.

  “Základní premisou byla neexistence Boha a ani při pohledu zvenčí mne nic nepřesvědčilo o opaku. Tak jsem to zkusil zevnitř a stal se křesťanem a vedle toho vstřebával třeba ten budhismus.”

  Tak s touhle premisou to ani jinak skončit nemohlo.

  Ano, děti se _naučí_ lsti, lži, atd. Některé i dost rychle.

 73. Hans

  Jaroslav Štejfa:
  Pojem “částečné pravdy” používám pro teze jednotlivých tradic, které jsem zkoumal. Posouvaly mě vpřed, ale stále nepodávaly odpovědi na některé otázky, takže jsem šel dál. Místo pojmu “absolutní pravda” by asi bylo lepší mluvit o osobním pochopení metafyzična, které pak lze porovnávat.

  “Ale jakmile se objevili první osvícenci, vyplavaly ohromné rozpory jak logické, tak mravní v monoteismu, dokonce se ukázalo, že různá náboženství mimoabrahámovská jsou možná blíže podstatě našeho světa, než nám tvrdí např. naše tradiční církve.”

  Ano, to je i můj poznatek. Křesťanství se dostalo do defenzívy, protože nemělo odpovědi na otázky, které přinášela moderní doba a také bylo programově vytlačováno z veřejného prostoru. Nahradily je různé úpadkové -ismy.

  “Hezký drobný jev odporující vašemu tvrzení je přeci sám vámi zmíněný “Expelled – No Intelligence Allowed“, vždyť film vynesl 8 mil. dolarů, kde je bojkot?

  Film je o osudu vědců, kteří třeba jen okrajově zmínili inteligentní design, který je na indexu.

 74. Karel 423

  Na „Of topic“ a „Zeptej se ateisty“ probíhá diskuse o „kázáních“ dvou různých farářů.
  Už nemám sílu zabývat se jejich obsahem a komentovat ho. Jedná stále o totéž, pouze vyjádřené jinými slovy. Za smysluplnější považuji pozorovat, jaké přesvědčovací techniky oba využívají a jaké tím dosahují účinnosti na posluchače. Např. pan Vácha ve videu (odkaz poskytl Hraničář) si zřejmě dal za cíl přesvědčit posluchače, že náboženská víra není v rozporu s vědeckým poznáním, ba dokonce, že víra (náboženská) je něco víc. Něco, co je vědeckému poznání nadřazeno.
  Jaké metody k tomu použil?
  Kromě běžných didaktických zásad využil i několik jednoduchých manipulačních technik. Na fragmentech evoluční teorie a dalších vědeckých poznatků vytržených ze souvislostí se snažil vytvořit dojem, že ovládá nejen evoluční teorii, ale že je odborníkem i v dalších vědeckých disciplinách. Výběr přizpůsobil tak, aby mohl vědecké poznání a autory některých teorií znevěrohodnit. Velmi rafinovaně strukturoval přednášku tak, že nejprve na vybraných příkladech ukázal, jak věda postupně vyvrací některá náboženská dogmata. Tím sám sebe pasoval na vědce. V následující části se pak snažil vědecké poznání marginalizovat a dokonce zesměšnit. Posluchačům neponechal čas, aby si mohli předkládaná tvrzení důkladně promyslet. Vytvářel záměrně situace, které u neinformovaných a zmanipulovaných posluchačů vyvolávaly smích. Tím získal zpětnou vazbu o účinnosti svých pseudoargumentů. Je zbytečné přednášku pana faráře dále rozebírat. Je přístupná na YouTube. Určitě je třeba předkládaná tvrzení promyslet a nepodlehnout prvnímu dojmu. Pan farář je charismatická osobnost a velmi zkušený manipulátor. Jeho náboženské přesvědčení vylučuje (podle mého názoru), aby byl považován za vědce. Teologii za vědu nepovažuji.

 75. Hans

  Karel 423:
  Uvedenou diskusi jsem zběžně prolétl, ale postup p. Váchy, alespoň jak jej prezentujete (video jsem neviděl, je moc dlouhé, pokud máme na mysli stejné), “nejprve na vybraných příkladech ukázal, jak věda postupně vyvrací některá náboženská dogmata. Tím sám sebe pasoval na vědce. V následující části se pak snažil vědecké poznání marginalizovat a dokonce zesměšnit.” mi připadá kontraproduktivní.

  Pokud za vědu považujeme jen induktivní metody, pak teologie vědou není. Ovšem teologické informace (ze svatých textů) lze do jisté míry zkoumat induktivními metodami. Mezi zjevené texty se počítají např. ájurvédské a ty se osvědčují – v podobě vyléčených pacientů – už hodně dlouho.

 76. toli

  @Hans
  “Základní premisou byla neexistence Boha a ani při pohledu zvenčí mne nic nepřesvědčilo o opaku. Tak jsem to zkusil zevnitř a stal se křesťanem a vedle toho vstřebával třeba ten budhismus.”

  Tak s touhle premisou to ani jinak skončit nemohlo.

  Ono je to logické. Jednoduše jsem zvolil tu premisu která mi je nejbližší. Ono totiž v podstatě nejde zvolit neutrální premisu protože v konečném zhodnocení se stejně vždy projeví vliv toho k čemu více inklinujete. Přesná měření můžete provádět v měřitelných vědách, nikoliv v psychologii protože lidé jsou různí a neexistuje jeden etalon. Stejně jako neexistuje normální člověk, protože neexistuje norma normy. (Sám raději používám slůvko běžné místo normální) Jen teisté se snaží o normativ vycházející z jejich konkrétního náboženství, ale to je spíše případ pro psychiatra. I sami teisté totiž mívají problém se svou vlastní morálkou a sami sebe vnímají většinou lépe než je realita. Sebereflexe která není předstíraná je poměrně vzácná. Prostě to berte tak že každý z nás si zvolil tu premisu ,která je mu nejbližší.

 77. Jaroslav Štejfa

  K Hansovi:
  Samozřejmě metafyzické úvahy jsou pro skoro každého nějak vzrušivé, ba zábavné. Nicméně Kant metafyziku kritizoval, neb podle něho je mimo lidské poznání a obecně je mimo vědu, protože její závěry se nedají ani ověřit, ani vyvrátit, je v příkrém rozporu s přírodními vědami.
  Z toho dále mimo jiné plyne, že nevidím žádný index (zákaz) kreacionismu nebo ID. Je pouze nasnadě, že inteligentní příčina života na Zemi nedochází u vědecké veřejnosti takové vážnosti, že by to někdo chtěl financovat z veřejných prostředků a těch soukromých je jako šafránu. Například i M. Behe se svou neredukovatelnou složitostí neuspěl u drtivé většiny kompetentní vědecké obce, i jeho spolupracovníci jeho teorie odsoudili. Ale nezakázal ho nikdo.
  Jaroslav Štejfa

 78. toli

  @Karel 423
  Psychika Marka Orko Váchy je jeden obří inteligentní bias. On je na jedné straně kněz a na druhé straně vyučujícím etiky na lékařské fakultě. Jeho etika vychází z mravokárných principů křesťanství,tam prostě nejde oddělit kněze a etika.
  To je ten rozdíl mezi ním a třeba Grygarem. Grygar je vědec astronom a křesťan, u něj bez problému probíhá doublethink což u Váchy prostě nejde.

 79. Marek

  Já si Karle u toho představil, jak by to probíhalo, kdyby podobnou přednášku měl u nás na VŠCHT před tehdejší smečkou technicky založených cyniků, naředěnou několika kongeniálními podivíny. Něco ve stylu – vezměte si takového Newtona (sdělil by publiku, kolik “vymyslel” zákonů, dal by do placu nějaký jeho citát, a pár peripetií z jeho života). A do toho přišel Bohr (opět jeho citát, k tomu pár poznámek, jak se to celý míjelo s relativitou), dokonce Schrodinger (pár slov o jeho kocourovi, ale bez pregnantního přiblížení principu, kdy by pak přeskočil k jeho rovnicím, a nekonkrétně by zmínil energii částic v silovém poli). Pak by do toho zamotal Avogadra, Maxwella, a pár dalších, pro zpestření možná i Votočka a Čůtu-Kámena, a zakončil by to Mendělejevem. Pokud by tam byli třeťáci nebo čtvrťáci, mající za sebou naprosto brutální věci typu chemické inženýrství, organická chemie, nebo fyzikální chemie, brzy by docházelo k odchodům, doprovázeným polohlasnými nereprodukovatelnými poznámkami, a konstatováními typu, že jestli bude stačit takhle mlžit i u zkoušky, nebo z toho dokonce dělat diplomku, tak je to dopředu nalepený.
  Nemůžu si pomoct, a to i přesto, že si uvědomuju charakter tý přednášky, ale i bez celýho Váchy jsem si u toho připomenul oprávněnost despektu, který jsme chovali k těm typům studia, ve kterých stačí pamatovat si pár jmen a úryvků z jejich vyprávěnek, a v tu ránu je z jednoho dochtor filozofie. A ať teda nejsem zas takovej xenofob 🙂 , ono to sice určitě neplatí obecně. Jenže já viděl taky tu vědkyni (?), co zase přednášela o tý Vávrově počítačový hře Kingdom Come: Deliverance, a obávám se, že tihle dva nejsou zas až takovou mimotickou vyjímkou z obecnýho trendu. No a tahle teologická věda, to už je toho třešinka na dortě…

 80. Hraničář

  Marek
  05.03. 2021
  Ale od toho je přece vědou, aby se tím, jednou s neúspěchy, podruhý úspěšně, prokousávala. A opravovala se. Opět široce známo, právě to postupné opravování se je zásadním odlišením od toho věření, kde se dogmata prostě neopravují. Jen se občas, kdy už by byli za joudu, o nějakým dogmatu, či jiné “pravdě pravďoucí”, tak nějak přestane mluvit. ……………………

  No a to je právě to, co věřící zdůrazňují, že věda svá tvrzení neustále mění, zatímco ta náboženská jsou stabilní, stále stejná. Nechtějím připustit, že právě to je nevědecké.
  Co se týče dogmat. Pokud vím, tak za dogmata byla vyhlášeny “pravdy víry”, které nelze nijak prokázat (že by byly pravdami). Jak chceš prokázat, např., že P. Maria byla bez hříchu počatá, tedy to Neposkvrněné početí? Nebo že po smrti byla s duší i tělem vzata do nebe? Nebo že Ježíš je Boží Syn? Nebo že byl počat z Ducha sv.? Nebo, už se o tom léta diskutuje a hádá, že by se mělo vyhlásit páté marianské dogma, že Maria je Spoluvykupitelka!? To je stejné, jako se před tisíciletími hádali, zda Maria je či není Theokótós, Bohorodička, nebo jen “Matka Boží”? Nakonec se Bohorodička, jako dogma, prosadilo!
  Na štěstí jsou papežové a biskupové natolik rozumní, že nepožadují, aby se za dogma vyhlásilo něco logického a kontrolovatelného. Pak ovšem páni faráři mohou kázat cokoliv a když to začneš rozebírat a nacházet v tom logické chyby či přímo nesmysly, tak může kdokolibv vítězoslavně prohlásit: “Dokaž!!! Že něco takového církev dogmaticky učila!”

 81. toli

  @Hraničář
  Ano,správně. Faráři tvrdí že církev má velmi málo dogmat, takže mi není celkem jasné proč si každá diecéze (velikostně odpovídá zhruba světským krajům avšak nemá s kraji totožné hranice) drží svého dogmatika ?
  Jinak je celkem humorné jak se v církevním prostředí posouvají významy, třeba bible už není boží slovo, ale je písmo inspirované Bohem (nicméně při mších se stále používá obrat “Slyšeli jste Boží Slovo) a Turinské plátno není autentické (a prý nikdy nebylo), ale je působivou připomínkou Kristovy pozemské smrti. Nicméně ovce si stále melou svou o autentičnosti Turinského plátna a faráři je v tom pochopitelně podporují.

 82. Hans

  toli:
  Vykládáte zřejmou věc – lidi inklinují k různým věcem. Já jsem reagoval na to, že jste s touto premisou šel ke křesťanství a buddhismu. Hledač/vědec by měl být otevřený všem možnostem.

  Jaroslav Štejfa:
  “závěry se nedají ani ověřit, ani vyvrátit, je v příkrém rozporu s přírodními vědami.”
  Jako příklad textů metafyzického původu jsem uvedl ájurvédu, kde je to ověření snadno dostupné. Byla tu řeč o výzkumu modliteb, k čemuž jsem uvedl odkazy. K těm modlitbám je zajímavý příběh: http://www.hoaxorfact.com/paranormal/only-indian-temple-built-by-a-britishman-om-namah-shivay-facts-analysis.html
  Závěr? Zjevené texty popisují metody, jak metafyzickou sféru vnímat a komunikovat s ní.
  Ten “index” funguje jako nepsaný konsensus, jak je v tom dokumentu vidět. Stačila zmínka o ID a vědec se octl v nemilosti. I ta reakce na dokument ze strany scientistického establišmentu byla zajímavá.

 83. toli

  @Hraničář
  Katolíci často líbají sochy a klekají před sochami, ale zároveň budou jedním dechem tvrdit že nejsou modláři že to je pouze vizualizace jejich víry. Proč líbají své vizualizace jsem opravdu nepochopil….. Tady ve farnosti je putující soška Panny Marie. Katolická rodina která má doma nějaké problémy si tu sošku půjčí a instaluje si jí doma. Pak se k ní modlí a prosí o pomoc. Ta soška putuje po rodinách. Kamarádka která opustila Abrahámovského Boha a nevěří na něj a přesto zůstala esoteričkou a vypatlává si hlavu kde jakou píčovinou tvrdí že by tu sochu doma nechtěla protože tím putováním po rodinách nasává ty jejich problémy a těžkosti do sebe a proč by si měla tahat domů nějaké zlo ?

 84. toli

  @Hans
  Hledač/vědec by měl být otevřený všem možnostem.

  To ano ,leč jen pokud si to zkoumané vzájemně neodporuje, to je důvod k odmítnurí celku jako takového.
  Pokud hledač/vědec přehlíží tu rozporuplnost tak má již předpojatost a přestává být vědcem/hledačem

 85. Hans

  toli: Souhlas. Proto jsem se vynasnažil pochopit soulady i rozdíly a zjistil jsem, že to s tou rozporností není tak zlé, jak to na první pohled vypadá. Taková je moje osobitá zkušenost.

 86. toli

  @Hans
  Proto jsem se vynasnažil pochopit soulady i rozdíly a zjistil jsem, že to s tou rozporností není tak zlé, jak to na první pohled vypadá. Taková je moje osobitá zkušenost.

  V tom případě platí to ,co jsem již řekl . Každý preferuje to, co je mu blízké, bližší…..

 87. Jaroslav Štejfa

  K Hansovi:
  To, co jste předložil jako snadno dostupné ověření účinku modliteb, se samo uzavírá, že k takové události mohlo dojít (ale v příběhu jsou však určité dezinformace).
  Viz: Analysis . . .an incident could have possibly happened. There is some misinformation in the story though.
  Víte, věda je věda právě proto, že když si koupíte třeba televizor, tak dostanete návod, jak ho používat a nemůže obsahovat informaci, že se jedná o dezinformaci; televizor musí plnit svou funkci bez ohledu na to, zda se vhodně pomodlíte či ne atd. A to si představte, kdyby podobně jako příběh manželů Martinových fungovaly třeba mosty, letadla nebo postupy lékařů. Je komické si představit, jak na JIP v nějaké nemocnici se dostaví jogín s trojzubcem a rozežene ty zpropadené koronaviry a pacoš vyskočí zcela zdráv a odejde domů. To by nezkazila ani podružná smutná okolnost, že bychom nevěděli co si počít s těmi statisíci jiných nemocných. Jinak jako pohádka dobrý!
  Proboha – snad byste nechtěl takový svět.
  Zklamal jste mě.
  Jaroslav Štejfa

 88. Hans

  Jaroslav Štejfa: Nepochopil jste. Nikdo nenavrhuje nahrazování hmotných kontrukcí modlitbami apod. Výše jsem uvedl příklady odkazů na studie o modlitbách, které účinek mají. Tzv. zázračná vyléčení existují po celém světě. Třeba v Lourdech mají na jejich zkoumání zvláštní komisi. Mám s tímto jevem i vlastní zkušenost. Přesto se léčím běžným, či spíše přírodním způsobem. To se nevylučuje.

  Ten příběh s ochranným zásahem Šivy ukazuje metodický postup:
  – paní Martinová získala důvěru v Šivu a modlitbu k němu, protože neměla co ztratit, jen získat
  – následovala praxi konkrétní modlitby
  – výsledek: zachránění plk. Martina a jeho jednotky

 89. Jaroslav Štejfa

  K Hansovi:
  Ale ano, pochopil jsem vás a jsem zklamán. Jak jinak vysvětlit, že výsledek (porážku nepřítele ve vlastní beznadějné situaci) lze dosáhnout konkrétními modlitbami bez ohledu na hmotné poměry.
  Prostě mezi námi je zásadní rozdíl – já se spoléhám na hmotné závislosti (včetně toho, že duchovní život je produktem téhož), vy se spoléháte taktéž na to samé, ale zároveň věříte na účinek věcí zázračných (nevysvětlitelných přírodními jevy).
  Vzniká mi totiž otázka – k čemu vám je přesvědčení, že když si nevíte rady, zázrak to spasí? To se ty zázraky vyskytují prokazatelně, nebo jsou neověřitelné či pouhá dezinformace?
  Jaroslav Štejfa

 90. Hans

  Jaroslav Štejfa: “Vzniká mi totiž otázka – k čemu vám je přesvědčení, že když si nevíte rady, zázrak to spasí? To se ty zázraky vyskytují prokazatelně, nebo jsou neověřitelné či pouhá dezinformace?”

  Zázraků bylo a je mnoho. Slovo zázrak naznačuje něco “za zrakem”, mimo dosah běžného vnímání.
  Je to v podstatě stejné, jako když se dítě dostane do potíží – třeba se topí – a zavolá rodiče nebo někoho dostupného, kdo mu pomůže. Nemusí být v dohledu, ale je v doslechu. O tom ten příběh je – že existuje pomoc i v situaci, kdy není jiné východisko.
  Pokud někdo tvrdí, že neexistuje, protože nemá takovou zkušenost, nic to neznamená, protože jiní ji mají. Ověřitelnost stojí na integritě dané osoby a případných svědků.

  Apropos, Šiva rátri (Šivova noc), velký indický svátek, byla ze včerejška na dnešek.

 91. Hraničář

  Hans
  12.03. 2021
  Tzv. zázračná vyléčení existují po celém světě. Třeba v Lourdech mají na jejich zkoumání zvláštní komisi. Mám s tímto jevem i vlastní zkušenost. …………………..

  Před několika lety byl v TV rozhovor s nějakým Prof. MUDr., z jakési významné pražské nemocnice. A on, mimo jiné, řekl, že u nich měli tři náhlá uzdravení a nedokázali určit proč a jak.
  Před léty jsem vedl na Christnetu duskuzi s lékařem katolíkem z Bohnické léčebny. A já mu psal: “Kdyby se u vás v léčebně někdo náhle uzdravil, běžel bys na Hradčanské nám. a křičel: “Pane kardinále, pane kardinále, u nás se stal zázrak?” Pan kardinál by s tebou jistě vlídně pohovořil, ale nenápadně by dal pokyn sekretáři aby k vám zavolal, aby si pro tebe přijeli se svěrací kazajkou! Ne, ty bys sepsal odbornou zprávu a s pacientem jezdil po konferencích!
  Ale představ si, že bys toho pacienta doprovázel do Lurd a on se uzdravil tam? Byl by to jasný a nezpochybnitelný zázrak a ty bys byl odborným svědkem!”

  Je možno dedukovat, že občas, z (dosud) neznámých příčin se někdo náhle uzdaví. A nebo z příčin těžko představitelných. V 90. letech bylo propagováno uzdravení jedné lékařky z rakoviny, v TV, napsala o tom knihu – pitím vlastní moče. Na otázku reportérky zda vůbec měla rakovinu a pitím něčeho tak odporného?? Ona řekla, že rakovinu měla nepochybně diagnostikovanou, a “když vám půjde o život, budete ochotna udělat cokoliv!”

  Slyšel jsem, ale ruku bych za to do ohně nedal, že pán měl rakovinu, dle lékaře žádná naděje, tak mu řekl, aby každý den snědl 3 ořechy a za rok se přišel ukázat. Za rok pán přišel, a zdravý. Že podle rady každý den snědl tři ořechy!
  Nedávno zesnulý páter Lízna se po diagnóze rakoviny vydal pěšky do Santiaga de Compostela a cestou se uzdravil!
  A jestliže se do Lurd, Medju, či kamkoliv jinde ročně sjedou miliony nemocných, pak se tam takových uzdravení logicky stane více, a jsou tam sledovanější, než když se to stane sem tam v nějaké nemocnici!
  Ostatně, v Piešťanech mají v léčení lepší skóre než v Lurdech, ale za zázraky to neprohlašují.

 92. toli

  @Jaroslav Štejfa
  Pregnantně vyjádřeno. Tak nějak to vnímám i já.

 93. Hans

  znovu:

  Jaroslav Štejfa: “Vzniká mi totiž otázka – k čemu vám je přesvědčení, že když si nevíte rady, zázrak to spasí? To se ty zázraky vyskytují prokazatelně, nebo jsou neověřitelné či pouhá dezinformace?”

  Zázraků bylo a je mnoho. Slovo zázrak naznačuje něco “za zrakem”, mimo dosah běžného vnímání.
  Je to v podstatě stejné, jako když se dítě dostane do potíží – třeba se topí –
  a zavolá rodiče nebo někoho dostupného, kdo mu pomůže. Nemusí být v dohledu, ale je v doslechu. O tom ten příběh je – že existuje pomoc i v situaci, kdy není jiné východisko.
  Pokud někdo tvrdí, že neexistuje, protože nemá takovou zkušenost, nic to neznamená, protože jiní ji mají. Ověřitelnost stojí na integritě dané osoby a případných svědků.

  Apropos, Šiva rátri (Šivova noc), velký indický svátek, byla ze včerejška na dnešek.

 94. Karel 423

  Diskuse o “zázracích” je pouze (podle mého názoru) diskusí o významu pojmů. O tom, jak konkrétní osoba chápe jejich význam a konotace. Kromě pojmů zázrak, kouzlo… atd. existují pojmy náhoda, iluze, neznámá příčina, chybné určení příčiny… atd. Těmito pojmy označují různí lidé stejnou událost, která existuje nezávisle na jejich vědomí a jejich individuálním pojmovému aparátu. Lidé vnímají objektivní realitu různě a snaží se ji pouze nějak popsat a zdůvodnit aby mohli spolu komunikovat. Mnoho vnímaného je pro ně zatím jejich pojmovým aparátem neuchopitelné, i když si mnozí myslí opak. Některá zdůvodnění (tvrzení) jsou fantastická, jejich shoda s realitou (tzv. “pravdivost”) je mizivá, některá popisují realitu věrněji. Realitě (jsoucnosti) je šuma fuk, co si o ní některý z živočišných druhů svým dorozumívacím aparátem sděluje nebo o ní myslí.

 95. toli

  @Hans
  Pokud někdo tvrdí, že neexistuje, protože nemá takovou zkušenost, nic to neznamená, protože jiní ji mají. Ověřitelnost stojí na integritě dané osoby a případných svědků.

  A vy ty lidi znáte osobně že mluvíte o jejich integritě a duševním zdraví ? Moje zkušenost říká že člověk často nezná dost dobře ani sám sebe natož aby strkal za jiné ruku do ohně.
  A další zkušenost psychologa říká že lidé (bez vyjímek) často z různých důvodů mystifikují anebo vysloveně lžou.
  Malý příklad. Tuto stránku (stejně jako mnoho jiných, podobných) podezřívám že si příběhy pro zvýšení sledovanosti úplně klidně cucá z prstu……….
  A to je jeden z těch příběhů, zveřejňují i podstatně šílenější.
  https://www.lifee.cz/laska-a-vztahy/filip-24-poznal-jsem-zajimavou-divku-na-velmi-neobycejnem-miste_201577.html

 96. Hans

  Karel: “Realitě (jsoucnosti) je šuma fuk, co si o ní některý z živočišných druhů svým dorozumívacím aparátem sděluje nebo o ní myslí.”

  Povaha těch zázraků je právě naopak interaktivní. Vyšší bytosti jsou dostupné. Pokud by tomu tak nebylo. těžko by komunikace s nimi přetrvala po celou dobu historie lidstva.

 97. Marek

  K těm zázrakům. Stejně jako hříchy, i zázraky pocházejí z toho stejného “think tanku”. Hříchy jsou ale teda aspoň “pozemského” původu, jakkoli vytvořeny uměle coby odklon od B(b)ohem stanoveného morálního kódu. Stejně uměle, jako byl ale vytvořen i ten náš přemiklíkovanej Jahve, původní Jahve, a všichni ostatní “duchovní” papaláši. On by to bejval totiž byl jinak s tou jejich existencí zázrak…

  Věřící žije v prakticky nevystoupitelném kruhu svých hříchů, kdy si nikdy nemůže být jistý, jestli se při svém hřešení opakovaně nedopouští při zpovědi či při prosebných modlitbách za odpuštění hříchů právě toho nejproblémovějšího, a to opovážlivého spoléhání. To je na mašli, ehm…, vlastně, ta je taky zakázaná. Biletem do nebíčka je ale právě bezhříšnost, respektive odpuštění těch napáchanejch hříchů. Ono, když si dva pobožní vrznou, správně by určitě měli hrozně moc chtít, aby z toho vstalo semínko holala, bude z tebe Fiala, předseda ODS. Jako, jinak by to bylo opovážlivé spoléhání. Tentokrát teda, že jí to pravidelně přijde, což je ale pak už zase to opovážlivé spoléhání se na entitu. Nevím vlastně, kdo všechno byl kromě Ježíše a snad jeho mámy prohlášen za toho bezhříšného. Možná ještě někdo. Pak teda máme svatý. To už takoví borci nejsou, ale asi tam teda byli taky přijatí (do nebíčka), on by to jinak byl hodně kuriózní svatej, kdyby úpěl někde v očistci, nebo snad dokonce u samotnýho rohatýho. Ale vlastně, protože byl zrušen limbusíček, tak nepokřtěný svatoši úpěj. No, to je asi (kromě těch úpějících) výčet těch, co to mají v kapse.
  Co se ale asi musí vzhledem k tomu hříchozacyklení stát, aby si šel pěkně blaženě patřit i docela obyčejnej nesvatej bigoš? No, zázrak! Pokud by totiž někdo chtěl tvrdit, že když je někdo hodnej, náležitě pokřtěnej, a “opravdu” věří, tak jej přece starej entita tak miluje, že jej tam pustí, tak jestli ono to ale není právě zase to OSs (opovážlivý spoléhání se, neboli ten nevystoupitelný řetízkáč). A jestli von si z totožného principu takovej náležitě ukecanej farářík o to víc nemydlí schody, když nějakého vystresovance konejší, že to celý dobře dopadne. S těmi hříchy je to prostě snad ještě nevyzpytatelnější, než entita samotnej. Jak chůze po laně. Jeden krůček vedle (kdy nejde jen o krátké vystoupení kouzelníka Arnoštka, ale o dlouhé desítky let pobytu na zatraceně houpavém laně), a je to v háji, tedy přesněji v peklíčku. Tak nějak – U Jóviše! Jestli já starýho přece jen něčím nenamích! A to jsem přitom byl tak opatrnej! Vlastně ne u Jóviše, to by totiž bylo braní do huby nadarmo, za což bych byl okamžitě vyautovanej! No nic, sice by to byl zázrak, ale nezbejvá mi, než věřit, že se to nakonec nějak skoulí…

  No, ale jak známo, a zde jinými připomenuto, těch zázraků je plný pytel. Takovej vozíčkář si to přidrandí do těch Lurd, a na zpáteční cestě by jej samotnej Pribilinec nechyt. A mají to tam evidováno. Ale s tou evidencí, on je taky evidován ten plátnově anihilovanej Ježíš (doložen Marií/Mariemi/ženami, který u toho byly/nebyly, a nikomu to neřekly/všem to vykecaly), taky tajemstvími (jedno vypečenější, než druhý) opředenej fátimskej rock’n’roll, a mnou asi nejvíc oblíbenej mládenec, kterýmu před pár staletími věhlasní španělští chirurgové vědecky potvrdili, že mu přirostla noha, kterou mu předtím sami ufikli a křesťansky na dva roky pohřbili na hřbitov.

  Kdo ví, třeba kromě covidu přežijeme i proticovidový opatření. Zázrakem…

 98. Jaroslav Štejfa

  K Hansovi:
  No ano, vraťme se tedy k příběhu, kdy žena vymodlila zázrak, který způsobil vítězství jejího manžela v líté řeži válečné, bez něhož by jinak zahynul. Lišíme se tedy věcně v příčině vítězství jednoho a porážce druhého. Nechme nyní chvíli stranou onu příčinu a zamysleme se nad morálním rozměrem onoho popisovaného konfliktu.
  Plukovník koloniální armády se svými vojáky v příslušné kolonii zabíjí domorodé vojáky, ti činí opak a o příčině onoho konfliktu nemáme ani zdání. Asi jedna i druhá strana masakruje nepřítele ve jménu svých přesvědčení a možná se shodneme, že jen těžko mají obě strany naše sympatie, jinak řečeno vedou spravedlivý boj. Asi většina vojáků a jejich rodin se modlí (ke komu?), aby se stal zázrak a život právě toho kterého vojáka byl zachován. Většinou se tak stane. Přesto obludnému množství z nich nikoliv. A teď mi řekněte, co je na té banální situaci obdivuhodného a spravedlivého? Co nebo koho favorizujete, kdo má vaše sympatie z bohů či lidí? Nebylo by lepší, pokud podle vás něco (někdo) disponuje mocí někomu život vzít a někomu zachovat, aby se choval rozumněji, než pouťový papoušek Lora vytahující obálky se štěstím? Jak vy sám rozlišujete jevy kolem vás, tj. zázraky od ostatních? Není zázrak, že člověk, který vás zrovna minul na chodníku, do vás nevrazil nůž?
  Pokud ovšem nikdo takový není, možná by bylo lepší vyřadit zázraky ze zásobníku nástrojů k odstranění (omezení) výše popsaného nelidského konání.
  Jaroslav Štejfa

 99. Hans

  Marku, vedete v podstatě monolog o stále tom samém. Ok, vaše věc.

  Jaroslave, uvedený případ ilustruje pouze to, že je možné komunikovat s vyššími bytostmi. tj. potvrzuje jejich existenci, a že ony mohou na žádost zasáhnout. Něco jako amnestie. Lze o ni žádat, ne si ji vynutit. Stojí mimo právní rámec (sféra spravedlnosti). Kdyby byla každá modlitba automaticky splněna, dopadlo by to jako ve filmu Božský Bruce. Pokud neznáte, doporučuji.

  Morální rozbor situace ani moje favorizace kohokoli nehrají roli.

  “Není zázrak, že člověk, který vás zrovna minul na chodníku, do vás nevrazil nůž?”

  Záleží na okolnostech. U nás to zatím zázrak není, v západní Evropě, zvláště v no go zonách, už skoro ano.

 100. Marek

  Jako, hodně drsnej příběh 🙂 , toli.
  Mně se z toho úplně ježily chlupy, když jsem se dole dočet, že to je skutečná událost… A jo, má to tam logiku. Třeba, jak ta dívka nechtěla chodit mezi lidi. Nebo ta máma, jak ji neviděla, taky ta shoda s tím jejím věkem na náhrobku. Sice jsem na hřbitově nebyl nějakejch osm let, ale já tam snad nebudu chodit vůbec! Při představě, že bych tam třeba taky potkal tajemnou dívku, to se raději pro jistotu pokřižuju…
  Nechápu tě, jak je vůbec můžeš podezírat, že si to snad tahaj z prstu!!

 101. Hraničář

  Jaroslav Štejfa
  20.03. 2021
  Plukovník koloniální armády se svými vojáky v příslušné kolonii zabíjí domorodé vojáky, ti činí opak a o příčině onoho konfliktu nemáme ani zdání. Asi jedna i druhá strana masakruje nepřítele ve jménu svých přesvědčení a možná se shodneme, že jen těžko mají obě strany naše sympatie, jinak řečeno vedou spravedlivý boj. ……………….

  No, tak já sympatizuji s těmi domorodými vojáky. Jsou tam doma, žijí si na vém, po svém a za své, a koloniální vojsko jim to jednak chce vzít a druhak jim vnutit své představy o správném (společenském) životě.
  I když, pravda, mnohdy je ten domorodý způsob života podle našich měřítek hnusnej, ale přesvědčíme je o tom tím, že je pobijeme?

  Když jsem byl na vojně a měli jsme politické školení mužstva, vykládal nám major Havlík (mimochodem jeden z mála rozumných důstojníků), že armáda socialistického státu má 3 úkoly: 1. Chránit vlast před vnějším nepřítelůem, 2. Chránit vlast před vnitřním nepřítelůem (přidáno po r. 68) a 3. Osvobodit pracující kapitalistických zemí od kapitalistického útlaku.
  Přihlásil jsem se v diskuzi: “Body 1. a 2. jsou mně jasné, ale tomu 3. nerozumím.” “Čemu nerozumíte” otázalů se mjr. Havlík. Já: “Abychom mohli ty pracující osvobodit, tak nejdříve musíme porazit jejich armádu. A v té armádě je většina vojáků těch dělníků a rolníků, synů od kapitalistů je tam málo.” “Ano”, souhlasil mjr. Havlík, “těch kapitalistů je tam velice málo.” “Porazit, to znamená část postřílet, část zranit a zbytek zajmout. A já pochybuji, že ten zbytek, ti rodiče a příbuzní nám potom budou nějak vděčni za to, že jsme je osvobodili .”
  Celá třída řvala smíchy a mjr. Havlík chytal dech: “Ano, ano, ale ti dělníci a rolníci jsou tak zblblí kapitalistickou propagandou, že nevědí, že jsou utlačovaní.”

 102. Marek

  Pane Štejfo,
  už nebudu hledat, ze kterého bojiště pochází ten voják. Ale bylo taky dost bitev, které se udály v křesťanských, dokonce ryze katolických državách. Tam nikdy nebyla nouze o nějakej ten zázrak, dokonce se děly, a patrně bychom mohli říct, že co do “pravých principů” poněkud (neboli značně) schizofrenicky, na obou stranách.
  No, jestli oni v tom ale neměli taky prsty strážní andělé! To je totiž taky velmi důležitá instituce, myslím, že teisty i ateisty už důkladně rozebraná. Takový voják, bojující za spravedlivou věc. A jiný voják, jeho nepřítel, taky bojující za správnou věc. Přirozeně oba pocházející z přísl. lůna, mající tedy každý svého služebního anděla. Možná by se dalo uvažovat, že vojín měl anděla – vojína. Nadrotmistr zase nadrotmistra, atd. Ale možná taky ne, protože před entitou jsme si ještě rovnější, než u vakcinace předevá EU! Toto zamyšlení tedy je patrně liché, učinil jsem je ale při pátrání, z jakého důvodu dochází k tomu, že pokaždý má jeden z andělů menší páky k tomu, aby svého svěřence vytáh ze šlamastyky. Totiž, že jeden bigoš nakonec přepere a zamorduje toho druhého. Ta lichost spočívá taky v tom, že pak by v boji muž proti muži stačila frčka navíc, a ten s vyšší šarží by to měl v kapse. Tudy teda cesta nejde.
  Dále by to možná mohlo být taky tak, že každý okřídlenec má u sebe up to date seznam hříchů, který při tý boxovačce průběžně kontroluje. Jako, i v tom průběhu se to tam může měnit, protože třeba u toho bigoš kleje, nebo bere nadarmo do úst, atd. U takového nezabiješ ale jsou oba váleční boxeři nahraní. Tam je to fifty fifty. Ale i tak to s těmi up to date hříchy dost nepřehledný, leda by jeden boxer už měl zásobičku z minula. Nejspíš tedy zase lichá úvaha.
  Prostě mě nenapadá metr, podle kterého by jeden anděl na toho svýho měl míň, nebo víc dohlížet, tzn. který z bigošů by se pak vrátil ke svý spravedlivý ženušce. Kdybyste tedy zkusil svou empatií vstoupit do střetu andělů, napadlo by vás něco, čeho by se dalo chytit?

 103. Karel 423

  Hans: Ano, nezpochybňuji interakci mezi realitou (objektivní) a naším (Vaším i mým) subjektivním vědomím. Dokonce dochází k interakci mezi Vaším a mým vědomím (protože spolu komunikujeme). Interakce mezi realitou a vědomím (obecně) existuje. Jeden z názorů je, že vědomí je odrazem reality. Jestli dokonalým, nebo zkresleným, je silně individuální. Interakce se zázrakem ? Jde o to, co tím zázrakem rozumíme. Tímto slovem se označuje ledaco. Věta „Realitě je šuma fuk, co si o ní některý z živočišných druhů svým dorozumívacím aparátem sděluje nebo o ní myslí“ byla provokací, za kterou se omlouvám. Jestli jsou „vyšší bytosti“ dostupné, je pouhé Vaše tvrzení. Možná že to tvrdí více lidí. Nic to nemění na skutečnosti, že je to pouhé tvrzení. Já osobně nevnímám pojem „vyšší bytosti“ jako smysluplný, který by označoval něco objektivně existujícího. Ano bytosti existují, liší se, existují metody jak je třídit, ale pojem „vyšší bytosti“ mi nic neříká. Vám možná ano. Já bych potřeboval konkrétnější specifikaci a důkaz. Komunikace mezi vyššími bytostmi a lidstvem v historii? Informace o těchto událostech jsou opět pouhá slova. Některá napsaná, jiná neustále opakovaná. O jejich shodě s realitou jsem již psal.

 104. Karel 423

  Marek: Jak tak čtu Vaše příspěvky, tak mi přišlo, že máte velký přehled o věcech náboženských. Je zřejmé, že je promýšlíte do hlubin běžnému kmánovi nedostupných. Dovolte mi tudíž vznést dotaz. Jak je to vlastně s těmi svatými? Proces blahořečení a následně svatořečení probíhá zde na zemi. Jak ale probíhá schvalovací řízení u toho nejvyššího? Kde jsou uloženy doklady, že proces byl náležitě ukončen kulatým razítkem autoritou nejvyšší? Jak může ubohý věřící vědět, že se modlí k tomu správnému, nejvyšší autoritou schválenému svatému? Viděl někdo štempl, který potvrzuje, že církev (katolická) je skutečně svatá? Otázek v této souvislosti by bylo více, nechci ale příliš zdržovat. Také vím, že bych se měl asi ptát jinde. Vaše příspěvky mi ale naznačují, že mi dokážete odpovědět tak, abych tomu konečně porozuměl. (Doufám, že jsem v souladu se zdejšími pravidly, vložil do dotazu dostatečné množství otazníků.)

 105. Karel 423

  Toli: Jako beletrii, kde je fantazie žádoucí, to lze přijmout. Jinak je to fantas (magorie). Mám za to, že náboženství lze brát jako koníček, jako poezii, jako drogu, nikoliv jako návod k životu. Chudák, kdo mu propadne. Státem podporovaná droga je také škodlivá.

 106. Hraničář

  Když už tedy redakce udělala tu pitomost, že všechny příspěvky posuzuje a prověřuje, čímž klesla na úroveň křesťanských webů, místo aby zabanovala jen ty neslušné a trotlující připěvatele – nehledě na to, že posuzování kdo je trotl a kdo má odůvodněné námitky, je velice individuální – tak by měla ty “prověřené” příspěvky zveřejňovat rychleji!

 107. Libor

  Poprosil bych Vás o Váš pohled na Ateismus x Novy Ateismus x Antiteismus. Taky by mne zajimalo proc bych jako jeden z 3 milionů nebo kolika našich ateistů měl udělat ten krok a požádat o členství. Předpokládám, že je to postoj který by se eventuálně při nějakých společenských změnách mohl i nevyplatit.

 108. toli

  @Hraničář
  I když, pravda, mnohdy je ten domorodý způsob života podle našich měřítek hnusnej, ale přesvědčíme je o tom tím, že je pobijeme?

  Však Benedikt prohlásil že Indiáni v Americe už čekali na to až jim tam Španělé dovezou Krista…….

 109. toli

  @Karel 423
  Jak je to vlastně s těmi svatými? Proces blahořečení a následně svatořečení probíhá zde na zemi. Jak ale probíhá schvalovací řízení u toho nejvyššího?

  To ti milerád jako exkatolík odpovím. Tady na zemi čeká jak ŘKC tak Pravoslaví až jim nebe dá znamení že s blahořečením a následným svatořečením souhlasí. Za důkaz souhlasu Nebe se považuje nějaký zázrak či mimořádná událost a tyto jevy jsou spojeny s dotyčným který má být blahořečen či svatořečen.
  Je to pochopitelně fraška, Jan Pavel II byl promptně prohlášen za svatého protože byl politický tlak od Poláků a tak se někde v Latinské Americe našla jakási ženština která prohlásila že po modlitbách k JP II se zbavila nádoru. JP II zafungoval jako přímluvce…… 😀

 110. Hans

  Karel: “Jestli jsou „vyšší bytosti“ dostupné, je pouhé Vaše tvrzení. Možná že to tvrdí více lidí.”

  Existují i fyzické důkazy jejich aktivit, např. u té komise v Lurdech. Na mnoha svatých místech se událo něco běžně nevysvětlitelného, a to často opakovaně.

  “pojem „vyšší bytosti“ mi nic neříká. Vám možná ano. Já bych potřeboval konkrétnější specifikaci a důkaz.”

  Jde o bytosti, které mají vyšší úroveň vědomí a schopností než lidé, a proto mohou měnit fyzickou realitu atd. Jsou o nich četné záznamy z minulosti i současnosti.

  “Jak může ubohý věřící vědět, že se modlí k tomu správnému, nejvyšší autoritou schválenému svatému?”

  Katolická církev ke schválení svatosti od kandidáta vyžaduje dva zázraky, mimo jiné.

 111. Marek

  Jen jestli mě Karle 423 trochu nepřeceňujete. Vlastně bych řekl, že spíš jo… 🙂

  Jako, jak se z obyčejného bigoše stane svatej bigoš, o tom co do církevního pohledu představu máme. Můj největší oblíbenec je sv. Šebestián, tím se netajím. Protože nechtěl zavrhnout starýho entitu, nechal jej krutý (ta krutost spočívala nejen v tom, že takhle nechával mordýrovat ty, co neodvrhli, ale hlavně v tom, že on sám odvrh, přesněji ani nepřijal. To se pak není čemu divit!) císař popravit salvou šípů. Ale kampak na něj. S pomocí entity a tuším sv. Ireny to rozdejchal! A opět nezavrhnul, čímž už císaře vyloženě vytočil. Takže ten zanechal lučišnických experimentů (jakkoli ve všech ostatních případech bezpečně fungujících), a nechal jej umlátit kyji. S tím už entita asi raději nic nedělal, protože už by to pak bylo moc okatý (si teda říkám já). Raději pěkně šup s ním do nebíčka. To po katolicku výtečně do sebe pasuje, jsou tam všechny potřebné parametry.

  No, ale jsme u tý otázky, co na to starej entita. Jako, když mu tam nějakýho nalifrujou. Protože jsem si tu úvahu předchystal, viz. níže, tak se implicitně předpokládá, že zrovna Šebestián byl tutovka. Asi jen těžko to je tak, že dole si nějaké náboženské šarže usmyslejí, že ten a ten je svatej, a entita sklapne paty, a dokonce mu přidělí do referátu nějakou trafiku (patronáteček, apod.). A plus že se k němu hned bigoši můžou taky modlit. Jako, vždycky se musí brát v úvahu ta nevyzpytatelnost, protože máme hromadu příkladů jiných bigošů, co do toho sice šli ještě víc prsama, než nějakej Šebestián, a entita je přehlíd, jako kolchozní lán. Sice je vzal do nebíčka, ale vlastní kancl nedostali. Sám by si jich přitom bejval měl všimnout, i když mu nebyli náměstkem doporučení. Takže na jedné straně ta nevyzpytatelnost, ale I vlastně, jakkoli to zní, jak to zní, taky jakási racionalita, protože kdyby se hned každej jouda stal svatým, tak se to nevejde do kostela. Jako, jejich sošky. Tam musí zůstat ta výběrovost a zásluhovost. Což mě přivádí k úvaze, jestli se to v tom nebi taky nějak pozná. Jako, že jsem tam zrovna potkal duši svatýho. Jestli tam mají třeba ty hodnosti. Třeba “svatý z povolání” jestli má zahrádku kolem svatozáře, jak jsem spekuloval u strážných andělů, nebo tak něco. No, těžko říct.
  Ale zase k tomu entitovi. Správně by mu do toho církevní papalášové kecat neměli. To tak nějak plyne samo sebou, protože jinak by to mohlo vypadat, že jej snad mají ochočenýho. A to nejde, protože takový smýšlení je hřích jak Brno, to dá rozum. Prostě by měl být tím decision makerem právě on. Tu jsme nicméně opět u toho blázince, že je šíleně nevyzpytatelnej, a jeho rozhodnutí jsou děsně tajný a lidskýmu rozumu nedohlídnutelný. A především mu do nich nikdo neklavíruje. Ale přijde si nějakej papež, a na seznam připíše rovnou dva nový borce. Že jako když je v náboženských manuálech neomylnej, tak hotovo dvacet. A kdyby měl někdo řeči, klidně oznámí, že měl svatý vidění, ve kterém mu to entita odkejvnul. a na to se mu nikdo neodváží něco namítat. Tady nám to vrtění psem funguje naprosto betelně. Když se teda ale půjde k jádru, z pohledu entity to opravdu musí být ten nejsmrťoucnější hřích. Je to nepokrytá deklarace toho ochočení, což samo o sobě je důkaz nepokory a urážka mocnáře jak sviňa, ale taky veřejné spoléhání se na milost, zde teda na souhlas s povýšením bigoše.
  Zase jsem to teda napsal dlouze a do všech stran, ale moc odpovědí se mi dát dohromady nepodařilo. Zjevně tam funguje to o nás bez nás. Starej entita je skutečně jen štempl, který se pod ten povyšovací degret orazí, a je hotovo. Novopečenej si to zaknockuje na heaven’s door, a tam si prostě jen udělají čárku.
  A “zespod” viděno – protože se to s tou oprávněností kandidatury nedá nijak jinak zjistit, je to bráno implicitně. O entitovi je přece známo, že je děsnej dobračisko, tak tajemství nebo netajemství, vidíme v tomhle do něj, jak do hubený kozy. Nominovanej to u něj má jistý. Explicitu si tam na pomoc vzít nejde. Situaci typu – kdyby mu jej tam cpali, ale on by nechtěl, tak je přece jasný, že jej osobně odtud vyfakuje, k dispozici nemáme, ale jak je vidět, tak to neva….

 112. Marek

  Libore, vyplatit/nevyplatit, to by tam kdo “způsobil”, aby se to nevyplatilo?
  Jako, zejména “apologetové” nového ateismu se u věřících nesetkávali zrovna s pochopením. Ostatně, je velmi známo, že u věřících se s tím setkává každý nevěřící plus jinak věřící. Každý.
  Jistě, nevyplatit by se vám to mohlo, pokud byste v i už ne úplně vzdálených končinách nosil na tričku obrázek jednoho vymazlenýho maníka s bombou v plnovousu. Taky u “konzervativního” křesťana byste se v případě některých komentů setkal s jeho nesouhlasem (čti zuřivostí, kde následná akce by závisela od nátury toho “citově zraněného”). To jsou obecné rysy skoro každýho náboženství, i kdyby (jistí nejmenovaní) nabušení náboženští intoši tvrdili cokoliv pevnýho, a chvěli se u toho.

  Ale jako co? Budeme si dávat pořádně bacha, abychom tu, v naší zemi, po těch “eventuálních změnách” nedostali od nějakého příslušníka některého z nejkrásnějších a nejpokojnějších náboženství (pár jich tu k dispozici máme) rovnou na držku? Jako, spravedlivě? Nebo aby nás nějakej pan vnitro rovnou za to poslal do pytlíkárny s náležitou raketou? Taky spravedlivě?
  Sice jo, asi se může přemýšlet o tom, že jestli opravdu vyhrají volby jiní nejmenovaní, a jinak nabušení intoši, jeden spláče nad vejdělkem. Poté, kdy mu bude soudně prokázáno falešný tvrzení a protisocialistická pomluva, že sem chtěli programově “přijmout k plnoprávnému životu” 200.000 zástupců kultury, ve který má to slovo “právo” překrásně diverzifikovaný význam. Ukáže se totiž, že jich zatím ve skutečnosti bylo sotva 180.000. A dobře trojku navíc k tomu bůru vyfásne ten pomlouvač za to, že dokazatelně někde prones, že ne všichni zástupci mu jsou naprosto sympatický. Sice netvrdím, že se to tak nutně stane, ale za opak bych ruku do ohně taky nedal.

  Abych zas nebyl přehnaně dlouhej, ochrana jednoho obzvlášť naspídovanýho náboženství je dnes liberální hitovka. Jiný bezva nábožko taky má v politice nějakýho toho fandu. Ale, aniž bych to nějak zdůvodňoval, furt ještě nemám pocit, že by bezbožnictví někomu mělo přinášet nějaké “nevýhody”. Dokonce ani poté, kdy si bezbožník bude božníka pěkně argumentačně kriticky grilovat, a ke všemu jej bude hrubě urážet tvrzením, že mu to celý kolem tý entity přijde jako fejk. A ani, jestli se u toho nějaký papaláš bude tvářit jak bubák.
  Jeden ale určitě musí zůstat ostražitej, aby mu po mimořádně demokratických rozhodnutích politiků různých úrovní nerostly na věřejných prostranstvích náboženské symboly typu kůlů, tyčí, sloupů, věží, nebo rovnou baráků. Hlasitě ostražitej, a klidně i registrovanej sekularista.

 113. Jaroslav Štejfa

  K Markovi, potažmo Hansovi:
  Cituji: “Kdybyste tedy zkusil svou empatií vstoupit do střetu andělů, napadlo by vás něco, čeho by se dalo chytit?”
  Jestliže to mám učinit, tak ve stručnosti – „vyšší bytosti”, “andělé” a celá hierarchie “bytostí s vyšší úrovní vědomí a schopností než lidé” , různě presentované nejméně dvěma desítkami tisíců různých náboženských nauk jsou podle mého imaginární abstraktní výplod různě disponovaných lidských mozků bez jakékoliv evidence či důkazů vlivu na reálný konkrétní svět, tedy i na lidské bytosti. Z toho mi plyne, že zde se nelze něčeho z těchto výplodů rozumně chytit.
  Lze se však chytit konání autorů a vykladačů onoho “světa” imaginárních abstraktních bytostí. Tito autoři podle mne mají různé politické, ekonomické a vůbec společenské cíle, ke kterým jim výše naznačené panoptikum slouží. Cíle mohou být dobré i špatné a je na každém z nás, jak se celou situací necháme ovlivňovat. Například pro mne je třeba Satanáš i Červená Karkulka podobný výmysl ač z různých myšlenkových kadlubů i cílů.
  Pokud se v nějakém válečném střetu utkají třeba dvě armády o celkovém počtu (plácnu) 10 mil. mužů a po ukončení války konstatujeme 8 mil. přeživších, je možno říci, že na začátku konfliktu (nejsou-li jiné údaje) má voják 80% šanci přežít bez ohledu na modlitby. Pokud ovšem si dáte tu práci a vedete podrobné statistiky a hodnocení reálných událostí, můžete dopadnout jako odborníci v USA ve II.SV, kteří konstatovali, že k dosažení stejného cíle ve válce, za který položí americký voják život, spotřebovali v SSSR takových vojáků více, než 80. A toho se již, na rozdíl od modliteb nebo vyšších bytostí, chytit dá. Ale vyžaduje to úplně jiné úsilí.
  Samozřejmě vám tato úvaha život asi neulehčí.
  Jaroslav Štejfa

 114. Hraničář

  toli
  22.03. 2021
  Však Benedikt prohlásil že Indiáni v Americe už čekali na to až jim tam Španělé dovezou Krista…….

  Vyučuje Rob inson (musím to tak psát, protože celýho mně AI nevzala) Pátka v náboženství:
  Pátek: “Takže kdybych nic o Bibli a o Ježíši nevěděl, tak bych nehřešil a dostal se do nebe?”
  Rob.: “Ano, kdybys nic o Bibli a o Ježíši nevěděl, tak bys nehřešil a dostal se do nebe.”
  Pátek: “Tak proč mně to teda říkáš??”

 115. Karel 423

  Hansi, Vy jste “vyšší bytosti” viděl a komunikoval s nimi, nebo to máte jen z doslechu a literatury? Znáte někoho kdo se s nimi setkal? Komisi v Lurdech nevěřím, to je ale můj problém. Jinak co jste myslel tím: “Jde o bytosti, které mají vyšší úroveň vědomí a schopností než lidé, a proto mohou měnit fyzickou realitu atd. Jsou o nich četné záznamy z minulosti i současnosti”? Záznamy nejsou důkazy. To samé tvrdí někteří o Drakulovi a upírech. Také se o tom píše (jsou o nich záznamy) a také chybí důkazy. Vy věříte na Drakulu a upíry?

 116. Karel 423

  Marku děkuji za odpověď. Já, jako překabátěný evangelík nemám o pouťových a jiných atrakcí ŘKC takový přehled. Jsem pouhým příkladem, že i protestantská víra není tak pevná, jak se někdy tvrdí. Katolicismus je mi o to víc eklhaft.

 117. Karel 423

  Oprava: Marku a toli děkuji za odpověď.

 118. Hraničář

  Zase jsem něco objevil, musím se s vámi o to podělit:

  https://www.youtube.com/watch?v=ngyV4xK3aqU

  Z diskuze, zajímavá otázka:
  Kaja
  Preco diabol dokaze urobit vsetko mozne aj nemozne, aby ukradol dusu cloveka pre seba? A preco toto nerobia aj Jezis, Maria, ci svati, aby ziskavali duse pre nebo a tiez nebojuju o nas. Ved cloveka stvoril Boh, nie diabol. Sme Bozie deti a Boh dovoli, aby nas diabol pokusal a casto staci nejaky nepodstatny zart a hned je v jeho sieti. Preco sa to nedeje aj opacne?

  “Vysvětlení” jsou velice zajímavé. Ty už si přečtěte sami.

 119. Hraničář

  Dnes jsem si zase rýpnul do diskutujících na Christnetu, samozřejmě s vědomím, že se tam můj názor neobjeví.

  http://www.christnet.eu/clanky/6528/impotentni_cirkev_a_homosexualni_svazky.url

  https://disqus.com/by/jan_molnar/
  Je možná i taková odpověď, že nějaký bůh vůbec není a že celá ta biblická nauka jsou jen staré mýty!

  Jsou to zajímavé názory. Část věřících, myslím, že ta stále se zvětšující, se snaží více angažovat ve společnosti a přesvědčovat lidi, že náboženství je s moderní společností a vědou plně kompatibilní. Jenže nemůže to tradiční učení pominout. Příkladem může být ta přímo zoufalá snaha nějak sjednotit učení o Stvoření, Ráji, Adamovi, Evě, ukecaném hadu a prvotním hříchu, protože bez toho všeho by neměla žádný smysl Ježíšova mesiášská mise, a jeho ukřižováíní, aby ten “prvotní hřích” za lidstvo odčinil. Vzdělaní teologové na to nikdy při kázáních či přednáškách nezavádějí řeč a prostí věřící o něčem takovém vůbec nepřemýšlejí.
  Včera jsem poslouchal přednášku prof. Petráška a v diskuzi, kdy se nikdo jiný na nic neptal, jsem ho rychle dostal do úzkých, když jsem se ptal, jak je možné, že před 100, 150 lety papežové vydávali encykliky – “ex cathedra” s nimiž je jednání současného papeže v rozporu. Moderátorka mně musela vzít slovo, abych ty prosté posluchače moc nerozrušil.

 120. Sam

  Karel 423: ” (…)Jak je to vlastně s těmi svatými? Proces blahořečení a následně svatořečení probíhá zde na zemi. Jak ale probíhá schvalovací řízení u toho nejvyššího? Kde jsou uloženy doklady, že proces byl náležitě ukončen kulatým razítkem autoritou nejvyšší? Jak může ubohý věřící vědět, že se modlí k tomu správnému, nejvyšší autoritou schválenému svatému? (…)”

  Na to je takovej srandovní citát z Bible. Matouš 18,18-20: “18 Amen, pravím vám, cokoli odmítnete na zemi, bude odmítnuto v nebi, a cokoli přijmete na zemi, bude přijato v nebi.
  19 Opět vám pravím, shodnou-li se dva z vás na zemi v prosbě o jakoukoli věc, můj nebeský Otec jim to učiní.
  20 Neboť kde jsou dva nebo tři shromážděni ve jménu mém, tam jsem já uprostřed nich.“

  Prej že teda Hospodin, Stvořitel vesmíru skáče, jak (Katolická) církev píská. A nebo to má nějaký mně neznámý symbolický význam.

 121. toli

  @Hraničář
  Toli a Marku, přečtěte si to, a pak o tom můžeme “hodit” řeč:

  Již jsem to dal do jiného (dle mého názoru příslušného ) vlákna. Můj názor je ten že LGBT jako celek jsou nějaké vnitrocírkevní problémy zcela ukradeny. To může řešit tak maximálně nějaký věřící gay anebo lesba jako jednotlivci..
  Jinak k problematice, vzhledem k tomu že se považuji za liberála a Česko má bohužel pouze jedinou liberální stranu tak to mám na podzim při volbách docela lehké. Navíc ta strana má uzákonění stejnopohlavního manželství vysloveně v programu.
  Pravdou je že nahoře nejvíce fouká a s tím jak ta strana stoupá na vrchol a stává se v Česku nejsilnější stranou tak se také stupňují útoky na ní a to ze všech stran. Fejky a konspirační teorie a proti tomuto balastu jsem naštěstí imunní.

 122. Hans

  Jaroslav Štejfa:
  “imaginární abstraktní výplod různě disponovaných lidských mozků bez jakékoliv evidence či důkazů vlivu na reálný konkrétní svět”

  Uvedl jsem, že kromě zázračných vyléčení exiastují i fyzické důkazy, často na těch svatých místech. Třeba 32-metrový oštěp bohyně Mukambiky (hned na začátku článku):

  https://mohanjichronicles.wordpress.com/2020/01/23/nirmalya-darshan-a-rendezvous-with-the-purest-of-the-pure/

  Kdo má zájem, ať hledá další.

  “Lze se však chytit konání autorů a vykladačů onoho “světa” imaginárních abstraktních bytostí. Tito autoři podle mne mají různé politické, ekonomické a vůbec společenské cíle, ke kterým jim výše naznačené panoptikum slouží.”

  To samozřejmě platí i o většinové sekulární společnosti. Nebo si myslíte, že sekulární školství, média atd. nemají žádnou agendu?

  Když zmiňujete SSSR, tak v jednom dokumentu ZDF se uvádí, že když se Němci za 2. války blížili k Moskvě, jednomu Stalinovu pobočníkovi se ve snu zjevila patronka Moskvy Panna Marie a řekla mu, že město ochrání, když Stalin vezme jednu její známou ikonu (jméno jsem zapomněl) a obejde s ní Moskvu (což je druh uctívání používaný i v Asii).
  Stalin (vychovaný v semináři) tomu pobočníkovi řekl, aby do letadla naložil ikonu a obletěl s ní Moskvu. Ta nakonec útoku odolala.

 123. Hans

  Karel:
  “Hansi, Vy jste “vyšší bytosti” viděl a komunikoval s nimi, nebo to máte jen z doslechu a literatury? Znáte někoho kdo se s nimi setkal?”

  Už jsem zmínil, že jsem zažil něco jako zázračné vyléčení, při němž jsem spatřil
  jednoho světce z prvních století n.l. Znám víc lidí, kteří mají tento druh zážitků.
  Podstatná není osobní zkušenost pár jednotlivců, ale jejich geografický a historický rozsah a dopad.

  “To samé tvrdí někteří o Drakulovi a upírech. Také se o tom píše (jsou o nich záznamy) a také chybí důkazy. Vy věříte na Drakulu a upíry?”

  Vlad Tepes zvaný Drakul byl historická osobnost. Upírství se mu přisuzuje, o důkazu nevím. O upírům podobným tvorům ovšem hovoří folklór různých částí světa.
  Nemám dost arogance na to, abych to vše prohlásil za výplod halucinací či hoaxy pod vlivem většinového přesvědčení, že “něco neexistuje, protože se s tím běžně nesetkáváme”. (To považuji za jeden z nejstupidnějších postojů.)
  Nemyslím si však, že případný kontakt s tímto druhem negativních bytostí je něco žádoucího.

  Ale je jeden “snadný” způsob, jak s některými vejít ve styk, a to je černá magie. Nikomu ji nedoporučuji pro její neblahé následky, ale důkaz jejich existence skeptikům rozhodně dodá.

  Tohle je trefný popis reakce jednoho skeptického psychiatra konfrontovaného s posedlostí:

  “Finally even the psychiatrist stopped, his professional calm ruptured. He had the half-annoyed, half-hurt look of someone interrupted in the middle of a sentence. He looked quickly at Gerald and the others, alarm spreading across his features. For the first time in his professional life, Dr. Hammond was face to face with something he knew was far beyond his reach to categorize as a verifiable known or unknown. What he was then beginning to perceive, he felt, he had always known but never acknowledged, even in the deepest moments of the eight years of analysis through which he had successfully
  passed.
  But his scientific mind was his only ready defense, and he kept up the protest in his mind: Verify! Get the facts! Test them! But he knew. There was no verifiable fact. There was a reality made transparent to him. Before this moment, he would have labeled this a product of the irrational. But it now appeared to be real beyond all reason. And he had always known it.
  [Malachi Martin: Hostage to the Devil – The Possession and Exorcism of five contemporary Americans (HarperOne 1999), kapitola “The Virgin and the Girl-Fixer]

 124. Marek

  Tak vy jste Karle taky odpadlík? Tím “taky” nemyslím, že jako já (kterej se opakovaně netají, že je v tom naprostej panic 🙂 ), ale jako toli a Hraničář. Jen teda od jiné, ale podobně jediné pravé. Takže, jak říkáte, i vy jste teda ty katolíky nemusel, podobně, jak oni zase tu vaši bývalou “divizi”. Ona je to teda známá věc, ale stejně, když to zase zazní, tak si jeden uvědomí, že náramně povedená věc… Teď je teda asi pořád nemusíte, ale už je vám to doufám víc jedno.

  Ten dík směřujte víc na toliho, já se tam sice snažil zamejšlet, ale nic moc. A on si přijde s tak jednoduchým vysvětlením 🙂

  To je fakt nešikovný, že adminové jsou asi zaneprázdnění jinde (což není výtka, ehm, vlastně, takt trochu je…), a fakt se to tu proto děsně s tou komunikací táhne. Tak teď strávím čas Hraničářem. Kdybyste všichni s těmi odkazy byli tak aktivní, jako on, tak pokud bych měl zůstat poctivej, tak bych se i přes ten cvrkot – necvrkot uodpovídal. To nemyslím, tak, že je to tu postaveno jen odpadlíci versus panic :), jen to zvonka vyzerá, že se v těch náboženskejch věcičkách rejpá nejvíc . A vzhledem k tomu, že každej odpadlík už o tom dávno ví svý, tak “jedinej udivenej” jsem z toho nakonec já 🙂

 125. Marek

  Když vy jste to pane Štejfo pojal na můj vkus moc logicky 🙂
  Samozřejmě, že je to všechno tak, jak říkáte. Jenomže když ono to pak není pořádná pravda pravďoucí. Možná, že vám to ta přirozená logika teda ani nedovolí, ale já to s tou andělskou empatií myslel spíš tak, abyste to zkusil vyložit tzv. hermeneuticko-alegoricky. Jsem si vědom, že na to jsou jiný borci, zejména pak pevní vibrující (zde nezaměnit s tam tou jistou pomůckou, neměl jsem tím v úmyslu něco “naznačovat”). Jsem si vědom i toho, že když se to řádně zhermeneutizuje, tak aby se v tom pak stejně čert vyznal. Prostě, kdybyste se bejval vžil do úvahy nějaký teologický pořádný šajby, jestli byste nějak odhad, samozřejmě s maximální jistotou, kdy to ovšem díky tý tajemný nevyzpytatelnosti může celý být jinak. Jestli by vám z toho něco hermeneutického o té ev. andělské posloupnosti teda vylezlo. Nezabýváte-li se ale tedy těmi pokusy o takové nahlédnutí do “náboženské logiky”, spokojím se i s logickou odpovědí 🙂

 126. Marek

  Jako, ty jseš Hraničáři pilnej (že to snad ani není možný, jak jseš pilnej 🙂 ) Tak postupně –
  To slovenský video s exorcismem, a proč entity nebojují se satanášem o ty duše. Sori, ale poslouchat to 40 min., to nedám.
  Tak jsem si tam všim jen toho počátečního pozdravu. Že – Pochválen mladej od entity, a odpověď že – Jasný, nafurt! Ámen! To teda znamená, což by i z češtiny tak mělo plynout, že pochválen (tedy ne pouze – chválen) jednou, ale fakt pořádně, aby to vydrželo? A odpoví se, že jasně nafurt, a dodá se, že tak to musí bejt? Nebo je to tak, že má bejt teda chválenej dokola nafurt, a ta odpověď je stejná? Ono sice víceméně z toho, že jej opravdu dokola chválej, plyne spíš to druhý. Ale stejně si to kvůli té češtině raději nechám potvrdit.
  Jinak, opravdu je to tak, že když se potkají dva věřící, tak se vždycky pozdraví spontánně takhle? Nebo teda, valnou většinou? I mimo kostel? Tam nebývá takový to čau, nebo nazdar?

  A ještě jsem si povšim jedný zajímavosti, co tam říkají, totiž, že satan kolikrát popadne dokonce i pobožnýho. A že na něj pak musí nastoupit ten vyháněč. Jako, nemůžu si pomoct, ale to jsou tam fakt tak praštění? Nebo teda, to jsou všichni pobožný takoví, že i tomu věří? To se ptám pochopitelně proto, že aspoň já jsem si zatím nevšim, že by už ten mizera bejval někdy popad i někoho jinýho, než pobožnýho.

 127. Marek

  Teď k tomu Stepinacovi. Jak se Hraničáři říká, tahle teda sedla.

  Nejen ten nehorázný alibismus, že “za to může” jen on, potažmo chorvatská církev. Jako, vzhledem k tomu, že takový text vyšel na tom christnetu, čímž pádem je to od katolický vrchnosti schválený, tak to by jeden rovnou blil. To je fakt hnus.
  Jasně, že si nejen chorvatský katolíci se svou církví, ale samozřejmě i jiní, Vatikánem počínaje, u toho vyloženě medili. Protože “vítězila jejich věc”. A budou jako dělat, že víceméně ti Ustašovci s nimi ani vlastně nemají moc co společnýho? A korunu tomu nasadí tím, že jej nejprve blahořečí, a pak jej chtějí i svatořečit, což u nich znamená, že to pro ně už teda musel být opravdu vymazlenej borec. A přitom to bylo neskutečný hovado, jak o něm ostatně sama historie svědčí.
  Aby teda v textu nezanikla ta koruna, tak ta patří ještě i k tomu, že to teda jako pak s tím povýšením bylo pozastavený. Že jako, snad, možná, třeba, asi by se s tím přece jen mělo počkat, To my totiž nikdy neděláme, dávat na soupisku hráče, který by snad měli mít nějaký kaňky. Sice jako bručel, a neměl rád ty komáry (což ovšem je v tom celým kontextu coby důvod tý první frčky tak na pořádný dělo do obličejovny), ale tak se teda, když už to musí být, s tou druhou frčkou počká. A ve článku se bude “naznačovat”, že ten důvodeček na to počkání tam vypadá, že by snad i možná moh bejt (když přece tam nedáváme ty s kaňkama).
  Je to prostě další z plejády už rovnou morbidních pokrytectví, které nám tihle svatoušové kontinuálně předvádějí. Každý jistě zná význam slova pokrytectví. Tady spočívá samozřejmě v tom systematicky předváděným “rozdílu mezi teorií a praxí”. Kdy ten prvek přímo “absolutně” natuněný lásky a dobroty, kterým se “duševně kvalitnější” kluci a holky rozmachují na všechny strany, je v tý praxi máchán ve s.ačkách. A v teorii zase, velkohubě, pyšně a nadutě, rozmachován.
  Někomu to může přijít napsáno moc příkře. Ale já se u toho vážně naštval. A nakonec, pokud by sem nahlíd někdo z těch duševně krásnejch, tak ať mi udělá oponenturu. Kde jsem to třeba nějak poplet, a tak.

  Avro Manhattan, to je výborný autor. I když jsou jeho knihy o víc, než půl století starý, jsou pořád naprosto aktuální. Taky je těma “nejlepšíma z nás” na smrt nenáviděn, je horší, než samotnej satanisko. Pěkně rozebral dobrůtky, servírovaný nejlepšíma po celém světě (možná se ze skromnosti ohradí proti tomu “nejlepší”, ale takový “duševně kvalitnější”, to už jsem slyšel nejednou, opravdu si tak sami říkají). Pěkně stát po státu tam rozebírá ty rošťárny. Moc pěkný je to kromě jiných nejen o tý Jugošce, taky o Španělsku (já mimochodem ani nevěděl, že Orwell byl levičák, a že tam bojoval). I o nás. Jak byli opravdu naštvaný, že jsme jim nejen zbořili ten hezkej sloupeček, ale vůbec jsme pak na ně byli fakt vošklivý, což ke všemu bezdůvodně (viz. kvalita). Tak si pak řekli, že teoreticky se to sice nedělá, ale na druhou stranu, to máš ty jeden zatracený československý (zejména česká části) státe za to! A upekli přes legáta s Hlinkou a Tisem, že se to pěkně odštípne, a zbytek se nechá Ádovi, se kterým se zase upekl vymazlenej konkordátíček.

  Jinde zase velmi půvabně shrknul historii papežů. To je přímo náramný počteníčko!
  Jeden měl nějaký nehezký podezření na svého předchůdce. Tak jej dal vykopat, a podrobil přísnému výslechu. Jestli se teda k něčemu přiznal, to tam tuším není.
  Další měl vyloženě smůlu na kardinály. Sotva některému přidělil klobouk, tak dotyčnej buď nedával bacha, a slít do Tibery, nebo bůchvíkde něco sněd a bylo mu z toho pak děsně blbě. Nebo se k němu vloupal nějaký lupič, kterého naprosto nikdo neznal, a byl z toho malér. A ten papež za to ale nemoh. Ani za to, že ti hoši mu dávali za ty klobouky drobný peníz, jako, aby si to ale nenechal, ale aby to dal na nějaký humanitární účely. No a pak jej začali nějací kdovíjací pomlouvači pomlouvat, že prej to snad má celý nějak organizovat on, snad kvůli těm penězům, nebo co. Přitom on ty, co se jim tak lepila smůla, přece musel co nejdřív někým nahradit!
  Nebo hned několik jiných, ti zas nedělali nic jiného, než se všude možně snažili, aby se po Evropě neupalovaly čarodky. Že je to holej nesmysl, protože přece žádný nejsou. I různé ententýky o tom psali. Tam je to zas divný, protože kterýkoliv z nich, když v tu chvíli chtěl, aby na některým místě s tím neblbli, tak jako na potvoru zrovna tam jich nakonec upálili ještě víc, než ti místní původně chtěli.
  Jiných taky hned několik zase umělo pořádat úplně bezvadný párty., Tam se cpaly ty nejhezčí ženský! Sice zase pomluvy, že snad to tak nebylo, ale do poslední každá tam fakt chtěla dobrovolně! Natožpak, aby její muž, či dokonce ona sama pak z toho měly nějaké potíže! Tam bylo spíš potřeba vymyslet, ve kterém vatikánském baráku se to podnikne, aby se tam tolik pozvaných vešlo. Taky, co se bude pít, hlavně taky z čeho se to bude pít. A jakej si ty ženy na to mají vzít vhodnej oděv, když tam bývalo takové horko. Občas se tam samozřejmě taky někomu teda udělalo nevolno. Nejspíš právě z toho horka. Tam je celkem pochopitelné, že taková rozjařená panička, když jde z flámu, a je celá rozpálená (někdy dokonce z neopatrnosti popálená), tak když jde kolem nějaký řeky, tak ji napadne se tam jít trochu zchladit. A když má v hlavě, a ke všemu neumí plavat… Tady jsou ty pomluvy, že by to opět snad mohlo být jinak, bezpečně vyvratitelný!
  Já na ty papežíky měl pdf odkaz, přeložil to taky Soler. Už to ale nedám. Tuhle jsem to hledal, je to to modré slovo jako odkaz, kdesi v dovětku jedný z kapitol v jedné Solerem přeložené Manhattanově knize. A těch tam má moc. Škoda, protože to je fakt maso.

  Další Hraničáři zas jindy, pro dnešek jsem už toho napsal tak na jeden celej časopis 🙂

 128. Marek

  Tak jsem Hraničáři dnes otevřel další tvůj odkaz. O tý inkvizici a LGBT. Zase christnet. Jako, to oni tam jsou u toho permanentně naspídovaný? 🙂 . Tady jsou slušný lidi, co se takovými záležitostmi nezabývají, tak pro vysvětlenou, “naspídovanej” znamená, že si někdo střelil do žíly, nebo “perorálně” požil něco na chechtání, a už mu to zabralo.

  Tohle je klasická situace, jak oni vymyslí nějakou teoretickou situaci, a pak to rozebíraj ze všech stran, že kdyby to jako bylo doopravdy, tak co by z toho pak všechno mohlo být 🙂 . Ale asi jo, asi bych teda neměl opomíjet, že jsou i sodomité, co chtějí mít jasno, co na to tenhleten církevní potentát, co na to jiný potentát, taky hlavně jak je to se starým entitou. Jestli smějí sodomit, ale přesto si občas skočit pro voplatek. Tím do toho potentátům vnáší dost hokej, protože oni tam sice připouštějí vědecké poznání – což v tomto kontextu ani nevím, proč to tam vlastně zmiňují – možná tím ale naznačují, že je pokroková doba, takže i entita, tedy, novohermeneuticky viděno, je taky pokrokovej. Ale starej entita tam přece po nich za to chrlil vohněm, to je doložený. Jako, to se nedá jen tak obejít. To je takové to tvrzení proti tvrzení, nebo v tomto případě spíš novohermeneutické tvrzení proti hermeneutickému tvrzení. Tomuhle dělat arbitra bych teda osobně dělat opravdu nechtěl.
  Já vím, že to moje psaní může tady i jinde působit, že se “jen” rád stavím do pozice nad věcí, a že se “ukájím” v pohrdavém sarkasmu. Alo ano. Jsem sarkastický, protože mě u toho žádný jiný přístup nenapadá. Je to samozřejmě z mé strany blasfémie jak sviňa, ale opravdu, co mám jako dělat??

  Tady například teda poslali inkvizici dotaz, jestli směj LGBTům poskytovat snad tu manželskou svátost, nebo co to je. No, a oni odpověděli to “negative”, neboli, že nesměj. To je jako vážně děsný překvapení, že jo. Tak teda jedna partička biskupů dojde k tomu, že inkvizice neměla odpovídat vůbec. To je dobrej fór. Neměli oni teda říct, že spíš teda se té inkvizice nikdo na to neměl ptát? Ono sice v téhle branži to tak bývá, že na “nepatřičné” otázky se nemá odpovídat, ale stejně.
  No, a následuje spekulace, jak je to s mocí. Jestli mají moc, jakou moc, nad kým moc, nad čím moc, jestli by měli mít moc… To je přece jasné, že kdyby bylo po jejich, tak budou mít moc nad všemi a nad vším. Na to si přece vždycky dělali zuby bez jakýchkoli okolků. Do něčeho srozumitelného ale s tím špekulováním o moci stejně nedošli, protože další partička biskupů to vidí zase úplně jinak, takže se pohádají, jestli se LGBT teda to požehnání (mimochodem, má to požehnání taky něco společného s tou svátostí?) má dávat, nebo nemá, a jestli voni jim o to vůbec stojej. Jak se tohle teda dá komentovat nesarkasticky? Když pak do toho ještě vnesou myšlenku, že bejvalá inkvizice teda sice je velká autorita, ale když se to tak vezme, tak kdo ví, jestli teda se má za tu autoritu považovat, nebo jestli je maj nechat, ať si valej co chtěj, že už je to stejně jedno. Míněno tedy, ve smyslu pokroku.
  A následně se pustěj do sexu. No, na tohle oni jsou odborníci (že to snad… 🙂 ). Jako, v tomhle oni se opravdu vyznají, tam je na ně krátký i samotný Plzák a Uzel. Jak se smí sexovat, jak se v žádným případě nesmí sexovat, co se stane, když se sexuje povoleným způsobem, co, když zas nepovoleným, pak se vrátí k tomu spekulování, jestli i v tomhle mají mít nad bigošema tu moc. Že teda určitě jo, to je přece hotová věc, protože starej entita je k tomu delegoval (oni jsou tím pádem delegace, že jsou delegace? I dolary mají 🙂 ). Ale jestli teda ji opravdu maj, nebo už ji spíš nemaj, a jestli by ji nad některými měli mít, prostě, pořád dokola.
  Tak se vrátím k tomu, jestli jsem ten “blasfémicista”. Na jednu stranu, čili viděno kvalitnější duší, správně by si nejspíš o mě duše neměla ani opřít kolo. Na tu druhou, jakou vážnost lze zachovat u podobnejch “filozofických témat”?

 129. toli

  @Marek
  Tak vy jste Karle taky odpadlík? Tím “taky” nemyslím, že jako já (kterej se opakovaně netají, že je v tom naprostej panic ), ale jako toli a Hraničář. Jen teda od jiné, ale podobně jediné pravé. Takže, jak říkáte, i vy jste teda ty katolíky nemusel, podobně, jak oni zase tu vaši bývalou “divizi”. Ona je to teda známá věc, ale stejně, když to zase zazní, tak si jeden uvědomí, že náramně povedená věc… Teď je teda asi pořád nemusíte, ale už je vám to doufám víc jedno.

  Víš v náboženství je silný tribalismus. Můj kmen je ten nejlepší a ostatní kmeny jsou odpad. A nic na tom nezmění ani povinný týden ekumeny (vždy v lednu) a uměle udržovaná a pěstovaná ekumena. Přesně takhle to funguje všude, katolíci kontra protestanté,katolíci kontra pravoslavní ortodoxní, sunnité kontra šííté ,atd,atd . Avšak z vlastní zkušenosti vím že laici z obou táborů mezi s sebou většinou nemají žádný problém, ten totiž zasévají pouze preláti svými rozdílnými teologickými výklady…

 130. Marek

  Máš tam Hraničáři dva stejné odkazy. Ale podruhé jsi to tam asi dal kvůli tomu doplňku.

  Já se vlastně k tomu vyjádřil u toho prvního. To jsem jako fakt dobrej, protože jsem ani nevěděl, že to tam pak budeš mít 🙂 U druhého ale máš ještě navíc taky tu myšlenku sjednocení. Jako, u toho bych chtěl být osobně, až to někdo sjednotí. Tam je přece jeden naprosto nesjednotitelný prvek. Totiž, pokřtění samotný s ukřižovačkou samotnou. To pokřtění přece má o sobě tu kapacitu, že smejvá ten prvotní hřích. Když teda na věc přijde, tak opravdu ano, mladej entita si to celé mohl s tou ukřižovačkou odpustit.

  Sice by se tam mohlo protiargumentovat, že tím přece kromě toho smyl i ostatní veškerý hřešení, aby se tím mohl udělat ten restart, a aby starej entita býval nemusel to zase řešit nějakou další velkoobjemovou mordovačkou. Zde teda bez ohledu na to, že metodika smytí hříchů jedněm skrzevá popravu (třetinosebevraždu) úplně jinýho je myšlenkově poněkud obtížně uchopitelná. Nehledě k tomu, že se nakonec třetího dne stejně ukázalo, že to celý bylo nafixlovaný. Že taky ta třetinosebevražda se tomu dá říkat až někde od doby, kdy byl proveden samotný úkon, do té doby bigošům nemohlo být známo, kolikatisebevražda to bude, jestli to vůbec bude sebevražda, nebo co tím prostě básník chtěl říct. Ono teda je to tam opravdu takový trochu zamotaný, protože ke všemu tu ukřižovačku ve skutečnosti vymyslel starej entita, kde se tím pak (viz. to troj-, kde i přes naši duševní nekvalitu samozřejmě víme, kdo je třetí opeřenec)) stal zároveň mladým, no, tohle teď ale rozplétat nebudu. Spíš teda k tomu hřešení. Tam to přece v klidečku funguje tak, že jednak se prvotní odmázne tím koupáním, z ostatních se dá vymodlit a vykát, a zbydou jen ty smrtelný, co je na ně dištanc. Tam se jde plakat a skřípat, hotovka. Navíc zase naředěná tím, že multientita je stejně do každého bigoše tak zamilovanej, že i kdyby se ten bigoš mohl s tím hřešením přetrhnout, tak když se jím třeba i až na smrtelném loži nechá prostoupit, ihned je amnestovanej, SZ už přece taky odvál čas (no, neodvál, ale tak nějak se k tomu přistupuje, že jo), tak tam ani nehrozí nějaký pozemský postih. Že jako se na to půjde bez kličkování, a hříšníci dopadnou jak sedláci u Kanaánu.
  Já teda jako nechci být falešnej prorok, ale ono to fakt vypadá, že si to tam zbytečně poslali po dvou kolejích.

  Mám trochu pocit, jestli to nevypadá, že jsem tu začal chtěně “trošinku” exhibovat, Včetně této poznámky (kde jako ev. “očekávám”, že všichni hned – ale vůbec né, fakt jseš dobrej…). Já to vážně ještě nikdá nikde neudělal, tak si to neumím poměřit 🙂

 131. Hraničář

  Hans
  28.03. 2021
  Když zmiňujete SSSR, tak v jednom dokumentu ZDF se uvádí, že když se Němci za 2. války blížili k Moskvě, jednomu Stalinovu pobočníkovi se ve snu zjevila patronka Moskvy Panna Marie a řekla mu, že město ochrání, když Stalin vezme jednu její známou ikonu (jméno jsem zapomněl) a obejde s ní Moskvu (což je druh uctívání používaný i v Asii).
  Stalin (vychovaný v semináři) tomu pobočníkovi řekl, aby do letadla naložil ikonu a obletěl s ní Moskvu. Ta nakonec útoku odolala. ………………….

  Pochybuji, že to je pravda. Stalin, pravda, byl v semináři, když mu ve válce teklo do bot přestal církev a věřící pronásledovat, naopak, začal je vyzývat, aby armádu podporovali, ale kdyby byla pravda s tou ikonou a záchranou Moskvy, už by se to dávno a dávno omýlalo!

 132. Hraničář

  Hans
  28.03. 2021
  “To samé tvrdí někteří o Drakulovi a upírech. Také se o tom píše (jsou o nich záznamy) a také chybí důkazy. Vy věříte na Drakulu a upíry?” ……………….

  Podobně máme spoustu “naprosto hodnověrných” svědectví o vílách, skřítcích hastrmanech, Rýbrcoulovi …………. Milá herečka Ljuba Skořepová občas v TV vyprávěla, že v lese za její chalupou jsou víly a trpaslíci, a že si tam s nimi chodí povídat.
  Inu, proč ne. A někdo jiný vidí světce z prvních století, Ježíše, Marii, anděly, jiní zase vidí ufouny! V Polsku viděli siluetu papeže JP II. v ohni vatry a někteří to vyložili jako že je v pekle za to modlitební shromáždění v Assisi.

 133. Hraničář

  Hans
  28.03. 2021
  Tohle je trefný popis reakce jednoho skeptického psychiatra konfrontovaného s posedlostí: …………………….

  Trosečník Rob…….. vyučuje Pátka v náboženství: Pátek: “Je Bůh mocný?” Rob: “Ano, Bůh je velice mocný, dokonce Všemocný!” Pátek: “Tak proč toho ďábla nezabije!”

  Je zajímavé sledovat reakce vzdělaných teologů, když jim někdo přednese tuto anekdotu.

 134. Hraničář

  Marek
  29.03. 2021
  Ale starej entita tam přece po nich za to chrlil vohněm, to je doložený. ………………………..

  http://www.znamenicasu.cz/sodoma-a-gomora/

  Tam jsem byl, díky cestovce, kterou vlastní(?) adventista. Před tím jsme okolo jeli s katolickou cestovkou, ale na to místo jsme se podívat nešli. (Vzdělaní) katolíci prostě Ronu Wyattovi nevěří: http://www.znamenicasu.cz/biblicka-archeologie/
  Naopak tedy průvodce adventistické cestovky nás do “Gomory” zavedl a tam se nás snažil ,přesvědčit, že Wyattovy výzkumy jsou pravdivé. Já ty útvary viděl jako důsledek usazování a následně eroze. V té půdě je hodně síranů a tak se z nich i ta síra vyloučila. Věřící samozřejmě nepídí po podložených důkazech, ale chtějí věřit!

 135. Hraničář

  Ještě dodám, že celá ta biblická archeologie v podání Rona Wyatta je docela zajímavá. Ono je samozřejmě lepší, když ty biblické příběhy znáš. A z obou stran. A pak posloucháš nějakou přednášku, od skutečně vzdělaného a nepochybně chytrého teologa, a nestačíš se divit, jakou má fantazii.
  Pamatujete Vladimíra Železného z Novy? On se prezentoval jako znaklec vína. A v jednom sloupku dával návod, jak degustovat: Posoudit barvu, jiskrnost, ovonět, pak malý doušek na jazyk, poválet po patře, polknout, zamyslet se – a POPUSTIT UZDU FANTAZII! A přesně tak mně připadají přednášky a kázání vzdělaných teologů. Čím vzdělanější, tím bujnější fantazie!

 136. Hraničář

  toli
  27.03. 2021
  Jinak k problematice, vzhledem k tomu že se považuji za liberála a Česko má bohužel pouze jedinou liberální stranu tak to mám na podzim při volbách docela lehké. Navíc ta strana má uzákonění stejnopohlavního manželství vysloveně v programu.
  Pravdou je že nahoře nejvíce fouká a s tím jak ta strana stoupá na vrchol a stává se v Česku nejsilnější stranou tak se také stupňují útoky na ní a to ze všech stran. Fejky a konspirační teorie a proti tomuto balastu jsem naštěstí imunní. ……………………..

  Máš na mysli toto?? No, potěš koště!

  Podzimní volby 2021:
  Špatný sen nebo špatná budoucnost?
  Možný scénář: Říjen 2021:
  Piráti se STAN vyhrávají voby a v koalici s uskupením Spolu získávají ústavní většinu.
  Přihlašují ČR k zavedení eura.
  Ruší civilní zbrojní průkazy. Zbraně mohou mít pouze policisté a armáda.
  Přihlašují ČR k všem mezinárodním smlouvám o migraci.
  Odsouhlasují kvóty a zavazují ČR k převzetí min. 200 000 migrantů z Afriky od států, kde jich je nejvíc. Aby je u nás udrželi podepisují dohodu o jednotném azylovém zákoně, podle kterého se všechny země EU musí řídit v přístupu k migrantům dle Německa.
  Vydávají bytový zákon kde je stanovena obytná plocha na jednu osobu. Kde je více metrů musí být ubytována další osoba. Tím je vyřešen problém ubytování příchozích migrantů.
  Nový digitální zákon řeší sledování každého občana kdykoliv a kdekoliv.
  Ruší se veškeré hotovostní plaby.
  Najiždí se na sdílenou ekonomiku. Jako první se začíná s auty a rekreačními objekty.
  Demokratizuje se Agrofert, PPF a další velké firmy, mající české vlastníky.
  Zavírají se jaderné a uhelné elektrárny.
  Ruší se volby.
  Nastupuje Orwellova Liberální demokracie.
  P.S. Nesmíme zapomenout na zrušení Benešových dekretů. To bude jistě samozřejmost.

 137. Marek

  Ještě jsem přemýšlel o tom povyšování na ty svatý. Zkusím to tentokrát míň obsáhle. Aspoň vo ždibec 🙂

  toli sice vysvětlil, jak to podle delegace je. Že starej entita “ve skutečnosti” do toho může kecat. Ale je dost zřejmé, že de facto ne. On taky nejdřív by i pro tyhle věci tak nějak musel existovat. V té skutečnosti samozřejmě vše má v referátu ta delegace.

  Nejtřeskutější na tom svatošení je, že se dá čím dál míň předstírat. Viz. vedle toho mýho oblíbence 🙂 třeba ten Stepinac (i když mu prozatím tu vyšší frčku stopli). A hromada dalších. Předstírat tedy to, že je “přece” jasný, že entita a lidi mají společné zájmy, a taky měřítka, z čehož by mělo vyplývat, že příslušný kandidát má pořádné, ale skutečně pořádné a hmatatelné zásluhy nejen pro firemní potřeby. Že byl (tak nějak) i pro ty lidi. Podobný batoh (já to přece jen trochu rozšiřuju, protože mi toho na mě přijde napsanýho nějak málo 🙂 . Tak se ještě odkazuju na ten batoh, co už mám níž) by se totiž dal dost napěchovat i takovými, u kterých by se jeden nějakého altruismu dohledával dost obtížně. On spíš nejeden z nich nejen, že ani nějak moc pro ty lidi není, ale o pár by se naopak tzv. “dalo diskutovat”, jestli to tak trošinečku spíš nebyli pěkný syčáci. “Nejeden” i “pár” lze dopřesnit výrazem “hodně”, takže s těmi společnými zájmy je to opravdu všelijaký.

  Jak já bych o tom všem ještě přidal hromadu úvah, a taky historek o těch “záslužných” činech celýho batohu těch borců… 🙂 . Ale tak jen to, že to svatošení je jen další z plejády “záslužných a prolidských” kočičáren, který nám delegace poskytuje coby “sponzorské dary”. Kdyby si je bejvali dávali jen do svých firemních prostor. Ale kromě svatejch borců ještě tuhle sloupeček, támhle mučidlíčko. Jako, protože tam tuhle před sto lety, támhle zas jindy, přece směroplatně byli, ale špatní lidi tý doby to dali pryč. Tak teď celej národ přece chce, aby se to tam dalo zpátky. A jak jsou k tomu ještě dotčení, že to kvůli těm satanistickejm sekularistům nesmějí dávat na ty radnice…

  Ale jo, když jsem to dal poslat, tak vidím, že je to docela stručný 🙂

 138. Hraničář

  Docela pěkný obrat. Ten jsem dosud neznal:

  “Hlas Církve vzývá Boží svrchovanost, aby odstranila „flagella tuae iracundiae, quae pro peccatis nostris meremur“ [bič svého hněvu, který si zasloužíme za své hříchy]. Tento bič se v průběhu dějin projevoval válkami, morovými ranami a hladomory”

  A k tomu:
  Je-li tato pseudopandemie bičem Božího hněvu, není obtížné pochopit, za jaké hříchy nás nebesa trestají: zločiny, potraty, vraždy, rozvody, násilí, zvrácenosti, neřesti, krádeže, podvody, zrady, lži, znesvěcování a krutost, jak hříchy veřejné, tak hříchy jednotlivců. Hříchy Božích nepřátel i hříchy Jeho přátel. Hříchy laiků i hříchy kléru, prostých lidí i vůdců, těch, kdo vládnou, i těch, jimž se vládne, mladých i starých, mužů i žen.
  https://www.tedeum.cz/2021/03/30/uvaha-arcibiskupa-carla-maria-vigana-k-blizicim-se-velikonocum/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=uvaha-arcibiskupa-carla-maria-vigana-k-blizicim-se-velikonocum

 139. Jaroslav Štejfa

  K Markovi:
  Pokusím se stručně vyjádřit k hermeneutice. Na mě dělá tato oblast lidské činnosti dojem, že si vybírá ze zkoumání skutečnosti pouze texty, maximálně snad zákonitosti jazyků či lidovou slovesnost. Proč ne.Tedy je podle mne především vhodná k výkladu textů, které jsou nejasné – čím mlhavější vyjádření, tím více hermeneutiky. Z toho pro mne plyne, že jestliže se nějaké tvrzení neobejde bez hermeneutiky, je možno předpokládat nespočetně jeho výkladů a nutně vzniká otázka, který z nich je pravdivý. Jak o taková tvrzení chcete opírat zásadní rozhodnutí o svém žití? Můžete si vzít za manželku tu bestii, nebo láskyplnou milovanou bytost, jde-li o tu samou ženu? Jak chcete stavět mosty, letadla? Jak chcete řešit konflikty se sousedem – válkou nebo dohodou? Dají se tak chápat jistě umělecká díla, navazovat milostné vztahy ale i tam můžete hermeneuticky způsobit velkou paseku pokud rezignujete na logiku a falsifikovatelnost.
  Do názorů Hanse jsem vstoupil právě proto, že se mi vidí hermeneutický výklad pojmu modlitba jako účinná pomoc, stejně dětinská jako hermeneutický výklad vyvrhnutí Karkulky s babičkou ve zdraví z vlka. Jako pohádka dobré – dobro zvítězilo nad zlem – ale jako racionální postoj ke světu?
  Jaroslav Štejfa

 140. toli

  @Hraničář
  Minimálně polovinu z toho co uvádíš považuji za hejty a fejky. Ano ,pochopitelně že budu volit piráty, to už tady říkám spoustu let . ANO svým předstíraným liberalismem zklamalo, takže budu volit tu jedinou skutečně liberální stranu.

 141. Marek

  Pane Štejfo,
  mně se stejně líbí, jakým seriózním způsobem a vhodně volenými slovy vždycky popisujete přesně to, co já bych nazval kočičárnou 🙂 . Ale, všechna čest.
  Zrovna ta hermeneutika, to je opravdu přímo neobyčejnej vynález. Neudržím se nepodotknout, že zejména ta pevná, ale drkotající se. Kdybych já tak mohl… Jako, položit velkému mágovi všech hermeneutiků pár upřímných otázek. Mám několik svých bodů, kolem kterých se točím, ono taky, nějak extra víc jich ani moc neznám. Třeba ten limbuseček, démona Legii, a tak. No a na tu Legii zrovna. To by mě tam ta hermeneutika opravdu zajímala. To je podobné mystérium, jako ta celá golgotská akce… Nehermeneuticky by jednoho napadlo, že nejspíš římští vojáci občas lidu vyvolenému schválně splašili to stádo čuníků, dělali na ně neslušné posuňky (co by taky kdo mohl chtít od vojenského hrubiána), a takové věci 🙂 . Tak z toho byli občas ti národové rozčilení, to se taky jeden nemůže divit. Ke všemu taky ten chrám do toho. To už je klidně mohlo i opravdu naštvat. Tak prostě jim to takhle pěkně oplatili. Jenomže ono to asi jen tak povrchní nebude, tam se naopak musí do hloubky. A nacházet tam ona skrytá poselství a moudrá ponaučení. Inu, musí se to umět chytit za správnej konec 🙂 .

 142. Marek

  Hraničáři, jako, bez kecání, vážně vždycky zírám, co za pytloviny dokážeš vyštrachat. Doufám teda, že mi rozumíš, jak to myslím 🙂 .
  Když se to nevejde celé najednou na screen, tak to opravdu nemám sílu dočíst, podobně, jako když je video víc, než v jednotkách minut. Tady jsem si teda všiml toho, jak jsou rozhozený z těch zatrhnutejch Velikonoc. A pak je tam to – “popírající nejelementárnější zásady moderní medicíny”. To je přímo trefa do černýho! 🙂 . Moderní medicína samozřejmě naopak doporučuje nacpaný kostely, tam bacil ani nepáchne!

  Nedávno jsem vyslechl rozpravu svého dělnictva. Jsem totiž kapitalista. Provozujeme koncern o méně než deseti bigoších, tak se už taky musíme testovat. Nedávno jednomu vyšlo pozitivní, jednomu negativní, a jednomu rizikové těhotenství. No, v té rozpravě zaznělo – jsme se normálně domluvili, jako, s ostatníma, to je jasný. Se tam nebude moc svítit, rozumíš. Aby to nebylo podezřelý. Tonda sice říkal, že z toho může bejt flastr jak sviňa, ale že jo, protože aspoň bude mít tu tržbu. Jsme tam byli potichu, fakt. Já když tam šel, tak jsem je ani neslyšel. Jo? A najednou motory, a byli tam benga! Nás normálně nějakej h@jzl naprášil! Jsem normálně utek přes záchod, jako, co!
  Nabádání k přestupku je samozřejmě taky přestupek. Ale kolem a kolem, zrovna u toho kostela bych tu občanskou neposlušnost dokázal vysvětlit.. Tam by si aspoň konečně všichni mohli uvědomit, co je to za bič!!

 143. Marek

  Ještě jednou Hraničáři,
  do koho se tam s těmi liberály trefuješ? Viš co? Například ta jedna tam je náhodou naprosto pozitivně liberální. Třeba zrovna, jak o tom Kellnerovi řekla, že tam vidíme, že peníze nejsou všechno. Že spíš naopak. Že to je poučení. Jo? Vnímáš tam to hluboké lidství?

  A obecně bych ten jejich program neviděl tak černě. Oni v reálu by to stejně dělali víc liberálně. Jednak by možná těch přijatejch zas tolik nebylo. Klidně by jich mohlo být i kousek pod těch 200.000. Daně jsou taky potřeba zvýšit. Tam by to naopak bylo ještě víc, než ti technici. Zrovna mně zvýšit, když jsem ten kapitalista.
  A to s tou sdílenou ekonomikou je taky rozumný. Zrovna nedávno psal na jiném webu jeden, co to už chápe, že třeba někdo , kdo má doma troubu, se třeba rozhodne, že nebude péct jen pro sebe. Že pro všechny kolem bude mnohem výhodnější, když bude třeba péct pečivo, a okolí je bude od něj kupovat. Že tím pádem ta trouba bude sdílená. Jako, nedělám legraci. Tohle tak vysvětlil. Ptal jsem se, že když dodáváme jedný Babišově firmě svý výrobky (jak jsme ten koncern, tak coby dceřinnou společnost taky máme truhlárnu na výrobu palet), tak jestli teda tím pádem Babiš se mnou sdílí naši zkracovací pilu. A jestli s ním zase já sdílím Agrofert. Prý, že nesdílím, protože tu zkracovačku jsem si kdysi pořídil prvoplánově jako výrobní prostředek, ale ten s tou sdílenou troubou to přines jako novej nápad. To jsem pochopil, a uvědomil si u toho, jakej je to opravdu dobrej nápad, a že na tom jejich programu něco je.

  A navíc tam je jedna důležitá věc. Sice není rovnou napsaná do programu, ale jedou to aspoň tam, kde to jde. Totiž, oprávněnou kritiku židovstva. Ono taky, kolik světového kapitálu je v jejich rukouch? Aha? Jako, zrovna jejich kandidát do senátu to pohotově s tím trefil, když tuším na fejsu přemaloval Davidovu hvězdu svastikou. Tam to sice nejspíš celý bude houks, podobně, jako s tamtou s těma 200.000 technologama, kdy přitom naprosto nikdy a nikde o takových věcech ani ona, ani jiný, necekli. Ani v parlamentu ne, protože určitě tam za to pak tu zapisovatelku, co to pak dala na net do oficiálních záznamů o jednání sněmovny, vyhodili, protože to celý domotala. Tam tomu prostě nevěřím, a ani tomu, že z divných důvodů pak tu kandidaturu stáh, a místo toho šel na svatbu svýmu předsedovi, co zdůraznil, že si tam zve jen názorově blízký.

  Víš ještě co, oni je někteří prej označují za hrozný levičáky. To přitom tak vůbec není. Já ještě neviděl levičáka, co nerad to židovstvo, zvyšuje daně, aby moh přerozdělovat skutečně potřebnejm, a odborným institutům na gender. Nebo chce demokratizaci majetku! Prostě, takový nejsou, a žádnej z nich nemá nic proti tomu židovstvu! (Zde je to, jako když Ujfaluši jasně vysvětlil, že žádný prostitutky nebyly, a že jim platili podstatně nižší částky!)

  Kdyby snad ale to mělo vypadat, že sice to teda odsuzuju všechno jako nepravdu, ale přesto nejsem v tom dosti důraznej, protože to ve skutečnosti celý je ještě větší nepravda, tak to bych se musel ohradit. Tady jsem velmi důraznej, protože na všechny ty fejky a houksy jsou na netu odkazy. Sice teda na oficiálních webech, ale vysvětlili jsme si, že třeba i jen něčí chvilková nepozornost to skutečný znění dokáže dost zdeformovat!

 144. Marek

  Já si nejprve myslel, že alespoň u pana Štejfy, když píše takovým důstojným způsobem, vlastně nabádajícím k podobnému chování, se mi to trochu taky bude dařit. Ale ani tam. Natožpak Hraničáři u tebe, když sem házíš takový pumelice.

  Tak tedy dnes do Hraničářské třetice, k té bibloarcheologii, a koulím.
  Ano. K archeologii vždycky patří to, že od každého vědního oboru tam musí být kousek. Třeba ty chemický rozbory, a tak. No, a u té biblické, tam je to apgrejdováno a agregováno, tam každej musí být něco jako multiodborník. Samozřejmě včetně té chemie. Jen je na potvoru škoda, že ty koule nejdou vysvětlit vědecky ani jimi. Teda, na potvoru ne, tam prostě všem těm okolním pochybovačům všechno jasně ukazuje, že evidenci je třeba hledat jinde. Když se totiž na nějaké město slétne taková kanonáda sírových koulí, všechno se tam rozmázne po zdích, apod., na to je prostě i věda krátká. Třeba ty flekance. Taky kde se ty koule vůbec vzaly, a obzvlášť, proč ta síra byla kulovitého tvaru. Je to sice chalkogen (což tímto, coby chemik s papírem, potvrzuju), a chalkogeny jsou děsný ludry. Jako, co ty dokážou natropit… Ale že by samy od sebe vytvářely koule, a zasypávaly tím hříšný města? Tam to musel někdo zařídit jinak. Na to je věda krátká. Nehledě k tomu, že když to začne hořet, je to skutečně dosti nelibý puch.
  No, a přitom to tak je. To je přímo rukavice do ringu, kterou biblická archeologie tý vědě hodila…

 145. toli

  @Hraničář
  Jak jsem uvedl, to co zde uvádíš ve spojení s Piráty jsou vesměs fejky pravděpodobně z dílny SPD (což jsou experti na fejky) a koalice Pirátů s ODS je utopie. Nemůžeš spojit oheň a vodu, vznikla by nemastná neslaná pára…A ODS má svou koalici s pánbíčkáři, což jsou moji ideoví odpůrci.

 146. Karel 423

  Hraničáři, ještě tam chybí 2 hesla, která byla aktuální v uvedených letech:
  Volby 1948: My jsme mládež nová, mládež Gottwaldova.
  Volby 2021: My jsme mládež nová, mládež Bartošova.
  To první bylo tenkrát napsané na každém plotě. Druhé se začíná prosazovat v mediích a na internetu. Je vidět pokrok.
  Je mezi nimi i jiný rozdíl?

 147. Hans

  Hraničář:
  Trosečník Rob…….. vyučuje Pátka v náboženství: Pátek: “Je Bůh mocný?” Rob: “Ano, Bůh je velice mocný, dokonce Všemocný!” Pátek: “Tak proč toho ďábla nezabije!”
  Je zajímavé sledovat reakce vzdělaných teologů, když jim někdo přednese tuto anekdotu.

  Proč anekdotu? Jde o legitimní dotaz.
  Zabít někoho znamená zbavit ho fyzického těla. V subtilním těle ale časem získá další fyzické tělo se stejnými sklony. Takže toto není trvalé řešení.
  Ovšem občas se to děje. Třeba ta bohyně Mukámbiká, než do té skály zarazila svůj oštěp, bojovala s nějakým démonem. (Podobný oštěp ve skále se prý nachází někde v severní Indii.)
  Vždy budou existovat osoby na straně Boha a dharmy a osoby proti nim. Věčný boj dobra a zla, světla a temnoty.

 148. Hraničář

  Marek
  01.04. 2021
  Tak tedy dnes do Hraničářské třetice, k té bibloarcheologii, a koulím.
  Ano. K archeologii vždycky patří to, že od každého vědního oboru tam musí být kousek. …………………….

  Samozřejmě souhlasím. Jenže věřící, a čím pevněji věřící, na vědu moc nespoléhají. Víra je pro ně důležitější

  …………………..A pak je tam to – “popírající nejelementárnější zásady moderní medicíny”. ……………………
  Jsou katolické modlitební skupiny (o jiných křesťanech nevím) které se modlí, “aby Dobrotivý Pán Bůh ráčil ukončit coronarovirovou pandemii”. A uvidíš, že až ta skončí, že věřící budou Pánu Bohu děkovat.

  …………… Taky kde se ty koule vůbec vzaly, a obzvlášť, proč ta síra byla kulovitého tvaru. Je to sice chalkogen (což tímto, coby chemik s papírem, potvrzuju), a chalkogeny jsou děsný ludry. Jako, co ty dokážou natropit… Ale že by samy od sebe vytvářely koule, a zasypávaly tím hříšný města? Tam to musel někdo zařídit jinak. ………………..

  Musel jsem se dovzdělat, co to jou ty chalkogeny a tetička Wiki mně nabídla i toto: “Kyslík je příčinou hoření látek, čili samotný je též vysoce hořlavý (obzvláště pak v kapalném skupenství)” To mě udivilo. Kyslík hoří sám se sebou?? A co tím procesem vzniká? Nutně přece zase kyslík, když kolem nic nebude.

 149. Hraničář

  Marek
  01.04. 2021
  Třeba zrovna, jak o tom Kellnerovi řekla, že tam vidíme, že peníze nejsou všechno. Že spíš naopak. Že to je poučení. Jo? Vnímáš tam to hluboké lidství? …………………………

  Připomenu (ti) jednu Ježíšovu řeč k učedníkům. Jak pozoroval v chrámu, že chudá vdova hodila do chrámové pokladnice malý peníz, zatímco jiní dávali mnoho: “Amen pravím vám, že tato vdova dala mnohem více než ti ostatní. Ti dávali ze svého nadbytku, ona ze svého nedostatku. Dala poslední peníz který měla!”
  Také jeden český autor – nevím, zda Hašek či Čapek – napsal povídku, že když se oslavoval vznik republiky, tak že se objevila skoro povinnost mít v okně svíčku. A jeden chudý švec na ni prostě neměl. Ale co, kdyby mu dav pak vymlátil okna? A tak koupil tu nejlacinější, takového ubožáčka tenoučkého. A lidi chodili kolem a říkali: “Vidíte toho lakomce, ani pořádnou svíčku do okna nedá!”

  Kellner byl náš největší miliardář. Nevím, kde jeho firmy měly sídlo, kde platil daně. Babiš se pyšní tím, že je platí v ČR. Jak v těch memoárech bylo psáno, Kellner podporuje řadu nadací, s manželkou vybudovali i Open Gate a chudým dětem platí studium, ubytováni i stravu – za rok cca 400 000 Kč. Když to otevřely, dočetl jsem se, že tam veškeré studium je v angličtině. Do školy byly přijímány děti ve věku nějakých 11-12 let. A mě napadlo, do jaké míry ti absolventi budou znát i rodný jazyk: Jestli náhodou Kellner, třebas na to ani nepomyslel, nevychovává de facto odrodilce!
  Teď jsem si přečetl osud dvou absolventů. Open Gate jim otevřela bránu do světa. On i ona studovali někde v Anglii (ona snad i v USA). On je teď úspěšný manažer PR agentury a ona dosáhla titulu bakalářky psychologie. Chce v ČR založit nějakou psychologickou poradnu.
  Já mám vzdělání v praktickém oboru a proto se táži, jak takové profese pomohou k ekonomickému rozvoji ČR. Zda budou schopni vymyslet nějaký stroj, technologický postup, zda z nich budou úspěšní vědci a tak. Můj soused, elektrikář s maturitou, vedoucí provozu v nějakém dost velké podniku, říká, že dostane projekt na el. zapojení, od inženýra elektro, a musí ho (spolu s ním) přepracovat, protože jinak by to nefungovalo. Když jsem chodil na Universitu 3 věku, do Zemědělské university, tak nám tam docent ukazoval modely strojů a vysvětloval, že je musí stavět, protože studenti 4. ročníku technické fakulty nedokáží pochopit funkci stroje z technického výkresu. Už se holt projevuje to, že děti nekutí se svými otci a dědy. Pak je otázka, jak, a zda vůbec, budeme ve světové konkurenci úspěšní!

  …………………… Jednak by možná těch přijatejch zas tolik nebylo. Klidně by jich mohlo být i kousek pod těch 200.000. ………………………….
  Byly doby, kdy i v Německu, Francii, Holandsku, Švédsku ….. byl pouhý jeden tisíc migrantů! I do ČSSR přicházeli cizinci – z Vietnamu, Mongolska, Kuby …. jen vyjímečně se zde někdo uchytil, třebas holka provdala. Jinak všichni striktně po 5 letech jeli domů! To v demokracii nelze! Četl jsem tehdy, že z Cejlonu se do Záp. Německa snaží dostat migranti – přes Záp. Berlín. Tam, na letišti, že pobíhá policie a snaží se je posadit do letadla na cestu zpět. Ale zároveň že tam pobíhají právníci snažící se migrantům poskytnout služby, aby v Německu mohli zůstat. A ti právníci že jsou placeni státem! To mně hlava nebrala. Pracují proti zájmům státu, a ten je za to odměňuje? Holt jsem principy demokracie neznal!

  ……………… Daně jsou taky potřeba zvýšit. ………………..

  Našel jsem staré noviny, z r. 2005. A v nich článek – Vláda plánuje snížit daně!

  ………………A to s tou sdílenou ekonomikou je taky rozumný. …………………….
  Už za socialismu bylo spočítáno, že auta v průměru 60 % svého života stojí v garáži. Tehdy se neuvažovalo o sdílené ekonomice, ale o půjčovnách. Nevyšlo to, nebyl zájem, i tehdy by majetek prostě majetek!

  ………………. někdo , kdo má doma troubu, se třeba rozhodne, že nebude péct jen pro sebe. Že pro všechny kolem bude mnohem výhodnější, když bude třeba péct pečivo, a okolí je bude od něj kupovat. ……………………..
  To není sdílená ekonomika, to je podnikání. Sdílení by bylo, kdyby všichni zájemci si společně tu troubu koupili a ta by pak kolovala po domácnostech.
  I to u za socialismu bylo. V družstevních, ale i leckde v činžovních, domech byly společné prádelny – protože byty byly malé – kde byl kotel na vyváření, společná pračka a odstředivka. V jednom novém domě pro 4 rodiny si dokonce pořídili už pračku automatickou. Výsledek byl ten, že o zařízení nikdo nepečoval, takže se brzy rozbilo. Problém vyřešily pračka automatické, které se do bytů vešly. Ale vidíš – v takové Británii komunitní prádelny jsou!

  Leckde ve světě se prosazují sdílená auta – pokud ho nepotřebuješ denně. Členové složí peníze, koupí několik aut – malé, velké – a pak si každý půjčuje, co potřebuje. Vyžaduje to ovšem přesné stanovy a tvrdý režim!
  Mimochodem, socialistická JZD neprosperovala jak by mohla, protože tam ten tvrdý režim chyběl, Naopak až dodnes mnohde v Izraeli fungují kibuce.

  Totiž, oprávněnou kritiku židovstva. Ono taky, kolik světového kapitálu je v jejich rukou? …………………….

  Židé po celá staletí nesměli pdnikat, s výjimkou finančnictví. Tím získali zkušenosti, no a také majetek a vliv!

 150. Hraničář

  Karel 423
  01.04. 2021

  Hraničáři, ještě tam chybí 2 hesla, která byla aktuální v uvedených letech:
  Volby 1948: My jsme mládež nová, mládež Gottwaldova.
  Volby 2021: My jsme mládež nová, mládež Bartošova. ……………………

  Obávám se, na rozdíl od Toliho, aby se něco takového nevyvrbilo!

 151. Karel 423

  Vážení a milí, dovolte abych se omluvil za neotesanou, hrubou a kulhající zkratku z 1.4.
  Jistě mnozí z vás pochopili, že mě nešlo o uvedená hesla, ale o pokus ukázat na mentalitu určité části populace, která se s dobou nemění (i když si myslí a tvrdí opak). Oba zmínění pánové určitě nehovořili stejným jazykem, prezentovali jiné programy a vymýšleli(jí) jiná hesla.

  Snad bude ještě názornější následující analogie:
  Po 1. sv.v. byla krize, která se mnohým nelíbila. I objevil se šikula, který mládeži podsunul líbivá hesla. Mládež se po něm nadšeně pojmenovala na Hitlerjugend a začala uskutečňovat program, který by se s určitou zkratkou a nadsázkou dal shrnout slovy: „Stavíme, stavíme nový svět, nikdo nám nebude poroučet“ (kromě Ády samozřejmě).
  Kam to došlo, kdopak ví? Kdopak na to odpoví?
  Po 2.sv.v. bylo vše na cimprcampr. I objevil se šikula, který opět mládeži podsunul líbivá hesla. Mládež po něm nadšeně opakovala: „Všichni jsme mladí, mladý je každý komunista.“ Někteří dodávali: “Ať zhyne starý, podlý svět!“ A začali uskutečňovat program, který by se s určitou zkratkou a nadsázkou dal shrnout slovy: „Stavíme, stavíme nový svět, nikdo nám nebude poroučet“. (kromě Josefa a dalších. Říkalo se tomu demokratický centralismus.)
  Kam to došlo, kdopak ví? Kdopak na to odpoví?
  Čas oponou trhnul a Pepa s Klémou a další ztratili vliv. I objevili se další šikulové. Opět, podle osvědčených receptů podsouvají části mládeže líbivá hesla a ta nadšeně opakuje: „Stavíme, stavíme nový svět, nikdo nám nebude poroučet“. Ti radikálnější přidávají: „Ať ti staří klidně vychcípají na Covid, nás se to netýká. Nikdo nám nebude poroučet!“
  Kam to dojde? Kdopak ví? Kdopak na to odpoví?

 152. Marek

  Možná sis toli povšim, že takovej já se pirátů zastávám co můžu! Ale taková věc, doufám u toho, že to od čtenáře nebude vzhledem k té neušlechtilosti ateismu bráno jen jako stejně tak nehezký humor. Totiž, že se mi to teď opravdu stalo, a jsem z toho dosti zaražen. Jak jsou ty písmenka vedle sebe, tak jsem se u toho “zastávám” uklep u “t” o jedno vedle, a uviděl jak to vypadá, až když to slovo už bylo celý. Bez kecání! Může to snad být jen náhoda? Nebo je to znamení..? Jako, že jsem byl nespravedliv..? Co když to má taky nějakou souvislost právě s těmi tajemnými ději, co je připomínám níže? Budiž mi svědkem sv. Šebestián, že jsem to nevymyslel pro pochybné obveselení, nýbrž k tomu při mé nepozornosti skutečně došlo!

  No, tohle je ateistický web, tak by se tu ateismus, jakkoli je ten neušlechtilý, tak nějak měl upřednostňovat. Ale kdo nám pak může garantovat, že se nám to třeba později nevyplatí ?
  Já si Hraničáři teď uvědomil, že to s těmi vědecky nevysvětlitelnými úkazy vlastně opravdu není tak, že bych si jen dokola z toho mohl dělal legraci. Jedna věc jsou ty nevysvětlitelný chalkogenový koule. Ještě žádný vědec opravdu nedokázal hodnověrně vysvětlit, že v přírodě se samy od sebe můžou vytvořit chalkogenový koule, a začít nalétávat na města, nacházející se v blízkosti údolí. Nutno zde poznamenat, neboť to prokázala biblická archeologie, šlo skutečně o koule. Nikoliv o tělesa nepravidelného tvaru, nebo kupř. tělesa tvaru nábojů, či dokonce nábojů s vypilovaným křížkem na špici. Což by nicméně v tomto případě ani nemohla být jen náhoda! S tím vypilováním by někoho mohlo taky napadnout střely typu dum dum, zde však opět je sázkou na jistotu, že do hry vstoupilo nekonečné milosrdenství. K potrestání nebyl použit ani typ dum dum, navíc ani nebylo ze skupiny chalkogenů vybráno např. polonium, které je radioaktivní. Byla použita docela obyčejná síra, i přes ten její jinde zmíněný skutečně nepříjemný odér.
  No, ale k tomu, že si z toho skutečně nelze jen dělat legraci. Zkus Hraničáři a ostatní zapřemýšlet, kde jsme se také setkali s vědecky nevysvětlitelnými záhadami. Ano! Samozřejmě to bylo u té paní, která sice na nám neznámé frekvenci, avšak vyvinula padesátikilowattou mohutnost vysílání! Vzpomínáš, jak tam ručička překotně narážela na konec stupnice?! A tomu zlému pánovi zase na záporný konec stupnice? A jak tým známých amerických vědců, kteří ten přístroj vynalezli, jen zíral?!

 153. Hraničář

  Marku, další “studijní materiál”:
  https://www.christnet.eu/clanky/6532/utrpeni_laska_a_smrt_velikonocni_meditace_vladimira_boublika.url

  Ve vůli Boha, který dopouští hřích, je odpověď na různé nejasné stránky jeho přítomnosti v lidských dějinách. Máme zvláště na mysli jeho mlčení, jeho skrytost a jeho nedosažitelnost v okamžicích utrpení a smrti.
  Přijmout tajemství stvoření znamená objevit pod zevnějškem často smutných skutečností lidského života Boha a Krista.
  Zdá se však, že pohoršení nad utrpením se stane snesitelnější, nebudeme-li utrpení pojímat jako trest, ale jako tajemství.
  Bůh chce utrpení jako zkoušku lásky. Chce totiž, aby bylo utrpení začleněno do lásky, aby bylo přetvořeno láskou.
  Člověk může dokonale prožívat svou lásku jenom na pozadí utrpení a smrti.

  A dále ……………

  A moje reakce:
  Píši i přesto že vím, že to sem redakce nepustí. Věřící jsou prostě “hloupí”, mnozí ovšem i zcela obyčejně hloupí, ale mohli byste to alespoň přeposlat autorovi.
  Já si lásku, a navíc tu “božskou”, prostě představuji úplně jinak. Pan Eminger zcela určitě nemá k jiným lidem lásku takovou, jakou prezentuje, či domýšlí, u Boha. Přesto by nikdy, nikdy, nikdy žádnému člověku, ani tomu nejhoršímu zločinci, neudělal to, co Bůh zcela samozřejmě dělá i dobrým lidem. Podle věřících to je “tajemství”. Podle mě to je ta “hloupost” věřících, jejich neschopnost logicky a kriticky přemýšlet!

 154. Marek

  Ách jo. Ty mi Hraničáři dáváš pěkný kapky. Tentokrát jsem se nerozdejchával, ale rovnou to otevřel. A pak zase rychle zavřel. Takže ale teda utrpení, láska a smrt, a o tom meditacíruje jistej Boublík. Možná je ale fakt dobrej a duševně kvalitní, co ty víš.

  Tak začnu útokem ad hominem. Od tak duševně nekvalitního bigoše je koneckonců očekávatelná i tahle podlost. Dle fotografie si to buď sčesával dozadu, což by byla jistě zajímavá varianta. Nebo to řešil oboustrannou přehazkou. Což by byla ta osvědčená varianta. Anebo ještě jedna verze, chodil takhle rozevlátej pořád. Což by dokreslovalo tu jeho duševní jízdu.
  Jako, sice je bezesporu duševně kvalitnější (na to téma už jsme dospěli k vysoký pravděpodobnosti), ale tohle je sado-maso ve své definici. Já to sice zase nedočet, protože nejsem z toho s-m ani ten masochista. Ale hned ten začátek, že utrpení je tajemství, a že starej entita chce, aby bylo utrpení začleněno do lásky. Na to ten rozcuchanej Boublík jako přišel kde?? To jako vyhermetil?
  A co chtěl naznačit tím, že hřích sice odporuje tajemství lásky, ale slouží k ještě úchvatnější lásce, tzn. k tý hodně bolestivý? To mi jako nikdo nevyvrátí, že zrovna u tohohle byl nejvíc nazobanej (zde opět pro slušnou společnost, to slovo znamená, že polkl nespecikované, ale vyšší množství léčiva, což mu přivodilo do hlavy pocit petřínskýho zrcadlovýho bludiště). Tady méně silná slova neplní svůj účel, proto je nezbytno slovo adekvátní – deviace. Navíc, když je to utrpení tajemství, tak se snad budeme držet významu toho slova, a vlasatej tím pádem nemůže mít ánung, co tím starej entita zamejšlí. To tady viditelně s tím hermetěním přepísk. Obzvlášť proto, že se nejen hned sám do toho zašmodrchal, ale i všude jinde se dokola omejlá ta nevypočitatelnost a nevyzpytatelnost, jak je to šíleně tajný, a že lidskej bigoš se, když na věc přijde, stejně do toho nemá co montovat. Nakonec, sám tam na to má narážky s tou nejasností a nedosažitelností. Tak to si jako vyšláp na větrný fotografování, a tam jej to trklo? I přesto, že je to všechno tak tajemný?
  To jeho pojetí lásky je – zde opět jediný adekvátní výraz – morbidní. Dále totiž z toho vyhermetí, že pravými dějinami jsou dějiny lásky, kterou ovšem chvíli předtím převysvětlí. A to tak, že pokud u ní není bigoš náležitě potejrán, nejlíp nějaký to pěkně krvavý či psychický mučeníčko, tak to stojí za starou belu.
  Jako, na tom celém je zdaleka nejpozoruhodnější, že takovýhle pecky psal do dopisů tý svý seňoritě. A že to asi dala ven, pokud to teda neopisoval taky někam jinam. Čímž pádem se k tomu dostali i tihleti Emingerové, a jsou z toho celý vyblblí. Jako sori, ale mám jen jedny nervy, tak to dál číst fakt nebudu.

  Raději k tomu Emingerovi. Taky to umí vytunit. Třeba to všekosmické dění Jako, že to všechno jedou i na našem Slunci, v černých dírách, a vůbec všude v kosmu? Má tam taky to moje – proč? To já ale bez kecání doteď netušil, jakej jsem u toho pankosmickej 🙂 . Ale asi se prostě v tý oduševnělosti pořádně rozjel, tak je mu na to nějaká biosféra moc malej dvorek. Aby se u toho moh náležitě rozmáchnout, a nechat ze sebe vytrysknout, jak to celý je velikanánský, tak na to už se musí do toho kosmosu. Jako, má to tam s tou věcí okolo toho “proč” působivě popsáno. Je tam to – brachiální, vyvrcholení, závažnost, tzn. samý ty exponenciální až hyperbolický slova. Asi tím vlasatýmu tam udupává terén, protože mu z toho taky vyjde to s tím utrpením, rovnajícím se lásce. Že dokonce je buď smrt a utrpení srdcem lásky, nebo obráceně láska srdcem smrti a utrpení. To se z toho tam nedá sice poznat, ale jedno i druhý je podobně švihlý. Jako, tohle vymyslet, to už v něm při tom muselo být takový duševní bubření, že to snad ani není možný. Vlastně asi rovnou kosmický bubření…
  No, zase jsme ale u toho proč, protože i když je to tam takhle brachiálně popsáno, tak s tím ten méně duševně kvalitní bigoš nehne ani o chlup z mravence. Sice je tam velehora lásky, velehora utrpení, a taky jiný velehory, ale já jsem z toho pořád brachiální náboženskej panic…

 155. Marek

  toli se asi na mě bude trošinku zlobit. Ale jen málo, to jsem si jistej, protože vidí, že v principu jsem na pirátský straně 🙂
  Totiž, jak říká, že o nich jsou to všechno fejky z dílny, tak já bych zase řek, že všechny ne. Fejk asi je, že technických kádrů má být 200.000, a mají zadara dostat všechny byty. Tam se jich (těch pirátů…, no, vlastně ale i techniků) musím zastat, je to určitě všechno jinak. Už jsem to s odvoláním na Ujfalušiho bráchu celý vysvětlil. Sice v souvislosti s tím židovstvem, ale tam to platí i u techniků.

  Ale Hraničáři, stejně si myslím, že jsi ten jejich program nepochopil do detailů. To s tou sdílenou troubou např. není fejk. Opravdu mi ji takto popsal jejich volič. Ten by je nevolil, kdyby tomu správně nerozuměl. Sice se tomu může říct podnikání, to jako ano. Ale podnikání už je dávno známá věc. Nakonec, ta naše zkracovačka je taky na podnikání. Jenže tam se do něj musejí vnést nové neotřelé myšlenky. Prvoplánově podnikat, to umí každej jouda, ale sdílet troubu? Na to už je potřeba vyšší level myšlení. Takovej ajťák nebo doktor filozofie (a naštěstí je to vlastně co pirát, to doktor filozofie s IT kryptoměnovým vzděláním), ti už se v tom snadněji orientují.
  Jako, sice bych na jednu stranu nechtěl, aby se mnou sdílel pilu nějakej Babiš. Ale naopak já s ním sdílet Agrofert, to bych do toho možná šel. To je takový, co by napadlo asi každýho, protože jsme pokrytci. Ale díky té jinakosti pirátského pohledu je taková myšlenka už dopředu lichá. Tam je důležitý ten nápad, že jen z malé části využitá trouba je pak najednou užitečná i ostatním! I s těmi sdílenými auty, co tam máš, je to podobné, tam už to ale nabývá rozměry demokratizace majetku. Takže ano, tam to máš správně, tam jsi už trochu víc pirátsky uvědomělý.

  S tím, že některé vlády slibovaly snížit daně, to vždycky byly jen takové vějičky na voliče. Každý rozumný člověk přece ví, že aby to bylo spravedlivé, tak předstupněm demokratizace majetku samozřejmě musejí být co nejvyšší daně. Je samo sebou, že naše země se už neobejde bez expertů a managerů v sociální dermatologii a forenzní genderové antropologii. Tito se sdružují v nezávislých odborných institutech, a dělají to z pozitivních a nezištných důvodů. Jenomže! Jenomže to se opravdu nedá dělat jen tak bez koruny. A každý si uvědomí, že lecjaký buržoust by na to z chamtivosti ani nepřispěl. Proto doufám, že piráti budou vládnout, a o tyto nezbytné dobrovolníky se díky těm daním alespoň v těch nejnutnějších případech přece jen postarají! Tato země je potřebuje jako sůl!
  No, a pak je tu ještě jedna menší kategorie, a tou jsou sociálně potřební. Tam už to ale tolik nehoří.

  Jo, to židovstvo to nemělo lehké. Ale znovu, tam nejde o cestu, ale o cíl. Mají teď ty peníze? Mají! Nebudeme se otáčet dozadu, jak k nim přišli. Tam je zase a znovu potřeba do toho vnést ten demokratizační aspekt!

  A ještě tedy ta zelená politika. Tam to výborně v jednom článku vystihl Pergill. Sice možná podle některých nepokrokových trochu klopýtavě, ale nakonec úspěšně, se EU, motivované právě výbornými postřehy ekologů (a piráti se díky všem bohům k tomu staví velmi pozitivně), dostala k dobrým výsledkům. I přes ta svítidla, vysavače, teploměry pro pacoše, a jedovaté střelivo. A že tam několik let byly vlastně skoro neměřitelné nárůsty příkonů, nebo nepříliš podstatné cenové rozdíly? Jde přece o principy, tam se nikdo nemůže ohánět tím, že jedny teploměry byly za kč 6,-, a rádoby přesné, a ty elektronicky počítačové se drobnými odchylkami měření za 6.000,-. Jak už zmíněno, tam se musíme soustředit na cíl!

  Takže, doufám, že když nad tím každý popřemýšlí, uvědomí si, že program pirátů je velmi pravicový, a bude se nám žít lépe!

 156. Marek

  Víra je Hraničáři samozřejmě o míle vpřed. Nějaké elementární medicíny? Ovšem, že až to celý skončí, tak bude jasno, že se nad námi nesmiloval nějaký doktor. A ze společenských důvodů je navíc taky trochu přes čáru klekat si před chlapíkem, co má kolem krku stetoskop.

  Jo jo, chalkogeny… Tady jsem ve svém živlu 🙂 . Hned vedle nich jsou v tabulce halogeny. Jedny i druhé ale nebyly zatím vědecky vysledovány, jak samovolně tvoří koule. Tuším, že ani žádnýmu z vědců se zatím nepodařilo je vytvořit experimentálně, a to ani ve venkovní přírodě, ani v laboratorních podmínkách. Znovu zde musím připomenout, že přístup k městům okolo údolí byl zvolen mimořádně citlivě. Když nakonec pomineme ten nepříjemný zápach, tak co to možné polonium? Nebo jiný prvek či sloučenina? Koule, vytvořené z jiných prvků, by se tam na životním prostředí podepsaly mnohem hůře, než nějaká sírová stopa! Taky na ně mohly být vypuštěny koule z CO2, to by tam pak měli uhlíkovou!

  Kyslík Hraničáři samozřejmě sám o sobě nehoří. Jen u toho reaguje s jinými chemikáliemi. Jeho přítomnost je nezbytná k tomu, čemu říkáme hoření. Přítomnost buď jeho, nebo něčeho jiného, působícího při tom hoření jako oxidační element (alchymisticky řečeno). I na wiki určitě uvádějí, že hoření je tzv. redukčně oxidační chemická reakce za vývinu světelné a tepelné energie. Protože jsem ve svým oboru, tak bych tu rozepsal o tom hoření takový litanie, jakých se nedoslech ani samotnej Sv. Šebestián. Ale tak teda ty energie, a k tomu zplodiny hoření. Něco, co se pomocí toho kyslíku či jiného oxidovadla zoxidovalo, a něco jinýho, co se naopak díky energetické ztrátě (a vyrovnání tý redox bilance) zredukovalo.
  Takový měděný plech na kostele. Hezká hnědá barva. Ale po čase to nejprve tou oxidací ztmavne, a nakonec zezelená jak brčál. Sice ne hořením, ale je to vlastně dost podobná věc. Dojde tam právě k té oxidaci mědi, neboli k chemickému navázání kyslíku na ni. Vzdušným kyslíkem, je tam u toho ještě voda a CO2, a vyleze z toho uhličitan měďnatý. A zase, když se něco oxiduje, tak se něco jinýho musí redukovat. To prostě jináč nejde. Tzv. se někde zvýší, a jinde sníží oxidační stupeň “něčeho”. Ale to redukovaný něco nechme být, protože už tak jsem chytrej jak rádio 🙂 .
  Jen teda u toho plechu tam nejsou takový ty efekty, že je díky tomu kolem kostela líp vidět, nebo že by někdo ten hořící kostel přeskakoval s loučí v ruce. Jako, tak, jak se to dělá u těch obyčejnejch ohňů 🙂
  Víš ale Hraničáři, co je na tý chemii přece jen trochu zlomyslný? Když se totiž k něčemu připíše to chalko-, tak to znamená, že se tam kolem toho motá právě ta měď. Třeba chalkopyrit znamená, že je to pyrit s příměsí mědi. Ale ty naše chalkogeny tam přitom žádnou měď nikde nemaj! Jestli von se těm chemikům do toho nepřisral starej entita!

 157. Marek

  Jakkoli patří ten Hraničářův odkaz o utrpení, lásce a smrti v mých očích vyloženě už k čemusi, co bych nazval náboženský hardcore, ještě se k tomu vrátím.

  Je asi pravděpodobné, že někomu, hlavně věřícím čtenářům, tedy, zavítají-li sem někdy, můžou mé komenty připadat až moc jízlivé, sarkastické, či dokonce pohrdavé. Nakonec, ono to tak i je, snad kromě pohrdavosti. To bych spíš nazval velmi silným neporozuměním jejich věci. Nicméně pokaždé, než to pustím ven, tak si po sobě přečtu, jestli jsem přece jen “nezaryl moc hluboko”, a už to nezavání pozérstvím. Ale zatím jsem přes tu nějakou svoji cenzuru pustil všechno. No, a ten odkaz mě jaksi “uklidnil”, že zas až tak benevolentní vůči sobě nejsem.

  Nedávno jsem viděl skupinu jeptišek v kostele. V jednom filmu. A vyloženě jsem koukal na drát. Jejich nadřízená měla u sebe takové ruční klapátko. Klapla jednou – sborově vstaly. Dvakrát – sedly. Třikrát – klekly, a začaly se modlit. Atd., podle toho, co bylo aktuálně třeba učinit podle dění u oltáře. Úplně stejně, jak měl jeden cvičitel vietnamského prasátka, dělajícího na takový povel různé úkony, za což pak dostalo svoji dobrůtku. Vyloženě to k sobě nepřipodobňuju, ale zas až tak daleko to myslím není. Ne, že by snad jeptišky samy nerozeznaly, co se děje, bylo to asi i proto, aby to působilo jednolitě. Ale když jí to klapátko jeden nezbedný hošík tajně vzal, a začal klapat, jeptišky, ať se u oltáře dělo cokoli, podle povelu sedly, klekly, sedly, klekly… Poslouchaly dle černobaronovského vzorce – tak je to spravně, a tak to má byt. A pochybuju, že by si to jen do toho filmu autoři vymysleli.

  No, a jak daleko je to klapání od “signálních” slov právě typu utrpení, láska a smrt? Já to opravdu nedočet, kde ani toto není má póza, protože jsem to opravdu nedal. Ale už i to, co jsem dal, není napsáno zrovna jednoduše (viz. například ten tuning lásky hříchem), a to podle mě ani pro vnímavého člověka, který to nečte a priori s nesouhlasem. Řekl bych, že pokud tam jsou přítomny i ostatní “indicie” typu umístění článku na náboženském webu, příslušné předmluvy a z ní plynoucího očekávání, že autor to pojme příslušně “krásným” způsobem, a vše potvrzující samotné té “krásy”, hned z prvních řádků “jistojistě” viditelné, jakmile se věřící čtenář k těm signálním slovům dostane, je to tam. Vlastně ale, ono to tam je už od samého začátku, protože to umístění na webu, a to očekávání, co tam tím pádem bude, není indicie, ale corpus delicti, spouštějící vše dopředu i bez klapání.

  Jako by se teda ale zaklapalo, tzn. když se dotyčný dočte ke kombinaci těch slov, tak, přednaladěn do “komorního věřícího A”, pročítá si to s povznášejícím pocitem. Všechny podmínky byly splněny, u signálních slov je v textu přítomen i jejich idol, tak to jistě bude něco “našeho”. I když je to napsáno tak komplikovaně, a třebaže v jiné situaci, na jiném místě, nebo taky bez přítomnosti idolu, by to nejednomu dost možná přišlo jako nějak divné, pokud ne rovnou jako zhůvěřilost. Ať už to znovu někomu teda přijde jako přehnaný sarkasmus nebo to pohrdání, nedostávají se do toho svýho rauše opravdu na signál, resp. soubor signálů a klíčových slov? Aniž by je nějak podrobněji zajímalo, jak, a v souvislosti s čím jsou tam ta slova použita? Kdybych si odpovídal sám, potom tak, že přinejmenším zvonka to tak vyzerá, a pokud něco tak vyzerá, chodí a kejhá, tak to je kachna. Opravdu jsem tedy klidný, a to i co do výběru těch slov.

  Nejvíc mi zatím hnulo žlučí to o tom miláčkovi z Chorvatska. Velmi těsně následováno tou manipulací s dětmi, typu – bůch je radostí bez sebe, když vidí, jak jseš krásně chromej, a brzy umřeš v bolestech.. Tohle je ale buď přeskočilo na vrchní bednu, nebo se to tam k nim přidalo. Budu se muset Hraničáři u dalšího tvého odkazu na to znovu začít rozdejchávat při obavě co se dalšího na té bedně může přihodit.

 158. Hraničář

  Nejste náhodou pyšní??

  “Proto je pýcha tak smrtelná, protože je to jeden z hříchů, který se tak účinně skrývá. Pyšný člověk si ze své podstaty neuvědomuje, že je pyšný. Kdyby si uvědomil, že je pyšný, kál by se, pýcha mu však zabraňuje vidět, že se nějakým způsobem mýlí a že hřeší. Pýcha je hřích, se kterým se velice těžko něco dělá, protože pyšný člověk zajde dokonce tak daleko, že připustí, že je pyšný, což znamená, že má ještě víc „pravdu“ než předtím!”
  http://rexcz.blogspot.com/2021/04/smrtelny-hrich-pychy-2014.html

 159. Hraničář

  Dnes jsem v internetovém časopisu Hodie narazil na další pokračování: https://www.tedeum.cz/2021/04/09/k-certu-s-rodinou-5-cast/ a nedalo mně, abych do redakce neposlal takové porýpnutí. Tam to amozřejkmě nezveřejní,m ale rozhodl jsem se podělut se i s vámi:

  …………………………………..
  Dobrý den.
  Po přečtení uvedeného článku jsem si vzpomněl na moje někdejší úvahy. Ty se samozřejmě vymykají z hranic “správného katolického myšlení” a proto se nemohou objevit v diskuzích pod zveřejňovanými články, kde by mohly narušovat správnou víru čtenářů, ale řekl jsem si, že by byla škoda pravověrné členy redakce o ně ošidit. A tak vám je posílám takto. Sice vás určitě rozruší a možná i rozčílí, ale určitě vám i poskytnou informace o tom, jak široce lze nad náboženskými texty “popouštět fantazii”.

  Srdečně zdravím,

  2014
  Přiznávám hned úvodem, že fakt nechci nikoho urazit!
  Ne všechno v této úvaze pochází pouze z mé hlavy. Některé myšlenky jsem převzal i z jiných zdrojů.

  Tento text mně v hlavě pomalu klíčil od loňské půlnoční, po poslechu kázání prof. Halíka, po větě: „Neporušené panenství Mariino nám dalo Spasitele!“

  Od dětství jsem se v katolickém prostředí setkával s opěvováním panenské čistoty Panny Marie, tedy neustálého zdůrazňován, že ač porodila, přesto ji Bůh uchránil ztráty panenství – tedy likvidace hymenu. Proč? No samozřejmě proto, aby se zdůrazňovalo, že ani po porodu Ježíše se svým mužem Josefem nesouložila. Neboť někteří vykladači Bible docházejí k závěru, že souložila, že spolu ještě měli několik dětí (3 dcery?). A sám Josef, (prý) starý vdovec, že měl z předchozího manželství 3 syny.

  Už dávno mě napadlo, proč jen ten hymen? Těhotenstvím a kojením se přece mění i jiné tělesné proporce a tím pádem přestanou být „panenské“. Rozšíří se boky, zvětší a vytáhnou se prsy. A co s tím? Nic, tím se nikdo nezabývá. Zajímavý (pro staré celibátníky?) je jen ten hymen.
  Samozřejmě se panenská blána přímo nezmiňuje. Popisuje se jako „panenství“, což já bych považoval za definici stavu. Ale asi psát otevřeně o hymenu či panenské bláně by vypadalo příliš naturalisticky, tělesně, málo spojené s duchovním stavem. Takže jen „panenství“. Třebaže před léta vatikánská komise „odborníků“, po „vědeckém“ (??) zkoumání zveřejnila závěr, že i po porodu P. Maria zůstala i fyzicky pannou! Některé, ne moc teologicky vzdělané věřící, to vedlo k názoru, že Ježíš se z Marie nějak „vyzářil“.

  Dalším výrazem který je používán, protože je i v Bibli, je lůno. Hledal jsem odbornou definici lůna, ale na netu není. Dá se nanejvýš vydedukovat, že autoři mají na mysli dělohu. O čemž by mohla svědčit i zbožná mariánská píseň: „V lůně tvém Bůh odpočíval, na tvých prsou tiše dřímal…..“ Je tím ale myšleno celé rozmnožovací ústrojí? Nevím.

  Při poslechu prof. Halíka mě napadlo, že se tvrdí, že Ježíš svým pobytem na Zemi, tuto Zem posvětil (přesto zůstala panstvím Satana?), a tím také (již svatý) papež JP II. odůvodňoval, proč vždy při návštěvě, po vystoupení z letadla, poklekne a zem políbí (tedy – koberec políbí). Když už nemohl pokleknout, byla mu podána miska se zemí, ovšem v ní už bylo vzrostlé osení.

  A tak jsem si drze připustil, zda Ježíš neposvětil i to lůno, v němž odpočíval, a vůbec celé rozmnožovací ústrojí, nu a třebas i ty prsy, které žužlal? Asi ano. Netvrdí se to nějak „natvrdo“, ale opět se to dá vydedukovat. Viz výkřik biblické ženy k Ježíši: „Blahoslavené lůno, které tě nosilo a prsy, které tě kojily!“

  Napadla mě drzá myšlenka, proč se pak ženy mají za své „lůno“ stydět, když (by) jej Ježíš posvětil? Vlastně ano, nejde jen o to „lůno“, čili dělohu, ale i další části rozmnožovací soustavy. Vlastně všichni se za ni máme stydět – muži i ženy. O mužích ale vůbec nebudu mluvit, tam je to vlastně „jasné“, Bůh plně vyloučil mužskou účast na svém příchodu na svět – vystačil si sám. V podobě Ducha sv. Pannu Marii „čistě zastínil“, ( Luk 1,35: Anděl jí odpověděl: „Sestoupí na tebe Duch svatý a moc Nejvyššího tě zastíní) – asi jako Zeus svou milenku oplodnil v podobě zlatého deště – budu se tedy zabývat jen ženami. Proč se mají za „kolébku“ samotného Pána Boha stydět? Jestliže se uctívá popravčí nástroj, jehož Bůh využil aby mohl spasit svět, proč neuctívat i orgán, který využil, aby se na svět dostal? Ostatně ten orgán i sám vymyslel a zrealizoval. Ale proč pak asi vnukl Františkovi Tomáškovi, pozdějšímu kardinálovi, při sepisování Katechismu, následující myšlenky: „Bůh nám vložil do duše posvátný cit, který žádá, aby některé části našeho těla byly zakryty. Tomu posvátnému citu říkáme stud. Slušný člověk se tam bez náležité příčiny neodkrývá, nedívá a nedotýká ani sebe ani druhých. Nepřipustí, aby se ho někdo nestydatě dotýkal. O těchto věcech zbytečně nemluví ani nepřemýšlí.“

  Přesto jsem si dovolil pustit fantazii na špacír. Je to zvláštní. Bůh vymyslí pohlavní rozmnožování, stvoří nám k tomu příslušné orgány, udělá to množení příjemné, řekne i o něm že je to dobré, a pak se (asi) lekne že to trochu přehnal a honem honem se snaží tu radost z množení lidem trochu znepříjemnit. Ženu odsoudí k bolestem při porodu a všem zakáže, aby se z množení nějak veřejně radovali, a zakáže i těšit se nějak jinak než výhradně „studeným“ sexem za účelem plození dětí.
  A to nezmiňuji ten projektový úlet, že soustavu rozmnožovací spojil se soustavou vylučovací. A ještě v jejich okolí ponechal, podle zvířecího vzoru, pachové žlázy. Že bychom se snad, jako ta hovádka Boží, měli před tím plozením i oňuchávat? A nebo, že by nám tu radost z množení, po tom rajském pádu, chtěl trochu znepříjemnit? Ona taková děva která se tejden neumyje, tak to oproti ní je tchoř navoněnej frajer! O chlapovi ani nemluvě. Když jsem nabyl dospělosti, došlo mně, proč se neustále omílá ta „čistota“. Uváží-li člově, jaké hygienické možnosti měli naši prostí předci, ale ani feudály nevyjímaje, tak to pak se ta „čistota“ a „nečistota“ snadno vydedukovaly.

  Proč na stěnách kostelů, na mostech, kolem cest, na krcích věřících máme více či méně umělecky zobrazený popravčí nástroj a zásadně ne orgán, skrz který Bůh přišel na svět? Ať už umělecky vypodobněný, nebo na krku vlastní kopii?

  Takže proč Svatý Kříž, a proč ne Svaté Lůno? Nebo Svatá Kundička? Nebo lépe Vulvička? I když, pravda, to jsou jen části orgánu, který se podílel na Božím příchodu. Celý název – Svatý Ženský Genitál – se jeví příliš dlouhý a zobrazená celá soustava jako příliš složitá. Asi by to chtělo nějakou inspiraci a tedy i uměleckou, leč zbožnou, zkratku. Možná by stačila jen zkratka – SŽG, nebo „světově“ anglicky HFG – Holy Female Genitalia – nebo církevně latinsky SFG – sanctus feminam genitale.

  Ještě mě napadlo – o P. Marii, vlastně o všech těhulkách, se říká, že Ježíše nosila pod srdcem. Jistě, ale mezi srdcem a dělohou je ještě žaludek, na dělohu vpředu naléhá močový měchýř a zezadu tlusté střevo. A fakticky se člověk, tedy i kdysi Ježíš, “rodí mezi močí a stolicí”! Z materialistického a evolučního pohledu nic zvláštního, na vývojovou náhodu docela obdivuhodné řešení. Ale z hlediska Absolutně Inteligentního Konstruktéra??

  Vzápětí se ovšem mé myšlenky rozběhly dál. Kříž, popravčí nástroj, a uctívaný náboženský symbol. Ale představme si, že by Ježíš byl popravený jinak. Třeba kdyby jej Římané oběsili či utopili. Nebo, jako sv. Pavlovi, usekli hlavu. Nebo jej Pilát vrátil Židům, ať si ho ukamenují, podobně jako o pár měsíců později sv. Štěpána. A křesťané by nyní uctívali Svatou Šibenici a Svatý Provaz (nebo Smyčku)? Nebo Meč či Hromadu Kamení? Nebo Rybník (Moře)? Místo Ukřižovaného by uctívali Oběšeného, či Sťatého, nebo Ukamenovaného? Místo s kříže by se na nás v kostelech, kolem cest, na mostech a s krků usmíval Ježíš na šibenici? Jak by se asi uctívalo samotné sv. Tělo a osamocená sv. Hlava? Místo Zbičovaného, Kameny Umlácený?

  Ale raději nedomýšlet!

  http://www.muvi.cz/klip/4664-oplodneni-v-lune-zeny-online

 160. Hraničář

  Další, prostě “nepominutelné” myšlenkky (tvrzení?) z časopisu Hodie:

  Pavel | 22.4.2019
  „Kristus Pán, nakloníc hlavu, přemohl peklo statně“.
  Ale zatím ne úplně ( J 5,19).Viz satanské vraždy a zničené katolické kostely na Srí Lance.

  Tomáš Navrátil | 23.4.2019
  ad Pavel: Kdy lidé, kteří se honosí názvem „křesťan“, pochopí, že peklo je pod absolutní mocí samotného Boha a působí jen tak, jak Bůh dovoluje, aby působilo? To bude ještě dlouho trvat.

  Pavel | 28.4.2019
  Ad Tomáš Navrátil. Děkuji za odpověď. Zajímavým způsobem vysvětluje tuto problematiku například Clinton Arnold ve své knize Síly temnoty.
  „Křeštané žijí v neustálém napětí-porazili Satana tím, že se ztotožnili s Kristovým činem na kříži (1 J 2,12-14), ale musejí v boji s ním vytrvat, protože stále žijí v tomto světě, v nynějším věku zla. Novozákoníci nazývají tento paradox „eschatologickou tenzí“-„již“ ale „ještě ne“. Království Boží je přítomno, ale ne v plnosti. Satan pokračuje ve své nepřátelské činnosti, ale nemá žádnou moc, autoritu či vládu nad těmi, kteří si přisvojují novou identitu v Kristu“.

  Tomáš Navrátil | 29.4.2019
  Ad Pavel: Já pouze reagoval na to Vaše skeptické až depresivní veřejné sdělení „Ale zatím ne úplně“, které – logicky – nesdílím.

  https://www.tedeum.cz/2021/04/03/michna-lev-z-pokoleni-juda/

  Jistě uznáte, že jsem vás o to nemohl připravit.

 161. Marek

  Hoši! (To je oslovení pro admina. Sice si uvědomuju, že je to oslovení genderově nevyvážený, možná dokonce sexistický. Ale v Cesta do hlubin študákovy duše to říkal Pešek i jeden profesor, a taky tam přitom měli nějaký ženský. A pořádnej ateista to nějak překousne 🙂 .)
  Nejsem vyloženě prudič. Nebo teda, vůči někomu asi ano 🙂 , ale teď ne. Jako, opravdu by to tu nemohlo vodsejpat aspoň o chloupeneček? Jako, ne jedenkrát týdně? Když se tady tak pěkně rouháme? Třeba by sem pak chodilo víc rouhačů. I třeba nějaký ten nerouhač. Pořád, že by se s tím ateismem už něco mělo dělat… Já vím, můžete mi odpovědět, že tak ať s tím klidně dělám já. Copak o to. Ale když já nejsem člen aliance 🙂 .
  Ale ať se zas nezakecám na pět odstavců, oni i jiní rouhači sem už psali. Že třeba aspoň 1,5x týdně. Samozřejmě uznávám, že provoz webu není jen tak sám od sebe. Že když nic, tak aspoň dávat bacha, aby to tu nebyl samej Matrix, a tak. Ale tak třeba nějakej výhled? Jestli jsou nějaké plány?

 162. toli

  @Marek

  Soudný člověk ví že po volbách se budou muset zvyšovat daně ,ať už bude vládnout Petr nebo Pavel. Drahý Bureš byl opravdu drahý když tady nasekal bilionové dluhy a jediná cesta jak z toho ven je prostě zvýšit daně. Pochopitelně se to spoustě jednodušších lidí líbit nebude ale není zbytí, současná vláda totiž vládne stylem po nás potopa…..
  Co se týká té sdílené trouby,
  Už teď tady máme sdílené pračky ,kam si zajdeš a pronajmeš si pračku. Původně americký vynález který se ujal a šíří se světem. Když si můžeš pronajmout pračku proč by jsi si nemohl pronajmout troubu nebo třeba i jiné věci ? To že je to pro nás nezvyklé neznamená že to nemůže fungovat.

 163. Marek

  78,2% To jsem nepočítal, jen odhad. Jako, počet svých komentů z celkového počtu tady za poslední měsíc 🙂 . Tak jsem to komentování Hraničářovejch taškařic chtěl dát jen do jednoho, ale asi by pak byl ca třímetrovej…

  No, já například jsem hodně hezkej. Každýho přeperu, a prachy přehazuju vidlema. Co by jako na tom mělo být pyšného? Ať se druzí taky snaží 🙂 . Teda, taky jsem opravdu chytrej, to jsem tam měl taky přidat.
  V tom odkaze je dobré, jak je hříchem pýchy vytahovat se náboženskými znalostmi. Tam by mě zajímali takoví ti borci, co za každou druhou větou dodají takový to Bi 12,35 (Bigoš). To na vytahování vypadá, a ne, že nevypadá. Ukazuje tím, jak to má našprtaný, a jak je tím moudrej. Ale ještě jsem neviděl, že by takovej za to byl někým pokárán. Že ať nedělá vlny, protože to si přece každý může přečíst (je-li léto, a chodí se v plážovkách) na mikrofiši, kterou všichni za tím účelem s sebou nosí. Místo toho se mu buď odpoví taky očíslovaným bonmotem (což ovšem je zase to vytahování se). Nebo se souhlasně zamručí, či se pohlédne zamyšleným pohledem někam. Tam je teda možné jiné vysvětlení, a to, že kouká, protože zrovna neví, co je to za kulišárnu. To by chtělo udělat taky mravní rozbor, protože tam z toho může koukat pokrytectví. Že jako měl rovnou pokorně říct, ať mu tu alegorii vyhermetuje, protože si možná sedí na vedení.

  Celou dobu jsem myslel, že prvotním hříchem je, jak první lidé tohleto. Jako, to tamto. I se přece dokola o tom mluví, že kvůli tomu mají zástupové ty trable. A ona je tím prvotním ta pýcha, v tomto případě vytahování se, jak jsem nábožensky chytrej. Je to usměvavý smrtící zabiják křesťanské lásky (to jsem tak shrknul celý ten odstavec, kde se to popisuje).

 164. Marek

  Jak jste toli, Karle, Hraničáři, a možní ostatní, mohli upadnout do toho neoriginálního uvažování? Proč jste se stali tupci, kteří chtějí vypadat jako vzdělanci?
  Tohle je úžasnej příklad toho, jak neohroženě dotyčnej Quelle (v tom odkazu na Hodie) bojuje s těmi svými zde až mimořádně švihlými konstrukcemi. Sebevědomí mu ale u toho nechybí. Všude samej pitomec, tupec a únavnej neinteligent. Jestlipak ale vono to trochu nesmrdí tím prvotním hříchem pýchy, a jestli to nebude vrah lásky! 🙂 On to ale bere vážně, což ovšem kromě ostatního taky ukazuje, že i když jich tu už je míň, než homosexuálů, naprosto spontánně pořád nahlížejí na společnost majetnicky. A asi to bere, že tím kritizuje jen pár okrajových mimoňů,

  Ani nemá smysl všechny ty konstrukce zmiňovat, protože to je prastará píseň. Bílým plášťům pochopitelně “padaj z úst samý pitomosti”, tak už se mi u toho dokonce ani nechce zvolat – pro rány Bóži! Snad jen k těm ženám, tam je fakt pohotová ta formulace, že “byly stvořeny s různým posláním a schopnostmi”. A taky ta z toho plynoucí rovnost je tam dobrá. V jejich módu chrlit děti, bejt cudná, a šukat po kuchyňce. Je na tom snad něco nerovnoprávnýho, když při tom naprosto rovnoprávně směj chodit s chlapama do kostela??!

  Ale jsou tam i další vymazlený prohozy, tak přece jen pár postřehů. Třeba to, že komplet všichni se zajímaj o to postavení v církvi. A jsou celí mrtvolní, že babky nesměj dělat ty faráře a biskupy, kdy přitom si neuvědomí, že říkat takový babce “Otče” je ujetý.
  Tak to zas ale pr, milej Quelle! Vždyť ono to tou společností skutečně vyloženě rezonuje! Šéfovejm od jeptišek se přeci taky říká matko! Dokud nebude nějaká matka kardinálem, o nějaký rovnosti nemůže být řeč! Na to já jsem pes! 🙂

  Tu pasáž o ženě (následně Ženě) vysoko v očích Nepřítele, tu sice dávám, ale nedávám zas tolik. Na to už nejsem ten Hermetik, a taky je to celý to tajemství, kterým to tam je uvedeno. Jako, že ti, co tomu rozuměj komplet, na něj nechtějí ty pitomce upozorňovat. Napadá mě spíš, jestli nejen tu pasáž původně opravdu tak chtěl napsat, a jestli se v tom pak trošinku nezamotal. On takovej Boublík s nepokojnými vlasy by mohl vyprávět. Teda sice, snad jsem tak nějak pochopil, kdo to všechno tam má říkat, a taky, kdo je tím “Nepřítelem”. Nevím u toho sice teda, jestli jsou i jiní Malthusové, než ten anglický ekonom. Ale jestli je myšlen tento, pak to nejspíš teda musel být pěknej arcilotr, když mu je to psaní směřováno jako synovi. Je to pátej díl od toho duševně nepřehlédnutelně kvalitnějšího týpka, tak to tam asi nějak vysvětleno bude.
  No, tak či onak, jestli mi dokáže někdo vysvětlit, proč nejen v odstavcích, ale ani ve větách, navazujících na sebe, nejde poznat, jestli to zrovna říká přítel Nepřítele, nebo nepřítel Nepřítele, tak bude u mě uznávanej. Říkám si proto zatím jen, jestlipak je Quelle taky tak větrnovlasej, jako ten už zmíněnej myslitel…

 165. Marek

  A s tím vymykáním, samozřejmě se Hraničáři tak vymykáš z hranic, že snad ani není možný, jak se vymykáš!
  To téma, jak d. sv. překvapil třináctiletou Marušku, je sice už dávno mediálně provařený, ale stejně si u toho jeden neodpustí pár poznatků. Nejprve, je jistě i tobě jasné, že s tím nepochodíš. Což není novinka, kterou jsem zrovna zjistil. Takhle vychytaný početí, tam oni tu Marušku nemůžou potopit, nehledě, že to myslím spadá do seznamu ještě větších zázraků, než ta Španělova noha. A je to pro ně stejně tak důležité jak celej pytel zázraků na druhém konci akce kožená brašna. Vlastně je to plný zázraků. Tam jseš u početí s tou biologií marnej. Ono taky, kdoví, jestli to stejně zas není nějaká pitomost, co vypadla z bílýho pláště… 🙂

  Sex obecně, ten je ještě provařenější. A těch důvodů celý jeho špinavosti by se ještě dalo přidat dost, přičemž relevantních. Vlastně ani nevím, jestli vůbec k nějakému tématu přistupuje církev ještě vypjatěji. Pamatuješ ty Quelleho záchody, a shnilý maso tam pojídající krysy?

 166. Hans

  “Jako, opravdu by to tu nemohlo vodsejpat aspoň o chloupeneček? Jako, ne jedenkrát týdně? Když se tady tak pěkně rouháme?”

  Je otázkou, zda brždění provozu ateistického fóra je dílem Satanovým či Božím. 🙂

  K panenství/porodu Panny Marie: Precedens drží Buddhova matka Májádéví, která také porodila neobvykle – Buddha jí vystoupil z boku.

 167. toli

  @Marek
  Někde jsem četl že sex je na předním místě seznamu hříchů (a netýká se jen křesťanství) jen proto, že je tak šíleně profánní a špinavý, čili z toho nemohou udělat svatost a to dokonce ani v manželství kde je určen pouze k rozmnožování. Prostě šuká každý a tak to nemůže být adorováno. V katolicismu je manželství sice svátost ale nižší hodnoty než kněžství a celibát.

 168. Marek

  No to jsem tomu dal! Zas tak velký koncern nejsme. Z té budovy a pozemku bychom neplatili šest set tisíc. Ty by platil kapitalista, co vykořisťuje hned vedle našeho areálu. My bychom platili asi míň. To já u toho jen zrovna na něj myslel, že by jej mohli zdemokratizovat, protože od něj k nám jde strašnej randál.

 169. Hraničář

  Hans
  14.04. 2021
  K panenství/porodu Panny Marie: Precedens drží Buddhova matka Májádéví, která také porodila neobvykle – Buddha jí vystoupil z boku. …………………….

  No, byli katolíci (možná ještě nějací jsou), kteří těžce nesli, že by Ježíš, Boží Syn, měl na svět přijít přímo “tam tudy”, skrz ten sprostý, hříšný, nečistý, škaredý orgán. Když už nebyl výsledkem toho “fujky fujky” sexu (vlastně, nevznikl i sám Buddha tak nějak podobně?). A tak vydumali, že se z Marušky jistě nějak “čistě” vyzářil. Tím zabili dva komáry jednou ranou, Marušce tím pádem nenarušil panenství!

 170. Hraničář

  Tady máte něco o hříchu:

  Máte pravdu, že mnoho lidí bylo pokřtěno jako děti a ke svým křestním závazkům se nehlásí, často o nich ani nic neví. Nikdo je k přijetí učení církve nenutí, přesto závazek existuje a zavazuje ve svědomí, ať už o tom daný člověk ví či si o tom myslí cokoliv. Kmotr a rodiče také při křtu přijímají závazek vychovat dítě ve víře. To, že v tom často selhávají, je smutný fakt, ale na existenci těchto závazků to nic nemění. To, co říkám, je zcela v souladu s naukou 2. vatikánského koncilu o lidské důstojnosti a svobodě svědomí. Nepřijímat učení církve je objektivní hřích a pokud člověk učení církve zná, mohl by jej přijmout, ale nepřijímá, protože si myslí něco jiného, dává přednost svému úsudku před Duchem inspirovaným učením církve, hřeší i subjektivně, hřích se mu přičítá. Tato neposlušnost je v posledku hříchem pýchy (“já vím lépe”) a zpravidla je v pozadí různých heretických učení (viz Lutherovo “zde stojím a nemohu jinak”).
  ………………………………. Vůbec nejdůležitější je tedy to, aby lidé plnili Boží vůli a došli spásy. Hříchy druhých nás zajímat musejí, protože všichni jsme na jedné lodi a hříchy kohokoliv do ní vrtají díry, takže dovnitř teče voda. Důsledky hříchů zde na zemi můžeme pocítit všichni
  https://www.christnet.eu/clanky/6540/stydim_se_za_svou_cirkev.url#comment-5359567418

 171. Marek

  S nima je to Hraničáři fakt těžké. Nejseš na ženský? Tak půjdeš do pekla, a dokud tam ještě nebudeš, pořádně ti to osolíme. To platilo bez jakékoli pochybnosti od samého začátku, protože samotnej entita přece po nich pálil těma chalkogenovejma koulema. A najednou to má být jinak? To už by někdo klidně mohl začít tvrdit, že ani sex není hřích! Pámbu s námi a zlý pryč!
  A najednou o tom mezi sebou začnou svádět “morální” bitvy, a nezapomenou ale do toho dokola montovat ty slavný hříchy. To je velmi standardní prvek pokrytectví oficiální věřící koncepce. Je možná jen otázkou času, kdy celej “homosexuální projekt” přejde do disentu či ilegality. Nebo, což mi přijde pravděpodobnější, se přijme tzv. duální přístup. Ono, o tý dualitě se často mluví u islámu, ale křesťani už v tom taky dávno jedou, protože ty jejich dogmata a “staré pravdy” jsou asi tak udržitelné, jako můj vynikající 🙂 koncept pohanského Ferdy Mravence (chudák Beruška, já tehdy tam na ni vymyslel hrozný věci…). Analogií co do blbnutí na kvadrát bychom v tom našem pozemském bytí taky pár našli, ale má to tu bejt ateistický, tak zůstaňme u tématu. Ale stejně jsem zvědav, jak to nakonec dopadne. Jestli se to s tím bombardováním koulemi nějak přehermeneutizuje (což podle mě těžko). Nebo se to (což podle mě asi jo) nějak zahraje do autu, kdy teda jako dobrá, ale v “našich srdcích” si o tom budeme myslet svý. Stejně do toho pekla pudou.

  A s tím hřešením, před pár dny jsem tý svý ženský žehnal 🙂 , jak hezky tehdy komunikovala s tím knězem, když dávali křtít toho malýho. “Vždyť přece křesťan jako křesťan, ne?” coby její překvapený dotaz na knězovu námitku, že ten kostelík, co se jí líbí, není jejich církve. Myslel jsem, že co do zkušenosti z mého okolí, tohle byl asi nejzazší bod, kam byl ten černý pán ochoten pro získání dušičky zajít. Ale radostně se s ostatními podělím o šťastnou zprávu. Nebo šťastně o radostnou? Jak se to vlastně říká? Vylezlo z ní totiž, že to ještě mělo pokračování, které mi předtím neřekla. Samotnej entita mi potvrdí, že si jen nepůjčuju starý fórky, protože vím, že ona toho díky své naprosté náboženské ignoranci schopná je. Když jí farář vysvětloval ten kostelík, zeptala se jej – a vy jste teda jaká? Řeckořímská? Radost z tý ovečky jej tedy musela stát ještě větší sebezapření. I ty nejzazší meze asi jsou posunovatelný. A neskrývám, že mě o to víc mrzí, že jsem tam tenkrát u toho nebyl…

 172. Hraničář

  Marek
  27.04. 2021
  A najednou o tom mezi sebou začnou svádět “morální” bitvy, a nezapomenou ale do toho dokola montovat ty slavný hříchy. To je velmi standardní prvek pokrytectví oficiální věřící koncepce. Je možná jen otázkou času, kdy celej “homosexuální projekt” přejde do disentu či ilegality. Nebo, což mi přijde pravděpodobnější, se přijme tzv. duální přístup. Ono, o tý dualitě se často mluví u islámu, ale křesťani už v tom taky dávno jedou, protože ty jejich dogmata a “staré pravdy” jsou asi tak udržitelné, jako můj vynikající koncept pohanského Ferdy Mravence …………..

  V tomto směru probíhá několik zajímavých diskuzí na Christnetu. Teda – mě tam už zabanovali pro nevhodné názory. Ale několik diskutérů tam je. Nejméně 3 z nich – Jarmila, Gabriela a Tomáš Bayer (chlubící se svým vzděláním a vědeckou činností), mají k tradičním a platným “stanovám”, tedy dogmatům a učení svaté církve katolické, celou řadu připomínek, spoustu požadavků jak by se měla změnit a co by měla změnit, pan Bayer prý má sbírku náboženských bizárů – tedy tradičního, závazného a dogmatického učení – ale opustit ten spolek nechtějí. Jo, tedy Gabriela tvrdí, že ho už opustila. Ale zjevně z toho není šťastná.
  Jim oponuje několik “správně” věřících, kteří se stanov drží a snaží se vysvětlovat, že ty stanovy prostě takové jsou a chtějí-li zůstat členy spolku, že se jim musejí přizpůsobit. Pro mě docela zajímavé počtení, protože si ty jejich postoje, zápasy, pochybnosti a nechuti řídit se pravidly stovky let starými, kolidujícími s moderními poznatky, a přitom s touhou ve spolku zůstat, mně demonstruje, jakým problémem se náboženská víra může v moderní společnosti stát.
  https://www.christnet.eu/clanky/6542/zakazane_manzelstvi.url
  https://www.christnet.eu/clanky/6540/stydim_se_za_svou_cirkev.url

 173. toli

  @Hraničář
  Pro mě docela zajímavé počtení, protože si ty jejich postoje, zápasy, pochybnosti a nechuti řídit se pravidly stovky let starými, kolidujícími s moderními poznatky, a přitom s touhou ve spolku zůstat, mně demonstruje, jakým problémem se náboženská víra může v moderní společnosti stát.

  Víš na Viasat History běžel již několikrát dokumentární cyklus Historie křesťanství. Obsah toho cyklu mne utvrdil jen v tom co už vím dlouho a to je fakt že teologie (a nejen křesťanství ) je gumová a mění se podle tlaku okolního světa.
  Dnes už si křesťané nepěstují dlouhý vous ,ženy mají běžně své zaměstnání mimo své bydliště. Souložit můžeš i s dívkou se kterou jen chodíš, ale pod podmínkou že se v budoucnu vezmete. Když si to vezmeš tak pohádková kniha je poplatná době svého vzniku, Podporuje tedy feudalismus a otroctví (včetně podřízenosti manželky,ženy manželovi, muži) . O tom všem je dnes ticho po pěšině, ani zmínka o tom že právě toto obsahuje “Boží Slovo “, protože by to v dnešní světské společnosti neprošlo. Prostě teologie se přízpůsobuje světskému tlaku. Totéž se týká i duhových rodin potažmo manželství, protože narativ dneška hlásá že nelze diskriminovat skupinu občanů jinou skupinou občanů. Příslušný zákon je ve druhém čtení ,do voleb nestihne projít sněmovnou ,ale i to je dobře . Alespoň proklestí cestu vládě po volbách. Toho že by se přijmula Ústavní novela o manželství jako svazku muže a ženy se opravdu nebojím. Na změnu Ústavy je potřeba 120 hlasů ze dvou set. Sněmovna je plná idiotů, ale tolik idiotů tam zase není a nebude ani po volbách.
  Tohle je totiž doménou pánbíčkářských zemí východní Evropy a to Česko rozhodně není.

 174. Hraničář

  Lehce jsem se usmál:
  “Podle muslimského výkladu měl prorok Mohamed během nočního putování z Mekky do Jeruzaléma přivázat zázračného koně Buráka právě ke zdi nářků a to dříve, než se z místa, kde nyní stojí mešita Al-Aksá, údajně vznesl na nebesa. Problém je, že tuto teorii nepotvrzují žádné hodnověrné důkazy. ”
  https://www.christnet.eu/clanky/5803/rezoluce_unesco_arogantne_prehlizi_vztah_judaismu_k_jeruzalemu.url

  Naproti, na Olivové hoře, je maličká svatyně, kde je pod sklem “otisk nohy” jak se Ježíš odrazil, když chtěl vystoupat na nebesa. Věřící křesťané se tam zbožně modlí.
  O kousek níže je kostelík “svaté slepice”, jak jej nazval P. Vacek. Na čelní straně oltáře je slepice s kuřátky, obklopená svatozáří. Podle Ježíšových slov, že by chtěl shromáždit učedníky jako slepice svá kuřátka.

 175. Marek

  viz Hraničářův odkaz.
  Co se těch “modlících prvenství” týče, tak je to tam zajímavě formulováno. Vypadá to, jako by se tam jako první modlili křesťané, a to od 1. stol., pak židé od 4. stol., a teprve o dalších pár set let muslimové. Sice jak z kontextu, tak i z logiky věci se tam první museli modlit židé, jinak by si tam taky (o čemž se hodlám zamýšlet) nepostavili chrám o tisíc let dřív, než starej entita spustil akci Golgota. Na články tohoto autora jsem narazil i jinde. Kromě psaní o Izraeli je to i zdatný rusobijec. Obecně bych řekl, že se mu občas podobný literární zápletky docela daří i v nich 🙂

  Muslimy z šéfování Jeruzaléma nejde vynechat, protože to trvalo až do 20. stol., tedy hodně přes tisíc let. Ono je ale stejně samo o sobě zvláštní, že celou tu dobu tam přežívala židovská víra. Nějakých 1.200 (?) let pod muslimským jhem? De facto v disentu, protože mustafové nejsou co do jiných náboženství zrovna shovívaví, a obzvlášť judaismus je jim vyloženě protivnej. Ale zase, předtím tam ta víra taky nejprve přežívala, pak žila, pak přežívala, zase žila, zase přežívala, to celý pod jinými jhy, a to ca 1.700 let, takže co by ne…

  Tak teda nejdřív byly prastarý biblický časy. Potopy, bombardování, a tak. Pak bylo Davidovo království, který měl založit podle Bible samozřejmě David. Nedoloženej. Nepříliš dlouho po tom chalkogenovým bombardování. Hned po něm to koučoval ten doloženej, ale možná nedoloženej Šalamoun, který z něj odtrhnul doloženě nedoložené izraelské království (od možná předchozího izraelského království, to ale patrně není doloženo), a postavil taky doloženě nedoloženej chrám. Hm. Samotná wiki teda praví, že archeologické záznamy nic takového neprokazují, ale to bude asi ta finta u toho nedoloženýho doložení. On by se taky zároveň musel odtrhnout od (d/ned) Judského království. I když to vlastně nejde, protože Judský vzniklo (d/ned) zrovna v jeho době. Čímž ale víceméně vlastně to jde. Ale království tam teda furt nějaký bylo, navíc na jedný stéle se rozluštilo slovo, který možná znamená Izrael. Jak opět praví wiki, izraelských království byla celá řada, i když mnohé si tak neříkaly. I izraelských králů, kteří si ale většinou neříkali izraelský král. Sice je dokola napadali a zotročovali Egypťani, Asyřani, Babyloňané, a kdovíkdo, ale bylo jich ta řada. Jedno zaniklo v 8. stol. př.n.l., druhý o nějakých 150 let později. Ale, jak již uvedeno, byla jich ta celá řada. Lhostejno, zda d nebo ned, ta historie je tam přece sice ned, ale důležitý je, že d.
  Pak teda tam byl kdo? Filištýnci, Palestinci? Ale ti druzí přece byli z toho moře, nebo tak něco. Možná. K nim ještě taky kdovíkdo mimo moře, různí ti Peršané, Řekové, a tak. Ale ti tam samozřejmě všichni jen vnikli. Gró byli vždycky pastevci z hor a z nížin, zejména pak těmi Izraelity průběžně vybydlení Kanaánci. Kdoví, jestli to vůbec byli taky Izraelité, když nejspíš nebyli v egyptským otroctví. A dodatečný gró teda tvořily ještě mořské národy (možná národové), co tam ale taky vnikli. Takže teda, Izraelci tam byli. Hned nejméně dvanáct národů (což, jak známo, nebyly národy, ale národové). Pak ty mořský, tentokrát asi národy. No, a do toho ti Egypťani, Asyřani, Peršani, Řekové, Římani, taky Nabatejci. Asi jsem ještě hromadu neuved, prostě tam toho bylo jak smetí. Různí ti Aramejci, a tak. Bejt biblickým archeologem je prostě žůžo. Třeba takovej Herodés. Pěkná svině. Byl nejprve jmenován králem Judska, a hned na to se stal králem Judeje, Byl to nabatejskej idumejec, jak tato archeologie zjistila, a králem obou těch útvarů se stal o půl tisíciletí později po jejich zániku. To ale neva, protože se tam asi pak tomu stejně tak pořád možná říkalo, navíc Judea je přece známá římská provincie, která se tak jmenovala už od začátku n.l., dokud to římskej císař kvůli přetrvávajícím rebéliím nezakázal. A takovej Pompeius přece taky přes padesát let předtím dělal v Judsku pěkný čoromoro. A šel se pak celej udivenej podívat do chrámu 🙂
  Ale chrám teda postavenej, monoteistické náboženství furt trvalo. Se teda tvrdí. Nejen od r. 586 př.n.l., kdy bylo zničeno jak Judské království, tak chrám, založenej doloženě nedoloženým Šalamounem. Ten byl pak sice znovu postaven, ale zase zničen. Vůbec jim to furt někdo ničil. když archeologie kromě Zdi nářků jiný stopy o nějakým chrámu tam nemá. Prostě to tak celý tam bylo, zejména ta vnější zeď opevnění chrámu, protože kolem se nějaký stopy nějakejch chrámů našly. A navíc to celý obdivovala královna ze Sáby, zejména, jak měli rozseknout to dítě.

  No, takže když se to shrne, v 10. stol. př.n.l. byl postavenej, pak židi dlouhou dobu zaváděli (s velmi střídavými úspěchy) monoteismus. Průběžně v zemi, která jim patřila/ nepatřila/ byla okupována cizími zeměmi včetně cizích náboženských kultů, následně (po tom 586 př.n.l. až do druhý světový, tzn. nějakejch 2.400 let) nepatřila. Ale Jahve se toho celýho po celou dobu drží jak přilepenej. Jen se před udávanými ca 2.000 lety ode dneška pak trochu rozštíp, a to na jednoho Jahveho, a na skupinu Jahveů. Ale od 4. stol.n.l. je tam doloženo židovský modlení, navíc od 10. stol. př,n.l. tam byl ten nedoloženej chrám.
  Zní to sice vůči judaismu neuctivě, ale to je, jako by to tam probádával Jára Cimrman.

 176. Kocouří sádlo

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na Váš názor na rovnost ve veřejném prostoru. Ten, kdo disponuje právem na svobodu slova, například věřící nebo sekulární (nevymýšlím si, viz Secular ProLife nebo Susan B. Anthony List) obránce života dětí nebo ateistický bojovník proti zákonům proti rouhání, má právo vyjádřit svůj názor veřejně. Kdo věří na svobodu slova, věří i na svobodu říkat hrubě urážlivé věci. Pokud tedy mohu zveřejnit fotografii panny Marie obcující s Belialem, Stalinem a Hary Potterem, mohu zveřejnit i fotografie potracených dětí roztrhaných na kusy, bez ohledu na fakt, že naštvu mariánské mnichy/prochoiceáky.

  Teď k jádru věci. Slovo veřejně. V jedné knize, Stopařův průvodce po Galaxii, se vypráví o rozhodnutí úřadu, které bylo “veřejně” vyvěšeno ve sklepení oné instituce na Alfa Centauri, kde bylo zbořené schodiště do sklepa, v zatlučené budce s nápisem “pozor leopard”. Někdy mám pocit, že se různé strany snaží odkázat druhou stranu do podobných mezí. Například fundamentalista, který trestá rouhání, nebo potratář, který nechce, aby jeho skutky vyšly na jevo. Mají podle Vás oba tyto projevy něčího názora stejnou svobodu projevu, i co se týče šíření? Jde totiž o to, že názory díky vlivu masmédií nemají stejné podmínky, a nerozhoduje, kdo názor lépe odůvodní, ale kdo má peníze na média a přízeň koncernů typu WarnerBros, CocaCola, General Motors nebo Microsoft (které své preference ani netají).

 177. Marek

  Rovnost je váženej/ná sádlo ve veřejném prostoru zaručena zákonem, což zní přitažlivě. Druhou věcí je ovšem samotný provozování tý rovnosti. Asi máte na mysli svobodu vyjadřování, a následné konání v intencích těch vyjádření. Aktivistů, kteří všemožně prosazují svůj pohled na podobu tý rovnosti, je hromada, u velké většiny to probíhá tak, že chtějí, aby ten jejich se stal obecným platným měřítkem, tzn. tím zákonným. A hlavně, aby nepřipouštěl jiný interpretace, než ty, který oni požadují. Neboli, rovni si budeme po našem, a komu se to nelíbí, tak ten do toho v rámci naší rovnosti stejně nemá co kecat. A i beztoho existuje mnoho používaných metodik, jak tu rovnost “rovnat”.
  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

  Co se náboženství týče, veřejný prostor musí být sekulární. Na jednom rohu sice může stát katolík, na dalším husita, pak luterán, judaista, šiíta, hinduista. A každý může tam nahlas vyznávat svoji víru. Nemůže tam ale ten prostor okupovat trvale, umístit tam stacionární symboly svého náboženství, nebo si nárokovat, aby prvky jeho náboženství byly vnášeny do zákona. Žádné náboženství taky v tomto prostoru nemůže mít jakékoli výhody vůči nevěřícím, či jiným náboženstvím. To stejné platí i pro jiné “myšlenkové proudy”, snažící se své věci zavést jako společenské standardy.
  A ve svobodu slova nelze věřit. Buď je, nebo je někým a nějak omezována. Pokud někde je, nezbytně taky ale pak musí být doprovázena povinností. Tzn. zodpovědností, a schopností nést následky, plynoucí ze zákona.
  Potud teorie, do nuancí typu kde začíná jedna svoboda, končí druhá, koho co a jak uráží/neuráží, atd., se mi ani trochu nechce.
  V praxi, jak naznačeno i nahoře, ale pokaždé má rovnost i svoboda nějakou tu mušku, a jiné to nebude. Třeba stačí dnes v blízkosti mimořádně uvědomělých jedinců svobodně říct, že jo, že blek lájvs metrs. Ale že i ty jiný metrs. Jeden pak jen kouká. Fakt by bejval do sebe neřek, jakej je hejtr. Sice v tom má oporu i v tom zákoně, ale na to se pak už zbytečně nehledí. Hezkým příkladem jsou vůbec všemožný situace na sociálních sítích, i když je to specificky veřejný prostor. Tomu skutečně veřejnému nicméně nastavuje větší zrcadlo, než ve Vesničce střediskové.
  Ostatně, brzy se taky uvidí, jak hezký následně bude to rozhodnutíčko co nám ohledně nový a modernizovaný svobody projevu přinese naše lavly EU. Třeba se pletu (což bych tuze a tuze rád), ale kdo ví. Třeba na ty antipotratáře, antirouhače, fotošopisty s Maruškou a Stalinem, a na další takový budeme vzpomínat jako na starý dobrý časy…

 178. Hraničář

  Marek
  12.05. 2021

  Pár slov: V posledních letech (desítkách) začali Izraelci s intenzívními archeologickými pracemi. A tak např. odkryli i základy chrámu v Jerusalémě, tvořené obrovskými megality – sám jsem viděl – jak nám vykládal průvodce, i podzemní chodby pod chrámem – v nichž jsme nebyli. Ty základy měl nechat vystavět král Herodes známý z Bible, který nechal povraždit “betlémská neviňátka” a ukřižovat Ježíše. Byl to prý i velice schopný organizátor a budovatel.
  Až doma mě napadlo, že na tom předním Východě je těch megalitických staveb vícero, datovaných dávno před Herodesem, tedy zda i ty základy chrámu vJeruzalémě nepocházejí z dřívější doby.
  Ony to vlastně základy chrámu nejsou – jedná se o zeď, která měla vyrovnat kopec a vytvořit planinu, na které byl pak chrám postavený. Nyní tam tedy stojí ty dvě mešity.
  Jinak ovšem archeologové doložili, že v dobách, o kterých bible tvrdí, že v Izraeli už byl monoteismus, tak že domorodci uctívali jak Jahveho, tak i jeho manželku Aštaru (Ašéru). Davidovo i Šalamounovo království že byla malá království místních vládců, jak správně píšeš – jakých tam bylo povícero. Až legendy z nich udělaly cosi mimořádného.
  Pelištejnci, nebo Filištínci, byli ty biblické “mořské národy”, tedy mořeplavci. Ti ovšem zmizeli v dějinách, ale Jásir Arafat je chytře využil k tomu aby začal tvrdit, že současní Palestinci jsou jejich potomky. Palestinci jsou ovšem Arabové žijící v Palestině. Něco jako Černohorci – Srbové, žijící v Černé Hoře!
  Velice zajímavé je tvrzení archeologů, že Izraelci nevyvraždili Kanaánce, jak se tvrdí v Bibli, ale že sami přímo z Kanaánců pocházejí. Asi podobně, jak když Slované přišli do české kotliny a smísili se zde s germánskými a keltskými kmeny. Podobně tedy Izraelité, kočovní pastevci, se smísili s Kanaánci a dokázali jim předat víru ve svého kmenového boha Jahveho.
  Co se týče vztahu muslimů k židům a křesťanům. Podle Koránu jsou pravověrní, protože věří v proroka Ješuu a jeho matku Marii, ale jsou pomýlení, protože věří, že Jošua nebyl “pouhý” prorok, ale přímo boží, Alláhův syn, což jak každý pravověrný muslim ví že je blbost, protože Alláh je jediný bůh a žádného syna nemá! Ale Alláh židy i křesťany chrání, takže mají právo vyznávat svoji víru, ale jen jako druhořadí občané. To znamená, že nesmějí zastávat určité státní funkce, musejí platit zvláštní daň, nesmějí se ženit s muslimkami, naopak muslim se může oženit jak s židovkou tak i s křesťankou, nesmí jim bránit v jejich víře, ale děti jsou automaticky muslimové! Naopak muslimka, která by se provdala za křesťana či žida musí být zabita, protože to by byl fakticky odpad od víry!

 179. toli

  @Hraničář
  No oni ani rodilí Arabové nemají Palestince moc v lásce. Je pravdou že tato karta se hodí v protižidovském tažení, avšak vztah Arabů k Palestincům lze srovnat jako vztah Čechů k hnědočechům.
  Když se koukneš na videa jak řádí Palestinci v ulicích tak tě napadne jen slovní spojení necivilizovaná zvířata…

 180. Marek

  Biblická archeologie, to je Hraničáři kapitola sama pro sebe. Jednak to má politické rozměry, protože čím víc je “dokázáno”, jak moc, a jak dlouho tam byli všemožní Židé (a židé), tím směroplatnější existence dnešního státu Izrael. A jednak náboženské protože například doložit takovýho Davida, to by bylo jak pro židy, židokřesťany i křesťany veliký posvícení. To by pak už byl jen krůček k doložení Abraháma, Mojžíše, archy úmluvy, potopy, bombardování, a ve finále golgotský párty.
  (pozn. židokřesťan, to je často zmiňovaný výraz poslední doby. I u toho bývá vysvětlováno, co to znamená. Ale mně to, vzhledem ke tvaru jejich koexistence za oficiálně deklarovaný dva tisíce let historie, přijde jako ptákoryba).

  Datace. To je velká nápojová alchymie. Dendrochronologie a radioizotopy, do toho rozbít dvě vejce a jednu stratigrafii, za tajemného mumlání naložit do vývaru z letopisů, dochutit krajovými poudačkami, a nechat uležet. Podávat pak řádně protřepáno. A nemáme-li k dispozici hlavní organické přísady, stačí ta vejce, stratigrafie a poudačky.
  Výtečně se datují zejména BV chrámy. Tedy, podaří-li se nejprve specifikovat, co to v Jeruzalému je chrám. Zda někde nalezený prostor, asi tehdy prostor, prostor obehnaný zdmi, asi původně obehnaný zdmi, zastřešený prostor, asi původně zastřešený prostor… Nebo ty megality. Megality? To tam z nich něco teda muselo bejt postaveno! Stavba? To musel teda bejt chrám! Komu zasvěcený? Jistě Jahvemu! Jupiterovi rozhodně ne, protože i když to za Heroda měl pod palcem Řím, tak se to klidně mohlo postavit už za Šalamouna! Pak teda párkrát zbořit, ale furt je to to samý!
  Musí se chtít. Jakmile se chce, a to se kvůli politice a náboženství chce, tak nám chrámečky rostou jako houby po dešti. Zejména na Chrámový hoře a okolí. Správně tě napadlo, že tam mají těch megalitických staveb více, než jednu :). Tak proč by ten Herodes se mořil se základy, a nestavěl to už na udělaných základech, stojících tam po určitém množství předchozích zbořených staveb ( a protože teda chceme, tak s jistotou chrámů). To jistě napadlo i ty b. archeology. A stává se to i mimo BV, dokonce i tady ve střední Evropě. Nejeden hrad je postaven na zbytcích předchozího opevnění. Ale to předchozí opevnění se jen nějak, s neskrývajícími teoretickými předpoklady pouze rámcově zasadí do širšího kontextu dřívější doby. Na rozdíl právě od toho biblického BV, kde to rozhodnopádně asi možná nejspíš jistě bylo na zbytcích judaistických chrámů. Tu předchozí mnohastaletou historii judaismu si přece jen tak někdo nevycucal z prstu! Asi. Možná…

 181. althist

  “Velice zajímavé je tvrzení archeologů, že Izraelci nevyvraždili Kanaánce, jak se tvrdí v Bibli, ale že sami přímo z Kanaánců pocházejí. Asi podobně, jak když Slované přišli do české kotliny a smísili se zde s germánskými a keltskými kmeny. Podobně tedy Izraelité, kočovní pastevci, se smísili s Kanaánci a dokázali jim předat víru ve svého kmenového boha Jahveho.”

  Pokud Izraelci z Kanaánců pocházeli, jak se s nimi mohli smísit?

 182. Bffghjk

  Kdo koho utlačuje? Finsko poslankyni, protože ji pro názor chtějí zavřít na dva roky. To je jako pobuřování proti dělnickému lidu za komunistů. Jen se tomu jinak říká. Víte, kolik koncernů (Warner Bros, Coca Cola, Generál Motors a spousty) a organizací typu OSN prosazuje LGBT ekonomickým nátlakem na země, které nechtějí? Neuzákoníte LGBT, nedostanete zboží: tohle, tohle, tohle a tohle. To je vydírání. To jsou “utlačovaní, disponující většinou peněz světa.

  Uplatňuje se Overtonovo okno, salámová metoda. Jako pohádka o Jeskyňkách: Jen homosexuální styk dekriminalizujeme, a pak zase půjdeme. Za chvíli: Jen registrovaná partnerství uzákoníme a půjdeme, žádné adopce dětí nebudou (to slibovali). A napotřetí je uvnitř celá Jeskyňka a Smolíček jde do vězení, když jen pípne.

  Ale pamatujte si, že revoluce požírá své děti. Každá.

 183. toli

  @Bffghjk
  Uplatňuje se Overtonovo okno, salámová metoda. Jako pohádka o Jeskyňkách: Jen homosexuální styk dekriminalizujeme, a pak zase půjdeme. Za chvíli: Jen registrovaná partnerství uzákoníme a půjdeme, žádné adopce dětí nebudou (to slibovali). A napotřetí je uvnitř celá Jeskyňka a Smolíček jde do vězení, když jen pípne.

  Ano ,revoluce požírá svoje děti. Avšak že LG už nebude nad rámec registrovaného partnerství nic chtít sliboval pouze Hromada ,který už tenkrát neměl mandát za někoho mluvit. Navíc za těch 15 let dorostla další generace a ta se zcela jistě nespokojí s nějakými drobky ze stolu, jednoduše chce mít takové možnosti jako mají na Západě na což má právo ostatně i naši politici včetně homofobů říkají že Česko patří na Západ. A že Smolíček jde za katr jen když pípne ? To je správné, až budou mít Češi k jinakosti takové postoje jako třeba Dánové nebo Nizozemci (abych držel srovnatelnou velikost národa) tak nebude mít Smolíček potřebu pípat (nehas co tě nepálí a pokud tě to pálí tak si jednoduše vyser oko..) a tím pádem nebude potřeba dávat Smolíčka za katr. Katr má totiž působit výchovně a když nebude důvod vychovávat tak…..

 184. Jaroslav Štejfa

  K Bffghjk:
  Nějak jsem pocítil potřebu na vás reagovat. Nemohu nic říci k tvrzení, že stát Finsko chce zavřít do vězení poslankyni svého parlamentu nebo, že nějaké koncerny (třeba ty jmenované)vytváří ekonomický nátlak potlačením svých dodávek zboží do nějakých zemí, které něco nechtějí – asi máte na mysli uznání lidských práv LGBT. Nenašel jsem nic, co by to dokazovalo.
  To hlavní spočívá v tom, že na jakékoliv společenské změny v myšlení lidí, dobré i špatné, můžete napasovat pohádku o Jeskyňkách (Jezinkách) – třeba prosazení volebního práva žen, zavedení či zrušení otroctví nebo nevolnictví, prostě každé právo i povinnost se takto prosazuje. Pozvolna a růstem jejich zastánců. Kde je jaká revoluce? To třeba ve sdělovacích prostředcích můžete tušit, že někteří lidé deklarují své přesvědčení změnami vpravdě revolučními – příkladem budiž třeba presidenti Putin či Zeman, kteří jeden den jsou komunisté a druhý den hluboce věřící křesťané.
  K tomu, abyste měl pro něco řádný odsudek, musíte předložit něco více, než chabé Jeskyňky. A musíte třeba zvážit jasný vztah, že každá svoboda či právo sebou neoddělitelně nese povinnost a odpovědnost.
  Například dekriminalisace homosexuality – jaké svobody bylo tímto vám odepřeny a jaké povinnosti vám nastaly?
  Dobro a zlo jde často pregnantně rozlišit rozdílem mezi (ne)mohu-(ne)musím. Například v Bibli je zhruba stejně odsouzeníhodné ukájení pohlavního pudu lidmi stejného pohlaví a masturbací. Proč tedy je společenská norma v řadě zemí křesťanských taková, že za jedno do vězení, za druhé nic?
  Nebo jaká újma se vám či společnosti stala, když homosexuální pár převezme odpovědnost za výchovu nějakého opuštěného dítěte z ústavů, kde jich je cca 7000 bez lásky?
  Co je vadného v sexuálním životě lidí, kteří souloží mezi sebou či masturbují?
  Otázek je mnoho . . .
  Shrnuto – kde se bere váš odsudek něčeho, o čem zřejmě nemáte ani ponětí, natož abyste to nějak vyjádřil a doložil?
  Jaroslav Štejfa

 185. toli

  @jAROSLAV ŠTEJFA

  Nebo jaká újma se vám či společnosti stala, když homosexuální pár převezme odpovědnost za výchovu nějakého opuštěného dítěte z ústavů, kde jich je cca 7000 bez lásky?
  Co je vadného v sexuálním životě lidí, kteří souloží mezi sebou či masturbují?
  Otázek je mnoho . . .
  Shrnuto – kde se bere váš odsudek něčeho, o čem zřejmě nemáte ani ponětí, natož abyste to nějak vyjádřil a doložil?

  To jsem právě vyjádřil v příspěvku hned před Vámi tím Nehas co tě nepálí. Nechápu reakce lidí kterých se ta jednoduchá změna zákona vůbec netýká a nijak do jejich životů nezasahuje. Třeba Aliance pro rodinu hlásá doslova kokotiny a děti si bere jako rukojmí. Mnohokrát dokázala a dokazuje že o děti jí vůbec nejde, ale jsou to prostě aktivní křesťané a tak musí držet ideologickou linku….třeba tím že bude šířit hoaxy,strašit předsudky a používat argumenty z rádoby vědeckých studií. Moc jsem se nedávno nasmál nad jedním máte slovo kde na straně odpůrců byl dětský psycholog z Papežské akademie pro život. Co jiného by měl asi tak říkat “odborník” z Papežské akademie ? Duševní procesy espéďáka Foldyny nemá význam komentovat, ten se lehce dokáže ztrapnit sám v několika větách. A Válková byla kdysi odpůrkyně duhového manželství ale jako právnička po prostudování jednak současných zákonů a jednak životních příběhů některých lidí se stala zastánkyní duhových manželství. Aliance pro rodinu byla do pořadu pozvána , ale odmítla protože jí bylo jasné jak debata na toto téma dopadne a nechtěla dělat užitečného idiota. Reakce z publika jsou tentokráte velmi výživné a zábavné, hlavně na straně pánbíčkářů 🙂
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/221411030520019/

 186. Bfffghjk

  No tak první komentář, zjevné urážky, které jsou v rozporu s pravidly komentářů (tohle byste prezidentu ani pětiletému neřekl). Přiznáváte se k zastávání trestání názorů a tedy totalitarismu, svoboda slova jen pro někoho, že? Když zakazujete jiným vyjádřit názor, kéž toho okusíte měrou vrchovatou a pochopíte, jaké je to sedět za urážku majestátu, rouhání nebo hanobení socialistických vymožeností.

  Poníženě prosím vrchnost o možnost se zde svobodně vyjádřit.

  Někde se tu praví, že svoboda slova zahrnuje svobodu říkat hrubě urážlivé věci. To ale pro mě neplatí, že? To platí jen pro Ten Správný Názor.

  Druhý komentář: Její jméno Päivi Räsänen. Ty koncerny mají podporu LGBT v programu a spolupracují na pro tyto země potřebné humanitární pomoci. Ta je ovšem vázána na přijetí ideologií, které v té zemi drtivá většina nechce. Chudí lidé to odnesou a země se pod diktátem skloní. Neříkejte mi, že ta pomoc je dobrovolná. To vím, jenže bohatství těch firem je drancováno z oněch zemí, které musí plnit rozkazy a panáčkovat před píšťalkou, jinak dostanou trest. Suverenita jak noha. V Keni chce právo na život i pro nejmenší a nejmarginalizovanější přes devadesát procent, ale nikdo se jich neptá.

  Revoluce nemusí být hned. Obvykle se taky dlouho připravuje.

  Zlo nemusí, aby bylo zlem, nutně ohrožovat konkrétní přesně vymezené osoby. To třeba podněcování ke žhářství, legalizace alkoholu za volantem nebo šíření na daních. Homosexualita je zdraví nebezpečná. Dožívají se méně, trpí nemocemi myslí i těla, páchají více sebevraždy, a to více tam, kde mají volnou ruku a nejsou omezení ve své činnosti. To dokazuje, že nejde o následky homofobie (San Francisko). To se nedovíte z Vámi čtených zdrojů, právě proto, že se takové informace démonizují jako homofobie a sankcionují.

  Homosexuálové zdaleka jen neprovozují ty věci s dospělými. Oscar Wilde si kuplířem Taylorem dával dohazovat chudičké chlapce pod osmnáct, které odměňoval opulentním hody. Viz T. G. Masaryk. Wilde byl zneužívač nezletilých. Dnes mučedník svobody. To je velmi rozšířené. Homosexuálové také mají mnohonásobně více partnerů.

  Co neudrží míru a lavinovitě se šíří, je nezřízené a vnitřně převrácené. Proces genderových změn se nezastaví, nemá horní hranici. Víte, že v Norsku jedna strana navrhla nekrofilii s nebožtíky, kteří dali před smrtí souhlas? To vypadá nerealizovatelně, ale vzpomeňte si, co tak vypadalo nedávno.

  Homosexualita není vždy u obou dvou homozygotních dvojčat. Což znamená, že není genetická a ve značné míře vzniká v průběhu života.

  Homosexuální aktivisté nesnesou kritiku. Homosexualita nebyla vyřazena z MKN vědeckolékařsky, ale politickým nátlakem. Bez argumentů z oblasti medicíny.

  Děje se újma dítěti, kterému hrozí, co těm chlapcům u Wildea. Mimochodem, jakože chlapci tvoří desítky procent zneužitých, homosexuální muži jednotky?

  Jde o to, že nemůžete používat něco v rozporu s účelem a podstatou. Sex je dobrý sluha, ale zlý pán, a není indiferentní. Digitalis nepatří z rukou kardiologa, sex z rukou manželů. Přijde vyšší rozvodovost, děti nevyrostou ve stabilní rodině, to se promítne v mezilidských vztazích celé společnosti. Je tak návykový jako alkohol. Mnoho lidí se léčí z psychóz z pornografie. To chcete pro své děti? A sebeprznění je začátek. Konec je Nero, který jako první uzavřel v dějinách homosexuální svazek oficiálně pojmenovaný jako manželství.

  Hledejte i ve zdrojích, které se vám nelíbí. A dovolte, aby existovaly nejen v katakombách.

 187. toli

  BTW ZÍTRA,tedy 3 .června proběhne v Jeruzalemu Pride Jerusalem, je to čtvrtek protože Židé mají jiné dny klidu než post křesťanské státy, prostě v pátek a sobotu by jim to kvůli židovským svatým dnům neprošlo a v neděli by to neprošlo zase kvůli tamním křesťanům.
  Už se těším na to každoroční kvičení Židů. muslimů a křesťanů o znesvěcení svatého města 🙂

 188. Hraničář

  Marek
  24.05. 2021
  Biblická archeologie, to je Hraničáři kapitola sama pro sebe. ……………………….

  Já si myslím (jsem si – takřka – jist), že moderní izraelští archeologové postupují vpravdě vědeckými metodami. Zajisté – je otázka politické interpretace jimi zveřejňovaných výsledků bádání.

 189. Hraničář

  Jaroslav Štejfa
  01.06. 2021
  Například v Bibli je zhruba stejně odsouzeníhodné ukájení pohlavního pudu lidmi stejného pohlaví a masturbací. ……..

  Jardo, jsi si jist? Pokud je mně známo, v Bibli se o masturbaci nikde nepíše. Pokud máš na mysli Onana, neměl bys směšovat onanii s masturbací. Onana bůh usmrtil ne za to, že by masturboval, ale za to, že “vyléval sémě na zem, aby neoplodnil vdovu po svém bratru a nezplodil mu, podle práva, potomka” – o kterého by se pak musel starat. Čili Onan praktikoval přerušovanou soulož.

 190. Hraničář

  althist
  26.05. 2021
  Pokud Izraelci z Kanaánců pocházeli, jak se s nimi mohli smísit? ……………………

  Ve SZ je plasticky popisováno jak Izraelci úspěšně Kanaánce, jako “kletý” pronárod, na příkaz Jahveho, vyvraždili. Podle izraelských archeologů, jak jsem četl, Izraelci, jako kočovníci, postupně s Kanaánci splynuli. Takže současní židé jsou z větší části Kanaánci – i když i to je dost sporné – mnoho současných občanů Izraele, byť i jsou podle náboženství židé, v podstatě pocházejí z jiných etnik jejichž předkové přijali židovskou víru. Názorným příkladem mohou být černí Falašové z Etiopie.

 191. toli

  @Bfffghjk

  Opět plácáte předsudečné kokotiny.

  Homosexuálové zdaleka jen neprovozují ty věci s dospělými. Oscar Wilde si kuplířem Taylorem dával dohazovat chudičké chlapce pod osmnáct, které odměňoval opulentním hody. Viz T. G. Masaryk. Wilde byl zneužívač nezletilých. Dnes mučedník svobody. To je velmi rozšířené. Homosexuálové také mají mnohonásobně více partnerů.

  Zato heterosexuálové šukají zásadně s DOSPĚLÝMI osobami opačného pohlaví a monogamně s jedním (jednou) po celý život,žádné milenky,žádní milenci, že ?

  Homosexualita není vždy u obou dvou homozygotních dvojčat. Což znamená, že není genetická a ve značné míře vzniká v průběhu života.

  Homosexualita se dělí na homosexuální cítění a homosexuální chování. Homosexuální cítění je vždy jednou pro vždy dané ještě z prenatálního vývoje a je do konce života neměnné . Na proti tomu homosexuální chování může být variabilní. Za určitých okolností se heterosexuál chová homosexuálně (třeba ve vězení nebo na zaoceanské lodi) a nemalá část homosexuálů se může chovat heterosexuálně (třeba když chce vlastní dítě) nicméně stále zůstávají homosexuály a velmi dobře vědí jaké jsou jejich citové preference ,které pochopitelně nemohou změnit

 192. toli

  @Hraničář

  Jardo, jsi si jist? Pokud je mně známo, v Bibli se o masturbaci nikde nepíše.

  Píše se tam o ukájení žen kamennými kolíky a kravskými rohy, ale už si nepamatuji kde ten verš přesně je.
  Nic nového pod sluncem. Před lety jsem dovezl z Indie- suvenír robertka vyřezaného z buvolího rohu. Máme ho vystavený v obýváku a Evropani neví co to je, prostě něco tvaru tlustého banánu s vyřezanými kresbami .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *